Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области телерадиовещания
Совместный приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 91 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 17 июля 2012 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2012 года № 7868. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 741 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2015 № 741 и Министра национальной экономики РК от 20.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и подпункта 18 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области телерадиовещания.
2. Комитету информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета информации и архивов Министерства культуры и информации (Калианбеков Б.С.).
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
________________ Д. Мынбай
26 июня 2012 года
И.о. министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
_______________ М. Абылкасымова
«___» ___________ 2012 года
Утверждены
совместным приказом
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 91
и и.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 17 июля 2012 года № 223
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства в области телерадиовещания

Телерадио хабарларын тарату саласындағы жеке кәсiпкерлiктiң тәуекелдер деңгейлерiн бағалау өлшемдерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 91 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2012 жылғы 17 шілдедегі № 223 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 21 тамызда № 7868 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 741 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 542 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2015 № 741 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына және «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Телерадио хабарларын тарату саласындағы жеке кәсiпкерлiктiң тәуекел деңгейлерiнiң ұсынылған бағалау өлшемдерi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң ақпарат және мұрағат комитетi:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiнен соң оның ресми түрде жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң ақпарат және мұрағат комитетi төрағасына жүктелсiн (Б.С. Калианбеков).
4. Осы бірлескен бұйрық ресми түрде алғашқы жарияланған күнінен кейiнгi он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі     Экономикалық даму және сауда
министрінің м.а.
________________ Д. Мыңбай         ____________ М. Әбілқасымова
2012 жылғы «___» __________        2012 жылғы «___» _________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрiнiң
2012 жылғы 29 маусымдағы № 91
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрiнiң м.а.
2012 жылғы 17 шілдедегі № 223
бiрлескен бұйрығымен
бекiтiлген
Телерадио хабарларын тарату саласындағы жеке кәсіпкерліктің
тәуекелдер деңгейлерін бағалау өлшемдері

1. Критерии оценки степени риска в области телерадиовещания  Республики Казахстан (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» для отнесения проверяемых субъектов частного предпринимательства в области телерадиовещания к степеням рисков.
2. В Критериях используются следующие понятия:
1) проверяемые субъекты - операторы телерадиовещания и теле-, радиокомпании.
3. Периодичность проведения плановых проверок определяется в зависимости от степени риска с периодичностью не чаще:
одного раза в год - при высокой степени риска;
одного раза в три года - при средней степени риска;
одного раза в пять лет - при незначительной степени риска.
4. Отнесение проверяемых субъектов по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
5. При первичном распределении операторы телерадиовещания и телекомпании относятся к высокой степени риска, радиокомпании относятся к средней степени риска.
6. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется на основании критериев оценки степени риска в зависимости от суммы набранных баллов.
7. По каждому критерию риска, указанному в приложениях 12 и 3 к настоящим Критериям, присваиваются соответствующие баллы, имеющие предельный размер.
8. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога по всем критериям.
9. Результаты суммарного итога по всем критериям риска используются для распределения проверяемых субъектов по степеням рисков.
10. Последующее распределение проверяемых субъектов по степеням рисков осуществляется следующим образом:
1) высокая степень риска – свыше 25 баллов;
2) средняя степень риска – от 15 до 25 баллов (включительно);
3) незначительная степень риска – до 15 баллов (включительно).
11. Отбор проверяемых субъектов на проведение плановой проверки внутри одной группы риска осуществляется по принципу:
1) наибольшего количества набранных баллов;
2) наибольший не проверяемый период.
Приложение 1
к Критериям в сфере частного
предпринимательства
в области телерадиовещания
Проверяемые
субъекты
Критерии оценки степени рисков
Балл
1. Для
проверяемых
субъектов
Не соблюдение требований по
нераспространению информации
пропагандирующей суицид
3
Не соблюдение требований по
нераспространению информации
пропагандирующей культ жестокости и
насилия, социального, расового,
национального, религиозного, сословного и
родового превосходства
3
Не соблюдение требований по
нераспространению информации
пропагандирующей насильственное изменение
конституционного строя, нарушение
целостности Республики Казахстан, подрыва
безопасности государства
3
Не соблюдение требований по
нераспространению информации
пропагандирующей экстремизм или терроризм
3
Не соблюдение требований по
нераспространению информации направленной
на разжигание межнациональной и
межконфессиональной вражды
3
Не соблюдение требований по
нераспространению теле-, радиопрограмм,
теле-, радиоканалов, демонстрирующих
киновидеопродукцию порнографического и
специального сексуально-эротического
характера
3
Распространение фильмов индексируемых в
соответствии с Законом Республики
Казахстан «О культуре» индексом «Е 18», в
период с 06.00 до 22.00 по местному
времени
5
Ретрансляция теле-, радиоканала, теле-,
радиопрограммы осуществленные с внесением
изменений в содержание, если иное не
предусмотрено договором между операторами
телерадиовещания и теле-, радиокомпанией
– правообладателем
2
Не соблюдение операторами кабельного
телерадиовещания и теле-, радиокомпанией
требовании при трансляции и (или)
ретрансляции обязательных теле-,
радиоканалов на основании взаимозачетов
3
Распространение рекламы не
соответствующей Закону Республики
Казахстан «О рекламе»
5
Распространение дополнительной информации
превышающей пятнадцати процентов площади
кадра.
2
Приложение 2
к Критериям в сфере
частного предпринимательства
в области телерадиовещания
Проверяемые
субъекты
Критерии оценки степени рисков
Балл

1. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату саласындағы тәуекелдер деңгейін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы, «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Заңдарына сәйкес жеке кәсіпкерліктің тексерілетін субъектілерін тәуекелдер деңгейлері бойынша топтастыру үшін әзірленген.
2. Тәуекелдерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) тексерілетін субъектілер – телерадио хабарларын тарату операторлары мен теле-, радиокомпаниялар.
3. Жоспарлы тексерулерді өткізу кезеңділігі тәуекел деңгейіне байланысты, алайда олардың кезеңділігі төменде көрсетілген саннан жиі болмауы тиіс:
жылына бір рет – тәуекелдің деңгейі жоғары болғанда;
үш жылда бір рет – тәуекелдің деңгейі орта болғанда;
бес жылда бір рет – тәуекелдің деңгейі шамалы болғанда.
4. Тексерiлетiн субъектiлердi тәуекел деңгейлері бойынша жатқызу бiрiншi және кейiнгi бөлу арқылы жүзеге асырылады.
5. Бiрiншi бөлу кезiнде телерадио хабарларын тарату операторлары және телекомпаниялар тәуекелi жоғары деңгейге жатқызылады, ал радиокомпаниялар тәуекелi орта деңгейге жатқызылады.
6. Тексерілетін субъектілерді тәуекел деңгейі бойынша келесіге жатқызу алынған балдар санына байланысты тек тәуекелдің деңгейін бағалаудың өлшемдері негізінде жүзеге асырылады.
7. Тәуекелдің әрбір өлшемі бойынша 12 және 3-қосымшаларына сәйкес, шекті мөлшері бар сәйкесінше балдар беріледі.
8. Тәуекелдің өлшемдері бойынша балдар барлық өлшемдер бойынша жалпы сомалық қорытындыны анықтау үшін сомаланады.
9. Тәуекелдің барлық өлшемдер бойынша сомалық қорытынды нәтижелері тексерілетін субъектілерді тәуекел деңгейі бойынша бөлу үшін пайдаланылады.
10. Тәуекелдің деңгейі бойынша тексерілетін субъектілерді бөлу келесі түрде жүзеге асырылады:
1) тәуекелдің жоғары деңгейі – 21 балдан жоғары;
2) тәуекелдің орта деңгейі – 12-ден 20 балға дейін (қоса алғанда);
3) тәуекелдің мардымсыз деңгейі – 11 балға дейін (қоса алғанда).
11. Тәуекелдiң бiр тобының iшiнде жоспарлы тексерiс жүргiзуге тексерiлетiн субъектiлердi iрiктеу мына принцип бойынша жүзеге асырылады:
1) жиналған баллдың ең үлкен саны;
2) тексерiлмеген ең үлкен кезеңi.
Телерадио хабарларын
тарату саласындағы жеке
кәсіпкерліктің тәуекелдер
деңгейін бағалау өлшемдеріне
1-қосымша
Тәуекелдер топтары
Тәуекелдер деңгейлерін бағалау өлшемдері
Балл
1. Бақылау субъектілеріне жалпы болып табылатын
Өзін өзіне қол жұмсауды насихаттайтын ақпараттың жария етпеу жөніндегі талаптарды сақталмауы
3
Қатыгездік пен зорлықты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектiк-топтық және рулық артықшылдықты насихаттайтын ақпараттың жария етпеу жөніндегі талаптарды сақталмауы
3
Қазақстан Республикасының тұтастығын бұзуды, Конституциялық құрылысты күштеп өзгертуді насихаттайтын ақпараттың жария етпеу жөніндегі талаптарды сақталмауы
3
Экстремизмді немесе терроризмді насихаттайтын ақпараттың жария етпеу жөніндегі талаптарды сақталмауы
3
Ұлтаралық және конфессияаралық алауыздықты қоздыратын ақпараттың жария етпеу жөніндегі талаптарды сақталмауы
3
Порнографиялық және арнайы сексуалды–эротикалық сипаттағы кино және бейне өнімді жария ететін теле-, радиобағдарламалар, теле-, радиоарналар жария етпеу жөніндегі талаптарды сақталмауы
3
Балалар мен жасөспірімдердің физикалық, психикалық, адамгершілік, моральды және рухани дамуына залал келтіретін телебағдарламаларды, сонымен қатар Қазақстан Республикасының «Мәдениет туралы» Заңына сәйкес «Е 18» деп белгіленетін фильмдерді жергілікті уақыт бойынша 6.00 дан бастап 22.00 – қа дейін тарату
5
Егер де өзге теле радио таратылым операторлары мен құқық иегері болып табылатын теле- радиокомпания арасындағы шартта көзделмеген жағдайда мазмұнына өзгертулер енгізіліп жария етілген теле-, радиоарналардың қызметін жүзеге асыру, теле – радиобағдарламаны ретрансляциялау
2
Кабельді телерадио таратылым операторларымен және теле-, радиокомпаниямен көрсету және (немесе) қайта көрсету барысында сақталуы міндетті болып табылатын өзара есептесуге қатысты талаптарды сақтамау
3
«Жарнама туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келмейтін жарнаманы тарату
5
Қосымша ақпараттың көлемi кадр алаңының он бес пайызынан асуы
2
Телерадио хабарларын
тарату саласындағы жеке
кәсіпкерліктің тәуекелдер
деңгейін бағалау өлшемдеріне
2-қосымша
Тәуекелдер топтары
Тәуекелдер деңгейлерін бағалау өлшемдері
Балл

