1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция предназначена для формирования отчета формы № 2-ЗС «О рассмотрении заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях органами уголовного преследования» (далее - отчет).
2. Назначение отчета состоит в учете, накоплении и систематизации статистической информации, характеризующей структуру поступающих в органы уголовного преследования заявлений и сообщений по видам преступлений, результаты их рассмотрения, сроки и обоснованность принятых по ним процессуальных решений.
3. Основанием для формирования отчета являются информационные учетные документы (далее – ИУД) форм ЗС-1 и ЗС-2, заполненные и представленные субъектами правовой статистики и специальных учетов (далее - субъекты) в соответствии с требованиями Инструкции по ведению единого карточного учета заявлений и сообщений о преступлениях, уголовных дел, результатах их расследования и судебного рассмотрения (Единая унифицированная статистическая система), утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 июня 2005 года № 27 (зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3704).
4. Субъектами данной статистики являются органы прокуратуры, в том числе специальные прокуроры, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции), Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК), военной полиции внутренних войск МВД РК, Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан.
5. Руководители субъектов несут ответственность за полноту, достоверность предоставляемой информации, а также обеспечивают формирование электронной базы данных по заявлениям, сообщениям и иным информациям о преступлениях, происшествиях (ЗС-1 и ЗС-2) в формате Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) и ежедневно направляют информацию (ИУД форм ЗС-1, ЗС-2) с момента их заполнения в течение 24 часов в территориальные управления КПСиСУ (далее – УКПСиСУ).
6. В случае выявления несоответствия и искажения в ЗС-1 и ЗС-2 УКПСиСУ в письменной форме сообщает субъекту о необходимости их устранения. Органами КПСиСУ изменения в электронные формы ИУД форм ЗС-1 и ЗС-2 производятся по ходатайству субъектов. Начальники УКПиСУ контролируют и принимают необходимые меры по устранению искажений ИУД.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қарауы туралы" № 2-3С нысанды (бұдан әрі - есеп) қалыптастыруға арналған.
2. Есептің мақсаты қылмыстық қудалау органдарына қылмыстың түрлері бойынша келіп түсетін өтініштер мен хабарламалардың құрылымын, олардың қаралу нәтижелерін, мерзімдерін және олар бойынша қабылданған іс жүргізу шешімдерінің негізділігін сипаттайтын статистикалық ақпаратты есепке алу, жинақтау және жүйелеу болып табылады.
3. Есепті қалыптастыруға Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2005 жылғы 17 маусымдағы № 27 бұйрығымен бекітілген Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды, қылмыстық істерді, олардың тергелу және сотта қаралу нәтижелерін бірыңғай карточкалық есепке алу негізінде жүргізу жөніндегі Нұсқаулықтың (Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3704 тіркелген) талаптарына сәйкес, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілері (бұдан әрі - субъектілер) толтырып ұсынатын 3С-1 және 3С-2 нысанды ақпараттық есепке алу құжаттары (бұдан әрі - АЕҚ) негіз болады.
4. Прокуратура органдары, соның ішінде арнайы прокурорлар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - ҚР ІІМ), ҚР ІІМ Ішкі әскерінің әскери полициясы, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті органдары осы статистиканың субъектілері болып табылады.
5. Субъектілердің басшылары ұсынатын ақпараттың толықтығына, нақтылығына жауапты болады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі - ҚСжАЕК) форматында қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар бойынша (3С-1 және 3С-2) электрондық деректер базасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді және ақпаратты (3С-1, 3С-2 нысанды АЕҚ) күн сайын толтырылған кезден бастап 24 сағат ішінде ҚСжАЕК аумақтық басқармаларына (бұдан әрі - ҚСжАЕКБ) жолдайды.
6. 3С-1 және 3С-2-де сәйкессіздіктер мен бұрмалаушылықтар анықталған жағдайда, ҚСжАЕКБ оларды жою қажеттілігі туралы жазбаша түрде субъектіге хабарлайды. ҚСжАЕК органдары ЗС-1 және ЗС-2 нысанды АЕҚ-ның электрондық нысандарына өзгерістерді субъектілердің қолдау хаттары бойынша енгізеді. ҚСжАЕКБ бастықтары АЕҚ-н бақылап, олардың бұрмалануын жою бойынша қажетті шаралар қабылдайды.

