Об утверждении Инструкции по оказанию психотерапевтической помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2011 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2011 года № 6777. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 ноября 2023 года № 162.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 08.11.2023 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", а также в целях реализации прав лиц, которым оказывается психотерапевтическая помощь, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оказанию психотерапевтической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 января 2011 года № 16
Инструкция по оказанию психотерапевтической помощи
в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по оказанию психотерапевтической помощи в Республике Казахстан (далее - Инструкция) регламентируют деятельность физических и юридических лиц, оказывающих психотерапевтическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Психотерапевтическая помощь - комплекс мероприятий терапевтического воздействия на психику и через психику на организм человека врачом-психиатром (психотерапевтом), путем различных психотерапевтических методов лечения.
3. Оказание психотерапевтической помощи осуществляется при следующих формах медицинской помощи:
1) амбулаторно-поликлинической;

Қазақстан Республикасында психотерапиялық көмек көрсету бойынша нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 14 ақпанда № 6777 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 8 қарашадағы № 162 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.11.2023 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 7-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, сондай-ақ психотерапиялық көмек көрсетілетін тұлғалардың құқықтарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында психотерапиялық көмек көрсету бойынша нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік, бақылау және кадр жұмысы департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 6 қаңтардағы
№ 16 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы психотерапиялық көмек
көрсету бойынша нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы психотерапиялық көмек көрсету бойынша нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының халқына психотерапиялық көмек көрсететін жеке және заңды тұлғалардың қызметін реттейді.
2. Психотерапиялық көмек - ол әр түрлі психотерапиялық емдеу әдістерімен психотерапевт (психотерапевтпен) дәрігердің адамның психикасына және психикасы арқылы ағзасына әсер ету шаралар жиынтығы.
3. Медициналық көмектің мынадай нысандары бойынша психотерапиялық көмек көрсетіледі:
1) амбулаториялық-емханалық;

2) стационарной;
3) стационарозамещающей;
4) восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
5) паллиативной помощи и сестринского ухода.
2. Оказание медицинской помощи психотерапевтическими
кабинетами в амбулаторно-поликлинических,
стационарозамещающих подразделениях и отделениях
восстановительного лечения, медицинской реабилитации,
паллиативной помощи и сестринского ухода
4. Психотерапевтическая помощь при амбулаторно-поликлинических и стационарозамещающих отделениях оказывается прикрепленному контингенту населения.
5. Психотерапевтическая помощь при восстановительном лечении, медицинской реабилитации, паллиативной помощи и сестринском уходе оказывается в психотерапевтических кабинетах соответствующей медицинской организации.
6. Задачами психотерапевтического кабинета:
1) психогигиеническая и психопрофилактическая помощь по преодолению стрессовых ситуаций, состояний дезадаптации, в том числе профилактика детского, гендерного насилия, участие в программах охраны психического здоровья;
2) консультативно-диагностическая работа;
3) оказание психотерапевтической помощи лицам с психическими и поведенческими расстройствами, а так же жертвам насилия и лицам совершившим насилие, в зависимости от показаний, в виде психотерапии симптомо-, личностно- и социоцентрированной направленности в сочетании с медикаментозными и другими видами лечения, в индивидуальной, семейной и групповой формах;
4) повышение знаний врачей, среднего медицинского и иного персонала о психосоциальных факторах в происхождении, течении и лечении психических расстройств (лекции, специальные тренинги и другие);
5) принятие участия в формировании микроклимата коллектива, решения конфликтных ситуаций.
7. Кабинет оснащается в соответствии с перечнем минимального оборудования психотерапевтического кабинета, согласно приложению к настоящей Инструкции.
3. Оказание психотерапевтической помощи
в стационарных условиях
8. Психотерапевтическая помощь в стационарных условиях оказывается в психотерапевтических отделениях, входящих в структуру организаций, оказывающих стационарную медицинскую помощь.

