О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 августа 2011 года № 232-ө и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 293 "Об утверждении формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов"
Совместный приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 315-ө и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 300. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2012 года № 8122. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 431 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 474
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики РК от 24.06.2015 № 431 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 474 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и в целях реализации пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 августа 2011 года № 232-ө и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 293 «Об утверждении формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7222, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 22 октября 2011 года № 37-338 (26728-26729)) следующие изменения и дополнения:
в форме проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов, утвержденного указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
«
13
Природопользователь информирует уполномоченный орган в области охраны окружающей среды о происшедших авариях с выбросом и сбросом загрязняющих веществ в окружающую среду в течение двух часов с момента их обнаружения
»;
строку, порядковый номер 38, изложить в следующей редакции:
«
38
Захоронение пирофорных отложений, шлама и керна в целях исключения возможности загорания или отравления людей производится согласно проекту и по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом санитарно-эпидемиологической службы и местными исполнительными органами
»;
строку, порядковый номер 46, изложить в следующей редакции:
«
46
Соблюдение нормативов предельно допустимых вредных воздействий на подземные водные объекты, установленных уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченными государственными органами в области охраны окружающей среды, по изучению и использованию недр, государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
»;

"Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеру жөніндегі тексеріс парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 232-Ө және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 293 бірлескен бұйрығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 315-Ө және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 300 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 4 желтоқсанда № 8122 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 431 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 474 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2015 № 431 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 474 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 17-бабының 38-тармағына сәйкес және 2011 жылғы 6 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 15-бабының 1-тармағын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. «Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеру жөніндегі тексеріс парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 232-ө және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 293 бірлескен бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 30 қыркүйекте № 7222 тіркелді, 2011 жылғы 22 қазанда № 508-509 (26901), 2011 жылғы 27 қазанда № 517 (26909) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген, Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеру жөніндегі тексеріс парағында:
реттік нөмірі 13 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
13.
Табиғат пайдаланушы қоршаған ортаға ластаушы заттар шығарылған және төгілген авариялар туралы ол анықталған кезден бастап екі сағат ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға хабарлауы
»;
реттік нөмірі 38 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
38.
Жану мүмкіндігін немесе адамдардың улану ықтималдығын болғызбау мақсатында пирофорлық шөгінділерді, шламды мен кернді көму жобаға сәйкес және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органы мен жергілікті атқарушы органдардың келісімі бойынша жүргізілуі.
»;
реттік нөмірі 46 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
46.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдармен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жерасты су объектілеріне шекті жол берілетін зиянды әсерлердің нормативтерінің сақталуы.
»;

дополнить строкой, порядковый номер 57-1, следующего содержания:
«
57-1
Оборудование недропользователем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, регулирующими устройствами, консервации или ликвидации гидрогеологических скважин, в том числе самоизливающихся и разведочных, а также скважин, не пригодных к эксплуатации или использование которых прекращено
»;
строку, порядковый номер 61, изложить в следующей редакции:
«
61
Природопользователи соблюдают нормативы предельно допустимых вредных воздействий на подземные водные объекты, установленные уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, по изучению и использованию недр, государственным органом санитарно-эпидемиологической службы
»;
строку, порядковый номер 69, изложить в следующей редакции:
«
69
Строительство, реконструкция, эксплуатация, консервация, ликвидация предприятий и других сооружений, влияющих на состояние водных объектов, при наличии положительных заключений уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда и государственного органа санитарно-эпидемиологической службы
»;
строку, порядковый номер 84, изложить в следующей редакции:
«
84
Буровая платформа (баржа) и обслуживающие ее суда оборудуются установкой для очистки и обеззараживания сточных вод или для сбора, хранения и последующей передачи сточных вод на специализированные суда или береговые приемные устройства. Для сбора или обработки мусора (измельчения или прессования) предусматриваются соответствующие устройства. На буровых платформах (баржах) не осуществляется сжигание мусора.
»;
строку, порядковый номер 85, изложить в следующей редакции:
«
85
Проведение любых видов строительных и иных работ без использования взрывных работ в толще воды и на морском дне. Взрывные работы под морским дном осуществляются по разрешению уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда и по изучению и использованию недр
»;
дополнить строкой, порядковый номер 92-1, следующего содержания:
«
92-1
Размещение абсорбентов и материалов, необходимых для ограждения и сбора последствий разливов при проведении нефтяных операций на море, на каждом морском сооружении и на каждом судне, на которых осуществляется перевозка нефти и нефтесодержащих грузов
»;
дополнить строкой, порядковый номер 97-1, следующего содержания:
«
97-1
Проведение недропользователем мониторинга производственного процесса путем наблюдения и замеров на устьях скважин согласно правилам организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря
»;
строку, порядковый номер 100, изложить в следующей редакции:
«