7. Отчет состоит из сводного отчета о рассмотрении заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях по региону и отчетов по каждому органу уголовного преследования данного региона. По Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, прокуратурам областей и приравненным к ним, а также специальным прокурорам, отчет составляется отдельно. По транспортному региону отчет формируется только по органам внутренних дел и прокуратуры, осуществляющих свою деятельность на транспорте, то есть по заявлениям, сообщениям и иной информации о преступлениях, происшествиях, по которые совершены на транспорте. По другим правоохранительным органам, независимо от того, какой прокуратурой осуществляется надзор, отчет формируется по субъекту, зарегистрировавшему заявление, сообщение и иную информацию.
По всем военным субъектам отчет формируется Военным управлением, представляющим к ним ИУД по заявлениям и сообщениям.
8. Показатели сводного отчета по графам должны быть равны сумме соответствующих показателей отчетов по органам уголовного преследования, за исключением показателей граф 3, 21 и 22 о заявлениях, поступивших из других органов уголовного преследования, передаче заявлений по подследственности и подсудности.
9. Предоставление сводного отчета и отчетов по каждому субъекту, для обеспечения проверки логических соотношений между ними, производится одновременно.
10. Корректировка отчета после утверждения статистического среза и закрытия отчетного периода КПСиСУ производится по представлению (ходатайства) субъекта с согласия надзирающего прокурора и УКПСиСУ.
2. Сроки представления отчета
11. Отчеты составляются ежеквартально, с нарастающим итогом.
12. Последний календарный день периода, по итогам которого формируется отчет, является днем окончания отчетного периода.
13. При формировании ежеквартальных отчетов, субъекты в УКПСиСУ электронную базу по ЗС-1 и ЗС-2 направляют до 24.00 часов 1 числа месяца следующим за отчетным периодом.
14. После проверки ответственными сотрудниками УКПСиСУ, КПСиСУ 01.00 часов 3 числа месяца следующего за отчетным периодом, утверждает статистический срез. Корректировки в утвержденный статистический срез не производятся.
15. КПСиСУ направляет отчет по каждому органу уголовного преследования в соответствующий орган к 8 числу месяца следующего за отчетным периодом.
16. Экземпляры отчета, подписанные начальником УКПСиСУ, ежеквартально направляются в КПСиСУ в течение 5 суток со дня утверждения окончательного статистического среза.

7. Есеп аймақ бойынша қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қарау жөніндегі жиынтық есептен және осы аймақтың әрбір қылмыстық қудалау органы бойынша есептерінен тұрады. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, облыстық прокуратуралар және соларға теңестірілгендер, сондай-ақ арнайы прокурорлар бойынша есеп жеке-жеке құрылады. Көліктік аймақтар бойынша есептерді тек өз қызметін көлікте атқаратын ішкі істер және прокуратура органдары, яғни көлікте жасалған қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар бойынша қалыптастырады. Қай прокуратура қадағалауды жүзеге асыратынына байланыссыз басқа да құқық қорғау органдары бойынша есептер өтінішті, хабарламаны және өзге де ақпаратты тіркеген субъект бойынша қалыптастырылады.
Барлық әскери субъектілер бойынша есепті өтініштер мен хабарламалар бойынша оларға АЕҚ ұсынатын Әскери басқармалар қалыптастырады.
8. Бағандар бойынша жиынтық есептің көрсеткіштері, басқа қылмыстық қудалау органдарынан келіп түскен өтініштер туралы, өтініштерді тергеуде болуына және соттылығына қарай жіберу туралы 3, 21 және 22-бағандар көрсеткіштерін қоспағанда, қылмыстық қудалау органдары бойынша есептердің тиісті көрсеткіштерінің сомасына тең болуы керек.
9. Жиынтық есепті және әрбір субъект бойынша есептерді ұсыну, олардың арасындағы қисынды қатынасты қамтамасыз ету үшін бір мезгілде жүзеге асырылады.
10. Статистикалық келісім бекітіліп, есептік кезең жабылғаннан кейін есепке түзетулер енгізуді субъектінің ұсынысы (қолдаухаты) бойынша қадағалаушы прокурордың және ҚСжАЕКБ-ң келісімімен ҚСжАЕК жүзеге асырады.
