О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 01-08/142 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту"
Приказ и. о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 18 апреля 2012 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2012 года № 7652. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 29.07.2014 № 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 23 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ и. о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 01-08/142 «Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5306; опубликованный в «Юридической газете» от 16 октября 2008 года № 158 (1558), Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 15 октября 2008 года № 10) внести следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в новой редакции:
«В соответствии с подпунктом 20) статьи 23 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ
в Правилах присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«1) спортивные звания:
почетное звание «Заслуженный тренер Республики Казахстан»;
почетное звание «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан»;
мастер спорта международного класса Республики Казахстан;
мастер спорта Республики Казахстан;»;
пункты 8-11 изложить в следующей редакции:
8. Выполнение спортивных званий и разрядов подтверждаются судейской коллегией по виду спорта в следующем составе:
1) для присвоения спортивных званий «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан» и «Мастер спорта Республики Казахстан» – не менее трех судей категории «Национальный судья по спорту высшей категории»;
2) для присвоения спортивных разрядов:
кандидат в мастера спорта Республики Казахстан – двух судей категории «Национальный судья по спорту высшей категории» и трех судей категории «Национальный судья по спорту»;
спортсмен 1 разряда – двух судей категории «Национальный судья по спорту высшей категории» и двух судей категории «Национальный судья по спорту»;

"Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын берудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 01-08/142 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 62 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылғы 14 мамырда № 7652 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 29.07.2014 № 300 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 01-08/142 «Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын берудің ережесін бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5306 болып тіркелген, 2008 жылғы 16 қазандағы «Заң газеті» № 158 (1384), Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2008 ж. № 10 жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
«Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын беру ережесінде:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) спорттық атақтар:
«Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы» құрметті атағы;
«Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері» құрметті атағы;
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері;
Қазақстан Республикасының спорт шебері;»;
8 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Спорттық атақтар мен разрядтардың орындалуын спорт түрлерінен мына құрамдағы төрешілер алқасы растайды:
1) «Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» және «Қазақстан Республикасының спорт шебері» спорттық атақтарын беру үшін - төрешілер алқасы «Спорттан жоғары санаттағы ұлттық төреші» санатындағы кемінде үш төрешіден тұрады;
2) спорттық разрядтар беру үшін:
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткерге - «Спорттан жоғары санаттағы ұлттық төреші» санатындағы екі төреші және «Спорттан ұлттық төреші» санатындағы үш төреші;
1-ші разрядты спортшыға - «Спорттан жоғары санаттағы ұлттық төреші» санатындағы екі төреші және «Спорттан ұлттық төреші» санатындағы екі төреші;

спортсмен 2 и 3 разрядов – двух судей категории «Национальный судья по спорту» и двух судей первой категории;
спортсмен 1, 2, 3 юношеских разрядов – двух судей первой категории и двух судей по спорту.
9. Почетные звания «Заслуженный тренер Республики Казахстан», «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан», спортивные звания «Мастер спорта международного класса Республики Казахстан» и «Мастер спорта Республики Казахстан» присваиваются уполномоченным органом по представлению местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) по вопросам физической культуры и спорта, Центрального спортивного клуба армии Министерства обороны Республики Казахстан, республиканских федераций по видам спорта, кроме случаев предусмотренных пунктом 15-1 данного приказа.
10. Спортивные разряды «Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан», первый спортивный разряд присваиваются местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) по вопросам физической культуры и спорта по представлению местного исполнительного органа района (города областного значения), областных федераций по видам спорта.
11. Второй и третий спортивные разряды, первый, второй и третий юношеские спортивные разряды присваиваются местным исполнительным органом района (города областного значения) по вопросам физической культуры и спорта по представлению субъектов физкультурного (физкультурно-спортивного) движения.»;
пункт 14 исключить;
дополнить пунктами 15-1, 15-2 следующего содержания:
«15-1. Спортсмены являющиеся чемпионами и призерами Олимпийских, Параолимпийских и Сурдолимпийских игр, для присвоения почетного звания «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан» документы указанные в пункте 15 Настоящих правил не представляют.
15-2. Уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней со дня завершения Олимпийских, Параолимпийских и Сурдолимпийских игр издает приказ о присвоении почетного звания «Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан».»;
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
«20. Для коллегиального рассмотрения вопросов присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту в уполномоченном органе, местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения) по вопросам физической культуры и спорта создается консультативно-совещательный орган – Комиссия по присвоению спортивных званий, разрядов (далее – Комиссия).;

