Об утверждении Положения о деятельности медицинских организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 763. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2011 года № 7321. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-20.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 28.02.2022 № ҚР ДСМ-20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования оказания нейрохирургической помощи населению Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности медицинских организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Начальникам управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию) принять к руководству настоящий приказ и обеспечить его исполнение.
4. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
С. Мусинов
Утверждено
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 ноября 2011 года № 763
Положение
о медицинских организациях, оказывающих
нейрохирургическую помощь
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет задачи, функции и организационные основы деятельности организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь населению Республики Казахстан независимо от форм собственности.
2. К медицинским организациям, оказывающим нейрохирургическую помощь, относятся:

Нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 3 қарашадағы № 763 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 қарашада № 7321 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № ҚР ДСМ-20 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.02.2022 № ҚР ДСМ-20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32 бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының халқына нейрохирургиялық көмекті көрсетуді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) осы бұйрықты басшылыққа алсын және оның орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә.Байжүнісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Мусинов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 3 қарашадағы
№ 763 бұйрығымен бекітілген
Нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әзірленген және меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының халқына нейрохирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың міндеттерін, функцияларын, құқықтық қызметтерінің ұйымдастыру негіздерін айқындайды.
2. Нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға мыналар жатады:

1) Республиканский научный центр нейрохирургии (далее - РНЦНХ);
2) нейрохирургические отделения стационарных медицинских организаций (взрослых и детских);
3) нейрореанимационный блок (койки);
4) нейрохирургический кабинет.
3. Организации, оказывающие нейрохирургическую помощь (взрослому и детскому) населению создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение нейрохирургических заболеваний и травм, а также лечение последствий нейрохирургических заболеваний и трамв.
4. Нейрохирургическая помощь (взрослому и детскому) населению оказывается в форме консультативно-диагностической, стационарной медицинской помощи, санитарной авиации.
5. Нейрохирургическая помощь в Республике Казахстан оказывается на областном (городском) и республиканском уровнях.
6. При наличии в регионе населения 400 тысяч жителей и более, в штат областных (городских) диагностических центров и/или поликлиник вводится не менее одной должности врача нейрохирурга, оказывающего консультативно-диагностическую помощь пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
7. В медицинских организациях, в которых отсутствует нейрохирургическое отделение, консультативная помощь оказывается врачом нейрохирургом консультантом.
8. На должность врача нейрохирурга консультанта назначается специалист соответствующий квалификационным требованиям к специальности "нейрохирургия", в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 24 ноября 2009 года под № 5884), с высшей или первой категорией и стажем работы по специальности не менее 6 лет.
9. Перевод пациента в нейрохирургическое отделение производится после согласования с главными врачами стационаров и заведующими обоих отделений, а также осмотра пациента нейрохирургом "на месте".
10. Организация нейрохирургической помощи осуществляется в соответствии с алгоритмом оказания нейрохирургической помощи, согласно приложению 1 к настоящему Положению.
11. Оснащение медицинских организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь, производится в соответствии с стандартами оснащения организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь, согласно приложению 2 к настоящему Положению.
12. Работу организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь населению, координирует главный внештатный нейрохирург (управления здравоохранения, Министерства здравоохранения).

1) Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы (бұдан әрі - РНХҒО);
2) стационарлық медициналық ұйымдардың нейрохирургия бөлімшелері (ересектер мен балалар);
3) нейрореанимациялық блок (төсектер);
4) нейрохирургялық кабинет.
3. Халыққа (ересектер мен балаларға) нейрохирургиялық көмек көрсететін ұйымдар нейрохирургиялық ауруларды анықтауға, емдеуге, сондай-ақ нейрохирургиялық аурулар мен операциялардың салдарын емдеуге бағытталған іс-шараларды уақытылы өткізу мақсатында құрылады.
4. Халыққа (ересектер мен балаларға) нейрохирургиялық көмек консультациялық-диагностика, стационарлық медициналық көмек, санитариялық авиация түрінде көрсетіледі.
5. Қазақстан Республикасында нейрохирургиялық көмек облыстық (қалалық) және республикалық деңгейлерде көрсетіледі.
6. 400 мың және одан да көп халқы бар өңірде, облыстық (қалалық) диагностикалық орталықтардың және/немесе емханалардың штатына нейрохирургиялық аурулардың немесе жарақаттардың барлық түрлері бойынша консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін кемінде бір дәрігер нейрохирург лауазымы енгізіледі.
7. Нейрохирургиялық бөлімшесі жоқ медициналық ұйымдарда консультациялық көмек нейрохирург дәрігер консультант шақыру түрінде көрсетіледі.
8. Нейрохирург дәрігер консультант қызметіне Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 06 қарашадағы № 661 "Денсаулық сақтау саласындағы біліктілік емтихандарын өткізу Ережесін бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Реестрінде 2009 жылы 24 қарашада № 5884 тіркелген) сәйкес "нейрохирургия" мамандығына қойылатын біліктілік талаптарына сай, жоғары немесе бірінші санаттағы және мамандығы бойынша кемінде 6 жыл жұмыс өтілі бар маман тағайындалады.
9. Науқасты мамандандырылған нейрохирургиялық бөлімшеге ауыстыру стационарлардың бас дәрігерлерінің және екі бөлімшенің де меңгерушілерінің келісімінен кейін, сонымен қатар пациентті "сол жерде" нейрохирургтің қарауынан кейін жүргізіледі.
10. Нейрохирургиялық көмекті ұйымдастыру осы ережеге 1-қосымшаға сәйкес нейрохирургиялық көмек көрсету алгоритміне сәйкес жүзеге асырылады.
11. Нейрохирургиялық көмекті көрсететін медициналық ұйымдарды жарақтандыру стандарттары осы ережеге 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
12. Халыққа нейрохирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын штаттан тыс бас нейрохирург (денсаулық сақтау басқармасының, Денсаулық сақтау министрлігінің) үйлестіреді.

2. Основные задачи организаций, оказывающих
нейрохирургическую помощь
13. Основными задачами организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь (взрослому и детскому) населению, являются:
1) оказание высокоспециализированной и специализированной медицинской помощи пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами с помощью современных технологий и методов диагностики и лечения, основанных на принципах доказательной медицины;
2) оказание консультативной помощи пациентам в отделениях, входящих в состав медицинской организации, других медицинских организациях, родильных домах, перинатальных центрах, детских домах, в том числе и в неотложном порядке;
3) разработка и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы и снижение больничной летальности от нейрохирургических заболеваний и травм;
4) участие в координации лечебно-диагностической, консультативной, организационно-методической и научно-исследовательской работы по нейрохирургии и смежным специальностям;
5) разработка и внедрение эффективных организационных форм, внедрение инновационных технологий диагностики и лечения пациентов нейрохирургического и смежного профиля, изучение, внедрение и распространение передового опыта мировой медицинской практики по нейрохирургии и смежным специальностям;
6) участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, республиканских и международных научно-технических программ по развитию и модернизации нейрохирургической службы;
7) разработка и издание научной и методической литературы (сборников научных трудов, научных журналов, монографий, методических и инструктивных документов, рекомендаций, учебной и санитарно-просветительской литературы), интернет - ресурсов в области нейрохирургии и смежных специальностей;
8) участие в формировании и выполнении приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований в области нейрохирургии и смежных специальностей;
9) участие в организации проведения научно-медицинской экспертизы объектов научно-медицинской деятельности, подлежащих экспертизе;
10) организация и проведение совещаний, семинаров, конференций, конгрессов, съездов;
11) организация и/или участие в проведении повышения квалификации и переподготовке специалистов по нейрохирургии и смежным дисциплинам;
12) постдипломное образование и подготовка нейрохирургов в резидентуре, интернатуре;
13) участие в подготовке магистрантов и докторантов PhD;
14) развитие связей с республиканскими и международными медицинскими организациями и предприятиями;

2. Нейрохирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері мен функциялары
13. Халыққа (ересектер мен балаларға) нейрохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) нейрохирургиялық аурулары және жарақаттары бар науқастарға жаңа технологиялар көмегімен дәлелді медицина принцитеріне негізделген осы заманғы диагностика әдістерінің көмегімен жоғары мамандандырылған және мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) медициналық ұйымның құрамына енетін бөлімшелердегі, басқа медициналық ұйымдардағы, перзентханалардағы, перинаталдық орталықтардағы, балалар үйіндегі пациенттерге консультациялық көмек көрсету, соның ішінде шұғыл жағдайда;
3) емдеу диагностикалық жұмыс сапасын арттыруға және нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттардан болатын ауруханалық өлім-жітімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
4) нейрохирургия және бейіндес мамандықтар саласында емдік-диагностикалық, консультациялық, ұйымдастыру-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын үйлестіруге қатысу;
5) тиімді ұйымдастыру нысандарын әзірлеу және енгізу, нейрохирургиялық және бейінді салалар науқастарын диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологияларын енгізу, медициналық тәжірибенің әлемдік алдыңғы қатарлы тәжірибесін үйрену, енгізу және тарату;
6) нейрохирургиялық қызметті дамыту және жаңғырту бойынша нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, республикалық және халықаралық ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
7) нейрохирургия және бейіндес мамандықтар саласында ғылыми және әдістемелік әдебиеттерді (ғылыми еңбектердің жинақтары, ғылыми журналдар, монографиялар, әдістемелік және нұсқаулық құжаттар, ұсынымдар, оқу және санитариялық – ағарту әдебиеттері), интернет-ресурстарды әзірлеу және шығару;
8) нейрохирургия және бейіндес мамандықтар саласында іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын қалыптастыруға және орындауға қатысу;
9) сараптамаға жататын ғылыми-медициналық қызмет нысандарына ғылыми-медициналық сараптама жүргізуді ұйымдастыруға қатысу;
10) кеңестер, семинарлар, конференциялар, конгресстер, съездерді ұйымдастыру және өткізу;
11) нейрохирургия және бейінді пәндер бойынша біліктілігін арттыру және мамандарды қайта даярлауды ұйымдастыру және/немесе өткізуге қатысу;
12) дипломнан кейінгі білім беру және резидентура, интернатурада нейрохирургтарды дайындау;
13) PhD магистранттарын, докторанттарын дайындауға қатысу;
14) республикалық және халықаралық медициналық ұйымдармен және кәсіпорындармен байланыстарды дамыту;

15) проведение доклинических и клинических испытаний медицинских препаратов и изделий медицинского назначения;
16) ведение учетной и отчетной документации и предоставление отчета о деятельности в установленном уполномоченным органом порядке.
3. Республиканский научный центр нейрохирургии
14. Целями деятельности РНЦНХ являются: предоставление качественной высокотехнологичной нейрохирургической помощи, проведение научных исследований в области нейрохирургии и смежных областях, постдипломная подготовка нейрохирургических кадров, создание и внедрение эффективных инновационных медицинских, научно-исследовательских и образовательных технологий и их трансферт в систему здравоохранения Казахстана.
15. Организационная структура и деятельность РНЦНХ направлена на достижение поставленных целей.
16. РНЦНХ оказывает организационно-методическую, консультативно-диагностическую и практическую помощь территориальным организациям здравоохранения по вопросам организации и оказания нейрохирургической помощи.
17. Стационарная нейрохирургическая помощь оказывается в клинических отделениях, имеющих узкую специализацию.
18. Консультативно-диагностическая нейрохирургическая помощь оказывается в условиях клинико-диагностического отделения.
19. Структура, штатное расписание, положение о деятельности отдельных структурных подразделений и должностные обязанности сотрудников утверждаются внутренними нормативными актами.
4. Взрослое нейрохирургическое отделение
20. Взрослое нейрохирургическое отделение (далее - Отделение) оказывает нейрохирургическую помощь населению старше 18 лет и является структурным подразделением многопрофильной медицинской организации, оказывающих неотложную и плановую медицинскую помощь.
21. Отделения организуется в областных центрах, городах республиканского значения и городах, в которых обслуживаемое население медицинской организации превышает 100 тысяч человек, из среднего расчета 0,9 коек на 10000 населения.
22. Структура Отделения и штатная численность медицинского и другого персонала устанавливаются руководителем медицинской организации, в составе которой находится отделение, исходя из объема проводимой лечебно - диагностической работы и численности обслуживаемого населения, с учетом рекомендуемых штатных нормативов.
23. Отделение возглавляет заведующий, назначаемый на должность и освобождаемый от должности руководителем медицинской организации.
24. На должность заведующего Отделением назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к высшей или первой врачебной категории по специальности "нейрохирургия" и стажем работы по специальности не менее 6 лет.

15) медициналық препараттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың клиникаға дейінгі және клиникалық сынақтарын жүргізу;
16) есепке алу және есеп беру құжаттамаларын және қызмет туралы есепті өкілетті органмен белгіленген тәртіпте жүргізу.
3. Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы
14. РНХҒО қызметінің мақсаттары: сапалы жоғары технологиялы нейрохирургиялық көмек ұсыну, нейрохирургия және бейіндес салаларда ғылыми зерттеулер жүргізу, дипломнен кейінгі нейрохирургиялық кадрларды даярлау, тиімді инновациялық медициналық, ғылыми-зерттеу, білім беру технологияларын құру және олардың трансфертін Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесіне енгізу болып табылады.
15. РНХҒО ұйымдық құрылымы мен қызметі қойылған мақсаттарға жетуге бағытталған.
16. РНХҒО аумақтық денсаулық сақтау ұйымдарына нейрохирургиялық көмек көрсету және ұйымдастыру мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік, консультациялық-диагностикалық және практикалық көмек көрсетеді.
17. Стационарлық нейрохирургиялық көмек арнайы мамандандырылған клиникалық бөлімшелерде көрсетіледі.
18. Консультациялық, диагностикалық және емдік нейрохирургиялық көмек клиникалық-диагностикалық бөлімше жағдайында көрсетіледі.
19. Кейбір құрылымдық бөлімшелердің құрылымы, штат кестесі, қызметі туралы ереже және қызметкерлердің қызметтік міндеттемелері ішкі нормативтік актілермен бекітіледі.
4. Ересектер нейрохирургиясы бөлімшесі
20. Ересектер нейрохирургиясы бөлімшесі (бұдан әрі - Бөлімше) 18 жастан жоғары халыққа көп бейінді жоспарлы және шұғыл медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
21. Бөлімше облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда, 100 мыңнан аса халқы бар ірі қалаларда орташа есеппен 10 000 тұрғынға 0,9 төсек есебімен ұйымдастырылады.
22. Бөлімшенің құрылымын, медициналық және басқа да қызметкерлердің штат санын, жүргізілетін емдеу-диагностикалық жұмыс көлемі мен қызмет көрсетілетін халықтың санына байланысты, ұсынылған штат нормативтерін ескере отырып, медициналық ұйым басшысы белгілейді.
23. Бөлімшеге медициналық ұйым басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын меңгеруші басшылық жасайды.
24. Бөлімше меңгерушісі қызметіне "нейрохирургия" мамандығы бойынша біліктілік талаптарына сәйкес, жоғары немесе бірінші санатты, мамандығы бойынша кемінде 6 жыл еңбек өтілі бар маман тағайындалады.

