Об утверждении Правил поступления на службу в таможенные органы Республики Казахстан вне конкурсного отбора
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2011 года № 283. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2011 года № 7054. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 498
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 17.11.2014 № 498 (вводится в действие с 18.11.2014).
В соответствии с пунктом 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поступления на службу в таможенные органы Республики Казахстан вне конкурсного отбора.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Баймаганбетов С.Н.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2011 года № 283
Правила поступления на службу в таможенные органы
Республики Казахстан вне конкурсного отбора
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и определяют порядок и условия поступления на службу в таможенные органы Республики Казахстан вне конкурсного отбора.
2. Право поступления на службу в таможенные органы вне конкурсного отбора имеют лица, завершившие обучение в организациях образования правоохранительных органов, лица, ранее являвшиеся сотрудниками правоохранительных органов и военнослужащими, депутаты Парламента, политические государственные служащие, судьи, прекратившие свои полномочия, за исключением лиц, уволенных либо прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам, и соответствующие предъявляемым квалификационным требованиям.
3. Занятие вакантной должности бывшими депутатами Парламента Республики Казахстан, политическими государственными служащими и судьями, прекратившие свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, осуществляется на внеконкурсной основе в течение одного года с момента прекращения полномочий депутата, политического государственного служащего или судьи.

Қазақстан Республикасының кеден органдарына конкурстық іріктеуден тыс қызметке орналасу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 30 мамырдағы № 283 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 2 шілдеде № 7054 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 498 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 17.11.2014 № 498 (18.11.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 7-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кеден органдарына конкурстық іріктеуден тыс қызметке орналасу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (С.Н. Баймағанбетов) заңнамамен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 30 мамырдағы
№ 283 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының кеден органдарына
конкурстық іріктеуден тыс қызметке орналасу
ережесі
1. Осы Ереже «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 7-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының кеден органдарына конкурстық іріктеуден тыс қызметке орналасу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Конкурстық іріктеуден тыс кеден органдарының қызметіне орналасуға жұмыстан шығарылған, не теріс себептері бойынша өз өкілеттіктерін тоқтатқан тұлғаларды қоспағанда, құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында оқу бітірген тұлғалардың, бұдан бұрын құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілер, Парламенттің депутаттары болып табылған тұлғалардың, саяси мемлекеттік қызметкерлердің, өз өкілеттіктерін тоқтатқан судьялардың, теріс себептері бойынша жұмыстан босатылған не өз құзыреттерін тоқтатқан тұлғаларды қоспағанда, және тиісті біліктілік талаптарына ұсынылған тұлғалардың құқығы бар.
3. Қазақстан Республикасының Парламенті бұрынғы депутаттарының, саяси мемлекеттік қызметшілердің және теріс себептері бойынша жұмыстан босатылғандарды қоспағанда өз өкілеттіктерін тоқтатқан судьялардың, құзыреттерін тоқтатқан судьялардың бос лауазымдарға орналасуы конкурстан тыс негізде депутаттың, саяси мемлекеттік қызметшінің немесе судьяның өкілеттіктері тоқтатылған сәтінен бастап бір жыл ішінде жүзеге асырылады.

