Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 июля 2013 года № 227-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2013 года № 8711. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 сентября 2005 года № 284-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3908, опубликованный в "Официальной газете" 26 ноября 2005 года № 49).

Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 227-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 17 қыркүйекте № 8711 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 29 қыркүйектегі № 284-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3908 нөмірмен тiркелген "Ресми газетте" 2005 жылғы 26 қарашада № 49 нөмірінде жарияланған) күші жойылсын.

3. Департаменту по регулированию в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим предоставлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО":
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
_______________ У. Карабалин
16 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
_______________ Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________ М. Кусаинов
9 августа 2013 год
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 26 июля 2013 года № 227-ОД
Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественной монополии,
оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или)
нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Құбыржолдары және су кәрізі жүйелері саласындағы реттеу департаменті (А.Г. Асқарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
М. Оспанов
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрі
______________Ұ. Қарабалин
2013 жылғы 16 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
_______________Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушы
____________М. Құсайынов
2013 жылғы 09 тамыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы 26 шілдедегі
№ 227-НҚ бұйрығымен бекітілген
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам (далее – Правила) определяют порядок ведения раздельного учета субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам (далее - субъекты или нефтетранспортные организации), в целях обеспечения прозрачности учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым и нерегулируемым видам услуг, разработки тарифных смет и расчета тарифов на регулируемые услуги субъекта естественной монополии.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, а также периодическое составление и представление нефтетранспортными организациями сведений о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее – Сведения) в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе данных первичных документов;
2) распределение доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми услугами, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых и нерегулируемых услуг;
4) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
5) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
4. Ведение нефтетранспортными организациями раздельного учета должно обеспечивать распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в соответствии с положениями настоящих Правил.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Кағидалар) қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлері бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер есебінің, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметалар әзірлеудің және тарифтер есептеудің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъектілер немесе мұнай тасымалдаушы ұйымдар) бөлек есепке алуын жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бөлек есепке алу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы ақпаратты жинау мен қорыту жүйесін, сондай-ақ мұнай тасымалдаушы ұйымдардың табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) кірістер, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) кезең-кезеңмен жасауын және ұсынуын білдіреді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бөлек есептің негізгі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтерге тікелей жатқызуға мүмкіндік болған кезде тікелей жатқызу басымдығы;
2) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті қызметтерге кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің олар байланысқан сол бір қызметтермен себеп-салдарлық байланыстарының негізінде бөлу;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық;
4) ұсынылған ақпараттың пайдасы мен оны алуға шығындар арасындағы теңгерім;
5) есептіліктің негізгі мақсатын орындауға арналған сапалық сипаттамалар арасындағы теңгерім.
4. Мұнай тасымалдаушы ұйымдарының бөлек есеп жүргізуі реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес бөлінуін қамтамасыз етуге тиіс.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами;
2) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
3) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
4) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
5) общие задействованные активы - задействованные активы, которые связаны с предоставлением всех услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
6) задействованные активы - активы нефтетранспортной организации, используемые для предоставления определенной услуги, включающие основные средства и нематериальные активы;
7) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому прямо и однозначно не отнесены к определенной услуге, но распределены на услуги на основе определенной базы распределения;
8) косвенные затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому прямо и однозначно не отнесены к определенной услуге либо элементу направлений деятельности, но распределены на элементы направлений деятельности на основе определенной базы распределения;
9) косвенно задействованные активы при оказании услуг - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому прямо и однозначно не отнесены к определенной услуге, но распределены на услуги на основе определенной базы распределения;

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш;
2) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінетін шығындар;
3) бірлескен қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінетін қолданысқа енгізілген активтер;
4) жалпы шығындар - барлық қызметтерді ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінетін шығындар;
5) жалпы қолданысқа енгізілген активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінетін қолданысқа енгізілген активтер;
6) қолданысқа енгізілген активтер - негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді қамтитын белгілі бір қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мұнай тасымалдаушы ұйымының активтері;
7) қызметтерге жанама шығындар - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызметтерге белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген шығындар;
8) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама шығындар - қызмет бағыттарының бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке не қызмет бағыттарының элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызмет бағыттарының элементтеріне белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген шығындар;
9) қызметтер көрсету кезіндегі жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызметтерге белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген қолданысқа енгізілген активтер;

10) косвенно задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому прямо и однозначно не отнесены к определенной услуге или элементу направлений деятельности, но распределены на элементы направлений деятельности на основе определенной базы распределения;
11) направления деятельности - совокупность определенных процессов производства услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
12) обслуживающие процессы - процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
13) процессы производства услуг - последовательность определенных действий в деятельности нефтетранспортной организации с использованием его ресурсов с конечной целью оказания услуг. Различают следующие группы процессов производства услуг: производственные процессы, обслуживающие процессы и процессы менеджмента;
14) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямую связь с определенной услугой, и поэтому прямо отнесены к определенной услуге;
15) прямые затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют прямую связь с определенным элементом направлений деятельности, и поэтому прямо отнесены к определенному элементу направлений деятельности;
16) прямо задействованные активы при оказании услуг - задействованные активы, которые имеют прямую связь с определенной услугой, и поэтому прямо относятся к определенной услуге;
17) прямо задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют прямую связь с определенным элементом направлений деятельности, и поэтому прямо отнесены к определенному элементу направлений деятельности;
18) элементы направления деятельности - группы основных средств, используемые при оказании услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги;
19) процессы менеджмента - процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия;
20) нефтетранспортная организация - организация, имеющая в собственности или на иных законных основаниях, магистральные нефтепроводы, сооружения на них, оказывающая услуги по транспортировке нефти по этим нефтепроводам;

10) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама қолданысқа енгізілген активтер - қызмет бағыттарының бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке немесе қызмет бағыттарының элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ қызмет бағыттарының элементтеріне белгілі бір бөлу базасының негізінде бөлінген қолданысқа енгізілген активтер;
11) қызмет бағыттары - қызметтер көрсетуге дербес те, бір бірімен өзара іс-қимылмен де қатысатын қызметтер өндірудің белгілі бір процестерінің жиынтығы;
12) қызмет көрсететін процестер - нәтижесі өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын қызметтер өндіру процестері;
13) қызметтер өндіру процестері - мұнай тасымалдаушы ұйымының қызметіндегі белгілі бір іс-әрекеттердің бірізділігі, түпкілікті мақсаты қызметтер көрсету үшін оның ресурстарын пайдалану. Қызметтер өндіру процестері мынадай топтарға бөлінеді: өндірістік процестер, қызмет көрсететін процестер, менеджмент процестері;
14) қызметтерге арналған тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей байланысы бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей жатқызылған шығындар;
15) қызмет бағыттарының элементтеріне арналған тікелей шығындар - қызмет бағыттарының белгілі бір элементімен тікелей байланысы бар, сондықтан да қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей жатқызылған шығындар;
16) қызметтер көрсету кезінде тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызметпен тікелей байланысы бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей жатқызылған қолданысқа енгізілген активтер;
17) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей қолданысқа енгізілген активтер - қызмет бағыттарының белгілі бір элементімен тікелей байланысы бар, сондықтан да қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей жатқызылған қолданысқа енгізілген активтер;
18) қызмет бағытының элементтері - қызметтер, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын, кейін реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлеріне және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөле отырып, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бағалау және бөлу үшін біріктірілген негізгі құралдар тобы;
19) менеджмент процестері - кәсіпорынның қызметін талдауды, барлық кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері;
20) мұнай тасымалдаушы ұйым - меншігінде немесе өзге де заңды негіздерде магистральдық мұнай құбыржолдарына, олардағы құрылыстарға ие, осы мұнай құбыржолдары арқылы мұнай тасымалдау қызметтерін көрсететін ұйым;

21) производственные процессы - процессы, непосредственно направленные на производство и оказание услуг;
22) внешние услуги - услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг;
23) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних услуг;
24) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
25) условные доходы - стоимость оказанных внутренних услуг, определяемая путем умножения объема внутренних услуг на трансфертную таксу;
26) внутренние услуги - услуги, производимые одними направлениями деятельности нефтетранспортной организации и потребляемые с целью оказания в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этой же организации;
27) экономические ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;
28) экономически обоснованные затраты - затраты нефтетранспортной организации, связанные с обеспечением операционной (обычной) деятельности нефтетранспортной организации, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе".
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для распределения косвенных затрат и косвенно задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги доходы, затраты и задействованные активы нефтетранспортных организаций группируются по направлениям деятельности.
7. Выделяются следующие виды направлений деятельности:
1) транспортировка нефти;
2) прочая деятельность.
Схема направления деятельности нефтетранспортных организаций приведена в приложении 1 к настоящим Правилам.
Выделенные виды направлений деятельности являются минимальными и могут быть расширены в случае необходимости.
8. Направление деятельности "Транспортировка нефти" связано с процессами оказания услуг по транспортировке нефти. Направление деятельности "Транспортировка нефти" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся услуги по водоснабжению, электроэнергоснабжению, передаче и распределению электрической энергии, теплоэнергоснабжению и другие, оказываемые для направления деятельности "Прочая деятельность".
К внешним услугам относятся услуги:

