О Правилах предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Экибастузу
Решение маслихата города Экибастуза Павлодарской области от 02 ноября 2010 года N 300/25. Зарегистрировано Управлением юстиции города Экибастуза Павлодарской области 14 декабря 2010 года N 12-3-280. Утратило силу решением маслихата города Экибастуза Павлодарской области от 04 июля 2014 года N 243/30
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Экибастуза Павлодарской области от 04.07.2014 N 243/30.
В соответствии с подпунктом 15 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Постановлением  Правительства от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" в целях поддержки малообеспеченных слоев населения за счет бюджетных средств, а также в целях приведения нормативного правового акта в соответствие городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи  малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Экибастузу.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Е. Шаихов
Секретарь городского маслихата             Г. Балтабекова
Утверждены
решением Экибастузского городского маслихата
(очередная XXV сессия, IV созыв)
от 2 ноября 2010 года N 300/25
ПРАВИЛА предоставления жилищной помощи малообеспеченным
семьям (гражданам) по городу Экибастузу
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О местном государственном управлении и  самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и в целях поддержки малообеспеченных слоев населения, нуждающихся в оказании помощи за счет бюджетных средств.
1. Общие положения
1. Жилищная помощь – это выплаты, предоставляемые государством за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим и зарегистрированным в данном жилище, расположенном на территории города Экибастуза, на оплату:
1) капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;

Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын-үй көмегін беру Ережелері туралы
Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2010 жылғы 02 қарашадағы N 300/25 шешімі. Павлодар облысы Екібастұз қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 14 желтоқсанда N 12-3-280 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2014 жылғы 04 шілдедегі № 243/30 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 04.07.2014 N 243/30 (жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15-тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабы 2-тармағына, Үкіметтің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін беру Ережесін бекіту туралы" N 2314 Қаулысына сәйкес және бюджет қаржысы есебінен халықтың әлжуаз тобын әлеуметтік қолдау, сондай-ақ нормативтік құқықтық актіні сәйкестікке келтіру мақсатында, қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын-үй көмегін беру Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Е. Шаихов
Қалалық мәслихат хатшысы                   Ғ. Балтабекова
Екібастұз қалалық мәслихатының
2010 жылғы 2 қарашадағы
(IV шақырылған кезекті XXV сессия)
N 300/25 шешімімен
бекітілді
Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген
отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін беру
ЕРЕЖЕЛЕРІ
Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін беру Ережелерін бекіту туралы" N 2314 қаулысымен және халықтың аз қамтамасыз етілген топтарын бюджет қаражаты есебінен қолдау мақсатында әзірленді.
1. Негізгі ережелер
1. 1. Тұрғын үй көмегi – бұл Павлодар қаласының аумағында орналасқан тұрғын үйде тұрақты тұратын және осы үйде тiркелген аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) жергiлiктi бюджет қаражатынан мемлекетпен ұсынылатын төлемдер, төлем енгiзуге:
1) мемлекеттiк тұрғын үй қорынан жекешелендiрiлген тұрғын үй (пәтер) иесi немесе тұрғын үй (пәтер) жалдаушысы (жалға алушы) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеудiң жинақтаушы қаражат жарнасына және (немесе) күрделi жөндеудi өткiзу үшiн;

2) потребления коммунальных услуг, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке, установленном законодательством в области связи;
4) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Жилищная помощь является одной из форм социальной защиты населения.
2. Жилищная помощь предоставляется лицам, постоянно проживающим в данной местности, в том случае, если расходы на оплату содержания жилья, потребления коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации и арендной платы за пользование жилищем, в пределах социальной нормы площади жилья, но не более фактически занимаемой полезной  площади, превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья, потребления коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации, арендной платы за пользование жилищем устанавливается к совокупному доходу семьи в размере пяти процентов малообеспеченным гражданам, безработным, пенсионерам с неполным стажем работы, минимальным размером пенсии, пенсионерам, получающим социальное пособие по возрасту, инвалидам 1, 2 группы и семи процентов для пенсионеров с максимальным размером пенсии и работающим лицам.
