Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров и организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 561. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8264. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 мая 2015 года № 296.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.05.2015 № 296 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень и периодичность представления отчетности аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы отчетности, представляемой аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) перечень и периодичность представления отчетности аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) формы отчетности, представляемой аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Аккредитованным профессиональным организациям бухгалтеров и организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров представлять в Комитет финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан отчеты по перечню, формам и периодичности, утвержденных настоящим приказом.
3. Комитету финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан на основании отчета формы 5 приложения 4 к настоящему приказу осуществлять формирование списка профессиональных бухгалтеров с обеспечением его дальнейшего размещения и периодического обновления на web-портале Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Департаменту методологии бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
5. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2007 года № 188 "Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров и организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 июня 2007 года за № 4741, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 27 июля 2007 года № 114 (1317).

Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдары мен бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі ұйымдардың есептілігі тізбесін, нысандары мен ұсыну мерзімділігін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 561 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 14 қаңтарда № 8264 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 4 мамырдағы № 296 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 04.05.2015 № 296 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабының 5-тармағы 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдарының есептілік тізбесі мен мерзімділігі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдары ұсынатын есептілік нысандары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің кәсіптік сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың есептілік тізбесі мен мерзімділігі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес аккредиттелген кәсіптік ұйымдар ұсынатын бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөнінде есептілік нысандары бекітілсін.
2. Аккредиттелген кәсiби бухгалтерлер ұйымдары мен бухгалтерлердi кәсiби сертификаттау бойынша аккредиттелген ұйымдар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитетіне осы бұйрықпен бекітілген тізбе, нысандар мен мерзімділігі бойынша есеп ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитеті осы бұйрыққа 4-қосымшаға 5 нысандағы есеп негізінде кәсіби бухгалтерлердің тізімін қалыптастыруды оны бұдан әрі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің web-порталында орналастыруды қамтамасыз ете отырып, жүзеге асырсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. «Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдары мен бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі ұйымдардың есептілігі тізбесін, нысандары мен ұсыну мерзімділігін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 28 мамырдағы № 188 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 14 маусымында № 4741 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2007 жылғы 27 шілдесіндегі № 114 (1317) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 561
Перечень и периодичность представления отчетности
аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров
№ п/п
Наименование отчета
Срок представления
1
Форма сведений о руководящем составе аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров за 20 год
до 1 июня года, следующего за отчетным годом
2
Форма отчета о количестве бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров в 20 году
3
Форма отчета о проведении курсов повышения квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров за 20 год
4
Форма отчета о количестве профессиональных бухгалтеров в аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров за 20 год*
5
Форма отчета о деятельности аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров за 20 год
*Первоначальный отчет представляется по истечении 1 года с момента выдачи свидетельства об аккредитации
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 561
Формы отчетности представляемой аккредитованными
профессиональными организациями бухгалтеров
форма 1
__________________________________________________________________
(указывается наименование аккредитованной профессиональной
организации бухгалтеров)
Сведения о руководящем составе
аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
за 20 __ год
№ п/п
Ф. И. О.
Должность
Образование
Стаж работы
Контактный телефон
Дата и период избрания (назначение)
Руководитель аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
_________________
М.П.
форма 2
_________________________________________________________________
(указывается наименование аккредитованной профессиональной
организации бухгалтеров)
Отчет о количестве бухгалтеров и бухгалтерских организаций,
вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную
организацию бухгалтеров в 20 __ году
табл. № 1
№ п/п
Ф.И.О.
Адрес, телефон, электронный адрес
Опыт работы (стаж не менее двух лет в сфере бухгалтерского учета или аудита)
Дата вступления
Дата выбытия
табл. № 2
№ п/п
Наименование бухгалтерской организации
Юридический адрес, номер и дата свидетельства о гос. регистрации
Фактическое местонахождение, телефон, электронный адрес
Дата вступления
Дата выбытия
Руководитель аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
_________________
М.П.
