Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 30)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2012 года № 230-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7753. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 98.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.03.2020 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 30).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 июня 2012 года № 230-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 30)
1. Общие положения
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 30) состоит из раздела "Производство синтетических каучуков, жирозаменителей и продуктов нефтехимии".
Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет разделы "Характеристика работ", "Должен знать", "Примеры работ".
Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий.
В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.
В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики разрабатывает дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "Должен знать" рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии.
Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем разделе.
При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (30-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 маусымдағы № 230-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 25 маусымда № 7753 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 98 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.03.2020 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (30-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 14 маусымдағы
№ 230-ө-м бұйрығымен
бекітілді
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (30-шығарылым)
1. Жалпы ережелер
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (30-шығарылым) "Синтетикалық каучуктар, май алмастырушылар және нефтехимия өнімдерінің өндірісі" бөлімінен тұрады.
Жұмыстардың разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбектің күрделілігі деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды жоғарлататын төтенше жағдайларды қоспағанда) белгіленді.
Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамасы "Жұмыс сипаттамасы", "Білуге тиіс", "Жұмыс үлгілері" деген бөлімдерден тұрады.
"Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай білуге тиіс жұмыстардың суреттемесін қамтиды.
"Білуге тиіс" бөлімінде арнаулы білімге, сондай-ақ ережелерді, нұсқаулықтар мен басшы материалдарды, жұмысшы қолдануға тиісті әдістер мен құралдарды білуіне қатысты жұмысшыға қойылатын негізгі талаптар қамтылған.
Тарифтік-біліктілік сипаттамасында жұмысшы кәсібінің осы разрядына анағұрлым тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиісті жұмыстардың барлығын қамти алмайды. Жұмыс беруші қажетті жағдайда, жұмыс ерекшелігін ескере отырып, тиісті разряд жұмысшылары кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында қамтылған жұмыстарға сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбесін әзірлейді.
"Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімдермен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ереже мен нормаларды, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, орындалатын жұмыс (қызмет) сапасына қойылатын талаптарды, жарамсыздықтың түрлері мен оның алдын алу және жоюдың тәсілдерін, өндірістік дабылдатқышты, жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білуі тиіс.
Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай білуге, сондай-ақ осы кәсіптегі разряды төмен жұмысшыларға басшылық жасай білуі тиіс.
Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық - құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмыстарды тарификациялаған және жұмысшылардың біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.
Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттарды толтырған кезде, сондай-ақ тарифтік разряды өзгерген кезде, оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.

В целях удобства пользования, ЕТКС (выпуск 30) предусматривает алфавитный указатель (приложение 1), содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
2. Производство синтетических каучуков, жирозаменителей и продуктов нефтехимии
Аппаратчик балансовых установок
1. Аппаратчик балансовых установок 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса контроля за работой контактных печей при помощи балансовых установок в соответствии с рабочей инструкцией. Подготовка и сборка балансовых установок, проверка на герметичность, отбор через конденсатор контактного газа из коллектора контактной печи, анализ газа и определение плотности конденсата. Регулирование скорости прохождения газа и конденсата, плотности конденсата, температуры, вакуума, давления с помощью контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Устранение неисправностей в работе оборудования. Обслуживание газовых часов, газомеров, сборников, холодильников, установки для дымовых регенерационных газов. Отбор проб. Ведение записей в производственном журнале.
Должен знать: технологическую схему контроля за работой контактных печей, устройство балансовых установок, физико-химические свойства контактного газа, конденсата, правила регулирования процесса, правила отбора проб.
Аппаратчик вакуум – приемников
2. Аппаратчик вакуум – приемников 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса охлаждения, отстаивания и передачи жирных кислот по фракциям, жирных спиртов и других жирных продуктов с помощью вакуума на последующие стадии процесса или на склады под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Прием продукта из конденсаторов, каплеотбойников и дефлегматоров в вакуум приемники. Регулирование подачи охлаждающей воды и циркулированного конденсата на холодильники, обогрева коммуникаций и хода технологического процесса по показаниям контрольно измерительных приборов и данным химических анализов. Выгрузка продукта из вакуум - приемника в емкости готовой продукции. Ведение рабочих журналов.
Должен знать: технологический процесс охлаждения, отстаивания и передачи жирных кислот и спиртов с помощью вакуума на последующие стадии процесса, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, коммуникаций, арматуры и контрольно-измерительных приборов, физико-химические и технологические свойства полупродуктов, правила регулирования технологического процесса на рабочем месте.
3. Аппаратчик вакуум – приемников 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса охлаждения, отстаивания и передачи жирных кислот по фракциям, жирных спиртов и других жидких продуктов с помощью вакуума на последующие стадии процесса или на склады. Подключение отдельных вакуум - приемников к общей системе, создание, поддержание и стравливание вакуума. Поддержание и контроль всех параметров технологического режима: температуры, давления, разряжения и так далее, в соответствии с рабочими инструкциями. Отбор проб. Расчет количества греющего пара и охлаждающей воды согласно количеству продукта и его фракции. Замер уровней и определение объема готовой продукции, пересчет объемных показателей в весовые. Обслуживание вакуум-приемников, пароструйных эжекторов, холодильников, теплообменников, насосов и другого оборудования обслуживаемого участка. Контроль за работой всего оборудования обслуживаемого участка. Пуск и остановка оборудования. Предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования, коммуникаций и арматуры. Проведение несложного ремонта. Руководство подчиненными рабочими.
Должен знать: технологическую схему обслуживаемого участка, устройство основного и вспомогательного оборудования, коммуникаций, арматуры и контрольно-измерительных приборов, физико-химические и технологические свойства продуктов, государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию, сущность технологического процесса на рабочем месте, технологический режим, правила отбора проб.
Аппаратчик выделения ацетофенона

Қолданудың ыңғайлылығы мақсатында БТБА (30-шығарылым) жұмысшылардың кәсіптерінен, разрядтарының диапазоны мен беттерінің нөмірлерінен тұратын осы БТБА-ның 1-қосымшасына сәйкес алфавиттік көрсеткішті көздейді.
2. Синтетикалық каучуктар, май алмастырушылар және мұнайхимия
өнімдерінің өндірісі
Балансты қондырғылар аппаратшысы
1. Балансты қондырғылар аппаратшысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес балансты қондырғылардың көмегімен байланыс пештердің жұмысын бақылау процесін жүргізу. Балансты қондырғыларды дайындау және құрастыру, герметикалығына тексеру, байланыс пешінің коллекторынан байланыс газының конденсаторынан сұрыптау, газды талдау және конденсаттың тығыздығын анықтау. Газ бен конденсаттың өту жылдамдығын, конденсаттың тығыздығын, температурасын, вакуумын, бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша қысымын реттеу. Жабдықтың жұмысындағы ауытқуларды жою. Газ сағаттарын, газомерлерді, жинақтарды, тоңазытқыштарды, түтінді регенерационды газдардың қондырғыларына қызмет көрсету. Сынамаларды алу. Өндірістік журналда жазбалар жүргізу.
Білуге тиіс: байланыс пештерінің жұмысын бақылаудың технологиялық сұлбасы, балансты қондырғылардың құрылымы, байланыс газының, конденсаттың физика-химиялық қасиеттері, процессті реттеу ережелері, сынамаларды алу ережелері.
Вакуум қабылдағыштардың аппаратшысы
2. Вакуум қабылдағыштардың аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Процестің келесі сатыларына немесе біліктілігі жоғары аппаратшының басшылығымен қоймаларға вакуумның көмегімен фракциялар бойынша май қышқылдарын, майлы спирттер мен басқа майлы өнімдерді салқындату, тұндыру және беру. Вакуум қабылдағыштарға конденсаторлардан, тамшы қайтарушылардан және дефлегматорлардан өнімдерді қабылдау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдаулардың деректері бойынша тоңазытқыштарға, қатынас және технологиялық процесс барысын жылытқыштарға салқындататын су мен айналмалы конденсаттардың жіберілуін реттеу. Өнімдерді вакуум қабылдағыштан дайын өнім ыдыстарына салу. Жұмыс журналдарын жүргізу.
Білуге тиіс: процестің келесі сатыларына вакуумның көмегімен май қышқылдары мен спирттерін салқындату, тұндыру және берудің технологиялық процессін жүргізу, негізгі және қосалқы жабдықтардың, қатынастардың, арматуралар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принциптері, жартылай өнімдердің физика-химиялық және технологиялық қасиеттері, жұмыс орнында технологиялық процессті реттеу ережелері.
3. Вакуум қабылдағыштардың аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Процесстің келесі сатыларына немесе қоймаларға вакуумның көмегімен фракциялар бойынша май қышқылдарын, майлы спирттер мен басқа да сұйық өнімдерді салқындату, тұндыру және берудің технологиялық процесін жүргізу. Жеке вакуум қабылдағыштарды ортақ жүйеге қосу, вакуумды құру, қолдау және отау. Технологиялық процестің барлық параметрлерін: температурасы, қысымы, разрядталуын жұмыс нұсқаулығына сәйкес қолдау және бақылау. Сынамаларды алу. Өнімнің мөлшері мен оның фракцияларына сәйкес жылыту буы мен салқындату суының мөлшерін есептеу. Дайын өнімнің деңгейін өлшеу және көлемін анықтау, көлемді көрсеткіштерді таразылық көрсеткіштермен қайта есептеу. Қызмет көрсетілетін учаскелерде вакуум қабылдағыштары, бу сорғалату эжекторлары, тоңазытқыштар, жылу алмастырушылар, насостар мен басқа да жабдықтарға қызмет көрсету. Қызмет көрсетілетін учаскенің барлық жабдықтарының жұмысын бақылау. Жабдықты қосу және тоқтату. Жабдық, қатынас және арматура жұмысындағы ақауларды алдын алу және жою. Күрделі емес жөндеу жүргізу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, қатынастардың, арматуралар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, өнімдердің физика-химиялық және технологиялық қасиеттері, дайын өнімнің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары, жұмыс орнындағы технологиялық процесстің мәні, технологиялық тәртіп, сынамаларды алу ережелері.
Ацетофенді бөлу аппаратшысы

