Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2013 года № 8913. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 06.12.2016 № 640 (вводится в действие с 01.07.2017).
В целях реализации статьи 118 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 303 "Об утверждении Правил составления администраторами бюджетных программ консолидированной финансовой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 19 июля 2010 года за № 6339, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 4 сентября 2010 года № 233 (26294));
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 сентября 2012 года № 417 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 303 "Об утверждении Правил составления администраторами бюджетных программ консолидированной финансовой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 октября 2012 года № 7987, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 3 ноября 2012 года № 381-382 (27200-27201)).
3. Департаменту методологии бюджетных процедур Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2013 года № 500
Правила
составления консолидированной финансовой отчетности
администраторами бюджетных программ и местными
уполномоченными органами по исполнению бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящими Правилами устанавливаются объем, формы, периодичность, сроки и порядок составления и представления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ, содержащимися за счет республиканского и местных бюджетов, и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета для целей их предоставления пользователям.
2. Администраторы бюджетных программ, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета составляют годовую, полугодовую отчетность в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.

Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 20 қарашада № 8913 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 06.12.2017 № 640 (01.07.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 118-бабын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен шоғырландырылған қаржы есептілігін жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 25 маусымдағы № 303 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне 2010 жылғы 19 шілдеде № 6339 болып тіркелген, 2010 жылғы 2 қыркүйектегі № 356-357 (26200) "Егемен Қазақстан"; 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 358-359 (26202) "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған);
2) "Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен шоғырландырылған қаржы есептiлiгiн жасау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010 жылғы 25 маусымдағы № 303 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 12 қыркүйектегі № 417 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне 2012 жылғы 8 қазанда № 7987 болып тіркелген, 2012 жылғы 3 қарашадағы № 722-726 (27798) "Егемен Қазақстан"; 2012 жылғы 22 желтоқсандағы № 842-846 (27917) "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаменті (З.А. Ерназарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіпте бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 30 қазандағы
№ 500 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланушыларға оларды ұсыну мақсатында республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау және ұсыну көлемі, нысандары, мерзімділігі, мерзімі мен тәртібі белгіленеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша жылдық, жартыжылдық есептілікті жасайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.

6. В случае наличия замечаний и необходимости внесения изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета отклоняет в информационной системе (далее – ИС) консолидированную финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ для внесения соответствующих изменений, с указанием причины отклонения.
В случае необходимости внесения изменений или дополнений в консолидированную финансовую отчетность администратора местных бюджетных программ местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет письменное уведомление администратору бюджетных программ, с указанием причин отклонения.
Администратор бюджетных программ в соответствии с замечаниями, направленными через ИС или согласно письменного уведомления, вносит изменения в свою консолидированную финансовую отчетность в течение 10 рабочих дней с момента получения письменного уведомления или отклонения в ИС. В случае если изменения касаются финансовой отчетности подведомственного государственного учреждения, администратор бюджетных программ письменно уведомляет соответствующее подведомственное государственное учреждение и перенаправляет предложения по изменениям и дополнениям для внесения их в течении 10 рабочих дней в его отдельную финансовую отчетность.
Изменения администратором бюджетных программ в консолидированную финансовую отчетность после ее сдачи в уполномоченный орган по исполнению бюджета вносятся только на основании уведомления уполномоченного органа по исполнению бюджета по результатам рассмотрения им отчета, с обязательным соблюдением принципов и требований по внесению изменений настоящих Правил и Правил составления и представления финансовой отчетности, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6352).
В случае внесения изменений в консолидированную финансовую отчетность, необходимо внести соответствующие изменения в экземпляр отчетности, ранее направленной в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
7. Адресная часть форм заполняется в следующем порядке:
реквизит "Уполномоченный орган по исполнению бюджета" – наименование уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по исполнению бюджета;
реквизит "Администратор бюджетных программ" - наименование и код администратора бюджетных программ из Функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
реквизит "Периодичность" - указывается период финансовой отчетности;
реквизит "Единица измерения" – тысяч тенге (далее – тыс. тенге).

6. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне ескертулер болған және өзгерістер енгізу қажеттігі болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – АЖ) қайтару себептерін көрсете отырып, тиісті өзгерістер енгізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік есептілігін қайтарады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер немесе толықтырулар енгізу қажеттігі болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қайтару себептерін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне жазбаша хабарлама жібереді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі АЖ арқылы жіберілген ескертулерге сәйкес немесе жазбаша хабарламаға сай жазбаша хабарламаны алған сәттен немесе АЖ-да қайтарылған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде өзінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізеді. Егер өзгерістер ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне қатысты болса, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тиісті ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемені жазбаша хабардар етеді және өзгерістер мен толықтырулар бойынша ұсыныстарды оның жеке қаржылық есептілігіне 10 жұмыс күні ішінде енгізу үшін қайта жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға шоғырландырылған қаржылық есептілікті тапсырғаннан кейін оған бюджеттік бағдарламалар әкімшісі өзгерістерді осы Қағидаларға өзгерістер енгізу жөніндегі қағидалар мен талаптарды және Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6352 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау және ұсыну ережесін міндетті түрде сақтай отырып, олардың есепті қарау нәтижелері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жазбаша хабарламасының негізінде ғана енгізіледі.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке өзгеріс енгізілген жағдайда есептіліктің Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне бұдан бұрын жіберілген данасына тиісті өзгерістерді енгізу қажет.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
7. Нысандардың мекенжайлық бөлігі мынадай тәртіппен толтырылады:
"Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган" деректемесі – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының атауы;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі" деректемесі - Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасынан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен коды;
"Мерзімділік" деректемесі – қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" деректемесі – мың теңге (бұдан әрі – мың теңге).

