Об утверждении формы соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 августа 2013 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2013 года № 8632. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 1453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.09.2018 № 1453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О гарантированной государством юридической помощи", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Форму соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи.
2. Комитету регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра юстиции Республики Казахстан Куставлетова Д.Р. и председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан Абишева Б.Ш.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 15 августа 2013 года № 273
Форма
Соглашение
об оказании гарантированной государством
юридической помощи
_________________________ "____" ___________20___г.
место заключения
Адвокат ___________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
____________________________________________________________________,
(форма организации адвокатской деятельности)
имеющ____ лицензию на занятие адвокатской деятельностью
____________________________________________________________________,
(номер и дата выдачи лицензии)
являющ___ членом коллегии адвокатов _______________________________,
(наименование коллегии адвокатов)
включенного (ой) в Список адвокатов, участвующих в системе оказания
гарантированной государством юридической помощи, утвержденный
президиумом коллегии адвокатов,
именуем___ в дальнейшем "Адвокат", с одной стороны,
и департамент юстиции _________________________________________
в лице ______________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество при его наличии представителя органа
юстиции, уполномоченного подписывать настоящее соглашение)
действующ____ в интересах граждан, имеющих право на получение
гарантированной государством юридической помощи за счет бюджетных
средств, в случаях и порядке, предусмотренном законодательством
Республики Казахстан, именуем ____ в дальнейшем "Администратор", с

Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімнің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 15 тамыздағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 тамызда № 8632 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 1453 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 27.09.2018 № 1453 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімнің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрі Д.Р. Құсдәулетовке және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің төрағасы Б.Ш. Әбішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2013 жылғы 15 тамыздағы
№ 273 бұйрығымен
бекітілді
Нысан
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім
_______________________ "__" ___________ 20 ___ж.
жасаған жері
Адвокат ______________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________,
(адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысаны)
адвокаттық қызметпен айналысуға
_____________________________________________________ лицензиясы бар,
(лицензияның нөмірі және берілген күні)
_________________________________________________________ адвокаттар
(адвокаттар алқасының атауы)
алқасына мүше болып табылатын, адвокаттар алқасының президиумы бекіткен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысушы адвокаттардың тізіміне енгізілген, бір жағынан бұдан әрі "адвокат", деп аталатын және
____________________________________________________________________
аумақтық әділет департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен бюджеттік қаражат есебінен мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар азаматтардың мүдделеріне орай іс-әрекет етуші, екінші жағынан бұдан әрі "Әкімші" деп аталатын,
_____________________________________________________________________
(әділет органының осы келісімге қол қоюға уәкілетті өкілінің тегі,
аты, әкесінің аты бар болған жағдайда)

другой стороны, руководствуясь пунктом 4 статьи 13 Закона Республики
Казахстан "О гарантированной государством юридической помощи" (далее
– Закон) заключили настоящее Соглашение о нижеследующем:
1. Адвокат обязуется оказывать следующие виды гарантированной
государством юридической помощи:
1) правовое консультирование в форме устных и письменных
консультаций лиц, перечисленных в пункте 1 статьи 6 Закона Республики
Казахстан "Об адвокатской деятельности";
2) составление заявлений, жалоб, ходатайств и других документов
правового характера лицам, перечисленным в пункте 1 статьи 6 Закона
Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности";
3) защита и представительство интересов граждан в органах
следствия, дознания и в судах по уголовным делам в случаях и порядке,
предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики
Казахстан;
4) защита прав и интересов граждан в случаях и порядке,
предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных
правонарушениях, в судах и органах (должностных лиц), уполномоченных
рассматривать административные правонарушения;
5) представительство интересов граждан в судах по гражданским
делам в случаях и порядке, предусмотренным Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Гарантированная государством юридическая помощь оказывается
гражданину бесплатно.
Оплата за оказанную Адвокатом юридическую помощь и возмещение
расходов, связанных с защитой и представительством, производится за
счет средств республиканского бюджета.
2. Для оказания квалифицированной юридической помощи Адвокат
обязуется:
1) использовать предусмотренные законодательством Республики
Казахстан процессуальные полномочия;
2) выполнять любые не запрещенные законом действия по
установлению фактических обстоятельств, направленных на обеспечение
прав, свобод и законных интересов граждан;
3) руководствоваться в своей профессиональной деятельности
принципами организации и деятельности адвокатуры.
3. Адвокат не несет ответственности за неисполнение условий
настоящего Соглашения, вызванное непредставлением или сокрытием
гражданами необходимой для оказания полноценной квалифицированной
юридической помощи информации, включая документы, материалы, иные
сведения, а также за последствия, связанные с представлением
гражданами не соответствующей действительности информации (в том
числе документированной).
4. Адвокат отказывает в оказании гарантированной государством
юридической помощи в виде правового консультирования при наличии
одного из следующих условий:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на
получение гарантированной государством юридической помощи,
предусмотренных пунктом 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О
гарантированной государством юридической помощи";

