Об утверждении Правил по утверждению временного компенсирующего тарифа
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 апреля 2013 года N 115-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2013 года N 8472. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2016 года № 484
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 23.11.2016 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках», а также подпунктом 142) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:»
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по утверждению временного компенсирующего тарифа.
2. Признать утратившими силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 сентября 2012 года № 235-ОД «Об утверждении Инструкции по утверждению временного компенсирующего тарифа» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7940, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 10 ноября 2012 года № 392).
3. Департаменту стратегического планирования и сводного анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Мартыненко А.В.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим представлением сведений об опубликовании в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.);

Уақытша өтемдік тарифті бекіту жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 115-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 мамырда № 8472 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 қарашадағы № 484 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.11.2016 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 142) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Уақытша өтемдік тарифті бекіту жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. «Уақытша өтемдік тарифті бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 235-НҚ бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Стратегиялық жоспарлау және жиынтық талдау департаменті (А.В. Мартыненко):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын.

2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Дуйсебаева А.Ж.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               М. Оспанов
СОГЛАСОВАН:
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________А. Жумагалиев
«____»____________ 2013 год
СОГЛАСОВАН:
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
«____»____________ 2013 год
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 16 апреля 2013 года № 115-ОД
Правила
по утверждению временного компенсирующего тарифа
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по утверждению временного компенсирующего тарифа (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках».
2. Целью настоящих Правил является определение порядка утверждения и расчета размера временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги (товары, работы), оказываемые субъектом естественной монополии.
3. Положение настоящих Правил распространяются на всех субъектов естественной монополии, независимо от форм собственности.
4. В Правилах используется следующее понятие:
1) необоснованный доход - дополнительный доход, полученный субъектом естественной монополии в результате взимания оплаты по стоимости, превышающей уровень утвержденного уполномоченным органом тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных уполномоченным органом размеров, неисполнения или нецелевого использования средств, предусмотренных в тарифной смете на выполнение инвестиционных программ (проектов).
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.
5. Основанием для утверждения временного компенсирующего тарифа является совершение субъектом естественной монополии действий, причинивших убытки потребителям регулируемых услуг (товаров, работ).
6. Действиями субъекта естественной монополии, причинившими убытки потребителям, признаются:

2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелерінің және аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ж. Дүйсебаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           М. Оспанов
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі
__________ А. Жұмағалиев
2013 жылғы «___» ________
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
__________ Е. Досаев
2013 жылғы «___» ________
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының
2013 жылғы 16 сәуірдегі
№ 115-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Уақытша өтемдік тарифті бекіту жөніндегі қағидалар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Уақытша өтемдік тарифті бекіту жөніндегі қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағиданың мақсаты табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) уақытша өтемдік тарифтің мөлшерін есептеу және бекіту тәртібін айқындау болып табылады.
3. Осы Қағидалардың ережелері меншік нысанына қарамастан барлық табиғи монополия субъектілеріне қолданылады.
4. Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) негізсіз табыс – табиғи монополия субъектісінің уәкілетті орган бекіткен тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейінен немесе оның шекті деңгейінен асатын құнмен ақы алу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдарды мақсатқа сай пайдаланбау, тарифтік сметаның шығын баптарын уәкілетті орган бекіткен мөлшерден бес пайыздан астам орындамау, тарифтік сметада инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындауға көзделген қаражатты орындамау немесе мақсатқа сай пайдаланбау нәтижесінде алған қосымша табысы.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.
5. Уақытша өтемдік тарифті бекітуге негіз табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыларға залал келтірген іс-әрекеттері болып табылады.
6. Табиғи монополия субъектісінің:

1) незаконное завышение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня;
2) нецелевое использование средств амортизационных отчислений (далее - нецел);
3) исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) неисполнение мероприятий инвестиционных программ (проектов), учтенных при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, за исключением случаев экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь, сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур, а также случаев, предусмотренных пунктом 10 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках»;
5) неисполнение статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных уполномоченным органом размеров, за исключением случаев экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь, сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Ведомство уполномоченного органа принимает решение об утверждении временного компенсирующего тарифа региональной электросетевой компании оказывающих услуги по тарифам с применением метода сравнительного анализа только в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 4) настоящего пункта.
При этом, решение об утверждении временного компенсирующего тарифа, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 5) настоящего пункта, принимается по истечении срока действия предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Не относится к неисполнению статей затрат экономия, полученная:
1) при условии выполнения в полном объеме и с надлежащим качеством регулируемых услуг (товаров, работ), учтенных в утвержденной тарифной смете за счет:
внедрения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг (товаров, работ);
рационального использования денежных средств, в результате проведения конкурсных (тендерных) процедур;
проведенных мероприятий по снижению нормативных технических потерь;

1) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шекті деңгейін заңсыз көтеруі;
2) амортизациялық аударым қаражатын мақсатқа сай пайдаланбауы (бұдан әрі - мақсатс);
3) алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
4) неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету іс-шараларын өткізуге, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша, конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу жағдайларын, сондай-ақ «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабының 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындамауы;
5) неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету іс-шараларын өткізуге, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша, конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу жағдайларын қоспағанда, тарифтік сметаның шығындар баптарын уәкілетті орган бекіткен мөлшерден бес пайыздан астам орындамауы тұтынушыларға залал келтірген іс-әрекеті деп танылады;
Уәкілетті органның ведомствосы салыстырмалы талдау әдісі қолданылатын тарифтер бойынша қызметтер көрсететін өңірлік электр желісі компаниясына уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешімді осы тармақтың 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда ғана қабылдайды.
Бұл ретте осы тармақтың 1) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтемдік тарифті бекіту туралы шешім тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейінің қолданыс мерзімі аяқталған соң қабылданады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Шығын баптарын орындамауға:
1) бекітілген тарифтік сметада ескерілген реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды):
реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың аса тиімді әдістері мен технологияларын енгізу;
конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижесінде ақшалай қаражатты ұтымды пайдалану;
нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету бойынша жүргізілген іс-шаралар есебінен толық көлемде және тиісті сапада орындаған жағдайда;

2) при снижении затратной части утвержденной тарифной сметы в период действия предельного уровня тарифов, при условии:
исполнения данной тарифной сметы в части объемов оказываемых услуг, реализации инвестиционного проекта (программы), капитальных, текущих и других видов ремонтных работ, эксплуатационных затрат;
получения предусмотренного при расчете тарифа (цены, ставки сбора) тарифного дохода;
создания резервного счета с начала реализации инвестиционного проекта в соответствии с планом-графиком с целью аккумулирования средств, предназначенных для обслуживания полученных займов, в том числе их возврата;
3) за счет соответственного сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) не по вине субъекта естественной монополии.
При этом, субъект естественной монополии представляет в уполномоченный орган материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ):
заключение компетентного органа о внедрении субъектом естественной монополии новых методов и технологий предоставления регулируемых услуг (товаров, работ);
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов оказанных регулируемых услуг (товаров, работ), выставленные счета к оплате.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Субъект естественной монополии обязан направлять на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов не менее пятидесяти процентов недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок утверждения временного компенсирующего тарифа

2) тарифтердің шекті деңгейі қолданылатын кезеңде:
осы тарифтік сметаны көрсетілетін қызметтер көлемі, инвестициялық жобаны (бағдарламаны) іске асыру, күрделі, ағымдағы және басқа да жөндеу жұмыстары, пайдалану шығындары бөлігінде орындаған;
тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) есептеу кезінде көзделген тарифтік кірісті алған;
алынған қарызға, оның ішінде оны қайтаруға қызмет көрсетуге арналған қаражатты жинақтау мақсатында жоспар-кестеге сәйкес инвестициялық жобаны іске асыру басталғаннан бастап резервтік шот ашылған жағдайда бекітілген тарифтік сметаның шығын бөлігін төмендеткен кезде;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі табиғи монополия субъектісінің кінәсінсіз тиісті қысқару есебінен алынған үнем жатпайды.
Бұл ретте, табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға көрсетілген үнемнің нақты пайдаланғанын және (немесе) реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерінің қысқарғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындардың бап бойынша үнемін растайтын материалдарды:
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың жаңа әдістері мен технологияларын енгізгені туралы құзыретті органның қорытындысын;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамаларын;
ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерiн тұтынушылармен салыстыру актiсiн, төлемақы жасауға берілген шоттарды ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Табиғи монополия субъектiсi аса тиiмдi әдiстер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету іс-шараларын өткізуге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігінің кемінде елу пайызын жаңа өндiрiстiк активтердi жасауға, кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға жiберуге міндетті.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Уақытша өтемдік тарифті бекіту тәртібі

