Об утверждении Правил предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 19 апреля 2011 года № 6894. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2012 года № 709
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 19.10.2012 № 709 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления услуг операторов вагонов (контейнеров).
2. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года № 345-I "Об утверждении Правил деятельности оператора вагонов (контейнеров)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3088, опубликованный в газете "Официальная газета" от 6 ноября 2004 г., № 45 (202), в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 г., № 1, ст. 3).
3. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Кусаинов
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 16 марта 2011 года № 146
Правила
предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)
1. Общее положение
1. Настоящие Правила предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", определяют порядок предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров) и регулируют его взаимоотношения с участниками перевозочного процесса.
2. Под оператором вагонов (контейнеров) в настоящих Правилах понимается лицо, владеющее вагонами (контейнерами) на праве собственности или иных законных основаниях, участвующее на основе договора с перевозчиком в перевозочном процессе путем оказания услуг оператора вагонов (контейнеров) и указанное в перевозочных документах.

Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 19 сәуірде № 6894 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 709 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.10.19 № 709 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидасы бекітілсін.
2. «Вагондар (контейнерлер) операторы қызметінің ережесін бекіту туралы» Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі № 345-І бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3088 болып тіркелген, 2004 ж., 6 қарашада № 45 (202) «Официальная газета», құқықтық нормативтік актілер және Қазақстан Республикасы өзге де мемлекеттік органдар Бюллетенінде 2005 ж., № 1, 3-бабы) күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н.И. Қилыбай) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігінің вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 16 наурыздағы
№ 146 бұйрығымен
бекітілген
Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін
ұсыну қағидасы
1. Жалпы ереже
1. Осы Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген, вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну тәртібін белгілейді және оның тасымалдау процесіне қатысушылармен өзара қарым-қатынасын реттейді.
2. Осы Қағидада вагондардың (контейнердің) операторы ретінде жеке меншік құқығында немесе өзге заң негіздемелерінде, вагон операторының қызмет көрсету жолымен тасымалдау үдерісінде тасымалдаушымен шарт негізінде қатысатын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлға болып табылады.

3. Целью деятельности оператора вагонов (контейнеров) является оказание услуг оператора вагонов (контейнеров), а также осуществление иной деятельности в области железнодорожного транспорта, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте.
4. Деятельность оператора вагонов (контейнеров) (далее – оператор) ориентирована на удовлетворение потребностей в обеспечении перевозок грузов вагонами (контейнерами).
Оператор обеспечивает эффективное использование и управление своим подвижным составом и распределение порожних вагонов (контейнеров) по станциям.
Обеспечение перевозочного процесса вагонами (контейнерами) заключается в предоставлении в определенное грузоотправителем время и указанном им месте подготовленных к перевозке порожних грузовых вагонов (контейнеров).
Распределение и управление движением вагонов (контейнеров) заключается в регулировании оборота вагонов (контейнеров) между железнодорожными станциями в соответствии с заявками грузоотправителей и имеющейся потребностью в обеспечении перевозок грузов вагонами (контейнерами).
5. В процессе оказания услуг оператор руководствуется следующими принципами:
оперативность удовлетворения потребности грузоотправителей;
гибкость использования рабочего парка вагонов (контейнеров);
разграничение аренды вагонов и управления движением вагонов (контейнеров).
2. Порядок предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)
6. Основанием для оказания услуг оператора грузоотправителям является договор оказания услуг оператора (далее - Договор), в котором определяются основные права, обязанности, ответственность сторон, сведения о количестве, типах вагонов (контейнеров), условиях обеспечения вагонами (контейнерами) и сроке оказания услуг. Договор не содержит номеров или других идентифицирующих признаков вагонов (контейнеров).
7. Оказание услуг оператора осуществляется путем взаимодействия:
с перевозчиком - на договорной основе;
с оператором магистральной железнодорожной сети - на основании договора на пользование информационной системой оператора магистральной железнодорожной сети и договора на текущий отцепочный ремонт грузовых вагонов.
8. При оказании услуг оператор:
1) предоставляет вагоны (контейнеры) в пригодном для перевозки состоянии;
2) при грузовых перевозках ежемесячно информирует перевозчика о количестве предоставляемых вагонов на основании заключенных Договоров;
3) определяет время оборота вагонов;
4) планирует груженые и порожние рейсы;
5) планирует порожние вагонопотоки;
6) при перевозке порожних вагонов выступает отправителем;