21) өндірістік процестер - қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
22) сыртқы қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер;
23) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі қызметтер көлемнің құндық көрінісі;
24) трансферттік таксалар - көрсетілген ішкі қызметтердің бірлігіне шығындардың құндық көрінісі;
25) шартты кірістер - ішкі қызметтер көлемін трансферттік таксаға көбейту жолымен анықталатын көрсетілген ішкі қызметтер құны;
26) ішкі қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйым қызметінің бір бағыттарында өндірілетін және осы ұйым қызметінің басқа бағыттарында сыртқы қызметті одан әрі көрсету мақсатында тұтынылатын қызметтер;
27) экономикалық ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), капиталдық (нақты капитал - негізгі құралдар) айналым қаражаттары (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы ресурстары (ақша капиталы) болып бөлінетін көздер, қаражат жиынтығы;
28) экономикалық негізделген шығындар - мұнай тасымалдаушы ұйымының операциялық (қалыпты) қызметін, қолданысқа енгізілген активтерге салынған қолданыстағы капитал және қолданысқа енгізілген активтерді ұдайы өндіруге амортизациялық аударымдар бойынша өтеуді қамтамасыз етумен байланысты мұнай тасымалдаушы ұйымының шығындары.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар табиғи монополиялар туралы заңнамаға және "Магистральдық құбыр туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жанама шығындарды және жанама қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөлу үшін мұнай тасымалдаушы ұйымдарының кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері қызмет бағыттары бойынша топтастырылады.
7. Қызмет бағыттарының мынадай түрлері бөлінеді:
1) мұнайды тасымалдау;
2) өзге де қызмет.
Мұнай тасымалдаушы ұйымдардың қызмет бағытының схемасы осы Қағидаларға 1-қосымшасында көрсетіледі.
Қызмет бағыттарының бөлінген түрлері ең аз болып табылады және қажет болған жағдайда кеңейтілуі мүмкін.
8. "Мұнайды тасымалдау" қызметі бағыты мұнайды тасымалдау қызметтерін көрсету процестеріне байланысты. "Мұнайды тасымалдау" қызметінің бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге "Өзге қызмет" қызметі бағыты үшін көрсетілетін сумен жабдықтау, электр энергиясымен жабдықтау, электр энергиясын беру және тарату, жылу энергиясымен жабдықтау және басқа да қызметтер жатқызылады.
Сыртқы қызметтерге мына қызметтер жатады:

1) услуги по перекачке нефти, включающие:
общие услуги по перекачке нефти;
специальные услуги по перекачке вязкой нефти;
2) услуги по приему-сдаче нефти;
3) услуги по хранению нефти, не связанному с транспортировкой нефти;
4) услуги по смешению в целях повышения коммерческого качества нефти;
5) услуги по перевалке нефти;
6) услуги по сливу-наливу нефти.
Доходы направления деятельности "Транспортировка нефти" включают условные доходы в виде трансфертных платежей за внутренние услуги и доходы от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс по данным услугам.
Затраты направления деятельности "Транспортировка нефти" включают затраты, связанные с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Транспортировка нефти" и трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Транспортировка нефти" включаются магистральные нефтепроводы, станции катодной защиты, электростанции, котельные, линии электропередач и другие активы, задействованные в направлении деятельности "Транспортировка нефти".
9. Направление деятельности "Прочая деятельность" связано с процессами оказания услуг, обеспечивающими оказание и реализацию прочих услуг внешним потребителям. Направление деятельности "Прочая деятельность" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся услуги по водоснабжению, оказываемые для направления деятельности "Транспортировка нефти" с целью обеспечения технологических процессов указанного направления деятельности.
К внешним услугам, предоставляемым направлением деятельности "Прочая деятельность" внешним прочим пользователям относятся:
1) производство тепловой энергии отопительными котельными;
2) передача и (или) распределение электрической и (или) тепловой энергии;
3) услуги водоснабжения;
4) другие виды услуг, предоставляемые нефтетранспортными организациями внешним потребителям.
Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из условных доходов от трансфертных платежей за внутренние услуги и доходов от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются, исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс, по которым эти услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из затрат, связанных с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Прочая деятельность" и трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Прочая деятельность" включаются активы, связанные с оказанием и реализацией услуг внешним потребителям.

1) мыналарды қамтитын мұнай айдау қызметтері:
мұнайды айдау жөніндегі жалпы қызметтер;
тұтқыр мұнайды айдау жөніндегі арнайы қызметтер;
2) мұнайды қабылдау-тапсыру жөніндегі қызметтер;
3) мұнайды тасымалдауға байланысы жоқ мұнайды сақтау жөніндегі қызметтер;
4) мұнайдың коммерциялық сапасын көтеру мақсатында араластыру жөніндегі қызметтер;
5) мұнайды ауыстыру жөніндегі қызметтер;
6) мұнайды құйып алу - құю жөніндегі қызметтер.
"Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытының кірістері ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер түріндегі шартты кірістерді және сыртқы қызметтер көрсетуден алынған кірістерді қамтиды. Сыртқы қызметтер көрсетуден алынған кірістер бастапқы құжаттар деректері бойынша анықталады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген ішкі қызметтердің көлемдеріне және осы қызметтер бойынша трансферттік таксаларға сүйене отырып анықталады.
"Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытының шығындары "Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, ұстауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты шығындарды және қызметтің басқа да бағыттарынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтиды.
"Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері құрамына магистральдық мұнай құбыржолдары, катод қорғау станциялары, электр станциялары, қазандықтар, электр беру желілері және "Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытында қолданысқа енгізілген басқа да активтер кіреді.
9. "Өзге қызмет" қызметінің бағыты сыртқы тұтынушыларға өзге де қызметтерді көрсетуді және өткізуді қамтамасыз ететін қызметтерді көрсету процестеріне байланысты. "Өзге қызмет" қызметі бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге көрсетілген қызмет бағытының технологиялық процестерін қамтамасыз ету мақсатында "Мұнайды тасымалдау" қызметі бағыты үшін көрсетілетін сумен жабдықтау жөніндегі қызметтер жатқызылады.
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметі бағытымен ұсынылатын сыртқы қызметтерге мыналар жатады:
1) жылу қазандықтарымен жылу энергиясын өндіру;
2) электр және (немесе) жылу энергиясын беру және (немесе) тарату;
3) сумен жабдықтау қызметтері;
4) сыртқы тұтынушыларға мұнай тасымалдаушы ұйымдары ұсынатын қызметтердің басқа да түрлері.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының кірістері ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден алынатын шартты кірістерден және сыртқы қызметтер көрсетуден алынатын кірістерден тұрады. Сыртқы қызметтер көрсетуден түсетін кірістер бастапқы құжаттардың деректері бойынша анықталады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген ішкі қызметтер көлемдеріне және осы қызметтер көрсетілген трансферттік таксаларға сүйене отырып анықталады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының шығындары "Өзге қызмет" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, ұстауға және оған қызмет көрсетуге байланысты шығындардан және қызметтің басқа да бағыттарынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден тұрады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына сыртқы тұтынушыларға қызмет көрсетуге және оны өткізуге байланысты активтер кіреді.

10. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов производится в рамках каждого направления деятельности по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При оказании услуг, не предусмотренных пунктами 8-9 настоящих Правил, их отнесение к внутренним и внешним услугам производится нефтетранспортными организациями самостоятельно на основе понятий, установленных подпунктами 22) и 26) пункта 5 настоящих Правил.
12. Для субъекта естественной монополии, оказывающего несколько регулируемых видов услуг, применяются правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов сферы естественной монополии с наибольшей долей доходов в совокупном годовом доходе от регулируемых услуг субъекта.
2. Структура доходов, затрат и задействованных
активов по видам регулируемых услуг
13. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета. Доходы от оказания регулируемых услуг определяются исходя из сложившихся объемов соответствующих видов регулируемых услуг и установленных цен (тарифов) на эти услуги.
14. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам на основе данных первичных документов.
15. Для целей раздельного учета затраты учитываются по каждому виду регулируемых услуг. В том случае, если при оказании внешней услуги была использована внутренняя услуга, то в составе затрат регулируемой услуги учитываются трансфертные платежи за внутреннюю услугу.
16. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг направлением деятельности "Транспортировка нефти" складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от направления деятельности "Прочая деятельность", а также других затрат, связанных с оказанием этих услуг.
17. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг направлением деятельности "Прочая деятельность" складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги, полученных от направления деятельности "Транспортировка нефти", а также других затрат, связанных с оказанием этих услуг.

10. Кірістерді, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүргізу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша қызметтің әрбір бағытының шеңберінде жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мұнай тасымалдаушы ұйымдар осы Қағидалардың 8-9-тармақтарында көзделмеген қызметтерді көрсету кезінде оларды ішкі және сыртқы қызметтерге жатқызуды осы Қағидалардың 5-тармағының 22) және 26) тармақшаларында белгіленген ұғымдар негізінде дербес жүргізеді.
12. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрін көрсететін табиғи монополия субъектісі үшін субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінен алатын жылдық жиынтық кірісіндегі неғұрлым көп кірістердің үлесімен табиғи монополия саласының кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидалары қолданылады.
2. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша
кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құрылымы
13. Кірістерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу бөлек есептің негізгі қағидаттары ескеріле отырып жүргізіледі. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуден алынатын кірістер реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлерінің жинақталған көлемдеріне және осы қызметтерге белгіленген бағаларға (тарифтерге) сүйене отырып анықталады.
14. Қызметтер көрсетуден алынатын кірістер бастапқы құжаттар деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша тікелей жатады.
15. Бөлек есептің мақсаты үшін шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша ескеріледі. Егер сыртқы қызмет көрсету кезінде ішкі қызмет пайдаланылған жағдайда, онда реттеліп көрсетілетін қызметі шығындарының құрамында ішкі қызмет үшін трансферттік төлемдер ескеріледі.
16. "Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну бойынша шығындар "Өзге қызмет" қызметі бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетуге байланысты басқа да шығындардан жинақталады.
17. "Өзге қызмет" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну бойынша шығындар "Мұнайды тасымалдау" қызметі бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетуге байланысты басқа да шығындардан жинақталады.

