О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 марта 2012 года № 7462. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11) следующие изменения и дополнение:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
заголовки глав 1, 2, 3, 4, 5, 6 изложить в следующей редакции:
"1. Минимальный размер уставного капитала страховой (перестраховочной) организации";
"2. Минимальный размер маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и перестраховочной организации";

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебiнiң нормативтiк мәнi мен әдiстемесi, сақтандыру тобының төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативi, пруденциалдық нормативтердiң орындалғандығы жөнiндегi есептi беру нысандары мен мерзiмi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 19 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 наурызда № 7462 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебiнiң нормативтiк мәнi мен әдiстемесi, сақтандыру тобының төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативi, пруденциалдық нормативтердiң орындалғандығы жөнiндегi есептi беру нысандары мен мерзiмi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдарының актiлер жинағында 2008 жылғы 15 қарашада № 11 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебiнiң нормативтiк мәнi мен әдiстемесi, сақтандыру тобының төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативi, пруденциалдық нормативтердiң орындалғандығы жөнiндегi есептi беру нысандары мен мерзiмi туралы нұсқаулықта:
1, 2, 3, 4, 5, 6-тараулардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының барынша төмен мөлшерi";
"2. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының және қайта сақтандыру ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының барынша төмен мөлшерi";

"3. Минимальный размер маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "страхование жизни";
"4. Расчет фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации";
"5. Минимальный размер гарантийного фонда";
"6. Норматив достаточности маржи платежеспособности и гарантийного фонда";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Минимальный размер маржи платежеспособности или гарантийного фонда страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования в зависимости от рейтинговой оценки перестраховщика или значения норматива достаточности фактической маржи платежеспособности перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан, в соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции.
При увеличении минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда страховой (перестраховочной) организации на сумму переданных (передаваемых) в перестрахование обязательств используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств, указанных в пункте 35 настоящей Инструкции.
Страховые риски могут передаваться в перестрахование перестраховочным организациям - нерезидентам Республики Казахстан через посредничество страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан:
1) имеющего соответствующую лицензию (регистрацию) уполномоченного органа страны регистрации;
2) зарегистрированного в стране (территории), являющейся членом Международной Ассоциации Органов Страховых Надзоров (IAIS), не входящей в список оффшорных зон, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 145 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности накопительных пенсионных фондов и акционерных инвестиционных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5371);
3) имеющим договор страхования своей гражданско-правовой ответственности на страховую сумму не менее 176000 месячных расчетных показателей по каждому требованию и 263000 месячных расчетных показателей по всем требованиям в год.";

"3. "Өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының барынша төмен мөлшерi";
"4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының нақты есебi";
"5. Кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерi";
"6. Төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi және кепiлдiк беру қорының нормативi";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерi осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес қайта сақтандырушының қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Қазақстан Республикасынының резиденті-қайта сақтандыру ұйымының нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәніне байланысты қайта сақтандырудың қолданыстағы шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және резидент еместері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берiлетiн (берiлген) сақтандыру сыйақылары міндеттемелер сомасына өсiрiледi.
Сақтандыруға берiлген (берiлетiн) міндеттемелер сомасына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiн өсірген кезде осы Нұсқаулықтың 35-тармағында көрсетiлген рейтингтiк агенттiктердiң халықаралық немесе ұлттық шәкiлi бойынша бар болған рейтингтiк бағалардың ең төменгі рейтингi қолданылады.
Сақтандыру тәуекелдері Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерiнiң делдалдығы арқылы Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтандыруға былай берiлуi мүмкiн:
1) тiркелген елдiң уәкiлеттi органының тиiстi лицензиясы (тiркелген) бар болса;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Банктiк және сақтандыру қызметiнiң, бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылардың және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерiнiң, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен акционерлiк инвестициялық қорлар қызметiнiң мақсаттары үшiн оффшорлық аймақтардың тiзбесiн бекiту туралы" 2008 жылғы 2 қазандағы № 145 қаулысымен бекiтiлген оффшорлық аймақтардың тiзiмiне енгiзiлмеген, Сақтандыруды Қадағалау Органдарының Халықаралық Қауымдастығының (IAIS) мүшесi болып табылатын елде (аумақта) тiркелген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5371 тiркелген);
3) әр талап бойынша 176000 айлық есептiк көрсеткiштен кем емес сақтандыру сомасына және жыл iшiндегi барлық талаптар бойынша 263000 айлық есептiк көрсеткiш бойынша өз азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi үшiн сақтандыру шарты бар.";

пункт 33-1 изложить в следующей редакции:
"33-1. В сумму доли перестраховщика в страховых резервах при расчете норматива достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности с учетом классификации активов по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции не включается доля перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, заключенным со страховыми (перестраховочными) организациями-резидентами Республики Казахстан и страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентами Республики Казахстан, в одном из следующих случаев:
страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан имеет международную рейтинговую оценку агентства "Standard & Poor's" ниже "B-" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или не имеет рейтинговую оценку данных рейтинговых агентств;
у перестрахователя (цедента) отсутствует информация о финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе финансовая отчетность за последние три финансовых года, предшествующие дате заключения договора перестрахования и информация о соблюдении требований по марже платежеспособности (собственному капиталу) уполномоченного органа страны его регистрации в течение последнего отчетного периода до даты заключения договора перестрахования;
размер страховой премии по договору факультативного перестрахования на момент передачи страхового риска превышает размер премии по договору страхования, за исключением случая превышения в результате изменения курса валюты исполнения обязательства по договору перестрахования;
договор перестрахования предусматривает передачу менее десяти процентов объема ответственности и более пятидесяти процентов страховой премии;
договор перестрахования заключен в противоречие политике перестрахования перестрахователя (цедента), а также положениям постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6113);
договор перестрахования содержит условие о получении аффилиированным лицом перестрахователя (цедента) и (или) аффилиированным лицом страхователя, за исключением перестрахователя (цедента) и застрахованного лица, части страховой премии, прибыли и (или) положительной разницы между доходами и расходами перестраховщика по договору или группе договоров перестрахования.";