форма 3
__________________________________________________________________
(указывается наименование аккредитованной профессиональной
организации бухгалтеров)
Отчет о проведении курсов повышения квалификации
членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
за 20 __ год
№ п/п
Форма и место проведения повышения квалификации бухгалтеров
Наименование темы
Количество часов
Общее количество бухгалтеров, прошедших повышение квалификации
Руководитель аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
_________________
М.П.
форма 4
Отчет о количестве профессиональных бухгалтеров
в аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
за 20 __ год
Членов ______________________________________________________________
(указывается наименование аккредитованной профессиональной
организации бухгалтеров)
№ п/п
Ф. И. О.
Адрес, телефон, электронный адрес
Наименование, номер сертификата и дата его выдачи, наименование организации выдавшей сертификат с приложением его нотариально заверенной копии
Место работы, должность
Дата вступления
Номер членского билета или документа, подтверждаю-
щего членство в профессиональ-
ной организации бухгалтеров
Руководитель аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
_________________
М.П.
форма 5
Отчет о деятельности аккредитованной
профессиональной организации бухгалтеров за 20 г.
Анализ деятельности аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров (проведенные мероприятия в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, в том числе совместно с уполномоченным органом по регулированию деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, информация о наличии сайта, внесенные предложения по совершенствованию бухгалтерского учета и финансовой отчетности, количество рассмотренных запросов по применению международных и национальных стандартов финансовой отчетности, и иная деятельность, предусмотренная Уставом профессиональной организации бухгалтеров)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
_________________
М.П.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 561
Перечень и периодичность отчетности аккредитованных
организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров
№ п/п
Наименование отчета
Срок представления
1
Форма отчета о проведении экзаменов аккредитованной организации по профессиональной сертификации бухгалтеров за 20 __ год
до 1 сентября года, следующего за отчетным годом
2
Форма сведений по обучению кандидатов
в профессиональные бухгалтера за 20 __ год
3
Форма сведений о повышении квалификации профессиональных бухгалтеров за 20 ___ год
4
График проведенных экзаменов за 20 ___ год
5
Форма отчета по выданным сертификатам профессионального бухгалтера по состоянию на " " 20 ____ года, следующего за отчетным периодом

6. Осы бұйрық, бірінші ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 561 бұйрығына
1-қосымша
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік
ұйымдарының есептілік тізбесі мен мерзімділігі
№ п/п
Есептің атауы
Ұсыну
1
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымның 20__жылғы басшылық құрамы туралы мәліметтер нысаны
Келесі есеп жылына дейінгі жылдың 1 маусымына дейін
2
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымына 20__жылы енген (шыққан) бухгалтерлер мен бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есеп нысаны
3
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдар мүшелерінің 20__жылғы біліктілікті көтеру курстарын өткізу туралы есеп нысаны
4
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдардағы 20__жылғы мамандандырылған бухгалтерлер саны туралы есеп нысаны
5
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдарының 20__жылғы қызметі туралы есеп нысаны
*Алғашқы есеп аккредиттеу туралы куәлікті беру сәтінен бастап 1 жыл ішінде беріледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 561 бұйрығына
2-қосымша
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының
ұсынатын есептілік нысандары
1 нысан
_____________________________________________________________________
(бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының атауы көрсетіледі)
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымның
20__жылғы басшы құрамы туралы есеп
р/б
Т.А.Ә.
Қызметі
Білімі
Жұмыс өтілі
Байланыс телефоны
Сайланған (тағайындалған) күні мен мерзім
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының басшысы
_____________
М.О.
2 нысан
_____________________________________________________________________
(бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының атауы көрсетіледі)
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымына 20__жылы енген
(шыққан) бухгалтерлер мен бухгалтерлік ұйымдардың
саны туралы есеп
№ 1 кесте
№ р/б
Т.А.Ә.
Мекен-жайы, телефоны, электрондық мекен-жайы
Жұмыс өтілі (бухгалтерлік есеп және аудит бойынша екі жылдан кем емес жұмыс өтілі)
Енген күні
Шыққан күні
№ 2 кесте
№ р/б
Бухгалтерлік ұйымның атауы
Заңды мекен-жайы, мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні
Тұрғылықты тұрған жері, телефоны, электрондық мекен-жайы
Енген күні
Шыққан күні
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының басшысы
_____________
М.О.