9. Временный компенсирующий тариф утверждается уполномоченным органом на основании:
1) материалов проведенных им проверок субъекта естественной монополии;
2) результатов анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения.
10. Для выявления и (или) подтверждения фактов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган запрашивает у субъекта естественной монополии необходимую информацию с указанием сроков ее предоставления.
11. Информация, составляющая коммерческую тайну, не является основанием для отказа в ее предоставлении уполномоченному органу, при этом заинтересованные лица при предоставлении информации указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
12. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем проведения проверки, анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта).
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за 10 календарных дней до введения его в действие.
14. Решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии оформляется приказом уполномоченного органа.
15. В случае несогласия с решением уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа, принятых в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил субъект естественной монополии вправе обжаловать в суде действия уполномоченного органа.
16. В период действия временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии может обратиться в уполномоченный орган с заявкой на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках».
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа (цены, ставки сбора), уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом естественной монополии потребителям его регулируемых услуг (товаров, работ).
Для субъекта, реализующего инвестиционную программу и привлекающего заемные средства кредитных организаций, обязательства по которым напрямую связаны с рейтингом субъекта, суммы, полученные в результате неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы, учитываются при рассмотрении заявки на изменение уровня тарифа (цены, ставки сбора) путем уменьшения доходной части.
При этом, отдельной строкой в тарифной смете указывается сумма неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
В случае обращения субъектов естественных монополий с заявкой на утверждение нового тарифа (цены, ставки сбора) или их предельных уровней, на момент рассмотрения ведомством уполномоченного органа отчетов субъектов естественных монополий по исполнению тарифных смет и инвестиционных программ, ведомство уполномоченного органа вправе при выявлении суммы необоснованного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, исключить ее из дохода, принятого в обоснование уровня нового тарифа (цены, ставки сбора) или их предельных уровней.

9. Уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифті:
1) табиғи монополия субъектiсiне өзі жүргiзген тексерулер материалдарының;
2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтiк сметаны орындауын талдау және (немесе) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратын талдау нәтижелерiнiң негiзiнде шешім қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып бекiтедi.
10. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілеген фактілерді анықтау және (немесе) растау үшін уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінен қажетті ақпаратты оны ұсыну мерзімін көрсете отырып сұратады.
11. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат оны уәкілетті органға ұсынудан бас тартуға негіз болып табылмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты ұсынған кезде коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң толық тiзбесiн көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң тiзбесiн бекіту туралы актінің көшірмесін қоса береді.
12. Уақытша өтемдiк тарифтi енгiзу табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны орындауын тексеру, талдау және (немесе) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына талдау жүргізген айдан кейінгі үшінші айдың бiрiншi күнiнен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Табиғи монополия субъектісі уақытша өтемдік тарифті бекiту туралы ақпаратты тұтынушының назарына оны қолданысқа енгiзгенге дейiн кемінде күнтізбелік 10 күн бұрын жеткiзеді.
14. Уәкiлеттi органның табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы шешiмi уәкiлеттi органның бұйрығымен ресiмделедi.
15. Уәкiлеттi органның уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес қабылдаған шешiмiмен келіспеген жағдайда табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның іс-әрекетіне сотқа шағымдануға құқылы.
16. Уақытша өтемдiк тарифтiң қолданысы кезеңінде табиғи монополия субъектiсi «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкiлеттi органға тарифтi (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шектi деңгейiн бекiтуге өтiніш жасай алады.
Бұл ретте, жаңа тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін негіздеуге алынған кіріс шешім қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушыларға өтегенін шегеріп, негізсіз алынған кіріс сомасына азаяды.
Инвестициялық бағдарламаны іске асыратын және міндеттемелері субъектінің рейтингісіне тікелей байланысты кредиттік ұйымдардың қарыз қаражатын тартатын субъекті үшін тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны орындамау нәтижесінде алынған сома тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін өзгертуге өтінімді қарау кезінде кіріс бөлігін кеміту жолымен ескеріледі.
Бұл ретте, тарифтік сметада тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны орындамаудың сомасы жеке жолмен көрсетіледі.
Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік сметаларды және инвестициялық бағдарламаларды орындау жөніндегі есептерін қарау сәтінде табиғи монополиялар субъектілері жаңа тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекітуге өтінім берген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы негізсіз кіріс сомасын анықтаған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып жаңа тариф (баға, алым мөлшерлемесі) деңгейінің негіздемесіне алынған кірістен оны алып тастауға құқылы.