Доля предельно допустимых расходов на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 30 процентов.
Компенсация затрат на капитальный ремонт или взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума со 100 % возмещением назначается следующим категориям граждан:
- участники и инвалиды ВОВ без учета права собственности жилья;
- дети, оставшиеся без попечения родителей, дети-сироты, являющиеся владельцами жилья, находящиеся в приюте или детском доме (если квартира не сдается в аренду (наем).
3. Жилищная помощь назначается физическим лицам, являющимся собственниками или нанимателями (арендаторами) жилища, прописанным и постоянно проживающим по данному адресу.
4. Лица, имеющие право на получение жилищной помощи согласно пункту 3 Правил, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, имеют право на компенсацию затрат на капитальный ремонт или взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума.

2) тұрғын үй иесi немесе жалдаушысы (жалға алушы) болып табылатындарға коммуналдық қызметтi тұтынуға;
3) байланыс саласында заңнамамен белгiленген тәртiпте тұрғын үйдiң иесi немесе жалдаушысы (жалға алушы) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк ақының өсу бөлiгiнде байланыс қызметi;
4) жеке тұрғын үй қорында жергiлiктi атқарушы органдарымен жалға алынған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемдерi.Тұрғын үй көмегі халықты әлеуметтік қорғаудың бірден бір түрі болып табылады.
2. Тұрғын үй көмегі осы мекенде тұрақты тұратын тұлғаларға, егер баспананы ұстаудың, коммуналды қызметтерді пайдаланудың төлеміне арналған, телекоммуникация желісіне қосылған, телефонға абонеттік төлемі ұлғайғандағы байланыс қызметтерін және тұрғын үйді ұстауға жалға алу төлемінің шығындары нақты орын иеленген пайдалы көлемдерден көп емес, баспана көлемінің әлеуметтік нормалары шегінде бұл мақсатқа шекті мүмкін болатын шығындар үлесінен асқан жағдайда ғана беріледі.
Баспананы ұстаудың және коммуналды қызметтерді пайдаланудың, телекоммуникация желісіне қосылған, телефонға абоненттік төлемі ұлғайғандағы байланыс қызметтерін және тұрғын үйді ұстауға жалға алу төлеміне арналған шекті мүмкін болатын шығындар үлесі аз қамтамасыз етілген азаматтарға, жұмыссыздарға, еңбек өтілімі толық емес, зейнетақысы аз мөлшердегі зейнеткерлерге, жасы бойынша әлеуметтік жәрдемақы алатын зейнеткерлерге, 1, 2-топтардағы мүгедектерге бес пайыз және зейнетақысы ең жоғары мөлшердегі зейнеткерлерге және жұмыс істейтін азаматтарға жеті пайыз мөлшерінде отбасының қосылған табысына белгіленеді.
Күрделі жөндеуге және (немесе) кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге шекті мүмкін болатын шығындар үлесі коммуналдық қызметтері отбасының жиынтық табысына 30 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
100 % өтеумен күрделі жөндеу жұмыстарына немесе кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге арналған қаражаттарды жинақтауға салымдардың шығындарын өтеу келесі санаттағы азаматтарға тағайындалады:
- ҰОС қатысушылары мен мүгедектері тұрғын үй иелігі құқығының есебінсіз;
- ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар, баспанда немесе балалар үйіндегі (егер тұрғын үй жалға берілмесе) тұрғын үй иесі болып табылатын жетім-балалар.
3. Тұрғын үй көмегі берілген мекен-жайда тіркелген және тұрақты тұратын тұрғын үйдің жекеменшік иесі немесе жалға алушы (жалдаушы) болып табылатын жеке тұлғаларға тағайындалады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайда, Ереженің 3-тармағына сәйкес тұрғын үй алуға құқығы бар тұлғалар күрделі жөндеу жұмыстарына немесе кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге арналған қаражаттарды жинақтауға салымдардың шығындарына өтемақы алуға құқылы.

