Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 34)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 406-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2012 года № 8105. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № 533.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.12.2020 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 34).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Ахметова С. А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Абденов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 25 октября 2012 года № 406-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 34)
Раздел-1. Общее положение
1.Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 34) состоит из раздела "Переработка нефти, нефтепродуктов, газа, сланцев, угля и обслуживание магистральных трубопроводов".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (34-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 406-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 қарашада № 8105 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 533 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.12.2020 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (34-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi С.Ә. Ахметовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Әбденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 25 қазандағы
№ 406-ө-м бұйрығымен
бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (34-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылар жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (34 шығарылым) "Мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті, көмірді қайта өңдеу және магистральдік труба құбырларына қызмет көрсету" бөлімінен тұрады.
2. Бұл шығарылымның шығуы өндіріс технологиясына енген өзгерістер, өндірістегі ғылыми-техникалық прогрестің ролінің артуымен, жұмысшылардың біліктілігінің, арнайы және дайындықтарының, сапа, ішкі және сыртқы нарықтағы өнімнің бәсекеге қабілеті деңгейіне қойылатын талаптардың өсуімен, еңбекті қорғауымен байланысты.
3. Әр кәсіп бойынша тарифтік-біліктілік сипаттаманың екі бөлімі бар. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай білуге тиіс жұмыстардың суреттемесін қамтиды. "Білуге тиіс" бөлімінде арнаулы білімге, сондай-ақ ережелерді, нұсқаулықтар мен басшы материалдарды, жұмысшы қолдануға тиісті әдістер мен құралдарды білуіне қатысты жұмысшыға қойылатын негізгі талаптар қамтылған.

4. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
5. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
6. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию.
7. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике присвоенного ему разряда, должен обладать знаниями, навыками и умением выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках профессий более низких разрядов, в характеристике более высоких разрядов, как правило, не указываются.
8. При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
9. Общие положения Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих помещены в ЕТКС, выпуск 1 "Профессии рабочих, общие для всех отраслей экономики".
10. Перечень технологических установок и производств по категориям приведен в приложении 1 к настоящему ЕТКС (выпуск 34).
11. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель в приложении 2, содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
12. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Переработка нефти, нефтепродуктов, газа, сланцев, угля и обслуживание магистральных трубопроводов", с указанием их наименований по действовавшему 34 выпуску ЕТКС, приведен в редакции издания 1986 года.
Раздел-2. Переработка нефти, нефтепродуктов, газа, сланцев,
угля и обслуживание магистральных трубопроводов

4. Тарифтік-біліктілік сипаттамасында жұмысшы кәсібінің осы разрядына анағұрлым тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиісті жұмыстардың барлығын қамти алмайды. Жұмыс беруші қажетті жағдайда, жұмыс ерекшелігін ескере отырып, тиісті разряд жұмысшылары кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында қамтылған жұмыстарға сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбесін әзірлей алады.
5. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстармен қатар, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісінше ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындауға тиіс.
6. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімдермен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ереже мен нормаларды; жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін; орындалатын жұмыс (қызмет) сапасына қойылатын талаптарды; жарамсыздықтың түрлері мен оның алдын алу және жоюдың тәсілдерін; өндірістік дабылдатқышты; жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
7. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай білуге, сондай-ақ осы кәсіптегі разряды төмен жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разряд кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары тарифтік-біліктілік сипаттамасында, әдетте келтірілмейді.
8. Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттарды толтырған кезде, сондай-ақ тарифтік разряды өзгерген кезде, оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
9. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларын қолданудың, разрядтарды берудің және арттырудың, өзгерістер мен толықтырулар енгізудің тәртібі БТБА І шығарылымында берілген Жұмыстар мен халық шаруашылығы жұмысшылар кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының "Жалпы ережелерінде" келтірілді.
10. Технологиялық жабдықтар мен өндірістердің санаттар бойынша тізбесі БТБА-ның (34-шығарылым) қосымшасында келтірілген.
11. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш (2-қосымша) көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
12. "Мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті, көмірді қайта өңдеу және магистральдік труба құбырларына қызмет көрсету" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА 34-шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 1986 жылғы редакциясында берілген.
2-бөлім. Мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті, көмірді
қайта өңдеу және магистральдік труба құбырларына қызмет көрсету

1. Загрузчик-выгрузчик печей
Параграф 1. Загрузчик-выгрузчик печей, 3-й разряд
13. Характеристика работ:
загрузка сланца в вагоны по установленной схеме и выравнивание поверхности сланца;
подача и вывод вагонов из туннельной печи;
выгрузка полукокса из вагонов различными опрокидывателями;
подача вагонов под загрузку сланцев;
наблюдение за щитом сигнализации;
пуск и остановка загрузочных и выгрузочных устройств;
очистка решеток и подрешеточного пространства вагонов и дутьевых патрубков;
выполнение текущего ремонта обслуживаемого оборудования и печи.
14. Должен знать:
технологический процесс переработки сланца в туннельных печах;
устройство барабанных грохотов, туннельных печей, пневматической системы, сигнализации, транспортных средств на участке подачи вагонов со сланцем в печах;
схему гидравлической и водяной коммуникации;
правила обслуживания транспортного оборудования;
влияние качества загрузки на количество вырабатываемой продукции;
основы слесарного дела.
Параграф 2. Загрузчик-выгрузчик печей, 4-й разряд
15. Характеристика работ:
загрузка печей полукоксования и камерных углем и сланцем;
замер уровня сланца и угля в печах;
регулировка: равномерного схода угля или сланца по сечениям шахты и камер, температуры и давления верхней зоны и низа печи, работы механизмов загрузки и выгрузки, процесса охлаждения полукокса и кокса, выгрузка и транспортировка полукокса из печи;
транспортировка кокса в коксовые питатели;
шуровка угля при зависаниях;
координация работы загрузочных вагонов и конвейеров;
чистка камер газосборных каналов с косыми ходами;
уплотнение материальных швов и люков;
устранение неисправностей в работе;
участие в текущем и капитальном ремонтах загрузочного вагона и загрузочных устройств;
ведение записи в производственном журнале.
16.Должен знать:
технологический процесс полукоксования и переработки сланца в камерных печах;
основные свойства угля, сланцев, полукокса, кокса, смолы и газа;
устройство печей камерных и полукоксования, обслуживаемого оборудования, механизмов, коммуникаций и контрольно-измерительных приборов;
температурный и гидравлический режим работы печей;
системы выгрузки и транспортировки полукокса и кокса;
влияние процесса загрузки на производительность печей, факторы, влияющие на выход газа и масла из сланца;
слесарное дело.
2. Коксоочиститель
Параграф 1. Коксоочиститель, 3-й разряд
17. Характеристика работ:
очистка от кокса и грязи труб и ретурбентов трубчатых печей, передаточных и остатковых трубопроводов, туннельных печей пневматическими турбинами;
очистка вручную аппаратов, реакционных камер, ректификационных колонн, испарителей и других;
открытие и закрытие двойников печей;
заточка бойков коксоочистительных пневматических турбинок.

1. Пешті толтырушы және босатушы
Параграф 1. Пешті толтырушы және босатушы, 3-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
сланецті пешке белгіленген сызба бойынша тиеу және сланецтің бетін тегістеу;
вагондарды беру және туннель пешінен әкету;
жартылай коксті вагондардан түрлі қотарғыштармен түсіру;
вагондарды сланецті тиеуге беру;
дабылдатқыш щитін қадағалау;
тиеу-түсіру құрылғыларын қосу және тоқтату;
вагондар мен үрлеме патрубкалардың торлары мен тор астындағы кеңістіктерін тазалау;
қызмет көрсететін пеш пен жабдықты ағымдық жөндеуді орындау.
14. Білуге тиіс:
сланецті туннель пештерінде қайта өңдеудің технологиялық процесін;
барабанды грохоттардың, туннельді пештердің, пневматикалық жүйенің, дабылдатқыштың, сланец тиелген вагондарды пешке беру учаскесіндегі көлік құралдарының құрылымын;
гидравликалық және су коммуникацияларының сызбасын;
көлік құралына қызмет көрсету ережесін;
тиеудің шығарылатын өнім сапасына әсерін;
слесарь ісі негіздерін.
Параграф 2. Пешті толтырушы және босатушы, 4-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай кокстеу мен камералық пештерді көмірмен және сланецпен толтыру;
пештердегі көмір мен сланецтің деңгейін өлшеу;
мыналарды: көмір мен сланецтің шахта мен камералардың қималары бойынша біркелкі түсуін, пештің жоғары және төмен бөлігіндегі температура мен қысымды, тиеу және түсіру механизмдерінің жұмысын, жартылай кокс пен коксті суыту процесін реттеу;
коксті кокс қоректендіргіштерге тасымалдау;
ілікпе кезінде көмірді көсеу;
тиеу вагондары мен конвейерлердің жұмысын үйлестіру;
қисық мұржалы газ жинау арналары камераларын тазарту;
материалды жіктер мен люктерді тығыздау;
жұмыстағы ақауларды жою;
тиеу вагондары мен тиеу құрылғыларын ағымдық және күрделі жөндеуге қатысу;
өндірістік журналға жазба жүргізу.
16. Білуге тиіс:
сланецті камералық пештерде жартылай кокстеу мен қайта өңдеудің технологиялық процесін;
көмір мен сланецтің, жартылай кокстің, кокстің, шайыр мен газдың негізгі қасиеттерін;
камералық және жартылау кокстеу пештерінің, қызмет көрсететін жабдықтың, механизмдердің, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, пештердің температуралық және гидравликалық жұмыс режимін;
жартылай кокс пен коксті тиеу және тасымалдау жүйесін;
тиеу процесінің пештің өнімділігіне әсерін;
сланецтен газ бен май шығымына әсер етуші факторларды;
слесарь ісін.
2. Кокс тазалаушы
Параграф 1. Кокс тазалаушы, 3-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
трубалы пештердің, өткізуші және қалдықты труба құбырларының, туннельді пештердің трубалары мен ретурбенттерін пневматикалық турбиналармен кокс пен ластан тазарту;
аппараттарды, реакционды камераларды, ректификационды ұстындарды, булағыштар мен тағы басқа қолмен тазалау;
пеш сыңарларын ашу және жабу;
кокс тазалаушы пневматикалық турбинкалардың бойкаларын қайрау.

18. Должен знать:
устройство трубчатых печей, конденсаторов, холодильников, колонн и других аппаратов, подвергающихся периодической чистке;
правила очистки кокса с применением пневматической турбинки;
конструкцию турбинки и правила ее ремонта;
слесарное дело.
3. Коксоразгрузчик
Параграф 1. Коксоразгрузчик, 3-й разряд
19. Характеристика работ:
выгрузка кокса из кубов вручную или при помощи лебедок и других механизмов;
охлаждение водой выгруженного из кубов кокса, сортировка его по количеству и размерам куска;
погрузка кокса в вагонетки, транспортировка на склад и укладка в штабеля;
участие в работах по открытию, закрытию люков и укладка стропов в кубах.
20. Должен знать:
порядок и правила выгрузки кокса из кубов;
правила сортировки, погрузки, складирования и хранения кокса.
4. Контролер по качеству нефти и нефтепродуктов
Параграф 1. Контролер по качеству нефти и нефтепродуктов, 4-й разряд
21. Характеристика работ:
контроль за качеством принимаемых, хранимых и реализуемых нефти, нефтепродуктов, реагентов и товарной продукции, за правильностью отбора и составления контрольных проб, оформление актов, за подготовленностью тары, предназначенной для залива нефти, нефтепродуктов, затаривания сухогрузов и реагентов;
участие в разработке мероприятий, предохраняющих от порчи и пересортицы, и в разборе претензий потребителей к поставщикам по качеству нефти, нефтепродуктов, реагентов и товарной продукции;
разработка технологии исправления качества нефтепродуктов, полуфабрикатов и руководство работой по исправлению качества.
22. Должен знать:
виды нефти, нефтепродуктов, реагентов и товарной продукции, их физические и химические свойства;
технологическую обвязку резервуарного парка, эстакады, причала, план расположения складских помещений;
правила подготовки резервуаров, складских помещений к приему продуктов;
Государственные стандарты ( далее - ГОСТ) и технические условия на отбор проб и методику проведения анализов;
порядок оформления и сроки хранения контрольных проб;
порядок налива нефти, нефтепродуктов, реагентов в цистерны, баржи и танкеры;
правила расфасовки сухогрузов в тару.
5. Машинист по моторным испытаниям топлива
Параграф 1. Машинист по моторным испытаниям топлива, 3-й разряд
23. Характеристика работ:
обслуживание двигателей внутреннего сгорания, предусмотренных методиками или государственными стандартами по определению октановых чисел этилированных и неэтилированных бензинов и керосина, цетановых чисел дизельного топлива;
дозировка этиловой жидкости к топливам и присадок к маслам;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
участие в переработке двигателя со снятием нагара и ремонте оборудования;
выявление и устранение дефектов, возникающих при испытании, под руководством машиниста более высокой квалификации;
ведение журнала испытаний.

18. Білуге тиіс:
трубалы пештердің, конденсаторлардың, тоңазытқыштардың, ұстындар мен кезеңдеп тазаланатын басқа да аппараттардың құрылымын;
коксті пневматикалық турбинканы пайдалана отырып тазалау ережесін;
турбинка құрылымын және оны жөндеу ережесін;
слесарь ісін.
3. Кокс түсіруші
Параграф 1. Кокс түсіруші, 3-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:
коксті кубтерден қолмен немесе шығырдың және басқа да механизмдердің көмегімен түсіру;
кубтен түсірілген коксті сумен салқындату, оны саны мен кесек мөлшеріне қарай сұрыптау;
коксті вагонеткаға тиеу, қоймаға тасымалдау және штабельге салу;
люктерді ашу, жабу жұмыстарына қатысу және кубтардағы ілмектерді жинау.
20. Білуге тиіс:
коксті түсірудің тәртібі мен ережесін;
коксті сұрыптау, тиеу, қоймалау мен сақтау ережесін.
4. Мұнай мен мұнай өнімдерінің сапасын бақылаушы
Параграф 1. Мұнай мен мұнай өнімдерінің сапасын бақылаушы, 4-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
қабылданатын,сақталатын және өткізілетін мұнайдың, мұнай өнімдерінің, реагенттер мен тауарлы өнімнің сапасын, бақылау сынамаларының алынуы, актілердің ресімделуі дұрыстығын, мұнай, мұнай өнімдері құйылатын тараның даяр болуын, сухогруздер мен реагенттердің таралануын бақылау;
бүліну мен қайта сұрыптаудан сақтандыратын іс-шараларды әзірлеуге, тұтынушылардың жеткізушілерге мұнайдың, мұнай өнімдерінің, реагенттер мен тауарлы өнімнің сапасы жөніндегі шағымдарын қарауға қатысу;
мұнай өнімдерінің, жартылай фабрикаттардың сапасын дұрыстау технологиясын әзірлеу және сапаны дұрыстау жұмысына басшылық ету.
22. Білуге тиіс:
мұнайдың, мұнай өнімдерінің, реагенттер мен тауарлы өнімнің түрлерін, олардың физикалық және химиялық қасиеттерін;
резервуарлы паркті, эстакаданы, айлақты технологиялық байламдауды;
қойма орынжайларының орналасу жоспарын;
резервуарларды, қойма орынжайларын өнім қабылдауға дайындау ережесін;
сынама алу МС пен техникалық шарттарын және талдау жүргізу әдістемесін;
бақылау сынамаларын ресімдеудің тәртібі мен бақылау сынамаларын сақтау мерзімдерін;
мұнайды, мұнай өнімдері мен реагенттерді цистерналарға, баржаларға және танкерлерге құюдың тәртібін, сухогрузды тараға буып-түю ережесін.
5. Отынды мотормен сынау жөніндегі машинист
Параграф 1. Отынды мотормен сынау жөніндегі машинист, 3-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
этилдендірілген және этилдендірілмеген бензиндердің және керосиннің октан сандарын, дизельді отынның цетан сандарын анықтау жөніндегі әдістемелерде немесе мемлекеттік стандарттарда көзделген іштен жану қозғағыштарына қызмет көрсету;
этил сұйығын отынға және присадкаларды майға дозалау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
күйені түсіре отырып қозғағышты қайта өңдеуге және жабдықты жөндеуге қатысу;
сынау кезінде пайда болатын ақауларды біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен анықтау және жою;
сынақ журналын жүргізу.

24. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемых генераторов, электродвигателей, топливных насосов, приборов и вспомогательных механизмов;
технологию производства испытуемых топлива и нефтепродуктов;
влияние состава топлива на их октановую характеристику и чувствительность к тетраэтилсвинцу;
правила учета работы двигателей с записями в формуляре установки;
государственные стандарта и методики на испытание топлива, масел, смазок и присадок;
правила ведения журнала записей;
основы слесарного дела.
Параграф 2. Машинист по моторным испытаниям топлива, 4-й разряд
25. Характеристика работ:
обслуживание двигателей внутреннего сгорания, предусмотренных методиками или ГОСТами по моторным испытаниям топлива и нефтепродуктов со снятием внешних характеристик;
определение моющих, противозадирных, антиокислительных и других моторных свойств масел, смазок и присадок;
подготовка двигателей к испытаниям;
регулировка датчиков детонации, электронных детонометров, индикаторов воспламенения и впрыска;
составление первичного эталонного и контрольного топлива с дозировками;
снятие переходных шкал от первичного эталонного топлива к вторичному;
определение сортности топлива и нефтепродуктов, проведение сложных моторных испытаний и классификация масел под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка двигателя на испытательный стенд, монтаж и демонтаж его;
выполнение текущего ремонта и участие в среднем и капитальном ремонте двигателей;
разборка, осмотр и сборка двигателя при ревизии;
оценка полученных результатов испытаний путем сопоставления с эталонной шкалой.
26. Должен знать:
устройство машин и установок по испытанию топлива и нефтепродуктов, датчиков детонации, детонометров, индикаторов воспламенения и впрыска и других приборов;
правила их регулирования, правила составления первичного эталонного и контрольного топлива с дозировками;
физико-химические свойства нефтепродуктов;
государственные стандарты и методики по проведению моторных испытаний;
основные свойства применяемых металлов, сплавов и неметаллических материалов;
правила ведения журнала испытаний и ремонтных карт;
слесарное дело.
Параграф 3. Машинист по моторным испытаниям топлива, 5-й разряд
27. Характеристика работ:
обслуживание двигателей внутреннего сгорания, предусмотренных методиками или государственными стандартами при проведении сложных квалификационных моторных испытании топлива, масел, смазок и присадок;
определение термической стабильности в динамических условиях и сортности топлива;
классификация масел;
регулировка систем, агрегатов и приборов согласно инструкциям по эксплуатации;
проведение среднего и капитального ремонта двигателя;
оценка результатов испытания и классификация в соответствии с требованиями государственного стандарта;
монтаж и демонтаж испытательных стендов;
чтение сборочных чертежей, схем двигателя и стендового оборудования.

24. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін генераторлардың, электр қозғағыштардың, отын насостарының, аспаптар мен көмекші механизмдердің құрылымы мен пайдалану ережесін;
сыналатын отын мен мұнай өнімдерін өндіру технологиясын;
отын құрамының октан сипатына әсерін және тетраэтил қорғасынға сезгіштігін;
қондырғы формулярына жаза отырып, қозғағыштың жұмыс есебін жүргізу ережесін;
отынды, майларды, жақпалар мен присадкаларды сынауға арналған мемлекеттік стандарттар мен әдістемені;
жазба журналын жүргізу ережесін;
слесарь ісі негіздерін.
Параграф 2. Отынды мотормен сынау жөніндегі машинист, 4-разряд
25. Жұмыс сипаттамасы:
сыртқы сипаттамаларын түсіре отырып, отын мен мұнай өнімдерінің қозғағышпен сынау жөніндегі әдістемеде немесе Мемлекеттік стандарттарда (бұдан әрі – Мемстанд) көзделген іштен жану қозғағыштарына қызмет көрсету;
майлардың, жақпалар мен присадкалардың жуу, қышқылдандыруға қарсы және басқа да қозғағыштық қасиеттерін анықтау;
қозғағыштарды сынаққа дайындау;
детонация, электронды детонометрлердің, ұшқындату және шашырату индикаторларының датчиктерін реттеу;
алғашқы эталонды және бақылау отынын дозалаумен жасау;
ауыспалы шәкілдерді алғашқы эталонды отыннан екіншісіне түсіру;
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен отын және мұнай өнімдерінің сұрыптылығын анықтау, күрделі қозғағыш сынақтарын жүргізу және майларды сыныптау;
қозғағышты сынау стендіне орнату, оны монтаждау және демонтаждау;
қозғағыштарды ағымдық жөндеуді орындау және орта, күрделі жөндеуге қатысу;
түгендеме кезінде қозғағышты бөлшектеу, қарау және құрастыру;
алынған нәтижені эталондық шәкілмен салыстыру арқылы бағалау.
26. Білуге тиіс:
отын және мұнай өнімдерін сынау жөніндегі машиналар мен қондырғылардың, детонация, детонометрлердің, ұшқындату және шашырату индикаторларының датчиктері мен басқа да аспаптардың құрылымын, оларды реттеу ережесін;
алғашқы эталонды және бақылау отынын дозалаумен жасау ережесін;
мұнай өнімдерінің физикалық-химиялық қасиеттерін;
қозғағыш сынақтарын жүргізу жөніндегі мемлекеттік стандарттар мен әдістемені;
қолданылатын металлдардың, балқымалар мен металл емес материалдардың негізгі қасиеттерін;
сынақ журналы мен жөндеу карталарын жүргізу ережесін;
слесарь ісін.
Параграф 3. Отынды мотормен сынау жөніндегі машинист, 5-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
отын, май, жақпалар мен присадкаларды қозғағышпен күрделі біліктілік сынақтарын жүргізу кезінде әдістемеде немесе мемлекеттік стандарттарда көзделген іштен жану қозғағыштарына қызмет көрсету;
динамикалық жағдайлардағы термиялық тұрақтылықты және отынның сұрыптылығын анықтау;
майларды сыныптау;
агрегаттар мен аспаптар жүйелерін пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес реттеу;
қозғағышты орта және күрделі жөндеуді жүргізу, сынау нәтижелерін бағалау және мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес сыныптау;
сынақ стенділерін монтаждау және демонтаждау;
құрастыру сызбаларын, қозғағыш пен стенді жабдығының сызбасын оқу.

28. Должен знать:
устройство двигателей внутреннего сгорания, установок по испытаниям топлива и нефтепродуктов;
правила наладки и регулирования контрольно-измерительных приборов;
методы выявления неисправностей в работе двигателей, стендовых систем и их устранение;
оформление протоколов испытаний и ремонтных карт.
Параграф 4. Машинист по моторным испытаниям топлива, 6-й разряд
29. Характеристика работ:
обслуживание двигателей внутреннего сгорания, предусмотренных методикой или государственным стандартом при проведении эталонных моторных испытаний с последующей классификацией испытуемого образца;
наладка всех стендовых систем терморегулирования;
регулирование и тарирование электрических и тормозных устройств;
устранение дефектов, выявленных при испытании;
разборка и оборка с производством микрометража и подгонка деталей;
проведение замеров для определения износа, механического КПД двигателя;
проведение среднего и капитального ремонта двигателя и испытательного стенда;
руководство машинистами более низкой квалификации.
30. Должен знать:
конструктивные особенности двигателей внутреннего сгорания;
методы моторных испытаний;
методы регулирования двигателей и стендовых систем по показаниям контрольно-измерительных приборов;
способы тарирования тормозных устройств;
методы оценки результатов испытаний;
методы подсчета износа деталей двигателя и его механического КПД;
производство микрометража и ведение протоколов испытаний, микрометражных и ремонтных карт.
6. Машинист оборудования распределительных нефтебаз
Параграф 1. Машинист оборудования распределительных
нефтебаз, 3-й разряд
31. Характеристика работ:
управление оборудованием распределительных нефтебаз с годовым объемом реализации нефтепродуктов до 1 тысячи тонн (далее - тыс.т.);
чистка, смазка, крепление оборудования;
наблюдение за работой оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
определение на слух недостатков в работе машин;
обслуживание насосов, насосных станции по перекачке нефти и нефтепродуктов, компрессоров, двигателей внутреннего сгорания, паровых котлов, передвижных электростанций, парокотельных, резервуарных парков, трубопроводных коммуникаций, сливо-наливных железнодорожных и автоналивных эстакад и нефтепричалов под руководством машиниста более высокой квалификаций;
участие в расстановке и уборке цистерн и судов и погрузочно-разгрузочных работах;
подъем и опускание переходных мостиков;
открытие и закрытие люков и задвижек на трубопроводе;
подсоединение приборов нижнего слива, заправка шлангов.
32. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
правила расстановки вагонов-цистерн и судов;
основы электромеханики и слесарного дела;
назначение и устройство контрольно-измерительных приборов.

