Об утверждении Правил оказания услуг телерадиовещания
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 89/1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2012 года № 7820.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 07.03.2018 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О телерадиовещании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг телерадиовещания.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 07.03.2018 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту стратегического планирования и международного сотрудничества Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и информации Республики Казахстан Кырыкбаева А.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Д. Мынбай
СОГЛАСОВАНО
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ А. Жумагалиев
29 июня 2012 года
Утверждены
приказом Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 89/1
Правила оказания услуг телерадиовещания
Сноска. Правила в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 07.03.2018 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг телерадиовещания (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О телерадиовещании" (далее – Закон) и определяют порядок оказания услуг телерадиовещания на территории Республики Казахстан.

Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 89/1 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 тамызда № 7820 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 07.03.2018 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 07.03.2018 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнің Стратегиялық жоспарлау және халықаралық ынтымақтастық департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың орнатылған тәртіпке сәйкес ресми түрде жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат вице-министрi А.О. Қырықбаевқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық ресми түрде алғашқы жарияланған күнінен кейiнгi он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр Д. Мыңбай
КЕЛIСIЛДI
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрi
____________ А. Жұмағалиев
2012 жылғы 29 маусым
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 29 маусымдағы
№89/1 бұйрығымен бекітілген
Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 07.03.2018 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на:
1) операторов телерадиовещания, оказывающих услуги телерадиовещания и технологически связанные с ними услуги;
2) физических и юридических лиц, заключивших с оператором телерадиовещания договор на получение услуг телерадиовещания (далее – абонент);
3) отечественные теле-, радиокомпании, а также на филиалы (представительства) иностранных теле-, радиоканалов (телерадиокомпании);
4) распространителей индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств (далее – распространитель).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) абонентская линия – линия связи, являющаяся частью местной сети телекоммуникаций и соединяющая абонентское устройство со средствами телекоммуникаций этой сети;
2) присоединение к публичному договору – способ заключения договора между оператором телерадиовещания и абонентом, при котором присоединяющийся абонент принимает условия предложенного публичного договора в порядке предусмотренным таким публичным договором, предложенным Оператором;
3) распространитель индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств – физическое или юридическое лицо, распространяющее карты условного доступа к услугам операторов телерадиовещания, оборудование, предназначенное для индивидуального приема теле-, радиосигнала операторов телерадиовещания, имеющих лицензию в сфере телерадиовещания и обладающих собственными спутниковыми системами вещания на территории Республики Казахстан;
4) пользовательское оборудование – технические средства (в том числе, приемный спутниковый комплект, телевизионный приемник, радиоприемник), предназначенные для приема, обработки и воспроизведения сигналов теле-, радиоканалов;
5) сигнал теле-, радиоканала – электрический сигнал теле-, радиоканала, технологические параметры которого определены в соответствии с техническими нормами и стандартами;
6) сеть оператора телерадиовещания – используемая оператором телерадиовещания совокупность технических средств и каналов связи, обеспечивающих ретрансляцию теле-, радиоканалов на территории, определяемой параметрами этих средств;
7) телерадиовещание – формирование и (или) распространение теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и в сетях телекоммуникаций для публичного приема потребителем в открытом или кодированном виде;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар:
1) телерадио хабарларын тарату қызметтерін және оларға технологиялық жағынан байланысты қызметтерді көрсететін телерадио хабарларын тарату операторларына;
2) телерадио хабарларын тарату қызметтерін алуға телерадио хабарларын тарату операторымен шарт жасасқан жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – абонент);
3) отандық теле-, радиокомпанияларға, сондай-ақ шетелдік теле-, радиоарналардың (телерадиокомпаниялардың) филиалдарына (өкілдіктеріне);
4) жеке спутниктік және эфирлік қабылдағыш құрылғыларды таратушыларға (бұдан әрі – таратушы) қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абоненттік жол – жергілікті телекоммуникация желісінің бір бөлігі болып табылатын және абоненттік құрылғыны осы желінің телекоммуникация құралдарымен жалғайтын байланыс жолы;
2) жария шартқа қосылу – телерадио хабарларын тарату операторы мен абонент арасында шарт жасасу тәсілі, мұндай шарт кезінде қосылған абонент ұсынылған жария шарттың талаптарын оператор ұсынған осындай жария шартта көзделген тәртіппен қабылдайды;
3) дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын таратушы – телерадио хабарларын тарату саласында лицензиясы бар және Қазақстан Республикасының аумағында өзінің спутниктік хабар тарату жүйелеріне ие телерадио хабарларын тарату операторларының көрсетілетін қызметтеріне шартты қолжетімді карталарды, телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиосигналын жеке-дара қабылдауға арналған жабдықты тарататын жеке немесе заңды тұлға;
4) пайдаланушы жабдығы – теле-, радиоарналардың сигналдарын қабылдауға, өңдеуге және ойнатуға арналған техникалық құралдар (оның ішінде қабылдаушы спутниктік жиынтық, телевизиялық қабылдағыш, радиоқабылдағыш);
5) теле-, радиоарнаның сигналы – технологиялық параметрлері техникалық нормаларға және стандарттарға сәйкес анықталатын теле-, радиоарнаның электрлік сигналы;
6) телерадио хабарларын тарату операторының желісі – телерадио хабарларын тарату операторы пайдаланатын, теле-, радиоарналарды осы құралдардың параметрлерімен айқындалатын аумақта ретрансляциялауды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен байланыс арналарының жиынтығы;
7) телерадио хабарларын тарату – телекоммуникацияның техникалық құралдарын пайдалана отырып және тұтынушының ашық немесе кодталған жария түрде қабылдауына арналған телекоммуникация желілерінде теле-, радиоарналарды қалыптастыру және (немесе) тарату;

8) карта условного доступа – устройство, содержащее идентификатор индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств, обеспечивающее доступ абонента к услугам оператора телерадиовещания;
9) канал вещания – физическая среда, сформированная радиоэлектронными техническими средствами, по которым осуществляется доставка сигнала теле-, радиоканалов от источника до абонента;
10) оператор телерадиовещания – физическое или юридическое лицо, получившее лицензию для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов;
11) интернет – всемирная система объединенных сетей телекоммуникаций и вычислительных ресурсов для передачи электронных информационных ресурсов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Оператор телерадиовещания при формировании пакетов теле-, радиоканалов размещает обязательные теле-, радиоканалы с соблюдением последовательности порядкового номера, согласно перечню обязательных теле-, радиоканалов, утвержденному приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 171 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 18861), в приоритетном порядке путем присвоения в цифровом вещании и вещании в сетях телекоммуникаций последовательных чисел, начиная с первого и более, и в аналоговом вещании путем размещения в начале сетки разделения частот каналов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Взаимоотношения операторов телерадиовещания с абонентами и теле-, радиокомпаниями, возникающие при оказании услуг телерадиовещания, осуществляются на государственном и русском языках.
6. Услугами телерадиовещания являются:
1) услуги эфирного телерадиовещания;
2) услуги спутникового телерадиовещания;
3) услуги кабельного телерадиовещания;
4) услуги телерадиовещания в сетях телекоммуникаций.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) шартты қолжетімділік картасы – дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларының сәйкестендіргішін қамтитын, абоненттің телерадио хабарларын тарату операторының көрсететін қызметтеріне қол жеткізуін қамтамасыз ететін құрылғы;
9) хабар тарату арнасы – шығу көзінен абонентке дейін теле-, радиоарналар сигналын жеткізуді жүзеге асыратын радиоэлектрондық техникалық құралдар қалыптастырған физикалық орта;
10) телерадио хабарларын тарату операторы – теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия алған жеке немесе заңды тұлға;
11) интернет – электрондық ақпараттық ресурстарды жіберуге арналған телекоммуникациялардың біріктірілген желілерінің және есептеу ресурстарының дүниежүзілік жүйесі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Телерадио хабарларын тарату операторы теле-, радиоарналар топтамаларын қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 171 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18861 болып тіркелген) бекітілген Міндетті теле-, радиоарналардың тізбесіне сәйкес міндетті теле-, радиоарналарды цифрлық хабар таратуда және телекоммуникациялар желілерінде сандар тізбегін таратуда біріншіден бастап, одан жоғары ретті сандарды беру жолымен басым тәртіппен, ал аналогты хабар таратуда бөлу торының басына арналардың жиіліктерін қою арқылы реттік нөмірдің бірізділігін сақтай отырып орналастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Телерадио хабарларын тарату операторларының абоненттермен және телерадиокомпаниялармен телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету кезінде туындайтын өзара қарым-қатынасы мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.
6. Телерадио хабарларын тарату қызметтері мыналар болып табылады:
1) эфирлік телерадио хабарларын тарату қызметтері;
2) спутниктік телерадио хабарларын тарату қызметтері;
3) кабельдік телерадио хабарларын тарату қызметтері;
4) телекоммуникациялар желілерінде телерадио хабарларын тарату қызметтері.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Услуги телерадиовещания оказываются в соответствии c тарифами, установленными операторами телерадиовещания.
Оператор телерадиовещания извещает абонентов и теле-, радиокомпании об изменении тарифов через интернет ресурс и (или) центры обслуживания абонентов не позднее, чем за десять календарных дней до введения новых тарифов.
