Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2010 года № 6352. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 (вводится в действие с 01.07.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.08.2017 № 468 (вводится в действие с 01.07.2018).
В целях реализации статьи 117 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) формы финансовой отчетности:
форма 1 "Бухгалтерский баланс", согласно приложения 1 к настоящему приказу;
форма 2 "Отчет о результатах финансовой деятельности", согласно приложения 2 к настоящему приказу;
форма 3 "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)", согласно приложения 3 к настоящему приказу;
форма 4 "Отчет об изменениях чистых активов/капитала", согласно приложения 4 к настоящему приказу;
форма 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности", согласно приложения 5 к настоящему приказу;
форма 6 "Бухгалтерский баланс при реорганизации", согласно приложения 6 к настоящему приказу;
2) Правила составления и представления финансовой отчетности, согласно приложения 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
форма

Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі N 325 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 26 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6352 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 01.08.2017 № 468 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 117-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) қаржылық есептілік нысандары:
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан "Бухгалтерлік баланс";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп";
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан "Қаржыландыру көздері (тікелей әдіс) бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп";
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-нысан "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп";
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 5-нысан "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба";
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 6-нысан "Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс";
2) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есептің, аудиторлық қызметтің әдістемесі департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
1-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Бухгалтерский баланс
по состоянию на "_____" ___________
Администратор бюджетных программ ___________________________
Наименование государственного учреждения______________________
Периодичность: полугодовая, годовая ____________________________
Единица измерения: тыс. тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
"___" ______________ жағдай бойынша бухгалтерлiк баланс
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi _____________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы __________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық , жылдық ___________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол коды
Есептi кезеңнiң басында
Есептi кезеңнiң аяғында
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

142
Прочие расходы
150
Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 140, 150)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 минус строка 200 +/- строка 210, 220, 230, 240)
300
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П. "___" _______________ г.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
форма
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Отчет
о движении денег на счетах государственного учреждения
по источникам финансирования (прямой метод)
за период, заканчивающийся
на "___" ______________
Администратор бюджетных программ _____________________
Наименование государственного учреждения _______________
Периодичность: полугодовая, годовая ______________________
Единица измерения: тыс.тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

142
Өзге шығыстар
150
Шығыстар, барлығы (110, 130, 140, 150-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есептi кезеңнің қаржылық нәтижесi (100-жол минус 200-жол +/- 210, 220, 230, 240- жолдар)
300
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
"___"____________ аяқталатын кезеңге қаржыландыру көздерi бойынша (тiкелей әдiс) мемлекеттiк мекемелердiң шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ___________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы ________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық, жылдық _________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есептi кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
I. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

Выбытие денежных средств - всего (сумма строк 710,720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 минус строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П. "___" _______________ г.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
Форма
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Отчет об изменениях чистых активов/капитала
за год, заканчивающийся
на "____" _________________
Администратор бюджетных программ ________________
Наименование государственного учреждения __________
Периодичность: полугодовая, годовая _________________
Единица измерения: тыс.тенге
Показатели
Код строки
Финансирование капитальных вложений
Резервы
Накопленный финансовый результат
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного периода

Ақша қаражатының шығуы - барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол минус 800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол+/- 600-жол+/-900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнiң басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнiң аяғындағы ақша қаражаты
930
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
"____"_________________ аяқталатын жылдағы таза активтердiң/капиталдың өзгерiстерi туралы есеп
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ________________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы _____________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық , жылдық ______________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Күрделі салымдарды қаржыландыру
Резервтер
Жинақталған қаржылық нәтиже
Таза активтердің /капиталдың барлығы
1
2
3
4
5
6
Есепті кезеңнің басындағы сальдо

103
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
106
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090 +/- 100 +/- 110)
120
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
Форма
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Пояснительная записка к финансовой отчетности
за "____" _________________
Администратор бюджетных программ___________________________
Наименование государственного учреждения _____________________
Периодичность: полугодовая, годовая ____________________________
Единица измерения: тыс. тенге

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-110-жолдар)
120
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)      (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
"____"_________________ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ___________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы ________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық, жылдық _________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге

Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Бухгалтерский баланс при реорганизации по
состоянию на "____ "____________
Администратор бюджетных программ ____________________
Наименование государственного учреждения ______________
Периодичность: полугодовая, годовая ____________________
Единица измерения: тыс. тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало года
На дату реорганизации
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
"___" ______________ Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ____________________________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы _________________________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық , жылдық ___________________________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол коды
Жылдың басына
Қайта ұйымдастырылу күніне
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
Сноска. Правый верхний угол в редакции приказа Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Правила
составления и представления финансовой отчетности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают объем, периодичность, сроки и порядок составления и представления финансовой отчетности государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, для целей их предоставления пользователям.
2. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, составляют полугодовую, годовую отчетность в объеме, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
3. При составлении финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. В случае исправления ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.
4. Формы финансовой отчетности заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями. Изменение показателей и их кодов в утвержденных формах финансовой отчетности или внесение в них дополнительных показателей не допускается.
Изменения данных финансовой отчетности, относящиеся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.

660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтерi
690
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)      (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
7-қосымша
Ескерту. Оң жақтағы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
Қаржылық есептілік нысандары мен оны жасау және ұсыну
қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы қағидалар республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілік көлемі, мерзімділігі, мерзімдері мен оларды жасау және ұсыну тәртібін, оларды пайдаланушыларға беру мақсаттары үшін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер жартыжылдық, жылдық есептіліктерін осы қағидаларда белгіленген көлемде жасайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
3. Қаржылық есептілікті жасау кезінде мынадай:
есепті кезеңдегі барлық операциялардың толық және шын мәнінде көрініс табуы;
кірістер мен шығыстардың есепті кезеңдерге жатқызылуының дұрыстығы;
талдамалық есепке алу деректерінің есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың бірінші күніне синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарға тең болуы;
көрсеткіштердің ұқыпты толтырылуы және өшірулер мен бояуларға жол берілмеу талаптары сақталуы тиіс. Қателер түзетілген жағдайда түзету күнін көрсете отырып, қаржылық есептілікке қол қойған тұлғаның растауымен тиісті жазбалар жасалады.
4. Қаржылық есептілік нысандары онда көзделген көрсеткіштермен дәлме-дәл сәйкес толтырылады. Бекітілген қаржылық есептілік нысандарында көрсеткіштері мен олардың кодтарын өзгертуге немесе оларға қосымша көрсеткіштер енгізуге жол берілмейді.
Қаржылық есептіліктің ағымдағы есепті кезеңге, сол сияқты бұның алдындағы кезеңге жататын деректерінің (оларды бекіткеннен кейін) өзгеруі деректердің бұрмалануы айқындалған кезеңде жасалған қаржылық есептілікте жүргізіледі.

5. Государственное учреждение, в соответствии с изменениями, внесенными администраторами республиканских бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности в течение 10 рабочих дней с момента получения письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ.
Исправления в финансовую отчетность государственного учреждения вносятся только на основании письменного уведомления администратора республиканских бюджетных программ по результатам рассмотрения им отчета подведомственного государственного учреждения, с обязательным соблюдением требования по внесению исправлений, установленного пунктом 3 настоящих Правил.
6. В случае внесения администратором местных бюджетных программ изменений в финансовую отчетность подведомственных государственных учреждений, администратор местных бюджетных программ направляет подведомственным государственным учреждениям, в финансовую отчетность которых были внесены изменения, письменное уведомление о внесенных изменениях, с указанием причин внесения изменений, за подписью руководителя и главного бухгалтера.
Государственное учреждение, в соответствии с изменениями, внесенными администратором местных бюджетных программ, вносит изменения в свой экземпляр финансовой отчетности.
В случае внесения местным уполномоченным органом по исполнению бюджета изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора местных бюджетных программ, последним исправления в финансовую отчетность следует вносить в аналогичном порядке.
7. Адресная часть форм заполняется в следующем порядке:
реквизит "Администратор бюджетных программ" - наименование и код администратора бюджетных программ из Функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
реквизит "Наименование государственного учреждения" - наименование государственного учреждения и его код в соответствии со Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов;
реквизит "Периодичность" - указывается период финансовой отчетности;
реквизит "Единица измерения" – тысячах тенге (далее – тыс. тенге) в финансовой отчетности государственных учреждений;
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
8. Полугодовая финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 июля текущего финансового года.
Годовая финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным.

5. Мемлекеттік мекеме республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің енгізген өзгерістеріне сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасын алған сәттен бастап 10 жұмыс күн ішінде өздеріндегі қаржылық есептілік данасына өзгерістер енгізеді.
Мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне түзетулер осы қағидалардың 3-тармағында белгіленген түзетулер енгізу тәртібін міндетті түрде сақтай отырып, ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекеменің есебін қарау нәтижелері бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жазбаша хабарламасы негізінде ғана енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізілген ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге өзгерістер енгізу себебі көрсетіліп, енгізілген өзгерістер туралы басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған жазбаша хабарлама жібереді.
Мемлекеттік мекеме жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі енгізген өзгерістерге сәйкес өзіндегі қаржылық есептілік данасына өзгерістер енгізеді.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізген жағдайда қаржылық есептілікке соңғы түзетулерді осындай тәртіппен енгізген жөн.
7. Нысандардың мекен-жай бөлігі мынадай тәртіпте толтырылады:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деректемесі - Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасынан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен коды;
"Мемлекеттік мекеменің атауы" деректемесі - Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің атауы және оның коды;
"Мерзімділігі" деректемесі - қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" деректемесі" – мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігінде мың теңгемен;
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (2013.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі); 30.10.2013 № 501 (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Жартыжылдық қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жасалады.
Жылдық қаржылық есептілік есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жасалады.

Годовая финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
9. Государственные учреждения представляют финансовую отчетность в сроки, установленные администраторами бюджетных программ и доведенные ими до государственных учреждений до даты представления финансовой отчетности.
Финансовая отчетность представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде в полном объеме форм.
Датой представления финансовой отчетности для государственного учреждения считается день фактической передачи ее по принадлежности, за исключением государственных учреждений, находящихся в других населенных пунктах, для которых датой представления финансовой отчетности является дата ее отправления, обозначенная в штемпеле почтового предприятия или фельдъегерской службы, но не позднее 5 календарных дней до даты представления финансовой отчетности.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.
Государственные учреждения, после принятия администраторами бюджетных программ годовой финансовой отчетности (доработанной годовой финансовой отчетности) направляют ее в реестр государственного имущества, в порядке и в сроки, определенные Единой методикой и форматом ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведение инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества в единые сроки, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7375).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.01.2016 № 37 (вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию).
10. Объем полугодовой, годовой финансовой отчетности, представляемой государственными учреждениями включает:
1) бухгалтерский баланс – форма 1;
2) отчет о результатах финансовой деятельности – форма 2;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) – форма 3;
4) отчет об изменениях чистых активов/капитала – форма 4;
5) пояснительная записка к финансовой отчетности – форма 5;
6) бухгалтерский баланс при реорганизации – форма 6.