25. Основная цель Отделения - оказание медицинской помощи пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
26. При наличии более чем одного нейрохирургического отделения в составе одной медицинской организации, каждое из отделений может быть специализировано на оказании отдельных видов нейрохирургической помощи (экстренной или плановой), а также отдельных видов заболеваний (травматические повреждения, сосудистые, онкологические заболевания, патология позвоночника и спинного мозга).
27. При наличии в организации ангиографа, организуется рентгеноперационная для инвазивных нейрорадиологических вмешательств, которая оснащается необходимым оборудованием и инструментарием.
28. Отделение может выступать в качестве клинической базы организаций среднего, высшего, дополнительного и послевузовского профессионального образования, а также научных организаций.
5. Детское нейрохирургическое отделение
29. Детское нейрохирургическое отделение (далее - Детское отделение) оказывает нейрохирургическую помощь детям до 18 лет и является структурным подразделением детской многопрофильной медицинской организации, оказывающих неотложную и плановую медицинскую помощь.
30. Детские отделения организуются в областных центрах, городах республиканского значения, городах, в которых обслуживаемое население медицинской организации превышает 200 тысяч человек, из среднего расчета 1 койка на 7000 детского населения.
31. Структура Детского отделения и штатная численность медицинского и другого персонала устанавливаются руководителем медицинской организации, в составе которой находится отделение, исходя из объема проводимой лечебно - диагностической работы и численности обслуживаемого населения, с учетом рекомендуемых штатных нормативов.
32. Детское отделение возглавляет заведующий, назначаемый на должность и освобождаемый от должности руководителем медицинской организации.
33. На должность заведующего Детским отделением назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к высшей или первой врачебной категории по специальности "нейрохирургия", прошедшим дополнительную подготовку по детской нейрохирургии и стажем работы по специальности не менее 6 лет.
34. Основная цель Детского отделения - оказание медицинской помощи детям с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
35. Детское отделение может выступать в качестве клинической базы организаций среднего, высшего, дополнительного и послевузовского профессионального образования, а также научных организаций.
6. Нейрореанимационный блок (койки)

25. Бөлімшенің негізгі мақсаты - нейрохирургиялық аурулар мен жарақат алған науқастарға медициналық көмек көрсету.
26. Бір медициналық ұйымның құрамында бір нейрохирургиялық бөлімшеден артық болған кезде, бөлімшелердің әрқайсысы нейрохирургиялық көмектің жеке түріне (шұғыл немесе жоспарлы), сондай-ақ қатар аурулардың түрлеріне (жарақаттық зақымдану, тамырлы, онкологиялық аурулар, омыртқа және жұлын патологиясы және басқа) мамандандырылуы мүмкін.
27. Ұйымда ангиограф болса қажетті құралдармен және жабдықтармен жабдықталған инвазивтік нейрорадиологиялық араласуларға арналған рентгеноперациялық бөлме ұйымдастырылады.
28. Бөлімше орта, жоғары, қосымша және жоғарғы кәсіби білімнен кейінгі білім беруді ұйымдастыруға клиникалық база, сондай-ақ ғылыми ұйым ретінде қызмет ете алады.
5. Балалар нейрохирурургиясы бөлімшесі
29. Балалар нейрохирургиясы бөлімшесі (бұдан әрі - Балалар бөлімшесі) 18 жасқа дейінгі балаларға жоспарлы және шұғыл медициналық көмек көрсететін көп бейінді балалар медициналық ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
30. Балалар бөлімшесі облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда, 200 мыңнан аса халқы бар ірі қалаларда орташа есеппен 7 000 балаға 1 төсек есебімен ұйымдастырылады.
31. Балалар бөлімшесінің құрылымын, медициналық және басқа да қызметкерлердің штат санын, жүргізілетін емдеу-диагностикалық жұмыс көлемі мен қызмет көрсетілетін халықтың санына байланысты, ұсынылған штат нормативтерін ескере отырып, медициналық ұйым басшысы белгілейді.
32. Балалар бөлімшесіне медициналық ұйым басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын меңгеруші басшылық жасайды.
33. Балалар бөлімшесінің меңгерушісі қызметіне "нейрохирургия" мамандығы бойынша біліктілік талаптарына сәйкес, жоғары немесе бірінші санатты, мамандығы бойынша кемінде 6 жыл еңбек өтілі бар, балалар нейрохирургиясы бойынша қосымша дайындықтан өткен маман тағайындалады.
34. Балалар бөлімшесінің негізгі мақсаты - нейрохирургиялық аурулары мен жарақат алған балаларға медициналық көмек көрсету.
35. Бөлімше орта, жоғары, қосымша және жоғарғы кәсіби білімнен кейінгі білім беруді ұйымдастыруға клиникалық база, сондай-ақ ғылыми ұйым ретінде қызмет ете алады.
6. Нейрореанимациялық блок (төсектер)

36. Нейрореанимационный блок (койки) (далее - Блок) является структурным подразделением реанимационного отделения многопрофильной медицинской организации (стационара).
37. Рекомендуемое соотношение коек: 1 нейрореанимационная койка на 10 нейрохирургических коек. При наличии 100 и более нейрохирургических коек в стационаре должно быть открыто отдельное нейрореанимационное отделение на 10 коек и более коек, согласно рекомендуемому соотношению коек.
38. Блок должен быть бесперебойно обеспечен лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, трансфузионными средами, необходимыми для проведения нейрореанимации и интенсивной терапии в соответствии с протоколами лечения.
39. Администрация медицинской организации закрепляет за Блоком врачей профильных специалистов для неотложной лечебно-консультативной помощи.
40. Основной целью организации Блока является снижение смертности от нейрохирургических заболеваний и травм, а также обеспечение нейроанестезиологического пособия на основе применения новейших достижений нейронаук и доказательной медицины.
41. Основными задачами Блока являются:
1) осуществление комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию систем жизнеобеспечения пациентов, возникших вследствие нейрохирургических заболеваний и травм;
2) осуществление комплекса мероприятий по подготовке и проведению анестезии при нейрохирургических операциях, диагностических и лечебных процедурах пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами;
3) повышение уровня анестезиологических пособий и интенсивной терапии, совершенствование лабораторных и диагностических методов исследований пациентов, направленных на снижение послеоперационных осложнений и летальности;
4) осуществление мониторинга функционального состояния больного во время нейроанестезии и интенсивной терапии, в соответствии с алгоритмом мониторинга согласно приложению 3 к настоящему Положению;
5) повышение уровня теоретических знаний и обучение медицинского персонала практическим навыкам реанимационной помощи;
6) повышение качества ухода за пациентами с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
42. В соответствии с основными задачами Блока его медицинские работники:
1) определяют метод анестезии, осуществляют медикаментозную предоперационную подготовку и проведение анестезии при нейрохирургических операциях, диагностических и лечебных процедурах;
2) осуществляют наблюдение за состоянием пациента в посленаркозном периоде до стабилизации функций жизненно важных органов;
3) проводят по показаниям реанимационные мероприятия и интенсивную терапию;

36. Нейрореанимациялық блок (төсектер) (бұдан әрі - Блок) көп бейінді медициналық ұйымның (стационардың) реанимациялық бөлімшесінің құрылымдық бөлімі болып табылады.
37. Төсектердің ұсынылатын ара қатынасы: 10 нейрохирургиялық төсекке 1 нейрореанимациялық төсек. Стационарда 100 және одан да көп нейрохирургиялық төсектер болған жағдайда төсектердің ұсынылатын ара қатынасына сәйкес, өз алдына 10 төсектік және одан да артық нейрореанимациялық бөлімше ашылуы керек.
38. Блок емдеу хаттамаларына сәйкес нейрореанимация және қарқынды терапияны жүргізу үшін қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен, трансфузиялық орталармен үздіксіз қамтамасыз етілуі керек.
39. Медициналық ұйымның әкімшілігі Блокқа шұғыл емдеу-консультациялық көмек көрсету үшін бейінді мамандардан дәрігерлерді бекітеді.
40. Блоктың негізгі мақсаты нейрохирургиялық патологияға мамандандырылған нейрореанимацияны, нейроғылым мен дәлелді медицинаның соңғы жетістіктерін қолдану негізінде нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттардан науқастардың өлім-жітімін азайту.
41. Блоктың негізгі міндеттері болып табылады:
1) нейрохирургиялық аурулар, жарақаттар салдарынан туындаған пациенттердің өмірін қамтамасыз ету жүйелерін ұстап тұру және қалпына келтіру бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
2) нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттар алған пациенттерге нейрохирургиялық операциялар, диагностикалық және емдеу іс-шаралары кезінде анестезия жасауға дайындау және жасаудың кешенді іс-шараларын жүзеге асыру;
3) операциядан кейінгі асқынуларды және өлімді азайтуға бағытталған анестезиологиялық әдістемелердің және қарқынды терапияның деңгейін жоғарылату, пациенттерді зерттеудің диагностикалық пен зертханалық әдістерін жетілдіру;
4) осы ережеге 3-қосымшаға сәйкес мониторинг алгоритміне сәйкес нейроанестезия және қарқынды терапия уақытында науқастың функциялық жағдайына мониторингті жүзеге асыру;
5) медицина қызметкеріне реанимациялық көмектің практикалық дағдыларына үйрету және теориялық білім деңгейін арттыру;
6) нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттар алған пациенттерге күтім сапасын арттыру.
42. Блоктың негізгі міндеттерімен бірге оның медициналық қызметкерлері:
1) нейрохирургиялық операциялар, диагностикалық және емдік шаралар кезінде дәрі-дәрмектік операция алдындағы дайындықты және анестезия жасауды, анестезия әдісін анықтайды;
2) науқастың наркоздан кейінгі уақыттағы жағдайын және өмірлік маңызды органдарының қызметі тұрақтанғанша бақылауды жүзеге асырады;
3) айғақтары бойынша реанимациялық іс-шараларды және қарқынды терапияны жүргізеді;