8. При проведении плановых профилактических и ремонтных работ на оборудовании сетей операторов телерадиовещания допускаются технологические перерывы в виде полного или частичного прерывания оказания услуг телерадиовещания, не чаще одного раза в месяц, в будние дни на срок не более шести часов.
Глава 2. Порядок оказания услуг телерадиовещания Параграф 1. Порядок заключения и расторжения Договора
9. Для заключения договора об оказании услуг телерадиовещания абонент обращается к оператору телерадиовещания.
Услуги телерадиовещания физическим лицам оказываются на основании договора об оказании услуг телерадиовещания, являющегося публичным договором, и который вступает в действие после его акцепта абонентом в порядке предусмотренном таким договором.
Услуги телерадиовещания юридическим лицам оказываются на основании индивидуального договора об оказании услуг телерадиовещания, заключаемого в письменной форме.
10. Для заключения договора оператору телерадиовещания подается заявление, форма которого устанавливается оператором телерадиовещания.
Для получения услуги телерадиовещания физическое лицо обращается к оператору телерадиовещания посредством подачи электронного заявления на интернет-ресурсе оператора, либо письменного заявления в центры обслуживания абонентов.
На интернет-ресурсе или в центрах обслуживания оператор телерадиовещания предоставляет абонентам следующую информацию:
текст публичного договора;
сведения о бюро ремонта;
сведения о центрах обслуживания абонентов;
тарифы на услуги телерадиовещания;
порядок, форму и систему оплаты услуг телерадиовещания.
11. Отказ оператора телерадиовещания от заключения договора при наличии технической возможности предоставления абоненту услуг телерадиовещания не допускается.
12. Оператор телерадиовещания отказывает абоненту в заключении договора в следующих случаях:
1) оказание услуг может создать угрозу безопасности и обороноспособности государства, здоровью или безопасности людей;

7. Телерадио хабарларын тарату қызметтері телерадио хабарларын тарату операторлары белгілеген тарифтерге сәйкес көретіледі.
Теледидар хабарларын тарату операторы абоненттерге және теле- және радиокомпанияларға Интернет-ресурс және (немесе) Абоненттерге қызмет көрсету орталықтары арқылы тарифтердің өзгергені туралы жаңа тарифтер енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабарлайды.
8. Телерадио хабарларын тарату операторлары желілерінің құрылғыларында жоспарлы профилактикалық және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде телерадио хабарларды тарату қызметтерін көрсетуді толық немесе ішінара тоқтату түріндегі технологиялық үзілістерге айына бір реттен артық емес, жұмыс күндері алты сағаттан аспайтын мерзімде жол беріледі.
2-тарау. Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету тәртібі 1-параграф. Шарт жасасу және бұзу тәртібі
9. Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету жөніндегі шарт жасасу үшін абонент телерадио хабарларын тарату операторына жүгінеді.
Жеке тұлғаларға телерадио хабарларын тарату қызметтері жария шарт болып табылатын, және осындай шартпен көзделген тәртіппен абонентке акцепттен кейін күшіне енетін телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету туралы шарттың негізінде көрсетіледі.
Заңды тұлғаларға телерадио хабарларын тарату қызметтері телерадио хабарларын тарату қызметтері жазбаша түрде жасалатын дара шарттың негізінде көрсетіледі.
10. Шарт жасасу үшін телерадио хабарларын тарату операторына нысаны телерадио хабарларын тарату операторымен белгіленетін өтініш беріледі.
Жеке тұлға телерадио хабарларын тарату қызметтерін алу үшін телерадио хабарларын тарату операторына электрондық өтінішті оператордың интернет-ресурсына немесе жазбаша өтінішті қызмет көрсету орталықтарына беру арқылы жүгінеді.
Телерадио хабарларын тарату операторы абоненттерге интернет-ресурста және қызмет көрсету орталықтарында келесі ақпараттарды:
жария шарт мәтінін;
жөндеу бюросы туралы мәліметті;
абоненттерге қызмет көрсету орталықтары туралы мәліметті;
телерадио хабарларын тарату қызметтерінің тарифтерін;
телерадио хабарларын тарату қызметтеріне төлеудің тәртібін, нысаны мен жүйесін ұсынады.
11. Телерадио хабарларын тарату операторының абонентке телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсетудің техникалық мүмкіндігінің бар болуы кезінде шарт жасасудан бас тартуына жол берілмейді.
12. Телерадио хабарларын тарату операторы абонентке шарт жасасудан келесі жағдайларда:
1) қызмет көрсету мемлекеттің қауіпсіздігі мен қорғаныс қабілетіне, адамдардың денсаулығына немесе қауіпсіздіктеріне қауіп төндірген жағдайда;

2) оказание услуг невозможно ввиду физических, топографических или иных естественных препятствий, или отсутствия технических возможностей в помещении абонента;
3) при отсутствии свободной спутниковой емкости и (или) емкости в цифровом потоке эфирного телерадиовещания;
4) при несоответствии технических средств абонента техническим требованиям к этому виду оборудования;
5) при несоблюдении технических требований проектов сетей телерадиовещания или условий договора;
6) приостановлен срок действия лицензии оператора телерадиовещания.