Жылдық қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда күнтiзбелiк кезеңге жасалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
9. Мемлекеттік мекемелер қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгілеген және олар қаржылық есептілікті беру күніне дейін мемлекеттік мекемелердің қаперіне жеткізген мерзімдерде ұсынады.
Қаржылық есептілік қағаз тасығышта кітапша түрінде беттері нөмірленіп, мазмұны көрсетіліп және электрондық түрде нысандардың толық көлемінде ұсынылады.
Олар үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні болып почта кәсіпорнының штемпелінде немесе фельдъегерлік қызмет, бiрақ бюджеттік есептiлiктi ұсыну күнiне дейiн 5 күнтізбелік күннен кешiктiрмей көрсетілген оны жіберген күн есептелетін басқа тұрғылықты мекендерде орналасқан мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, мемлекеттік мекеме үшін қаржылық есептілікті ұсыну күні оны іс жүзінде тиесілігіне қарай табыс еткен күн болып есептеледі.
Есептiлiктi ұсыну үшін белгіленген мерзім демалыс күнге (жұмыс емес күнге) сәйкес келген жағдайда, қаржылық есептілік одан кейінгі бірінші жұмыс күнінде ұсынылады.
Мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жылдық қаржылық есептілігін (пысықталған жылдық қаржылық есептілігін) қабылдағаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзу пішімін, сондай-ақ бірдей мерзімдерде мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесімен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7375 болып тіркелген) айқындалған мемлекеттік мүлік тізіліміне тәртібінде және мерзімінде жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.01.2016 № 37 бұйрығымен.
10. Мемлекеттік мекемелер ұсынатын жартыжылдық, жылдық қаржылық есептіліктің көлемі:
1) 1- нысан – бухгалтерлік баланс;
2) 2 - нысан – қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
3) 3 - нысан – қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемлердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
4) 4 - нысан – таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) 5 - нысан – қаржылық есептілікке түсіндірме жазба;
6) 6 - нысан - қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
11. Полугодовая и годовая финансовая отчетность подписывается руководителем государственного учреждения, главным бухгалтером или лицом, возглавляющим структурное подразделение, обеспечивающим ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
Рядом с подписью руководителя и главного бухгалтера обязательная расшифровка подписи (фамилия и инициалы).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
12. При реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) государственного учреждения, имущественные права и обязанности переходят к правопреемнику при слиянии и присоединении - в соответствии с передаточным актом, а при разделении и выделении – в соответствии с разделительным балансом. Разделительный баланс составляется по одному экземпляру для каждого выделяющегося государственного учреждения.
При ликвидации государственных учреждений составляется промежуточный ликвидационный баланс по форме 1 "Бухгалтерский баланс", который содержит сведения о составе имущества ликвидируемого юридического лица, перечне заявленных кредиторами претензий, а также результатах их рассмотрения.
После завершения расчетов с кредиторами ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс по форме 1 "Бухгалтерский баланс".
Промежуточный ликвидационный баланс и ликвидационный баланс утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, принявшим решение о ликвидации юридического лица в порядке установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
До представления ликвидационного баланса, ликвидируемые государственные учреждения представляют финансовую отчетность в установленные сроки.
При выделении государственного учреждения администратору бюджетных программ новой и прежней подчиненности государственным учреждением представляется Бухгалтерский баланс при реорганизации (форма 6) с приложением всех форм финансовой отчетности, предусмотренных настоящими Правилами за период с начала года до даты реорганизации.
При присоединении и слиянии государственных учреждений администратору бюджетных программ новой подчиненности государственным учреждением представляется финансовая отчетность в полном объеме форм, предусмотренных настоящими Правилами, за период с начала года до даты реорганизации с приложением передаточного акта (акт приема передачи основных средств, запасов и другие).

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
11. Жартыжылдық және жылдық қаржылық есептіліктерге мемлекеттік мекеменің басшысы, бас бухгалтері немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есепті жүргізуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға қол қояды.
Басшы мен бас бухгалтердiң қолдарымен бір қатарда мiндеттi түрде қойылған қол таратып жазылған болуы тиіс (тегі, аты-жөні).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
12. Мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліну) кезінде мүліктік құқықтар мен міндеттемелер біріктіру және қосу кезінде - тапсырып беру актісіне сәйкес, ал бөлген және бөлінген кезде – бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорға беріледі. Бөлу балансы әр бөлінетін мемлекеттік мекеме үшін бір данадан жасалады.
Тарату кезінде 1 "Бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша аралық тарату балансы жасалады, онда заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредит берушiлердiң қойған талап арыздарының тiзбесi туралы мәлiметтер, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi қамтылады.
Кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін тарату комиссиясы 1 "Бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша тарату балансын жасайды.
Заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган аралық тарату балансын және тарату балансын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітеді.
Тарату балансы ұсынылғанға дейін таралатын мемлекеттік мекеме белгіленген мерзімде қаржылық есептілікті ұсынады.
Мемлекеттік мекеме бөлінген кезде жаңа және бұрынғы бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне мемлекеттік мекеме жыл басынан бастап қайта ұйымдастырылған күнге дейінгі кезеңде осы қағидаларға көзделген барлық қаржылық есептілік нысандарының қосымшаларын қоса қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс (6-нысан) ұсынылады.
Мемлекеттік мекемелердің қосылуы мен біріктірілуі кезінде жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне мемлекеттік мекеме осы қағидаларға көзделген нысандардың толық көлемінде жыл басынан бастап қаржылық есептілік тапсыру актісін қоса бере отырып, қайта ұйымдастыру күніне дейін ұсынылады (негізгі құралдарды қабылдап алу-беру акті, қорлар және т.б.).

При реорганизации государственного учреждения сальдо по счетам графы 4 Бухгалтерского баланса (формы 6) остатки регистров бухгалтерского учета переносятся в учетные регистры нового государственного учреждения.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
13. Государственные учреждения, которые передаются из одного подчинения в другое, составляют финансовую отчетность на дату передачи, которую направляют вышестоящему органу, как по прежней, так и по новой подчиненности.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
14. Прием и проверка финансовой отчетности администраторами бюджетных программ от подведомственных государственных учреждений осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
15. При составлении финансовой отчетности необходимо руководствоваться Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности и настоящими Правилами.
2. Порядок закрытия счетов текущего бухгалтерского учета при составлении форм финансовой отчетности
16. Полугодовую, годовую финансовую отчетность государственные учреждения составляют на основе проверенных бухгалтерских записей, подтвержденных соответствующими документами. До составления бухгалтерского баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета. Согласование основных показателей финансовой отчетности по формам полугодового и годового отчетов производится по схеме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
17. Данные статей бухгалтерского баланса на конец отчетного года подтверждаются результатами проведенной инвентаризации и расхождения, обнаруженные при этом, корректируются до отчетной даты годовой финансовой отчетности.
Проведение инвентаризации обязательно:
перед составлением годовой финансовой отчетности,
при смене материально-ответственных лиц (на день приема-передачи), при установлении фактов хищений или злоупотреблений, а также порчи ценностей,
в случае пожара или стихийного бедствия,
при ликвидации, реорганизации (при слиянии, присоединении, разделении и выделении) государственного учреждения как юридического лица.
Выявленные при инвентаризации расхождения фактического наличия долгосрочных активов, запасов и денежных средств с данными бухгалтерского учета учитываются в следующем порядке:
долгосрочные активы, запасы и денежные средства, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишка;
суммы установленных недостач и хищений долгосрочных активов, запасов и денежных средств, а также суммы потерь от порчи материальных ценностей сверх норм естественной убыли относят за счет виновных лиц.
В тех случаях, когда виновные лица не установлены или во взыскании с виновных лиц отказано судом, убытки от недостач и порчи списываются на расходы государственного учреждения.

Мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастыру кезінде Бухгалтерлік баланстың (6-нысан) 4-бағанының шоттары бойынша сальдо, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің қалдықтары жаңа мемлекеттік мекеменің есеп тіркелімдеріне ауыстырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бір бағыныстан екінші бағынысқа берілетін мемлекеттік мекемелер берілетін күнге қаржылық есептілік жасап, бұрынғы және жаңа бағыныс бойынша жоғары тұрған органға жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
14. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерден қаржылық есептілікті қабылдап алуды және тексеруді осы қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қаржылық есептілікті жасаған кезде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын және осы қағиданы басшылыққа алу қажет.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қаржылық есептіліктің нысандарын толтыру кезінде ағымдағы бухгалтерлік есептің шоттарын жабу тәртібі
16. Мемлекеттік мекемелер жартыжылдық, жылдық қаржылық есептілікті тиісті құжаттармен расталған тексерілген бухгалтерлік жазбалардың негізінде жасайды. Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоты бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалық шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі. Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерді келісу осы қағидалардың қосымшасына сәйкес схема бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
17. Есепті жылдың аяғындағы бухгалтерлік баланс баптарының деректері жүргізілген түгендеудің нәтижелерімен расталады және бұл ретте айқындалған алшақтықтар жылдық қаржылық есептіліктің есепті күніне дейін түзетіледі.
Түгендеу жүргізу:
жылдық қаржылық есептілікті жасаудың алдында,
материалдық-жауапты тұлғалар ауысқан кезде (қабылдап алу-беру күні),
ұрлық немесе теріс пайдалану, сондай-ақ құндылықтардың бүліну фактілері белгілі болған кезде,
өрт немесе зілзала апаттары жағдайында,
мемлекеттік мекеменің заңды тұлға ретінде таратылуы, қайта ұйымдастырылуы кезінде (біріктірген, қосқан, бөлген және бөлінген кезде) міндетті түрде болады.
Түгендеу кезінде анықталған ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және ақша қаражаттарының іс жүзінде болғаны мен бухгалтерлік есеп деректері арасындағы алшақтығы мынадай тәртіппен реттеледі:
артық болып шыққан ұзақ мерзімді активтер, қорлар мен ақша қаражаттары кейіннен артық шығу себебін анықтай отырып, кіріске алуға жатады;
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың және ақша қаражаттарының анықталған жетіспеушілігі мен ұрлықтардың сомалары, сондай-ақ материалдық құндылықтардың нормадан тыс табиғи залалдардың бүлінуі салдарынан шығын сомалары кінәлі тұлғалардың есебінен өтеледі.
Егер кінәлі адамдар белгіленбеген немесе сот кінәлі адамдардан өндіріп алудан бас тартқан жағдайларда және бүлінуден жетіспеушіліктен болған зияндар мемлекеттік мекеменің шығыстары ретінде есептен шығарылады.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
18. Все операции текущего финансового года, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, завершаются 31 декабря текущего финансового года. Не использованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно, остатки плановых назначений аннулируются.
19. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, помимо бюджетных средств могут иметь в своем распоряжении деньги от реализации товаров (работ, услуг), деньги от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (далее - благотворительной помощи) деньги передаваемые государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (далее – деньги временного размещения), деньги для реализации функций местного самоуправления, средства в иностранной валюте и на специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
20. Суммы дебиторской задолженности взыскивается, а кредиторская задолженность погашается. Незаконченные расчеты с дебиторами и кредиторами сверяются и подтверждаются.
От подотчетных лиц необходимо своевременно затребовать авансовые отчеты, а также возврат остатков.
21. Закрытие счетов текущего учета производится в следующем порядке:
в конце отчетного года:
в дебет счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" с кредита субсчетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" списываются остатки по счетам плановых назначений на принятие обязательств по финансированию, ранее признанные как доходы от финансирования текущей деятельности, капитальных вложений, доходы по трансфертам, доходы по субсидиям;

