Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 июля 2013 года № 213-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2013 года № 8625. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и подпунктом 254) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту стратегического планирования, сводного анализа и международного сотрудничества Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Мартыненко А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:

Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 17 шілдедегі № 213-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 тамызда № 8625 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 254) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Стратегиялық жоспарлау, жиынтық талдау және халықаралық ынтымақтастық департаменті (А.В. Мартыненко) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:

1) обеспечить в установленном порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Дуйсебаева А.Ж.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М.Оспанов
"СОГЛАСОВАН:"
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
_______________Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАН:"
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
29 июля 2013 год
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 17 июля 2013 года № 213-ОД
Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок
сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 27.03.2015 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон) и иными нормативными правовыми актами в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют порядок утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - Субъект).
3. Проект предельного уровня тарифа (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) формируется Субъектами с учетом параметров (показателей), предусматриваемых в проекте инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий.

1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ж. Дүйсебаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ:"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
__________ Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 28 шілде
"КЕЛІСІЛДІ:"
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
_____________ Е. Досаев
2013 жылғы 29 шілде
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 17 шілдедегі
№ 213-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алым ставкаларының) шекті
деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 27.03.2015 № 274 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және табиғи монополиялар саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алым ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту тәртібін айқындайды.
3. Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің және тарифтік сметалардың жобасын табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларының (жобаларының) жобаларында көзделетін параметрлерін (көрсеткіштерін) ескере отырып қалыптастырады.

4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) базовая тарифная смета – тарифная смета на первый год введения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) Субъекта, сформированная в соответствии с требованиями Особого порядка формирования затрат, применяемым при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее – Особый порядок), утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480);
2) прогнозируемая тарифная смета – тарифная смета на последующие годы долгосрочного периода, сформированная с учетом показателей социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);
3) тарифный доход – доход Субъекта от оказания регулируемых услуг (товаров, работ) по утвержденному уполномоченным органом в соответствии с пунктом 7 статьи 18 Закона предельному уровню тарифов (цен, ставок сборов);
4) корректировка тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа – корректировка показателей тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа без увеличения утвержденного предельного уровня тарифа;
5) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
6) ведомство уполномоченного органа – Комитет по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
7) территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа – территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий;
8) передача электрической энергии – технологически связанные действия, направленные на передачу и (или) распределение электрической энергии по электрическим сетям.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Формирование предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности Субъекта.

4. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық тарифтік смета – Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тіркелген) Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетiлетiн қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбiнің (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) талаптарына сәйкес қалыптастырылған Субъект тарифтерінiң (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейі енгізілген бірінші жылға арналған тарифтік смета;
2) болжанатын тарифтік смета – Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының көрсеткіштері (инфляция) ескеріле отырып қалыптастырылған ұзақ мерзімді кезеңнің кейінгі жылдарына арналған тарифтік смета;
3) тарифтік кіріс – уәкiлеттi орган Заңның 18-бабының 7-тармағына сәйкес бекіткен тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейі бойынша Субъектінің реттеліп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден алатын кірісі;
4) тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің шекті деңгейін түзету – тарифтің бекітілген шекті деңгейін ұлғайтпай, тарифтік сметаның көрсеткіштерін және (немесе) тарифтің шекті деңгейін түзету;
5) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті;
7) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі – табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі.
8) электр энергиясын беру – технологиялық тұрғыдан байланысты, электр энергиясын электр желілері арқылы беруге және (немесе) таратуға бағытталған іс-әрекеттер;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін қалыптастыру Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызметі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебінің негізінде жүзеге асырылады.

6. Затраты, учитываемые при формировании прогнозируемой тарифной сметы на регулируемые услуги (товары, работы) должны соответствовать законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете, налоговому и иному законодательству Республики Казахстан с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
7. Прогнозируемые показатели тарифной сметы основываются на определении тарифного дохода Субъекта на долгосрочный период.
Тарифный доход исчисляется отдельно на каждый год, входящий в долгосрочный период. На основе тарифных доходов за весь период рассчитывается средневзвешенный тариф (цена, ставка сбора).
Тарифный доход определяется исходя из прогнозируемых объемов затрат на оказание регулируемых услуг (товаров, работ), расходов периода, а также допустимого уровня прибыли.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При принятии решения ведомством уполномоченного органа об утверждении предельных уровней тарифов (цен, ставок сборов) в виде чрезвычайных регулирующих мер требования пунктов 22, 23, 26, 29настоящих Правил не распространяются.
9. В период действия предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) Субъект ежегодно не позднее 1 мая предоставляет в ведомство уполномоченного органа информацию в соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и размещает ее на своем интернет-ресурсе либо направляет для размещения на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в соответствии с частью второй пункта 35 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.05.2016 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В период действия предельного уровня тарифов ведомство уполномоченного органа не снижает предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов), если Субъект снизил затратную часть предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов). Средства, полученные от сокращения затрат (возникшие в результате оптимизации затрат или применения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг), Субъект направляет на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов, не менее пятидесяти процентов недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.

6. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) болжанып отырған тарифтік сметаны қалыптастыру кезінде ескерілетін шығындар Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамасына сәйкес келуге тиіс.
7. Тарифтік сметаның болжанатын көрсеткіштері Субъектінің ұзақ мерзімді кезеңге арналған тарифтік кірісін айқындауға негізделеді.
Тарифтік кіріс ұзақ мерзімді кезеңге кіретін әрбір жылға жеке есептеледі. Бүкіл кезеңге арналған тарифтік кірістің негізінде орташа өлшенген тариф (баға, алым мөлшерлемесі) есептеледі.
Тарифтік кіріс реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуге арналған шығындардың болжанатын көлемдерінің, кезең шығыстарының, сондай-ақ пайданың жол берілетін деңгейінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейлерін төтенше шара түрінде бекіту туралы шешім қабылдаған кезде осы Қағидалардың 22, 23, 26, 29-тармақтарының талаптары қолданылмайды.
9. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің қолданысы кезеңінде Субьекті Заңының 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосына жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат ұсынады және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады немесе осы Қағидалардың 35-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастыру үшін жолдайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.05.2016 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тарифтердің шекті деңгейінің қолданысы кезеңінде уәкілетті органның ведомствосы, егер Субъекті тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің шығын бөлігін төмендетсе, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін төмендетпейді. Шығындарды қысқартудан алынған (шығындарды оңтайландыру немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді технологияларын және әдістерін қолдану нәтижесінде пайда болған) қаражатты Субъекті аса тиiмдi әдiстер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету іс-шараларын өткізуге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігінің кемінде елу пайызын жаңа өндiрiстiк активтердi жасауға, кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға жұмсайды.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Допускается утверждение предельных уровней тарифов на каждый год.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок представления и принятия заявки на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) Субъектов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа заявку в произвольной форме на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) за сто восемьдесят календарных дней до введения его в действие.
В случае пересмотра предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в том числе при увеличении стоимости стратегических товаров, субъект естественной монополии вместе с заявкой предоставляет тарифную смету и проекты предельных уровней тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы), при этом требование части первой настоящего пункта в данном случае не распространяется.
14. К заявке на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) прилагаются:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
2) проект инвестиционной программы (проекта) на пятилетний срок и более, либо документ, подтверждающий наличие утвержденной инвестиционной программы (проекта), с указанием номера и даты принятого решения;
3) проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
4) тарифная смета регулируемых услуг (товаров, работ), в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
5) бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 2 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10641) (далее – бухгалтерский баланс);