2. Есептің ұсынылу мерзімдері
11. Есеп тоқсан сайын өсу қорытындысымен құрылады.
12. Қорытындысы бойынша есеп қалыптастырылатын кезеңнің соңғы күнтізбелік күні есептік кезеңнің аяқталған күні болып саналады.
13. Тоқсан сайынғы есептерді қалыптастыру кезінде субъектілер ЗС-1 және ЗС-2 бойынша электрондық базаны есептік кезеңнен кейінгі айдың 1 күні сағат 24.00 дейін ҚСжАЕКБ-на жолдайды.
14. ҚСжАЕКБ-ның жауапты қызметкерлері егжей-тегжейлі тексерген соң, ҚСжАЕК есептік кезеңнен кейінгі айдың 3 күні сағат 01.00 статистикалық кесімді бекітеді. Бекітілген статистикалық келісімге түзетулер енгізуге тыйым салынады.
15. ҚСжАЕК әрбір қылмыстық қудалау органы бойынша есепті тиісті органға есептік кезеңнен кейінгі айдың 8 күніне жолдайды.
16. Есептің ҚСжАЕКБ бастығы қол қойған даналары тоқсан сайын түпкілікті статистикалық келісім бекітілген күннен бастап 5 тәуліктің ішінде ҚСжАЕК-не жолданады.

17. При наличии расхождений между оригиналами и данными, сформированными КПСиСУ, за основу берутся данные отчетов, полученные по утвержденному статистическому срезу.
3. Структура и порядок составления отчета
18. Отчет состоит из таблиц А, Б, В и Г.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
19. Таблица А «Сводный отчет о рассмотрении заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях органами уголовного преследования» отчета содержит сведения о зарегистрированных заявлениях, сообщениях и иных информациях о преступлениях, происшествиях и о результатах их рассмотрения субъектами, а также о заявлениях и сообщениях, по которым на начало и конец отчетного периода не приняты решения, сроках их рассмотрения.
20. В строках отражаются сведения о преступлениях в соответствии со статьями и главами Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК).
21. По каждому органу уголовного преследования формируется отдельный отчет по единой форме, в котором графы 1-37 и строки 1-143 идентичны для всех субъектов, и отражают виды преступлений в соответствии со статьями и главами УК РК в установленной последовательности.
22. Показатели граф должны соответствовать реквизитам ИУД.
23. В графе 1 отражается остаток нерассмотренных заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях на начало отчетного года, по которым не приняты процессуальные решения, предусмотренные статьей 185 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК) и решения о списании в номенклатурное дело, а также возбуждении административного производства.
24. В графе 2 отражается количество зарегистрированных в отчетном периоде заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, в том числе и приобщенные к ранее зарегистрированным заявлениям, сообщениям и иной информации в Книге учета заявлений, сообщений и иной информаций о преступлениях, происшествиях (далее - КУЗИ).
25. Сумма показателей нерассмотренных заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях по предварительной квалификации на начало отчетного года (графа 1) и количество зарегистрированных в отчетном периоде заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, в том числе и приобщенные к ранее зарегистрированным в КУЗИ по одному факту (графа 2) должна равняться сумме показателей по принятым решениям: о списании в номенклатурное дело (графа 6), возбуждении административного производства (графа 7), в порядке статьи 185 УПК РК (графа 8), приобщенным к ранее зарегистрированному заявлению, сообщению и иной информации в КУЗИ по одному факту (графа 36) и остатку на конец отчетного периода (графа 37).

17. Түпнұсқалар мен ҚСжАЕК қалыптастырған деректердің арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда, бекітілген статистикалық келісімнен алынған есептердің мәліметтері негізге алынады.
3. Есептің құрылымы және оны құрудың тәртібі
18. Есеп А, Б, В және Г кестелерінен тұрады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
19. Есептің "Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қарауы жөніндегі жиынтық есеп" А кестесі қылмыстар, оқиғалар туралы тіркелген өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар және субъектілердің оларды қарауының нәтижелері туралы, сондай-ақ есептік кезеңнің басы мен аяғында шешімдері қабылданбаған өтініштер мен хабарламалар және олардың қаралу нәтижелері туралы мәліметтерден тұрады.