4. Аппаратчик выделения ацетофенона 4-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса выделения ацетофенона путем дегидратации диметилфенилкарбинола или кристаллизацией фракций ацетофенона в соответствии с рабочей инструкцией. Прием, загрузка сырья, дегидратация триметилкарбинола, ректификация ацетофенона. Кристаллизация фракций ацетофенона, центрифугирование, выгрузка и откачка фильтрата, очистка от кристаллов внутренних стенок кристаллизаторов. Регулирование вакуума, температуры, подачи и дозировки сырья, отбора продукта при помощи контрольно измерительных приборов и по результатам химических анализов. Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Обслуживание емкостей, насосов, дегидраторов, ректификационных колонн, кристаллизаторов, центрифуг и другого оборудования на рабочем месте. Запись в производственном журнале. Отбор проб.
Должен знать: технологическую схему отдельных операций процессов выделения ацетофенона, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства диметилкарбинола, фракций ацетофенона, правила регулирования технологического процесса.
5. Аппаратчик выделения ацетофенона 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса выделения ацетофенона путем дегидратации диметилфенилкарбинола или кристаллизацией фракций ацетофенона в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования участка выделения ацетофенона. Контроль за соблюдением технологического регламента дегидратации диметилфенилкарбинола, ректификации ацетофенона или за кристаллизацией фракций ацетофенона, центрифугированием и выделением ацетофенона при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка дегидраторов, ректификационных колонн, кристаллизаторов, центрифуг и другого оборудования участка. Руководство подчиненными рабочими. Учет расхода сырья, реагентов, полученного ацетофенона. Ведение записей в производственном журнале.
Должен знать: технологическую схему процесса выделения ацетофенона, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства ацетофенона, технологический режим, способы контроля за соблюдением технологического регламента.
Аппаратчик выделения карбинола

4. Ацетофенді бөлу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес диметилфенилкарбинолды дегидрациялау және ацетофеннің фракцияларын кристаллизациялау жолымен ацетофеннің бөлінуінің технологиялық процесінің жеке операцияларын жүргізу. Шикізатты қабылдау, салу, триметилкарбинолды дегидратациялау, ацетофенді ректификациялау. Ацетофен фракцияларын кристализациялау, фильтратты центрифугирлеу, шығару және шайқау, кристаллизаторлардың ішкі қабырғаларын кристаллдардан тазарту. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен мен химиялық сынамалардың нәтижелері бойынша вакуумды, температураны, шикізаттың жіберілуі мен мөлшерін, өнімдерді сұрыптауды реттеу. Жабдықтар мен қатынастар жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Жұмыс орнындағы ыдыстар, насостар, дегидраторлар, ректификационды бағаналар, кристаллизаторлар, центрифугалар мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Өндірістік журналдағы жазба. Сынамаларды алу.
Білуге тиіс: ацетофеннің бөліну процесінің жеке операцияларының технологиялық сұлбалары, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, диметилкарбинолдың, ацетофен фракциясының физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеу ережелері.
5. Ацетофенді бөлу аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес диметилфенилкарбинолды дегидрациялау және ацетофеннің фракцияларын кристаллизациялау жолымен ацетофеннің бөлінуінің технологиялық процесін жүргізу. Ацетофен бөлінетін учаскенің барлық жабдықтарының жұмысы мен күйін бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен мен химиялық сынамалардың нәтижелері бойынша диметилфенилкарбинолды дегидратациялау, ацетофенді ректификациялау немесе ацетофен фракцияларын кристализациялау, ацетофеннің центрифугалануы және бөлінуінің технологиялық регламентінің сақталуын бақылау. Технологиялық тәртіптің нормаларынан ауытқуларын алдын алу және жою, жабдықтар мен қатынастар жұмысындағы ақауларды жою. Дегидраторлар, ректификационды бағаналар, кристаллизаторлар, центрифугалар мен учаскенің басқа да жабдықтарын қосу, тоқтату. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету. Шикізат, реагент, алынған ацетофеннің шығындарын есептеу. Өндірістік журналдағы жазбалар жүргізу.
Білуге тиіс: ацетофеннің бөліну процесінің технологиялық сұлбалары, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, ацетофеннің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп, технологиялық регламенттің сақталуын бақылау әдістері.
Карбинолды бөлу аппаратшысы

6. Аппаратчик выделения карбинола 4-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса получения карбинола методом синтеза моновинилацетилена и ацетона в бензольной суспензии едкого калия в соответствии с рабочей инструкцией. Приготовление смеси моновинилацетилена и ацетона. Подача смеси в бензольную суспензию едкого калия в реактор, синтез карбинола калия. Подача воды и разложение карбинола калия, разделение углеводородно-щелочного слоя. Слив водно - щелочного слоя в канализацию. Передача углеводородного слоя в куб перегонного аппарата. Отгонка декарбинольной и карбинольной фракции. Осушка карбинола гранулированным хлористым кальцием. Стабилизация карбинола неозоном "Д". Розлив готового продукта в бочки, маркировка и отправка на склад. Регулирование процесса дозирования и перемешивания продуктов при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций на своем рабочем месте. Учет расхода сырья, полученной продукции. Запись показателей в производственном журнале. Отбор проб.
Должен знать: технологическую схему отдельных операций процессов получения карбинола, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства моновинилацетилена, ацетона, бензола, едкого калия, неозона, хлористого кальция, правила регулирования технологического процесса, правила отбора проб.
7. Аппаратчик выделения карбинола 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса получения карбинола методом синтеза моновинилацетилена и ацетона в бензольной суспензии едкого калия в соответствии с рабочей инструкцией.
Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования по получению карбинола. Контроль за соблюдением технологического регламента, за режимом работы дозаторов моновинилацетилена и ацетона, реактора, выходом и качеством продукта при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования. Пуск, остановка дозаторов, конденсатора, концентратора, реакторов с мешалкой и другого оборудования и механизмов. Учет дозируемых компонентов. Руководство подчиненными рабочими.
Должен знать: технологическую схему участка получения карбинола, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства карбинола, способы контроля за соблюдением технологического регламента.
Аппаратчик выделения псевдобутилена

6. Карбинолды бөлу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес моновинилацетилен мен ащы калийдің бензолды суспензиясындағы ацетонды синтездеу тәсілімен карбинолдың бөлінуінің технологиялық процесінің жеке операцияларын жүргізу. Моновинилацетилен мен ацетон қоспасын әзірлеу. Қоспаны реакторға ащы калийдің бензолды суспензиясына жіберу, калий карбинолын синтездеу. Суды жіберу және калий карбинолын ыдырату, көмірсутекті-сілтілі қабатты ыдырату. Сулы-сілтілі қабатты канализацияға ағызу. Айдау аппаратының кубына көмірсутекті қабатты жіберу. Дикарбинолды және карбинолды фракцияларды айдау. Карбинолды түйіршіктелеген хлорлы кальциймен құрғату. "Д" неозонымен карбинолды тұрақтандыру. Дайын өнімдерді бөшкелерге құю, таңбалау және қоймаға жіберу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен мен химиялық сынамалардың нәтижелері бойынша өнімдерді мөлшерлеп өлшеу және араластыру процесін реттеу. Өз жұмыс орнында жабдықтар мен қатынастар жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Шикізат, алынған өнімдердің шығындарын есептеу. Өндірістік журналда көрсеткіштерді жазу. Сынамаларды алу.
Білуге тиіс: карбинолды алу процесінің жеке операцияларының технологиялық сұлбалары, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, моновинилацетиленнің, ацетонның, бензолдың, ащы калийдің, неозонның, кальций хлорының физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеу ережелері, сынамаларды алу ережелері.
7. Карбинолды бөлу аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес моновинилацетиленді және ащы калийдің бензолды суспензиясындағы ацетонды синтездеу тәсілімен карбинолдың бөлінуінің технологиялық процесін жүргізу. Карбинолды алу бойынша барлық жабдықтардың жұмысы мен күйін бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша технологиялық регламенттің сақталуын, моновинилацетилен мен ацетонның дозаторларының, реакторлардың жұмыс тәртібін, өнімнің шығарылуы мен сапасын бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою, жабдық жұмысындағы ақауларды жою. Дозаторларды, конденсаторларды, концентраторларды, араластырғышы бар реакторлар мен басқа жабдықтар мен механизмдерді қосу, тоқтату. Дозаланатын компоненттерді есептеу. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: карбинолды алу учаскесінің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, карбинолдың физика-химиялық қасиеттері, технологиялық регламенттің сақталуын бақылау әдістері.
Жалған бутиленді бөлу аппаратшысы

8. Аппаратчик выделения псевдобутилена 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса выделения псевдобутилена из газов после вакуум - мешалок в соответствии с рабочей инструкцией. Абсорбция газов, отгонка, конденсация, разделение конденсата, передача псевдобутилена на склад, слив воды в емкости. Регулирование соотношения компонентов, температуры отбора псевдобутилена при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Устранение неисправностей в работе оборудования, коммуникаций. Обслуживание скруббера, отгонной колонны, холодильников, кипятильников, насосов. Отбор проб. Учет полученного псевдобутилена. Запись показателей в производственном журнале.
Должен знать: технологический процесс выделения псевдобутилена, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно - измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций на рабочем месте, физико-химические свойства газов отсоса, псевдобутилена, способы регулирования процесса, правила отбора проб.
Аппаратчик выделения серы
9. Аппаратчик выделения серы 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса выделения серы путем сжигания сероводорода на бокситовом катализаторе в соответствии с рабочей инструкцией. Прием топливного газа, сероводорода, каталитическая реакция получения серы, дожиг сероводорода и серы.
Регулирование температуры в реакторах, в печи дожига сероводорода, количества воздуха и топливного газа, подаваемого в печь дожига, давление топливного газа при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Обслуживание газодувок, реакторов, сероуловителя, печи дожига сероводорода. Отбор проб газа после печи дожига.
Должен знать: технологический процесс и схему выделения серы путем сжигания сероводорода, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций на рабочем месте, физико-химические свойства сероводорода, катализатора, серы, правила регулирования процесса, правила отбора проб.
10. Аппаратчик выделения серы 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса выделения серы путем сжигания кислых газов в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования отделения получения серы. Контроль за соблюдением технологического регламента сжигания кислых газов в котлах утилизаторах, конденсации паров серы, получения серы в реакторах при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка котлов - утилизаторов, реакторов, сероуловителей, сероотделителей, насосов. Расчет коэффициента конверсии, процента выхода серы. Руководство подчиненными рабочими.
Должен знать: технологический процесс и схему технологии выделения серы путем сжигания кислых газов, устройство работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно измерительных приборов, средств автоматики, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства метановодородной фракции, кислых газов, катализатора, серы, технологический режим, правила регулирования процесса.
Аппаратчик выделения фтористого бора