5. Не имеют права на получение жилищной помощи:
1) семьи (один из членов семьи), имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем;
2) семьи, в которых трудоспособные лица не работают, не учатся, не являются военнослужащими срочной службы, не зарегистрированы в качестве безработных.
Исключение составляют: лица, осуществляющие уход за инвалидами, признанными нуждающимися в постоянном уходе; лица, занятые воспитанием ребенка (одного или более) в возрасте до семи лет; многодетные матери, занятые воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса, но не старше девяти лет; беременные женщины; неработающие лица предпенсионного возраста (за два года до выхода на пенсию); лица, состоящие на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом диспансерах; инвалиды всех групп.
6. Жилищная помощь по оплате содержания жилища, потребления коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации и арендной платы за пользование жилищем, назначается со дня возникновения права на ее получение, за квартал предшествующий кварталу обращения.
7. Компенсация на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума является разовой помощью на отдельный вид ремонта объекта кондоминиума.
8. Жилищная помощь предоставляется в безналичной форме как уменьшение платежа за содержание жилья, коммунальных услуг по сравнению с суммой, начисленной собственнику, путем перечисления средств на лицевые счета поставщиков товаров и услуг, указанного в письменном заявлении получателя или распределение жилищной помощи между поставщиками услуг производится пропорционально начисленному платежу в пределах социальных норм.
Компенсация услуг в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенной к сети телекоммуникации, перечисляется  на лицевые счета получателей жилищной помощи в банках второго уровня или через АО "Казпочта".
Социальная норма - расходы на содержание жилища, оплату коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации и арендной платы за пользование жилищем, в пределах нормы площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами (социальная норма площади жилья, применяемой при выделении из государственного жилищного фонда) и нормативов потребления коммунальных услуг в городе Экибастузе за квартал, предшествующий кварталу обращения.
Определение расчетно-нормативных затрат на содержание жилища и потребления коммунальных услуг производится на основании тарифов за данный вид услуг, согласованных поставщиками коммунальных услуг населению города, в установленном порядке с территориальным антимонопольным органом.

5. Тұрғын үй көмегін алуға құқықтары жоқ:
1) жеке меншігінде бір үй-жайдан артық тұрғын-үйдің (пәтер, үй) бір бөлігіне ие болып отырған отбасылары (отбасының бір мүшесі) жалға берушілер;
2) жұмысқа жарамды отбасы мүшесі істемейтін, оқымайтын, әскери қызметте жоқ және жұмыссыз ретінде тіркелмегендердің отбасылары.
Бұған қосылмайтындар қатарына: үнемі күтімді керек ететін боп танылған мүгедектерді күтуді жүзеге асыратын тұлғалар; жеті жасқа дейінгі (бір немесе одан да көп) балалардың тәрбиесімен айналысатын тұлғалар; төрт және одан да көп, соңғы баланың бірінші сыныпты бітіргенге дейін тоғыз жастан аспауы тиіс), балалардың тәрбиесімен айналысатын көп балалы аналар; жүкті әйелдер; зейнетақы алдындағы жастағы жұмыс істемейтін тұлғалар (зейнетке шығуға екі жыл қалғандар); түберкүлез, жүйке-сана аурулары, онкологиялық диспансерлерде есепте тұрған тұлғалар; барлық топтағы мүгедектер.
6. Баспананы ұстаудың, коммуналды қызметтерді пайдаланудың, коммуналды қызметтерді пайдалануға, телекоммуникация желісіне қосылған, телефонға абоненттік төлемі ұлғайғандағы байланыс қызметтерін және тұрғын үйді ұстауға жалдық төлемі бойынша тұрғын үй көмегі өтініш берген тоқсанның алдағы тоқсанға өтініш беру құқық басталған күннен бастап сол тоқсанға тағайындалады.