18. Задействованные активы по видам внутренних услуг распределяются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги были использованы внутренние услуги.
19. К задействованным активам относятся активы, прямо задействованные в данном направлении деятельности, а также соответствующая балансовая стоимость активов, задействованных в оказании внутренних услуг, полученных от других направлений деятельности.
3. Порядок ведения раздельного учета затрат
и задействованных активов по видам услуг
20. Затраты и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
21. При наличии прямых связей затрат и задействованных активов с внешними услугами производится прямое отнесение произведенных затрат и стоимости задействованных активов на такие внешние услуги, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов осуществляется на основе базы распределения. Схема распределения затрат и активов на услуги нефтетранспортной организации приведена в приложении 2 к настоящим Правилам.
Схема распределения затрат и активов на услуги нефтетранспортной организации производится последовательно по следующим этапам:
1) на первом этапе производится группировка затрат и активов по экономическим ресурсам путем их прямого отнесения и косвенного распределения на соответствующие экономические ресурсы. Примеры баз распределения затрат и активов на экономические ресурсы указываются по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) на втором этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов на соответствующие процессы оказания услуг (производственные, обслуживающие, менеджмента) путем определения прямых и косвенных связей экономических ресурсов с данными процессами оказания услуг. Примеры баз распределения экономических ресурсов на процессы оказания услуг указываются по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) на третьем этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов, связанных с обслуживающими процессами на производственные процессы и процессы менеджмента. Примеры баз распределения обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента указываются по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) на четвертом этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов, связанных с производственными процессами, на внешние услуги и элементы направления деятельности. Примеры баз распределения затрат и активов, связанных с производственными процессами на внутренние и внешние услуги и элементы направления деятельности указываются по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

18. Ішкі қызметтер түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда бөлінеді.
19. Қолданысқа енгізілген активтерге қызметтің осы бағытында тікелей қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ қызметтің басқа бағыттарынан алынған ішкі қызметтер көрсетуде қолданысқа енгізілген активтердің тиісті теңгерімдік құны жатады.
3. Қызметтердің түрлері бойынша шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібі
20. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
21. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің сыртқы қызметтерімен тікелей байланысы болған жағдайда жасалған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын осындай сыртқы қызметтерге тікелей жатқызу жүргізіледі, жанама байланыстар болған жағдайда – жасалған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құны бөлу базасының негізінде жанама бөлінеді. Мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін қызметтерге шығындар мен активтерді бөлу схемасы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетіледі.
Мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін қызметтерге шығындар мен активтерді бөлу схемасы бірізділікпен жүргізіледі:
1) бірінші кезеңде экономикалық ресурстар бойынша шығындар мен активтерді топтастыру оларды тиісінше экономикалық ресурстарға тікелей жатқызу және жанама бөлу жолымен жүргізіледі. Шығындар мен активтерді экономикалық ресурстарға бөлу базаларының үлгілері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
2) екінші кезеңде шығындар мен активтерді көрсетілетін қызметтердің тиісті процестеріне (өндірістік, қызмет көрсетуші, менеджмент) тікелей жатқызу және жанама бөлу экономикалық ресурстардың көрсетілетін қызметтердің осы процестерімен тікелей және жанама байланыстарын айқындау жолымен жүргізіледі. Экономикалық ресурстарды көрсетілетін қызметтердің процестеріне бөлу базаларының үлгілері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
3) үшінші кезеңде қызмет көрсету процестерімен байланысты шығындар мен активтерді өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Қызмет көрсету процестерін өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне бөлу базаларының үлгілері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
4) төртінші кезеңде өндірістік процестерге байланысты шығындар мен активтерді сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Өндірістік процестерге байланысты шығындар мен активтерді ішкі және сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу базаларының үлгілері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;

5) на пятом этапе осуществляется выделение из затрат и активов, связанных с процессами менеджмента, совместных затрат и активов, связанных с элементами направления деятельности и их распределение на основе баз распределения;
6) на шестом этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и определение степени задействованности активов элементов направления деятельности на внутренние и внешние услуги, оказываемые направлениями деятельности. Минимальный перечень установленных баз распределения элементов направления деятельности на услуги указываются по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
7) на седьмом этапе производится отнесение внутренних услуг к соответствующим внешним услугам и суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
8) на восьмом этапе осуществляется распределение общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента, связанных с внешними услугами, на соответствующие виды внешних услуг на основе баз распределения.
4. Предоставление отчетов о доходах, затратах и
задействованных активах раздельно по видам регулируемых
услуг и в целом по нерегулируемым услугам
22. Сведения по раздельному учету представляются в уполномоченный орган нефтетранспортными организациями.
23. Сведения по раздельному учету, представляемые нефтетранспортными организациями в соответствии с настоящими Правилами, включают в себя:
1) отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
3) отчет о распределении затрат и активов обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
4) отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
5) отчет о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
6) отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;

5) бесінші кезеңде менеджмент процестеріне байланысты шығындар мен активтерден қызмет бағыттарының элементтеріне байланысты бірлескен шығындар мен активтерді бөлу және оларды бөлу базасының негізінде бөлу жүзеге асырылады;
6) алтыншы кезеңде шығындарды қызмет бағыттарымен көрсетілетін ішкі және сыртқы қызметтерге тікелей жатқызу мен жанама бөлу және қызмет бағыттары элементтері активтерінің қолданысқа енгізілу дәрежесін айқындау жүргізіледі. Қызмет бағыттарының элементтерін қызметтерге белгіленген бөлу базаларының ең аз тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
7) жетінші кезеңде ішкі қызметтерді тиісті сыртқы қызметтерге жатқызу және сыртқы қызметтерді ұсыну кезеңдері бойынша шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген жүргізіледі;
8) сегізінші кезеңде сыртқы қызметтерге байланысты менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу базасының негізінде сыртқы қызметтердің тиісті түрлеріне бөлу жүзеге асырылады.
4. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және
тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістер,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы есептерді ұсыну
22. Мұнай тасымалдаушы ұйымдар уәкілетті органға бөлек есеп бойынша мәліметтерді ұсынады.
23. Мұнай тасымалдаушы ұйымдар осы Қағидаларға сәйкес ұсынатын бөлек есеп бойынша мәліметтер өзіне мыналарды қамтиды:
1) экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
2) шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтерді өндіру процестеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
3) қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтерін өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
4) өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
5) менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
6) қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;

7) отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
8) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
9) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с оказанием услуг нефтетранспортными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, оказываемых нефтетранспортными организациями по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
10) отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
11) отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
24. Итоговые данные, отраженные в графе "Итого" строки "Итого доходов" Приложения 18 к настоящим Правилам должны соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)" и доходам от услуг, входящих в "Прочую деятельность" отчета о доходах и расходах нефтетранспортной организации.
25. Сумма итоговых строк "Итого затрат" и "Итого амортизация" графы "Итого" Приложения 18 к настоящим Правилам должны соответствовать сумме строк "Себестоимость реализованной продукции" и "Расходы периода", а также расходов по услугам, входящим в "Прочую деятельность" отчета о доходах и расходах нефтетранспортной организации.
26. Сведения представляются нефтетранспортными организациями в уполномоченный орган на годовой основе - не позднее 31 мая, следующего за отчетным периодом, согласно приложениям к настоящим Правилам.
27. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером, исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
Схема направления деятельности
нефтетранспортных организаций
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
Схема распределения
затрат и активов на услуги
нефтетранспортной организации
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Примеры баз распределений1
затрат и активов на экономические ресурсы
Затраты
и
активы
Установленная
база
распределения
Экономические ресурсы
Трудовые
ресурсы
(персонал)
Капитальные (основные средства)
Здания и
сооружения
Передаточные
устройства
Транспортные
средства
Насосы
Машины
и
оборудование
Прочие
основные
средства
Прочие
ресурсы
Насосные
Прочие
Технологические
трубопроводы
Прочие
Магистральные
трубопроводы
Прочие
Насосы
Теплообменники
Прочие
Резервуары
Прочие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Затраты
Заработная
плата
Первичные
документы
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Отчисления
от
оплаты
труда
Оплата
труда
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Топливо
Первичные
документы
или
нормативные
показатели
х
П, К
П, К
х
х
х
П, К
П, К
П, К
П, К
х
х
х
Трубы
Первичные
документы
х
х
х
П
П
П
х
х
х
х
х
х
х
Материалы
Первичные
документы
х
П
П
П
П
П
П
П
П
П
П
П
П
Электроэнергия
Показания
приборов
учета
или
нормативная
мощность
х
П, К
П, К
х
х
х
х
П, К
П, К
П, К
х
П, К
х
Теплоэнергия
Показания
приборов учета
х
П, К
П, К
х
х
х
х
х
П, К
х
х
х
х
Водоснабжение
Показания
приборов
учета
х
П, К
П, К
х
х
х
х
П, К
х
П, К
х
П, К
х
Услуги
связи
Первичные
документы
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
затраты
зависимости
от
степени
детализации)
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Активы
Стоимость
задействованных
активов
В
зависимости
от
принадлежности
к
элементу
направления
деятельности
х
П
П
П
П
П
П
П
П
П
х
П
х
Амортизация
задействованных
активов
Стоимость
задействованных
активов
х
П
П
П
П
П
П
П
П
П
х
П
х
1Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета нефтетранспортных организаций, утверждаемых уполномоченным органом.
Условные обозначения:
П - прямое отнесение;
К - косвенное распределение.
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Примеры баз распределения
экономических ресурсов на процессы оказания услуг
Наименование
экономических
ресурсов
Процессы производства услуг
производственные
процессы,
связанные
с эксплуатацией
оборудования
обслуживающие
процессы,
связанные с
эксплуатацией
Процессы менеджмента
Транспортировки
нефти
(по
видам
услуг)
Прочей
деятельности (по
видам
регулируемых
услуг)
средства
электрохимзащиты
специальной
техники
вспомогательного
оборудования
Финансовые
службы
Юридические
службы
Администрация
Маркетинг
Трудовые ресурсы
(персонал)
(П), %
занятости
или
время
(К)
(П), %
занятости
или
время
(К)
(П),%
занятости
или
время
(К)
(П), %
занятости
или
время
(К)
(П),%
занятости
или
время
(К)
(П)
(П)
(П)
(П)
Капитальные
(основные
средства
Здания
и
сооружения
Насосная
(П),
Объем
нефти(К)
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Площадь,
численность
работников
(К)
Передаточные
устройства
Технологические
трубопроводы
(П),
Объем
нефти(К)
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
(П)
(П)
х
х
(П)
х
х
х
х
Транспортные
средства
Магистральные
нефтепроводы
(П)
(П)
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
Пробег,
время
(К)
Пробег,
время
(К)
(П),
Про-
бег,
время
(К)
(П),
Про-
бег,
время
(К)
(П),
Про-
бег,
время
(К)
(П),
Про-
бег,
время
(К)
(П),
Про-
бег,
время
(К)
(П),
Про-
бег,
время
(К)
(П),
Пробег,
время (К)
Насосы
Насосы
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
К)
х
х
х
х
х
х
х
Машины и
оборудование
Теплообменники
(П)
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П),%
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
Прочие
основные
средства
Резервуары
Объем
нефти
(К)
Объем
оказанных
услуг
(К)
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
(П),
площадь,
численность
работников
(К)
Прочие ресурсы
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П),%
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
(П),%
занятости
(К)
(П),%
занятости
(К)
(П), %
занятости
(К)
2Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета нефтетранспортных организаций, утверждаемых уполномоченным органом.
Условные обозначения:
(П) - прямое отнесение;
(К) - косвенное распределение.
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Примеры баз распределения3
обслуживающих процессов на производственные
процессы и процессы менеджмента
Наименование
вспомогательных
бизнес
процессов
Производственные процессы и процессы менеджмента
Производственные процессы
Процессы менеджмента
связанные
с
эксплуатацией
оборудования
для
транспортировки
нефти
связанные
с
эксплуатацией
оборудования
прочей
деятельностью
финансовые
службы
юридические
службы
Администрация
Маркетинг
связанные с
эксплуатацией
средств
электрохимзащиты
(П), %
занятости
(П), %
занятости
х
х
х
х
связанные с
эксплуатацией
специальной
техники
Пробег,
время
Пробег,
время
Пробег,
время
Пробег,
время
Пробег,
время
Пробег,
время
связанные с
эксплуатацией
вспомогательного
оборудования
% занятости
% занятости
х
х
х
х
3Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета нефтетранспортных организаций, утверждаемых уполномоченным органом.
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Примеры баз распределения4
производственных процессов на внешние
услуги и элементы направления деятельности
Наименование
производственных
процессов
Наименование услуг
Эксплуатация
элементов
направлений
деятельности
внешние услуги
по транспортировке
нефти
Внешние услуги прочей
деятельности
связанные с
эксплуатацией
оборудования для
транспортировки нефти
(П),
объем нефти (К)
х
(П),
объем нефти (К)
связанные с
эксплуатацией
оборудования по прочей
деятельности
х
(П), объем воды
(П),
объем воды (К)
4Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета нефтетранспортных организаций, утверждаемых уполномоченным органом.
Условные обозначения:
(П) - прямое отнесение;
(К) - косвенное распределение;
Приложение 7
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Примеры баз распределения элементов5
направления деятельности на внутренние и внешние услуги
Наименование
направлений
деятельности
Виды услуг
Внешние услуги по
транспортировке
нефти
Внешние услуги прочей
деятельности
Внутренние
услуги
Транспортировка нефти
(по элементам)
объем нефти
х
х
Прочая деятельность
(по элементам)
х
объем воды
Объем
оказанных
услуг
5Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета нефтетранспортных организаций, утверждаемых уполномоченным органом.
Приложение 8
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отнесение внутренних услуг6
на внешние услуги и суммирование
затрат и задействованных активов по этапам
предоставления внешних услуг
п/п
Внешние
услуги
Затраты и задействованные активы
связанные с оказанием
внутренних
услуг направлениями
деятельности
(седьмой этап)
связанные
с производственными
процессами
(четвертый
этап)
связанные
с элементами
направления
деятельности
(шестой
этап)
связанные
с процессами
менеджмента
(восьмой
этап)
Транспортировка нефти
Прочая деятельность
1.
Внешние
услуги,
предоставляемые
направлениями
деятельности:
1
"Транспортировка
нефти" в том
числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
1.1
регулируемые
по объему
услуг
по объему
услуг
по объему
услуг
1.2
нерегулируемые
по объему
услуг
по объему
услуг
по объему
услуг
2
"Прочая
деятельность",
в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
2.1
регулируемые
по объему
услуг
по объему
услуг
по объему
услуг
2.2
нерегулируемые
по объему
услуг
по объему
услуг
по объему
услуг
6Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета нефтетранспортных организаций, утверждаемых уполномоченным органом.
Приложение 9
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о прямом отнесении и косвенном распределении затрат
и активов по видам экономических ресурсов
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-9
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Затраты
и
активы
Наименование
установленной
базы
распределения
Экономические ресурсы
Трудовые
ресурсы
(персонал)
Капитальные (основные средства)
Здания и
сооружения
Передаточные
устройства
Транспортные
средства
Насосы
Машины и
оборудование
Прочие
основные
средства
Прочие
ресурсы
зависимости
от
степени
детализации)
Насосная
Прочие
Технологические
трубопроводы
прочие
Магистральные
трубопроводы
Прочие
Насосы
Теплообменники Прочее
Прочее
Резервуары
Прочие
Затраты
Заработная
плата
Отчисления
от
оплаты
труда
Топливо
Прочие
материалы
Электроэнергия
Теплоэнергия
Водоснабжение
Услуги
связи
Прочие
затраты
зависимости
от
степени
детализации)
Активы
Стоимость
задействованных
активов
Амортизация
задействованных
активов
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о прямом отнесении и косвенном распределении затрат
и активов по видам экономических ресурсов

7) менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
8) ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
9) мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін қызметтерге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
10) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтер түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген;
11) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген.
24. Осы Қағидаларға 18-қосымшаның "Кірістер жиыны" деген жолындағы "Жиыны" деген бағанында көрсетілген жиынтық деректер "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен кіріс" және мұнай тасымалдаушы ұйымның кірістері мен шығыстары туралы есебінің "Өзге қызметіне" кіретін қызметтерден түскен кірістерге сәйкес келуі тиіс.
25. Осы Қағидаларға 18-қосымшаның "Жиыны" деген бағанындағы "Шығындар жиыны" және "Амортизация жиыны" деген жолдарындағы жиынтық сома "Өткізілген өнімнің өзіндік құны" және "Кезең шығыстары" деген жолдарындағы жиынтығы мұнай тасымалдаушы ұйымының кірістері мен шығыстары туралы есебінің "Өзге қызметіне" кіретін қызметтер бойынша шығыстарға сәйкес келеді.
26. Мәліметтерді мұнай тасымалдаушы ұйымдар есептілікті жылдық негізде есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаларға сәйкес ұсынады.
27. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері, атқарушысы қолдарын қояды және мөрмен растайды. Уәкілетті органға мәліметтер электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Мұнай тасымалдаушы ұйымдар қызметінің бағыттары схемасы
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Мұнай тасымалдаушы ұйымның қызметтеріне шығындар мен активтерді
бөлу схемасы
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Шығындар мен активтерді экономикалық ресурстарға
бөлу базаларының үлгілері1
Шығындар мен
активтер
Белгіленген бөлу базасы
Экономикалық ресурстар
Еңбек
ресурстары
(персонал)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Өткізу құрылғылары
Көлік құралдары
Сорғылар
Машиналар мен жабдық
Өзге негізгі құралдар
Өзге
ресурстар
Сорғы
Өзге
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
Магистральдық құбыржолдары
Өзге
Сорғылар
Жылу алмастырғыш
Өзге
Резервуарлар
Өзге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Шығындар
Жалақы
Бастапқы құжаттар
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
Еңбекке ақы төлеу
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Отын
Бастапқы құжаттар
немесе
нормативтік
көрсеткіштер
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
Құбырлар
Бастапқы құжаттар
х
х
х
Т
Т
Т
х
х
х
х
х
х
х
Материалдар
Бастапқы құжаттар
х
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
____________________
1 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және уәкілетті орган бекітетін мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлек есеп әдістемелерінде мұнай тасымалдаушы ұйымдар анықтауға тиіс.
Электр энергиясы
Есептеу аспаптарының көрсеткіштері немесе нормативтік қуат
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Жылу энергиясы
Есептеу аспаптарының көрсеткіштері
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
х
х
Т,Ж
х
х
х
х
Сумен жабдықтау
Есептеу аспаптарының көрсеткіштері
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Байланыс қызметтері
Бастапқы құжаттар
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге шығындар
(нақтылау дәрежесіне байланысты)
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Активтер
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Қызмет бағытының элементіне жататындығына байланысты
х
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
х
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Шартты белгілер:
Т – тікелей жатқызу;
Ж – жанама бөлу.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Экономикалық ресурстарды қызметтер көрсету процестеріне
бөлу базаларының үлгілері2
Экономикалық ресурстардың атауы
Қызметтерді өндіру процестері
Мыналар үшін жабдықты пайдалануға байланысты өндірістік процестер
пайдалануға байланысты қызмет көрсету процестері
Менеджмент процестері
Мұнайды тасымалдау
(қызметтердің түрлері бойынша)
Өзге қызмет
(реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша)
электр-
химқорғау құралдары
арнайы техника
көмекші жабдық
Қаржы қызметтері
Заң қызметтері
Әкімшілік
Маркетинг
Еңбек ресурстары (персонал)
(Т), қамтылу %
немесе уақыт
(Ж)
(Т), қамтылу %
немесе уақыт
(Ж)
(Т), қамтылу %
немесе уақыт
(Ж)
(Т), қамтылу %
немесе уақыт
(Ж)
(Т), қамтылу %
немесе уақыт
(Ж)
(Т)
(Т)
(Т)
(Т)
Күрделі
(негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
(Т), Мұнай көлемі(Ж)
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Алаң,
қызметкерлер саны
(Ж)
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
(Т), Мұнай көлемі(Ж)
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
(Т)
(Т)
х
х
(Т)
х
х
х
х
____________________
2 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және уәкілетті орган бекітетін мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлек есеп әдістемесінде мұнай тасымалдаушы ұйымдар анықтауға тиіс.
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
(Т)
(Т)
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
Жүріс,
уақыт (Ж)
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
(Т),
Жүріс,
уақыт (Ж)
Сорғылар
Сорғылар
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
х
х
х
х
х
х
х
Машиналар мен жабдық
Жылу алмастыр ғыштар
(Т)
х
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
Өзге негізгі құралдар
Резервуарлар
Мұнай көлемі
(К)
Көрсетілген қызметтердің көлемі
(К)
х
х
х
х
х
х
х
Өзге
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны
(Ж)
Өзге ресурстар
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
(Т), қамтылу %
(Ж)
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу
(Ж) – жанама бөлу.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Қызмет көрсететін процестерді өндірістік процестер мен
менеджмент процестеріне бөлу3 базаларының үлгілері
Көмекші бизнес процестердің атауы
Өндірістік процестер мен менеджмент процестері
Өндірістік процестер
Менеджмент процестері
мұнай тасымалдауға арналған жабдықтарды пайдалануға байланысты
өзге қызметтің жабдықтарын пайдалануға байланысты
қаржы қызмет тері
заң қызмет тері
Әкімшілік
Маркетинг
электр-химқорғау құралдарын пайдалануға байланысты
(Т), қамтылу %
(Т), қамтылу %
х
х
х
х
арнайы техниканы пайдалануға байланысты
Жүріс,
уақыт
Жүріс,
уақыт
Жүріс,
уақыт
Жүріс,
уақыт
Жүріс,
уақыт
Жүріс,
уақыт
көмекші жабдықты пайдалануға байланысты
% жұмыспен қамтылу
% жұмыспен қамтылу
х
х
х
х
____________________
3 Көрсетілген бөлу базалары мысал ретінде келтірілген және уәкілетті орган бекітетін мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлектеп есепке алу әдістемесінде мұнай тасымалдаушы ұйымдармен анықтауға жатады.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
Өндірістік процестерді сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының
элементтеріне бөлу базаларының4 үлгілері
Өндірістік процестердің атауы
Қызметтердің атауы
Қызмет бағыттарының элементтерін пайдалану
мұнайды тасымалдау бойынша сыртқы қызметтер
Өзге қызметтің сыртқы қызметтері
мұнай тасымалдауға арналған жабдықтарды пайдалануға байланысты
(Т),
мұнай көлемі (Ж)
х
(Т),
мұнай көлемі (Ж)
өзге қызмет бойынша жабдықтарды пайдалануға байланысты
х
(Т), су көлемі
(Т),
су көлемі (Ж)
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
____________________
4 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және уәкілетті орган бекітетін мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлек есеп әдістемесінде мұнай тасымалдаушы ұйымдар анықтауға тиіс.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
7-қосымша
нысан
Қызмет бағыттарының элементтерін5 ішкі және сыртқы қызметтерге
бөлу базаларының үлгілері
Қызмет бағыттарының атауы
Қызметтердің түрлері
Мұнай тасымалдау бойынша сыртқы қызметтер
Өзге қызметтің сыртқы қызметтері
Ішкі қызметтер
Мұнай тасымалдау
(элементтер бойынша)
мұнай көлемі
х
х
Өзге қызмет
(элементтер бойынша)
х
су көлемі
Көрсетілген қызметтердің көлемі
____________________
5 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және уәкілетті орган бекітетін мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлек есеп әдістемесінде мұнай тасымалдаушы ұйымдар анықтауға тиіс.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
Сыртқы қызметтерді6 ішкі қызметтерге жатқызу
және сыртқы қызметтерді ұсыну кезеңдері бойынша
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау
Р/с
Сыртқы қызметтер
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
қызмет бағыттарымен ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты
(жетінші кезең)
өндірістік процестерге байланысты
(төртінші кезең)
қызмет бағыттарының элементтеріне байланысты
(алтыншы кезең)
менеджменттің процестеріне байланысты
(сегізінші кезең)
Мұнай тасымалдау
Өзге қызмет
1.
Қызметтің бағыттарымен ұсынылатын сыртқы қызметтер:
1
"Мұнайды тасымалдау"
оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
1.1
реттеліп көрсетілетін
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
1.2
реттеліп көрсетілмейтін
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
2
"Өзге қызмет",
оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
2.1
реттеліп көрсетілетін
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
2.2
реттеліп көрсетілмейтін
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
қызметтердің көлемі бойынша
____________________
6 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және уәкілетті орган бекітетін мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлек есеп әдістемесінде мұнай тасымалдаушы ұйымдар анықтауға тиіс.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
9-қосымша
нысан
Экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар
мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу
туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 9
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
___________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Шығындар мен активтер
Белгіленген бөлу базасының атауы
Экономикалық ресурстар
Еңбек
ресурстары (персонал)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Өткізу құрылғылары
Көлік құралдары
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Өзге негізгі құралдар
Өзге ресурстар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты)
Сорғы
Өзге
Технологиялық тарату құбырлары
өзге
Магистральдық құбыржолдары
өзге
Сорғы
Жылу алмастырғыштар Өзге
Өзге
Резервуарлар
Өзге
Шығындар
Жалақы
Еңбекке ақы төлеуден аударым
Отын
Өзге
материалдар
Электр энергиясы
Жылу энергиясы
Сумен жабдықтау
Байланыс қызметтері
Өзге шығындар
(нақтылаудың дәрежесіне байланысты)
Активтер
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
М. О. Басшы _______________________________________ _______
(Т.А.Ә.) қолы
Бас бухгалтер _______________________________________ _______
(Т.А.Ә.) қолы
_____ жылғы "____" _____________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен
активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указываются затраты и активы Субъекта
В графе 2 наименование установленной базы распределения
В графе 3 указываются экономические ресурсы Субъекта, в том числе: трудовые ресурсы (персонал); капитальные (основные средства), в том числе: здания и сооружения (насосные и прочие); передаточные устройства, в том числе: технологические трубопроводы и прочие; транспортные средства, в том числе: магистральные трубопроводы и прочие; насосы; машины и оборудование, в том числе: теплообменники и прочие; прочие основные средства, в том числе: резервуары и прочие; прочие ресурсы (в зависимости от степени детализации)
В строке 1 указываются данные по заработной плате
В строке 2 указываются отчисления от оплаты труда
В строке 3 указывается затраты на топливо
В строке 4 указываются затраты на прочие материалы
В строке 5 указывается затраты на электроэнергию
В строке 6 указывается затраты на теплоэнергию
В строке 7 указывается затраты на водоснабжение
В строке 8 указываются затраты на услуги связи
В строке 9 указываются прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
В строке 10 указывается стоимость задействованных активов
В строке 11 указывается амортизация задействованных активов
Приложение 10
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов
на процессы производства услуг
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-10
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование
объектов
распределения
Процессы производства услуг
производственные
обслуживающие
менеджмента
Процесс
1
Процесс
2
Процесс
3
Процесс
N
Процесс
1
Процесс
2
Процесс
N
Процесс
1
Процесс
2
Процесс
3
Процесс
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Затраты
Трудовые ресурсы
(персонал)
Здания и
сооружения
Насосная
Прочие
Передаточные
устройства
Технологические
трубопроводы
Прочие
Транс-
портные
средства
Магистральные
трубопроводы
Прочие
Насосы
Насосы
Машины
и
оборудование
Теплообменники
Прочие
Прочие
основные
средства
Резервуары
Прочие
Прочие ресурсы
Итого затраты
Активы
Здания
и
сооружения
Насосная
Прочие
Передаточные
устройства
Технологические
трубопроводы
Прочие
Транспортные
средства
Магистральные
трубопроводы
Прочие
Насосы
Насосы
Машины
и
оборудование
Теплообменники
Прочие
Прочие
основные
средства
Резервуары
Прочие
Прочие ресурсы
Итого активы
Амортизация
Здания и
сооружения
Насосная
Прочие
Передаточные
устройства
Технологические
трубопроводы
Прочие
Транспортные
средства
Магистральные
трубопроводы
Прочие
Насосы
Насосы
Машины и
оборудование
Теплообменники
Прочие
Прочие
основные
средства
Резервуары
Прочие
Прочие ресурсы
Итого
амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов на процессы
производства услуг