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ағымдағы қаржы жылының бюджет түсімдерін есепке жатқызумен және бюджеттен төленентін төлемдерді жүзеге асырумен байланысты операцияларының барлығы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында аяқталады. 31 желтоқсанын қоса алғанда ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулардың қалдықтары жойылады.
19. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде бюджет қаражатынан басқа тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен алынатын ақша (бұдан әрі - қайырымдылық көмек), мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы шартымен беретін ақшалар не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударымдар (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастыру), жергілікті өзін өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері, сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында шетел валютасындағы қаражат және шетел валютасындағы шоттарында қаражат болуы мүмкін.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
20. Дебиторлық берешек сомаларын өндіріп алу, ал кредиторлық берешек - өтелуі керек. Дебиторлармен және кредиторлармен аяқталмаған есеп айырысулар тексерілуі және расталуы қажет.
Есеп беретін тұлғалардан аванстық есептер, сондай-ақ пайдаланылмаған сомалардың қалдықтары уақытылы талап етілуі қажет.
21. Ағымдағы есепке алу шоттарын жабу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
есепті жылдың аяғында:
6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының дебетіне 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1083 "Өзге де бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредитінен бұдан бұрын ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, трансферттер бойынша кірістер, күрделі салымдар, субсидиялар бойынша кірістер ретінде танылған қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттары бойынша қалдықтар есептен шығарылады;

в дебет субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" с кредита субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов" администраторами бюджетных программ списываются плановые назначения на принятие обязательств по внешним займам и связанным грантам выделенные в отчетном году;
в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" с кредита счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" производится закрытие счета возврата финансирования;
в конце отчетного периода:
в дебет счета 1320 "Незавершенное производство" переносятся суммы затрат, относящиеся к незавершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели". В начале следующего отчетного периода эти затраты восстанавливаются обратной проводкой: дебет счета 8010 "Затраты на производство и другие цели" с кредита счета 1320 "Незавершенное производство";
в дебет счета 1330 "Готовая продукция" переносятся суммы затрат, относящиеся к завершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели";
затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции остаются в бухгалтерском балансе на субсчете 2411 "Незавершенное строительство";
в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года", списываются с кредита счетов:
7010 "Расходы на оплату труда", 7020 "Расходы по выплате стипендии", 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", 7040 "Расходы на социальный налог", 7050 "Расходы на обязательное страхование", 7060 "Расходы по запасам", 7070 "Расходы на командировки", 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", 7090 "Расходы на текущий ремонт", 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7130 "Расходы по аренде", 7140 "Прочие операционные расходы", 7150 - "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям", 7240 "Расходы по выплате субвенций", 7250 - "Расходы по трансфертам местного самоуправления", 7310 "Расходы по вознаграждениям", 7320 "Прочие расходы по управлению активами", 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости", 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов", 7430 "Расходы по курсовой разнице", 7440 "Расходы от обесценения активов", 7450 "Расходы по созданию резервов", 7460 "Прочие расходы";
в кредит счета 5210 "Финансовый результат отчетного года", списываются с дебета счетов:

5012 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" есепті жылы бөлінген қосалқы шотының дебетіне 1087 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитінен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар есептен шығарылады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының кредитінен қаржыландыруды қайтару шотын жабу жүргізіледі;
есепті кезеңнің аяғында:
1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған өнімнің аяқталмаған бірліктеріне жатқызылатын шығындар сомасы көшіріледі. Келесі есепті кезеңнің басында бұл шығындар кері тізбекпен: 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотының дебетіне 1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының кредитінен қалпына келтіріледі;
1330 "Дайын өнім" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұдан бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған аяқталған өнімдерге қатысты шығындар сомасы көшіріледі;
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шотында бухгалтерлік баланста қалады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар", 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар", 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар", 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар", 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар", 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар", 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", 7130 "Жал бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар", 7240 "Субвенциялар төлеу бойынша шығыстар", 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар", 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар", 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар", 7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар", 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар", 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар", 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар", 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар" шоттарының кредитінен есептен шығарылады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне:

6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности", 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 6030 "Доходы по трансфертам", 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий", 6050 "Доходы от благотворительной помощи", 6060 "Доходы по грантам", 6070 "Доходы от финансирования за счет внешних займов", 6080 "Прочие доходы от необменных операций", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6210 "Доходы по вознаграждениям", 6220 "Прочие доходы от управления активами", 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости", 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов", 6340 "Доходы от курсовой разницы", 6350 "Доходы от компенсации убытков", 6360 "Прочие доходы";
в кредит счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" в конце отчетного года с дебета счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" записывается положительный результат от финансовой деятельности государственного учреждения;
в дебет счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" в конце отчетного года с кредита счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" записывается отрицательный результат от финансовой деятельности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016); от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
22. После окончательных записей составляется заключительный бухгалтерский баланс по форме 1 на конец отчетного периода.
3. Правила составления форм финансовой отчетности
23. "Бухгалтерский баланс" (форма 1) состоит из двух частей: актива и пассива.
Активы - первая часть бухгалтерского баланса состоит из двух разделов: Краткосрочные и Долгосрочные активы.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
24. В разделе "Краткосрочные активы" отражаются принадлежащие государственному учреждению денежные средства и их эквиваленты, финансовые инвестиции, краткосрочная дебиторская задолженность, запасы и прочие активы, не указанные в предыдущих подразделах краткосрочных активов.
По строке 010 "Денежные средства и их эквиваленты" (1010, 1020, 1030, 1040, 1050, 1060, 1070, 1080, 1090) актива бухгалтерского баланса показываются остатки денежных средств на КСН для учета поступлений и расчетов, на счетах в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, в кассе, на текущем и расчетном счетах государственного учреждения, плановых назначений на принятие обязательств, прочие денежные средства.

6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", 6060 "Гранттар бойынша кірістер", 6070 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түскен кірістер", 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер", 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер", 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер", 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер", 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер", 6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс", 6360 "Өзге кірістер" шоттарының дебетінен есептен шығарылады;
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің оң нәтижесі жазылады;
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредитінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің теріс нәтижесі жазылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.03.2017 № 178 бұйрықтарымен.
22. Түпкілікті жазбалардан кейін есептілік кезеңнің аяғына 1-нысан бойынша бухгалтерлік баланс жасалады.
3. Қаржылық есептіліктің нысандарын толтыру қағидалары
Ескерту. 3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. "Бухгалтерлік баланс" (1-нысан) екі бөліктен тұрады: актив және пассив.
Активтер – бухгалтерлік баланстың бірінші бөлігі, екі бөлімнен тұрады: Қысқа мерзімді және Ұзақ мерзімді активтер.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
24. "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінде мемлекеттік мекемеге тиесілі ақша қаражаты және олардың баламалары, қаржы инвестициялары, қысқа мерзімді дебиторлық берешек, қорлар және бұдан алдыңғы қысқа мерзімді активтердің кіші бөлімдерінде көрсетілмеген өзге активтер көрініс табады.
Бухгалтерлік баланс активінің 010 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" жолы (1010, 1020, 1030, 1040, 1050, 1060, 1070, 1080, 1090) бойынша түсімдерді есепке алу мен есеп айырысу үшін ҚБШ-дағы, шетелдік валютасындағы шоттарында және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарындағы, кассадағы, мемлекеттік мекеменің ағымдағы және есеп айырысу шоттарындағы, міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар, өзге ақша қаражаты көрсетіледі.

По строке 011 "Краткосрочные финансовые инвестиции" (1110, 1120, 1130) показывается сумма краткосрочных предоставленных займов и финансовых инвестиций за минусом резерва на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций.
По строке 012 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" (1210) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, субсидиям, пенсиям и пособиям.
По строке 013 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (1220) показывается сумма задолженности за бюджетом, образовавшаяся в результате излишне перечисленных платежей, подлежащих возврату.
По строке 014 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (1230) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за вычетом резерва по сомнительным долгам, по специальным видам платежей за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах – интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах.
По строке 015 "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" (1240) показывается сумма задолженности других государственных учреждений по внутриведомственным и межведомственным расчетам.
По строке 016 "Краткосрочные вознаграждения к получению" (1250) показывается сумма краткосрочных вознаграждений, причитающихся государственному учреждению по выданным займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению.
По строке 017 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников" (1260) показывается сумма дебиторской задолженности работников по подотчетным суммам и другим видам расчетов с работниками.
По строке 018 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (1270) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по арендным платежам.
По строке 019 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" (1280) показывается сумма прочей краткосрочной дебиторской задолженности.
По строке 020 "Запасы" (1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360) показывается остаток материалов, незавершенного производства, готовой продукции, товаров и запасов в пути за минусом резерва на обесценение запасов.
По строке 021 "Краткосрочные авансы выданные" (1410) показывается сумма краткосрочной задолженности поставщиков, расчеты с которыми осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара и оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и размерах, заранее согласованных сторонами.

011 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" (1110, 1120, 1130) жолы бойынша қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервті шегергенде, берілген қысқа мерзімді қарыздар мен қаржы инвестицияларының сомасы көрсетіледі.
012 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1210) жолы бойынша трансферттер, субсидиялар, зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
013 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1220) жолы бойынша қайтарылуға тиісті артық аударылған төлемдер нәтижесінде пайда болған бюджет берешегінің сомасы көрсетіледі.
014 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1230) жолы бойынша балаларды музыкалық мектептерде оқыту, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім үшін, мектептер жанындағы интернаттарда балаларды тамақтандыру үшін арнайы төлемдер түрлері бойынша күмәнді резервтерді шегергенде сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
015 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1240) жолы бойынша басқа мемлекеттік мекемелердің ведомствоішілік және ведомствоаралық есеп айырысу берешектері көрсетіледі.
016 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" (1250) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық инвестициялар, жалдау және басқа алынатын сыйақылар бойынша мемлекеттік мекемеге тиесілі қысқа мерзімді сыйақы сомасы көрсетіледі.
017 "Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1260) жолы бойынша есеп беретін сомалар және де өзге операциялар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
018 "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (1270) жолы бойынша жалдау төлемдері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
019 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" (1280) жолы бойынша өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
020 "Қорлар" (1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360) жолы бойынша қорлардың құнсыздануына арналған резервті шегергендегі аяқталмаған өндірістің, материалдардың, дайын өнімнің, жолдағы тауарлар мен қорлардың қалдығы көрсетіледі.
021 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" (1410) жолы бойынша олармен есеп айырысулар әрбір жекелеген мәміле (тиеу, тауарды жiберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражатты алдын ала тараптармен келісілген мерзімдер мен мөлшерлерде мерзімді аудару жолымен жүзеге асырылатын өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы көрсетіледі.

По строке 022 "Прочие краткосрочные активы" (1420, 1430) показывается сумма расходов будущих периодов и прочие краткосрочные активы.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
25. По строке 100 "Итого краткосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 020, 021, 022.
26. В разделе "Долгосрочные активы" отражаются финансовые инвестиции, долгосрочная дебиторская задолженность, основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы и прочие долгосрочные активы.
По строке 110 "Долгосрочные финансовые инвестиции" (2110, 2120, 2130) показываются долгосрочные займы предоставленные и финансовые инвестиции за минусом резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.
По строке 111 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (2210) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков.
По строке 112 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (2220) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности арендаторов по финансовой аренде.
По строке 113 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (2230) показывается сумма прочей долгосрочной дебиторской задолженности, не включенная в другие статьи бухгалтерского баланса.
По строке 114 "Основные средства" (2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) показываются земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудования и прочие основные средства по балансовой стоимости (первоначальная стоимость за минусом накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств).
По строке 115 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (2410) показывается сумма накопленных затрат на возведение, реконструкцию и приобретение объектов основных средств и нематериальных активов с незаконченным циклом капитальных работ и не сданных в эксплуатацию на отчетную дату.
По строке 116 "Инвестиционная недвижимость" (2510, 2520) показывается стоимость инвестиционной недвижимости, за вычетом накопленной амортизаций и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.
По строке 117 "Биологические активы" (2610, 2620, 2630) показывается стоимость животных, многолетних насаждений за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов.