13. При оказании услуг телерадиовещания оператор телерадиовещания:
1) предоставляет абонентам подробную информацию об оказываемых услугах телерадиовещания;
2) оказывает услуги телерадиовещания в соответствии с условиями договора, и доводит до абонентов необходимую информацию, в том числе о введении новых тарифных планов, путем средств массовой информации и в центрах работы с абонентами;
3) производит перерасчет абонентской платы в случае отсутствия доступа к услугам телерадиовещания по вине оператора телерадиовещания;
4) обеспечивает возможность пользования услугами телерадиовещания 24 часа в сутки;
5) устраняет недостатки в оказании услуг телерадиовещания, обнаруженные в ходе оказания этой услуги;
6) доступным способом (средства массовой информации, сайты, личный кабинет, SMS-сообщения, телефонный обзвон) информирует абонентов об авариях на сети оператора телерадиовещания, приведших к приостановке работы сети, и о предполагаемых сроках устранения аварий;
7) направляет абоненту письменный ответ на письменное обращение не позднее пятнадцати календарных дней со дня его получения;
8) возвращает абоненту по его заявлению излишне уплаченные денежные средства за оказанные услуги телерадиовещания либо засчитывает их в качестве авансирования услуг телерадиовещания при согласии абонента;
9) ведет учет заключенных договоров об оказании услуг телерадиовещания;
10) возобновляет оказание услуг телерадиовещания абоненту в течение 12 часов с момента получения оператором телерадиовещания подтверждения оплаты от абонента или представления абонентом документов, подтверждающих ликвидацию задолженности по оплате услуг телерадиовещания (в случае приостановления оказания услуг телерадиовещания);

2) қызметтерді көрсету физикалық, топографиялық немесе өзге табиғи бөгеттердің салдарынан, немесе абонент бөлмесінде техникалық мүмкіндіктердің болмауы есебінен мүмкін емес;
3) бос спутниктік сыйымдылықтың және (немесе) эфирлік телерадио хабарларын таратудың цифрлық ағынындағы сыйымдылықтың болмауы кезінде;
4) абоненттің техникалық құралдарының осы жабдық түріне қойылатын техникалық талаптарға сәйкес болмаған кезде;
5) телерадио хабарларын тарату желілері жобаларының техникалық талаптарын немесе шарт талаптарын сақтамаған кезде;
6) телерадио хабарларын тарату операторына лицензияның қолданыс мерзімі тоқтаған кезде бас тартады.
13. Телерадио хабарларын тарату операторы телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету кезінде:
1) телерадио хабарларын таратудың көрсетілетін қызметі туралы абонентке нақты ақпаратты ұсынады;
2) шарт талаптарына сәйкес телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсетеді және абоненттерге қажетті ақпаратты, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары және абоненттермен жұмыс жасау орталығы арқылы енгізілген жаңа тарифтік жоспарлар туралы хабарлайды;
3) телерадио хабарларын тарату операторының кінәсі бойынша телерадио хабарларын тарату қызметтеріне қолжетімділік болмаған жағдайда абоненттік төлемді қайта есептеу жүргізіледі;
4) телерадио хабарларын тарату қызметімен тәулігіне 24 сағат қолдану мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
5) телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету кезінде анықталған осы қызметтерді көрсетудегі кемшіліктерді жояды;
6) абоненттерді желі жұмысының тоқтауына алып келген телерадио хабарларын тарату операторының желісіндегі авариялар және аварияларды жоюдың болжанған мерзімдері туралы қолжетімді әдіспен (бұқаралық ақпарат құралдары, сайттар, жеке кабинет, SMS-хабарлама, телефонмен хабарлау); ақпараттандырады;
7) жазбаша өтінішке жазбаша жауапты абонентке оны алған күннен бастап, күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жібереді;
8) абонентке телерадио хабарларды тарату қызметі үшін артық төленген қаражатты қайтарады немесе абоненттің келісімі бойынша телерадио хабарларды тарату қызметіне алдын ала төлем ретінде есептеледі;
9) телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету туралы жасалған шарттардың есебін жүргізеді;
10) телерадио хабарын тарату операторы абоненттен төлемді растайтын құжатты алған немесе оператор телерадио хабарларын тарату қызметтерін төлеу бойынша берешектерінің жойылғанын (телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсетуді тоқтатқан жағдайда) растайтын құжаттарды ұсынған сәттен бастап 12 сағат ішінде абонентке телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсетуді қайта жандандырады;

11) предоставляет возможность посредством интернет-ресурса или кол-центра, или посредством интерфейса услуги на абонентском устройстве/телевизионном приемнике осуществлять замену абонентам тарифного плана;
12) изменяет условия тарифа на услуги телерадиовещания, известив абонента об этом за десять календарных дней до введения их в действие;
13) принимает в течение семи календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг передачи данных (в случае, если причины ухудшения качества связаны с оборудованием или действиями оператора, которые привели к массовым жалобам со стороны абонентов) необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет за оказанные услуги.