3. Вагондар (контейнерлер) операторының қызмет ету мақсаты вагондар (контейнерлер) операторы қызметін көрсету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес темір жол көлігі туралы темір жол көлігі саласының өзге де қызметтерін жүзеге асыру болып табылады.
4. Вагондар (контейнерлер) операторының қызметі (бұдан әрі - оператор) жүктерді вагондармен тасымалдауды қамтамасыз ету қажеттілігін қанаттандыруға бағытталған.
Оператор тиімді пайдалануды және өзінің жылжымалы құрамын басқару және станциялар бойынша бос вагондарды (контейнерлерді) орналастыруды қамтамасыз етеді.
Вагондармен (контейнерлермен) тасымалдау үдерісін қамтамасыз ету тасымалдауға дайындалған бос жүк вагондарын (контейнерлерді) жүк жөнелтуші белгілеген уақытта және оның көрсеткен орнында ұсынуды қамтиды.
Вагондардың (контейнерлердің) қозғалысын басқару және орналастыру жүкті вагондармен (контейнерлермен) тасымалдау қажеттілігі бар және жүк жөнелтушінің тапсырысына сәйкес темір жол станциялары арасындағы вагондар (контейнерлер) айналымын реттеуді қамтиды.
5. Қызмет көрсету барысында оператор келесі қағидаттарды басшылыққа алады:
жүк жөнелтушілердің қажеттілігін жедел қанағаттандыру;
вагондардың (контейнерлердің) жұмыс паркін икемді пайдалану;
вагондарды жалға алуға шек қою және вагондардың (контейнерлердің) қозғалысын басқару.
2. Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін
ұсыну тәртібі
6. Жүк жөнелтушілерге Оператор қызмет көрсетудің негіздемесі оператордың қызмет көрсету шарты (бұдан әрі - Шарт) болып табылады, онда тараптардың негізгі құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі, вагондар (контейнер) саны, түрі және қызмет көрсету мерзімі белгіленеді. Шартта вагондар (контейнер) біріздендірілген белгілері немесе нөмірлері қамтылмаған.
7. Оператордың қызмет көрсетуі өзара іс-қимыл жолымен жүзеге асырылады:
тасымалдаушымен - шарттық негізде;
магистральдық темір жол желісінің операторымен - магистральдық темір жол желісі операторының ақпараттық жүйесін қолдану шартының негізінде және жүк вагондары ағымдағы ағытпалы жөндеу шартының негізінде.
8. Қызмет көрсету кезінде оператор:
1) вагондарды (контейнерлер) тасымалдауға жарамды күйде береді;
2) жүк тасымалдау кезінде ай сайын қорытылған Шарттар негізінде берілетін вагондар саны туралы тасымалдаушыға хабарлайды;
3) вагондар айналымының уақытын белгілейді;
4) жүк артылған және бос рейстерді жоспарлайды;
5) бос вагон ағындарын жоспарлайды;
6) бос вагондарды тасымалдау кезінде жөнелтуші болып табылады;