20. Жолдарда Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі - ҚР ҚК) баптары мен тарауларына сәйкес қылмыстар туралы мәліметтер бейнеленеді.
21. Қылмыстық қудалаудың әрбір органы бойынша бірыңғай нысандағы жеке есеп құрылады, онда 1-37-бағандары мен 1-143-жолдары барлық субъектілер үшін бірдей болып келеді және ҚР ҚК баптары мен тарауларына сәйкес белгіленген бірізділікпен қылмыстың түрлері бейнеленеді.
22. Бағандардың көрсеткіштері АЕҚ деректеріне сәйкес келуі тиіс.
23. 1-бағанда Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің (бұдан әрі - ҚР ҚІЖК) 185-бабында көзделген іс жүргізу шешімдері шығарылмаған есептік жылдың басындағы қараусыз қалған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың қалдығы және номеклатуралық іске шығару, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізуді қозғау туралы шешімдер бейнеленеді.
24. 2-бағанда есептік кезеңде тіркелген қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың саны, соның ішінде Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабында (бұдан әрі - ӨАЕК) бұрын тіркелгендерге қоса берілген өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттардың саны бейнеленеді.
25. Есептік жылдың басындағы алдын-ала саралау бойынша қылмыстар, оқиғалар жөніндегі қаралмаған өтінішердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың көрсеткіштер сомасы (1-баған) және есептік кезеңде тіркелген қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың саны, соның ішінде бір дерек бойынша ӨАЕК-на бұрын тіркелгендерге қоса берілгендер (2-баған) мынадай қабылданған шешімдер бойынша көрсеткіштер сомасына тең болуы тиіс: номенклатуралық іске шығару (6-баған), әкімшілік іс жүргізуді қозғау (7-баған), ҚР ҚІЖК 185-бабының тәртібінде (8-баған), бір дерек бойынша ӨАЕК-на бұрын тіркелген өтінішке, хабарламаға және өзге де ақпаратқа қоса берілгендер (36-баған) және есептік кезеңнің аяғындағы қалдық (37-баған) туралы.

26. В графе 3 из графы 2 выделяется количество заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, поступивших из других органов уголовного преследования и зарегистрированных в КУЗИ с присвоением порядкового номера.
27. В графе 4 отражается общее количество заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, укрытых от регистрации в КУЗИ, но впоследствии выявленных и зарегистрированных надлежащим образом.
В графе 5 из графы 4 указываются количество выявленных укрытых от учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях прокурорами. При формировании отчета по прокуратуре в графе 5 подлежат отражению укрытые заявления, сообщения и иная информация о преступлениях, происшествиях в отчете прокуратуры, укрывшей данное заявление.
28. В случае поступления в органы прокуратуры заявления об укрытии заявления, сообщения и иной информации о преступлении органами уголовного преследования, оно подлежит регистрации в КУЗИ органов прокуратуры с принятием процессуального решения либо направляется в соответствующий орган для рассмотрения и принятия решения.
29. В графах 6 и 7 учитываются не подтвердившаяся информация с принятыми решениями о списании в номенклатурное дело и возбуждении административного производства соответственно.
30. В графе 8 учитываются все заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях, по которым органом уголовного преследования приняты решения в соответствии со статьей 185 УПК РК.
31. В графе 9 из графы 8 выделяется количество принятых решений в порядке статьи 185 УПК РК из остатка на конец отчетного года.
32. В графе 10 из общего количества принятых решений указывается количество возбужденных уголовных дел.
33. В графе 11 отражаются показатели возбужденных уголовных дел, по материалам выявленных заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях укрытых от учета (из показателя графы 4).
34. В графе 12 – из графы 4, отказанные в возбуждении уголовного дела.
35. В графе 13 – из числа принятых решений учитываются заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях, по которым отказано в возбуждении уголовного дела.
36. В графе 14 выделяются заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях по материалам проверки по которым отказано в возбуждении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям.
37. В графе 15 учитываются материалы, по которым вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела вследствие акта амнистии.

