Об утверждении Правил медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 552. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6415. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 508
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 23.06.2015 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6
В целях реализации подпункта 3) пункта 2 статьи 115 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора (Оспанов К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы (Бисмильдин Ф.Б.) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившими силу приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан:
1) от 11 июня 2002 года № 575 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования на выявление заражения вирусом иммунодефицита человека" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1905, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан" № 33, сентябрь 2002 года);
2) от 26 декабря 2006 года № 648 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2002 года № 575 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования на выявление заражения вирусом иммунодефицита человека" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4532).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Каирбекову С.З.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июля 2010 года № 552
Правила
медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции
1. Общие положения

АИТВ инфекциясының бар болуын медициналық зерттеп-қарау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 552 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6415 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 508 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 23.06.2015 № 508 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 115-бабының 2-тармағының 3) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған АИТВ инфекциясының бар болуын медициналық зерттеп-қарау ережесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің мына:
1) «Адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырудың анықталуын медициналық куәландырудың ережесiн бекiту туралы» 2002 жылғы 11 маусымдағы № 575 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1905 болып тіркелген, «Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетені», 2002 жыл, № 33, 664 құжат жарияланған);
2) «Адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырудың анықталуын медициналық куәландырудың ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 11 маусымдағы № 575 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2006 жылғы 26 желтоқсандағы № 648 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4532 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі С.З. Қайырбековаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 28 шілдедегі
№ 552 бұйрығымен бекітілген
АИТВ инфекциясының бар болуын медициналық зерттеп-қарау ережесі 1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года и устанавливают порядок проведения медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции граждан Казахстана, оралманов и других лиц, находящихся на территории республики.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) обследование по клиническим показаниям – обследование лиц, имеющих клинические показания на основе полученной информации о ВИЧ-инфекции;
2) обследование по эпидемиологическим показаниям – обследование лиц на основе полученной информации о ВИЧ-инфекции, обусловленное эпидемиологической ситуацией на определенной территории, среди отдельных групп населения и при проведении эпидемиологического расследования каждого случая ВИЧ-инфекции (для выявления факторов риска заражения, путей передачи и проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
3. Целями медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции по клиническим и эпидемиологическим показаниям являются:
1) установление диагноза ВИЧ-инфекции;
2) профилактика вертикального и других возможных путей передачи ВИЧ-инфекции;
3) обеспечение инфекционной безопасности трансплантаций и клеточных технологий;
4) проведение эпидемиологического мониторинга: оценки уровня распространенности ВИЧ-инфекции среди отдельных групп населения для прогнозирования эпидемии, разработки и оценки эффективности профилактических мероприятий.
4. Обследование на антитела к ВИЧ-инфекции проводят лаборатории территориальных центров по профилактике и борьбе со СПИД (далее - центры СПИД).
5. Обследование на антитела к ВИЧ-инфекции доноров крови ее компонентов, органов (части органов), тканей, половых и фетальных стволовых клеток проводят лаборатории территориальных и Республиканского центров крови по алгоритму лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
6. Обследование на антитела ВИЧ-инфекции реципиентов крови, ее компонентов, органов (части органов), тканей, половых и фетальных стволовых клеток и других биологических материалов проводят лаборатории территориальных центров СПИД.
7. Окончательный результат о наличии ВИЧ-инфекции, в том числе донорам и реципиентам любого биологического материала выдает Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД на основании результатов исследований по алгоритму лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам.

