Об утверждении статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Сортовой состав посевов сельскохозяйственных культур" (код 1831105, индекс 5-сх, периодичность единовременная) и инструкции по ее заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 18 июля 2011 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2011 года № 7147. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 67
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.12.2014 № 67 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Сортовой состав посевов сельскохозяйственных культур" (код 1831105, индекс 5-сх, периодичность единовременная) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Сортовой состав посевов сельскохозяйственных культур" (код 1831105, индекс 5-сх, периодичность единовременная) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2012 года.
Председатель                               А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________ Е. Аман
4 августа 2011 года
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
статистике
от 18 июля 2011 года № 195
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағасының 2011 жылғы 18
шілдедегі № 195 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау
бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
статистике
от 18 июля 2011 года № 195
Мемлекеттік статистика
саласындағы уәкілетті
органның аумақтық органына
тапсырады
Представляется территориальному
органу уполномоченного органа в
области государственной
статистики
Есептілікті толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение отчета, час
(нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
1-2
2-4
4-8

"Ауыл шаруашылығы дақылдары егістігінің сұрыптық құрамы" (коды 1831105, индексі 5-аш, кезеңділігі бір жолғы) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны мен оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 195 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 31 тамызда № 7147 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 67 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 04.12.2014 № 67 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Ауыл шаруашылығы дақылдары егістігінің сұрыптық құрамы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1831105, индексі 5-аш, кезеңділігі бір жолғы) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Ауыл шаруашылығы дақылдары егістігінің сұрыптық құрамы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1831105, индексі 5-аш, кезеңділігі бір жолғы) толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Ә.                        Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Е. Аман ______________
2011 жылғы 4 тамыз
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 195 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаныСтатистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 195 бұйрығына
1-қосымша
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 18 июля 2011 года № 195
Аумақтық органға тапсырыладыПредставляется территориальному органу
Есептілікті толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение отчета, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8

3.01
Өзге де шөптер
Прочие травы
4
3.1. Көпжылдық жабынды шөп егістігі мен бүркемелі шөптің аумағы туралы ақпаратты көрсетіңіз, гектар
Укажите информацию о площади подпокровных многолетних трав (подсев, включая подсев с осени), гектаров
4. Көпжылдық екпелердің егістік алқабы туралы ақпаратты көрсетіңіз, гектар
Укажите информацию о площади многолетних насаждений, гектаров
Көпжылдық
екпелердің
сұрыптары бойынша
атауы
Наименование
многолетних
насаждений по
сортам
АШӨСЖ
бойынша
коды*
Код по СКПСХ
Сұрыптың
коды**
Код сорта
Көпжылдық
екпелердің егістік
алқабы
Площадь многолетних
насаждений
Одан жеміс
беретін жасында
Из нее в
плодоносящем
возрасте
А
Б
В
1
2
Жалғасы
Продолжение
Көпжылдық
екпелердің
сұрыптары бойынша
атауы
Наименование
многолетних
насаждений по
сортам
АШӨСЖ
бойынша
коды*
Код по СКПСХ
Сұрыптың
коды**
Код сорта
Көпжылдық
екпелердің егістік
алқабы
Площадь многолетних
насаждений
Одан жеміс
беретін жасында
Из нее в
плодоносящем
возрасте
А
Б
В
1
2
Атауы             Мекен-жайы       Электрондық почта мекен-жайы
Наименование ______ Адрес ____________ Адрес электронной почты ______
_________________________ Тел.: _____________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ______________________ Тел ____________
Басшы                               (Аты-жөні,тегі, қолы)
Руководитель  _________________________ (Ф.И.О., подпись) ___________
Бас бухгалтер                       (Аты-жөні,тегі, қолы)
Главный бухгалтер _____________________ (Ф.И.О., подпись)      М.О.