022 "Өзге қысқа мерзімді активтер" (1420, 1430) жолы бойынша алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы мен өзге қысқа мерзімді активтер көрсетіледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.10.2013 № 501 (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. 100 "Қысқа мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 020, 021, 022-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
26. "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде қаржылық инвестициялар, ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер, негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер және басқа ұзақ мерзімді активтер көрсетіледі.
110 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялары" (2110, 2120, 2130) жолы бойынша ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың құнсыздануына арналған резервті шегергенде ұзақ мерзімді қарыздар мен қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
111 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (2210) жолы бойынша сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
112 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" (2220) жолы бойынша жалдаушылардың қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
113 "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер" (2230) жолы бойынша бухгалтерлік баланстың басқа баптарына енгізілмеген басқа ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
114 "Негізгі құралдар" (2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) жолы бойынша баланстық құны бойынша жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар және басқа негізгі құралдар (жинақталған амортизация және негізгі құралдарды құнсыздануына арналған резервті шегергендегі бастапқы құны) көрсетіледі.
115 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" (2410) жолы бойынша есеп беру күніне құрылыс циклі аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілердің құны, құрылысқа, реконструкцияға және негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді сатып алуға жинақталған шығындар сомасы көрсетіледі.
116 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" (2510, 2520) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі инвестициялық жылжымайтын мүліктің, құны көрсетіледі.
117 "Биологиялық активтер" (2610, 2620, 2630) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және биологиялық активтердің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі жануарлардың, көпжылдық екпелердің құны көрсетіледі.

По строке 118 "Нематериальные активы" (2710, 2720) показывается стоимость нематериальных активов (права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием, лицензии, права на товарные знаки и торговые марки, а также иные имущественные права, гудвилл, программное обеспечение и другие нематериальные активы) за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение нематериальных активов.
По строке 119 "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (2120) показываются долгосрочные финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, учитываемые по методу долевого участия.
По строке 120 "Прочие долгосрочные активы" (2810) показывается стоимость прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
27. По строке 200 "Итого долгосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
28. Строка "Баланс" показывает общую стоимость активов государственного учреждения (строка 100 плюс строка 200).
29. Пассив бухгалтерского баланса состоит из трех разделов: Краткосрочные обязательства, Долгосрочные обязательства и Чистые активы/капитал.
30. В разделе "Краткосрочные обязательства" отражаются краткосрочные финансовые обязательства, краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам, краткосрочная кредиторская задолженность, краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие краткосрочные обязательства.
По строке 210 "Краткосрочные финансовые обязательства" (3010, 3020) показывается сумма краткосрочных займов полученных и прочих финансовых обязательств.
По строке 211 "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам" (3110) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по начисленным социальным выплатам и социальной помощи населению, подлежащим к выплате, но не выплаченным по каким-либо причинам на конец отчетного периода, а также по не перечисленным трансфертам и субсидиям.
По строке 212 "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет" (3120) показывается сумма задолженности по налогам, подлежащим взносу в бюджет, но не перечисленным по каким-либо причинам на конец отчетного периода, а также другие суммы, подлежащие перечислению в бюджет.

118 "Материалдық емес активтер" жолы бойынша жинақталған амортизация мен материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резервтері шегерілгендегі (2710, 2720) материалдық емес активтердің (жерді, суды, пайдалы қазбаларды және басқа табиғи ресурстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды пайдалану құқықтары; лицензиялар, тауарлық белгілер мен тауарлық маркаларға құқықтар, сондай-ақ басқа мүліктік құқықтар, гудвилл, бағдарламалық қамтамасыз ету және басқалар) құны көрсетіледі.
119 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" (2120) жолы бойынша үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
120 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" (2810) алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа ұзақ мерзімді активтердің құны көрсетіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
27. 200 "Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
28. "Баланс" жолы мемлекеттік мекеме активтерінің жалпы құнын көрсетеді (100-жол қосу 200-жол).
29. Бухгалтерлік баланстың пассиві үш бөлімнен тұрады: Қысқа мерзімді міндеттемелер, Ұзақ мерзімді міндеттемелер, Таза активтер/капитал.
30. "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінде қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер, бюджеттік төлемдер мен салықтар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді бағалау мен кепілдік міндеттемелері, өзге қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
210 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері" (3010, 3020) жолы бойынша қысқа мерзімді ретінде жіктелетін қарыздар және өзге қаржылық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
211 "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3110) жолы бойынша есептелген, төленуге тиесілі, бірақ есептік кезеңнің соңына дейін төленбеген әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік жәрдемақы сомасы көрсетіледі.
212 "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3120) жолы бойынша бюджетке төленуге тиесілі, бірақ есептік кезеңнің соңына дейін кейбір себептермен төленбеген салықтар, тағы сол сияқты берешек сомалар көрсетіледі.

По строке 213 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (3130) показывается сумма краткосрочных обязательств государственного учреждения по доходам, причитающимся в бюджет от реализации долгосрочных активов, от сверхсметных поступлений по платным услугам и прочим операциям.
По строке 214 "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (3140, 3150) показывается сумма пенсионных взносов, удержанная с доходов работников и не перечисленная в накопительные пенсионные фонды, задолженность государственного учреждения по уплате обязательных социальных отчислений в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", задолженность по страховым платежам и по другим обязательным и добровольным платежам, также по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование.
По строке 215 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (3210) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам за поставленные ими запасы, долгосрочные активы, выполненные работы и оказанные услуги.
По строке 216 "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" (3220) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности другим государственным учреждениям по внутриведомственным и межведомственным расчетам.
По строке 217 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" (3230) показывается сумма краткосрочной задолженности по стипендиям студентам и аспирантам вузов и учащимся школ, колледжей и др.
По строке 218 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками" (3240) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по оплате труда и другим денежным выплатам (исполнительным документам, депонированным суммам, социальному пособию по временной нетрудоспособности, безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов и на счета по вкладам в банки, неиспользованным отпускам) и прочей задолженности перед работниками.
По строке 219 "Краткосрочные вознаграждения к выплате" (3250) показывается сумма задолженности по краткосрочным вознаграждениям по полученным займам на отчетную дату и прочим вознаграждениям.
По строке 220 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" (3260) показывается сумма задолженности по арендным платежам на отчетную дату.
По строке 221 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (3270) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по деньгам временного размещения, суммы тиынов, невыплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения, а также прочая кредиторская задолженность.

213 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3130) жолы бойынша мемлекеттік бюджетке қатысты активтерді, ақылы қызметтерді сатудан және өзге пайдадан түскен кірістерді беру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
214 "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3140, 3150) жолы бойынша қызметкердің табысынан ұсталған, бірақ жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылмаған зейнетақы жарналарының сомасы, мемлекеттік мекеменің "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әулеметтік аударымдар төлеу бойынша, сақтандыру төлемдері бойынша және басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша берешегі міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша және басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша берешектері көрсетіледі.
215 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3210) жолы бойынша олар берген қорлар, ұзақ мерзімді активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
216 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3220) жолы бойынша ішкі және ведомство аралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
217 "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3230) жолы бойынша жоғары оқу орындарының студенттерi мен аспиранттары және мектептердiң, колледждердiң және басқа да оқушыларына стипендиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
218 "Қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3240) жолы бойынша еңбекақы төлеу және өзге есеп айырысулар (атқару құжаттары бойынша, депоненттелген сома, уақытша еңбекке жарамсыздығы үшін жәрдемақы, кәсіподақтар жарнасы, пайдаланылмаған демалыстар, банкілерге салымдар) бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
219 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" (3250) жолы бойынша алынған қарыздар бойынша төленген қысқа мерзімді сыйақылар сомасы және өзге сыйақылар көрсетіледі.
220 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3260) жолы бойынша қысқа мерзімді жал төлемдері сомасы көрсетіледі.
221 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3270) жолы бойынша уақытша орналастыратын ақшалар бойынша қызметкер жұмыстан босаған, степиндианттың оқу мерзімі аяқталған, атқару құжаттың пайдалану мерзімі аяқталған немесе мерзімі бір жылға дейінгі басқа да құжаттарға байланысты, қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себептері бойынша жағдайларда төленбеген немесе артығымен төленген тиындар сомасы, сондай-ақ өзге де кредиторлық берешек көрсетіледі.

По строке 222 "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (3310, 3320) показывается сумма краткосрочных оценочных и гарантийных обязательств.
По строке 223 "Прочие краткосрочные обязательства" (3410, 3420) показываются остатки по авансам полученным и прочим обязательствам.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016); от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
31. По строке 300 "Итого краткосрочных обязательств" показывается итоговая сумма строк 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
32. В разделе "Долгосрочные обязательства" отражаются долгосрочные финансовые обязательства, долгосрочная кредиторская задолженность, долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие долгосрочные обязательства.
По строке 310 "Долгосрочные финансовые обязательства" (4010, 4020) показываются займы полученные и прочие финансовые обязательства.
По строке 311 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (4110) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам за поставленные ими запасы, долгосрочные активы, выполненные работы и оказанные услуги.
По строке 312 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" (4120) показывается сумма задолженности по арендным платежам на отчетную дату, относящаяся к будущим периодам.
По строке 313 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (4130) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.
По строке 314 "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (4210, 4220) показываются остатки долгосрочных оценочных и гарантийных обязательств.
По строке 315 "Прочие долгосрочные обязательства" (4310, 4320) показываются остатки доходов будущих периодов и прочих долгосрочных обязательств.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
33. По строке 400 "Итого долгосрочных обязательств" показывается итоговая сумма строк 310, 311, 312, 313, 314, 315.
34. В разделе "Чистые активы/капитал" отражаются суммы финансирования, за счет внешних займов и связанных грантов, резервов, образованных в результате текущей деятельности, накопленного финансового результата государственного учреждения.
По строке 410 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (5012) показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.