33-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес жоғары өтiмдi активтердiң жеткiлiктiлiгi нормативi мен активтердiң сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша жiктеудi ескерiп, нақты төлем қабiлеттiлiгiнiң маржасын есептегенде, сақтандыру резервтерiндегi қайта сақтандырушының үлесiнiң сомасына Қазақстан Республикасының резиденттерi және Қазақстан Республикасының резидентi еместері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерiндегi қайта сақтандырушының үлесі мынадай жағдайлардың бiрi болғанда кiргiзiлмейдi:
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "В-"-тен төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе осы рейтингтік агенттiктердiң рейтингтік бағасы жоқ;
қайта сақтанушыда (цедентте) Қазақстан Республикасының резидентi емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығы туралы ақпараты, оның iшiнде қайта сақтандыру шартын жасаған күннiң алдындағы соңғы үш қаржы жылының қаржылық есептiлiгi және оны тiркеген елдiң уәкiлеттi органының қайта сақтандыру шартын жасаған күнге дейiнгi соңғы есепті кезең iшiнде төлем қабiлеттiгi маржасы (меншiктi капиталы) бойынша талаптарын сақтауы туралы ақпараты жоқ;
сақтандыру тәуекелдерін тапсыру кезінде факультативті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері қайта сақтандыру шарты бойынша мiндеттемелердi орындау валютасы бағамының өзгеру нәтижесінде асып түсу жағдайын қоспағанда, сақтандыру шарты бойынша сыйлықақы мөлшерінен асып түсуі;
қайта сақтандыру шарты жауапкершiлiктiң он пайыздан аспайтын және сақтандыру сыйлықақының елу пайыздан астам көлемін тапсыруды көздейді;
қайта сақтандыру шарты қайта сақтанушының (цеденттің) қайта сақтандыру саясатына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару және iшкi бақылау жүйелерiнiң болуына қойылатын талаптар жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" қаулысының (Нормативтік құқықтық актiлердi мемлекеттік тіркеу тiзiлiмiнде № 6113 тіркелген) ережелеріне қайшы келтiрiп жасалған;
қайта сақтандыру шартында қайта сақтанушыны (цеденттi) және сақтандырылған тұлғаны қоспағанда, қайта сақтанушының (цеденттiң) аффилиирленген тұлғасы және (немесе) сақтанушының аффилиирленген тұлғасы сақтандыру сыйлықақының, пайданың және (немесе) қайта сақтандыру шарты немесе шарттар тобы бойынша қайта сақтанушының кiрiстерi мен шығыстары арасындағы пайдалы айырмасының бөлiгiн алу туралы талабы бар.";

пункт 33-3 исключить;
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Помимо рейтинговых оценок агентства "Standard & Poor's" уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств "Moody's Investors Service", "Fitch" и "A.M. Best", а также их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства). При этом рейтинговые оценки агентства "A.M. Best" используются только для целей приложения 1 к настоящей Инструкции.
Для целей настоящей Инструкции используются долгосрочные кредитные рейтинги, рейтинги финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации или соответствующие им рейтинги, указанные в приложении 7 к настоящей Инструкции.
36. В качестве высоколиквидных активов признаются следующие активы страховой (перестраховочной) организации:
1) деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от "В+" до "В" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB-" до "kzB+" по национальной шкале "Standard & Poor's ", или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;

33-3-тармақ алып тасталсын;
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда:
"35. Уәкiлеттi орган "Standard & Poor's" агенттiгiнiң рейтингтiк бағаларынан өзге "Moody's Investors Service", "Fitch" және "A.M. Best" агенттiктерiнiң, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрi – басқа рейтингтiк агенттiктер) рейтингтік бағаларын да мойындайды. Бұл ретте "A.M. Best" агенттiгiнiң рейтингтік бағалары осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасының мақсаттары үшін ғана пайдаланылады.
Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингтерi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығы рейтингтері немесе оларға сәйкес келетiн, осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасында көрсетілген рейтингтер пайдаланылады."
36. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мынадай активтерi жоғары өтiмдi активтер ретiнде танылады:
1) қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының бір пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақшасы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi салымдары;
3) мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетiн:
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
резидент емес бас банктерiнде "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент еншілес банктер болып табылатын;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен "kzB+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған (оның iшiнде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылған) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
5) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген борыштық бағалы қағаздары;

6) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
7) негосударственные ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, входящих в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан:
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
акции, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора "акции", предусмотренным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251) (далее - постановление № 77), и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
долговые ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
долговые ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, соответствующие требованиям категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки", предусмотренным постановлением № 77;
8) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах четвертом и пятом подпункта 7) настоящего пункта, выпущенные организациями - резидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумаг во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

6) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары;
7) қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тiзiмiне кiретiн Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары:
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердiң акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қор биржасында айналымына жiберiлетiн (жiберiлген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тiзiмiнiң бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5251 тiркелген) қаулысында (бұдан әрi – № 77 қаулы) көзделген "акциялар" секторының бiрiншi (ең жоғарғы) немесе екiншi (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетiн акциялар және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамаларына сәйкес шығарылған, қызметiн Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, № 77 қаулыда көзделген "рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетiн борыштық бағалы қағаздары;";
8) осы тармақтың 7) тармақшасының төртiншi және бесiншi абзацтарында көрсетiлген бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент-ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамаларына сәйкес шығарған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, мынадай талаптарға сәйкес келетiн мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингтiк агенттiктердiң бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентiн мемлекеттiк тiркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзу туралы өтiнiштi берген күнге дейiн кем дегенде екi жыл бұрын жүзеге асырылған;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентi қаржылық есептiлiктi қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) (бұдан әрi – ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында (General Accepted Accounting Principles – GAAP) (бұдан әрi – АҚШ ҚЕС) қолданылатын қаржылық есептiлiктiң стандарттарына сәйкес жасайды;
қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тiзбесiне кiретiн аудиторлық ұйымдардың бiрi борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң қаржылық есептiлiгiнiң аудитiн жүргiзедi;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептiлiгi кем дегенде екi аяқталған қаржылық жыл үшiн ұсынылған;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентiнiң меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептi күнге қаржылық есептiлiкке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржылық жылға белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң кем дегенде екi миллион елу мың еселенген мөлшерiне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң соңғы екi жылдың бiр жылындағы таза кiрiсi аудиторлық есеппен расталған соңғы есептi күнге қаржылық есептiлiкке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржылық жылға белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң кем дегенде сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерiне баламалы соманы құрайды;
лизингтiк ұйымды және кредиттiк серiктестiктi қоспағанда, қаржылық емес ұйым - борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептiлiгiнiң деректерi бойынша соңғы екi жылдың әрбiр жылы үшiн негiзгi қызметi бойынша сату көлемi республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржылық жылға белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң кем дегенде екi миллион елу мың еселенген мөлшерiне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен корпоративтiк басқару кодексiнiң болуы;
борыштық бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тiзiмiнде болуы кезiнде осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердiң болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсiнде бағалы қағаздардың меншiк иегерлерiнiң оларды иелiгiнен алу (табыстау) құқығына нұқсан келтiретiн немесе оларды шектейтiн нормалар болмайды;

9) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах четвертом и пятом подпункта 7), а также в подпункте 8) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
эмитентом долговых ценных бумаг представлялась финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
наличие чистой прибыли эмитента долговых ценных бумаг за один из трех завершенных финансовых года согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
10) ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