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тарифтердің шекті деңгейлерін әр жылға бекітуге жол беріледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекітуге өтінімді ұсыну мен қабылдау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Субъект уәкiлеттi органға тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн бекiтуге өтiнiмді олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн күнтізбелік бiр жүз сексен күн бұрын ұсынады.
Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) төтенше реттеуші шаралар ретінде қайта қаралған жағдайда, оның ішінде стратегиялық тауарлардың құнын арттыру кезінде табиғи монополия субъектісі өтініммен бірге өзі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтік сметаны және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобаларын береді, бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы мұндай жағдайда қолданылмайды.
14. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін бекітуге арналған өтінімге:
1) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін бекіту қажеттігі туралы түсіндірме жазба;
2) бес жылдық және одан көп мерзімге арналған инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы не қабылданған шешімнің нөмірі мен күнін көрсете отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) болуын растайтын құжат;
3) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің жобасы;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтік сметасы;
5) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10641 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік баланс (бұдан әрі – бухгалтерлік баланс);

6) отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 3 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10641) (далее – отчет о прибылях и убытках);
7) отчет о движении денежных средств (прямой и косвенный метод) по формам согласно приложениям 4 и 5 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10641);
8) отчет по труду (код 1211101, индекс 1-Т, периодичность квартальная) по статистической форме согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной приказом экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года № 282 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14590);
9) отчет об изменениях в капитале, по форме, согласно приложению 6 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10641) (далее – отчет об изменениях в капитале);
10) отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия (код 271112130, индекс 1-ПФ, периодичность годовая) согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038);
11) пояснительная записка к финансовой отчетности, предусмотренной подпунктами 5) – 7), 9) настоящего пункта Правил;
12) расшифровка прочих и других расходов;
13) расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
14) годовая смета затрат, направленных на текущие и капитальные ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
15) учетная политика (при ее наличии);
16) расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
17) расчет амортизационных отчислений на основные средства, с указанием сроков эксплуатации, используемые до реализации инвестиционной программы (проекта), и вводимые в эксплуатацию при реализации инвестиционной программы (проекта) в долгосрочный период с разбивкой по годам;
18) условия финансирования и возмещения заемных ресурсов (проценты за кредиты, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки погашения и другие);

6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10641 болып тіркелген) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдалар мен шығындар туралы есеп (бұдан әрі – пайдалар мен шығындар туралы есеп);
7) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10641 болып тіркелген) 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп (тікелей және жанама әдіс);
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 29 қарашадағы № 282 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14590 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес статистикалық нысан бойынша еңбек жөніндегі есеп (коды 1211101, индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық);
9) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10641 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есеп (бұдан әрі – капиталдағы өзгерістер туралы есеп);
10) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметі туралы есеп (коды 271112130, индексі 1-ПФ, кезеңділігі жылдық);
11) Қағидалардың осы тармағының 5) – 7), 9) тармақшаларында көзделген қаржылық есептілікке түсіндірме жазба;
12) өзге және басқа да шығыстардың таратылып жазылуы;
13) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған персонал саны, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттіліктерінің есептері және техникалық шығындардың есептері;
14) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулер мен басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындардың жылдық сметасы;
15) есепке алу саясаты (ол болған жағдайда);
16) қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесінің есебі;
17) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырғанға дейін пайдаланылатын және ұзақ мерзімді кезеңге инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезінде пайдалануға берілетін негізгі құралдарға амортизациялық аударымдардың жылдарға бөлінген есебі;
18) қарыз ресурстарын қаржыландыру және өтеу шарттары (кредиттер үшін пайыздар, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, өтеу мерзімдері және басқалар);

19) данные о проектной мощности субъекта естественной монополии и о фактическом ее использовании;
20) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (товаров, работ) (протокола намерений, договора, расчеты объемов производства товаров исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта естественной монополии, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов (цен, ставок сборов), материалы маркетинговых исследований потребительского спроса).
Примечание: документы указанные подпунктами 5) –12) к заявке на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) представляются за два предшествующих календарных года.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При изменении объемов оказанных услуг в связи с уменьшением количества потребителей без приборов учета субъект естественной монополии представляет заявку на утверждение дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией, в том числе без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил, с приложением обосновывающих материалов:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, в том числе без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил;
2) расчет дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета;
3) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями, относящимся к группе населения, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей - физических лиц, относящимся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов;
4) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии прочими потребителями, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов;

19) табиғи монополия субъектісінің жобалық қуаты туралы және оны нақты пайдалану туралы деректер;
20) реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарланған көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар, табиғи монополия субъектісінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндетіне және мүмкіндіктеріне, тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемін төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып, тауарларды өндіру көлемінің есептері, тұтыну сұраныстарын маркетингтік зерттеу материалдары) қоса беріледі.
Ескертпе: тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін бекітуге арналған өтінімге 5) – 12) тармақшаларда көрсетілген құжаттар өткен күнтізбелік екі жыл үшін ұсынылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Табиғи монополия субъектісі есепке алу аспаптарынсыз тұтынушылар санының азаюына байланысты көрсетілген қызметтер көлемі өзгерген кезде жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты, оның ішінде осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей сараланған тарифтерді бекітуге мына негіздейтін материалдарды:
1) жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты, оның ішінде осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей сараланған тарифтерді бекіту қажеттілігі туралы түсіндірме жазбаны;
2) есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтердің есебін;
3) негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, халықтың тобына жататын тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак үлгідегі үйлерде тұрып жатқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды бөліп көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпаратты;
4) басқа да тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайларда, барак үлгідегі үйлерде орналасқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпаратты;

5) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями (в том числе с разбивкой по физическим лицам и прочим потребителям), проживающими или расположенными в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии;
6) перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии.
16. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку на утверждение дифференцированных тарифов по группам потребителей в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа не более двадцати календарных дней. Срок рассмотрения заявки исчисляется с момента ее подачи.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.05.2016 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Прилагаемые в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы представляются с соблюдением следующих процедур:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью руководителя Субъекта либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов. При этом, финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером Субъекта, либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью Субъекта;
2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы (цены, ставки сборов) в обоснование принимаются данные в расчете на год;
4) при расчете проектов тарифов (цен, ставок сборов) за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг (товаров, работ) за предыдущий календарный год - на первый год и планируемые объемы регулируемых услуг (товаров, работ) - на последующие планируемые годы с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан;
5) при снижении объемов регулируемых услуг (товаров, работ) представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;

5) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак үлгідегі үйлерде тұрып жатқан немесе орналасқан тұтынушылардың (оның ішінде жеке тұлғаларға және басқа тұтынушыларға бөліп көрсете отырып) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпаратты;
6) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайлардың, барак үлгідегі үйлердің тізбесін қоса бере отырып өтінім ұсынады.
16. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты тұтынушылар топтары бойынша сараланған тарифтерді бекітуге өтінімді күнтізбелік жиырма күннен асырмай қарайды. Қарау мерзімі өтінім берілген сәттен бастап есептеледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.05.2016 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес өтiнiмге қоса берiлетiн есептер мен негiздеушi материалдар мынадай рәсімдер сақталып ұсынылады:
1) өтiнiм материалдары тігіледі, нөмірленеді және Субъекті мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлік есеп және қаржы мәселелері кіретін басшы орынбасарының қолымен расталады. Бұл ретте, қаржы құжаттарына Субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және Субъектінің мөрімен расталады.
2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм берудің адындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) көлемдердің маусымдық ауытқу әсерін тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) болдырмау мақсатында жылға есептелген деректер негізге алынады;
4) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын есептеу кезінде базаға өткен күнтізбелік жыл ішіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) нақты көлемдері бірінші жылға және реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарланған көлемдері – Қазақстан Республикасының даму басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып, кейінгі жоспарланатын жылдарға алынады;
5) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерi төмендеген кезде төмендеудi негiздейтін және растайтын материалдар ұсынылады;

6) подготовлены в отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом естественной монополии.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. К заявке на утверждение предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в целях стабилизации деятельности субъекта естественной монополии и защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;
2) проект тарифной сметы в соответствии с требованиями Особого порядка по форме, указанной в приложении 3 к настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях стабилизации деятельности субъекта естественной монополии и защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.
В случае увеличения стоимости стратегических товаров, в качестве документов, подтверждающих необходимость утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры к заявке на утверждение предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, а также произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), расчеты технических потерь, нормах расхода стратегического товара, изменение стоимости которого является причиной представления заявки на утверждение предельного уровня тарифа в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Ведомство уполномоченного органа не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных обосновывающих материалов на соответствие пункту 14 настоящих Правил и в письменном виде уведомляет Субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с указанием причин отказа, за исключением случаев утверждения дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа.
Ведомство уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта естественной монополии для принятия решения в качестве чрезвычайной регулирующей меры о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.

6) табиғи монополия субъектiсi жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаны төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге арналған өтінімге:
1) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаны бекіту себептері көрсетілген түсіндірме жазба;
2) Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысан бойынша тарифтік сметаның жобасы қоса беріледі. Бұл ретте, стратегиялық тауарлардың құнын арттыру жағдайында тарифтік сметаның стратегиялық тауарларды пайдалануды қамтитын шығын баптары ғана түзетіледі;
3) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаны бекіту қажеттігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Стратегиялық тауарлардың құнын арттырған жағдайда, төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаны бекіту қажеттігін растайтын құжаттар ретінде өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарттар, шот-фактуралар, шығын деңгейінің есептері, сондай-ақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған техникалық ысыраптардың есептері, құнының өзгеруі төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің шекті деңгейін бекітуге себеп болып табылатын стратегиялық тауар шығысының нормалары қоса беріледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекіту жағдайларын қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған негіздеуші материалдардың толықтығын осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес келуіне тексереді және Субъектіні өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартқаны туралы бас тартудың себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және табиғи монополия субъектісін төтенше реттеуші шара ретінде шешім қабылдау үшін өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартқандығы туралы бас тарту себептерін көрсете отырып жазбаша түрде хабардар етеді.

Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.05.2016 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Причинами отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению являются:
1) нарушение Субъектом сроков представления заявки;
2) непредставление Субъектом документов, указанных в пунктах 14 и 18 настоящих Правил;
3) несоответствие представленных документов подпунктам 1), 2) и 6) пункта 17 настоящих Правил;
4) несоответствие предлагаемой инвестиционной программы (проекта) установленному порядку.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок утверждения проекта предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 3 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет Субъекта рассматривается ведомством уполномоченного органа в срок не более ста сорока пяти календарных дней с момента подачи заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с настоящими Правилами.
Проекты предельных уровней тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов для принятия решения в качестве чрезвычайной регулирующей меры рассматриваются ведомством уполномоченного органа не более двадцати календарных дней.
В случае, если при рассмотрении проектов тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у Субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу проекта предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет:

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.05.2016 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту себептері:
1) Субъектінің өтінімді ұсыну мерзімдерін бұзуы;
2) Субъектінің осы Қағидалардың 14 және 18-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2) және 6) тармақшаларына сәйкес келмеуі болып табылады;
4) ұсынылатын инвестициялық бағдарламаның (жобаның) белгіленген тәртіпке сәйкес келмеуі болып табылады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің және тарифтік сметалардың жобасын бекіту тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Уәкілетті органның ведомствосы Субъект тарифтерінiң (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің және тарифтік сметаларының жобасын осы Қағидаларға сәйкес экономикалық негiзделген есептеулер берiлген жағдайда өтінім берілген сәттен бастап күнтізбелік бір жүз қырық бес күннен аспайтын мерзімде қарайды.
Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейлерінің және тарифтік сметалардың жобаларын төтенше реттеуші шара ретінде шешім қабылдау үшін күнтізбелік жиырма күннен асырмай қарайды.
Егер тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметалардың жобаларын қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны Субъектіден бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімді белгілеп жазбаша түрде сұратады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің және тарифтік сметалардың жобасына:

1) на основе анализа представленных Субъектом с заявкой обосновывающих документов и расчетов, а также сравнительного анализа показателей деятельности Субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности;
2) с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, Субъекта, представившего проект.
23. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемый Субъектом проекты предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на обсуждение при проведении публичных слушаний.
24. Ведомство уполномоченного органа по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет с указанием срока его действия.
Срок действия тарифов устанавливается на период не более, чем предусмотрено на реализацию Субъектом инвестиционной программы (проекта).
В случае, если Субъект, до истечения срока действия предельного уровня тарифа не обратился в ведомство уполномоченного органа с заявкой на утверждение соответствующего предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) в срок, предусмотренный пунктом 2 статьи 16 Закона, ведомство уполномоченного органа пересматривает предельные уровни тарифов (цен, ставок сборов) и тарифные сметы без учета инвестиционных составляющих (за исключением случаев, когда погашение основного долга по займам, привлеченным на реализацию инвестиционной программы (проекта), производится за счет средств амортизационных отчислений).
25. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) или отказе в утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа Субъекту не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа Субъекту не позднее десяти календарных дней до введения их в действие.

1) Субъекті өтінішпен бірге ұсынған негіздеуші құжаттар мен есептерді талдау, сондай-ақ қызметтің осындай түрімен айналысатын Субъектілер қызметінің көрсеткіштерін салыстырмалы талдау негізінде;
2) ол үшін тәуелсіз сарапшыларды, мемлекеттік органдарды, тұтынушыларды және олардың қоғамдық бірлестіктерін, жобаны ұсынған Субъектіні тарта отырып, сараптама жүргізеді.
23. Уәкілетті органның ведомствосы Субъект ұсынған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейінің жобасын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға шығарады.
24. Уәкілетті органның ведомствосы жүргiзiлген сараптаманың нәтижелерi бойынша тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шектi деңгейiн және тарифтiк сметаларды бекiту туралы шешiмді оның қолданыс мерзiмiн көрсете отырып қабылдайды.
Тарифтердiң қолданыс мерзiмi Субъектiнiң инвестициялық бағдарламаны және (немесе) инвестициялық жобаны iске асыруға көзделген кезеңінен аспайтын мерзiмге белгiленедi.
Егер Субъекті тарифтің шекті деңгейінің қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін уәкілетті органның ведомствосына Заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген мерзімде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) тиісті шекті деңгейін бекітуге өтінім бермеген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шектi деңгейiн және тарифтiк сметаларды инвестициялық құрамдастарды (инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға тартылған қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу амортизациялық аударымдар қаражатының есебінен жүргізілетін жағдайларды қоспағанда) ескерместен қайта қарайды.
25. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту немесе реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекітуден бас тарту туралы уәкілетті орган ведомствосының шешімі уәкілетті орган ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей Субъектіге жолдайды.
Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекіту туралы уәкілетті орган ведомствосының шешімі уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей Субъектiге жолдайды.

26. Введение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов), осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
Введение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры осуществляется с даты, определяемой ведомством уполномоченного органа.
27. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
В случае утверждения предельного уровня тарифа (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в качестве чрезвычайной регулирующей меры информация об их изменении доводится субъектом естественной монополии до сведения потребителя не позднее, чем за пять календарных дней до введения их в действие.
Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию о введении дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил не позднее, чем за семь календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность.
28. Субъект в течение пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
29. Если субъект не уведомит потребителей о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, то указанный предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) не вводится с даты указанной в решении ведомства уполномоченного органа. Введение утвержденного предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
30. Для корректировки тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) без повышения его уровня, субъект естественной монополии, в срок не позднее, чем за шестьдесят календарных дней до конца текущего года, направляет в ведомство уполномоченного органа предложение о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) без повышения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора).
При обращении с предложением о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) субъект естественной монополии представляет в уполномоченный орган проект предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) без его повышения и тарифной сметы с учетом корректировок и материалы, обосновывающие необходимость внесения корректировок.

26. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін енгізу тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін бекіту айынан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін төтенше реттеуші шара ретінде енгізу уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын күннен бастап жүзеге асырылады.
27. Субъекті тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шектi деңгейi енгiзілетіні туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жеткiзедi.
Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейі төтенше реттеуші шара ретінде бекітілген жағдайда, олардың өзгергені туралы ақпаратты табиғи монополия субъектісі тұтынушылардың назарына оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жеткізеді.
Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді енгізу туралы ақпаратты тұтынушының назарына олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей аталған ақпаратты табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру арқылы жеткізеді.
28. Субъекті уәкiлеттi органның ведомствосына тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шектi деңгейi енгiзілетіні туралы тұтынушыларға хабар берілгені жөніндегі факт туралы ақпаратты күнтізбелік бес күн iшiнде ұсынады.
29. Егер субъекті тұтынушыларды осы Қағидаларда көзделген мерзімде тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін енгізу туралы хабардар етпесе, онда көрсетілген тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейі уәкілетті орган ведомствосының шешімінде көрсетілген күнінен бастап енгізілмейді. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) бекітілген деңгейін енгізу тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін бекіту айынан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.".
30. Тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің шекті деңгейін (бағаның, алым мөлшерлемесінің) көтермей, түзету үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы жылдың соңына дейін күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмейтін мерзімде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін көтермей, тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзету туралы ұсыныс жолдайды.
Тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзету туралы ұсыныспен өтініш берген кезде табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға түзетулерді ескере отырып, тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін көтермей, оның жобасын және түзетулерді енгізудің қажеттігін негіздейтін материалдарды ұсынады.

Представленные проект тарифной сметы и (или) предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) и материалы должны соответствовать требованиям подпункта 1) пункта 17 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Ведомство уполномоченного органа рассматривает документы по корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) не более тридцати календарных дней с момента представления.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.05.2016 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В случае, если при рассмотрении предложения о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) необходимые дополнительные документы (информация), ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у заявителя в письменном виде с установлением срока предоставления документов (информации), но не менее пяти рабочих дней. В таком случае сроки рассмотрения предложения о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) субъекта естественной монополии продлеваются на срок не более чем тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней со дня продления срока рассмотрения.
Срок рассмотрения предложения о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) продлевается руководителем ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.05.2016 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Ведомство уполномоченного органа отказывает в корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) в случае, если такая корректировка приводит к повышению предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии.
34. Ведомство уполномоченного органа корректирует тарифную смету и предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) в сторону его снижения в случае внесения корректировок в инвестиционную программу в сторону ее уменьшения.
35. Корректировка статей затрат, предусмотренных в тарифной смете, определенных с учетом потребностей сырья, материалов, топлива, энергии, осуществляется в случае превышения указанных расходов либо в случае снижения норм расхода более чем на пять процентов, за исключением обстоятельств непреодолимой силы и чрезвычайных ситуаций.