222 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" (3310, 3320) жолы бойынша қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
223 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" (3410, 3420) жолы бойынша алынған аванстар мен өзге міндеттемелер бойынша қалдықтар көрсетіледі.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.03.207 № 178 бұйрықтарымен.
31. 300 "Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" жолы бойынша 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер, ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері, өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
310 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" (4010, 4020) жолы бойынша алынған қарыздар мен өзге қаржылық міндеттемелер көрсетіледі.
311 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4110) жолы бойынша олар берген қорлар, ұзақ мерзімді активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
312 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4120) жолы бойынша жалдау төлемдері бойынша алдағы мерзімдерге жататын есепті кезеңге берешек сомасы көрсетіледі.
313 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4130) жолы бойынша бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
314 "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" (4210, 4220) жолы бойынша ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері сомасы көрсетіледі.
315 "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" (4310, 4320) жолы бойынша алдағы кезеңдердің кірістері мен өзге ұзақ мерзімді міндеттемелердің қалдықтары көрсетіледі.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
33. 400 "Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" жолы бойынша 310, 311, 312, 313, 314, 315-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
34. "Таза активтер/капитал" бөлімінде сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар, қаржыландырулар сомасы, ағымдағы қызметте пайда болған резервтер, мемлекеттік мекеменің жинақталған қаржылық нәтижесі көрсетіледі.
410 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" (5012) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерге капиталдандырылған сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

По строке 411 "Резервы" (5110) показываются остатки по резервам: на переоценку основных средств, нематериальных активов, финансовых инвестиций, на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности, прочие резервы.
По строке 412 "Накопленный финансовый результат" (5210, 5220) показывается финансовый результат государственного учреждения с нарастающим итогом, включая отчетный год.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
35. По строке 500 "Итого чистые активы/капитал" показывается итоговая сумма строк 410, 411, 412.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
36. Строка "Баланс" показывает общую стоимость обязательств и чистых активов/капитала государственного учреждения (строка 300 плюс строка 400 плюс строка 500).
37. На забалансовых счетах отражаются ценности, не принадлежащие государственному учреждению, но временно находящиеся в его пользовании или распоряжении, а также бланки строгой отчетности, запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению, путевки в дома отдыха и другие активы, учитываемые на забалансовых счетах.
По строкам 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690 соответственно номерам строк перечислены забалансовые счета, на которых учитываются материальные ценности, арендованные активы и прочие забалансовые активы.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
38. "Отчет о результатах финансовой деятельности" (форма 2) представляет информацию о доходах, расходах и финансовом результате отчетного периода, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
39. Строка 100 "Доходы – всего" показывает сумму строк 010, 020, 030, 040.
По строке 010 "Доходы от необменных операций" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018.
По строке 011 "Финансирование текущей деятельности" (6010) показывается сумма бюджетного финансирования, выделенная по индивидуальному плану финансирования на содержание и текущую деятельность государственного учреждения, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров. Доходы от финансирования текущей деятельности показываются за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".

411 "Резервтер" (5110) жолы бойынша резервтер бойынша: негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, қаржы инвестицияларын қайта бағалауға арналған, шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған қалдықтар және де өзге резервтер көрсетіледі.
412 "Жинақталған қаржылық нәтиже" (5210, 5220) жолы бойынша есепті жылды қоса алғанда, мемлекеттік мекеменің қаржылық нәтижесі өсу қорытындысымен көрсетіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. 500 "Таза активтердің/капиталдың жиыны" жолы бойынша 410, 411, 412 - жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.207 № 178 бұйрығымен
36. "Баланс" жолы мемлекеттік мекеменің міндеттемелері мен таза активтері/капиталының жалпы құнын көрсетеді (300-жол қосу 400-жол қосу 500-жол).
37. Баланстан тыс шоттарда мемлекеттік мекемелерге тиесілі емес, бірақ уақытша оның пайдалануындағы немесе билігіндегі құндылықтар, сондай-ақ қатаң есептегі бланктері, қорлар, жауапты сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген демалыс үйлеріне жолдамалар және басқалар көрініс табады. 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519-жолдары бойынша жолдардың нөмірлеріне сәйкес материалдық құндылықтар, жалданған активтер және басқалар есепке алынатын баланстан тыс шоттар санамаланған.
610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690-жолдары бойынша жолдардың нөмірлеріне сәйкес материалдық құндылықтар, жалға алынған активтер мен басқа де баланстан тыс активтер есепке алынған баланстан тыс активтер санамаланған.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
38. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" (2-нысан) есепті кезеңнің кірістері мен шығыстары және қаржылық нәтижелері туралы ақпаратты білдіреді. 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.207 № 178 бұйрығымен
39. 100 "Кірістер-барлығы" жолы 010, 020, 030, 040 - жолдардың қосындысын көрсетеді.
010 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 118 - жолдардың қосындысы көрсетіледі.
011 "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" (6010) жолы бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға жеке қаржыландыру жоспары бойынша басқа бюджеттер есебінен бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы мен республикалық бюджетке тауарлардың құны түріндегі түсімдермен байланысты операциялар бойынша ағымдағы қызметті бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі. Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, мемлекеттік мекеменің есепті жылдың аяғында 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып көрсетіледі.

По строке 012 "Финансирование капитальных вложений" (6020) показывается сумма бюджетного финансирования по капитальным вложениям, за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 013 "Доходы от финансирования за счет внешних займов" (6070) показываются доходы от поступления внешних займов.
По строке 014 "Доходы по трансфертам" (6030) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 014-1 "Трансферты местного самоуправления" (6034) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 015 "Субсидии" (6040) показывается сумма бюджетного финансирования по субсидиям за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 016 "Доходы от благотворительной помощи" (6050) показываются доходы от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, полученные в виде денежных поступлений и других активов.
По строке 017 "Гранты" (6060) показывается сумма поступивших грантов.
По строке 018 "Прочие" (6080) показывается сумма доходов от прочих безвозмездных поступлений в государственное учреждение и местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 020 "Доходы от обменных операций" (6110) показываются доходы от реализации товаров (работ и услуг).
По строке 030 "Доходы от управления активами" показывается сумма строк 031 и 032.
По строке 031 "Вознаграждения" (6210) показывается сумма доходов от вознаграждений по выданным займам, финансовой аренде, дивиденды, часть чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора.
По строке 032 "Прочие доходы от управления активами" (6220) показывается сумма прочих доходов от управления активами, в том числе доходы от операционной аренды.

012 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" (6020) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып, күрделі салымдарды қаржыландыруды тұтынудан түскен кірістер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
013 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер" (6070) жолы бойынша сыртқы қарыздар есебінен түсімдер түсетін кірістер көрсетіледі.
014 "Трансферттер бойынша кірістер" (6030) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттерден басқа, трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
014-1 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері" (6034) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
015 "Субсидиялар" (6040) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып субсидиялар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
016 "Қайырымдылық көмектен түсетін кірістер" (6050), жолы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекеменің ақша түсімдері және басқа активтер түрінде алынған филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен түскен кірістер көрсетіледі.
017 "Гранттар" (6060) жолы бойынша түскен гранттар сомасы көрсетіледі.
018 "Өзгелер" (6080) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару кірістерінің сомасы және мемлекеттік мекемеге түсетін өтеусіз түсімдердің басқа да кірістері көрсетіледі.
020 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" (6110) жолы бойынша тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатудан түскен кірістер көрсетеді.
030 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" жолы бойынша 031 және 032-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
031 "Сыйақылар" (6210) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық жалдау бойынша сыйақылардан түскен кірістердің, дивидендтердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің таза пайдасының бір бөлігінің сомасы көрсетіледі.
032 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" (6220) жолы бойынша активтерді басқарудан басқа кірістер сомасы, оның ішінде операциялық жалдаудан түскен кірістер көрсетіледі.

По строке 040 "Прочие доходы" (6330, 6350, 6360) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон и, доходы, полученные от прочих операций.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
40. Строка 200 "Расходы – всего" показывает сумму строк 110, 130, 140, 150.
По строке 110 "Расходы государственного учреждения" показывается сумма строк 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123.
По строке 111 "Оплата труда" (7010, 7030) показывается сумма расходов по оплате труда работников государственного учреждения, начисленному резерву по неиспользованным отпускам работников и другим расходам по оплате труда.
По строке 112 "Стипендии" (7020) показывается сумма расходов по начисленным стипендиям.
По строке 113 "Налоги и платежи в бюджет" (7040) показывается сумма начисленных расходов по социальному налогу и социальным отчислениям, причитающимся в бюджет.
По строке 114 "Расходы по запасам" (7060) показывается стоимость использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям запасов в течение отчетного периода.
По строке 115 "Командировочные расходы" (7070) показывается сумма начисленных расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения.
По строке 116 "Коммунальные расходы" (7080) показывается сумма начисленных расходов за коммунальные услуги (за газ, воду, электроэнергию, отопление).
По строке 117 "Арендные платежи" (7130) показывается сумма начисленных расходов по операционной аренде.
По строке 118 "Содержание долгосрочных активов" (7090) показывается сумма начисленных расходов на текущий ремонт долгосрочных активов.
По строке 119 "Услуги связи" (7080) показывается сумма начисленных расходов по услугам связи.
По строке 120 "Амортизация долгосрочных активов" (7110) показывается сумма начисленных расходов по амортизации долгосрочных активов.
По строке 121 "Обесценение активов" (7440) показывается сумма начисленных расходов по обесценению активов.
По строке 122 "Прочие операционные расходы" (7050, 7120, 7140) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, по страховым платежам, по передаче доходов в бюджет от реализации долгосрочных активов, сверхсметным поступлениям в бюджет от платных услуг, и прочим операционным расходам.

040 "Өзге кірістер" (6330, 6350, 6360) жолы бойынша активтерді, үшінші тараптардан өтемақыларды (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан түскен залалдардан) өтеусіз алудан түскен кірістер мен өзге операциялардан алынған кірістер көрсетіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.03.207 № 178 бұйрықтарымен.
40. 200 "Шығыстар – барлығы" жолы 110, 130, 140, 150-жолдардың қосындысын көрсетеді.
110 "Мемлекеттік мекеменің шығыстары" жолы бойынша 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123 - жолдардың қосындығы көрсетіледі.
111 "Еңбекақы төлеу" (7010, 7030) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша есептелген резервтер бойынша шығыстардың сомасы және басқа да төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
112 "Стипендиялар" (7020) жолы бойынша есептелген стипендиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
113 "Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" (7040) жолы бойынша әлеуметтік салық және бюджетке тиесілі әлеуметтік есептеулер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
114 "Қорлар бойынша шығыстар" (7060) жолы бойынша есепті кезең ішінде мемлекеттік мекеменің мұқтажы үшін пайдаланылған және сырт ұйымдарға сатылған қорлардың құны көрсетіледі.
115 "Іссапарлық шығыстар" (7070) жолы бойынша мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің іссапарларына байланысты есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
116 "Коммуналдық шығыстар" (7080) жолы бойынша коммуналдық қызметтер (газ, су, электр энергиясы, жылу) үшін есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
117 "Жалдау төлемдері" (7130) жолы бойынша операциялық жалдау бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
118 "Ұзақ мерзімді активтерді ұстау" (7090) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге арналып есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
119 "Байланыс қызметтері" (7080) жолы бойынша байланыс қызметтері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
120 "Активтер амортизациясы" (7110) жолы бойынша негізгі ұзақ активтердің амортизациясы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
121 "Активтердің құнсыздануы" (7440) жолы бойынша активтердің құнсыздануы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
122 "Өзге операциялық шығыстар" (7050, 7120, 7140) жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттер бойынша, сақтандыру төлемдері бойынша, ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен кірістерді бюджетке беру, ақылы қызметтерден бюджетке сметадан тыс түсімдер мен басқа операциялық шығыстар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.

По строке 123 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" (7150) показывается сумма начисленных расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании.
По строке 130 "Расходы по бюджетным выплатам" показывается сумма строк 131, 132, 133, 134, 135, 136.
По строке 131 "Пенсии и пособия" (7220) показывается сумма начисленных расходов по пенсиям и пособиям, выплаченным через Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
По строке 132 "Субсидии" (7230) показывается сумма расходов по выплаченным субсидиям физическим и юридическим лицам.
По строке 133 "Целевые трансферты" (7210) показывается сумма расходов по целевым трансфертам.
По строке 134 "Трансферты общего характера" (7240) показывается сумма расходов по трансфертам общего характера.
По строке 135 "Трансферты физическим лицам" (7210) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения.
По строке 136 "Трансферты местного самоуправления" (7250) показывается сумма расходов местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по трансфертам, переданным местным органам самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
По строке 140 "Расходы по управлению активами" показывается сумма строк 141, 142.
По строке 141 "Вознаграждения" (7310) показываются расходы по начисленным вознаграждениям по займам полученным и финансовой аренде.
По строке 142 "Прочие расходы по управлению активами" (7320) показывается сумма начисленных расходов от управления активами, не отраженных в других статьях отчета.
По строке 150 "Прочие расходы" (7450, 7460) показываются расходы по созданию резерва по сомнительным долгам и прочие расходы.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
41. По строке 210 "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (6220, 7320) показывается доля участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций.