9) осы тармақтың 7) тармақшасының төртiншi және бесiншi абзацтарында, сондай-ақ 8) тармақшасында көрсетiлген бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңнамаларына сәйкес шығарған, қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген, мынадай талаптарға сәйкес келетiн мемлекеттiк емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингтiк агенттiктердiң бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентiн мемлекеттiк тiркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзу туралы өтiнiштi берген күнге дейiн кем дегенде бiр жыл бұрын жүзеге асырылған;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентi қаржылық есептiлiктi ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тiзбесiне кiретiн аудиторлық ұйымдардың бiрi борыштық бағалы қағаздардың эмитентiнiң қаржылық есептiлiгiнiң аудитiн жүргiзедi;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентi аудиторлық есеппен расталған соңғы аяқталған қаржылық жыл үшiн қаржылық есептiлiктi ұсынған;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептi күнге қаржылық есептiлiкке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржылық жылға белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң кем дегенде үш жүз қырық мың еселенген мөлшерiне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң аудиторлық есеппен расталған соңғы есептi күнге қаржылық есептiлiкке сәйкес аяқталған қаржылық үш жылдың бiр жылында таза кiрiсiнiң болуы;
лизингтiк ұйымды және кредиттiк серiктестiктi қоспағанда, қаржылық емес ұйым - борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептiлiгiнiң деректерi бойынша соңғы қаржылық жыл үшiн негiзгi қызметi бойынша сату көлемi республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржылық жылға белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң кем дегенде үш жүз қырық мың еселенген мөлшерiне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен корпоративтiк басқару кодексiнiң болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентiнiң құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсiнде бағалы қағаздардың меншiк иегерлерiнiң оларды иелiгiнен алу (табыстау) құқығына нұқсан келтiретiн немесе оларды шектейтiн нормалар болмайды;
10) шетел мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған, "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсiз рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар мемлекеттiк мәртебесіне ие бағалы қағаздары;

11) негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями:
долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
12) ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 37 настоящей Инструкции;
13) аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих международной рейтинговой оценкой не ниже "А" агентства "Standard & Poor's" или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Финансовые инструменты, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов в объеме, указанном в приложении 6 к настоящей Инструкции.";
заголовки глав 6-1, 7 изложить в следующей редакции:
"6-1. Норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы";
"7. Нормативы диверсификации активов";
главы 8, 8-1 изложить в следующей редакции:
"8. Совокупный размер страховых премий, начисленных страховым (перестраховочным) организациям-нерезидентам Республики Казахстан. Максимальный размер собственного удержания и порядок его расчета
42. Максимальный размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по отдельному договору страхования или перестрахования, а также по каждому страховому риску рассчитывается актуарием и не превышает следующие значения по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования или перестрахования:
до 1 января 2013 года: 100 (сто) процентов;
с 1 января 2013 года: 80 (восемьдесят) процентов;
с 1 января 2014 года: 50 (пятьдесят) процентов;
с 1 января 2015 года: 30 (тридцать) процентов.
43. При групповом страховании расчет, указанный в пункте 42 настоящей Инструкции, осуществляется по каждому застрахованному отдельно.
При состраховании расчет, указанный в пункте 42 настоящей Инструкции, осуществляется исходя из доли от страховой суммы каждого состраховщика.
Совокупный размер страховых премий, начисленных к получению перестрахователем (цедентом) по договорам страхования и перестрахования, за вычетом страховых премий, начисленных перестраховочным организациям, составляет не менее сорока процентов от совокупного размера страховых премий, начисленных к получению перестрахователем (цедентом) по договорам страхования и перестрахования по завершении финансового года.
Совокупный размер страховых премий, начисленных перестраховочным организациям - нерезидентам Республики Казахстан по договорам перестрахования по завершении финансового года, за вычетом комиссионных вознаграждений, начисленных к получению от них перестрахователем (цедентом), не превышает двадцати пяти процентов от совокупного размера страховых премий, начисленных к получению по завершении финансового года.
Ограничения, указанные в частях третьей и четвертой настоящего пункта, не распространяются на:
договоры страхования (перестрахования), по которым страховая сумма (объем обязательств) составляет не менее одного миллиарда тенге;
договоры страхования (перестрахования) воздушного транспорта, водного, железнодорожного транспорта и (или) гражданско-правовой ответственности их владельцев по которым страховая сумма (объем обязательств) составляет не менее двух процентов от размера фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования или перестрахования;
договоры перестрахования, предусматривающие принятие страховых рисков на перестрахование от страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
При этом размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по одному договору страхования или перестрахования составляет:
по договорам страхования или перестрахования, соответствующим требованиям абзаца второго части пятой настоящего пункта, не менее пяти процентов от размера фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования;
по договорам страхования или перестрахования, соответствующим требованиям абзаца третьего части пятой настоящего пункта, не менее двух процентов от размера фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования.
Если страховая сумма (объем обязательств) по договорам страхования или перестрахования, соответствующим требованиям абзацев второго и третьего части пятой настоящего пункта, составляет меньше пяти процентов и двух процентов от размера фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования или перестрахования, соответственно, то собственное удержание по таким договорам страхования или перестрахования составляет страховую сумму (объем обязательств).