8. Жалған бутиленді бөлу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес вакуум араластырғыштардан кейінгі газдардан жалған бутиленнің бөлінуінің технологиялық процесін жүргізу. Газдарды абсорбциялау, конденсатты айдау, конденсациялау, ажырату, жалған бутиленді қоймаларға жіберу, суларды ыдыстарға ағызу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша құрамдас бөліктерінің қатынасын, жалған бутиленді алу температурасын реттеу. Жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Скруббер, айдау бағаналары, тоңазытқыштар, су қайнатқыштар, насостарға қызмет көрсету. Сынамаларды алу. Алынған жалған бутиленді есептеу. Өндірістік журналда көрсеткіштерді жазу.
Білуге тиіс: жалған бутиленнің бөлінуінің технологиялық процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, жұмыс орнындағы арматура мен қатынас сұлбасы, сору газдары, жалған бутиленнің физика-химиялық қасиеттері, процесті реттеу әдістері, сынамаларды алу ережелері.
Күкіртті бөлу аппаратшысы
9. Күкіртті бөлу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес бокситті катализаторда күкіртті сутекті жағу тәсілімен күкірт бөлінуінің технологиялық процесін жүргізу. Отын газды, күкіртті сутекті қабылдау, күкіртті алудың каталитикалық реакциясы, күкіртті сутек пен күкіртті жағу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша реакторларда, күкіртті сутекті жағу пештеріндегі температураны, жағу пешіне жіберілетін ауа мен отын газ мөлшерін, отын газының қысымын реттеу. Жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Газ үрлегіштер, реакторлар, күкірт аулағыштар, күкірт сутекті жағу пештеріне қызмет көрсету. Жағу пешінен кейін газ сынамасын алу.
Білуге тиіс: күкіртті сутекті жағу жолымен күкірт бөлінуінің технологиялық процесі мен сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, жұмыс орнындағы арматура мен қатынас сұлбасы, күкіртті сутектің, катализаторлардың, күкірттің физика-химиялық қасиеттері, процесті реттеу әдістері, сынамаларды алу ережелері.
10. Күкіртті бөлу аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес қышқыл газдарды жағу тәсілімен күкірт бөлінуінің технологиялық процесін жүргізу. Күкірт алатын барлық жабдықтардың жұмысы мен күйін бақылау. Утилизатор қазандарында қышқыл газды жағудың технологиялық регламентінің сақталуын, күкірт буының конденсациясын, бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша реакторларда күкіртті алынуын бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою, жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Қазан-утилизаторлар, реакторлар, күкірт аулағыштар, күкірт бөлгіштер, насостарды қосу, тоқтату. Конверсия коэффициентін, күкірттің бөліну пайызын есептеу. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: қышқыл газдарды жағу жолымен күкірт бөлінуінің технологиялық процесі мен технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының жұмыс құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, метансутекті фракциялар, қышқыл газдар, катализаторлардың, күкірттің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп, процесті реттеу ережелері.
Фторлы борды бөлу аппаратшысы

11. Аппаратчик выделения фтористого бора 4-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса выделения фтористого бора в соответствии с рабочей инструкцией. Прием олеума, загрузка в емкости, взвешивание и подача в реактор. Загрузка борного ангидрида, тетрафторбората калия в реактор. Нагревание, выделение фтористого бора. Осушка и откачка в отделение полимеризации. Нейтрализация реакционной массы. Слив отработанной щелочи в канализацию. Приготовление стабилизатора. Регулирование дозирования, температуры при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов.
Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Учет сырья, полученной продукции. Запись показателей в производственном журнале. Отбор проб.
Должен знать: технологическую схему процесса выделения фтористого бора, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно - измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций на рабочем месте, физико-химические свойства олеума, борного ангидрида, тетрафторбората калия, фтористого бора, щелочи, правила регулирования технологического процесса, правила отбора проб.
12. Аппаратчик выделения фтористого бора 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса выделения фтористого бора в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования по получению фтористого бора. Контроль за соблюдением технологического регламента, приготовлением раствора борного ангидрида в серной кислоте, осушкой, нейтрализацией реакционной массы, выходом и качеством продукта при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка реакторов и другого обслуживаемого оборудования. Расчет дозируемых компонентов. Руководство подчиненными рабочими.
Должен знать: технологический процесс и схему участка выделения фтористого бора, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства олеума, борного ангидрида, тетрафторбората калия, фтористого бора, щелочи, сущность и правила регулирования технологического процесса.
Аппаратчик гидрохлорирования
13. Аппаратчик гидрохлорирования 4-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса гидрохлорирования моновинилацетилена. Прием и подача сухого и отгонного сырца, стабилизатора, катализатора в аппараты, приготовление химических растворов, охлаждение и осушка хлоропрен - сырца, загрузка осушителей хлористым кальцием. Регулирование температуры, давления, вакуума, дозирования компонентов при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Обслуживание насосов, сборников, отстойников, мешалок, холодильников, осушителей. Отбор проб.
Должен знать: основы технологического процесса гидрохлорирования моновинилацетилена, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций на своем рабочем месте, физико-химические свойства моновинилацетилена, хлористого кальция, основные правила регулирования процесса, правила отбора проб.

11. Фторлы борды бөлу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес фторлы бордың бөлінуінің технологиялық процесінің жеке операцияларын жүргізу. Олеумды қабылдау, ыдыстарға салу, салмағын өлшеу және реакторға жіберу. Бор ангидридін, калий тетрафторборатын реакторға салу. Фторлы борды қыздыру, бөлу. Құрғату және полимеризация бөліміне ағызу. Реакциялық массаны бейтараптау. Өңделген сілтіні канализацияға ағызу. Стабилизаторды дайындау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша мөлшерлеп өлшеуді, температураны реттеу. Жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Шикізат, алынған өнімді есептеу. Өндірістік журналда көрсеткіштерді жазу. Сынамаларды алу.
Білуге тиіс: фторлы бордың бөлінуінің процесінің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, жұмыс орнындағы арматура мен қатынас сұлбасы, олеум, бор ангидриді, калий тетрафторбораты, фторлы бор, сілтінің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп реттеу ережелері, сынамаларды алу ережелері.
12. Фторлы борды бөлу аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес фторлы бордың бөлінуінің технологиялық процесін жүргізу. Фторлы борды алу бойынша барлық жабдықтардың жұмысы мен күйін бақылау. Технологиялық регламенттің сақталуы, күкірт қышқылында бор ангидрид ерітіндісін дайындауды, бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша реакциялық массаны бейтараптауды, өнімнің шығуы мен сапасын бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою, жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Реакторлар мен басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтарды қосу, тоқтату. Мөлшерлеп өлшенетін құрамдас бөліктерді есептеу. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: фторлы бордың бөлінуінің технологиялық процесі мен учаске сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, олеум, бор ангидриді, калий тетрафторбораты, фторлы бор, сілтінің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процестің мәні және реттеу ережелері.
Гидрохлорлау аппаратшысы
13. Гидрохлорлау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Моновинилацетиленді гидрохлорлаудың технологиялық процесінің жеке операцияларын жүргізу. Құрғақ және айдалған шикізатты, стабилизаторды, катализаторды аппаратқа қабылдау және жіберу, химиялық ерітінділерді әзірлеу, хлоропрен шикізатын салқындату және құрғату, құрғатқыштарға хлорлы кальцийді салу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша температураны, қысымды, вакуумды, құрам бөліктерді мөлшерлеп өлшеуді реттеу. Насостар, жинақтағыштар, тұндырғыштар, араластырғыштар, тоңазытқыштар, құрғатқыштарға қызмет көрсету. Сынамаларды алу.
Білуге тиіс: фторлы бордың бөлінуінің процесінің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, жұмыс орнындағы арматура мен қатынас сұлбасы, олеум, бор ангидриді, калий тетрафторбораты, фторлы бор, сілтінің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп реттеу ережелері, сынамаларды алу ережелері.

14. Аппаратчик гидрохлорирования 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса гидрохлорирования моновинилацетилена в соответствии с инструкцией под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Прием и испарение моновинилацетилена, подача жидкостей и газообразных фаз в гидрохлоринатор, гидрохлорирование, выделение и осушка влажного сырца, слив масляного слоя из гидрохлоринатора. Регулирование температуры, давления, уровня в испарителе, гидрохлоринаторе, в колонне влажного сырца, дозревания и соотношения компонентов и катализатора при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и по результатам химических анализов. Устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Обслуживание гидрохлоринаторов, скрубберов, сепараторов, осушителей, колонн влажного сырца. Учет расхода сырья, полученной продукции. Запись показателей в производственном журнале.
Должен знать: технологический процесс и схему участка гидрохлорирования и выделения влажного сырца, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства катализатора, хлора, водорода, хлоропрена - сырца, технологический режим, правила регулирования процесса.
15. Аппаратчик гидрохлорирования 6-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса гидрохлорирования моновинилацетилена в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования участка гидрохлорирования. Контроль за соблюдением технологического регламента гидрохлорирования моновинилацетилена, ректификации влажного сырца, хлоропрена, дегидрохлорирования. Контроль за выходом и качеством хлоропрена при помощи контрольно измерительных приборов, средств автоматики, дистанционного управления с центрального щита и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка гидрохлоринаторов, ректификационных колонн, дегидрохлоринаторов и другого оборудования. Руководство подчиненными рабочими. Проведение контрольных анализов.
Должен знать: технологический процесс, схему получения хлоропрена, кинематические схемы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и центрального щита управления, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства хлоропрена, технологический режим, правила и способы контроля технологического регламента, методику анализов.
Аппаратчик деаэрации