14. Физические и юридические лица заключают договора с несколькими операторами телерадиовещания на оказание услуг телерадиовещания в порядке, установленном настоящими Правилами, при условии, что его подключение к сетям телерадиовещания других операторов не приводит к возникновению помех в этих сетях.
15. Внесение изменений и дополнений в договора с физическими и юридическими лицами оформляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
16. При переходе прав оператора на действующих сетях телерадиовещания к другому лицу предыдущие договоры с физическими и юридическими лицами расторгаются и заключаются новые договоры в соответствии с настоящими Правилами.
17. При смене юридического адреса физического лица и адреса местонахождения юридического лица договор подлежит расторжению и при необходимости заключается новый договор с оператором телерадиовещания в соответствии с настоящими Правилами.
18. Заявление о расторжении Договора подается оператору телерадиовещания в письменном виде, не позднее, чем за тридцать календарных дней до предполагаемой даты расторжения Договора, если иное не указано в Договоре.
19. Расторжение Договора об оказании услуг телерадиовещания, а также прекращение оказания телерадиовещания абоненту, теле-, радиокомпании услуг не отменяют его обязанности по оплате имеющихся задолженностей.
20. Оператор приостанавливает доступ к сети телерадиовещания в следующих случаях:
1) при нарушении условий Договора;
2) при несоблюдении правил эксплуатации оборудования;
3) при использовании на сети телерадиовещания, не сертифицированного оборудования;
4) при несвоевременной оплате услуг телерадиовещания оператор телерадиовещания.
Доступ к сети телерадиовещания приостанавливается в порядке предусмотренном Договором об оказании услуг телерадиовещания.

11) интернет-ресурс немесе кол-орталық не абонеттік құрылғыдағы/ телевизиялық қабылдағыштағы қызметтер интерфейсі арқылы тарифтік жоспардың абонеттерін ауыстыруды жүзеге асыруға мүмкіндік береді;
12) телерадио хабарларын тарату қызметтеріне арналған тарифтердің шарттарын олар қолданысқа енгілгенге дейін күнтізбелік он күн бұрын ол туралы абонетке хабарлап өзгертеді;
13) абонент деректерді тапсыру қызметтерінің сапасы нашарлағаны туралы (егер сапаның нашарлау себептері абоненттердің тарапынан шағымдарға алып келген жабдықпен немесе оператордың іс-қимылдарымен байланысты болған жағдайда) өтінішті берген күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде сапаны қалпына келтіру бойынша қажетті шаралар қабылдайды және көрсетілген қызметтердің қайта есебін жүргізеді.
14. Жеке және заңды тұлғалар бірнеше телерадио хабарларын тарату операторларымен шартты, егер оның басқа операторлардың телерадио хабарларын тарату желілеріне қосылуы осы желілерде бөгеудің туындауына алып келмеген жағдайда осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жасасады.
15. Жеке және заңды тұлғалармен шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделеді.
16. Қолданыстағы телерадио хабарларын тарату желілеріндегі оператордың құқығы басқа тұлғаға ауысқан кезде жеке және заңды тұлғалармен одан бұрын жасалған шарттар бұзылып, осы Қағидаларға сәйкес жаңа шарттар жасалады.
17. Жеке тұлғаның заңды мекенжайы және заңды тұлғаның орналасқан жерінің мекенжайы ауысқан кезде шарт бұзылады және қажеттілігіне қарай осы Қағидаларға сәйкес телерадио хабарларын тарату операторымен жаңа шарт жасалады.
18. Шартты бұзу туралы өтініш телерадио хабарларын тарату операторына егер Шартта өзгеше көрсетілмесе, шартты бұзудың болжамдалған күніне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, жазбаша түрде беріледі.
19. Телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету туралы шартты бұзу, сондай-ақ абонентке, теле, радиокомпанияға телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсетуді тоқтату оның бұрынғы қарыздарын төлеу міндетін жоққа шығармайды.
20. Оператор телерадио хабарларын тарату желісіне қолжетімділікті:
1) Шарт талаптары бұзылған кезде;
2) жабдықтарды пайдалану қағидаларын сақтамаған кезде;
3) телерадио хабарларын тарату желісінде сертификатталмаған жабдықты паййдаланғанда;
4) телерадио хабарларын тарату операторының телерадио хабарларын тарату қызметтерін уақытында төлемеген кезде тоқтатады.
