Об утверждении Правил организации деятельности комплексной научной группы по подготовке сборных команд Республики Казахстан по видам спорта
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 19 сентября 2011 года № 02-02-18/183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2011 года № 7258. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 22.11.2014 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) статьи 8-1, подпунктом 21) статьи 23 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности комплексной научной группы по подготовке сборных команд Республики Казахстан по видам спорта.
2. Комитету по спорту в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан Омарова М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Ермегияев
Утверждены
приказом Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 19 сентября 2011 года
№ 02-02-18/183
Правила организации деятельности комплексной
научной группы по подготовке спортсменов сборных команд
Республики Казахстан по видам спорта
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок организации деятельности комплексной научной группы по подготовке спортсменов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта.
2. Комплексная научная группа - группа квалифицированных специалистов, создаваемая для проведения научно-методического и медико-биологического исследований, определения функционального состояния и технического уровня подготовки спортсмена (далее - КНГ).
3. КНГ осуществляет свою деятельность на основании договора с организациями, осуществляющими подготовку спортсменов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта.
4. Работа КНГ является составной частью подготовки сборных команд Республики Казахстан.

Спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлау бойынша кешенді ғылыми топтың қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 19 қыркүйектегі № 02-02-18/183 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 17 қазанда № 7258 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.11.2014 № 106 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 8-1 бабының 14) тармақшасына, 23-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлау бойынша кешенді ғылыми топтың қызметін ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Спорт комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын және мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт вице-министрі М.Е. Омаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                               Т. Ермегияев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2011 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 02-02-18/183 бұйрығымен
бекітілген
Спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама
командаларының спортшыларын даярлау жөніндегі
кешенді ғылыми топтардың қызметін
ұйымдастыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Кешенді ғылыми топтардың қызметін ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлау жөніндегі кешенді ғылыми топтың қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Кешенді ғылыми топ – ғылыми-әдістемелік және медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу, спортшының функционалдық жай–күйін және даярлығының техникалық деңгейін айқындау үшін құрылатын білікті мамандар тобы (бұдан әрі – КҒТ).
3. КҒТ өз қызметін спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдармен жасалған шарттың негізінде жүзеге асырады.
4. КҒТ жұмысы Қазақстан Республикасы құрама командалары даярлығының құрамдас бөлігі болып табылады.

5. Вся информация, полученная в результате работы КНГ, является конфиденциальной и предоставляется только лицам и организациям, в чьей компетенции находятся эти вопросы.
6. Целью деятельности КНГ является повышение эффективности подготовки спортсменов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта путем разработки новых и совершенствования существующих методик, технологий и рекомендаций по подготовке спортсменов и внедрению их в практику подготовки сборных команд.
7. КНГ реализует следующие задачи:
1) обоснование необходимости научно-методического и медико-биологического обеспечения процессов планирования и программирования подготовки спортсменов;
2) обеспечение анализа регистрируемых параметров подготовки спортсменов и необходимости коррекции программ подготовки спортсменов;
3) участие в разработке программ организации годичного и четырехлетнего циклов тренировочного процесса подготовки спортсменов;
4) обеспечение контроля функционального состояния, адаптационных возможностей организма, физической работоспособности спортсменов;
5) организация и проведение углубленных комплексных обследований (далее - УКО), углубленных медицинских обследований (далее - УМО), этапных комплексных обследований (далее - ЭКО), текущих обследований (далее - ТО), оперативного контроля (далее - ОК).
2. Организация деятельности КНГ
8. Составы КНГ, планы работы КНГ, работающих с подведомственными организациями Комитета по спорту Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Комитет), после согласования с Комитетом утверждаются приказами указанных организаций.
9. В целях координации вопросов развития спорта федерациями по видам спорта, в составы КНГ привлекаются специалисты федераций по видам спорта и Национального Олимпийского Комитета Республики Казахстан.
10. Все специалисты КНГ обеспечивают своевременность и качество выполнения запланированных мероприятий по научно-методическому и медико-биологическому обеспечению, достоверность данных, полученных в результате обследований.
11. При проведении учебно-тренировочной работы специалисты КНГ:
1) согласовывают с государственным и главным тренерами по видам спорта программу и регламент выполнения своих работ;
2) информируют главного тренера о случаях неявки спортсменов на обследования;
3) своевременно представляют результаты обследований, заключения и рекомендации по оптимизации подготовки спортсменов главному тренеру.
12. Специалистам КНГ, при проведении учебно-тренировочной работы создаются соответствующие производственные условия для качественного проведения запланированных мероприятий КНГ.

