Об утверждении Правила проведения собраний (сходов) местного сообщества и принятия решений в Западно-Казахстанской области
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 30 июля 2010 года № 23-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 31 августа 2010 года за № 3051. Утратило силу решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 28 августа 2013 года № 12-5
Сноска. Утратило силу решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 28.08.2013 № 12-5
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Отменить решение областного маслихата "О Порядке проведения в Западно-Казахстанской области собраний (сходов) местного сообщества и принятия на них решений" от 18 августа 2009 года № 13-8.
2. Утвердить прилагаемые Правила проведения собраний (сходов) местного сообщества и принятия решений в Западно-Казахстанской области.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии              А. Василец
Секретарь областного маслихата   М. Құлшар
Утверждено
решением областного маслихата
от 30 июля 2010 года № 23-6
Правила
проведения собраний (сходов)
местного сообщества и принятия на них решений
в Западно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приняты в целях реализации Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяет порядок организации и осуществления собраний (сходов) местного сообщества, принятия решений в Западно-Казахстанской области.
2. Основные понятия:
местное сообщество – совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы;
местное самоуправление – деятельность, осуществляемая населением непосредственно, а также через маслихаты и другие органы местного самоуправления, направленная на самостоятельное решение вопросов местного значения под свою ответственность, в порядке, определяемом действующим законодательством Республики Казахстан;
органы местного самоуправления – органы, на которые в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан возложены функции по решению вопросов местного значения;
вопросы местного значения – вопросы деятельности области, района, города, района в городе, аульного (сельского) округа, поселка и аула (села), не входящего в состав аульного (сельского) округа, регулирование которых в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан связано с обеспечением прав и законных интересов большинства жителей соответствующей административно-территориальной единицы;
собрание (сход) местного сообщества – обсуждение членами местного сообщества вопросов местного значения путем прямого волеизъявления. Основанием для признания гражданина Республики Казахстан членом местного сообщества является факт его регистрации по месту жительства на территории административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление.
Иностранцы и лица без гражданства, имеющие постоянное место жительства на территории местного сообщества, имеют право на участие в осуществлении местного самоуправления в пределах, установленных Законом или международным договором.

Батыс Қазақстан облысындағы жергілікті қоғамдастықтың жиналыстарын (жиындарын) өткізу және шешімдер қабылдау Қағидасын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2010 жылғы 30 шілдедегі № 23-6 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2010 жылғы 31 тамызда № 3051 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 12-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2013.08.28 № 12-5 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Облыстық мәслихаттың "Батыс Қазақстан облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналыстарын (жиындарын) өткізу және онда шешім қабылдау Тәртібі туралы" 2009 жылғы 18 тамыздағы № 13–8 шешімі жойылсын.
2. Қоса беріліп отырған Батыс Қазақстан облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналыстарын (жиындарын) өткізу және шешімдер қабылдау Қағидасы бекітілсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                  А. Василец
Облыстық мәслихат хатшысы        М. Құлшар
Облыстық мәслихаттың
2010 жылғы 30 шілдедегі
№ 23-6 шешімімен бекітілді
Батыс Қазақстан облысында
жергілікті қоғамдастықтың жиналыстарын
(жиындарын) өткізу және онда шешім қабылдау
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңын жүзеге асыру мақсатында қабылданды және Батыс Қазақстан облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу және шешімдер қабылдау тәртібін анықтайды.
2. Негізгі түсініктер:
жергілікті қоғамдастық - шекараларында жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс істейтін тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жиынтығы;
жергілікті өзін-өзі басқару - халық тікелей жүзеге асыратын, сондай-ақ мәслихаттар және басқа да жергілікті өзін-өзі басқару органдары арқылы жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен айқындалған тәртіппен жергілікті маңызы бар мәселелерді өзінің жауапкершілігімен дербес шешуге бағытталған қызмет;
жергілікті өзін-өзі басқару органдары - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу жөнінде міндеттер жүктелген органдар;
жергілікті маңызы бар мәселелелер - реттелуі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс тұрғындарының басым бөлігінің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге байланысты облыс, аудан, қала, қаладағы аудан, ауылдық (селолық) округтер, ауылдық (селолық) округтің құрамына кірмейтін кент пен ауыл (село) қызметінің мәселелері;
жергілікті қоғамдастықтың жиналыстары (жиындары) - жергілікті маңызы бар мәселелерді талқылауға, жергілікті қоғамдастық мүшелерінің тікелей қатысуға ерік білдіруі. Қазақстан Республикасының азаматын жергілікті қоғамдастық мүшесі деп тануға жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асыратын әкімшілік–аумақтық бөлініс шекарасының аумағындағы тұрғылықты жері бойынша оны тіркеу фактісі негіз болып табылады.
Жергілікті қоғамдастық аумағында тұрақты тұратын жері бар шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Заңда немесе халықаралық шартта белгіленген шектерде жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыруға қатысуға құқығы бар.