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 57-1 қатармен толықтырылсын:
«
57-1.
Жер қойнауын пайдаланушы гидрогеологиялық, оның ішінде өздігінен ағып шығатын және барлау ұңғымаларын, сондай-ақ пайдалануға жарамсыз немесе пайдаланылуы тоқтатылған ұңғымаларды реттегіш құрылғылармен жабдықтауы, консервациялауы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоюы.
»;
реттік нөмірі 61 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
61.
Табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органдармен, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен келісім бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген жер асты сулары объектілеріне зиянды әсер етудің жол берілетін шекті нормативтерін сақтауы.
»;
реттік нөмірі 69 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
69.
Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстарды салуға, реконструкциялауға, пайдалануға, консервациялауға, жоюға, қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органының оң қорытындыларының болуы.
»;
реттік нөмірі 84 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
84.
Бұрғылау платформасы (баржа) және оған қызмет ететін кемелер сарқынды суларды тазарту мен залалсыздандыруға немесе сарқынды суларды жинауға, сақтауға және кейін арнаулы кемелерге немесе жағалаудағы қабылдау құрылғыларына беруге арналған қондырғылармен жабдықталуы. Қоқысты жинау немесе өңдеу (ұнтақтау немесе сығымдау) үшін тиісті құрылғылар көзделуі. Бұрғылау платформаларында (баржаларда) қоқыс жағылмауы.
»;
реттік нөмірі 85 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
85.
Кез келген құрылыс және өзге де жұмыс түрлерін жүргізген кезде судың терең қабаты мен теңіз түбінде жару жұмыстарын пайдалануға тыйым салынады. Теңіз түбіндегі жару жұмыстарына қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы және жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдардың рұқсаты бойынша жүзеге асуы.
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 92-1 қатармен толықтырылсын:
«
92-1.
Теңізде мұнай операцияларын жүргізу кезінде, мұнай мен құрамында мұнай бар жүктерді тасымалдайтын әрбір теңіз құрылысында және әрбір кемеде төгілудің зардаптарын шектеу және жинау үшін материалдар мен абсорбенттер орналастырылуы.
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 97-1 қатармен толықтырылсын:
«
97-1.
Теңізде өндіретін мұнай операцияларын жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушы Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес ұңғымалар сағаларында қадағалау және өлшеу арқылы өндірістік процестерге мониторинг жүргізуі.
»;
реттік нөмірі 100 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«

100
Использование оборудования и аппаратуры, а также судов, ранее работавших в иных водных бассейнах с проведением экологического обследования и государственной санитарно-эпидемиологической экспертизы во избежание случайной интродукции в Каспийское море объектов животного и растительного мира
»;
строку, порядковый номер 103, изложить в следующей редакции:
«
103
Перевозка сыпучих материалов, химических реагентов и опасных грузов осуществляется в закрытых контейнерах и специальных емкостях, исключающих их попадание в окружающую среду, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании
»;
строку, порядковый номер 107, изложить в следующей редакции:
«
107
Ведение ежегодного (по четырем климатическим сезонам) производственного мониторинга окружающей среды по всей контрактной территории недропользователем, осуществляющим хозяйственную деятельность в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря, начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности
»;
строки, порядковые номера 115-116, изложить в следующей редакции:
«
115
Наличие мест временного хранения отходов, предназначенных для безопасного хранения отходов в срок не более трех лет до их восстановления или переработки или не более одного года до их захоронения
116
Разработка собственником отходов программы управления отходами с целью постепенного сокращения их объемов, в случаях, предусмотренных Экологическим кодексом Республики Казахстан
»;
дополнить строками, порядковые номера 117-1, 117-2 следующего содержания:
«
117-1
Разработка программы управления отходами для лиц, осуществляющих утилизацию и переработку отходов или иные способы уменьшения их объемов и опасных свойств, а также осуществляющих деятельность, связанную с размещением отходов производства и потребления
117-2
Наличие согласования программы управления отходами с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды
»;
строку, порядковый номер 119, изложить в следующей редакции:
«