28. Білуге тиіс:
іштен жану қозғағышының, отын мен мұнай өнімдерін сынау жөніндегі қондырғылардың құрылымын;
бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесін;
қозғағыштардың, сынақ стенділерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою әдістерін;
сынақ хаттамалары мен жөндеу карталарын ресімдеуді.
Параграф 4. Отынды мотормен сынау жөніндегі машинист, 6-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
сыналатын үлгіні кейіннен сыныптай отырып эталондық қозғағыш сынақтарын жүргізу кезінде әдістемеде немесе мемлекеттік стандарттарда көзделген іштен жану қозғағыштарына қызмет көрсету;
термореттеудің барлық стенділік жүйелерін баптау;
электр және тежегіш құрылғыларын реттеу және таралау;
сынау кезінде анықталған ақауларды жою;
микрометраж жүргізе отырып бөлшектерді құрастыру, шабақтау және жетілдіру;
қозғағыштың механикалық КПД тозуын анықтау үшін өлшеулер жүргізу;
қозғағыш пен сынау стендін орта және күрделі жөндеу;
біліктілігі анағұрлым төмен машинистерге басшылық ету.
30. Білуге тиіс:
іштен жану қозғағыштарының конструктивтік ерекшеліктерін;
қозғағышпен сынау әдістерін;
қозғағыш пен сынау жүйесін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу әдістерін;
тезегіш құрылғыларын таралау тәсілдерін;
сынақ нәтижелерін бағалау әдістерін;
қозғағыш пен оның механикалық КПД бөлшектерінің тозуын есептеу әдістерін;
микрометраж өндірісін және сынақ хаттамалары мен микрометраждық, жөндеу карталарын жүргізуді.
6. Таратып бөлу мұнай базалары жабдығының машинисі
Параграф 1. Таратып бөлу мұнай базалары жабдығының машинисі, 3-разряд
31. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 1 мың т. дейінгі таратып бөлу мұнай базалары жабдығын басқару;
жабдықты тазалау;
майлау және бекіту;
жабдықтың жұмысын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қадағалау;
машина жұмысындағы кемшілікті естумен анықтау;
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен мұнай мен мұнай өнімдерін айдау насостарына, насос стансаларына, компрессорларға, іштен жану қозғағыштарына, бу қазандарына, жылжымалы электр стансаларына, бу қазандықтарына, резервуарлық парктерге, труба құбыры коммуникацияларына, ағызу-құю теміржол және автоқұю эстакадалары мен мұнай айлақтарына қызмет көрсету;
цистерналар мен кемелерді қоюға және жинауға, тиеу-түсіру жұмыстарына қатысу;
ауыспалы көпіршелерді көтеру және түсіру;
труба құбырындағы люктерді ашу және жабу;
төменгі ағызу аспаптарын қосу, штангілерге май құю.
32. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын;
вагон-цистерналар мен кемелерді қою ережесін;
электромеханика мен слесарь ісі негіздерін;
бақылау-өлшеу аспаптарының нысаны мен құрылымын.

Параграф 2. Машинист оборудования распределительных
нефтебаз, 4-й разряд
33. Характеристика работ:
управление оборудованием распределительных нефтебаз с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 1 до 20 тыс.т;
обслуживание насосной станции по перекачке нефти, нефтепродуктов, передвижных электростанций, парокотельных, резервуарных парков, трубопроводных коммуникаций, сливо-наливных железнодорожных и автоналивных эстакад и нефтепричалов, компрессоров, насосов, двигателей внутреннего сгорания и паровых котлов;
регулирование режима работы двигателей и насосов при перекачке нефтепродуктов, сливе-наливе железнодорожных цистерн, наливе автоцистерн, внутрибазовых перекачках из резервуара в резервуар;
профилактический осмотр, выявление неисправностей, текущий и капитальный ремонт, смазка, пуск и остановка обслуживаемого оборудования;
технический осмотр цистерн и судов;
наблюдение за работой двигателей, генераторов, регулирующей аппаратуры, контрольно-измерительных приборов, передвижных электростанций, парокотельных насосов, компрессоров, трубопроводных коммуникаций;
участие в монтаже и демонтаже оборудования нефтебазы;
учет работы насосов, компрессоров, двигателей и другого оборудования нефтебазы.
34. Должен знать:
технологический процесс приема, хранения и оптуска нефтепродуктов;
правила технической эксплуатации оборудования нефтебазы, резервуаров;
устройство насосов, двигателей внутреннего сгорания, электромоторов;
инструкции по эксплуатации оборудования насосных станций, парокотельных, электростанций, запорной арматуры и контрольно-измерительных приборов;
общие сведения по гидравлике, механике, теплотехнике, электротехнике, слесарное и кузнечное дело, схему технологической обвязки насосной, резервуарного парка, разливочной и сливо-наливных эстакад;
схему дистанционного управления насосных станций и электроприводной запорной арматуры;
причины неполадок в работе механизмов и другого оборудования нефтебазы;
способы их предупреждения и устранения, физические и химические свойства перекачиваемых нефтепродуктов;
нормы расхода смазочных материалов и топлива.
При управлении оборудованием распределительных нефтебаз с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 20 до 100 тыс.т. - 5-й разряд.
При управлении оборудованием распределительных нефтебаз с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 100 до 150 тыс.т. - 6-й разряд.
7. Машинист технологических компрессоров
Параграф 1. Машинист технологических компрессоров, 4-й разряд

Параграф 2. Таратып бөлу мұнай базалары жабдығының машинисі, 4-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 1 мыңнан 20 мың т. дейінгі таратып бөлу мұнай базалары жабдығын басқару;
мұнай мен мұнай өнімдерін айдау насостарына, насос стансаларына, компрессорларға, іштен жану қозғағыштарына, бу қазандарына, жылжымалы электр стансаларына, бу қазандықтарына, резервуарлық парктерге, труба құбыры коммуникацияларына, ағызу-құю теміржол және автоқұю эстакадалары мен мұнай айлақтарына қызмет көрсету;
мұнай өнімдерін қайта айдау, теміржол цистерналарына құю-ағызу, резервуардан резервуарға базаішілік қайта айдау кезінде қозғағыштар мен насостардың жұмыс режимін ерттеу;
қызмет көрсететін жабдықты профилактикалық қарау, ақауларын анықтау, ағымдық және күрделі жөндеу, майлау, қосу және тоқтату;
цистерналар мен кемелерді техникалық қарау;
қозғағыштардың, генераторлардың, реттеуші аппаратураның, бақылау-өлшеу аспаптарының, жылжымалы электр стансаларының, бу қазандығы насостарының, компрессорлардың, труба құбырлары коммуникацияларының жұмысын қадағалау;
мұнай базасы жабдығын монтаждауға және демонтаждауға қатысу;
насостардың, компрессорлардың, қозғағыштар мен мұнай базасының басқа да жабдықтарының жұмысын есепке алу.
34. Білуге тиіс:
мұнай өнімдерін қабылдаудың, сақтаудың және жіберудің технологиялық процесін;
мұнай базасы жабдығын, нефтебазаны, резервуарларды техникалық пайдалану ережесін;
насостардың, іштен жану қозғағыштарының, электр қозғағыштарының құрылымын;
насос стансаларының, бу қазандықтарының, электр стансаларының, жаппа арматураның және бақылау-өлшеу аспаптарының жабдығын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты;
гидравлика, механика, жылу техникасы, электротехника жөніндегі негізгі деректерді;
слесарь және ұста істерін;
насосты, резервуарлық паркті, бөліп құю және ағызу-құю эстакадаларын, насос стансаларын қашықтықтан басқару сызбасы мен электр жетекті жаппа арматурасын технологиялық байламдау сызбасын;
мұнай базасының механизмдері мен басқа да жабдығының жұмысындағы ақаудың себептерін, олардың алдын алу және жою тәсілдерін;
қайта айдалатын мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттерін;
жағармай материалдары мен отынның шығыс нормаларын.
Мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 20 мыңнан 100 мың т. дейінгі таратып бөлу мұнай базалары жабдығын басқару кезінде - 5-разряд.
Мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 100 мыңнан 150 мың т. дейінгі таратып бөлу мұнай базалары жабдығын басқару кезінде - 6-разряд.
7. Технологиялық компрессор машинисі
Параграф 1. Технологиялық компрессор машинисі, 4-разряд

35. Характеристика работ:
обслуживание компрессоров с различными приводами компримирующих инертные, природные нефтяные и искусственные газы на компрессорных станциях нефтегазодобывающих промыслов, магистральных газонефтепродуктопроводов;
пуск, остановка и регулирование режима работы компрессоров в соответствии с технологической картой по показаниям контрольно-измерительных приборов и после ремонта;
обслуживание аппаратов и газовых коммуникаций;
определение и устранение неполадок в их работе;
наладка, текущий и средний ремонт компрессоров, их приводов, аппаратов, узлов газовых коммуникаций и вспомогательного оборудования цехов;
осуществление руководства бригадой машинистов в смене, контроля за соблюдением правил техники безопасности;
ведение учета расхода горюче-смазочных материалов и записи в производственных журналах.
36. Должен знать:
технологию транспортирования газа;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемых компрессоров, их приводов, вспомогательного оборудования, аппаратов, газовых коммуникаций, приборов контроля и защиты машин и аппаратов;
теоретические основы работы компрессоров и их приводов, а также вспомогательного оборудования цехов;
схемы расположения трубопроводов цеха и межцеховых коммуникаций, принципиальную схему и правила эксплуатации средств автоматики и релейной защиты;
правила и инструкции по производству газоопасных работ;
технические условия и технологию проведения всех видов технического обслуживания и ремонта компрессоров, их приводов, запорной арматуры и аппаратуры;
средств автоматики и релейной защиты, применяемые при ремонте материалы и возможные их заменители;
виды инструментов контрольно-измерительных приборов, приспособлений, применяемых при выполнении тех или иных работ.
При обслуживании газомоторных поршневых компрессоров общей мощностью до 75000 кубических метра в час (далее - м3/ч) - 4-й разряд.
При обслуживании газомоторных поршневых компрессоров общей мощностью свыше 75000 м3/ч или турбокомпрессоров общей производительностью компрессоров общей мощностью до 750000 м3/ч - 5-й разряд.
При обслуживании турбокомпрессоров общей производительностью свыше 750000 м3/ч - 6-й разряд.
37. Требуется среднее специальное образование.
8. Машинист технологических насосов
Параграф 1. Машинист технологических насосов, 2-й разряд
38. Характеристика работ:
обслуживание насосных станций и установок по перекачке и подготовке нефти, нефтепродуктов и других вязких жидкостей на магистральном трубопроводе, перевалочной нефтебазе и на нефтеперерабатывающих предприятиях: наблюдение за работой насосов, системами смазки, охлаждения и вентиляции, исправностью трубопроводов, задвижек, контрольно-измерительных приборов; подготовка к работе схемы технологической обвязки насосной станции, устранение утечек перекачиваемых продуктов под руководством машиниста более высокой квалификации;
набивка сальников и смена прокладок;
пуск, остановка и обтирание насосов;
открытие и закрытое задвижек;
отбор проб.

35. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай-газ өндіру шаруашылықтарының компрессорлы стансадағы магистралді мұнай-газ өнімдерінің желілеріндегі инертті, табиғи мұнайлы және жасанды газдарды компримерлейтін түрлі жетектермен компрессорларға қызмет көрсету;
жөндеуден және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерінен кейін, технологиялық картаға сәйкес компрессорлар жұмысының тәртібін іске қосу, тоқтату және реттеу;
газды коммуникациялар мен аппараттарға қызмет көрсету;
олардың жұмысындағы ақауларды анықтау және тоқтату;
ауысымдағы машинисттер бригадасына басшылықты жүзеге асыру, техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды бақылау;
өндірістік журналдарда жанар-жағармай материалдар шығысының есебін және жазбасын жүргізу.
36. Білуге тиіс:
газды тасымалдау технологиясын;
компрессорлардың, олардың жетектерінің, автоматика құралдарының, машиналар мен аппараттарды бақылау және қорғау аспаптарының құрылымын; қосалқы жабдықтың, газ коммуникацияларының құрылымы мен пайдалану ережесін;
компрессорлар мен олардың жетектерінің және цехтердің теориялық жұмыстарының негізін;
цехаралық коммуникациялар мен цехтің труба құбырларының орналасу сызбасын;
релейлі қорғаныс және автоматика құралдарының сызбасы мен пайдалану ережесін;
газды-қауіпті жұмыстар өндірісінің инструкциясы мен ережесін;
жаппа арматурасы мен аппаратурасы, релейлі қорғаныс және автоматика құралдарының, компрессорлар мен олардың жетектерінің жөндеуі және техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлерін жүргізу технологиясы мен техникалық шарттарын;
жөндеуде қолданылатын материалдар мен оларды алмастырушыларын;
арнайы жұмыстарды орындауда қолданылатын айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін.
Жалпы қуаттылығы 75000 м3/сағ дейін газ моторлы порштық компрессорларға қызмет көрсетуде – 4-разряд;
Жалпы қуаттылығы 75000 м3/сағ жоғары газ моторлы порштық компрессорларға немесе жалпы өнімділігі 750000 м3/сағ дейін турбокомпрессорларға қызмет көрсетуде – 5-разряд;
Жалпы өнімділігі 750000 м3/сағ жоғары турбокомпрессорларға қызмет көрсетуде – 6-разряд.
37. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
8. Технологиялық насос машинисі
Параграф 1. Технологиялық насос машинисі, 2-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
насос стансаларына және магистралді труба құбырларында, қайта жөнелту базалары мен мұнайды қайта өңдеуші кәсіпорындарындағы мұнайды, мұнай өнімдері мен басқа да қоймалжың сұйықтарды қайта айдау және дайындау жөніндегі қондырғыларға қызмет көрсету: насостардың жұмысын, майлау, суыту және желдету жүйелерін, труба құбырларының, жаппалардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жарамдылығын қадағалау; насос стансасының технологиялық байламы сызбасын жұмысқа дайындау; біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен қайта айдалатын өнімдердің ағуын жою;
сальниктерді қағу және салмаларды ауыстыру;
насостарды қосу, тоқтату және сүрту;
жаппаларды ашу және жабу;
сынама алу.

39. Должен знать:
схему обслуживаемой насосной;
принцип работы насосов;
характеристику насосов и проводов к ним;
правила технической эксплуатации;
правила смазки механизмов;
свойства перекачиваемых жидкостей, расположение запорной арматуры и предохранительных устройств.
Параграф 2. Машинист технологических насосов, 3-й разряд
40. Характеристика работ:
обслуживание насосных станций по перекачке и подготовке нефти, нефтепродуктов и других вязких жидкостей на магистральных трубопроводах или перевалочных нефтебазах с общей производительностью насосов до 500 м3/ч;
обслуживание насосных технологических установок нефте- и газоперерабатывающих предприятий с суммарной производительностью до 1000 м3/ч;
обслуживание насосов совместно с электродвигателями общей мощностью до 500 киловатт (далее - кВт) на насосных станциях и технологических установках магистральных трубопроводов, перевалочных нефтебазах и нефтеперерабатывающих предприятиях;
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за нагрузкой электродвигателей, за рабочим давлением на насосах и трубопроводах, за работой приборов автоматики, системами смазки, охлаждения и вентиляции, распределительных устройств, запорной арматуры;
пуск и остановка электродвигателей;
проверка наличия смазки в подшипниках;
разборка, промывка, протирка подшипников;
замена предохранителей, устранение утечек перекачиваемых продуктов, выполнение слесарных работ по ремонту электрооборудования;
надзор за режимом работы оборудования.
41. Должен знать:
технологический процесс и схему обслуживаемой насосной станции, технологической установки, товарного парка, ловушечного хозяйства;
назначение и применение контрольно-измерительных приборов, регуляторов и средств механизации;
основы электротехники, элементарные сведения по гидравлике и механике;
способы устранения неполадок в работе оборудования и ликвидации аварий;
систему условной сигнализации, правила технической эксплуатации электрооборудования и правила безопасности при обслуживании токоприемников и сетей;
виды электроматериалов, их свойства и применение, систему заземления электроустановок, схему электроснабжения;
пусковые устройства и распределительные щиты;
назначение и свойства трансформаторных масел;
допустимую температуру нагрева и нагрузку электродвигателей и электроприборов, слесарное дело.
При обслуживании электродвигателей и распределительных устройств должен иметь допуск III группы.

39. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін насос стансасының сызбасын;
насостардың жұмыс принципін;
насостардың және олардың құбырларының сипаттамаларын;
техникалық пайдалану ережесін;
механизмдерді майлау ережесін;
айдалатын сұйықтардың қасиеттерін;
жаппа арматура мен сақтандыру құрылғыларының орналасуын.
Параграф 2. Технологиялық насос машинисі, 3-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
магистралді труба құбырларындағы немесе насостарының жалпы өнімділігі 500 м3/сағ. дейінгі қайта жөнелту мұнай базаларындағы мұнайды, мұнай өнімдері мен басқа да қоймалжың сұйықтарды қайта айдау және дайындау жөніндегі насос стансаларына қондырғыларға қызмет көрсету;
сомаланған жалпы өнімділігі 1000 м3/с. дейінгі мұнай, газ өңдеуші кәсіпорындардың технологиялық насос қондырғыларына қызмет көрсету;
насос стансаларындағы және магистралді труба құбырларының технологиялық қондырғыларындағы, қайта жөнелту мұнай базалары мен мұнайды қайта өңдеуші кәсіпорындарындағы жалпы қуаты 500 кВт дейінгі электр қозғағыштарымен бірге насостарға қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аспаптары бойынша электр қозғағыштарының жүктемесін, насостар мен труба құбырларындағы жұмыс қысымын, автоматика аспаптарының, майлау, суыту және желдету жүйелерінің, таратып бөлу құрылғыларын, жаппа арматураның жұмысын қадағалау;
электр қозғағыштарды қосу және тоқтату;
подшипниктерде майдың болуын тексеру;
подшипниктерді бөлшектеу, жуу, сүрту;
сақтандырғыштарды ауыстыру, айдалатын өнімнің ысырабын жою, электр жабдығын жөндеу жөніндегі слесарь жұмыстарын орындау;
жабдықтың жұмыс режимін қадағалау.
41. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін насос стансасының, технологиялық жабдықтың, тауар паркінің, ұстап қалу шаруашылығының технологиялық процесі мен сызбасын;
бақылау-өлшеу аспаптарының, реттеуіштер мен механикаландыру құралдарының нысаны мен қолданылуын;
электротехник негіздерін;
гидравлика мен механика жөніндегі қарапайым деректерді;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды және апаттарды жою тәсілдерін;
шартты дабылдату жүйесін;
электр жабдығын техникалық пайдалану ережесін және ток қабылдағыштар мен желілерге қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік ережесін;
электр материалдарының түрлерін, олардың қасиеттері мен қолданылуын;
электр қондырғыларын жерге қосу жүйесін;
электрмен жабдықтау сызбасын;
қосу құрылғылары мен таратып бөлу щиттерін;
трансформатор майларының нысаны мен қасиеттерін;
электр қозғағыштары мен электр аспаптарын қыздырудың шекті температурасы мен жүктемесін;
слесарь ісін.
Электр қозғағыштары мен таратып бөлу құрылғыларымен қызмет көрсету кезінде III топтағы рұқсаты болуға тиіс.

Параграф 3. Машинист технологических насосов, 4-й разряд
42. Характеристика работ:
обслуживание насосных станций по перекачке и подготовке нефти, нефтепродуктов и других вязких жидкостей на магистральных трубопроводах или перевалочных нефтебазах общей производительностью насосов от 500 до 1000 м3/ч;
обслуживание насосных технологических установок на нефте- и газоперерабатывающих предприятиях суммарной производительностью насосов свыше 1000 до 3000 м3/ч;
обслуживание насосов совместно с электродвигателями общей мощностью от 500 до 3000 кВт на насосных станциях и технологических установках магистральных трубопроводов, перевалочных нефтебазах и нефтеперерабатывающих предприятиях;
обслуживание приводов контакторов установок алкилирования, аппаратов воздушного охлаждения;
контроль за заданным давлением на выходе насосов;
обслуживание трансформаторных подстанций под руководством машиниста более высокой квалификации;
ведение записей в журнале.
43. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации центробежных, поршневых насосов и турбонасосов различных систем и давления;
устройство и расположение трубопроводов с запорной арматурой, колодцев и контрольно-измерительных приборов;
правила пуска и остановки всего оборудования насосной станции;
порядок и правила ликвидации аварии, ведение учета работы насосной станции;
слесарное дело.
При обслуживании электродвигателей и распределительных устройств должен иметь допуск IV группы.
Параграф 4. Машинист технологических насосов, 5-й разряд
44. Характеристика работ:
обслуживание насосных станций по перекачке и подготовке нефти, нефтепродуктов и других вязких жидкостей на магистральных трубопроводах и перевалочных нефтебазах с общей производительностью насосов от 1000 до 3000 м3/ч;
обслуживание насосных технологических установок на нефте- и газоперерабатывающих предприятиях с ттеской производительностью насосов свыше 3000 м3/ч;
обслуживание насосов совместно с электродвигателями общей мощностью свыше 3000 кВт на насосных станциях и технологических установках магистральных трубопроводов, перевалочных нефтебазах и нефтеперерабатывающих предприятиях, обслуживание щита управления;
обслуживание трансформаторных подстанций распределительных устройств.
45. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации оборудования насосных станций и технологических установок большой мощности, оснащенных двигателями и насосами различных систем;
основы гидравлики, механики, автоматики, телемеханики;
методы и способы определения и устранения неисправностей в работе насосной станции;
правила и формы ведения учета работы насосной станций;
слесарное дело.
При обслуживании электродвигателей и распределительных устройств иметь допуск V группы.

Параграф 3. Технологиялық насос машинисі, 4–разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
магистралді труба құбырларындағы немесе насостарының жалпы өнімділігі 500 м3/с-ден 1000 м3/с дейінгі қайта жөнелту мұнай базаларындағы мұнайды, мұнай өнімдері мен басқа да қоймалжың сұйықтарды қайта айдау және дайындау жөніндегі насос стансаларына қондырғыларға қызмет көрсету;
сомаланған жалпы өнімділігі 1000-нан 3000 м3/сағ дейінгі мұнай, газ өңдеуші кәсіпорындардың технологиялық насос қондырғыларына қызмет көрсету;
насос стансаларындағы және магистралді труба құбырларының технологиялық қондырғыларындағы, қайта жөнелту мұнай базалары мен мұнайды қайта өңдеуші кәсіпорындарындағы жалпы қуаты 500-ден 3000 кВт дейінгі электр қозғағыштарымен бірге насостарға қызмет көрсету;
ауамен суыту аппараттарының алкилирлеу қондырғылары контактор жетектеріне қызмет көрсету;
насос шықпасының берілген қысымын бақылау;
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен трансформатор шағын стансаларына қызмет көрсету.
43. Білуге тиіс:
ортадан тепкіш, поршеньді насостар мен түрлі жүйедегі және қысымдағы турбонасостардың құрылымы мен пайдалану ережесін;
жаппа арматуралы труба құбырларының, құдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы мен орналасуын;
насос стансасының барлық жабдығын қосу және тоқсату ережесін;
апаттың алдын алу тәртібі мен ережесін, насос стансасы жұмысының есебін жүргізуді;
слесарь ісін.
Электр қозғағыштары мен таратып бөлу құрылғыларын қызмет көрсету кезінде IV топтағы рұқсаты болуға тиіс.
Параграф 4. Технологиялық насос машинисі, 5–разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
магистралді труба құбырларындағы немесе насостарының жалпы өнімділігі 1000 м3/с-ден 1000 м3/с дейінгі қайта жөнелту мұнай базаларындағы мұнайды, мұнай өнімдері мен басқа да қоймалжың сұйықтарды қайта айдау және дайындау жөніндегі насос стансаларына қондырғыларға қызмет көрсету;
сомаланған жалпы өнімділігі 3000 м3/с жоғары мұнай, газ өңдеуші кәсіпорындардың технологиялық насос қондырғыларына қызмет көрсету;
насос стансаларындағы және магистралді труба құбырларының технологиялық қондырғыларындағы, қайта жөнелту мұнай базалары мен мұнайды қайта өңдеуші кәсіпорындарындағы жалпы қуаты 3000 кВт жоғары электр қозғағыштарымен бірге насостарға қызмет көрсету;
таратып бөлу құрылғыларының трансформатор шағын стансаларына қызмет көрсету;
электр қозғағыштардың параметрлерін бақылау және реттеу;
магистральді насос агрегаттары мен электр қозғағыштар жұмысының оңтайлы режимдерін таңдау.
45. Білуге тиіс:
қозғағыштармен және әртүрлі жүйедегі насостармен жабдықталған қуаты үлкен насос стансалары мен технологиялық жабдықтардың құрылымын және пайдалану ережесін;
гидравлика, механика, автоматика, телемеханика негіздерін; насос стансасының жұмысындағы ақауларды анықтау мен жоюдың әдістері мен тәсілдерін;
насос стансасының жұмысының есебін жүргізудің ережесі мен нысандарын;
слесарь ісін.
Электр қозғағыштары мен таратып бөлу құрылғыларын қызмет көрсету кезінде V топтағы рұқсаты болуға тиіс.

