Об утверждении Методики расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 12 декабря 2011 года № 479. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2012 года № 7376. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 246
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 26.03.2015 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10-4) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума.
2. Департаменту жилищного хозяйства обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Тихонюка Н.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               С. Нокин
Утверждена приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
от 12 декабря 2011 года № 479
Методика расчета сметы расходов на содержание общего имущества
объекта кондоминиума
1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума (далее - Методика) разработана с целью установления единых подходов к формированию затрат органов управления объектом кондоминиума (далее - ОУОК) и размера платы собственников помещений (квартир).
2. Настоящая Методика применяется при расчете затрат по содержанию общего имущества многоквартирного жилого дома, исходя из норм Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
3. Настоящая Методика предполагает, что перечень услуг и работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума, а также перечень коммунальных услуг, предоставление которых обеспечивает ОУОК, определяются договором управления объектом кондоминиума.
Предлагаемая Методика не предполагает наличие исчерпывающего перечня расходов субъектов сервисной деятельности по содержанию общего имущества.

Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 12 желтоқсандағы N 479 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылғы 12 қаңтарда N 7376 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 246 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.03.2015 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 10-2-бабының 10-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Тұрғын үй шаруашылық департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Н.П. Тихонюкке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     С. Нокин
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігі Төрағасының
2011 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 479 бұйрығымен
бекітілген
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға
арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) кондоминиум объектісін басқару органының (бұдан әрі – КОБО) шығындарын және үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері төлемнің мөлшерін қалыптастыруға бірыңғай тәсіл белгілеу мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістеме «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының нормаларын негізге ала отырып, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі шығындар сметасын есептеген кезде ескерілетін негізгі шығыстардың тізбесін бегілейді.
3. Осы Әдістеме кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі қызметтер мен жұмыстардың тізбесі, сондай-ақ КОБО көрсетуді қамтамасыз ететін коммуналдық қызметтердің тізбесі кондоминиум объектісін басқару шартымен айқындалады деп болжайды.
Ұсынылып отырған Әдістеме ортақ мүлікті күтіп-ұстау жөніндегі сервистік қызмет субъектілері шығыстарының толық тізбесінің болуын болжамайды.

4. В расходы на содержание общего имущества включаются:
1) расходы на осуществление функций управления;
2) расходы по обслуживанию объекта кондоминиума;
3) расходы на капитальный ремонт;
4) расходы на оплату коммунальных услуг, содержание общего имущества объекта кондоминиума.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума несут собственники помещений (квартир) соразмерно их доле в общем имуществе, если иное не предусмотрено соглашением собственников.
6. В зависимости от типа домов, этажности, количества подъездов, конструктивных особенностей, площади и благоустройства придомовой территории и прочих индивидуальных особенностей застройки, их технического состояния и степени физического износа, перечень расходов на содержание общего имущества кондоминиумов может разниться.
7. В расходы на осуществление функций управления включаются:
1) расходы на оплату труда руководителя и сотрудников органа управления объекта кондоминиума;
2) начисления на заработную плату (социальный налог и социальные отчисления);
3) расходы на мероприятия по технике безопасности и охране труда, включая предупреждающие плакаты и таблички, приспособления, ограждения и тому подобное;
4) расходы на канцелярские товары, оргтехника и ее обслуживание.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В расходы по обслуживанию объекта кондоминиума включаются:
1) расходы на материалы по техническому обслуживанию и текущему ремонту общего имущества, подготовку к отопительному сезону;
2) расходы на спецодежду и средства индивидуальной защиты рабочих, занятых санитарным и техническим содержанием общего имущества;
3) расходы на инструменты и инвентарь;
4) расходы на мыломоющие и дезинфицирующие средства для санитарного содержания мест общего пользования, мусорных камер, мусоропроводов;
5) расходы на противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку огнетушителей, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации и тому подобное;