123 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" 7150 жолы бойынша Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
130 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" жолы бойынша 131, 132, 133, 134, 135, 136 - жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
131 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" (7220) жолы бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы төленген зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
132 "Субсидиялар" (7230) жолы бойынша жеке және заңды тұлғаларға төленген субсидиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
133 "Нысаналы трансферттер" (7210) жолы бойынша ағымдағы нысаналы трансферттер сомасы көрсетіледі.
134 "Жалпы сипаттағы трансферттер" (7240) жолы бойынша жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
135 "Жеке тұлғаларға трансферттер" (7210) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің жұмыскерлері болып табылмайтын жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
136 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері" (7250) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шығыстар сомасы көрсетіледі;
140 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" жолы бойынша 141, 142 сомасы көрсетіледі.
141 "Сыйақылар" (7310) жолы бойынша алынған қарыздар мен қаржылық жалдау бойынша есептелген сыйақылар бойынша шығыстар көрсетіледі.
142 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" (7320) жолы бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген активтерді басқарудан есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
150 "Өзге шығыстар" (7450, 7460) жолы бойынша күмәнді борыштар мен басқа шығыстар бойынша резервті құру бойынша және басқа шығыстар көрсетіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі); 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) 17.03.2017 № 178 бұйрықтарымен.
41. 210 "Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі" (6220, 7320) жолы бойынша инвестиция объектісінің пайдада (шығында) қатысу үлесі көрсетіледі.

87. "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования" (прямой метод) (форма 3) представляет информацию о потоке денежных средств по источникам финансирования и классификации по видам деятельности с использованием прямого метода за отчетный период, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
88. Отчет состоит из трех разделов: Движение денежных средств от операционной деятельности, Движение денежных средств от инвестиционной деятельности, Движение денежных средств от финансовой деятельности.
Операционная деятельность – деятельность государственного учреждения, которая не может быть отнесена к инвестиционной или финансовой деятельности;
финансовая деятельность – деятельность, в результате которой возникают изменения в размере и составе заемных средств государственного учреждения;
инвестиционная деятельность – приобретение и реализация долгосрочных активов и других инвестиций, не относящихся к денежным эквивалентам.
Сноска. Пункт 88 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
89. В разделе "Движение денежных средств от операционной деятельности" отражается поступление денежных средств на денежные счета государственного учреждения по источникам финансирования и их выбытие по видам расходов.
Сноска. Пункт 89 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
90. Строка 100 "Поступление денежных средств – всего" показывает сумму строк 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070.
По строке 010 "Финансирование из бюджета" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015, 016.
По строке 011 "Текущей деятельности" показывается выделенное из бюджета финансирование по индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственным учреждениям, финансируемым из республиканского (местного) бюджета.
По строке 012 "Капитальных вложений" показывается выделенное из бюджета финансирование на капитальные вложения.
По строке 013 "За счет внешних займов и связанных грантов" показывается полученное финансирование по внешним займам и связанным грантам.
По строке 014 "Трансферты" показывается полученное финансирование по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений.
По строке 015 "Субсидии" показывается полученное финансирование по субсидиям.
По строке 016 "Прочие" показывается финансирование по прочим статьям, не указанных в предыдущих статьях отчета.
По строке 017 "Внешние займы и связанные гранты" показывается поступление средств на счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и связанным грантам.
По строке 020 "По деньгам от благотворительной помощи" показываются поступившие на КСН денежные средства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
По строке 030 "От реализации товаров, работ и услуг" показываются поступившие на КСН денежные средства от реализации товаров (работ, услуг), которые остаются в распоряжении государственного учреждения и расходуются на определенные цели.
По строке 040 "Полученные вознаграждения" показываются полученные проценты на денежный счет государственного учреждения.
По строке 050 "По деньгам временного размещения" показываются поступившие на КСН денежные средства по деньгам временного размещения.
По строке 060 "Прочие поступления" показываются прочие поступления на другие денежные счета.
По строке 070 "По деньгам местного самоуправления" показывается поступление денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.

87. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" (тікелей әдіс) (3-нысан) қаржыландыру көздері бойынша ақша қаражатының ағыны және тікелей әдісті пайдалана отырып, қызмет түрлері бойынша сыныптау туралы ақпаратты білдіреді, 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
88. Есеп үш бөлімнен тұрады: Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы.
Операциялық қызмет – мемлекеттік мекеменің инвестициялық немесе қаржылық қызметіне жатқызылуы мүмкін емес қызмет;
қаржылық қызмет – оның нәтижесінде мемлекеттік мекеменің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамында өзгерістер туындайтын қызмет;
инвестициялық қызмет – ақша баламаларына жатпайтын ұзақ мерзімді активтерді және басқа инвестицияларды сатып алу және сату.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
89. "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің ақша шоттарына ақшалай қаражаттың түсуі және шығыстардың түрлері бойынша олардың шығуы көрініс табады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
90. 100 "Ақша қаражатының түсуi – барлығы" жолы 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070-жолдардың жиынтық сомасын көрсетедi.
010 "Бюджеттен қаржыландыру" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015, 016-жолдардың қосындысы көрсетiледi.
011 "Ағымдағы қызметке" жолы бойынша республикалық (жергiлiктi) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң жеке қаржыландыру жоспары жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша бюджеттен бөлiнген қаржыландыру көрсетiледi.
012 "Күрделi салымдарға" жолы бойынша күрделi салымдар үшін бюджеттен бөлiнген қаржыландыру көрсетiледi.
013 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
014 "Трансферттер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттерден басқа трансферттер бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
015 "Субсидиялар" жолы бойынша субсидиялар бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
016 "Өзгелер" жолы бойынша есептiң алдыңғы баптарында көрсетiлмеген басқа баптары бойынша қаржыландыру көрсетiледi.
017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына түскен қаражат көрсетіледі.
020 "Қайырымдылық көмектен түсетін ақша" жолы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелерге филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен ҚБШ – ға түсетін ақшалай қаражаты көрсетiледi.
030 "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан" жолы бойынша мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын және белгілі бір мақсатқа жұмсалатын ҚБШ тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатудан түскен ақша қаражаты көрсетiледi.
040 "Алынған сыйақылар" жолы бойынша мемлекеттiк мекеменiң ақшалай шотына алынған пайыздар көрсетiледi.
050 "Уақытша орналастырылған ақша бойынша" жолы бойынша ҚБШ-ға ақшаны уақытша орналастырылған ақша бойынша ақша қаражаты көрсетiледi.
060 "Өзге түсiмдер" жолы бойынша басқа ақшалай шоттарға түскен басқа ақша түсiмдерi көрсетiледi.
070 "Жергілікті өзін-өзі басқару ақшасы" жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшаның түсімі көрсетіледі.

Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
91. Строка 200 "Выбытие денежных средств – всего" показывает сумму строк 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190.
По строке 110 "Оплата труда" показываются денежные выплаты по оплате труда, отпускным, компенсационным выплатам.
По строке 120 "Пенсии и пособия" показываются денежные выплаты по пенсиям и социальным пособиям, установленным пенсионным законодательством Республики Казахстан.
По строке 130 "Налоги и платежи в бюджет" показываются денежные выплаты по налогам и другим платежам в бюджет.
По строке 140 "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" показываются денежные выплаты поставщикам и подрядчикам запасов, работ и услуг.
По строке 150 "Авансы, выданные за товары и услуги" показываются денежные выплаты по авансам, выданным за предоставленные товары, работы и услуги.
По строке 160 "Трансферты, субсидии" показываются денежные выплаты в виде трансфертов (кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений) и субсидии.
По строке 170 "Вознаграждения" показываются денежные выплаты в виде вознаграждений.
По строке 180 "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" показывается неиспользованная на конец отчетного года сумма плана финансирования, а также закрытие плановых назначений по внешним займам и связанным грантам.
По строке 190 "Прочие платежи" показываются денежные выплаты по трансфертам физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, по стипендиям, командировочным расходам, страховым и арендным платежам, обязательные социальные отчисления в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование, все выплаты, удержанные из заработной платы, кроме подоходного налога, и другие платежи по денежным счетам не указанным в предыдущих статьях.
Сноска. Пункт 91 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016); от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
92. По строке 300 "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 100 минус строка 200). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная - в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен.
91. 200 "Ақша қаражатының шығуы - барлығы" жолы 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190-жолдардың сомасын көрсетеді.
110 "Еңбекақы төлеу" жолы бойынша аударылған еңбекақылары, еңбек демалыс ақылары, өтемақылық ақшалай төлемдері көрсетіледі.
120 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" жолы бойынша Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасымен белгіленген зейнетақылар және жәрдемақылар бойынша ақша төлемдері көрсетіледі.
130 "Бюджетке салықтар мен төлемдер" жолы бойынша салықтар мен бюджетке төленетін басқа да ақшалай төлемдер көрсетіледі.
140 "Жеткізушілерге және мердігерлерге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшін" жолы бойынша қорлардың, жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің жеткізушілері және мердігерлеріне ақшалай төлемдер көрсетіледі.
150 "Тауарлар мен қызметтер үшін берілген аванстар" жолы бойынша көрсетілетін тауарлар, жұмыстар мен қызметтер үшін берілген аванстар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
160 "Трансферттер, субсидиялар" жолы бойынша трансферттер (мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдері түрінде төленген жеке тұлғаларға трансфертерден басқа) мен субсидиялар түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
170 "Сыйақылар" жолы бойынша сыйақылар түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
180 "Жыл соңында міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу" жолы бойынша есепті жылдың соңында пайдаланбаған қаржыландыру жоспарының сомасы, сондай-ақ сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша жоспарлы тағайындауларды жабу көрсетіледі.
190 "Өзге төлемдер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттер, стипендиялар, іссапар шығыстары, сақтандыру және жалдау ақысы, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен төлемдер бойынша, табыс салығынан басқа, еңбек ақысынан ұсталған барлық төлемдер және алдындағы баптарда көрсетілмеген басқа да ақшалай шоттар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.03.2017 № 178 бұйрықтарымен.
92. 300 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақша төлемдері (100-жол минус 200-жол) арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).

93. В разделе "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" отражаются поступления и выплаты денежных средств по операциям с долгосрочными активами и финансовыми инвестициями.
94. Строка 400 "Поступление денежных средств – всего" показывает сумму строк 310, 320, 330, 340, 350.
По строке 310 "Реализация долгосрочных активов" показывается сумма денежных поступлений от реализации долгосрочных активов.
По строке 320 "Реализация доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных поступлений от реализации доли в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 330 "Реализация ценных бумаг" показывается сумма денежных поступлений от реализации ценных бумаг.
По строке 340 "Погашение займов" показывается сумма погашения выданных займов.
По строке 350 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям от инвестиционной деятельности.
Сноска. Пункт 94 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
95. Строка 500 "Выбытие денежных средств – всего" показывает сумму строк 410, 420, 430, 440, 450, 460.
По строке 410 "Приобретение долгосрочных активов" показывается сумма денежных выплат на приобретение долгосрочных активов.
По строке 420 "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных выплат на приобретение доли участия в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 430 "Приобретение ценных бумаг" показывается сумма денежных выплат на приобретение ценных бумаг.
По строке 440 "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" показывается сумма денежных вкладов в уставные капиталы субъектов квазигосударственного сектора.
По строке 450 "Выданные займы" показывается сумма денежных выплат по выданным займам.
По строке 460 "Прочие" показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от инвестиционной деятельности, в том числе на незавершенное строительство и капитальные вложения в нематериальные активы.
Сноска. Пункт 95 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
96. По строке 600 "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 400 минус строка 500). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная - в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).