100.
Каспий теңізіне жануарлар және өсімдіктер дүниесі объектілерінің кездейсоқ кіруін болғызбау үшін бұрын өзге су бассейндерінде жұмыс істеген жабдық пен аппаратураны, сондай-ақ кемелерді пайдалануға экологиялық тексеруден және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өткізілуі.
»;
реттік нөмірі 103 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
103.
Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу заңнамасының талаптарына сәйкес сусымалы материалдарды, химиялық реагенттер мен қауіпті жүктерді тасымалдау олардың қоршаған ортаға жайылуын болдырмайтын жабық контейнерлерде және арнаулы ыдыстарда жүзеге асырылуы.
»;
реттік нөмірі 107 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
107.
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында шаруашылық қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағы бойынша қоршаған ортаға өндірістік мониторинг жүргізуі.
»;
реттік нөмірлері 115-116 қатарлары мынадай редакцияда жазылсын:
«
115.
Қалдықтарды қалпына келтіргенге немесе өңдегенге дейін үш жылдан аспайтын немесе оларды көмгенге дейін бір жылдан аспайтын мерзімге қауіпсіз сақталуына арналған қалдықтарды уақытша сақтау орындарының бар болуы.
116.
Қазақастан Республикасының Экологиялық кодексінде көзделген жағдайларда, қалдықтардың меншік иесі қалдықтардың көлемін бірте-бірте азайту мақсатында оларды басқару бағдарламасын әзірлеуі.
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 117-1, 117-2 қатарлармен толықтырылсын:
«
117-1.
Қалдықтарды кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді немесе олардың көлемін және қауіпті қасиеттерін өзге де тәсілдермен азайтуды жүзеге асыратын, сондай-ақ өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырумен байланысты қызметті жүзеге асыратын тұлғалар үшін қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеуі
117-2.
Қалдықтарды басқару бағдарламасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісімнің бар болуы.
»;
реттік нөмірі 119 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«

119
Физические и юридические лица при эксплуатации предприятий, зданий, строений, сооружений и иных объектов, связанных с обращением с отходами: 1) разрабатывают проекты нормативов размещения отходов, предусматривающие меры по их сокращению путем переработки, утилизации, обезвреживания и безопасного удаления либо передачи физическим и юридическим лицам, осуществляющим эти мероприятия; 2) внедряют малоотходные технологии и организационные меры по снижению образования отходов на основе новейших научно-технических достижений; 3) проводят инвентаризацию отходов и объектов их размещения; 4) проводят мониторинг состояния окружающей среды на территориях объектов размещения отходов; 5) предоставляют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, информацию, связанную с обращением с отходами; 6) соблюдают требования по предупреждению аварий, связанных с обращением с отходами, и принимают неотложные меры по их ликвидации
»;
дополнить строками, порядковые номера 127-1, 127-2 следующего содержания:
«