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
8. Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным. Полугодовая консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 июля текущего финансового года.
Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.
9. Сроки представления консолидированной финансовой отчетности для администраторов республиканских бюджетных программ и для местных уполномоченных органов областей по исполнению бюджета устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, для администраторов местных бюджетных программ – местными уполномоченными органами по исполнению бюджета.
Консолидированная финансовая отчетность администраторами республиканских бюджетных программ представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством информационной системы уполномоченного органа по исполнению бюджета (далее - ИС). Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.
Консолидированная финансовая отчетность администраторами местных бюджетных программ представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде в полном объеме форм.
Консолидированная финансовая отчетность местными уполномоченными органами по исполнению бюджета области с 1 января 2014 года представляется в полном объеме форм в электронном виде.
Администраторы местных бюджетных программ представляют консолидированную финансовую отчетность соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Администраторы республиканских бюджетных программ и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета области представляют консолидированную финансовую отчетность центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Датой представления консолидированной финансовой отчетности считается дата его передачи через ИС.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, консолидированная финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.
При несоответствии представленной консолидированной финансовой отчетности установленным формам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает без исполнения.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету, а на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области - консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам.
Первая консолидированная финансовая отчетность местного уполномоченного органа по исполнению бюджета области по состоянию на 1 января 2014 года представляется в срок, установленный центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
8. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жасалады. Жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жасалады.
Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы күнтізбелік кезең үшін жасалады.
9. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар үшiн шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi ұсыну мерзімін бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi үшiн – бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi нысандардың толық көлемінде электронды түрде ақпараттық жүйе (бұдан әрі - АЖ) арқылы ұсынады. Есепті берілген күн оны АЖ арқылы тапсырған күн болып есептеледі.
Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi қағаз тасығышта беттерi нөмiрленiп және мазмұны көрсетiлiп, кiтапша түрiнде және нысандардың толық көлемінде электронды түрде ұсынады.
Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті облыстық бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдары 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап нысандардың толық көлемінде электронды түрде ұсынады.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөніндегі тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органға ұсынады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдары шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi берілген күн оны АЖ арқылы тапсырған күні болып есептеледі.
Есептiлiктi ұсыну үшiн белгiленген мерзiм демалыс (жұмыс iстемейтiн) күнмен сәйкес келген жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептiлiк одан кейiнгi бiрiншi жұмыс күнi ұсынылады.
Ұсынылған шоғырландырылған қаржылық есептiлiк белгіленген нысандарға сәйкес келмеген кезде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган орындаусыз қайтарады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі негізінде республикалық бюджет бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдарының шоғырландырылған қаржылық есептiлiгi негізінде жергілікті бюджет бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органның 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бірінші шоғырландырылған қаржылық есептiлiгi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгілеген мерзімде ұсынылады.

Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра финансов РК от 24.07.2014 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, по итогам первого полугодия отчетного года, не позднее 1 октября составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского и местных бюджетов по состоянию на 1 июля.
Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского и местных бюджетов за отчетный финансовый год центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета составляется не позднее 25 апреля года, следующего за отчетным. При этом установленные сроки распространяются на годовые отчеты, сформированные по 2017 год включительно.
Целью составления консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов является обеспечение заинтересованных лиц полной и достоверной информацией о финансовом положении, результатах финансовой деятельности и изменениях финансового положения республиканского и местных бюджетов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра финансов РК от 24.07.2014 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Годовая консолидированная финансовая отчетность администраторов бюджетных программ размещается на интернет-портале в соответствии с Правилами размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов, утвержденными приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12803).
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
10. Объем годовой, полугодовой консолидированной финансовой отчетности, включает:
1) консолидированный бухгалтерский баланс по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам;
2) консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам;
3) консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) по форме согласно Приложению 3 к настоящим Правилам;
4) консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности по форме согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2014 № 315 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, есеп беру жылының бірінші жартыжылдықтың нәтижесі бойынша, 1 қазанға дейін 1 шілдедегі жағдайы бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен есепті жылдан кейінгі жылдың 25 сәуірінен кешіктірмей есепті қаржы жылындағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігі жасалынады. Бұл ретте белгіленген мерзім 2017 жылды қоса алғанда қалыптастырылған жылдық есептерге қолданылады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептіліктің жасауының мақсаты мүдделі адамдарды қаржылық қызметтің нәтижелері мен республикалық және жергілікті бюджеттердің қаржылық жағдайының өзгерістері, қаржылық жағдайы туралы толық және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
Ескерту. Ереже 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2014 № 315 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9-2. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығымен бекітілген Ашық бюджеттер интернет-порталында ақпарат орналастыру тәртібіне (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 12803 болып тіркелген) сәйкес интернет–порталда орналастырылады.
Ескерту. 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
10. Жылдық, жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiк көлемi:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған бухгалтерлiк балансты;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы шоғырландырылған есепті;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті (тікелей әдіс);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есепті;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндірме жазбаны қамтиды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.

