О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 июля 2012 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2012 года № 7830
В соответствии с пунктом 3 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 «Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 июня 2010 года за № 6314, опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 2010 жылғы 17 тамыздағы № 332-333 (26176); «Егемен Қазақстан» 2010 жылғы 18 тамыздағы № 334-335 (26178); «Казахстанская правда» от 11 сентября 2010 года № 239-240 (26300-26301) следующие изменения и дополнения:
в Плане счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденном указанным приказом:
в главе 4 «Счета раздела 1 «Краткосрочные активы»:
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
«7. Подраздел 1000 «Денежные средства и их эквиваленты» – предназначен для учета денежных средств и их эквивалентов на контрольных счетах наличности и счетах государственных учреждений.»;
абзацы пятнадцатыйшестнадцатый и семнадцатый пункта 9 изложить в следующей редакции:
«1230 – «Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков», предназначен для учета дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги, а также дебиторской задолженности за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1231 – «Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков», где учитывается дебиторская задолженность покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения до одного года, в учреждениях профессионального технического образования учитываются расчеты с заказчиками за выполненные работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с предприятиями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения;
1232 – «Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей», где учитываются расчеты за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года;»;
в пункте 10:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«1311 – «Строительные материалы», где учитываются строительные материалы, используемые в процессе строительства и монтажных работ. К строительным материалам относятся силикатные материалы (цемент, песок, гравий, известь, камень, кирпич, черепица), строительный металл (железо, жесть, сталь, цинк листовой), металлоизделия (гвозди, гайки, болты, скобяные изделия), санитарно-технические материалы (краны, муфты, тройники), электротехнические материалы (кабель, лампы, патроны, ролики, шнур, провод, предохранители, изоляторы), химико-мокательные (краска, олифа, толь) и другие аналогичные материалы;»;
абзацы шестнадцатыйсемнадцатый и восемнадцатый изложить в следующей редакции:
«1319 – «Прочие материалы», где учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, независимо от их стоимости, сено, овес и другие виды кормов и фуража для скота и других животных, посадочные материалы, семена, удобрения, приплод (жеребята) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей, а также возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и другая тара) как свободная (порожняя), так и находящаяся под материальными ценностями, временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов, и другие материалы, не включенные в предыдущих субсчетах;
1320 – «Незавершенное производство», предназначен для учета остатков незавершенного производства;
1330 – «Готовая продукция», предназначен для учета готовых изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, а также готовой печатной продукции;»;

"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2012 жылғы 11 шілдедегі № 338 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 тамызда № 7830 тіркелді
Қолданушылардың назарына!
Осы Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі 116-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есеп шоттарының жоспарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығына (2010 жылғы 29 маусымда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген, 2010 жылғы 17 тамызда «Егемен Қазақстан» № 332-333 (26176); 2010 жылғы 18 тамызда «Егемен Қазақстан» № 334-335 (26178); 2011 жылғы 11 қыркүйекте «Казахстанская правда» № 239-240 (26300-26301) газеттерінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есеп шоттарының жоспарында:
«1 «Қысқа мерзiмдi активтер» бөлiмiнiң шоттары» деген 4-тарауда:
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. 1000 «Ақша қаражаты және олардың баламалары» кiшi бөлiмi – қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында және мемлекеттік мекемелердің шоттарында ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алуға арналған.»;
9-тармақтың он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
1230 – «Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi» өтеу мерзiмi бiр жылға дейiнгi сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер, сондай-ақ музыка мектептерінде балалардың оқуы үшiн, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушiлердi ұстау үшiн, мектеп жанындағы интернаттарда балалардың нысанды киім-кешегі үшін, тамақтануы үшiн есеп айырысулар есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
«1231 – «Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi», мұнда өтеу мерзiмi бiр жылға дейiнгi сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегi көрсетіледі, кәсіптік техникалық білім беру мекемелерінде тапсырыс берушілермен орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін және сатылған дайын өнімдер үшін есеп айырысулар, сондай-ақ өндірістік оқыту үдерісінде оқушылар орындаған жұмыстар үшін кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен есеп айырысулар есепке алынады;
1232 – «Төлемдердiң арнайы түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек», мұнда өтеу мерзiмi бiр жылға дейiн музыка мектептерінде балалардың оқуы үшiн, интернат мектептерде тәрбиеленушiлердi ұстау үшiн, нысанды киім-кешек үшін, мектеп интернаттардағы балалардың тамақтануы үшiн есеп айырысулар есепке алынады;»;
10-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1311 – «Құрылыс материалдары», мұнда құрылыс және монтаждау жұмыстары үдерісінде пайдаланылатын құрылыс материалдары есепке алынады. Құрылыс материалдарына силикат материалдары (цемент, құм, қиыршақ, әк, тас, кiрпiш, қыш), құрылыс металы (темiр, қаңылтыр, болат, табақталған мырыш), металл бұйымдар (шегелер, гайкалар, болттар, құрсаулау бұйымдары), санитарлық-техникалық материалдар (крандар, муфталар, тройниктер), электротехникалық материалдар (кабель, шамдар, патрондар, роликтер, сымдар, сақтандырғыш тетiктер, оқшаулағыштар), химиялық-жағу (сыр, олифа, толь) және басқа осыған ұқсас материалдар жатады;»;
он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1319 – «Өзге материалдар», мұнда құнына қарамастан барлық жануарлар түрлерiнiң төлдерi және бордақылаудағы малдар, құстар, үй қояндар, терiсi бағалы аңдар, малға және басқа жануарларға арналған шөп, пiшен, сұлы және басқа мал азығының түрлерi, егу материалдары, дақылдар, тыңайтқыштар, егер мемлекеттiк мекемелерде жұмыс аттары болса, төлi (құлындары), сондай-ақ қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыс (күбiлер, бидондар, жәшiктер, шыны банкалар, шөлмектер және басқа да ыдыс), бос (босалқы), сондай-ақ және материалдық құндылықтарымен орналасқан орны толтырылатын шығындары үстеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаж жұмыстарының құнына жатқызылатын уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар және алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетiлмеген басқа да материалдар есепке алынады;
1320 – «Аяқталмаған өндiрiс» аяқталмаған өндіріс қалдықтарын есепке алуға арналған;
1330 – «Дайын өнім», өндiрiстiк (оқулық) шеберханаларының, көмекшi ауылшаруашылық және оқу-тәжiрибелiк шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн, сондай-ақ дайын баспа өнiмдерiн есепке алуға арналған;»;

в главе 5 «Счета раздела 2 «Долгосрочные активы»:
в пункте 16:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«2310 – «Земля», предназначен для учета любого вида земли, лесов, внутренних вод и месторождений полезных ископаемых, приобретенных за счет средств выделяемых из бюджета;»;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
«2360 – «Машины и оборудование», предназначен для учета силовых машин и оборудования, рабочих машин и оборудования, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, медицинского оборудования, офисного оборудования, прочих машин и оборудования с выделением на отдельные группы:»;
абзацы тридцать первый и тридцать второй изложить в следующей редакции:
«2380 – «Прочие основные средства», предназначен для учета прочих основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2381 – «Активы культурного наследия», где учитываются активы, которые вследствие своей культурной, экологической или исторической значимости являются активами культурного наследия. К ним относятся исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, произведения искусства, а также музейные ценности независимо от их стоимости;»;
абзацы тридцать шестой и тридцать девятый исключить;
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
«учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты, кассеты;»;
абзац четвертый пункта 20 изложить в следующей редакции:
«2711 – «Программное обеспечение», где учитывается компьютерное программное обеспечение и базы данных, программы на технических носителях, которые учреждение предполагает использовать в своей деятельности более одного года. На этом субсчете также учитываются системные, стандартные и прикладные программные средства, компьютерные программы, описания программ и вспомогательные материалы для системного и прикладного программного обеспечения. На этом субсчете не учитывается компьютерное программное обеспечение машин и оборудования с программным управлением; операционная система компьютера;»;
в главе 7 «Счета раздела 4 «Долгосрочные обязательства» абзац пятый пункта 32 изложить в следующей редакции:
«4130 – «Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом», предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.»;
в главе 8 «Счета раздела 5 «Чистые активы/капитал» абзац пятый пункта 37 изложить в следующей редакции:
«5012 – «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов» предназначен для учета, выделенного из государственного бюджета финансирования капитальных вложений в долгосрочные активы за счет внешних займов и связанных грантов.»;
в главе 9 «Счета раздела 6 «Доходы»:
абзацы второй и третий пункта 44 изложить в следующей редакции:
«6210 – «Доходы по вознаграждениям», предназначен для учета доходов от полученных вознаграждений по предоставленным займам, по финансовым вложениям;
6220 – «Прочие доходы от управления активами», предназначен для учета прочих доходов от управления активами, в том числе доходов от операционной аренды.»;
в пункте 45:
абзац второй изложить в следующей редакции:
«6310 – «Доходы от изменения справедливой стоимости», предназначен для учета доходов от изменений справедливой стоимости долгосрочных активов (биологических активов, инвестиционной недвижимости и финансовых инструментов);»;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«6350 – «Доходы от компенсации убытков», предназначен для учета доходов, полученных при компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон;»;
в главе 10 «Счета раздела 7 «Расходы»:
в пункте 48:
абзац второй изложить в следующей редакции:
«7010 – «Расходы на оплату труда», предназначен для учета расходов на оплату труда работников государственного учреждения, резерва на оплату отпусков;»;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«7050 – «Расходы на обязательное страхование», предназначен для учета расходов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств;»;
абзац шестой пункта 51 изложить в следующей редакции:
«7450 – «Расходы по созданию резервов», предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительным долгам;»;
в главе 12 «Счета раздела 9 «Забалансовые счета» абзац пятый пункта 53 изложить в следующей редакции:
«Счет 03 – «Бланки строгой отчетности». На данном счете учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности.»;
в приложении 1 к Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденному указанным приказом:
в разделе 4 «Долгосрочные обязательства» строку:
"
4130
Прочая долгосрочная кредиторская задолженность
";
изложить в следующей редакции:
"
4130
Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
"
в разделе 5 «Чистые активы/капитал» строку:
"
5012
Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов
";
изложить в следующей редакции:
"
5012
Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и
связанных грантов
";
приложение 2 к Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденному указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложении 3 к Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденному указанным приказом:
в разделе 1 «Корреспонденции счетов по краткосрочным активам»:
строку, порядковый номер 2:
"
2
Поступление на специальный
счет государственного
учреждения финансирования
за счет средств внешних
займов
1062 Специальный счет
бюджетного
инвестиционного
проекта по внешним
займам
5012 Финансирование
капитальных вложений за счет
средств внешних займов
"
изложить в следующей редакции:
2
Поступление на специальный
счет государственного
учреждения финансирования
за счет средств внешних
займов
1062 Специальный счет
бюджетного
инвестиционного
проекта по внешним
займам
6070 Доходы от финансирования за счет
внешних займов
";
строку, порядковый номер 7:
"
7
Получение из бюджета
плановых назначений на
принятие обязательств
по трансфертам физическим
лицам администратором
бюджетных программ
1084 Плановые
назначения на
принятие обязательств
по трансфертам
1093 Плановые
назначения на
принятие обязательств
по трансфертам
6030 Доходы по
трансфертам
Перечисление
трансфертов физическим
лицам администратором
бюджетных программ
уполномоченному органу
по исполнению
нижестоящего бюджета
1211 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по трансфертам физическим
лицам
1084 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1093 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
Списание заключительными
оборотами администратором
бюджетных программ
произведенных расходов по
трансферту на основании
отчета уполномоченного
органа по исполнению
нижестоящего бюджета
7210 Расходы по
трансфертам
1211 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по трансфертам физическим
лицам
Возврат неиспользуемой
суммы трансферта
нижестоящим бюджетом
6090 Возврат остатков
бюджетных средств
1211 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по трансфертам физическим
лицам
"
изложить в следующей редакции:
"
7
Получение из бюджета
плановых назначений на
принятие обязательств
по трансфертам
физическим лицам
1084 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1093 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
6030 Доходы по трансфертам
Перечисление трансфертов
физическим лицам
3111 Краткосрочная
кредиторская
задолженность по
трансфертам физическим
лицам
1084 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1093 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
Начисление по трансфертам
физическим лицам
7210 Расходы по
трансфертам
3111 Краткосрочная
кредиторская задолженность
по трансфертам физическим
лицам
"
в строке, порядковый номер 8:
строки:
Перечисление субсидии
физическим лицам
администратором
бюджетных программ
уполномоченному органу по
исполнению нижестоящего
бюджета
1214 Краткосрочная
дебиторская
задолженность
по субсидиям физическим
лицам
1085 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
1094 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
Списание заключительными
оборотами администратором
бюджетных программ
произведенных расходов по
субсидии на основании
отчета уполномоченного
органа по исполнению
нижестоящего бюджета
7230 Расходы по
субсидиям
1214 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по субсидиям физическим
лицам
изложить в следующей редакции:
"
Перечисление субсидии
физическим лицам
3114 Краткосрочная
кредиторская
задолженность по
субсидиям физическим
лицам
1085 Плановые назначения
на принятие обязательств
по субсидиям
1094 Плановые назначения
на принятие обязательств
по субсидиям
Начисление субсидии
физическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3114 Краткосрочная
кредиторская задолженность
по субсидиям физическим
лицам
";
в строке, порядковый номер 9:
строки:
"
Перечисление субсидии
физическим лицам
администратором
бюджетных программ
уполномоченному органу по
исполнению
нижестоящего бюджета
1215 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по субсидиям юридическим лицам
1085 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
1094 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
Списание
заключительными
оборотами
администратором
бюджетных программ
произведенных расходов
по субсидии на
основании отчета
уполномоченного органа по исполнению
нижестоящего бюджета
7230 Расходы по субсидиям
1215 Краткосрочная
дебиторская задолженность по
субсидиям юридическим лицам
"
изложить в следующей редакции:
"
Перечисление субсидии
юридическим лицам
3115 Краткосрочная
кредиторская
задолженность по
субсидиям юридическим
лицам
1085 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
1094 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
Начисление субсидии
юридическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3115 Краткосрочная
кредиторская задолженность по
субсидиям юридическим лицам
";
в строке, порядковый номер 11:
строку:
"
Выплата стипендии
3230 Краткосрочная
кредиторская задолженность
стипендиатам
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1010 Денежные средства в
кассе
1020 Текущий счет
государственного учреждения
"
изложить в следующей редакции:
"
Выплата стипендии
3230 Краткосрочная
кредиторская задолженность
стипендиатам
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1010 Денежные средства в
кассе
";
строку, порядковый номер 17:
"
17
Закрытие плановых
назначений на принятие
обязательств в конце
года
6090 Возврат остатков
бюджетных средств
1081 Плановые назначения
на принятие обязательств
по индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения
на принятие обязательств
по индивидуальному плану финансирования
1083 Плановые назначения
на принятие обязательств
за счет других бюджетов
1084 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1093 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1085 Плановые назначения на принятие обязательств
по субсидиям
1094 Плановые назначения на принятие обязательств
по субсидиям
1086 Плановые назначения
на принятие обязательств
по операциям, связанным с
поступлениями в
республиканский бюджет в виде стоимости товаров
(работ, услуг) и
расходованием их
1095 Плановые назначения
на принятие обязательств
по операциям, связанным с
поступлениями в местный
бюджет в виде стоимости
товаров (работ, услуг) и
расходованием их
1087 Плановые назначения
на принятие обязательств
по проектам за счет
внешних займов и
связанных грантов
"
изложить в следующей редакции:
"
17
Закрытие плановых
назначений на принятие
обязательств в конце года
6090 Возврат остатков бюджетных средств
1081 Плановые назначения
на принятие обязательств
по индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения
на принятие обязательств
по индивидуальному плану
финансирования
1083 Плановые назначения
на принятие обязательств
за счет других бюджетов
1084 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1093 Плановые назначения
на принятие обязательств
по трансфертам
1085 Плановые назначения
на принятие обязательств
по субсидиям
1094 Плановые назначения
на принятие обязательств
по субсидиям
";