11) шетелдiк ұйымдар шығарған мемлекеттiк емес бағалы қағаздары:
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар борыштық бағалы қағаздары;
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар эмитенттердiң акциялары және осы акциялар базалық активтерi болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
12) тiзбесi осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгiленген халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
13) Лондондық қымбат металлдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетiн және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткiзiлiм" ("London good delivery") стандарты ретiнде белгiленген тазартылған қымбат металлдары және металл депозиттерi, оның iшiнде "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасына немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының резидент емес - банктерiндегi металл депозиттерi.
Осы тармақта көрсетiлген қаржы құралдары осы Нұсқаулықтың 6-қосымшаcында көрсетiлген көлемде жоғары өтiмдi активтер есебiне енгiзiледi.";
6-1, 7-тараулардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Сақтандыру тобының төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативi";
"7. Активтердi әртараптандыру нормативтерi";
8, 8-1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының резиденттерi емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерi. Өздiгiнен ұстап қалудың барынша төмен мөлшерi және оны есептеу тәртiбi
42. Актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншiктi ұстап қалудың ең жоғары мөлшерiн жеке сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарты бойынша, сондай-ақ әрбiр жеке сақтандыру тәуекелi бойынша есептейдi және сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының мөлшерiне қатынасы бойынша мынадай мәнінен аспауы тиiс:
2013 жылғы 1 қаңтарға дейін: 100 (жүз) пайыз;
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап: 80 (сексен) пайыз;
2014 жылғы 1 қаңтардан бастап: 50 (елу) пайыз;
2015 жылғы 1 қаңтардан бастап: 30 (отыз) пайыз.
43. Топтық сақтандыру кезiнде осы Нұсқаулықтың 42-тармағында көрсетiлген есептеу әрбiр сақтандырылушы бойынша жеке жүргiзiледi.
Ортақ сақтандыру кезiнде осы Нұсқаулықтың 42-тармағында көрсетiлген есептеу әрбiр ортақ сақтандырушының сақтандыру сомасының үлесiне қарай есептеледi.
Қайта сақтандыру ұйымдарына есептелген сақтандыру сыйлықақыларын шегергенде, сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтанушы (цедент) алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерi қаржы жылы аяқталғаннан кейiн сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтанушы (цедент) алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерiнiң қырық пайыздан кем болмауы тиiс.
Қазақстан Республикасының резидентi емес қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтанушы (цедент) олардан алуына есептелген комиссиялық сыйақыны шегергенде, қайта сақтандыру шарттары бойынша қаржы жылы аяқталғаннан кейiн есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерi қаржы жылы аяқталғаннан кейiн есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерiнiң жиырма бес пайызынан аспайды.
Осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктерінде көрсетілген шектеулер мыналарға таратылмайды:
сақтандыру сомасы (міндеттемелердің көлемі) кемінде бір миллиард теңгені құрайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары;
сақтандыру сомасы (міндеттемелердің көлемі) сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi нақты маржасының мөлшерінен кемінде екі пайызды құрайтын әуе көлігін, су, теміржол көлігін және (немесе) олардың иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары;
Қазақстан Республикасының резиденті еместері-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдауды көздейтін қайта сақтандыру шарттары.
Бұл ретте бір сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздігінен ұстап қалу мөлшері:
осы тармақтың бесінші бөлігінің екінші абзацының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасау күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi нақты маржасының мөлшерінен кемінде бес пайызды;
осы тармақтың бесінші бөлігінің үшінші абзацының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасау күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi нақты маржасының мөлшерінен кемінде екі пайызды құрайды.
Осы тармақтың бесінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтарының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сомасы (міндеттемелердің көлемі) сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi нақты маржасы мөлшерінің тиісінше бес және екі пайызынан аз болса, онда осындай сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша өздігінен ұстап қалу сақтандыру сомасын (міндеттемелердің көлемін) құрайды.

8-1. Требования к передаче страховой (перестраховочной)
организацией принятых ею страховых рисков в перестрахование
44. При передаче страховых рисков на перестрахование перестраховщику-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему рейтинговую оценку ниже "А" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинга аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, перестрахователь (цедент) соблюдает следующие требования:
1) часть объема обязательств, принятых (подлежащих к принятию) перестрахователем (цедентом) по отдельному договору страхования, предлагается к принятию в перестрахование перестраховочным организациям-резидентам Республики Казахстан в размере превышения суммы собственного удержания перестрахователя (цедента);
2) условия предложения о заключении договора перестрахования, направляемого перестрахователем (цедентом) перестраховочным организациям-резидентам Республики Казахстан, в том числе условия о страховых тарифах, идентичны условиям предложения о заключении договора перестрахования, направляемого перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан.
44-1. Объем обязательств, предлагаемых к принятию перестраховочной организации-резиденту Республики Казахстан, не превышает максимальный размер собственного удержания данной перестраховочной организации и рассчитывается исходя из размера фактической маржи платежеспособности каждой перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан по следующей формуле:
ОП = (СС – СУ)*ФМПп / ФМПс < МРСУ
ОП – объем обязательств, предлагаемых к принятию перестраховочной организации-резиденту Республики Казахстан;
СС – страховая сумма по договору страхования или объем обязательств по договору перестрахования;
СУ – собственное удержание перестрахователя (цедента) по договору перестрахования;
ФМПп – размер фактической маржи платежеспособности перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан, рассчитанный на отчетную дату, за три месяца предшествующие дате направления предложения о заключении договора перестрахования;
ФМПс – совокупная сумма размера фактической маржи платежеспособности перестраховочных организаций-резидентов Республики Казахстан, выбранных перестрахователем (цедентом) для направления предложения (оферты) о заключении договора перестрахования, рассчитанная на отчетную дату, за три месяца предшествующие дате направления предложения о заключении договора перестрахования;
МРСУ – максимальный размер собственного удержания перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан, рассчитанный перестраховочной организацией резидентом Республики Казахстан в соответствии пунктом 42 настоящей Инструкции.

8-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта
сақтандыруға қабылданған сақтандыру тәуекелдердің
тапсыруға қойылатын талаптар
44. "Standard & Poor's" агенттiгiнiң халықаралық шәкілі бойынша "А"-тен төмен рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент емес – қайта сақтандырушысының сақтандыру тәуекелдерін тапсырған кезде қайта сақтанушы (цедент) мынадай талаптарды сақтайды:
1) жеке сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушы (цедент) қабылдаған міндеттемелер көлемінің бөлігі Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтанушы (цедент) өздігінен ұстап қалу сомасынан асып кету мөлшерінде қайта сақтандыруға қабылдауға ұсынады;
2) Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтанушы (цедент) жіберетін қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныстың талаптары, оның ішінде сақтандыру тарифтері туралы талаптар Қазақстан Республикасының резиденті еместері-қайта сақтандыру ұйымдарына жіберетін қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныстың талаптарына ұқсас.
44-1. Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымына қабылдауға ұсынатын міндеттемелердің көлемі осы қайта сақтандыру ұйымының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшерінен аспайды және әрбір Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының төлем қабiлеттiлiгi нақты маржасының мөлшерін негізге ала отырып есептеледі:
ҰК = (СС – ӨҰҚ)*ТҚНМқ / ТҚНМс < ӨҰҚЕЖМ
ҰК – Қазақстан Республикасының резидент емес - қайта сақтандыру ұйымы қабылдауға ұсынатын міндеттемелердің көлемі;
СС – сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы немесе қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелер көлемі;
ӨҰҚ – қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушының (цедентінің) өздігінен ұстап қалу;
ТҚНМқ – қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысты жіберген күннің алдындағы үш ай бұрын есепті күніне есептелген Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының төлем қабiлеттiлiгi маржасының мөлшері;
ТҚНМс – қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысты жіберген күннің алдындағы үш ай бұрын есепті күніне есептелген қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысты (оферт) жіберу үшін қайта сақтанушы (цедент) таңдаған Қазақстан Республикасының резиденттері – қайта сақтандыру ұйымдарының төлем қабілеттілігі нақты маржасы мөлшерінің жиынтық сомасы;
ӨҰҚЕЖМ – осы Нұсқаулықтың 42-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымы есептеген Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшері.