4. Ортақ мүлікті күтіп-ұстау шығыстарына мыналар:
1) басқару функцияларын жүзеге асыруға жұмсалатын шығыстар;
2) кондоминиум объектісіне қызмет көрсету бойынша шығыстар;
3) күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстар;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстар кіреді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
5. Ортақ мүлiктi күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстардың мөлшерi, егер меншiк иелерiнiң келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, үй-жай (пәтер) иесiнiң ортақ мүлiктегi үлесiне мөлшерлi белгiленедi.
6. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың тізбесі тұрғын үйлердің типіне, қабаттылығына, кіреберістердің санына, конструктивтік ерекшеліктеріне және салынған құрылыстың өзге де жеке ерекшеліктеріне, олардың техникалық жай-күйі мен табиғи тозу дәрежесіне байланысты.
7. Басқару функцияларын жүзеге асыру шығыстарына мыналар:
1) кондоминиум объектісін басқару органдары басшылары және қызметкерлерінің еңбекақыларына жұмсалатын шығыстар;
2) жалақыны есептеу (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар);
3) ескерту плакаттары мен тақтайшаларды, құралдарды, қоршауларды және осыған ұқсастарды қоса алғанда, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларға жұмсалатын шығыстар;
4) кеңсе тауарларына, ұйымдастыру техникаларына және оған қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар кіреді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
8. Кондоминиум объектісіне қызмет көрсету бойынша шығыстарға мыналар:
1) ортақ мүлікке техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу бойынша материалдарға, жылыту маусымына дайындалуға жұмсалатын шығыстар;
2) ортақ мүлікті санитарлық және техникалық күтіп-ұстаумен айналысатын жұмысшылардың арнайы киіміне және жеке қорғану құралдарына жұмсалатын шығыстар;
3) құралдар және керек-жарақтарға жұмсалатын шығыстар;
4) ортақ пайдаланылатын орындарды, қоқыс камераларын, қоқыс құбырларын санитарлық күтіп-ұстау үшін сабынмен жуатын және дезинфекциялайтын құралдарға жұмсалатын шығыстар;
5) өртке қарсы жабдықтарды күтіп-ұстауды қоса алғанда, өртке қарсы іс-шараларға, өрт сөндіргіштерді сатып алуға және зарядтауға, арнайы жазбалар, көрсеткіштерді жазуға, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын және осыған ұқсастарды ресімдеуге жұмсалатын шығыстар;

6) текущий ремонт и покраска малых архитектурных форм и оград;
7) посадка, уход, обрезка зеленых насаждений и газонов;
8) уборка территорий (включая инвентарь и спецодежду, материалы по борьбе с гололедом, устройство сборников мусора и урн);
9) вывоз снега и листьев.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В расходы на капитальный ремонт включаются:
1) накопления на предстоящий капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума в размере не менее 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения;
2) накопления принятые на общем собрании собственники помещений (квартир) исходя из суммы предпологаемое капитального ремонта объекта кондоминиума (проектно-сметной документации).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В расходы на оплату коммунальных услуг, содержание общего имущества объекта кондоминиума включаются:
1) стоимость приобретения и установки общедомовых приборов учета;
2) услуги по установке приборов учета, поверке, техническому обслуживанию, наладке общедомовых приборов учета;
3) расходы по оплате коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Расчет размера расходов
на содержание общего имущества объекта кондоминиума
12. Согласно действующему законодательству Республики Казахстан в сфере жилищных отношений, жилищный фонд должен содержаться в исправном состоянии, обеспечивающем надежность и безопасность проживания людей, сохранность индивидуальной собственности и общего имущества, защиту окружающей среды.
13. Техническое состояние конструкций и инженерного оборудования объекта кондоминиума должно определяться при проведении плановых общих и частичных осмотров.

6) шағын сәулеттік нысандарды және қоршауларды ағымдағы жөндеу және бояу;
7) жасыл екпелерді және газондар төсеу, күту, кесу;
8) аумақты жинау (керек-жарақтарды және арнайы киімді, көк тайғақпен күрес жөніндегі материалдарды, қоқыс жинағыштар құрылғылар мен қоқыс төгетін жәшіктерді қоса алғанда);
9) қарды, жапырақтарды және қоқыстарды шығару кіреді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
9. Күрделі жөндеу шығыстарына мыналар:
1) үй жайдың тұратын (тұрмайтын) пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен республикалық бюджет туралы заңында тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,02-еселенген мөлшерінен кем болмайтын мөлшерде кондоминиум объектісінің ортақ мүлікінің алдағы күрделі жөндеуіне жинақтау;
2) кондоминиум объектісінің болжанатын (жобалау-сметалық құжаттаманың) күрделі жөндеу сомасынан шыға отырып, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында қабылданған жинақ кіреді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
10. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау, коммуналдық қызметтерді төлеу шығыстарына мыналар:
1) үйге ортақ есептеу аспаптарын сатып алу және орнату құны;
2) есептеу аспаптарын орнату, тексеру, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, үйге ортақ есептеу аспаптарын жөндеу бойынша қызметтер;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтердің төлемдері бойынша шығыстар кіреді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
11. Алынып тасталды - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
2. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға
жұмсалатын шығыстардың мөлшерін есептеу
12. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес тұрғын үй қоры адамдардың сенімді және қауіпсіз тұрғын, жеке меншік пен ортақ мүліктің сақталуын, қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететін жарамды күйінде сақталуға тиіс.
13. Кондоминиум объектілері конструкцияларының және инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйі жалпы және ішінара жоспарлы тексеру жүргізген кезде анықталуы тиіс.