«2 «Ұзақ мерзiмдi активтер» бөлiмiнiң шоттары» деген 5-тарауда:
16-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2310 – «Жер» бюджеттен бөлiнетiн қаражаттың есебiнен сатып алынған жердiң кез-келген түрiн, ормандарды, iшкi сулар мен пайдалы қазбалардың кен орындарын есепке алуға арналған;»;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2360 – «Машиналар мен жабдықтар» қуат машиналары мен жабдықтарды, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеу аспаптары мен қондырғыларын, зертхана жабдықтарын, компьютерлiк жабдықтарды, дәрiгерлiк жабдықтарды, кеңсе жабдықтарын, мынадай жеке топтарға бөлiнген өзге машиналар мен жабдықтарын есепке алуға арналған:»;
отыз бірінші және отыз екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2380 – «Өзге негiзгi құралдар» өзге негiзгi құралдарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2381 – «Мәдени мұра активтерi», мұнда өзiнiң мәдени, экологиялық және тарихи мәнiне байланысты мәдени мұра болатын активтер есепке алынады. Оларға тарихи ғимараттар мен монументтер, археологиялық қазба орындары, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, өнер шығармалары, сондай-ақ құнына қарамастан мұражай құндылықтары жатқызылады;»;
отыз алтыншы және отыз тоғызыншы абзацтар алынып тасталсын;
қырқыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«оқулық кинофильмдер, магниттi дискiлер мен таспалар, кассеталар;»;
20-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2711 – «Бағдарламалық қамтамасыз ету», мұнда мекеме өз қызметiнде бiр жылдан аса қолдануға болжанатын компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз ету және дерекқор, техникалық тасығыштардағы бағдарламалар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ жүйелiк, стандартты және қолданбалы бағдарламалық құралдар, компьютерлiк бағдарламалар, жүйелi және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету үшiн бағдарламалар сипаттамасы және көмекшi материалдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта бағдарламалық басқаруы бар машиналар мен құрал-жабдықтың бағдарламалық қамтамасыздандыруы, компьютердiң операциялық жүйесi есепке алынбайды;»;
«7. «4 «Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер» бөлiмiнiң шоттары» деген тарауда 32-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4130 – «Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек» бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.»;
«8. «5 «Таза активтер/капитал» бөлiмiнiң шоттары» деген тарауда 37-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«5012 – «Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру» мемлекеттік бюджеттен бөлінген күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен қаржыландыруды есепке алуға арналған.»;
«9. «6 «Кiрiстер» бөлiмiнiң шоттары» деген тарауда:
44-тармақтың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«6210 – «Сыйақылар бойынша кiрiстер» ұсынылған қарыздар, қаржылық салымдар бойынша алынған сыйақылардан түскен түсiмдердi есепке алуға арналған;
6220 – «Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер» активтердi басқарудан түсетін өзге кірістерді, оның ішінде операциялық жалға алудан түсетін кiрiстердi есепке алуға арналған.»;
45-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«6310 – «Әдiл құнның өзгеруiнен түсетiн кiрiстер» ұзақ мерзiмдi активтердiң (биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлiк және қаржы құралдары) әдiл құнының өзгеруiнен түсетiн кiрiстердi есепке алуға арналған;»;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«6350 – «Шығындарды өтеуден түсетін кірістер» үшiншi жақтан өтеу кезінде (активтердің құнсыздануынан бұрын танылған шығындар) алынған кірістерді есепке алуға арналған;»;
«10. «7 «Шығыстар» бөлiмiнiң шоттары» деген тарауда:
48-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«7010 – «Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар» мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстарды, еңбек демалыстарын төлеуге арналған резервті есепке алуға арналған;»;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«7050 – «Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар» Қазақстан Республикасының автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға арналған шығыстарды есепке алуға арналған;»;
51-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«7450 – «Резервтерді құру жөніндегі шығыстар» күмәнді борыштар жөніндегі резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;»;
«12. «9 «Баланстан тыс шоттар» бөлiмiнiң шоттары» деген тарауда 53-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«03 – «Қатаң есептілік бланкілері» шоты. Осы шотта сақтаудағы және есепке берілетін қатаң есептілік бланкілері есепке алынады.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есеп шоттары жоспарына 1-қосымшада:
«4 «Ұзақ мерзімді міндеттемелер» деген бөлімде:
«
4130
Өзге ұзақ мерзімді кредиторлық берешектер
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
4130
Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
»;
«5 «Таза активтер/капитал» деген бөлімде
«
5012
Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландыру
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
5012
Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есеп шоттары жоспарына 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк есеп шоттары жоспарына 3-қосымша:
«1 «Қысқа мерзiмдi активтер бойынша шоттар корреспонденциясы» деген бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол:
«
2
Мемлекеттiк мекеменiң арнайы шотына сыртқы қарыз қаражаты есебiнен қаржыландырудың түсуi
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландыру
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
2
Мемлекеттiк мекеменiң арнайы шотына сыртқы қарыздар қаражаты есебiнен қаржыландырудың түсуi
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
6070 Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түсетін кірістер
»;
реттік нөмірі 7-жол:
«
7
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттен жеке тұлғалар үшiн трансферттер бойынша мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды алуы
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6030 Трансферттер бойынша кiрiстер
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттi атқару жөнiндегi төмен тұрған уәкiлеттi органға жеке тұлғалар үшiн трансферттердi аударуы
1211 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттi атқару жөнiндегi төмен тұрған уәкiлеттi органның есебiнiң негiзiнде трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуы
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1211 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
Төмен тұрған бюджеттiң трансферттердiң пайдаланылмаған сомаларын қайтаруы
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1211 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
7
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды бюджеттен алу
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6030 Трансферттер бойынша кiрiстер
Жеке тұлғаларға трансферттер аудару
3111 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша есептеу
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
3111 Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 8-жолда:
мынадай жолдар:
«
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттi атқару жөнiндегi төмен тұрған уәкiлеттi органға жеке тұлғалар үшiн субсидияларды аударуы
1214 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттi атқару жөнiндегi төмен тұрған уәкiлеттi органның есебiнiң негiзiнде субсидиялар бойынша шығыстарды есепке алуы
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
1214 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Жеке тұлғаларға субсидиялар аудару
7230 субсидиялар бойынша шығыстар
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 9-жолда:
мынадай жолдар:
«
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттi атқару жөнiндегi төмен тұрған уәкiлеттi органға заңды тұлғалар үшiн субсидияларды аударуы
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттi атқару жөнiндегi төмен тұрған уәкiлеттi органның есебiнiң негiзiнде субсидиялар бойынша шығыстарды есепке алуы
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
Заңды тұлғаларға субсидиялар аудару
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1085 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Заңды тұлғаларға субсидиялар есептеу
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 11-жолда:
мынадай жол:
«
Шәкiртақы төлеу
3230 Стипендианттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1020 Мемлекеттiк мекеменiң ағымдағы шоты
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
Шәкiртақы төлеу
3230 Стипендианттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1010 Кассадағы ақша қаражаты
»;
реттік нөмірі 17-жол:
«
17
Жыл аяғында мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1083 Басқа да бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны түрiнде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1095 Жергiлiктi бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны түрiнде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
17
Жыл аяғында мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1083 Басқа бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»;

строки, порядковые номера 40 и 41:
"
40
Перечисление денежных
средств для покупки
иностранной валюты
1280 Прочая
краткосрочная
дебиторская
задолженность
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1040 КСН для учета
поступлений и расчетов
41
Покупка валюты за счет
бюджетных средств и
денег, поступивших на
КСН платных услуг,
спонсорской,
благотворительной
помощи, временного
размещения денег
физических или
юридических лиц
1050 Счет в
иностранной валюте
1280 Прочая краткосрочная
дебиторская задолженность
"
изложить в следующей редакции:
"
40
Перечисление денежных
средств для покупки
иностранной валюты
1280 Прочая
краткосрочная
дебиторская
задолженность
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1040 КСН для учета
поступлений и расчетов
1030 Расчетный счет
41
Покупка валюты за счет
бюджетных средств и денег,
поступивших на КСН платных услуг, спонсорской,
благотворительной
помощи, временного
размещения денег
физических или
юридических лиц
1050 Счет в
иностранной валюте
1030 Расчетный счет
1280 Прочая краткосрочная
дебиторская задолженность
";
строку, порядковый номер 50:
"
50
Оплата счетов поставщика
за счет внешнего займа
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
поставщикам и подрядчикам
1062 Специальный счет
бюджетного инвестиционного
проекта по внешним займам
"
изложить в следующей редакции:
"
50
Поступление средств на
специальный счет
бюджетного
инвестиционного проекта
по внешним займам
1062 Специальный счет
бюджетного инвестиционного
проекта по внешним займам
6070 Доходы от
финансирования за счет
внешних займов
";
строку, порядковый номер 55:
55
Приобретение талонов на
бензин, питание,
почтовых марок, путевок
в дома отдыха,
санатории и др.
1072 Денежные документы
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1042 КСН платных услуг
"
изложить в следующей редакции:
"
55
Приобретение талонов на
бензин, питание,
почтовых марок, путевок
в дома отдыха, санатории
и др.
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
поставщикам и подрядчикам
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1042 КСН платных услуг
1072 Денежные документы
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
поставщикам и подрядчикам
";

реттік нөмірлері 40 және 41-жолдар:
«
40
Шетелдiк валюта сатып алу үшiн ақша қаражаттарын аудару
1280 Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1040 Түсiмдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшiн ҚБШ
41
Валютаны бюджет қаражаты және ҚБШ ақылы қызметтер, қайырымдылық, демеушiлiк көмек, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру есебiнен сатып алу
1050 Шетелдiк валютадағы шот
1280 Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
40
Шетел валютасын сатып алу үшін ақша қаражатын аудару
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1040 Түсiмдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшiн ҚБШ
1030 Есептік шот
41
Валютаны бюджет қаражаты және ақылы қызметтер, қайырымдылық, демеушiлiк көмек, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түскен ақша есебiнен сатып алу
1050 Шетел валютасындағы шот
1030 Есептік шот
1280 Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 50-жол:
«
50
Сыртқы қарыз есебiнен жеткiзушiлердiң шоттарын өтеу
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
50
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
6070 Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түсетін кірістер
»;
реттік нөмірі 55-жол:
«
55
Бензинге, тамақтануға, почта маркаларына және т.б. талондар сатып алу
1072 Ақша құжаттары
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
55
Бензинге, азық-түлікке талондар, почта маркаларын, демалыс үйлеріне, санаторийлерге жолдамалар сатып алу және т.б.
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1072 Ақша құжаттары
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
»;

строки, порядковые номера 57 и 58 исключить;
строку, порядковый номер 59:
"
59
Предоставление займа
администратором
бюджетных программ
1110 Краткосрочные
предоставленные займы
1080 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных
учреждений, финансируемых
из республиканского
бюджета
1090 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных
учреждений, финансируемых
из местного бюджета
"
изложить в следующей редакции:
"
59
Отражение задолженности
на сумму предоставленного
кредита
1110 Краткосрочные
предоставленные займы
1080 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных учреждений,
финансируемых из
республиканского бюджета
1090 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных учреждений,
финансируемых из местного
бюджета
Одновременно на сумму
начисленной
задолженности по
расчетам с бюджетом
7120 Расходы по расчетам с
бюджетом
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
";
строку, порядковый номер 62:
"
62
Погашение основного
долга
1080 Плановые назначения
на принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам государственных
учреждений, финансируемых
из республиканского
бюджета
1090 Плановые назначения
на принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных
учреждений, финансируемых
из местного бюджета
1110 Краткосрочные
предоставленные займы
"
изложить в следующей редакции:
"
62
Возврат средств,
выделенных по внутреннему
кредитованию в погашение
задолженности перед
бюджетом
3133 Краткосрочная
кредиторская
задолженность перед
бюджетом по прочим
операциям
1110 Краткосрочные
займы предоставленные
";
строки, порядковые номера 64, 65, 75, 76, 81-84, 97, 98 исключить;
после строки, порядковый номер 111, дополнить строкой следующего содержания:
"
111.1
Приобретение
талонов на бензин и
ГСМ
3210 Краткосрочная
кредиторская
задолженность поставщикам
и подрядчикам
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1042 КСН платных услуг
1072 Денежные документы
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
поставщикам и подрядчикам
1315 Топливо, ГСМ
1072 Денежные документы
";
после строки, порядковый номер 123, дополнить строкой следующего содержания:
"

реттік нөмірлері 57 және 58-жолдар алынып тасталсын;
реттік нөмірі 59-жол:
«
59
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қарыздар беруi
1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1090 Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
59
Берілген кредит сомасына берешекті көрсету
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1090 Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Бір мезгілде бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген берешек сомасына
7120 Бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдында қысқа мерзімді кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 62-жол:
«
62
Қарыздың негізгі сомасының қайтарылуы
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1090 Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
62
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге ішкі кредит беру бойынша бөлінген қаражатты қайтару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1110 Берілген қысқа мерзімді қарыздар
»;
реттік нөмірлері 64, 65, 75, 76, 81-84, 97, 98-жолдар алынып тасталсын;
реттік нөмірі 111-жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
111.1
Бензинге және ЖЖМ талондар сатып алу
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1072 Ақша құжаттары
3210 Жеткізушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1315 Отын, ЖЖМ
1072 Ақша құжаттары
»;
реттік нөмірі 123-жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«

123.1
Произведенные расходы
по талонам на бензин
и ГСМ
7060 Расходы по запасам
1315 Топливо, ГСМ
";
в разделе 2 «Корреспонденции по долгосрочным активам»
после строки, порядковый номер 159, дополнить строкой следующего содержания:
"
На сумму использованного
финансирования по
текущей деятельности на
цели капитальных
вложений (приобретение
основных средств и
других долгосрочных
активов)
6010 Доходы от
финансирования текущей
деятельности
5011 Финансирование
капитальных вложений за счет
бюджетных средств
";
строку, порядковый номер 160:
"
160
Оплата счета поставщика и
подрядчика
3210 Краткосрочная
кредиторская
задолженность перед
поставщиками и
подрядчиками
1082 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
"
изложить в следующей редакции:
"
160
Оплата счета поставщика и
подрядчика
3210 Краткосрочная
кредиторская
задолженность перед
поставщиками и
подрядчиками
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1082 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1092 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
";
строку, порядковый номер 162:
"
162
Прием в эксплуатацию
вновь выстроенных
зданий, сооружений и передаточных
устройств или работ по
реконструкции
зданий и сооружений
2320-2380 Основные
средства
2411 Незавершенное
строительство
"
изложить в следующей редакции:
"
162
Прием в эксплуатацию вновь
выстроенных зданий,
сооружений и передаточных
устройств или работ по
реконструкции зданий и
сооружений
2320-2380 Основные средства
2510 Инвестиционная
недвижимость
2411 Незавершенное
строительство
";
в строке, порядковый номер 207:
строку:
"
3131 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по доходам
от реализации активов
1010 Денежные средства в
кассе
"
изложить в следующей редакции:
"
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
1010 Денежные средства в
кассе
"
строку, порядковый номер 208:
"
208
Погашение задолженности
перед бюджетом по
возмещению недостачи
виновным лицом
3131 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по доходам
от реализации активов
1262 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по другим видам расчетов с
работниками
1280 Прочая краткосрочная
дебиторская задолженность
"
изложить в следующей редакции:
"
208
Погашение задолженности
перед бюджетом по
возмещению недостачи
виновным лицом
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
1262 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по другим видам расчетов с
работниками
1280 Прочая краткосрочная
дебиторская задолженность
";
в разделе 3 «Корреспонденции счетов по краткосрочным обязательствам»:
строку, порядковый номер 228:
"
228
Погашение
задолженности перед
бюджетом
3131 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по доходам
от реализации активов
3132 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по доходам
от реализации товаров,
работ и услуг
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
1010 Денежные средства в
кассе
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная
дебиторская задолженность
покупателей и заказчиков
1232 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по специальным видам
платежей
"
изложить в следующей редакции:
"
228
Погашение
задолженности перед
бюджетом
3131 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по доходам
от реализации активов
3132 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по доходам
от реализации товаров,
работ и услуг
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
1042 КСН платных услуг
1231 Краткосрочная
дебиторская задолженность
покупателей и заказчиков
1232 Краткосрочная
дебиторская задолженность
по специальным видам
платежей
";