7. Күрделі жөндеуге және (немесе) кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге қаражаттарды жинақтау салымдарына арналған өтемақы кондоминиум объектілерін жөндеудің жеке түріне біржолғы көмегі болып табылады.
8. Тұрғын үй көмегі алушының жазбаша өтінішінде көрсетілген, тауар мен қызметтерді жабдықтаушының жеке шотына қаражаттарды аудару арқылы меншік иесіне есептелінген соммамен салыстырғанда баспананы ұстауға және коммуналды қызметтерінің төлемдерін азайту ретінде қолма-қолсыз түрде беріледі және қызметтерді жабдықтаушылар арасында тұрғын-үй көмегін бөлу пропорционалды аударылған төлемге әлеуметтік нормалар шегінде жүргізіледі.
Телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемі ұлғайғандағы байланыс қызметтеріне өтемақы тұрғын үй көмегін алушылардың екінші деңгейдегі банктердегі немесе "Қазпошта" АҚ-ғы дербес есепшоттарына аударылады.
Әлеуметтік мөлшер - өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін (мемлекеттік тұрғын үй қорынан бөлген кезде қолданылатын тұрғын үй алаңының әлеуметтік нормасы) тұрғын үй алаңының нормасы және Екібастұз қаласында өтініш берудің өткен тоқсаны, осы тоқсаны үшін коммуналдық қызметті тұтыну нормативтері аясында тұрғын үйді ұстау, коммуналды қызметтерді төлеу, телекоммуникация желісіне қосылған, телефонға абоненттік төлемі ұлғайғандағы байланыс қызметтерін және тұрғын үйді ұстауға арналған жалға алу төлемақысының шығындары.
Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті тұтынуға жұмсалған есепті-нормативтік шығындарды анықтау аумақтық монополияға қарсы органдар тәртібімен бекітілген, қала тұрғындарының коммуналдық қызметін берушілермен келісілген осы қызмет түріне тарифтер негізінде жүргізіледі.

9. Размер помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах социальных норм и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
10. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища и коммунальные услуги.
Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы, в том числе и по счетчику, производится на общих основаниях.
11. Минимальный размер помощи не может быть менее половины величины месячного расчетного показателя в квартал.
12. Величина расходов на оплату социальной нормы является суммой следующих величин:
1) ставка оплаты за содержание жилья за один квадратный метр полезной площади, умноженная на социальную норму площади, исходя из количества членов семьи;
2) ставка оплаты услуг отопления и услуг содержания теплового узла на один квадратный  метр общей площади жилья, умноженная на социальную норму площади, исходя из количества членов семьи;
3) ставка оплаты услуг горячего водоснабжения, умноженная на количество членов семьи;
4) ставка оплаты услуг по вывозу мусора, умноженная на количество членов семьи;
5) ставка оплаты услуг водопровода и канализации, умноженная на количество членов семьи;
6) ставка оплаты услуг потребления электроэнергии в размере социальной нормы, умноженная на количество членов семьи (но не превышающая фактического потребления);
7) ставка оплаты услуг содержания общедомовых электрических сетей и освещения мест общего пользования;
8) ставка оплаты услуг за пользование лифтом на человека, освещение лифта, умноженная на количество членов семьи;
9) услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций.
Социальные нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) на одиноких граждан и инвалидов первой группы - тридцать квадратных метров полезной площади, но не менее однокомнатной квартиры;
2) на одиноко проживающих граждан, состоящих на учете в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ акимата города Экибастуза" - тридцать квадратных метров полезной площади, но не менее однокомнатной квартиры;
при совместном проживании с супругами из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на одного человека, но не менее однокомнатной квартиры.
3) на семьи, состоящие из двух и более человек - из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры.

9. Көмек мөлшері осы мақсатқа берілген отбасының әлеуметтік нормалар шамасында және шығындардың шекті мүмкін болатын деңгейлерімен меншік иесінің баспананы ұстау мен коммуналды қызметтерді пайдалану үшін нақты төлемі арасындағы айырмашылық сияқты есептеледі.
