Об утверждении Перечня документов, необходимых для постановки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на централизованный учет
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2012 года № 7741. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 657
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 26.11.2015 № 657.
В соответствии с пунктом 12 Правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 388, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень документов, необходимых для постановки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на централизованный учет.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Шер Р.П.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации и его размещение на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Начальникам областных, городов Астаны и Алматы управлений образования довести данный приказ до районных и городских отделов образования, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
«Согласован»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_________ Г. Абдыкаликова
17 мая 2012 г.
«Согласован»
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_________ С. Каирбекова
16 мая 2012 г.
«Согласован»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ К. Касымов
_______ 2012 г.
Утвержден
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 мая 2012 года № 209
Перечень документов,
необходимых для постановки детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, на централизованный учет

Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке қоюға қажетті құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 209 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 18 маусымда № 7741 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 657 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойвылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 26.11.2015 № 657 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 388 қаулысымен бекітілген Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларының 12-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне қоюға қажетті құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер):
1) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары білім басқармаларының бастықтары осы бұйрықты аудандық және қалалық білім бөлімдеріне, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарға жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр                                    Б. Жұмағұлов
«Келісілді»                          «Келісілді»
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік        Денсаулық сақтау министрі
қорғау министрі
_____________ Г. Әбдіқалықова        __________ С. Қайырбекова
2012 жылғы 17 мамыр                  2012 жылғы 16 мамыр
«Келісілді»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Қасымов
2012 жылғы 21 мамыр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 10 мамырдағы
№ 209 бұйрығымен бекітілген
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды
республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне
қоюға қажетті құжаттардың тізбесі

развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет
Дети от 0 до 2 месяцев
Действия с игрушками:
Глаза ребенка следят за
погремушкой/ игрушкой, которые
движутся перед его глазами
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте с
воспитателем
Дети от 2 до 6 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок держит погремушку
Ребенок играет с погремушкой:
кладет ее в рот, трясет ею,
перекладывает из одной руки в
другую и т.д.
Развитие речи:
Ребенок издает звуки при
контакте с воспитателем
Развитие моторики:
Ребенок переворачивается со
спины на живот с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок улыбается при контакте
с воспитателем
Дети от 6 месяцев до
9 месяцев
Действия с игрушками:
Ребенок складывает кубики друг
на друга
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные
сочетания гласных и согласных
(ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.)
Развитие моторики:
Ребенок сидит без опоры с
возраста:
Ребенок ползает/ двигается
вперед с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается,
когда его держит знакомый
воспитатель
Дети от 9 месяцев до 1 года
Действия с игрушками:
Ребенок осознанно играет с
игрушками: толкает машинки,
укладывает куклу в кровать,
кормит куклу и т.д.
Развитие речи:
Ребенок повторяет различные
сочетания гласных и согласных
(ба-ба, да-да, ма-ма и т.д.) и
кроме того умеет произносить
несколько отдельных слов
Развитие моторики:
Ребенок ходит, не опираясь о
предметы мебели, с возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок быстрее успокаивается,
когда его держит знакомый
воспитатель
Дети от 1 года до 3 лет
Действия с игрушками:
Ребенок играет с другими детьми
в ролевые игры с игрушками
Ребенок корчит гримасы,
изображает людей или животных с
определенными чертами
Ребенок объединяется с другими
детьми во время командных игр
(игры с мячом, карточные игры и
т.д.)
Развитие речи:
Ребенок говорит предложениями
Ребенок понимает предлоги:
на, под, за и т.д.
Ребенок использует предлоги:
на, под, за и т.д.
Развитие моторики:
Ребенок ходит самостоятельно с
возраста:
Ребенок поднимается и спускается
с лестницы с помощью, с
возраста:
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/ следует за
знакомым воспитателем, когда
воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого
воспитателя, когда он/ она
расстроен или поранился
Ребенок ищет физического
контакта со всеми взрослыми,
которые входят в палату
Контакт с другими детьми:
Ребенок проявляет интерес к
другим детям, глядя или улыбаясь
при виде их действий
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Дети от 3 до 5лет
Развитие речи:
Ребенок говорит в прошедшем
времени
Ребенок пишет свое имя
Ребенок читает простые слова
Развитие моторики
Ребенок самостоятельно ходит,
поднимается и спускается с
лестницы с возраста:
Ребенок катается на велосипеде
без помощи с возраста
Контакты со взрослыми:
Ребенок плачет/ следует за
знакомым воспитателем, когда
воспитатель выходит из комнаты
Ребенок активно ищет знакомого
воспитателя, когда он/ она
расстроен или поранился
Ребенок ищет физического
контакта со всеми взрослыми,
которые входят в палату
Ребенок выражает воспитателю
свои эмоции словами
Контакт с другими детьми:
Ребенок активно участвует в
играх детей
Ребенку нравится играть с детьми
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, Ф.И.О. и печать специалиста, заполнявшего отчет,
на каждой странице.
Дата заполнения
Приложение 12 к Перечню
документов, необходимых
для постановки детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей,
на централизованный учет
Форма
Угловой штамп
Отчет о психологических и социальных особенностях
развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше
Описание умственного и физического
развития
Физическое:
Моторика
координация движений
органы восприятия
Мимика
жестикуляция
Устная речь
Эмоциональное:
Выражение чувств
Развитие привязанностей
Умственное:
понимание + применение новых знаний
школьное развитие
социальное, в группах – со взрослыми –
с детьми/доверие
доверие к чужим
особенности ребенка
способности
неразвитые стороны
возрастное развитие (соответствует ли своему возрасту)
Контакт с другими детьми:
Проявляет интерес к другим детям
Нравится играть с детьми
Активно участвует в играх детей
Общий уровень деятельности:
Пассивный
Активный
Чрезмерно активный
Общее настроение
Спокойный, серьезный
Эмоциональный, безразличный
Суетливый, трудно успокаиваемый
Счастливый, довольный
Подпись, Ф.И.О. и печать специалиста, заполнявшего отчет,
на каждой странице.
Дата заполнения