123.1
Бензинге және ЖЖМ талондар бойынша жүргізілген шығыстар
7060 Қорлар бойынша шығыстар
1315 Отын, ЖЖМ
»;
«2 «Ұзақ мерзiмдi активтердiң корреспонденциялары» деген бөлімде:
реттік нөмірі 159-жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
Күрделі салымдар мақсаттарына ағымдағы қызмет бойынша пайдаланылған қаржыландыру сомасына (негізгі қаражат және басқа ұзақ мерзімді активтер сатып алу)
6010 Ағымдағы қызметтi қаржыландырудан алынатын кiрiстер
5011 Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру
»;
реттік нөмірі 160-жол:
«
160
Жеткiзушiлер мен мердiгерлердiң шоттарын өтеу
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
160
Жеткізуші мен мердігердің шотына ақы төлеу
3210 Жеткізушілер мен өнім берушілер алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»;
реттік нөмірі 162-жол:
«
162
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және ауыспалы қондырғыларды немесе ғимараттар мен үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320-2380 Негiзгi құралдар
2411 Аяқталмаған құрылыс
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
162
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және ауыспалы қондырғыларды немесе ғимараттар мен үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320-2380 Негiзгi құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2411 Аяқталмаған құрылыс
»;
реттік нөмірі 207-жолда:
«
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
»;
реттік нөмірі 208-жол:
«
208
Кiнәлi тұлғалардан жетiспеушiлiктi өндiру бойынша бюджет алдындағы берешектi өтеу
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердiң өзге есеп айырысу түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi
1280 Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
208
Кiнәлi тұлғалардан жетiспеушiлiктi өндiру бойынша бюджет алдындағы берешектi өтеу
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1262 Қызметкерлердiң өзге есеп айырысу түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi
1280 Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер
»;
«3 «Қысқа мерзiмдi мiндеттемелер бойынша корреспонденциялық шоттар» деген бөлімде:
реттік нөмірі 228-жол:
«
228
Бюджет алдындағы берешектi өтеу
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер) өткiзуден түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi
1232 Арнайы төлем түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
228
Бюджет алдындағы берешектi өтеу
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3132 Тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер) өткiзуден түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1231 Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi
1232 Арнайы төлем түрлерi бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»;

строки, порядковые номера 243 и 244 исключить;
строку, порядковый номер 263:
"
263
Удержание из заработной
платы работника по
ссудам банка
3241 Краткосрочная
кредиторская
задолженность
работникам по оплате
труда
3247 Краткосрочная
кредиторская задолженность
работникам по безналичным
перечислениям на счета по
вкладам в банки
"
изложить в следующей редакции:
"
263
Удержание из заработной
платы работника по
ссудам банка
3241 Краткосрочная
кредиторская
задолженность работникам
по оплате труда
3248 Прочая краткосрочная
кредиторская задолженность
перед работниками
";
в строке, порядковый номер 277:
строку:
"
277
Начисление сумм учащимся
школ за выполненные ими
работы на предприятиях в
период производственного
обучения
7140 Прочие операционные
расходы
3273 Прочая краткосрочная
кредиторская задолженность
"
изложить в следующей редакции:
"
277
Начисление сумм учащимся
за выполненные ими
работы в период
производственного
обучения в
учебно-производственных
мастерских
7140 Прочие операционные
расходы
3273 Прочая краткосрочная
кредиторская задолженность
";
строку:
"
Выплата сумм учащимися
школ за выполненные ими
работы на предприятиях в
период производственного
обучения
3273 Прочая краткосрочная
кредиторская задолженность
1010 Денежные средства в
кассе
"
изложить в следующей редакции:
"
Выплата сумм учащимися
за выполненные ими
работы в период
производственного
обучения в
учебно-производственных
мастерских
3273 Прочая краткосрочная
кредиторская задолженность
1010 Денежные средства в
кассе
";
строки, порядковые номера 282 и 283:
"
282
Начисление
вознаграждений
(гонораров)
сотрудникам-
консультантам за услуги
7010 Расходы на оплату
труда
8012 Оплата труда
3241 Краткосрочная
кредиторская задолженность
работникам по оплате труда
283
Удержание
индивидуального
подоходного налога из гонорара
(вознаграждений)
3273 Прочая краткосрочная
кредиторская задолженность
3241 Краткосрочная
кредиторская задолженность
работникам по оплате
труда
3121 Краткосрочная
кредиторская задолженность
по индивидуальному
подоходному налогу
3124 Краткосрочная
кредиторская задолженность
по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
"
изложить в следующей редакции:
"
282
Начисление
вознаграждений
(гонораров)
сотрудникам-
консультантам за услуги
7010 Расходы на оплату труда
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
283
Удержание
индивидуального
подоходного налога из гонорара (вознаграждений)
3273 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
3121 Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
";
строку, порядковый номер 297, исключить;
в разделе 4 «Корреспонденции по долгосрочным обязательствам»:
в строке, порядковый номер 302:
строку:
"
Одновременно
осуществляется вторая
запись на текущую часть
долгосрочного
арендного
обязательства
4120 Долгосрочная кредиторская
задолженность по аренде
3260 Краткосрочная
кредиторская задолженность
по аренде
"
изложить в следующей редакции:
"
На текущую часть
долгосрочного арендного
обязательства
4120 Долгосрочная
кредиторская
задолженность по аренде
3260 Краткосрочная
кредиторская задолженность
по аренде
";
в разделе 5 «Корреспонденции счетов по чистым активам/капиталу»:
в строке, порядковый номер 308:
строку:
"
308
Поступление из бюджета
финансирования на
капитальные вложения
1062 Специальный счет
бюджетного
инвестиционного
проекта по внешним займам
5011 Финансирование
капитальных вложений за счет
бюджетных средств
"
изложить в следующей редакции:
"
308
Поступление из бюджета
финансирования на
капитальные вложения
1082 Плановые назначения
на принятие обязательств
по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения
на принятие обязательств
по капитальным вложениям
5011 Финансирование
капитальных вложений за счет
бюджетных средств
";

реттік нөмірлері 243 және 244-жолдар алынып тасталсын;
реттік нөмірі 263-жол:
«
263
Қызметкер еңбекақы төлемдерiнен банк қарыздарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3247 Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
263
Қызметкер еңбекақы төлемдерiнен банк қарыздарын ұстап қалу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3248 Қызметкерлердің алдындағы өзге де қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 277-жолда:
«
277
Кәсiпорындарда өндiрiстiк оқу кезеңiнде мектеп оқушыларына олар орындаған жұмыстары үшiн сомаларды есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
277
Оқу-өндірістік шеберханаларында өндiрiстiк оқу кезеңiнде мектеп оқушыларына олар орындаған жұмыстары үшiн сомаларды есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
»;
«
Өндiрiстiк оқу кезеңiнде кәсiпорындарда мектеп оқушыларымен орындалған жұмыс үшiн төлем сомалары
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Өндiрiстiк оқу кезеңiнде оқу-өндірістік шеберханаларында мектеп оқушылары орындаған жұмыс үшiн төлем сомалары
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
1010 Кассадағы ақша қаражаты
»;
реттік нөмірлері 282 және 283-жолдар:
«
282
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
8012 Еңбекақы
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
283
Гонорардан (сыйақыдан) жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3124 Бюджетке өзге салықтар және басқа да мiндеттемелер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
282
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) есептеу
7010 Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
283
Гонорардан (сыйақыдан) жеке табыс салығын ұстап қалу
3273 Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3121 Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 297-жол алынып тасталсын;
«4 «Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер бойынша корреспонденция» деген бөлімде:
реттік нөмірі 302-жолда:
«
Ұзақ мерзiмдi жал мiндеттемесiнiң ағымдық бөлiмiне бiр уақытта екiншi жазу берiледi
4120 Жал бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
3260 Жал бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Ұзақ мерзiмдi жал мiндеттемесiнiң ағымдағы бөлігіне
4120 Жал бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
3260 Жал бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;
«5 «Таза активтер/капитал бойынша шоттар корреспонденциясы» деген бөлімде:
реттік нөмірі 308-жолда:
«
308
Күрделi салымдарды қаржыландырудың бюджеттен түсуi
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
5011 Күрделi салымдарды бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыру
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
308
Күрделi салымдарды қаржыландырудың бюджеттен түсуi
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5011 Күрделi салымдарды бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыру
»;

строки, порядковые номера 310 и 311, исключить;
строку, порядковый номер 312:
"
312
Закрытие плановых
назначений на принятие
обязательств по
капитальным вложениям
в последний рабочий день декабря
5011
Финансирование
капитальных вложений за счет бюджетных средств
5012 Финансирование
капитальных вложений за счет внешних займов
1082 Плановые назначения на
принятие обязательств по капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на
принятие обязательств по капитальным вложениям
1062 Специальный счет бюджетного инвестиционного
проекта по внешним займам
"
изложить в следующей редакции:
"
312
Закрытие плановых
назначений на принятие
обязательств по
капитальным вложениям в
конце года.
5011 Финансирование
капитальных вложений за
счет бюджетных средств
1082 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
";
строки, порядковые номера 315 и 316:
"
315
Списание суммы
дооценки на финансовый
результат в результате
последующей
эксплуатации
5111 Резерв на
переоценку основных
средств
5210 Финансовый результата
отчетного года
316
Увеличение балансовой
стоимости
нематериальных активов
в результате
произведенной
переоценки
2710 Основные средства
5112 Резерв на переоценку
нематериальных активов
"
изложить в следующей редакции:
"
315
Списание суммы
дооценки на финансовый
результат в результате
последующей
эксплуатации
5111 Резерв на
переоценку основных
средств
5220 Финансовый результат
предыдущих лет
316
Увеличение балансовой
стоимости
нематериальных активов в результате
произведенной
переоценки
2710 Нематериальные
активы
5112 Резерв на переоценку
нематериальных активов
";
строку, порядковый номер 318:
"
318
Списание суммы
дооценки на финансовый результат в результате
последующей
эксплуатации
5112 Резерв на переоценку
нематериальных активов
5210 Финансовый результат
отчетного года
"
изложить в следующей редакции:
"
318
Списание суммы дооценки
на финансовый результат
в результате
последующей
эксплуатации
5112 Резерв на
переоценку
нематериальных активов
5220 Финансовый результат
предыдущих лет
";
строку, порядковый номер 320:
"
320
Списание суммы резерва
на финансовый
результат при выбытии
переоцененных активов
5111 Резерв на переоценку
основных средств
5112 Резерв на переоценку
нематериальных активов
5210 Финансовый результат отчетного года
"
изложить в следующей редакции:
"
320
Списание суммы резерва
на финансовый результат
при выбытии
переоцененных активов
5111 Резерв на переоценку
основных средств
5112 Резерв на переоценку
нематериальных активов
5220 Финансовый результат
предыдущих лет
";
в разделе 6 «Корреспонденции по доходам»:
строку, порядковый номер 331:
"
331
Признание дохода от
потребления
финансирования
капитальных вложений за
счет внешних займов
5012 Финансирование
капитальных вложений за
счет внешних займов
6070 Доходы от финансирования
за счет внешних займов
"
изложить в следующей редакции:
"
331
Признание дохода от
потребления
финансирования
капитальных вложений за
счет внешних займов
5012 Финансирование
капитальных вложений за
счет внешних займов и
связанных грантов
6070 Доходы от финансирования
за счет внешних займов
";
строку, порядковый номер 333:
"
333
Закрытие плановых
назначений на принятие
обязательств в конце
года
6090 Возврат остатков
бюджетных средств
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1082 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
1092 Плановые назначения на
принятие обязательств по
капитальным вложениям
1083 Плановые назначения на
принятие обязательств за счет
других бюджетов
1084 Плановые назначения на
принятие обязательств по
трансфертам
1093 Плановые назначения на
принятие обязательств по
трансфертам
1085 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
1094 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
1086 Плановые назначения на
принятие обязательств по
операциям, связанным с
поступлениями в
республиканский бюджет в виде
стоимости товаров (работ,
услуг) и расходованием их
1095 Плановые назначения на
принятие обязательств по
операциям, связанным с
поступлениями в местный бюджет
в виде стоимости товаров
(работ, услуг) и расходованием
их
1087 Плановые назначения на
принятие обязательств по
проектам за счет внешних
займов и связанных грантов
"
изложить в следующей редакции:
"
333
Закрытие плановых
назначений на принятие
обязательств в конце
года
6090 Возврат остатков
бюджетных средств
1081 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1091 Плановые назначения на
принятие обязательств по
индивидуальному плану
финансирования
1083 Плановые назначения на
принятие обязательств за счет
других бюджетов
1084 Плановые назначения на
принятие обязательств по
трансфертам
1093 Плановые назначения на
принятие обязательств по
трансфертам
1085 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
1094 Плановые назначения на
принятие обязательств по
субсидиям
";
строку, порядковый номер 337:
"
337
Признание дохода от
увеличения справедливой
стоимости активов
1120 Краткосрочные
финансовые инвестиции
(учитываемые по
справедливой стоимости)
2120 Долгосрочные
финансовые инвестиции
2510 Инвестиционная
недвижимость
2600 Биологические
активы
6310 Доходы от изменения
справедливой стоимости
"
изложить в следующей редакции:
"
337
Признание дохода от
увеличения справедливой
стоимости активов
1120 Краткосрочные
финансовые инвестиции
(учитываемые по
справедливой стоимости)
2510 Инвестиционная
недвижимость
2600 Биологические
активы
6310 Доходы от изменения
справедливой стоимости
";
в строке, порядковый номер 338:
строку:
"
Одновременно
осуществляется вторая
запись на признание
обязательств перед
бюджетом по полученным
доходам от реализации
долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам
с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская
задолженность перед бюджетом по
прочим операциям
"
изложить в следующей редакции:
"
Одновременно
осуществляется вторая
запись на признание
обязательств перед
бюджетом по полученным
доходам от реализации
долгосрочных активов
7120 Расходы по расчетам
с бюджетом
3131 Краткосрочная кредиторская
задолженность перед бюджетом по
доходам от реализации активов
";
в разделе 7 «Корреспонденции счетов по расходам»:
строку, порядковый номер 357:
"
357
Списание субсидии на
расходы
государственного
учреждения
7230 Расходы по субсидиям
1214 Краткосрочная дебиторская
задолженность по субсидиям
физическим лицам
1215 Краткосрочная дебиторская
задолженность по субсидиям
юридическим лицам
"
изложить в следующей редакции:
"
357
Начислены расходы
государственного
учреждения по
субсидиям физическим и
юридическим лицам
7230 Расходы по субсидиям
3114 Краткосрочная
кредиторская задолженность по
субсидиям физическим лицам
3115 Краткосрочная
кредиторская задолженность по
субсидиям юридическим лицам
";
строку, порядковый номер 363:
"
363
Расходы по изменению
справедливой стоимости
активов
7410 Расходы от изменения
справедливой стоимости
1120 Краткосрочные финансовые
инвестиции (учитываемые по
справедливой стоимости)
2120 Долгосрочные финансовые
инвестиции
2510 Инвестиционная
недвижимость
2600 Биологические активы
"
изложить в следующей редакции:
"
363
Расходы по изменению
справедливой стоимости
активов
7410 Расходы от изменения
справедливой стоимости
1120 Краткосрочные финансовые
инвестиции (учитываемые по
справедливой стоимости)
2510 Инвестиционная
недвижимость
2600 Биологические активы
";
в разделе 8 «Корреспонденции по счетам затрат на производство и другие цели»:
строку, порядковый номер 370:
"
370
Начисление социального
налога от заработной
платы, персонала
занятого производством
8013 Отчисления от оплаты
труда
3122 Краткосрочная
кредиторская задолженность по
социальному налогу
3141 Краткосрочная
кредиторская задолженность по
обязательным социальным
отчислениям в Государственный
фонд социального страхования
"
изложить в следующей редакции:
"
370
Начисление социального
налога от заработной
платы, персонала
занятого производством
8013 Отчисления от оплаты
труда
3122 Краткосрочная кредиторская
задолженность по социальному
налогу
";