5. КҒТ жұмысының нәтижесінде алынған барлық ақпарат құпия болып табылады және тек құзыретінде осы мәселелер бар адамдар мен ұйымдарға ғана ұсынылады.
6. КҒТ қызметінің мақсаты спортшыларды даярлау жөніндегі әдістемелердің, технологиялардың және ұсынулардың жаңасын әзірлеу және қолданыстағыларын жетілдіру және оларды құрама командаларды даярлау практикасына енгізу арқылы спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлау тиімділігін арттыру болып табылады.
7. КҒТ мынадай мақсаттарды іске асырады:
1) спортшыларды даярлауды жоспарлау және бағдарламалау процестерін ғылыми-әдістемелік және медициналық-биологиялық қамтамасыз ету қажеттілігін негіздеу;
2) спортшыларды даярлаудың тіркелетін параметрлерін талдауды және спортшыларды даярлаудың бағдарламаларын түзету қажеттілігін қамтамасыз ету;
3) спортшыларды даярлаудың жаттығу процесінің жылдық және төрт жылдық циклін ұйымдастыру бағдарламаларын әзірлеуге қатысу;
4) спортшылар организмінің функционалдық жай-күйін, бейімделу мүмкіндіктерін, физикалық жұмысқа қабілеттіктерін бақылауды қамтамасыз ету;
5) тереңдетілген кешенді тексерулерді (ТКТ), тереңдетілген медициналық тексерулерді (ТМТ), кезеңдік кешенді тексерулерді (ККТ), ағымдағы тексерулерді (АТ), шұғыл бақылауды (ШБ) ұйымдастыру және өткізу.
2. КҒТ қызметін ұйымдастыру
8. КҒТ-ның құрамы, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт комитетінің (бұдан әрі – Комитет) ведомстволық бағынысты ұйымдарымен жұмыс істейтін КҒТ-ның жұмыс жоспары Комитетпен келісілгеннен кейін көрсетілген ұйымдардың бұйрықтарымен бекітіледі.
9. Спорт түрлерінен федерациялар спортты дамыту мәселелерін үйлестіру мақсатында КҒТ құрамына спорт түрлері бойынша федерациялардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Олимпиада Комитеттерінің мамандары тартылады.
10. КҒТ-ның барлық мамандары ғылыми-әдістемелік және медициналық-биологиялық қамтамасыз ету бойынша жоспарланған іс-шаралардың уақытылы және сапалы орындалуын, тексеру нәтижесінде алынған деректердің дұрыстығына қамтамасыз етеді.
11. Оқу-жаттығу жұмысын өткізу кезінде КҒТ-ның мамандары:
1) спорт түрлерінен мемлекеттік және бас жаттықтырушылармен өз жұмыстарының бағдарламасын және орындалу регламентін келіседі;
2) бас жаттықтырушыға спортшылардың тексерілуге келмеген жағдайлары туралы хабарлайды;
3) тексеріс нәтижелерін, спортшыларды даярлауды оңтайландыру бойынша қорытындылар мен ұсыныстарды құрама командалардың жаттықтырушылар құрамына уақытылы ұсынады.
12. КҒТ мамандарына оқу-жаттығу жиындарын өткізу кезінде КҒТ-ның жоспарланған іс-шараларын сапалы өткізу үшін тиісті өндірістік жағдайлар жасалады.