26. 2-бағаннан алынған 3-бағанда басқа қылмыстық қудалау органдарынан келіп түскен қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың және реттік нөмір бере отырып, ӨАЕК-нда тіркелгендердің саны ерекшеленеді.
27. 4-бағанда ӨАЕК-на тіркеуден жасырылған, бірақ кейіннен анықталып, тиісінше тіркелген қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың жалпы саны бейнеленеді.
4-бағаннан алынған 5-бағанда есепке алудан жасырылғаны прокурормен анықталған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың саны көрсетіледі. Прокуратура бойынша есептерді қалыптастыру кезінде 5-бағанда қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты жасырған прокуратураның есебінде жасырынған қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат бейнеленуге жатады.
28. Прокуратураға қылмыстық қудалау органдарының қылмыстар, окиғалар жөніндегі өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты жасырғаны туралы өтініш келіп түскен жағдайда, ол іс жүргізу шешімін қабылдау арқылы прокуратура органдарының ӨАЕК-нда тіркеледі және тиісті органға қарау және шешім қабылдау үшін жолданады.
29. 6 және 7-бағандарда номенклатуралық іске шығару және тиісінше әкімшілік іс жүргізуді қозғау туралы қабылданған шешімдері бар расталмаған ақпарат ескеріледі.
30. 8-бағанда қылмыстық қудалау органы ҚР ҚІЖК 185-бабына сәйкес шешімдер қабылдаған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі барлық өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат ескеріледі.
31. 8-бағаннан алынған 9-бағанда есептік жылдың аяғындағы қалдықтан ҚР ҚІЖК 185-бабының тәртібінде қабылданған шешімдердің саны ерекшеленеді.
32. 10-бағанда қабылданған шешімдердің жалпы санынан қозғалған қылмыстық істердің саны көрсетіледі.
33. 11-бағанда есептен жасырынғаны анықталған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың материалдары бойынша қозғалған қылмыстық істердің көрсеткіштері бейнеленеді (4-баған көрсеткішінен).
34. 12-бағанда - 4-бағаннан қылмыстық істі қозғаудан бас тартылғандары.
35. 13-бағанда - қабылданған шешімдердің ішінен қылмыстық істі қозғаудан бас тартылған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат ескеріледі.
36. 14-бағанда тексеру материалдарына қарай ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық істі қозғаудан бас тартылған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат ерекшеленеді.
37. 15-бағанда рақымшылық актісі салдарынан қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған материалдар ескеріледі.

38. В графе 16 учитываются материалы, по которым вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела в порядке статьи 37 УПК РК.
39. В графе 17 учитываются материалы, по которым вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела в порядке статьи 38 УПК и статьи 67 УК РК.
40. В графе 18 – заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях, по которым отказано в возбуждении уголовного дела за отсутствием состава преступления в соответствии со статьей 37 УПК РК.
41. В графе 19 – за отсутствием события преступления в соответствии со статьей 37 УПК РК.
42. В графе 20 – количество заявлений, сообщений и иной информации, материалы по которым после вынесения постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела были направлены в специализированные межрайонные административные суды.
43. В графе 21 отражается количество заявлений, сообщений и иной информации, направленных по подследственности в порядке статьи 185 УПК РК. Материалы, переданные по подсудности, учитываются в графе 22.
Передача сообщений и заявлений от одного работника к другому в одном и том же подразделении органа уголовного преследования или от одного подразделения к другому внутриведомственному отражению в этой графе не подлежит.
44. Заявление и сообщение о преступлении, направленное по подследственности, подлежит регистрации в органе, получившем его. Срок рассмотрения исчисляется с момента поступления в орган, получивший и принявший решение по нему в порядке статьи 185 УПК РК.
Заявления и сообщения о преступлениях, направленные в порядке статьи 185 УПК РК по подсудности органами следствия и дознания должны производиться в соответствии с требованиями статьи 390 УПК РК.
45. Сведения о сроках рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях отражаются в графах 23 - 26, в том числе в графе 23 - в срок не позднее трех суток, 24 - от трех до десяти суток, 25 – от десяти суток до двух месяцев, 26 – свыше двух месяцев.
46. В графе 27 учитывается количество отмененных постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с возбуждением уголовного дела. В этой графе не учитываются решения, принятые прокурором по материалам об отказе в возбуждении уголовного дела прошлых лет.