119.
Қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыс-жайлар мен өзге де объектілерді пайдалану кезінде жеке және заңды тұлғалардың:
1) оларды қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру және қауіпсіз жою не осы іс-шараларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға беру арқылы оларды азайту жөніндегі шараларды көздейтін қалдықтарды орналастыру нормативтерінің жобасын әзірлеуі;
2) ең жаңа ғылыми-техникалық жетістіктер негізінде қалдықты аз шығаратын технологиялар мен қалдықтардың құралуын төмендету жөніндегі ұйымдастыру шараларын енгізуі;
3) қалдықтар мен оларды орналастыратын объектілерге түгендеу жүргізуі;
4) қалдықтар орналастырылған объектілердің аумақтарында қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізуге;
5) қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс етуі;
6) қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты авариялардың алдын алу жөніндегі талаптарды сақтауға және оларды жою жөнінде шұғыл шаралар қолдануы.
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 127-1, 127-2 қатарлармен толықтырылсын:
«

127-1
Оборудование средствами защиты, обеспечивающими предотвращение влияния стойких органических загрязнителей на окружающую среду и здоровье населения пунктов хранения отходов, содержащих стойкие органические загрязнители
127-2
Ведение в журналах строгой отчетности учета отходов, содержащих стойкие органические загрязнители
»;
строки, порядковые номера 137, 157, 158, 159, 164, 179 и 183 исключить;
строку, порядковый номер 136, изложить в следующей редакции:
«

127-1.
Жойылуы қиын органикалық ластауыштары бар қалдықтарды сақтау пункттері жойылуы қиын органикалық ластауыштардың қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына әсерін болғызбауды қамтамасыз ететін қорғаныс құралдарымен жабдықталуы.
127-2.
Жойылуы қиын органикалық ластауыштары бар қалдықтарды есепке алу қатаң есептілік журналында жүргізілуі.
»;
реттік нөмірлері 137, 157, 158, 159, 164, 179 және 183 қатарлары алынып тасталсын;
реттік нөмірі 136 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«

136
Проекты размещения и строительства полигонов отходов подлежат государственным экологической и санитарно-эпидемиологической экспертизам в порядке, установленном Экологическим кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
»;
строку, порядковый номер 150, изложить в следующей редакции:
«
150
Проведение газового мониторинга для каждой секции полигона твердых бытовых отходов в соответствии с методикой по проведению газового мониторинга для каждой секции полигона твердых бытовых отходов
»;

136.
Қалдықтар полигондарын орналастыру мен салу жобалары Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде (бұдан әрі - Кодекс) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалардан өтуі.
»;
реттік нөмірі 150 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
150.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының әрбір секция бойынша газ мониторингін жүргізу әдістемесіне сәйкес тұрмыстық қатты қалдықтар полигонының әрбір секциясы үшін газ мониторингі жүргізілуі.
»;

строки, порядковые номера 165-170, изложить в следующей редакции:
«
165
Осуществление производственного контроля юридическими лицами, имеющими источники выбросов озоноразрушающих веществ в атмосферу путем проведения ежегодной инвентаризации выбросов озоноразрушающих веществ в соответствии с правилами инвентаризации выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ
166
Представление в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды сведений об организации экологических служб и о лицах, ответственных за проведение производственного контроля за озоноразрушающими веществами, а также результаты инвентаризации озоноразрушающих веществ
167
Наличие лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды деятельности физических и юридических лиц по природоохранному проектированию, нормированию и экологическому аудиту для I категории хозяйственной и иной деятельности в соответствии со статьей 40 Кодекса

реттік нөмірлері 165-170 қатарлары мынадай редакцияда жазылсын:
«
165.
Атмосфераға озонды бұзатын заттар шығарындыларының көздері бар заңды тұлғалар парниктік газдар шығарындыларын және озонды бұзатын заттарды түгендеу ережесіне сәйкес тәртіппен озонды бұзатын заттардың шығарындыларына жыл сайынғы түгендеу жүргізу жолымен өндірістік бақылауды жүзеге асыруы.
166.
Экологиялық қызметтерді ұйымдастыру туралы және озонды бұзатын заттарға өндірістік бақылау жүргізуге жауапты тұлғалар туралы мәліметтер, сондай-ақ озон бұзатын заттарды түгендеу нәтижелері қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға табыс етуі.
167.
Жеке және заңды тұлғалардың табиғат қорғау iсiн жобалау, нормалау және экологиялық аудит жөнiндегi қызметi Кодекстiң 40-бабына сәйкес шаруашылық және өзге де қызметтiң I санаты үшiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау мен қызметтер көрсетуге арналған лицензияның бар болуы.