М.П.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан  по статистике
от 18 июля 2011 года № 195
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Сортовой состав посевов сельскохозяйственных культур"
(код 1831105, индекс 5-сх, периодичность единовременная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом  7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Сортовой состав посевов сельскохозяйственных культур" (код 1831105, индекс 5-сх, периодичность единовременная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) яровые культуры под урожай текущего года - сельскохозяйственные культуры, посеянные весной под урожай текущего года (зерновые культуры, бобовые культуры (на зерно), технические культуры, картофель, овощи, бахчи продовольственные, кормовые культуры);
2) озимые культуры под урожай текущего года - сельскохозяйственные культуры, посеянные осенью прошлого года под урожай текущего года;

3.01
Өзге де шөптер
Прочие травы
4
3.1. Көпжылдық жабынды шөп егістігі мен бүркемелі шөптің аумағы туралы ақпаратты көрсетіңіз, гектар
Укажите информацию о площади подпокровных многолетних трав (подсев, включая подсев с осени), гектаров
4. Көпжылдық екпелердің егістік алқабы туралы ақпаратты көрсетіңіз, гектар
Укажите информацию о площади многолетних насаждений, гектаров
Көпжылдық екпелердің сұрыптары бойынша атауы
Наименование многолетних насаждений по сортам
АШӨСЖ бойынша коды*
Код по СКПСХ
Сұрыптың коды**
Код сорта
Көпжылдық екпелердің егістік алқабы
Площадь многолетних насаждений
Одан жеміс беретін жасында
Из нее в плодоносящем возрасте
А
Б
В
1
2
Жалғасы
Продолжение
Көпжылдық екпелердің сұрыптары бойынша атауы
Наименование многолетних насаждений по сортам
АШӨСЖ бойынша коды*
Код по СКПСХ
Сұрыптың коды**
Код сорта
Көпжылдық екпелердің егістік алқабы
Площадь многолетних насаждений
Одан жеміс беретін жасында
Из нее в плодоносящем возрасте
А
Б
В
1
2
Атауы
Наименование __________________________________
Мекен-жайы
Адрес _____________________________
Электрондық почта мекен-жайы
Адрес электронной почты________________________
_____________________________ Тел.:
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя___________ Тел._________________
Басшы__________________ (Аты-жөні,тегі, қолы)____________
Руководитель               (Ф.И.О., подпись)
Бас бухгалтер___________ (Аты-жөні,тегі, қолы)___________
Главный бухгалтер__________ (Ф.И.О., подпись)__________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 195 бұйрығына
2-қосымша
«Ауыл шаруашылығы дақылдары егістігінің сұрыптық құрамы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1831105, индексі 5-аш, кезең ілігі бір жолғы)
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленеді және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Ауыл шаруашылығы дақылдары егістігінің сұрыптық құрамы» (коды 1831105, индексі 5-аш, кезеңділігі бір жолғы) статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) ағымдағы жылдың өніміне себілген жаздық дақылдар – ағымдағы жылдың көктемінде себілген ауыл шаруашылығы дақылдары (дәндік дақылдар, бұршақты дақылдар (астыққа), техникалық дақылдар, картоп, көкөніс, азық-түліктік бақша, азықтық дақылдар);
2) ағымдағы жылдың өніміне себілген күздік дақылдар – ағымдағы жылдың күзде себілген ауыл шаруашылығы дақылдары;

3) посевная площадь сельскохозяйственных культур - площадь, занятая посевами сельскохозяйственных культур к концу сева яровых культур (весенне-продуктивная);
4) площадь многолетних насаждений - площадь, занятая под виноградом, фруктами, цитрусовыми, плодами семечковыми и косточковыми, деревьями и кустарниками плодовыми, орехами, плодами маслосодержащими, специями, культурами ароматическими и фармацевтическими, прочими многолетними культурами;
5) подпокровные травы - травы, посеянные на одной и той же площади с какими-либо сельскохозяйственными культурами;
6) сортовые посевы - посевы, принадлежность которых подтверждена документами на высеянные семена (свидетельство на семена, аттестат на семена, акт апробации);
7) сорта-двуручки - биологическая группа сортов и видов сельскохозяйственных растений, развивающихся при осеннем посеве как озимые, а при весеннем посеве как яровые;
8) статистический классификатор продукции (товаров и услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (СКПСХ) - устанавливает порядок классификации и кодирования продукции по видам экономической деятельности. Классификатор используется Агентством Республики Казахстан по статистике для изучения функциональной взаимосвязи продукции с видами экономической деятельности, для международных сопоставлений статистических данных по продукции сельского, лесного и рыбного хозяйства;
9) Справочник видов и сортов трав (СКВТ) - используется Агентством  Республики Казахстан по статистике для кодирования видов и сортов трав в данном статистическом наблюдении.
