Об утверждении Правил проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2013 года № 166. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2013 года № 8437. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-172/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2020 № ҚР ДСМ-172/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Наименование в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.06.2014 № 350 (вводится в действие после введения в действие Закона РК "О дорожном движении").
В соответствии с подпунктом 73) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпункта 2) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.06.2014 № 350 (вводится в действие после введения в действие Закона РК "О дорожном движении").
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.06.2014 № 350 (вводится в действие после введения в действие Закона РК "О дорожном движении").
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Данаева Ж.Ж.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 марта 2013 года № 166
Правила
проведения медицинского осмотра лица, претендующего на
получение права управления транспортными средствами, повторного
медицинского осмотра водителя механических транспортных средств
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.06.2014 № 350 (вводится в действие после введения в действие Закона РК "О дорожном движении").
Глава 1. Общие положения

Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 20 наурыздағы № 166 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 26 сәуірде № 8437 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-172/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.10.2020 № ҚР ДСМ-172/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.06.2014 № 350 бұйрығымен ("Жол жүрісі туралы" ҚР Заңы қолданысқа енгізілгеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 73) тармақшасына және "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.06.2014 № 350 бұйрығымен ("Жол жүрісі туралы" ҚР Заңы қолданысқа енгізілгеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.06.2014 № 350 бұйрығымен ("Жол жүрісі туралы" ҚР Заңы қолданысқа енгізілгеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы
бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Ж.Ж. Данаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2013 жылғы 20 наурыздағы
№ 166 бұйрығымен
бекітілген
Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Правила дополнены заголовком глава 1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 73) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и подпункта 2) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении".
2. Настоящие Правила определяют порядок проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств.
3. Медицинские осмотры проходят лица, претендующие на получение права управления транспортными средствами категории "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", подкатегорий "А1, В1, С1, D1, С1Е и D1Е, а также трамваями и троллейбусами (далее – Претенденты).
4. Повторные медицинские осмотры проходят водители механических транспортных средств.
5. Медицинские осмотры Претендентов и повторные медицинские осмотры водителей механических транспортных средств проводятся в организациях здравоохранения или в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь по месту прикрепления, имеющих лицензию на осуществление медицинской деятельности по проведению экспертизы профессиональной пригодности (далее – медицинские организации).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Медицинские осмотры не входят в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.
7. Повторный медицинский осмотр проводится для следующего контингента лиц:
1) водители механических транспортных средств, выполняющих перевозки пассажиров, опасных грузов;
2) водители механических транспортных средств, достигших шестидесятипятилетнего возраста;
3) водители-инвалиды;
4) лица, лишенные права управления механическими транспортными средствами за управление ими в состоянии опьянения либо за передачу управления механическим транспортным средством лицу, находящемуся в таком состоянии, либо за уклонение от прохождения медицинского освидетельствования для определения нахождения водителя в состоянии опьянения.

Ескерту. 1-тарау тақырыммен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.06.2014 № 350 бұйрығымен ("Жол жүрісі туралы" ҚР Заңы қолданысқа енгізілгеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 73) тармақшасына және "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу тәртібін айқындайды.
3. "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ" санаттағы, "А1, В1, С1, D1, С1Е и D1Е кіші санаттағы механикалық көлік құралдарын, сондай-ақ трамвайлар мен троллейбустарды басқару құқығын алуға үміткер адамдар (бұдан әрі – Үміткерлер) медициналық қарап тексеруден өтеді.
4. Механикалық көлік құралдарын жүргізушілер қайта медициналық қарап тексерулерден өтеді.
5. Үміткерлерді медициналық қарап-тексеру және механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді қайта медициналық қарап-тексеру кәсіптік жарамдылық сараптамасын жүргізу бойынша медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында немесе жергілікті жерде тіркелген медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында (бұдан әрі - медициналық ұйымдар) жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Медициналық қарап тексерулер тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне кірмейді.
7. Қайта медициналық қара тексерулер мынадай адамдардың контингенті үшін жүргізіледі:
1) жолаушыларды, қауіпті жүктерді тасымалдауды орындайтын механикалық көлік құралдарының жүргізушілері;
2) механикалық көлік құралдарының алпыс бес жасқа толған жүргізушілері;
3) мүгедек-жүргізушілер;
4) механикалық көлік құралдарын масаң күйде басқарғаны үшін не осындай күйдегі адамның басқаруына механикалық көлік құралын бергені үшін не жүргізушінің масаң күйде екенін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден жалтарғаны үшін механикалық көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған адамдар.