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда Субъектінің шығындары және активтері бойынша көрсетіледі
2-бағанда белгіленген бөлу базасының атауы
3-бағанда Субъектінің экономикалық ресурстары, оның ішінде: еңбек ресурстары (персонал); күрделі (негізгі құралдар), оның ішінде: ғимараттар мен құрылыстар; өткізу құрылғылары, оның ішінде: технологиялық құбыржолдары және өзге; көлік құралдары, оның ішінде: магистральдық тарату құбыржолдары мен өзге; сорғы; машиналар мен жабдық, оның ішінде: жылу алмастырғыштар мен өзге; өзге негізгі құралдар, оның ішінде: резервуарлар мен өзге; өзге ресурстар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты)
1-жолда жалақы көрсетіледі
2-жолда еңбекке ақы төлеуден аударым көрсетіледі
3-жолда отын шығындары көрсетіледі
4-жолда өзге материалдар шығындары көрсетіледі
5-жолда электр энергиясы шығындары көрсетіледі
6-жолда жылу энергиясы шығындары көрсетіледі
7-жолда сумен жабдықтау шығындары көрсетіледі
8-жолда байланыс қызметтері шығындары көрсетіледі
9-жолда өзге шығындар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты) көрсетіледі
10-жолда қолданысқа енгізілген активтердің құны көрсетіледі
11-жолда қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы көрсетіледі
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
10-қосымша
нысан
Қызметтерді өндіру процестеріне шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 10
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
__________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Бөлу объектілерінің атауы
Қызметтерді өндіру процестері
өндірістік
қызмет көрсететін
менеджмент
1-процесс
2- процесс
3- процесс
N Процесс
1- процесс
2- процесс
N Процесс
1-процесс
2-процесс
3-процесс
N Процесс
Шығындар
Еңбек ресурстары (персонал)
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
Өзге
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
Өзге
Сорғы
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Жылу алмастырғыштар
Өзге
Өзге негізгі құралдар
Резервуарлар
Өзге
Өзге ресурстар
Шығындар жиыны
Активтер
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
Өзге
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық
құбыржолдары
Өзге
Сорғы
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Жылу алмастырғыштар
Өзге
Өзге негізгі құралдар
Резервуарлар
Өзге
Өзге ресурстар
Активтер жиыны
Амортизация
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
Өзге
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
Өзге
Сорғы
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Жылу аламастырғыштар
Өзге
Өзге негізгі құралдар
Резервуарлар
Өзге
Өзге ресурстар
Амортизация жиыны
М.О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Қызметтерді өндіру процестеріне шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматривается затраты Субъекта, на 2 этапе – активы Субъекта, 3 этап – амортизация.
В графе 1 приведены наименования объектов распределения Субъекта.
В графах 2-12 по всем строкам Отчета, приводятся данные о процессах производства услуг Субъекта. При этом, процессы производства услуг различают 3 группы: 1) производственные процессы; 2) обслуживающие процессы; 3) процессы менеджмента.
1) производственные процессы - процессы, непосредственно направленные на производство и оказание услуг;
2) обслуживающие процессы - процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
3) процессы менеджмента - процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия.
Приложение 11
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и активов обслуживающих
процессов на производственные процессы и процессы менеджмента
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-11
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Затраты и
активы
обслуживающих
процессов
Наименование
базы
распределения
Процессы производства услуг
производственные
менеджмента
Процесс
1
Процесс
2
Процесс
N
Процесс
1
Процесс 2
Процесс N
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затраты
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активов
Амортизация активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого
амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и активов обслуживающих
процессов на производственные процессы и процессы менеджмента

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызметтерді өндіру процестеріне шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы Есеп үш кезеңге бөлінеді. 1 кезеңде Субъектінің шығыны, 2 кезеңде – Субъектінің активтері, 3 кезең - амортизация көрсетіледі.
1-бағанда Субъектінің бөлу объектілерінің атауы көрсетіледі.
2-12-бағандарда Есептің барлық жолдарында Субъектіңің қызметтерді өндіру процестері көрсетіледі. Бұл ретте, қызметтерді өндіру процестері 3 кезеңге бөлінеді: 1) өндірістік процестері; 2) қызмет көрсететін процестер; 3) менеджмент процестері.
1) өндірістік процестер - қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
2) қызмет көрсететін процестер - нәтижесі өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын қызметтер өндіру процестері;
3) менеджмент процестері - кәсіпорынның қызметін талдауды, барлық кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет
көрсететін процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы
есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 11
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
__________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтері
Бөлу
базасының
атауы
Қызметтерді өндіру процестері
өндірістік
менеджмент
1-процесс
2-процесс
N Процесс
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Активтер жиыны
Активтер
амортизациясы
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Амортизация жиыны
М.О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет
көрсететін процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы
есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и активов обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указываются затраты и активы обслуживающих процессов
В графе 2 наименование базы распределения
В графе 3 указываются процессы производства услуг, в том числе: производственные и менеджмента
"Затраты":
В строке 1-3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 4 указывается итоговая сумма затрат
"Активы":
В строке 5-7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 8 указывается итоговая сумма активов
"Амортизация активов"
В строке 9-11 указываются амортизация активов процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 12 указывается итоговое значение амортизации активов N
Приложение 12
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и активов производственных процессов на
внешние услуги и элементы направлений деятельности
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-12
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Затраты и
активы
производственных
процессов
Наименование
базы
распределения
Внешние услуги
Элементы направлений
деятельности
Регулируемая
услуга 1
Регулируемая
услуга N
Нерегулируемые
услуги
Элемент
1
Элемент
2
Элемент
3
Элемент
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого
активов
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и активов производственных процессов на
внешние услуги и элементы направлений деятельности

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтері көрсетіледі
2-бағанда Бөлу базасының атауы көрсетіледі
3-бағанда Қызметтерді өндіру процестері, оның ішінде: өндірістік және менеджмент көрсетіледі
"Шығындар":
1-3-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің шығындары көрсетіледі
4–жолда шығындар жиынтық сомасы көрсетіледі
"Активтер":
5-7-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің активтері көрсетіледі
8-жолда активтер жиынтық сомасы көрсетіледі
"Активтер амортизациясы"
9-11-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің активтер амортизациясы көрсетіледі
12-жолда амортизациясының жиынтық сомасы көрсетіледі
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
12-қосымша
нысан
Сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне
өндірістік процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 12
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
____________________
(ұйымның атауы)
(мың тенге)
Өндірістік процестердің шығындары мен активтері
Бөлу
базасының атауы
Сыртқы қызметтер
Қызмет бағыттарының элементтері
1-ретте-ліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілетін қызметтің N
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1-элемент
2-элемент
3-элемент
N элемент
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Активтер жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне
өндірістік процестердің шығындары мен активтерін
бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направления деятельности.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на два этапа. На 1 этапе предусматривается затраты Субъекта, на 2 этапе – активы Субъекта.
В графе 1 приведены затраты и активы производственных процессов (производственные процессы - процессы, непосредственно направленные на производство и оказание услуг);
В графе 2 Отчета, приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами);
В графах 3-5 Отчета, приводятся информация о внешних услугах Субъекта (внешние услуги - услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг).
В графах 6-9 Отчета, приводится информация элементов направлений деятельности (элементы направления деятельности - группы основных средств, используемые при оказании услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги).
Приложение 13
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и активов процессов менеджмента
на элементы направлений деятельности, внешние услуги,
совместные и общие затраты, связанные с услугами
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-13
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Затраты
и активы
процессов
менеджмента
Наименование
базы
распределения
Элементы направлений
деятельности
Внешние услуги
Совместные
затраты
на
услуги
Общие
затраты
на
услуги
Регулируемая
услуга
1
Регулируемая
услуга
2
Нерегулируемые
услуги
Элемент
1
Элемент
2
Элемент
3
Элемент
N
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого
затраты
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого
активы
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и активов процессов менеджмента
на элементы направлений деятельности, внешние услуги,
совместные и общие затраты, связанные с услугами