реттік нөмірлері 310 және 311-жолдар алынып тасталсын;
реттік нөмірі 312-жол:
«
312
Желтоқсанның соңғы жұмыс күнiнде күрделi салымдар бойынша мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
5011 Күрделi салымдарды бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыру
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
312
Жылдың аяғында күрделi салымдар бойынша мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу
5011 Күрделi салымдарды бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыру
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»;
реттік нөмірлері 315 және 316-жолдар:
«
315
Кейiннен пайдалану нәтижесiнде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5210 Есептi жылдың қаржылық нәтижесi
316
Жүргiзiлген қайта бағалау нәтижесiнде материалдық емес активтердiң баланстық құнының өсуi
2710 Негiзгi құралдар
5112 Материалдық емес активтердi қайта бағалауға арналған резерв
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
315
Кейiннен пайдалану нәтижесiнде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
316
Жүргiзiлген қайта бағалау нәтижесiнде материалдық емес активтердiң баланстық құнының өсуi
2710 Материалдық емес активтер
5112 Материалдық емес активтердi қайта бағалауға арналған резерв
»;
реттік нөмірі 318-жол:
«
318
Кейiннен пайдалану нәтижесiнде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5112 Материалдық емес активтердi қайта бағалауға арналған резерв
5210 Есептi жылдың қаржылық нәтижесi
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
318
Кейiннен пайдалану нәтижесiнде қымбаттау сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5112 Материалдық емес активтердi қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
»;
реттік нөмірі 320-жол:
«
320
Қайта бағаланған активтер қатардан шығарылғанда резервтiң сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5112 Материалдық емес активтердi қайта бағалауға арналған резерв
5210 Есептi жылдың қаржылық нәтижесi
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
320
Қайта бағаланған активтер қатардан шығарылғанда резервтiң сомасын қаржылық нәтижеге жабу
5111 Негiзгi құралдарды қайта бағалауға арналған резерв
5112 Материалдық емес активтердi қайта бағалауға арналған резерв
5220 Алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесi
»;
«6 «Кiрiстер бойынша корреспонденциялар»:
реттік нөмірі 331-жол:
«
331
Сыртқы қарыздар есебiнен күрделi салымдарды қаржыландыруды қолдану бойынша кiрiстердi есепке алу
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландыру
6070 Сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландырудан түскен кiрiстер
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
331
Сыртқы қарыздар есебiнен күрделi салымдарды қаржыландыруды қолдану бойынша кiрiстердi есепке алу
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру
6070 Сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландырудан түскен кiрiстер
»;
реттік нөмірі 333-жол:
«
333
Жыл аяғында мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1082 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092 Күрделi салымдар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1083 Басқа да бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086 Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны түрiнде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1095 Жергiлiктi бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны түрiнде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
333
Жыл аяғында мiндеттемелердi қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар жабу
6090 Қаржыландыруды бюджетке қайтару
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1083 Басқа да бюджеттердiң есебiнен мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094 Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
»;
реттік нөмірі 337-жол:
«
337
Активтердiң әдiл құнының көбеюi бойынша кiрiстердi есепке алу
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2120 Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк
2600 Биологиялық активтер
6310 Әдiл құнның өзгеруiнен түсетiн кiрiстер
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
337
Активтердiң әдiл құнының көбеюi бойынша кiрiстердi есепке алу
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк
2600 Биологиялық активтер
6310 Әдiл құнның өзгеруiнен түсетiн кiрiстер
»;
реттік нөмірі 338-жолда:
«
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан алынған кiрiстер бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелердi есепке алуға бiр уақытта екiншi жазу берiледi
7120 Бюджетке төленетiн төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан алынған кiрiстер бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелердi есепке алуға бiр уақытта екiншi жазу берiледi
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3131 Активтердi сатудан түсетiн кiрiс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;
«7 «Шығыстар бойынша шоттар корреспонденциясы» деген бөлімде:
реттік нөмірі 357-жол:
«
357
Мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарына субсидияларды есептен шығару
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
1214 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
1215 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
357
Жеке және заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстары есептелген
7230 Субсидиялар бойынша шығыстар
3114 Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3115 Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;
реттік нөмірі 363-жол:
«
363
Активтердiң әдiл құнының өзгеруi бойынша шығыстар
7410 Әдiл құнының өзгеруi бойынша шығыстар
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2120 Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк
2600 Биологиялық активтер
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
363
Активтердiң әдiл құнының өзгеруi бойынша шығыстар
7410 Әдiл құнының өзгеруi бойынша шығыстар
1120 Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары (әдiл құны бойынша есептелетiн)
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлiк
2600 Биологиялық активтер
»;
«8 «Өндiрiске және басқа мақсаттарға арналған шығындар шоттарына корреспонденциялар» деген бөлімде:
реттік нөмірі 370-жол:
«
370
Өндiрiспен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысынан әлеуметтiк салық есептеу
8013 Еңбекақыдан аударымдар
3122 Әлеуметтiк салық бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
3141 Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»
мынадай редакцияда жазылсын:
«
370
Өндiрiспен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысынан әлеуметтiк салық есептеу
8013 Еңбекақыдан аударымдар
3122 Әлеуметтiк салық бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
»;

строки, порядковые номера 379 и 380, исключить;
дополнить строками следующего содержания:
"
Раздел 9. Корреспонденции счетов по учету внешних займов,
связанных грантов и внутреннему кредитованию
7.7. Учет внешних займов
7.7.1 Отражение операций по использованию средств, полученных по внешним займам
381
На сумму плановых
назначений
администраторами
бюджетных программ
1087 Плановые назначения
на принятие обязательств
по проектам за счет
внешних займов и связанных
грантов
5012 Финансирование
капитальных вложений за
счет внешних займов и
связанных грантов
382
По окончании финансового
года использование
выданных плановых
назначений на принятие
обязательств
5012 Финансирование
капитальных вложений за
счет внешних займов и
связанных грантов
1087 Плановые назначения на
принятие обязательств по
проектам за счет внешних
займов и связанных грантов
383
Поступление средств на
специальный счет
бюджетного
инвестиционного проекта
по внешним займам у
администратора бюджетных
программ
1062 Специальный счет
бюджетного инвестиционного
проекта по внешним займам
6070 Доходы от
финансирования за счет
внешних займов
384
Начисление расходов за
оказанные услуги по
бюджетному
инвестиционному проекту
по внешним займам
7000-7100 Операционные
расходы
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед поставщиками и
подрядчиками
Принятие акта
выполненных ремонтных
или строительных работ
от подрядчика
2411 Незавершенное
строительство
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед поставщиками и
подрядчиками
385
Прием в эксплуатацию
вновь выстроенных
зданий, сооружений и
передаточных устройств
или работ по
реконструкции зданий и
сооружений
2320-2380 Основные
средства
2411Незавершенное
строительство
386
На сумму использованного
финансирования за счет
внешних займов на цели
капитальных вложений
6070 Доходы от
финансирования за счет
внешних займов
5011 Финансирование
капитальных вложений за
счет бюджетных средств
7.7.2 Отражение операций по внешним займам у Министерства финансов
Республики Казахстан
387
На сумму признания
обязательств по внешним
займам полученным
7460 Прочие расходы
3010 Краткосрочные займы
полученные
4010 Долгосрочные займы
полученные
388
Погашение внешних займов
3010 Краткосрочные займы
полученные
4010 Долгосрочные займы
полученные
1080 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных учреждений,
финансируемых из
республиканского бюджета
1050 Счет в иностранной
валюте

реттік нөмірлері 379 және 380-жолдар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
9-бөлім. Сыртқы қарыздарды, байланысты гранттарды және ішкі кредиттеу бойынша есепке алу шоттарының корреспонденциялары
7.7. Сыртқы қарыздарды есепке алу
7.7.1 Сыртқы қарыздар бойынша алынған қаражатты пайдалану жөніндегі операцияларды көрсету
381
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру
382
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
383
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1062 Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты
6070 Сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландырудан түскен кiрiстер
384
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жоба бойынша көрсетілген қызметтер үшін шығыстар есептеу
7000-7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
Мердігерден орындалған жөндеу немесе құрылыс жұмыстарының актісін қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
385
Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және ауыспалы қондырғыларды немесе ғимараттар мен үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды пайдалануға қабылдау
2320-2380 Негізгі құралдар
2411 Аяқталмаған құрылыс
386
Сыртқы қарыздар есебiнен пайдаланылған  қаржыландыру сомасына күрделі салымдар мақсатына
6070 Сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландырудан түскен кiрiстер
5011 Күрделi салымдарды бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыру
7.7.2 Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде сыртқы қарыздар бойынша операцияларды көрсету
387
Алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді мойындау сомасына
7460 Өзге шығыстар
3010 Қысқа мерзiмдi алынған қарыздар
4010 Ұзақ мерзiмдi алынған қарыздар
388
Сыртқы қарыздарды өтеу
3010 Қысқа мерзiмдi алынған қарыздар
4010 Ұзақ мерзiмдi алынған қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1050 Шетел валютасындағы шот

389
Начислены расходы по
вознаграждениям
7310 Расходы по
вознаграждениям
3250 Краткосрочные
вознаграждения к выплате
390
Погашение вознаграждения
по внешним займам
3250 Краткосрочные
вознаграждения к выплате
1080 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных учреждений,
финансируемых из
республиканского бюджета
7.8. Учет связанных грантов
391
На сумму плановых
назначений на принятие
обязательств
администраторами
бюджетных программ
1087 Плановые назначения
на принятие обязательств
по проектам за счет
внешних займов и связанных
грантов
5012 Финансирование
капитальных вложений за
счет внешних займов и
связанных грантов
392
По окончании финансового
года использование
выданных плановых
назначений на принятие
обязательств
5012 Финансирование
капитальных вложений за
счет внешних займов и
связанных грантов
1087 Плановые назначения на
принятие обязательств по
проектам за счет внешних
займов и связанных грантов
393
Поступление средств на
специальный счет
бюджетного
инвестиционного проекта
по связанным грантам
администратора бюджетных
программ
1061 Специальный счет
бюджетного инвестиционного
проекта по грантам
6060 Доходы по грантам
394
Начисление расходов за
оказанные услуги по
бюджетному
инвестиционному проекту
по внешним займам
7000-7100 Операционные
расходы
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед поставщиками и
подрядчиками
395
Приобретение основных
средств
2320-2380 Основные
средства
3210 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед поставщиками и
подрядчиками
Одновременно на сумму
финансирования на цели
капитальных вложений
6060 Доходы по грантам
5011 Финансирование
капитальных вложений за
счет бюджетных средств
7.9 Учет по внутреннему кредитованию
396
На сумму плановых
назначений
администратора бюджетных
программ на цели
внутреннего кредитования
на возвратной основе
1080 Плановые назначения
на принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных
учреждений, финансируемых
из республиканского
бюджета
1090 Плановые назначения
на принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных
учреждений, финансируемых
из местного бюджета
6010 Доходы от
финансирования текущей
деятельности
397
На сумму предоставленных
кредитов
1110 Краткосрочные займы
предоставленные
2110 Долгосрочные займы
предоставленные
1080 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных учреждений,
финансируемых из
республиканского бюджета
1090 Плановые назначения на
принятие обязательств
согласно индивидуальному
плану финансирования по
обязательствам
государственных учреждений,
финансируемых из местного
бюджета
Одновременно на сумму
начисленной
задолженности по
расчетам с бюджетом
7120 Расходы по расчетам с
бюджетом
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
4130 Долгосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом

389
Сыйақылар бойынша есептелген шығыстар
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
390
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды өтеу
3250 Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
7.8. Байланысты гранттарды есепке алу
391
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына міндеттемелер қабылдау үшін
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру
392
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
393
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1061 Гранттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
394
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жоба бойынша көрсетілген қызметтер үшін шығыстар есептеу
7000-7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
395
Негізгі құралдар сатып алу
2320-2380 Негізгі құралдар
3210 Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
Күрделі салымдар мақсаттары үшін бір уақытта қаржыландыру сомасына
6060 Гранттар бойынша кірістер
5011 Күрделi салымдарды бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыру
7.9 Ішкі кредиттеу бойынша есепке алу
396
Қайтарымды негіздегі ішкі кредиттеу мақсаттары үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің жоспарлы тағайындауларының сомасына
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1090 Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
6010 Ағымдағы қызметтi қаржыландырудан алынатын кiрiстер
397
Берілген кредиттер сомасына
1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар
2110 Ұзақ мерзiмдi берiлген қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелерiн қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1090 Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
Бюджетпен есеп айырысу бойынша берешектің есептелген сомасына бір уақытта
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді  кредиторлық берешек

398
Возврат средств,
выделенных по
внутреннему кредитованию
в погашение
задолженности перед
бюджетом
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
4130 Долгосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом
1110 Краткосрочные займы
предоставленные
2110 Долгосрочные займы
предоставленные
399
Начисление
вознаграждения по
предоставленному кредиту
1250 Краткосрочные
вознаграждения к получению
6210 Доходы по
вознаграждениям
Одновременно
осуществляется вторая
запись на начисление
обязательств перед
бюджетом по полученному
доходу по
вознаграждениям
7120 Расходы по расчетам с
бюджетом
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
400
Поступление в бюджет
полученного дохода по
вознаграждениям
3133 Краткосрочная
кредиторская задолженность
перед бюджетом по прочим
операциям
1250 Краткосрочные
вознаграждения к получению
".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудиторской деятельности (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
И.о. Министра                              Р. Даленов
Приложение
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 июля 2012 года № 338
Приложение 2
к Плану счетов бухгалтерского
учета государственных учреждений
Схема перехода на План счетов бухгалтерского
учета государственных учреждений
Счета Инструкции
по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
от 27 января 1998 года № 30
Перенос остатков со счетов
Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
от 27 января 1998 года № 30
на План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Используемые в последующем
счета Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Наименование счета/субсчета
№ счета/ субсчета
№ счета/ субсчета
Наименование счета/ субсчета
Наименование счета/ субсчета
№ счета/ субсчета
1
2
3
4
5
6
Раздел I. Активы
Активы
01
Здания:

398
Бюджет алдындағы берешекті өтеуге iшкi кредиттеуге бөлiнген қаражатты қайтару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
4130 Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді  кредиторлық берешек
1110 Қысқа мерзiмдi берiлген қарыздар
2110 Ұзақ мерзiмдi берiлген қарыздар
399
Берілген кредит бойынша сыйақы есептеу
1250 Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
6210 Сыйақылар бойынша кірістер
Сыйақылар бойынша алынған кіріс бойынша бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бiр уақытта екiншi жазу жүзеге асырылады
7120 Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
400
Бюджетке сыйақылар бойынша кiрiстердiң түсуi
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек
1250 Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар
».
2. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                                    Р. Дәленов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
2012 жылғы 11 шілдедегі № 338 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік мекемелердің
бухгалтерлік есепке алу шоттарының
жоспарына 2-қосымша
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының
жоспарына көшу сызбасы
1998 жылғы 27 қаңтардағы № 30 Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықтың шоттары
Қалдықтарды 1998 жылғы 27 қаңтардағы № 30 Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықтың шоттарынан Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарына көшіру
Кейін пайдаланылатын Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттары жоспарының шоттары
Шоттың/қосалқы шоттың атауы
шоттың/қосалқышоттың№
шоттың/қосалқышоттың№
Шоттың/қосалқы шоттың атауы
Шоттың/қосалқы шоттың атауы
шоттың/қосалқышоттың №
1
2
3
4
5
6
I. Бөлім Активтер
Активтер
01
Тапсырмалар:

1) здания производственного хозяйственного назначения, занимаемые органами управления, социально-культурными (здания учебных заведений, больниц, поликлиник и амбулаторий, домов-нтернатов для престарелых и инвалидов, детских учреждений, научно-
исследовательских институтов, лабораторий и т.д.) и другими государственными учреждениями;
010
2320
Здания
Здания
2320
2510
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость
2510
учреждениями;
2) здания, полностью или преимущественно предназначенные под жилье (общая полезная площадь жилых помещений которых занимает не менее 50% всей полезной жилой и нежилой площади)
Земля
010-1
2310
Земля
Земля
2310
2510
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость
2510
Сооружения
011
2330
Сооружения
Сооружения
2330
Передаточные устройства
012
2340
Передаточные устройства
Передаточные устройства
2340
Машины и оборудование
013
2360
Машины и оборудование
Машины и оборудование
2360
Нематериальные активы
014
2710
Нематериальные активы
Нематериальные активы
2710
Транспортные средства
015
2350
Транспортные средства
Транспортные средства
2350
Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь
016
2370
Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь
2370
Рабочий и продуктивный скот: 1) рабочий скот – лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные (включая транспортных и спортивных лошадей и других транспортных животных, служебных собак); 2) продуктивный и племенной скот – коровы, быки-производители буйволы и яки (кроме рабочих), жеребцы- производители и племенные кобылы (нерабочие), кобылы, переведенные на табунное содержание, верблюды-производители и матки (нерабочие), хряки-производители и свиноматки, овцематки, козы, бараны и др.
017
2383
Прочие основные средства
Прочие основные средства
2383
2610
Животные
Животные
2610
Библиотечный фонд
018
2382
Библиотечный фонд
Библиотечный фонд
2382
Прочие активы:
1) Многолетние насаждения. К многолетним насаждениям относятся искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодовоягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники), озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения и т.п.; искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения. Молодые насаждения всех видов учитываются отдельно от насаждений, достигших полного развития, т.е. возраста начала плодоношения, смыкания крон и т.п.;