3. В статистической форме отражаются фактические общие размеры посевной площади сельскохозяйственных культур под урожай текущего года, трав посева отчетного года и прошлых лет, и площади многолетних насаждений в целом и в разрезе имеющихся сортов. При этом временные полевые дороги, не предусмотренные планами внутрихозяйственного землеустройства, из посевной площади не исключаются.
Учету подлежат сортовые посевы культур по каждому сорту в отдельности как селекционному, так и включенному в число перспективных, а также районированному местному, подтвержденному сортовым документом на высеянные семена. Сорта сельскохозяйственных культур, кроме трав, указываются в соответствии с "Перечнем сортов сельскохозяйственных культур", сорта трав - в соответствии с "Перечнем сортов трав", приведенных в Приложениях 1 и 2 к статистической форме. При отсутствии сорта в перечне, он отражается в строке "Прочие сорта".
Данные о сортовых посевах составляются на основании аттестата на семена, свидетельства на семена, акта апробации на высеянные семена.
При определении размеров площадей отдельных сортов сельскохозяйственных культур посевы конкурсного сортоиспытания ввиду их незначительных размеров не учитываются.
Сорта-двуручки учитываются в зависимости от сроков сева или как яровые культуры, или как озимые. Таким сортам соответствующий код согласно "Перечню сортов сельскохозяйственных культур", приведенному в приложении к форме, присваивают специалисты территориальных органов статистики.
Изреженные сортовые посевы озимых, подсеянные сортовыми семенами яровых культур, а также изреженные сортовые посевы яровых культур, подсеянные семенами яровых культур другого сорта, учитываются в сортовых посевах по сорту, семенами которого был произведен пересев.

3) ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстік алқабы – жаздық дақылдары егілуінің соңына қарай ауыл шаруашылығы дақылдары егілген алаң;
4) көпжылдық екпелер алқабы – бұл жүзім, жеміс-жидектер, цитрус тұқымдастары, шекілдеуік пен сүйекті жемістер, жемісті ағаштар мен бұталар, жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацефтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар алып жатқан алқап.
5) жабынды шөптер - сол бір алаңда қандай да бір ауыл шаруашылығы дақылдарымен бірге егілген шөптер;
6) сұрыптық егістер – тиістілігі егілген тұқымдарға арналған құжаттармен (тұқымдарға куәлік, тұқымдарға аттестат, апробациялау актлері) расталған егістер.
7) екі сапты сорттар – күздік егіс кезінде күздік ретінде, көктем кезінде жаздық ретінде өсетін ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттары мен түрлерінің биологиялық тобы.
8) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (тауарлардың және қызметтердің) статистикалық жіктеуіші (АШӨСЖ) – экономикалық қызмет түрлерi бойынша өнiмді жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін жіктеуіш. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі жіктеуішті экономикалық қызмет түрлерімен өнімнің функционалды өзара байланысын зерттеу үшін, ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнiмдері бойынша статистикалық деректердің халықаралық салыстырымдылығы үшін пайдаланады.
9) Шөп түрлерінің және сұрыптарының анықтамалығы (ША) – осы статистикалық нысанда шөп түрлерін және сұрыптарын кодтау үшін Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі пайдаланады.
3. Статистикалық нысанда ағымдағы жылғы түсім үшін ауыл шаруашылығы дақылдары егілген егістік, есепті және өткен жылдардағы себілген шөптер алқабының нақты жалпы өлшемдері, тұтастай және қолда бар сұрыптардың бөлінісіндегі көпжылдық екпелердің алқаптары көрсетіледі. Бұл ретте уақытша егіс жолдары шаруашылық ішіндегі жер орналасу жоспарында қарастырылмаған егіс алқабынан шығарылмайды.
Есепке әр сұрып бойынша жеке селекциондық және перспективтілер санына жатқызылған, сондай-ақ егілген тұқымдарға арналған құжатпен расталған жергілікті аудандастырылған дақылдардың сұрыптық егістіктері алынады. Шөптен басқа, ауыл шаруашылығы дақылдарының сұрыптары «Ауыл шаруашылығы дақылдары сұрыптарының тізбесіне» сәйкес көрсетіледі, шөп сұрыптары статистикалық нысанның 1 және 2 қосымшаларында келтірілген «Шөп сұрыптарының тізбесіне» сәйкес көрсетіледі. Сұрып тізбеде жоқ болған жағдайда ол «Өзге де сұрып» жолында көрсетіледі.