Тарифтік сметаның және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейінің ұсынылған жобасы және материалдар осы Қағидалардың 17-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзету жөніндегі құжаттарды ұсынылған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен асырмай қарайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.05.2016 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Егер тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзету туралы ұсынысты қарау кезінде қажетті қосымша құжаттарды (ақпаратты) уәкілетті органның ведомствосы бес жұмыс күнінен кем болмайтын құжаттарды ұсыну мерзімін белгілей отырып, оны өтініш берушіден жазбаша түрде сұратады. Мұндай жағдайда табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзету туралы ұсынысын қарау мерзімі "күнтізбелік" отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылады, ол туралы өтініш берушіге қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап "күнтізбелік" үш күннің iшiнде хабар беріледі.
Тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзету туралы ұсынысты қарау мерзімін уәкілетті орган ведомствосының басшысы ұзартады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.05.2016 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Егер осындай түзету табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) деңгейінің көтерілуіне алып келетін жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін түзетуден бас тартады.
34. Инвестициялық бағдарламаны қысқартуға оған қарай түзетулер енгізілген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін оны төмендетуге қарай түзетеді.
35. Тарифтік сметада көзделген, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттіліктерін ескере отырып айқындалған шығындар баптарын түзету аталған шығыстардан асып кеткен жағдайда не еңсерілмейтін күш мән-жайларын және төтенше жағдайларды қоспағанда, шығыс нормаларын бес пайыздан астам төмендеткен жағдайда жүзеге асырылады.

Субъект размещает на своем интернет-ресурсе либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, в порядке определяемом уполномоченным органом на основании подпункта 7-6) статьи 7 Закона.
Субъект уведомляет потребителей о ходе исполнения тарифной сметы раз в полугодие отчетного периода посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе, либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в порядке, определяемом уполномоченным органом на основании подпункта 7-7) статьи 7 Закона.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок утверждения тарифа или его предельного уровня на регулируемую услугу субъекта естественной монополии, оказывающего услугу по передаче электрической энергии, деятельность которого не соответствует требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике"
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Порядок утверждения тарифа или его предельного уровня на регулируемую услугу субъекта естественной монополии, оказывающего услугу по передаче электрической энергии, деятельность которого не соответствует требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" применяется при утверждение тарифа субъектов естественных монополий, оказывающих услугу по передаче электрической энергии (далее – Компания), деятельность которых не соответствует следующим требованиям и не включает наличие:
диспетчерского технологического управления, не позднее 1 января 2018 года;
служб, укомплектованных обученным и аттестованным персоналом, осуществляющих эксплуатацию и техническое обслуживание электрических сетей, оборудования, механизмов, охрану труда и технику безопасности, обеспеченных средствами индивидуальной и коллективной защиты, спецодеждой, инструментами и приспособлениями, не позднее 1 января 2020 года;
договоров с системным оператором на оказание системных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, не позднее 1 января 2020 года;
автоматизированных систем коммерческого учета, систем телекоммуникаций, обеспечивающих их унификацию с системами, установленными у системного оператора и региональной электросетевой компании, не позднее 1 января 2022 года.

Субъект табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтік сметаны орындау туралы есепті Заңның 7-бабының 7-6) тармақшасы негізінде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады.
Субъект тұтынушыларды тарифтік сметаны орындау барысы туралы есепті кезеңінің жартыжылдығында бір рет тиісті ақпаратты Заңның 7-бабының 7-7) тармақшасы негізінде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар етеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Қызметі "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті немесе оның шекті деңгейін бекіту тәртібі
Ескерту. Қағида 4-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Қызметі "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті немесе оның шекті деңгейін бекіту тәртібі қызметі мынадай талаптарға сәйкес келетін электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Компания) тарифін бекіту кезінде қолданылады және мыналардың:
2018 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей, диспетчерлік технологиялық басқарудың;
2020 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей, электр желілерін, жабдықты, тетіктерді пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді, еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын жүзеге асыратын жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен, арнайы киіммен, аспаптармен және құрылғылармен қамтамасыз етілген, оқытылған және аттестатталған персоналмен жасақталған қызметтердің;
2020 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес желілік қызметтерді көрсетуге желілік оператормен жасалған шарттардың;
2022 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей, желілік операторда және өңірлік электр желісі компаниясында орнатылған жүйелермен біріздендіруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің, телекоммуникациялар жүйелерінің болуын қамтиды.

37. Порядок определения не соответствия субъектов естественных монополий, оказывающих услугу по передаче электрической энергии требованиям, предусмотренным пунктом 36 Правил, определяется государственным органом по энергетическому надзору и контролю.
38. Государственный орган по энергетическому надзору и контролю предоставляет в ведомство уполномоченного органа или территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа информацию о несоответствии субъектов естественных монополий, оказывающих услугу по передаче электрической энергии требованиям, предусмотренным пунктом 36 Правил.
39. Ведомство уполномоченного органа или территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в соответствии с пунктом 8 статьи 18 Закона утверждает тариф или его предельный уровень на регулируемую услугу по передаче электрической энергии Компании в течение тридцати календарных дней с момента получения информации предусмотренной пунктом 38 Правил.
40. Ведомство уполномоченного органа или территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа при утверждение тарифа или его предельного уровня на регулируемую услугу по передаче электрической энергии Субъекту исключает:
амортизационные отчисления в затратах на производство товаров и предоставление услуг и расходах периода;
расходы на выплату вознаграждений (в случае их наличия);
расходы на погашение имущественного и транспортного налогов;
выплату основного долга (в случае их наличия);
прибыль;
капитальные затраты, приводящие к росту стоимости основных средств.
41. Решение об утверждение тарифа или его предельного уровня на регулируемую услугу по передаче электрической энергии Компании с исключением затрат предусмотренных пунктом 40 настоящих Правил в соответствии со статьей 18 Закона оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа или территориального подразделения ведомства уполномоченного органа либо лицом, исполняющим обязанности руководителя с утверждением тарифной сметы согласно приложению 4 настоящих Правил.
42. Ведомство уполномоченного органа или территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа не позднее десяти календарных дней до введения в действие тарифа вручает приказ Компании.
43. Компания доводит до сведения потребителя информацию об изменении тарифа на услугу по передаче электрической энергии не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа.
Приложение 1
к Правилам
утверждения предельного
уровня тарифов (цен, ставок
сборов) и тарифных смет на
регулируемые услуги (товары,
работы) субъектов
естественных монополий

37. Электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің Қағиданың 36-тармағында көзделген талаптарға сәйкессіздігін айқындау тәртібін энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган айқындайды.
38. Энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган уәкілетті органың ведомствосына немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің Қағиданың 36-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтіндігі туралы ақпаратты ұсынады.
39. Уәкілетті органның ведомствосы немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Заңның 18-бабының 8-тармағына сәйкес Компанияға Қағидалардың 38-тармағында көзделген ақпаратты алған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті немесе оның шекті деңгейін бекітеді.
40. Уәкілетті органның ведомствосы немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Субъектіге электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті немесе оның шекті деңгейін бекіткен кезде мыналарды:
тауарларды өндіруге және көрсетілетін қызметтерге арналған шығындардағы және кезең шығыстарындағы амортизациялық аударымдарды;
сыйақы төлеуге арналған шығыстарды (олар болған жағдайда);
мүлік және көлік салықтарын өтеуге арналған шығыстарды;
негізгі борышты төлеуді (олар болған жағдайда);
пайданы;
негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі шығындарды алып тастайды.
41. Осы Қағидалардың 40-тармағында көзделген шығындарды қоспағанда, Компанияға электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті немесе оның шекті деңгейін бекіту туралы шешім Заңның 18-бабына сәйкес уәкілетті орган ведомствосының немесе уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесі басшысының не осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес тарифтік сметаны бекітуді, басшының міндетін атқарушы адамның бұйрығымен ресімделеді.
42. Уәкілетті органның ведомствосы немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі бұйрықты тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей Компанияға табыс етеді.
43. Компания электр энергиясын беру жөніндегі қызметке тарифтің өзгеруі туралы ақпаратты тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің
реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына,
жұмыстарына) тарифтердің
(бағалардың, алымдар
ставкаларының) шекті деңгейін
және тарифтік сметаларды
бекіту қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс ИТС-1
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополии, за исключением региональной электросетевой компании
Куда представляется форма: Комитет по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Срок предоставления: – ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Наименование показателей*
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение в %
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
Тысяч тенге
Материальные затраты, всего, в том числе
Сырье и материалы
Покупные изделия
Горюче-смазочные материалы
Топливо
Энергия
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
Заработная плата производственного персонала
Социальный налог
Амортизация
Ремонт, всего, в том числе
Капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных фондов
Прочие затраты (расшифровать)
Расходы периода всего, в том числе
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
Заработная плата административного персонала
Социальный налог
Налоги
Прочие расходы (расшифровать)
Расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат на предоставление услуг
Доход (РБА*СП)
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
Всего доходов
Объем оказываемых услуг (товаров, работ)
в натуральных показателях
Нормативные технические потери
%
Тариф
Тенге/ на единицу оказываемых услуг (товаров, работ)
Примечание:
* – затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге)
СП – ставка прибыли (%).
Наименование организации ______________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _________________________________
Руководитель __________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), подпись)
Дата "______" ______________ 20 года
Место печати
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: ТСО-1
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектілері
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің
Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті
Ұсыну мерзімі – жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
% ауытқу
Ауытқудың себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
Шикізат және материалдар
Сатып алынатын бұйымдар
Жанар-жағармай материалдары
Отын
Энергия
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
Өндірістік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық
Амортизация
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
Негізгі қорлар құнының ұлғаюына алып келмейтін күрделі жөндеу
Өзге шығындар (таратып жазу)
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
Әкімшілік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық
Салықтар
Өзге шығыстар (таратып жазу)
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
Кіріс (АРБ*ПС)
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
Барлық кіріс
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне арналған
Ескертпе:
* – шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
Ұйымның атауы _________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ________________________________
Орындаушының тегі және телефоны ________________________________
Басшысы _______________________________________________________
(тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Күні 20 жылғы " " ______________
Мөр орны
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру жөніндегі түсіндірме
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік сметаның
орындалуы туралы мәліметтер

Глава 1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии, за исключением региональной электросетевой компании, отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги. Тарифная смета – это утверждаемые ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг (товаров, работ) показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 21) статьи 3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".
При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов (цен, ставок сборов), в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, ведомство уполномоченного органа и субъекты естественной монополии руководствуются Особым порядком, иными нормативными правовыми актами в сферах естественных монополий, включая отраслевые методики расчета тарифов (цен, ставок сборов), в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, на товары (работы, услуги) субъектов естественной монополии и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством.
Утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии может производиться не чаще одного раза в период действия утвержденного предельного тарифа, за исключением утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в качестве чрезвычайной регулирующей меры и случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях". Введение в действие новых тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен ставок сборов).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" субъект естественной монополии обязан ежегодно представлять отчет об исполнении тарифной сметы не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.

1-тарау. Жалпы нұсқаулық
Осы түсіндірме өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік сметаны орындау туралы есепті дайындауына арналған. Тарифтік смета – бұл уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бөлінісінде бекітетін кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері туралы көрсеткіштер және "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 3-бабының 21) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері.
Тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) жобаларын, оның ішінде сараланған тарифтерді бекіту туралы өтінімді беру және олар бойынша шешім қабылдау, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы және табиғи монополия субъектілері Ерекше тәртіпті, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін), оның ішінде сараланған тарифтерді есептеудің салалық әдістемелерін қоса алғанда, табиғи монополиялар салаларындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ табиғи монополия субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде бухгалтерлік есеп, салық заңнамасы стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
Тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды төтенше реттеуші шара ретінде бекіту және "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін және тарифтiк сметаларды бекiту бекітілген шекті тарифтің қолданылу кезеңінде бiр реттен жиі жүргiзiлмейдi. Жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды қолданысқа енгізу тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) бекітілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Табиғи монополия субъектісі "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес тарифтік сметаны орындау туралы есепті қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттармен растап және олар келісілген нұсқадан ауытқыған жағдайда себептерін түсіндіре отырып, есепті кезеңнен кейінгі жылғы 1 мамырдан кешіктірмей жыл сайын ұсынуға міндетті.