Параграф 5. Машинист технологических насосов, 6-й разряд
46. Характеристика работ:
обслуживание насосных станций по перекачке и подготовке нефти, нефтепродуктов и других вязких жидкостей на магистральных трубопроводах и перевалочных нефтебазах с общей производительностью более 3000 м3/ч;
пуск, регулирование режима работы и остановка всего оборудования насосной станции;
выявление, предупреждение и устранение неполадок в работе оборудования насосной;
руководство работой машинистов более низкой квалификации.
47. Должен знать:
конструктивные схемы;
правила эксплуатации насосов и электродвигателей большой мощности и вспомогательного оборудования станции;
сроки и порядок планово-предупредительного ремонта, составление дефектных ведомостей на ремонт оборудования;
ревизию насосов, двигателей, контрольно-измерительных приборов и других механизмов обслуживаемой насосной станции.
При обслуживании электродвигателей и распределительных устройств должен иметь допуск V группы.
9. Монтер по защите подземных трубопроводов от коррозии
Параграф 1. Монтер по защите подземных трубопроводов от
коррозии, 4-й разряд
48. Характеристика работ:
монтаж, эксплуатация и ремонт конструктивных элементов электрозащиты подземных трубопроводов;
проведение электроизмерений на трассе трубопровода;
определение удельного сопротивления грунтов;
отбор проб грунта;
регулировка, регистрация параметров и эксплуатация неавтоматических станций катодной защиты, поляризованных электродренажных и протекторных установок на полупроводниковых выпрямителях.
49. Должен знать:
конструкции сооружений противокоррозионной защиты катодных станций, поляризованных дренажей, изолирующих фланцев, методику измерений потенциального состояния подземных трубопроводов, сопротивления грунтов и отбора проб грунта, размещение установок катодной, электродренажной и протекторной защиты, изолирующих фланцев, работу с переносными контрольно-измерительными приборами;
элементарные основы электротехники.
Параграф 2. Монтер по защите подземных трубопроводов от
коррозии, 5-й разряд
50. Характеристика работ:
монтаж, эксплуатация и ремонт автоматических станций катодной защиты и автоматических электродренажных установок;
проведение контрольных электроизмерений на подземных трубопроводах и источниках блуждающих токов в сложных коррозионных условиях;
определение степени коррозионной активности грунта;
обработка данных электроизмерений на трубопроводах и источниках блуждающих токов, построение графиков потенциалов "рельс - земля", "труба - земля", определение степени коррозионной опасности;
проверка изоляционных покрытий трубопровода визуальным и инструментальными методами;
определение необходимости дополнительной защиты для отдельных участков трубопровода;
контроль за заменой изоляции при ремонте трубопроводов;
наладка и ремонт измерительных приборов средней сложности, применяемых при противокоррозионной защите;
участие в работах по термитной приварке катодных выводов к действующему трубопроводу.

Параграф 5. Технологиялық насос машинисі, 6–разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
насос стансаларындағы және магистралді труба құбырларының технологиялық қондырғыларындағы, қайта жөнелту мұнай базалары мен мұнайды қайта өңдеуші кәсіпорындарындағы жалпы қуаты 3000 кВт жоғары электр қозғағыштарымен бірге насостарға қызмет көрсету;
насос стансасының барлық жабдығын қосу және тоқтату, жұмыс режимін реттеу;
насос стансасының жұмысындағы ақауларды анықтау, алдын алу және мен жою;
біліктілігі анағұрлым төмен машинистің жұмысына басшылық ету.
47. Білуге тиіс:
қуаты үлкен насос стансалары мен электр қозғағыштардың және көмекші жабдықтың технологиялық жабдықтардың құрылымдық сызбасы мен пайдалану ережесін;
жоспарлы-алдын ала жөндеудің мерзімі мен тәртібін;
жабдықты жөндеуге дефект ведомостарын жасауды;
қызмет көрсететін насос стансасының насостарына, қозғағыштарына;
бақылау-өлшеу аспаптары мен басқа да механизмдеріне түгендеме жасауды.
Электр қозғағыштары мен таратып бөлу құрылғыларын қызмет көрсету кезінде V топтағы рұқсаты болуға тиіс.
Қайта жөнелту мұнай базалары мен мұнайды қайта өңдеуші кәсіпорындарындағы жалпы қуаты 3500 кВт жоғары электр қозғағыштарымен бірге насостарға қызмет көрсету кезінде – 7-разряд.
9. Жер астындағы труба құбырларын коррозиядан қорғау жөніндегі монтер
Параграф 1. Жер астындағы труба құбырларын коррозиядан қорғау жөніндегі монтер, 4-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
жер астындағы труба құбырларын электр қорғау құрылымдық элементтерін монтаждау, пайдалану және жөндеу;
труба құбырлары трассасында электр өлшеулер жүргізу;
топырақтың үлестік қарсылығын анықтау;
топырақ сынамасын алу;
катод қорғанысы автоматты емес стансаларды, жартылай өткізгіш түзеуіштердегі поляризацияландырылған электр дренажды және протекторлық қондырғыларды пайдалану және оның параметрлерін реттеу, тіркеу.
49. Білуге тиіс:
катод стансаларының, поляризацияландырылған дренаждардың, оқшаулаушы фланцылардың құрылымын;
жер астындағы труба құбырларының әлеуеттілік жай-күйін өлшеу, топырақтың қарсылығы мен топырақ сынамасын алу әдістемесін;
катод қондырғыларын, электр дренаж және протекторлы қорғауды, оқшаулаушы фланцыларды орналастыруды;
жылжымалы бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеуді;
электротехниканың қарапайым негіздерін.
Параграф 2. Жер астындағы труба құбырларын коррозиядан қорғау жөніндегі монтер, 5-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
катод қорғанысы автоматты стансалары мен автоматты электр дренажды қондырғыларын монтаждау, пайдалану және жөндеу;
жерасты труба құбырлары мен адаспа ток көздерінде күрделі коррозиялық жағдайларда бақылау электр өлшеулерін жүргізу;
труба құбырлары мен адаспа ток көздеріндегі электр өлшеу деректерін өңдеу, "рельс – жер", "труба – жер", потенциал графигін құру, коррозияның қатер дәрежесін анықтау;
труба құбырларының изоляциялық жабындарын визуальдік және инструментальдік әдістермен анықтау;
труба құбырларының жекелеген учаскелерін қосымша қорғау қажеттігін анықтау;
труба құбырларын жөндеу кезінде изоляцияның ауыстырылуын бақылау;
коррозияға қарсы қорғаныс кезінде қолданылатын күрделілігі орташа өлшеу аспаптарын баптау және жөндеу;
труба құбырларына катод шықпаларын термиттік дәнекерлеу жұмыстарына қатысу.

51. Должен знать:
конструкции и принципиальные схемы автоматических станций катодной защиты и автоматических электродренажных установок;
методику электроизмерений в зонах распространения блуждающих токов с большой насыщенностью подземными коммуникациями и на источниках блуждающих токов;
методы определения коррозионной активности гранул;
типы изоляционных покрытий и технические требования, предъявляемые к ним;
устройство электроизмерительных регистрирующих и полупроводниковых приборов и электроустановок;
правила работы с высокоомными вольтметрами, измерителями заземлений, почвенными омметрами, универсальными коррозийно-измерительными приборами, кислотными и щелочными аккумуляторами;
правила ведения термитно-сварочных работ по приварке катодных выводов к действующему трубопроводу;
основы электротехники.
Параграф 3. Монтер по защите подземных трубопроводов от
коррозии, 6-й разряд
52. Характеристика работ:
монтаж, наладка, эксплуатация и ремонт автоматических станций катодной защиты и автоматических усиленных электродренажей на полупроводниковых и электронных схемах;
монтаж и наладка установок электрозащиты со сложными схемами коммутации по первичным и вторичным цепям и сложных заграждающих электрических фильтров;
проверка изоляционного покрытия трубопроводов методами катодной поляризации и с помощью электронных приборов;
определение мест повреждений и коррозионных разрушений трубопровода без его вскрытия;
электрические измерения по определению омической и поляризационной составляющих защитного потенциала;
определение выходных электрических параметров дополнительных средств защиты и мест их установки;
производство электрометрических работ по определению гармонических составляющих и влиянию их на систему сигнализации железных дорог;
наладка и эксплуатация установок с использованием квантовых генераторов;
наладка и ремонт сложных измерительных приборов противокоррозионной защиты;
руководство бригадой при проведении работ по противокоррозионной защите трубопроводов.
53. Должен знать:
конструкции и схемы автоматических станций катодной защиты и автоматических усиленных электродренажей на полупроводниковых и электронных схемах;
устройство и схемы сложных систем коммутации первичных и вторичных цепей и электрозащиты;
методику электроизмерений гармонических составляющих выпрямленного напряжения;
устройство измерительных приборов противокоррозионной защиты;
конструкцию и схему заграждающих фильтров;
рациональное использование средств активной электрической защиты;
определение омической и поляризационной составляющих защитного потенциала;
основы радиотехники.

51. Білуге тиіс:
автоматты катод қорғанысы стансалары мен автоматты электр дренажды қондырғыларының құрылымын және принципті сызбаларын;
жерасты коммуникациялары көп адаспа ток тараған аумақтардағы және адаспа ток көздеріндегі электр өлшеу әдістемесін;
қиыршықтардың коррозиялық белсенділігін анықтау әдістерін;
изоляциялық жабын типтерін және оларға қойылатын техникалық талаптарды;
электр өлшеуші тіркеуші және жартылай өткізгіш аспаптар мен электр қондырғыларының құрылымын с высокоомными вольтметрлермен, жерге қосуды өлшегіштермен, топырақ омметрлерімен, универсальді коррозия-өлшеу аспаптарымен, қышқылды және сілтілі аккумуляторлармен жұмыс істеу ережесін;
труба құбырларына катод шықпаларын термиттік дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу ережесін;
электротехника негіздерін.
Параграф 3. Жер астындағы труба құбырларын коррозиядан қорғау жөніндегі монтер, 6-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
катод қорғанысы автоматты стансалары мен жартылай өткізгіштер мен электронды сызбалардағы күшейтілген автоматты электр дренажды қондырғыларын монтаждау, пайдалану және жөндеу;
алғашқы және қайталама тізбе коммутациялардың күрделі сызбалы электрқорғанысын, күрделі көлденең электр сүзгі қондырғыларын монтаждау және баптау;
труба құбырларының изоляциялық жабындарын катодной поляризация әдісімен және электронды жабдықтардың көмегімен анықтау;
труба құбырларының зақымданған жерлері мен коррозиялық бұзылуын, оны ашпай анықтау;
қорғаныс потенциалының омдық және поляризациялық құрамдарын анықтау жөніндегі электр өлшеу;
қосымша қорғаныс құралдарының электр параметрлерін және олардың орнатылған жерлерін анықтау;
гармониялық құрамдастарды және олардың темір жол дабылдату жүйесіне әсерін анықтау өндірісі;
қондырғыларды квант генераторларын пайдалана отырып баптау және пайдалану;
коррозияға қарсы қорғаныстың күрделі өлшеу құралдарын баптау және жөндеу;
труба құбырларын коррозияға қарсы қорғау жұмыстарын жүргізу кезінде бригаданың жұмысына басшылық ету.
53. Білуге тиіс:
катод қорғанысы автоматты стансалары мен жартылай өткізгіштер мен электронды сызбалардағы күшейтілген автоматты электр дренажды қондырғыларының құрылымы мен сызбасын;
алғашқы және қайталама тізбе коммутациялардың күрделі жүйелерінің құрылымы мен сызбасын;
түзетілген кернеудің гармониялық құрамдастарын электр өлшеу әдістемесін;
коррозияға қарсы қорғаныстың күрделі өлшеу құралдарының құрылымын;
күрделі көлденең электр сүзгі қондырғылары құрылымын;
белсенді электр қорғау құралдарын тиімді пайдалануды;
қорғаныс потенциалының омдық және поляризациялық құрамдарын анықтауды, радиотехника негіздерін.
Изоляциялық жабын (С-СА үлгісіндегі) жай-күйін контактісіз бақылау кешенімен, өлшеу нәтижелерін компьютерлік өңдей отырып жұмыс істеу кезінде - 7-разряд.
6 және 7-санаттар үшін орта кәсіптік білім талап етіледі.

10. Обходчик линейный
Параграф 1. Обходчик линейный, 3-й разряд
54. Характеристика работ:
обход и обслуживание однониточного участка трубопровода без устройств электрической защиты от почвенной коррозии и блуждающих токов, водосборников, колодцев, запорной арматуры, линий связи и других имеющихся на нем сооружений;
при обнаружении утечек газа, нефти и нефтепродуктов, повреждений, различных нарушений в полосе отвода и в охранной зоне немедленное сообщение в районные управления или на перекачечную перекачивающую станцию;
рытье шурфов, вырубка кустарников и покос травы в полосе отвода, поправка береговых укреплений, одерновки, плетневых клеток, каменной наброски;
производство текущего ремонта сооружений на трассе, в том числе колодцев и зданий блок-поста;
обслуживание закрепленного транспорта и ответственность за его сохранность;
ведение записей в журнале обходчика линейного и в журнале электрозащиты трубопровода от коррозии.
55. Должен знать:
закрепленный участок трассы однониточного трубопровода, расположение сооружений на нем, запорной арматуры и свечей;
правила технической эксплуатации магистральных трубопроводов;
порядок пользования средствами связи и сигнализации;
устройство и назначение контрольно-измерительных приборов;
конструкцию и обслуживание кранов и задвижек на своем участке;
правила наблюдения за полосой отвода и охранной зоной;
основы слесарного дела;
физические и химические свойства нефти, нефтепродуктов и газа.
Параграф 2. Обходчик линейный, 4-й разряд
56. Характеристика работ:
обход и обслуживание однониточного участка трубопровода с устройствами электрической защиты от почвенной коррозии и блуждающих токов, многониточного участка трубопровода, участков трубопровода, имеющих сложные воздушные переходы через реки, водосборников, колодцев, запорной арматуры, линии связи, сигнализации и других имеющихся на них сооружений;
осуществление надзора за контрольными пунктами телемеханики и объектами электрохимзащиты;
ремонт линий связи;
уход за аппаратурой дистанционного контроля давления в трубопроводах.
57. Должен знать:
закрепленный участок трассы однониточного или многониточного трубопровода и расположение сооружений на нем;
устройство контрольных пунктов телемеханики и объектов электрохимзащиты;
схему переключения на многониточных переходах рек и колодцев;
слесарное дело.

10. Желілік аралап қараушы
Параграф 1. Желілік аралап қараушы, 3-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
топырақ коррозиясынан және адаспа токтан электр қорғау құрылғысыз труба құбырының бір желілі учаскесін, су жинағыштарды, құдықтарды, жаппа арматурасын, байланыс желісін және сондағы басқа да құрылғыларды аралап қарау және қызмет көрсету;
берілген жолақ пен күзетілетін аймақта газ, мұнай және мұнай өнімдері ағыны анықталған кезде, аудандық басқармаға немесе мұнай және мұнай өнімдерін қайта айдайтын қайта айдаушы стансаға жедел хабарлау;
берілген жолақта шурф қазу, талдарды қырқу және шөпті шабу, жаға бекімелерін, бұта торларын, тас үйіндерді түзету;
трассадағы құрылғыларға, оның ішінде құдықтар мен блок-пост ғимараттарына ағымдық жөндеу жүргізу;
өзіне бекітілген көлікке қызмет көрсету және оның сақталуына жауаптылық;
желілік аралап қараушының журналына және трубаларды коррозиядан электр қорғау журналына жазба жүргізу.
55. Білуге тиіс:
бір желілі труба құбыры трассасының өзіне бекітілген учаскесін және ондағы құрылғылардың, жаппа арматурасы мен свечалардың орналасуын;
магистральдік труба құбырларын техникалық пайдалану ережесін;
байланыс және дабыл құралдарын пайдалану ережесін;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы мен нысанын;
крандар мен жаппалардың құрылымын және оларға қызмет көрсету ережесін;
берілген жолақ пен күзетілетін аймақты қадағалау ережесін;
слесарь ісі негіздерін;
газ, мұнай және мұнай өнімдері физикалық және химиялық қасиеттерін;
бекітілген көлікті пайдалану ережесін.
Параграф 2. Желілік аралап қараушы, 4-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
топырақ коррозиясынан және адаспа токтан электр қорғау құрылғысы бар көп желілі труба құбырының өзеннен күрделі ауамен өтетін өтпелері бар бір желілі учаскесінің, су жинағыштарды, құдықтарды, жаппа арматурасын, байланыс, дабылдату желісін және сондағы басқа да құрылғыларды аралап қарау және қызмет көрсету;
телемеханика бақылау пункттері мен электр-химиялық қорғану нысандарын қадағалауды жүзеге асыру;
байланыс желілерін жөндеу;
труба құбырларындағы қысымды қашықтықтан бақылау аппаратурасына күтім жасау;
өзіне бекітілген көлікке қызмет көрсету және оның сақталуына жауаптылық;
желілік аралап қараушының журналына және трубаларды коррозиядан электр қорғау журналына жазба жүргізу.
57. Білуге тиіс:
бір желілік немесе көп желілік труба құбыры трассасының бекітілген учаскесін және онда орналасқан құрылғыларды:
телемеханика бақылау пункттері мен электр-химиялық қорғану нысандарының құрылымын;
өзендер мен құдықтардың көп желілік өтпелерін қайта қосу сызбасын;
слесарь ісін, бекітілген көлікті пайдалану ережесін.

11. Оператор газораспределительной станции
Параграф 1. Оператор газораспределительной станции, 4-й разряд
58. Характеристика работ:
обслуживание аппаратов, приборов, регулирования, измерения и учета газа, систем автоматического оборудования, установок очистки и одоризации газа и коммуникаций трубопроводов на неавтоматизированных газораспределительных станциях (далее - ГРС) или контрольно-распределительных пунктах (далее - КРП) с суточной производительностью газа до 1 миллиона кубических метра (далее - млн.м3);
обеспечение заданного режима подачи газа потребителям;
ведение необходимых переключений приборов, арматуры и аппаратов в соответствии с установленным режимом работы;
обнаружение утечки газа и неисправностей в работе приборов, арматуры и аппаратов;
наладка и проверка работы регуляторов давления и приборов учета;
обработка картограмм регистрирующих приборов и подсчет количества газа, передаваемого потребителям;
подготовка приборов к сдаче на Госповерку;
текущий ремонт и участие в проведении среднего ремонта оборудования и коммуникаций ГРС и КРП;
содержание в чистоте оборудования, коммуникаций, помещения и территории ГРС и КРП;
ведение учета одоранта и масла для пылеуловителей.
59. Должен знать:
схему ГРС и КРП коммуникаций, обвязки приборов и аппаратов;
устройство и правила эксплуатации оборудования, приборов регулирования, учета и контроля аппаратов, работающих под давлением;
правила обращения с одорантом и нормы одоризации газа;
способы наладки регуляторов давления и приборов учета газа.
При работе на неавтоматизированных ГРС и КРП с суточной производительностью газа свыше 1,0 млн.м3 или при работе на автоматизированных ГРС и КРП со всеми видами обслуживания суточной производительностью газа до 1 млн.м3 - 5-й разряд;
При работе на автоматизированных ГРС и КРП со всеми видами обслуживания с суточной производительностью газа свыше 1 млн.м3 - 6-й разряд.
60. Требуется среднее профессиональное образование.
12. Оператор магистральных газопроводов
Параграф 1. Оператор магистральных газопроводов, 4-й разряд
61. Характеристика работ:
обслуживание магистральных газонефтепродуктопроводов к потребителям и газовых коллекторов на территории станции;
управление работой насосов по перекачке конденсата из отстойников и обеспечение перевозки его автоцистернами на промплощадку;
наблюдение за давлением в газопроводе;
проверка магистральных трубопроводов на герметичность;
регулирование запорных приспособлений;
своевременное устранение неисправностей в работе газопроводов и коллекторов;
текущий ремонт обслуживаемого оборудования.

11. Газды таратып бөлу стансасының операторы
Параграф 1. Газды таратып бөлу стансасының операторы, 4-разряд
58. Жұмыс сипаттамасы:
автоматтандырылмаған газды таратып бөлу стансаларының (бұдан әрі - ГТС) немесе тәуліктік газ өнімділігі 1 млн.м3. дейінгі бақылау-таратып бөлу пункттерінің (бұдан әрі - ГБТ) газды реттеу, өлшеу және есептеу аппараттарына, аспаптарына, автоматты жабдық жүйелеріне, газды тазалау және одаризациялау қондырғылары мен труба құбырлары коммуникацияларына қызмет көрсету;
газды тұтынушыларға берудің белгіленген режимін қамтамасыз ету;
аспаптарды, арматура мен аппараттарды қажетті қайта қосуларды белгіленген жұмыс режиміне сәйкес жүргізу;
газдың ағуын және аппараттардың, арматура мен аспаптар жұмысындағы ақауларды анықтау;
қысымды реттеуіштер мен есеп аспаптарының жұмысын баптау және тексеру;
тіркеуші аспаптар мен тұтынушыларға берілетін газ есебі картограммаларын өңдеу;
аспаптарды Мемтексеруге тапсыруға дайындау;
жабдықтар мен ГТС, ГБТ коммуникацияларын ағымдық жөндеу және орташа жөндеуге қатысу. ГТС, ГБТ аумағындағы жабдықтарды, коммуникациялар мен орынжайларды таза ұстау;
одорант пен шаң ұстағыш майларының есебін жүргізу.
59. Білуге тиіс:
ГТС, ГБТ коммуникацияларының, аспаптар мен аппараттар байламдарының сызбасын;
жабдықтың, реттеу, есепке алу және бақылау аспаптары мен қысыммен жұмыс істейтін аппараттардың құрылымын мен пайдалану ережесін;
одорантпен жұмыс істеу ережесін және газды одаризациялау нормасын;
қысым реттеуіштері мен газды есепке алу аспаптарын баптау тәсілдерін.
Автоматтандырылмаған тәуліктік газ өнімділігі 1 млн.м3 жоғары ГТС, ГБТ жұмыс кезінде немесе автоматтандырылған тәуліктік газ өнімділігі 1 млн.м3 дейінгі ГТС, ГБТ қызмет көрсетудің барлық түрлерімен жұмыс кезінде - 5-разряд;
автоматтандырылған тәуліктік газ өнімділігі 1 млн.м3 жоғары ГТС, ГБТ қызмет көрсетудің барлық түрлерімен жұмыс кезінде - 6-разряд.
60. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
12. Магистральдік газ құбырларының операторы
Параграф 1. Магистральдік газ құбырларының операторы, 4-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
тұтынушыларға тартылған газ-мұнай өнімдері магистральдік құбырларына және станса аумағындағы газ коллектроларына қызмет көрсету;
конденсатты тұндырғыштардан қайта айдау насостарын басқару және оны автоцистерналармен өнеркәсіптік алаңдарға тасымалдауды қамтамасыз ету;
газ құбырындағы қысымды қадағалау;
магистральді газ құбырларының герметикалылығын тексеру;
жаппа айлабұйымдарын реттеу;
газ құбырлары мен коллекторлардың жұмысындағы ақауларды уақытында жою;
қызмет көрсететін жабдықты ағымдық жөндеу.