4) устанавливают показания для дальнейшего лечения пациентов в нейроренимационном блоке, переводят пациентов в профильное отделение стационара после стабилизации функций жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
5) осуществляют взаимосвязь и преемственность в работе с другими отделениями;
6) консультируют врачей других отделений по вопросам нейроанестезиологии и нейрореаниматологии;
7) ведут медицинскую документацию, обеспечивают учет и отчетность;
8) организуют и проводят клинические конференции по вопросам нейроанестезиологии и нейрореаниматологии.
43. Курацию пациентов осуществляет исключительно заведующий нейрохирургическим отделением, а при его отсутствии старший ординатор.
7. Нейрохирургический кабинет
62. Нейрохирургический кабинет (далее - Кабинет) работает по плану, согласованному и утвержденному руководителем медицинской организации, в составе которой находится кабинет.
63. Основными задачами врача нейрохирургического кабинета являются:
1) оказание консультативно-диагностической помощи пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами;
2) осуществление учета всех пациентов с нейрохирургической патологией, проживающих на территории, обслуживаемой медицинской организацией, в составе которой находится кабинет;
3) санитарно-просветительная работа среди населения;
4) координация состояния нейрохирургической помощи обслуживаемого района;
5) осуществление систематического анализа и разбора диагностических ошибок с врачами амбулаторно-поликлинических организаций.
Приложение № 1
к Положению о медицинских организациях,
оказывающих нейрохирургическую помощь
Алгоритм оказания нейрохирургической помощи
1. Плановая нейрохирургическая помощь
1. Плановая нейрохирургическая помощь оказывается в стационарной и консультативно-диагностической форме.
2. Оказание плановой медицинской помощи пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами осуществляется в специализированных нейрохирургических отделениях на базе многопрофильных медицинских организаций, отвечающих требованиям для функционирования нейрохирургического отделения, и имеющих лицензию на оказание нейрохирургической помощи.
3. Направление на оказание плановой медицинской помощи пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами на амбулаторно-поликлиническом этапе осуществляется врачами-невропатологами и/или врачами общей практики после консультации врача нейрохирурга и согласования с нейрохирургическим отделением.
4. Плановая медицинская помощь пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами оказывается при следующих состояниях:

4) нейроренимациялық блокта науқастарды одан әрі емдеу үшін айғақтарды белгілейді, науқастарды өмірлік маңызды органдардың қызметі тұрақтанғаннан кейін алдағы тәуліктерге емдеу және тексеру бойынша ұсынымдармен бейінді бөлімшелерге ауыстырады;
5) басқа бөлімшелермен жұмыс кезінде өзара байланыс пен сабақтастықты жүзеге асырады;
6) нейроанестезиология және нейрореаниматология мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне кеңес береді;
7) медициналық құжаттамаларды жүргізеді, тіркеуді және есептілікті қамтамасыз етеді;
8) нейроанестезиология және нейрореаниматология мәселелері бойынша клиникалық конференцияларды ұйымдастырады және өткізеді.
43. Науқастарға жетекшілікті тек нейрохирургия бөлімшесінің меңгерушісі, ол болмаған жағдайда аға ординатор жүзеге асырады.
7. Нейрохирургиялық кабинет
44. Нейрохирургиялық кабинет (бұдан әрі - Кабинет) кабинет құрамына енетін медициналық ұйымның басшысымен келісілген және бекітілген жоспар бойынша жұмыс істейді.
45. Нейрохирургиялық кабинет дәрігерінің негізгі міндеті болып табылады:
1) нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттар алған пациенттерге консультациялық, диагностикалық көмек көрсету;
2) кабинет құрамына енетін медициналық ұйыммен қызмет көрсетілетін аймақта тұратын барлық нейрохирургиялық патологиялы науқастарды есепке алуды жүзеге асыру;
3) халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу;
4) қызмет көрсетілетін ауданның нейрохирургиялық көмек жағдайын үйлестіру;
5) амбулаторлық-емханалық ұйымдардың дәрігерлерімен диагностикалық қателіктерді жүйелі түрде талдау және қарауды жүзеге асыру.
Нейрохирургиялық көмек көрсететін
медициналық ұйымдардың қызметі
туралы ережеге
№ 1 қосымша
Нейрохирургиялық көмек көрсету алгоритмі
1. Жоспарлы нейрохирургиялық көмек
1. Жоспарлы нейрохирургиялық көмек стационарлық және консультациялық-диагностика түрде көрсетіледі.
2. Нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттары бар науқастарға жоспарлы нейрохирургиялық көмек мамандандырылған нейрохирургиялық бөлімшелерде нейрохирургиялық бөлімше қызметіне арналған барлық талаптарға жауап беретін және нейрохирургиялық көмек көрсетуге лицензиясы бар көпбейінді медициналық ұйымдардың базасында жүзеге асырылады.
3. Нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттары бар науқастарға жоспарлы медициналық көмек көрсетуге жолдама амбулаториялық-емханалық кезеңде нейрохирург дәрігердің кеңесінен және нейрохирургиялық бөлімше келісімінен кейін невропатолог-дәрігерлермен және/немесе жалпы практика дәрігерлерімен жүзеге асырылады.
4. Нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттары бар науқастарға жоспарлы медициналық көмек келесі жағдайларда көрсетіледі:

1) нейрохирургические онкологические заболевания;
2) нейрохирургические сосудистые заболевания;
3) нейрохирургические дегенеративные заболевания позвоночника с поражением спинного мозга;
4) последствия черепно-мозговой травмы, требующие хирургического лечения;
5) прочие нейрохирургические заболевания.
5. К нейрохирургическим онкологическим заболеваниям, при которых оказывается плановая медицинская помощь, относятся:
1) все виды опухолей головного и спинного мозга, опухоли периферических нервов и черепа;
2) опухоли лицевого скелета, головы и шеи, проникающие в полость черепа и поражающие твердую мозговую оболочку и мозговое вещество;
3) опухоли позвоночника;
4) опухоли околопозвоночной локализации с прорастанием позвоночника и распространением в позвоночный канал и/или поражением твердой оболочки или волокон спинного мозга;
5) метастатические опухоли в костях черепа и позвоночника, веществе головного и спинного мозга.
6. К нейрохирургическим сосудистым заболеваниям, при которых оказывается плановая медицинская помощь, относятся:
1) все виды неразорвавшихся артериальных аневризм и артериальных аневризм в холодном периоде кровоизлияния, вследствие их разрыва;
2) все виды артерио-венозных мальформаций без признаков острого кровоизлияния или имеющие псевдоопухолевый тип течения;
3) все виды стенозирующих и деформирующих патологий брахиоцефальных артерий без признаков острого ишемического нарушения мозгового кровообращения и имеющие гемодинамическое значение;
4) все виды артерио-синусных соустий посттравматической или иной природы, имеющие гемодинамическое значение.
7. К нейрохирургическим дегенеративным заболеваниям позвоночника с поражением спинного мозга относятся все виды дегенеративных заболеваний позвоночника и межпозвоночных дисков, вызывающие неврологические осложнения и требующие хирургического лечения.
8. К последствиям черепно-мозговых травм, требующие нейрохирургического лечения, относятся посттрепанационные дефекты свода черепа, посттравматическая ликворея, кожные дефекты головы, гидроцефалия, остеомиелит и др.
9. К прочим нейрохирургическим заболеваниям относятся:
1) ликвородинамические нарушения - гидроцефалия врожденная и приобретенная, арахноидальные кисты, требующие хирургического лечения;
2) двигательные расстройства, спастические и болевые синдромы при поражении головного и спинного мозга, врожденные или приобретенные, требующие хирургического лечения;
3) функциональные расстройства нервной системы, требующие хирургического лечения;
4) фармакорезистентные формы эпилепсии;