2-3-ші разрядтағы спортшыға - «Спорттан ұлттық төреші» санатындағы екі төреші және бірінші санаттағы екі төреші;
1, 2, 3 жасөспірімдік разрядтағы спортшыға - бірінші санаттағы екі төреші және спорт жөнінде екі төреші болуы қажет.
9. «Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы» құрметті атағы, «Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері» және «Қазақстан Республикасының спорт шебері» спорттық атақтарын, осы бұйрықтың 15-1-тармағында қарастырылған жағдайлардан басқа жағдайларда, дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органның, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери орталық спорт клубының, спорт түрлерінен республикалық федерациялардың ұсынымы бойынша уәкілетті орган береді.
10. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер спорттық разрядын, бірінші спорттық разрядты аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның, спорт түрлерінен облыстық федерациялардың ұсынымы бойынша дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы орган береді.
11. Екінші және үшінші спорттық разрядтарды, жасөспірімдер арасындағы бірінші, екінші және үшінші спорттық разрядтарды дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорт) қозғалысы субъектілерінің ұсынымы бойынша дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы орган береді.»;
14-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1, 15-2-тармақтармен толықтырылсын:
«15-1. «Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері» құрметті атағын алу үшін Олимпиада, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар осы ереженің 15-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбайды.
15-2. Уәкілетті орган Олимпиада, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындар аяқталғаннан кейін он бес күнтізбелік күн ішінде «Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері» құрметті атағын беру туралы бұйрық шығарады».
2021-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын беру мәселелерін алқалы қарау үшін уәкілетті органда, дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарда консультативтік-кеңесші органдар - Спорт атақтарын, разрядтарын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.

21. Комиссия создается в следующем составе: председатель комиссии, заместитель председателя, члены комиссии, секретарь комиссии. Состав Комиссии утверждается приказом руководителя уполномоченного органа, местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения) по вопросам физической культуры и спорта.»;
пункт 23 изложить в новой редакции:
«23. Комиссия рассматривает представленные документы в течение одного месяца со дня поступления. При рассмотрении на заседании, комиссия принимает решение о присвоении спортивного звания, разряда и судейской категорий по спорту или отказе в рассмотрении представленных документов на присвоение спортивного звания, разряда и судейской категории по спорту.»;
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
«23-1. Основанием для отказа в рассмотрении для присвоения спортивного звания, разряда и судейской категорий по спорту является:
1) невыполнение требований пунктов 13, 15, 19 настоящих Правил;
2) недостоверность представленных документов;».
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Уполномоченный орган, местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения) по вопросам физической культуры и спорта на основании протокола Комиссии, в течение трех рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии, издают приказ о присвоении спортивных званий или спортивных разрядов.»;
пункты 26-28 исключить;
пункты 32-34 изложить в следующей редакции:
«32. Спортсменам, удостоенным спортивного звания или выполнившим разрядные требования, вручаются соответствующие удостоверения (согласно приложения 3).
33. Выдача удостоверений регистрируется в журнале регистрации выданных удостоверений.
34. Местный исполнительный орган района (города областного значения) по вопросам физической культуры и спорта на основании приказа о присвоении спортивного звания или разряда оформляет зачетную классификационную книжку спортсмена согласно приложению 4 к настоящим Правилам.».
Приложение 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу постановление Министерства по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан от 24 сентября 1996 года № 2-5 «Об утверждении новых требований к присвоению почетных спортивных званий», зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3 июля 1998 года № 533.
3. Департаменту стратегического развития (Камзебаева Д.У.):
1) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;