62. Должен знать:
технологическую схему расположения газопровода и коллекторов и правила их эксплуатации;
свойства газов;
способы определения и устранения неисправностей в работе газопроводов и коллекторов;
правила ограждения мест аварий газопроводов;
устройство насосов, конденсационных сооружений и контрольно-измерительных приборов;
слесарное дело.
13. Оператор подземных газогенераторов
Параграф 1. Оператор подземных газогенераторов, 5-й разряд
63. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения газа на подземных газогенераторах, работающих на твердом топливе, и поддержание заданного режима их работы;
обслуживание скважин, скрубберов, насосов, промывателей, очистительных устройств и управление их работой;
распределение по каналам газификации потоков дутья и газа;
осмотр, включение и отключение скважин;
наблюдение за состоянием скважин и герметичностью головок скважин, панельных коммуникаций и газовых коллекторов;
регулирование подачи дутья, отвода газа и подачи воды для охлаждения газа;
чистка и подземный ремонт скважин;
ремонт и чистка коммуникаций;
спуск и подъем электродов;
контроль за уровнем подземных вод в газогенераторе, их откачка и дренаж;
установка отсекающих заглушек;
текущий ремонт аппаратуры и оборудования.
64. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации подземных газогенераторов, буровых станков, головок скважин, запорной арматуры, центробежных насосов, скрубберов, промывателей и других очистных устройств;
схему поверхностных коммуникаций, назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
горно-геологические условия залегания угольного пласта;
способы дренажа подземных вод и конструкцию скважин вскрытия пласта;
слесарное дело.
Параграф 2. Оператор подземных газогенераторов, 6-й разряд
65. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения газа на подземных газогенераторах, работающих на твердом топливе и поддержание заданного режима их работы с осуществлением контроля за наличием в газе влаги, песка, смол и других примесей, за работой устройств по очистке горючих газов и проведением мероприятий по снижению уровня подземных вод в газогенераторах;
наблюдение за герметичностью газогенераторов, скважин и коммуникаций и принятие мер к снижению подземных потерь дутья, газа и к устранению их утечек в коммуникациях;
определение нагрузки отдельных скважин по дутью и газу в зависимости от запасов угля, скоростей сбойки, температуры и других условий;
руководство работой операторов, а также ремонтом оборудования и аппаратуры газогенераторов и подземным ремонтом скважин.

62. Білуге тиіс:
газ құбырлары мен коллекторлардың технологиялық орналасу сызбасын және оларды пайдалану ережесін;
газдардың қасиеттерін;
газ құбырлары мен коллекторлардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін;
газ құбырларындағы апат орындарын қоршау ережесін;
насостардың, конденсациондық құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын;
слесарь ісін.
13. Жерасты газ генераторларының операторы
Параграф 1. Жерасты газ генераторларының операторы, 5-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
газ алудың технологиялық процесін қатты отынмен жұмыс істейтін жерасты газ генераторларында жүргізу, олардың берілген жұмыс режимін ұстау;
скрубберлерге, ұңғымаларға, насостарға, жуу құрылғыларының жуғыштарына қызмет көрсету және олардың жұмысын басқару;
үрлеме ағын мен газды газдандыру арналары бойынша таратып бөлу;
ұңғымаларды қарау, қосу және ажырату;
ұңғыманың жай-күйін және ұңғыма ұштарының, панельді коммуникациялар мен газ коллекторларының герметикалылығын қадағалау;
үрлеме ағынның берілуін, газ бұрмасын және газды суыту үшін судың берілуін реттеу;
ұңғыманы тазалау және жер астында жөндеу;
коммуникацияларды тазалау және жөндеу;
электродтарды түсіру және көтеру;
газ генераторындағы жерасты суларының деңгейін бақылау және оларды сору мен дренаждау;
кесіп алушы жаппаларды орнату;
аппаратура мен жабдықты ағымдық жөндеу.
64. Білуге тиіс:
жер асты газ генераторларының, бұрғы станоктарының, ұңғыма ұштарының, жаппа арматурасының, ортадан тепкіш насостардың, скрубберлердің, жуғыштар мен басқа да тазалау құрылғыларының құрылымы мен пайдалану ережесін;
үстіңгі коммуникациялар сызбасын;
бақылау-өлшеу аспаптарының нысаны мен жұмыс принципін;
көмір қабаты шөгуінің тау-кен геологиялық жағдайларын;
жерасты суларының дренаж тәсілдерін және қабатты ашатын ұңғыманың құрылымын;
слесарь ісін.
Параграф 2. Жерасты газ генераторларының операторы, 6-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
қатты отынмен жұмыс істейтін жерасты газ генераторларында газ алу технологиялық процесін жүргізу және газда ылғалдың, құмның, шайыр мен басқа да қоспалардың болуын, ыстық газды тазалау құрылғыларының жұмысын бақылауды және газ генераторларында жерасты суларының деңгейін төмендету жөніндегі іс-шаралар жүргізуді жүзеге асыра отырып, олардың берілген жұмыс режимін ұстау;
ұңғыманың, газ генераторлары мен коммуникациялардың герметикалылығын қадағалау және үрлеу мен газдың жерасты шығындарын азайту шараларын мен ағындарын жою шараларын қабылдау;
көмір қорына, соғу жылдамдығына, температура мен басқа да жағдайларға қарай жекелеген ұңғыманың жүктемесін анықтау;
операторлардың жұмысына және газ генератор жабдығы мен аппаратурасын жөндеуге, ұңғымаларды жер астында жөндеуге басшылық ету.

66. Должен знать:
технологическую схему подземной газификации;
методы снижения уровня подземных вод в газогенераторах;
методы и схему осушения месторождения;
свойства газов;
особенности работы с вредными газами, горно-геологические и гидрогеологические условия залегания угольного пласта на участке подземного газогенератора;
способы дренажа подземных вод и конструкцию скважин вскрытия и условия фильтрации газов в горных породах.
14. Оператор по сбору и очистке конденсата
Параграф 1. Оператор по сбору и очистке конденсата, 3-й разряд
67. Характеристика работ:
обслуживание сборников конденсата, водоумягчительного оборудования и фильтров для очистки конденсата;
отбор пробы конденсата;
определение примеси нефтепродукта;
проведение анализа конденсата на жесткость, щелочность, железо;
очистка конденсата от нефтепродуктов;
перекачка конденсата;
пуск, обслуживание и остановка насоса;
учет количества конденсата;
взрыхление и регенерация фильтров.
68. Должен знать:
узлы управления и коммуникаций обслуживаемого участка;
устройство насосов, фильтров и другого обслуживаемого оборудования и приборов;
методику и технику производства анализов с обобщением результатов;
свойства кислот, щелочей и других применяемых реактивов, стандарты на очищенный конденсат;
правила технической эксплуатации оборудования;
основы слесарного дела.
15. Оператор технологических установок
Параграф 1. Оператор технологических установок, 2-й разряд
69. Характеристика работ:
обслуживание аппаратов, насосов, систем вентиляции и отопления под руководством оператора более высокой квалификации;
перекачивание, разлив и затаривание смазок, масел, парафина, битума и других аналогичных продуктов;
замер мерников;
отбор проб;
загрузка и выгрузка катализаторов;
чистка аппаратуры и печей.
70. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, арматуры и коммуникаций;
назначение контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства сырья и вырабатываемых продуктов;
правила затаривания и оформления продукции.
Параграф 2. Оператор технологических установок, 3-й разряд
71. Характеристика работ:
ведение технологического процесса на установках по переработке нефти, нефтепродуктов, газа, сланца и угля в соответствии с рабочими инструкциями под руководством оператора более высокой квалификации;
обслуживание аппаратов, вентиляторов, котлов-утилизаторов или пароперегревателей, колчеданных сепараторов, катерных, туннельных печей, газогенераторов и другого аналогичного оборудования на технологических установках;
переключение с работающего оборудования на резервное;
смена щелочи;
дренирование воды с аппаратов;
регулирование подачи реагентов, топлива, пара, воды, электроэнергии на обслуживаемом участке, регулировка подачи сырья на дробление и помол, степени помола;
ведение процесса горения в топке сушильной печи или печи-мельницы;
контроль качества, учет расхода сырья, реагентов и количества вырабатываемой продукции;
погрузка и выгрузка кокса из вагонов силосов-накопителей;
уборка кокса у ленточных конвейеров, классификаторов, питателей, на железнодорожных путях;
участие в ремонте технологической установки.
72. Должен знать:
технологические процессы, схемы и карта обслуживаемых установок;
правила регулирования технологического процесса;
устройство обслуживаемого оборудования;
назначение и принцип работы контрольно-измерительных приборов;
физико-химические свойства сырья, реагентов, получаемых продуктов, применяемых материалов;
основы слесарного дела.
Параграф 3. Оператор технологических установок, 4-й разряд

66. Білуге тиіс:
жерасты газдандырудың технологиялық сызбасын;
газогенераторларындағы жерасты суларының деңгейін түсіру әдістерін;
кен орнын кептіру әдістері мен сызбасын;
газдардың қасиеттерін;
зиянды газдармен жұмыстың ерекшеліктерін;
жерасты газ генераторлары учаскесіндегі көмір қабаты шөгуінің тау-кен геологиялық және гидрогеологиялық жағдайларын;
жерасты сулары дренажы тәсілдерін және кен жыныстарындағы газды ашу және сүзгілеу ұңғымасының құрылымын.
67. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
14. Конденсатты жинау және тазарту жөніндегі оператор
Параграф 1. Конденсатты жинау және тазарту жөніндегі оператор, 3-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
конденсат жинақтарына, су жұмсарту жабдығына және конденсатты тазарту сүзгілеріне қызмет көрсету;
конденсат сынамасын алу;
мұнай өнімінің қоспасын анықтау;
конденсат қаттылығына, сілтілігіне, теміріне талдау жасау;
конденсатты мұнай өнімдерінен тазарту;
конденсатты қайта айдау;
насосты қосу, қызмет көрсету және тоқтату;
конденсат санының есебі;
сүзгілерді қопсыту және регенерациялау.
69. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін учаскенің басқару тораптары мен коммуникацияларын;
насостардың, сүзгілер мен қызмет көрсететін басқа да жабдықтар мен аспаптардың құрылымын;
нәтижелерді қортындылай отырып талдау жасау техникасы мен әдістемесін;
қышқылдардың, сілтілердің және қолданылатын басқа да реактивтердің қасиеттерін;
тазартылған конденсат стандарттарын;
жабдықты техникалық пайдалану ережесін;
слесарь ісі негіздерін.
15. Технологиялық қондырғы операторы
Параграф 1. Технологиялық қондырғы операторы, 2-разряд
70. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен аппараттарға, насостарға, желдету және жылыту жүйелеріне қызмет көрсету;
жақпаларды, майларды, парафинді, битум мен басқа да ұқсас өнімдерді қайта айдау, бөліп құю және таралау;
өлшеуіштерді өлшеу. сынама алу;
катализаторларды тиеу және түсіру;
аппаратуралар мен пештерді тазалау.
71. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың, арматура мен коммуникациялардың құрылымын;
бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын;
шикізаттың және өндірілетін өнімнің физикалық-химиялық қасиеттерін;
өнімді таралау және ресімдеу ережесін.
Параграф 2. Технологиялық қондырғы операторы, 3-разряд
72. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті және көмірді жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес қайта өңдеу технологиялық процесін жүргізу;
аппараттарға, желдеткіштерге, утилизатор-қазандарға немесе бу қыздырғыштарына, колчеданды сепараторларға, камералық, туннельдік пештерге, газ генераторларына және басқа да ұқсас жабдықтарға қызмет көрсету;
жұмыс істеп тұрған жабдықты резервке ауыстыру;
сілтіні ауыстыру;
аппараттардан суды дренаждау;
қызмет көрсететін учаскедегі реагенттерді, отынды, буды, суды, электр энергиясын беруді реттеу; шикізатты ұнтақтауға және тартуға беруді, тарту деңгейін реттеу;
кептіру пешінің немесе диірмен пештің оттығын жағу процесін жүргізу;
шикізаттың, реагенттердің сапасын, жұмсау есебін, шығарылатын өнімнің санын бақылау;
силос жинақтаушы вагондардан коксті түсіру және тиеу;
ленталы конвейерлердің, классификаторлардың, қоректендірушілердің жанындағы, теміржолдардағы коксті жинау;
технологиялық жабдықты жөндеуге қатысу.

73. Характеристика работ:
ведение технологического процесса и наблюдение за работой оборудования на установках III категории по переработке нефти, нефтепродуктов, газа, сланца и угля в соответствии с рабочими инструкциями;
ведение технологического процесса и наблюдение за работой отдельных блоков на установках I и II категории под руководством оператора более высокой квалификации;
регулировка производительности блока, установки, отделения;
предупреждение и устранение отклонения процесса от заданного режима;
осуществление контроля за выходом и качеством продукции, расходом реагентов, энергоресурсов;
пуск и остановка отопительной системы камерных и туннельных печей и регулировка их гидравлического режима, обслуживание ленточных конвейеров, грохочение, классификация нефтяного кокса по фракционному составу под руководством оператора более высокой квалификации на установках замедленного коксования;
обслуживание приборов контроля и автоматики, заготовка картограмм, смена их, заливка перьев чернилами, проверка приборов на "О";
наблюдение за состоянием кладки отопительной системы;
пуск, остановка установки и вывод ее на режим;
подготовка отдельных аппаратов и установки в целом к ремонту;
участие в ремонте технологических установок.
74. Должен знать:
технологические процессы, схемы и карты обслуживаемых установок;
устройство технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов, трубопроводов, арматуры, факторы, влияющие на ход процесса и качество продукции.
Параграф 4. Оператор технологических установок, 5-й разряд
75. Характеристика работ:
ведение технологического процесса и наблюдение за работой оборудования на установках II категории по переработке нефти, нефтепродуктов, газа, сланца и угля в соответствии с рабочими инструкциями;
ведение технологического процесса на установках I категории под руководством оператора более высокой квалификации;
контроль за соблюдением технологического режима, качеством сырья и вырабатываемых продуктов по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
контроль за учетом расхода сырья, продукции, реагентов, катализаторов, топливно-энергетических ресурсов;
предупреждение и устранение отклонения процесса от заданного режима;
заполнение журнала приема и сдачи дежурств.
76. Должен знать:
технологические процессы, схемы и карты обслуживаемых установок;
устройство обслуживаемого оборудования;
физико-химические свойства сырья;
реагентов и вырабатываемой продукции, ГОСТы на сырье и продукты.

73. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін қондырғылардың технологиялық процестерін, сызбасы мен карталарын;
технологиялық процесті реттеу ережесін;
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, бақылау-өлшеу аспаптарының нысаны мен жұмыс принципін;
шикізаттың, реагенттердің, алынатын өнімнің, қолданылатын материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін;
слесарь ісі негіздерін.
Параграф 3. Технологиялық қондырғы операторы, 4-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
ІІІ санаттағы қондырғыларда мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті және көмірді жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес қайта өңдеу технологиялық процесін жүргізу;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен технологиялық процесті жүргізу және І және ІІ санаттағы қондырғылардың жекелеген блоктарының жұмысын қадағалау;
блоктың, қондырғының, бөлімшенің өнімділігін реттеу;
процестің берілген режимнен ауытқуының алдын алу және жою;
өнімнің шығымын мен сапасын, реагенттердің, энергия ресурстарының жұмсалуын бақылауды жүзеге асыру;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен камералық, туннельдік пештердің жылыту жүйелерін қосу және тоқтату, олардың гидравликалық режимін реттеу; ленталы конвейерлерге қызмет көрсету, мұнай коксін фракциондық құрамы бойынша баялатып кокстеу қондырғыларында сыныптау;
бақылау және автоматика сапаптарына қызмет көрсету, картограммалар дайындау, оларды ауыстыру, сия құю, аспаптарды "О" тексеру;
жылыту жүйесінің қалануы жай-күйін қадағалау;
қондырғыны қосу, тоқтату және режимге шығару;
жекелеген қондырғылар мен аппараттарды тұтастай жөндеуге дайындау;
технологиялық қондырғыларды жөндеуге қатысу.
75. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін қондырғылардың технологиялық процестерін, сызбасымен карталарын;
технологиялық жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының, труба құбырларының, арматураның құрылымын;
процестің барысына және өнімнің сапасына әсер ететін факторларды.
Параграф 4. Технологиялық қондырғы операторы, 5-разряд
76. Жұмыс сипаттамасы:
ІІ санаттағы қондырғыларда мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті және көмірді жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес қайта өңдеу технологиялық процесін жүргізу;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен технологиялық процесті І санаттағы қондырғыларда жүргізу;
технологиялық режимнің сақталуын, шикізаттың және өндірілетін өнімнің сапасын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша бақылау;
шикізаттың, өнімнің, реагенттердің, катализаторлардың, отын-энергетикалық ресурстардың шығыс есебін бақылау;
процестің берілген режимнен ауытқуының алдын алу және болдырмау;
кезекшілікті қабылдау және тапсыру журналын толтыру.

77. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 5. Оператор технологических установок, 6-й разряд
78. Характеристика работ:
ведение технологического процесса и наблюдение за работой оборудования на установках I категории по переработке нефти, нефтепродуктов, газа, сланца и угля в соответствии с рабочими инструкциями;
руководство ликвидацией возникающих отклонений технологического процесса и аварий;
расстановка операторов по рабочим местам.
79. Должен знать:
технологические процессы, схемы и карты обслуживаемых установок, кинематические и электрические схемы технологического оборудования;
принципиальные схемы основных установок завода и их взаимосвязь, технологию производства.
80. Требуется среднее профессиональное образование.
16. Оператор товарный
Параграф 1. Оператор товарный, 2-й разряд
81. Характеристика работ:
замер нефти, нефтепродуктов в резервуарах, цистернах, на нефтесудах;
отбор проб;
откачивание или спуск из емкостей и резервуаров воды и грязи;
взвешивание автоцистерн, тарных нефтепродуктов, баллонов с газом;
подготовка пломб;
пломбирование;
подвеска паспортов;
отпуск потребителям маслофильтров и прием от них отработанных масел;
проверка технического состояния и чистоты тары потребителей, ее закупорки;
подогрев нефтепродуктов;
погрузочно-разгрузочные работы с тарными нефтепродуктами и другими жидкими продуктами.
82. Должен знать:
назначение резервуаров, мерников, их полную емкость и на единицу высоты;
правила отбора проб;
элементарные сведения о свойствах нефти, нефтепродуктов и газа;
технологию слива и налива;
способы пломбирования резервуаров, цистерн, нефтесудов;
способы подогрева нефтепродуктов;
устройство замерных приборов, измерительных приборов и приспособлений;
назначение различных маслофильтров, характеристику отработанных масел;
правила складирования тарных нефтепродуктов;
способы очистки цистерн, резервуаров, эстакад, емкостей от остатков нефти, нефтепродуктов и грязи;
правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
основные причины потерь и порчи нефти, нефтепродуктов и реагентов при хранении и перекачках и методы их предотвращения;
нормы естественных потерь;
порядок оформления документов на прием и сдачу нефти и нефтепродуктов.
Параграф 2. Оператор товарный, 3-й разряд
83. Характеристика работ:

77. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың технологиялық процестерін, сызбасы мен карталарын;
технологиялық жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының, труба құбырларының, арматураның құрылымын;
технологические процессы, қызмет көрсетілетін қондырғылардың сызбасы мен картасын;
шикізат пен өнімге арналған Мемстандарттарды.
78. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 5. Технологиялық қондырғы операторы, 6-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
І санаттағы қондырғыларда мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті және көмірді жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес қайта өңдеу технологиялық процесін жүргізу;
технологиялық процестің ауытқулары мен апаттарды жоюға басшылық ету;
операторларды жұмыс орындарына бөліп қою;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен технологиялық процесті жүргізу және құрастырмалы және ірі тоннажды жоғары санаттағы қондырғыларда жабдықталған технологиялық кешендердегі жекелеген блоктардың жұмысын қадағалау.
80. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың технологиялық процестерін, сызбасы мен карталарын;
технологиялық жабдықтың кинематикалық және электр сызбаларын;
зауыттың негізгі қондырғыларының принципті сызбалары және олардың өзара байланысын;
өндіріс технологиясын.
81. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
16. Тауар операторы
Параграф 1. Тауар операторы, 2-разряд
82. Жұмыс сипаттамасы:
резервуарлардағы, цистерналардағы, мұнай ыдыстарындағы мұнайды, мұнай өнімдерін өлшеу;
сынама алу;
сыйымдылықтар мен резервуарлардан су мен ласты сорып шығару;
автоцистерналарды, мұнай өнімдері тараларын, газы бар баллондарды өлшеу;
пломбыларды дайындау;
пломбылау;
паспорттарды ілу;
тұтынушыларға май сүзгілерін беру және жұмысталғандарын олардан қабылдап алу;
тұтынушы тарасының техникалық жай-күйі мен тазалығын, оның жабылуын тексеру;
мұнай өнімдерін қыздыру;
таралық мұнай өнімдерін мен басқа да сұйық өнімдерді тиеу-түсіру жұмыстары.
83. Білуге тиіс:
резервуарлардың, мерниктердің нысанына, олардың толық және биік бірлігіне қатысты сыйымдылығын; сынама алу ережесін;
мұнайдың, мұнай өнімдері мен газдың қасиеттері туралы негізгі деректерді;
құю мен ағызу технологиясын;
резервуарларды, цистерналарды, мұнай кемелерін пломбылау тәсілдерін;
мұнай өнімдері қыздыру тәсілдерін;
өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың құрылымын;
әртүрлі май сүзгілерінің нысанын; жұмысталған майлардың сипаттамасын;
таралы мұнай өнімдерін қоймалау ережесін;
цистерналарды, резервуарларды, эстакадаларды, сыйымдылықтарды мұнай, мұнай өнімдері қалдықтарынан, балшықтан тазарту тәсілдерін;
қызмет көрсететін жабдықты техникалық пайдалану ережесін;
сақтау және қайта айдау кезінде мұнайдың, мұнай өнімдері мен реагенттердің жоғалу және бұзылуының негізгі себептерін, және олардың алдын алу әдістерін;
табиғи шығын нормаларын, мұнайдың, мұнай өнімдері қабылдауға және тапсыруға арналған құжаттарды ресімдеудің тәртібін.
Параграф 2. Тауар операторы, 3-разряд
84. Жұмыс сипаттамасы:

обслуживание оборудования распределительной нефтебазы: с годовым объемом реализации нефтепродуктов до 10 тыс.т и руководством всеми работами, с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 10 до 40 тыс.т;
прием и размещение, перекачивание, отпуск и хранение нефти, нефтепродуктов, сжиженных газов, ловушечного продукта, реагентов и других продуктов;
переключение задвижек по указанию оператора более высокой квалификации;
подготовка емкостей, эстакад, стояков, причалов и трубопроводов к приему, отпуску и хранению нефти, нефтепродуктов, реагентов, сжиженных газов и других продуктов;
определение удельного веса нефти, нефтепродуктов и других жидких продуктов в резервуарах, цистернах и других емкостях;
определение температуры, содержания механических примесей и воды;
сбор нефти и нефтепродуктов с нефтеловушек, откачка их в мерники;
откачка воды и грязи из резервуаров;
определение удельного веса нефти, нефтепродуктов и других жидких продуктов в цистернах;
определение объема жидких продуктов в резервуарах по калибровочным таблицам;
участие в обмере резервуаров, емкостей;
пломбировка цистерн;
подготовка резервуаров, трубопроводов, сливо-наливного инвентаря и другого оборудования к ремонту;
слив щелочи, кислоты и других реагентов из цистерн;
ведение защелачивания сжиженного газа, регулировка подачи газа, заполнение баллонов и цистерн на газонаполнительных станциях и установках по розливу сжатого газа;
дробление, сортировка и укупорка катализаторов;
обслуживание нефтеловушек;
зажигание и гашение факела;
очистка газового конденсата;
перекачивание растворителей и топлива в производстве озокерита;
взвешивание и укладка озокерита по сортам;
ведение документации на принимаемую и сдаваемую продукцию.
84. Должен знать:
узлы управления и коммуникации обслуживаемого участка, типы насосов, их производительность, нормальное и допустимое давление;
правила перекачивания горячих, вязких и парафинистых нефтепродуктов и газов, технические условия на озокерит и растворители;
правила эксплуатации трубопроводов;
физические и химические свойства нефти, нефтепродуктов, реагентов и газа;
основные причины потерь нефтепродуктов и реагентов при хранении, перекачивании и методы предотвращения этих потерь;
устройство и назначение пробоотборных кранов, предохранительных и дыхательных клапанов, замерных приспособлений, хлопушек, сальников, компенсаторов;
порядок подготовки коммуникаций для последовательной перекачки нефти, нефтепродуктов и реагентов;
способы зажигания и гашения факелов;
методы проведения простейших анализов;
способы определения веса нефти и нефтепродуктов в цистернах и нефтесудах и обмера резервуаров;
правила и установленные сроки слива-налива железнодорожных цистерн, нефтесудов и полноты их слива;
погрузки-разгрузки вагонов и нефтесудов по уставу и договорам с железной дорогой и пароходством;
условия эксплуатации подъездных путей и причалов;
основы слесарного дела.
Параграф 3. Оператор товарный, 4-й разряд
85. Характеристика работ:
обслуживание оборудования распределительной нефтебазы: с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 10 до 40 тыс.т и руководством всеми работами, с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 40 до 100 тыс.т;
обслуживание товарных и резервуарных парков, железнодорожных и автоналивных эстакад, причалов, наливных пунктов, магистральных нефтепродуктопроводов, перевалочных нефтебаз и наливных пунктов нефтеперерабатывающих заводов с грузооборотом, объемом перекачки или налива нефти и нефтепродуктов до 5000 тонн (далее - т.) в сутки;
обслуживание парков сжиженных газов с объемом емкостей до 500 т;
обслуживание этилосмесительных установок, нефтеловушек, факельного хозяйства, газонефтепродуктопроводов высокого и низкого давления, газгольдеров, сливе наливных эстакад и причалов;
приготовление растворов щелочи и кислоты нужной концентрации;
ведение процесса очистки промышленных сточных вод, разделение уловленного нефтепродукта;
контроль за отбором проб и режимом перекачки;
ведение всех перекачек, выполняемых в смену по обслуживаемому хозяйству;
обеспечение сохранности нефти, нефтепродуктов, газа и реагентов;
наблюдение за подогревом резервуаров, за состоянием продуктовых и паровых линий на территории обслуживаемых парков, эстакад, нефтеловушечного хозяйства;
расстановка цистерн по фронту слива-налива и вагонов по фронту погрузки и разгрузки;
ведение учета и оперативной отчетности о работе товарного парка, оформление документации на все операции по перекачке, приему и сдаче продуктов, на прием порожних вагонов;
оформление актов на простой цистерн;
наблюдение за исправностью обслуживаемого инвентаря и оборудования;
руководство работами сливщиков-наливщиков.
86. Должен знать:
государственные стандарты или межцеховые условия на качество всех продуктов, хранящихся в обслуживаемом парке;
порядок проведения целевых смешений нефтепродуктов;
условия и правила перевозки грузов по железной дороге и воде;
условия договоров с железной дорогой на эксплуатацию подъездных путей завода;
правила и сроки слива и налива цистерн, судов, погрузки и выгрузки вагонов;
стандарты на качество отправляемых и принимаемых нефтепродуктов и сухогрузов;
слесарное дело.
Параграф 4. Оператор товарный, 5-й разряд