арқылы, "Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 4-тармағын басшылыққа ала отырып, төмендегілер туралы осы Келісімді жасады:
1. Адвокат мемлекет кепілдік берген заң көмегінің мына түрлерін көрсетуді:
1) "Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағында тізбеленген адамдарға ауызша және жазбаша құқықтық консультация беруді;
2) "Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағында тізбеленген адамдарға өтініштер, шағымдар, қолдаухаттар мен құқықтық сипаттағы басқа да құжаттар жазып беруді;
3) Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінде көзделген жағдайларда және тәртіппен қылмыстық істер бойынша тергеу, анықтау органдарында және соттарда азаматтардың мүдделерін қорғауды және білдіруді;
4) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген жағдайларда және тәртіппен соттарда және әкімшілік құқық бұзушылықты қарауға уәкілетті органдарда (лауазымды адамдарда) азаматтардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды;
5) Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде көзделген жағдайларда және тәртіппен азаматтық істер бойынша соттарда азаматтардың мүдделерін білдіруді міндеттеріне алады. Мемлекет кепілдік берген заң көмегі азаматқа тегін көрсетіледі.
Адвокаттың көрсететін заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
2. Білікті заң көмегін көрсету үшін адвокат:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іс жүргізу өкілеттіктерін пайдалануға;
2) азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау бойынша заңмен тыйым салынбаған кез келген іс-әрекетті орындауға;
3) өзiнiң кәсiбін мiндеттерiн орындаған кезде адвокаттың кәсiби мiнез-құлық нормаларын ұстануға.
3. Адвокат құжаттарды, материалдарды, өзге де мәліметтерді қоса алғанда, азаматтарға толық білікті заң көмегін көрсетуге қажетті ақпаратты табыс етпеуден немесе жасырудан осы Келісім шарттарының орындалмауына, сондай-ақ азаматтардың шындыққа сай келмейтін (оның ішінде құжатталған) ақпаратты табыс етуіне байланысты салдарларға жауапты болмайды.
4. Адвокат мемлекет кепілдік берген заң көмегін құқықтық кеңес беру түрімен мынадай шарттардың бірі болған:
1) арыз беруші Қазақстан Республикасының "Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы" Заңының 8-бабының 2-тармағында көзделген мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар адамдар санатына жатпайтын болған;

2) обращение заявителя не имеет правового характера.
5. Администратор обязуется своевременно перечислять на счет
коллегии адвокатов, членом которой является Адвокат, бюджетные
средства на оплату оказанной Адвокатом юридической помощи и
возмещение расходов, связанных с защитой и представительством.
6. Настоящее Соглашение составлено в двух экземплярах (для
каждой из Сторон), вступает в силу с момента его подписания и
действует до 31 января следующего.
Удостоверенная копия настоящего Соглашения направляется для
сведения Администратором в президиум коллегии адвокатов, членом
которой является адвокат.
Администратор: Адвокат:
___________(________________) ___________(________________)
(подпись, фамилия, инициалы) (подпись, фамилия, инициалы)
_______________________________________________________________
Адрес, почтовый индекс наименование коллегии адвокатов,
_________________________ _________________________________
Банковские реквизиты Администратора Банковские реквизиты коллегии
адвокатов

2) арыз беруші өтінішінің құқықтық сипаты болмаған жағдайда, құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден бас тартуға құқылы.
5. Әкімші Адвокаттың заң көмегін көрсетуіне ақы төлеуге және қорғау мен өкілдік етуіне байланысты шығыстарды өтеуге адвокат мүшесі болып табылатын адвокаттар алқасының есебіне бюджеттік қаражатын уақытылы аударуға міндеттенеді.
6. Осы Келісім екі данада жасалды (әрбір Тараптар үшін), қол қойылған кезден бастап күшіне енеді және келесі жылдың 31 қаңтарына дейін қолданылады.
Осы Келісімнің куәландырылған көшірмесін Әкімші адвокат мүшесі болып табылатын адвокаттар алқасының төралқасына мәлімет үшін жібереді.
Әкімші: Адвокат:
___________(________________) ___________(________________)
(қолы, тегі аты-жөні) (қолы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
Мекенжайы, пошталық индексі адвокаттар алқасының атауы,
_____________________________ __________________________________
Әкімшінің банктік деректемелері Адвокаттар алқасының банктік
деректемелері