Об утверждении Правил осуществления электронного учета данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, выданных сертификатах соответствия, об отказах в сертификации и их передачи
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 19 июля 2010 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2010 года № 6396. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 22 декабря 2021 года № 640-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 22.12.2021 № 640-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 29.08.2016 № 633 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления электронного учета данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, выданных сертификатах соответствия, об отказах в сертификации и их передачи.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 29.08.2016 № 633 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 428 "Об утверждении Правил ведения электронного учета данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, заявлениях-декларациях, выданных сертификатах соответствия, об уклонении заявителей, зарегистрировавших заявления-декларации, от проведения работ по подтверждению соответствия, и об отказах в сертификации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5358, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 3 декабря 2008 года № 184 (1584)).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Абдибекова Н.К.

Сәйкестік туралы тіркелген декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары туралы, сертификаттаудан бас тарту туралы деректердің электрондық есебін және оларды беруді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 19 шілдедегі № 169 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 16 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6396 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 22 желтоқсандағы № 640-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 22.12.2021 № 640-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.08.2016 № 633 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сәйкестік туралы тіркелген декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары туралы, сертификаттаудан бас тарту туралы деректердің электрондық есебін және оларды беруді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.08.2016 № 633 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Тіркелген сәйкестік туралы декларациялар, өтініш-декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары туралы, өтініш-декларацияларды тіркеген өтініш берушілердің сәйкестікті растау жұмыстарын жүргізуден жалтаруы туралы және сертификаттаудан бас тарту туралы деректердің электрондық есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 428 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5358 тіркелген, 2008 жылғы 3 желтоқсандағы № 184 (1410) "Заң газеті" газетінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның одан әрі бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Н.К. Әбдібековке жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра Республики Казахстан -
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 19 июля 2010 года № 169
Правила
осуществления электронного учета данных о зарегистрированных
декларациях о соответствии, выданных сертификатах соответствия,
об отказах в сертификации и их передачи
Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 29.08.2016 № 633 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила устанавливают порядок осуществления электронного учета данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, выданных сертификатах соответствия, об отказах в сертификации и их передачи (далее - электронный учет).
2. Электронный учет данных ведут органы по подтверждению соответствия продукции и услуг посредством внесения информации, указанной в пунктах 4-6 настоящих Правил, в программное обеспечение, предоставляемое органом по аккредитации.
3. Все данные по электронному учету предоставляются органу по аккредитации ежедневно по мере выдачи и (или) регистрации декларации соответствия, выданных сертификатов соответствия.
4. При внесении информации о зарегистрированных декларациях о соответствии в программном обеспечении указывается:
1) регистрационный номер и дата регистрации декларации о соответствии;
2) наименование, адрес заявителя (декларанта);
3) наименование, адрес изготовителя;
4) информация о продукции, на которую распространяется декларация о соответствии, позволяющая идентифицировать эту продукцию;
5) код (коды) единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности евразийского экономического союза (далее - ТН ВЭД ЕАЭС);
6) информация о нормативных правовых актах и нормативных документах, соответствие продукции требованиям которых подтверждается;
7) сведения о проведенных исследованиях (испытаниях) и измерениях, сертификате системы, а также других документах, являющихся доказательной базой;
8) срок действия декларации о соответствии;
9) наименование, адрес органа по сертификации, зарегистрировавшего декларацию о соответствии;
10) фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя органа по сертификации, зарегистрировавшего декларацию о соответствии;

5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер - Министрінің
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар
министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
2010 жылғы 19 шiлдедегi
№ 169 бұйрығымен бекітілді
Сәйкестік туралы тіркелген декларациялар, берілген сәйкестік
сертификаттары туралы, сертификаттаудан бас тарту туралы
деректердің электрондық есебін және оларды беруді жүзеге асыру
қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.08.2016 № 633 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қағидалар сәйкестік туралы тіркелген декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары туралы, сертификаттаудан бас тарту туралы деректердің электрондық есебін және оларды беруді жүзеге асыру (бұдан әрі – электрондық есеп) тәртібін белгілейді.
2. Деректерді электрондық есепке алуды аккредиттеу жөніндегі орган ұсынған, бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, осы Қағиданың 4-6-тармақтарында көрсетілген, ақпараттарды енгізу арқылы өнім және қызмет сәйкестігін растау жөніндегі органдар жүргізеді.
3. Электрондық есеп бойынша, барлық деректер Аккредиттеу жөніндегі органына күн сайын берілген сәйкестік сертификаттарының, өтініш-декларацияларының, сәйкестік декларацияларының берілуіне және (немесе) тіркелуіне қарай ұсынылады.
4. Бағдарламалық қамтамасыз етуде сәйкестік туралы тіркелген декларациялар туралы ақпараттарды енгізу барысында:
1) сәйкестік туралы декларациясының тіркеу нөмірі және тіркеу күні;
2) өтінім берушінің (декларанттың) атауы, мекен-жайы;
3) шығарушының атауы, мекен-жайы;
4) осы өнімді сәйкестендіруге болатын, сәйкестік туралы декларация таратылатын өнім туралы мәліметтер;
5) Кеден одағының ішкі экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды (кодтары) (бұдан әрі - КО СЭҚ ТН);
6) өнім сәйкестігі қойылатын талаптарға сәйкес расталатын нормативтік құқықтық актілер және нормативтік құжаттар туралы ақпараттар;
7) дәлелді база болып табылатын, менеджмент жүйесі сертификатына, сондай-ақ басқа да құжаттарда жүргізілген зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер туралы мәліметтер;
8) сәйкестік туралы декларацияның қолдану мерзімі;
9) сәйкестік туралы декларацияны тіркеген, сертификаттау органының атауы, мекен-жайы;
10) сәйкестік туралы декларацияны тіркеген, сертификаттау орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);