Сноска. Пункт 16 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае полной компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом естественной монополии, до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа, субъект естественной монополии может обратиться в уполномоченный орган с заявлением об отмене временного компенсирующего тарифа до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа с приложением документов, подтверждающих факт возмещения убытков потребителям.
Заявление рассматривается уполномоченным органом и по результатам рассмотрения принимается решение об изменении периода действия временного компенсирующего тарифа, либо уведомляет субъекта естественных монополий об отказе с указанием причин отказа, в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления.
3. Расчет размера временного компенсирующего тарифа
18. В случае выявления нарушений, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган определяет объем фактически оказанных регулируемых услуг (товаров, работ) и фактически полученные доходы за период допущенных субъектом естественной монополии нарушений.
19. Периодом допущенных субъектом естественной монополии нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил - период, в течение которого субъект естественной монополии взимал оплату по стоимости, превышающей тариф (цены, ставки сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом;
2) подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 6 настоящих Правил - год, на который уполномоченным органом утверждена тарифная смета на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии.
20. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
= (Т1-Т)x V1, где
Т1 - фактически применявшаяся субъектом естественной монополии стоимость оказываемых услуг (товаров, работ), тенге;
Т - тариф (цена, ставка сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом, тенге;
V1 - объем фактически оказанных субъектом естественной монополии регулируемых услуг (товаров, работ) за период, в котором допущены нарушения.
21. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД =Анецел, где
А нецел - средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом естественной монополии на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Табиғи монополия субъектiсi тұтынушыларға келтiрген залалдарды уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн толық өтеген жағдайда, табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi органға уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн өтемдiк тарифтiң күшін жою туралы өтiнiшті, тұтынушыларға келтірілген залалды өтеу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жасай алады.
Уәкiлеттi орган күнтiзбелiк отыз күн iшiнде өтініш түскен күнінен бастап өтiнiштi қарайды және қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифтің қолданыс кезеңін өзгеру туралы шешім қабылдайды не табиғи монополиялар субъектісін бас тарту себептерін көрсете отырып, бас тартқандығы туралы хабардар етеді.
3. Уақытша өтемдік тариф мөлшерін есептеу
18. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) іс жүзінде ұсынылған көлемін және табиғи монополия субъектісі бұзушылықтарға жол берген кезеңде іс жүзінде алынған табысты айқындайды.
19. Табиғи монополия субъектiсi жол берген бұзушылықтар кезеңi:
1) осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда - табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi орган бекiткен тарифтен (бағадан, алым мөлшерлемесінен) немесе оның шектi деңгейiнен асатын құн бойынша ақы алған кезең;
2) осы Қағидалардың 6-тармағының 2)3)4) және  5)тармақшаларында көзделген жағдайда - уәкiлеттi орган табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтiк смета бекiткен жыл болып есептеледi.
20. Осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған табыс (НТ) сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
Т1 - табиғи монополия субъектiсi нақты қолданған көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) құны, теңге;
Т - уәкiлеттi орган бекiткен тариф (баға, алым мөлшерлемесі) немесе оның шектi деңгейi, теңге;
VI - бұзушылықтар жiберiлген кезең iшiнде табиғи монополия субъектiсi нақты көрсеткен реттеліп көрсетілетін қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемi.
21. Осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған табыс (НТ) сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
HT = Амақсатс, мұндағы:
А мақсатс - бекiтiлген тарифте және (немесе) тарифтiк сметада көзделген, табиғи монополия субъектiсi амортизациялық аударымдар қаражаттарының есебiнен реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi ұсынуда пайдаланылатын тiркелген активтерге күрделi қаржы салуға және тартылған кредиттiк ресурстар бойынша негiзгi қарызды қайтаруға байланысы жоқ мақсаттарға бағытталған қаражаттар, теңге.

22. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = ИПi, где
ИПi – затраты, предусмотренные в инвестиционной программе (проекте), на реализацию полностью или частично неисполненного i-го мероприятия инвестиционной программы (проекта), учтенные при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, тенге.
23. Исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД =  Зi, где
Зi - недоосвоение затрат по i-ой статье превышающее 5 процентов по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге.
25. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода (НДк) определяется с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
НДк=НДх
(100+к)
100
,где
НДк - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования, в тенге;
НД – общая сумма необоснованно полученного дохода по видам нарушений, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил;
к - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в %.
26. Доход, получаемый субъектом естественной монополии в период действия временного компенсирующего тарифа рассчитывается не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) за минусом пятидесяти процентов от суммы годовой амортизации.
Для определения дохода, получаемого субъектом естественной монополии в период действия временного компенсирующего тарифа, минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) рассчитывается по формуле:
Тпр =
TxV - (П+0,5xA)
V
,где
Тпр - минимально возможный предельный уровень тарифа, тенге;
V - годовой объем регулируемых услуг (товаров, работ), учтенный в утвержденной тарифной смете;
П - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге;
А - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге.
27. Временный компенсирующий тариф (Ткомп) определяется по формуле:
Ткомп =
TxV - НДк
V
,где
Ткомп - временный компенсирующий тариф, тенге.
28. Уполномоченным органом определяется период действия временного компенсирующего тарифа (далее - период действия):
1) в случае, если Ткомп < Tпр период действия определяется по формуле:
n =
НДк
(Т - Тпр)*V
,где
n - период действия временного компенсирующего тарифа.
Временный компенсирующий тариф утверждается на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора):
Ткомп = Тпр;

22. Осы Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған табыс сомасы (НТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
ИПi – тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалмаған і – іс-шарасын толық немесе ішінара іске асыруға көзделген шығындар, теңге.
23. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Осы Қағидалардың 6-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған табыс сомасы (НТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
Зi - бекiтiлген тарифтiк сметада ескерiлген шығындармен салыстырғанда i-бабы бойынша 5 пайыздан асатын шығындарды толық игермеу, теңге.
25. Негiзсiз алынған табыстың түпкiлiктi сомасы (НТк) шешiм қабылдау күнiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
НТк – қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негiзсiз алынған табыс сомасы, теңге;
НТ - осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген бұзушылықтардың түрлері бойынша негiзсiз алынған табыстың жалпы сомасы;
к - шешiм қабылдау күнiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесі, %.
26. Табиғи монополия субъектiсiнiң уақытша өтемдiк тариф қолданысы кезеңiнде алатын табысы жылдық амортизация сомасының елу пайызы шегеріліп, реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) ұсынуға қажеттi шығын құнынан төмендетпей есептеледі.
Табиғи монополия субъектiсiнің уақытша өтемдiк тарифтi қолдану кезеңiнде алған табысын анықтау үшiн тарифтiң (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең төменгі ықтимал шектi деңгейi (Тшек.) мынадай формула бойынша есептеледi:
, мұндағы
Тшек - тарифтiң ең төменгі ықтимал шектi деңгейi, теңге;
V - бекiтiлген тарифтiк сметада ескерілген реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) жылдық көлемi;
П - бекiтiлген тарифтiк сметада ескерілген табыс, теңге;
А - бекiтiлген тарифтiк сметада ескерілген жылдық амортизация, теңге.
27. Уақытша өтемдiк тариф (ТӨтем) мынадай формула бойынша айқындалады:
TӨтем = , мұндағы
ТӨтем - уақытша өтемдiк тариф, теңге.
28. Уақытша өтемдiк тариф қолданылатын кезеңді (бұдан әрi – қолданыс кезеңі) уәкiлеттi орган айқындайды:
1) егер ТӨтем < Tшек. болған жағдайда, қолданыс кезеңi мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
n - уақытша өтемдiк тарифтiң қолданыс кезеңi.
Уақытша өтемдiк тариф тарифтiң (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең төменгі ықтимал шектi деңгейiнде бекiтiледi:
Т = Тшек;

