Об утверждении профессионального стандарта "Подготовка грузовых вагонов к погрузке"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 946. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8983. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Подготовка грузовых вагонов к погрузке».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 946
Профессиональный стандарт
«Подготовка грузовых вагонов к погрузке»

"Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 946 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8983 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
мідетін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 946 бұйрығымен
бекітілген
«Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау» кәсіби стандарт

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Подготовка грузовых вагонов к погрузке» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Транспортная обработка грузов» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. «Поездардың қозғалысын диспетчерлік реттеу» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Құрлық көлігі саласындағы қызметтер» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) компетенция – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007): 52.24 «Транспортная обработка грузов».
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта, утвержденный приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
подготовка грузовых вагонов к погрузке.
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Бригадир»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 52.24 «Көлікті жүктерді өңдеу».
1) Экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
жүк вагондарын тиеуге дайындау.
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Бригадир»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 4, СБШ – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігінің механизмдері және жол машиналарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жұмысшылар кәсібі»;

3) возможные наименования должностей: бригадир;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом организации выполнения работ в организациях железнодорожного транспорта;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы бригадира» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Бригадир (слесарь по ремонту подвижного состава)»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8290 «Бригадир на участках основного производства»;
3) возможные наименования должностей: бригадир (слесарь по ремонту подвижного состава);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом контроля за выполнением работ работниками цеха с соблюдением техники пожарной безопасности;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы бригадира (слесаря по ремонту подвижного состава)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Бригадир (по колесным парам, по учету вагонов)»
8. Наименование профессии: бригадир (по колесным парам, по учету вагонов):
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8290 «Бригадир на участках основного производства»;
3) Возможные наименования должности (профессии): бригадир (по колесным парам, по учету вагонов);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом контроля за выполнением работ работниками цеха с соблюдением техники пожарной безопасности;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы бригадира (по колесным парам и учету вагонов)» приложения 2 к настоящему ПС.

3) лауазымның(кәсіптің) ықтимал атаулары: бригадир, (босатылған) бригадир;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - теміржол көлігі ұйымында жұмыстар орындалуын ұйымдастыруын жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бригадирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Бригадир (жылжымалы құрамды жөндеу бойынша
слесарь)»
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 4, СБШ – 4;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 7214 «Дөңгелектерді механикалы өңдеу және бақылау бригадирі»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: бригадир (жылжымалы құрамды жөндеу бойынша слесарь);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - цехте жұмысшылармен жұмысты орындағанда техника және өрт қауіпсіздігі бойынша бақылау жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бригадирының (жылжымалы құрамды жөндеу бойынша слесарь) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 2-кестесінде келтірілген.
3-парграф «Бригадир (дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды
тіркеу бойынша)»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі:ҰБШ – 4, СБШ – 4;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 7214 «Дөңгелектерді механикалы өңдеу және бақылау бригадирі»
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: бригадир (дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды тіркеу бойынша);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - цехте жұмысшылармен жұмысты орындағанда техника және өрт қауіпсіздігі бойынша бақылау жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бригадирының (дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды тіркеу бойынша) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 3-кестесінде келтірілген.

Параграф 4 «Механик рефрижераторной секции»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3115 «Техники-механики»;
3) возможные наименования должности (профессии): механик рефрижераторной секции;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение субъектом исправного содержания и безаварийной работы оборудования и механизмов рефрижераторных секций;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы механика рефрижераторной секции» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Начальник пункта промывки вагонов»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник пункта промывки вагонов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - оснащение субъектом дезинфекционно-промывочной станции (пункт) оборудованием, инструментом, инвентарем, материалами, топливом, дезинфицирующими средствами;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника пункта промывки вагонов» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Начальник тормозоиспытательного вагона»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;

4-параграф «Рефрижераторлы секциялар механигі»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 4, СБШ – 4;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 3115 «Техник-механик»
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: рефрижераторлы секциялар механигі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектті рефрижераторлы секциялар механизмдері және жабдықтарының апатсыз жұмысын және дұрыс жағдайда күтілуін қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Рефрижераторлы секциялар механигінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф «Вагондарды жуу пункті басшысы»
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 5, СБШ – 5;
2) ҚР 01-2005 МЖ кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышы (әрі әрі – ҚР 01-2005 МС) бойынша базалық тобы: 1226 «Материалды техникалық қамдану және өтімде көлік және байланыс ұйымының арнайы (өндірістік-пайдалану) бөлімшесі (қызметі) жетекшісі»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: вагондарды жуу пункті басшысы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - дезинфекциялық-жуу станциясында (пунктінде) жабдықтармен, инструменттермен, құралдармен, материалдармен, отынмен және дезинфекциялайтын құралдармен жарақтандыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагондарды жуу пункті басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф «Тежегіш сынаушы (арнайы вагон) вагондар басшысы»
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 5, СБШ – 5;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 1226 «Материалды техникалық қамдану және өтімде көлік және байланыс ұйымының арнайы (өндірістік-пайдалану) бөлімшесі (қызметі) жетекшісі»;

3) возможные наименования должности (профессии): начальник тормозоиспытательного вагона;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для проведения испытаний, измерений, эксплуатацию, обслуживание вагона;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника тормозоиспытательного вагона» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Начальник поверочной лаборатории»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник поверочной лаборатории;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом организации работы по метрологическому обеспечению производства, испытаний и эксплуатации продукции;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника поверочной лаборатории» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 «Слесарь-ремонтник (слесарь-ремонтник (УЗОТ),
слесарь-ремонтник (сосудов высокого давления))»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7233 «Слесари-механики, слесари-сборщики и слесари-ремонтники промышленного оборудования»;
3) возможные наименования должности (профессии): слесарь-ремонтник, слесарь-ремонтник (УЗОТ), слесарь-ремонтник (сосудов высокого давления);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - составление субъектом комплексного плана по метрологическому обеспечению производства, графиков аттестации испытаний оборудования;

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: тежегіш сынаушы вагондар (арнайы вагон) басшысы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - вагондарға қызмет көрсету, пайдалану, сынақ және өлшем өткізу үшін жағдай жасау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Тежегіш сынаушы (арнайы вагон) вагондар басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф «Сынау зертханасының басшысы»
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 5, СБШ – 5;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 1226 «Материалды техникалық қамдану және өтімде көлік және байланыс ұйымының арнайы (өндірістік-пайдалану) бөлімшесі (қызметі) жетекшісі»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: сынау зертханасының басшысы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - өнімді пайдалану және сынау, өндірісте метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сынау зертханасының басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 7-кестесінде келтірілген.
8-параграф «Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь
(УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар)»
13. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 2-4, СБШ – 2-4;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 7233 «Өндірістік жабдықтардың слесарь-механиктері, слесарь-жинаушылары және слесарь-жөндеушілері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь (УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жабдықтарды сынау аттестациясы сызбасы, өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша комплексті жоспар құру;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы слесарь-ремонтника (слесарь-ремонтника (УЗОТ), слесарь-ремонтника (сосудов высокого давления)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 9 «Техник-метролог»
14. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3111 «Техники в сфере химических и физических научных исследований и их практического применения»;
3) возможные наименования должности (профессии): техник-метролог;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - составление субъектом комплексных планов по метрологическому обеспечению производства, графиков аттестации испытаний оборудования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 9 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника-метролога» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
15. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 19 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
16. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
17. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
18. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
19. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
20. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Подготовка грузовых вагонов к погрузке»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь (УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 8-кестесінде келтірілген.
9-параграф «Техник-метролог»
14. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 4, СБШ – 4;
2) ҚР 01-2005 МЖ бойынша базалық тобы: 3111 «Химиялық және физикалық ғылыми зерттеу өрісінде және оны практикалық пайдаланудағы техник»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техник-метролог;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жабдықтарды сынау аттестациясы сызбасы, өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша комплексті жоспар құру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник-метрологының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 9-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
16. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-9-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
17. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 1-11-кестелерінде келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
18. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
19. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
20. КС әзірлеуші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
21. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень НРК
Разряд по ЕТКС
1
Организация выполнения работ в организациях железнодорожного транспорта
Бригадир
Бригадир организаций железнодорожного транспорта и метрополитенов
4
-
2
Контроль за выполнением работ работниками цеха с соблюдением техники пожарной безопасности
Бригадир (слесарь по ремонту подвижного состава)
Бригадир осмотра и механообработки колес
4
-
3
Контроль выполнения работ работниками цеха с соблюдением техники пожарной безопасности
Бригадир (по колесным парам, по учету вагонов)
Бригадир осмотра и механообработки колес
4
-
4
Обеспечение исправного содержания и безаварийной работы оборудования и механизмов рефрижераторных секций
Механик рефрижераторной секций
Механик рефрижераторного поезда (секции)
4
-
5
Обеспечение оснащенности дезинфекционно-промывочной станции (пункта) оборудованием, инструментом, инвентарем, материалами, топливом, дезинфицирующими средствами
Начальник пункта промывки вагонов
Начальник пункта (на транспорте)
5
-
6
Организация проведения испытаний, измерений, эксплуатация, обслуживание вагона
Начальник тормозо-испытательного вагона
Начальник пункта (на транспорте)
5
-
7
Организация работы по метрологическому обеспечению производства, испытаний и эксплуатации продукции
Начальник поверочной лаборатории
Начальник пункта (на транспорте)
5
-
8
Составление комплексного плана по метрологическому обеспечению производства, графики аттестации испытаний оборудования
Слесарь-ремонтник (слесарь-ремонтник (УЗОТ), слесарь-ремонтник (сосудов высокого давления)
Слесарь-ремонтник

ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Теміржол көлігі ұйымында жұмыстар орындалуын ұйымдастыру
Бригадир, (босатылған) бригадир
Теміржол көлігін және метрополитендерді ұйымдастыру (босатылған) бригадирі
4
-
2
Цехте жұмысшылармен жұмысты орындағанда техника және өрт қауіпсіздігі бойынша бақылау жүргізу
Бригадир (жылжымалы құрамды жөндеу бойынша слесарь)
Дөңгелектерді механикалық өңдейтін және зерттейтін бригадир
4
-
3
Цехте жұмысшылармен жұмысты орындағанда техника және өрт қауіпсіздігі бойынша бақылау жүргізу
Бригадир (дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды тіркеу бойынша)
Дөңгелектерді механикалық өңдейтін және зерттейтін бригадир
4
-
4
рефрижераторлы секциялар механизмдері және жабдықтарының апатсыз жұмысын және дұрыс жағдайда күтілуін қамтамасыз ету
Рефрижераторлы секциялар механигі
Рефрижераторлы поезд (секция) механигі
4
-
5
Дезинфекциялық-жуу станциясында (пунктінде) жабдықтармен, инструменттермен, құралдармен, материалдармен, отынмен және дезинфекциялайтын құралдармен жарақтандыруды қамтамасыз етеді
Вагондарды жуу пункті басшысы
Пункт (транспортта) басшысы
5
-
6
Вагондарға қызмет көрсету, пайдалану, сынақ және өлшем өткізу үшін жағдай жасауды ұйымдастыру
Тежегіш сынаушы (арнайы вагон) вагондар басшысы
Пункт (транспортта) басшысы
5
-
7
Өнімді пайдалану және сынау, өндірісте метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Сынау зертханасының басшысы
Пункт (транспортта) басшысы
5
-
8
Жабдықтарды сынау аттестациясы сызбасы, өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша комплексті жоспар құру
Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь (УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар)
Жөндеуші-слесарь

2-3-4
2-8
9
Составление комплексного плана по метрологическому обеспечению производства, графики аттестации испытаний оборудования
Техник-метролог
Инженер-метролог
4
-
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 2 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 66-ө-м от 1 марта 2012 года; 52 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 года.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Подготовка грузовых вагонов к погрузке»
Таблица 1

2-3-4
2-8
9
Жабдықтарды сынау аттестациясы сызбасы, өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша комплексті жоспар құру
Техник-метролог
Инженер-метролог
4
-
Ескертпе. БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 52-шығарылым, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген, 2-шығарылым, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурызындағы № 66-ө-м бұйрығымен бекітілген.
«Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте

1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы бригадира
Возможные места работы по профессии (организации)
Организация железнодорожного транспорта, вагонные депо
Вредные и опасные условия труда
Повышенный уровень шума, повышенный уровень вибрации, повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
не менее 2-х лет
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
бригадира (слесаря по ремонту подвижного состава)
Возможные места работы по профессии (организации)
Цех
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
Не менее 3 лет
Высшее образование Практический стаж работы
Без предъявления требований к стажу работы
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
бригадира (по колесным парам и учету вагонов)
Возможные места работы по профессии (организации)
Цех
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - движущийся подвижной состав, транспортные средства, механизмы, повышенный уровень шума
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
Не менее 3 лет
Высшее образование.
Практический опыт работы
Без предъявления требований к стажу работы
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
механика рефрижераторной секции
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
Повышенный уровень шума, повышенный уровень вибрации, повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
Не менее 1 года
Таблица 5

1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бригадирының еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары, вагон депосы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Шу деңгейінің жоғарылығы, діріл деңгейінің жоғарылығы, жұмыс зонасы ауасының ластануы және жоғарылатылған газдалуы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқаулық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқаулық, сонымен қатар өртке қарсы нұсқаулық
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 2 жыл
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бригадирының
(жылжымалы құрамды жөндеу бойынша слесарь) еңбек жағдайына,
білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары, вагон депосы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқаулық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқаулық, сонымен қатар өртке қарсы нұсқаулық.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 3 жыл
Жоғарғы білім.
Практикалық жұмыс өтілі
Жұмыс өтілін талап етпейді
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бригадирының
(дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды тіркеу бойынша) еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары, вагон депосы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша.
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқаулық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқаулық, сонымен қатар өртке қарсы нұсқаулық.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 3 жыл
Жоғарғы білім.
Практикалық жұмыс өтілі
Жұмыс өтілін талап етпейді
4-кесте
4. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Рефрижераторлы
секциялар механигінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Шу деңгейінің жоғарылығы, діріл деңгейінің жоғарылығы, жұмыс зонасы ауасының ластануы және жоғарылатылған газдалуы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 1 жыл
5-кесте

5. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
начальника пункта промывки вагонов
Возможные места работы по профессии (организации)
Территории дезинфекционно-промывочных станций и пунктов, пункты комплексной подготовки вагонов
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
Не менее 3 лет
Высшее профессиональное образование. Практический опыт
Не менее 1 года
Таблица 6
6. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
начальника тормозоиспытательного вагона
Возможные места работы по профессии (организации)
Пункты комплексной подготовки вагонов
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
Не менее 3 лет
Высшее образование. Практический опыт работы
Не менее 3 лет
Таблица 7
7. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
начальника поверочной лаборатории
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан.
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное образование
не менее 3 лет
Таблица 8
8. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
слесарь-ремонтника (слесарь-ремонтника (УЗОТ),
слесарь-ремонтника (сосудов высокого давления))
Возможные места работы по профессии (организации)
Цех
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования.
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение в организации) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Без предъявления требований к стажу работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
2 года на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
2 года на 3 уровне
Таблица 9

5. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагондарды жуу пункті
басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Дезинфекциялық-жуу станциясы және пункті территориясы, вагондарды комплексті дауындау пункті
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша.
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Қосымша кәсіптік дайындықпен техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
кемінде 3 жыл
Жоғарғы кәсіптік білім, пратикалық тәжірибе
кемінде 1 жыл
6-кесте
6. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Тежегіш сынаушы
(арнайы вагон) вагондар басшысының еңбек жағдайына, білімі және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Вагондарды комплексті дайындау пункті
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Қосымша кәсіптік дайындықпен техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 3 жыл
Жоғарғы кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 1 жыл
7-кесте
7. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сынау зертханасының
басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғарғы кәсіптік білім
Кемінде 3 жыл
8-кесте
8. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары.
Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь (УЗОТ)/жөндеуші-слесарь
(жоғарғы қысымды тамырлар) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Цех
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, ұйымдағы білім не оқу)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе ұйымдағы оқулар)
2 деңгейде кемінде 2 жыл
4
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіптік білім (қосымша кәсіптік дайындық), практикалық тәжірибе
3 деңгейде кемінде 2 жыл
9-кесте

9. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
техника-метролога
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железной дороги
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан.
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
не менее 3 лет
Высшее образование
Без предъявления требований к стажу работы
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Подготовка грузовых вагонов к погрузке»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Бригадир»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение работ по установленному технологическому процессу
Ф 2
Обеспечение выполнения требований техники безопасности, охраны труда и противопожарных правил
Ф 3
Выполнение работ по установленному технологическому процессу
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир (слесарь по ремонту подвижного состава)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Планирование, организация и руководство работой цеха
Ф 2
Оформление технической документации
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир (по колесным парам, по учету вагонов)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Планирование, организация и руководство работой цеха
Ф 2
Оформление технической документации
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Механик рефрижераторной секции»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение исправного содержания и безаварийной работы оборудования и механизмов рефрижераторных секций
Ф 2
Проверка комплектности и технического состояния оборудования и грузовых помещений
Ф3
Осуществление наладки оборудования на режимы перевозки грузов
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник пункта промывки вагонов»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство работой дезинфекционно-промывочной станции (пункта)
Ф 2
Обеспечение оснащенности дезинфекционно-промывочной станции (пункта) оборудованием, инструментом, инвентарем, материалами, топливом, дезинфицирующими средствами
Ф 3
Контроль соблюдения рабочими и служащими производственной и трудовой дисциплины
Таблица 6

9. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник-метрологының
еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігінің ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша.
Жұмысқа рұқсат беру: медициналық куәландырылғаннан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықпен техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
кемінде 3 жыл
Жоғарғы білім
Жұмыс өтілін талап етпейді
«Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. «Бригадир» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Орнатылған технологиялық процесс бойынша жұмыстарды орындау
2 Ф
Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және өртке қарсы ереже талаптарын орындауды қамтамасыз ету
3 Ф
Орнатылған технологиялық процесс бойынша жұмыстарды орындау
2-кесте
2. «Бригадир (жылжымалы құрамды жөндеу бойынша слесарь)» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Цехте жұмыстарына басшылық ету, жоспарлау және ұйымдастыру
2 Ф
Техникалық құжаттарды толтыру
3-кесте
3. «Дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды тіркеу бойынша
бригадир» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Цехте жұмыстарына басшылық ету, жоспарлау және ұйымдастыру
2 Ф
Техникалық құжаттарды толтыру
4-кесте
4. «Рефрижераторлы секциялар механигі» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Рефрижераторлы секция механизмдері және жабдықтарының апатсыз жұмысы және дұрыс жағдайда күтіп ұстауын қамтамасыз ету
2 Ф
Жабдықтар және жүк бөлмесін техникалық жағдайын және комплектілігін тексеру
3 Ф
Жүктерді тасымалдау режимінде жабдықтарды жөндеуді қамтамасыз ету
5-кесте
5. «Вагондарды жуу пунктінің басшысы» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Дезинфекциялы-жуу станцияның (пунктінің) жұмысына басшылық ету
2 Ф
Дезинфекциялы-жуушы станцияның (пунктінің) жабдықпен, құрал-сайманмен, керек-жарақпен, материалдармен, отынмен, дезинфекциялайтын құралдарымен жабдықтауын, сонымен бірге олардың тиімді пайдалануы мен сақтауын қамтамасыз ету
3 Ф
Жұмысшылар мен қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібінің сақтауын, олардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын қатаң орындауын бақылау
6-кесте