Глава 2. Пояснения по заполнению формы
1 графа – указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг (товаров, работ) показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа;
2 графа – указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
3 графа – указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
4 графа – указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
5 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
6 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
Приложение 2
к Правилам
утверждения предельного
уровня тарифов (цен, ставок сборов)
и тарифных смет на регулируемые
услуги (товары, работы) субъектов
естественных монополий
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: ФВЗ-1
Периодичность: квартальная
Представляют: субъекты естественных монополий, имеющим инвестиционную программу (проект)
Куда представляется форма: Комитет по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Срок представления: – ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом
Наименование показателей
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Обязательства по выплате:
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Процентов за кредиты
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Комиссионных выплат, премий
и так далее
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Основной суммы займа
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Направлено в резервный фонд
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Фактическое наличие средств в резервном фонде на конец отчетного периода
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Суммы начисления вознаграждения на накопленные средства
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Примечание:
* – В случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам.
** – Указывать курс тенге к доллару США.
Наименование организации ______________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _________________________________
Руководитель __________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), подпись)
Дата "___" ______________ 20 года
Место печати
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам

2- тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
1-баған – уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бөлінісінде бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері туралы көрсеткіштер және уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
2-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
3-баған – бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдері және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
4-баған – тарифтік сметаның кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдері туралы нақты қалыптасқан көрсеткіштер және тарифтік сметаны орындау туралы есепті ұсыну кезеңінде табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5-баған – тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштеріне тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына)
тарифтердің (бағалардың,
алымдар ставкаларының) шекті
деңгейін және тарифтік
сметаларды бекіту қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу
туралы ақпарат
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: ҚНТ-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: инвестициялық бағдарламасы (жобасы) бар табиғи монополиялар субъектілері
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті ұсынатын мерзімі: тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі 25 күніне дейін
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
...
Төлем бойынша міндеттемелер:
мың $*
млн. теңге*
Кредиттер үшін пайыздар
мың $
млн. теңге
Комиссиялық төлемақы, сыйақылар, және т.б.
мың $
млн. теңге
Қарыздың негізгі сомасы
мың $
млн. теңге
Резервтік қорға жіберілді
мың $
млн. теңге
Есепті кезең аяғында резервтік қорда қаражаттардың нақты болуы
мың $
млн. теңге
Жинақталған қаражатқа сыйақы есептеу сомалары
мың $
млн. теңге
Ескертпе:
* – Егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі.
** – АҚШ долларына теңгенің бағамын көрсету.
Ұйымның атауы _________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы _______________________________
Орындаушының тегі және телефоны _______________________________
Басшысы _______________________________________________________
(тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Күні 20 жылғы " " ______________
Мөр орны
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер

Глава 1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии информации о фактической выплате наступивших обязательств по займам.
Указанная информация представляется субъектами естественной монополии, имеющим инвестиционную программу (проект) ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
В предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) включаются затраты на выплату вознаграждений за кредиты для реализации инвестиционной программы (проекта). Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы (проекта) допускается только в сторону снижения.
Вознаграждения за кредиты, полученные в иностранной валюте, включаются в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
1 графа – указывается наименование показателей на выплату вознаграждений за кредиты для реализации инвестиционной программы (проекта), по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа.
2 графа – указывается единица измерения показателей (в случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам. Кроме того, указывается курс тенге к доллару США).
3 графа – указывается информация показателей на выплату вознаграждений за кредиты по кварталам соответствующего года.
Приложение 3
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных
смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов
естественных монополий
Тарифная смета ___________________ на
(наименование СЕМ)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг (товаров, работ)
№ п/п
Наименование
показателей*
Ед.
изм.
Принято
в
действую
щей
тарифной
смете
Фактические
показатели
за предшествующий
законченный
год
Фактические показатели
за предшествующие
4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
за весь
период
реализации
проекта, в том
числе
1-ый
(базовый)
год
реализации
проекта
2-ой год
реализации
проекта
i-й год реализации
проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в т. ч.
тыс.
тенге
1
материальные
затраты, всего, в т.ч.
1.1
Сырье и материалы
-"-
1.2
покупные изделия
- " -
1.3
горюче-смазочные материалы
1.4
топливо
1.5
Энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в т. ч.
- " -
2.1
заработная плата производственного
персонала
2.2
социальный налог
- " -
3
Амортизация
- " -
4
Ремонт, всего,
в т. ч.
4.1
Капитальный
ремонт, не
приводящий
к увеличению
стоимости
основных
фондов
5
Прочие затраты (расшифровать)
- " -
II
Расходы периода
всего, в т.ч.
- " -
6
Общие и административные
расходы, всего:
в том
числе:
- " -
6.1
Заработная плата
административного
персонала
- " -
6.2
социальный налог
- " -
6.3
Налоги
- " -
6.4
Прочие расходы
(расшифровать)
-"-
7
Расходы на
выплату
вознаграждений
-"-
III
Всего затрат на
предоставление услуг
- " -
IV
Доход (РБА*СП)
- " -
V
Регулируемая база
задействованных
активов
(РБА).
- " -
VI
Всего доходов
- " -
VII
Объем оказываемых
услуг (товаров,
работ)
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф
тенге/ на ед. оказываемых услуг (товаров, работ)
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
производственного
- " -
8.2
административного
- " -
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в т. ч.
тенге
9.1
производственного персонала
- " -
9.2
административного персонала
- " -
10
Капитальный ремонт, приводящий к увеличению стоимости основных средств
тыс. тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
- " -
12
Текущий (планово-предупредительный) ремонт, выполняемый хозяйственным способом, всего, в т. ч.
- " -