93. "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде ұзақ мерзімді активтермен және қаржылық құралдармен операциялар бойынша ақша қаражатының түсімдері мен төлемдері көрсетіледі.
94. 400 "Ақша қаражатының түсуi – барлығы" жолы бойынша 310, 320, 330, 340, 350-жолдардың қосындысын көрсетедi.
310 "Ұзақ мерзiмдi активтердi сату" жолы бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы көрсетiледi.
320 "Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сату" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектiлердiң капиталдағы үлестерiн сатудан түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы көрсетiледi.
330 "Бағалы қағаздарды сату" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатудан түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы көрсетiледi.
340 "Қарыздарды өтеу" жолы бойынша берілген қарыздарды өтеу сомасы көрсетіледі.
350 "Өзгелер" жолы бойынша инвестициялық қызметтен басқа түсімдер бойынша ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
95. 500 "Ақша қаражатының шығуы – барлығы" жолы 410, 420, 430, 440, 450, 460-жолдардың қосындысын көрсетедi.
410 "Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" жолы бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
420 "Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектiлердiң капиталдағы үлестерiн сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
430 "Бағалы қағаздарды сатып алу" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
440 "Квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" жолы бойынша квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталына салынған ақша салымдарының сомасы көрсетiледi.
450 "Берiлген қарыздар" жолы бойынша берiлген қарыздар бойынша ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
460 "Өзгелер" жолы бойынша басқа инвестициялық қызметтен шыққан ақша қаражатының сомасы, соның ішінде материалдық емес активтерге аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар көрсетіледі.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
96. 600 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырмашылық көрсетіледі (400-жол минус 500-жол). Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).

97. В разделе "Движение денежных средств от финансовой деятельности" отражается получение и погашение займов.
98. Строка 700 "Поступление денежных средств - всего" показывает сумму строк 610, 620.
По строке 610 "Получение займов" показывается суммы полученных займов государственным учреждением.
По строке 620 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям, не указанным в других статьях отчета.
99. Строка 800 "Выбытие денежных средств – всего" показывает сумму строк 710, 720.
По строке 710 "Погашение займов" показываются денежные выплаты в погашение займов.
По строке 720 "Прочие" показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от финансовой деятельности.
Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
100. По строке 900 "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 700 минус строка 800). Положительная разница показывается как обычно, отрицательная - в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
101. Строка 910 "Увеличение +/- уменьшение денежных средств" показывает сумму чистых движений денег от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900). В то же время эта сумма равна разнице строк 920, 930 с учетом сумм по строке 911.
Сноска. Пункт 101 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
101-1. Строка 911 "Чистая курсовая разница" показывается чистая курсовая разница (плюс/минус положительная/отрицательная), возникающая из-за изменений валютного курса по денежным средствам и их эквивалентам в иностранной валюте для сверки сальдо денежных средств на начало и конец отчетного периода.
Сноска. Правила дополнены пунктом 101-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
102. По строке 920 "Денежные средства на начало периода" показывается остаток денежных средств на начало отчетного периода.
103. По строке 930 "Денежные средства на конец периода" показывается остаток денежных средств на конец отчетного периода.
103-1. "Отчет об изменениях чистых активов/капитала" (форма 4) составляется в разрезе статей раздела "Чистые активы/капитал" бухгалтерского баланса за отчетный период, строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 120 заполняются за аналогичный период прошлого года.

97. "Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қарыздарды алу және өтеу көрініс табады.
98. 700 "Ақша қаражатының түсуі – барлығы" жолы 610, 620-жолдардың сомасын көрсетеді.
610 "Қарыз алу" жолы бойынша мемлекеттік мекеменің алған қарыздарының сомасы көрсетіледі.
620 "Өзгелер" жолы бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген өзге түсімдер бойынша түскен ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
99. 720 "Өзгелер" жолы бойынша басқа қаржылық қызметтен шыққан ақша қаражаты бойынша сома көрсетіледі.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. 900 "Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" жолы бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырмашылық көрсетіледі (700-жол минус 800-жол). Оң айырмашылық әдеттегідей көрсетіледі, ал теріс жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есеп айырысуларда шегеріледі).
101. 910 "Ақша қаражаттарының ұлғаюы +/- азаюы" жолы бойынша операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақшаның таза қозғалысының сомасы көрсетіледі (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол). Осы кезде бұл сома 920, 930-жолдардың айырмасына 911-жолдың сомасын қоса алғанда тең болуы тиіс.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
101-1. 911 "Таза бағамдық айырма" жолы бойынша есепті кезеңнің басы мен аяғындағы ақшалай қаражаттың сальдосын салыстыру үшін шетелдік валютаның ақшалай қаражат пен олардың баламаларының валюталық бағамның өзгеруінен пайда болатын таза бағамдық айырма(+/- оң/теріс) көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 101-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
102. 920 "Кезеңнің басындағы ақша қаржаты" жолы бойынша есепті кезеңнің басындағы ақша қаражатының қалдығы көрсетіледі.
103. 930 "Кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты" – жолы бойынша есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражатының қалдығы көрсетіледі.
103-1. "Таза активтердің/капиталдық өзгерістері туралы есеп" (4-нысан) есепті кезеңдегі бухгалтерлік баланстың "Таза активтер/капитал" бөлімінің баптары бөлігінде жасалады, 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 120-жолдар өткен жылдың ұқсас кезеңіне толтырылады.

Сноска. Пункт 103-1 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
103-2. По строке 010 "Сальдо на начало отчетного периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса текущего периода.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-2 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-3. По строке 020 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение отчетного периода.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-3 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-4. По строке 030 "Пересчитанное сальдо" (строка 010 +/- строка 020) показывается скорректированное сальдо отчетного периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-4 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-5. По строке 040 "Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период" показывается сумма строк 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048.
По строке 041 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 042 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 043 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 044 Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 045 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в отчетном периоде.
По строке 046 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 047 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма полученного из бюджета финансирования на капитальные вложения за счет внешних займов и связанных грантов.
По строке 048 "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов, списанная в конце отчетного года.

Ескерту. 103-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
103-2. 010 "Есепті кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша ағымдағы кезеңнің бухгалтерлік балансының тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
Ескерту. 103-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-3. 020 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 103-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-4. 030 "Қайта есептелген сальдо" (010-жол +/- 020-жол) жолы бойынша есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге арналған есепті кезеңнің түзетілген сальдосы көрсетіледі.
Ескерту. 103-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-5. 040 "Есепті кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048-жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
041 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
042 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
043 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
044 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
045 "Өзге резервтер" жолы бойынша есепті кезеңдегі басқа резервтердің сомасы көрсетіледі.
046 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
047 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымға бюджеттен қаржыландыру арқылы алынған сомасы көрсетіледі.
048 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша жыл аяғында есептен шығарылатын сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 103-5 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
103-6. По строке 050 "Финансовый результат за отчетный период" показывается сумма финансового результата за отчетный период, выявленного в Отчете о результатах финансовой деятельности (форма 2).
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-6 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-7. По строке 060 "Сальдо на конец отчетного периода" показывается сумма остатков чистых активов/капитала (строка 030 +/- строка 040 +/- строка 050).
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-7 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-8. По строке 070 "Сальдо на начало прошлого периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса прошлого периода.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-8 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-9. По строке 080 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение прошлого периода.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-9 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-10. По строке 090 "Пересчитанное сальдо" (строка 070 +/- строка 080) показывается скорректированное сальдо прошлого периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-10 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-11. По строке 100 "Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период" показывается сумма строк 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108.
По строке 101 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде.
По строке 102 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения/уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 103 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 104 "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 105 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в прошлом периоде.
По строке 106 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью администратора бюджетных программ в прошлом периоде.
По строке 107 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования на капитальные вложения за счет внешних займов и связанных грантов в прошлом периоде.
По строке 108 "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов, списанная в прошлом периоде.

Ескерту. 103-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
103-6. 050 "Есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепте (2-нысан) анықталған есепті кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 103-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-7. 060 "Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтер/капитал қалдықтарының сомасы (030-жол +/- 040-жол +/- 050-жол) көрсетіледі.
Ескерту. 103-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-8. 070 "Өткен кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша өткен кезеңдегі бухгалтерлік баланстың тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
Ескерту. 103-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-9. 080 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 103-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-10. 090 "Қайта есептелген сальдо" (070-жол +/- 080-жол) жолы бойынша ішіндегі есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге өткен кезеңдегі түзетілген сальдо көрсетіледі.
Ескерту. 103-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-11. 100 "Өткен кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108-жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
101 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
102 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
103 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
104 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
105 "Өзге резервтер" жолы бойынша өткен кезеңдегі басқа резервтер сомасы көрсетіледі.
106 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
107 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
108 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша жыл аяғында есептен шығарылатын сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 103-11 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016).
103-12. По строке 110 "Финансовый результат за прошлый период" показывается сумма финансового результата из Отчета о результатах финансовой деятельности (форма 2) за прошлый период.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-12 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
103-13. По строке 120 "Сальдо на конец прошлого периода" показывается сумма остатка чистых активов/капитала (строка 090 +/- строка 100 +/- строка 110).
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-13 приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
104. "Пояснительная записка к финансовой отчетности" (форма 5) состоит из общих сведений и раскрытий к финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося государственного учреждения и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом; информация о месте нахождения; наименование нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность государственного учреждения; наименование администратора бюджетных программ; сведения об основных направлениях деятельности и иная информация о деятельности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 104 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
105. В раскрытиях к финансовой отчетности представляется следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011, 110 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям (кроме финансовых инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора) на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2 и 5 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов квазигосударственного сектора, доля участия государства в уставном капитале), отдельно по контролируемым и другим субъектам;
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;
информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению в бюджет.

Ескерту. 103-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
103-12. 110 "Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептен (2-нысан) өткен кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 103-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103-13. 120 "Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтер/капитал қалдықтарының сомасы (090-жол +/- 100-жол +/- 110-жол) көрсетіледі.
Ескерту. 103-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
104. "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" (5-нысан) қаржылық есептiлiкке жалпы мәлiметтер мен ашылымдардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде өткен кезеңмен салыстырғанда есеп беріп отырған мемлекеттік мекеменің атауы және осы ақпараттағы кез келген өзгерістер; тұрған жері туралы ақпарат, мемлекеттік мекеменің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің атауы, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы, қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер және мемлекеттік мекеменің қызметі туралы өзге де ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
105. Қаржылық есептiлiкке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 010-жолы):
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 1-кестесiне сәйкес есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы ақша қаражаты қалдығы туралы деректер.
"Қысқа және ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялары" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 011, 110-жолдары):
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 2 және 5-кестелерiне сәйкес есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялардан басқа) және өзгерістері бойынша деректер;
квазимемлекеттiк сектордың субъектiлерiне салынған ұзақ мерзiмдi инвестициялар (квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң атаулары мен тұрғылықты жерлерi, жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысу үлесi) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша жеке ақпарат;
кейiннен қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әдiл, амортизацияланған немесе қандай да бiр өзге құны бойынша) бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестицияларының және берiлген қарыздардың құнсыздануының объективтi белгiлерiнiң болуы;
есептi күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердiң сипаты мен мөлшерлерi;
бюджетке аударылуға жататын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша ақпарат.