1) нейрохирургиялық онкологиялық аурулар;
2) нейрохирургиялық қан тамырлық аурулар;
3) жұлынның зақымдануымен омыртқаның нейрохирургиялық дегенеративтік аурулары;
4) хирургиялық емдеуді қажет ететін, бассүйек-ми жарақатының зардаптары;
5) басқа да нейрохирургиялық аурулар.
5. Жоспарлы медициналық көмек көрсетілетін нейрохирургиялық онкологиялық ауруларға мыналар жатады:
1) мидың және жұлын ісіктерінің барлық түрлері, перифериялық нервтер мен бассүйектің ісіктері;
2) бет сүйектерінің, бастың және мойын бассүйек қуысына кіретін және мидың қатты қабығы мен мидың ақ затын зақымдаушы ісіктер;
3) омыртқа ісіктері;
4) омыртқа жанында орналасқан омыртқаға араласа өскен ісіктер және омыртқа өзегіне жайылуымен және/немесе қатты қабықты немесе жұлынның талшықтарын зақымдаумен;
5) бассүйекте және омыртқа сүйектерінде, мидың және жұлынның ақ затындағы метастаздық ісіктер.
6. Нейрохирургиялық тамырлы аурулар кезінде жоспарлы медициналық көмек келесі жағдайларда көрсетіледі:
1) аневризмалардың үзілуі салдарынан, қан құйылудың суық кезеңінде үзілмеген артериялық аневризмалар және артериялық аневризмалардың барлық түрі;
2) жіті қан құйылу белгілерінсіз артериялық-веналық мальформациялардың немесе ауру ағымының псевдоісіктік типі бар барлық түрі;
3) брахиоцефалдық артериялардың ми қанайналымының жіті ишемиялық бұзылыстарының белгісінсіз және гемодинамикалық маңызы бар стеноздаушы және деформацияланушы патологиялардың барлық түрлері;
4) посттравматикалық артериялық-синустық сағалықтың барлық түрлері немесе гемодинамикалық маңызы бар басқа да сипаттағы.
7. Жұлынды зақымдаумен омыртқаның нейрохирургиялық дегенеративтік ауруларына неврологиялық асқынуларды туғызатын және хирургиялық емдеуді қажет ететін омыртқаның дегенеративтік және омыртқааралық дискілерінің ауруларының барлық түрлері.
8. Нейрохирургиялық емдеуді қажет ететін бассүйек-ми жарақаттарының зардаптарына бассүйек күмбезінің трепанациялаудан кейінгі кемістіктері, посттравматикалық ликворея, бас терісінің ақаулары, гидроцефалия, остеомиелит және басқалар жатады.
9. Басқа да нейрохирургиялық ауруларға жатады:
1) Ликвородинамикалық бұзылыс - хирургиялық емдеуді қажет ететін туа біткен және жүре пайда болған гидроцефалия, арахноидальдық кисталар.
2) туа біткен және жүре пайда болған, хирургиялық емдеуді қажет ететін ми және жұлынның зақымдануы кезінде спазмалық және ауырсындыру синдромдары, қозғалыс бұзылыстары;
3) хирургиялық емдеуді қажет ететін нерв жүйесінің функционалдық бұзылыстары;
4) эпилепсияның фармокорезисттенттік формалары;

5) воспалительные заболевания центральной и периферической нервной системы, внутричерепные и спинальные абсцессы, паразитарные поражения, требующие хирургического лечения;
6) врожденные аномалии развития черепа, позвоночника, головного и спинного мозга, требующие хирургического лечения;
7) заболевания и повреждения периферических нервов.
10. Пациенты с нейроонкологической патологией после выписки из нейрохирургического отделения подлежат учету в амбулаторно-поликлиническом учреждении по месту жительства врачом неврологом и врачом онкологом.
11. Онкологическая медицинская помощь (лучевая терапия, химиотерапия) пациентам с нейрохирургическими онкологическими заболеваниями проводится в условиях онкологического диспансера.
12. Радиохирургические методы лечения (Гамма-нож) применяются на базе нейрохирургических отделений.
13. Плановая нейрохирургическая помощь оказывается согласно клиническим протоколам диагностики и лечения, утвержденным уполномоченным органом.
14. После окончания нейрохирургического лечения пациентам, при наличии медицинских показаний, оказывается стационарная ранняя нейрореабилитация в условиях нейрохирургического отделения. Следующий этап реабилитационной медицинской помощи в условиях реабилитационного (при его отсутствии неврологического) отделения.
15. Плановая консультативно-диагностическая нейрохирургическая помощь может быть оказана посредством телемедицинской конференции, для чего местным органом управления здравоохранения в областных центрах, городах республиканского значения и крупных городах определяются телемедицинские центры, на базе которых будет осуществляться конференция.
16. Оказание консультативно-диагностической помощи посредством телемедицинской конференции производится по инициативе заинтересованной организации по согласованию с местным органом управления здравоохранения. Организацию проведения телемедицинской конференции осуществляет телемедицинский центр.
17. Инициатор телемедицинской конференции оставляет за собой право выбора консультирующей организации и врача.
2. Экстренная нейрохирургическая помощь
18. Экстренная нейрохирургическая помощь оказывается в форме стационарной помощи и в форме санитарной авиации.
19. Оказание экстренной медицинской помощи пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами осуществляется в специализированных нейрохирургических отделениях на базе многопрофильных медицинских учреждений, имеющих лицензию на оказание нейрохирургической помощи, а также в любом стационаре, имеющем хирургическое или травматологическое отделение при наличии штатного нейрохирурга.

5) хирургиялық емдеуді қажет ететін орталық және шеткі нерв жүйесінің асқынған аурулары, басүйекішілік және жұлын абсцесстері, паразиттік зақымдау;
6) хирургиялық емдеуді қажет ететін басссүйек дамуының, омыртқаның, мидың және жұлынның туа біткен ақаулары;
7) перифериялық нервтердің аурулары және зақымданулары.
10. Нейроонкологиялық патологиясы бар пациенттер нейрохирургиялық бөлімшеден шығырылғаннан кейін тұрғылықты мекенжайы бойынша амбулаториялық-емханалық мекемеде дәрігер невролог және дәрігер онкологқа тіркеуге тұруы керек.
11. Нейрохирургиялық онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарға онкологиялық медициналық көмек (сәулелік терапия, химиотерапия) онкологиялық диспансер жағдайында көрсетіледі.
12. Емдеудің радиохирургиялық әдістері (Гамма-пышақ) нейрохирургиялық бөлімше базасында қолданылады.
13. Жоспарлы нейрохирургиялық көмек уәкілетті орган бекіткен диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес көрсетіледі.
14. Науқастарға нейрохирургиялық емдеу көрсетіліп болғаннан кейін, егер медициналық айғақтар бар болған жағдайда нейрохирургиялық бөлімше жағдайында стационарлық ерте нейрооңалту көрсетіледі. Медициналық оңалтудың келесі кезеңі оңалту бөлімшесі жағдайында (болмаған жағдайда неврологиялық) жүргізіледі.
15. Жоспарлы консультациялық-диагностикалық нейрохирургиялық көмек телемедициналық конференция арқылы көрсету мүмкіндігі бар, сол үшін денсаулық сақтау басқармасының жергілікті басқару органымен облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және ірі қалаларда телемедициналық орталықтар анықталынады, орталық базасында конференция жүзеге асырылады.
16. Телемедициналық конференция көмегімен консультациялық-диагностикалық көмек көрсету мүдделі ұйым бастамасымен, жергілікті денсаулық сақтау басқармасының келісімімен жүргізіледі. Телемедициналық конференцияны телемедициналық орталық жүзеге асырады. Мүдделі ұйымдардың келісімімен жергілікті денсаулық сақтау басқармасымен телемедициналық конференцияны өткізу тәртібі анықталынады.
17. Телемедициналық конференция бастамашысы кеңес беруші ұйым мен дәрігерді таңдау құқығын білдіре алады.
2. Шұғыл нейрохирургиялық көмек
18. Шұғыл нейрохирургиялық көмек стационарлық және санитариялық авиация түрінде көрсетіледі.
19. Нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттары бар науқастарға шұғыл нейрохирургиялық көмек мамандандырылған нейрохирургиялық бөлімшелерде, нейрохирургиялық бөлімше қызметіне арналған барлық талаптарға жауап беретін және нейрохирургиялық көмек көрсетуге лицензиясы бар көпбейінді медициналық ұйымдардың базасында, штатында нейрохирург бар хирургиялық немесе травматологиялық бөлімшесі бар кез келген стационарда жүзеге асырылады.