1) басқару органдары, әлеуметтік-мәдени (оқу орындарының, ауруханалар, емханалар мен амбулаториялардың, қарттар мен мүгедектерге арналған интернат-үйлерінің, балалар мекемелерінің, ғылыми-зерттеу институттарының, зертханалар және т.б. ғимараттары) және басқа мемлекеттік мекемелер орналасқан өндірістік шаруашылық мақсаттағы ғимараттар;
010
2320
Тапсырмалар
Тапсырмалар
2320
2510
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2510
2) толық немесе негізінен тұрғын үйге арналған (тұрғын үй жайлардың жалпы пайдалы алаңы бүкіл пайдалы тұрғын және тұрғын емес алаңның кемінде 50% қамтитын) ғимараттар
Жер
010-1
2310
Жер
Жер
2310
2510
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2510
Құрылыстар
011
2330
Құрылыстар
Құрылыстар
2330
Беру қондырғылары
012
2340
Беру қондырғылары
Беру қондырғылары
2340
Машиналар мен жабдық
013
2360
Машиналар мен жабдық
Машиналар мен жабдық
2360
Материалдық емес активтер
014
2710
Материалдық емес активтер
Материалдық емес активтер
2710
Көлік құралдары
015
2350
Көлік құралдары
Көлік құралдары
2350
Құралдар, өндірістік (керек-жарақтарды қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммал
016
2370
Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал
Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал
2370
Жегілетін және өнім беретін мал: 1) жегілетін мал – жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа (көлік және спорт аттарын және басқа малдарды, қызметтік иттерді қоса алғанда) жұмыс малдары;
2) өнім беретін және асыл тұқымды мал – сиырлар, тұқымдық бұқалар, енекелер мен қодастар (жегілмейтіндерден басқа), өнім беретін айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жегілмейтін), табында ұстауға көшірілген биелер, өнім беретін нар түйелер (жегілмейтін) мен ұрғашы түйелер, сондай-ақ аталық шошқалар, аналық шошқалар, саулықтар, ешкілер, қошқарлар және басқа
017
2383
Өзге де негізгі құралдар
Өзге де негізгі құралдар
2383
2610
Жануарлар
Жануарлар
2610
Кітапхана қоры
018
2382
Кітапхана қоры
Кітапхана қоры
2382
Өзге активтер:
1) Көп жылдық екпелер.
Көп жылдық екпелерге олардың жасына қарамастан, жасанды көп жылдық екпелер: жеміс-жидек екпелерінің барлық түрлері (ағаштар мен бұталар), көшелердегі, алаңдардағы, саябақтардағы, бақшалардағы, скверлердегі, мемлекеттік мекемелердің аумақтарындағы, тұрғын үйлердің аулаларындағы көгалдандыру және сәнді екпелер, тірі қоршаулар, қардан қорғау және даланы қорғау жалдары, құмды және өзен жағалауларын нығайту бойынша екпелер, жар-қабақ екпелері және т.б.; ботаникалық бақтардың және басқа мемлекеттік ғылыми-зерттеу мекемелерінің ғылыми мақсаттарға арналған жасанды екпелері және басқа жасанды көпжылдық екпелер жатады.
Жас екпелердің барлық түрлері толық дамуына, яғни жеміс бере бастау жасына жеткен, тамырлары жетілген екпелерден және т.б. бөлек есепке алынады:

2) Капитальные затраты по улучшению земель. К капитальным затратам по улучшению земель относятся затраты не инвентарного характера (не связанные со строительством сооружений) на культурно-технические мероприятия по поверхностному улучшению земель для сельскохозяйственного пользования, производимые за счет капитальных вложений (планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, очистка полей от камней и валунов, срезание кочек, расчистка зарослей, очистка водоемов и др.);

2) Жерлерді жақсарту бойынша күрделі шығындар. Жерлерді жақсарту бойынша күрделі шығындарға мүкәммалдық емес сипаттағы (қондырғылардың құрылысымен байланысты емес) сипаттағы күрделі салымдар есебінен жүргізілетін мәдени-техникалық іс-шараларға (жер телімдерін жоспарлау, алаңдарды егістікті тамырлардан тазарту, даланы тастар мен қой тастардан тазарту, түбірлерді кесу, жабайы өсімдіктерден тазарту, көлшіктерден тазарту және т.б.) жатады;

3) Музейные ценности (независимо от их стоимости), кроме музейных экспонатов (предметов искусства и естествознания, старины и народного быта и экспонатов научного, исторического и технического значения), которые учитываются в соответствии с инструкцией по учету и хранению музейных ценностей в государственных музеях;
4) Экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости;

3) Мұражай экспонаттарынан басқа (өнер және табиғаттану, көне заман және халық тұрмысы заттары, ғылыми, тарихи және техникалық сипаттағы заттар), мемлекеттік мұражайларда құндылықтарды есептеу және сақтау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес есептелетін, мұражай құндылықтары (олардың құнына қарамастан);
4) Олардың құнына қарамастан, хайуанаттар паркіндегі және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемінің экспонаттары;

5) Сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель и реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, парики, головные уборы, белье, обувь);
6) Документация по типовому проектированию независимо от стоимости;
7) Программы на технических носителях, учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты, кассеты и др.;
8) прочий инвентарь свыше 40-кратного расчетного показателя за единицу, детские игры, специальные лыжи и др.

5) Құны бірлігіне екі айлық есептік көрсеткіштен артық сахналық-қойылым құралдары (декорациялар, ағаш жиһаздары мен кәделік, бутафорлық заттар, театрлық және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш-киімдер, аяқ киімдер, париктер);
6) Құнына қарамастан, үлгілік жобалау жөніндегі құжаттар;
7) Техникалық тасушылардағы бағдарламалар, оқулық кинофильмдер, магнитті дискалар мен таспалар, кассеталар ж.б.;
8) бірлігіне 40 есе есептік көрсеткішінен артық өзге бұйымдар, балалар ойыншықтары, арнаулы шаңғылар және басқалар

090
Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1081
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
093
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1082
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
095
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1084
Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1085
Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
096
Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов
1083
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
098
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
1086
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов
099
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов
1087
Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
10
Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам
100
Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
103
Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям
1092
Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093
Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям
1094
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
108
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их

090
Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1081
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
093
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1082
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
095
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1084
Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1085
Басқа бюджеттер есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
096
Басқа бюджеттер есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1083
Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
098
Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1086
Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
099
Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебiнен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1087
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
10
Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарымен көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
100
Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
103
Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1092
Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093
Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1094
Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
108
Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар

151
1410
Краткосрочные авансы выданные
Краткосрочные авансы выданные
1410
3210
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3210
4110
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110
Расчеты по научным разработкам
152
1410
Краткосрочные авансы выданные
Краткосрочные авансы выданные
1410
3210
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3210
4110
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110
Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги
153
1231
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1231
2210
Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
2210
3410
Краткосрочные авансы полученные
Краткосрочные авансы полученные
3410
Расчеты с кредиторами сверх утвержденного плана финансирования
154
3210
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3210
4110
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110
Расчеты по обязательствам за счет грантов
155
1410
Краткосрочные авансы выданные
Краткосрочные авансы выданные
1410
3210
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3210
4110
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
4110
Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги
157
1231
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков
1231
3410
Краткосрочные авансы полученные
Краткосрочные авансы полученные
3410
Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
158
5220
Финансовый результат предыдущих лет
Доходы от реализации товаров, работ и услуг

151
1410
Берілген қысқа мерзімді аванстар
Берілген қысқа мерзімді аванстар
1410
3210
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3210
4110
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4110
Ғылыми әзірлемелер бойынша есеп айырысулар
152
1410
Берілген қысқа мерзімді аванстар
Берілген қысқа мерзімді аванстар
1410
3210
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3210
4110
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4110
Атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар
153
1231
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1231
2210
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
2210
3410
Алынған қысқа мерзімді аванстар
Алынған қысқа мерзімді аванстар
3410
Бекiтiлген сметадан тыс кредиторлармен есеп айырысу
154
3210
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3210
4110
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4110
Гранттардың есебінен міндеттемелер бойынша есеп айырысулар
155
1410
Берілген қысқа мерзімді аванстар
Берілген қысқа мерзімді аванстар
1410
3210
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық
3210
4110
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4110
Жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшiн тапсырыс берушiлердiң аванстары бойынша есеп айырысулар
157
1231
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1231
3410
Алынған қысқа мерзімді аванстар
Алынған қысқа мерзімді аванстар
3410
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдермен және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу
158
5220
Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер

6110
Расчеты по взносам социального налога
159
1220
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
1220
3122
Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу
3122
Расчеты с подотчетными лицами
16
Расчеты с подотчетными лицами
160
1261
Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1261
3248
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
3248
Расчеты с разными дебиторами
17
Расчеты по недостачам
170
1262
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1262
1280
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1280
Расчеты по социальному пособию по временной нетрудоспособности
171
1262
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1262
3244
Краткосрочная кредиторская задолженность работников по социальному пособию по временной нетрудоспособности
Краткосрочная кредиторская задолженность работников по социальному пособию по временной нетрудоспособности
3244
Расчеты по специальным видам платежей
172
1232
Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей
1232
3273
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3273
Расчеты по платежам в бюджет
173
1220
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом
1220
3121
Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу
Краткосрочная кредиторская
задолженность по индивидуальному подоходному налогу
3121
3123
Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды
Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды
3123
3124
Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательном платежам в бюджет
Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет
3124
3130
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом
3130
Расчеты по деньгам временного размещения физических или
юридических лиц

6110
Әлеуметтiк салық жарналары бойынша есеп айырысулар
159
1220
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1220
3122
Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3122
Есеп беретiн адамдармен есеп айырысулар
16
Есеп беретiн адамдармен есеп айырысулар
160
1261
Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1261
3248
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248
Әртүрлі дебиторлармен есеп айырысу
17
Жетіспеушіліктер бойынша есепайырысулар
170
1262
Қызметкерлермен өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Қызметкерлермен өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1262
1280
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1280
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы бойынша есеп айырысулар
171
1262
Қызметкерлермен өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Қызметкерлермен өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1262
3244
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнінде қызметкерлерге әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөнінде қызметкерлерге әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3244
Арнаулы төлем түрлерi бойынша есептемелер
172
1232
Арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1232
3273
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3273
Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша есептемелер
173
1220
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1220
3121
Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3121
3123
Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3123
3124
Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3124
3130
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3130
Жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру бойынша есеп айырысу

183
3247
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки
3247
Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям по договорам страхования
184
3248
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
3248
Расчеты с членами профсоюзов по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
185
3245
Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов
3245
Расчеты с рабочими и служащими по ссудам банка
186
3248
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
3248
Расчеты по исполнительным документам и прочим удержаниям
187
3242
Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам
3242
Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
188
1262
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
1262
3272
Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3272
Другие расчеты за выполненные работы
189
3273
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3273
4320
Прочие долгосрочные обязательства
Прочие долгосрочные обязательства
4320
Расчеты по выплате пенсий и пособий
191
1216
Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
1216
3273
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3273
Прочие долгосрочные обязательства
4320
Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение
192
1211
Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
1211
Расчеты по трансфертам
физическим лицам

183
3247
Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3247
Сақтандыру шарттары бойынша қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар
184
3248
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248
Кәсiподақтардың мүшелiк жарналарының сомаларын қолма-қол ақшасыз аудару бойынша кәсiподақ мүшелерiмен есеп айырысулар
185
3245
Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3245
Банктiң несиесі бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар
186
3248
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3248
Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
187
3242
Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3242
Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу
188
1262
Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1262
3272
Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3272
Атқарылған жұмыстар үшiн басқа есеп айырысулар
189
3273
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер
3273
4320
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
4320
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi есеп айырысулар
191
1216
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1216
3273
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3273
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
4320
Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар
192
1211
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1211
Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар

193
3111
Краткосрочная кредиторская
задолженность по трансфертам физическим лицам
Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам
3111
Расчеты по целевым
трансфертам
194
1212
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1212
Расчеты по обязательным
социальным отчислениям в Государственный
фонд социального
страхования
195
3141
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
3141
1280
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1280
Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды
198
1280
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1280
3142
Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды
Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды
3142
Расчеты по внутреннему
кредитованию
199
1110
Краткосрочные займы предоставленные
Краткосрочные займы предоставленные
1110
2110
Долгосрочные займы предоставленные
Долгосрочные займы предоставленные
2110
Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
1214
Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
1215
Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам
3114
Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам
3115
Резерв по сомнительной дебиторской задолженности
1290
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
3143
Краткосрочные оценочные обязательства
3310
Краткосрочные гарантийные обязательства
3320
Долгосрочные оценочные обязательства
4210
Долгосрочные гарантийные обязательства
4220
Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
1270
Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде
2220
Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3260
Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде
4120
Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом
4130
Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиции
1130
Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиции
2130
Краткосрочные вознаграждения к получению
1250
Краткосрочные вознаграждения к выплате
3250
Прочие краткосрочные обязательства
3420
Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов

193
3111
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3111
Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысулар
194
1212
Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1212
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысулар
195
3141
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3141
1280
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1280
Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар
198
1280
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
1280
3142
Жинақтау зейнетақы қорларына зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Жинақтау зейнетақы қорларына зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3142
Сыртқы кредиттеу бойынша есеп айырысулар
199
1110
Қысқа мерзімді берілген қарыздар
Қысқа мерзімді берілген қарыздар
1110
2110
Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
2110
Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1214
Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1215
Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3114
Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3115
Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв
1290
Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3143
Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
3310
Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелер
3320
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
4210
Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері
4220
Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1270
Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
2220
Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
3260
Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4120
Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4130
Қысқа мерзімді қаржылық инвестициялардың құнсыздануына арналған резерв
1130
Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың құнсыздануына арналған резерв
2130
Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
1250
Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
3250
Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер
3420
Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

Сальдо остатков субсчетов Плана счетов бухгалтерского учета исполнения плана финансирования для государственных учреждений Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденной приказом Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 489) (далее – субсчета) по группам переносится на следующие аналогичные счета (субсчета):
субсчета 010 «Здания» переносится на соответствующие субсчета счета 2320 «Здания», счет 2510 «Инвестиционная недвижимость»;
субсчета 010-1 «Земля» на счет 2310 «Земля», счет 2510 «Инвестиционная недвижимость»;
субсчета 011 «Сооружения» на счет 2330 «Сооружения»;
субсчета 012 «Передаточные устройства» на счет 2340 «Передаточные устройства»;
субсчета 013 «Машины и оборудование» на счет 2360 «Машины и оборудование»;
субсчета 015 «Транспортные средства» на счет 2350 «Транспортные средства»;
субсчета 016 «Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь» на счет 2370 «Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь»;
субсчета 018 «Библиотечный фонд» на субсчет 2382 «Библиотечный фонд»;
субсчета 019 «Прочие активы» переносится на счета 2380 «Прочие основные средства», 2411 «Незавершенное строительство», 5220 «Финансовый результат предыдущих лет», 2620 «Многолетние насаждения», 2711 «Программное обеспечение».
Сальдо остатков по группе 1) «многолетние насаждения» субсчета 019 «Прочие активы» переносится на счет 2620 «Многолетние насаждения», относящиеся к биологическим активам (плодово-ягодные насаждения всех видов), сальдо остальных многолетних насаждений переносится на счет 2380 «Прочие основные средства».
Сальдо остатков по группе 2) «капитальные затраты по улучшению земель» субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства».
Сальдо остатков по группе 3) музейные ценности (независимо от их стоимости) субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства».
Сальдо остатков по группе 4) экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства».
Сальдо остатков по группе 5) сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель, реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, головные уборы, белье, обувь, парики) субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства».

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықтың (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 489 бекітілген) мемлекеттік мекемелер үшін қаржыландыру жоспарының орындалуының Бухгалтерлік есеп шоттары жоспарының қосалқы шоттар (бұдан әрі – қосалқы шоттар) қалдықтарының сальдосы топтар бойынша мынадай ұқсас шоттарға (қосалқы шоттарға) көшіріледі:
010 «Ғимараттар» қосалқы шоты 2320 «Ғимараттар» шотының тиісті қосалқы шоттарына, 2510 «Инвестициялық жылжымайтын мүлік» шотына көшіріледі;
010-1 «Жер» қосалқы шоты 2310 «Жер» шотына, 2510 «Инвестициялық жылжымайтын мүлік» шотына;
011 «Имарат» қосалқы шотынан 2330 «Имарат» шотына;
012 «Беру қондырғылары» қосалқы шоты 2340 «Беру қондырғылары» шотына;
013 «Машиналар және жабдық» қосалқы шоты 2360 «Машиналар және жабдық» шотына;
015 «Көлік құралдары» қосалқы шоты 2350 «Көлік құралдары» шотына;
016 «Құралдар, өндірістік (керек-жарақтарды қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммал» қосалқы шоты 2370 «Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал» шотына;
018 «Кітапхана қоры» қосалқы шоты 2382 «Кітапхана қоры» қосалқы шотына;
019 «Өзге активтер» қосалқы шоты «Өзге де негізгі құралдар», 2411 «Аяқталмаған құрылыс», 5220 «Өткен жылдардың қажылық нәтижесі», 2620 «Көп жылдық екпелер», 2711 «Бағдарламалық қамтамасыз ету» шоттарына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының «көп жылдық екпелер» 1) тобы бойынша қалдықтар сальдосы кітапханалық активтерге жататын 2620 «Көп жылдық екпелер» шотына көшіріледі (жеміс-жидектің барлық түрлерінің екпелері), қалған көп жылдық екпелердің сальдосы 2380 «Өзге негізгі құралдар» шотына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының «жерлерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындар» 2) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» шотына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының мұражай құндылықтары (олардың құнына тәуелсіз) 3) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының олардың құнына қарамастан, хайуанаттар паркіндегі және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемінің экспонаттары 4) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының құны бірлігіне екі айлық есептік көрсеткіштен артық сахналық-қойылым құралдары (декорациялар, ағаш жиһаздары мен кәделік, бутафорлық заттар, театрлық және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш-киімдер, аяқ киімдер, париктер) 5) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі.