Телерадио хабарларын тарату желісіне қолжетімділік телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету туралы шартта көзделген тәртіпте тоқтатылады.

Параграф 2. Особенности оказания услуг телерадиовещания теле-, радиокомпаниям
21. Время предоставления услуги оператором телерадиовещания регламентируется еженедельным расписанием теле-, радиокомпании с учетом времени необходимого для проведения плановых контрольных измерений и плановых остановок.
22. Объемы услуг фиксируются ежемесячно в актах оказанных услуг, подписанных оператором телерадиовещания и теле-, радиокомпанией.
23. Оператор телерадиовещания:
1) обеспечивает соблюдение технологических параметров сигналов теле-, радиоканалов при их распространении;
2) исключен приказом Министра информации и общественного развития РК от 21.04.2023 № 141-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Министра информации и общественного развития РК от 21.04.2023 № 141-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
24. Теле-, радиокомпания:
1) обеспечивает согласованный с оператором телерадиовещания бесперебойный режим подачи сигналов теле-, радиоканалов;
2) обеспечивает подачу на технические средства оператора телерадиовещания сигналов теле-, радиоканалов, соответствующих техническим параметрам, указанным в Договоре с оператором телерадиовещания.
Параграф 3. Особенности оказания услуг по распространению теле-, радиоканалов по каналам спутникового и эфирного вещания
25. Услуги по распространению теле-, радиоканалов по каналам спутникового и эфирного вещания предоставляются в соответствии с еженедельной сеткой вещания, предоставленной телерадиокомпанией оператору телерадиовещания не менее чем за три рабочих дня до наступления текущей недели.
При круглосуточном вещании телерадиоканала или фиксированном времени начала и окончания передач еженедельное расписание не предоставляется.
26. Среднесуточный и общий объем вещания для подачи на сеть оператора телерадиовещания, место оказания услуг, срок оказания услуг указывается в Договоре между оператором телерадиовещания и теле-, радиокомпанией.
27. Началом оказания населению услуги по распространению теле -, радиоканалов свободного доступа по каналам спутникового и эфирного вещания является дата монтажа и настройки пользовательского оборудования.
Началом оказания населению услуги по распространению платных пакетов теле-, радиоканалов по каналам спутникового и эфирного вещания с непосредственным доступом населения является дата активации данной услуги в системе оператора телерадиовещания.

2-параграф. Теле-, радиокомпанияларға телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсетудің ерекшеліктері
21. Телерадио хабарларын тарату операторының қызметтерді ұсыну уақыты жоспарлы бақылау өлшемдерін жүргізу мен жоспарлы тоқтату үшін қажетті уақытты есепке ала отырып жасалған теле-, радиокомпаниялардың апта сайынғы кестесімен регламенттеледі.
22. Қызметтердің көлемі ай сайын телерадио хабарларын тарату операторы мен телерадиокомпания қол қойған көрсетілген қызметтер актісінде белгіленеді.
23. Телерадио хабарларын тарату операторы:
1) теле, радиоарналар сигналдарын тарату кезінде олардың технологиялық параметрлерін сақтауды қамтамасыз етеді;
2) алып тасталды - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 21.04.2023 № 141-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Теле-, радиокомпания:
1) телерадио хабарларын тарату операторымен келісілген теле-, радиоарналардың сигналдарын берудің тоқтаусыз режимін қамтамасыз етеді;
2) телерадио хабарларын тарату операторының техникалық құралдарына телерадио хабарларын тарату операторымен жасалған Шартта көрсетілген техникалық параметрлерге сәйкес келетін теле-, радиоарналардың сигналдарын беруді қамтамасыз етеді.
3-параграф. Спутниктік және эфирлік хабар тарату арналары арқылы теле-, радиоарналарды тарату бойынша қызметтер көрсету ерекшеліктері
25. Спутниктік және эфирлік хабар тарату арналары арқылы теле-, радиоарналарды тарату қызметтері телерадиокомпания телерадио хабарларын тарату операторына ағымдағы апта басталғанға дейін кем дегенде үш жұмыс күні бұрын ұсынатын апта сайынғы хабар тарату торына сәйкес ұсынылады.
Телерадиоарнаны тәулік бойы тарату немесе бағдарламалардың нақты басталу және аяқталу уақыты болған кезде апта сайынғы кесте ұсынылмайды.
26. Телерадио хабарларын тарату операторының желісіне беруге арналған хабар таратудың ортатәуліктік және жалпы көлемі, қызметтерді көрсету орны, қызметтер көрсетудің мерзімі телерадио хабарларын тарату операторы мен телерадиокомпания арасындағы шартта көрсетіледі.