1. Осы АИТВ инфекциясының бар болуын медициналық зерттеп-қарау ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленген және Қазақстан азаматтарында, оралмандарда және республика аумағындағы басқа да адамдарда АИТВ инфекциясының бар болуына медициналық зерттеп-қарау өткізу тәртібін белгілейді.
2. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) клиникалық көрсеткіштері бойынша зерттеп-қарау – АИТВ инфекциясы туралы алынған ақпарат негізінде клиникалық көрсеткіштері бар адамдарды зерттеп-қарау;
2) эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша зерттеп-қарау – халықтың жекелеген топтары арасында және әрбір АИТВ инфекциясы жағдайына эпидемиологиялық зерттеп-қарау өткізу кезінде (жұқтыру қаупі факторларын, берілу жолдарын анықтау және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар өткізу үшін) белгілі бір аумақтағы эпидемиологиялық жағдайға негізделген АИТВ инфекциясы туралы алынған ақпарат негізінде адамдарды зерттеп-қарау.
3. АИТВ инфекциясының бар болуына клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша медициналық зерттеп-қарау мақсаттары:
1) АИТВ инфекциясының диагнозын қою;
2) АИТВ инфекциясының берілуінің тік және басқа да ықтимал жолдарының профилактикасы;
3) трансплантация және жасушалық технологиялардың инфекциялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) эпидемиологиялық мониторинг өткізу: эпидемияны болжау үшін халықтың жекелеген топтары арасында АИТВ инфекциясының таралу деңгейін бағалау, профилактикалық іс-шараларды әзірлеу және олардың тиімділігін бағалау болып табылады.
4. АИТВ антиденелеріне зерттеп-қарауды ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталықтардың (бұдан әрі – ЖҚТБ орталықтары) зертханалары өткізеді.
5. Донорлардың қанын, оның компоненттерін, ағзаларын (ағза бөліктерін), тіндерін, жыныстық және феталдық дің жасушаларын АИТВ инфекциясының антиденелеріне зерттеп-қарауды аумақтық және Республикалық қан орталықтары осы ережеге 1-қосымшаға сәйкес алгоритмдер бойынша жүргізеді.
6. Қан, оның компоненттері, ағзалар (ағза бөліктерін), тіндер, жыныстық және феталдық дің жасушалары реципиенттерін және басқа да биологиялық материалдарды АИТВ инфекциясының антиденелеріне зерттеп-қарауды аумақтық ЖҚТБ орталықтарының зертханалары өткізеді.
7. АИТВ инфекциясының бар болуы туралы соңғы нәтижені, оның ішінде кез келген биологиялық материалдың донорлары мен реципиенттеріне ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталық осы ережеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес алгоритм бойынша береді.

2. Обследования по клиническим и эпидемическим показаниям
8. Медицинскому обследованию на наличие ВИЧ-инфекции по клиническим показаниям подлежат лица (взрослые и дети), у которых отмечаются следующие заболевания, синдромы и симптомы:
1) вирусные гепатиты В, С при постановке диагноза и через 6 месяцев;
2) новообразования;
3) энцефалопатия неясной этиологии;
4) кахексия неясной этиологии;
5) анемии неясной этиологии;
6) лихорадка неясной этиологии (постоянная или рецидивирующая) длительностью более 1 месяца;
7) необъяснимая потеря массы тела 10 % и более от исходного;
8) необъяснимая хроническая диарея более 1 месяца;
9) себорейный дерматит;
10) рецидивирующие язвы слизистой рта;
11) хейлит;
12) рецидивирующие инфекции верхних дыхательных путей (синусит, средний отит, фарингит, трахеит, бронхит);
13) тяжелые затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии;
14) пневмоцистная пневмония;
15) туберкулез легочный и внелегочный в течение года;
16) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
17) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
18) любой диссеминированный эндемический микоз, онихомикоз, глубокие микозы (кокцидиоз, внелегочный криптококкоз (криптококковый менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз и др.);
19) саркома Капоши;
20) волосатая лейкоплакия полости рта;
21) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов (пневмония, эмпиема плевры, менингит, инфекции костей и суставов, гнойный миозит и др.);
22) лимфома (головного мозга);
23) подострый менингоэнцефалит;
24) прогрессирующая мультифокальная лейкоэнцефалопатия;
25) токсоплазмоз;
26) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
27) диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями;
28) рецидивирующий опоясывающий лишай у лиц моложе 60 лет;
29) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
30) инвазивные новообразования женских половых органов;
31) мононуклеоз (через 3 месяца от начала заболевания);
32) инфекции, вызванные вирусом простого герпеса, с поражением внутренних органов и хроническим (более одного месяца) поражением кожи и слизистых оболочек;
33) персистирующая генерализованная лимфаденопатия;
34) криптоспоридиоз;
35) цитомегаловирусная инфекция с поражением любых органов;
36) сальмонеллезная септицемия (кроме Salmonella tiphi);
37) венерические заболевания и инфекции, передающиеся половым путем.

2. Клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша зерттеліп-қарау
8. Мынадай аурулар, синдромдар және симптомдар байқалған адамдар (ересектер және балалар) АИТВ инфекциясының болуына клиникалық көрсеткіштер бойынша медициналық зерттеліп-қараудан өтуі тиіс:
1) диагноз қойған жағдайда В, С вирустық гепатиттері және 6 айдан кейін;
2) ісіктер;
3) этиологиясы белгісіз энцефалопатия;
4) этиологиясы белгісіз кахексия;
5) этиологиясы белгісіз анемия;
6) ұзақтығы 1 айдан артық этиологиясы белгісіз қызба (тұрақты немесе қайталамалы);
7) дене салмағының бастапқыдан 10% және одан көп түсініксіз азаюы;
8) 1 айдан артық түсініксіз созылмалы диарея;
9) себореялық дерматит;
10) ауыздың шырышты қабатының қайталамалы жарасы;
11) хейлит;
12) жоғарғы тыныс алу жолдарының қайталамалы инфекциялары (синусит, ортаңғы отит, фарингит, трахеит, бронхит);
13) әдеттегі емге берілмейтін ауыр ұзаққа созылған қайталамалы өкпе қабынуы және созылмалы бронхит;
14) пневмоцистік өкпе қабынуы;
15) бір жыл бойғы өкпе және өкпеден тыс туберкулез;
16) әдеттегі емге берілмейтін ұзаққа созылған қайталамалы пиодермия;
17) өңеш, бронхтар, трахеялар, өкпе, ауыз қуысының және мұрынның шырышты қабықтарының кандидозы;
18) кез келген диссеминирленген эндемиялық микоз, онихомикоз, терең микоздар (кокцидиоз, өкпедан тыс криптококкоз (криптококкокты менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз және басқалары);
19) Капоша саркомасы;
20) ауыз қуысының түкті лейкоплакиясы;
21) сепсис, ішкі ағзалардың ұзаққа созылған және қайталамалы іріңді-бактериялық аурулары (пневмония, плевра эмпиемасы, менингит, сүйек және буын инфекциялары, іріңді миозит және басқалары);
22) лимфома (бас миының);
23) жітілеу менингоэнцефалит;
24) үдемелі мультифокальды лейкоэнцефалопатия;
25) токсоплазмоз;
26) бұрын дені сау адамның алғашқы ақыл-есінің кемдігі;
27) атипиялы микробактериялар тудырған диссеминирленген инфекция;
28) жасы 60-қа толмаған адамдардағы қайталамалы белдеу теміреткі;
29) этиолоиясы белгісіз әйел жынысының ауыр созылмалы қабынған аурулары;
30) әйел жыныстық ағзаларының инвазиялық ісіктері;
31) мононуклеоз (ауру басталғаннан бастап 3 айдан кейін);
32) ішкі ағзаларды және тері мен шырышты қабықтарды созылмалы (бір айдан көп) зақымдаумен жай ұшық вирустары тудырған инфекциялар;
33) персистирленген жайылып кеткен лимфаденопатия;
34) криптоспоридиоз;
35) кез келген ағзаларды жарақаттайтын цитомегаловирусты инфекция;
36) сальмонеллезді септицемия (Salmonella tiphi ден басқа);
37) жыныстық жолмен берілетін жыныстық аурулар және инфекциялар.

9. Медицинскому обследованию на наличие ВИЧ-инфекции по эпидемиологическим показаниям подлежат:
1) контактные с ВИЧ-инфицированным и больным СПИД;
2) потребители инъекционных наркотиков и при постановке на учет в наркологической службе и через каждые 6 месяцев;
3) подозреваемые и обвиняемые, в отношении которых в качестве меры пресечения применен арест, и осужденные обследуются на ВИЧ при поступлении в следственные изоляторы, исправительные учреждения, через 6 месяцев и перед освобождением. Дальнейшее обследование на ВИЧ в течение срока нахождения в местах лишения свободы по желанию следственно-арестованных и осужденных. Забор крови от обследуемых проводится медицинским работником медицинской части учреждения уголовно-исполнительной системы и доставляется в территориальный центр по профилактике и борьбе со СПИД для проведения исследования на наличие ВИЧ-инфекции;
4) дети, родившиеся от ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом матерей обследуются в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
5) лица, пострадавшие в результате аварийной ситуации при исполнении служебных обязанностей и лица, подвергшиеся непрофессиональному риску инфицирования (при медицинских манипуляциях, половом контакте и других обстоятельствах) проходят медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции в момент обращения и дальнейшее обследование через 1 и 3 месяца;
6) медицинские работники, работающие с ВИЧ-инфицированным материалом, участвующие в изъятии донорского материала, консервации тканей и (или) органов (части органов) и клеток при поступлении на работу и в дальнейшем 1 раз в год;
7) лица, призываемые на военную службу, поступающие на службу по контракту, абитуриенты военных учебных заведений;
8) беременные женщины, планирующие роды, медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции проходят при постановке на учет и в сроке 28 - 30 недель. Медицинскому обследованию на наличие ВИЧ-инфекции в родильном доме, при помощи экспресс-тестов с последующим обследованием в твердофазном ИФА, подлежат беременные женщины:
не обследованные во время беременности;
не прошедшие обследование в третьем триместре;
прошедшие обследование в третьем триместре, но относящиеся к уязвимым группам населения: потребители инъекционных наркотиков (далее - ПИН), лица, занимающиеся проституцией, половым партнерам ПИН и людям, живущим с ВИЧ-инфекцией.
3. Заключительные положения
10. Исследования биоматериала (цельная кровь, плазма крови, сыворотка крови) детей, родившиеся от ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом матерей на провирусную дезоксирибонуклеиновую кислоту (далее - ДНК) методом полимеразой цепной реакции (далее – ПЦР), на количественную и качественную рибонуклеиновые кислоты методом ПЦР и иммуноблот проводятся в лаборатории Республиканского центра по профилактике и борьбе со СПИД.

9. Эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша АИТВ инфекциясының болуына мыналар зерттеліп-қаралуға тиіс:
1) АИТВ инфекциясын жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын адамдармен байланыстағы адамдар;
2) инъекциялық есірткі тұтынушылар және наркологиялық қызметке есепке қою кезінде және әрбір 6 айдан кейін;
3) оларға қатысты бұлтартпау шаралары ретінде қамау қолданылған күдіктілер мен айыпталушылар және сотталғандар тергеу изоляторларына, түзету мекемелеріне түскен кезде, 6 айдан кейін және қамаудан босатылар алдында АИТВ-ға зерттеліп-қаралады. Одан әрі АИТВ-ға зерттеп-қарау бостандығынан айыру орындарында болуы мерзімі ішінде тергеу-қамауға алынғандар мен сотталғандардың қалауы бойынша жүргізіледі. Тексерілетін адамдардың қанын қылмыстық атқару жүйесі мекемесінін медицина қызметкері алады және АИТВ инфекциясының бар болуына зерттеп-қарау үшін ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталыққа жеткізіледі;
4) АИТВ инфекциясын жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын аналардан туылған балалар осы ережеге 2-қосымшаға сәйкес зерттеп-қаралады;
5) қызметтік міндеттерді орындау барысында апаттық жағдайлар нәтижесінде зардап шеккен адамдар және жұқтырудың кәсіби емес (медициналық манипуляция, жыныстық қатынас және басқа да жағдайларда) қаупіне душар болған адамдар жүгіну сәтінде және одан кейін 1 және 3 айдан кейін АИТВ инфекциясының болуына медициналық зерттеліп-қараудан өтеді;
6) АИТВ инфекциясын жұқтырған материалдармен жұмыс істейтін, донорлық материалды алуға, тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағза бөліктерін) және жасушаларды консервациялауға қатысатын медицина қызметкерлері жұмысқа кірер кезде және одан әрі жылына 1 рет;
7) әскери қызметке шақырылған, келісімшарт бойынша қызметке тұратын адамдар, әскери оқу орындарының абитуриенттері;
8) босануды жоспарлап жүрген жүкті әйелдер есепке тұру барысында және 28-30 апта мерзімінде АИТВ инфекциясының бар болуына медициналық зерттеліп-қараудан өтеді. Перзентханада кейіннен қатты фазалы ИФТ-да зерттеп-қарау арқылы шұғыл-тесттер көмегімен мына жүкті әйелдер АИТВ инфекциясының бар болуына медициналық зерттеліп-қараудан өтуі тиіс:
жүктілік кезінде тексерілмегендер;
үшінші триместрде зерттеп-қараудан өтпегендер;
үшінші триместрде зерттеп-қараудан өткен, бірақ халықтың әлсіз топтарына жататындар: инъекциялық есірткі тұтынушылар (бұдан әрі – ИЕТ), жезөкшелікпен айналысатын адамдар, ИЕТ жыныстық серіктестері және АИТВ инфекциясы бар адаммен бірге тұратындар.
3. Қорытынды ережелер
10. АИТВ инфекциясын жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын аналардан туылған балалардың биоматериалын (жаңа алынған қан, қан плазмасы, қан сарысуы) полимеразды тізбекті реакция әдісімен провирустық дезоксирибонуклеиндік қышқылға (бұдан әрі – ДНҚ), ПТР және иммуноблот әдісімен сандық және сапалық рибонуклеинді қышқылға зерттеп-қарау ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталықтың зертханасында жүргізіледі.

3. Даты проведения исследования и рождения должны быть заполнены в следующей последовательности: день, месяц, год, причем название месяца нужно писать буквами, а не цифрами.
4. Настоящий сертификат действителен в течение 3-х месяцев со дня обследования.
5. Сертификат подписывается врачом и заверен круглой печатью центра по профилактике и борьбе со СПИД.

3. Зерттеуді жүргізген және туу даталары мынадай реттілікпен толтырылуы тиіс: күні, айы, жылы, бұл ретте айдың атын санмен емес, әріптермен жазу қажет.
4. Осы сертификат зерттеліп-қаралған күннен бастап 3 айға дейін жарамды.
5. Сертификатқа дәрігер қол қояды және ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтың дөңгелек мөрімен куәландырылады.