Сұрыптық егістіктер туралы деректер тұқымдарға аттестат, тұқымдарға куәлік, егілген тұқымдарға алынған апробациялау актлері негізінде құрастырылады.
Ауылшаруашылығы дақылдарының жекелеген сұрыптары алқаптарыныңауданын анықтау кезінде, сайыстық сұрыпты сынау егістіктері өлшемдерінің елеусіздігіне байланысты есепке алынбайды.
Екі сапты сұрыптарды егу мерзіміне байланысты жаздық дақылдар ретінде не күздіктер ретінде есепке алынады. Осындай сұрыптарға нысанның қосымшасында келтірілген «Ауыл шаруашылық дақылдарының сұрыптар тізбесіне» сәйкес тиісті кодты аумақтық статистика органдарының мамандары береді.
Жаздық дақылдардың сұрыптық тұқымдары қоса егілген күздіктердің сиретілген сұрыптық егістіктері, сондай-ақ басқа сұрыпты жаздық дақылдардың тұқымдары қоса егілген жаздық дақылдардың сиретілген сұрыптық егістіктері қайта егу жүргізілген тұқымдардың сұрыбы бойынша сұрыптық егістіктерде есепке алынады.

4. В разделах 1 и 2 в графу А сначала записывается наименование сельскохозяйственной культуры (за исключением трав) в соответствии с кодом СКПСХ, и по данной культуре заполняются все графы. Затем ниже перечисляются выращиваемые сорта этой культуры, в соответствии с Приложением 1 к статистической форме, и в разрезе сортов в разделе 1 заполняются только графы 1 и 3, в разделе 2 - только графа 1. По несортовым посевам отдельную строку заполнять не нужно. Если площади засевались только несортовыми посевами, то заполняется только итоговая строка по виду сельскохозяйственной культуры.
5. В графе 1 раздела 1 показываются размеры посевов пшеницы твердой озимой, пшеницы мягкой озимой сильной, пшеницы мягкой озимой, посевов озимой ржи, ячменя озимого и рапса озимого, произведенные осенью прошлого года под урожай текущего года в целом по сельскохозяйственной культуре и в разрезе имеющихся сортов.
По графе 2 раздела 1 показываются размеры застрахованных посевов пшеницы твердой озимой, пшеницы мягкой озимой сильной, пшеницы мягкой озимой, посевов озимой ржи, ячменя озимого и рапса озимого в целом по каждой культуре. К застрахованным посевам относятся посевы, страхованием которых занималось юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления обязательного страхования в растениеводстве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю), в пределах определенной договором суммы (страховой суммы).
По графе 3 раздела 1 показываются размеры посевов пшеницы твердой озимой, пшеницы мягкой озимой сильной, пшеницы мягкой озимой, посевов озимой ржи, ячменя озимого и рапса озимого, сохранившихся к концу сева яровых культур в целом по каждой культуре.
6. В графе 1 раздела 2 показываются площади посевов сельскохозяйственных культур весной под урожай текущего года (зерновые культуры, бобовые культуры (на зерно), технические культуры, картофель, овощи, бахчи продовольственные, кормовые культуры без трав) в целом по сельскохозяйственной культуре и в разрезе имеющихся сортов.
Сюда же включаются и те яровые культуры, которые были посеяны на площадях озимых культур, использованных на зеленый корм, силос и выпас.
Посевы яровых культур, произведенные на площадях погибших озимых, включаются в площади посева тех культур, которыми произведен пересев.
В случае если имела место гибель  яровых и озимых культур в весенний период и пересев их производился яровыми культурами, то площадь погибшего посева первоначальной культуры (включая площадь погибших озимых весной, на которой сохранились подсеянные травы) исключается из отчета в размере фактического пересева, а в отчет включается площадь посева тех яровых культур, которыми произведен пересев погибших культур. Не пересеянная площадь погибших яровых и озимых культур в весенний период (кроме случаев, когда озимые погибли, а подсеянные травы сохранились) из отчета не исключается.
В графе 2 раздела 2 показываются размеры застрахованных посевов сельскохозяйственных культур (зерновые культуры, бобовые культуры (на зерно), технические культуры, картофель, овощи, бахчи продовольственные, кормовые культуры без трав) в целом по каждой культуре.