20. Экстренная медицинская помощь пациентам с нейрохирургическими заболеваниями и травмами оказывается при следующих состояниях:
1) черепно-мозговая травма;
2) травма позвоночника и спинного мозга;
3) острые воспалительные заболевания центральной нервной системы (абсцессы, посттравматические менингиты; арахноидиты, эпидуриты);
4) острое нетравматическое внутричерепное и спинальное кровоизлияние;
5) грыжи межпозвоночных дисков с острым сдавлением спинного мозга и его корешков;
6) дисфункции шунтов;
7) острый окклюзионный синдром.
21. К легкой черепно-мозговой травме относятся сотрясение мозга и ушиб мозга легкой степени. Основным критерием легкой черепно-мозговой травмы является кратковременная потеря сознания и наличие уровня сознания соответствующее 13-15 баллам шкалы комы Глазго.
22. К средне-тяжелой черепно-мозговой травме относятся ушибы головного мозга средней степени тяжести, подострое и хроническое сдавление головного мозга гематомами. Основным критерием средне-тяжелой черепно-мозговой травмы является оценка уровня сознания пострадавшего, соответствующая 9-12 баллам шкалы комы Глазго, наличие перелома свода и/или основания черепа.
23. К тяжелой черепно-мозговой травме относятся ушибы мозга тяжелой степени, внутричерепные гематомы всех видов, диффузное аксональное повреждение мозга, а также обширные вдавленные переломы черепа, переломы основания черепа и травматическое сдавление головы, травматическое субарахноидальное и внутрижелудочковое кровоизлияние. Основным критерием тяжелой черепно-мозговой травмы является оценка уровня сознания пострадавшего соответствующая 8 баллам шкалы комы Глазго и ниже.
24. К травме позвоночника и спинного мозга относятся повреждения позвоночника, сопровождающиеся травмой спинного мозга и все виды травматических повреждений спинного мозга с синдромом нарушения проводимости спинного мозга.
25. К острым воспалительным заболеваниям центральной нервной системы относятся абсцессы головного и спинного мозга, эпидуральные абсцессы, посттравматические менингиты, арахноидиты.
26. К острым нетравматическим кровоизлияниям в вещество головного мозга относятся геморрагический инсульт вследствие разрыва внутричерепного сосуда с формированием гематомы оказывающей сдавление и смещение головного мозга или случаи острого разрыва внутричерепных артериальных аневризм и артериовенозных мальформаций, кавернозных ангиом и других патологических сосудистых образований.
27. К грыжам межпозвоночных дисков с острым сдавлением спинного мозга и его корешков относят все виды острого пролапса дисков в позвоночный канал, с возникшими вследствие этого синдрома полного или частичного нарушения проводимости спинного мозга, включая кауда-синдром.

20. Нейрохирургиялық аурулар мен жарақаттары бар науқастарға шұғыл нейрохирургиялық көмек келесі жағдайларда көрсетіледі:
1) бассүйек-ми жарақаты;
2) ми және жұлын жарақаты;
3) орталық нерв жүйесінің жіті асқынған аурулары (абсцесстер, посттравматикалық менингиттер; арахноидтер, эпидуриттер);
4) жіті жарақаттық емес бассүйекішілік және жұлын қан құйылулары;
5) омыртқааралық диск жарықтарының жұлынның және оның түбіршектерінің жіті қысылуымен;
6) шунттардың дисфункциясы;
7) жіті окклюзияланушы синдром.
21. Жеңіл ми жарақатына мидың шайқалуы мен мидың жеңіл дәрежеде соғылуы жатады. Жеңіл ми жарақатының негізгі өлшемі ретінде қысқа мерзімде естен тану мен кома Глазго шкаласына сәйкес ес деңгейі 13-15 балл болып саналады.
22. Орта-ауыр ми жарақатына мидың орта ауырлық дәрежесіндегі соғылуы, мидың жеделдеу және созылмалы гематомалармен ығысуы жатады. Орта-ауыр ми жарақатының негізгі өлшемі ретінде зардап шеккен науқастың ес деңгейін бағалау, кома Глазго шкаласына сәйкес ес деңгейі 9-12 балл, бас сүйек күмбезі және/немесе негізі сынуының болуы болып табылады.
23. Ауыр ми жарақатына мидың ауыр дәрежедегі соғылуы, миішілік гематоманың барлық түрлері, мидың диффузды аксоналдық зақымдалуы, және де бас сүйегінің кең көлемде басылып сынуы, бас сүйек негізінің сынуы мен мидың жарақаттық сығылуы, жарақаттық субарахноидалды және қарыншаішілік қан құйылулар жатады. Ауыр ми жарақатының негізгі өлшемі ретінде зардап шеккен науқастың ес деңгейі кома Глазго шкаласына сәйкес 8 балл және одан да төмен болып табылады.
24. Омыртқа және жұлын жарақатына омыртқаның зақымдалуы, жұлын өткізгіштігі бұзылысымен бірге қатар жүретін жұлын жарақаты мен жұлынның барлық жарақаттық зақымдалулары жатады.
25. Орталық жүйке жүйесінің жіті асқынған ауруларына мидың және жұлынның абсцессі, эпидуральдық абсцесстер, посттравматитикалық менингиттер, арахноидиттер жатады.
26. Мидың ақ затындағы жіті жарақаттық емес қан құйылуларға миды қысатын және ығыстыратын гематомалардың қалыптасуымен бассүйекішілік тамырлардың үзілуі салдарынан болатын геморрагиялық инсульт немесе бассүйекішілік артериялық аневризмалар және артерия - веналық мальформациялар, каверналы ангиомалар мен басқа да тамырлы түзілімдердің жіті үзілуі жағдайлары жатады.
27. Жұлынның және оның түбіршектерінің жіті қысылуымен омыртқааралық диск жарықтарына омыртқа өзегіне дисктердің жіті пролапсының барлық түрлері жатады, осы синдром салдарынан туындаған жұлын өткізгіштігінің толық немесе ішінара бұзылыстары, соның ішінде кауда-синдром.

28. Пациенты с легкой черепно-мозговой травмой после консультации нейрохирурга и проведения рентгенографии черепа в прямой и боковой проекциях, ЭХО-энцефалоскопии или/и компьютерной томографии госпитализируются в нейрохирургическое отделение. Сроки госпитализации при изолированной легкой черепно-мозговой травме не превышают 10 дней, а в зависимости от наличия сопутствующих заболеваний и/или повреждений могут увеличиваться.
29. Пациенты с острым нетравматическим внутричерепным и спинальным кровоизлиянием, тяжелой и средне-тяжелой черепно-мозговой травмой и травмой позвоночника и спинного мозга госпитализируются в нейрохирургическое отделение. При отсутствии нейрохирургического отделения госпитализация осуществляется в хирургическое или травматологическое отделение, а пациенты с нетравматическим внутричерепным и спинальным кровоизлиянием в неврологическое отделение. При госпитализации пациента в хирургическое, травматологическое, неврологическое или реанимационное отделение медицинской организацией осуществляется экстренная консультативная нейрохирургическая помощь силами специалистов нейрохирургов выездной консультативной нейрохирургической бригады, осуществляющей свою деятельность в соответствии с настоящим приказом.
30. При подозрении на травму шейного отдела позвоночника в обязательном порядке производится иммобилизация полужестким воротником, рентгенография шейного отдела позвоночника в прямой и боковой проекции и в проекции через открытый рот.
31. При тяжелых сочетанных травмах обязательным условием является выполнение рентгенографии шейного отдела позвоночника в прямой и боковой проекции, рентгенографии грудной клетки и таза в прямой проекции.
32. Пациенты с уровнем сознания 8 баллов по Шкале ком Глазго (далее - ШКГ) и ниже, со стабильными и нестабильными показателями гемодинамики и дыхания, при условии отсутствия показаний к экстренному хирургическому лечению, госпитализируются сразу в нейрореанимационный блок.
33. Пациентам с уровнем сознания 8 баллов по ШКГ и ниже в обязательном порядке производится интубация трахеи и искусственная вентиляция легких в подходящем режиме.
34. Предоперационный период при экстренной патологии не должен превышать 2 часов с момента госпитализации или ухудшения состояния.
35. Нейрохирургическое лечение и интенсивная терапия проводится согласно клиническим протоколам диагностики и лечения, утвержденным уполномоченным органом.
36. После окончания нейрохирургического лечения пациентам, при наличии медицинских показаний, оказывается стационарная ранняя нейрореабилитация в условиях нейрохирургического отделения. Следующий этап реабилитационной медицинской помощи в условиях реабилитационного (при его отсутствии неврологического) отделения.