2. Для
операторов
телерадио-
вещания
Не распространения операторами
телерадиовещания обязательных теле-,
радиоканалов
5
Отсутствие договора на распространение теле-,
радиоканалов, теле-, радиопрограмм между
оператором телерадиовещания и теле-,
радиокомпанией – правообладателем
3
Распространение иностранных теле-,
радиоканалов, не поставленных на учет в
уполномоченном органе
5
Приложение 3
к Критериям в сфере
частного предпринимательства
в области телерадиовещания
Проверяемые
субъекты
Критерии оценки степени рисков
Балл
3. Для
теле-,
радиоко-
мпаний
Не соблюдение еженедельного объема и
интервала времени теле-, радиопрограмм на
казахском языке при одноканальной передаче
звука/либо не использование основного
звукового сопровождения на казахском языке
при многоканальной передаче звука
5
Распространение на телеканале менее одной
телепрограммы новостного характера с
обеспечения сурдопереводом или переводом в
виде субтитров
2
Отсутствие документов, подтверждающие
имущественные права собственника теле-,
радиоканала на помещения и площади с
отдельным входом или на его аренду, в том
числе:
специальных помещений для размещения и
эксплуатации технических средств,
необходимых для функционирования
телерадиовещания (студийных, аппаратных,
вспомогательных);
помещений для размещения творческого
персонала (редакционных);
помещений для
административно-управленческого персонала.
3
Распространение иностранных теле-,
радиопрограмм, превышающих более двадцати
процентов от общего объема теле-,
радиопрограмм в еженедельном объеме вещания
отечественного теле, радиоканала
3
Запись и хранение транслируемых и
ретранслируемых теле-, радиопрограмм менее
шести месяцев
3

2. Теле- радио хабарларын тарататын операторларыүшін
Теле-, радио хабарларын тарату операторларымен міндетті болып табылатын теле-радиоарналарды таратпау
5
Теле-, радиоарнаның, телерадиобағдарламалардың телерадио хабарларын тарату операторы мен құқық иегері болып табылатын теле-, радиокомпания арасында жасалған шарттың болмауы
3
Мүдделі органда есепке қойылмаған шетелдiк теле-, радиоарналарды тарату
5
Телерадио хабарларын
тарату саласындағы жеке
кәсіпкерліктің тәуекелдер
деңгейін бағалау өлшемдеріне
3-қосымша
Тәуекелдер топтары
Тәуекелдер деңгейін бағалау өлшемдері
Балл
3. Теле- радиокомпаниялар үшін
Қазақ тілінде көрсетілетін теле-, радиобағдарламалардың жұма сайынғы көлемін және уақыт аралығын сақтамау/немесе қазақ тіліндегі негізгі дыбыстық сүйемелдеу ретінде дыбыстық сүйемелдеудің көп арналық берілуін пайдаланбау
5
Телеарнада жаңалықтарды жария ететін бағдарламаларды сурдоаудармамен қамтамасыз етпеуден тарату
2
Теле-, радиоарна меншiк иесiнiң кiретiн есiгi бөлек үй-жайлар мен орындарға немесе оны жалға алуға, оның iшiнде:
телерадио хабарларын таратудың жұмыс iстеуi үшiн қажеттi техникалық құралдарды орналастыруға және пайдалануға арналған арнайы үй-жайларды (студиялық, аппараттық, қосымша);
шығармашылық персоналына (редакциялық) арналған үй-жайларды;
әкiмшiлiк-басқару персоналына арналған үй-жайларды жалға алуға мүлiктiк құқықтарын растайтын құжаттардың болмауы
3
Отандық теле-, радиоарналардың апта сайынғы хабар тарату көлемiнде шетелдiк теле-, радиоарналардың теле-, радиобағдарламаларын тарату теле-, радиобағдарламалардың жалпы көлемiнiң жиырма пайызынан асуы
3
Трансляцияланатын және ретрансляцияланатын теле-, радиобағдарламаларды алты айдан кем таспаға басу және сақтау
3