14. Гидрохлорлау аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басқаруымен нұсқаулыққа сәйкес моновинилацетиленді гидрохлорлаудың технологиялық процесін жүргізу. Моновинилацетиленді қабылдау және булау, гидрохлоринаторға сұйықтықтар мен газ тәріздес фазаларды жіберу, дымқыл шикізатты гидрохлорлау, бөлу және құрғату, гидрохлоринатордан майлы қабатты ағызу. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша буландырғыштағы, гидрохлоринатордағы, дымқыл шикізат бағанасындағы температура, қысым, деңгейді, құрам бөліктер мен катализаторлардың мөлшерлеп өлшенуі мен қатынасын реттеу. Жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Гидрохлоринаторлар, скрубберлер, сепараторлар, құрғатқыштар, дымқыл шикізат бағаналарына қызмет көрсету. Шикізат, алынған өнімнің шығындарын есептеу. Өндіріс журналында көрсеткіштерді жазу.
Білуге тиіс: гидрохлорлаудың технологиялық процесі мен сұлбасы, дымқыл шикізаттың бөлінуі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, катализатор, хлор, сутек, хлоропен шикізатының физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп, процесті реттеу ережелері.
15. Гидрохлорлау аппаратшысы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес моновинилацетиленді гидрохлорлаудың технологиялық процесін жүргізу. Гидрохлорлау учаскесінің барлық жабдықтарының жұмысы мен күйін бақылау. Моновинилацетиленді гидрохлорлаудың технологиялық регламентінің сақталуын, дымқыл шикізаттың, хлоропреннің, дегидрохлорлаудың ректификациясын бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының, орталық сауыттан қашықтықтан басқару көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша хлоропреннің шығарылуы мен сапасын бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою, жабдық, қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Гидрохлоринаторларды, ректификационды бағаналарын, дегидрохлоринаторлар мен басқа да жабдықтарды қосу, тоқтату. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету. Қорытынды талдауларды жасау.
Білуге тиіс: технологиялық процесс, хлоропренді алу сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдары мен басқарудың орталық сауытының кинематикалық сұлбасы, арматура мен қатынас сұлбасы, хлоропеннің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп, технологиялық регламенттің ережелері және бақылау әдістері, талдау әдістемелері.
Деаэрация аппаратшысы

16. Аппаратчик деаэрации 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса деаэрации пастообразных композиций моющих средств под вакуумом. Подача пасты в гомогенизатор, создание вакуума в деаэраторе, перекачка пасты в деаэратор, дегазация, выгрузка, транспортировка и передача пасты на последующий технологический участок. Наблюдение за равномерной подачей пасты. Контроль за соблюдением параметров технологического режима: температуры, давления, разряжения и других по показаниям контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Отбор проб. Контроль содержания твердой части в деаэрированной композиции, слив конденсата. Учет давления пасты. Ведение технологических журналов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима. Обслуживание деаэраторов, гомогенизаторов, вакуум - насосов, сборников и другого оборудования. Пуск, остановка и контроль за работой оборудования. Предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Проведение несложного ремонта.
Должен знать: технологическую схему обслуживаемого участка и сущность технологического процесса, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно - измерительных приборов, арматуры и коммуникаций, технологический режим и правила регулирования процесса, правила отбора проб.
Аппаратчик димеризации
17. Аппаратчик димеризации 4-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса каталитической димеризации ацетилена в моновинилацетилен в соответствии с рабочей инструкцией. Прием ацетилена и подача его в реактор, каталитическая димеризация. Подача кислоты, катализатора в реактор. Приготовление катализатора. Передача реакционных газов на разделение. Подача стабилизатора в систему рассольного охлаждения. Регулирование дозирования температуры, давления, скорости прохождения газа через катализатор при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Учет расхода сырья, полученного моновинилацетилена. Запись показателей в производственном журнале. Отбор проб.
Должен знать: технологический процесс отдельных операций и схему участка димеризации ацетилена, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства ацетилена, катализатора, моновинилацетилена, основные правила регулирования технологического процесса, правила отбора проб.

16. Деаэрация аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Вакуум астында жуғыш заттардың паста тәріздес композицияларды деаэрациялаудың технологиялық процесін жүргізу. Гомогенизаторға пасталарды жіберу, деаэраторда вакуум құру, деаэраторға пастаны шайқап салу, дегазациялау, шығару, келесі технологиялық учаскеге тасымалдау және жіберу. Пастаның бірқалыпты жіберілуін бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен химиялық талдау нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша технологиялық тәртіптің параметрлерінің: температура, қысым, разрядталу және басқалардың сақталуын бақылау. Сынамаларды алу. Деаэрленген композициялардағы қатты бөліктерінің құрамын бақылау, конденсатты ағызу. Паста қысымын есептеу. Технологиялық журналдарды жүргізу. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою. Деаэраторлар, гомогенизаторлар, вакуум-насостар, жинақтаушылар мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды алдын алу және жою. Күрделі емес жөндеу жүргізу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық сұлбасы және технологиялық процестің мәні, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, арматура мен қатынас құрылымы, процестің технологиялық тәртібі және реттеу ережелері, сынамаларды алу тәртібі.
Димеризациялау аппаратшысы
17. Димеризациялау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес ацетиленді моновинилацетиленге каталитикалық димеризациялаудың технологиялық процесінің жеке операцияларын жүргізу. Ацетиленді қабылдау және оны реакторға жіберу, каталитикалық димеризациялау. Қышқылды, катализаторды реакторға жіберу. Катализаторды дайындау. Реакциялық газдарды бөлуге жіберу. Стабилизаторды қышқылмен салқындату жүйесіне жіберу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша температураны мөлшерлеп өлшеуді, қысымды, газдың катализатор арқылы өту жылдамдығын реттеу. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Шикізат, алынған өнімнің шығындарын есептеу. Өндірістік журналда көрсеткіштерді жазу. Сынамаларды алу.
Білуге тиіс: жеке операциялардың технологиялық процесі және ацетиленді димеризациялау учаскесінің сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, ацетилен, катализатор, моновинилацетиленнің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеудің негізгі ережелері, сынамаларды алу ережелері.

18. Аппаратчик димеризации 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса каталитической димеризации ацетилена в моновинилацетилен в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования участка получения моновинилацетилена. Контроль за соблюдением технологического регламента, за циркуляцией воды, рассола, абсорбента, за водяным и рассольным охлаждением газа в скрубберах, выходом и качеством продукта при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, установка холодильников, центробежных насосов, реакторов, скрубберов водяного охлаждения концентратов рассола и другого обслуживаемого оборудования. Расчет дозируемых компонентов. Руководство подчиненными рабочими.
Должен знать: технологический процесс и схему участка димеризации ацетилена, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно -измерительных приборов, сущность и правила регулирования технологического процесса, правила и способы контроля технологического регламента.
Аппаратчик диспергирования щелочных металлов
19. Аппаратчик диспергирования щелочных металлов 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса диспергирования щелочных металлов в диспергаторах в соответствии с рабочей инструкцией под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Раскупорка тары, приготовление навесок щелочного металла и парафина, загрузка навесок и других компонентов в диспергатор, расплавление электрообогревателями, перемешивание расплавленной смеси, слив, охлаждение дисперсии, пропарафирование полученных брикетов, расплавление и смешивание двух дисперсий. Регулирование дозирования, температуры при помощи контрольно измерительных приборов и по результатам химических анализов. Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Учет расхода сырья, полученной дисперсии. Запись показателей в производственном журнале.
Должен знать: технологический процесс получения дисперсий, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно- измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства щелочных металлов, парафина, дисперсии, сущность регулирования технологического процесса.
20. Аппаратчик диспергирования щелочных металлов 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса диспергирования щелочных металлов в диспергаторах в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования участка. Контроль за соблюдением технологического регламента, температурой плавления щелочных металлов и парафина при помощи контрольно- измерительных приборов и по результатам анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка диспергаторов, мешалок, электромоторов и другого обслуживаемого оборудования. Расчет дозируемых компонентов. Руководство подчиненными рабочими.
Должен знать: технологический процесс и схему участка получения дисперсий, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, правила регулирования технологического процесса, методику расчета дозируемых компонентов, правила и способы контроля технологического регламента.
Аппаратчик диспропорционирования

18. Димеризациялау аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес ацетиленді моновинилацетиленге каталитикалық димеризациялаудың технологиялық процесін жүргізу. Моновинилацетиленді алу учаскесінің барлық жабдықтарының жұмысы мен күйін бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша технологиялық регламент, су, қышқыл, абсорбент айналымын, скрубберлардағы газдың сумен және қышқылмен салқындатылуын, өнімнің шығуы мен сапасын бақылау. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Тоңазытқыштар, орталықтан тебу насостары, реакторлар, қышқыл концентраттарын сумен салқындату скрубберлері мен басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтарды қосу, орнату. Мөлшерлеп өлшенетін құрам бөліктерді есептеу. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: ацетиленді димеризациялаудың технологиялық процесі және учаскесінің сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, технологиялық процестің мәні және реттеу ережелері, технологиялық регламент ережелері мен бақылау әдістері.
Сілтілі металдарды диспергирлеу аппаратшысы
19. Сілтілі металдарды диспергирлеу аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басқаруымен жұмыс нұсқаулығына сәйкес диспергаторларда сілтілі металдарды диспергирлеу процесін жүргізу. Ыдыс тығынын алу, сілтілі металл мен парафиннің аспаларын дайындау, аспалар мен басқа құрам бөліктерді диспергаторға салу, электрожылытқыштармен балқыту, балқытылған қоспаны араластыру, ағызу, дисперсияны салқындату, алынған брикеттерді парафиндеу, екі дисперсияларды араластыру. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша мөлшерлеп өлшеуді, температураны реттеу. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Шикізат, алынған дисперсия шығындарын есептеу. Өндірістік журналда көрсеткіштерді жазу.
Білуге тиіс: дисперсияны алудың технологиялық процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, сілтілі металдар, парафин, дисперсияның физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеудің мәні.
20. Сілтілі металдарды диспергирлеу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес диспергаторларда сілтілі металдарды диспергирлеу процесін жүргізу. Учаскенің барлық жабдықтарының жұмысы мен күйін бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша технологиялық регламент, сілтілі металдар мен парафиннің балқу температурасын бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою, жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Диспергаторлар, араластырғыштар, электромоторлар мен басқа қызмет көрсетілетін жабдықтарды қосу, тоқтату. Мөлшерлеп өлшенетін құрам бөліктерді есептеу. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: дисперсияны алудың учаскесінің технологиялық процесі мен сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, мөлшерлеп өлшенетін құрам бөліктерді есептеудің әдістемесі, технологиялық регламенттің ережелері мен бақылау әдістері.
Диспропорциялау аппаратшысы