Сальдо остатков по группе 6) документация по типовому проектированию независимо от стоимости субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2411 «Незавершенное строительство» при капитализации раходов, на счет 5220 «Финансовый результат предыдущих лет» по некапитализируемым расходам.
Сальдо остатков по группе 7) программы на технических носителях переносится на субсчет 2711 – «Программное обеспечение».
Сальдо остатков по группе 7) учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты, кассеты и другие субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства».
Сальдо остатков по группе 8) прочий инвентарь, детские игры, специальные лыжи и другие субсчета 019 «Прочие активы» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства».
Все статьи ранее признанных нематериальных активов при переходе пересматриваются с учетом критериев признания актива в качестве нематериальных активов. Остатки субсчета 014 «Нематериальные активы» следует перенести на соответствующие субсчета счета 2710 «Нематериальные активы» в зависимости от вида нематериального актива, кроме организационных расходов, которые переносятся на счет 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».
Сальдо субсчета 017 «Рабочий и продуктивный скот» следует перенести:
по группе 1) «рабочий скот» на субсчет 2383 «Прочие основные средства»;
по группе 2) «продуктивный и племенной скот» на счет 2610 «Животные».
Сальдо субсчетов 020 «Износ активов», 021 «Износ нематериальных активов» переносятся на субсчета 2391 «Накопленная амортизация основных средств», 2721 «Накопленная амортизация нематериальных активов», 2521 «Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости» соответственно.
Сальдо субсчета 020 «Износ активов» по многолетним насаждениям, достигшим эксплуатационного возраста, относящимся к биологическим активам, измеряемым по справедливой стоимости, переносится на счет 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».
Сальдо субсчета 020 «Износ активов» по многолетним насаждениям, достигшим эксплуатационного возраста, относящимся к биологическим активам, измеряемым по себестоимости, переносится на субсчет 2631 «Накопленная амортизация биологических активов».
Раздел II. Материальные запасы
Все статьи ранее признанных материальных запасов при переходе пересматриваются с учетом критериев признания в качестве запасов.
Сальдо субсчетов 030 «Изделия производственных (учебных) мастерских» переносятся на счет 1330 «Готовая продукция».

019 «Өзге активтер» қосалқы шотының құнына қарамастан үлгілік жобалау жөніндегі құжаттама 6) тобы бойынша қалдықтар сальдосы шығыстарды капиталдандыру кезінде 2411 «Аяқталмаған құрылыс» қосалқы шотына, капиталдандырылмайтын шығыстар бойынша 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотына көшіріледі.
Техникалық тасығыштардағы бағдарламаның 7) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2711 «Бағдарламалық қамтамасыз ету» қосалқы шотына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының оқу кинофильмдері, магникттік қатқылдар және ленталар, кассеталар және өзгелер 7) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі.
019 «Өзге активтер» қосалқы шотының өзге мүкәммал, балалар ойындары, арнайы шаңғылар және өзгелер 8) тобы бойынша қалдықтар сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі.
Бұрын танылған материалдық емес активтердің барлық баптары көшу кезінде активтерді материалдық емес активтер ретінде тану критерийлерін ескере отырып көзделеді. 014 «Материалдық емес активтер» қосалқы шотының қалдықтары материалдық емес активтердің түріне байланысты 2710 «Материалдық емес активтер» шотының тиісті қосалқы шоттарына көшіліруі тиіс, ұйымдастырушылық шығыстардан басқа, олар 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотына көшіріледі.
017 «Жұмыс және өнімді мал» қосалқы шотының сальдосын мыналарға көшіру қажет:
«жұмыс малы» 1) тобы бойынша 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына;
«өнімді және асыл тұқымды мал» 2) тобы бойынша 2610 «Жануарлар» шотына.
020 «Активтердің тозуы», 021 «Материалдық емес активтердің тозуы» қосалқы шоттарының сальдосы 2391 «Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы», 2721 «Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы», 2521 «Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы» қосалқы шоттарына тиісінше көшіріледі.
Әділ құн бойынша өлшенетін биологиялық активтерге жататын пайдалану жасына жеткен көп жылдық екпелер бойынша 020 «Активтердің тозуы» қосалқы шотының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотына көшіріледі.
Өзіндік құны бойынша өлшенетін биологиялық активтерге жататын пайдалану жасына жеткен көп жылдық екпелер бойынша 020 «Активтердің тозуы» қосалқы шотының сальдосы 2631 «Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы» қосалқы шотына көшіріледі.
II бөлім. Материалдық қорлар
Бұрын материалдық қорлар деп танылған барлық баптар көшу кезінде қорлар ретінде тану критерийлерін ескере отырып көзделеді.
030 «Өндірістік (оқу) шеберханалар бұйымдары» қосалқы шотының сальдосы 1330 «Дайын өнім» шотына көшіріледі.

Сальдо субсчета 031 «Продукция подсобных (учебных) сельских хозяйств» переносится на счет 1330 «Готовая продукция».
Сальдо субсчета 040 «Оборудование к установке» переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства». Сальдо субсчета 040 «Оборудование к установке» по материальным ценностям, необходимым для строительства при соблюдении критериев признания актива в качестве основных средств переносится на субсчет 2383 «Прочие основные средства», при несоблюдении критериев признания актива в качестве основных средств – переносится на счет 1310 «Материалы».
Сальдо субсчета 041 «Строительные материалы для капитального строительства» переносится на субсчет 1311 «Строительные материалы».
Сальдо субсчета 043 «Материалы длительного использования для научных исследований и на лабораторном испытании», субсчета 060 «Материалы для учебных, научных и других целей» переносится на субсчет 1312 «Материалы для учебных, научных исследований и других целей».
Сальдо субсчета 050 «Молодняк животных и животные на откорме» по животным предназначенным для откорма, птицам, кроликам, пушным зверям, по семьям пчел переносится на субсчет 1319 «Прочие материалы», при соблюдении критериев признания в качестве биологических активов переносится на счет 2610 «Животные».
Сальдо субсчета 050 «Молодняк животных и животные на откорме» по приплоду продуктивного и племенного скота переносится на счет 2610 «Животные».
Сальдо субсчета 061 «Продукты питания» переносится на субсчет 1314 «Продукты питания».
Сальдо субсчета 062 «Медикаменты и перевязочные средства» переносится на субсчет 1313 «Медикаменты и перевязочные средства».
Сальдо субсчета 063 «Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности» переносится на субсчет 1316 «Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности».
Сальдо субсчета 064 «Топливо, горючее и смазочные материалы» переносится на субсчет 1315 «Топливо, ГСМ».
Сальдо субсчетов: 065 «Корма и фураж», 066 «Тара», 067 «Прочие материалы», переносятся на субсчет 1319 «Прочие материалы».
Сальдо субсчета 068 «Материалы в пути» переносится на счет 1350 «Запасы в пути», сальдо субсчета 069 «Запасные части к машинам и оборудованию» переносится на субсчет 1318 «Запасные части».
Раздел III. Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы
Сальдо субсчетов: 070 «Малоценные быстроизнашивающиеся предметы на складе», 071 «Малоценные быстроизнашивающиеся предметы в эксплуатации», 072 «Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь на складе», 073 «Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь в эксплуатации», независимо от стоимости предметов (кроме специальной одежды, специальной обуви, форменной одежды и обуви, постельных принадлежностей) по малоценным и быстроизнашивающимся предметам сроком службы менее одного года переносятся на субсчет 1317 «Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования», субсчет 1319 «Прочие материалы», а по малоценным и быстроизнашивающимся предметам со сроком службы свыше одного года – на субсчет 2383 «Прочие основные средства», счет 2370 «Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь».
Раздел IV. Затраты на производство и другие цели

031 «Қосалқы (оқу) ауылдық шаруашылықтардың өнімдері» қосалқы шотының сальдосы 1330 «Дайын өнім» шотына көшіріледі.
040 «Орнатуға жабдық» қосалқы шотының сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі. Активті негізгі құралдар ретінде тану критерийлерін сақтау кезінде құрылыс үшін қажетті материалдық құндылықтар бойынша 040 «Орнатуға жабдық» қосалқы шотының сальдосы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына көшіріледі, активті негізгі құрал ретінде тану критерийлерін сақтау кезінде 1310 «Материалдар» шотына көшіріледі.
041 «Күрделі құрылыс үшін құрылыс материалдары» қосалқы шотының сальдосы 1311 «Оқу, ғылыми зерттеулер және өзге де мақсаттар үшін материалдар» қосалқы шотына көшіріледі.
043 «Ғылыми зерттеулер үшін және зертханалық сынақта ұзақ пайдалану материалдары» қосалқы шотының, 060 «Оқу, ғылыми және өзге де мақсаттар үшін материалдар» қосалқы шотының сальдосы 1312 «Оқу, ғылыми зерттеулер және өзге де мақсаттар үшін материалдар» қосалқы шотына көшіріледі.
Семірту үшін арналған жануарлар, құстар, қояндар, мамық жүнді аңдар бойынша, аралардың ұрықтары бойынша 050 «Жануарлардың төлдері және семіртудегі жануарлар» қосалқы шотының сальдосы 1319 «Өзге де материалдар» қосалқы шотына көшірілді, биологиялық активтер ретінде тану критерийлерін сақтау кезінде 2610 «Жануарлар» шотына көшіріледі.
Өнімді және асыл тұқымды малдың төлі бойынша 050 «Жануарлардың төлдері және семіртудегі жануарлар» қосалқы шотының сальдосы 2610 «Жануарлар» шотына көшіріледі.
061 «Тамақ өнімдері» қосалқы шотының сальдосы 1314 «Тамақ өнімдері» қосалқы шотына көшіріледі.
062 «Дәрі-дәрмектер және байлайтын құралдар» қосалқы шотының сальдосы 1313 «Дәрі-дәрмектер және байлайтын құралдар» қосалқы шотына көшіріледі.
063 «Шаруашылық материалдар және кеңсе заттары» қосалқы шотының сальдосы 1316 «Шаруашылық материалдар және кеңсе заттары» қосалқы шотына көшіріледі.
064 «Отын, жанар және жағар май материалдары» қосалқы шотының сальдосы 1315 «Отын, ЖЖМ» қосалқы шотына көшіріледі.
065 «Жем және жемшөп», 066 «Ыдыс», 067 «Өзге материалдар» қосалқы шоттарының сальдосы 1319 «Өзге материалдар» қосалқы шотына көшіріледі.
068 «Жолдағы материалдар» қосалқы шотының сальдосы 1350 «Жолдағы қорлар» шотына көшіріледі, 069 «Машиналар мен жабдықтарға қосалқы бөлшектер» қосалқы шотының сальдосы 1318 «Қосалқы бөлшектер» қосалқы шотына көшіріледі.
III бөлім. Құны аз және тез тозатын заттар
070 «Қоймадағы құны аз тез тозатын заттар», 071 «Пайдаланудағы құны аз тез тозатын заттар», 072 «Қоймадағы іш-киім, төсек орын бұйымдары, киім-кешек және аяқ-киім», 073 «Пайдаланудағы іш-киім, төсек орын бұйымдары, киім-кешек және аяқ-киім» қосалқы шотының сальдосы
070 «Қоймадағы құны арзан және тез тозатын заттар», 071 «Пайдаланыстағы арзан құнды және тез тозатын заттар», 072 «Қоймадағы төсек-орын заттары, іш киім, киім және аяқ киім», 073 «Пайдаланудағы төсек-орын заттары, іш киім, киім және аяқ киім» қосалқы шоттар сальдосы заттардың (арнайы киімнен, арнайы аяқ киімнен, фирмалық киім мен аяқ киімнен, төсек орын заттарыннан басқа) құнына тәуелсіз құны аз және бір жылдан кем қызмет ету мерзімімен тез тозатын заттар бойынша 1317 «Арнайы киімдер және басқа да жеке қолдану заттары» қосалқы шотына, «Өзге материалдар» қосалқы шотына, ал құны аз және бір жылдан жоғары қызмет ету мерзімімен тез тозатын заттар бойынша – 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шотына, 2370 «Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал» шотына көшіріледі.
IV бөлім. Өндіруге және өзге мақсаттарға арналған шығындар

Сальдо субсчетов: 080 «Затраты производственных (учебных) мастерских», 081 «Затраты подсобных (учебных) сельских хозяйств», 083 «Затраты на изготовление экспериментальных устройств», 084 «Затраты по заготовлению и переработке материалов» переносится на счет 1320 «Незавершенное производство», субсчета счета 2410 «Незавершенное строительство и капитальные вложения».
Раздел V. Денежные Средства
Все статьи ранее признанных денежных средств при переходе пересматриваются с учетом критериев признания денежных средств и их эквивалентов.
Вместо субсчета 090 «Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам» используется субсчет 1081 «Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования».
Вместо субсчета 093 «Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям» используется субсчет 1082 «Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям».
Вместо субсчета 095 «Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам» используется субсчет 1084 «Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам».
Вместо субсчета 096 «Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов» используется субсчет 1083 «Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов».
Вместо субсчета 098 «Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их» используется субсчет 1086 «Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их».
Вместо субсчета 099 «Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов» используется субсчет 1087 «Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов».
Вместо субсчета 100 «Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам» используется субсчет 1091 «Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования».

080 «Өндірістік (оқу) шеберханаларының шығындары», 081 «Қосымша (оқу) ауыл шаруашылығы шығындары», 083 «Тәжірибелі қондырғыларды әзірлеуге арналған шығындар», 084 «Материалдарды дайындау және қайта өңдеу жөніндегі шығындар» қосалқы шоттарының сальдосы 1320 «Аяқталмаған өндіріс» шотына, 2410 «Аяқталмаған құрылыс және күрделі салу» шотының қосалқы шотына көшіріледі.
V бөлім. Ақшалай құралдар
Бұрын танылған ақшалай қаражаттың барлық баптары көшу кезінде ақшалай қаражатты және оның баламаларын тану критерийлерін ескере отырып көзделеді.
090 «Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында көзделген мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шотының орнына 1081 «Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шоты пайдаланылады.
093 «Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шотының орнына 1082 «Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шоты пайдаланылады.
095 «Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шотының орнына 1084 «Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шоты пайдаланылады.
096 «Басқа бюджеттер есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шотының орнына 1083 «Басқа бюджеттер есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы мақсаттар» қосалқы шоты пайдаланылады.
098 «Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шотының орнына 1086 «Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шоты пайдаланылады.
099 «Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шотының орнына 1087 «Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шоты пайдаланылады.
100 «Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шотының орнына 1091 «Қаржыландырудың жеке жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шоты пайдаланылады.