44-2. Количество перестраховочных организаций, которым направляется предложение о заключении договора перестрахования, составляет не менее пяти для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "общее страхование", не менее трех для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "страхование жизни", за исключением случаев, когда предлагаемый объем обязательств не превышает сумму максимальных размеров собственного удержания перестраховочных организаций, выбранных перестрахователем (цедентом) для направления предложения о заключении договора перестрахования.
44-3. Предложение о заключении договора перестрахования содержит следующие сведения:
вид договора перестрахования (факультативное/облигаторное перестрахование; пропорциональное /непропорциональное;);
наименование перестрахователя (цедента);
информацию о договоре страхования: имущество и (или) имущественный интерес, застрахованные по договору страхования, страховые случаи, срок действия, страховая сумма, описание застрахованного объекта, которая позволяет однозначно идентифицировать такой объект;
размер собственного удержания перестрахователя (цедента);
объем обязательств, предлагаемых к принятию перестраховочной организации-резиденту Республики Казахстан;
размер страхового тарифа по договору перестрахования;
размер страховой премии по договору перестрахования, сроки и порядок ее уплаты;
информацию о страховых рисках, включаемых в договор перестрахования;
условия осуществления страховой выплаты;
срок действия договора заключаемого договора перестрахования.
Предложение о заключении договора перестрахования предоставляет возможность перестраховочной организации – резиденту Республики Казахстан самостоятельно установить объем обязательств, принимаемых на перестрахование. При этом объем обязательств не превышает объема обязательства, предложенного к принятию перестрахователем.
44-4. Перестрахователь (цедент) по запросу перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан не позднее одного рабочего дня со дня получения запроса предоставляет документы, необходимые для оценки предлагаемого в перестрахование страхового риска, в том числе копии договора страхования, правил страхования, на основании которых заключен договор страхования, а также иную имеющуюся дополнительную информацию по конкретному страховому риску, если в отношении такой информации законодательством Республики Казахстан и (или) договором страхования не установлены ограничения в отношении ее распространения.
44-5. Предложение о заключении договора перестрахования устанавливает срок его акцепта, но не менее трех рабочих дней со дня направления предложения.
В случае согласия заключить договор перестрахования на предложенных перестрахователем (цедентом) условиях перестраховочная организация-резидент Республики Казахстан направляет письменное согласие (акцепт) перестрахователю (цеденту) с указанием объема обязательств, принимаемых на перестрахование.
Неполучение перестрахователем (цедентом) согласия в срок, установленный предложением о заключении договора перестрахования, признается отказом перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан от заключения договора перестрахования.

44-2. Ұсынылатын міндеттемелердің көлемі қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс жіберу үшін қайта сақтанушы (цедент) таңдаған қайта сақтандыру ұйымдарының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшерінің сомасынан аспайтын жағдайды қоспағанда, қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс жіберілетін қайта сақтандыру ұйымдарының саны "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін бестен кем болмауы, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін үштен кем болмауы тиіс.
44-3. Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысы мынадай мәліметтерді:
қайта сақтандыру шартының түрі (факультативті/облигаторлық қайта сақтандыру; теңбе тең/теңбе тең емес);
қайта сақтанушының (цеденттің) атауы;
сақтандыру шарты туралы ақпарат: сақтандыру шарты бойынша сақтандырылған мүліктік және (немесе) мүліктік мүдде, сақтандыру жағдайлары, қолдану мерзімі, сақтандыру сомасы, сақтандырылған объектіні осындай объектіні сәйкестендіруге мүмкіндік беретін сипаты;
қайта сақтанушының (цедентінің) өздігінен ұстап қалу мөлшері;
Қазақстан Республикасының резидент емес - қайта сақтандыру ұйымы қабылдауға ұсынатын міндеттемелердің көлемі;
қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру тарифінің мөлшері;
қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақының мөлшері, оны төлеу мерзімі мен тәртібі;
қайта сақтандыру шартына енгізілетін сақтандыру тәуекелдері туралы ақпарат;
сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру талаптары;
қайта сақтандыру шарты жасалатын шарттың қолданылу мерзімі.
Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға қабылданатын міндеттемелердің көлемін дербес белгілеуге мүмкіндік береді. Бұл ретте міндеттемелердің көлемі қайта сақтанушы қабылдауға ұсынған міндеттемелердің көлемінен аспайды.
44-4. Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымының сұратуы бойынша қайта сақтанушы (цедент) сұратуды алған күннен бастап қайта сақтандыруға ұсынылатын сақтандыру тәуекелді бағалау үшін қажетті құжаттарды, оның ішінде сақтандыру шартының, негізінде сақтандыру шарты жасалған сақтандыру ережелерінің көшірмелері, сондай-ақ нақты сақтандыру тәуекелі бойынша өзге қосымша ақпаратты егер осындай ақпаратқа қатысты оның таратылуына қатысты шектеулер белгіленбесе, бір жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
44-5. Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысы оның акцептінің мерзімін белгілейді, бірақ ұсынысты жіберген күннен бастап үш жұмыс күнінен кем емес.
Қайта сақтанушы (цедент) ұсынған шарттарда қайта сақтандыру шартын жасауға келіскен жағдайда Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтанушыға (цедентке) қайта сақтандыруға қабылданатын міндетемелердің көлемін көрсете отырып жазбаша келісім (акцепт) жібереді.
Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысымен белгіленген мерзімде қайта сақтанушы (цедент) келісімді алмауы Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыру шартын жасаудан бас тарту деп танылады.

44-6. Предложение перестрахователя о заключении договора перестрахования и письменное согласие перестраховщика-резидента Республики Казахстан заключить договор перестрахования направляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
44-7. В случае отказа перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан, выбранной перестрахователем (цедентом), от заключения предложенного договора перестрахования, перестрахователь (цедент) направляет предложение о заключении договора перестрахования иным перестраховочным организациям-резидентам Республики Казахстан до достижения общего количества перестраховочных организаций, которым предложено заключить договор перестрахования десяти для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "общее страхование", пяти для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "страхование жизни";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"9. Предоставление отчетов о выполнении пруденциальных нормативов";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган расчет пруденциальных нормативов со следующей периодичностью:
ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем - расчет пруденциальных нормативов по формам, указанным в приложениях 1, 2, 3 и 4 к настоящей Инструкции, а также дополнительные сведения;
ежедекадно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны второго рабочего дня декады, следующей за отчетной декадой месяца, по состоянию на первое, десятое, двадцатое числа месяца - расчет достаточности высоколиквидных активов по форме, указанной в приложении 6 к настоящей Инструкции.
Родительская организация страховой группы ежеквартально не позднее 18.00 часов времени города Астаны первого числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции и приложениям 1, 2 к Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924), представляет в уполномоченный орган расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы с приложением финансовой отчетности участников страховой группы, не являющихся финансовыми организациями.
Расчет пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации представляется на бумажном носителе.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы представляется на бумажном и электронном носителях.
Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы на электронном носителе представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Расчет пруденциальных нормативов и дополнительные сведения по состоянию на отчетную дату на бумажном носителе подписывается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером страховой (перестраховочной) организации, заверяется печатью и представляется в уполномоченный орган, а также хранятся в страховой (перестраховочной) организации.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы по состоянию на отчетную дату на бумажном носителе подписывается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером родительской организации страховой группы, заверяется печатью и представляется в уполномоченный орган, а также хранится в родительской организации страховой группы.
Идентичность данных отчетности страховой (перестраховочной) организации, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером страховой (перестраховочной) организации.
Идентичность данных отчетности страховой группы, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером родительской организации страховой группы.
По требованию уполномоченного органа страховая (перестраховочная) организация или родительская организация страховой группы не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
К расчету норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы прилагаются сведения о нормативных значениях, методике расчета пруденциальных нормативов участников страховой группы, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего их деятельность в стране их нахождения.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы за четвертый квартал истекшего года представляется в уполномоченный орган не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:

44-6. Қайта сақтанушының қайта сақтандыру шарты жасау туралы ұсынысы және Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандырушының қайта сақтандыру шартын жасауға жазбаша келісімі деректердiң конфиденциалдылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепiлдiк бере отырып жеткiзудiң тасымалдау жүйесін пайдалана отырып жіберіледі.
44-7. Қайта сақтанушы (цедент) таңдаған Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымы ұсынылған қайта сақтандыру шартын жасаудан бас тартқан жағдайда қайта сақтанушы (цедент) Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыру шартын жасау ұсынылған қайта сақтандыру ұйымының жалпы саны "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін онға, "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін беске жеткенге дейін қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс жібереді;";
9-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Пруденциалдық нормативтердiң орындалуы туралы есептердiң есебi және оларды беру";
45-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға мынадай кезеңділігімен:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей - осы Нұсқаулықтың 1, 2, 3 және 4-қосымшаларында көрсетілген нысандар бойынша пруденциалдық нормативтердің есебін, сондай-ақ қосымша мәліметтерді;
онкүндік сайын айдың бірінші, оныншы, жиырмасыншы күнгі жағдай бойынша айдың есепті онкүндіктен кейінгі онкүндіктің екінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей - осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша өтімділігі жоғары активтері жеткіліктілігінің есебі пруденциалдық нормативтердің есебін ұсынады.
Сақтандыру тобының бас ұйымы тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың екінші айдың бірінші күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегi № 358 қаулысымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3924 тiркелген) Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер бойынша есеп айырысудың нормативтiк мәнi мен әдiстемесi нұсқаулықтың 1, 2-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға қаржы ұйымдары болып табылмайтын сақтандыру тобы қатысушыларының қаржылық есептілігін қоса бере отырып сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебін ұсынады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерінің есебі қағаз тасымалдағышта ұсынылады.
Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебі қағаз және электрондық тасымалдағышта ұсынылады.
Электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәліметтер деректердiң конфиденциалдылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепiлдiк бере отырып жеткiзудiң тасымалдау жүйесін пайдалана отырып жіберіледі.
Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебі электрондық тасымалдағышта деректердiң конфиденциалдылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепiлдiк бере отырып жеткiзудiң тасымалдау жүйесін пайдалана отырып жіберіледі.
Қағаз тасымалдағыштағы есептi күндегi жағдай бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерiнiң есебiне және қосымша мәлiметтерiне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бiрiншi басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтерi қол қояды және мөрмен расталады да уәкiлеттi органға берiледi, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
Қағаз тасымалдағыштағы есептi күндегi жағдай бойынша сақтандыру тобының төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативiнiң есебiне сақтандыру тобының бас ұйымының бiрiншi басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтерi қол қояды және мөрмен расталады да уәкiлеттi органға берiледi, сондай-ақ сақтандыру тобының бас ұйымында сақталады.
Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есебiндегi деректердiң қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестiгiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бiрiншi басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтерi не сақтандыру тобы бас ұйымының бiрiншi басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтерi қамтамасыз етедi.
Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын сақтандыру тобының есебiндегi деректердiң қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестiгiн сақтандыру тобының бас ұйымының бiрiншi басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтерi не сақтандыру тобы бас ұйымының бiрiншi басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтерi қамтамасыз етедi.
Уәкiлеттi органның талабы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы не сақтандыру тобының бас ұйымы сұратуды алған күннен бастап 2 (екi) жұмыс күнiнен кешiктiрмей белгiленген күндегi жағдай бойынша есептiлiгi қағаз тасымалдағышта бередi.
Сақтандыру тобының төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативiнiң есебiне Қазақстан Республикасының резидентi емес болып табылатын сақтандыру тобы қатысушыларының олар тұрған елде олардың қызметiн реттейтiн уәкiлеттi тиiстi мемлекеттiң органының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген пруденциялық нормативтерiн есептеу әдiстемесi, нормативтiк мәндерi туралы мәлiметтер қоса берiледi.
Сақтандыру тобының өткен жылғы төртiншi тоқсанындағы төлем қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативiнiң есебi уәкiлеттi органға есептi жылдан кейiн келетiн жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей берiледi.";
10-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Заключительные положения";
приложение 1 к Инструкции изложить в редакции, согласно приложению к настоящему постановлению.
в таблице третьей "Расчет маржи платежеспособности для страховых организаций по общему страхованию и перестраховочных организаций" приложения 2:
строки
"
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности
(5000 + часть суммы страховых премий, передаваемых в
перестрахование, рассчитанная в соответствии с приложением к
настоящей Инструкции)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы
страховых премий, передаваемых в перестрахование,
рассчитанная в соответствии с приложением 1 к настоящей
Инструкции)
8000
";
изложить в следующей редакции:
"
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности
(5000 + часть суммы обязательств, передаваемых в
перестрахование, рассчитанная в соответствии с приложением 1
к настоящей Инструкции)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы
обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанная в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции)
8000
";
в таблице четвертой "Расчет маржи платежеспособности для страховых организаций по страхованию жизни" приложения 3:
строки
"
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности
(4000 + часть суммы страховых премий, передаваемых в
перестрахование, рассчитанная в соответствии с приложением
1 к настоящей Инструкции)
6000
Минимальный размер гарантийного фонда (5000 + часть суммы
страховых премий, передаваемых в перестрахование,
рассчитанная в соответствии с приложением 1 к настоящей
Инструкции)
7000
";
изложить в следующей редакции:
"
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности
(4000 + часть суммы обязательств, передаваемых в
перестрахование, рассчитанная в соответствии с приложением 1
к настоящей Инструкции)
6000
Минимальный размер гарантийного фонда (5000 + часть суммы
обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанная в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции)
7000
";
в таблице "Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности" приложения 4:
строки, порядковые номера 2.2., 2.3., изложить в следующей редакции:
"
2.2.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, соответствующих одному из следующих
требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже
"ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB" по национальной шкале "Standard &
Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других рейтинговых
агентств;
являются дочерними банками-резидентами,
родительские банки-нерезиденты которых имеют
долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной
валюте не ниже "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств - (с учетом сумм
основного долга и начисленного вознаграждения),
за вычетом резерва по сомнительным долгам