11) сведения о приложении (приложениях) к декларации о соответствии;
12) учетный номер бланка декларации о соответствии;
13) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица зарегистрировавшего декларацию о соответствии.
5. При внесении информации о выданных сертификатах соответствия в программном обеспечении указывается:
1) регистрационный номер сертификата соответствия, срок действия, учетный номер бланка, на котором оформлен сертификат соответствия;
2) наименование, адрес заявителя;
3) наименование, адрес изготовителя;
4) наименование, адрес, номер и дата выдачи аттестата аккредитации органа по подтверждению соответствия, выдавшего сертификат соответствия;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя органа по подтверждению соответствия;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта-аудитора (эксперта);
7) информация о сертифицированной продукции, позволяющая ее идентифицировать;
8) код (коды) ТН ВЭД ЕАЭС;
9) информация о нормативных правовых актах и нормативных документах, на соответствие требованиям которых проводилась сертификация;
10) информация о документах, представленных заявителем в орган по подтверждению соответствия в качестве доказательства соответствия продукции требованиям нормативных правовых актов, информацию о проведенных исследованиях (испытаниях) и измерениях (дата, номер протокола испытаний, наименование и номер аттестата аккредитации испытательной лаборатории, выдавшей протокол испытаний, дата, номер иностранного сертификата, наименование органа его выдавшего, дата, номер сертификата системы качества (производства);
11) дополнительная информация, указанная в соответствующей позиции сертификата соответствия;
12) дата и причина приостановления, возобновления или прекращения действия сертификата соответствия;
13) дата, срок продления действия сертификата соответствия и основание для его продления;
14) сведения о приложении (приложениях) к сертификату соответствия;
15) учетный номер бланка сертификата соответствия, учетный номер приложения к сертификату соответствия (в случае его выдачи);
16) страна изготовления, наименование предприятия-изготовителя сертифицируемой продукции.
6. При внесении информации об отказах в сертификации в программном обеспечении указываются:
1) наименование, адрес заявителя;
2) дата и основание отказа в сертификации;
3) код продукции по классификатору продукции внешне-экономической деятельности (КП ВЭД), код ТН ВЭД ЕАЭС;
4) страна и наименование изготовителя;
5) страна и наименование поставщика;
6) партия: размер, вес (емкость) единицы продукции.

11) сәйкестік туралы декларацияға қосымша (қосымшалар) туралы мәліметтер;
12) сәйкестік туралы декларация бланкінің есептік нөмірі;
13) сәйкестік туралы декларацияны тіркеген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
5. Бағдарламалық қамтамасыз етуде берілген сәйкестік сертификаттары туралы ақпараттарды енгізу барысында:
1) сәйкестік сертификатының тіркеу нөмірі, қызмет мерзімі, сәйкестік сертификаты ресімделген бланкінің есептік нөмірі;
2) өтінім берушінің (декларанттың) атауы, мекен-жайы;
3) шығарушының атауы, мекен-жайы;
4) сәйкестік сертификатын берген, сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы, мекен-жайы, аккредиттеу аттестатының нөмірі және берілген күні;
5) сәйкестікті растау жөніндегі орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
6) сарапшы-аудитордың (сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
7) сәйкестендіруге болатын, сертификатталған өнім туралы ақпараттар;
8) КО СЭҚ ТН коды (кодтары);
9) сертификаттау жүргізілген талаптарға сәйкес нормативтік құқықтық актілер және (немесе) нормативтік құжаттар туралы ақпараттар;
10) сәйкестікті растау органына нормативтік құқықтық актілердің қойылатын талаптарына өнімнің сәйкестігінің айғағы ретінде өтінім берушімен ұсынылған құжаттар туралы мәліметтер, жүргізілген зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер (сынақ хатамасының күні, нөмірі, сынақ хаттамасын берген, сынақ зертханасының атауы және аккредиттеу аттестатының нөмірі, шет ел сертификатының нөмірі, күні, оны берген органның атауы, сапа (өндіріс) жүйесі сертификатының күні, нөмірі);
11) сәйкестік сертификатының тиісті позициясында көрсетілген, қосымша ақпараттар;
12) сәйкестік сертификаты қызметінің тоқтата тұрған, қайта жандандырылған немесе тоқтатылған себебі және күні;
13) сәйкестік сертификатының қызметін ұзарту мерзімі күні, оны ұзартудың негізі;
14) сәйкестік сертификатына қосымша (қосымшалар) туралы мәліметтер;
15) сәйкестік сертификаты бланкінің есептік нөмірі, сәйкестік сертификатына қосымшалардың есептік нөмірі (берілген жағдайда);
16) сертификаттаған өнімнің шығарушы елі шығарушы кәсіпорнының атауы көрсетіледі;
6. Бағдарламалық қамтамасыз етуде сертификаттаудан бас тарту туралы ақпараттарды енгізген кезде:
1) өтінім берушінің атауы, мекен-жайы;
2) сертификаттаудан бас тарту күні және негізі;
3) өнімді жіктеуші бойынша өнімнің ішкі-экономикалық қызметінің (ІӨ ІЭҚ) коды, КО СЭҚ ТН коды;
4) шығарушының елі және атауы;
5) жеткізушінің елі және атауы;
6) партия: өнім бірлігінің мөлшері, салмағы (сыйымдылығы) – көрсетіледі.