таратып бөлу мұнай базасының мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 10 мың тоннаға дейінгі, мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 10 мыңнан 40 мың тоннаға дейінгі жабдығына: резервуарларға, технологиялық труба құқырлары мен жаппа арматураға қызмет көрсету с және барлық жұмыстарды басқару;
мұнайды, мұнай өнімдерін, сұйытылған газды, ұстап қалу өнімін, реагенттер мен басқа да өнімдерді қабылдау және орналастыру, қайта айдау, босату және сақтау;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың көрсетуімен жаппаларды қайта қосу;
сыйымдылықтарды, эстакадаларды, тіреулерді, айлақтар мен труба құбырларды мұнайды, мұнай өнімдерін, сұйытылған газды, ұстап қалу өнімін, реагенттер мен басқа да өнімдерді қабылдау және орналастыру, қайта айдау, босату және сақтауға дайындау;
резервуарлардағы, цистерналар мен басқа да сыйымдылықтардағы мұнайдың, мұнай өнімдері мен басқа да өнімдердің үлестік салмағын анықтау;
механикалық қоспалар мен судың температурасын, мазмұнын анықтау;
ұстап қалғыштардағы мұнайды, мұнай өнімдерін жинап алу, оларды өлшеуіштерге айдау;
резервуарлардағы су мен ласты айдап шығару;
цистерналардағы мұнайдың, мұнай өнімдері мен басқа да өнімдердің үлестік салмағын анықтау;
резервуарлардағы сұйық өнім көлемін калибрлеу кестесі бойынша анықтау;
резервуарлар мен сыйымдылықтарды өлшеуге қатысу;
цистерналарды пломбылау;
резервуарларды, труба құбырларын, құю-ағызу мүкамалдары мен басқа да жабдықтарды жөндеуге дайындау;
цистерналардағы сілтіні, қышқылды және басқа да реагенттерді цистерналардан ағызу;
газды сілтілеу, газ беруді реттеу, газ толтыру стансаларында және сығымдалған газды таратып құю қондырғыларында баллондар мен цистерналарды толтыру;
катализаторларды ұнтақтау, сұрыптау және тығындап жабу;
мұнай ұстауыштарға қызмет көрсету;
факелді жағу және өшіру;
газ конденсатын тазарту;
озокерит өндірісінде еріткіштер мен отынды қайта айдау;
озокеритті өлшеу және сұрыптары бойынша қою;
қабылданатын және тапсырылатын өнімге құжаттама жүргізу.
85. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін учаскенің басқару тораптары мен коммуникацияларын;
насостардың типін, олардың өнімділігін, қалыпты және шекті қысымын;
ыстық, қоймалжың және парафинді мұнай өнімдері мен газдарды айдау ережесін;
озокерит пен еріткіштердің техникалық жағдайларын;
труба құбырларын пайдалану ережесін;
мұнайдың, мұнай өнімдерінің, сұйытылған газдың, ұстап қалу өнімінің, реагенттер мен басқа да өнімдердің физикалық және химиялық қасиеттерін;
сақтау, қайта айдау кезіндегі мұнай өнімдері мен реагенттер шығынының негізгі себептерін және бұл шығындардың алдын алу әдістерін;
сынама алу крандарының, сақтандыру және тыныс алу клапандарының, өлшеу айлабұйымдарының, хлопушкалардың, сальниктердің, компенсаторлардың құрылымы мен нысанын; коммуникацияларды мұнайды, мұнай өнімдері мен реагенттерді қайта айдауға дайындаудың тәртібін;
факелді жағу және өшіру тәсілдерін; қарапайым талдауды жүргізу тәсілдерін;
резервуарлардағы, цистерналар мен басқа да сыйымдылықтардағы мұнайдың, мұнай өнімдері мен басқа да өнімдердің үлестік салмағын анықтау және резервуарларды өлшеу тәсілдерін;
жарғы және кемшілікпен шарттар бойынша теміржол цистерналарын, мұнай кемесін толтыру-ағызып алу ережесі мен мерзімдерін, олардың толықтығын;
кірме жолдарды және айлақтарды пайдалану шарттарын, слесарь ісі негіздерін.
Параграф 3. Тауар операторы, 4-разряд
86. Жұмыс сипаттамасы:
таратып бөлу мұнай базасының мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 10 мыңнан 40 мың тоннаға дейінгі, мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 40 мың-нан 100 мың тоннаға дейінгі жабдығына: резервуарларға, технологиялық труба құқырлары мен жаппа арматураға қызмет көрсету және барлық жұмыстарды басқару;
тауарлы және резервуар парктеріне, теміржол және автоқұю эстакадаларына, айлақтарға, құю пункттеріне, магистральдік мұнай өнімдері құбырларына, мұнай базалары мен мұнай мен мұнай өнімдерін айдау көлемі мен жүк айналымы тәулігіне 5000 т дейінгі мұнай өңдеу зауыттарының мұнай құю пункттеріне қызмет көрсету;
сыйымдылық көлемі 500 т. дейінгі сұйытылған газ парктеріне қызмет көрсету;
этил араластыру қондырғыларына, мұнай ұстауыштарға, факел шаруашылығына, жоғары және төмен қысымды мұнай өнімдері құбырларына, газгольдерлерге, құю эстакадалары мен айлақтарына қызмет көрсету;
қажетті концентрациядағы сілті мен қышқыл ерітінділерін дайындау;
өнеркәсіптік ағын суларды тазарту, ұсталған мұнай өнімін бөлу процесін жүргізу;
сынама алуды және айдау режимін бақылау;
қызмет көрсететін шаруашылық бойынша ауысымда орындалатын барлық айдауларды жүргізу. мұнайдың, мұнай өнімдері мен реагенттердің сақталуын қамтамасыз ету;
резервуардың қыздырылуын, қызмет көрсететін парк, эстакада, ұстап қалу шаруашылығы аумағындағы өнімдік және бу желілерінің жай-күйін қадағалау;
тауар паркінің жұмысы туралы есепті және жедел есептемені жүргізу, өнімді қайта айдау, қабылдау және тапсыру, бос вагондарды қабылдау операцияларының барлығына құжаттама ресімдеу;
цистерналардың бос тұруына акті ресімдеу;
қызмет көрсететін мүкамал мен жабдықтың жарамдылығын қадағалау;
құюшы-ағызушылардың жұмысына басшылық ету;
мұнай мен мұнай өнімдерінің қозғалысы туралы деректерді диспетчерге беру.

87. Характеристика работ:
обслуживание оборудования распределительной нефтебазы с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 40 до 100 тыс.т и руководство всеми работами с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 100 тыс.т;
обслуживание товарных и резервуарных парков, железнодорожных и автоналивных эстакад, причалов, наливных пунктов магистральных нефтепродуктопроводов, перевалочных нефтебаз и наливных пунктов нефтеперерабатывающих заводов с грузооборотом, объемом перекачки или налива нефти и нефтепродуктов свыше 5000 до 10000 т. В сутки;
обслуживание парков сжиженных газов с объемом свыше 500 т;
обслуживание парков с высококачественными нефтепродуктами и сложной системой коммуникаций, компаундирование нефтепродуктов для приготовления товарной продукции, этилирование бензина, добавка присадок и ингибиторов;
ведение операций по сдаче, отгрузке и оформлению расчетов с транспортными организациями, ведение финансовых расчетов с железной дорогой;
составление баланса движения нефти и нефтепродуктов за смену;
руководство работой сливщиков-наливщиков.
88. Должен знать:
государственные стандарты на качество всех продуктов, хранящихся в парке;
порядок подготовки резервуаров для заполнения его продуктом более высоким по качеству;
правила приема и сдачи нефтепродуктов и сжиженных газов;
условия регулирования грузопотоков по подводящим и отводящим трубопроводам;
правила финансовых расчетов с железной дорогой.
Параграф 5. Оператор товарный, 6-й разряд
89. Характеристика работ:
обслуживание оборудования распределительной нефтебазы с годовым объемом реализации нефтепродуктов свыше 100 тыс.т. до 130 тыс.т. и руководством всеми работами;
обслуживание товарных и резервуарных парков, железнодорожных и автомобильных эстакад, причалов, наливных пунктов магистральных нефтепродуктопроводов нефтеперерабатывающих заводов, перевалочных нефтебаз с грузооборотом, объемом перекачки или налива нефти и нефтепродуктов свыше 10000 т. До 16000 т;
в сутки, руководство всеми работами;
обслуживание резервуарных парков с дистанционными системами управления и системами телемеханики;
руководство и наблюдение за работой автоматической системы налива нефтепродуктов в автоцистерны;
обеспечение количественной и качественной сохранности нефтепродуктов;
проведение необходимых мероприятий по сокращению потерь нефтепродуктов;
проведение ускоренных физико-химических анализов масел;
улучшение эксплуатационных свойств масел путем введения присадок и смешения;
наблюдение за исправностью сооружений, оборудования и инвентаря;
подготовка закодированной информации для вычислительного центра;
руководство работой операторов более низкой квалификации.

87. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін паркте сақталатын барлық өнім сапасына арналған мемлекеттік стандарттарды немесе цехаралық шарттарды;
мұнай өнімдерін мақсатты араластыру тәртібін;
жүктерді теміржол мен су арқылы тасымалдау ережесі мен шарттарын;
зауыттың кірме жолдарын пайдалануға арналған теміржолмен шарттың талаптарын;
цистерналарды, кемелерді, вагондарды толтыру және ағызып алу ережесі мен мерзімдерін;
жөнелтілетін және қабылданатын мұнай өнімдері мен сухогруз сапасының стандарттарын;
слесарь ісін.
Параграф 4. Тауар операторы, 5-разряд
88. Жұмыс сипаттамасы:
таратып бөлу мұнай базасының мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 40 мыңнан 100 мың тоннаға дейінгі, мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 100 мың тоннадан жоғары жабдығына: резервуарларға, технологиялық труба құқырлары мен жаппа арматураға қызмет көрсету с және барлық жұмыстарды басқару;
тауарлы және резервуар парктеріне, теміржол және автоқұю эстакадаларына, айлақтарға, құю пункттеріне, магистральдік мұнай өнімдері құбырларына, мұнай базалары мен мұнай мен мұнай өнімдерін айдау көлемі мен жүк айналымы тәулігіне 5000-нан 10000 т дейінгі мұнай өңдеу зауыттарының мұнай құю пункттеріне қызмет көрсету;
сыйымдылық көлемі 500 т. жоғары сұйытылған газ парктеріне қызмет көрсету;
жоғары сапалы мұнай өнімді және күрделі коммуникация жүйелері бар парктерге қызмет көрсету, тауар өнімдерін дайындау үшін мұнай өнімдерін компаундирлеу, бензинді этилдендіру, присадкалар мен ингибиторларды қосу;
көлік ұйымдарымен тапсыру, жөнелту және есеп айырысу жөніндегі операцияларды жүргізу, теміржолмен қаражат есептерін жүргізу;
ауысымдағы мұнай мен мұнай өнімдері қозғалысының теңгерімін жасау;
құюшы-ағызушылардың жұмысына басшылық ету.
89. Білуге тиіс:
паркте сақталатын барлық өнім сапасына арналған мемлекеттік стандарттарды;
резервуарларды сапасы жағынан анағұрлым жоғары өніммен толтыруға дайындаудың тәртібін;
мұнай өнімдері мен сұйытылған газды қабылдау мен тапсыру ережесін;
әкелуші және әкетуші труба құбырлары бойынша жүк ағындарын реттеу шарттарын;
теміржолмен қаражат есептерін жүргізу ережесін.
Параграф 5. Тауар операторы, 6-разряд

90. Должен знать:
уставы и договора с железной дорогой и пароходством на сроки и порядок слива-налива цистерн, полувагонов-бункеров и нефтесудов, погрузки-разгрузки вагонов и нефтесудов;
физико-химические свойства нефтепродуктов и области их применения, признаки старения масел;
способы их стабилизации и смешения, стандарты на качество принимаемых, отправляемых и отпускаемых нефтепродуктов;
устройство аппаратуры дистанционного управления и телемеханики, их наладку и регулировку;
устройство электронно-фактурных машин.
17. Осмотрщик нефтеналивных емкостей
Параграф 1. Осмотрщик нефтеналивных емкостей, 3-й разряд
91. Характеристика работ:
осмотр железнодорожных цистерн, емкостей и нефтесудов;
контроль подготовки и определение пригодности их под погрузку и налив нефти и нефтепродуктов;
определение по внешним признакам остатков нефти и нефтепродуктов, их замер и отбор проб;
составление актов на непригодные под налив цистерны и нефтесуда.
92. Должен знать:
физические и химические свойства нефти и нефтепродуктов;
устройство вагоно-цистерн и нефтесудов;
правила их налива и слива;
технические требования в качеству нефти и нефтепродуктов и их транспортированию.
Параграф 2. Осмотрщик нефтеналивных емкостей, 4-й разряд
93. Характеристика работ:
осмотр и приемка железнодорожных цистерн на пропарочных пунктах;
проверка качества подготовки емкостей под налив нефтепродуктов в соответствии с государственными стандартами;
оформление рекламационных документов на качество подготовки емкостей под налив.
94. Должен знать:
устройство и назначение железнодорожных цистерн, контрольно-измерительных приборов;
схему арматуры и коммуникаций, государственные стандарты на наливаемую нефть и нефтепродукты;
основные маршруты следования грузов.
18. Планиметрист
Параграф 1. Планиметрист, 4-й разряд
95. Характеристика работ:
обработка диаграмм регистрирующих приборов с помощью линейных, полярных, радиальных планиметров и других приборов;
систематизация показателей группы приборов;
введение поправок на отклонения действительных параметров от их расчетных величин;
вычисление средних величин по планиметрическим диаграммам;
паспортизация контрольно-измерительных приборов;
составление карт теплового и газового баланса цеха, предприятия;
проверка правильности работы планиметров, их регулировка и ремонт.
96. Должен знать:
конструкцию, устройство и назначение основных контрольно-измерительных приборов;
правила работы с различными видами планиметров;
методы обработки диаграммы регистрирующих приборов и вывода средних величин;
правила учета и паспортизации контрольно-измерительных приборов;
технологические схемы обслуживаемых производств и их взаимосвязь.
19. Приборист
Параграф 1. Приборист, 2-й разряд
97. Характеристика работ:
включение и отключение манометрических термометров, рабочих манометров, термометров сопротивления, тягомеров, напоромеров, профильных милливольтметров, логометров, расходомеров, уровнемеров и других приборов простейших модификаций;
смена картограмм и рулонов.
98. Должен знать:
принципиальную схему установок и объектов на обслуживаемом участке;
назначение и работу аппаратов и оборудования обслуживаемых объектов;
принципы измерения давления, расхода, уровня, температуры воды, нефтепродуктов и так далее;
устройство и назначение приборов контроля и автоматики;
основу физики и электротехники.
Параграф 2. Приборист, 3-й разряд

90. Жұмыс сипаттамасы:
таратып бөлу мұнай базасының мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 100 мыңнан 130 мың тоннаға дейінгі, мұнай өнімдерін жылдық өткізу көлемі 100 мың тоннадан жоғары жабдығына: резервуарларға, технологиялық труба құбырлары мен жаппа арматураға қызмет көрсету және барлық жұмыстарды басқару;
тауарлы және резервуар парктеріне, теміржол және автоқұю эстакадаларына, айлақтарға, құю пункттеріне, магистральдік мұнай өнімдері құбырларына, мұнай базалары мен мұнай мен мұнай өнімдерін айдау көлемі мен жүк айналымы тәулігіне 10000-нан 16000 т дейінгі мұнай өңдеу зауыттарының мұнай құю пункттеріне қызмет көрсету және барлық жұмыстарды басқару;
қашықтықтан басқару жүйесі мен телемеханика жүйелері бар резервуар парктеріне қызмет көрсету;
мұнай өнімдерін автоцистерналарға құюдың автоматты жүйесіне басшылық ету және оның жұмысын қадағалау;
мұнай өнімдерінің сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз ету;
мұнай өнімдерінің шығынын азайту жөніндегі қажетті іс-шараларды жүргізу;
майларды жеделдетілген физикалық-химиялық талдауды жүргізу;
присадкалар қосу және араластыру арқылы майдың пайдалану сапасын жақсарту;
құрылғылардың, жабдықтың және мукамалдың жарамдылығын қадағалау;
есептеу орталығы үшін кодталған ақпаратты дайындау;
біліктілігі анағұрлым төмен операторлардың жұмысына басшылық ету.
91. Білуге тиіс:
теміржолмен және кеме шаруашылығымен цистерналарды, жартылай вагон-бункерлерді және мұнай кемесін толтыру-ағызудың тәртібі мен мерзімдері туралы жарғылар мен шарттарды; мұнай өнімдерінің физикалық-химиялық қасиеттерін және олардың қолданылу саласын;
майлардың ескіру белгілерін, оларды тұрақтандыру және араластыру тәсілдерін;
қабылданатын, жөнелтілетін және босатылатын мұнай өнімдерінің сапасына арналған стандарттарды;
қашықтықтан басқару және телемеханика аппаратурасының құрылымын, оларды баптау мен реттеуді;
электрондық-фактуралық машиналардың құрылымын.
17. Мұнай құятын сыйымдылықтарды қараушы
Параграф 1. Мұнай құятын сыйымдылықтарды қараушы, 3-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол цистерналарын, сыйымдылықтар мен мұнай кемелерін қарау;
олардың тиеуге және мұнай мен мұнай өнімдерін құюға жарамдылығын бақылау;
сырт белгісі бойынша мұнай мен мұнай өнімдерін қалдығын анықтау және оларды өлшеу, сынама алу;
құюға жарамсыз цистерналар мен мұнай кемелеріне акті жасау.
93. Білуге тиіс:
мұнай мен мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттерін вагон-цистерналар мен мұнай кемесінің құрылымын, оларды толтыру және ағызып алу ережесін;
мұнай мен мұнай өнімдерінің сапасына және оларды тасымалдауға қойылатын техникалық талаптарды.
Параграф 2. Мұнай құятын сыйымдылықтарды қараушы, 4-разряд
94. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол цистерналарын булау пункттерінде қарау және қабылдау;
сыйымдылықтарды мұнай мен мұнай өнімдерін құюға дайындау сапасын мемлекеттік стандарттарға сәйкес тексеру;
сыйымдылықтарды мұнай құюға дайындау сапасына рекламациялық құжаттарды ресімдеу.
95. Білуге тиіс:
теміржол цистерналарының, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы мен нысанын;
арматуралар мен коммуникациялардың сызбасын;
құйылатын мұнай мен мұнай өнімдеріне арналған мемлекеттік стандарттарды;
жүктің негізгі жүру бағыттарын.
18. Планиметрист
Параграф 1. Планиметрист, 4-разряд
96. Жұмыс сипаттамасы:
тіркеуші аспаптардың диаграммаларын желілік, полярлық, радиальдік планиметрлер мен басқа да аспаптардың көмегімен өңдеу;
аспап топтарының көрсеткіштерін жүйелеу;
нақты параметрлердің олардың есептік шамасынан ауытқуларына түзету енгізу;
планиметриялық диаграммалар бойынша орташа шамаларды есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарын төлқұжаттандыру;
цехтың, кәсіпорнының жылу мен газ балансының карталарын жасау;
планиметр жұмысының дұрыстығын тексеру, оларды реттеу және жөндеу.
97. Білуге тиіс:
негізгі бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, нысанын;
планиметр түрлерімен жұмыс істеу ережесін;
тіркеуші аспаптардың диаграммаларын өңдеу және орташа шамаларды есептеу әдістерін;
бақылау-өлшеу аспаптарын есепке алу және төлқұжаттандыру ережесін;
қызмет көрсететін өндірістердің технологиялық сызбасын және олардың өзара байланысын.
19. Аспапшы
Параграф 1. Аспапшы, 2-разряд
98. Жұмыс сипаттамасы:
манометрлік термометрлерді, жұмыс манометрлерін, қарсыласу термометрлерін, тягомерлерді, напоромерлерді, профильдік милливольтметрлерді, логометрлерді, расходомерлерді, уровнемерлер мен қарапайым үлгідегі басқа да аспаптарды қосу және ажырату;
картограммалар мен орамдарды ауыстыру.

99. Характеристика работ:
проверка приборов на "О";
перевод регуляторов с автоматического управления на ручное;
заполнение смазкой лубрикаторов приборов расхода, уровня и исполнительных механизмов;
ревизия и устранение возникающих неисправностей в регуляторах прямого действия, редукторах и фильтрах.
100. Должен знать:
элементы автоматического регулирования дистанционного управления и передачи показаний на расстояние;
правила пользования контрольными приборами и схема проверки;
методы прозвонки пирометрических трасс и опрессовки импульсных линий;
методы выявления дефектов в работе приборов и устранение их;
слесарное дело;
основы электроники.
Параграф 3. Приборист, 4-й разряд
101. Характеристика работ:
регулировка и наладка на процесс всех систем регуляторов на технологических установках, в насосных и компрессорных отделениях, трубопроводах;
корректировка показаний приборов в рабочих условиях;
подготовка приборов к проверке;
проверка контрольными приборами показаний и устранение неисправностей у приборов для измерения уровня, расхода, давления, температуры.
102. Должен знать:
порядок расчета и введения поправок к показаниям приборов;
порядок расчета сменных стаканов, правила монтажа приборов;
схемы сигнализации и блокировки на обслуживаемом участке;
приборы агрегатно-унифицированной системы;
устройство приборов качества всех систем и обслуживание их;
порядок ремонта приборов с заменой отдельных узлов и настройкой их на процессе.
Параграф 4. Приборист, 5-й разряд
103. Характеристика работ:
обслуживание и настройка средств автоматики, смонтированных на обслуживаемых установках;
освоение и внедрение новых средств контроля и автоматического регулирования;
производство в лабораторных условиях анализа по определению тангенса диэлектрических потерь нефтепродуктов;
осуществление контроля за периодической проверкой приборов и сдачей их на Госпроверку;
составление дефектных ведомостей для текущего и капитального ремонтов;
прием выполненных ремонтных работ и проверка готовности приборов к пуску;
руководство работой прибористов более низкой квалификации.
104. Должен знать:
конструкцию, методы ремонта, проверку и наладку обслуживания приборов контроля и автоматики;
основные процессы переработки нефти, газа, других продуктов, применяемых на данном предприятии;
методику расчета сужающих устройств, регулирующих клапанов, сменных сосудов;
основы радиотехники.
Параграф 5. Приборист, 6-й разряд
105. Характеристика работ:
обслуживание пультов управления объединенных установок и отдельных устройств телемеханики, включение и наладка автоматических регуляторов качества и состава;
наладка каскадных схем регулирования, в том числе с анализаторами состава;
контроль за выполнением графика периодической проверки приборов и средств автоматизации;
руководство прибористами более низкой квалификации по наладке и ремонту приборов агрегатно-унифицированных систем, автоматических анализаторов качества, каскадных систем регулирования;
ведение технической документации по эксплуатации приборов;
участие в пуске технологических установок.

99. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін учаскедегі қондырғылар мен нысандардың принциптік сызбасын;
қызмет көрсететін нысандардың аппараттары мен жабдығының нысанын және жұмысын;
судың, мұнай өнімдерінің қысымын, шығысын, деңгейін, температурасын және тағы басқа өлшеу принциптерін;
бақылау және автоматика аспаптарының құрылымы мен нысанын, физика мен электротехника негіздерін.
Параграф 2. Аспапшы, 3-разряд
100. Жұмыс сипаттамасы:
аспаптарды "О" тексеру;
реттеуіштерді автоматтыдан қолмен басқаруға көшіру;
шығыс аспаптары лубрикаторларын, деңгей мен орындаушы механизмдерді жақпамен толтыру;
тікелей әсер реттеуіштері мен редукторларда, сүзгілерде пайда болатын ақауларды түгендеу және жою.
101. Білуге тиіс:
қашықтықтан басқаруды автоматты реттеу және көрсеткіштерді қашықтыққа беру элементтерін;
бақылау аспаптарын пайдалану ережесін және тексеру сызбасын;
пирометриялық трассаларды қоңыраулату және импульсті желілерді престемелеу әдістерін;
аспаптардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою әдістерін;
слесарь ісін;
электроника негіздерін.
Параграф 3. Аспапшы, 4-разряд
102. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық қондырғылардағы, насос және компрессор бөлімшелеріндегі, труба құбырларындағы реттеуіштердің барлық жүйелерін процеске реттеу және баптау;
аспаптардың көрсеткіштерін жұмыс жағдайында түзеу;
аспаптарды тексеруге дайындау;
көрсеткіштерді бақылау аспаптарымен тексеру және деңгейді, шығысты, қысымды, температураны тексеруге арналған аспаптардың ақауларын жою.
103. Білуге тиіс:
аспап көрсеткіштерін есептеу және түзету енгізудің тәртібін;
ауысым стакандарын есептеудің тәртібін; аспаптарды монтаждау ережесін;
қызмет көрсететін учаскедегі дабылдатқыш пен блокировка сызбаларын;
агрегаттық-бірыңғай жүйенің аспаптарын;
барлық жүйелердегі сапа аспаптарының құрылымын және оларға қызмет көрсету;
аспаптарды жекелеген тораптарын ауыстыра және оларды жұмыс процесінде баптай отырып жөндеудің тәртібін.
Параграф 4. Аспапшы, 5-разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет көрсететін қондырғыларда орнатылған автоматика құралдарын баптау және қызмет көрсету;
бақылау мен автоматты реттеудің жаңа құралдарын игеру және енгізу;
мұнай өнімдерінің диэлектрлік шығындары тангенсін анықтау жөніндегі талдауды зертхана жағдайында жүргізу;
аспаптарды кезеңдеп бақылауды және оларды Мемтексеруге тапсыруды жүзеге асыру;
ағымдық және күрделі жөндеу үшін ақау ведомостарын жасау;
орындалған жөндеу жұмыстарын қабылдап алу және аспаптардың жұмысқа қосуға дайындығын тексеру;
біліктілігі анағұрлым төмен аспапшының жұмысына басшылық ету.
105. Білуге тиіс:
бақылау және автоматика аспаптарының құрылымын, жөндеу әдістерін, тексеруді және баптауды, қызмет көрсетуді;
мұнайды, газды және басқа да өнімдерді қайта өңдеудің, осы кәсіпорында негізгі процестерін;
тарылтушы құрылғыларды, реттеуші клапандарды, ауысымды ыдыстарды есептеу әдістемесін;
радио негіздерін.
Параграф 5. Аспапшы, 6-разряд

106. Должен знать:
технологические схемы установки на обслуживаемом участке;
требования государственных стандартов к качеству нефтепродуктов на установках с автоматическими анализаторами качества;
устройство аппаратуры телемеханики;
способы ее наладки и регулировки, оборудование каналов связи, используемых для телеизмерения и телеуправления;
основные процессы нефтепереработки на предприятии;
методы расчета приборов и исполнительных механизмов и наладки схем взаимосвязанного регулирования;
основы радиотехники, телемеханики.
107. Требуется среднее специальное образование.
20. Слесарь по ремонту технологических установок
Параграф 1. Слесарь по ремонту технологических установок, 2-й разряд
108. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и испытание простых узлов и механизмов машин, аппаратов, трубопроводов, арматуры;
ремонт простых установок, агрегатов и машин, а также средней сложности под руководством слесаря более высокой квалификации;
слесарная обработка деталей по 12 - 14 квалитетам (5-7 классам точности);
промывка, чистка и смазка деталей;
разметка и сверление отверстий на фланцах;
правка, опиловка и нарезание резьбы на трубах;
изготовление простых приспособлений для сборки и монтажа ремонтируемого оборудования.
109. Должен знать:
устройство, назначение и принцип действия отдельных аппаратов и узлов ремонтируемого оборудования;
условия работы обслуживаемого оборудования;
основные приемы слесарных работ;
общие правила сварки и пайки;
правила испытания трубопроводов малых диаметров;
основные понятия о допусках и посадках, квалитетах, классах точности и чистоты обработки;
назначение и правила применения приспособлений и инструмента;
приемы разметки труб, элементы черчения;
правила применения масел, моющих составов и смазок.
110. Примеры работ:
1) крышки люков машин и аппаратов - снятие и установка;
2) ограждения - снятие и установка;
3) прокладки - изготовление;
4) теплообменники типа "труба в трубе" - разборка;
5) трубы системы охлаждения и смазки - чистка;
6) форсунки газовые - ревизия.
Параграф 2. Слесарь по ремонту технологических установок, 3-й разряд
111. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и испытание средней сложности узлов и механизмов машин, аппаратов, трубопроводов, арматуры;
ремонт средней сложности установок, агрегатов и машин, а также сложных под руководством слесаря более высокой квалификации;
слесарная обработка деталей по 11 - 12 квалитетам (4 - 5 классам точности);
разборка и сборка обвязки аппаратов, насосов, компрессоров,
изготовление средней сложности приспособлений для сборки и монтажа ремонтируемого оборудования.

106. Жұмыс сипаттамасы:
біріктірілген қондырғылардың және телемеханиканың, алфавиттік-сандық баспа құрылғыларының, енгізу-шығару құрылғыларының (дисплейлерінің), мұнай өнімдерін қамтамасыз ету, мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, сланецті көмірді өңдеудегі және магистральдің труба құбыры көлігіндегі басқару пункттері аппаратураларына, бақыланатын пункттердің басқару пульттеріне қызмет көрсету;
сапа мен құрам автоматты реттеуіштерін қосу және баптау;
реттеудің каскадтық, оның ішінде құрамлы талдаушы сызбаларын баптау;
аспаптар мен автоматизация құралдарын кезеңді тексеру кестесінің орындалуын бақылау;
агрегаттық-бірдейлендірілген жүйелердің аспаптарын, сапаны автоматты талдауыштарды, каскадты реттеу жүйелерін баптау және жөндеу жөніндегі біліктілігі анағұрлым төмен аспапшылардың жұмысына басшылық ету;
аспаптарды пайдалану жөніндегі техникалық құжаттаманы жүргізу;
технологиялық қондырғыларды қосуға қатысу.
107. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін учаскедегі жабдықтың технологиялық сызбасын;
автоматты сапа талдауыштары бар қондырғылардағы мұнай өнімдерінің сапасына қойылатын мемлекеттік стандарттарды;
телемеханика аппаратурасының құрылымын, оны реттеу және баптау тәсілдерін;
телеөлшеу және телебасқару үшін қолданылатын байланыс арналары жабдықтарын;
мұнай өнімдерін қайта өңдеудің, осы кәсіпорында негізгі процестерін;
аспаптарды және атқарушы механизмдерді есептеу әдістері мен өзара байланысты реттеу сызбаларын;
радиотехника, телемеханика негіздерін.
108. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
20. Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь
Параграф 1. Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, 2-разряд
109. Жұмыс сипаттамасы:
машиналардың, аппараттардың, труба құбырларының, арматураның қарапайым тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау;
біліктілігі анағұрлым жоғары слесарьдің басшылығымен қарапайым, сондай-ақ күрделілігі орташа қондырғыларды, агрегаттер мен машиналарды жөндеу;
12 - 14 квалитеттер бойынша (5-7 дәлдік сыныбы) бөлшектерді слесарлік өңдеу;
бөлшектерді жуу, тазалау және майлау;
фланцыларды саңылаулары белгілеу және бұрғылау;
трубаларға сызық салу, кесу және түзету;
жөнделетін жабдықты құрастыру және монтаждауға арналған қарапайым айлабұйымдарды жасау.
110. Білуге тиіс:
жөнделетін жабдықтың жекелеген тораптары мен аппараттарының құрылымын, нысаны мен жұмыс принципін;
қызмет жабдықтың жұмыс жағдайларын;
слесарь жұмыстарының негізгі жолдарын;
пісіру мен дәнекерлеудің жалпы ережесін;
кіші диаметрлі труба құбырларын сынау ережесін;
өңдеудің шектеулері мен қойылуы, дәлдік квалитеттері мен сыныптары, тазалығы туралы негізгі деректерді;
айлабұйымдар мен аспаптардың нысаны мен қолданылу ережесін;
трубаларды белгілеу жолдарын;
сызу элементтерін;
майлары, жуушы құрамдар мен жақпаларды қолдану ережесін.
111. Жұмыс үлгілері:
1) машиналар мен аппараттар люктерінің қақпақтары – алу және орнату;
2) қоршаулар - алу және орнату;
3) салмалар - дайындау;
4) "трубадағы труба" типтес жылу ауыстырғыштар – бөлшектеу;
5) суыту және майлау жүйелерінің – тазарту;
6) газ форсункалары - түгендеу.
Параграф 2. Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, 3-разряд

112. Должен знать:
устройство и принцип действия ремонтируемого оборудования, арматуры;
технические условия на трубы, профильную сталь, крепежные материалы;
основы сварочного дела;
свойства свариваемых металлов;
правила прокладки трубопроводов;
правила эксплуатации оборудования;
принципиальную технологическую схему и схему коммуникаций обслуживаемой установки, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
113. Примеры работ:
1) арматура низкого давления - снятие, ремонт, установка;
2) компрессоры - разборка и снятие клапанов, сальников, маслоотражателей, крейцкопфа, подшипников, крышек клапанов и цилиндров;
3) маслонасосы, лубрикаторы - разборка, ремонт;
4) насосы поршневые, плунжерные, центробежные и шестеренчатые - разборка, ремонт;
5) сальники - набивка;
6) трубопроводы и аппараты системы охлаждения и смазки компрессоров и насосов - разборка;
7) трубы печные, тарелки и межтарелочное пространство колонн, трубки и межтрубное пространство теплообменников, трубки конденсаторов холодильников - очистка от кокса и отложений.
Параграф 3. Слесарь по ремонту технологических установок, 4-й разряд
114. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка сложных установок, машин, аппаратов, трубопроводов и арматуры с применением грузоподъемных механизмов;
слесарная обработка деталей по 7 - 10 квалитетам (2 - 3 классам точности);
снятие и установка рабочих и контрольных предохранительных клапанов с емкостного оборудования;
испытание, регулировка и сдача оборудования после ремонта;
изготовление сложных приспособлений для сборки и монтажа ремонтного оборудования;
составление дефектных ведомостей на ремонт.
115. Должен знать:
назначение, устройство сложного оборудования;
технические условия на ремонт, испытание, регулировку и сдачу ремонтируемого оборудования;
основы планово-предупредительного ремонта, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости;
способы разметки и обработки несложных различных деталей;
устройство грузоподъемных механизмов и правила пользования ими;
основы такелажного дела;
правила проверки отремонтированных и собранных узлов и аппаратов.
116. Примеры работ:
1) аппараты воздушного охлаждения - разборка редуктора;
2) аппараты колонного типа - ремонт, сборка внутренних устройств, снятие и установка крышек, головок;
3) аппараты теплообменные - сборка;
4) грануляторы, кристаллизаторы, мешалки, фильтры - разборка, ремонт, сборка;
5) компрессоры поршневые - разборка, ремонт и сборка цилиндров, коленчатого вала, узла крейцкопфа, клапанов, поршней;
6) компрессоры центробежные - разборка ротора, ремонт подшипников и зубчатых муфт;
7) насосы центробежные, двухкорпусные и многоступенчатые с количеством рабочих колес более четырех - разборка;
8) печи трубчатые - замена труб, двойников;
9) реакторы - замена фонаря, снятие головок, снятие и установка кармана зональной термопара, сборка узла уплотнения и муфтовых соединений;
10) редукторы - ремонт, сборка, регулировка.
Параграф 4. Слесарь по ремонту технологических установок, 5-й разряд

112. Жұмыс сипаттамасы:
машиналардың, аппараттардың, труба құбырларының, арматураның күрделілігі орташа тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау;
біліктілігі анағұрлым жоғары слесарьдің басшылығымен күрделілігі орташа, сондай-ақ күрделі қондырғыларды, агрегаттер мен машиналарды жөндеу;
11-12 квалитеттер бойынша (4-5 дәлдік сыныбы) бөлшектерді слесарлік өңдеу;
аппараттардың, насостардың, компрессорлардың байламын бөлшектеу;
жөнделетін жабдықты құрастыру және монтаждауға арналған күрделілігі орташа айлабұйымдарды жасау.
113. Білуге тиіс:
жөнделетін жабдықтың жекелеген тораптары мен аппараттарының құрылымын, нысаны мен жұмыс принципін;
трубалар, профильдік болат, бекіту материалдарының жұмыс жағдайларын;
пісіру жұмысы негіздерін;
пісірілетін материалдардың техникалық жағдайларын;
труба құбырларын төсеу ережесін;
жабдықты пайдалану ережесін;
қызмет көрсететін жабдық коммуникацияларының принциптік технологиялық сызбасын;
бұдырлық шектеулері мен мен қойылуы;
квалитеттері мен параметрлерін.
114. Жұмыс үлгілері:
1) төмен қысымды арматура - түсіру, жөндеу, орнату;
2) компрессорлар - клапандарды, сальниктерды, маслоотражательдерді, крейцкопфты, подшипниктерді, клапанов мен цилиндрлердің қақпақтары бөлшектеу және алу;
3) май насосы, лубрикаторлар - бөлшектеу және жөндеу;
4) поршень, плунжер, ортадан тепкіш және шестернялы насостар - бөлшектеу және жөндеу;
5) сальниктер – толтыру;
6) компрессорлар мен насосотардың суыту және майлау жүйелерінің труба құбырлары мен аппараттары - бөлшектеу;
7) пеш трубалары, ұстындардың тарелкалары мен тарелкааралық кеңістіктері, жылу алмастырғыштардың трубалары мен трубааралық кеңістіктері, тоңазытқыш конденсаторларының тубкалары - кокстен және шөгіндіден тазарту.
Параграф 3. Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, 4-разряд
115. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі қондырғылардың машиналарын, аппараттарын, труба құбырларын, арматурасын жүк көтеру механизмдерін қолдана отырып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру. 7-10 квалитеттер бойынша (2-3 дәлдік сыныбы) бөлшектерді слесарлік өңдеу;
сыйымдылық жабдығының жұмысшы және бақылау сақтандыру клапандарын алу және орнату;
сынау;
реттеу және жабдықты жөндеуден кейін тапсыру;
жөндеу жабдығын құрастыру және монтаждауда қолданылатын күрделі айлабұйымдарды жасау;
жөндеуге арналған дефекті ведомостарын жасау.
116. Білуге тиіс:
күрделі жабдықтың нысанын, құрылымын;
жөнделетін жабдықты жөндеуге, сынауға, реттеуге және тапсыруға арналған техникалық шарттарды;
жоспарлы-алдын ала жөндеуді;
бұдырлықтың шектеулері мен мен қойылуы;
квалитеттері мен параметрлері жүйесін;
түрлі күрделі емес бөлшектерді белгілеу және өңдеу тәсілдерін;
жүк көтеру механизмдерінің құрылымын және оларды пайдалану ережесін;
такелаж ісі негіздерін;
жөнделген және құрастырылған тораптар мен аппараттарды тексеру ережесін.

117. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка особо сложных установок машин, аппаратов, агрегатов, трубопроводов, арматуры с использованием механизмов и сдача после ремонта;
слесарная обработка деталей и узлов по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности);
разборка, ремонт и сборка узлов и оборудования в условиях напряженной и плотной посадок;
техническое освидетельствование оборудования.
118. Должен знать:
устройство и конструктивные особенности сложного оборудования;
технологическую последовательность и организацию труда при ремонте, сборке, монтаже оборудования, все виды применяемых в ремонте материалов;
способы определения преждевременного износа деталей, статическую и динамическую балансировку машин, геометрические построения при сложной разметке;
способы восстановления изношенных деталей;
методы ремонта оборудования и аппаратуры, работающих под высоким давлением.
119. Примеры работ:
1) аппараты - ремонт корпуса (не требующих термообработки), проверка тарелок на барботаж;
2) арматура запорная, предохранительная и регулирующая - разборка, ремонт, притирка, сборка и регулировка;
3) воздуховоды вентиляционные - сборка;
4) воздуходувки, газодувки и нагнетатели - ремонт, испытание;
5) компрессоры, насосы - шабровка вкладышей подшипников и других деталей машин, ремонт предохранительных и обратных клапанов;
6) компрессоры поршневые - регулировка и сдача в эксплуатацию;
7) компрессоры газомоторные - ремонт;
8) конденсаторы-холодильники - извлечение и установка секций;
9) мельницы шаровые, валковые, дробилки, грохоты, дымососы, грануляторы - капитальный ремонт, испытание, сдача;
10) насосы центробежные, двухкорпусные и многоступенчатые с количеством рабочих колес более четырех - ремонт, сборка, сдача в эксплуатацию;
11) печи трубчатые - контроль, отбраковка труб;
12) реакторы - ремонт;
13) теплообменники (сырьевые) установок гидроочистки, каталитического риформинга, гидрокрекинга и другие свыше 200 атмосфер (далее - атм) - ремонт;
14) центрифуги - ремонт.
Параграф 5. Слесарь по ремонту технологических установок, 6-й разряд
120. Характеристика работ:
ремонт, монтаж, демонтаж, сборка, испытание и регулировка особо сложных уникальных установок, аппаратов, машин и агрегатов с использованием механизмов;
выявление и устранение дефектов во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта;
проверка на точность и испытание под нагрузкой отремонтированного оборудования.

117. Жұмыс үлгілері:
1) ауамен суыту аппараттары - редукторды бөлшектеу;
2) ұстын типіндегі аппараттар – жөндеу, ішкі құрылғыларын құрастыру, қақпақтар мен ұштарды алу және орнату;
3) жылу ауыстырғыш аппараттар – құрастыру;
4) грануляторлар, кристаллизаторлар, араластырғыштар, сүзгілер - бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
5) поршеньді компрессорлар - цилиндрлерді, коленвалды, крейцкопф торабын, клапандарды, поршеньдерді бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
6) ортадан тепкіш компрессорлар – роторды бөлшектеу, подшипниктер тісті муфталарды жөндеу;
7) ортадан тепкіш, қос корпусты және көп сатылы жұмыс доңғалақтарының саны төртеуден артық насостар - бөлшектеу;
8) трубалы пештер – трубаларын, екіліктерін ауыстыру;
9) реакторлар – фонарьді ауыстыру, ұштарын алу,аймақтық термобу қалтасын алу және орнату, тығыздау және муфта қоспасы торабын құрастыру;
10) редукторлар - жөндеу, құрастыру және реттеу.
Параграф 4. Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, 5-разряд
118. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі қондырғылардың машиналарын, аппараттарын, труба құбырларын, арматурасын механизмдерді қолдана отырып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және жөндеуден кейін тапсыру. 6-7 квалитеттер бойынша (1-2 дәлдік сыныбы) бөлшектерді слесарлік өңдеу;
қауырт және тығыз орнау жағдайларында,ы тораптар мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
жабдықты техникалық куәландыру.
119. Білуге тиіс:
күрделі жабдықтың құрылымы мен конструктивтік ерекшіліктерін;
жабдықты жөндеу, құрастыру және монтаждау кезіндегі технологиялық кезектілікті және еңбекті ұйымдастыруды;
жөндеуде қолданылатын материалдардың барлық түрлерін;
бөлшектің уақытынан бұрны тозуын анықтау тәсілдерін;
машиналарды статикалық және динамикалық теңгермелеуді;
күрделі белгілеме кезіндегі геометриялық құрылымды;
тозған бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін;
жоғары қысыммен жұмыс істейтін жабдық пен аппаратураны жөндеу әдістерін.
120. Жұмыс үлгілері:
1) аппараттар – корпусын жөндеу (термоөңдеуді қажет етпейтін), тарелкаларды барботажға тексеру;
2) жаппа, сақтандыру және реттеуші арматура – бөлшектеу, жөндеу, ысқылау, құрастыру және реттеу;
3) желдеткіш ауа жолдары – құрастыру;
4) ауа үрлеуіштер, газ үрлеуіштер мен тығыздауыштар – жөндеу, сынау;
5) компрессорлар, насостар – подшипник ішпектерін және машиналардың басқа да бөлшектерін қыру, сақтандыру және кері клапандарды жөндеу;
6) поршень компрессоры - реттеу және пайдалануға тапсыру;
7) газ моторлы компрессорлар – жөндеу;
8) конденсатор-тоңазытқыштар – секцияларын алу және орнату;
9) шарлы диірмендер, ұнтағыштар, електер, түтін сорғылар, грануляторлар – күрделі жөндеу, сынау, тапсыру;
10) ортадан тепкіш, қос корпусты және көп сатылы жұмыс доңғалақтарының саны төртеуден артық насостар - бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, тапсыру;
11) трубалы пештер – трубаларын бақылау, бракқа шығару;
12) реакторлар – жөндеу;
13) гидротазалу, каталитті риформинг, гидрокрекинг және басқа да қондырғылардың жылу ауыстырғыштары (шикізаттық) мен 200 атм жоғары басқа да бөлшектері – жөндеу;
14) центрифугалар – жөндеу.
Параграф 5. Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, 6-разряд

121. Должен знать:
конструктивные особенности особо сложного оборудования;
технические условия на ремонт, испытания и сдачу в эксплуатацию особо сложного уникального оборудования;
технологию металлов;
способы восстановления особо сложных и ответственных узлов, допустимые нагрузки на работающие детали, узлы и механизмы оборудования;
системы технического обслуживания и ремонта оборудования.
122. Примеры работ:
1) аппараты воздушного охлаждения - сборка и центровка редуктора;
2) барабанный вакуум-фильтр - замена вкладышей промежуточного подшипника, ремонт планшайбы, регулировка распредголовки, сдача в эксплуатацию;
3) грануляторы - разбраковка деталей, ремонт и сборка головки привода, штобора, центровка электродвигателя главного привода, центровка опоры ножа;
4) компрессоры центробежные - ремонт лабиринтовых уплотнений и ротора; балансировка ротора, центровка, сборка;
5) компрессоры газомоторные - подгонка, регулировка, испытание;
6) котлы-утилизаторы - капитальный ремонт, гидравлические испытания. Линзовые уплотнения трубопроводов высокого давления (700 - 2500 атм) - ремонт;
7) печи трубчатые - испытание (гидравлическое или пневматическое) змеевика;
8) реакторы - ремонт корпуса, гидравлическое испытание;
9) реакторы каталитического крекинга - замена гильзы сальника, линзового компенсатора и прямого участка напорного стояка, стакана сепарационной тарелки, боковых труб и сборника выводного коллектора;
10) реакторы каталитического риформинга и гидроочистки - ремонт и сборка стакана, распределительных устройств, кармана зональных термопар;
11) реакторы с мешалкой - установка мешалки и днищ в реактор высокого давления, центровка и сборка муфтовых соединений, гидравлическое испытание;
12) регенераторы каталитического крекинга - замена змеевика, дефектных участков, распределительной решетки, изготовление воздушного короба, замена дефектных участков;
13) редукторы планетарные и со сложным профилем зуба - сборка;
14) теплообменники (сырьевые) установок гидроочистки, каталитического риформинга, гидрокрекинга и другие свыше 200 атм - сборка, испытание;
15) трубопроводы высокого давления под любые жидкости и газы, а также трубопроводы реакторных блоков установок каталитического риформинга, гидроочистки, гидрокрекинга - ремонт, сборка;

121. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі бірегей қондырғыларды, машиналарды, аппараттарды, агрегаттарды механизмдерді қолдана отырып жөндеу, монтаждау, демонтаждау, құрастыру, сынау және реттеу;
жабдықты пайдалану уақытында ақауларды анықтау және жөндеу процесінде тексеру кезінде жою;
жөнделген жабдықты жүкетемемен дәлдігін тексеру және сынау.
122. Білуге тиіс:
ерекше жабдықтың конструктивтік ерекшіліктерін;
ерекше күрделі бірегей жабдықты жөндеуге, сынауға және тапсыруға арналған техникалық шарттарды;
металл технологиясын; ерекше күрделі және жауапты тораптарды қалпына келтіру әдістерін;
жұмыс істеп тұрған жабдықтың бөлшектеріне, тораптары мен механизмдеріне жол берілетін шекті жүктемені;
жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін.
123. Жұмыс үлгілері:
1) ауамен суыту аппараты – редукторды құрастыру және орталандыру;
2) барабанды вакуум-сүзгі – аралық подшипниктің ішпектерін ауыстыру, планшайбыны жөндеу, таратып бөлу ұштарын реттеу, пайдалануға тапсыру;
3) грануляторлар – бөлшектреді сұрыптау, штоборды, жетек ұшын жөндеу және құрастыру, бас жетек электр қозғағышын, пышақ тірегін орталау;
4) ортадан тепкіш компрессорлар – тығыздамалар мен роторды жөндеу, роторды теңгермелеу, орталандыру, құрастыру;
5) газ моторлы компрессорлар - жеткеру, реттеу, сынау;
6) утилизатор-қазандар – күрделі жөндеу, гидравликалық сынаулар; Жоғары қысымды (700 - 2500 атм) труба құбырларының линзалы тығыздамалары – жөндеу;
7) трубалы пештер – змеевикті сынау (гидравликалық немесе пневматикалық);
8) реакторлар – корпусын жөндеу, гидравликалық сынау;
9) каталитикалық крекинг реакторы - сальник гильзасын, линзалы компенсатор мен қысымды тіреудің тік учаскесін, сепарациондық тарелке стаканын, бүйір трубалар мен шықпа коллектор жинауышын ауыстыру;
10) каталитикалық риформинг және гидротазарту реакторы - стаканды, таратып бөлу құрылғыларын, аймақтық термобу қалталарын жөндеу және құрастыру;
11) араластырғышы бар реакторлар – араластырғыштар мен түптерді жоғары қысым реакторына орнату, муфта қоспаларын орталандыру және құрастыру, гидравликалық сынау;
12) каталитикалық крекинга регенераторы - змеевикті, ақаулы учаскелерді, таратып бөлу торын ауыстыру, ауа қорабын дайындау, ақаулы учаскелерді ауыстыру;
13) тіс профилі күрделі планетарлық редукторлар - құрастыру;
14) гидротазалу, каталитті риформинг, гидрокрекинг және басқа да қондырғылардың жылу ауыстырғыштары (шикізаттық) мен 200 атм жоғары басқа да бөлшектері – құрастыру, сынау;
15) кез келген сұйық пен газ құюға арналған жоғары қысымды труба құбырлары, сондай-ақ гидротазалу, каталитті риформинг, гидрокрекинг труба құбырлары - жөндеу, құрастыру;

16) турбины паровые - проверка зазора между лопатками, корпусом, ротором; ремонт и установление зазоров в уплотнениях диафрагм, сальниковых уплотнениях, в упорных и опорных подпишниках, центровка, регулировка;
17) турбокомпрессоры - капитальный ремонт и сдача;
18) центрифуги - напрессовка муфт сцепления, центровка валов, выпрессовка и сборка корпуса торцевого уплотнения, разборка и сборка щупов, шабрение подшипников, втулок, разбраковка деталей, сдача в эксплуатацию.
21. Трубопроводчик линейный
Параграф 1. Трубопроводчик линейный, 2-й разряд
123. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ при вскрытии траншей трубопроводов, сварке, продувке и испытании, при ремонте запорной арматуры, водосборников и других устройств и сооружений на трубопроводе;
"Страховка" работающих в загазованных колодцах и котлованах;
удаление старой изоляции с зачисткой труб от ржавчины и дефектных покрытий;
дренирование воды;
засыпка траншей и приямков;
очистка и приведение в порядок территории и помещения;
участие в ограждении мест аварий и восстановительных работах и в погрузочно-разгрузочных работах.
124. Должен знать:
назначение магистральных трубопроводов и его сооружений;
правила пользования магистральной запорной арматурой;
порядок выполнения земляных работ;
способы подключения к линии связи телефонного аппарата и правила пользования средствами связи;
устройство подъемно-такелажных приспособлений;
правила выполнения погрузочно-разгрузочных работах.
Параграф 2. Трубопроводчик линейный, 3-й разряд
125. Характеристика работ:
участие в восстановительных работах на трубопроводе;
центровка труб;
гнутье труб диаметром менее 200 милиметров (далее - мм.);
правка концов труб;
газовая резка и сварка металла;
зачистка кромок труб и отработка после газовой резки и сварки;
установка подъемно-такелажных приспособлений для перемещения труб, звеньев, узлов и оборудования;
разработка грунта;
планировка траншеи для укладки трубопровода;
выполнение плотницких работ при креплении стенок траншей и котлованов с оттеской бревен, брусков, досок; простых малярных работ вручную при ремонте сооружений магистральных трубопроводов с приготовлением грунтовочных и окрасочных составов; несложных штукатурных работ на сооруженных магистральных трубопроводах, а также торкретирование и гидроизоляция колодцев;
ковка деталей по эскизам и шаблонам;
ремонт простых кузнечных, строительных инструментов и изготовление крепежных деталей и несложных изделий;
открытие и закрытие кранов и задвижек;
стравливание газа через свечи;
установка резиновых шаров к глиняных пробок в трубопроводе;
участие в работе по установке и замене запорной арматуры;
подготовка поверхности труб для нанесения антикоррозийной изоляции;
приготовление грунтовки и битумной мастики;
нанесение на трубы изоляции.
126. Должен знать:
правила подготовки концов труб под сварку;
схему расположения запорных устройств;
требования, предъявляемые к установке фасонных частей и запорной арматуры;
приемы работы с пневматическим инструментом;
назначение, свойства и правила нанесения антикоррозийной изоляции на трубопровод;
свойства металлов и марки сталей;
технологии сварочных работ и правила обслуживания ацетиленовых генераторов;
правила выполнения кузнечных, плотницких, штукатурных и малярных работ.
Параграф 3. Трубопроводчик линейный, 4-й разряд

16) бу турбиналары - қалақ, корпус, ротор арасындағы саңылдауларды тексеру; диафрагма, сальник тығыздауыштары, тірек және таяныш подшипниктердегі саңылауларды жасау және белгілеу, орталандыру, реттеу;
17) турбокомпрессорлар - күрделі жөндеу және тапсыру;
18) центрифугалар – валдарды орталандыру, сыртқы тығыздаманы престемелеу және құрастыру, щуптарды құрастыру және бөлшектеу, подшипниктерді, втулкаларды қыру, бөлшектерді бракқа шығару, пайдалануға беру.
21. Желілік труба жүргізуші
Параграф 1. Желілік труба жүргізуші, 2-разряд
124. Жұмыс сипаттамасы:
труба құбырлары траншеяларын ашу, пісіру, үрлеу, сынау кезінде, жаппа арматураны, су жинағыштар мен труба құбырындағы басқа да құрылымдар мен құрылғыларды жөндеу кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
газдалған құжықтар мен қазаншұңқырда жұмыс істеп жүргендерді "Сақтандыру";
трубаларды таттан және ақаулы жабыннан тазалай отырып ескі изоляциясын алу;
суды дренаждау;
траншеялар мен шұқанақтарды толтыру;
аумақты және орынжайды тазалау және тәртіпке келтіру;
апаттар мен қалпына келтіру және тиеу-түсіру жұмыстары орындарын қоршауға қатысу.
125. Білуге тиіс:
магистральдік труба құбырлары мен олардың құрылғыларының нысанын;
магистральдік жаппа арматураны пайдалану ережесін;
жер жұмыстарын орындау тәртібін;
телефон аппаратын байланыс желісіне қосудың тәсілдерін және байланыс құралдарын пайдалану ережесін;
көтеру-такелаж айлабұйымдарының құрылымын;
түсіру-тиеу жұмыстарын орындау ережесін.
Параграф 2. Желілік труба жүргізуші, 3-разряд
126. Жұмыс сипаттамасы:
труба құбырындағы қалпына келтіру жұмыстарына қатысу;
трубаларда орталандыру;
диаметрі 200 мм кем трубаларды майыстыру;
труба ұштарын түзету;
металды газбен кесу және пісіру;
газбен кесіп пісіргеннен кейін труба жиектерін тазалау және өңдеу;
трубаларды, звеноларды, тораптар мен жабдықты орнын ауыстыру үшін көтеру-такелаж айлабұйымдарын орнату;
топырақты әзірлеу;
труба құбырын төсеуге траншея жасау;
траншеялар мен қазаншұңқыр қабырғаларын бөренемен, кесіндімен, тақтаймен шегендей отырып бекіту кезінде ағаш ұстасы жұмыстарын; магистральдік труба құбырлары құрылымдарын жөндеу кезінде қарапайым маляр жұмыстарын; магистральдік труба құбырларында орнатылған құрылғыларды қарапайым сылау жұмыстарын, сондай-ақ құдықтарды торкретирлеу және гидроизоляциялау жұмыстарын орындау;
бөлшектерді эскиздер мен шаблондар бойынша соғып жасау;
қарапайым ұста, құрылым құралдары мен бекітпе бөлшектерін жасау және жөндеу;
крандар мен жаппаларды ашу және жабу;
газды майшамдар арқылы уыттау;
труба құбырындағы балшық тығындарға резина шарларды орнату;
жаппа арматурасын орнату және ауыстыру жұмыстарына қатысу;
труба бетін коррозияға қарсы изоляция салуға дайындау;
грунтовка мен битум мастикасын дайындау;
трубаға изоляция түсіру.

127. Характеристика работ:
монтаж узлов на трубопроводе;
центровка труб;
гнутье труб диаметром свыше 200 мм;
разметка и установка арматуры и фасонных частей по эскизам;
ревизия и ремонт запорной и предохранительной арматуры высокого давления;
опрессовка запорной арматуры, узлов и отдельных участков трубопроводов;
устранение утечек газа, нефти и нефтепродуктов на трубопроводе и арматуре;
набивка и подтяжка сальников у задвижек;
ревизия конденсатосборников;
восстановительные работы на сетях водо- и паропроводов, демонтаж, ремонт и монтаж установленной на них арматуры;
управление трактором при транспортировке грузов и металлоконструкций с применением прицепных приспособлений или устройств, бульдозером при выполнении землянах работ;
слесарная обработка деталей, труб;
нарезка резьбы;
сверление отверстий.
128. Должен знать:
назначение и устройство запорной арматуры трубопровода;
схему расположения и устройство конденсатосборников;
инструкцию и правила обнаружения и устранения утечек газа и нефти;
устройство гидропрессов;
правила и способы слесарной обработки деталей;
свойства металлов и марки сталей, профилактический и текущий ремонт тракторов и бульдозеров.
Параграф 4. Трубопроводчик линейный, 5-й разряд
129. Характеристика работ:
выполнение монтажных и восстановительных работ на трубопроводах с производством сварки, ревизия и ремонт задвижек и кранов, демонтаж и установка контрольно-измерительных приборов, продувка и опрессовка участков трубопровода и монтажных узлов, монтаж переходов, захлестов и катушек;
управление кранами, трубоукладчиками и экскаваторами при прокладке трубопроводов и производство их несложного ремонта;
учет работы крана, трубоукладчика, экскаватора и расхода горюче-смазочных материалов;
обслуживание вакуумной передвижной установки для сбора различных нефтей или нефтепродуктов при авариях;
сварка трубопроводов, работающих под высоким давлением;
разметка для различного рода врезок, отводов и арматуры;
проверка наличия конденсата в пониженных местах трубопровода;
ревизия и ремонт оборудования нефтепродуктоперекачивающих, газораспределительных станций (пунктов) и аварийно-ремонтных пунктов.
130. Должен знать:
схему и устройство всех сооружений трубопроводов;
требования, предъявляемые к монтажу переходов, захлестов и катушек;
правила продувки и опрессовки трубопроводов;
нормы на испытание трубопроводов, сосудов и узлов переключения;
схему расположения трубопроводов и устройство оборудования, нефтепродуктоперекачивающих, газораспределительных станций (пунктов) и аварийно-ремонтных пунктов, чтение чертежей и эскизов;
технологию сварочных работ.
22. Электрослесарь по ремонту оборудования нефтебаз
Параграф 1. Электрослесарь по ремонту оборудования
нефтебаз, 3-й разряд

127. Білуге тиіс:
труба ұштарын пісіруге дайындау ережесін, жаппа құрылғыларының орналасу сызбасын;
үлгілік бөліктер мен жаппа арматурасын орнатуға қойылатын талаптарды;
пневматикалық құралмен жұмыс істеу жолдарын;
труба бетіне коррозияға қарсы изоляция салудың нысанын, қасиеттері мен ережесін;
металдардың қасиеттері мен болаттың маркаларын;
пісіру жұмыстары технологиясын және ацетиленді генераторларға қызмет көрсету ережесін;
ұста, ағаш шебері, сылақшы және сырлаушы жұмыстарын орындау ережесін.
Параграф 3. Желілік труба жүргізуші, 4-разряд
128. Жұмыс сипаттамасы:
труба құбырындағы тораптарды монтаждау;
трубаларды орталандыру;
диаметрі 200 мм артық трубаларды майыстыру;
арматура мен үлгілік бөліктерді эскиздері бойынша белгілеу және орнату;
жоғары қысымды жаппа және сақтандыру арматурасын түгендемелеу және жөндеу;
жаппа арматураны, труба құбырларының жекелеген тораптары мен учаскелерін престемелеу;
труба құбырындағы және арматурадағы газ, мұнай және мұнай өнімдерінің ағуын тоқтату;
жаппалардағы сальниктерді қағу және тарту;
конденсат жинағыштарды түгендеу;
су және бк құбырлары желілеріндегі қалпына келтіру жұмыстары, оларда орнатылған арматураны демонтаждау, жөндеу және монтаждау;
жүктерді және металл конструкцияларын тікемелі айлабұйымдарды немесе құрылғыларды пайдалана отырып бульдозермен тасымалдау, жер жұмыстарын орындау кезінде тракторды жүргізу;
бөлшектерді, трубаларды слесарлік өңдеу;
сызба салу;
саңылауларды бұрғылау.
129. Білуге тиіс:
труба құбырындағы жаппа арматураның нысанын және құрылымын;
конденсат жинағыштардың орналасу сызбасын және құрылымын;
газ, мұнай және мұнай өнімдерінің ағуын анықтау және тоқтату нұсқаулығы мен ережесін;
гидропресс құрылымын;
бөлшектерді слесарьлік өңдеу тәсілдері мен ережесін;
металдардың қасиеттері мен болаттың маркаларын;
тракторлар мен бульдозерлерді алдын ала және ағымдық жөндеуді.
Параграф 4. Желілік труба жүргізуші, 5-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
труба құбырларында монтаждау және қалпына келтіру жұмыстарын пісіру өндірісімен орындау;
жаппалар мен крандарды түгендеу және жөндеу; бақылау-өлшеу аспаптарын демонтаждау және орнату; труба құбырлары мен монтаж тораптары учаскелерін үрмелеу және престемелеу, өтпелерді, қиыспаларды және катушкаларды монтаждау;
труба құбырларын тарту кезінде крандарды, труба төсегіштерді және экскаваторларды басқару және оларды қарапайым жөндеуді жүргізу;
кранның, труба төсегіштің, экскаватордың жұмысы мен жанар-жағармай материалдары шығысының есебін жүргізу;
апат кезінде мұнай немесе мұнай өнімдерін жинауға арналған вакуумді жылжымалы қондырғыға қызмет көрсету;
жоғары қысыммен жұмыс істейтін труба құбырларын пісіру;
түрлі қосу, бұру мен арматураға арналған белгілемелер;
труба құбырларының төмен жерлерінде конденсаттың болуын тексеру;
мұнай өнімдерін айдайтын, газды таратып бөлу стансалары (пункттері) мен авариялық-жөндеу пункттерінің жабдығын түгендеу және жөндеу.

131. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и испытание механического и электрического оборудования, агрегатов и устройств распределительных нефтебаз и автозаправочных станций под руководством электрослесаря более высокой квалификации;
профилактический ремонт бензораздаточных, маслораздаточных и смесительных колонок, счетных механизмов, дозаторов, газоотделителей, компрессоров;
обслуживание передвижных электростанций;
проверка, монтаж, замена и ремонт электрических линий и осветительного оборудования;
слесарная обработка деталей по 11 - 12 квалитетам (4 - 5 классы точности);
уход за оборудованием распределительных нефтебаз и автозаправочных станций.
132. Должен знать:
устройство ремонтируемого оборудования;
технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки колонок, оборудования, агрегатов и устройств;
схему и устройство проводок осветительных установок рабочего, аварийного и безопасного освещения;
приемы и правила работы в сетях освещения;
правила механической эксплуатации нефтебаз и автозаправочных станций;
основы слесарного дела и общие сведения по механике и электротехнике, квалитеты и параметры шероховатости.
Параграф 2. Электрослесарь по ремонту оборудования
нефтебаз, 4-й разряд
133. Характеристика работ:
разработка, ремонт, сборка и испытание механического и электрического оборудования, агрегатов и устройств распределительных нефтебаз и автозаправочных станций;
средний и капитальный ремонт бензораздаточных, маслораздаточных и смесительных колонок, счетных механизмов, дозаторов, газоотделителей, компрессоров;
установка и ремонт автоматической станции налива нефтепродуктов в цистерны, сливо-наливных стояков, сливных приборов, железнодорожных и автоналивных эстакад, контрольно-измерительных приборов, запорной и регулирующей аппаратуры трубопроводов и оборудования маслорегенерационных установок;
обслуживание передвижных автозаправочных станций;
слесарная обработка деталей и узлов по 7 - 10 квалитетам (2 - 3 классам точности);
составление дефектных ведомостей на ремонт.
134. Должен знать:
устройство ремонтируемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
способы устранения дефектов в процессе ремонта, сборки и испытания оборудования;
правила технической эксплуатации резервуарных парков, парокотельных, сливо-наливных эстакад, маслорегенерационных установок;
основы механики, электротехники, электро-, газосварки и черчения;
способы регулировки и градуировки приборов и аппаратов;
правила расчета сопротивлений;
схемы технологической обвязки насосной, резервуарного парка, разливочной сливо-наливных эстакад, маслорегенерационных установок, автозаправочных станций;
причины неполадок обслуживаемого оборудования и способы их предупреждения;
физические и химические свойства нефтепродуктов.
Параграф 3. Электрослесарь по ремонту оборудования
нефтебаз, 5-й разряд

131. Білуге тиіс:
труба құбырларының барлық жабдықтарының сызбасы мен құрылымын;
өтпелерді, қиыспаларды және катушкаларды монтаждауға қойылатын талаптарды;
труба құбырларын үрмелеу және престемелеу ережесін;
труба құбырларын, ыдыстар мен қайта қосу тораптарын сынау нормаларын;
труба құбырларының және мұнай өнімдерін айдайтын, газды таратып бөлу стансалары (пункттері) мен авариялық-жөндеу пункттерінің жабдығын орналасу сызбасын;
сызбалар мен эскиздерді оқуды;
пісіру жұмыстары технологиясын.
Экскаватор машинисіне: жұмыстарды шөмішінің сыйымдылығы 0,4 куб.м артық бір шөмішті экскаватормен немесе шөмішінің сыйымдылығы 20 л артық роторлы эскаватормен (арна қазатын немесе траншеялық), немесе Э-2516, Э-4010 "Сатур" типтес универсалды жер қазу-жоспарлау машиналарымен орындау кезінде – 6-разряд беріледі.
Қуаты 73 кВт (100 л.с.) артық труба төсегіш машинисіне – 6-разряд беріледі.
Тиісінше желілік труба төсеушінің біліктілігі 6-разрядтан төмен болмауға тиіс.
22. Мұнай базаларының жабдығын жөндеу жөніндегі электр слесарі
Параграф 1. Мұнай базаларының жабдығын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 3-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары электр слесарінің басшылығымен таратып бөлу мұнай базалары мен автомобильдерге май құю стансаларының механикалық және электр жабдығын, агрегаттары мен құрылғыларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау;
бензинді таратып бөлу, майда таратып бөлу және араластыру колонкаларын, есептеу механизмдерін, дозаторларды, газ айырғыштарды, компрессорларды алдын ала жөндеу;
жылжымалы электр стансаларына қызмет көрсету;
электр желілері мен жарық беру жабдығын тексеру, монтаждау, ауыстыру және жөндеу;
бөлшектерді 11-12 квалитеттер (4–5 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлік өңдеу;
таратып бөлу мұнай базалары мен автомобильдерге май құю стансаларының жабдығын күтіп баптау.
133. Білуге тиіс:
жөнделетін жабдықтың құрылымын;
колонкаларды, агрегаттары мен құрылғыларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынаудың технологиялық кезектілігін;
жұмысшы, авариялық және қауіпсіз жарық беру сымдарының сызбасын және құрылымын;
жарық беру желілеріндегі жұмыстың ережесі мен жолдарын;
мұнай базалары мен автомобильдерге май құю стансаларының механикалық пайдалану ережесін;
слесарь ісі негіздерін және механика мен электротехника жөніндегі негізгі деректерді;
бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Параграф 2. Мұнай базаларының жабдығын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 4-разряд
134. Жұмыс сипаттамасы:
таратып бөлу мұнай базалары мен автомобильдерге май құю стансаларының механикалық және электр жабдығын, агрегаттары мен құрылғыларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау;
бензинді таратып бөлу, майда таратып бөлу және араластыру колонкаларын, есептеу механизмдерін, дозаторларды, газ айырғыштарды, компрессорларды күрделі жөндеу;
мұнай өнімдерін цистерналарға автоматты құю стансаларын, құю-ағызу тіректерін, құю аспаптарын, теміржол және автоқұю эстакадаларын; бақылау-өлшеу аспаптарын орнату және жөндеу;
автомобильдерге май құю жылжымалы стансаларын қызмет көрсету;
бөлшектерді 7-11 квалитеттер (2–3 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлік өңдеу;
жөндеуге ақау ведомостарын жасау.

135. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и испытание полуавтоматических, автоматических устройств для налива нефтепродуктов в цистерны и пультов управления распределительных нефтебаз, бензораздаточных, маслораздаточных и смесительных колонок, работающих с дистанционного пульта управления;
испытание и сдача в эксплуатацию приборов;
обслуживание плавучих автозаправочных станций;
проверка на точность и производительность приборов и оборудования;
вычисление абсолютной и относительной погрешности при проверке и испытании приборов;
регулирование механических и электрических схем и автоматических устройств;
слесарная обработка деталей и узлов по 6 - 7 квалитетам (1 - 2 классам точности);
разборка, ремонт и сборка узлов и оборудования в условиях напряженной и плотной посадок.
136. Должен знать:
конструктивные особенности ремонтируемого оборудования стационарных, передвижных и плавучих автозаправочных станций, полуавтоматических и автоматических топливораздаточных колонок;
устройств для налива нефтепродуктов в цистерны;
правила регулировки всех узлов и электронных схем, применяемых на автозаправочных станциях и нефтебазах, способы определения преждевременного износа деталей;
правила испытания оборудования на точность, мощность и производительность;
правила и способы балансировки машин.
Параграф 4. Электрослесарь по ремонту оборудования
нефтебаз, 6-й разряд
137. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и испытание систем дистанционного управления и телемеханики распределительных нефтебаз, комплексных систем автоматики насосных станций;
монтаж и регулировка работы электроприводной запорной арматуры с дистанционным управлением;
выявление и устранение дефектов во время эксплуатации оборудования;
руководство работой электрослесарей более низкой квалификации.
138. Должен знать:
конструктивные особенности, кинематические и электрические схемы ремонтируемого оборудования;
методы ремонта, сборки, монтажа и испытания отремонтированного оборудования, допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению поломок, износа и аварий.
Приложение 1
К Единому тарифно-квалификационному
справочнику работ и профессий рабочих
(выпуск 34)
Перечень технологических установок и производств по категориям
Установки 1 категории, обслуживаемые операторами технологических установок 6-го разряда
А. Переработка нефти

135. Білуге тиіс:
жөнделетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын;
жөндеу процесінде ақауларды жою тәсілдерін;
жабдықты құрастыру және сынауды;
резервуар парктерін, бу қазандықтарын, ағызу-құю эстакадаларын техникалық пайдалану ережесін;
механика, электротехника, электр, газбен пісіру және сызу негіздерін;
аспаптар мен аппараттарды реттеу тәсілдерін;
қарсыласуды есептеу ережесін;
насос, резервуар паркін, таратып ағызу-құю эстакадаларын, май генерациялау қондырғыларын, автомай құю стансаларының техникалық байламдау сызбасын, қызмет көрсететін жабдықтың ақауы себептері мен олардың жою тәсілдерін;
мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттерін.
Параграф 3. Мұнай базаларының жабдығын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 5-разряд
136. Жұмыс сипаттамасы:
таратып бөлу мұнай базаларының мұнай өнімдерін цистерналарға құюға арналған жартылай автоматты, автоматты құрылғылары мен басқару пульттерін; қашықтықтан басқарылатын бензинді таратып бөлу, майда таратып бөлу және араластыру колонкаларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау;
аспаптарды сынау және пайдалануға тапсыру;
жүзбелі автомай құю стансаларына қызмет көрсету;
аспаптар мен жабдықтың өнімділігі мен дәлдігін тексеру;
аспаптарды сынау және тексеру кезінде абсолюттік және салыстырмалы ауытқуын есептеу;
механикалық және электр сызбалары мен автоматты құрылғыларды реттеу;
бөлшектерді 6-7 квалитеттер (1-2 дәлдік сыныбы) бойынша слесарлік өңдеу;
қауырт және тығыз орнату кезінде тораптар мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру.
137. Білуге тиіс:
стационарлық, жылжымалы және жүзбелі автомай құю стансаларының, жартылай автоматты және автоматты отын тарату колонкаларының, мұнай өнімдерін цистерналарға құюға арналған құрылғылардың жөнделетін жабдығының конструктивтік ерекшеліктерін;
автомай құю стансаларында қолданылатын барлық тораптар мен электрондық сызбаларды реттеу ережесін;
бөлшектердің мерзімінен бұрын тозуын айқындау тәсілдерін;
жабдықтың дәлдігін, қуаты мен өнімділігін сынау ережесін;
машиналарды теңгермелеу ережесі мен тәсілдерін.
Параграф 4. Мұнай базаларының жабдығын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 6-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
таратып бөлу мұнай базаларының қашықтықтан басқару және телемеханика жүйелерін, насос стансаларының кешенді автоматика жүйелерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау;
қашықтықтан басқарылатын электр жетекті жаппа арматурасын монтаждау және реттеу;
жабдықты пайдалану кезінде ақауларды анықтау және жою;
біліктілігі анағұрлым төмен электр слесарінің жұмысына басшылық ету.
139. Білуге тиіс:
жөнделетін жабдықтың конструктивтік ерекшеліктерін, кинематикалық және электр сызбасын;
жөнделген жабдықты жөндеу, құрастыру, монтаждау және сынау әдісін;
жұмыс істеп тұрған бөлшектерге, тораптарға, механизмдерге жол берілетін жүктемені және сынудың, тозудың және апаттардың алдын алу шараларын.
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының
(34-шығарылым) 1-қосымшасы
Технологиялық жабдықтар мен өндірістердің санаттар бойынша
тізбесі
6-разрядтағы технологиялық қондырғылар операторлары қызмет көрсететін І санатты қондырғылар:
А. Мұнайды қайта өңдеу.