"10. Қорытынды ережелер";
Нұсқаулықтың 1-қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2-қосымшасының үшінші кестесінде "Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру ұйымдарына және қайта сақтандыру ұйымдарына арналған төлем қабiлеттiлiгi маржасының есебi":
мына жолдар
"
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының есептелген барынша төмен мөлшерi (5000 + осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бөлiгi)
7000
Кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерi ("6000" + осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бөлiгi)
8000
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының есептелген барынша төмен мөлшерi (5000 + осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген міндеттемелер сомасының бөлiгi)
7000
Кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерi ("6000" + осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген міндеттемелер сомасының бөлiгi)
8000
";
3-қосымшасының "Өмiрдi сақтандыру бойынша сақтандыру ұйымдарына арналған төлем қабiлеттiлiгi маржасының есебi" төртінші кестесінде:
мына жолдар
"
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының есептелген барынша төмен мөлшерi (4000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бiр бөлiгi)
6000
Кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерi (5000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бiр бөлiгi)
7000
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының есептелген барынша төмен мөлшерi (4000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген міндеттемелер сомасының бiр бөлiгi)
6000
Кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерi (5000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берiлген міндеттемелер сомасының бiр бөлiгi)
7000
";
4-қосымшасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапа және өтiмдiлiк жiктелiмдерiн ескергендегi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерiнiң есебi" деген кестесінде:
реттік нөмірлері 2.2, 2.3-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.2.
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдары мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келгенде: "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болғанда;
резидент емес - бас банктерi - күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "А-"-дан төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент-еншiлес банктер болып табылады;

11122
100 %
2.3.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг от "В+"
до "В" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от "kzBB-" до "kzB+" по
национальной шкале "Standard & Poor's", или
рейтинг аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва по
сомнительным долгам
11123
100 %
";
строку, порядковый номер 5.1., изложить в следующей редакции:
"
5.1.
акции эмитентов, имеющих международную
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по
национальной шкале "Standard & Poor's" и
депозитарные расписки, базовым активом которых
являются данные акции, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за
вычетом резерва по сомнительным долгам
11151
100 %
";
строки, порядковые номера 5.4., 5.5., изложить в следующей редакции:
"
5.4.
долговые ценные бумаги, имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по
национальной шкале "Standard & Poor's", или
рейтинг аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва по
сомнительным долгам
11154
100 %
5.5.
долговые ценные бумаги, имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по
национальной шкале "Standard & Poor's", или
рейтинг аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых агентств,
отнесенные к категории "долговые ценные бумаги,
с рейтинговой оценкой", долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой оценки первой
подкатегории (наивысшая категория)"
официального списка фондовой биржи,
предусмотренным постановлением № 77 (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва по
сомнительным долгам

11122
100%
2.3.
Күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi, "Standard & Poor's" агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В+"-тен "В"-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейiнгi рейтингтiк бағасы бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
11123
100%
";
реттік нөмірі 5.1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.1.
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердiң күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) акциялары және осы акциялар базалық активтерi болып табылатын депозитарлық қолхаттары
11151
100%
реттік нөмірлері 5.4, 5.5-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.4.
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBВ"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздары
11154
100%
5.5.
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "В-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар "рейтингтiк бағасы бар борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздары, № 77 қаулыда көзделген "бiрiншi шағын санаттың рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)" санатының талаптарына сәйкес келетiн борыштық бағалы қағаздары

11155
80 %
";
в таблице "Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов" приложения 5:
строки, порядковые номера 8082, 8083, 8084, 8085, 8085-1, 8085-2, изложить в следующей редакции:
"
8082
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 1 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8083
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 2 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8084
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 3 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 4 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-1
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 5 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-2
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 6 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
";
дополнить строками, порядковые номера 8085-3, 8085-4, 8085-5, 8085-6, 8085-7, 8085-8, 8085-9, следующего содержания:
"
8085-3
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 7 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-4
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 8 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-5
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 9 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции

11155
80%
";
5-қосымшасының "Пруденциалдық нормативтер есебiне арналған қосымша мәлiметтер" деген кестесінде:
реттік нөмірлері 8082, 8083, 8084, 8085, 8085-1, 8085-2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8082
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 1-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8083
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 2-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8084
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 3-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 4-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-1
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 5-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-2
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 6-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
";
8085-3, 8085-4, 8085-5, 8085-6, 8085-7, 8085-8, 8085-9-реттік нөмірлер, мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
8085-3
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 7-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-4
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 8-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-5
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 9-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы

8085-6
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 10 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-7
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 11 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-8
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 12 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
8085-9
Сумма увеличения минимального размера маржи
платежеспособности или гарантийного фонда на сумму
передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств
перестраховочной организации, подпадающей в группу 13 в
соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции
";
строку, порядковый номер 8088, изложить в следующей редакции:
"
8088
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB" по национальной шкале "Standard & Poor's", или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств
";
строку, порядковый номер 8090, изложить в следующей редакции:
"
8090
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный рейтинг от "В+" до "В" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB-" до "kzB+" по
национальной шкале "Standard & Poor's", или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
";
строку, порядковый номер 8093, изложить в следующей редакции:
"
8093
Акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку
не ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале
"Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и
депозитарные расписки, базовым активом которых являются
данные акции
";

8085-6
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 10-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-7
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 11-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-8
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 12-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
8085-9
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 13-топқа түсетiн қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы
";
реттік нөмірі 8088-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8088
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдары
";
реттік нөмірі 8090-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8090
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В+"-тен "В"-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейiн рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар
";
реттік нөмірі 8093-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8093
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердiң акциялары және осы акциялар базалық активтерi болып табылатын депозитарлық қолхаттары
";

строки, порядковые номера 8096, 8097, изложить в следующей редакции:
"
8096
Долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по
национальной шкале "Standard & Poor's", или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, отнесенные к категории "долговые
ценные бумаги с рейтинговой оценкой"
8097
Долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую
оценку не ниже "В-" агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по
национальной шкале "Standard & Poor's", или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
";
в таблице "Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов" приложения 6:
строки, порядковые номера 2.2., 2.3., изложить в следующей редакции:
"
2.2.
вклады в банках второго
уровня Республики Казахстан,
соответствующих одному из
следующих требований: имеют
долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzBB" по национальной шкале
"Standard & Poor's", или
рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного
из других рейтинговых
агентств
100 %
являются дочерними
банками-резидентами,
родительские
банки-нерезиденты которых
имеют долгосрочный кредитный
рейтинг в иностранной валюте
не ниже "А-" агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств – в объеме 100 % от
балансовой стоимости (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резерва по
сомнительным долгам
100 %
2.3.
вклады в банках второго
уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный
кредитный рейтинг от "В+" до
"В" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzBB-"
до "kzB+" по национальной
шкале "Standard & Poor's",
или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых
агентств - в объеме 100 % от
балансовой стоимости (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резерва по
сомнительным долгам
100 %
";