Вместо субсчета 103 «Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям» используется субсчет 1092 «Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям».
Введены субсчета 1093 «Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам», 1094 «Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям», которые будут использованы в дальнейшем.
Вместо субсчета 108 «Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их» используется субсчет 1095 «Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их».
Сальдо субсчета 110 «КСН спонсорской, благотворительной помощи» переносится на субсчет 1041 «КСН спонсорской и благотворительной помощи».
Сальдо субсчета 111 «КСН платных услуг» переносится на субсчет 1042 «КСН платных услуг».
Сальдо субсчета 112 «КСН временного размещения денег» переносится на субсчет 1043 «КСН временного размещения денег».
Сальдо субсчета 113 «Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам» переносится на субсчет 1062 «Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам».
Сальдо субсчета 114 «Карт-счет государственного учреждения» переносится на счет 1020 «Текущий счет государственного учреждения».
Сальдо субсчета 115 «Расчетный счет» переносится на счет 1030 «Расчетный счет».
Сальдо субсчета 116 «Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам» переносится на субсчет 1061 «Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам».
Сальдо субсчета 118 «Счет в иностранной валюте» переносится на субсчет 1050 «Счет в иностранной валюте».
Сальдо субсчета 119 «Деньги в пути» переносится на субсчет 1073 «Денежные средства в пути».
Сальдо субсчета 120 «Касса» переносится на счет 1010 «Денежные средства в кассе».
Сальдо субсчета 130 «Аккредитивы» переносится на субсчет 1071 «Аккредитивы».
Сальдо субсчета 132 «Денежные документы» переносится на субсчет 1072 «Денежные документы».
Сальдо субсчета 134 «Финансовые вложения» переносится на субсчет 1074 «Прочие денежные средства», счета: 1120 «Краткосрочные финансовые инвестиции», 2120 «Долгосрочные финансовые инвестиции».
Раздел VI. Внутриведомственные расчеты по финансированию
Сальдо субсчетов счета 14 «Внутриведомственные расчеты по финансированию» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет», субсчетов счета 5010 «Финансирование капитальных вложений». В последующем, вместо субсчетов: 140 «Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия», 142 «Расчеты по финанированию за счет других бюджетов» используется счет 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности», вместо субсчета 143 «Расчеты по финансированию из бюджета капитальных вложений» используется счет 5010 «Финансирование капитальных вложений».
Раздел VII. Расчеты

103 «Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шотының орнына 1092 «Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шоты пайдаланылады.
1093 «Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар», 1094 «Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шоттары енгізілді, олар кейіннен пайдаланылатын болады.
108 «Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шотының орнына 1095 «Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар» қосалқы шоты пайдаланылады.
110 «Демеушілік, қайырымдылық көмек КСН» қосалқы шотының сальдосы 1041 «Демеушілік және қайырымдылық көмек КСН» қосалқы шотына көшіріледі.
111 «Ақылы қызметтер КСН» қосалқы шотының сальдосы 1042 «Ақылы қызметтер КСН» қосалқы шотына көшіріледі.
112 «Ақшаны уақытша орналастыру КСН» қосалқы шотының сальдосы 1043 «Ақшаны уақытша орналастыру КСН» қосалқы шотына көшіріледі.
113 «Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты» қосалқы шотының сальдосы 1062 «Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты» қосалқы шотына көшіріледі.
114 «Мемлекеттік мекеменің карт-шоты» қосалқы шотының сальдосы 1020 «Мемлекеттік органның ағымдағы шоты» шотына көшіріледі.
115 «Есеп-айырысу шоты» қосалқы шотының сальдосы 1030 «Есеп-айырысу шоты» шотына көшіріледі.
116 «Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты» қосалқы шотының сальдосы 1061 «Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты» қосалқы шотына көшіріледі.
118 «Шетел валютасындағы шот» қосалқы шотының сальдосы 1050 «Шетел валютасындағы шот» қосалқы шотына көшіріледі.
119 «Жолдағы ақша» қосалқы шотының сальдосы 1073 «Жолдағы ақшалай қаражат» қосалқы шотына көшіріледі.
120 «Касса» қосалқы шотының сальдосы 1010 «Кассадағы ақшалай қаражат» шотына көшіріледі.
130 «Аккредитивтер» қосалқы шотының сальдосы 1071 «Аккредитивтер» қосалқы шотына көшіріледі.
132 «Ақшалай құжаттар» қосалқы шотының сальдосы 1072 «Ақшалай құжаттар» қосалқы шотына көшіріледі.
134 «Қаржы салымдары» қосалқы шотының сальдосы 1074 «Өзге де ақшалай құралдар» қосалқы шотына, 1120 «Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары», 2120 «Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары» шоттарына көшіріледі.
VI бөлім. Қаржыландыру жөніндегі ведомствоішілік есептеулер
14 «Қаржыландыру бойынша ведомствоiшілік есептер» шоты қосалқы шоттарының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының, 5010 «Күрделі салымдарды қаржыландыру» шоты қосалқы шоттарының кредитіне көшіріледі. Кейіннен, 140 «Ұйымның және басқа да шараларға арналған шығындарды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелер»,
142 «Басқа бюджеттер есебiнен қаржыландыру бойынша есептемелер» қосалқы шоттарының орнына 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар» шоты пайдаланылады, 143 «Күрделi салымдар бюджетiнен қаржыландыру бойынша есептемелер» қосалқы шотының орнына 5010 «Күрделі салымдарды қаржыландыру» шоты пайдаланылады.
VII бөлім. Есептеулер

Сальдо субсчетов 150 «Расчеты с поставщиками и подрядчиками», 151 «Расчеты по обязательствам за счет внешних займов», 155 «Расчеты по обязательствам за счет грантов» по расчетам краткосрочного характера переносятся на счета 3210 «Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам», по расчетам долгосрочного характера - на счет 4110 «Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам». Дебетовое сальдо субсчетов 150 «Расчеты с поставщиками и подрядчиками», 151 «Расчеты по обязательствам за счет внешних займов», 155 «Расчеты по обязательствам за счет грантов» переносится на счет 1410 «Краткосрочные авансы выданные».
Сальдо субсчета 152 «Расчеты по научным разработкам» по расчетам краткосрочного характера переносится на счет 3210 «Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам», долгосрочного характера – на счет 4110 «Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам». Дебетовое сальдо субсчета 152 «Расчеты по научным разработкам» переносится счет 1410 «Краткосрочные авансы выданные».
Сальдо субсчета 153 «Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги» по расчетам краткосрочного характера переносится на субсчет 1231 «Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков», долгосрочного характера – на счет 2210 «Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков». Кредитовое сальдо субсчета 153 «Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги переносится на счет 3410 «Краткосрочные авансы полученные».
Сальдо субсчета 154 «Расчеты с кредиторами сверх утвержденного плана финансирования» переносится на счет 3210 «Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам», долгосрочного характера на счет 4110 «Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам».
Сальдо субсчета 157 «Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги» переносится в части дебетового сальдо на субсчет 1231 «Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков», в части кредитового сальдо переносится на счет 3410 «Краткосрочные авансы полученные».
Сальдо субсчета 158 «Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их» переносится в кредит счета 3220 «Краткосрочная крелиторская задолженность по ведомственным расчетам».

150 «Өнім берушілермен және мердігерлермен есептеулер», 151 «Сыртқы қарыздар есебінен міндеттемелер бойынша есептеулер», 155 «Гранттар есебінен міндетемелер бойынша есептеулер» қосалқы шоттарының сальдосы қысқа мерзімді сипаттағы есептеулер бойынша 3210 «Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы есептеулер бойынша 4110 «Өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі. 150 «Өнім берушілермен және мердігерлермен есептеулер», 151 «Сыртқы қарыздар есебінен міндеттемелер бойынша есептеулер», 155 «Гранттар есебінен міндетемелер бойынша есептеулер» қосалқы шоттарының дебеттік сальдосы 1410 «Берілген қысқа мерзімді аванстар» шотына көшіріледі.
152 «Ғылыми әзірлемелер бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы қысқа мерзімді сипаттағы есептеулер бойынша 3210 «Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы – 4110 «Өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі. 152 «Ғылыми әзірлемелер бойынша есептеулер» қосалқы шотының дебеттік сальдосы 1410 «Берілген қысқа мерзімді аванстар» шотына көшіріледі.
153 «Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін тапсырыс берушілермен есептеулер» қосалқы шотының сальдосы қысқа мерзімді сипаттағы есептеулер бойынша 1231 «Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі» қосалқы шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы – 2210 «Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі» шотына көшіріледі. 153 «Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін тапсырыс берушілермен есептеулер» қосалқы шотының кредиттік сальдосы 3410 «Алынған қысқа мерзімді аванстар» шотына көшіріледі.
154 «Бекітілген қаржыландыру жоспарынан тыс кредиторлармен есеп-айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 3210 «Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы 4110 «Өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі.
157 «Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге тапсырыс берушілердің аванстары бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1231 «Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі» қосалқы шотына көшіріледі, кредиттік сальдо бөлігінде 3410 «Алынған қысқа мерзімді аванстар» шотына көшіріледі.
158 «Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсімдер,е және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы 3220 «Ведомстволық есептеулер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» кредит шотына көшіріледі.

Сальдо субсчета 159 «Расчеты по взносам социального налога» переносится в части дебетового сальдо на счет 1220 «Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом», в части кредитового сальдо переносится на субсчет 3122 «Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу».
Сальдо субсчета 160 «Расчеты с подотчетными лицами» в части дебетового сальдо переносится на субсчет 1261 «Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам», в части кредитового сальдо переносится на субсчет 3248 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками».
Сальдо субсчета 170 «Расчеты по недостачам и кредиторами» переносится на субсчет 1262 «Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками» при выявлении недостачи, допущенной своими работниками, и на счет 1280 «Прочая краткосрочная дебиторская задолженность» при выявлении недостачи, допущеной прочими лицами.
Сальдо субсчета 171 «Расчеты по социальному пособию по временной нетрудоспособности» переносится в части дебетового сальдо на субсчет 1262 «Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками», в части кредитового сальдо на субсчет 3244 «Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности».
Сальдо субсчета 172 «Расчеты по специальным видам платежей» переносится в части дебетового сальдо на субсчет 1232 «Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей», в части кредитового сальдо на счет 3273 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность».
Сальдо субсчета 173 «Расчеты по платежам в бюджет» переносится в части дебетового сальдо на счет 1220 «Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом», в части кредитового сальдо переносятся на субсчет 3121 «Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу», расчеты по платам за загрязнение окружающей среды переносятся на субсчет 3123 «Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды», расчеты по прочим платежам в бюджет переносятся на субсчет 3124 «Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет», 3130 «Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом».

159 «Әлеуметтік салық жарналары бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1220 «Бюджетпен есеп-айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» шотына көшіріледі, кредиттік сальдо бөлігінде 3122 «Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
160 «Есеп беретін тұлғалармен есеп-айырысулар» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1261 «Есеп берілетін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі» қосалқы шотына көшіріледі, кредиттік сальдо бөлігінде 3248 «Қызметкерлер алдындағы өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
170 «Жетіспеушіліктер мен бойынша және кредиторлармен есеп-айырысулар» қосалқы шотының сальдосы өз қызметкерлері жол берген жетіспеушіліктер анықталған кезде 1262 «Қызметкерлермен есептеулердің басқа түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына және өзге тұлғалар жол берген жетіспеушіліктер анықталған кезде 1280 «Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек» шотына көшіріледі.
171 «Уақтыша жұмысқа жарамсыздық жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1262 «Қызметкерлермен есептеулердің басқа түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына, кредиттік сальдо бөлігінде 3244 «Уақытша жұмысқа жарамсыздық жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
172 «Арнайы төлем түрлері бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1232 «Арнайы төлем түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына, кредиттік сальдо бөлігінде 3273 «Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі.
173 «Бюджетке төленетін төлемдер бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1220 «Бюджетпен есеп-айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына, кредиттік сальдо бөлігінде 3121 «Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі, қоршаған ортаны ластау үшін төлемдер бойынша есептеулер 3123 «Қоршаған ортаны ластау үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі, бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша есептеулер 3124 «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек», 3130 «Бюджетпен есеп-айырысулар бойынша бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.

Сальдо субсчета 174 «Расчеты по деньгам временного размещения физических и юридических лиц» переносится на субсчет 3271 «Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения».
Сальдо субсчета 175 «Расчеты по средствам, полученным на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса» переносится по расчетам краткосрочного характера на счет 1110 «Краткосрочные займы предоставленные», долгосрочного характера на счет 2110 «Долгосрочные займы предоставленные».
Сальдо субсчета 176 «Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской, благотворительной помощи, страховой выплаты» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет». В последующем вместо субсчета 176 «Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской, благотворительной помощи, страховой выплаты» будет использоваться счет 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи».
Сальдо субсчета 177 «Расчеты с депонентами» переносится на субсчет 3243 «Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам».
Сальдо субсчета 178 «Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования» переносится в части дебетового сальдо краткосрочного характера на счет 1280 «Прочая краткосрочная дебиторская задолженность», субсчет 1262 «Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками», долгосрочного характера – на счет 2230 «Прочая долгосрочная дебиторская задолженность», в части кредитового сальдо краткосрочного характера переносится на счет 3270 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность», на счет 3210 «Краткосрочная задолженность поставщикам и подрядчикам», долгосрочного характера – на счет 4320 «Прочие долгосрочные обязательства», на счет 4110 «Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам».
Сальдо субсчета 179 «Расчеты в порядке авансовых платежей» переносится на счет 1410 «Краткосрочные авансы выданные».
Сальдо субсчета 180 «Расчеты с рабочими и служащими» переносится на субсчет 3241 «Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда».
Сальдо субсчета 181 «Расчеты со стипендиатами» переносится на счет 3230 «Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам».
Сальдо субсчетов 182 «Расчеты с рабочими и служащими за товары, проданные в кредит», 186 «Расчеты с рабочими и служащими по ссудам банка» переносится на субсчет 3248 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками».

174 «Жеке және заңды тұлғаларды уақытша орналастыру ақшалары бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы 3271 «Уақытша орналастыру ақшалары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
175 «Шағын және орта бизнес субъектілеріне кредит беруге алынған қаражат бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы қысқа мерзімді есептеулер бойынша 1110 «Берілген қысқа мерзімді қарыздар» шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы 2110 «Берілген ұзақ мерзімді қарыздар» шотына көшіріледі.
176 «Демеушілік, қайырымдылық көмек, сақтандыру көлемі есебінен шығыстарға алынған ақшалар бойынша есептеулер» қосалқы шотының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» кредит шотына көшіріледі. Кейіннен 176 «Демеушілік, қайырымдылық көмек, сақтандыру көлемі есебінен шығыстарға алынған ақшалар бойынша есептеулер» қосалқы шотының орнына 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен алынған кірістер» шоты пайдаланылатын болады.
177 «Депозиттермен есептеулер» қосалқы шотының сальдосы 3243 «Депозиттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
178 «Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге де дебиторлармен және кредиторлармен есеп-айырысулар» қосалқы шотының сальдосы қысқа мерзімді сипаттағы дебеттік сальдо бөлігінде 1280 «Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек» шотына, 1262 «Қызметкерлермен есеп-айырысулардың басқа түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы – 2230 «Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешк» шотына, қысқа мерзімді кредиттік сальдо бөлігінде 3270 «Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына, 3210 «Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді берешек» шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы – 4320 «Өзге ұзақ мерзімді берешек» шотына, 4110 «Өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі.
179 «Аванстық төлемдер тәртібіндегі есептеулер» қосалқы шотының сальдосы 1410 «Берілген қысқа мерзімді аванстар» шотына көшіріледі.
180 «Қызметкерлермен және қызметшілермен есеп-айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 3241 «Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
181 «Степендианттармен есеп-айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 3230 «Степендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі.
182 «Кредитке сатылған тауарлар үшін қызметкерлермен және қызметшілермен есеп-айырысулар», 186 «Банктің ссудалары бойынша қызметкерлермен және қызметшілермен есеп-айырысулар» қосалқы шоттарының сальдосы 3248 «Қызметкерлер алдындағы өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.

Сальдо субсчета 183 «Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки» переносится на субсчет 3247 «Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки».
Сальдо субсчета 184 «Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям по договорам страхования» переносится на субсчет 3248 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками».
Сальдо субсчета 185 «Расчеты с членами профсоюзов по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов» переносится на субсчет 3245 «Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов».
Сальдо субсчета 187 «Расчеты по исполнительным документам и прочим удержаниям» переносится на субсчет 3242 «Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам».
Сальдо субсчета 188 «Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения» переносится в части дебетового сальдо на субсчет 1262 «Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками», в части кредитового сальдо переносится на субсчет 3272 «Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения».
Сальдо субсчета 189 «Другие расчеты за выполненные работы» переносится: краткосрочного характера на субсчет 3273 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность», долгосрочного характера - на счет 4320 «Прочие долгосрочные обязательства».
Сальдо субсчета 191 «Расчеты по выплате пенсий и пособий» переносится в части дебетового сальдо на субсчет 1216 «Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий», в части кредитового сальдо: краткосрочного характера переносится на субсчет 3273 «Прочая краткосрочная кредиторская задолженность».
Сальдо субсчета 192 «Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение» переносится на субсчет 1211 «Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам».
Сальдо субсчета 193 «Расчеты по трансфертам физическим лицам» переносится на субсчет 3111 «Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам».
Сальдо субсчета 194 «Расчеты по целевым трансфертам» переносится на субсчет 1212 «Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам».

183 «Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотының сальдосы 3247 «Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
184 «Сақтандыру шарттары бойынша қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 3248 «Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
185 «Кәсiподақтардың мүшелiк жарналарының сомаларын қолма-қол ақшасыз аудару бойынша кәсiподақ мүшелерiмен есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 3245 «Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
187 «Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотының сальдосы 3242 «Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
188 «Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1262 «Қызметкерлердің өзге есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегі» қосалқы шотына көшіріледі, кредиттік сальдо бөлігінде 3272 «Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар» қосалқы шотына көшіріледі.
189 «Атқарылған жұмыстар үшiн басқа есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы қысқа мерзімді сипаттағы 3273 «Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер» қосалқы шотына, ұзақ мерзімді сипаттағы 4320 «Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер» қосалқы шотына көшіріледі.
191 «Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1216 «Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі, кредиттік сальдо бөлігінде: қысқа мерзімді сипаттағы 3273 «Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
192 «Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 1211 «Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
193 «Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 3111 «Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
194 «Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 1212 «Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.