7) в перевозочных документах указывается как владелец вагонов;
8) требует от участников перевозочного процесса:
своевременного возвращения своих вагонов, контейнеров после окончания срока действия Договора;
обеспечения сохранности своих вагонов, контейнеров в период действия Договора;
возмещения причиненного материального ущерба, вызванного нарушением условий Договора;
своевременного предоставления информации о дислокации своих вагонов, контейнеров на договорной или иной основе;
обеспечения равного права для использования своего подвижного состава в соответствии с предоставленными заявками грузоотправителей;
предоставления перевозчику и оператору магистральной железнодорожной сети необходимой информации для обеспечения ведения первичного учета оперативной, статистической отчетности по использованию вагонов (контейнеров) на магистральных железнодорожных путях.
9. Вагоны (контейнеры) предоставляются грузоотправителям на основании ежемесячных заявок, с указанием необходимого количества вагонов (контейнеров) согласно заключенным Договорам.
10. При отсутствии заявленного количества и (или) типов вагонов, а также при отсутствии экономической целесообразности доставки вагонов (контейнеров) на требуемые станции оператор направляет заявителю мотивированный отказ.
11. Допускается подача заявки на обеспечение вагонами (контейнерами) в оперативном режиме (не менее чем за 3 дня до начала перевозки), но в случае отсутствия вагонов (контейнеров) у оператора на указанной в заявке станции отправления может быть отклонена.
12. Оператор на основании поданных заявок формирует план подготовки вагонов (контейнеров) к перевозкам.
13. Подготовленные к перевозке вагоны (контейнеры) оператор направляет на станцию отправления указанную грузоотправителем.
В этих целях оператор пользуется услугами перевозчика по транспортировке порожних вагонов (контейнеров).
14. Моментом начала услуги по предоставлению вагонов в пользование считается момент подачи вагона под погрузку. Моментом окончания - уборка вагона из-под разгрузки (выгрузки).
Моментом начала услуги по предоставлению контейнеров в пользование считается момент вывоза порожнего контейнера грузоотправителям для загрузки, окончанием - момент завоза порожнего контейнера из-под выгрузки.
15. Порядок оплаты услуг оператора определяется Договором.
16. Принадлежность вагонов (контейнеров) оператору, количество, типы вагонов и станции отправления, назначения указываются в заявке (плане) на перевозку грузов.
17. При отказе грузоотправителя от загрузки прибывших в соответствии с его заявкой на станцию погрузки порожних вагонов (контейнеров) оператора и невозможности использования их в течение суток на данной станции другим грузоотправителем, оператор взимает с него плату за каждые сутки простоя.

7) тасымалдау құжаттарында вагондардың иесі ретінде көрсетіледі;
8) тасымалдау процесіне қатысушылардан мыналарды талап етеді:
шарттың қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін өз вагондарының (контейнерлерінің) уақтылы қайтарылуын;
шарттың қолданыстағы кезеңінде өз вагондарының (контейнерлерінің) сақталуын қамтамасыз ету;
шарт талаптарын бұзудан туындаған келтірілген материалдық залалдың өтелуін;
шарттық немесе өзге негізде өз вагондарының (контейнерлерінің) орналасқан жері туралы ақпаратты уақтылы беруді;
жүк жөнелтушілер ұсынған тапсырысқа сәйкес өз жылжымалы құрамын пайдалану үшін тең құқықты қамтамасыз етуді;
магистральдық темір жолдарында вагондарды (контейнерлерді) пайдалану бойынша жедел, статистикалық есептілікті бастапқы есепке алудың жүргізілуін қамтамасыз ету үшін тасымалдаушыға және магистральдық темір жол желісінің операторына қажетті ақпаратты беруді.
9. Вагондар (контейнерлер) жүк жөнелтушілерге жасалған Шарттарға сәйкес вагондардың (контейнерлердің) қажет санын көрсетумен ай сайынғы тапсырыс негізінде беріледі.
10. Вагондардың саны және (немесе) түрлеріне тапсырыс болмаса, сондай-ақ талап етілетін станцияларға вагондар (контейнерлер) жеткізілуінің экономикалық орындылығы болмаса оператор тапсырыс берушіге дәлелді бас тарту жібереді.
11. Вагондармен (контейнерлермен) қамтамасыз ету тапсырысын шұғыл режимде беру рұқсат етіледі (тасымалдау басталғанға дейін 3 күнге дейін) бірақ операторда вагондар (контейнерлер) болмаған жағдайда тапсырыста көрсетілген станцияға жіберу тоқтатылуы мүмкін.
12. Оператор ұсынылған тапсырыстар негізінде вагондарды (контейнерлерді) тасымалдауға даярлау жоспарын әзірлейді.
13. Тасымалдауға даярланған вагондарды (контейнерлерді) оператор жүк жөнелтуші көрсеткен жөнелту станциясына жібереді.
Осы мақсатта оператор тасымалдаушының бос вагондарды (контейнерлерді) тасымалдау бойынша қызметтерін пайдаланады.
14. Вагондарды қолдануға беру бойынша қызметтер вагондарды жүктеуге беру кезінен басталады. Аяқталу мерзімі – вагондарды жүк тиеуден босату (жүк түсіру).
Контейнерлерді қолдануға беру қызметі жүк жөнелтушінің бос контейнерлерді жүктеуге жіберу сәтінен басталады, аяқталуы–бос контейнерлерді жүк түсіруден жолдау сәті.
15. Оператордың қызметін төлеу тәртібі Шартта анықталады.
16. Вагондардың (контейнерлердің) операторға тиістілігі, вагондардың саны, және жөнелту, жеткізу станциясы жүктерді тасымалдау тапсырысында көрсетіледі.
17. Жүк жөнелтуші өзінің тапсырысына сәйкес станцияға жеткізілген оператордың бос вагондарынан (контейнерлер) бас тартқан жағдайда және оларды осы станцияда тәулік ішінде қолдану мүмкін болмаған жағдайда оператор одан әрбір тұрған тәулік үшін ақы алады.