3. Общие принципы проведения собрания (схода) местного сообщества:
собрание (сход) местного сообщества проводится на основе всеобщего, равного и прямого волеизъявления;
граждане Республики Казахстан участвуют в собрании (сходе) местного сообщества лично, и каждый из них обладает одним голосом;
участие в собрании (сходе) местного сообщества является добровольным и свободным;
собрание (сход) местного сообщества проводится открыто и гласно.
2. Созыв собрания (схода) местного сообщества
4. Собрание (сход) местного сообщества созывается и проводится на основании решения соответствующего органа, осуществляющего местное самоуправление.
5. Собрание (сход) местного сообщества проводится по инициативе органов, осуществляющих местное самоуправление, либо не менее чем 1/3 членов местного сообщества.
6. Члены местного сообщества реализуют свое право инициативы на созыв собрания (схода) путем подачи предложений в местный исполнительный орган, осуществляющий местное самоуправление.
3. Подготовка собрания (схода) местного сообщества
7. Подготовку и проведение собрания (схода) местного сообщества обеспечивает орган, принявший решение о его проведении.
8. Для организации проведения собрания (схода) местного сообщества, орган, осуществляющий местное самоуправление или местный исполнительный орган, одновременно с принятием акта о проведении схода (собрания) местного сообщества создает комиссию по организации и проведению данного собрания (схода), определяет ее численный состав и полномочия, утверждает план подготовительных мероприятий.
9. В период подготовки к собранию (сходу) местного сообщества, но не позднее 7 дней до его проведения, инициаторы проведения собрания (схода), органы, осуществляющие местное самоуправление, члены местного сообщества вправе внести дополнительные предложения по повестке дня собрания (схода).
Предложения вносятся принявшему решение о проведении собрания (схода) местного сообщества органу в письменном виде с обоснованием мотивов постановки данного вопроса.
Принявший решение о проведении собрания (схода) орган вправе его принять или отклонить, о чем должно быть сообщено при утверждении повестки дня на собрании (сходе) местного сообщества.
10. Решение органа, осуществляющего местное самоуправление или местного исполнительного органа, о проведении собрания (схода) доводится до членов местного сообщества через средства массовой информации или через объявления в населенных пунктах, где проживают члены местного сообщества, не менее чем за две недели до срока его проведения с указанием даты, времени и места проведения, рассматриваемых вопросах и порядка ознакомления со списком членов местного сообщества.
Извещения о проведении собрания (схода) могут направляться членам местного сообщества в письменном виде, а также доводиться до сведения членов местного сообщества иным образом.

3. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізудің жалпы принциптері:
жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) жалпыға бірдей, тең және төте өз еркін білдіру негізінде өткізіледі;
Қазақстан Республикасының азаматтары жергілікті қоғамдастықтың жиналысына (жиынына) дербес қатысады және олардың әрқайсысында бір дауысы болады;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысына (жиынына) қатысу өз ықтиярында және ерікті болып табылады;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысы (жиыны) ашық және жариялы өтеді.
2. Жергілікті қоғамдастықтың
жиналысын (жиынын) шақыру
4. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысы (жиыны) жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын органның шешімі негізінде шақырылады және өткізіледі.
5. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысы (жиыны) жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын органдардың немесе жергілікті қоғамдастықтың кемінде 1/3 мүшелерінің бастамасы бойынша өткізіледі.
6. Жергілікті қоғамдастық мүшелері жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын тиісті органға немесе жергілікті атқарушы органдарға азаматтардың жиналысын (жиынын) шақыру бастамасымен ұсыныс беру жолымен өз құқығын жүзеге асырады.
3. Жергілікті қоғамдастықтың
жиналысын (жиынын) әзірлеу
7. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) әзірлеу және өткізуді, оны өткізу туралы шешім қабылдаған орган қамтамасыз етеді.
8. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізуді ұйымдастыру үшін, жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын орган немесе жергілікті арқарушы органға, жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу туралы акт қабылдаумен, бірмезгілде аталған жиналысын (жиынын) ұйымдастыру және өткізу жөнінде комиссия құрады, оның құрам санын және өкілеттігін анықтайды, әзірлік іс-шараларының жоспарын бекітеді.
9. Жиналысты (жиынды) өткізудің бастамашылары, жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын органдар, қоғамдастық мүшелері жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) әзірлеу кезеңінде, бірақ оны өткізуге дейін 7 күннен кешіктірмей, жиналыстың (жиынның) күн тәртібі бойынша қосымша ұсыныстар енгізуге құқылы.
Ұсыныстар аталған мәселені қоюдың мән-мағынасы негізделген жазбаша түрінде жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу туралы шешім қабылдаған органға енгізіледі.
Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу туралы шешім қабылдаған орган оны қабылдауға немесе қарамауға құқылы, ол туралы жергілікті қоғамдастықтың жиналысында (жиынында) күн тәртібін бекіту кезінде хабарлануы тиіс.
10. Жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын органның немесе жергілікті атқарушы органның жиналысты (жиынды) өткізу туралы шешімі, оның өткізілу мерзіміне дейін екі аптадан кешіктірілмей, күні, уақыты, өткізілетін орны, қаралатын мәселелері және жергілікті қоғамдастық мүшелерінің тізімімен танысу тәртібі жергілікті бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе жергілікті қоғамдастық мүшелері тұратын елді мекенде хабарландыру арқылы қоғамдастық мүшелеріне жеткізіледі.
Жиналысты (жиынды) өткізу туралы хабарлама жергілікті қоғамдастық мүшелеріне жазбаша түрде жолдануы мүмкін, сондай-ақ жергілікті қоғамдастық мүшелерінің назарына өзге түрде де жеткізіледі.