2) в случае, если Т комп > = T пр, период действия определяется по формуле:
n =
НДк
(Т - Ткомп)*V
.
Приложение
к Правилам по утверждению временного
компенсирующего тарифа
Пример расчета временного компенсирующего тарифа
TxV - НДкxV - (З-0,5xA) = Тпр
Утвержденный тариф (цена, ставка сбора) Т - 8 тенге
Объем регулируемых услуг (товаров, работ), принятый в утвержденном тарифе V - 1000 метров кубических (далее - м3)
1. Определяется сумма необоснованно полученного дохода (НД) - 6046
2. Определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
НДк = НДх
(100 + к)
100
- 6046х
(100 + 7,5)
100
= 6500 тенге,где
6046 тенге - сумма необоснованно полученного дохода;
7,5 % - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;
6500 тенге - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования.
3. Определяется минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр):
тенге/м3, где
500 тенге - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете;
3000 тенге - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете;
6 тенге/м3 - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора).
4. Уровень временного компенсирующего тарифа определяется по формуле:
где
1,5 тенге/м 3 - уровень временного компенсирующего тарифа.
5. Учитывая, что Ткомп < Тпр, период действия определяется по формуле:
n =
НДк
(Т - Тпр)*V
=
6500
(8-6)х1000
=
6500
2000
= 3,25
3,25 года (или 3 года 3 месяца) - период возмещения убытков потребителям.
Временный компенсирующий тариф (Ткомп) утверждается на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) - 6 тенге/ м 3, период действия которого - 3 года 3 месяца.
6. В случае, если Т комп >Тпр, уровень временного компенсирующего тарифа и период его действия определяется следующим образом:
утвержденный тариф (цена, ставка сбора) Т - 8 тенге/м3,
объем регулируемых услуг (товаров, работ), принятый в утвержденном тарифе (цене, ставке сбора) V - 1000 м3
1) определяется сумма необоснованно полученного дохода (НД) - 1350 тенге;
2) определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
НДк = НДх
(100 + к)
100
= 1350х
100 + 7,5
100
= 1451,25 тенге, где
1350 тенге - сумма необоснованно полученного дохода;
7,5 % - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;
1451,25 тенге - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования;

2) егер ТӨтем > = Tшек. болған жағдайда, қолданыс кезеңi мынадай формула бойынша айқындалады:
Уақытша өтемдiк тарифтi
бекiту жөніндегі қағидаларға
қосымша
Уақытша өтемдiк тарифтi есептеу үлгiсi
Бекiтiлген тариф (баға, алым мөлшерлемесі) Т - 8 теңге
Бекiтiлген тарифте қабылданған реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемi V - 1000 текше метр (бұдан әрі - м 3)
1. Негiзсiз алынған табыс (НТ) сомасы айқындалады - 6046
2. Шешiм қабылдау күнiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негiзсiз алынған табыс сомасы айқындалады (НТк):
теңге, мұндағы
6 046 теңге - негiзсiз алынған табыс сомасы;
7,5 % - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесі;
6500 теңге - қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негiзсiз алынған табыс сомасы.
3. Тарифтiң (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең төменгі ықтимал шектi деңгейi (Тшек) айқындалады:
теңге/м 3, мұндағы
500 теңге - бекiтiлген тарифтiк сметада ескерiлген пайда;
3000 теңге - бекiтiлген тарифтiк сметада ескерiлген жылдық амортизация;
6 теңге/м3 - тарифтiң (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең төменгі ықтимал шектi деңгейi.
4. Уақытша өтемдiк тарифтiң деңгейi мынадай формула бойынша айқындалады:
TӨтем =
теңге/м3, мұндағы
1,5 теңге/м3 - уақытша өтемдiк тарифтiң деңгейi.
5. ТӨтем < Тшек екенiн ескере отырып, қолданыс кезеңi мынадай формула бойынша айқындалады:
3,25 жыл (немесе 3 жыл 3 ай) - тұтынушыларға келтірген залалдарды өтеу кезеңi.
Уақытша өтемдiк тариф (ТӨтем) тарифтiң (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең төменгі ықтимал шектi деңгейiнде бекітіледі - 6 теңге/м3, оның қолданыс кезеңi - 3 жыл 3 ай.
6. Егер ТӨтем > Тшек. болған жағдайда, уақытша өтемдiк тарифтiң деңгейi және оның қолданыс кезеңi мынадай формула бойынша айқындалады:
бекiтiлген тариф (баға, алым мөлшерлемесі) Т - 8 теңге/м3,
бекiтiлген тарифте (бағада, алым мөлшерлемесінде) қабылданған реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемi V - 1000 м3
1) негiзсiз алынған табыс (НТ) сомасы айқындалады - 1350 теңге;
2) негiзсiз алынған табыс сомасы шешiм қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (НТк) қайта қаржыландыру мөлшерлемесі ескеріле отырып айқындалады:
теңге, мұндағы
1350 теңге - негiзсiз алынған табыс сомасы;
7,5 % - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесі;
1451,25 теңге - қайта қаржыландыру мөлшерлемесі ескеріле отырып, негiзсiз алынған табыс сомасы;