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне өндірістік процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы Есеп екі кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің шығындар, 2-кезеңде – Субъектінің активтері көзделеді.
Есептің 1-бағанында өндірістік процестердің шығындары мен активтері келтірілген (өндірістік процестер - қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей бағытталған процестер).
Есептің 2-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат келтіріледі (бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш).
Есептің 3-5-бағандарында Субъектінің сыртқы қызметтер туралы ақпарат келтіріледі (сыртқы қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер).
Есептің 6-9-бағандарында қызмет бағыттарының элементтері туралы ақпарат келтіріледі (қызмет бағыттарының элементтері – қызметтерді оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бағалауға және бағыттарға бөлуге біріктірілген негізгі құралдар тобы).
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
13-қосымша
нысан
Қызмет бағыттарының элементтеріне сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 13
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
__________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Менджмент процестерінің шығындары мен активтері
Бөлубазасының
атауы
Қызмет бағыттарының элементтері
Сыртқы қызметтер
Қызметтерге бірлескен шығындар
Қызметтерге жалпы шығындар
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызметтің N
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1-элемент
2-элемент
3-элемент
N элемент
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Активтер жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Қызмет бағыттарының элементтеріне сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін бөлу туралы
есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
В графе 1 указываются затраты и активы процессов менеджмента
В графе 2 указывается наименование базы распределения
В графе 3 указываются элементы направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N")
В графе 4 указываются внешние услуги ("Регулируемая услуга 1", "Регулируемая услуга 2", "Нерегулируемые услуги")
В графе 5 указываются совместные затраты на услуги
В графе 6 указываются общие затраты на услуги "Затраты":
В строке 1-3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 4 указывается итоговая сумма затрат "Активы":
В строке 5-7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N
В строке 8 указывается итоговая сумма активов "Амортизация активов"
Приложение 14
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении элементов направлений
деятельности на внутренние и внешние услуги
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-14
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Наименование
элементов
направлений
деятельности
Наименование
базы
распределения
Услуги
внутренние
Внешние
Услуга
1
Услуга
2
Услуга
N
Регулируемая
услуга
1
Регулируемая
услуга 2
Нерегулируемые услуги
1
2
3
4
5
6
7
8
Затраты
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого затрат
Активы
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого активов
Амортизация
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого
амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении элементов направлений деятельности на
внутренние и внешние услуги
1.Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызмет бағыттарының элементтеріне сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда менджмент процестерінің шығындары мен активтері көрсетіледі
2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі
3-бағанда қызмет бағыттарының элементтері ("1-элемент", "2-элемент",
"3-элемент", "N элемент") көрсетіледі
4-бағанда сыртқы қызметтер ("1-реттеліп көрсетілетін қызмет", "2-реттеліп көрсетілетін қызмет", "реттеліп көрсетілмейтін қызметтері") көрсетіледі
5-бағанда қызметтерге бірлескен шығындар көрсетіледі
6-бағанда қызметтерге жалпы шығындар "Шығындар" көрсетіледі:
1-3-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің шығындары көрсетіледі
4-жолда шығындар жиыны сомасы "Активтер" көрсетіледі:
5-7-жолда 1-процестің, 2-процестің, N процестің активтері көрсетіледі
8-жолда активтер жиынтық сомасы көрсетіледі
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
14-қосымша
нысан
Ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттарының
элементтерін бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 14
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
__________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызмет бағыттары элементтерінің атауы
Бөлу
базасының
атауы
Қызметтер
ішкі
Сыртқы
1-қызмет
2-қызмет
N Қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Шығындар
1-элемент
2-элемент
N Элемент
Шығындар жиыны
Активтер
1-элемент
2-элемент
N Элемент
Активтер жиыны
Амортизация
1-элемент
2-элемент
N Элемент
Амортизация жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттарының
элементтерін бөлу туралы есеп
1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттарының элементтерін бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.

2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на два этапа. На 1 этапе предусматривается затраты Субъекта, на 2 этапе – активы Субъекта.
В графе 1 приведены наименование элементов направлений деятельности (элементы направления деятельности - группы основных средств, используемые при оказании услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги);
В графе 2 Отчета, приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами);
В графах 3-5 Отчета, приводятся данные о внутренних услугах Субъекта (внутренние услуги - услуги, производимые одними направлениями деятельности нефтетранспортной организации и потребляемые с целью оказания в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этой же организации)
В графах 6-8 Отчета приводятся данные о внешних услугах Субъекта (внешние услуги - услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг).
Приложение 15
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении общих и совместных затрат и активов
процессов менеджмента на внешние услуги
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-15
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс.тенге)
Наименование
процессов
менеджмента
Наименование
базы
распределения
Внешние услуги
Регулируемая
услуга 1
Регулируемая
услуга 2
Регулируемая
услуга N
Нерегулируемые
услуги
1
2
3
4
5
6
Общие и совместные затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Общие и совместные активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активы
Амортизация общих и совместных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого
амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении общих и совместных затрат и активов
процессов менеджмента на внешние услуги

2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы Есеп екі кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің шығындары, 2-кезеңде – Субъектінің активтері көзделеді.
1-бағанда қызмет бағыттары элементтерінің атауы келтірілген (қызмет бағытының элементтері - қызметтер, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын, кейін реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлеріне және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөле отырып, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бағалау және бөлу үшін біріктірілген негізгі құралдар тобы).
Есептің 2-бағандарында бөлу базасының атауы туралы ақпарат келтіріледі (бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш).
Есептің 3-5-бағанында Субъектінің ішкі қызметтер туралы ақпарат келтіріледі (ішкі қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйым қызметінің бір бағыттарында өндірілетін және осы ұйым қызметінің басқа бағыттарында сыртқы қызметті одан әрі көрсету мақсатында тұтынылатын қызметтер).
Есептің 6-8-бағандарында Субъектінің сыртқы қызметтер туралы ақпарат келтіріледі (сыртқы қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер).
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
15-қосымша
нысан
Сыртқы қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және
бірлескен шығындары мен активтерін
бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 15
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
__________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Менджмент процестерінің атауы
Бөлу
базасының
атауы
Сыртқы қызметтер
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
N реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Жалпы және бірлескен шығындар
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар жиыны
Жалпы және бірлескен активтер
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Активтер жиыны
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Амортизация жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Сыртқы қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және
бірлескен шығындары мен активтерін
бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматривается общие и совместные затраты Субъекта, на 2 этапе – общие и совместные активы Субъекта, 3 этап - амортизация общих и совместных активов Субъекта.
В графе 1 приведены наименование процессов менеджмента (процессы менеджмента - процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия);
В графе 2 Отчета, приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами);
В графах 3-6 Отчета, приводятся данные внешних услуг Субъекта (внешние услуги - услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг).
Приложение 16
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-16
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
N
п/п
Наименование
внутренних и
внешних услуг
Наименование базы
распределения
Внешние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти",
предоставляемые:
направления деятельности
"Прочая деятельность"
Услуга 1
Услуга N
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
1
2
3
4
5
6
7
8
Затраты
1.
Внутренние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти":
2.
Внутренние услуги
направления
деятельности
"Прочая
деятельность"
3.
Внешние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти"
5.
Внешние услуги
направления
деятельности
"Прочая
деятельность"
Итого затраты
Активы
1.
Внутренние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти":
2.
Внутренние услуги
направления
деятельности
"Прочая деятельность"
3.
Внешние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти"
4.
Внешние услуги
направления
деятельности
"Прочая
деятельность"
Итого активы
Амортизация
1.
Внутренние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти":
2.
Внутренние услуги
направления
деятельности
"Прочая
деятельность"
3.
Внешние услуги
направления
деятельности
"Транспортировка
нефти"
4.
Внешние услуги
направления
деятельности
"Прочая
деятельность"
Итого амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
1.Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы есеп үш кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің барлық және бірлескен шығыны көзделеді. 2-кезеңде Субъектінің жалпы және бірлескен активтері.
3-кезеңде Субъектінің жалпы және бірлескен активтерінің амортизациясы.
1-бағанда Менджмент процестерінің атауы келтіріледі (менеджмент процестері - кәсіпорынның қызметін талдауды, барлық кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері);
Есептің 2-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат келтіріледі (бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш).
Есептің 3-6-бағандарында Субъектінің сыртқы қызметтер туралы ақпарат келтіріледі (сыртқы қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер).
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
16-қосымша
нысан
Ішкі және сыртқы қызметтермен байланысты шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы
есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 16
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
_______________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Р/с
N
Ішкі қызметтердің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы қызметтер
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағыты ұсынатын:
"Өзге қызмет" қызмет бағыты
1-қызмет
N қызмет
1-қызмет
2-қызмет
N қызмет
Шығындар
1.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының ішкі қызметтері:
2.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының ішкі қызметтері
3.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының сыртқы қызметтері
4.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының сыртқы қызметтері Шығындар жиыны
Активтер
1.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының ішкі қызметтері:
2.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының ішкі қызметтері
3.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының сыртқы қызметтері
4.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының сыртқы қызметтері
Активтер жиыны
Амортизация
1.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының ішкі қызметтері:
2.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының ішкі қызметтері
3.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының сыртқы қызметтері
4.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының сыртқы қызметтері
Амортизация жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Ішкі және сыртқы қызметтермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы
есеп
1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің ішкі және сыртқы қызметтермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.