14. Сроки проведения капитального ремонта определяются на основе оценки их технического состояния. В соответствии со статьей 41-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" определение перечня и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума и согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи, осуществляется жилищной инспекцией местных исполнительных органов, имеющей функции государственного контроля в области жилищного фонда.
15. Утверждение сметы расходов на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума требует обязательного рассмотрения и одобрения на собрании собственников помещения (квартир). Жилищная инспекция осуществляет согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 06.08.2012 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Орган управления объектом кондоминиума открывает на каждый объект кондоминиума сберегательный счет в банке второго уровня для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума.
16-1. Собственники помещений (квартир) для накопления средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума обязаны ежемесячно вносить на сберегательный счет органа управления объектом кондоминиума сумму в размере, определяемом на собрании собственников помещений (квартир), но не менее размера 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Доля участия каждого собственника в стоимости необходимого к проведению капитального ремонта рассчитывается соразмерно доле собственности в общем имуществе объекта кондоминиума.
18. Размер взносов и сроки накопления определяются на основании разработанной проектно-сметной документации общим собранием собственников.

14. Күрделі жөндеу жүргізу мерзімдері олардың техникалық жай-күйін бағалау негізінде айқындалады. «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 41-2-бабына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесін және кезектілігін айқындау мен кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келісуді тұрғын үй қоры саласында мемлекеттік бақылау функциялары бар жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциялары жүзеге асырады.
15. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасын бекіту үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналысында міндетті түрде қарауды және мақұлдауды талап етеді. Тұрғын үй инспекциясы кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келісуді жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының м.а. 2012.08.06 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
16. Кондоминиум объектісін басқару органы кондоминиумның осы объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын сомаларды жинақтау үшін кондоминиумның әрбір объектісіне екінші деңгейдегі банкте жинақ шотын ашады.
16-1. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау үшін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері ай сайын кондоминиум объектісін басқару органының жинақ шотына үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында айқындалатын мөлшерде, бірақ тұрғын (тұрғын емес) үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен республикалық бюджет туралы заңында тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшерінен кем болмайтын соманы енгізуге міндетті.
Ескерту. Әдістеме 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
17. Тұрғын үйдің әрбір меншік иесінің күрделі жөндеу жүргізуге қажетті құнға қатысу үлесі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіндегі меншік иесінің үлесіне тең есептеледі.
18. Жарналардың мөлшері және жинақтау мерзімдері әзірленген жобалау-сметалық құжаттаманың негізінде меншік иелерінің жалпы жиналысында анықталады.

19. Размер взносов на содержание общего имущества объекта кондоминиума рассчитывается по формуле:
В кВ.м = Р год /(S общ *12 мес.),
где:
В кВ.м - размер взноса на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
Р год - сумма расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
S общ - общая площадь жилого дома.
Сумма расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума рассчитывается по формуле:
Р год = Р упр. + Р обслуж. + Р кап.рем. + Р опл.ком.услуг.,
где:
Р упр. - расходы на осуществление функций управления;
Р обслуж. - расходы по обслуживанию объекта кондоминиума;
Р кап.рем. - расходы на капитальный ремонт;
Р опл.ком.услуг. - расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра регионального развития РК от 30.06.2014 № 193/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Размеры затрат в месяц каждого собственника помещения (квартиры) на содержание общего имущества объекта кондоминиума определяются по формуле:
Р соб. = В кВ.м *S пом.,
где:
Р соб. - размер оплаты собственника на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
S пом. - площадь помещения, находящегося в индивидуальной (раздельной) собственности.
21. Расходы по договорам с поставщиками услуг за холодное и горячее водоснабжение, водоотведение, электроснабжение, отопление (теплоснабжение) на содержание общего имущества объекта кондоминиума входят в состав общих расходов на содержание объекта кондоминиума.
22. Определение объема предоставляемых поставщиками услуг холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, отопления (теплоснабжения) зависит от наличия или отсутствия приборов учета.
23. Если в многоквартирном жилом доме установлены общедомовые приборы учета, стоимость предоставляемых коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума определяется следующим образом:
по электроэнергии - как разница между показаниями общедомового прибора учета и суммой показаний индивидуальных (квартирных) приборов учета, умноженная на тариф определенной группы потребителей;
по водоснабжению (холодная вода хозяйственно-питьевого качества) - как разница между показаниями общедомового прибора учета и суммой показаний индивидуальных (квартирных) приборов учета, умноженная на тариф определенной группы потребителей;
по водоотведению - количество сточных вод определяется равным количеству потребленной воды хозяйственно-питьевого качества, после чего умножается на тариф определенной группы потребителей;
по теплоснабжению и горячему водоснабжению - как произведение установленного для определенной категории потребителей тарифа на разницу между объемом потребления теплоэнергии (на отопление и горячее водоснабжение) в квартирах собственников (определяется расчетным путем в соответствии с площадью квартиры собственника и количеством проживающих) и потреблением теплоэнергии по показаниям общедомового прибора учета.

19. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған жарналардың мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
Вш.м. = Ржыл/(Sжалпы*12 ай),
мұнда:
Вш.м.– кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған жарналар мөлшері;
Ржыл – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сомасы;
Sжалпы – тұрғын үйдің жалпы ауданы.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың соммасы мына формула бойынша есептеледі:
Р жыл = Р басқ. + Р қыз.көр. + Р күр.жөнд. + Р ком.қыз.төл.,
мұнда:
Р басқ. - басқару функцияларын жүзеге асыруға жұмсалатын шығыстар;
Р қыз.көр. - кондоминиум объектісіне қызмет көрсету бойынша шығыстар;
Р күр.жөнд. - күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстар;
Р ком.қыз.төл. - кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалған шығыстар.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өңірлік даму министрінің 30.06.2014 № 193/НҚ бұйрығымен (ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі).
20. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға әрбір меншік иесінің ай сайынғы шығындарының мөлшері мына формула бойынша анықталады:
Рм.и. = Вш.м.*Sалаң
мұнда:
Рм.и. – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған меншік иесі төлемдерінің мөлшері;
Sалаң – жеке (бөлек) меншіктегі үй-жайдың алаңы.
21. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің қажеттілігіне жұмсалатын суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, жылу беру (жылумен жабдықтау) үшін ресурстармен жабдықтайтын ұйымдармен шарттар жөніндегі шығыстар кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған жалпы шығыстардың құрамына кіреді.
22. Қызметті жеткізушілер ұсынған суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, жылу беру (жылумен жабдықтау) қызметтерінің көлемін анықтау тәртібі есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты болады.
23. Егер көп пәтерлі үйде үйге ортақ есептеу аспаптары орнатылған болса, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау қажеттілігі үшін көрсетілген коммуналдық қызметтер былай анықталады:
электр энергиясы бойынша – үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері мен тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифтеріне көбейтілген жеке (пәтерлік) есептеу аспаптарының көрсеткіштері сомасының айырмасы ретінде;
сумен жабдықтау бойынша (шаруашылық-ауыз су мақсатындағы суық су) – үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері мен тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифтеріне көбейтілген жеке (пәтерлік) есептеу аспаптарының көрсеткіштері сомасының айырмасы ретінде;
су бұру бойынша – сарқынды судың саны тұтынылған шаруашылық-ауыз су мақсатындағы судың санына тең белгіленеді, одан кейін тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифтеріне көбейтіледі;
жылумен жабдықтау және ыстық сумен жабдықтау бойынша – тұтынушылардың белгілі бір санаттары үшін белгіленген тарифтердің меншік иесінің пәтерінде (меншік иесі пәтерінің алаңына сәйкес және тұрып жатқандардың санына есептеу арқылы анықталады) жылу энергиясын тұтыну (жылу беру және ыстық сумен жабдықтау) көлемі мен және үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жылу энергиясын тұтыну арасындағы айырманың көбейтіндісі ретінде.

24. В смету расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума включается стоимость коммунальных услуг, потребленных за период, предшествующий планируемому, с последующим уточнением сметы по фактическим показаниям приборов учета.
25. Если в многоквартирном жилом доме отсутствуют общедомовые приборы учета, стоимость потребленных на содержание общего имущества коммунальных услуг определяется исходя из тарифов, установленных уполномоченным органом в сфере естественных монополий для определенного вида потребителей, нормативов потребления коммунальных услуг.
26. Текущий ремонт проводится с периодичностью, обеспечивающей эффективную эксплуатацию здания.

24. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасына есептеу кейін құралдарының нақты көрсеткіштері бойынша сметаны нақтылай отырып, алдағы жоспарлы кезеңнің кезеңі ішінде тұтынылған коммуналдық қызметтердің құны кіреді.
25. Егер көп пәтерлі үйде үйге ортақ есептеу аспаптары болмаса, ұсынылған коммуналдық қызметтердің құны тұтынушылардың белгілі бір түрі үшін табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган белгілеген тарифтерді, белгіленген тәртіппен бекітілген коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерін негізге ала отырып, белгіленеді.
26. Ағымдағы жөндеу ғимаратты тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін кезең-кезең бойынша жүргізіледі.