0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы
психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктері туралы есеп
Жасы 0-ден 2 айға дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Баланың көзі алдындағы қозғалатын сылдырмақты байқайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күледі
Жасы 2-ден 6 айға дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала сылдырмақты ұстайды
Бала сылдырмақпен ойнайды: оны аузына салады, сылдырлатады, бір қолынан екінші қолына ауыстырады және т.б.
Тіл дамуы:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала бір дыбыстарды айтады
Даму моторикасы:
Бала қай жастан бастап арқасынан етбетінен аунайды
Ересектермен байланыс:
Тәрбиешімен байланыс кезінде бала күледі
Жасы 6-дан 9 айға дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала кубиктерді қалайды
Тіл дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма және т.б.)
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала сүйеусіз отырады:
Қай жастан бастап бала алдыға қарай еңбектейді/жылжиды:
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші көтергенде тез тыныштанады
Жасы 9 айдан 1 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала ойыншықпен саналы түрде ойнайды: машинаны итереді, қуыршақты керуетке салады, құыршақты тамақтандырады және т.б.
Тіл дамуы:
Бала дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі тіркестерін қайталайды (ба-ба, да-да, ма-ма және т.б.), сонымен қатар бірнеше бөлек сөздерді айта алады
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала сүйінбей өздігінен жүреді:
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші көтергенде тез тыныштанады
1-ден 3 жасқа дейінгі балалар
Ойыншықпен әрекет:
Бала басқа балалармен рольдік ойындар ойнайды
Бала бет-аузын қисайтады, адамдарды немесе жануарларды бейнелейді
Топтық ойындарда бала басқа балалармен бірігеді (доппен ойын, карта ойыны және т.б.)
Тіл дамуы:
Бала сөйлемдермен сөйлейді
Бала көмекші сөздерді түсінеді
Бала көмекші сөздерді пайдаланады
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала өздігінен жүреді:
Қай жастан бастап бала басқалардың көмегімен баспалдақтан түсіп, шығады
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды/артынан ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палата кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала басқа балаларға қарайды немесе күлімдейді
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоциональды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
3-тен 5 жасқа дейінгі балалар
Тіл дамуы:
Бала өткен шақта сөйлейді
Бала өз атын жазады
Бала жай сөздерді оқиды
Даму моторикасы:
Қай жастан бастап бала баспалдақтан өздігінен түсіп, шығады
Қай жастан бастап бала көмексіз велосипед тебеді
Ересектермен байланыс:
Бала таныс тәрбиеші бөлмеден шыққанда жылайды/артынан ереді
Бала көңілсіз болғанда немесе жараланғанда таныс тәрбиешісін іздейді
Палата кіретін барлық ересектермен байланысқысы келеді
Бала тәрбиешіге өз эмоциясын сөздермен жеткізеді
Басқа балалармен байланыс:
Бала балалармен ойнауға белсенді қатысады
Балаға басқа балалармен ойнағанды ұнатады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоциональды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. және мөрі.
Толтыру күні
Жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларды
республикалық деректер банкінің
орталықтандырылған есебіне қоюға қажетті
құжаттардың тізбесіне
12-қосымша
Нысан
Бұрыштама мөртабан
6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы
психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктері туралы есеп
Ақыл-ой және дене дамуын сипаттау
Дене:
Моторика
Қимылды үйлестіру
Түйсік органдары
Мимика
Ымдау
Ауызша тіл
Эмоционалды:
Сезім білдіру
Үйірлік дамуы
Ақыл-ой:
түсіну + жаңа білімді пайдалану
мектептік даму
әлеуметтік, топтарда – ересектермен – балалармен/сенім
бейтаныс адамдарға сенім
баланың ерекшеліктері
ерекшеліктер
дамымаған жақтары
жас дамуы (өз жасына сәйкес келеді ме)
Басқа балалармен байланыс:
Басқа балаларға қызығушылық танытады
Балалармен ойнағанды ұнатады
Балалардың ойнына белсенді қатысады
Жұмысының жалпы деңгейі:
Белсенді емес
Белсенді
Шамадан тыс белсенді
Жалпы көңіл-күйі
Салмақты, байсалды
Эмоционалды, көңілсіз
Тынышсыз, жұбату қиын
Бақытты, разы
Әр бетте есепті толтырған маманның қолы, Т.А.Ә. және мөрі.
Толтыру күні