Об утверждении Формы паспорта установки
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 122-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2013 года № 8496. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Форму паспорта установки согласно приложению.
2. Признать утратившими силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 146-ө "Об утверждении формы отчета об инвентаризации парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7704, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 15 августа 2012 г. № 268-270 (27087-27089).
3. Департаменту низкоуглеродного развития обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации и последующее опубликование в официальных средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Н. Каппаров
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по статистике
_____________ А. Смаилов
15 мая 2013 год
Приложение
к приказу Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 15 мая 2013 года № 122-ө
Сноска. Форма паспорта установки в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.06.2016 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Паспорт установки
Индекс: форма № 1
Периодичность: первый год действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
Круг лиц представляющих: Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс).
Куда представляется: уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Срок представления:
до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.

Қондырғы паспортының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 122-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 маусымда № 8496 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабына, 2010 жылғы 19 наурыздағы "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес Қондырғы паспортының нысаны бекітілсін.
2. "Қондырғы паспортының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 146-ө (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 7704 тіркелген, 2012 жылғы 15 тамыздағы № 510-515 (27588) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Төмен көміртекті даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынуды және оның кейіннен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Н. Қаппаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
__________ Ә. Смайылов
15 мамыр 2013 жыл
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің
2013 жылғы 15 мамырдағы
№ 122-ө бұйрығына қосымша
нысан
Қондырғы паспорты
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.06.2016 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Индексі: № 1 нысан
Кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы жыл.
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган.
Тапсыру мерзімі: тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы жылдың бірінші сәуіріне дейін.

1. Регистрационный номер паспорта установки (заполняется уполномоченным органом) _____________________________________________
2. Дата заполнения паспорта ___________________________________
3. Полное наименование оператора установки ____________________
4. Юридический адрес оператора установки ______________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Факс _______________________________________________________
7. Адрес электронной почты ____________________________________
8. Бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер оператора установки __________
9. Основной вид деятельности оператора установки по общему классификатору видов экономической деятельности _____________________
10. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – ФИО) руководителя оператора установки ____________________________________
11. ФИО ответственного лица за подготовку паспорта установки _____________________________________________________________________
12. Контактные данные ответственного лица _____________________
13. Данные по установке:
Код строки
Наименование показателей
Наименование установки
Наименование источника
№ источника
Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности
Географическое место расположение по общему классификатору административно-территориальных объектов
Вид используемого топлива или промышленного процесса, являющегося источником выбросов парниковых газов
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1
2
3
4
14. Характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника (котлы для производства пара или горячей воды, источники тепловой энергии, необходимой для различных технологических процессов, цементные или плавильные печи, стационарные системы для транспортировки углеродного сырья, сжигание попутного газа на факелах, технологические процессы, связанные с выбросами парниковых газов).
15. Расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов*.
16. Подпись руководителя оператора установки, печать __________
17. Подтвержден _______________________________________________
1) полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, БИН;
2) номер и срок аттестата об аккредитации;
3) юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) ФИО лица, ответственного за верификацию;
7) подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме*:
_________________________________ тонн двуокиси углерода;
_________________________________ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода;

1. Қондырғы паспортының тіркеу нөмірі (уәкілетті органмен
толтырылады) ________________________________________________________
2. Қондырғы паспортын толтыру күні ____________________________
3. Қондырғы операторының толық атауы __________________________
4. Қондырғы операторының заңды мекенжайы ______________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Факс _______________________________________________________
7. Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
8. Қондырғы операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі
- БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі _____________________________
9. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша
қондырғы операторының негізгі қызмет түрі ___________________________
10. Қондырғы операторы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – ТАӘ) _____________________________________
11. Қондырғы паспортын даярлауға жауапты адамның Т.А.Ә. _______
12. Жауапты адамның байланыс деректері ________________________
13. Қондырғы бойынша деректер: ________________________________
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Қондырғының атауы
Көздің атауы
Көздің №
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қызмет түрі
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша географиялық орналасқан жері
Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын қолданылатын отын немесе өнеркәсіптік процесс түрі
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1
2
14. Әрбір көз үшін қолданылатын технология, қуат пен жұмыстың уақыт кезеңінің сипаттамалары (бу мен ыстық су өндіру үшін қазандықтар, түрлі технологиялық процестер үшін қажетті жылу энергия көздері, цемент немесе балқыту пештері, көміртегі шикізаты тасымалдау үшін стационарлық жүйелер, алауларда ілеспелі газды жағу, парниктік газдар шығарындыларымен байланысты технологиялық процестер).
15. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептеулер*.
16. Қондырғы операторы басшысының қолы, мөр ___________________
17. Расталды __________________________________________________;
1) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі және мерзімі;
3) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық пошта;
6) верификацияға жауапты адамның ТАӘ;
7) мынадай көлемдегі: ___________________________________________ тонна көміртегі қос тотығы парниктік газдар шығарындылары;
_______________________ тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін парниктік газдар жалпы шығарындыларын растау*;

8) подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с ФИО, печать (при наличии).
Примечание: заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса.
Пояснение по заполнению "Формы паспорта установки"
1. Паспорт установки (далее – Паспорт) разработан в соответствии со статьей 17 Кодекса.
2. Паспорт представляется операторами установок, подпадающими под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Кодекса, до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
3. Паспорт заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается регистрационный номер паспорта установки (заполняется уполномоченным органом);
в разделе 2 указывается дата заполнения паспорта;
в разделе 3 указывается полное наименование оператора установки;
в разделе 4 указывается юридический адрес оператора установки;
в разделе 5 указывается контактный телефон оператора установки;
в разделе 6 указывается факс оператора установки;
в разделе 7 указывается электронный адрес оператора установки;
в разделе 8 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер оператора установки;
в разделе 9 указывается основной вид деятельности оператора установки по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 10 указываются данные руководителя оператора установки (фамилия, имя, отчество – при наличии);
в разделе 11 указываются данные ответственного лица за подготовку паспорта установки (фамилия, имя и отчество – при наличии);
в разделе 12 указываются контактные данные ответственного лица за подготовку паспорта установки.
4. В разделе 13 указываются данные по установке:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе Г "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе Д "Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности" указывается вид деятельности установки по общему классификатору экономической деятельности;
в графе Е "Географическое месторасположение по общему классификатору административно-территориальных объектов" указывается географическое месторасположение установки по общему классификатору административно-территориальных объектов;
в графе Ж "Вид используемого топлива или промышленного процесса, являющегося источником выбросов парниковых газов" указывается вид используемого топлива или промышленного процесса установки, являющегося источником выбросов парниковых газов.

8) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының (ТАӘ) қолы, мөр.
Ескертпе: Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағы талаптарына сәйкес келетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары, жаңа қондырғы операторлары толтырады.
"Қондырғы паспортының нысанын" толтыру бойынша түсініктеме
1. Қондырғы паспорты (бұдан әрі – Паспорт) Кодекстің 17-бабына сәйкес әзірленді.
2. Паспортты Кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары, тиісті кезеңге бекітілген парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы жылдың бірінші сәуіріне дейін ұсынады.
3. Паспорт мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде қондырғы паспортының тіркеу нөмірі көрсетіледі (уәкілетті орган толтырады);
2-бөлімде қондырғы паспортын толтыру күні көрсетіледі;
3-бөлімде қондырғы операторының толық атауы көрсетіледі;
4-бөлімде қондырғы операторының заңды мекенжайы көрсетіледі;
5-бөлімде байланыс телефоны көрсетіледі;
6-бөлімде қондырғы операторының факсы көрсетіледі;
7-бөлімде қондырғы операторының электрондық поштасы көрсетіледі;
8-бөлімде қондырғы операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
9-бөлімде экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қондырғы операторының негізгі қызмет түрі көрсетіледі;
10-бөлімде қондырғы операторы басшысының деректері көрсетіледі (Тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда);
11-бөлімде жауапты тұлғаның деректер көрсетіледі (Тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда);
12-бөлімде қондырғы паспортын даярлауға жауапты адамның байланыс деректері көрсетіледі.
4. 13-бөлімде қондырғы бойынша деректер көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қызмет түрі" деген Д-бағанда экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қызмет түрі көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша географиялық орналасқан жері" деген Е-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша географиялық орналасқан жері көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын қолданылатын отын немесе өнеркәсіптік процесс түрі" деген Ж-бағанда парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын қолданылатын отын немесе өнеркәсіптік процесс түрі көрсетіледі.

5. В разделе 14 указываются характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника.
6. В разделе 15 указываются расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов. Данный пункт заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса.
7. В разделе 16 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество при наличии, ставится печать.
8. В разделе 17 указывается подтверждение Паспорта аккредитованным органом по валидации и верификации:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, БИН;
в подпункте 2) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 3) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 4) указывается номер телефона и факса верификатора;
в подпункте 5) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 6) указывается ФИО ответственного за верификацию;
в подпункте 7) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода, а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода. Данный пункт заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса;
в подпункте 8) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с ФИО, печать (при наличии).

5. 14-бөлімде әрбір көз үшін қолданылатын технология, қуат пен жұмыстың уақытша кезеңінің сипаттамалары көрсетіледі.
6. 15-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептеулер көрсетіледі. Осы тармақты Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағы талаптарына сәйкес келетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары, жаңа қондырғы операторлары толтырады.
7. 16-бөлімде қондырғы операторы басшысының қолы, тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты көрсетіледі, мөр қойылады.
8. 17-бөлімде валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның паспортты растауы көрсетіледі:
1) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі және мерзімі көрсетіледі;
3) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
4) тармақшада верификатордың телефон нөмірі және факсы көрсетіледі;
5) тармақшада верификатордың электрондық поштасы көрсетіледі;
6) тармақшада верификацияға жауапты адамның ТАӘ көрсетіледі;
7) тармақшада көміртегі қос тотығының тоннасында парниктік газдар шығарындыларының расталатын көлемі, сондай-ақ көміртегінің қос тотығына тең келетін парниктік газдардың жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Осы тармақты Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағы талаптарына сәйкес келетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары, жаңа қондырғы операторлары толтырады;
8) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының ТАӘ көрсетіледі, мөр қойылады (болған жағдайда).