10. Тұрғын үй көмегінің мөлшері баспананы ұстау үшін және коммуналды қызметтерге аударылған төлемақы құнынан аса алмайды.
Баспананы ұстаудың және коммуналды қызметтерді пайдаланудың төлемі, белгіленген нормадан тыс, соның ішінде тағайындау бойынша жалпы негіздерде жүргізіледі.
11. Көмектің ең аз мөлшері бір тоқсанға айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің жартысынан кем болмауы керек.
12. Әлеуметтік шаманың төлем ауқымы мына көлемдегі сомалар болып табылады:
1) пайдалы алаңның бір шаршы метрлі үйді ұстауға төлем ставкасы әлеуметтік шамасына көбейтілген төлемқұны, отбасы мүшелерінің санынан шыға келе;
2) жалпы алаңдағы үйдің бір шаршы метріне берілетін жылу қызметі мен жылу жүйелерін ұстау қызметін төлеу ставкасы әлеуметтік шамаға көбейткендегі отбасы мүшелерінің санынан шыға келе;
3) отбасы мүшелері санына көбейтілген ыстық сумен қамтамасыз ету қызметінің төлем ставкасы;
4) отбасы мүшелеріне көбейтілген күл-қоқыстарды шығару қызметіне төлем ставкасы;
5) отбасы мүшелері санына көбейтілгендегі су құбыры мен су арнасы қызметінің төлем ставкасы;
6) отбасы мүшелері санына көбейтілгендегі электр қуатын тұтыну қызметінің әлеуметтік норма мөлшерінде төлем ставкасы (нақты тұтынудан аспайтын);
7) жалпы үйдің электр қуатын тұтыну және жалпы қолданыстағы жерді жарықтандыру қызметіне төлем ставкасы;
8) отбасы мүшелеріне көбейтілген бір адамға шаққандағы лифт пайдалану, лифт жарықтандыру қызметінің төлем ставкасы;
9) телеқатынастың қалалық торабына қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтері.
Өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын-үй аумағының әлеуметтік мөлшері:
1) жалғыз басты азаматтар мен бірінші топтағы мүгедектерге – пайдалы алаңның отыз шаршы метрі, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес;
2) "Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты еңбекпен қамту және әлеуметтік мәселелер бөлімі" мемлекеттік мекемесінде есепте тұрған жалғыз тұратын азаматтарға – пайдалы алаңның отыз шаршы метрі, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес;
3) екі немесе одан да көп адамнан тұратын отбасыларға - пайдалы алаңның он сегіз шаршы метрі, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес.

13. Социальная норма потребления электроэнергии, обеспечиваемая компенсационными мерами, составляет 110 киловатт/часов на одного человека.
14. Для граждан, имеющих в соответствии с действующим законодательством право на дополнительную площадь, социальная норма увеличивается на размер площади, установленной нормативными актами.
2. Порядок назначения жилищной помощи
15. Назначение жилищной помощи производится государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата города Экибастуза".
Для оформления жилищной помощи заявитель обращается в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Экибастуза" с заявлением, установленного образца согласно приложению 1.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан;
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
6) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;
7) счета на потребление коммунальных услуг;
8) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
9) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
16. Лица, имеющие право на компенсацию затрат на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, кроме документов, предусмотренных пунктом 15 Правил, дополнительно предоставляют счет о размере целевого взноса или счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиума, согласованный с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании жильцов и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума.

13. Өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін электрқуатты тұтынудың әлеуметтік шамасы адам басына 110 киловатты сағатты құрайды.
14. қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес қосымша аумаққа құқығы бар азаматтар үшін нормативті актілермен белгіленген аумақ мөлшеріне әлеуметтік шама көбейтіледі.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
15. Тұрғын-үй көмегін тағайындауды "Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік мәселелер бөлімі" мемлекеттік мекемесі жүзеге асырады.