21. Аппаратчик диспропорционирования 4-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса получения канифольного эмульгатора в соответствии с рабочей инструкцией. Прием расплавленной канифоли, фильтрация, подогрев, каталитическое диспропорционирование, передача канифоли на омыление. Регулирование температуры, давления, уровней в реакторах, слив канифоли при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Обслуживание насосов, фильтров, подогревателей, реакторов и другого оборудования на рабочем месте. Отбор проб. Учет полученного канифольного эмульгатора. Запись показателей в производственном журнале.
Должен знать: технологическую схему получения канифольного эмульгатора, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства канифоли, катализатора "палладий на активированном угле", основные правила регулирования процесса, правила отбора проб.
22. Аппаратчик диспропорционирования 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса получения канифольного эмульгатора в соответствии с рабочей инструкцией. Наблюдение за работой и состоянием всего оборудования участка получения канифольного эмульгатора. Контроль за соблюдением технологического регламента подготовки канифоли, плавления, диспропорционирования, омыления, циркуляции органического теплоносителя, выходом и качеством канифольного эмульгатора при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка дробилок, транспортеров, элеваторов, плавителей, реакторов диспропорционирования, омылителей, котлов органического теплоносителя и другого оборудования. Руководство подчиненными рабочими. Проведение контрольных анализов.
Должен знать: технологический процесс получения канифольного эмульгатора, устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, физико-химические свойства канифольного эмульгатора, органического теплоносителя, технологический режим, правила регулирования процесса, методику анализов.
Аппаратчик перегревания
23. Аппаратчик перегревания 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса перегревания паровоздушной смеси углеводородов или водяного пара в соответствии с рабочей инструкцией. Испарение, перегрев паров углеводородов, водяного пара, распределение пара по секциям пароперегревательной печи, подача топливного газа на обогрев печи, испарение конденсата в котлах - утилизаторах, продувка котлов от солей жесткости. Регулирование распределения потоков паров, углеводородов и воды по секциям печи, температуры печи, давления уровней в паросборниках при помощи контрольно - измерительных приборов, средств автоматики и по результатам химических анализов. Устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Обслуживание испарителей, перегревательных печей, котлов - утилизаторов, паросборников. Проведение разовых анализов на содержание солей жесткости в паровом конденсате.
Должен знать: технологическую схему участка нагревания, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно измерительных приборов, средств автоматики, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства углеводородов, водяного пара, топливного газа, правила регулирования технологического процесса, методику проведения анализов.
Аппаратчик приготовления мыльного клея

21. Диспропорциялау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес канифольді эмульгаторды алудың технологиялық процесінің жеке операцияларын жүргізу. Балқытылған канифольді қабылдау, сүзу, қыздыру, каталитикалық диспропорциялау, канифольді сабындауға жіберу. Реакторлардағы температура, қысым, деңгейлерді реттеу, бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша канифолиді ағызу. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Жұмыс орнындағы насостар, сүзгіштер, жылытқыштар, реакторлар мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Сынамаларды алу. Алынған канифольді эмульгаторды есептеу. Өндірістік журналда көрсеткіштерді жазу.
Білуге тиіс: канифольді эмульгаторды алудың технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, канифоли, активирленген көмірдегі палладий катализаторының физика-химиялық қасиеттері, процесті реттеудің негізгі ережелері, сынамаларды алу тәртібі.
22. Диспропорциялау аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес канифольді эмульгаторды алудың технологиялық процесін жүргізу. Канифольді эмульгаторды алу учаскесінің барлық жабдықтарының жұмысы мен күйін бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша канифолиді дайындаудың технологиялық регламентінің сақталуын, балқу, диспропорциялау, сабындау, органикалық жылу тасымалдағыштың айналымы, канифольді эмульгатордың шығарылуы мен сапасын бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқулар себептерін алдын алу және жою, жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Уатқыштар, тасымалдағыштар, элеваторлар, балқытқыштар, диспропорциялау, сабындау реакторларын, органикалық жылу тасымалдағыш қазандар мен басқа жабдықтарды қосу, тоқтату. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету. Қорытынды талдаулар жасау.
Білуге тиіс: канифольді эмульгаторды алудың технологиялық процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының құрылымы, жұмыс принципі, канифольді эмульгатор, органикалық жылу тасымалдағыштың физика-химиялық қасиеттері, технологиялық тәртіп, процесті реттеу ережелері, талдаулардың әдістемесі.
Қыздыру аппаратшысы
23. Қыздыру аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес көмірсутектердің немесе сулы будың бу-ауа қоспасын қыздырудың технологиялық процесін жүргізу. Көмірсутек булары, сулы буларды булау, қыздыру, бу қыздыру пешінің секцияларында буды үлестіру, пештің қызуына отын газды жіберу, қазан-утилизаторларда конденсатты булау, қазандарды қатты тұздардан үрлеу. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша пеш секцияларында бу, көмірсутек және су ағындарын үлестіруді, пеш температурасын, бу жинағыштардағы қысым деңгейін реттеу. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Булағыштар, қыздыру пештері, қазан-утилизаторлар, бу жинағыштарға қызмет көрсету. Бу конденсатының құрамында қатты тұздардың болуына бір реттік талдау жасау.
Білуге тиіс: қыздыру учаскесінің технологиялық сұлбасы, канифольді эмульгаторды алудың процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, көмірсутектердің, сулы булардың, отын газдардың физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеу ережелері, талдауларды жасау әдістемесі.
Сабынды желімді дайындау аппаратшысы

24. Аппаратчик приготовления мыльного клея 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления клея путем разбавления мыльного плава водой при заданной температуре под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Прием и загрузка мыльного плава в расклеиватель. Подача воды на разбавление, перемешивание. Регулирование технологического процесса при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам анализов. Передача продукта на последующий технологический участок.
Должен знать: технологический процесс приготовления клея, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, арматуры и коммуникаций, правила регулирования технологического процесса на рабочем месте.
25. Аппаратчик приготовления мыльного клея 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления клея путем разбавления мыльного плава водой при заданной температуре. Контроль температуры мыльного плава и охлаждение. Расчет количества воды в зависимости от количества и требуемой концентрации мыльного клея. Контроль уровня в расклеивателе и емкостях. Отбор проб. Обслуживание расклеивателей, шнеков, насосов, емкостей, коммуникаций и другого оборудования. Пуск и остановка обслуживаемого оборудования. Предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования. Проведение несложного ремонта.
Должен знать: технологическую схему процесса, устройство основного и вспомогательного оборудования, арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства и требования, предъявляемые к сырью и продукции, сущность технологического процесса, технологический режим, правила отбора проб.
Аппаратчик улавливания жиров
26. Аппаратчик улавливания жиров 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса улавливания и выделения парафина из сточных вод. Продувка коммуникаций паром, улавливание парафина и отделение от сточных вод, передача в сборники, отстаивание, подогрев, подача парафина на другие производственные участки, сброс сточных вод. Наблюдение и регулирование уровней и температуры. Контроль за содержанием воды в собранном парафине и парафина в сбрасываемых водах. Отбор проб и проведение анализов, предусмотренных рабочей инструкцией. Учет улавливаемого парафина и ведение технологического журнала. Обслуживание жироловушек, сборников, емкостей, насосов, вентиляторов и другого оборудования. Пуск и остановка обслуживаемого оборудования, выявление и устранение неисправностей в работе оборудования, выполнение несложного ремонта.
Должен знать: сущность технологического процесса, принцип работы оборудования, контрольно - измерительных приборов, арматуры и коммуникаций, правила отбора проб, методику проведения анализов.
Аппаратчик формования синтетического каучука

24. Сабынды желімді дайындау аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басқаруымен берілген температурада сабынды батқытпаны сумен сұйылту жолымен желімді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Сабынды балқытпаны қабылдау және жапсырғышқа салу. Сұйылтуға, араластыруға суды жіберу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу. Өнімді келесі технологиялық учаскеге жіберу.
Білуге тиіс: желімді дайындаудың технологиялық процесі, дисперсияны алудың, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, арматура мен қатынас сұлбасы, жұмыс орнында технологиялық процесті реттеу ережелері.
25. Сабынды желімді дайындау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Берілген температурада сабынды батқытпаны сумен сұйылту жолымен желімді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Сабынды балқытпаның температурасын бақылау және салқындату. Сабынды желінің мөлшері мен қажетті концентрациясына байланысты су көлемін есептеу. Жапсырғыштар мен ыдыстардағы деңгейді бақылау. Сынамаларды алу. Жапсырғыштар, шнектер, насостар, ыдыстар, қатынастар мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Қызмет көрсетілетін жабдықты қосу және тоқтату. Жабдық жұмысындағы ақауларды алдын алу және жою. Күрделі емес жөндеу жүргізу.
Білуге тиіс: процестің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, арматура мен қатынас құрылымы, шикізат пен өнімнің физика-химиялық қасиеттері мен оларға қойылатын талаптар, технологиялық тәртіп, сынамаларды алу тәртібі.
Майларды ұстау аппаратшысы
26. Майларды ұстау аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ағынды сулардан парафинді ұстау және бөлудің технологиялық процесін жүргізу. Қатынастарды бумен үрлеу, ағынды сулардан парафинді ұстау және бөлу, жинақтағыштарға жіберу, тұндыру, қыздыру, парафинді басқа өндірістік учаскелерге жіберу, ағынды суларды ығыстыру. Деңгейлер мен температураны бақылау және реттеу. Жинақталған парафиндегі су құрамы мен ағынды сулардағы парафинді бақылау. Сынамаларды алу және жұмыс нұсқаулығында қарастырылған талдауларды жасау. Ұсталатын парафинді есептеу және өндірістік журнал жүргізу. Май торлары, жинақтағыштар, ыдыстар, насостар, желдеткіштер мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды қосу және тоқтату, жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, күрделі емес жөндеу жүргізу.
Білуге тиіс: технологиялық процесс мәні, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының, арматура мен қатынастың жұмыс принципі, сынамаларды алу тәртібі, талдауларды жасау әдістемесі.
Синтетикалы каучукты қалыптау аппаратшысы