28. Жеңіл бассүйек-ми жарақатымен науқастар нейрохирургтың кеңесінен және бассүйектің тіке және қырынан түсірілген проекцияларындағы рентгенография, ЭХО-энцефалоскопия немесе/және компьютерлік томография жасалғаннан кейін нейрохирургиялық бөлімшеге жатқызылады. Оқшауланған жеңіл бассүйек-ми жарақаты бар науқастарды ауруханаға жатқызу мерзімі 10 күннен аспайды, жанама аурулары және/немесе зақымдануларының бар болуына байланысты ұзартылуы мүмкін.
29. Жіті жарақаттаушы емес бассүйекішілік және жұлын қан құйылуларымен, ауыр және орташа-ауыр бассүйек-ми жарақаты және омыртқа және жұлын жарақаты бар науқастар нейрохирургиялық бөлімшеге жатқызылады. Нейрохирургиялық бөлімше болмаған жағдайда хирургиялық немесе травматологиялық бөлімшеге жатқызылу жүзеге асырылады, жарақаттаушы емес бассүйекішілік және жұлын қан құйылуларымен науқастар неврологиялық бөлімшеге жатқызылады. Медициналық ұйымның хирургиялық, травматологиялық, неврологиялық немесе реанимациялық бөлімшелеріне науқасты жатқызу кезінде шұғыл нейрохирургиялық көмек, өз қызметін осы бұйрыққа сәйкес жүзеге асыратын көшпелі консультациялық нейрохирургиялық бригада мамандары жүзеге асырады.
30. Омыртқаның мойын бөлігінің жарақаты бар екендігіне күдік туындаған кезде жартылай қатты жағамен міндетті түрде иммобилизация, омыртқаның мойын бөлігінің тіке және қырынан түсірілген проекцияларындағы рентгенография және ауызды ашу арқылы проекциялар жүргізіледі.
31. Жанамаласқан ауыр жарақаттар кезінде міндетті түрде омыртқаның мойын бөлігінің тіке және қырынан түсірілген проекцияларындағы рентгенография, кеуде бөлігінің және жамбастың тікелей проекциясының рентгенографиясын орындау.
32. Кома Глазго шкаласына (бұдан әрі - КГШ) сәйкес ес деңгейі 8 балл және одан төмен болатын пациенттер, шұғыл хирургиялық емдеуге айғақтары жоқ болған жағдайда, гемодинамика және тыныс алудың тұрақты және тұрақсыз көрсеткіштерімен, тез арада нейрореанимациялық блокқа жатқызылады.
33. КГШ бойынша ес деңгейі 8 балл және одан төмен болатын пациенттерге міндетті түрде кеңірдекті интубациялау және қолайлы режіммен өкпені жасанды тыныс алдыру жүргізіледі.
34. Шұғыл патология кезінде операция алдындағы кезең ауруханаға жатқызу сәтінен бастап 2 сағатттан аспауы керек.
35. Нейрохирургиялық емдеу және қарқынды терапия уәкілетті орган бекіткен диагностика және емдеу клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізіледі.
36. Науқастарға нейрохирургиялық емдеу көрсетіліп болғаннан кейін, егер медициналық айғақтары бар болған жағдайда нейрохирургиялық бөлімше жағдайында стационарлық ерте нейрооңалту көрсетіледі. Медициналық оңалтудың келесі кезеңі оңалту бөлімшесі жағдайында (болмаған жағдайда неврологиялық) жүргізіледі.

37. После выписки из стационара пациентов с нейрохирургичесими заболеваниями и травмами амбулаторная медицинская помощь оказывается врачом-невропатологом, при отсутствии врача-невропатолога, участковым врачом-терапевтом, участковым врачом-педиатром, врачом общей практики с учетом рекомендаций врача-нейрохирурга, невропатолога.
38. Предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации осуществляется путем доставки квалифицированных специалистов к месту нахождения пациента либо его транспортировку в соответствующую медицинскую организацию для оказания консультативно- диагностической и лечебной помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с использованием наземного или воздушного санитарного авиатранспорта.
39. Экстренная консультативно-диагностическая и лечебная нейрохирургическая медицинская помощь осуществляется выездными бригадами отделения санитарной авиации (далее - Бригада), которая формируется заведующим отделением санитарной авиации из числа штатных и привлеченных специалистов.
40. Бригада организуется в регионах с населением более 400 тысяч жителей по согласованию с местным органом государственного управления здравоохранения.
41. Формирование Бригады осуществляется по согласованию с главным нейрохирургом местного органа государственного управления здравоохранения.
42. Состав бригады формируется из врача нейрохирурга, врача анестезиолога-реаниматолога, операционной медицинской сестры (фельдшера), санитара и водителя (пилота) специализированного санитарного транспорта, которые работают по круглосуточному графику.
43. Вызов службы санитарной авиации осуществляется на основании заявок государственных организаций здравоохранения. При экстренных ситуациях (дорожно-транспортное происшествие, несчастный случай) вызов санитарной авиации также может быть осуществлен медицинскими работниками, пострадавшими или очевидцами с места происшествия через звонок в службу санитарной авиации.
44. На должность врача нейрохирурга Бригады назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специальности "нейрохирургия" с квалификационной категорией по специальности, имеющий стаж работы не менее 3 лет.
45. На должность врача анестезиолога-реаниматолога Бригады назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специальности "анестезиология и реаниматология" с квалификационной категорией по специальности, имеющий стаж работы не менее 3 лет и прошедший подготовку по нейроанестезиологии и нейрореанимации.
46. На должность операционной медицинской сестры (фельдшера) Бригады назначается медицинская сестра (фельдшер), прошедшая повышение квалификации по вопросам операционного дела.

37. Нейрохирургиялық аурулары және жарақаттары бар науқастарды стационардан шығарғаннан кейін амбулаториялық медициналық көмекті – невропатолог дәрігер, невропатолог дәрігер болмаған жағдайда учаскелік терапевт дәрігер, жалпы практика дәрігері, нейрохирург дәрігер, невропатологтың ұсынымы ескеріле отырып көрсетіледі.
38. Санитариялық авиация түрінде медициналық көмекті ұсыну білікті мамандарды пациент тұрған орынға жеткізу немесе пациентті тиісті медициналық ұйымға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде консультациялық–диагностикалық және емдік көмек көрсету үшін жер үстіндегі көлікті немесе санитариялық әуе көлігін пайдалану арқылы жүргізіледі.
39. Шұғыл консультациялық–диагностикалық және емдік нейрохирургиялық медициналық көмек, мамандардың штат және жұмылдырылған санынан санитариялық авиация бөлімшесінің меңгерушісі ұйымдастырған санитариялық авиация бөлімшесінің көшпелі бригадалары (бұдан әрі - Бригада) жүзеге асырады.
40. Бригада денсаулық сақтау басқармасының келісімі бойынша 400 мыңнан аса халқы бар өңірлерде ұйымдастырылады.
41. Бригада жасақтары денсаулық сақтау басқармасының бас нейрохирургінің келісімі бойынша жасақталады.
42. Бригада құрамы тәуліктік кесте бойынша жұмыс істейтін нейрохирург-дәрігер, анестезиолог-реаниматолог дәрігер, операциялық мейірбике (фельдшер), санитар және мамандандырылған санитарлық көлік жүргізушісінен (ұшқыш) құралады.
43. Санитариялық авиация қызметін шақырту мемлекеттік денсаулық сақтау өтінімдері негізінде жүзеге асырылады. Шұғыл жағдайларда (ЖКО, қайғылы жағдай және т.б.) санитариялық авиация қызметін шақыртуды, сондай-ақ медициналық қызметкер, зардап шегуші немесе болған жағдайды көрген адам санитариялық авиация қызметіне қоңырау шалу арқылы жүзеге асырылады.
44. Бригаданың нейрохирург дәрігер қызметіне "нейрохирургия" мамандығы бойынша біліктілік талаптарына сәйкес, мамандығы бойынша біліктілік санаты бар, мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес еңбек өтілі бар маман тағайындалады.
45. Бригаданың анестезиолог-реаниматолог дәрігер қызметіне "анестезиология-реаниматология" мамандығы бойынша біліктілік талаптарына сәйкес, мамандығы бойынша біліктілік санаты бар, мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес еңбек өтілі бар, нейроанестезиология және нейрореанимация бойынша біліктілігін арттырудан өткен маман тағайындалады.
46. Бригаданың операциялық мейірбике (фельдшер) қызметіне операциялық іс сұрақтары бойынша біліктілігін арттырудан өткен операциялық мейірбике (фельдшер) тағайындалады.