11. Списки членов местного сообщества готовятся акимом соответствующей административно-территориальной единицы и предоставляются в орган, осуществляющий местное самоуправление, принявший решение о проведении собрания (схода) не позднее чем за пять дней до проведения собрания (схода).
12. В случае невозможности проведения собрания (схода) с участием одновременно всех членов местного сообщества собрания (сходы) могут проводиться по отдельным частям соответствующей административно-территориальной единицы или же принявший решение о проведении собрания (схода) орган может провести его, согласно квоте, с участием полномочных представителей отдельных частей каждой административно-территориальной единицы.
4. Проведение собрания (схода) граждан
13. Регистрация участников собрания (схода) местного сообщества перед началом его проведения проводится по спискам, предоставленным акимом соответствующей административно-территориальной единицы.
14. Собрание (сход) местного сообщества граждан считается правомочным при участии в нем более половины от общего числа членов местного сообщества.
15. Собрание (сход) местного сообщества открывает уполномоченный представитель органа, осуществляющего местное самоуправление, принявшего решение о проведении данного собрания (схода).
16. Для ведения собрания (схода) местного сообщества избираются председатель, секретарь и, в случае необходимости, счетная комиссия.
17. Повестка дня собрания (схода) местного сообщества формируется с учетом поступивших предложений и утверждается простым большинством голосов от числа присутствующих. Вопросы, вынесенные инициаторами созыва собрания (схода) местного сообщества, рассматриваются в первоочередном порядке.
18. Регламент работы собрания (схода) местного сообщества определяется собранием (сходом).
5. Принятие решений на собрании (сходе)
местного сообщества, оформление протокола
19. Решения собрания (схода) местного сообщества принимаются открытым голосованием.
20. Решение собрания (схода) местного сообщества считается принятым, если за него проголосовало более половины членов местного сообщества, присутствующих на собрании (сходе).
21. На собрании (сходе) местного сообщества ведется протокол, в котором указываются дата и место проведения собрания (схода), общее число членов данного местного сообщества, число присутствующих или представителей, фамилии, имена, отчества председателя, секретаря и членов счетной комиссии в случае ее избрания, повестка дня, содержание выступлений, результаты голосования и принятые решения.
Протокол составляется в двух экземплярах, подписывается председателем и секретарем собрания (схода) местного сообщества и передается в орган, осуществляющий местное самоуправление, принявший решение о проведении данного собрания (схода) местного сообщества.