6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник тормозоиспытательного вагона»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация проведения испытаний, измерений, эксплуатация, обслуживание вагона
Ф 2
Анализ результата измерений, участие в разработке рекомендаций, направленных на повышение надежности работы проверяемых устройств и контроль их выполнение
Ф 3
Ведение учета и расхода топлива, запасных частей, дизельного и гидравлического масла и составление установленной документации
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник поверочной лаборатории»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация работы по метрологическому обеспечению производства, испытаний и эксплуатации продукции
Ф 2
Применение и контроль выполнения НТД, регламентирующей нормы точности измерений, применение единиц физических величин, характеристики средств измерения (СИ), методики выполнения измерений, методов и средств поверки и ремонта, требований к метрологическому обеспечению производства и эксплуатирующим объектам
Ф 3
Учет, хранение, оформление и внесение изменений в НТД, участие в анализе причин нарушений технологических режимов, брака продукции, непроизводственных расходов сырья, материалов, электроэнергии, нефтепродуктов и других затрат в производстве и эксплуатации объектов, связанных с неисправным состоянием и неправильным применением СИ, испытаний и контроля, а также выполнением контрольно-измерительных операций
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь-ремонтник (слесарь-ремонтник (УЗОТ), слесарь-ремонтник
(сосудов высокого давления)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Разборка, ремонт, сборка и испытание простых, сложных узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин
Ф 2
Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание и регулирование сложного крупногабаритного, уникального, экспериментального и опытного оборудования, агрегатов и машин
Ф 3
Диагностика, профилактика и ремонт сложного оборудования в гибких производственных системах
Таблица 9
9. Вид трудовой деятельности (профессии) «Техник-метролог»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Разборка, ремонт, сборка и испытание простых, сложных узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин
Ф 2
Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание и регулирование сложного крупногабаритного, уникального, экспериментального и опытного оборудования, агрегатов и машин
Ф 3
Диагностика, профилактика и ремонт сложного оборудования в гибких производственных системах
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Подготовка грузовых вагонов к погрузке»
Описание единиц ПС
Таблица 1

6. «Тежегіш сынаушы (арнайы вагон) вагондар басшысы» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Вагонның қызмет көрсетуін, пайдалануын, сынауларының, өлшеулерінің өткізуін ұйымдастыру.
2 Ф
Өлшемдерінің қорытындыларын талдау, тексерілетін құрылғылар жұмысының беріктігін жоғарылатуына бағытталған кепілдемелерін әзірлеуінде қатысады және олардың орындалуын бақылау.
3 Ф
Отынның, дизельді және гидравликалық майдың жұмсалуының есепке алуын жүргізеді және белгіленген құжаттаманы құрастыру.
7-кесте
7. «Сынау зертханасының басшысы» еңбек қызметінің (кәсібінің)
түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Өнімді пайдалану, сынау және өндіріспен метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
2 Ф
НТҚ орындауда, өлшемнің дәлдігін реттеуші норма, физикалық шамасы бірлігін қолдану, өлшем құралын (ӨҚ) сипаттамасы, өлшемді орындау әдіснамасы, тексеру және жөндеу құралы және әдісі, пайдаланатын нысанды және өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету талабын бақылау және қолдану
3 Ф
НТҚ-та өзгерістерді тіркеу, сақтау, рәсімдеу және енгізу, технологиялық режимін, өнім ақаулығын, өндірістік емес шикізат материалдарының, электр энергиясы шығыны, мұнай өнімдері және басқа өндіріс және нысандарды пайдаланудағы шығын бұзылу себебін талдауға қатысу, ӨҚ-дарын дұрыс емес және бұрыс жағдайда қолдануға байланысты сынау және бақылау, сонымен қатар бақылау-өлшеу операцияларын орындау
8-кесте
8. «Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь (УЗОТ)/жөндеуші-слесарь
(жоғарғы қысымды тамырлар)» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
Күрделі, жай түйіндерді және жабдық механизмдерді, агрегаттарды және машиналарды ажырату, жөндеу, жинау және сынақтау
Күрделі үлкен өлшемді, бірегей, эксперименттік және тәжірибелік жабдықтарды, агрегаттарды және машиналарды жөндеу, құрастыру, бөлшектеу, сынақтау және реттеу
Икемді өндірістік жүйелердегі күрделі жабдықтарды жөндеу және профилактика, диагностика жасау
9-кесте
9. «Техник-метрологы» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Қарапайым, күрделі жабдықтардың түйіндерін және механизмдерін, агрегаттар және машинасын бөлшектеу, жөндеу, жинау және сынау
2 Ф
Күрделі ірі габаритті, бірегейлі, сыналған және тәжірибелі жабдықты, агрегатты және машинаны жөндеу, монтаждау, демонтаждау, сынау және реттеу
3 Ф
Икемді өндірістік жүйеде күрделі жабдықты диагностика, сақтандыру және жөндеу
Ескертпе: Ф – Функция.
«Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Бригадир»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Грузовое помещение
Плановый журнал
З 1-1 Обеспечение своевременного выполнения бригадой утвержденного плана работ
Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата выполнения работ бригадой. Навыки самоопределения при выполнении работ по утвержденному плану
Знание о подходах, принципах и способах работы устройств и взаимодействия узлов ремонтируемой продукции, технологических процессов выполняемых работ, производства работ, порядке выполнения работ не ниже 5-го квалификационного разряда
З 1-2 Расстановка рабочих, обеспечение рабочих мест материалами, инструментом и деталями
Навыки самоопределения при расстановке работников по рабочим местам, навыки самонормирования в обеспечении рабочих мест материалами, инструментами и деталями
Знание о подходах, принципах и способах работы устройств и взаимодействие узлов ремонтируемой продукции, производства работ, организации труда на рабочих местах
Ф 2
Грузовое помещение
Методические пособия
З 2-1 Обеспечение выполнения требований техники безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности
Конкретизация заданий, оценка результата выполнения требований техники безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности
Знание техники безопасности, порядка учета выполняемых работ. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 2-2 Инструктаж и обучение рабочих бригады по применению рациональных приемов и методов труда
Конкретизация, оценка результата обучения рабочих бригады, проведения инструктажа по применению рациональных приемов и методов труда
Знание о подходах, принципах и способах организации труда на рабочих местах. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
Ф 3
Объекты, оборудования и инвентарей
Учетная и отчетная документация
З 3-1 Приемка работ и сдача объектов мастеру. Контроль расходования материалов
Конкретизация заданий, оценка результата приемки работ и сдача объектов мастеру. Навыки самоопределения и самоорганизации при расходовании материалов
Знание о подходах, принципах и способах организации труда на рабочих местах, норм расхода материалов. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 3-2 Учет объема выполненных работ и оценка их качества. Содержание оборудования и инвентаря в исправном состоянии
Конкретизация учета объемов выполненных работ и оценка их качества. Навыки самоопределения при содержании оборудования и инвентаря в исправном состоянии
Знание о подходах, принципах и способах работы оборудования. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
Таблица 2

