Об утверждении Правил проведения аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 июля 2010 года № 509. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2010 года № 6391. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 581
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.06.2016 № 581 (вводится в действие с 01.07.2016).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", в целях совершенствования судебной экспертной деятельности, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2007 года № 64 "Об утверждении Инструкции по проведению аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4558, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, март, 2007 год, № 3, ст. 159).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 июля 2010 года № 509
Правила
проведения аттестации судебно-медицинских,
судебно-психиатрических и судебно-наркологических экспертов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов (далее - судебных экспертов) разработаны в целях реализации статьи 14 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и регламентирует процедуру аттестации судебных экспертов.

Cот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 12 шілдедегі № 509 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6391 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 581 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 30.07.2016 № 581 (Осы бұйрық 01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңының 14-бабына сәйкес, сот-сараптама қызметін жетілдіру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау жөніндегі ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Айдарханов А.Т.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. «Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттауды өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы № 64 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4558 тіркелген, Нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған (2007 жыл, наурыз, № 3, 240-құжат) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 12 шілдедегі
№ 509 бұйрығымен бекітілген
Cот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау жөніндегі ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды (бұдан әрі – сот сарапшылары) аттестаттау жөніндегі ереже «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – сот сарапшылары) 14-бабын нақтылау мақсатында қабылданды және сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау рәсімін регламенттейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
уполномоченный орган - Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
органы судебной экспертизы:
1) Центр судебной медицины Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его территориальные подразделения;
2) органы судебной экспертизы уполномоченного органа в области здравоохранения Республики Казахстан, в том числе специализированные психиатрические и наркологические организации местных органов государственного управления здравоохранения, к функциям которых отнесено производство судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертиз;
апелляционная комиссия - комиссия, создаваемая уполномоченным органом, в целях рассмотрения споров, возникающих при проведении аттестации судебных экспертов;
аттестация судебных экспертов - периодически осуществляемая процедура определения уровня профессиональной подготовки судебных экспертов, соответствия аттестуемого лица занимаемой должности и для подтверждения квалификационного свидетельства на право производства судебной экспертизы.
3. Аттестационное свидетельство является документом, подтверждающим юридическую силу квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы на соответствие аттестуемого лица занимаемой должности.
4. Аттестационное свидетельство не имеет юридической силы при отсутствии и лишении квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы, а также в случаях его приостановления.
5. Аттестация проводится раз в пять лет после получения квалификационного свидетельства на право производства судебной экспертизы аттестационной комиссией, создаваемой уполномоченным органом, состав которой утверждается его первым руководителем.
6. Аттестации подлежат судебно-медицинские, судебно-психиатрические, судебно-наркологические эксперты, имеющие квалификационное свидетельство на право производства определенного вида экспертизы.
2. Процедура рассмотрения аттестационных материалов
7. Органы судебной экспертизы представляют в территориальные подразделения уполномоченного органа (далее - территориальные департаменты) следующие документы:
1) списки лиц, подлежащих аттестации, в сроки, определяемые первым руководителем государственного органа;
2) представление на судебного эксперта, подлежащего аттестации;
3) личный листок по учету кадров, удостоверенный по месту работы;

2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті;
сот сараптамасы органдары:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Сот медицинасы орталығы және оның аумақтық бөлімшелері;
2) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының сот сараптамасы органдарын, оның ішінде өздерінің функцияларына сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамаларды жүргізу жатқызылған денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының мамандандырылған психиатриялық және наркологиялық ұйымдарын қамтитын сот сараптамасының мемлекеттік ұйымдарының жүйесі жүзеге асырады;
апелляциялық комиссия – сот сарапшыларды аттестаттау кезіндегі туындаған таластарды қарау мақсатында уәкілетті орган құрған комиссия.
сот сарапшыларды аттестаттау – сот сарапшыларының кәсіби деңгейін, аттестатталушы тұлғаның атқаратын лауазымына сәйкестігін анықтайтын және сот сараптаманы өндіру құқығын беретін біліктілік куәлігін растау үшін мерзімдік жүзеге асырылатын рәсім.
3. Аттестаттау куәлігі сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіруге, аттестатталушы тұлғаның атқаратын лауазымына сәйкестігіне біліктілік куәліктің заңды күшін растайтын құжат болып табылады.
4. Аттестаттау куәлігінің сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіруге құқығына біліктілік куәлігінің болмауы және одан айыру кезінде, сондай-ақ оны тоқтата тұру жағдайларында заңды күші болмайды.
5. Аттестаттауды сот сараптамасын өндіру құқығына біліктілік куәлігін алғаннан кейін уәкілеттік орган құрған және құрамын оның бірінші басшысы бекітетін аттестаттау комиссиясы бес жылда бір рет жүргізеді.
6. Аттестаттауға сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік құқығы бар сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшылар жатқызылады.
2. Аттестаттау материалдарын қарау рәсімі
7. Сот сараптамасы органдары уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аумақтық департаменттеріне) мына құжаттарды тапсырады:
1) мемлекеттік органның бірінші басшысы белгілеген мерзімде аттестаттауға жатқызылатын тұлғалардың тізімі;
2) аттестаттауға жатқызылатын сот сарапшысына ұсыну;
3) жұмыс орны бойынша куәландырылған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке қағаз;