2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматривается затраты Субъекта, на 2 этапе – активы Субъекта, 3 этап - амортизация.
В графе 2 приведены наименования внутренних и внешних услуг;
В графе 3 Отчета, приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами);
В графах 4-8 Отчета, приводится информация о внешних услугах Субъекта (внешние услуги - услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг) направления деятельности "Транспортировка нефти", предоставляемые соответствующими услугами и "Прочая деятельность".
Приложение 17
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов, связанных с
оказанием услуг нефтетранспортными организациями, на
регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, оказываемых
нефтетранспортными организациями
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-17
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Внешние услуги
Регулируемые и нерегулируемые услуги
Регулируемые
Нерегулируемые
Услуга
1
Услуга
2
Услуга
N
Услуга
1
Услуга
2
Услуга N
1
2
3
4
5
6
7
Затраты
Внешние услуги
направления деятельности
"Транспортировка нефти"
Внешние услуги направления
деятельности "Прочая
деятельность"
Итого затраты
Активы
Внешние услуги направления
деятельности
"Транспортировка нефти"
Внешние услуги направления
деятельности "Прочая
деятельность"
Итого активы
Амортизация
Внешние услуги направления
деятельности
"Транспортировка нефти"
Внешние услуги направления
деятельности "Прочая
деятельность"
Итого амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с оказанием услуг нефтетранспортными организациями,
на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг,
оказываемых нефтетранспортными организациями

2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы Есеп үш кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің шығындары, 2-кезеңде – Субъектінің активтері, 3 кезеңде - амортизация көрсетіледі.
2-бағанда ішкі және сыртқы қызметтердің атауы көрсетіледі;
Есептің 3-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат (бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш) көрсетіледі.
Есептің 4-8-бағандарында, Субъектінің сыртқы қызметтерінің ақпараты көрсетіледі (сыртқы қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер): тиісті қызметтер ұсынылатын "Мұнай тасымалдау" қызметі және "Өзге қызмет" бағыттары.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
17-қосымша
нысан
Мұнай тасымалдаушы ұйымдармен қызметтер көрсетуге байланысты
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді мұнай
тасымалдаушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп
көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы
есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 17
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
____________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Сыртқы қызметтер
Реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Реттеліп көрсетілетін
Реттеліп көрсетілмейтін
1-қызмет
2-қызмет
N Қызмет
1-қызмет
2-қызмет
N Қызмет
Шығындар
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы қызметтері
"Өзге қызмет" қызметі бағытының сыртқы қызметтері
Шығындар жиыны
Активтер
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы қызметтері
"Өзге қызмет" қызметі бағытының сыртқы қызметтері
Активтер жиыны
Амортизация
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы қызметтері
"Өзге қызмет" қызметі бағытының сыртқы қызметтері
Амортизация жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
Мұнай тасымалдаушы ұйымдармен қызметтер көрсетуге байланысты
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді мұнай
тасымалдаушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с оказанием услуг нефтетранспортными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, оказываемых нефтетранспортными организациями.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматривается затраты Субъекта, на 2 этапе – активы Субъекта, 3 этап - амортизация.
В графе 1 приведены наименования внешних услуг направления деятельности "Транспортировка нефти" и "Прочая деятельность".
В графах 2-7 Отчета, приводятся данные о затратах, активах и амортизации на регулируемые (регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю) и нерегулируемые (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иной деятельности согласованные с уполномоченным органом) услуги Субъекта.
Приложение 18
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о конечном распределении доходов, затрат и
задействованных активов на виды внешних услуг
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-18
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование
доходов,
затрат и
задействованных
активов
Внешние услуги
Транспортировка
нефти
Прочая
деятельность
Итого
регулируемая
услуга
1
регулируемая
услуга
2
нерегулируемые
услуги
регулируемая
услуга
1
регулируемая
услуга
2
нерегулируемые услуги
1
2
3
4
5
6
7
8
Доходы
Доход
Итого доходов
Затраты
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого затрат
Задействованные активы
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого
задействованных
активов
Амортизация
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого
амортизация
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о конечном распределении доходов, затрат и задействованных
активов на виды внешних услуг

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің мұнай тасымалдаушы ұйымдармен қызметтер көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы Есеп үш кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің шығындары, 2-кезеңде – Субъектінің активтері, 3-кезеңде - амортизация көрсетіледі.
Есептің 1-бағанында сыртқы қызметтер "Мұнай тасымалдау" және "Өзге қызмет" қызметі бағытының сыртқы қызметтерінің атауы көрсетіледі.
Есептің 2-7-бағандарында субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) шығындар, активтер мен амортизация туралы деректер көрсетіледі.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
18-қосымша
нысан
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
сыртқы қызметтердің түрлеріне түпкілікті бөлу туралы
есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай-18
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
__________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің атауы
Сыртқы қызметтер
Мұнай тасымалдау
Өзге қызмет
Жиыны
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
1
2
3
4
5
6
7
8
Кірістер
Кіріс
Кірістер жиыны
Шығындар
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Шығындар жиыны
Қолданысқа енгізілген активтер
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Қолданысқа енгізілген активтердің жиыны
Амортизация
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Амортизация жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
сыртқы қызметтердің түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов, на виды внешних услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на четыре этапа. На 1 этапе предусматривается доходы Субъекта, на 2 этапе – затраты Субъекта, 3 этап – задействованные активы, 4 - амортизация.
В графе 1 приведены наименования доходов, затрат и задействованных активов Субъекта;
В графах 2, 3, 5, 6 Отчета, приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации на регулируемые услуги (регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю) Субъекта;
В графах 4 и 7 приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации на нерегулируемые услуги Субъекта;
В графе 8 приводится итоговая сумма доходов, затрат, задействованных активов и амортизации.
Приложение 19
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
форма
Отчет
о распределении доходов, затрат и задействованных активов по
направлениям деятельности
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-Нефть-19
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – не позднее 31 мая года следующего за отчетным годом
_________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование доходов, затрат,
задействованных активов
Направления деятельности
Транспортировка нефти
Прочая деятельность
1
2
3
Доходы
Доходы от оказания внешних услуг
Доходы по трансфертным платежам
Итого
Затраты
Внутренние затраты по направлениям
деятельности
Затраты по трансфертным платежам
Итого
Задействованные активы
Активы по направлениям деятельности
Активы по трансфертным услугам
Итого
Амортизация
Амортизация активов направления
деятельности
Амортизация активов по трансфертным
услугам
Итого
М. П. Руководитель ________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(Ф.И.О.) подпись
"____" _____________ _____ г.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет
о распределении доходов, затрат и задействованных активов по
направлениям деятельности

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) есепті (бұдан әрі – Есеп) дайындауына арналған.
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтердің түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы есеп төрт кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің кірістері, 2-кезеңде – Субъектінің шығындары, 3-кезең - қолданысқа енгізілген активтер, 4-кезең - амортизация көзделеді.
1-бағанда Субъектінің кірістерінің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерінің атауы көрсетіледі.
Есептің 2, 3, 5, 6-бағандарында Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар)) кірістер, шығындар, қолданысқа енгізілген активтер мен амортизация туралы деректер көрсетіледі.
Есептің 4 және 7-бағандарында Субъектінің реттеліп көрсетілмейтін қызметтеріне кірістер, шығындар, қолданысқа енгізілген активтер мен амортизация туралы деректер көрсетіледі.
8-бағанда кірістердің, шығындардың, қолданысқа енгізілген активтердің және амортизациясының жиынтық сомасы көрсетіледі.
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық құбыржолдары арқылы
тасымалдау қызметтерін көрсететін
табиғи монополия субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
19-қосымша
нысан
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы
есеп
Есепті кезең 20 ___ ж.
Индексі: БЕ - Мұнай - 19
Кезеңділігі: Жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі – есепті жылдан кейінгі жылдың 31 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
_____________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістердің, шығындардың, қолданысқа енгізілген активтердің атауы
Қызмет бағыттары
Мұнай тасымалдау
Өзге қызмет
Кірістер
Сыртқы қызметтер көрсетуден түскен кірістер
Трансферттік төлемдер бойынша кірістер
Жиыны
Шығындар
Қызмет бағыттары бойынша ішкі шығындар
Трансферттік төлемдер бойынша шығындар
Жиыны
Қолданысқа енгізілген активтер
Қызмет бағыттары бойынша активтер
Трансферттік қызметтер бойынша активтер
Жиыны
Амортизация
Қызмет бағыттары активтерінің амортизациясы
Трансферттік қызметтер бойынша активтердің амортизациясы
Жиыны
М. О. Басшы _____________________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_____ жылғы "____" ___________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы
есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
Данный Отчет подразделяется на четыре этапа. На 1 этапе предусматривается доходы Субъекта, на 2 этапе – затраты Субъекта, 3 этап – задействованные активы, 4 - амортизация.
В графе 1 приведены наименования доходов, затрат и задействованных активов Субъекта;
В графе 2 Отчета, приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации по направлению деятельности "Транспортировка нефти";
В графе 3 приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации по направлению деятельности "Прочая деятельность".

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Осы есеп төрт кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде Субъектінің кірістері, 2-кезеңде – Субъектінің шығындары, 3-кезеңде – қолданысқа енгізілген активтер, 4-кезеңде амортизация көзделеді.
1-бағанда Субъектінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерінің атауы келтіріледі.
Есептің 2-бағанында "Мұнай тасымалдау" қызметі бағыты бойынша кірістер, шығыстар, қолданылған активтер мен амортизация туралы деректер келтіріледі.
3-бағанда "Өзге қызмет" қызметі бағыты бойынша кірістер, шығындар, қолданысқа енгізілген активтер мен амортизация туралы деректер келтіріледі.