Об утверждении профессионального стандарта "Содержание и ремонт локомотивного парка"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 940. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8981. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Содержание и ремонт локомотивного парка».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 940
Профессиональный стандарт
«Содержание и ремонт локомотивного парка»

"Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 940 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8981 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 940 бұйрығымен
бекітілген
«Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу»
кәсіби стандарты

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Содержание и ремонт локомотивного парка» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Ремонт, техническое обслуживание прочих видов транспортного оборудования» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. «Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Әр түрлі көлік жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) 33.17 «Ремонт, техническое обслуживание прочих видов транспортного оборудования».
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной): содержание и ремонт локомотивного парка;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах
технического обслуживания»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должностей: слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС төлқұжаты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы): Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктеушісі (әрі қарай- ҚР МС 03-2007) «33.17 Әр түрлі көлік жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу».
2. экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты: локомотивтер жиынтығын қамсыздандыру және жөндеу.
3. осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Техникалық қызмет көрсету бекеттерінде
локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарі»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 2-4; СБШ – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышы (әрі қарай- ҚР 01-2005 МС) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техникалық қызмет көрсету бекеттерінде локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарі;

4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса ремонта, осмотра, проверки технического состояния, испытания и регулировки уникального, экспериментального, механического, электрического, пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы слесаря по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
7. Перечень единиц ПС приведен в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
8. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
9. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
10. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
11. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
12. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Содержание и ремонт локомотивного парка»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно
ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Ремонт, осмотр, проверка технического состояния, испытание и регулировка уникального, экспериментального, механического, электрического, пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации
Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания
Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания
2-4
4-7
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 52 выпуск утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 г.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Содержание и ремонт локомотивного парка»
Таблица 1
Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы слесаря
по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического
обслуживания
Возможные места работы по профессии (организации)
Пункты технического обслуживания локомотивов
Вредные и опасные условия труда

4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жөндеудің жоспарлы түрлерімен жөнделген жүк вагондарын қабылдау, вагондарды коммерциялық тексеру;
5) мүмкін жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары. Техникалық қызмет көрсету бекеттерінде локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарінің еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 1-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
7. КС бірліктері тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
8. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
9. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
10. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
11. КС әзірлеуші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
12. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметі (кәсіп) түрлері
№ р/н
Қызмет түрі атауы
Кәсіп атауы, еңбек нарығы үрдістері ескеруімен
ҚР 01-2005 МС сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разряды
1
Пойыздар қозғалысы қауіпсіздігін және олардың пайдалану кезіндегі дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі бірегей, эксперименттік, механикалық, электрлік, пневматикалық жабдықтар, агрегаттар, қондырғылар, аппараттар мен аспаптарды жөндеу, бақылау, техникалық жағдайын тексеру, сынау және реттеу.
техникалық қызмет көрсету бекеттерінде локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарі
техникалық қызмет көрсету бекеттерінде локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарі
2-4
4-7
Ескерту. БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 52-шығарылым, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген
«Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техникалық қызмет
көрсету бекеттерінде локомотивтерді тексеру және жөндеу
жұмыстары слесарінің еңбек жағдайларына, білім және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Локомотивтерге техникалық қызмет көрсету бекеттері
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары

Согласно приказа № 182-п и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года. При работе в помещении: вибрация, шум, перенапряжение, отсутствие или недостаток естественного освещения, электромагнитные волны или блуждающие токи, напряженность труда, нервно-психические перегрузки
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа, прохождения обучения и сдачи испытаний, стажировки
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение в организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Без предъявления требований к стажу работы
3
Курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации при наличии общего среднего образования
Не менее 2 лет
Техническое и профессиональное образование, практический опыт работы
Не менее 1 года
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не менее 2 лет
на 3 уровне
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Содержание и ремонт локомотивного парка»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах
технического обслуживания»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Ремонт, осмотр и проверка технического состояния механического, электрического и пневматического оборудования деталей и узлов, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации на локомотивах
Ф 2
Слесарная обработка и подгонка узлов и деталей. Испытание и регулировка электрических систем дистанционного управления. Окончательный осмотр локомотива
Ф 3
Испытание и регулировка уникального, экспериментального, механического, электрического, пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Содержание и ремонт локомотивного парка»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах
технического обслуживания» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Жалюзи, вентиляторы тепловозов и дизель-поездов, оборудование крышевое электровозов и вагонов электропоездов, тормоза, пневматическое и тормозное оборудование трубопроводы топливной, масляной, водяной систем, секций холодильника тепловозов и дизель-поездов, щетко-держатели электрических машин и кронштейны тяговых двигателей, рессоры листовые, винтовые, скобы предохранительные, приборы ударно-сцепные, редукторы осевые, валы карданные, корпуса амортизаторов и реактивных тяг

Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеметтік қорғау Министрінің м.а. 2007 жылғы 31 шілдедегі № 182-п бұйрығына сәйкес. Ғимарат ішінде: вибрация, шу, ток күшінің артуы, табиғи жарықтың жоқтығы не жеткіліксіздігі, электромагниттік толқындар не селсоқ токтар, еңбек қауырттылығы, жүйке-психикалық ауыртпашылық
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медециналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан, оқудан өткен соң және сынақ тапсырып, сынақ мерзімінен өткен соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, кәсіпорындағы білім не оқу)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
Кемінде 2 жыл
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
Кемінде 1 жыл
4
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіптік білім (қосымша кәсіптік дайындық), практикалық тәжірибе
3 деңгейде кемінде 2 жыл
«Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. «Техникалық қызмет көрсету бекеттерінде локомотивтерді
тексеру және жөндеу жұмыстары слесарінің» еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Пойыздар қозғалысы қауіпсіздігін және олардың пайдалану кезіндегі дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі механикалық, электрлік, пневматикалық жабдықтар бөлшектері мен түйіндерінің, агрегаттар, қондырғылар, аппараттар мен аспаптарды жөндеу, бақылау, техникалық жағдайын тексеру
2 Ф
Түйіндер мен бөлшектерді слесарлық жөндеу және қиыстыру. Дистанциялық басқарудың электрлік жүйесін сынау және реттеу. Локомотивті ақырғы рет тексеру
3 Ф
Пойыздар қозғалысы қауіпсіздігін және олардың пайдалану кезіндегі дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі бірегей, эксперименттік, механикалық, электрлік, пневматикалық жабдықтар, агрегаттар, қондырғылар, аппараттар мен аспаптарды сынау және реттеу
Ескертпе: Ф – Функция.
«Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. «СБШ 2-деңгейіндегі техникалық қызмет көрсету бекеттерінде
локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарінің» еңбек
қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Қалқанша, тепловоз бен дизель-пойыз желдеткіштері, электровоз және электропойыз вагондарының жабу жабдығы, отын, май, су жүйлерінің, тепловоз бен дизель-пойыз тоңазытқышы секциясының пневматикалық және тежегіштер жабдығы, электрлік машина қылшақ ұстағышы және тартымдық қозғалтқыш тіреуіштері, беттік, бұрандалы серіппегіштер, қорғағыш қапсырма, соққыш-тіркеу аспаптары, остік редукторлар, карданды білік, қылшақ амортизаторы мен реактивті тартымның қорабы