1. «Бригадир» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Жүк бөлмесі
Жоспарлы журнал
1-1 М Бекітілген жұмыс жоспарымен бригадалық жұмыстардың өз уақытында орындалуын қамтамасыз ету
Бригадалық жұмыстарды орындауда нәтижені бағалау, міндетті нақтылау, қол астындағыларға міндеттер қою. Бекітілген жоспар бойынша жұмыстарды орындағанда өзі анықтау дағдысы
Біліктілік разряды 5-тен төмен емес жұмыстарды орындау тәртібі, орындалатын, өңделетін жұмыстың технологиялық процесстері бойынша жөнделетін өнімнің түйіндері және құралдарының өзара әрекеті ыңғайын, принципін және әдісі туралы білім
1-2 М Жұмысшыларды орналастыру, жұмыс орнын материалдармен, инструменттермен және бөлшектермен қамтамасыз ету
Жұмысшыларды жұмыс орындары бойынша орналастыруында өзі анықтау, дағдысы, жұмыс орнын материалдармен, инструменттермен және бөлшектермен қамтамасыз етуін өзі нормалау дағдысы
Жұмыстарды орындау тәртібі, орындалатын, өңделетін жұмыстың технологиялық процесстері бойынша жөнделетін өнімнің түйіндері және құралдарының өзара әрекеті ыңғайын, принципін және әдісі туралы білім
2 Ф
Жүк бөлмесі
Әдістемелік құжат
2-1 М Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және өртке қарсы ереже талаптарын орындауды қамтамасыз ету
Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және өртке қарсы ереже талаптарын орындау нәтижесін бағалау, міндетті нақтылау
Орындалатын жұмысты тіркеу тәртібі, техникалық қауіпсіздікті білу. Еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі туралы білім
2-2 М Оңтайлы еңбек тәсілдері мен әдістерін қолдану жөнінде бригада жұмысшыларына нұсқаулық жүргізу және оқыту
Жұмысшы бригадаларын оқыту нәтижесін бағалау, нақтылау, еңбекті ыңғайлы қабылдау және әдісті қолдану бойынша нұсқаулық өткізу
Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім. Еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі туралы білім
3 Ф
Нысан, жабдық және инвентарлар
Есеп және тіркеу құжаттары
3-1 М Жұмысты қабылдап алу және нысандарды шеберге тапсыру. Материалдың шығуын бақылау
Жұмысты қабылдап алу және нысандарды шеберге тапсыру міндетін нақтылау, нәтижені бағалау. Материалдарды шығындауда өзі анықтау және өзі ұйымдастыру дағдысы
Материалдар шығыны нормасы, жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру ыңғайы, принципі, әдісі туралы білім. Еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі туралы білім
3-2 М Орындалған жұмыстың көлемін есептеу және олардың сапасын бағалау. Жабдықтар мен керек-жарақты жарамдылықта күтіп ұстау
Орындалған жұмыстың көлемін тіркеу және оның сапасын бағалауын нақтылау. Жабдықтар және инвентарларды дұрыс жағдайында күтіп ұстауында өзі анықтау дағдысы
Жабдықтар жұмысы ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім. Еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі туралы білім
2-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир (слесарь по ремонту подвижного состава)»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Цех
Методические документы
З 1-1 Контроль за выполнением работ работниками цеха с соблюдением техники безопасности и пожарной безопасности
Конкретизация, оценка результата при выполнении работ работниками цеха с соблюдением техники безопасности и пожарной безопасности
Знание о подходах, принципах и способах ремонта локомотивов. Знания организации производства труда, охраны труда техники безопасности, внутреннего трудового распорядка
З 1-2 Проведение работ по повышению квалификации работников цеха
Навыки самоопределения и самонормирования при проведении работ по повышению квалификации работников цеха. Мотивирует повышение профессионализма работников
Знание о подходах, принципах основ трудового законодательства, технологии, организации производства, труда и управления. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
Ф 2
Узел, цех
Журнал, отчетная и учетная документация
З 2-1 Ведение цеховых журналов по ремонту узлов, технической учебе, технике безопасности, пожарной безопасности
Конкретизация полученных заданий, оценка результата при ведении журналов
Знание о подходах, принципах технических характеристик, предъявляемых к оказываемым услугам, порядка тарификации работ и рабочих, правил о внутреннем трудовом распорядке
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир (по колесным парам, по учету вагонов)»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Цех
Методические документы
З 1-1 Контроль за выполнением работ работниками цеха с соблюдением техники безопасности и пожарной безопасности
Конкретизация, оценка результата выполнения работ работниками цеха с соблюдением техники безопасности и пожарной безопасности
Знание о подходах, принципах и способах ремонта локомотивов. Знания организации производства труда, охраны труда техники безопасности, внутреннего трудового распорядка
З 1-2 Проведение работ по повышению квалификации работников цеха
Навыки самоопределения и самонормирования при проведении работ по повышению квалификации работников цеха. Мотивирует повышение профессионализма работников
Знание о подходах, принципах основ трудового законодательства, технологии, организации производства, труда и управления
Ф 2
Узел, Цех
Журнал, отчетная и учетная документация
З 2-1 Ведение цеховых журналов по ремонту узлов, технической учебе, технике безопасности, пожарной безопасности
Конкретизация полученных заданий, оценка результата ведения журналов в соответствие с требованиями по правилам ремонт
Знание о подходах, принципах технических характеристик и требований, предъявляемых к оказываемым услугам, порядка тарификации работ и рабочих, внутреннего трудового распорядка
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Механик рефрижераторной секции»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Механизм рефрижераторной секции, оборудование, контейнеры, дизельная, холодильная установка, электрическое и вспомогательное оборудование
Документы по приемке вагонов, технические документы, специальные инструменты, измерительные инструменты
З 1-1 Обеспечение исправного содержания и безаварийной работы оборудования и механизмов рефрижераторных секций и контейнеров, дизельных, холодильных установок, электрического и вспомогательного оборудования, их правильную эксплуатацию, качественную перевозку скоропортящихся грузов
Навыки самоопределения и самонормирования при обеспечении работы оборудования и механизмов рефрижераторных секций и контейнеров
Знание о подходах, принципах технической эксплуатации железных дорог, движения поездов и маневровой работе на железных дорогах, сигнализации на железных дорогах эксплуатации и техническому обслуживанию рефрижераторного подвижного состава и контейнеров, обслуживания перевозок скоропортящихся грузов, по ветеринарно-санитарной обработке вагонов после перевозки животных продуктов и сырья животного происхождения, устройств и порядка эксплуатации рефрижераторного подвижного состава и контейнеров, дизельных и холодильных установок, технических характеристик, конструктивных особенностей, назначений и режимов работы оборудования и механизмов рефрижераторного подвижного состава. Знания расхода материалов, топлива и хладона, ремонта рефрижераторных вагонов и контейнеров, порядка составления отчетных и учетных форм, простоя вагонов под грузовыми операциями, основ экономики, организации производства и управления, положений об оплате труда, основ трудового законодательства, внутреннего трудового распорядка, положений о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта, охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности
З 1-2 Произведение технического обслуживания и текущий ремонт холодильного оборудования при наличии квалификационной группы по технике электробезопасности
Навыки самоопределения и самонормирования при произведении технического обслуживания и текущего ремонта оборудования
Ф 2
Оборудование и грузовое помещение
Технические документы
З 2-1 Проверка комплектности и технического состояния оборудования, грузовых помещений
Навыки самоопределения и самонормирования при проверке комплектности и технического состояния оборудования и грузовых помещений
Ф 3
Контейнеры, оборудование, механизм рефрижераторный секций, холодильная установка, вентиляция
Отчетная и учетная документация
З 3-1 Осуществление наладки оборудования на режимы перевозки грузов. Экипировка рефрижераторной секции, контейнеров топливом, смазкой, водой, хладоном другими материалами, обеспечение экономного и рационального расходования
Навыки самоопределения, самонормирования и оценка результата при осуществлении наладки оборудования на режим перевозки грузов, экипировки рефрижераторной секции, контейнеров топливом, смазкой, водой, хладоном, обеспечении экономного и рационального расходования
З 3-2 Контроль режима работы дизельной и холодильной установок, температурный режим и наличие вентиляции в грузовых помещениях при перевозке скоропортящихся грузов
Конкретизация и оценка результата при проверке наличия вентиляции в грузовых помещениях. Навыки самоопределения режима работ, температурного режима дизельной и холодильной установок
З 3-3 Произведение расцепки и сцепки межвагонных соединений, топки котла и плиты, уборки дизельного, служебного и машинного отделения. Изучение и использование передовых приемов в работе. Ведение отчетной и учетной документации
Навыки самоопределения, самонормирования при выполнении расцепки и сцепки межвагонных соединений, топки котла и плиты, уборки дизельного, служебного и машинного отделения
Таблица 5