18. Не допускается использование грузоотправителем вагонов для перевозки, которых он не предназначен.
19. Не позднее, чем за 3 дня до начала планового месяца оператор предоставляет перевозчику календарный план погрузки маршрутов по станциям отправления.
20. Перевозчик своевременно обеспечивает подборку исправных вагонов в соответствии с заявкой в соответствии с установленной технологией работы станции и предъявляет вагоны (контейнеры) для определения технической и коммерческой готовности.
21. После выгрузки грузов на подъездном пути грузополучателя вагоны (контейнеры) оператора переходят в пользование перевозчику, порожние вагоны следуют по регулировочному заданию как инвентарные вагоны.
22. После выгрузки порожний вагон направляется на станцию погрузки.
23. При оформлении перевозок в вагонах (контейнерах) оператора, используемых перевозчиком, на станции отправления оформляются перевозочные документы, и провозная плата рассчитывается как перевозка в собственных вагонах. Товарный кассир кроме установленного комплекта перевозочных документов оформляет дубликат железнодорожной транспортной накладной для оператора вагонов (контейнеров).
В случае экспедирования перевозок оператором, провозная плата взимается с лицевого счета, который указывается плательщиком в перевозочных документах. В этом случае дубликат железнодорожной транспортной накладной не оформляется.

18. Жүк жөнелтуші тасымалдауға арналмаған вагондарды қолдана алмайды.
19. Жоспарлы айдың басталуына 3 күннен кем емес уақытта оператор тасымалдаушыға жөнелтуші станциялар бойынша күнтізбелік жүктеу бағытының жоспарын ұсынады.
20. Тасымалдаушы станцияның белгіленген технологиялық жұмысына сәйкес тапсырыс бойынша түзетілген вагондарды уақтылы таңдауды қамтамасыз етеді және вагондардың (контейнерлердің) техникалық және коммерциялық дайындығын анықтау үшін ұсынады.
21. Жүк жөнелтушінің вагондарды кіре беріс жолына түсіргеннен кейін вагондар (контейнерлер) операторы тасымалдаушының қолдануына өтеді, бос вагондар мүкәммал вагондар ретінде реттелетін тапсырма бойынша жүреді.
22. Бос вагон түсірілгеннен кейін жүктеу станциясына жөнелтіледі.
23.Оператордың тасымалдаушы қолданатын вагондарын (контейнерлерін) тасымалдауды рәсімдеу кезінде жөнелту станциясында тасымалдау құжаттары рәсімделеді және жіберу ақысы жеке вагондарында тасымалдау ретінде есептеледі. Тауарлық кассир белгіленген тасымалдау құжаттарынан басқа вагондар (контейнерлер) операторы үшін темір жол көліктік тауар құжаттамасының телнұсқасын рәсімдейді.
Оператор тасымалды жөнелткен жағдайда жіберу ақысы төлеуші есеп шотынан алынады оны төлеуші тасымалдау құжаттарында көрсетеді. Мұндай жағдайда темір жол көліктік тауар құжаттамасының телнұсқасы ресімделмейді.