З 1-2 Ремонт, осмотр и проверка технического состояния сложного механического, электрического и пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов, приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежной работы их в эксплуатации
Навыки практической работы с оборудованием и механизмами для проведения различных видов работ. Умение определять правильность сборки комплекса узлов, сборочных групп осматриваемых и ремонтируемых локомотивов. Навыки самооценки, самоопределения и самоорганизации. Проверка и регулировка механического, электрического, пневматического оборудования, локомотивов
Знание о конструкциях и способах проверки и регулировки механического, электрического, пневматического оборудования, машин, аппаратов, приборов локомотивов. Работа, взаимодействие и ремонт обслуживаемого оборудования, узлов и агрегатов, сборка комплекса узлов, сборочных групп осматриваемых и ремонтируемых локомотивов
Ф 2
Узлы и детали локомотивов
Специальные стенды, домкрат, кран и прочее оборудование ремонтной установки
З 2-1 Слесарная обработка, подгонка узлов и деталей по 7-10 квалитетам (2 - 3 классам точности)
Навыки практической работы со слесарным инструментом и контрольно-измерительными приборами. Самостоятельное определение способа выполнения подгонки узлов и деталей
Знание об устройстве применяемых контрольно-измерительных инструментов, шаблонов, приборов и приспособлений, о технологии их назначения
Узлы и детали локомотивов
Специальные стенды, домкрат, кран и прочее оборудование ремонтной установки
З 2-2 Слесарная обработка и подгонка узлов и деталей по 6-7 квалитетам (1 - 2 классам точности)
Навыки практической работы с электрическими схемами для проведения различных видов работ. Самостоятельное определение способа выполнения проверки и регулировки электрических схем локомотива
Знание о конструкциях и способах проверки и регулировки электрических схем локомотивов, приемах и методах определения и устранения неисправностей узлов электрических монтажных схем локомотивов. Устройство и принцип действия электрических систем, а также их эксплуатация и техника безопасности
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах
технического обслуживания» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Двигатель тяговый электровоза, кулачковый контактор, регулятор числа оборотов, реле управления всех типов, реле тепловое, токоприемники
Специальные стенды, домкрат, кран и прочее оборудование ремонтной установки
З 3-1 Ремонт, осмотр, проверка технического состояния, испытание и регулировка уникального, экспериментального, механического, электрического, пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации
Навыки практической работы с уникальным, экспериментальным оборудованием и механизмами для проведения различных видов работ
Знание технической эксплуатации, конструктивных особенностей механического, электрического, пневматического уникального, экспериментального оборудования, агрегатов, установок, аппаратов, приборов и электрических схем локомотивов, ремонта и обслуживания оборудования; технологических процессов ремонта уникального и экспериментального оборудования
Примечание: З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Содержание и ремонт локомотивного парка»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ________________________________