1-тарау. Жалпы нұсқаулық
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қарыздары бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы ақпаратты дайындауға арналған.
Көрсетілген ақпаратты инвестициялық бағдарламасы (жобасы) бар табиғи монополиялар субъектілері тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 күніне дейін қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттармен растап және олар келісілген нұсқадан ауытқыған жағдайда себептерін түсіндіріп ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейіне инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін кредиттерге сыйақылар төлеуге арналған шығындар енгізіледі. Алынған кредиттер бойынша сыйақылар мөлшерін (кредиттер үшін пайыздарды, комиссиялық төлемдерді) өзгерту инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде тек төмендету жағына рұқсат беріледі.
Шетел валютасымен алынған кредиттер үшін сыйақылар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштерінің (инфляция) негізінде теңге бағамының шетел валютасына болжамды өзгерілуі ескеріле отырып, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейіне енгізіледі.
1-баған – инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін кредиттерге сыйақылар төлеуге көрсеткіштердің атауы уәкілетті орган ведомствосы бекіткен нысан бойынша көрсетіледі;
2-баған – көрсеткіштердің өлшем бірлігі көрсетіледі (егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі. Бұдан басқа, АҚШ долларына теңгенің бағамы көрсетіледі.
3-баған – тиісті жылдың тоқсандары бойынша кредиттер үшін сыйақылар төлемдері көрсеткіштерінің ақпараты көрсетіледі.
Табиғи монополия
субъектілерінің Реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына)
тарифтердің (бағалардың,
алымдар ставкаларының)
шекті деңгейін және тарифтік
сметаларды бекіту қағидаларына
3-қосымша
___________________________________________________
(ТМС атауы))
_____________________________________________ тарифтік сметасы
реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрінің атауы
№ р/с№
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолда-ныстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдың-ғы аяқтал-ған жыл ішіндегі нақты көрсет-кіштер
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсан ішіндегі нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асыру-дың барлық кезеңі-не, оның ішінде
Жобаны іске асыру-дың 1 - (базалық) жылы
Жобаны іске асыру-дың 2 - жылы
Жобаны іске асыру-дың і-жылы
І
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
- " -
1.1
Шикізат және материалдар
- " -
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
- " -
1.3
жанар-жағармай материалдары
- " -
1.4
отын
- " -
1.5
Энергия
- " -
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
2.1
өндірістік персоналдың жалақысы
- " -
2.2
әлеуметтік салық
- " -
3
Амортизация
- " -
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
- " -
5
Өзге шығындар (таратып жазу)
- " -
ІІ
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
- " -
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
- " -
6.2
әлеуметтік салық
- " -
6.3
Салықтар
- " -
6.4
Өзге шығыстар
(таратып жазу)
- " -
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
- " -
ІІІ
Қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
- " -
ІV
Кіріс (АРБ*ПС)
- " -
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
- " -
Барлық кіріс
- " -
VІІ
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
VІІІ
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
заттай көрсеткіштерде
ІХ
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне арналған
Анықтамалық:
8
Персоналдың орташа тізім бойынша саны,
адам
оның ішінде:
8.1
өндірістік
- " -
8.2
әкімшілік
- " -
9
орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
өндірістік персоналдың
- " -
9.2
әкімшілік персоналдың
- " -
10
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (толық жазу)
- " -
12
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы (жоспарлы-алдын алу) жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -

12.1
материалы на ремонт
- " -
12.2
заработная плата
- " -
12.3
социальный налог
- " -
* затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
Приложение 4
к Правилам
утверждения предельного
уровня тарифов (цен, ставок
сборов) и тарифных смет на
регулируемые услуги (товары,
работы) субъектов
естественных монополий
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 29.12.2017 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Тарифная смета _____________________________________________ на
(наименование СЕМ)
______________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг (товаров, работ)
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
За весь период реализации проекта, в том числе
1-ый (базовый) год реализации проекта
2-ой год реализации проекта
i-й год реализации проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
1.1
Сырье и материалы
1.2
Покупные изделия
1.3
Горюче-смазочные материалы
1.4
Топливо
1.5
Энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
2.1
Заработная плата производственного персонала
2.2
Социальный налог
3
Ремонт, всего, в том числе
3.1
Капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных фондов
4
Прочие затраты (расшифровать)
II
Расходы периода всего, в том числе
5
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
5.1
Заработная плата административного персонала
5.2
Социальный налог
5.3
Прочие расходы
(расшифровать)
III
Всего затрат на предоставление услуг
IV
Доход (РБА*СП)
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
VI
Всего доходов
VII
Объем оказываемых услуг (товаров, работ)
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф
тенге/ на единицу оказываемых услуг (товаров, работ)
Примечание:
*– затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены.
Приложение
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 17 июля 2013 года № 213-ОД
Перечень утративших силу некоторых приказов
Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года № 149-ОД "Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работ) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4287, опубликованный в "Юридической газете" 28 июля 2006 года № 139);

12.1
жөндеуге арналған материалдар
- " -
12.2
жалақы
- " -
12.3
әлеуметтік салық
- " -
* - шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
Табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына)
тарифтердің (бағалардың,
алымдар ставкаларының) шекті
деңгейін және тарифтік
сметаларды
бекіту қағидаларына
4-қосымша
(ТМС атауы) _____________________________________________ тарифтік сметасы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрінің атауы
Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.12.2017 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Көрсеткіштер
дің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолда
ныс
тағы тарифтік сметада қабыл
данды
Алдыңғы аяқтал
ған жыл ішіндегі нақты көрсеткіштер
Алдыңғы аяқталған
4 тоқсан ішіндегі нақты көрсеткіш
тер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жоба
ны іске асырудың бар
лық кезеңіне, оның ішінде
Жоба
ны іске асыру
дың
1 –
(база
лық) жылы
Жоба
ны іске асырудың
2 –
жылы
Жобаны іске асыру
дың
і-жылы
І
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
1.1
Шикізат және материалдар
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
1.3
Жанар-жағармай материалдары
1.4
Отын
1.5
Энергия
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
2.2
Әлеуметтік салық
3
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
3.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
4
Өзге шығындар (таратып жазу)
ІІ
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
5
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
5.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
5.2
Әлеуметтік салық
5.3
Өзге шығыстар
(таратып жазу)
ІІІ
Қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
ІV
Кіріс (АРБ*ПС)
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
Барлық кіріс
VІІ
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
VІІІ
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
заттай көрсеткіштерде
ІХ
Тариф
теңге/
көр
сетілетін қызмет
тердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне арналған)
Ескертпе:
* – шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының
2013 жылғы 17 шілдедегі
№ 213-НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды ретету агенттігі
төрағасының күші жойылды деп танылған кейбір нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы № 149-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 4287 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінің" 2006 жылғы 28 шілдедегі № 139 нөмірінде жарияланған);

2. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 13 июня 2007 года № 163-ОД "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года № 149-ОД "Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4812, опубликованный в "Юридической газете" от 7 августа 2007 года, № 119);
3. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 28 января 2009 года № 19-ОД "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года № 149-ОД "Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5516, опубликованный в "Официальной газете" от 10 октября 2009 года № 41);
4. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 29 ноября 2012 года № 305-ОД "О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года № 149-ОД "Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8197, опубликованный в "Казахстанской правде" от 19 января 2013 года № 20-21).

2. "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы 149-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 13 маусымдағы № 163-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4812 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінің" 2007 жылғы 7 тамыздағы № 119 нөмірінде жарияланған);
3. "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы 149-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 19-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5516 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетінің" 2009 жылғы 10 қазаңдағы № 41 нөмірінде жарияланған);
4. "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) тарифтерінің (бағаларының, алымдар ставкаларының) және тарифтік сметаларының шекті деңгейін бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы 149-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 29 қарашадағы № 305-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8197 нөмірмен тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 19 қаңтардағы № 20-21 нөмірлерінде жарияланған).