3 нысан
_____________________________________________________________________
(бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының атауы көрсетіледі)
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының
мүшелерінің 20__жылғы біліктілікті көтеру курстарын
өткізуі туралы есеп
р/б
Бухгалтерлердің біліктілікті көтеруді өткізудің нысаны мен орны
Тақырыптың атауы
Сағаттар саны
Біліктілікті көтеруді өткен бухгалтерлердің жалпы саны
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының басшысы
_____________
М.О.
4 нысан
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдағы
20__жылғы кәсіптік бухгалтерлерінің
саны туралы есеп
Мүшелері ____________________________________________________________
(бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының атауы көрсетіледі)
№ р/б
Т.А.Ә.
Мекен-жайы, телефоны, электрондық мекен-жайы
Сертификаттың атауы, нөмірі мен берілген күні, нотариалды расталған көшірмесін қоса бере отырып сертификатты берген ұйымның атауы
Жұмыс орны, қызметі
Енген күні
Бухгалтерлердің кәсіптік ұйымындағы мүшелік билеті немесе оның мүшелігін растайтын құжаттың нөмірі
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының басшысы
_____________
М.О.
5 нысан
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік
ұйымының 20__жылғы қызметі туралы есеп
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының қызметіне талдау (бухгалтерлік есеп пен қаржы есептілігі саласында өткізілген, соның ішінде бухгалтерлік есеп пен қаржы есептілігі саласындағы қызметті реттейтін өкілетті органмен бірлесіп өткізілген шаралар, сайттың бар-жоғы туралы ақпарат, бухгалтерлік есеп пен қаржы есептілігін жетілдіруге енгізген ұсыныстар, қаржылық есептіліктің халықаралық және ұлттық стандарттарының қолданылуы туралы қарастырылған сұрау салудың саны және бухгалтерлердің кәсіптік ұйымның Жарғысы көзделген өзге де қызмет)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының басшысы
_____________
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 561 бұйрығына
3-қосымша
Бухгалтерлердің кәсіптік сертификаттау жөніндегі
аккредиттелген ұйымдардың есептілік тізбесі мен мерзімділігі
№ р/б
Есептің атауы
Ұсыну мерзімі
1.
Кәсіпті сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымның 20___жылғы өткізген емтиханы туралы есеп нысаны
Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қыркүйегіне дейін
2.
Кәсіптік бухгалтерлер үміткерлерін оқыту жөніндегі 20__жылғы мәліметтер нысаны
3.
Кәсіптік бухгалтерлердің біліктілігін көтеру жөніндегі 20__ жылғы мәліметтер нысаны
4.
20__ жылда өткізілген емтихандардың кестесі
5.
Есепті кезеңнен кейінгі 20__жылғы «__» жағдайдағы кәсіптік бухгалтерлерге берілген сертификат туралы есеп нысаны

один раз в полугодие до 1 марта и до 1 сентября, следующего за отчетным периодом
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 561
Формы отчетности представляемой аккредитованными
организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
Форма 1
Отчет
о проведении экзаменов аккредитованной организацией по
профессиональной сертификации бухгалтеров
за 20 ___ год
№ п/п
Ф.И.О. кандидатов в профессиональные бухгалтера*
Диплом
DipIFR ACCA (при наличии)
Наименование дисциплины, по которой получен положительный результат
Наименование обучающей организации
Стоимость экзамена на одного человека
Примечание: *в том числе, имеющих диплом Диплом Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA)
Руководитель аккредитованной организации
по профессиональной сертификации бухгалтеров
__________________
М. П.
Форма 2
Сведения по обучению кандидатов
в профессиональные бухгалтера за 20 год
№ п/п
Наименование организации
Адрес, телефон, электронный адрес
Руководитель организации
Количество часов обучения
Стоимость обучения на одного человека
Сведения о преподавателях
Руководитель аккредитованной организации
по профессиональной сертификации бухгалтеров
__________________
М. П.