27. Халыққа спутниктік және эфирлік хабар тарату арналары бойынша еркін қолжетімді теле-, радиоарналарды тарату қызметтерін көрсетудің басы пайдаланушы жабдығының монтаждалған және күйге келтірілген күні болып табылады.
Халыққа спутниктік және эфирлік хабар тарату арналары бойынша теле-, радиоарналардың ақылы топтамаларын тарату қызметтерін көрсетудің басы телерадио хабарларын тарату операторы жүйесінде осы қызметтің активтелген күні болып табылады.

Параграф 4. Особенности оказания услуг по передаче видео- и аудиозаписей
28. Услуги передачи видео-, аудиозаписей классифицируются по срокам их проведения с момента поступления заявки.
29. Заявка на оказание услуг по передаче видео-, аудиозаписей подается оператору телерадиовещания в письменном произвольном виде в зависимости от срока проведения.
30. Фактическое время подачи видео-, аудиозаписей определяется со времени начала передачи, указанного в заявке, до фактического времени окончания передачи по заявке, либо фактического окончания передачи видео-, аудиозаписей.
Параграф 5. Особенности оказания услуг кабельного телерадиовещания
31. Операторы кабельного телерадиовещания осуществляют трансляцию и (или) ретрансляцию обязательных теле-, радиоканалов на основании взаимозачетов между операторами кабельного телерадиовещания и теле-, радиокомпанией - правообладателем обязательного теле-, радиоканала.
31-1. Кабельное телерадиовещание представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов посредством кабельных и эфирно-кабельных сетей, за исключением абонентских линий, для оказания услуг доступа к сети интернет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с приказом Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Операторы телерадиовещания подключают абонента к сетям телерадиовещания при наличии в его помещении исправно работающей абонентской линии и сертифицированного исправного пользовательского оборудования, параметры которого соответствуют требованиям нормативно-технических документов.
33. При наличии технической возможности и в соответствии с договором абонентская сеть одного абонента, подключается к нескольким отводам абонентского ответвителя для организации коллективного доступа.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. При отсутствии в здании абонента сетей телерадиовещания, а в занимаемом им помещении – абонентской линии, монтаж недостающего оборудования и кабельных линий проводится операторами телерадиовещания или иным способом. После выполнения данных работ операторы телерадиовещания заключают с абонентом Договор.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-параграф. Бейне- және аудиожазбаларды беру қызметтерін көрсету ерекшеліктері
28. Бейне- және аудиожазбаларды жіберу қызметтері өтінім келіп түскен сәттен бастап олардың жүргізілген мерзімдері бойынша жіктеледі.
29. Бейне- және аудиожазбаларды жіберу қызметтерін көрсетуге өтінім телерадио хабарларын тарату операторына жүргізу мерзіміне қарай жазбаша еркін түрде беріледі.
30. Бейне- және аудиожазба жіберудің нақты уақыты өтінімде көрсетілген жіберуді бастау уақытынан бастап өтінім бойынша жіберуді аяқтаудың нақты уақытына дейін, не болмаса бейне-, аудиожазбаны жіберу нақты аяқталғанға дейін анықталады.
5-параграф. Кабельдік телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету ерекшеліктері
31. Кабельдік телерадио хабарларын тарату операторлары міндетті теле-, радиоарналарды трансляциялауды және (немесе) ретрансляциялауды кабельдік телерадио хабарларын тарату операторлары мен міндетті теле-, радиоарнаның құқық иесі – телерадиокомпания арасындағы өзара есепке алулар негізінде жүзеге асырады.
31-1. Интернет жүйелеріне қолжетімділік қызметін көрсететін абоненттік желілерді қоспағанда, кабельдік телерадио хабарларын тарату кабельдік және эфирлік-кабельдік желілер арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.
Ескерту. Қағида 31-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Телерадио хабарларын тарату операторлары абонентті телерадио хабарларын тарату желілеріне оның орынжайында дұрыс жұмыс істейтін абоненттік желі мен параметрлері нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес келетін сертификатталған дұрыс пайдаланушы жабдығы болған жағдайда қосады.
33. Техникалық мүмкіндік болғанда және шартқа сәйкес бір абоненттің абоненттік желісі ұжымдық қолжетімділікті ұйымдастыру үшін абоненттік тармақтағыштың бірнеше бұрып жібергішіне қосылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Абоненттің ғимаратында телерадио хабарларын тарату желілері, ал олар орналасқан орынжайда абоненттік желілер жоқ болған жағдайда, жетіспейтін жабдықты және кабельдік желілерді телерадио хабарларын тарату операторлары құрастыруы мүмкін немесе басқа тәсілмен жүргізіледі. Бұл жұмыстарды орындағаннан кейін телерадио хабарларын тарату операторлары абонентпен Шарт жасасады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

35. Полная информация о типах абонентского оборудования располагается на интернет-ресурсе оператора телерадиовещания (при наличии), а также на информационных стендах, расположенных в помещениях оператора телерадиовещания.