Количество возбужденных уголовных дел подлежит сверке с копиями постановлений прокурора об отмене постановления об отказе в возбуждении уголовного дела и возбуждении уголовного дела, приобщенных к надзорному производству районной и приравненной к ней прокуратуры.

38. 16-бағанда ҚР ҚІЖК 37-бабының тәртібінде қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған материалдар көрсетіледі.
39. 17-бағанда ҚР ҚІЖК 38-бабының және ҚР ҚК 67-бабының тәртібінде қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған материалдар ескеріледі.
40. 18-бағанда ҚР ҚІЖК 37-бабына сәйкес қылмыс құрамының болмауына байланысты қылмыстық істі қозғаудан бас тартылған қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат көрінеді.
41. 19-бағанда ҚР ҚІЖК 37-бабына сәйкес қылмыс оқиғасының болмауына байланысты.
42. 20-бағанда - қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылғаннан кейін материалдары мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соттарға жолданған өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың саны бейнеленеді.
43. 21-бағанда ҚР ҚІЖК 185-бабының тәртібінде тергеуде болуына қарай жолданған өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың саны көрсетіледі. Соттылығы бойынша берілген материалдар 22-бағанда ескеріледі.
Қылмыстық қудалау органының бір ғана бөлімшесінде хабарламалар мен өтініштерді бір қызметкерден екінші қызметкерге немесе бір бөлімшеден екіншісіне беру осы бағанда ішкі ведомстволық бейнеленуге жатпайды.
44. Тергеуде болуына қарай жолданған қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламалар оны қабылдаған органда тіркелуі тиіс. Қарау мерзімі өтінішті қабылдап алып, сол бойынша ҚР ҚІЖК 185-бабының тәртібінде шешім қабылдаған органға келіп түскен кезінен бастап есептелінеді.
Соттылығы бойынша ҚР ҚІЖК 185-бабының тәртібінде жолданған қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламалар тергеу және анықтау органдарымен ҚР ҚІЖК 390-бабының талаптарына сәйкес жүргізілуі тиіс.
45. Қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қарау мерзімі туралы мәліметтер 23-26-бағандарда бейнеленеді, соның ішінде 23-бағанда 3 тәуліктен артық емес мерзімде, 24-бағанда үштен он тәулікке дейін, 25-бағанда он тәуліктен екі айға дейін, 26-бағанда екі айдан астам уақытта қарау.
46. 27-бағанда қылмыстық істі қозғай отырып, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күші жойылған қаулылар саны ескеріледі. Бұл бағанда өткен жылдарда прокурордың қылмыстық істі қозғаудан бас тарту жөніндегі материалдары бойынша қабылдаған шешімдері ескерілмейді.
Қозғалған қылмыстық істердің саны қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулының күшін жою және қылмыстық істі қозғау жөніндегі аудандық және соған теңестірілген прокуратуралардың қадағалау өндірісіне қосылған прокурор қаулыларының көшірмелерімен салыстырылуы тиіс.

47. В графе 28 – выделяется количество отмененных прокурором постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с возбуждением уголовного дела по инициативе самого органа уголовного преследования.
48. В графе 29 - отражается количество отмененных прокурором постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с направлением материалов для производства дополнительной проверки. При этом не учитываются решения, принятые прокурором по материалам об отказе в возбуждении уголовного дела прошлых лет.
49. Количество отмененных прокурором постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с направлением материалов на дополнительную проверку по инициативе органов уголовного преследования учитывается в графе 30.
50. В графе 31 – количество материалов, по которым прокурором повторно принято решение об отмене постановления об отказе в возбуждении уголовного дела с направлением на дополнительную проверку.
51. В графе 32 – учитываются количество постановлений, по которым вновь отказано в возбуждении уголовного дела из числа отмененных постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с направлением материалов на дополнительную проверку. В графе 33 – из числа отмененных постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с направлением материалов на дополнительную проверку было возбуждено.
52. В графах 34 и 35 отражаются сроки рассмотрения отмененных прокурором постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела с направлением материалов на дополнительную проверку до 1 месяца и свыше 1 месяца.