2. «Бригадир (жылжымалы құрамды жөндеу бойынша слесарь)» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Цех
Әдістемелік құжат
1-1 М Цех жұмысшылары жұмысты орындағанда техникалық қауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауын бақылау
Цех жұмысшылары техникалық қауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі ережесі бойынша жұмысты орындағанда нәтижені нақтылау, бағалау
Локомотивтерді жөндеу ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім. Еңбекті өндіру, еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, ішкі еңбек тәртібін ұйымдастыруын білу
1-2 М Цех жұмысшыларының біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар өткізу
Жұмысшыларының біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар өткізуде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы. Жұмысшылар кәсіптілігін арттыруын мотивациялау
Еңбек заңдылықтары, технологиясы негізінде өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру ыңғайы, принципі туралы білім. Еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі туралы білім
2 Ф
Цех
Журнал, есеп және тіркеу құжаттары
2-1 М Түйіндерді жөндеу, техникалық оқу, техника қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және басқа жөндеу ережесі және нұсқаулық талаптарын сәйкес цехтің журналдарын жүргізу
Жөндеу ережесі және нұсқаулық талаптарына сәйкес журналдар толтыруда алынған міндеттерді нақтылау, нәтижені бағалау
Жұмыс және жұмысшылар тарификациясы тәртібі, ішкі еңбек тәртібі, көрсетілетін жұмыстың техникалық сипаттамасы ыңғайы, принципі туралы білім
3-кесте
3. «Бригадир (дөңгелек жұптары бойынша, вагондарды тіркеу
бойынша)» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Цех
Әдістемелік құжат
1-1 М Цех жұмысшылары жұмысты орындағанда техникалық қауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауын бақылау
Цех жұмысшылары техникалық қауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі ережесі бойынша жұмысты орындағанда нәтижені нақтылау, бағалау
Локомотивтерді жөндеу ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім. Еңбекті өндіру, еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, ішкі еңбек тәртібін ұйымдастыруын білу
1-2 М Цех жұмысшыларының біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар өткізу
Жұмысшыларының біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар өткізуде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы. Жұмысшылар кәсіпшілігін арттыруын мотивациялау
Еңбек заңдылықтары, технологиясы негізінде өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру ыңғайы, принципі туралы білім. Еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі туралы білім
2 Ф
Цех
Журнал, есеп және тіркеу құжаттары
2-1 М Түйіндерді жөндеу, техникалық оқу, техника қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және басқа жөндеу ережесі және нұсқаулық талаптарын сәйкес цехтің журналдарын жүргізу
Жөндеу ережесі және нұсқаулық талаптарына сәйкес журналдар толтыруда алынған міндеттерді нақтылау, нәтижені бағалау
Жұмыс және жұмысшылар тарификациясы тәртібі, ішкі еңбек тәртібі, көрсетілетін жұмыстың техникалық сипаттамасы ыңғайы, принципі туралы білім
4-кесте
4. «Рефрижераторлы секциялар механигі» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Рефрижераторлы секция механизмі, жабдық, контейнерлер, дизельді және тоңазытқышты қондырғы, электрлі және көмекші жабдықтар
Вагондарды қабылдау бойынша құжаттар, нұсқаулық, техникалық құжаттар, арнайы инструменттер, өлшеуіш инструменттер
1-1 М Дизельді, тоңазытқыш қондырғыларының, электр және қосалқы жабдықтың, контейнерлер мен рефрижераторлы секциялардың механизмдерінің және жабдықтың апатсыз жұмысын және жарамды күйін, олардың дұрыс пайдалануын, тез бұзылатын жүктердің сапалы тасымалын қамтамасыз ету
Рефрижераторлы секция және контейнерлер механизмі және жабдықтары жұмыспен қамтамасыз еутде өзі нормалау, өзі анықтау дағдысы
Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, пойыздардың қозғалысы мен темір жолдардағы орағыту жұмыстары бойынша нұсқауын, міндеттердің ортасы бойынша темір жолдардағы сигнал беру бойынша нұсқауын; рефрижераторлы қозғалмалы құрамы мен контейнерлердің пайдалануы мен техникалық қызмет көрсетуі бойынша, тез бұзылатын жүктердің тасымалына қызмет көрсетуі бойынша, жануарлы өнімдерінің және жануарлы түптегі шикізаттың тасымалынан кейін вагондардың мал дәрігерлік-тазалық өңдеуі бойынша нұсқауларын; рефрижераторлы қозғалмалы құрамы мен контейнерлерді, дизельді және тоңазытқыш қондырғыларын пайдалану тәртібі мен құрылғысын; рефрижераторлы қозғалмалы құрамының механизмдері мен жабдығының техникалық сипаттамаларын, құрылыстық ерекшеліктерін, тағайындалуы мен жұмыс тәртібінің ыңғайы мен принципі туралы білім. Материалдарды, отынды және хладонды шығынның нормативтерін; рефрижераторлы вагондар мен контейнерлердің жөндеу ережелерін; есептік және есеп берушілік нысандарының құрастырылу тәртібін; жүкті операциялар астындағы вагондардың тұрып қалу нормаларын; экономиканың, басқару мен өндірісті ұйымдастыру негіздерін; еңбек ақы туралы іс-әрекеттегі ережелерін; еңбек заңдарының негіздерін; ішкі еңбек тәртібінің ережелерін; теміржол көлігінің жұмысшыларының жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережесін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормалары туралы білім
1-2 М Электр қауіпсіздік техникасы бойынша мамандық тобының бар болуы кезінде тоңазытқыш жабдықтың техникалық қызмет көрсетуі мен ағымдағы жөндеу
Жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу өткізуде өзі анықтау, өзі нормалау дағдысы
2 Ф
Жабдықтар және жүк бөлмесі
Техникалық құжаттар
2-1 М Жүкті жайлардың және жабдықтың комплектілігі мен техникалық күйін тексеру
Жабдықтар және жүк бөлмелердің техникалық жағдайын және комплекттілігін тексеру жүргізгенде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы
3 Ф
Контейнерлер, жабдықтар, рефрижераторлы секция механизмі, тоңазытқыш қондырғысы, желдеткіш
Тіркеу және есеп беру құжаттары
3-1 М Жүктердің тасымал тәртіптеріне жабдықтың жөндеуін жүзеге асыру. Рефрижераторлы секцияның, контейнерлердің отынмен, майлаумен, сумен, хладонмен, басқа да материалдармен экипировкасын жасайды, олардың үнемді және рационалды жұмсауын қамтамасыз ету
Жүктердің тасымал тәртіптеріне жабдықтың жөндеу, рефрижераторлы секцияның, контейнерлердің отынмен, майлаумен, сумен, хладонмен, басқа да материалдармен экипировкасын жасау, олардың үнемді және рационалды жұмсауын қамтамасыз етуде өзі анықтау, өзі нормалау және нәтижені бағалау дағдысы
3-2 М Тез бұзылатын жүктердің тасымалы кезінде жүкті жайларындағы дизедьді және тоңазытқыш қондырғылар жұмысының тәртібін, температуралы тәртібі мен желдеткішінің бар болуын бақылау
Жүк бөлмесінде желдеткіштер болуын тексеруде нақтылау және нәтижені бағалау. Дизельді және тоңазытқыш қондырғысын температурасы режимі және жұмыс режимін өзі анықтау дағдысы
3-3 М Вагондардың арасындағы бірігулерінің ажыратулары мен жалғасуын, қазан мен плитаның оттығын, дизельді, қызметті және машиналы бөлімшені тазалау. Жұмыстағы алдыңғы қатардағы тәсілдерін зерттейді және пайдаланады. Есептік және есеп берушілік құжаттамасын жүргізу
Вагондардың арасындағы бірігулерінің ажыратулары мен жалғасуын, қазан мен плитаның оттығын, дизельді, қызметті және машиналы бөлімшені тазалауда өзі анықтау, өзі нормалау дағдысы.
5-кесте

5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник пункта промывки вагонов»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Дезинфекционно-промывочная станция (пункт), вагонов
З 1-1 Осуществление руководства работой дезинфекционно-промывочной станции (пункта)
Контроль и коррекция при руководстве работой дезинфекционно-промывочной станции (пункта)
Знание о подходах и принципах перевозки грузов, пожарной безопасности на железнодорожном транспорте, о ветеринарно-санитарной обработке вагонов, технологического процесса работы дезинфекционно-промывочной станции (пункта), норм расхода дезинфицирующих средств, воды, материалов и топлива, охраны труда и техники безопасности, санитарных норм, порядка расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством на железнодорожном транспорте. Знания учетной и отчетной документации, основ экономики, организации труда и управления производством, основ трудового законодательства, внутреннего трудового распорядка, положения о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта
З 1-2 Обеспечение своевременной подготовки вагонов к перевозкам. Разработка и внедрение технологии ветеринарно-санитарной обработки вагонов
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при обеспечении своевременной подготовки вагонов к перевозкам. Навыки самоопределения, самонормирования при разработке и внедрении технологии ветеринарно-санитарной обработки вагонов
Ф 2
Дезинфекционно-промывочная станция (пункт), инструменты, инвентарей, материалы и дезинфицирующая средства
Учетная документация
З 2-1 Обеспечение оснащенности дезинфекционно-промывочной станции (пункта) оборудованием, инструментом, инвентарем, материалами, топливом, дезинфицирующими средствами, а также рациональное их использование и хранение
Контроль и коррекция при обеспечении оборудованием, инструментом, инвентарем, материалами дезинфекционно-промывочной станции. Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при рациональном использовании и хранении материалов, дезинфицирующих средств
З 2-2 Прием мер по своевременному пополнению запаса. Контроль качества обработки вагонов, очистки отстойников, площадок, сточных канав и т.п.
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при обработке вагонов, очистки отстойников, площадок, сточных канав
Ф 3
Дезинфекционно-промывочная станция (пункт)
Первичная и отчетная документация
З 3-1 Контроль соблюдения рабочими и служащими производственной и трудовой дисциплины, строгое выполнение ими норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при соблюдении норм охраны труда, техники безопасности рабочими и служащими. Мотивация повышения профессионализма работников
З 3-2 Обеспечение правильного заполнения первичной документации и своевременного оформления установленных форм отчетности
Контроль и коррекция при заполнении первичной документации, оформлении установленных форм отчетности
Таблица 6

5. «Вагондарды жуу пунктінің басшысы» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Дезинфекциялы-жуу станциясы (пукті) вагондары
-
1-1 М Дезинфекциялы-жуу станцияның (пунктінің) жұмысына басшылық ету
Дезинфекциялы-жуу станцияның (пунктінің) жұмысына басшылық етуде бақылау және түзету
Теміржол көлігіндегі өртсөндіргіш қауіпсіздігінің ережелерін; вагондардың мал дәрігерлік-санитарлық өңдеуі туралы нұсқауларын; дезинфекциялы-жуушы станцияның (пунктінің) жұмысының технологиялық процесін; дезинфекциялайтын құралдарының, судың, материалдар мен отынның жұмсалуының нормаларын; міндеттер ортасы бойынша бұйрықтарын, нұсқауларын, өкімдерін, нұсқауларын және нормативті-әдістемелік әдібиетін, еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасының ережелерінің, тазалық нормаларының талаптарын; теміржол көлігіндегі өндіріспен байланысты қайғылы оқиғаларын есепке алу мен тергеуінің тәртібі туралы нұсқауларының ыңғайы және принципі туралы білім. Есептеу және есептік құжаттамасын; экономика, еңбекті ұйымдастыру мен өндірісті басқару негіздерін; еңбек заңдарының негіздерін; ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, теміржол көлігінің жұмысшыларының жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережесі білімі
1-2 М Вагондардың тасымалдарға уақытылы даярлығын қамтамасыз ету. Вагондардың мал дәрігерлік-санитарлық өңдеуінің технологиясын жетілдіру және енгізу
Вагондарды тасымалға уақытылы дайындауды қамтамасыз етуде нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы. Вагондардың мал дәрігерлік-санитарлық өңдеуінің технологиясын жетілдіру және еңгізуде өзі анықтау, өзі нормалау дағдысы
2 Ф
Дезинфекциялы-жуу станциясы (пукті), инструменттер, құралдар, материалдар және дезинфекциялаушы құралдар
Тіркеу құжаттары
2-1 М Дезинфекциялы-жуушы станцияның (пунктінің) жабдықпен, құрал-сайманмен, керек-жарақпен, материалдармен, отынмен, дезинфекциялайтын құралдарымен жабдықтауын, сонымен бірге олардың тиімді пайдалануы мен сақтауын қамтамасыз ету
Дезинфекциялы-жуушы станцияның (пунктінің) жабдықпен, құрал-сайманмен, керек-жарақпен, материалдармен, отынмен, дезинфекциялайтын құралдарымен жабдықтауын, сонымен бірге олардың тиімді пайдалануы мен сақтауын қамтамасыз етуде бақылау және түзету. Дезинфекциялайтын құралдар, материалдарды сақтау және рационалды қолдануда нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы
2-2 М Қорды уақытында толтыруы бойынша шаралар қабылдау. Вагондардың өңдеуінің, тұндырғыштардың, алаңшалардың, су ағатын арықтардың және т.б. тазалануының сапасын бақылау
Вагондардың өңдеуінің, тұндырғыштардың, алаңшалардың, су ағатын арықтардың және т.б. тазалануының сапасын бақылау нәтижені бағалауда шешімін қабылдау және талдау дағдысы
3 Ф
Дезинфекциялы-жуу станциясы (пукті)
Алғашқы және есеп беру құжаттары
3-1 М Жұмысшылар мен қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібінің сақтауын, олардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын қатаң орындауын бақылау
Жұмысшылар мен қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібінің сақтауын, олардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын қатаң орындауында нәтижені бағалауда шешімін қабылдау және талдау дағдысы. Жұмысшылар кәсіптілігін арттыруын мотивациялау
3-2 М Бірінші ретті құжаттаманың дұрыс толтыруын және есептіліктің белгіленген нысандарының уақытылы рәсімдеуін қамтамасыз ету
Бірінші ретті құжаттарды толтыруда, есептіліктің орнатылған формасында рәсімдеуде бақылау және тексеру
6-кесте