168
Наличие заключения экологической экспертизы на предпроектную и проектную документацию намечаемой деятельности, оказывающей воздействие на окружающую среду, с сопровождающими ее материалами оценки воздействия на окружающую среду в соответствии со стадиями
169
Наличие заключения экологической экспертизы на проекты государственных, отраслевых и региональных программ с сопровождающими их материалами оценки воздействия на окружающую среду

168.
Кезеңдерге сәйкес қоршаған ортаға әсердің оған iлеспе бағалау материалдарымен бірге қоршаған ортаға әсер етуші межеленіп отырған қызметтің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасына экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.
169.
Қоршаған ортаға әсерді бағалаудың оларға ілеспе материалдарымен бірге мемлекеттік, салалық және өңірлік бағдарламалар жобаларына экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.

170
Наличие заключения экологической экспертизы на проекты контрактов на проведение операций по недропользованию
»;
строку, порядковый номер 173, изложить в следующей редакции:
«
173
Наличие заключения экологической экспертизы на биологическое обоснование на добычу и использование ресурсов растительного и животного мира
»;
строки, порядковые номера 176-178 изложить в следующей редакции:
«
176
Наличие заключения экологической экспертизы на материалы обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации
177
Наличие заключения экологической экспертизы на проекты хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу «Байконур», определенные международными договорами Республики Казахстан
178
Наличие заключения экологической экспертизы на документацию по применению технологий, техники, за исключением транспортных средств, и оборудования, перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан
»;
строку, порядковый номер 186, изложить в следующей редакции:
«
186
Осуществление производственного мониторинга окружающей среды производственными или независимыми лабораториями, аккредитованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании
»;
2. Департаменту экологического законодательства и правового обеспечения Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (Акрачкова Д. В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего совместного приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего совместного приказа на официальном Интернет-ресурсе Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра охраны и окружающей среды Республики Казахстан Абдишева Б.Т.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Н. Каппаров _______________
Министр
экономического развития и
торговля Республики Казахстан
Е. Досаев ________________
«___» _________ 2012 года
«___» _________ 2012 года

170.
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшарттар жобаларына экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.
»;
реттік нөмірі 173 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
173.
Өсімдіктер мен жануарлар дүниесi ресурстарын алу мен пайдалануға арналған биологиялық негiздемелерге экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.
»;
реттік нөмірлері 176-178 қатарлары мынадай редакцияда жазылсын:
«
176.
Осы аумақтарды экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негiздейтiн аумақтарды зерттеу материалдарына экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.
177.
Шектес мемлекеттердiң қоршаған ортасына әсер етуi мүмкiн немесе оны жүзеге асыру үшiн шектес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын не шектес мемлекеттердiң Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған, оның ішінде «Байқоңыр» кешені бойынша мүдделерiн қозғайтын шаруашылық қызмет жобаларына экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.
178.
Қазақстан Республикасына өткізілетін (әкелінетін) технологияларды, көлік құралдарын қоспағанда, техникаларды және жабдықтарды қолдану жөніндегі құжаттамаға экологиялық сараптама қорытындысының бар болуы.
»;
реттік нөмірі 186 қатары мынадай редакцияда жазылсын:
«
186.
Қоршаған ортаның өндірістік мониторингі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген өндірістік немесе тәуелсіз зертханаларда жүзеге асырылуы.
».
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Экологиялық заңнама және құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Д. В. Акрачкова):
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен соң оны ресми жариялауды;
3) осы бірлескен бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау вице-министрi Б.Т. Әбдішевке жүктелсiн.
4. Осы бірлескен бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы             Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау             Экономикалық даму және сауда
министрі                           министрі
Н. Қаппаров _______________        Е. Досаев ________________
«___» _________ 2012 жыл           «___» _________ 2012 жыл