4) нотариально удостоверенную копию диплома о высшем профессиональном образовании (при наличии ученой степени и ученого звания - нотариально удостоверенные копии дипломов);
5) нотариально удостоверенную копию квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертизы;
6) рецензии на заключения эксперта за последние пять лет;
7) копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях (при их наличии) за последние пять лет;
8) копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, специализации, заверенные руководителем органа судебной экспертизы;
9) справку из психоневрологического и наркологического диспансера.
8. Территориальные департаменты, изучив и проанализировав аттестационные материалы судебных экспертов, направляют их в аттестационную комиссию уполномоченного органа не позднее 10 рабочих дней до начала ее заседания.
3. Проведение аттестации
9. Аттестация состоит из 2 этапов:
1) тестирование;
2) собеседование.
10. Прием документов, а также тестирование судебных экспертов осуществляются территориальными департаментами по месту основной работы судебного эксперта.
11. Тестирование проводится автоматизированным компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору судебного эксперта. Результаты распечатываются в двух экземплярах, один из которых выдается судебному эксперту, второй экземпляр с подписью судебного эксперта хранится в территориальном департаменте.
Число тестовых вопросов по специальности составляет 50.
Время тестирования составляет 60 минут.
Пороговый уровень для прохождения тестирования составляет 70 % правильных ответов.
12. В случае если результаты тестирования составляют менее установленного порогового уровня, судебный эксперт к следующему этапу аттестации не допускается.
13. Для проведения собеседования уполномоченный орган создает аттестационную комиссию (далее - комиссия) из числа представителей уполномоченного органа, организаций медицинской науки и образования, практического здравоохранения, органов судебной экспертизы и неправительственных организаций.
14. Заседание комиссии проводится в сроки, определяемые первым руководителем уполномоченного органа, но не реже двух раз в год.
Комиссия состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов комиссии председателем назначается представитель уполномоченного органа. Количество членов комиссии составляет не менее семи человек.
15. В процессе собеседования оценивается профессиональный уровень судебного эксперта.

4) жоғары кәсіби білім туралы нотариалдық расталған дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы бар болса - нотариалдық расталған дипломның көшірмесі);
5) сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманың белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік тағайындау туралы нотариалдық расталған көшірмесі;
6) сарапшының соңғы бес жылдағы қорытындысына рецензия;
7) соңғы бес жылдағы мадақтау және тәртіптік жазалар (бар болса) туралы бұйрықтардың көшірмелері;
8) біліктілікті, мамандықты арттыру курстарынан өту туралы сот сараптамасы органының басшысы растаған құжаттардың көшірмелері;
9) психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерден алынған анықтама;
8. Аумақтық департаменттер сот сарапшыларының аттестаттау материалдарын зерделеп және талдап, оларды уәкілетті органның аттестаттау комиссиясына оның мәжілісі басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
3. Аттестаттауды жүргізу
9. Аттестаттау 2 кезеңнен тұрады:
1) тестілеу;
2) әңгімелесу.
10. Құжаттарды қабылдауды, сондай-ақ мамандарды тестілеуді үміткердің негізгі жұмыс орны бойынша аумақтық бөлімшелер жүзеге асырады.
11. Тестілеу автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен үміткердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүргізіледі. Нәтижелер екі данада басылады, оның біреуі үміткерге, екіншісі үміткердің қолы қойылып, тиісті мемлекеттік органда сақталады.
Мамандық бойынша тест сұрақтарының саны – 50. Тестілеуге берілетін жалпы уақыт – 60 минут.
Тестілеуден өту үшін шекті деңгей 70 % дұрыс жауапты құрайды.
12. Егер тестілеу нәтижелері белгіленген шекті деңгейден төмен болса, үміткер аттестаттаудың келесі кезеңіне жіберілмейді.
13. Әңгімелесуді жүргізу үшін уәкілетті орган медициналық ғылым және білім, практикалық денсаулық сақтау ұйымдары, сот сараптамасы органдары және үкіметтік емес ұйымдардың, уәкілетті орган өкілдері арасынан біліктілік комиссиясын (бұдан әрі - комиссия) құрады.
14. Комиссияның мәжілісі уәкілетті органның бірінші басшысы белгілеген мерзімде, бірақ жылына кемінде екі рет жүргізіледі.
Комиссия құрамы комиссия мүшелері және хатшыдан тұрады. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға болып уәкілетті органның өкілі тағайындалады. Комиссия мүшелерінің саны жеті адамнан кем болмайды.
15. Әңгімелесу үдерісінде сот сарапшысының кәсіби деңгейі бағаланады.