Форма 3
График проведенных экзаменов за 20 год
№ п/п
Наименование дисциплины
Дата проведения
Время проведения
Место проведения
Стоимость экзамена
Примечание
Руководитель аккредитованной организации
по профессиональной сертификации бухгалтеров
__________________
М. П.
Форма 4
Сведения
о повышении квалификации профессиональных бухгалтеров
за 20 __ год
№ п/п
Ф.И.О. профессионального бухгалтера
Номер и дата выдачи сертификата профессионального бухгалтера
Дата и место прохождения
повышения квалификации
Наименование дисциплины
Количество часов
Руководитель аккредитованной организации
по профессиональной сертификации бухгалтеров
__________________
М. П.
Форма 5
Отчет
по выданным сертификатам профессионального бухгалтера
по состоянию на " " 20 года, следующего за отчетным годом
№ п/п
Ф.И.О.
лиц, получивших сертификат профессионального бухгалтера
Номер и дата выдачи квалификационного свидетельства "аудитор", кем выдано
Номер и дата выдачи сертификата профессионального бухгалтера
Местожительство на момент получения сертификата профессионального бухгалтера
1
2
3
Итого:
в т.ч. имеющих квалификационное свидетельство "аудитор"
Руководитель аккредитованной организации
по профессиональной сертификации бухгалтеров
__________________
М. П.

жарты жылда бір рет есепті кезеңнен кейінгі 1 наурызға дейін, 1 қыркүйекке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 561 бұйрығына
4-қосымша
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау
жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың ұсынатын есептілік
нысандары
1 нысан
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөнінде
аккредиттелген ұйымның 20__ жылғы емтихан өткізуі туралы есеп
№ р/б
Кәсіптік бухгалтерлер үміткерлердің
Т.А.Ә.*
DipIFR ACCA дипломы (болған жағдайда)
Оң нәтиже алған бойынша тәртіптің атауы
Оқыту ұйымының атауы
Бір адамға шаққанда емтихан құны
Ескерту: * соның ішінде Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) дипломы бар тұлғалар
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымның басшысы _____________
М.О.
2 нысан
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды оқыту жөніндегі
20 __ жылғы мәліметтер
№ р/б
Ұйымның атауы
Мекен-жайы, телефоны, электрондық мекен-жайы
Ұйым басшысы
Оқу сағатта рының саны
Бір адамға шыққандағы оқу құны
Оқытушылар туралы мәліметтер
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі аккредиттелген
ұйымның басшысы
_____________
М.О.
3 нысан
20__ жылда өткізілген емтихандардың кестесі
№ р/б
Пәннің атауы
Өткізілген күні
Өткізілген уақыты
Өткізілген орны
Емтиханның бағасы
Ескерту
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымның басшысы
_____________
М.О.
4 нысан
20 ____ жылда кәсіптік бухгалтерлердің біліктілігін арттыруын өткізу туралы мәліметтер
р/б
Кәсіптік бухгалтердің Т.А.Ә.
Кәсіптік бухгалтердің сертификатын берілген күні және нөмірі
Біліктілігін арттырудан өткен күні және орны
Тақырыптың атауы
Сағат есебі
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымның басшысы
_____________
М.О.
5 нысан
Есепті кезеңнен кейінгі 20__жылғы «__» жағдайдағы
кәсіптік бухгалтерлерге берілген сертификат туралы есеп
№ р/б
Кәсіптік бухгалтерлер сертификатты алған тұлғалардың
Т.А.Ә.
«Аудитор» біліктілік куәлігінің кім берілгені, берілген күні және нөмірі
Кәсіптік бухгалтерлік сертификаттың берілген күні және нөмірі
Кәсіптік бухгалтерлер сертификатты алған кездегі тұрғылықты жері
1
2
3
Барлығы:
о.і. «аудитор» біліктілік куәлігі бар
Бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымның басшысы
_____________
М.О.