4. 1 және 2 бөлімдердегі А бағанында алдымен АШӨСЖ кодына сәйкес ауылшаруашылығы дақылының атауы (шөптен басқа) жазылады және осы дақыл бойынша барлық бағандар толтырылады. Содан кейін статистикалық нысанның 1-қосымшасына сәйкес, төменірек осы дақылдың өсірілетін сорттары атап өтіледі, және сорттар бөлінісінде 1 бөлімде тек 1 және 3 жолдар, 2-бөлімде тек 1 жол ғана толтырылады. Сұрыптықемес егістіктер бойынша жеке жолды толтырудың қажеті жоқ. Егер алқаптарға тек сұрыптық емес егістер егілсе, онда ауылшаруашылығы дақылдарының түрі бойынша қорытынды жол ғана толтырылады.
5. 1-бөлімнің 1-бағанында ағымдағы жылдың өніміне өткен жылы күзде егілген тұтастай ауыл шаруашылығы дақылы және қолда бар сұрыптар бөлінісінде қатты күздік бидай, күздік күшті жұмсақ бидай, күздік жұмсақ бидай, күздік қара бидай, күздік арпа және күздік рапс егістерінің көлемі көрсетіледі.
1-бөлімнің 2-бағаны бойынша жалпы әрбір дақыл бойынша күздік қатты бидай, күздік күшті жұмсақ бидай, күздік жұмсақ бидай егістерінің, күздік қара бидай, күздік арпа және күздік рапс егістерінің сақтандырылған көлемі көрсетіледі. Сақтандырылған егіске сақтандыруымен Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыруқұқығына лицензия алған, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе өзiнiң пайдасына шартта белгiленген сома (сақтандыру сомасы) шегiнде шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн жасауға мiндеттi заңды тұлға шұғылданған егістер жатады.
1-бөлімнің 3-бағаны бойынша жалпы әрбір дақыл бойынша күздік қатты бидай, күздік күшті жұмсақ бидай, күздік жұмсақ бидай егістерінің, күздік қара бидай, күздік арпа және күздік рапс егістерінің жаздық дақылдарды себу науқанының соңына сақталған егістік өлшемі көрсетіледі.
6. 2-бөлімнің 1-бағанында ағымдағы жылдың көктемінде себілген ауыл шаруашылығы дақылдарының (дәндік дақылдар, бұршақты дақылдар (астыққа), техникалық дақылдар, картоп, көкөніс, азық-түліктік бақша, шөпсіз азықтық дақылдар) алқабы тұтастай ауыл шаруашылығы дақылы және қолда бар сұрыптар бөлінісінде көрсетіледі.
Балауса азыққа, сүрлемге және жайылымға пайдаланылған күздік дақылдардың орнына егілген жаздық дақылдар да осыған қосып көрсетіледі.
Күздік дақылдар шықпай қалған алқаптарға егілген жаздық дақылдар егісі, қайта себілгенге сәйкес дақылдардың алқабында көрсетіледі.
Егер, көктемгі кезеңде жаздық және күздік дақылдардың өспей қалғаны болған жағдайда, онда өспей қалған бастапқы дақылдардың егіс алқабы (қосымша себілген шөп сақталған, көктемде шықпай қалған күздіктің алқабын қоса) нақты қайта себілген мөлшерінде есептен шығарылады, ал өспей қалған дақылдың орнына қайта себілген жаздық дақылдың егіс алқабы есепке енгізіледі. Көктемгі кезде шықпай қалған жаздық және күздік дақылдардың қайта себілмеген алқабы (күздік шықпай қалған, ал қосымша себілген шөп сақталғанынан өзгесі) есептен шығарылмайды.
2-бөлімнің 2-бағаны бойынша жалпы әрбір дақыл бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының (дәндік дақылдар, бұршақты дақылдар (дәнге арналғаны), техникалық дақылдар, картоп, көкөніс, азық-түліктік бақша, шөпсіз азықтық дақылдар) егістерінің сақтандырылған көлемі көрсетіледі.

Посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади хозяйства в размерах площади, фактически занятой такими посевами, а также показываются в графе 3 раздела 2. Молодые деревья в течение ряда лет не используют всю отведенную им площадь, поэтому в междурядьях можно выращивать другие культуры.