Сальдо субсчета 195 «Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования» переносится в части кредитового сальдо на субсчет 3141 «Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования», в части дебетового сальдо переносится на счет 1280 «Прочая краткосрочная дебиторская задолженность».
Сальдо субсчета 198 «Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды» переносится в части дебетового сальдо на счет 1280 «Прочая краткосрочная дебиторская задолженность», в части кредитового сальдо переносится на субсчет 3142 «Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды».
Сальдо субсчета 199 «Расчеты по внутреннему кредитованию» переносится на счет 1110 «Краткосрочные займы предоставленные», на счет 2110 «Долгосрочные займы предоставленные».
Раздел VIII. Расходы
Сальдо счетов расходов по некапитализируемым затратам переносятся в дебет счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».
Сальдо субсчетов 201 «Расходы на научные разработки», 212 «Расходы на капитальные вложения за счет прочих средств», 216 «Расходы за счет прочих фондов на капитальные вложения» при соблюдении критериев признания актива переносится на субсчета счета 2410 «Незавершенное строительство и капитальные вложения», в остальных случаях переносится в дебет счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет». В последующем вместо субсчета 200 «Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования» будут использованы счета 7000-7100 «Операционные расходы», вместо субсчета 202 «Расходы за счет других бюджтов» будут использованы счета 7000-7100 подраздел «Операционные расходы», вместо субсчетов 204 «Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов», 209 «Расходы по проектам, финансируемым за счет грантов» будут использованы счета 7000-7100 подраздел «Операционные расходы» и субсчета счета 2410 «Незавершенное строительство и капитальные вложения», вместо субсчета 203 «Расходы по бюджету на капитальные вложения» будут использоваться субсчета счета 2410 «Незавершенное строительство и капитальные вложения», вместо субсчета 205 «Расходы по трансфертам» будет использован счет 7210 «Расходы по трансфертам», счет 7230 «Расходы по субсидиям», вместо субсчета 210 «Расходы к распределению» будет использоваться счет 8014 «Накладные расходы», вместо субсчетов 211 «Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), 213 «Расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств» будут использованы счета 7000-7100 «Операционные расходы», вместо субсчета 201 «Расходы на научные разработки» будут использованы счета 7000 -7100 «Операционные расходы» и субсчет 2412 «Капитальные вложения в нематериальные активы», вместо субсчетов 212 «Расходы на капитальные вложения за счет прочих средств», 216 «Расходы за счет прочих фондов на капитальные вложения» будут использованы субсчета счета 2410 «Незавершенное строительство и капитальные вложения». Все расходы государственного учреждения независимо от источника финансирования следует классифицироваить по характеру затрат.
Раздел IX. Финансирование

195 «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы кредиттік сальдо бөлігінде 3141 «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» шотына көшіріледі, дебеттік сальдо бөлігінде 1280 «Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер» шотына көшіріледі.
198 «Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы дебеттік сальдо бөлігінде 1280 «Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер» шотына көшіріледі, кредиттік сальдо бөлігінде 3142 «Жинақтау зейнетақы қорларына зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі.
199 «Сыртқы кредиттеу бойынша есеп айырысулар» қосалқы шотының сальдосы 1110 «Қысқа мерзімді берілген қарыздар» шотына, 2110 «Ұзақ мерзімді берілген қарыздар» шотына көшіріледі.
VIII бөлім. Шығыстар
Шығыстар шотының сальдосы капиталдандырылмайтын шығындар бойынша 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» дебет шотына көшіріледі.
201 «Ғылыми әзірлемелерге арналған шығыстар», 212 «Өзге қаражаттың есебінен күрделі салымдарға жұмсалатын шығыстар», 216 «Күрделi салымдарға арналған басқа қорлардың есебiнен шығыстар» қосалқы шоттарының сальдосы активтерді тану критерийлерін сақтаған кезде 2410 «Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар» шотының қосалқы шоттарына көшіріледі, қалған жағдайларда 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының дебетіне көшіріледі. Кейіннен 200 «Бекiтiлген сметаның шегiнде бюджет бойынша ұйымдарды ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар» қосалқы шотының орнына 7000-7100 «Операциялық шығыстар» шоты пайдаланылатын болады, 202 «Басқа бюджеттер есебінен шығыстар» қосалқы шотының орнына 7000-7100 шотының «Операциялық шығыстар» кіші бөлімі пайдаланылатын болады, 204 «Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар», 209 «Гранттардың есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар» қосалқы шоттарының орнына 7000-7100 шотының «Операциялық шығыстар» кіші бөлімі және 2410 «Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар» шотының қосалқы шоттары пайдаланылатын болады, 203 «Бюджет бойынша күрделі салымдарға арналған шығыстар» қосалқы шотының орнына 2410 «Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар» шотының қосалқы шоттары пайдаланылатын болады, 205 «Трансферттер бойынша шығыстар» қосалқы шотының орнына 7210 «Трансферттер бойынша шығыстар» шоты, 7230 «Субсидиялар бойынша шығыстар» шоты пайдаланылатын болады, 210 «Бөлiске арналған шығыстар» қосалқы шотының орнына 8014 «Ілеспе шығыстар» шоты пайдаланылатын болады, 211 «Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар», 213 «Демеушілік, қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар» қосалқы шоттарының орнына 7000-7100 «Операциялық шығыстар» шоты пайдаланылатын болады, 201 «Ғылыми әзірлемелерге арналған шығыстар» қосалқы шотының орнына 7000-7100 «Операциялық шығыстар» шоты және 2412 «Материалдық емес активтерге күрделі салымдар» қосалқы шоты пайдаланылатын болады, 212 «Өзге қаражаттың есебінен күрделі салымдарға жұмсалатын шығыстар», 216 «Күрделi салымдарға арналған басқа қорлардың есебiнен шығыстар» қосалқы шоттарының орнына 2410 «Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар» шотының қосалқы шоттары пайдаланылатын болады. Мемлекеттік мекеменің барлық шығыстарын қаржыландыру көзіне қарамастан шығындар сипаты бойынша сыныптау қажет.
IX бөлім. Қаржыландыру

Сальдо субсчетов счета 23 «Финансирование» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет», субсчета 5011 «Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств».
В последующем, вместо субсчетов 230 «Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия», 232 «Финансирование за счет других бюджетов», 238 «Прочие средства на содержание государственного учреждения» будет использован счет 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности», вместо субсчета 239 «Финансирование проектов из средств внешних займов и связанных грантов» будет использован субсчет 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов», вместо субсчета 231 «Финансирование из бюджета капитальных вложений» будет использован субсчет 5011 «Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств», вместо субсчета 234 «Финансирование по трансфертам» будет использован счет 6030 «Доходы по трансфертам».
Раздел X. Фонды и средства целевого назначения
Сальдо субсчета 245 «Гранты» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет», в дальнейшем вместо субсчета 245 «Гранты» будет использоваться счет 6060 «Доходы по грантам».
Сальдо субсчетов 240 «Фонд материального поощрения», 246 «Фонд производственного и социального развития» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».
Сальдо субсчета 247 «Внутреннее кредитование» переносится на субсчет 3133 «Краткокосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям», в дальнейшем будет использоваться субсчет 3133 «Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям».
Сальдо субсчета 248 «Кредиты» переносится в кредит субсчета 3133 «Краткокосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям», счета 3010 «Краткосрочные займы полученные», 4010 «Долгосрочные займы полученные», которые в дальнейшем будут использоваться.
Сальдо субсчета 249 «Внешние займы» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет», в дальнейшем вместо субсчета 249 «Внешние займы» будет использоваться счет 6070 «Доходы от финансирования за счет внешних займов».
Сальдо субсчета 250 «Фонд в активах» переносится на счет 5010 «Финансирование капитальных вложений».
Сальдо субсчета 260 «Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах» переносится в кредит счетов 5011 «Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств», 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».

23 «Қаржыландыру» шотының қосалқы шоттар сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының, 5011 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру» қосалқы шотының кредитіне көшіріледі.
Кейіннен 230 «Мемлекеттік мекеменің шығыстарын және басқа да іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру», 232 «Басқа бюджеттердің есебінен қаржыландыру», 238 «Ұйымды ұстауға арналған өзге де қаражаттар» қосалқы шоттарының орнына 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түскен кірістер» шоты пайдаланылатын болады, 239 «Сыртқы заем және байланысты гранттардың қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру» қосалқы шотының орнына 5012 «Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру» қосалқы шоты пайдаланылатын болады, 231 «Күрделі салымдарды бюджеттен қаржыландыру» қосалқы шотының орнына 5011 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру» қосалқы шоты пайдаланылатын болады, 234 «Трансферттер бойынша қаржыландыру» қосалқы шотының орнына 6030 «Трансферттер бойынша кірістер» шоты пайдаланылатын болады.
X бөлім. Нысаналы мақсаттардың қорлары мен қаржылары
245 «Гранттар» қосалқы шотының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының кредитіне көшіріледі, кейіннен 245 «Гранттар» қосалқы шотының орнына 6060 «Гранттар бойынша кірістер» шоты пайдаланылатын болады.
240 «Материалдық ынталандыру қоры», 246 «Өндірістік және әлеуметтік даму қоры» қосалқы шоттарының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының кредитіне көшіріледі,
247 «Ішкі кредиттеу» қосалқы шотының сальдосы 3133 «Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотына көшіріледі, кейіннен 3133 «Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шоты пайдаланылатын болады.
248 «Кредиттер» қосалқы шотының сальдосы 3133 «Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек» қосалқы шотының кредитіне, 3010 «Алынған қысқа мерзімді қарыздар», 4010 «Алынған ұзақ мерзімді қарыздар» шоттарына көшіріледі, олар кейіннен пайдаланылатын болады.
249 «Сыртқы қарыздар» қосалқы шотының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының кредитіне көшіріледі, кейіннен 249 «Сыртқы қарыздар» қосалқы шотының орнына 6070 «Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын кірістер» шоты пайдаланылатын болады.
250 «Активтердегі қор» қосалқы шотының сальдосы 5010 «Күрделі салымдарды қаржыландыру» шотына көшіріледі.
260 «Арзан құнды және тез тозатын заттардың қоры» қосалқы шотының сальдосы 5011 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шоттарының кредитіне көшіріледі.

Сальдо субсчетов 272 «Прочие фонды», 273 «Фонд средств в иностранной валюте», 274 «Фонд в ценных бумагах» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».
Раздел XI. Реализация продукции
Сальдо субсчетов: 280 «Реализация изделий производственных (учебных) мастерских», 281 «Реализация продукции подсобных (учебных) сельских хозяйств» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет». В последующем вместо субсчетов 280 «Реализация изделий производственных (учебных) мастерских», 281 «Реализация продукции подсобных (учебных) сельских хозяйств» будет использоваться счет 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг».
Раздел XII. Доходы
Сальдо субсчета 400 «Доходы от реализации товаров (работ, услуг)» переносится в кредит счета 5220 «Финансовый результат предыдущих лет». В дальнейшем вместо субсчета 400 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг» будет использоваться счет 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг».
Сальдо субсчета 410 «Прибыли и убытки» переносится на счет 5220 «Финансовый результат предыдущих лет». В дальнейшем вместо субсчета 410 «Прибыли и убытки» будут использоваться счета 5210 «Финансовый результат отчетного года», 5220 «Финансовый результат предыдущих лет».
Забалансовые счета
Счета, ранее признанные как забалансовые при переходе пересматриваются с позиции критериев признания активов.
Сальдо счета 01 «Арендованные активы» по активам, находящимся в операционной аренде, переносится на аналогичный счет 01 «Арендованные активы».
Сальдо счета 02 «Товарно-материальные ценности, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению» переносится на аналогичный счет 02 «Запасы, принятые на ответственное хранение» или оплаченные по централизованному снабжению».
Сальдо счета 04 «Бланки строгой отчетности» переносится на аналогичный счет 03 «Бланки строгой отчетности».
Сальдо счета 05 «Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов» переносится на аналогичный счет 04 «Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов».
Сальдо счета 06 «Материальные ценности, оплаченные по централизованному снабжению» переносится на забалансовый счет 02 «Запасы, принятые на ответственное хранение» или оплаченные по централизованному снабжению».
Сальдо счета 07 «Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности» переносится на аналогичный счет 05 «Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности».

272 «Өзге де қорлар», 273 «Шетел валютасындағы қаражат қоры», 274 «Құнды қағаздар қоры» қосалқы шоттарының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының кредитіне көшіріледі.
XI бөлім. Өнімді өткізу
280 «Өндірістік (оқулық) шеберханалардың бұйымдарын өткізу», 281 «Қосалқы (оқулық) ауылдық шаруашылықтардың өнімі өткізу» қосалқы шоттарының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының кредитіне көшіріледі. Кейіннен 280 «Өндірістік (оқулық) шеберханалардың бұйымдарын өткізу», 281 «Қосалқы (оқулық) ауылдық шаруашылықтардың өнімі өткізу» қосалқы шоттарының орнына 6110 «Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен кірістер» шоты пайдаланылатын болады.
XII бөлім. Кірістер
400 «Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен кірістер» қосалқы шотының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотының кредитіне көшіріледі. Кейіннен 400 «Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен кірістер» қосалқы шотының орнына 6110 «Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен кірістер» шоты пайдаланылатын болады.
410 «Табыстар мен шығындар» қосалқы шотының сальдосы 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шотына көшіріледі. Кейіннен 410 «Табыстар мен шығындар» қосалқы шотының орнына 5210 «Есепті жылдың қаржылық нәтижесі», 5220 «Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі» шоттары пайдаланылатын болады.
Баланстан тыс шоттар
Бұрын баланстан тыс деп танылған шоттар көшу кезінде активтерді тану критерийлері тұрғысынан қайта қаралады.
01 «Жалға алынған активтер» шотының сальдосы операциялық жалдауда тұрған активтер бойынша 01 «Жалға алынған активтер» ұқсас шотына көшіріледі.
02 «Жауапты сақтауға алынған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген тауарлық-материалдық құндылықтар» шотының сальдосы 02 «Жауапты сақтауға алынған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар» ұқсас шотына көшіріледі.
04 «Қатаң есептілік бланктері» шотының сальдосы 03 «Қатаң есептілік бланктері» ұқсас шотына көшіріледі.
05 «Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі» шотының сальдосы 04 «Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі» ұқсас шотына көшіріледі.
06 «Орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген материалдық құндылықтар» шотының сальдосы 02 «Жауапты сақтауға алынған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар» баланстан тыс шотына көшіріледі.
07 «Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі» шотының сальдосы 05 «Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі» ұқсас шотына көшіріледі.

Сальдо счета 08 «Переходящие спортивные призы и кубки» переносится на аналогичный счет 06 «Переходящие спортивные призы и кубки».
Сальдо счета 09 «Путевки» переносится на аналогичный счет 07 «Путевки».
Сальдо счета 11 «Учебные предметы военной техники» переносится на аналогичный счет 08 «Учебные предметы военной техники»
Активы культурного наследия учитываются на счете 09 «Активы культурного наследия».
Заключительные положения
В случае отсутствия указаний на какой либо счет/субсчет в Схеме перехода на План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений при переносе остатков со счетов Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях от 27 января 1998 года № 30 на План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений и использования в последующем счета/субсчета, следует использовать соответствующие по назначению счета/субсчета Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений.

08 «Ауыспалы спорт жүлделері мен кубоктар» шотының сальдосы 06 «Ауыспалы спорт жүлделері мен кубоктар» ұқсас шотына көшіріледі.
09 «Жолдамалар» шотының сальдосы 07 «Жолдамалар» ұқсас шотына көшіріледі.
11 «Әскери техниканың оқу құралдары» шотының сальдосы 08 «Әскери техниканың оқу құралдары» ұқсас шотына көшіріледі.
Мәдени мұра активтері 09 «Мәдени мұра активтері» шотында ескеріледі.
Қорытынды ереже
1998 жылғы 27 қаңтардағы № 30 Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулықтың шоттарынан қалдықтарды Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарына көшіру кезінде Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарына көшу сызбасындағы қандай да бір шотқа/қосалқы шотқа нұсқамалар болмаған және кейіннен шотты/қосалқы шотты пайдаланған жағдайда, мақсатына сай сәйкес келетін Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттары жоспарының шотын/қосалқы шотын пайдалану қажет.