27. Аппаратчик формования синтетического каучука 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение отдельных операций по ведению технологического процесса формования синтетического каучука в виде ленты на лентоотливочной машине под руководством аппаратчика высшей квалификации. Прием и перекачка латекса на коагуляцию, приготовление раствора электролита, коагуляция латекса, подача раствора серума, латекса, оросительной воды на лентоотливочную машину. Регулирование подачи продуктов, дозирование при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Обслуживание насосов, емкостей, мешалок, редукторов.
Должен знать: технологическую схему отдельных процессов на своем рабочем месте, принцип работы и правила эксплуатации основного и вспомогательного оборудования, физико-химические свойства латекса, электролитов, правила регулирования отдельных процессов.
28. Аппаратчик формования синтетического каучука 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса формования синтетического каучука в виде ленты и промывка его на лентоотливочной машине в соответствии с рабочей инструкцией. Прием с каскада коагуляции взвеси коагулянта в приемный ящик лентоотливочной машины, фильтрация каучука от воды, промывка ленты каучука, частичное удаление из ленты промывной воды сетчатым валком, удаление воды из ленты каучука при помощи вакуумных коробок отжимных валков, подача ленты каучука промежуточным транспортером в сушилку. Регулирование подачи частично умягченной воды на промывку, скорости лентоотливочной машины, вакуума на вакуум - коробках, отжим воды, уплотнение ленты каучука при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Обслуживание лентоотливочной машины и другого оборудования на своем рабочем месте. Устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Руководство подчиненными рабочими. Учет поступающего латекса. Запись в производственный журнал.
Должен знать: технологическую схему формования ленты каучука, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства латекса, коагулянтов, каучука, правила каучука, правила регулирования технологического процесса.
Аппаратчик хемосорбции
29. Аппаратчик хемосорбции 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса хемосорбции дивинила в соответствии с рабочей инструкцией. Прием углеводородных фракций, дивинила, охлаждение, поглощение дивинила поглотительным раствором, предварительная десорбция поглотительного раствора, сепарирование десорбированного дивинила, отмывка углеводородных фракций от аммиака, подогрев поглотительного раствора. Регулирование температуры дивинила, поглотительного раствора, поглощения дивинила, давления при помощи контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и по результатам химических анализов. Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Обслуживание холодильников, абсорбционных колонн, конденсаторов, подогревателей, емкостей и другого оборудования на рабочем месте. Отбор проб. Учет расхода дивинила, поглотительного раствора. Запись показателей в производственном журнале.
Должен знать: технологическую схему процесса хемосорбции дивинила, устройство основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства раствора медно-аммиачных солей или аммиачного раствора ацетона, дивинила, правила регулирования технологического процесса, правила отбора проб.

27. Синтетикалы каучукты қалыптау аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басқаруымен ленталарды құю машинасында лента түрінде синтетикалық каучукты қалыптаудың технологиялық процесін жүргізу жөнінде жеке операцияларды орындау. Латексты қабылдау және коагуляцияға шайқап жіберу, электролит ерітіндісін әзірлеу, латекс коагуляциясы, лента құю машинасына серум ерітіндісін, латексті, жер суландыратын суды жіберу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша өнімдердің жіберілуі мен мөлшерлеп өлшенуін реттеу. Насостар, ыдыстар, араластырғыштар, редукторларға қызмет көрсету.
Білуге тиіс: өзінің жұмыс орнындағы жеке процестерінің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың жұмыс принципі пен пайдалану ережелері, латекс, электролиттердің физика-химиялық қасиеттері, жеке процестерді реттеу ережелері.
28. Синтетикалы каучукты қалыптау аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес синтетикалық каучукты лента түрінде қалыптаудың технологиялық процесін жүргізу және оны ленталарды құю машинасында жуу. Ленталарды құю машинасының қабылдау жәшіктеріне коагулянт мөлшерін коагуляция сарқырамасынан қабылдау, каучукты судан сүзу, каучук лентасын жуу, торлы білікшемен жуу суының лентасынан бөлшектеп жою, сығу білікшесінің вакуумды қорапшаларының көмегімен каучук лентасынан суды жою, каучук лентасын кептіргішке аралық тасымалдағышпен жіберу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша бөлшектеп жұмсартылған суды жууға жіберуді, лента құю машинасының жылдамдығын, вакуум-қорапшалардағы вакуумды, судың сығылуын, каучук лентасының тығыздалуын реттеу. Өзінің жұмыс орнындағы лента құю машинасы мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Қол астындағы жұмысшыларға басшылық ету. Келіп түсетін латексті есептеу. Өндірістік журналға жазу.
Білуге тиіс: каучук лентасын қалыптаудың технологиялық процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, латекс, коагулянт, каучуктың физика-химиялық қасиеттері, каучук ережелері, технологиялық процесті реттеу ережелері.
Хермосорбция аппаратшысы
29. Хермосорбция аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес дивинил хемосорбциясының технологиялық процесін жүргізу. Көмірсутектік фракцияларды, дивинилді қабылдау, салқындату, жұту ерітіндісімен дивинилді жұту, жұту ерітіндісін алдын ала десорбциялау, көмірсутектік фракцияларды аммиактан жуу, жұту ерітіндісін қыздыру. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен және химиялық талдау нәтижелері бойынша дивинил температурасын, жұту ерітіндісін, дивинилдің жұтылуын, қысымын бақылау. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Жұмыс орнында тоңазытқыштар, абсорбциялық бағаналар, конденсаторлар, дивинил қыздырғыштары, ыдыстар мен басқа жабдықтарға қызмет көрсету. Сынамаларды алу. Дивинил, жұту ерітіндісінің шығындарын есептеу. Өндірістік журналға жазу.
Білуге тиіс: дивинилдің хемосорбциялануының технологиялық процесі, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, мыс аммиак тұздар ерітіндісі немесе ацетонның аммиакты ерітіндісі, дивинилдің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеу ережелері. Сынамаларды алу тәртібі.

30. Аппаратчик хемосорбции 6-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса хемосорбции дивинила в соответствии с рабочей инструкцией с наблюдением за работой и состоянием всего оборудования участка концентрации дивинила. Контроль за соблюдением технологического регламента приготовления поглотительного раствора, хемосорбции дивинила медноаммиачными солями или аммиачным раствором ацетона, десорбции дивинила из насыщенного поглотительного раствора, промывки дивинила от аммиака, ректификации дивинил - концентрата при помощи контрольно - измерительных приборов, средств автоматики, дистанционного управления с центрального щита и по результатам химических анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Пуск, остановка абсорбционных, реакционных, ректификационных, десорбционных, промывных колонн и другого оборудования участка. Руководство подчиненными рабочими всех профессий на обслуживаемом участке. Расчет сырья и выхода дивинила - концентрата. Проведение контрольных анализов.
Должен знать: технологическую схему участка получения дивинила - концентрата, кинематические схемы работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, физико-химические свойства дивинила, технологический режим и правила регулирования технологического процесса, методику анализов.
Выгрузчик блоков полимера
31. Выгрузчик блоков полимера 2-разряд
Характеристика работ. Выемка из блока решеток и зажимов с помощью тельфера или других механизмов и приспособлений. Подкатывание рельсовой тележки с блоком и установление блока в гнезда. Удаление крестовины с чехлом, продувание блока азотом. Очистка решеток и зажимов от полимера вручную ножами или другими приспособлениями. Транспортировка решеток и зажимов в натровое отделение. Опудривание полимера тальком. Сортировка зачисток полимера по их сортам и назначению.
Должен знать: технические требования, предъявляемые на очистку решеток и зажимов, порядок разделки полимера, устройство и правила пользования тельфером и другими механизмами и приспособлениями.
32. Выгрузчик блоков полимера 3-разряд
Характеристика работ. Выемка полимеризаторов с разогретым блоком полимера из гнезда. Развинчивание и завинчивание соединений крышек полимеризаторов. Перемещение стаканов с блоком полимера электротельфером после выемки зажимов на разделочную площадку и в гнездо для подогрева блока. Подчистка внутренних стенок полимеризаторов и противней. Перевозка блоков полимеров в отделение разделки. При выгрузке блока на площадку: поднимание его тельфером на заранее подложенных металлических тросах для резания, растаскивание кусков полимера друг от друга вручную металлическими крючками и резка больших кусков блока тросиком вручную и погрузка его на автомашину или в ковш. Снятие порожнего полимеризатора с гнезда, чистка внутренней поверхности и откатка полимеризатора на смазку. Сборка тележки. Загрузка тележки с пастой катализатора в полимеризаторы.
Должен знать: технологические основы процесса жидкофазной полимеризации дивинила, устройство приспособлений, тельфера, типы и свойства полимера, приемы разделки блоков полимера всех типов, правила пользования баллонами с инертным газом и предупреждение вспышки и воспламенения полимера.