По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 022, 111, 112 и 113 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
представить сверку краткосрочной дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, отражающую изменения согласно таблице 3 формы 5 "Пояснительная записка";
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
при необходимости представляется дополнительная информация.
По статье "Запасы" (строка 020 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 4 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов.
Информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы 1 "Бухгалтерский баланс" описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116, 118 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 6, 7 и 9 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью амортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
В случае отражения долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.

"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 022, 111, 112 және 113-жолдары):
5 "Түсiндiрме жазба" нысанының 3-кестесiне сәйкес өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басында және аяғындағы қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектiң салыстырмасы ұсынылсын;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәндi дебиторлық берешектер бойынша құрылған резерв жөнiнде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерiн көрсете отырып, күмәндi дебиторлық берешектер бойынша есептен шығарылған үмiтсiз борыштардың сомалары;
қажет болған кезде қосымша ақпарат беріледі.
"Қорлар" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 020-жолы):
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 4-кестесiне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырмасы ұсынылсын;
қорларды бағалау әдісі;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөнiнде есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептерi;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтiру себептерi мен сомалары.
Ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 022-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
"Ұзақ мерзiмдi активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 114, 116, 118-жолдары):
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша түсiндiрме жазбаның 5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 6, 7 және 9-кестелерiне сәйкес түсiмдерді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басына және аяғына арналған баланстық құн салыстырмасы;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдісін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру себептерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзiмдi активтер туралы ақпаратты;
толығынан амортизацияланған, бiрақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзiмдi активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзiмдi активтердi жалдаудың түрлерi, мерзiмi, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзiмдi активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетiлген жағдайда:
қайта бағалау жүргiзiлген күнi туралы;
тәуелсiз бағалаушының қатысуы (лицензиясының нөмiрi мен берiлген күнiн көрсете отырып) туралы;
ұзақ мерзiмдi активтер объектiсiнiң әдiл құнын анықтау үшiн пайдаланылған әдiстер туралы ақпаратты ұсыну қажет.

По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы 1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений.
По статье "Биологические активы" (строка 117 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
дать описание каждой группы биологических активов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
в случае оценки по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 8 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 10 и 11 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 311, 312, 313, 315 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов.
По статье "Оценочные активы и оценочные обязательства" (строки 222 и 314 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных обязательств и условных активов.
По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.

"Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектiлердiң шығындары мен оған күрделi салымдар бойынша ақпарат ұсынылады.
"Биологиялық активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердiң әрбiр тобына сипаттама берiлсiн;
ауылшаруашылық өнiмдерiнiң, оларды алу (жинау) сәтiндегi әрбiр тобы мен биологиялық активтердiң әрбiр тобының әдiл құнын анықтау үшiн пайдаланылған әдiстер туралы ақпарат;
iс жүзiндегi шығындар бойынша бағалау жағдайында түсiмдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерiстерi түсiндiрме жазбаның 5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 8-кестесiне сәйкес көрсетілетін есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 120-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Жалға берілген, сондай-ақ концессияға берілген немесе алынған мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелері" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлерi, шарттары және сомалары;
қаржылық мiндеттемелердiң жекелеген сыныптары бойынша (әдiл, амортизацияланған немесе қандай да бiр өзге құн бойынша) кейiннен бағалау;
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 10 және 11-кестелерiне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер".
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 311, 312, 313, 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақылайтын субъектілермен) операциялар бойынша ақпаратты;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв бойынша берешектің есептен шығару және есепке алу жөнінде ақпарат;
кредиторлық берешектердi есептен шығару сомалары мен себептерi;
активтердi жалдау бойынша кредиторлық берешектер туралы ақпарат.
"Бағалау активтерi мен бағалау мiндеттемелерi" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау мiндеттемелерi жөнiнде ақпарат;
есептi кезең iшiнде бағалау мiндеттемелерiнiң пайдаланылған сомалары;
шартты міндеттемелер мен шартты активтердiң қысқаша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 221-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді басқа қысқа мерзімді кредиторлық берешек түрлері бойынша сипаттамасы.

По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
По статье "Резервы" (строка 411 формы 1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы 2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статьям "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;
прочим доходам согласно таблице 12 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статьям "Прочие расходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах;
прочим расходам согласно таблице 13 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные долгосрочные активы/запасы":
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах согласно таблице 14 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам":

"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелері" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 315-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 223-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Резервтер" деген бап бойынша ("Бухгалтерлiк баланс" 1-нысанының 411-жолы) егер ұзақ мерзiмдi активтер бухгалтерлiк баланста қайта бағаланған құнымен ұсынылған болса, ұзақ мерзiмдi активтердi қайта бағалаудан болған резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кiрiстер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша (2 "Қаржы қызметі нәтижелері туралы есеп" нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңге кiрiстер мен шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтердi басқарудан түсетiн кiрiстер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтердi басқарудан түсетiн өзге кiрiстер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің істен шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кiрiстер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша – олардың әдiл құнының өзгеруiнен алынған кiрiстер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзiмдi активтер туралы;
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 12-кестесiне сәйкес басқа кiрiстер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша – активтердi түгендеу барысында айқындалған активтердiң құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәндi дебиторлық берешектер бойынша резервтер туралы;
өтеусіз берілген ұзақ мерзiмдi активтер/қорлар туралы;
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 13-кестесiне сәйкес басқа шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады.
"Өтеусiз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша:
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 14-кестесiне сәйкес өтеусiз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.
"Концессиялық активтер бойынша ақпарат" деген бап бойынша:

о наличии концессионных активов по видам основных средств согласно таблице 15 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Информация по взаимным операциям":
информация по видам доходов и расходов по взаимным операциям согласно таблице 16 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию.
Сноска. Пункт 105 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.10.2013 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016); от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
106. По статьям "Отчета о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)" (форма 3) представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств по видам деятельности за отчетный период.
Сноска. Правила дополнены пунктом 106 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
107. Раскрытие событий после отчетной даты до даты представления финансовой отчетности: описание характера и оценки последствий в его стоимостном выражении каждого существенного события.
Сноска. Правила дополнены пунктом 107 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013).
108. Обязательно излагается информация по бюджетной отчетности, представленной в соответствии с требованиями Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ и уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14613.
Сноска. Правила дополнены пунктом 108 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.09.2012 № 418 (вводится в действие с 01.01.2013); в редакции Министра финансов РК от 27.11.2015 № 588 (вводится в действие с 01.01.2016); от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Приложение
к Правилам составления и представления финансовой
отчетности
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2017 № 178 (вводится в действие со дня государственной регистрации).
Схема согласования основных показателей финансовой отчетности
по формам полугодового и годового отчетов
Проверяемый показатель Согласуемый с ним показатель
Показатели финансовой отчетности
Форма 1 Бухгалтерский баланс
Форма 3 Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)

5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 15-кестесiне сәйкес негізгі құралдар түрлері бойынша концессиялық активтердің болуы туралы.
"Өзара операциялары бойынша ақпарат" деген бап бойынша:
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 16-кестесiне сәйкес элиминирленген операцияларды анықтау мақсатында өзара операциялары бойынша шығыс және кіріс түрлері жөніндегі ақпарат.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.10.2013 № 501 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.11.2015 № 588 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.03.2017 № 178 бұйрықтарымен.
106. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" (3-нысан) деген баптар бойынша есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақша қаражатының түсімдері мен шығулары бойынша ақпарат беріледі.
Ескерту. 106-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
107. Қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейінгі есепті күннен кейін оқиғаларды ашу: әрбір маңызды оқиғалардың оның құндық мәніндегі салдарларының бағалау және түрін сипаттау.
Ескерту. 107-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.12 № 418 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
108. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес берілген бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат міндетті түрде жазылады.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
Қаржы есептілігін жасау
мен ұсынудың ережесіне
қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2017 № 178 бұйрығымен
Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерінің келісу схемасы
Тексерілетін көрсеткіш
Онымен келісілетін көрсеткіш
Қаржылық есептілік көрсеткіштері
1-нысан Бухгалтерлік баланс
3-нысан Мемлекеттік мекеменің шоттарындағы қаржыландыру көздері бойынша (тiкелей әдiс) ақша қозғалысы туралы есеп

Строка 010 графы 3,4
Строки 920 и 930 графы 3 соответственно
Форма 1 Бухгалтерский баланс
Форма 4 Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строки 410, 411, 412 графы 3 соответственно
Строка 010 графы 3,4,5 соответственно
Строки 410, 411, 412 графы 4 соответственно
Строка 060 графы 3,4,5 соответственно
Форма 1 Бухгалтерский баланс
Форма 5 Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 010 графы 3,4
Строка 100 графы 3,4 соответственно Таблицы 1
Строка 011 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 2
Строка 014 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 3 Таблицы 3
Строка 020 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 4
Строка 110 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 5
Строка 114 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 11 Таблицы 6
Строка 116 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 6 Таблицы 7
Строка 117 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 5 Таблицы 8
Строка 118 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 9 Таблицы 9
Строка 210 графы 3,4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 10
Строка 310 графы 3,4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 11
Форма 2 Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 4 Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строка 300 графы 3
Строка 050 графы 5
Строка 300 графы 4
Строка 110 графы 5
Форма 2 Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 5 Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 220
Строка 020 графы 3 Таблицы 12 минус строка 020 графы 3 Таблицы 13
Строка 230
Строка 040 графы 3 Таблицы 12 минус строка 030 графы 3 Таблицы 13

3, 4-бағандардың 010-жолы
тиісінше 3-бағанның 920 және 930-жолдары
1-нысан Бухгалтерлік баланс
4-нысан Таза активтердің/капиталдың өзгеруі туралы есеп
тиісінше 3-бағанның 410, 411, 412 - жолдары
тиісінше 3, 4, 5-бағандардың 010-жолы
тиісінше 4-бағанның 410, 411, 412- жолдары
тиісінше 3, 4, 5-бағандардың 060-жолы
1-нысан Бухгалтерлік баланс
5-нысан Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
3, 4-бағандардың 010-жолы
1-кестенің 3, 4-бағандардың 100-жолы
3, 4-бағандардың 011-жолы
2-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 014-жолы
3-кестенің 3-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 020-жолы
4-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 110-жолы
5-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 114-жолы
6-кестенің 11-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 116-жолы
7-кестенің 6-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 117-жолы
8-кестенің 5-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 118-жолы
9-кестенің 9-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 210-жолы
10-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
3, 4-бағандардың 310-жолы
11-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
2-нысан Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп
4-нысан Таза активтердің/капиталдың өзгеруі туралы есеп
3-бағанның 300-жолы
5-бағанның 050-жолы
4-бағанның 300-жолы
5-бағанның 110-жолы
2-нысан Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп
5-нысан Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
220-жолы
12-кестенің 3-бағанының 020-жолынан 13-кестенің 3-бағанының 020-жолын алу
230-жолы
12-кестенің 3-бағанының 040-жолынан 13-кестенің 3-бағанының 030-жолын алу