Өтініш иесі тұрғын үй көмегін ресімдеу үшін "Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік мәселелер бөлімі" мемлекеттік мекемесіне 1-қосымшаға сәйкес бекітілген үлгіде өтініш береді.
Өтінішке келесі құжаттар бірге қоса беріледі:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшері туралы шот;
6) жергілікті атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген, пәерлердің меншік иелері мен жалдаушыларының (қосымша жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасы негізінде кондоминиум объектісін басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектісін басқару органы басшының қолымен расталған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;
7) коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
8) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
9) тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
16. Ереженің 15-тармағымен көзделген құжаттардан басқа, күрделі жөндеуге және (немесе) кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге қаражаттарды жинақтау салымдарына арналған шығындарын өтеу құқығына ие болған тұлғалар, тұрғындардың жалпы жиналысында бекітілген және кондоминиум объектілерінің басқарма органы басшысының қолымен, мөрімен куәландырылған жергілікті атқарушы органдармен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеудің жеке түрлерін өткізуге шығындар сметасының негізінде кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге қаражаттарды жинақтауға ай сайынғы салымдардың мөлшері туралы шотты немесе нысаналы салымдардың мөлшері туралы шотты қосымша ұсынады.

17. Компенсация на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума назначается:
1) при предоставлении гражданами перечня документов согласно пункту 15;
2) копию сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией),  заверенную органом управления кондоминиума;
3) копию протокола общего собрания собственников и нанимателей квартир, заверенную органом управления кондоминиума.
Решение о назначении компенсации затрат на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный общего имущества объектов кондоминиума принимается ГУ "Отдел занятости и социальных программ акимата города Экибастуза" на основании письменного заявления по установленной форме (Приложение 2) и прилагаемых к нему документов и справок согласно установленного перечня.
Компенсация на капитальный ремонт или взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума предоставляется в виде перечисления денежных средств на лицевой счет заявителя в банках второго уровня или через АО "Казпочта".
Прием заявлений на назначение жилищной помощи производится до 25 числа последнего месяца квартала.
18. В совокупный доход семьи включаются все виды фактически полученных в Республике Казахстан и за ее пределами доходов, в денежной или натуральной форме за установленный период времени, за исключением следующих:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременное пособие на рождение ребенка;
4) пособие на погребение;
5) единовременная материальная помощь лицам, попавшим в экстремальные ситуации (пожар, квартирные кражи, длительная, более месяца, болезнь и другие).
19. Доход от приусадебного участка, огорода, дачного участка учитывается в совокупном доходе семьи за II и III квартал в размере 1 месячного расчетного показателя за 1 сотку, но в общей сумме не более 5 месячных расчетных показателей.
3. Выплата жилищной помощи
20. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах сумм, предусмотренных местным бюджетом, утвержденным городским маслихатом.
21. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Экибастуза" формирует и предоставляет предприятиям-поставщикам коммунальных услуг списки получателей жилищной помощи с указанием начисленных сумм.

17. Күрделі жөндеуге және (немесе) кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге қаражаттарды жинақтау салымдарының өтемақысы тағайындалады:
1) азаматтардың 15-тармаққа сәйкес құжаттар тізбесін ұсынған кезде;
2) кондоминиум объектілерінің басқарма органымен, жергілікті атқарушы органдармен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеудің жеке түрлерін өткізуге шығындар сметасының көшірмесін;
3) кондоминиум объектілері басқармасы органдарымен көрсетілуімен пәтер иелерінің және жалға алушыларының жиналыс хаттамасының көшірмесі.
Күрделі жөндеуге және (немесе) кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге қаражаттарды жинақтау салымдарының өтемақысын тағайындау туралы шешім белгіленген түрде (2-қосымша) және белгіленген тізбеге сәйкес анықтамамен және оларға қоса берілетін құжаттармен өтініш берушінің жазбаша өтініші негізінде "Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік мәселелер бөлімі" мемлекеттік мекемесімен қабылданады.