30. Хермосорбция аппаратшысы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Живинил концентрациясы барлық жабдықтарының жұмысы мен күйін жұмыс нұсқаулығына сәйкес дивинил хемосорбциясының технологиялық процесін жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптары, автоматика құралдарының көмегімен орталық сауыттан және химиялық талдау нәтижелері бойынша сіңіргіш ерітіндінің дайындылуының технологиялық регламентін, мыс аммиак тұздары мен ацетонның аммиакты ерітіндісімен дивинил хемосорбциялануын, қаныққан сіңіру ерітіндісінен дивинилді десорбциялау, дивинил-концентратты ректификациялауды бақылау. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқу себептерін алдын ылу және жою, жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды жою. Абсорбциялық, реакциялық, ректификациялық, десорбциялық, жуу бағаналары мен учаскенің басқа да жабдықтарын қосу, тоқтату. Қызмет көрсетілетін учаскедегі барлық мамандық жұмысшыларына басшылық ету. Шикізат пен дивинил-концентраттың шығарылуын есептеу. Қорытынды талдаулар жасау.
Білуге тиіс: дивинил-концентратты алу учаскесінің технологиялық сұлбасы, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының кинематикалық сұлбасы, дивинилдің физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесс және технологиялық процесті реттеу ережелері, талдаулар әдістемесі.
Полимер блоктарын шығарушы
31. Полимер блоктарын шығарушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тельфер немесе басқа механизмдер мен құралдардың көмегімен торлар мен қысқыштар блоктарынан шығару. Блоктары бар рельсті арбаларды домалату және блоктарды ұяшықтарға орнату. Қабы бар айқастырманы жою, блокты азотпен үрлеу. Торлар мен қысқыштарды қолдан пышақпен немесе басқа құралдармен полимерден тазарту. Натровты бөлімге торлар мен қысқыштарды тасымалдау. Полимерді талькпен опалау. Тазартылған полимерлерді сұрыптары және қызметі бойынша сұрыптау.
Білуге тиіс: торлар мен қысқыштарды тазартуға қойылатын технологиялық талаптар, полимерді өңдеу тәртібі, тельфер немесе басқа механизмдер мен құралдардың құрылымы мен қолдану ережелері.
32. Полимер блоктарын шығарушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұяшықтардан қыздырылған полимерлер блоктары бар полимеризаторларды шығару. Полимеризаторлардың қақпақтарының байланыстарын бұрап шығару және винттеп бекіту. Өңдеу алаңына және блоктарды қыздыру үшін ұяшықтарға қысқыштарды шығарғаннан кейін электротельфермен полимер блоктары бар стакандарды алмастыру. Полимеризаторлар мен қаңылтыр табаның ішкі қабырғаларын тазарту. Полимер блоктарын өңдеу бөліміне тасымалдау. Блоктарды алаңға шығарған кезде: оны тельфермен алдын ала дайындалған металл тростармен кесу үшін көтеру, полимердің бөлшектерін бір-бірінен қолдан металл қармақпен тарту, блоктың үлкен бөлшектерін қолдан тросикпен кесу және оны автомашинаға немесе шөмішке салу. Бос полимеризаторларды ұяшықтан шығару, ішкі беттерін тазарту және полимеризаторды майлау үшін домалату. Арбаны жинақтау. Полимеризаторларға катализатор пастасы бар арбаны салу.
Білуге тиіс: дивинилдің сұйық фазалық полимеризациялау процесінің технологиялық негіздері, құралдар, тельфер құрылымы, полимердің типтері мен қасиеттері, барлық типті полимер блоктарын өңдеуге қабылдау, инертті газы бар баллондарды пайдалану ережелері мен полимердің тұтануы мен от алуын алдын алу.

33. Выгрузчик блоков полимера 4-разряд
Характеристика работ. Выкатывание блоков полимера из аппаратов. Развинчивание крышки полимеризаторов. Очистка внутренних стенок и днища аппаратов от полимера, подкатывание к аппаратам тележек с готовыми к установке стаканами, установка в аппараты стаканов с катализатором при помощи пневмоподъемника, установленного на передвижном кране. Очистка от полимера крышек и штуцеров, установка и завинчивание крышек аппаратов, устранение дефектов, обнаруженных испытанием аппаратов на герметичность. Развинчивание и снятие крышек аппаратов, выемка гильз. Выгрузка из аппарата стаканов с полимером и установка их на рельсовые тележки с помощью пневмоподъемника, откатывание тележек со стаканами в сторону. Разделка синтетического каучука и погрузка его на автомашины или ковши. Сборка каркасов, загрузка их в аппарат после раскладки пасты. Очистка наружной поверхности стаканов и гильз от полимеров, уборка зачисток.
Должен знать: технологические основы процесса газофазной полимеризации дивинила, технические правила приемки стаканов с катализатором, физико-химические свойства перерабатываемых и получаемых продуктов, устройство передвижных кранов, оборудованных пневмоподъемниками, устройство полимеризаторов, основы слесарного дела.
Обработчик натриевых болванок
34. Обработчик натриевых болванок 3-разряд
Характеристика работ. Обдирка болванки и резание ленты на токарном станке при непрерывном орошении смесью парафина и масла. Взвешивание и установка натриевых болванок на станок. Смена и заправка режущего инструмента. Укладка катализаторной ленты в парафино-масляную ванну. Снятие со станка остатка болванки, срезание чистого сплава, взвешивание его и сдача на склад.
Должен знать: основы технологического процесса катализаторно сборочного отделения, физико-химические свойства сплава, устройство токарного станка, пусковых приспособлений и оросительной системы, технические условия на изготовление катализаторной ленты.
Обработчик синтетического каучука
35. Обработчик синтетического каучука 1-разряд
Характеристика работ. Раскладывание пасты по предварительно подпудренным мелом противням. Установка противней с пастой на тележки. Подноска пасты и мела.
Должен знать: основные свойства и назначения пасты, устройство тележки, способы и приемы раскладывания пасты.
36. Обработчик синтетического каучука 2-разряд
Характеристика работ. Опудривание и втирание пудры щеточным валиком пудровочного механизма в ленту синтетического каучука. Подача ленты каучука под пудрораспределитель и пудры в распределительный бункер. Отвод избыточного количества пудры в фильтр. Чистка ленты. Размельчение ленты каучука в крошку на разрывной машине и подача крошки на дозирующий транспортер. Смазка оборудования. Выявление и устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, физико химические свойства каучука и пудры, правила регулирования технологического процесса.

33. Полимер блоктарын шығарушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аппараттардан полимерлер блоктарын домалатып шығару. Полимеризаторлардың қақпақтарын винттеп бекіту. Аппараттың ішкі қабырғалары мен түбін полимерден тазарту, орнатуға дайын стакандары бар арбаларды аппараттарға домалатып апару, жылжымалы крандарында орнатылған қысым көтергіштің көмегімен катализаторы бар стакандарды аппаратқа орнату. Қақпақтар мен штуцерлерді полимерден тазарту, аппарат қақпақтарын орнату және винттеп бекіту, аппараттарды герметикалық қасиетіне сынау кезінде анықталған ақауларды жою. Аппарат қақпақтарын винттеп шығару, гильзаларды шығару. Полимері бар стаканды аппараттан шығару және қысым көтергіштің көмегімен рельсті арбаларға орнату, стакандары бар арбаларды шетке домалату. Синтетикалық каучукты өңдеу және автомашиналар мен шөміштерге салу. Қаңқаларды жинақтау, пастаны құйғаннан кейін аппаратқа салу. Стакан мен гильзаның сырт беттерін полимерден тазарту, тазартылғандарды алу.
Білуге тиіс: дивинилдің газды фазалық полимеризациялау процесінің технологиялық негіздері, катализаторы бар стакандарды қабылдаудың технологиялық ережелері, өңделетін және алынатын өнімдердің физика-химиялық қасиеттері, қысым көтергіштермен жабдықталған жылжымалы крандардың құрылымы, полимеризаторлардың құрылымы, темірші жұмысының негіздері.
Натрилі болванкаларды өңдеуші
34. Натрилі болванкаларды өңдеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Парафин мен май қоспасымен үздіксіз суландыру кезінде токарлық станокта болванканы сыдыру және лентаны кесу. Натрилі болванкаларды өлшеу және станокқа орнату. Кесу құралын ауыстыру және толтыру. Парафинді май ваннасына катализаторлы лентаны салу. Болванканың қалдықтарын станоктан шығару, таза балқытпаны кесіп алу, өлшеу және қоймаға тапсыру.
Білуге тиіс: катализаторлы жинақтау бөлімінің технологиялық процесінің негіздері, балқытпаның физика-химиялық қасиеттері, токарлық станок, іске қосу құралдары мен суландыру жүйесінің құрылымы, катализаторлы ленталарды дайындаудың техникалық шарттары.
Синтетикалы каучукты өңдеуші
35. Синтетикалы каучукты өңдеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Алдын ала бормен опаланған қаңылтыр таба бойынша пастаны салу. Пастасы бар қаңылтыр табаларды арбаларға орнату. Паста мен борды әкелу.
Білуге тиіс: пастаның негізгі қасиеттері мен қызметі, арбаның құрылымы, пастаны салудың әдістері мен тәсілдері.
36. Синтетикалы каучукты өңдеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Синтетикалық каучуктың лентасына опалау механизмінің щеткалы білікшесімен опалау және опаны сылау. Каучук лентасын опаны үлестіргішке және опаны үлестіргіш бункерге жіберу. Опаның артық мөлшерін сүзгішке жіберу. Лентаны тазарту. Жарылғыш машинада каучук лентасын қиқымдап ұсақтау және қиқымдарын мөлшерлеп өлшейтін тасымалдағышқа жіберу. Жабдықты майлау. Жабдықтар мен қатынас жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, каучук пен опаның физика-химиялық қасиеттері, технологиялық процесті реттеу ережелері.