8. Сроки прохождения водителями повторного медицинского осмотра предусмотрены пунктом 5 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении".
Глава 2. Порядок проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для проведения медицинских осмотров Претендентов, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств в медицинских организациях создается медицинская комиссия (далее - Комиссия).
10. Состав Комиссии утверждается руководителем медицинской организации. В состав комиссии включаются врачи: терапевт, окулист, оториноларинголог, психиатр-нарколог. При отсутствии в штате медицинской комиссии необходимых специалистов, в состав комиссии включаются специалисты соответствующего профиля по согласованию с руководителями иных медицинских организаций.
Председателем комиссии назначается заместитель руководителя медицинской организации по лечебной работе.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Медицинский осмотр Претендентов и повторный медицинский осмотр водителей механических транспортных средств включает осмотр специалистов, указанных в пункте 10 настоящих Правил.
При медицинском осмотре терапевт проверяет наличие хронических заболеваний в информационной системе "Электронный регистр диспансерных больных" и о состоянии/не состоянии на динамическом наблюдении у психиатра и нарколога по базе данных или по справке о состоянии/не состоянии на диспансерном учете согласно стандарту государственной услуги "Выдача справки с психоневрологической организации", утвержденный приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 272 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11304).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Данные медицинского осмотра Претендентов и повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств заносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме 025/у (далее – медицинская карта амбулаторного пациента), утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697, в которой отражаются данные о состоянии здоровья.

8. Жүргізушілердің қайта медициналық қарап тексеруден өту мерзімдері "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 5-тармағында көзделген.
2-тарау. Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап-тексеру, механикалық көлік құралдарының жүргізушісіне қайта медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Үміткерлерді медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу үшін медициналық ұйымдарда медициналық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
10. Комиссияның құрамын медициналық ұйымның басшысы бекітеді. Комиссияның құрамына: терапевт, окулист, оториноларинголог, психиатр-нарколог дәрігерлер кіреді. Медициналық комиссия штатында қажетті мамандар болмаған жағдайда комиссияның құрамына басқа медициналық ұйымдардың басшыларымен келісім бойынша тиісті бейіндегі мамандар енгізіледі.
Медициналық ұйым басшысының емдеу ісі жөніндегі орынбасары Комиссия төрағасы болып тағайындалады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Үміткерлерді медициналық қарап-тексеру және механикалық көлік құралдарының жүргізушілерін қайта медициналық қарап-тексеру осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген мамандардың қарап-тексеруін қамтиды.";
Терапевт медициналық қарап-тексеру кезінде "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде созылмалы ауруы бар екенін және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 272 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11304 болып тіркелген) "Психоневрологиялық ұйымдарынан анықтама беру" мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес психатрда және наркологта деректер базасы бойынша немесе динамикалық бақылауда тұрғаны/тұрмағаны туралы анықтама бойынша диспансерлік бақылауда тұрғаны/тұрмағаны туралы тексереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.07.2019 № ҚР ДСМ-106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Аталған үміткерлерді медициналық қарап тексеру және механикалық көлік құралдары жүргізушілерін қайта медициналық қарап тексеру деректері "Денсаулық сақтау ұйымының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 025/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің денсаулық жағдайы туралы деректері көрсетілетін медициналық картаға (бұдан әрі – амбулаториялық пациенттің денсаулық жағдайы туралы медициналық карта) енгізіледі.