1-2 М Пойыздар қозғалысы қауіпсіздігін және олардың пайдалану кезіндегі дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі механикалық, электрлік, пневматикалық күрделі жабдықтар, агрегаттар, қондырғылар, аппараттар мен аспаптарды жөндеу, бақылау, техникалық жағдайын тексеру
Жұмыстың әр түрін жүргізу үшін жабдықтар және механизмдермен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Локомотив түйіндері мен бөлшектері ақауларын анықтау және жою іскерлігі
Механикалық, электрлік және пневматикалық жабдықтардың құрылымы, құрылымдық ерекшеліктері мен өзара іс-әрекеті, сонымен қатар пайдалану және қауіпсіздік техникасы Ережесі. Техникалық және пайдалану деректері, негізгі монтаждық электрлік тәсімдер. локомотив тораптары мен бөлшектерін жөндеу технологиясы мен жөндеу сапасына қойылатын талаптар туралы білім
Басқару тақтасы аппараты, электрлі пневматикалық клапандар. Топтық жұдырық қосқыштары, машинист бақылаушылары, электрлік аппараттар, негізгі сөндіргіш, в электровоз және электропойыз вагондарының түзету қондырғысы, тепловоз бен дизель-пойыздар дизельдері, машинист краны, электрлі пневматикалық тежегіш, тепловоздардың отын жіберуін басқарушы механизм
Аккумуляторлы шам, домкрат, кран және басқа да жөндеу қондырғылары жабдықтары
1-3 М Пойыздар қозғалысы қауіпсіздігін және олардың пайдалану кезіндегі дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі механикалық, электрлік, пневматикалық аса күрделі жабдықтар, агрегаттар, қондырғылар, аппараттар мен аспаптарды жөндеу, бақылау, техникалық жағдайын тексеру
Жұмыстың әр түрін жүргізу үшін жабдықтар және механизмдермен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Тексерілетін және жөнделетін локомотивтердің құрама топтарын жинақтау дұрыстығын анықтау іскерлігі. Локомотивтің механикалық, электрлік және пневматикалық жабдықтарын тексеру жіне реттеу бойынша практикалық жұмыстар дағдысы
Механикалық, электрлік және пневматикалық жабдықтардың құрылымы, құрылымдары мен тексеру және реттеу тәсілдері туралы білім. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың, тораптар мен агрегаттардың өзара іс-әрекеті мен жөндеу. Тексерілетін және жөнделетін локомотивтердің құрама топтарын дұрыс жинақтау
2 ф
Локомотивтің түйіндері мен бөлшектері
Арнайы стендтер, домкрат, кран және басқа да жөндеу қондырғылары жабдықтары
2-2 М Түйіндер мен бөлшектерді 6-7 квалитеттер (дәлдіктің 1-2 класстары) бойынша слесарлық жөндеу және қиыстыру
Слесарлық құрылғы мен бақылау-өлшеу аспаптарымен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Түйіндер мен бөлшектерді қиыстыру әдістерін өз бетінше анықтау
Бақылау-өлшеу аспаптарының, шаблондардың, аспаптар мен айлабұйымдардың қызметі мен қолданылуы туралы білім
Электрлік аппараттар. Бақылап-өлшеу құралдары.
Автоматты локомотивті сигнал берудің, автоаялдың және радои байланыстың басқару құрылғысы аспабы. Электровоз бен электропойыз вагондарының электрлі басқару тізбектері сызбасы
Гидропневматикалық, гидравликалық домкрат, кран, арбаша-манипуляторлар, стендтер, арнайы механизмдер мен жабдықтар, электрлік құралдар
2-3 М Электрлік тізбектегі ақауларды жою. Дистанциялық басқарудың электрлік жүйесін сынау және реттеу. Бақылап-өлшеу құралын тексеру, аппараттарды реттеу
Жұмыстың әр түрін жүргізу үшін электрлік сызбамен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Локомотивтің электрлік сызбасын тексеру және реттеу әдістерін өз бетінше анықтау
Локомотивтің электрлік сызбасы құрылымы мен тексеру және реттеу тәсілдері туралы, түйіндерінің ақаулықтарын анықтау және жою жолдары мен әдістері туралы білім. Электрлік сызба құрылымы мен қызмет ету принциптері, сонымен қатар оларды пайдалану және қауіпсіздік техникасы
3-кесте
3. «СБШ 4-деңгейіндегі техникалық қызмет көрсету бекеттерінде
локомотивтерді тексеру және жөндеу жұмыстары слесарінің» еңбек
қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
3 Ф
Электровоздың тартымдық қозғалтқышы, жұдырық түйістіргі, айналымдар санын реттегіш, барлық типті басқарушы реле, жылу релесі, ток қабылдағыш
Арнайы стендтер, домкрат, кран және басқа да жөндеу қондырғылары жабдықтары
3-1 М. Пойыздар қозғалысы қауіпсіздігін және олардың пайдалану кезіндегі дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі бірегей, эксперименттік, механикалық, электрлік, пневматикалық жабдықтар, агрегаттар, қондырғылар, аппараттар мен аспаптарды жөндеу, бақылау, техникалық жағдайын тексеру, сынау және реттеу
Жұмыстың әр түрін жүргізу үшін бірегей, эксперименттік жабдықтар және механизмдермен практикалық жұмыс жасау дағдысы
Техникалық пайдалану, локомотивтердегі бірегей жабдықтардың: механикалық, электрлік және пневматикалық, агрегаттардың, құрылғылардың, аппараттар мен аспаптардың құрылымдық ерекшеліктері туралы білім. Жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету. Бірегей және тәжірибелік жабдықтарды жөндеудің технологиялық процесі
Ескертпе: М – мақсат.
«Локомотив паркін күтіп ұстау және жөндеу»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ___________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № ________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________          Күні _________________________.