2) стационарлық;
3) стационарды алмастыратын;
4) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту;
5) паллиативтік көмек және мейірбике күтімі.
2. Амбулаториялық-емханалық, стационарды алмастыратын, қалпына
келтіру емі және медициналық оңалту, паллиативтік көмек
және мейірбике күтімі кезіндегі психотерапиялық көмек
көрсету
4. Психотерапиялық көмек бекітілген халық контингентіне амбулаториялық-емханалық және стационар алмастыру бөлімшелерінде көрсетіледі.
5. Қалпына келтіріп емдеу, медициналық оңалту, паллиативтік көмек және мейірбике күтімі кезінде психотерапиялық көмек медициналық ұйымдарының құрамындағы психотерапевтік кабинеттерінде көрсетіледі.
6. Психотерапиялық кабинеттердің мақсаттары:
1) стресс халін, дезадаптация күйін жеңуде, оның ішінде бала, гендерлік күштеудің алдын алу, психикалық денсаулықты сақтау бағдарламаларына қатысу бойынша психогигиеналық және психопрофилактикалық көмек көрсету;
2) консультациялық-диагностикалық жұмыс;
3) психикасы және мінез-құлық бұзылулары бар адамдарға, сондай-ақ күштеудің құрбаны болған адамдарға және күш қолданған адамдарға көрсетіліміне байланысты жеке, отбасылық және топтық түрде емдеудің дәрі-дәрмектік және басқа да түрлерімен үйлесімді симптомдық-, тұлғалық-, және социоорталықтандырылған бағыттағы психотерапия түрінде психотерапиялық көмекті көрсету;
4) психика бұзылуларының пайда болуының, ағымының және емдеуінің психоәлеуметтік факторлары туралы дәрігерлердің, орта медицина және басқа қызметкерлер құрамының білімін жетілдіру (дәрістер, арнайы тренингтер және басқалар).
5) ұжым микроклиматын қалыптастыруға, дау жағдайларын шешуге қатысу.
7. Осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес кабинет психотерапиялық кабинеті жабдықтауларының ең төмендегі тізбесіне сәйкес жарақтандырылады.
3. Стационарлық жағдайда психотерапиялық көмек көрсету
8. Психотерапиялық көмек, стационарлық жағдайда стационарлық медициналық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымына кіретін психотерапиялық бөлімдерінде көрсетіледі.

9. Задачи психотерапевтического отделения:
1) оказание психотерапевтической помощи лицам с психическими и поведенческими расстройствами, а так же жертвам насилия и лицам совершившим насилие, в зависимости от показаний, в виде психотерапии симптомо-, личностно- и социоцентрированной направленности в сочетании с медикаментозными и другими видами лечения, в индивидуальной, семейной и групповой формах, не нуждающимся в помещении в общепсихиатрическое отделение;

9. Психотерапиялық бөлімдерінің негізгі мақсаттары:
1) психикасы және мінез-құлық бұзылулары бар, сондай-ақ күштеудің құрбаны болған және күш қолданған адамдарға көрсетіліміне байланысты жалпы психиатриялық бөлімдерге жатқызуды қажет етпейтін адамдарға, айғақтарға байланысты, жеке, отбасылық және топтық нысанда емдеудің дәрі-дәрмектік және басқа да түрлерімен үйлесімдегі симптомдық-, тұлғалық-, және социоорталықтандырылған бағыттағы психотерапия түрінде психотерапиялық көмекті көрсету;

2) внедрение в психотерапевтическую практику новейших достижений в области психотерапии;
3) осуществление различных видов обследования;
4) психогигиеническая и психопрофилактическая помощь по преодолению стрессовых ситуаций, состояний дезадаптации, в том числе профилактика детского, гендерного насилия, участие в программах охраны психического здоровья;
5) принятие участия в формировании микроклимата коллектива, решения конфликтных ситуаций.
Приложение
к Инструкции по оказании
психотерапевтической помощи
в Республике Казахстан
Перечень минимального оборудования
психотерапевтического кабинета
Наименование оборудования
Единица
измерения
Количество
1
2
3
4

2) психотерапиялық тәжірибеге психотерапия саласының ең жаңа жетістіктерін енгізу;
3) зерттеп-қараудың әртүрлі түрлерін жүзеге асыру;
4) стресс халін, дезадаптация күйін жеңуде, оның ішінде бала, гендерлік күштеудің алдын алу, психикалық денсаулықты сақтау бағдарламаларына қатысу бойынша психогигиеналық және психопрофилактикалық көмек көрсету;
5) ұжым микроклиматын қалыптастыруға, дау жағдайларын шешуге қатысу.
Қазақстан Республикасындағы
психотерапиялық көмек көрсету
бойынша нұсқаулыққа қосымша
Психотерапиялық кабинеті жабдықтауларының ең төменгі тізбесі
Жабдықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
2
3
4