1. Атмосферно-вакуумная (трубчатая) производительностью свыше 3200 т. в сутки.
2. Вакуумные (трубчатые).
3. Атмосферная трубчатая мощностью свыше 4500 т. в сутки.
4. Атмосферная трубчатая мощностью свыше 3200 т. в сутки с одновременным процессом выщелачивания дистиллятов.
5. Комбинированная установка типа ЛК-6У.
6. Термический крекинг.
7. Крекинг (комбинированная установка).
8. Каталитический крекинг с неподвижным катализатором.
9. Каталитический крекинг с подвижным катализатором.
10. Установка типа ГК-3
11. Каталитический риформинг.
12. Комбинированная установка каталитического риформирования гидроочистки дизельного топлива (ЖЕКС).
13. Установка пиролиза.
14. Установка по производству ксилолов (параксилола и ортоксилола) и продуктов на их основе.
15. Установка гидроочистки.
16. Карбамидная очистка светлых нефтепродуктов.
17. Комбинированная нетиповая установка (совмещенная ЭЛОУ с перегонкой нефти) производительностью более 1000 т. в сутки.
18. Гидрокрекинг.
19. Комбинированные установки комплексной подготовки нефти и газа.
20. Полунепрерывное термическое коксование "Майли".
Б. Переработка и очистка газа
21.Установки газофракционирующие, абсорбционно-газофракционирующие и маслоабсорбционные.
22. Установки по расщеплению и разделению газов.
23. Установки по очистке газа: мышьяково-содовым и медно-аммиачным раствором.
24. Конверсия газа.
25. Установка по отделению продуктов синтеза от остаточного газа.
26. Комбинированные установки по совместной переработке газа и конденсата.
27. Установки по выработке гелия.
28. Установки стабилизации газового конденсата и фракционирования нестабильного бензина.
29. Установка очистки и осушки газа от сернистых соединений.
30. Аммиачная, пропановая и этановая холодильные установки.
31. Установка очистки газов от меркаптанов на твердом адсорбенте.
32. Установка получения элементарной серы.
33. Установка переработки сероводорода, содержащего конденсат.
34. Установка получения широкой фракции легких углеводородов.
35. Азотно-кислородная установка.
36. Установка стабилизации сероводорода, содержащего конденсат, очистки пропанобутановой фракции от меркаптанов щелочью и получения пропанохладоагента.
37. Установка грануляции серы.
38. Установка дегазации, хранения и отгрузки серы.
39. Установка доочистки отходящих газов методом Клин-эйр.
40. Установка доочистки отходящих газов методом сульфрен.
41. Установка фильтрации и хранения амина.
42. Установка регенерации и хранения моноэтиленгликоля.
43. Установка сжигания серосодержащих жидких стоков и активированного угля.
44. Установка по закачке промышленных стоков в пласт.

1. Өнімділігі тәулігіне 3000 т жоғары атмосфералық-вакуумді (трубалы) қондырғылар.
2. Вакуумділер (трубалы).
3. Қуаты тәулігіне 4500 т жоғары атмосфералық-вакуумді (трубалы) қондырғылар.
4. Қуаты тәулігіне кемінде 3200 т дистилляторларды бір мезгілде сілітлеуші атмосфералық (трубалы) қондырғылар.
5. ЛК-6У құрамалы қондырғысы.
6. Термиялық крекинг.
7. Kpeкинг (құрамалы қондырғы).
8. Жылжымайтын катализаторы бар каталитикалық крекинг.
9. Жылжымалы катализаторы бар каталитикалық крекинг.
10. ГК-3 құрамалы қондырғысы.
11. Каталитикалық риформинг.
12. Бензинді каталитикалық реформалау және дизель отынын гидро тазалау құрамалы қондырғысы(ЖЕКСА).
13. Пиролиз қондырғысы.
14. Ксилол (параксилол және ортоксилола) өндіру қондырғысы.
15. Гидротазалау қондырғысы.
16. Мөлдір мұнай өнімдерін карбамидті тазарту.
17. Құрамалы типтік емес қондырғы (ЭЛОУ мұнай айдаумен ұштастырылған) өнімділігі тәулігіне 1000 т астам.
18. Гидрокрекинг.
19. Мұнай мен газды кешенді дайындау құрамалы қондырғылары.
20. "Майли" жартылай үздіксіз термиялық кокстеу.
Б. Газды қатй өңдеу және тазалау.
21. Газофракциондаушы, абсорбциялық-газды фракциондаушы және майды абсорбциондаушы қондырғылар.
22. Газды ыдырату және бөлу қондырғылары.
23. Газды: мышьяк-содалы және мысты-аммиак ерітіндісімен тазалау қондырғысы.
24. Газды конверсиялау.
25. Синтез өнісмін қалдық газдан бөлу қондырғысы.
26. Газ бен конденсатты бірлесіп өңдейтін құрамалы қондырғылар.
27. Гелий шығаратын қондырғылар.
28. Газ конденсатын тұрақтандыру және тұрақсыз бензинді фракциондау қондырғысы.
29. Газды күкірт қоспасынан тазалаушы және кептіруші қондырғы.
30. Аммиакты, пропанды және этанды тоңазыту қондырғысы.
31. Қатты абсорбенттегі меркаптандарды газдан тазарту қондырғысы.
32. Элементарлы күкірт алу қондырғысы.
33. Конденсатты күкірт сутегін қайта өңдеу қондырғысы.
34. Жеңіл көміртегінің кең фракциясын алу қондырғысы.
35. Азот-қышқылды қондырғы.
36. Конденсатты күкірт сутегін тұрақтандыру, пропан-бутан фракциясын меркаптандардан сілтімен тазарту және пропанохладоагент алу қондырғысы.
37. Күкіртті қиыршықтау қондырғысы.
38. Күкіртті дегазациялау, сақтау және жөнелту қондырғысы.
39. Ұшпа газдарды Клин-эйр әдісімен тазалау қондырғысы.
40. Ұшпа газдарды сульфрен әдісімен тазалау қондырғысы.
41. Аминді сүзу және сақтау қондырғысы.
42. Моноэтиленгликолді регенерациялау және сақтау қондырғысы.
43. Күкіртті сұйық ақпаларды және белсенді көмірді жағу қондырғысы.
44. Өнеркәсіптік ағындарды қабаттарға сіңіру қондырғысы.

45. Установка осушки и очистки газа суммарной мощностью свыше 10 млн.м3 в сутки диэтаноламином с применением искусственного холода.
В. Производство высокооктановых добавок и синтетических продуктов
46. Алкилирование серной кислотой, хлористым алюминием и ортофосфорной кислотой.
47. Производство октола.
48. Гидрирование и дегидрирование (ароматизация).
49. Парофазное гидрирование (не менее двух блоков).
50. Синтез и экстракция углеводородов.
51. Производство эталонного топлива, индивидуальных углеводородов и высших спиртов.
52. Производство формалина.
53. Установка изомеризации бензиновых фракций ЛИ-150.
Г. Производство масел, смазок и присадок к маслам
54. Деасфальтизация.
55. Селективная очистка фенолом и другими растворителями.
56. Депарафинизация масел.
57. Депарафинизация масел карбамидом.
58. Производство синтетических смол.
59. Производство синтетических жирных кислот.
60. Установка контактного фильтрования мощностью свыше 20 тыс.т. в месяц.
61. Производство смазок при обслуживании не менее 10 варочных аппаратов.
62. Нетиповая комбинированная установка по контактной очистке спецмасел производительностью менее 20 тыс.т. в месяц.
63. Производство спецмасел и ароматизированного масляного теплоносителя АМТ-300.
Д. Производство катализаторов
64. Производство всех катализаторов при работе без начальника смены.
65. Производство антистарителя резины.
Е. Производство газа, полукокса, переработка сланца, продуктов газификации и полукоксования
66. Газогенераторные станции и цехи.
67. Камерные печи.
68. Печи полукоксования угля.
69. Термическая переработка сланцевого бензина.
70. Ректификация фенолов и кислородных соединений.
Ж. Прочие производства
71. Полунепрерывное и контактное коксование.
72. Получение водорода конверсией углеводородов при наличии в составе установки отделения очистки газа.
73. Производство литейного крепителя из продуктов на установках производительностью 12000 т. в год и более.
74. Производство парафина.
75. Опытные и полупромышленные установки.
76. Производство моющих веществ.
77. Производство РАС (рафинированного алкиларилсульфоната).
78. Установка получения дитолилметана.
79. Производство элементарной серы.
80. Установка демеркаптанизации бензинов "Мерокс".
81. Производство синтетических жирных спиртов.
82. Установка по подготовке и классификации угля и полукокса.
83. Производство пластификаторов.
84. Производство жидкого гелия.
85. Производство газовых смесей.
Установки II категории, обслуживаемые операторами технологических установок 5-го разряда:
А. Переработка нефти
1. Электрообессоливающая и термообессоливающая установки.

45. Сомаланған қуаты тәулігіне 10 млн. м3 жоғары газды жасанды суықты қолдана отырып диэтаноламинмен кептіру және тазарту қондырғысы.
В. Жоғары октанды қоспалар мен синтетикалық өнімдер өндірісі.
46. Күкірт қышқылымен, хлорлы алюминиймен және ортофосфорлы қышқылмен алкилирлеу.
47. Октол өндірісі.
48. Гидрирлеу және дегидрирлеу (жұпарландыру).
49. Парофазалы гидрирлеу (кемінде екі блокты).
50. Көмірқышқылдарын синтездеу және экстракциялау.
51. Эталонды отын, дербес көмірқішқылдар мен жоғары спирт өндірісі.
52. Формалин өндірісі.
53. ЛИ-150 бензинді фракцияларды изомеризациялау қондырғысы.
Г. Май, жақпа мен май присадкалары өндірісі.
54. Деасфальттау.
55. Фенолмен және басқа да еріткіштермен селективті тазалау.
56. Майларды депарафинизациялау.
57. Майларды карбамидпен депарафинизациялау.
58. Синтетикалық шайыр өндірісі.
59. Синтетикалық майлы қышқылдар өндірісі.
60. Қуаты айына 20 мың т астам контактілі сүзу қондырғысы.
61. Кемінде 10 пісіру аппаратына қызмет көрсету кезіндегі жақпа өндірісі.
62. Өнімділігі айына 20 мың т арнаулы майларды контактілі тазалаушы типтік емес құрамалы қондырғы.
63. Арнаулы майлар мен АМТ-300 хош иісті май жылу жеткізгіші өндірісі.
Д. Катализатор өндірісі.
64. Ауысым бастығысыз жұмыс кезіндегі барлық катализаторлар өндірісі.
65. Резинаның тозудан сақтауыш өндірісі.
Е. Газ, жартылай кокс, сланецті, газдандыру және жартылай кокстеу өнімдері өндірісі.
66. Газ генераторлы станциялар мен цехтар.
67. Камералы пештер.
68. Көмірді жартылай кокстеу пештері.
69. Сланецті бензинді термиялық қайта өңдеу.
70. Фенолды және көмірқышқыл қоспаларын ректификациялау.
Ж. Басқа да өндірістер.
71. Ішінара үздіксіз және контактілі кокстеу.
72. Қондырғы құрамында газды тазарту бөлімшесі болғанда, көміртегі конверсиясымен сутегін алу.
73. Өнімділігі жылына 12000 т және одан жоғары қондырғылардағы құю бекіткішін өндіру.
74. Парафин өндірісі.
75. Тәжірибелік және жартылай өнеркәсіптік қондырғылар.
76. Жуу заттары өндірісі.
77. РАС (рафинирлендірілген алкиларилсульфонат) өндірісі.
78. Дитолилметан алу қондырғысы.
79. Элементарлы күкірт өндірісі.
80. "Мерокс" бензинін демеркаптанизациялау қондырғысы.
81. Синтетикалық майлы спирт өндірісі.
82. Көмір мен жартылай коксті дайындау және сыныптау қондырғысы.
83. Пластификатор өндірісі.
84. Сұйық гелий өндірісі.
85. Газ қоспасы өндірісі.
5-разрядтағы технологиялық қондырғылар операторлары қызмет көрсететін ІІ санатты қондырғылар:
А. Мұнайды қайта өңдеу.
1. Электр тұзсыздандыру және термотұзсыздандыру қондырғылары.

2. Атмосферно-вакуумные (трубчатые) установки мощностью от 1000 т. до 3000 т. в сутки.
3. Комбинированная установка "Борман".
4. Ректификация и азеотропная перегонка.
5. Очистка и эащелачивание светлых нефтепродуктов.
6. Стабилизация нефти и дистиллятов мощностью свыше 1000 т. в сутки.
7. Атмосферные (трубчатые) установки мощностью менее 4500 т. в сутки.
8. Вторичная перегонка и четкая ректификация.
9. Атмосферные (трубчатые) установки производительностью менее 3200 т. в сутки с одновременным выщелачиванием дистилляторов.
10. Вакуумная перегонка системы "Баджер".
Б. Переработка и очистка газа
11. Доулавливание бензина и осушка газа.
12. Установка очистки газа: фенолятом натрия, моноэтаноламином.
13. Производство газового бензина.
14. Установка очистки от физических примесей и осушки газа производительностью свыше 10 млн.м3 в сутки на магистральных газопроводах.
15. Установки стабилизации газоконденсата и вторичной перегонки бензина типа 22/4.
16. Установки стабилизации нестабильного бензина и газового конденсата.
17. Маслоабсорбционные газоотбензинивающие установки.
18. Установки низкотемпературной конденсации ( далее - НТК).
19. Установки диэтанизации.
20. Установки хранения и транспортировки сжиженных газов.
В. Производство высокооктановых добавок и синтетических продуктов
21. Алкилирование при помощи фосфорнокислого катализатора.
22. Полимеризация.
23. Гидрирование изооктилена.
24. Гидрирование продуктов синтеза.
25. Окисление церезина.
Г. Производство масел, смазок и присадок к маслам
26. Кислотно-щелочная очистка.
27. Щелочная очистка при работе аппаратуры под давлением.
28. Производство смазок при обслуживании менее 10 сварочных аппаратов в окислительных установках.
29. Производство восковой продукции и церезина.
30. Установка контактного фильтрования мощностью менее 20 тыс.т. в месяц.
31. Окислительная установка заводов по выработке смазок.
Д. Производство катализаторов
32. Производство очистной массы для тонкой сероочистки.
33. Производство аэрогеля.
Е. Производство газа, полукокса, переработка сланца, продуктов газификации и полукоксования
34. Конденсация и улавливание смолы или продуктов синтеза.
35. Термообессоливание и перегонка смол.
36. Извлечение фенолов и кислородных соединений.
37. Производство смол, клея, дубителей и других продуктов из сланцевого сырья.
38. Туннельные печи и переработка мелкого сланца с твердым теплоносителем.
Ж. Прочие производства.
39. Установка инертного газа производительностью более 2000 м3/ч.
40. Производство кокса в кубах.
41. Производство контакта (белого, нейтрализованного черного и контакта Петрова).

2. Қуаты тәулігіне 1000-нан 3000 т дейінгі атмосфералық-вакуумді (трубалы) қондырғылар.
3. "Борман" құрамалы қондырғысы.
4. Ректификациялау және азеотропты қайта айдау.
5. Мөлдір мұнай өнімдерін тазалау және сілтілеу.
6. Қуаты тәулігіне 1000 т астам мұнай мен дистилляттарды тұрақтандыру.
7. Қуаты тәулігіне кемінде 4500 т атмосфералық (трубалы) қондырғылар.
8. Қайталап айдау және нақты ректификациялау.
9. Қуаты тәулігіне кемінде 3200 т дистилляторларды бір мезгілде сілітлеуші атмосфералық (трубалы) қондырғылар.
10. "Баджер" жүйелі вакуумді қайта айдау.
Б. Газды қайта өңдеу және тазалау.
11. Бензинді ұстау және газды кептіру.
12. Газды: натрий фенолятымен, моноэтаноламинмен тазалау қондырғысы.
13. Газ бензинін өндіру.
14. Магистральді труба құбырларындағы газды табиғи қоспалардан тазартып кептіретін өнімділігі тәулігіне 10 млн.м3 жоғары қондырғы.
15. Газ конденсаты тұрақтандыру және бензинді қайталама айдайтын 22/4 үлгісіндегі қондырғылар.
16. Тұрақсыө бензин мен газ конденсатын тұрақтандыру қондырғылары.
17. Май абсорбциондық газды бензиннен айыратын қондырғылар.
18. Төмен температуралы конденсациялау (НТК) қондырғылары.
19. Диэтанизацялау қондырғылары.
20. Сұйытылған газды сақтау және тасымалдау қондырғылары.
В. Жоғары октанды қоспалар мен синтетикалық өнім өндірісі.
21. Фосфор қышқылды катализатор көмегімен алкилирлендіру.
22. Полимеризациялау.
23. Изооктиленді гидрирлендіру.
24. Синтез өнімін гидрирлендіру.
25. Церезинді қышқылдандыру.
Г. Май, жақпалар мен май присадкалары өндірісі.
26. Қышқылды-сілтілі тазарту.
27. Аппаратура қысыммен жұмыс істеген кезде сілтімен тазарту.
28. Қышқылдандыру қондырғыларында 10-нан кем пісіру аппаратына қызмет көрсету кезінде жақпа өндіру.
29. Балауыз өнімі мен церезин өндірісі.
30. Қуаты айына 20 мың т кем контактілі сүзгілеу қондырғысы.
31. Жақпа шығару зауыттарының қышқылдандыру қондырғысы.
Д. Катализатор өндірісі.
32. Жұқа күкіртті тазалауға арналған тазарту массасы өндірісі.
33. Аэрогель өндірісі.
Е. Газ, жартылай кокс өндірісі, сланецті, газдандыру және жартылай кокс өнімдерін қайта өңдеу.
34. Шайыр және синтез өнімін конденсациялау және ұстап қалу.
35. Шайырды термотұзсыздандыру және қайта айдау.
36. Фенол және оттегі қоспаларын алу.
37. Шайыр, желім, қатырушы және сланец шикізатынан алынатын басқа да өнімдер өндірісі.
38. Туннель пештері мен қатты жылужеткізгіші бар сланецті қайта өңдеу.
Ж. Басқа да өндірістер.
39. Өнімділігі 2000 м3/с. жоғары инертті газа қондырғысы.
40. Коксті кубтарда өндіру.
41. Контакті өндірісі (ақ, бейтараптандырылған қара және Петров контактісі).

42. Производство битума на установках мощностью более 100 тыс.т. в год.
43. Производство сланцебитума.
44. Производство азолята.
45. Установка литейного крепителя путем компаудирования любой производительности.
46. Производство рубракса.
47. Регенерация кислого гудрона, обесмасливание и раскисление щелочных отходов.
48. Регенерация отработанной глины.
49. Электроочистка трансформаторного масла в поле высокого напряжения.
50. Производство пенообразователя.
51. Сернокислотная очистка.
52. Установка сжигания химически загрязненных вод.
53. Установка подготовки сырья и отпуска продукции.
Установки III категории, обслуживаемые операторами технологических установок 3-4 разрядов:
А. Переработка нефти
1. Переработка нефти на установках до 1000 т. в сутки.
Б. Переработка и очистка газа
2. Установки очистки газа:
трикалийфосфатом.
отмывка водой или раствором щелочи,
болотной рудой,
тонкой сероочистки.
3. Установка очистки, осушки и одоризации газа.
4. Установки очистки газа от физических примесей и осушка его производительностью менее 10 млн.м3 в сутки.
5. Углеадсорбционные установки.
Г. Производство масел, смазок и присадок к маслам
6. Щелочная очистка масел при работе аппаратуры с нормальным давлением.
7. Вакуумная разгонка масел и гача.
Ж. Прочие производства
8. Производство мылонафта и асидолмылонафта.
9. Получение азота.
10. Установка получения инертного газа производительностью менее 2000 м3/ч.
11. Дробление и активация отбеливающих глин (при обслуживании всех отделений).
12. Установка по производству нефтяных ростовых веществ (далее - НРВ).
13. Производство битума на установках мощностью менее 100 тыс.т. в год.

42. Қуаты жылына 100 мың т қондырғыларда битум өндіру.
43. Сланцебитум өндірісі.
44. Азолят өндірісі.
45. Кез келген өнімділіктегі құйма бекіткішті компаудирлеу арқылы орнату.
46. Рубракс өндірісі.
47. Қышқыл гудронды регенерациялау, сілті қалдықтарын майландыру және қышқылдату.
48. Жұмысталған балшықты регенерациялау.
49. Жоғары қычсым алаңындағы трансформатор майын электрмен тазарту.
50. Көбік құрауыш өндірісі.
51. Күкіртқышқылды тазалау.
52. Химиялық лас суларды жағу қондырғысы.
53. Шикізатты дайындау және өнімді босату қондырғысы.
3-4-разрядтағы технологиялық қондырғылар операторлары қызмет көрсететін ҢІІ санатты қондырғылар:
А. Мұнайды қайта өңдеу.
1. Мұнайды қондырғыларда тәулігіне 1000 т дейін қайта өңдеу.
Б. Газды қайта өңдеу және тазарту.
2. Газды:
трикалийфосфатпен,
сумен немесе сілті ерітіндісімен,
батпақты кенмен,
жұқа күкіртті тазалау қондырғылары.
3. Газды тазарту, кептіру жітілендіру қондырғысы.
4. Газды табиғи қоспалардан тазарту және оны кептіретін өнімділігі тәулігіне 10 млн.м3 кем қондырғылар.
5. Көмірді адсорбциондау қондырғылары.
Г. Май, жақпа және май присадкалары өндірісі.
6. Аппаратураның қалыпты қысыммен жұмысы кезінде майды сілтілеп тазарту.
7. Май мен газды вакуумді айдау.
Ж. Басқа да өндірістер.
8. Мылонафт және асидолмылонафт өндірісі.
9. Азот алу.
10. Өнімділігі 2000 м3/с кем инертті газ алу қондырғысы.
11. Ағартушы балшықты ұнтақтау және белсендіру (барлық бөлімшелерге қызмет көрсету кезінде).
12. Мұнай өсіргіш заттарды өндіру қондырғысы (НРВ).
13. Қуаты жылына 100 мың.т кем қондырғыларда битум өндіру.