Параграф 6. Особенности оказания услуг телерадиовещания в сетях телекоммуникаций
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 6 в соответствии с приказом Министра информации и общественного развития РК от 22.12.2021 № 418 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. Телерадиовещание в сетях телекоммуникаций представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций.
35-2. Распространение теле-, радиоканалов в сетях телекоммуникаций осуществляется на основании лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов.
Глава 3. Порядок деятельности распространителя индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств
36. Взаимоотношения между оператором телерадиовещания и распространителем возникают на основании договора, заключаемого согласно гражданскому законодательству Республики Казахстан.
37. Сигналы цифрового телевидения, принимаемые индивидуальными спутниковыми и эфирными устройствами, могут быть закодированы системами условного доступа.
Типы систем условного доступа и уровни шифрования определяет оператор телерадиовещания.
38. Оборудование должно отвечать стандартам цифрового телерадиовещания.
39. Цифровые сигналы теле-, радиоканалов свободного доступа должны распространяться национальным оператором телерадиовещания без использования системы условного доступа.
40. Распространитель обеспечивает:
1) установку и подключение оборудования;
2) активацию оборудования и внесение абонента в базы данных системы условного доступа оператора;
3) настройку списка каналов;
4) проверку качества приема цифрового сигнала установленным оборудованием;
5) ознакомление абонента с инструкцией по использованию оборудования и (или) карты условного доступа.
41. Распространитель до установки оборудования проводит предварительную проверку возможности приема сигнала и совместимости его с абонентским устройством.
Оборудование условного доступа также должно быть активировано и внесено в базы данных условного доступа оператора.
42. Согласно пункту 4 статьи 37 Закона, распространение карт условного доступа к услугам операторов телерадиовещания, не имеющих лицензию на занятие деятельностью по распространению теле-, радиоканалов на территории Республики Казахстан, запрещается и влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

35. Абоненттік жабдықтардың түрлері жайлы толық ақпарат телерадио хабарларын тарату операторының интернет-ресурсында (болған жағдайда), сондай-ақ телерадио хабарларын тарату операторының ғимараттарында орналасқан ақпараттық стендтерде орналастырылады.
6-параграф. Телекоммуникациялар желілерінде телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету ерекшеліктері
Ескерту. 2-тарау 6-параграфпен толықтырылды - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 22.12.2021 № 418 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35-1. Телекоммуникациялар желілерінде телерадио хабарларын тарату телекоммуникация хабарларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникациялардың техникалық құралдарын және байланыс жолдарын пайдалану арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.
35-2. Телекоммуникация желілерінде теле-, радиоарналарды тарату теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензия негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Жеке спутниктік және эфирлік қабылдаушы құрылғыларды таратушы қызметтің тәртібі
36. Телерадио хабарларын тарату операторы мен таратушының арасындағы қарым-қатынас Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалатын шарт негізінде туындайды.
37. Дара спутниктік және эфирлік құрылғылар қабылдайтын цифрлық телевизия сигналдары шартты қолжетімділік жүйелері арқылы кодталған болуы мүмкін.
Шартты қолжетімділік жүйелерінің түрлерін және шифрлау деңгейлерін телерадио хабарларын тарату операторы айқындайды.
38. Жабдық цифрлық телерадио хабарларын тарату стандарттарына жауап беруі тиіс.
39. Еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың цифрлық сигналдарын телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы шартты қолжетімділік жүйелерін қолданбай таратуы тиіс.
40. Таратушы:
1) жабдықты орнатуды және қосуды;
2) жабдықты активтеуді және оператордың шартты қолжетімділік жүйесінің деректер базасына енгізуді;
3) арналар тізімін күйге келтіруді;
4) орнатылған жабдықтың цифрлық сигналдарын қабылдау сапасын тексеруді;
5) абонентті жабдықты және/немесе шартты қолжетімділік картасын қолдану нұсқаулығымен таныстыруды қамтамасыз етеді.
41. Таратушы жабдықты орнатқанға дейін сигналды қабылдау мүмкіндігіне және оның абонент құрылғысымен үйлесімділігіне бастапқы тексеруді жүргізеді.
Шартты қолжетімділік жабдығы, сондай-ақ, өзектендіріліп, оператордың шартты қолжетімділік деректер базасына енгізілуі тиіс.
42. Заңның 37-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясы жоқ телерадио хабарларын тарату операторларының қызметтеріне шартты қолжетімділік карталарын таратуға тыйым салынады және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауаптылыққа әкеп соқтырады.