О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 39 "Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 11 апреля 2012 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2012 года № 7637. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 491
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 27.12.2012 № 491 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан «О техническом регулировании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 39 «Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 2 июня 2010 года № 6278, опубликован в газетах «Егемен Қазақстан» 2010 жылғы 25 тамыздағы № 344-347 (26190), «Казахстанская правда» от 28 августа 2010 года № 228 (26289)) следующие изменения и дополнение:
в Правилах учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 234 изложить в следующей редакции:
«2. На территории Республики Казахстан применяются международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, отвечающие целям, предусмотренным пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан «О техническом регулировании».
3. Международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, подлежащие применению на территории Республики Казахстан, не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами, действующими в Республике Казахстан, и гармонизированными с ними стандартами, а также по качественным показателям быть не ниже показателей государственных стандартов.

"Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуiрдегi № 39 бұйрығына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 11 сәуірде № 127 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 мамырда № 7637 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 491 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 27.12.2012 № 491 Бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
«Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуiрдегi № 39 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6278 енгiзiлген, «Егемен Қазақстан» 2010 жылғы 25 тамыздағы № 344-347 (26190), «Казахстанская правда» 2010 жылғы 28 тамыздағы № 228 (26289) газеттерінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгiзiлсiн:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесiнде:
234-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы аумағында «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы, 1-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкес келетiн халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын қолданылады.»;
«3. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға жататын халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдары Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы техникалық регламенттерде және олармен үйлестiрiлген стандарттарды белгiленген талаптарға қарама–қайшы болмауға, сондай-ақ сапа көрсеткiштерi бойынша мемлекеттiк стандарттардың көрсеткіштерінен төмен болмауы тиiс.»;

4. Международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации подлежат согласованию с государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, принятые для применения на территории Республики Казахстан, вносятся в реестр государственной системы технического регулирования (далее - Реестр) с присвоением регистрационного номера.»;
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
«13-1. Для внесения в число пользователей международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) копии нормативного документа по стандартизации иностранного государства и его аутентичного перевода на государственном и русском языках, которые возвращаются после прохождения процедуры внесения в число пользователей. Подтверждение перевода осуществляется уполномоченным органом с иностранного языка;
2) копия договора с держателем подлинников стандартов, нормативных документов по стандартизации иностранного государства, содержащего обязательство держателя подлинника по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также, подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для внесения в число пользователей международных стандартов и нормативных документов по стандартизации, в течение 10 рабочих дней со дня их получения.
Об отказе во внесении в число пользователей уполномоченный орган уведомляет заявителя в письменном виде с указанием причин отказа.»;
часть вторую пункта 22 изложить в следующей редакции:
«Применению подлежат аутентичные переводы международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств на государственном и русском языках.»;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
«24. Для учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств представляются следующие документы:
1) две копии нормативного документа по стандартизации иностранного государства и его аутентичного перевода на государственном и русском языках. Подтверждение перевода осуществляется уполномоченным органом с иностранного языка;

«4. Халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштер, стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдары мемлекеттiк органдармен, олардың құзыретiне кіретін мәселелер бойынша келiсуге жатады.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға қабылданған халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштер, стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын тiркеу нөмiрiн беру арқылы мемлекеттiк техникалық реттеу жүйесiнің тiзiлiмiне (бұдан әрi – Тiзiлiм) енгiзiледi.»;
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
«13-1. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын пайдаланушылар қатарына енгізу үшiн уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжатының және пайдаланушылар қатарына енгізу рәсімінен өткен соң қайтарылатын оның мемлекеттiк және орыс тiлiндегi түпнұсқалық аудармасының көшiрмесi. Аударманы растауды шетел тілінің уәкiлеттi органы жүзеге асырады;
2) стандарттардың түпнұсқалары иесiмен жасалған келiсiм-шарттың, шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының, түпнұсқа иесiнiң осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерiстермен тұтынушыларды қамтамасыз етуi жөнiндегi мiндетi баяндалған техникалық шарттардың, сондай-ақ тұтынушының құжаттарды үшiншi жаққа беруге құқығын растау немесе жоққа шығару көшiрмесi.
Уәкілетті орган халықаралық стандарттарды және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды пайдаланушылар қатарына енгізу үшін ұсынылған құжаттарды, оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні аралығында қарайды.
Уәкiлеттi орган пайдаланушылар қатарына енгізуден бас тарту туралы, бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша түрде өтініш берушіні хабарландырады.»;
22-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi түпнұсқалық аудармалары қолдануға жатады.»;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын есептiк тiркеуге алу үшiн мынадай құжаттар ұсынылады:
1) шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттының және оның мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi түпнұсқалық аудармасының екi көшiрмесi. Аударма шетел тілінен уәкiлеттi органмен расталады;

2) копия договора с держателем подлинников стандартов, нормативных документов по стандартизации иностранного государства, содержащего обязательство держателя подлинника по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также, подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам;
3) копию заключения государственных органов, по вопросам, входящим в их компетенцию, если международные стандарты или нормативные документы по стандартизации иностранных государств содержат обязательные требования к продукции, процессам;
4) каталожный лист продукции (для стандартов организаций и технических условий стран СНГ).»;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации, в течение 10 рабочих дней со дня их получения.».
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаеву Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан                       А. Исекешев

2) стандарттардың түпнұсқалары иесiмен жасалған келiсiм-шарттың, түпнұсқа иесiнiң осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерiстермен тұтынушыларды қамтамасыз етуi жөнiндегi мiндетi қамтылған шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының, сондай-ақ тұтынушының құжаттарды үшiншi жаққа беруге құқығын растау немесе жоққа шығару көшiрмесi;
3) егер халықаралық стандарттарда және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарында олардың құзыретiне кiретiн өнiмдерге, процестерге қойылатын мiндеттi талаптары қамтылса, мемлекеттiк органдары қорытындысының көшiрмесi;
4) өнiмнiң каталог парағы (ұйым стандарттары және ТМД елдерiнің техникалық шарттары үшін).»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Уәкiлеттi орган есептік тіркеуге ұсынылған халықаралық стандарттарды және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды, оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні аралығында қарайды.».
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiнiң Техникалық реттеу және метрология комитетi (Р.А. Сәтбаев) заңнамада белгiленген тәртiпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы индустрия және жаңа технологиялар вице-министрi Қ.А. Тулеушинге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
жаңа технологиялар министрі                 Ә. Исекешев