11. Жергілікті қоғамдастық мүшелерінің тізімі тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс әкімімен әзірленеді және жиналысты (жиынды) өткізу туралы шешім қабылдаған, жергілікті басқаруды жүзеге асыратын органға жиналысты (жиынды) өткізгенге дейін бес күннен кешіктірмей тапсырады.
12. Жиналысты (жиынды) жергілікті қоғамдастық мүшелерінің барлығын бірмезгілде қатыстырып өткізу мүмкін болмаған жағдайда, жиналыстар (жиындар) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жекелеген бөлігімен өткізілуі мүмкін немесе жиналысты (жиынды) өткізу туралы шешім қабылдаған орган, квотаға сәйкес әрбір әкімшіліктік-аумақтық бөліністің жекелеген бөлігінен өкілетті өкілдердің қатысуымен өткізуі мүмкін.
4. Азаматтардың жиналысын (жиынын) өткізу
13. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысына (жиынына) қатысушыларды тіркеу, оны өткізер алдында тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс әкімімен берілген тізім бойынша жүргізіледі.
14. Азаматтардың жергілікті қоғамдастық жиналысы (жиыны) жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі қатысқанда ол құқықты болып саналады.
15. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) аталған жиналысты (жиынды) өткізу туралы шешім қабылдаған жергілікті басқаруды жүзеге асыратын органның уәкілетті өкілі ашады.
16. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) жүргізу үшін төраға, хатшы және қажеттілігіне қарай санақ комиссиясы сайланады.
17. Жергілікті қоғамдастық жиналысының (жиынының) күн тәртібі келіп түскен ұсыныстарды ескерумен құралады және қатысушылар санының қарапайым көпшілік даусымен бекітіледі. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) шақырудың бастамашылары енгізген мәселелер бірінші кезекте қаралады.
18. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысының (жиынының) жұмыс регламенті жиналыспен (жиынмен) белгіленеді.
5. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысында
(жиынында) шешімдер қабылдау,
хаттаманы рәсімдеу
19. Жергілікті қоғамдастық жиналысының (жиынының) шешімі ашық дауыспен қабылданады.
20. Жиналыстың (жиынның) шешімі, егер жиналыста (жиында) оған қатысушы жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жартысынан көбі дауыс бергенде қабылданды деп саналады.
21. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысында (жиынында) хаттама жүргізіледі, онда күні және жиналыстың (жиынның) өткізілетін орны, аталған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жалпы саны, жиналысқа (жиынға) қатысушылардың немесе өкілдердің саны, төрағаның, хатшының және сайланған жағдайда санақ комиссиясы мүшелерінің аты-жөні, тегі, күн тәртібі, сөйленген сөздердің мазмұны, дауыс нәтижесі және қабылданған шешім көрсетіледі.
Хаттама екі дана етіп жасалады, оған жергілікті қоғамдастық жиналысының (жиынының) төрағасы, хатшысы қол қояды және жергілікті қоғамдастықтың аталған жиналысын (жиынын) өткізу туралы шешім қабылдаған жергілікті басқаруды жүзеге асыратын органға тапсырылады.

22. В случае проведения собраний (сходов) местного сообщества по отдельным частям соответствующей административно-территориальной единицы или с участием их представителей, определение общих результатов мнений членов местного сообщества осуществляется путем суммирования решений собраний (сходов), проведенных на всей территории соответствующей административно-территориальной единицы, либо принимается большинством голосов представителей, присутствовавших на собрании.
Орган, осуществляющий местное самоуправление, принявший решение о проведении данного собрания (схода), определяет мнение населения в целом по административно-территориальной единице и утверждает итоговый протокол.
В итоговый протокол вносятся следующие данные:
число проведенных собраний (сходов);
число представленных протоколов собраний (сходов);
общее число членов местного сообщества соответствующей административно-территориальной единицы;
общее число членов местного сообщества или представителей, принявших участие в собраниях (сходах);
общее число членов местного сообщества или представителей, проголосовавших в поддержку вопроса, внесенного на рассмотрение собрания (схода);
общее число членов местного сообщества или представителей, проголосовавших против вопроса, внесенного на рассмотрение собрания (схода).
К итоговому протоколу прилагаются протоколы собраний (сходов), проведенных в отдельных частях соответствующей административно-территориальной единицы, списки зарегистрированных членов местного сообщества либо представителей, участвовавших на собраниях (сходах).

22. Тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жекелеген бөліктері бойынша немесе әкімшілік-аумақтық бөліністің жекелеген бөліктерінің өкілдері қатысқан жергілікті қоғамдастықтың жиналыстары (жиындары) өткізілген жағдайда, жергілікті қоғамдастық мүшелері пікірлерінің жалпы нәтижелерін анықтау тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің барлық аумағында өткізілген жиналыстардың (жиындардың) шешімдерін жинақтау немесе жиналысқа қатысқан өкілдердің жартысынан көбінің дауыс беруі жолымен жүзеге асырылады.
Аталған жиналысты (жиынды) өткізу туралы шешім қабылдаған, жергілікті басқаруды жүзеге асыратын орган әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша тұтастай алғанда халықтың пікірлерін белгілейді және қорытынды хаттаманы бекітеді.
Қорытынды хаттамаға мынадай мәліметтер енгізіледі:
өткізілген жиналыстар (жиындар) саны;
тапсырылған жиналыстар (жиындар) хаттамаларының саны;
тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жалпы саны;
жиналыстарға (жиындарға) қатысқан жергілікті қоғамдастық мүшелерінің немесе өкілдерінің жалпы саны;
жиналыстың (жиынның) қарауына ұсынылған мәселені қолдауға дауыс берген жергілікті қоғамдастық мүшелерінің немесе өкілдердің жалпы саны;
жиналыстың (жиынның) қарауына ұсынылған мәселеге қарсы дауыс берген жергілікті қоғамдастық мүшелерінің немесе өкілдердің жалпы саны.
Қорытынды хаттамаға тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жекелеген бөліктерінде өткізілген жиналыстардың (жиындардың) хаттамалары, жиналыстарда (жиындарда) тіркелген жергілікті қоғамдастық мүшелерінің немесе өкілдердің тізімі қоса беріледі.