16. Решение комиссии считается правомочным, если на заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 от общего числа членов комиссии.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
17. По результатам аттестации, комиссия выносит одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
18. Результаты аттестации оформляются в виде протокола согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. В случае принятия комиссией решения об отказе в присвоении аттестационного свидетельства в протоколе заседания указываются мотивы отказа.
20. Решение о выдаче или отказе в выдаче аттестационного свидетельства оформляется в виде приказа руководителя уполномоченного органа на основании решения комиссии.
21. Аттестационное свидетельство выдается в течение месяца со дня заседания комиссии сроком на 5 лет по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Заключительные положения
22. Споры, возникающие при проведении аттестации, рассматриваются апелляционной комиссией уполномоченного органа или в судебном порядке.
23. Отрицательное заключение апелляционной комиссии является основанием для повторной аттестации судебного эксперта не ранее, чем через шесть месяцев.
Повторной аттестации допускаются судебные эксперты, прошедшие за последние шесть месяцев курсы повышения квалификации по специальности в количестве не менее 108 часов.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации судебно-медицинских,
судебно-психиатрических и судебно-
наркологических экспертов
Протокол № ___
заседания аттестационной комиссии
от "____" _________ 20__ года
1. Фамилия, имя, отчество
_____________________________________________________________________
2. Должность ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Результаты голосования членов аттестационной комиссии по принятию
решения: "за" ______, "против" _____ голосов
4. Решение аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии: ______________________________________________
Члены комиссии: _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Секретарь комиссии: _________________________________________________
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации судебно-медицинских,
судебно-психиатрических и судебно-
наркологических экспертов
Аттестационное свидетельство
Настоящее аттестационное свидетельство выдано _________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
по специальности ____________________________________________________
в том, что он (а) прошел аттестацию судебных экспертов.
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение
от "____" _________ 20__ года № _____
Регистрационный № ______
Дата выдачи "___" ___________ 20__ года
Свидетельство действительно до "_____" ___________ 20__ года
Подпись руководителя государственного органа, вынесшего решение о его
выдаче ______________________________________________________________
М.П.

16. Аттестаттау комиссиясының шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 қатысқанда заңды деп саналады.
Дауыс беру нәтижелері мәжіліске қатысқан комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен анықталады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданады.
17. Аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы мына шешімдердің бірін шығарады:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
18. Аттестаттау нәтижелері осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес хаттама түрінде рәсімделеді.
19. Аттестаттау комиссиясы аттестаттау куәлігін беруден бас тартуы жағдайында мәжіліс хаттамасында бас тарту дәлелерді көрсетеді.
20. Аттестаттау куәлігін беру немесе беруден бас тарту туралы шешім аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде уәкілетті орган басшысының бұйрығы түрінде рәсімделеді.
21. Аттестаттау куәлігі осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау мәжілісінің өткізілген күнінен бастап бір ай ішінде 5 жылға беріледі.
4. Қорытынды ереже
22. Аттестаттау жүргізу кезінде туындаған таластарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның апелляциялық комиссиясы қарайды немесе сот тәртібімен қаралады.
23. Апелляциялық комиссияның теріс қорытындысы мамандығы бойынша кемінде 108 сағат біліктілікті арттыру курсынан өткен үміткердің тек алты ай өткен соң аттестаттаудан қайта өтуі үшін негіз болып табылады.
Сот-медициналық,
сот-психиатриялық және
сот-наркологиялық сарапшыларды
аттестаттау бойынша ережесінің
1-қосымшасы
Аттестаттау комиссиясы мәжілісінің
20__жылғы «____» _______
№ ____ хаттамасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты ________________________________________________________________
2. Лауазымы ____________________________________________________
________________________________________________________________
3. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің «қосыламын» ______,
«қарсымын» _____ дауыс беру нәтижелері.
4. Аттестаттау комиссиясының шешімі ________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Қолдары:
Комиссияның төрағасы: __________________________________________
Комиссияның мүшелері: __________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Комиссияның хатшысы: ___________________________________________
Сот-медициналық,
сот-психиатриялық және
сот-наркологиялық сарапшыларды
аттестаттау бойынша ережесінің
2-қосымшасы
Аттестаттау куәлігі
Осы аттестаттау
куәлігі _______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
_____________ мамандығы бойынша сот сарапшылық аттестаттаудан өткені туралы берілді.
Шешімді шығарған тисті орган басшысының 20 __ жылғы «____» _________ № _____ бұйрығы
Тіркеу № ______
Берілген күні: 20 __ жылғы «____» _________
Куәлік 20 __ жылғы «____» _________ дейін жарамды
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының қолы
____________________________________________________________
М.О.