13. Руководитель КНГ в течении 10 рабочих дней по окончанию УКО и в течении 5 рабочих дней после ЭКО представляет отчет в Комитет и главному тренеру сборной команды.
Отчет должен содержать результаты обследований, индивидуальные заключения о состоянии здоровья спортсменов и рекомендации научно-методического и медико-биологического характера о дальнейшем совершенствованием подготовки спортсменов.
14. В состав КНГ привлекаются следующие специалисты:
1) специалисты отраслевого профиля, объединенные по видам спорта (временные научные коллективы на базе научных институтов и высших учебных заведений по физической культуре и спорту, других организаций имеющих научно-технический потенциал);
2) врачи, массажисты и тренеры сборных команд Республики Казахстан по видам спорта;
3) специалисты организаций, учреждений и предприятий, задействованные по контракту для проведения медицинских обследований, лечебно-профилактических и восстановительных мероприятий, осуществления тестирования уровня подготовленности спортсменов на тренажерно-измерительных стендах, проведения биохимического, биомеханического и других видов контроля.
3. Организация работы
КНГ по научно-методическому обеспечению
15. Научно-методическое обеспечению подготовки спортсменов включает в себя:
1) анализ тенденций подготовки по итогам последних выступлений (за определенный период - год, или четырехлетний цикл) членов национальных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта и основных соперников из сильнейших зарубежных спортсменов;
2) участие в прогнозе уровня спортивных достижений в виде спорта и определение плановых показателей для спортсменов национальных сборных команд Республики Казахстан по уровню спортивного результата в основных стартах сезона и соответствующих этим уровням характеристик (нормативных показателей) подготовленности на всех этапах подготовки;
3) участие в планировании подготовки спортсменов;
4) анализ данных спортивной науки и обобщение передового спортивного опыта, выявление новых средств, методов и технологий спортивной подготовки;
5) экспериментальная апробация новых и совершенствование имеющихся средств, методов и технологий спортивной подготовки;
6) разработка рекомендаций по сбалансированному использованию новых средств, методов и технологий в практике национальных сборных команд.
4. Организация работы
КНГ по медико-биологическому обеспечению
16. Медико-биологическое обеспечение подготовки спортсменов включает в себя:

13. КҒТ басшысы тереңдетілген кешенді тексеріс ТКТ аяқталғаннан кейін 10 күн ішінде және кезеңдік кешенді тексерістен кейін ККТ 5 күн ішінде Комитетке және құрама команданың бас жаттықтырушысына есеп береді.
Есеп тексеру нәтижелерін спортшылар денсаулығының жай-күйі туралы жеке қорытындыларды спортшылар дайындығын одан әрі жетілдіру туралы ғылыми-әдістемелік және медициналық-биологиялық сипаттағы ұсынымдарды қамтуы тиіс.
14. КҒТ құрамына мынадай мамандар мен ұйымдар жұмылдырылады:
1) спорт түрлерінен бірлескен салалық бейіндегі мамандар (дене шынықтыру және спорт жөніндегі ғылыми институттар мен жоғары оқу орындарының ғылыми-техникалық әлеуеті бар басқа ұйымдардың базасындағы уақытша ғылыми ұжымдар);
2) дәрігерлер, массаж жасайтын мамандар және спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының жаттықтырушылары;
3) медициналық тексерулерді, емдеу-алдын алу және қалпына келтіру іс-шараларын өткізу, тренажерлік-өлшеу стендтеріндегі спортшылардың даярлық деңгейін тестілеуді жүзеге асыру, бақылаудың биохимиялық, биомеханикалық және басқа да түрлерін өткізу үшін келісім-шарт бойынша жұмылдырылған ұйымдардың, мекемелер мен кәсіпорындардың мамандары.
3. Ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету бойынша
КҒТ жұмысын ұйымдастыру
15. Спортшылардың даярлығын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командаларының мүшелерін және мықты шетелдік спортшылар ішінен негізгі бәсекелестері қатысқан соңғы жарыстардың (белгілі мерзімде – бір жыл немесе төрт жылдық цикл) қорытындылары бойынша дайындау үдерістерін талдау;
2) спорт түріндегі спорттық жетістіктердің деңгейін болжауға қатысу және Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командаларының спортшылары үшін маусымының негізгі сөрелеріндегі спорттық нәтиженің деңгейі бойынша жоспарлы көрсеткіштерді және барлық даярлық кезеңдеріндегі осы деңгейлерге сәйкес даярлық сипаттамаларын (нормативтік көрсеткіштерді) анықтауға қатысу;
3) спортшылардың даярлауды жоспарлауға қатысу;
4) спорттық ғылым деректерін талдау және алдыңғы қатардағы спорттық тәжірибені тарату, спорттық даярлықтың жаңа құралдарын әдістері мен құралдарын анықтау;
5) спорттық даярлық құралдарының және жаңасын экспериментальды анықтау және олардың қолданыстағы әдістері мен технологияларын жетілдіру;
6) ұлттық құрама командалардың тәжірибесінде жаңа құралдарды, әдістер мен технологияларды теңестірілген қолдану бойынша ұсынымдарды әзірлеу.
4. Медициналық-биологиялық қамтамасыз
ету бойынша КҒТ жұмысын ұйымдастыру
16. Спортшылардың даярлығын медициналық-биологиялық қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:

1) организация и контроль функционального питания при подготовке спортсменов сборных команд;
2) разработка индивидуальных программ применения биологически активных добавок (далее - БАД) спортсменами сборных команд Республики Казахстан на этапах подготовки и во время соревнований;
3) координация выполнения рекомендаций КНГ по коррекции тренировочного процесса.
17. Комплексная координация процесса подготовки спортсменов и команд, состоящий из следующих мероприятий:
1) УКО, проводимое в стационарных условиях;
2) ЭКО, проводимое в стационарных условиях или в условиях учебно-тренировочного сбора для получения информации;
3) подготовка информации об уровне подготовленности отдельных сторон спортсменов и команд, и степени реализации запланированного объема на данный этап подготовки.
18. ТО проводится на учебно-тренировочных сборах для получения оперативной количественной и качественной информации:
1) о соответствии выполняемых и запланированных режимов тренировочных нагрузок;
2) о соответствии выполняемых и запланированных тренировочных упражнений по биомеханическим характеристикам;
3) о степени реализации тактической и психологической задач тренировочных упражнений и занятий;
4) по оценке адекватности уровня текущего функционального состояния спортсмена с уровнем величины нагрузки тренировочного задания;
5) о характере и величине срочной адаптации организма спортсмена в ответ на тренировочную нагрузку (доза-эффект для тренировочного упражнения, тренировочного занятия, тренировочного дня, тренировочного микроцикла);
6) о степени эффективности восстановительных мероприятий;
7) о результатах обследования соревновательной деятельности проводимого в условиях участия спортсменов и команд в соревнованиях и обеспечивающего получение информации об уровне отдельных сторон подготовленности спортсменов и команд, ответственных за достижение спортивного результата.

1) құрама командалардың спортшыларын даярлау кезінде функционалдық тамақтануды ұйымдастыру және бақылау;
2) дайындалу кезеңдерінде және жарыс уақытында Қазақстан Республикасы құрама командалары спортшыларының биологиялық белсенді қоспаларды (бұдан әрі – ББҚ) пайдалануының жеке бағдарламаларын әзірлеу;
3) жаттығу процестерін түзету бойынша ҚҒТ нұсқауларын орындауды үйлестіру.
17. Спортшылар мен командаларды даярлау үрдісін кешенді үйлестіру мынадай іс-шаралардан тұрады:
1) стационарлық жағдайда өткізілетін ТКТ;
2) ақпарат алу үшін стационарлық жағдайда немесе оқу-жаттығу жиындары жағдайында өткізілетін ККТ;
3) спортшылар мен командалардың жекелеген жақтарының даярлық деңгейі және даярлықтың берілген кезеңінде жоспарланған көлемнің жүзеге асырылу деңгейі туралы ақпарат дайындау.
18. АТ оқу-жаттығу жиындарында жағдайында жедел және сандық сапалы ақпаратты алу үшін өткізіледі:
1) орындалатын және жоспарланған жаттықтыру жаттығулары тәртіптерінің сәйкестігі туралы;
2) орындалатын және жоспарланған жаттықтыру жаттығуларының биомеханикалық сипаттамалары бойынша сәйкестігі туралы;
3) жаттықтыру жаттығулары мен сабақтарының тактикалық және психологиялық міндеттерін іске асыру деңгейі туралы;
4) спортшының ағымдағы функционалдық жай-күйі деңгейін жаттықтыру міндет жүктемесі шамасының деңгейіне барабарлығын бағалау бойынша;
5) спортшының ағзасының жаттықтыру жүктемесіне жауап ретінде (тез арада) бейімделуінің сипаты мен шамасы туралы (жаттықтыру жаттығуына, жаттықтыру сабағына, жаттықтыру күніне, жаттықтырудың шағын цикліне арналған мөлшер-әсер);
6) қалпына келтіру іс-шараларының тиімділік деңгейі туралы;
7) спортшылар мен командалардың жарыстарға қатысқан жағдайда және спорт нәтижеге қол жеткізуге жауапты спортшылар мен командалар даярлығының жекелеген жақтарының деңгейі туралы ақпарат алуды қамтамасыз ететін жарыс қызметін тексеру нәтижелері туралы.