Посевы предварительных культур на распаханных сенокосах и пастбищах, которые производятся с целью подготовки почвы для посева многолетних трав на залужение, включаются в общую площадь посева соответствующей культуры, а также выделяются самостоятельной графой 4 раздела 2. Посевы предварительных культур производятся в соответствии с проектом на коренное улучшение сенокосов и пастбищ и не должны повторяться на одной и той же площади более 2-3 лет подряд. Если посевы этих культур производятся сверх указанного срока, они учитываются только в общей посевной площади (по соответствующей культуре) и не включаются в графу 4 данного раздела.
7. В разделе 3 указывается информация о площади трав посева отчетного года и прошлых лет и подпокровных трав. Сюда включаются площади однолетних и многолетних трав, используемых на сено, семена, зеленый корм, выпас и силос.
В графе 1 показывается площадь трав, посеянных в отчетном году. По многолетним травам посева прошлых лет в графе 2 показываются площади, сохранившиеся на момент проведения учета.
В данном разделе обязательно заполняются итоговые строки по кодам СКВТ 1, 2, 3, 3.01 и 4, затем перечисляются виды трав в соответствии с Приложением 2 к статистической форме. Затем для каждого вида трав ниже перечисляются выращиваемые сорта. По несортовым посевам отдельную строку заполнять не нужно. Если площади засевались только несортовыми посевами, то заполняется только итоговая строка по виду травы.
По разделу 3.1 показываются площади подпокровных многолетних трав (подсев, включая подсев с осени). Подпокровная трава занимает самостоятельную площадь только после уборки покровной.
8. В графе 1 раздела 4 показывается площадь обособленных садов, ягодников и виноградников всех возрастов, а в графе 2 - в том числе площадь в плодоносящем возрасте в целом по сельскохозяйственной культуре и в разрезе имеющихся сортов.
При наличии в хозяйстве на одном и том же обособленном участке насаждений разных породных групп общая площадь насаждений распределяется по породным группам (семечковым и косточковым) путем перевода числа деревьев каждой породы на принятую норму посадки корней данной породы на 1 гектар. Если исчисленная таким путем площадь под отдельными группами плодовых насаждений не совпадает с фактической площадью обособленного участка, разница распределяется пропорционально исчисленным площадям под насаждениями породных групп.
Площадь дикорастущих плодовых деревьев в отчет не включается.
Данные в отчете указываются с одним десятичным знаком, единица измерения - гектар.

Бақтардың қатар аралықтарына себілген егістер шаруашылықтың егіс алқабы көлеміне, осындай егіс орналасқан нақты көлемге енгізіледі, сондай-ақ 2-бөлімнің 3-бағаны бойынша көрсетіледі. Жас ағаштар оларға арналған алқапты бір неше жыл арасында пайдаланбайды, сондықтан қатар аралықтарында өзгеде дақылдарды өсіруге болады.
Жерді шалғынға айналдыру үшін көпжылдық шөп себуге топырақты әзірлеу мақсатында жыртылған шабындықтар мен жайылымдарға алдын ала себілген дақылдар тиісті дақылдар егісінің жалпы алқабына енгізіледі, сондай-ақ 2-ші бөлімнің 4-ші бағаны бойынша жеке көрсетіледі. Бұл орайда, алдын ала себілетін дақылдарды себу шабындықтар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту жобасына сәйкес жүргізілетінін және белгілі бір алқапта 2-3 жыл қатарынан жүргізілмейтінін екендігін ескерген жөн. Егер осы дақылдардың егісі аталған мерзімнен көп жүргізілсе, олар жалпы егіс алқабында ескеріліп (тиісті дақылдар бойынша), осы бөлімнің 4-бағанына енгізілмейді.
7. 3-бөлімде есепті жылдағы және өткен жылдардағы себілген егістік шөп пен жабынды шөп туралы ақпарат көрсетіледі. Мұнда пішенге, тұқымға, балауса азыққа, жайылымға және сүрлемге пайдаланылатын біржылдық және көпжылдық шөп алқабы енгізіледі.
1-бағанында есепті жылда себілген шөптің алқабы көрсетіледі. 2-бағанында көп жылдық шөп бойынша есеп жүргізу кезінде сақталып қалған алқап көрсетіледі.