11. Правом первой подписи на годовой и полугодовой консолидированной финансовой отчетности обладает руководитель данного органа или лицо, замещающее его, правом второй подписи – главный бухгалтер или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее консолидацию финансовой отчетности.
Во всех формах представляемой консолидированной финансовой отчетности рядом с подписью руководителя и главного бухгалтера обязательно расшифровываются подписи (фамилия и инициалы).
12. При реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении) министерства и иного исполнительного органа, имущественные права и обязанности переходят к правопреемнику при слиянии и присоединении - в соответствии с передаточным актом, а при разделении и выделении – в соответствии с разделительным балансом. Разделительный баланс делается по одному экземпляру для каждого выделяющегося государственного учреждения.
При ликвидации после истечения срока для предъявления претензий кредиторами ликвидационная комиссия составляет промежуточный ликвидационный баланс, который содержит сведения о составе имущества ликвидируемого юридического лица, перечне заявленных кредиторами претензий, а также результатах их рассмотрения.
Промежуточный ликвидационный баланс утверждается собственником имущества юридического лица или органом, принявшим решение о ликвидации юридического лица.
После завершения расчетов с кредиторами ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс, который утверждается собственником имущества юридического лица или органом, принявшим решение о ликвидации юридического лица.
При ликвидации составляется ликвидационный баланс по форме "Консолидированный бухгалтерский баланс". Финансовая отчетность предоставляется до полного завершения процедур ликвидации.
При реорганизации (разделении, выделении, присоединении и слиянии) государственного учреждения администратор бюджетных программ прежней/новой подчиненности составляет консолидированную финансовую отчетность в полном объеме форм годовой отчетности за период с начала года до отчетной даты, следующей за датой реорганизации, с учетом пересчитанного сальдо на начало года.
Администратор бюджетных программ прежней/новой подчиненности представляет расшифровку по форме согласно приложению 6 к Правилам Консолидированный разделительный бухгалтерский баланс на начало года, который включает:
сальдо на начало года;
плюс/минус начальное сальдо (реорганизуемого государственного учреждения);
пересчитанное сальдо на начало года;
передано на дату реорганизации.
Пересчитанное сальдо на начало года в бухгалтерском балансе администратора бюджетных программ определяется с учетом сальдо на начало года бухгалтерского баланса реорганизуемого государственного учреждения.
При слиянии, присоединении государственных учреждений и наделении отдельными функциями и полномочиями на дату передачи администраторами бюджетных программ прежней и новой подчиненности составляется передаточный акт, включая расшифровки по активам, по дебиторской и кредиторской задолженности.
В объем форм отчетного периода включается разделительный или ликвидационный баланс на дату передачи и представляется в соответствующий уполномоченный орган по исполнению бюджета отдельными отчетами по каждому министерству или иному исполнительному органу.
Разделительный баланс подтверждается подписью руководителя и главного бухгалтера принимающей и передающей стороны с обязательной расшифровкой подписи (фамилия и инициалы).

11. Жылдық және жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке бірінші қол қою құқығына осы органның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға, екінші қол қою құқығына – бас бухгалтер немесе қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға ие.
Ұсынылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің барлық нысандарында басшы мен бас бухгалтердің қолының қасында міндетті түрде қол таратылып жазылуы тиіс (аты-жөні).
12. Министрлікті және өзге де атқарушы органды қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліну) кезінде мүліктік құқықтар мен міндеттемелер біріктіру және қосу кезінде - тапсырып беру актісіне сәйкес, ал бөлген және бөлінген кезде – бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорға беріледі. Бөлу балансы әр бөлінетін мемлекеттік мекеме үшін бір данадан жасалады.
Кредиторлардың талап қоюы үшін мерзім біткеннен кейін тарату кезінде тарату комиссиясы аралық тарату баланысын жасайды, онда таратылатын заңды тұлғаның мүлкінің құрамы, кредиторлар мәлімдеген талаптардың тізбесі, сондай-ақ оларды қарау нәтижелері туралы мәліметтер қамтылады.
Аралық тарату баланысын заңды тұлғаның мүлкінің меншік иесі немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған орган бекітеді.
Кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін тарату комиссиясы аралық тарату баланысын жасайды, оны заңды тұлғаның мүлкінің меншік иесі немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған орган бекітеді.
Тарату кезінде "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша тарату балансы жасалады. Қаржылық есептілік тарату рәсімдері толық аяқталғанға дейін ұсынылады.
Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру (ажырату, бөлу, қосу мен біріктіру) кезінде бұрынғы/жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жыл басына аударылған сальдоны есепке ала отырып, жыл басынан бастап қайта ұйымдастырылған күннен кейінгі есепті күнге дейінгі кезеңде жылдық есептілік нысандарының толық көлемде шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасайды.
Бұрынғы/жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес Шоғырландырылған бөлу бухгалтерлік баланс нысаны бойынша жыл басындағы таратып жазуды ұсынады, ол мыналарды қамтиды:
жыл басындағы сальдо;
бастапқы сальдо қосу/алу (қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік мекеме);
жыл басында қайта есептелген сальдо;
қайта ұйымдастырылу күніне берілгені.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бухгалтерлік балансында жыл басында қайта есептелген сальдо қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік балансының жыл басындағы сальдосы есепке алына отырып, анықталады.
Мемлекеттік мекемелердің қосылуы, біріктірілуі және жеке функциялары мен өкілеттіктерінің берілуі кезінде бұрынғы және жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері беру күніне активтер бойынша, дебиторлық және кредиторлық берешек бойынша таратып жазуды қоса алғанда тапсыру актісін жасайды.
Жылдық есептілік нысандарының көлеміне беру күніне бөлу немесе тарату балансы енгізіледі және бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы органға әрбір министрлік немесе өзге де атқарушы орган бойынша жеке есептермен бірге беріледі.
Бөлу балансы қабылдаушы және тапсырушы тарап басшысының және бас бухгалтерінің қолымен, қолды міндетті түрде таратып (тегі және аты-жөні) жаза отырып, расталады.

Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
13. Образцы специализированных форм к годовой и полугодовой консолидированной финансовой отчетности могут разрабатываться соответствующими администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
14. При составлении консолидированной финансовой отчетности необходимо руководствоваться Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности в государственных учреждениях и настоящими Правилами.
2. Этапы консолидации финансовой отчетности
15. Финансовая отчетность местных уполномоченных органов по исполнению бюджета, администраторов бюджетных программ и их подведомственных государственных учреждений, которая используется при подготовке консолидированной финансовой отчетности, готовится по состоянию на одну и ту же отчетную дату.
16. Консолидированная финансовая отчетность для аналогичных сделок и других событий составляется на основе единой учетной политики. Соответственно, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ и государственные учреждения используют единые принципы учета.
17. С целью соблюдения принципа сопоставимости финансовой отчетности, консолидированная финансовая отчетность текущего периода представляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода.
18. Составление консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений как единой экономической организации осуществляется в следующем порядке:
1) построчное суммирование аналогичных статей активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитале;
2) элиминирование доходов и расходов по операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы;
3) сальдо по взаимным расчетам и операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы полностью исключаются;
4) перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.
Консолидация показателей по таблицам формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" при составлении консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ осуществляется также путем суммирования аналогичных статей.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
13. Жылдық және жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке мамандандырылған нысандар үлгілерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның келісімі бойынша тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар әзірлейді.
14. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексін, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді және осы Қағидаларды басшылыққа алу қажет.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
2. Қаржылық есептілікті шоғырландыру кезеңдері
15. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған кезде қолданылатын бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және олардың ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің қаржылық есептілігі бір есепті күндегі жағдай бойынша дайындалады.
16. Осыған ұқсас мәмілелер мен басқа да оқиғалар үшін шоғырландырылған қаржылық есептілік бірыңғай есеп саясаты негізінде жасалады. Осыған сәйкес бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен мемлекеттік мекемелер есептеудің бірыңғай қағидаттарын қолданады.
17. Қаржылық есептіліктің салыстыру қағидатын сақтау мақсатында ағымдағы кезеңнің шоғырландырылған қаржылық есептілігі осыған ұқсас өткен есептік кезеңнің деректерін салыстыру арқылы ұсынылады.
18. Бірыңғай экономикалық ұйым ретінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасауы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістер мен шығыстардың, ақшаның түсімі мен шығып қалуының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің ұқсас баптарын жолма-жол қосу;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
3) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар бойынша сальдо толықтай алып тасталады;
4) осының алдындағы есепті кезеңнің шоғырландырылған деректерін көшіру.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде 5. "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының кестелері бойынша көрсеткіштерді шоғырландыруды да бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ұқсас баптарды қосу жолымен жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
19. Составление консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов по исполнению бюджета как единой экономической организации осуществляется в следующем порядке:
1) построчное суммирование аналогичных статей финансовой отчетности администраторов местных бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета. Аналогичные статьи активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитале;
2) элиминирование доходов и расходов по операциям между местными уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов, между администраторами бюджетных программ.
В целях исключения двойного учета доходов и расходов в консолидированной финансовой отчетности, исключаются суммы доходов и расходов, в том числе по трансфертам и субсидиям, операциям по внутреннему кредитованию между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов;
3) сальдо по взаимным расчетам и операциям между администраторами бюджетных программ, а также между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов при консолидации финансовой отчетности местным уполномоченным органом по исполнению бюджета полностью исключаются;
4) перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.
Консолидация показателей по таблицам формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" при составлении консолидированной финансовой отчетности местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется также путем суммирования аналогичных статей.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
20. Инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора представляются в консолидированной финансовой отчетности по стоимости, представленной в отдельной финансовой отчетности администратора бюджетной программы.
3. Процедуры консолидации финансовой отчетности
21. Консолидация статей формы "Консолидированный бухгалтерский баланс" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
Статьи "Денежные средства и их эквиваленты" (код строки 010);
Статьи "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам (счет 1110 "Краткосрочные займы предоставленные");
Статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" (код строки 012), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам;
Статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 013);
Статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (код строки 014);
Статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" (код строки 015).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
19. Бірыңғай экономикалық ұйым ретінде бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдарының шоғырландырылған қаржылық есептіліктерін жасау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың қаржылық есептіліктерінің ұқсас баптарын жолма-жол қосу. Активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістердің және шығыстардың, ақшаның түсімі мен шығып қалуының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің ұқсас баптары;
2) жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікте кірістер мен шығыстардың екі рет есепке алынуын болдырмау мақсатында, оның ішінде жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар арасындағы трансферттер мен субсидиялар, ішкі кредит беру операциялары бойынша кірістер мен шығыстардың сомасы алынып тасталады;
3) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қаржылық есептілікті шоғырландырған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы, сондай-ақ жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар бойынша сальдо толығымен алынып тасталады;
4) осының алдындағы есепті кезеңнің шоғырландырылған деректерін көшіру.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде 5. "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының кестелері бойынша көрсеткіштерді шоғырландыруды да бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдар ұқсас баптарды қосу жолымен жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
20. Шоғырландырылған қаржылық есептілікте квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялар бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржылық есептілігінде ұсынылған құн бойынша ұсынылады.
3. Қаржылық есептілікті шоғырландыру рәсімдері
21. "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" баптары (жол коды 010);
"Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 011), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша дебиторлық берешек сальдо сомасы алынып тастауға жатады (1110 "Қысқа мерзімді берілген қарыздар" шоты);
"Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 012), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген нысаналы трансфертер бойынша дебиторлық берешек сальдо сомасы алынып тастауға жатады;
"Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 013);
"Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 014);
"Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 015).

В случае наличия сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 015).
Статьи "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 016), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по вознаграждениям к получению по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
Статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность работников" (код строки 017);
Статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (код строки 018);
Статьи "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 019);
Статьи "Запасы" (код строки 020);
Статьи "Краткосрочные авансы выданные" (код строки 021);
Статьи "Прочие краткосрочные активы" (код строки 022);
Статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности представленных бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам (счет 2120 "Долгосрочные займы предоставленные");
Статьи "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (код строки 111);
Статьи "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (код строки 112);
Статьи "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (код строки 113);
Статьи "Основные средства" (код строки 114);
Статьи "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (код строки 115);
Статьи "Инвестиционная недвижимость" (код строки 116);
Статьи "Биологические активы" (код строки 117);
Статьи "Нематериальные активы" (код строки 118);
Статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (код строки 119);
Статьи "Прочие долгосрочные активы" (код строки 120);
Статьи "Краткосрочные финансовые обязательства" (код строки 210);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам" (код строки 211);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет" (код строки 212);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 213), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам, по начисленным вознаграждениям и по трансфертам на недоиспользованную сумму;
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (код строки 214);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (код строки 215);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" (код строки 216).

Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде өзара есеп айырысулар бойынша сальдо 015 пен 216-жолдар бойынша элиминирленеді, яғни өзара бірлесіп алынып тасталады (жол коды 015).
"Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 016), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша алынуға тиiс сыйақылардың дебиторлық берешегінің сальдо сомасы алынып тасталуы тиіс;
"Қызметкерлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 017);
"Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 018);
"Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер" баптары (жол коды 019);
"Қорлар" баптары (жол коды 020);
"Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар" баптары (жол коды 021);
"Өзге қысқа мерзiмдi активтер" баптары (жол коды 022);
"Ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялары" баптары (жол коды 110), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттердің дебиторлық берешегі сальдосының сомасы алынып тастауға жатады (2120 "Ұзақ мерзiмдi берілген қарыздар" шоты);
"Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 111);
"Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 112);
"Өзге ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 113);
"Негiзгi құралдар" баптары (жол коды 114);
"Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар" баптары (жол коды 115);
"Инвестициялық жылжымайтын мүлiк" баптары (жол коды 116);
"Биологиялық активтер" баптары (жол коды 117);
"Материалдық емес активтер" баптары (жол коды 118);
"Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар" баптары (жол коды 119);
"Өзге ұзақ мерзiмдi активтер" баптары (жол коды 120);
"Қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" баптары (жол коды 210);
"Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 211);
"Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 212);
"Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 213), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер, есептелген сыйақылар және трансферттердің пайдаланылмаған сомасы бойынша бюджетке төлінетін кредиторлық берешек сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;
"Басқа да мiндеттi және ерiктi төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 214);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 215);
"Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 216).

В случае наличия сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 216).
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" (код строки 217);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками" (код строки 218);
Статьи "Краткосрочные вознаграждения к выплате" (код строки 219);
Статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" (код строки 220);
Статьи "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 221);
Статьи "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (код строки 222);
Статьи "Прочие краткосрочные обязательства" (код строки 223);
Статьи "Долгосрочные финансовые обязательства" (код строки 310);
Статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (код строки 311);
Статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" (код строки 312);
Статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (код строки 313), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
Статьи "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (код строки 314);
Статьи "Прочие долгосрочные обязательства" (код строки 315);
Статьи "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 410);
Статьи "Резервы" (код строки 411);
Статьи "Накопленный финансовый результат" (код строки 412).
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенным приказом Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
22. Аналогичные по содержанию забалансовые счета также суммируются:
Статьи "Арендованные активы" (код строки 610);
Статьи "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" (код строки 620);
Статьи "Бланки строгой отчетности" (код строки 630);
Статьи "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов" (код строки 640);
Статьи "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности" (код строки 650);
Статьи "Переходящие спортивные призы и кубки" (код строки 660);
Статьи "Путевки" (код строки 670);
Статьи "Учебные предметы военной техники" (код строки 680);
Статьи "Активы культурного наследия" (код строки 690).
23. Консолидация статей формы "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей доходов и расходов:
Статьи "Доходы от необменных операций" (код строки 010);
Статьи "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма дохода от необменных операций на цели представления бюджетных кредитов; сумма дохода нижестоящих бюджетов от текущего финансирования, полученного по бюджетным программам, реализуемым за счет средств целевых трансфертов; сумма дохода подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование текущей деятельности;
Статьи "Финансирование капитальных вложений" (код строки 012), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма дохода подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование капитальных вложений;
Статьи "Доходы от финансирования за счет внешних займов" (код строки 013);
Статьи "Трансферты" (код строки 014), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма полученного нижестоящим бюджетом дохода от трансфертов, перечисленных из вышестоящего бюджета;
Статьи "Субсидии" (код строки 015);
Статьи "Спонсорская и благотворительная помощь" (код строки 016);
Статьи "Гранты" (код строки 017);
Статьи "Прочие" (код строки 018);
Статьи "Доходы от обменных операций" (код строки 020);
Статьи "Доходы от управления активами" (код строки 030);
Статьи "Вознаграждения" (код строки 031), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма вознаграждений по кредитам, выданным нижестоящим бюджетам;
Статьи "Прочие доходы от управления активами" (код строки 032);
Статьи "Прочие доходы" (код строки 040), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма доходов от безвозмездного получения долгосрочных активов и запасов между администраторами бюджетных программ, между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ, а так же между уполномоченными органами по исполнению бюджета.
Кроме того, исключению подлежит сумма доходов от централизованного снабжения долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма доходов по безвозмездной прием-передаче кредиторской и дебиторской задолженностей между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ, между администраторами бюджетных программ соответствующего бюджета, а так же между уполномоченными органами по исполнению бюджета (в пределах области, а так же между областями);
Статьи "Расходы государственного учреждения" (код строки 110);
Статьи "Оплата труда" (код строки 111);
Статьи "Стипендии" (код строки 112);
Статьи "Налоги и платежи в бюджет" (код строки 113);
Статьи "Расходы по запасам" (код строки 114);
Статьи "Командировочные расходы" (код строки 115);
Статьи "Коммунальные расходы" (код строки 116);
Статьи "Арендные платежи" (код строки 117);
Статьи "Содержание долгосрочных активов" (код строки 118);
Статьи "Услуги связи" (код строки 119);
Статьи "Амортизация активов" (код статьи 120);
Статьи "Обесценение активов" (код строки 121);
Статьи "Прочие операционные расходы" (код строки 122), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма расходов по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам, вознаграждениям и по суммам начисленных обязательств на недоиспользованную сумму полученных трансфертов; сумма расхода администратора бюджетных программ, начисленного при передаче средств подведомственным государственным учреждениям на финансирование текущей деятельности и капитальных вложений;
Статьи "Расходы по бюджетным выплатам" (код строки 130);
Статьи "Пенсии и пособия" (код строки 131);
Статьи "Субсидии" (код строки 132);
Статьи "Целевые трансферты" (код строки 133), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма расходов по трансфертам;
Статьи "Трансферты общего характера" (код строки 134);
Статьи "Трансферты физическим лицам" (код строки 135);
Статьи "Расходы по управлению активами" (код строки 140);
Статьи "Вознаграждения" (код строки 141);
Статьи "Прочие расходы по управлению активами" (код строки 142);
Статьи "Прочие расходы" (код строки 150), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче запасов между уполномоченными органами по исполнению бюджета (в пределах области, а так же между областями), между администраторами бюджетных программ, между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ; сумма расходов по централизованному снабжению долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма расходов по безвозмездной прием-передаче кредиторской и дебиторской задолженностей;
Статьи "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (код строки 210);
Статьи "Выбытие долгосрочных активов" (код строки 220), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче долгосрочных активов между уполномоченными органами по исполнению бюджета (в пределах области, а так же между областями), между администраторами бюджетных программ, между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
Статьи "Курсовая разница" (код строки 230);
Статьи "Прочие" (код строки 240).

Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде 015 пен 216-жолдар бойынша өзара есеп айырысу бойынша сальдо элиминирленеді, яғни өзара алынып тасталады (жол коды 216).
"Стипендиаттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 217);
"Қызметкерлер алдында қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 218);
"Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 219);
"Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 220);
"Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 221);
"Қысқа мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi" баптары (жол коды 222);
"Өзге қысқа мерзiмдi мiндеттемелер" баптары (жол коды 223);
"Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" баптары (жол коды 310);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 311);
"Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 312);
"Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 313), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша бюджетке төленетін кредиторлық берешек сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;
"Ұзақ мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi" баптары (жол коды 314);
"Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер" баптары (жол коды 315);
"Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру" баптары (жол коды 410);
"Резервтер" баптары (жол коды 411);
"Жинақталған қаржылық нәтиже" баптары (жол коды 412).
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
22. Мазмұны жағынан ұқсас баланстан тыс шоттар да осылай жинақталады:
"Жалға алынған активтер" баптары (жол коды 610);
"Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" баптары (жол коды 620);
"Қатаң есептілік бланкілері" баптары (жол коды 630);
"Төлемге қабiлетсiз дебиторлардың есептен шығарылған берешегi" баптары (жол коды 640);
"Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшiн оқушылар мен студенттердiң берешегi" баптары (жол коды 650);
"Ауыспалы спорттық жүлделер мен кубоктар" баптары (жол коды 660);
"Жолдамалар" баптары (жол коды 670);
"Әскери техниканың оқу құралдары" баптары (жол коды 680);
"Мәдени мұра активтерi" баптары (жол коды 690).
23. "Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есеп" нысанының баптарын шоғырландыру кірістер мен шығыстардың ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Айырбас емес операциялардан алынатын кiрiстер" баптары (жол коды 010);
"Ағымдағы қызметтi қаржыландыру" баптары (жол коды 011), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік кредиттерді беру мақсатына арналған айырбас емес операциялардан түсетін кірістер сомасы; нысаналы трансферттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалардан алынған, ағымдағы қызметтi қаржыландыруға бюджеттік бағдарлама әкімшілерінен алынған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің кірістер сомасы алынып тастауға жатады;
"Күрделi салымдарды қаржыландыру" баптары (жол коды 012) шоғырландырылған қаржылық есептілігінде күрделі салымдарды қаржыландыруға бюджеттік бағдарлама әкімшілерінен алынған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің кірістер сомасы алынып тастауға жатады;
"Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер" баптары (жол коды 013);
"Трансферттер" баптары (жол коды 014), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде жоғары тұрған бюджеттен аударылған төмен тұрған бюджет алған трансферттерден кіріс сомасы алынып тастауға жатады;
"Субсидиялар" баптары (жол коды 015);
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмек" баптары (жол коды 016);
"Гранттар" баптары (жол коды 017);
"Өзгелер" баптары (жол коды 018);
"Айырбас операциялардан алынатын кiрiстер" баптары (жол коды 020);
"Активтердi басқарудан алынатын кiрiстер" баптары (жол коды 030);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 031), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген кредиттер бойынша сыйақылар сомасы алынып тастауға жатады;
"Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер" баптары (жол коды 032);
"Өзге кiрiстер" баптары (жол коды 040), шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік бағдарлама әкімшілері арасындағы, бір бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар арасындағы ұзақ мерзімді активтер мен қорларды өтеусіз алу бойынша кірістер сомасы алынып тастауға жатады.
Бұдан басқа, бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы, тиісті бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшілері арасындағы, сондай-ақ бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар (облыс шегінде, сондай-ақ облыстар арасында) арасындағы мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері мен қорларын орталықтандырылған жабдықтаудан түсетін кірістер сомасы, кредиторлық және дебиторлық берешек өтеусіз алу-беру кірістер сомасы алып тастауға жатады;
"Мемлекеттiк мекеменiң шығыстары" баптары (жол коды 110);
"Еңбекақы төлеу" баптары (жол коды 111);
"Стипендиялар" баптары (жол коды 112);
"Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" баптары (жол коды 113);
"Қорлар бойынша шығыстар" баптары (жол коды 114);
"Iссапарлық шығыстар" баптары (жол коды 115);
"Коммуналдық шығыстар" баптары (жол коды 116);
"Жалдау төлемдері" баптары (жол коды 117);
"Ұзақ мерзiмдi активтердi ұстау" баптары (жол коды 118);
"Байланыс қызметтерi" баптары (жол коды 119);
"Активтердің амортизациясы" баптары (жол коды 120);
"Активтердің құнсыздануы" баптары (жол коды 121);
"Өзге операциялық шығыстар" баптары (жол коды 122), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде берілген бюджеттік кредиттер, сыйақылар және алынған трансферттердің пайдаланылмаған сомасына есептелінген міндеттемелер сомасы бойынша бюджетке төленетін шығыстар сомасы алынып тастауға жатады; бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге ағымдағы қызметтi қаржыландыру мен күрделі салымдарға қаражат беру кезінде есептелген шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Бюджеттiк төлемдер бойынша шығыстар" баптары (жол коды 130);
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" баптары (жол коды 131);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 132);
"Нысаналы трансферттер" баптары (жол коды 133), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде трансферттер бойынша шығыстар сомасы алынып тастауға жатады;
"Жалпы сипаттағы трансферттер" баптары (жол коды 134);
"Жеке тұлғаларға трансферттер" баптары (код строки 135);
"Активтердi басқару бойынша шығыстар" баптары (жол коды 140);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 141);
"Активтердi басқару бойынша өзге шығыстар" баптары (жол коды 142);
"Өзге шығыстар" баптары (жол коды 150), шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар (облыс шегінде, сондай-ақ облыстар арасында) арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы, бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы қорларды өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы; мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері мен қорларын орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығыстар сомасы, кредиторлық және дебиторлық берешек өтеусіз алу-беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыстар немесе шығындар үлесі" баптары (жол коды 210);
"Ұзақ мерзiмдi активтердiң істен шығуы" баптары (жол коды 220), шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар (облыс шегінде, сондай-ақ облыстар арасында) арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы, бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Бағамдық айырма" баптары (жол коды 230);
"Өзгелер" баптары (жол коды 240).

Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
24. Консолидация статей формы "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
Статьи "Финансирование из бюджета" (код строки 010);
Статьи "Текущей деятельности" (код строки 011);
Статьи "Капитальных вложений" (код строки 012);
Статьи "За счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 013);
Статьи "Трансферты" (код строки 014);
Статьи "Субсидии" (код строки 015);
Статьи "Прочие" (код строки 016);
Статьи "Внешние займы и связанные гранты" (код строки 017);
Статьи "Спонсорской и благотворительной помощи" (код строки 020);
Статьи "От реализации товаров, работ и услуг" (код строки 030);
Статьи "Полученные вознаграждения" (код строки 040);
Статьи "По деньгам временного размещения" (код строки 050);
Статьи "Прочие поступления" (код строки 060);
Статьи "Оплата труда" (код строки 110);
Статьи "Пенсии и пособия" (код строки 120);
Статьи "Налоги и платежи в бюджет" (код строки 130);
Статьи "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" (код строки 140);
Статьи "Авансы, выданные за товары и услуги" (код строки 150);
Статьи "Трансферты, субсидии" (код строки 160);
Статьи "Вознаграждения" (код строки 170);
Статьи "Возврат остатков бюджетных средств" (код строки 180);
Статьи "Прочие платежи" (код строки 190);
Статьи "Реализация долгосрочных активов" (код строки 310);
Статьи "Реализация доли контролируемых и других субъектов" (код строки 320);
Статьи "Реализация ценных бумаг" (код строки 330);
Статьи "Погашение займов" (код строки 340);
Статьи "Прочие" (код строки 350);
Статьи "Приобретение долгосрочных активов" (код строки 410);
Статьи "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" (код строки 420);
Статьи "Приобретение ценных бумаг" (код строки 430);
Статьи "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" (код строки 440);
Статьи "Выданные займы" (код строки 450);
Статьи "Прочие" (код строки 460).
Аналогично суммирование статей, относящихся к поступлению и выбытию денежных средств от финансовой деятельности:
Статьи "Получение займов" (код строки 610);
Статьи "Прочие" (код строки 620);
Статьи "Погашение займов" (код строки 710);
Статьи "Прочие" (код строки 720).
25. Консолидация статей формы "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
Статьи "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 020);
Статьи "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 041);
Статьи "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 042);
Статьи "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 043);
Статьи "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 044);
Статьи "Прочие резервы" (код строки 045);
Статьи "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" (код строки 046);
Статьи "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 047);
Статьи "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 048);
Статьи "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 080);
Статьи "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 101);
Статьи "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 102);
Статьи "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 103);
Статьи "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 104);
Статьи "Прочие резервы" (код строки 105);
Статьи "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" (код строки 106);
Статьи "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 107);
Статьи "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 108).

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
24. "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Бюджеттен қаржыландыру" баптары (жол коды 010);
"Ағымдағы қызметке" баптары (жол коды 011);
"Күрделi салымдарға" баптары (жол коды 012);
"Сыртқы қарыздар есебінен" баптары (жол коды 013);
"Трансферттер" баптары (жол коды 014);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 015);
"Гранттар" баптары (жол коды 016);
"Өзгелер" баптары (жол коды 017);
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмек" баптары (жол коды 020);
"Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден" баптары (жол коды 030);
"Алынған сыйақылар" баптары (жол коды 040);
"Өзге түсiмдер" баптары (жол коды 050);
"Еңбекақы төлеу" баптары (жол коды 110);
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" баптары (жол коды 120);
"Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" баптары (жол коды 130);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер үшiн" баптары (жол коды 140);
"Тауарлар мен қызметтер үшiн берiлген аванстар" баптары (жол коды 150);
"Трансферттер, субсидиялар" баптары (жол коды 160);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 170);
"Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" баптары (жол коды 180);
"Өзге төлемдер" баптары (жол коды 190);
"Ұзақ мерзiмдi активтердi өткізу" баптары (жол коды 310);
"Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн өткізу" баптары (жол коды 320);
"Бағалы қағаздарды сату" баптары (жол коды 330);
"Қарыздарды өтеу" баптары (жол коды 340);
"Өзгелер" баптары (жол коды 350);
"Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" баптары (жол коды 410);
"Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" баптары (жол коды 420);
"Бағалы қағаздарды сатып алу" баптары (жол коды 430);
"Квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" баптары (жол коды 440);
"Берiлген қарыздар" баптары (жол коды 450);
"Өзгелер" баптары (жол коды 460).
Қаржылық қызметтен ақшалай қаражаттың түсуіне және шығуына жататын баптарды жинақтау да осыған ұқсас:
"Қарыздарды алу" баптары (жол коды 610);
"Өзгелер" баптары (жол коды 620);
"Қарыздарды өтеу" баптары (жол коды 710);
"Өзгелер" баптары (жол коды 720).
25. "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу жолымен жүзеге асырылады:
"Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" баптары (жол коды 020);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 041);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 042);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 043);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 044);
"Өзге резервтер" баптары (жол коды 045);
"Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" баптары (жол коды 046);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" баптары (жол коды 047);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" баптары (жол коды 048);
"Есеп саясатындағы өзгерістер мен қателерді түзету" баптары (жол коды 080);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 101);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 102);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 103);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 104);
"Өзге резервтер" баптары (жол коды 105);
"Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" баптары (жол коды 106);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" баптары (жол коды 107);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" баптары (жол коды 108).

Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенным приказом Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
26. Формы консолидированной финансовой отчетности в полной мере соответствуют формам, применяемым при составлении финансовой отчетности государственного учреждения.
27. Требования к структуре и раскрытию информации к консолидированной финансовой отчетности, отражаемой в пояснительной записке, в полной мере соответствуют требованиям к раскрытию информации для финансовой отчетности государственных учреждений.
28. В формах "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности", "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.
Строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 120 формы "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" заполняются за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.
В случае отсутствия в настоящем разделе, по какой-либо строке указаний на исключения по процедурам консолидации финансовой отчетности, следует использовать требования раздела 2. "Этапы консолидации финансовой отчетности" настоящих Правил.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
Приложение 1
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и местными
уполномоченными органами по
исполнению бюджета

Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
26. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктiң нысандары мемлекеттік мекеменің қаржылық есептiлiгiн жасаған кезде қолданылатын нысандарға толығымен сәйкес келедi.
27. Түсiнiктеме жазбада көрсетiлетiн шоғырландырылған қаржылық есептілікке ақпараттың құрылымына және оны ашуға қойылатын талаптар мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептiлiгi үшiн ақпаратты ашуға қойылатын талаптарға толығымен сәйкес келедi.
28. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп", "Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысандарында 4 "Өткен кезең" деген баған 2014 жылдан бастап өткен жылдың осындай кезеңі үшін толтырылады.
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" нысанының 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 120-жолдары 2014 жылдан бастап өткен жылдың осындай кезеңі үшін толтырылады.
Қаржылық есептілікті шоғырландыру рәсімдері бойынша осы бөлімде қандай да бір жол бойынша алып тастау туралы нұсқаулар болмаған жағдайда, осы Қағидалардың 2. "Қаржылық есептілікті шоғырландырудың кезеңдері" деген бөлімінің талаптарын пайдаланған жөн.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi
органдардың шоғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
Қағидасына
1-қосымша
Нысан 1
"___" ______________ жағдай бойынша
шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
Форма 3
Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)
за период, заканчивающийся на _________
Уполномоченный орган по исполнению бюджета___________________________
Администратор бюджетных программ ____________________________________
Периодичность: годовая, полугодовая _________________________________
Единица измерения: тыс.тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
Поступление денежных средств - всего (сумма строк 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060)

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган_______________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi _____________________
Мерзiмдiлiгi: жылдық, жартыжылдық ___________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
I. Операциялық қызметтен алынатын ақша қаражатының қозғалысы
Ақша қаражатының түсуі - барлығы (010, 017, 020, 030, 040, 050, 060-жолдар сомасы)

103
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
106
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090 +/- 100 +/- 110)
120
Руководитель _________________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
М.П.
Главный бухгалтер ____________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" _______________ г.
Приложение 5
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и местными
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.02.2016 № 56.
Форма 5
Пояснительная записка к консолидированной
финансовой отчетности на "____"_________________
Уполномоченный орган по исполнению бюджета___________________________
Администратор бюджетных программ ____________________________________
Периодичность: годовая, полугодовая _________________________________
Единица измерения: тыс.тенге

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-110-жолдар)
120
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
Бас бухгалтер ______ ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
"__" ___________________ ж.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi
органдардың шоғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
Қағидасына
5-қосымша
Нысан 5
"____"______________шоғырландырылған
қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.02.2016 № 56 бұйрығымен.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган____________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi _________________
Мерзiмдiлiгi: жылдық, жартыжылдық _______________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге

1. Общие сведения:
Положение администраторов бюджетных программ/уполномоченных
органов:_____________________________________________________________
количество подведомственных у учреждений:____________________________
количество администраторов бюджетных программ________________________
количество уполномоченных органов:_________________ _________________
используемые нормативные правовые акты:______________________________
2. Раскрытия к финансовой отчетности.
Краткосрочные активы
Таблица 1. Денежные средства и их эквиваленты

1. Жалпы мәлiметтер.
бағдарламалар әкімшілері/уәкілетті органдардың Ережесі: _______
ведомстволық бағынысты мекемелер саны _________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері саны _______________________
уәкілетті органдар саны _______________________________________
пайдаланатын нормативтік құқықтық актілер _____________________
2. Қаржылық есептiлiкке ашылған мәлiметтер.
Қысқа мерзiмдi активтер
1-кесте. Ақшалай қаражат және олардың баламалары

630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
*Примечание. Графа 6 заполняется для подтверждения сумм
переданных/принятых активов,обязательств и чистых активов/капитала на
дату реорганизации.
Передано:
Руководитель ____________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Главный бухгалтер ____________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Принято:
Руководитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Главный бухгалтер _____________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.

630
Төлеуге қабiлетсiз дебиторлардың есептен шығарылған берешегi
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшiн оқушылар мен студенттердiң берешег
650
Кепілі спорттық жүлделерi мен кубоктары
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтерi
690
*Ескертпе. 6-баған қайта ұйымдастырылу күніне берілген/қабылданған активтердің, міндеттемелер мен таза активтер/капиталдың сомаларын растау үшін толтырылады.
Берілді: Қабылданды:
Басшы _____ __________________ Басшы _____ ____________
қолы) (тегі, аты, болған кездегі (қолы) (тегі, аты,
- әкесінің аты)) болған кездегі
- әкесінің аты))
М.О. М.О.
Бас бухгалтер ____ ___________ Бас бухгалтер _______ ________
(қолы) (тегі, аты, болған кездегі (қолы) (тегі, аты,
- әкесінің аты)) болған кездегі
- әкесінің аты))
"___" _______________ ж. "___" _______________ ж.