4. Лица, перечисленные в пункте 2 настоящих Правил, подают в таможенный орган заявление о приеме на службу вне конкурсного отбора.
5. При принятии решения о приеме на службу вне конкурсного отбора кандидата, руководитель таможенного органа или структурного подразделения, в которое предполагается его назначение, проводит собеседование, и разъясняет характер предстоящей работы и должностные обязанности по должности.
6. После проведения собеседования, в кадровом подразделении таможенного органа кандидат заполняет личный листок по учету кадров, подробную автобиографию и предоставляет следующие документы - трудовую книжку (при наличии), военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку, характеристику с последнего места работы (службы), для бывших сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих - выписки из приказов об увольнении и имеющихся воинских, специальных званий и классных чинах, копии удостоверения личности и диплома об образовании.
При приеме на службу бывших сотрудников таможенных органов, кадровое подразделение изучает архивное личное дело и прикладывает обновленные документы, перечисленные в абзаце первом настоящего пункта.
7. При наличии документов, перечисленных в пункте 6 настоящих Правил кандидат направляется для прохождения военно-врачебной комиссии органов внутренних дел.
8. Кадровым подразделением на кандидата направляются:
1) материалы в органы национальной безопасности для проведения обязательной специальной проверки;
2) запрос в Комитет по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или управления, указанного Комитета при областных прокуратурах.
9. Прием на службу в таможенные органы вне конкурсного отбора осуществляется при условии:
1) соответствия установленным квалификационным требованиям к категориям должностей таможенных органов Республики Казахстан в соответствии вакантной должности;
2) наличия обязательной специальной проверки;
3) наличия заключения медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования, военно-врачебных комиссий о пригодности к службе;
4) представления в налоговые органы по месту жительства декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", в том числе на супругу (супруга).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.08.2013 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Осы Ереженің 2-тармағында тізбеленген тұлғалар кеден органдарына конкурстық іріктеуден тыс қызметке қабылдау туралы өтініштерін ұсынады.
5. Кандидатты конкурстық іріктеуден тыс қызметке қабылдау туралы шешімді қабылдаған кезде тағайындау болжамданып отырған кеден органының немесе құрылымдық бөлімшенің басшысы онымен жеке сұқпаттасуды жүргізеді және алдағы уақыттағы жұмыстың сипатын және лауазым бойынша лауазымдық міндеттерді түсіндіреді.
6. Сұқпаттасуды өткізгеннен кейін кадр бөлімшесінде кандидат кадрларды есепке алу бойынша жеке парақты, белгіленген үлгі бойынша егжей-тегжейлі өмірбаянды толтырады және келесі құжаттарды – еңбек кітапшасын (бар болса), әскери билетін немесе әскерге шақырылатын учаскесіне тіркеуге алынғаны туралы куәлігін, соңғы жұмыс орнынан (қызметінен) мінездемесін, бұрынғы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілер үшін жұмыстан шығару туралы және бар әскери, арнайы атақтары және сыныптық шендері туралы бұйрықтардан көшірмесін, нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің және білімі туралы дипломның көшірмесін ұсынады.
Бұрын кеден органдарының қызметкерлерін қызметке орналастыру кезінде кадр бөлімшесі мұрағаттық жеке істі зерделейді және осы бұйрықтың бірінші абзацында тізбеленген жаңартылған құжаттарды қосады.
7. Осы Ереженің 6-тармағында тізбеленген қажетті құжаттар бар болған кезде кандидат ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссиясынан өтуге жіберіледі.
8. Кадр бөлімшесі кандидатқа:
1) міндетті арнайы тексеріс жүргізу үшін ұлттық қауіпсіздік органдарына материалдарды;
2) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика және арнайы себептер бойынша комитетіне немесе облыстық прокуратуралар жанындағы аталған Комитеттің басқармасына сұрау салу жолдайды.
9. Қазақстан Республикасының кеден органдарына конкурстық іріктеуден тыс қызметке қабылдау:
1) бос лауазымдарға сәйкес Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдар санаттарына белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес болған кезде;
2) міндетті арнайы тексеру бар болған кезде;
3) қызметке жарамдылық туралы ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияның дәрігерлік қорытындысы бар болған кезде;
4) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тұрғылықты мекенжайы бойынша салық органдарына кірістер және 1998 жылғы 2 шілдедегі мүлік туралы декларацияны, оның ішінде зайыбына (жұбайына) ұсыну шаралары орындалған кезде жүзеге асырылады.

10. При соответствии кандидата на службу требованиям, установленным пунктом 9 настоящих Правил кадровое подразделение оформляет проект приказа о приеме на службу и передает на утверждение руководителю таможенного органа, имеющего право назначения на должность сотрудника, в соответствии с номенклатурой должностей.
11. Предоставление кандидатом недостоверных персональных данных, недостоверных сведений о наличии права на поступление на службу таможенные органы вне конкурса является основанием для отказа в приеме его на службу в таможенные органы.

10. Кандидат осы Ереженің 9-тармағымен белгіленген қызметке орналасу талаптарына сәйкес келген жағдайда кадр бөлімшесі қызметке қабылдау туралы бұйрықтың жобасын ресімдейді және лауазымдар номенклатурасына сәйкес қызметкерді лауазымға тағайындауға құқығы бар кеден органының басшысына бекітуге береді.
11. Кандидаттардың жалған жеке деректерді, кеден органдарына конкурстық іріктеуден тыс қызметке орналасуға құқық туралы жалған мәліметтерді ұсынуы оны кеден органдарына қызметке қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.