Осы бөлімде ША коды бойынша 1,2,3,3.01 және 4 қорытынды жол міндетті түрде толтырылады, одан соң статистикалық нысанның 2-қосымшасына сәйкес шөтің түрлері аталып көрсетіледі. Одан соң төменірек шөптің әр түрі үшін өсірілетін сұрыптар атап көрсетіледі. Сұрыптық емес егіс бойынша бөлек жолды толтырудың қажеті жоқ. Егер алаң тек сұрыптық емес егіспен себілсе, онда тек қорытынды жол ғана шөп түрі бойынша толтырылады.
3.1-бөлім бойынша жабынды көпжылдық шөптің алаңы (қосымша себілгені, күзден бері қосымша себілгені) көрсетіледі. Жабынды шөп жабынды жиналғаннан кейін ғана дербес алаңды иеленді.
8. 4-бөлімнің 1-бағанында жекелеген бақтар, барлық жастағы жидектіктер мен жүзімдіктердің ауданы, ал 2-бағанында соның ішінде тұтастай ауылшаруашылығы дақылы бойынша және қолда бар сұрыптар бөлінісінде жеміс беретін жасындағы алқаптары көрсетіледі.
Шаруашылықта бір жекелеген алаңда әр түрлі екпе топтары бар болған жағдайда 1 гектарға осы тұқымның тамырын отырғызудың қабылданған нормасына әр тұқымның ағаш саны ауыстыру жолымен екпелердің жалпы алаңы тұқым топтары бойынша таралады (шекілдеуік пен сүйекті). Егер осы жолмен есептелген жемісті екпелердің жекелеген топтарының алқабы жекелеген жер телімінің нақты ауданына сәйкес келмеген жағдайда, айырмашылығы екпелердің тұқымдық топтарының есептелген алқаптарына пропорционалды түрде таратылады.
Жабайы өсетін жемісті ағаштардың алқабы есепке қосылмайды.
Деректер бір ондық белгімен көрсетіледі, өлшем бірлігі – гектар.

9. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 1 "Площадь озимых культур на зерно и зеленый корм под урожай текущего года":
графа 2 < графы 1 (для каждой строки);
графа 3 + графа 4 < графы 1 (для каждой строки);
по графам 1 и 3 данные по коду СКПСХ > сумме по входящим кодам сортов;
2) Раздел 2 "Площадь яровых культур под урожай текущего года":
графа 2 < графы 1 (для каждой строки);
графа 3 < графы 1 (для каждой строки);
графа 4 < графы 1 (для каждой строки);
по графе 1 данные по коду СКПСХ > сумме по входящим кодам сортов;
3) Раздел 3 "Площадь трав посева отчетного года и прошлых лет":
по графам 1 и 2 данные по коду СКВТ > сумме по входящим кодам сортов;
4) Раздел 4 "Площадь многолетних насаждений":
графа 2 < графы 1 (для каждой строки);
по графам 1 и 2 данные по коду СКПСХ > сумме по входящим кодам сортов.
Приложение 1
к статистической форме
"Сортовой состав посевов
сельскохозяйственных культур"

9. Арифметика-логикалық бақылау:
1) 1-бөлім «Ағымдағы жылғы егілген дәндік және балауса азыққа күздік дақылдардың алаңы»:
2-баған 1-бағанынан (әр жол үшін);
3-баған + 4-баған 1-баған (әр жол үшін);
1-ші және 3-ші баған бойынша АШӨСЖ коды бойынша деректер   сұрыптардың кіріс кодтары бойынша сомасы.
2) 2-бөлім «Ағымдағы жылғы егілген жаздық дақылдар алаңы»:
2-баған 1- бағанынан (әр жол үшін);
3-баған 1- бағанынан (әр жол үшін);
4-баған 1- бағанынан (әр жол үшін);
1-баған бойынша АШӨСЖ коды бойынша деректер сұрыптардың кіріс кодтары бойынша сомасы.
3) 3-бөлім «Есепті жылдың және өткен жылдарда себілген шөптің аумағы»:
1 және 2 баған бойынша ША коды сорттардың кіру коды бойынша сомасы.
4) 4-бөлім «Көпжылдық екпелердің егістік алқабы»:
2-баған 1-бағанынан (әр жол үшін);
1 және 2 бағандар бойынша АШӨСЖ коды бойынша деректер   сұрыптардың кіретін кодтары бойынша сомасы.
«Ауыл шаруашылығы дақылдары
егістігінің сұрыптық құрамы»