6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальника тормозоиспытательного вагона»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагоны
План-график
З 1-1 Организация проведения испытаний, измерений, эксплуатация, обслуживание вагона с соблюдением норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при обслуживании вагонов с соблюдением норм охраны труда, техники безопасности
Знание о методологии технической эксплуатации железных дорог, движения поездов и маневровой работе на железных дорогах, сигнализации на железных дорогах в части, касающейся работы начальника специализированного вагона, материалов по контрольно-измерительной и испытательно-обследовательской работе, технологии производства контрольно-измерительного процесса, оборудования вагона, эксплуатации технического обслуживания и ремонта, порядка оформления технической документации, порядка составления отчетности, передового опыта работы и технического оснащения передовых контрольно-измерительных и испытательно-обследовательских вагонов, порядка расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством на железнодорожном транспорте, основ экономики, организации труда и управления, основ трудового законодательства, внутреннего трудового распорядка, положения о рабочем времени и времени отдыха работников железнодорожного транспорта, охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности
З 1-2 Составление план-графика работ
Контроль и коррекция при составлении план-графика работ
Ф 2
Вагоны
Учетная и отчетная документация
З 2.1 Анализ результата измерений, участие в разработке рекомендаций, направленных на повышение надежности работы проверяемых устройств и контроль их выполнения
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при проведении измерений, участия в разработке рекомендаций, направленных на повышение надежности работы проверяемых устройств и контроль их выполнения
З 2-2 Контроль выполнения межремонтных пробегов вагона, своевременное и качественное производство всех видов ремонта аппаратуры, оборудования и вагона
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при выполнении межремонтных пробегов вагона. Навыки самоопределения, самонормирования при производстве всех видов ремонта аппаратуры, оборудования и вагона
Ф 3
Вагоны
Учетная и отчетная документация
З 3-1 Ведение учета и расхода топлива, запасных частей, дизельного и гидравлического масла и составление установленной документации
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при ведении учета и расхода топлива, запасных частей, дизельного и гидравлического масла. Навыки самонормирования при составлении установленной документации
З 3-2 Обеспечение санитарно-технического состояния в служебных и бытовых помещениях вагона в соответствии с установленными нормами гигиены
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при обеспечении санитарно-технического состояния в служебных и бытовых помещениях вагона в соответствии с установленными нормами гигиены
З 3-3 Организация внедрения, распространения передового опыта в содержании и эксплуатации устройств, оборудования и обеспечение снижения затрат на выполнение работ, улучшение использования оборудования. Проведение технического обучения работников. Руководит работниками вагона
Навыки анализа и принятия решений оценка результатов при внедрении передового опыта в содержании и эксплуатации устройств, оборудования. Навыки самоопределения при снижении затрат на выполнение работ, улучшение использования оборудования
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальника поверочной лаборатории»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Нормативно-техническая документация Состав, вагон
Нормативно-техническая документация. Контрольно-измерительные приборы
З 1-1 Организация работы по метрологическому обеспечению производства, испытаний и эксплуатации продукции
Навыки принятия решений при организации работ по метрологическому обеспечению производства, испытаний и эксплуатации продукции
Нормативно-технические акты, регламентирующие деятельность поверочной лаборатории. Знания о методологии системного анализа, способах принятия управленческих решений при метрологическом обеспечении производства
З 1-2 Анализ метрологического обеспечения производства, ремонта и испытаний продукции и эксплуатируемых объектов, с разработкой на его основе экономических эффективных предложений в план организационно-технических мероприятий по совершенствованию метрологического обеспечения
Навыки анализа и оценка результата метрологического обеспечения производства, ремонта и испытаний продукции и эксплуатируемых объектов
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при анализе метрологического обеспечения производства
З 1-3 Разработка предложений относительно проектов годовых и перспективных планов по метрологии и подача их в метрологическую службу управления по подчиненности
Навыки анализа, контроль и коррекция при разработке предложений, проектов годовых и перспективных планов по метрологии и подача их в метрологическую службу управления по подчиненности
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при разработке предложений, проектов, годовых и перспективных планов по метрологии
Ф 2
Нормативно-техническая документация (НТД). Состав, вагон. Испытательное оборудование
Нормативно-техническая документация. Контрольно-измерительные приборы
З 2-1 Применение и контроль выполнения НТД, регламентирующих нормы точности измерений, применение единиц физических величин, характеристики средств измерения (СИ), методики выполнения измерений, методы и средства поверки и ремонта, требования к метрологическому обеспечению производства эксплуатируемых объектов
Навыки принятия решений при выполнении регламентирующих норм точности измерений, методов и средств поверки и ремонта. Навыки анализа при обеспечении производства эксплуатируемых объектов
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при применении и контроле выполнения требований нормативно-технической документации
З 2-2 Установка оптимальной периодичности проверки СИ. Организация и участие в проведении метрологической экспертизы и согласовании проектно-конструкторской, нормативно-технической документации
Навыки анализа, контроль и коррекция при проведении метрологической экспертизы. Навыки принятия решений при согласовании проектно-конструкторской, нормативно-технической документации
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при проведении метрологической экспертизы
З 2-3 Проведение аттестации нестандартизированных СИ ведомственного назначения и методы выполнения измерений, участие в метрологической аттестации испытательного оборудования.
Навыки анализа и принятия решений при проведении аттестации нестандартизированных СИ ведомственного назначения и методов выполнения измерений. Навыки анализа, самоанализа при участии в метрологической аттестации испытательного оборудования
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при проведении аттестации нестандартизированных СИ
Ф 3
Сырье, материалы, электроэнергия, нефтепродукты
Учетная и отчетная документация
З 3-1 Учет, хранение, оформление и внесение изменений в НТД, участие в анализе причин нарушений технологических режимов, брака продукции, непроизводственных расходов сырья, материалов, электроэнергии, нефтепродуктов и других затрат в производстве и эксплуатации объектов, связанных с неисправным состоянием и неправильным применением СИ, испытаний и контроля, а также выполнением контрольно-измерительных операций
Навыки анализа причин нарушений технологических режимов, брака продукции, непроизводственных расходов материала. Контроль и коррекция, выполнения контрольно-измерительных операций
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при учете, хранении, оформлении и внесении изменений в нормативно-техническую документацию
З 3-2 Контроль за правильностью хранения, выдачи и списания СИ, метрологическим обеспечением всей производственной деятельности организации и эксплуатируемых объектов, выполнением всеми эксплуатирующими службами подразделений и объектов организационно-технических мероприятий по результатам проверок метрологического обеспечения, соблюдения норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты, проведение работ по повышению квалификации работников метрологической службы и лиц, которые пользуются СИ
Навыки анализа и принятия решений при хранении, выдаче и списании СИ. Навыки контроля и коррекции производственной деятельности организации с метрологическим обеспечением
Знания о методологии системного анализа и проектирования и способах принятия управленческих решений при метрологическом обеспечении всей производственной деятельности организации
Таблица 8