37. Обработчик синтетического каучука 3-разряд
Характеристика работ. Резка синтетического каучука при помощи тросов, вручную или тельфером. Приготовление стеллажей или площадок под выгрузку каучука. Раскладывание металлических тросов. Погрузка разрезанных кусков каучука. Маркировка кусков каучука по партиям.
Должен знать: назначение и основные свойства каучука, устройство тельферов и транспортных средств, правила и способы резки каучука.
Оператор сушки синтетического каучука
38. Оператор сушки синтетического каучука 6-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса отжима и сушки каучука на автоматизированных сушильных установках с пульта управления. Контроль и регулирование равномерной загрузки экспеллера, температуры в экспандере и сушильной камере по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатов контрольных анализов. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм технологического режима. Расчет равномерности загрузки отдельных узлов установки и учет готовой продукции. Подготовка установки к ремонту. Участие в приемке установки из ремонта. Руководство и координация работ рабочих, обслуживающих установку.
Должен знать: технологический режим и сущность процесса отжима и сушки каучука на автоматизированных сушильных установках, конструктивную особенность и устройство основного и вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов, схему арматуры и коммуникаций, физико-химические свойства и государственные стандарты и готовую продукцию.
Отливщик натриевых болванок
39. Отливщик натриевых болванок 3-разряд
Характеристика работ. Отливка натриевого сплава в металлические формы, извлечение отливок натриевых болванок из формы и укладка их в сосуд с керосином. Подготовка электрованны к работе. Раскупорка тары с материалами. Резка химикатов на куски. Взвешивание нарезанного материала и загрузка его в ванну в соответствующей весовой пропорции. Наблюдение за процессом сплава в электрованнах. Переплавка окислов и отходов катализаторной ленты с удалением слоя парафина и масла. Чистка электрованн. Периодическое сжигание окислов вне цеха.
Должен знать: основы технологического процесса катализаторно сборочного отделения, физико-химические свойства перерабатываемых материалов, устройство электрованн и приспособлений.
Ремонтировщик полимеризационного инвентаря
40. Ремонтировщик полимеризационного инвентаря 3-разряд
Характеристика работ. Чистка листов - противней на правочной машине и транспортировка. Загрузка и выгрузка листов после протравки. Приготовление растворов кислоты и щелочи. Устранение мелких неполадок в работе правочной машины.
Должен знать: принцип действия правочной машины, правила обращения с растворами, способы чистки листов - противней.

37. Синтетикалы каучукты өңдеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Синтетикалық каучукты троспен, қолдан немесе тельфермен кесу. Каучукты шығару үшін сөрелер мен алаңдарды дайындау. Металл тростарды салу. Кесілген каучук бөлшектерін салу. Каучук бөлшектерін партиясы бойынша таңбалау.
Білуге тиіс: каучуктың қызметі мен негізгі қасиеттері, тельферлер мен көлік құралдарының құрылымы, каучукты кесудің ережелері мен әдістері.
Синтетикалы каучукты кептіру операторы
38. Синтетикалы каучукты кептіру операторы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Басқару пультімен автоматтандырылған кептіру қондырғыларында каучукты сығу және кептірудің технологиялық процесін жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдау көрсеткіштері бойынша экспеллердің бірқалыпты қосылуын, экспандер мен кептіру камераларындағы температураны бақылау және реттеу. Технологиялық тәртіп нормаларынан ауытқу себептерін алдын алу және жою. Қондырғының бөлек түйіндерінің бірқалыпты салынуы мен дайын өнімді есептеу. Қондырғыны жөндеуге дайындау. Қондырғыны жөндеуден қабылдауға қатысу. Қондырғыға қызмет көрсететін жұмысшыларға басшылық ету және үйлестіру.
Білуге тиіс: автоматтандырылған кептіру қондырғыларда каучукты сығу және кептіру процесінің технологиялық тәртібі мен мәні, негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының конструкциялық ерекшелігі мен құрылымы, арматура мен қатынас сұлбасы, дайын өнімнің физика-химиялық қасиеттері мен мемлекеттік стандарттары.
Натрилі болванкаларды құюшы
39. Натрилі болванкаларды құюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Натрилі балқытпаларды металл қалыптарға құю, натрилі болванкалар құймасын қалыптан шығару және оларды керосині бар ыдыстарға салу. Электрованнаны жұмысқа дайындау. Материалы бар ыдыстың тығынын алу. Химикаттарды бөлшектеп кесу. Кесілген материалды өлшеу және сәйкес салмақ пропорциясымен ваннаға салу. Электрованнадағы балқу процесін бақылау. Парафин мен май қабатын жою арқылы катализаторлы лентаның тотықтары мен қалдықтарын балқыту. Электрованналарды тазарту. Цехтан тыс тотықтарды жүйелі түрде жағу.
Білуге тиіс: катализаторлы жинақтау бөлімінің технологиялық процесінің негіздері, өңделетін материалдардың физика-химиялық қасиеттері, электрованналар мен құралдардың құрылымы.
Полимеризациялық керек-жарақтарды жөндеуші
40. Полимеризациялық керек-жарақтарды жөндеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түзету машиналарында қаңылтыр таба беттерін тазарту және тасымалдау. Улаудан кейін беттерді салу және шығару. Қышқыл мен сілті ерітіндісін әзірлеу. Түзету машина жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
Білуге тиіс: түзету машинасының жұмыс принципі, ерітінділерді қолдану ережелері, қаңылтыр таба беттерін тазарту әдістері.

41. Ремонтировщик полимеризационного инвентаря 4-разряд
Характеристика работ. Обжигание листов - противней в печи, выгрузка из печи и транспортировка к правочной машине. Правка листов - противней на правочной машине. Регулирование зазоров между валками. Составление растворов кислоты и щелочи. Протравка листов и чистка после протравки. Учет обработанных листов.
Должен знать: устройство правочной машины и обжигательных печей, правила обращения с кислотой и щелочью, основы слесарных и котельных работ.
Сборщик полимеризационного инвентаря
42. Сборщик полимеризационного инвентаря 3-разряд
Характеристика работ. Сборка стаканов с катализаторной лентой в зажимах. Смазка катализаторной ленты расплавленным парафином, раскладка ленты в зажимы. Установка зажимов с лентой на решетку в стаканы в определенном порядке.
Должен знать: технические правила на сборку стаканов с катализатором в зажимах, технические условия на приемку зажимов, свойства переработанных материалов, устройство зажимов и их назначение, влияние смазки на вес блока и пластичность каучука.

41. Полимеризациялық керек-жарақтарды жөндеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пештерде қаңылтыр таба беттерін күйдіру, пештен шығару және түзету машиналарына тасымалдау. Білік арасындағы саңылауларды реттеу. Қышқыл мен сілті ерітінділерін құру. Беттерді улау және улаудан кейін тазарту. Өңделген беттерді есептеу.
Білуге тиіс: түзету машиналары мен күйдіру пештерінің құрылымы, ерітінділер мен сілтілерді қолдану ережелері, слесарлы және қазан жұмыстарының негіздері. қаңылтыр таба беттерін тазарту әдістері.
Полимеризациялық керек-жарақтарды жинақтаушы
42. Полимеризациялық керек-жарақтарды жинақтаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қысқыштардағы катализаторлы ленталары бар стакандарды жинақтау. Балқытылған парафинді катализаторлы ленталарды майлау, ленталарды қысқыштарға салу. Белгіленген тәртіпте стаканға лентасы бар қысқыштарды торларға орнату.
Білуге тиіс: қысқыштардағы катализаторы бар стакандарды жинақтаудың технологиялық тәртібі, қысқыштарды қабылдаудың техникалық шарттары, өңделген материалдардың қасиеттері, қысқыштардың құрылымы мен қызметі, блоктың салмағына және каучуктың икемділігіне майлаудың әсері.

43. Сборщик полимеризационного инвентаря 4-разряд
Характеристика работ. Сборка и разборка гильз. Присоединение технологических коммуникаций к полимеризаторам. Отсоединение аппаратов от технологических коммуникаций после снижения давления. Постановка аппаратов на отсос путем присоединения к вакуумной линии с установкой и снятием шлангов и заглушек, открыванием и закрыванием вентилей на включаемых и отключаемых линиях. Снижение вакуума азотом. Испытание аппаратов на герметичность с устранением дефектов сборки.
Должен знать: технологические основы процесса полимеризации дивинила, устройство и правила эксплуатации полимеризаторов, контрольно-измерительных приборов и коммуникаций, технические правила сдачи аппаратов под заливку, приемы работы.
Чистильщик полимеризационных стаканов

43. Полимеризациялық керек-жарақтарды жинақтаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Гильзаларды жинақтау және бөлшектеу. Технологиялық қатынастарды полимеризаторларға қосу. Қысымды төмендеткеннен кейін технологиялық қатынастарды аппараттардан ажырату. Шлангтар мен бітеуіштерді орнату, қосылатын және өшірілетін желілерде вентильдерді ашу және жабу арқылы аппараттарды соруға вакуумды желіге қосу жолымен қою. Вакуумды азотпен азайту. Жинақтау ақауларын жою арқылы аппараттарды герметикалық қасиетіне сынау.
Білуге тиіс: дивинилді полимеризациялау процесінің технологиялық негіздері, полимеризаторлар, бақылау-өлшеу аспаптары мен қатынастардың құрылымы мен пайдалану ережелері, аппараттарды құюға тапсырудың техникалық ережелері, жұмыстарды қабылдау.
Полимеризациялы стакандарды тазартушы

44. Чистильщик полимеризационных стаканов 2-разряд
Характеристика работ. Очистка наружной поверхности стакана от полимера и приставших окисленных частиц. Сбор и сортировка зачисток, раскупорка тары с материалами. Дозировка составных частей и приготовление на тестомесительной машине смазки. Смазка стаканов с внутренней стороны. Сдача готовых стаканов. Приемка стаканов после внутренней очистки, обжига и ремонта. Подкатка стаканов к месту работы.
Должен знать: влияние смазки на вес блока, пластичность каучука, свойства смазки, технические требования, предъявляемые к смазке, порядок нанесения смазки в соответствии с требованиями выпуска ассортимента каучуков, устройство, правила обслуживания тестомесительной машины, приемы работы.

44. Полимеризациялы стакандарды тазартушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Стаканның сыртқы беттерін полимерлер мен жабысқан тотыққан бөлшектерден тазарту. Тазарғандарды жинақтау және сұрыптау, тараны материалдармен тығынын алу. Құрамдас бөлшектерді мөлшерлеп өлшеу және қамыр илейтін машиналарда майларды дайындау. Стакандардың ішкі жағынан майлау. Дайын стакандарды тапсыру. Ішкі тазартудан, күйдіруден және жөндеуден кейін стакандарды қабылдау. Стакандарды жұмыс орнына домалатып апару.
Білуге тиіс: майлаудың блок салмағына әсері, каучуктың икемділігі, майлау қасиеттері, майлауға қойылатын техникалық талаптар, каучук ассортиментінің шығарылу талаптарына сәйкес майлау тәртібі, қамыр илеу машинасының ережелері, жұмыстарды қабылдау.