Күрделі жөндеуге немесе кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күрделі жөндеуге қаражаттарды жинақтау салымдарының өтемақысы ақша қаражаттарын өтініш иесінің екінші деңгейдегі банктердегі немесе "Қазпошта" АҚ-ғы дербес есепшоттарына аударылады.
Тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініштерді қабылдау тоқсанның соңғы айының 25 күніне дейін жүргізіледі.
18. Отбасының орта жиынтық кірісіне уақыттың белгіленген кезеңі ішінде ақшалай немесе шынайы түрде Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерде алынған кірістердің барлық түрлері кіреді, келесілерді қоспағанда:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын-үй көмегі;
3) бала тууына байланысты біржолғы жәрдемақы;
4) жерлеу рәсімдеріне жәрдемақы;
5) төтенше жағдайға тап болған тұлғаларға біржолғы материалдық көмек (өрт, пәтер тонауы, ұзақ, бір айға созылған сырқат және т.б).
19. II және III тоқсанда отбасының жиынтық кірісіне үй алдындағы учаскілерден, бақшалардан (саяжай учаскесінен) түскен кірістер 1 жүздік үшін 1 айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде, бірақ жалпы сомасы 5 айдан кем емес есептік көрсеткіші есепке алынады.
3. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру
20. Тұрғын үй көмегіне берілетін төлемақыны қаржыландыру қалалық мәслихатпен бекітілген қалалық бюджеттен қарастырылған қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
21. "Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік мәселелер бөлімі" мемлекеттік мекемесі аударылған сомаларды көрсетуімен тұрғын үй көмегін алушылардың тізімін коммуналды қызметтердің кәсіпорын-жабдықтаушыларына қалыптастырады және ұсынады.

22. За предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, получатель лишается права на получение жилищной помощи сроком на один год с квартала выявления. Незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в установленном законом порядке.
Приложение 1
к Правилам предоставления жилищной
помощи малообеспеченным семьям
(гражданам) по городу Экибастузу
Начальнику ГУ "Отдел занятости и социальных
программ акимата города Экибастуза"
_____________________________________
от ____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего по адресу: г. Экибастуз,
ул.__________________, дом N ______ кв.
дом. тел._________________________
Заявление о назначении жилищной помощи
Я ___________________________________________________________________
(Ф.И.О. нанимателя (собственника жилья), год рождения
Прошу назначить  моей семье в количестве ____ человек, проживающей по  адресу:______________________________________________________________ жилищную помощь для возмещения затрат по оплате за содержание жилища,
потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части повышения  тарифа абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникации.
С Правилами предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Экибастузу ознакомлен (а).
Начисленную сумму жилищной помощи за ________ квартал 200 ____года, прошу перечислить в следующем порядке:
N п/п
Наименование вида услуг
Сумма
1
Содержание жилья___________________
(наименование КСК)
2
Отопление, горячая вода, тепловой узел
3
Холодная вода, канализация
4
Электроэнергия
5
Содержание общедомовых эл/сетей
6
Освещение мест общего пользования
7
Вывоз мусора
8
Лифт, освещение лифта
9
Абонентская плата
Иные виды услуг
Итого:
Ответом на обращение удовлетворен (а), не удовлетворен (а) (нужное подчеркнуть).
В письменном уведомлении нуждаюсь, не нуждаюсь (нужное подчеркнуть).
__________                   ___________________
(дата)                            (подпись)
Приложение 2
к Правилам предоставления жилищной
помощи малообеспеченным семьям
(гражданам) по городу Экибастузу
Начальнику ГУ "Отдел занятости и социальных
программ акимата города Экибастуза"
____________________________________
от_________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего по адресу: г. Экибастуз,
ул.____________, дом N _____кв. ____
дом. тел._________________
Заявление на начисление компенсации на капитальный
и (или) взносы на накопление средств на капитальный
ремонт общего имущества объектов кондоминиума
Я, __________________________________________________________________
(Ф.И.О. нанимателя (собственника жилья), год рождения)
Прошу назначить моей семье в количестве ____ человек, проживающей
по адресу:__________________________________________________________
жилищную помощь для возмещения компенсации на капитальный и (или)
взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества_
объектов кондоминиума.