47. Оснащение Бригады осуществляется согласно стандарта оснащения организаций, оказывающих нейрохирургическую помощь, приложения 2 к настоящему Положению.
48. Руководство действиями, определение задачи и контроль исполнения осуществляется заведующим отделением санитарной авиацией.
49. Бригада осуществляет следующие функции:
1) оказание выездной круглосуточной специализированной нейрохирургической помощи в больничных организациях (стационарах) больным с острой черепно-мозговой травмой, осложненными переломами позвоночника, спонтанными субарахноидальными кровоизлияниями, геморрагическими инсультами, острым гипертензионно-дислокационным синдромом, травмой периферической нервной системы;
2) проведение по медицинским показаниям неотложных нейрохирургических вмешательств в медицинских организациях (стационарах);
3) определение медицинских показаний и противопоказаний к переводу и транспортировке пациентов с нейрохирургическими заболеваниями и поражениями в нейрохирургическое отделение для оказания специализированной и/или высокоспециализированной медицинской помощи;
4) определение дальнейшей тактики лечения пострадавших, которым оказана помощь.
Приложение № 2
к Положению о медицинских организациях,
оказывающих нейрохирургическую помощь
Стандарт оснащения организаций, оказывающих нейрохирургическую
помощь

47. Бригаданы жабдықтау, нейрохирургиялық көмек көрсететін ұйымдарды жабдықтау стандартына осы ереженің 2 қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Іс-қимылдарға басшылық жасау, міндеттерді анықтау және орындауға бақылау жасауды санитариялық авиация бөлімшесінің меңгерушісі жүзеге асырады.
49. Бригада мынадай қызметтерді жүзеге асырады:
1) ауруханалық ұйымдарда (стационарларда) жіті бассүйек-ми жарақаты, омыртқаның асқынған сынықтары, спонтанды субарахноидалдық қан құйылулары, геморрагиялық инсульттары, жіті гипертензиялық-дислокациялық синдромы, перифериялық нерв жүйесінің жарақаты және басқа да нейрохирургиялық аурулары бар науқастарға көшпелі тәуліктік мамандандырылған нейрохирургиялық көмек көрсетуді;
2) медициналық ұйымдарда (стационарларда) медициналық айғақтар бойынша шұғыл нейрохирургиялық араласулар жүргізуді;
3) нейрохирургиялық аурулары және зақымданулары бар науқастарды нейрохирургиялық бөлімшеге мамандандырылған және/немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін ауыстыруға немесе тасымалдауға медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды анықтау;
4) көмек көрсетілген науқасты одан әрі емдеу тактикасын анықтауды.
Нейрохирургиялық көмек көрсететін
медициналық ұйымдардың қызметі
туралы ережеге
№ 2 қосымша
Нейрохирургиялық көмек беретін ұйымдарды жабдықтау стандарты

1) искуственная вентиляция легких наркозно-дыхательным аппаратом с возможностью мониторирования ЕТCO2 (определение уровня углекислого газа в конце выдоха), концентрации газового анестетика на вдохе и выдохе, МАК (минимальная альвеолярная концентрация), концентрации кислорода на вдохе и выдохе, ЧДД (частота дыхательных движений), ДО (дыхательный объем), МВЛ (минутная вентиляция легких), пикового давления, капнограммы, соотношения вдоха/выдоха, потока газа и воздушно-кислородной смеси, времени вдоха, триггера, РЕЕР (режим положительного давления в конце выдоха) и наличием испарителей для газов изофлюрана и севофлюрана, адсорберов, удлиненных дыхательных контуров для взрослых и детей;
2) мониторинг артериального давления (далее - АД), частоты сердечных сокращений, SpO2 (уровень насыщения артериальной крови кислородом), ЕТCO2, температура тела, ЭКГ-мониторинг;
3) определение газов крови и кислотно-основного состояния;
4) определение электролитного состава крови.
Специализированный мониторинг - дополнительный мониторинг за состоянием жизненно важных функций организма больного с использованием комплекса мероприятий и технических средств, который выполняется в обязательном порядке при: искусственной вентиляции легких, острой дыхательной недостаточности, острой церебральной недостаточности, острой гемодинамической недостаточности. К специализированному мониторингу относятся:
1) мониторирование внутричерепного давления, церебрального перфузионного давления при тяжелой черепно-мозговой травме, отеке головного мозга;
2) мониторирование инвазивного АД при операциях на стволе головного мозга, обширных образований головного мозга;
3) церебральная оксиметрия (неинвазивная);
4) мониторирование церебральной оксигенации SvjO2 (насыщения гемоглобина кислородом в оттекающей венозной крови из луковицы внутренней яремной вены);
5) электроэнцефалография;
6) транскраниальная доплерография;
7) определение осмолярности крови и мочи.

1) Наркоздық – дем беру аппараты арқылы ЕТCO2 (дем шығару соңында көмір қышқыл газының деңгейін анықтау) арқылы өкпені жасанды жолмен желдету мониторингі, тыныс алып-шығарудағы газ тектес анестетиканың концентрациясы, МАК (минимальды альвеолярлық концентрация), тыныс алып-шығарудағы оттегінің концентрациясы, ТАЖ (тыныс алу жиілігі), ТАК (тыныс алу көлемі), ӨМЖЖ (өкпені минуттық жасанды жолмен желдету), ең жоғарғы қысымда, капнограммалар, тыныс алып-шығарудың ара қатынасы, газ ағыны мен ауа-оттегі қоспасы, демді алу мерзімі, триггер, балалар мен ересектерге арналған РЕЕР (дем шығару соңында оң нәтижелі қысымды режим) және ересектер мен балаларға арналған ұзартылған тыныс алуконтурлары, изофлюран және севофлюран газдарына, адсорберлер үшін булағыштардың бар болуы;
2) артериялық қысым (бұдан әрі – АҚ) мониторингі, жүрек жиырылуының жиілігі, SpO2 (артериялық қанның оттегімен қанықтырылу деңгейі) ЕТCO2, дене температурасы, ЭКГ-мониторингі;
3) қанның газдары мен негізгі қышқылдылық жағдайын анықтау;
4) қанның электролиттік құрамын анықтау;
Мамандандырылған мониторинг – бұл қосымша мониторинг, науқас ағзасының өмірлік маңызы бар функцияларын іс-шаралар және техникалық құрал-жабдықтар арқылы міндетті түрде әртүрлі өкпені жасанды жолмен желдету; жіті тыныс-алу-демдік жеткіліксіздік, жіті церебралдық жеткіліксіздік, жіті гемодинамикалық жеткіліксіздік.
Мамандандырылған мониторингке:
1) бассүйекішілік қысым мониторингі, ауыр бассүйек ми жарақаты кезінде церебралдық перфузиялық қысым, ми ісігі;
2) ми діңіне, мидың кең көлемде ісігіне операция жасағанда инвазивтік АҚ мониторингі;
3) церебралдық оксиметрия (инвазивті емес);
4) церебралдық оттегілеу SvjO2 мониторлендіру (ішкі мойынтұрық көктамырының пиязшығынан ағатын қанды гемоглобинді оттегімен қанықтыру);
5) электроэнцефалография;
6) транскраниалдық доплерография;
7) несеп пен қанның осмолярлығын анықтау.