53. В графе 36 учитываются заявления, сообщения и иные информации, приобщенные к ранее зарегистрированному в КУЗИ по одному факту. При этом принятые по ним процессуальные решения учету не подлежат.
54. В графе 37 отражаются заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, по которым не приняты окончательные процессуальные решения, а также материалы, по которым прокурором отменено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела либо постановление о возбуждении уголовного дела с направлением материала на дополнительную проверку в отчетном периоде.
55. В таблицах Б, В отражаются показатели работы органов уголовного преследования по установлению и возмещению ущерба по материалам, по которым вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела. В таблице В с разбивкой установленного и возмещенного ущерба государственным органам, юридическим и физическим лицам.
56. Данное приложение составляется по всем органам уголовного преследования, на основании ИУД форм № ЗС-1 и № ЗС-2.

47. 28-бағанда қылмыстық қудалау органының бастамасымен қылмыстық істі қозғай отырып, прокурордың қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күшін жойған қаулыларының саны ерекшеленеді.
48. 29-бағанда материалдарды қосымша тексеру жүргізуге жолдай отырып, прокурордың қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күшін жойған қаулыларының саны бейнеленеді. Соның ішінде қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы өткен жылдардағы материалдар бойынша прокурордың қабылдаған шешімдері ескерілмейді.
49. Қылмыстық қудалау органының бастамасымен материалдарды қосымша тексеруге жолдай отырып, прокурордың қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күшін жойған қаулыларының саны 30-бағанда ескеріледі.
50. 31-бағанда қосымша тексеруге жолдай отырып, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулының күшін жою жөніндегі прокурордың қайталап қабылдаған шешімдері бойынша материалдар саны көрсетіледі.
51. 32-бағанда материалдарды қосымша тексеруге жолдай отырып, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күші жойылған қаулылардың ішінен қылмыстық істі қозғаудан қайта бас тартылған қаулылар саны ескеріледі. 33-бағанда материалдарды қосымша тексеруге жолдай отырып, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күші жойылған қаулылардың ішінен қозғалғандары бейнеленеді.
52. 34 және 35-бағандарда материалдарды қосымша тексеруге жолдай отырып, прокурордың қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күші жойылған қаулысын 1 айға дейін және 1 айдан астам қарау мерзімі бейнеленеді.
53. 36-бағанда бір дерек бойынша бұрын ӨАЕК-нда тіркелгенге қоса берілген өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат ескеріледі. Соның ішінде олар бойынша қабылданған іс жүргізу шешімдері есепке алынбайды.
54. 37-бағанда түпкілікті іс жүргізу шешімдері қабылданбаған қылмыстар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат, сондай-ақ прокурордың қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы күшін жойған қаулысы немесе есептік кезеңде қосымша тексеруге жолдай отырып, қылмыстық іс қозғау туралы қаулы материалдары бейнеленеді.
55. Б, В кестелерінде қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулылар шығарылған материалдар бойынша қылмыстық қудалау органдарының залалды анықтау және өтеу жөніндегі жұмысының көрсеткіштері бейнеленеді. В кестесінде анықталған және өтелген залал мемлекеттік органдарға, заңды және жеке тұлғаларға бөліп көрсетілген.
56. Аталған қосымша № 3С-1 және № 3С-2 нысанды АЕҚ негізінде барлық қылмыстық қудалау органдары бойынша құрылады.

57. Руководители органов уголовного преследования обеспечивают достоверность, отражаемых сведений по возмещению ущерба по материалам об отказе в возбуждении уголовного дела.
58. Сумма установленного и возмещенного ущерба по материалам, по которым отказано в возбуждении уголовного дела по реабилитирующим и нереабилитирующим основаниям, указывается в тысячах тенге.