С Правилами предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям
(гражданам) по городу Экибастузу ознакомлен (а).
Необходимые документы прилагаю, сумму начисленной компенсации прошу перечислить в ______________________, счет __________________________
(отделение АО Казпочта, банк)
_________________                                ____________________
(дата)                                        (подпись)

22. Асыра берілген жалған мәлімет барысында заңсыз төленген көмек үшін меншік иесі бір жыл мерзімге өз тұрғын-үй көмегінен айрылады. Заңсыз тағайындалған тұрғын үй жәрдемақысы сот тәртібінде қайтарылып беруге жатады.
Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз
етілген отбасыларға (азаматтарға)
тұрғын үй көмегін беру Ережесіне
1-қосымша
"Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты
жұмыспен қамту және әлеуметтік
мәселелер бөлімі" ММ бастығы
_________________________________
_________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
Мына мекенжай бойынша тұратын:
Екібастұз қ., _______________көшесі,
N _____ үй, ______пәт.
үй тел.____________________
Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтініш
Мен, _______________________________________________________________
(Жалдаушының (баспананың меншік иесінің) аты-жөні, туған жылы
Менің _________________________________________ мекенжайы бойынша _________ адамнан тұратын отбасыма, тұрғын үйді күтуге, тұтынылған коммуналды қызметтері мен байланыс қызметтеріне, телекоммуникацияның қалалық жүйесіне қосылған, телефонның абоненттік төлемі тарифінің көтерілуіне өтемақы бойынша шығындарды өтеуге тұрғын үй көмегін тағайындауды сұраймын.
Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін беру Ережесімен таныстым.
200_______жылғы________тоқсанға тағайындалған тұрғын үй көмегінің аударылған сомасын келесі тәртіпте жіберуіңізді сұраймын:
Р/с N
Қызмет түрлерінің атауы
Сомасы
1
Тұрғын үйді ұстау_________________________
(ПИК атауы)
2
Жылу қуаты, ыстық су, жылу жүйесі
3
Суық су, канализация
4
Электр қуаты
5
Жалпы үй электр желілерін ұстау
6
Жалпы пайдалану орындарын жарықтандыру
7
Қоқыстар шығару
8
Лифт, лифтіні жарықтандыру
9
Абоненттік төлем
Басқа да қызмет түрлері
Барлығы:
Өтінішке жауап бергенге қанағаттандым, қанағаттанбадым (керегін сызу керек).
Жазбаша ескертуге мұқтажбын, мұқтаж емеспін (керегін сызу керек).
____________ _____________________
(күні) (қолы)
Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз
етілген отбасыларға (азаматтарға)
тұрғын үй көмегін беру Ережесіне
2-қосымша
"Екібастұз қаласы әкімдігінің халықты
жұмыспен қамту және әлеуметтік
мәселелер бөлімі" ММ бастығы
_____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
Мына мекенжай бойынша тұратын:
Екібастұз қ., ______________көшесі,
N ______үй, ________пәт.
үй тел._______________________
Кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін
жөндеуге арналған өтемақылар аударуға өтініш
Мен, ________________________________________________________________
(Жалдаушының (баспананың меншік иесінің) аты-жөні, туған жылы
Менің _________________________________________ мекен-жайы бойынша __________ адамнан тұратын отбасыма, кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін жөндеуге арналған өтемақыларды өтеу үшін тұрғын үй көмегін тағайындауды сұраймын.
Екібастұз қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін беру Ережесімен таныстым.
Қажетті құжаттарды қоса беріп отырмын, аударылған өтемақы сомасын
________________________ _________________шотына аударуды сұраймын (Казпошта АҚ, банк бөлімшелері).
______________ __________________
(күні) (қолы)