6. «Тежегіш сынаушы (арнайы вагон) вагондар басшысы» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Вагондар
Жоспар-кесте
1-1 М Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтауымен вагонның қызмет көрсетуін, пайдалануын, сынауларының, өлшеулерінің өткізуін ұйымдастыру
Еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік ережелерін ұстанып вагондарға қызмет көрсетуде нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы
Темір жолдарды техникалық пайдалану ережелерін, пойыздардың қозғалысы мен темір жолдардағы орағыту жұмыстары бойынша нұсқауын, мамандырылған вагон бастығының жұмысына қатысты бөлігіндегі темір жолдарында дыбыс беру бойынша нұсқауын, жоғары тұрған ұйымдардың қаулыларын, өкімдерін, бұйрықтарын және нұсқауларын, бақылаушы-өлшеуіш және сынаушы-зерттеуші жұмысы бойынша әдістемелік, нормативті және басқа да басқаратын материалдарын, бақылау-өлшеуіш үдеріс өндірісінің технологиясын; вагонның жабдығын, оның пайдалануының, техникалық қызмет көрсетуінің және жөндеуінің ережелерін, техникалық құжаттаманы рәсімдеу тәртібін, есептіліктің құрастырылу тәртібін, алдыңғы қатардағы бақылаушы-өлшеуіш және сынаушы-зерттеуші вагондарының техникалық жарықтандыруы мен алдыңғы қатардағы жұмысын; теміржол көлігіндегі өндіріспен байланысты қайғылы оқиғалардың есепке алу және тексеру тәртібі туралы нұсқауын, экономиканың, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңдарының негіздерін, теміржол көлігінің жұмысшыларының жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережесін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларының әдіснамасы туралы білім
1-2 М Жұмыстардың жоспар-кестесін құрастыру
Жұмыстардың жоспар-кестесін құрастыруда бақылау және түзету
2 Ф
Вагондар
Тіркеу және есептілік құжаттары
2-1 М Өлшемдерінің қорытындыларын талдау, тексерілетін құрылғылар жұмысының беріктігін жоғарылатуына бағытталған кепілдемелерін әзірлеуінде қатысады және олардың орындалуын бақылау
Өлшемдерінің қорытындыларын талдау, тексерілетін құрылғылар жұмысының беріктігін жоғарылатуына бағытталған кепілдемелерін әзірлеуінде қатысады және олардың орындалуын бақылауда нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы
2-2 М Вагонның жөндеу аралығындағы жүрістерінің орындалуын, аппаратураның, жабдықтың және вагонның жөндеуінің барлық түрлерінің уақытылы және сапалы өндірісін бақылау
Вагонның жөндеу аралығындағы жүрістерінің орындалу нәтижесін бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы. Аспап, жабдық және вагондардың барлық түрлі жөндеулер өткізуде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы
3 Ф
Вагондар
Тіркеу және есептілік құжаттары
3-1 М Отынның, дизельді және гидравликалық майдың жұмсалуының есепке алуын жүргізеді және белгіленген құжаттаманы құрастыру
Отынның, дизельді және гидравликалық майдың жұмсалуының есепке алуын жүргізуде нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы. Орнатылған құжаттарды құруда өзі нормалау дағдысы.
3-2 М Белгіленген тазалық нормаларына сәйкес вагондардың қызметтегі және тұрмыстық жайларындағы санитарлық-техникалық күйін қамтамасыз ету
Белгіленген тазалық нормаларына сәйкес вагондардың қызметтегі және тұрмыстық жайларындағы санитарлық-техникалық күйін қамтамасыз етуде нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы
3-3 М Құрылғылардың, жабдықтың ұстауы мен пайдалануындағы алдыңғы қатардағы тәжірибесінің енгізілуін, таратуын ұйымдастыру және жабдықтың пайдалануын жақсартуына, жұмыстардың орындалуына шығындарының төмендеуін қамтамасыз ету. Жұмысшылардың техникалық оқытуын жүргізу. Вагонның жұмысшыларына басшылық жасау
Құрылғылардың, жабдықтың ұстауы мен пайдалануындағы алдыңғы қатардағы тәжірибесінің енгізілуінде нәтижені бағалау шешімін қабылдау және талдау дағдысы. жабдықтың пайдалануын жақсартуына, жұмыстардың орындалуына шығындарының төмендеуін қамтамасыз етуде өзі анықтау дағдысы
7-кесте
4. «Сынау зертханасының басшысының» еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Нормативті-техникалық құжаттама, құрам, вагон
Нормативті-техникалық құжаттама, бақылау-өлшеу аспабы
1-1 М Өнімді пайдалану, өндіру және сынауды метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстар ұйымдастыру
Өнімді пайдалану, өндіру және сынауды метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстар ұйымдастыруда шешімдерді қабылдау дағдысы
Нормативті-техникалық актілер, сынау лабораториясын реттемелеуші әрекеттері. Жүйелі талдау әдіснамасы, өндірісті метрологиялық қамтамасыз етуде басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
1-2 М Метрологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру бойынша ұйымдасқан-техникалық іс-шара жоспарында экономикалық тиімді ұсыныстар негізінде әзірлеумен, пайдаланылатын нысандарды және өнімді сынау, жөндеу және өндіруді метрологиялық қамтамасыз етуін талдау
Өнімді және пайдаланылатын нысандарды сынау және жөндеу, өндіруді метрологиялық қамтамасыз ету шешімдерді қабылдау дағдысы
Жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және өндірісті метрологиялық қамтамасыз етуін талдауда басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
1-3 М Жылдық жобалар және алдағы жоспарларды метрология бойынша ұсыныстарды әзірлеу және метрологиялық басқару қызметінде бағыныштылық бойынша жіберу
Метрология бойынша ұсыныстарды, проекттерді, жылдық және келешектегі жоспарларды әзірлеу, оларды қол астындағылар бойынша метрологиялық басқару қызметіне жіберуде талдау, бақылау және түзету дағдысы
Метрология бойынша ұсыныстарды, проекттерді, жылдық және келешектегі жоспарларды әзірлеуде жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
2 Ф
Нормативті-техникалық құжаттама, құрам, вагон. Сынау жабдығы
Нормативті-техникалық құжаттама, бақылау-өлшеу аспабы
2-1 М НТҚ орындауда, өлшемнің дәлдігін реттеуші норма, физикалық шамасы бірлігін қолдану, өлшем құралын (ӨҚ) сипаттамасы, өлшемді орындау әдіснамасы, тексеру және жөндеу құралы және әдісі, пайдаланатын нысанды және өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету талабын бақылау және қолдану
Реттеуші норма, өлшемді орындау әдіснамасы, тексеру және жөндеу құралы және әдісін орындауда шешімді қабылдау дағдысы.пайдаланылатын нысанды шығаруды қамтамасы етуде талдау дағдысы
Нормативті-техникалық құжаттар талабын орындауын бақылау және қабылдауда жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
2-2 М ӨҚ оптимальді мерзімдік тексеруін орнату. Метрологиялық экспертиза өткізуге және проектті-құрылымдаулық нормативті-техникалық құжаттарды келісімге қатысу және ұйымдастыру
Метрологиялық сараптама өткізуде талдау, бақылау және түзету дағдысы. Проектті-құрылымдаулық, нормативті-техникалық құжаттарды келісімде шешімді қабылдау дағдысы
Метрологиялық сараптама өткізуде жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
2-3 М Стандартталмаған өлшеу жабдығын ведомстволық белгілеу және өлшеуді орындау әдісіне аттестациялау өткізу, сыналатын жабдықты метрологиялық аттестациялауға қатысу
Стандартталмаған өлшеу жабдығын ведомстволық белгілеу және өлшеуді орындау әдісіне аттестациялау өткізуде шешімді қабылдау және талдау дағдысы.Сыналатын жабдықты метрологиялық аттестациялауға қатысуда талдау және өзі талдау дағдысы
ӨҚ стандартталмаған аттестация өткізуде жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
3 Ф
Шикізат, материалдар, электр энергиясы, мұнай өнімі
Тіркеу және есептілік құжаттары
3-1 М НТҚ-та өзгерістерді тіркеу, сақтау, рәсімдеу және енгізу, технологиялық режимін, өнім ақаулығын, өндірістік емес шикізат материалдарының, электр энергиясы шығыны, мұнай өнімдері және басқа өндіріс және нысандарды пайдаланудағы шығын бұзылу себебін талдауға қатысу, ӨҚ-дарын дұрыс емес және бұрыс жағдайда қолдануға байланысты сынау және бақылау, сонымен қатар бақылау-өлшеу операцияларын орындау
Технологиялық режимдер бұзылуы, өнімнің ақаулығы, материалдар шығынын өндірілмегендігі шешімін талдау дағдысы. Бақылау-өлшеу операцияларын орындауын бақылау және түзету
НТҚ-та өзгерістерді тіркеу, сақтау, рәсімдеу және енгізуде жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
3-2 М Өлшеу құралдары дұрыс сақталуын, берілуін және есептен шығарылуын, ұйым және пайдаланылатын нысандардың барлық өндірістік әрекетін метрологиялық қамтамасыз ету, метрологиялық қамтамасыз ету нәтижесін тексеру бойынша барлық пайдаланылатын құрылымдық қызметтерді және ұйымдастыру - техникалық іс-шара нысандарын орындау, еңбекті қорғау нормасын және ережесін сақтау, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғанысты, ӨҚ пайдаланатын метрологиялық қызмет жұмысшылардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар өткізілуін бақылау
Өлшеу құралдарын сақтау, беру және шығарғанда талдау және шешім қабылдау дағдысы. Ұйымның өндірістік әрекетін метрологиялық қамтамасыз етуін бақылау және түзету дағдысы
Ұйымда барлық өндірістік әрекеттерді метрологиялық қамтамасыз етуде жүйелі талдау және жобалау әдіснамасы және басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
8-кесте