59. Таблица Г "Суицид и попытка его совершения" отчета содержит сведения о количестве лиц, совершивших суицид и (или) его попытку, по которым зарегистрированы заявления, сообщения и иная информация о преступлениях, происшествиях.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 59 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
60. В строках отражаются сведения о количестве лиц, совершивших суицид и (или) его попытку с разграничением по гражданству, половому, возрастному признакам, в том числе с выделением несовершеннолетних, по составу и материально-социальному обеспечению семьи и военнослужащих.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 60 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
61. Показатели граф должны соответствовать реквизитам ИУД ЗС-1 и ЗС-2.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 61 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
62. Графы 1 - 6 содержат сведения о лицах, совершивших суицид и (или) его попытку в трезвом состоянии, в состоянии алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения, иного болезненного состояния психики. Графа 1 должна быть равна сумме граф 2, 3, 4, 5 и 6.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 62 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
63. В графах 7 - 24 перечислены факторы, предшествовавшие суицидальному поведению. Графа 7 должна быть равна сумме граф 8 - 24.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 63 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
64. В графах 25 - 40 указаны способы совершения суицида и (или) его попытки. Графа 25 должна быть равна сумме граф 26 - 34, 40. При этом, графа 34 должна быть равна сумме граф 35 - 39.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 64 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).
65. Графы 41 - 49 отражают сведения о месте совершения суицида и (или) его попытку. Графа 41 должна быть равна сумме граф 42 - 49.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 65 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).

57. Қылмыстық қудалау органдарының басшылары қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы материалдар бойынша залалды өтеу жөніндегі бейнеленетін мәліметтердің нақтылығын қамтамасыз етеді.
58. Ақтайтын және ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық істі қозғаудан бас тарту материалдары бойынша анықталған және өтелген залалдың сомасы мың теңгеліктер түрінде көрсетіледі.
59. Есептің «Өзіне өзі қол жұмсау және оны жасау әрекеті» Г кестесі қылмыстар, оқиғалар жөніндегі өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат тіркелген өзіне өзі қол жұмсаған және (немесе) сол әрекетті жасаған адамдардың саны туралы мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. Нұсқаулық 59-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
60. Жолдарда жыныстық белгісі бойынша шектеумен, соның ішінде кәмелетке толмағандарды 12 жасқа дейін, 12 жастан 18 жасқа дейін, отбасының құрамы және материалдық-әлеуметтік құрамы, азаматтығы бойынша және әскери қызметшілерді бөле отырып белгілеумен өзіне өзі қол жұмсаған және (немесе) сол әрекетті жасаған адамдардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту. Нұсқаулық 60-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
61. Баған көрсеткіштері АЕҚ ЗС-1 және ЗС-2 деректемелеріне сәйкес келуі қажет.
Ескерту. Нұсқаулық 61-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
62. 1 – 6 бағандар мас емес, алкогольдік жағдайда, есірткілік, улы заттарға мас күйінде өзіне өзі қол жұмсаған және (немесе) сол әрекетті жасаған адамдардың саны туралы мәліметтерді қамтиды. 1-баған 2, 3, 4, 5 және 6 бағандардың сомасына тең болуы қажет.
Ескерту. Нұсқаулық 62-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
63. 7 - 24 бағандарда өзіне өзі қол жұмсау мінез-құлқына жол салушы факторлар атап көрсетілген. 7-баған 8 – 24 бағандардың сомасына тең болуы қажет.
Ескерту. Нұсқаулық 63-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
64. 25 – 40 бағандарда өзіне өзі қол жұмсау және (немесе) сол әрекетті жасау тәсілдері көрсетілген. 25-баған 26 – 34, 40 бағандардың сомасына тең болуы қажет. Бұл ретте, 34 баған 35 – 39 бағандардың сомасына тең болуы қажет.
Ескерту. Нұсқаулық 64-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.
65. 41 – 49 бағандар өзіне өзі қол жұмсау және (немесе) сол әрекетті жасау орны туралы мәліметті көрсетеді. 41-баған 42 – 49 бағандардың сомасына тең болуы қажет.
Ескерту. Нұсқаулық 65-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.

66. Данная таблица формируется Комитетом на основании ИУД форм ЗС-1, ЗС-2.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 66 в соответствии с приказом Генерального прокурора РК от 14.12.2011 № 137 (вводится в действие с 01.01.2012).

66. Осы кестені Комитет № ЗС-1, ЗС-2 нысандарымен АЕҚ негізінде қалыптастырады.
Ескерту. Нұсқаулық 66-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокуратурасының 2011.12.14 № 137 (20127.01.01 бастап қолданысқа енеді) Бұйрығымен.