реттік нөмірлері 8096, 8097-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8096
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар "рейтингтiк бағасы бар борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздары
8097
"Standard & Poor's" агенттiгiнiң "В-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВ"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздары
";
6-қосымшаның "Жоғары өтiмдi активтер жеткiлiктiлiгi нормативiнiң есебi" деген кестеде:
реттік нөмірлері 2.2, 2.3-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.2.
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар, мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келгенде: "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болғанда;
100%
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi, резидент емес бас банктерi "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент-еншiлес банктер болып табылады - баланстық құнның 100 % көлемiнде (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
2.3.
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi "Standard & Poor's" халықаралық шәкiлi бойынша "В+"-тен "В"-ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейiнгi рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар – баланстық құнының 100 % көлемiнде (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100 %
";

строку, порядковый номер 5.1., изложить в следующей редакции:
"
5.1.
акции эмитентов,
имеющих международную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzBB" по
национальной шкале
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня по
национальной шкале
одного из других
рейтинговых агентств и
депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются данные акции –
в объеме 100 % от
балансовой стоимости (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
100 %
";
строки, порядковые номера 5.4., 5.5., изложить в следующей редакции:
"
5.4.
долговые ценные бумаги,
имеющие международную
рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzBB" по
национальной шкале
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня по
национальной шкале
одного из других
рейтинговых агентств -
в объеме 100 % от
балансовой стоимости (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
100 %
5.5.
долговые ценные бумаги,
имеющие международную
рейтинговую оценку не
ниже "В-" агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzB" по
национальной шкале
"Standard & Poor's",
или рейтинг
аналогичного уровня по
национальной шкале
одного из других
рейтинговых агентств,
отнесенные к категории
"долговые ценные бумаги
с рейтинговой оценкой";
долговые ценные бумаги,
соответствующие
требованиям категории
"долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки
первой подкатегории
(наивысшая категория)"
официального списка
фондовой биржи,
предусмотренным
постановлением № 77 - в
объеме 80 % от
балансовой стоимости (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
100 %
";
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев с тридцать второго по тридцать пятый, с тридцать девятого по сорок третий, со сто пятьдесят восьмого по сто шестьдесят четвертый, со сто семидесятого по сто восемьдесят четвертый пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
По договорам перестрахования, заключенным до введения в действие настоящего постановления, увеличение минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда страховой (перестраховочной) организации осуществляется по методике, действовавшей на дату их заключения, но не более одного года.

реттік нөмірі 5.1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.1.
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi, "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердiң акциялары және осы акциялар базалық активтерi болып табылатын депозитарлық қолхаттар - баланстық құнның 100% көлемiнде (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100 %
";
реттік нөмірлері 5.4, 5.5- жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.4.
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi, "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, баланстық құнның 100% көлемiнде борыштық бағалы қағаздар (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100 %
5.5.
күмәндi борыштар бойынша резервтi шегергендегi, "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкiлi бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, "рейтингтiк бағасы бар борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздар; № 77 қаулыда көзделген "бiрiншi шағын санаттың (ең жоғарғы санат) рейтингтiк бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетiн борыштық бағалы қағаздар - баланстық құнның 80% көлемiнде (негiзгi борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100 %
";
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз екінші абзацтан бастап отыз бесінші абзацқа дейін, отыз тоғызыншы абзацтан бастап қырық үшінші абзацқа дейін, жүз елу сегізінші абзацтан бастап жүз алпыс төртінші абзацқа дейін, жүз жетпісінші абзацтан бастап жүз сексен төртінші абзацқа дейін абзацтарды қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

Абзац тридцать пятый пункта 1 настоящего постановления действует до 1 января 2013 года.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Приложение к постановлению Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 30 января 2012 года № 19
"Приложение 1
к Инструкции о нормативных значениях и
методике расчетов пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной) организации,
норматива достаточности маржи платежеспособности
страховой группы, формах и сроках представления отчетов о
выполнении пруденциальных нормативов
Сумма увеличения минимальной маржи платежеспособности или
минимального гарантийного фонда
по состоянию на "___" ___________ 20 ___ года _________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
Наименование
перестра-
ховочной
организации
Рейтинговая оценка
перестраховщика
по международной
или национальной
шкале/ норматив
достаточности маржи
платежеспособности
Объем обязательств,
переданных
(передаваемых) в
перестрахование
по действующим
договорам
перестрахования,
всего (тыс. тенге)
Процент
увеличения
минимального
размера маржи
платежес-
пособности
или
гарантийного фонда (от
объема обяза-
тельств,
переданных
(передаваемых) в перестра-
хование)
Сумма
увеличения
минимального
размера маржи
платежеспо-
собности или
гарантийного
фонда (тыс.
тенге) (графа

Осы қаулының 1-тармағының отыз бесінші абзацы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Ұлттық Банк
Төраға
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 30 қаңтардағы
№ 19 қаулысының
қосымшасы
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
пруденциалдық нормативтер есебiнiң нормативтiк
мәнi мен әдiстемесi, сақтандыру тобының төлем
қабiлеттiлiгi маржасының жеткiлiктiлiгi нормативi,
пруденциалдық нормативтердiң орындалғандығы
жөнiндегi есептi беру нысандары мен мерзiмi туралы
Нұсқаулықтың 1-қосымшасы
_________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
Төлем қабiлеттiлiгi барынша төмен маржасының немесе барынша
төмен кепiлдiк беру қорының мөлшерiнiң өсу сомасы
20 ___ жылғы "___" ___________
(теңге мың)
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Қайта сақтандырушысының халықаралық немесе ұлттық шәкiлi бойынша рейтингтiк бағасы/төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлген (берiлетін) міндеттемелер сомасы, барлығы (мың теңге)
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу пайызы (қайта сақтандыруға берiлген (берiлетін) міндеттемелер көлемінің)
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасы (мың теңге)

0,21 %
Группа 9
>1,75
0 %
Группа 10
>1,5
0,05 %
Группа 11
>1,25
0,1 %
Группа 12
>1,0
0,2 %
Группа 13
> 0,9
5 %
Итого:
ххх
ххх
При расчете суммы увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) обязательств используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств, указанных в пункте 35 настоящей Инструкции.
Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его
замещающее) ________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель:________________________ __________ _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "____" __________ 20 __ года.
Место для печати".

0,21%
9-топ
>1,75
0%
10-топ
>1,5
0,05%
11-топ
>1,25
0,1%
12-топ
>1,0
0,2%
13-топ
>0,9
5%
Жиынтығы:
ххх
ххх
Берiлген (берiлетін) сақтандыру сыйлықақылары сомасына төлем қабiлеттiлiгi маржасының немесе кепiлдiк беру қорының барынша төмен мөлшерiнiң өсу сомасын есептегенде, осы Нұсқаулықтың 35-тармағында көрсетiлген рейтингтiк агенттiктердiң халықаралық шәкiлi бойынша бар болған рейтингтiк бағаның барынша төмен рейтингi қолданылады.
Бiрiншi басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы: _________________ _________________ ________________
(лауазымы, тегi мен аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" __________
Мөр орны".