21. Комиссия мына құрамда құрылады: комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, комиссия мүшелері, комиссия хатшысы. Комиссияның құрамы уәкілетті органның, дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.»;
23-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«23. Комиссия ұсынылған құжаттарды келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде қарайды. Отырыста қарау кезінде Комиссия спорттық атақ, разрядты беру немесе спорттық атақ, разрядты беруге ұсынылған құжаттарды қараудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.»;
Мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
«23-1. Спорттық атақ, разрядты беруге ұсынылған құжаттарды қараудан бас тарту негіздері мыналар болып табылады:
1) осы Ереженің 131519 тармақтарының талаптарын орындамау;
2) ұсынылған құжаттардың жалғандығы;»;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Уәкілетті орган, дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы орган Комиссияның хаттамасының негізінде Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде спорттық атақтар немесе спорттық разрядтар беру туралы бұйрық шығарады.»;
26-28-тармақтар алынып тасталсын;
3211-тармақтар-34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Спорттық атаққа лайық немесе разрядтық талаптарды орындаған спортшыларға тиісті куәліктер (3-қосымшаға сәйкес) тапсырылады.
33. Куәліктерді тапсыру, берілген куәліктерді тіркеу журналында тіркеледі.
34. Дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы орган спорттық атақтар немесе разрядтар беру туралы бұйрықтардың негізінде жіктеме сынақ кітапшаларын (4-қосымшаға сәйкес) ресімдейді.».
Ережеге 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1998 жылғы 3 шілдеде № 533 тіркелген, Қазақстан Республикасының Жастар ісі, туризм және спорт министрлігінің «Құрметтік спорт атағын беруге жаңа талаптарды бекіту туралы» 1996 жылғы 24 қыркүйектегі № 2-5 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Стратегиялық даму департаменті (Д.Ү. Қамзебаева):
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;

2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Пресс-службе (Жалялитдинова Г.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить опубликование на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова Е.Б.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя                           М. Омаров
Приложение 1
к приказу и.о. Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам спорта и физической культуры
от 18 апреля 2012 года № 62
Приложение 4
к Правилам присвоения
спортивных званий, разрядов
и судейских категорий по спорту
Зачетная классификационная книжка спортсмена
№ ___ регистрации зачетной классификационной книжки спортсмена
Вид спорта
Фамилия
Имя
Отчество
Год рождения
Место жительства (адрес)
Место учебы, работы (адрес)
Местный исполнительный орган
района (города областного
значения) по вопросам
физической культуры и спорта
Спортивное звание, разряд
Подпись спортсмена
Дата
«___» ___________ 20 _ год
Зарегистрирован (-а) в местном исполнительном органе района
(города областного значения) по вопросам физической культуры и спорта
место для
фотографии
спортсмена
3.5 х 4.5
Подпись руководителя
местного исполнительного органа
района (города областного значения)
по вопросам физической культуры и
спорта
М.П.
Участие спортсмена в соревнованиях и результаты
Наименование
соревнования
Дата и место
проведения
Результат
Подпись
главного судьи
и секретаря

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Баспасөз қызметі (Г.Б. Жәлелитдинова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы                М. Омаров
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының міндетін
атқарушының 2012 жылғы 18 сәуірдегі
№ 62 бұйрығына 1-қосымша
Спорттық атақтар мен разрядтар
және спорттан төреші
санаттарын беру ережесіне
4-қосымша
Спортшының жіктеме сынақ кітапшасы
Спортшының жіктеме сынақ кітапшасының тіркеу № ____
Спорт түрі
Тегі
Аты
Әкесінің аты
Туған жылы
Тұрғылықты жері
Оқу орны, жұмыс мекенжайы
Дене шынықтыру және спорт саласындағы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы орган
Спорттық атағы, разряды
Спортшының қолы
Күні
20 жыл « »
Дене шынықтыру және спорт саласындағы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органда тіркелген
Спортшының суреті     Дене шынықтыру және спорт саласындағы      М.О.
үшін орын          аудандық (облыстық маңызы бар қаланың)
3.5 х 4.5           жергілікті атқарушы орган басшысының
қолы
Спортшының жарысқа қатысуы және нәтижесі
Жарыстың аты
Өткізілген орны мен мерзімі
Нәтижесі
Бас төреші мен хатшының қолы