8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь-ремонтник (слесарь-ремонтник (УЗОТ),
слесарь-ремонтник (сосудов высокого давления)»
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Узел, оборудования, агрегаты и машины
Гидропневматический, гидравлический домкрат, кран, механический гайковерт, тележки-манипуляторы, прокладки 15-20 мм из твердых пород дерева, стенды, специальные механизмы и приспособления. Пневматический и электрический инструмент, сверлильный станок
З 1-1 Разборка, ремонт, сборка и испытание простых узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Ремонт простого оборудования, агрегатов и машин, а также средней сложности под руководством слесаря более высокой квалификации. Слесарная обработка деталей по 12-14 квалитетам. Промывка, чистка, смазка деталей и снятие залива. Выполнение работ с применением пневматических, электрических инструментов и на сверлильных станках. Шабрение деталей с помощью механизированного инструмента. Изготовление простых приспособлений для ремонта и сборки
Выбор способа работы при разборке, ремонте, сборке и испытании простых узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Навыки самоконтроля и самокоррекции при слесарной обработке деталей и узлов
Базовые знания основных приемов выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин, назначения и применения слесарного и контрольно-измерительного инструмента, основных механических свойств обрабатываемых материалов, системы допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости, наименование, маркировку масел, моющих составов, металлов и смазок
З 1-2 Разборка, ремонт, сборка и испытание средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Ремонт, регулирование и испытание средней сложности оборудования, агрегатов и машин, а также сложного под руководством слесаря более высокой квалификации. Ремонт футерованного оборудования и оборудования, изготовленного из защитных материалов и ферросилиция. Разборка, сборка и уплотнение фиолетовой и керамической аппаратуры и коммуникаций. Изготовление приспособлений средней сложности для ремонта и сборки. Выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола
Выбор способа работы при разборке, ремонте, сборка и испытания средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин
Базовые знания устройств ремонтируемого оборудования, назначение и взаимодействие основных узлов и механизмов, технологической последовательности разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов и машин, технические условия на испытание, регулировку и приемку узлов и механизмов, основных свойств обрабатываемых материалов, устройств универсальных приспособлений и применяемых контрольно-измерительных инструментов, системы допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, строповки, подъема, перемещения грузов, эксплуатации грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола
Таблица 9

8. СБШ 2-деңгейіндегі «Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь
(УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар)» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Түйін, жабдықтар, агрегаттар мен машиналар
Гидропневматикалық, гидравликалық домкрат, кран, механикалық гайковерт, арба-манипуляторлары, қатты ағаш түрінен жасалған 15-20 мм төсемдер, стендтер, арнайы механизмдер мен құрылғылар. Пневматикалық и электрлік құрал-сайман, бұрғылайтын станок
1-1 М Жай түйіндерді және жабдық механизмдерді, агрегаттарды және машиналарды ажырату, жөндеу, жинау және сынақтау. Жоғарғы біліктілігі көбірек слесарь басшылығымен орташа күрделіліктегі жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды, жай жабдықтарды жөндеу. 12-14 квалитеттері бойынша бөлшектерді слесарлы өңдеу. Құюды алып тастау және жабдықтарды жуу, тазалау, майлау. Бұрғылайтын станоктарда, пневматикалық и электрлік құрал-саймандарды қолдана жұмыстарды орындау. Механикалық құралдың көмегімен бөлшектерді тегістеу. Жөндеу және жинау үшін арналған жай құрылғыларды әзірлеу
Жай түйіндерді және жабдық механизмдерді, агрегаттарды және машиналарды ажырату, жөндеу, жинау және сынақтау кезіндегі нұсқау негізінде жұмыс тәсілін таңдау. Бөлшектерді және түйіндерді слесарлы өңдеу кезінде өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдылары
Жай түйіндерді және жабдық механизмдерді, агрегаттарды және машиналарды ажырату, жөндеу, жинау бойынша жұмыстарды орындау әдістері, слесарлы және бақылау-өлшеуіш құралдарын қолдану және белгілеу, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттері, рұқсаттама мен отырғызу жүйелері, бұдырлықтың параметрлері мен квалитеттері, атаулар, майлардың таңбалары, жуылатын құрамдарды, металлдар мен майланатын жерлер туралы базалық білім
1-2 М Агрегаттар мен машиналар, жабдық механизмдері мен орташа күрделіліктегі түйіндерді сынақтау және жинау, жөндеу, ажырату. Орташа күрделіліктегі жабдықтар, агрегаттар мен машиналарды сынақтау және реттеу, жөндеу, және де жоғарғы біліктілігі көбірек слесарь басшылығы мен күрделі жабдықтарда. Ферросилицийден және қорғаушы материалдардан жасалған жабдықтар мен футеровалық жабдықтарды жөндеу. Керамикалық және күлгін коммуникация мен аппаратураны тығыздау және жинау, ажырату. Жинау және жөндеу үшін орташа күрделіліктегі құрылғыларды әзірлеу. Еденнен басқарылатын, механизмдер мен жай жүк көтергіш құралдардың көмегімен жүктерді орын ауыстырған кезінде такелаждың жұмыстарды орындау
Агрегаттар мен машиналар, жабдық механизмдері мен орташа күрделіліктегі түйіндерді сынақтау және жинау, жөндеу, ажырату кезіндегі нұсқау негізінде жұмыс тәсілін таңдау
Жөнделетін жабдықтардың құралдары, негізгі түйіндер мен механизмдердің әрекеттесу және белгілеу, агрегаттар мен машиналар, жабдықтарды жинау, жөндеу, ажыратудың технологиялық дәйектілігі, механизмдер мен түйіндерді қабылдау, реттеу, сынақтаудың техникалық шарттары, өңделетін жабдықтардың негізгі қасиеттері, әмбебап құрылғылардың құралдары және қолданылатын бақылау-өлшеуіш құралдар, рұқсаттама мен отырғызу жүйелері, бұдырлықтың параметрлері мен квалитеттері, атаулар, жүктерді строптау, көтеру, орын ауыстыру. Еденнен басқарылатын, механизмдер мен жай жүк көтергіш құралдарды пайдалану туралы базалық білім
9-кесте

9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь-ремонтник (слесарь-ремонтник (УЗОТ), слесарь-ремонтник
(сосудов высокого давления)» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Узел, оборудования, агрегаты и машины
Гидропневматический, гидравлический домкрат, кран, механический гайковерт, тележки манипуляторы, прокладки 15-20 мм из твердых пород дерева, стенды, специальные механизмы и приспособления. Пневматический и электрический инструмент, сверлильный станок
З 1-3 Разборка, ремонт, сборка и испытание сложных узлов и механизмов. Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование, наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта. Слесарная обработка деталей и узлов по 7-10 квалитетам. Изготовление сложных приспособлений для ремонта и монтажа. Составление дефектных ведомостей на ремонт. Выполнение такелажных работ с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений
Самостоятельно определяет способ выполнения разборки, ремонта, сборки и испытания сложных узлов и механизмов. Навыки самооценки и самоорганизации при слесарной обработке деталей и узлов
Знание о технологии устройства ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин, регулирования машин, способов устранения дефектов в процессе ремонта, сборки и испытании оборудования, агрегатов и машин, устройства, назначенияи применения используемых контрольно-измерительных инструментов, конструкции универсальных и специальных приспособлений, способов разметки и обработки несложных различных деталей, системы допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, свойств кислотоупорных и других сплавов, основных положении планово-предупредительного ремонта оборудования
Ф 2
Узел, оборудования, агрегаты и машины
Гидропневматический, гидравлический домкрат, кран, механический гайковерт, тележки манипуляторы, прокладки 15-20 мм из твердых пород дерева, стенды, специальные механизмы и приспособления. Пневматический и электрический инструмент, сверлильный станок
З 2-1 Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта. Слесарная обработка деталей и узлов по 6-7 квалитетам. Разборка, ремонт и сборка узлов и оборудования в условиях напряженной и плотной посадок
Самостоятельно определяет способ выполнения ремонта, монтажа, демонтажа, испытания, регулирования и наладки сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта. Навыки самооценки и самоорганизации при слесарной обработке деталей и узлов
Знание о технологии конструктивных особенностей ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин, технических условии на ремонт, сборку, испытание и регулирование и на правильность установки оборудования, агрегатов и машин, технологического процесса ремонта, сборки и монтажа оборудования, правил по испытанию оборудования на статическую и динамическую балансировку машин, геометрические построения при сложной разметке, способов определения преждевременного износа деталей, способов восстановления и упрочнения изношенных деталей и нанесения защитного покрытия
Таблица 10

9. СБШ 3-деңгейіндегі «Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь
(УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар)» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Түйін, жабдықтар, агрегаттар мен машиналар
Гидропневматикалық, гидравликалық домкрат, кран, механикалық гайковерт, арба-манипуляторлары, қатты ағаш түрінен жасалған 15-20 мм төсемдер, стендтер, арнайы механизмдер мен құрылғылар. Пневматикалық и электрлік құрал-сайман, бұрғылайтын станок
1-3 М Күрделі түйіндер мен механизмдерді сынақтау және жинай, жөндеу, ажырату. Күрделі жабдықтар, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, реттеу, сынақтау, құрастыру, бөлшектеу, жөндеу және жөндеуден кейін өткізу. 7-10 квалитеттері бойынша түйіндер мен бөлшектерді слесарлы өңдеу. Құрастыру және жөндеу үшін күрделі құрылғыларды әзірлеу. Жөндеуге арналған ақаулықтар тізімдемелерін құру. Арнайы құрылғылар мен көтерме-көліктік механизмдерді қолдана отырып такелаждық жұмыстарды орындау
Күрделі түйіндер мен механизмдерді сынақтау және жинай, жөндеу, ажыратуды орындау тәсілін дербес анықтау. Бөлшектерді және түйіндерді слесарлы өңдеу кезінде өзіндік бағалау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары
Жөнделетін жабдықтардың құралдар технологиясы, агрегаттар мен машиналар, машиналарды реттеу,жөндеу процесі кезіндегі ақаулықтарды жою тәсілдері, жабдықтарды, агрегаттар мен машиналар жинау және сынақтау, құралдар, бақылау-өлшеуіш құралдарды қолдану және белгілеу, әмбебап құрылымдар мен арнайы құрылғылар, әр түрлі күрделі емес бөлшектерді өңдеу және белгілеу тәсілдері, рұқсаттама мен отырғызу жүйелері, бұдырлықтың параметрлері мен квалитеттері, қышқыл дарымайтын және басқа қоспалардың қасиеттері, жабдықтарды жоспарлы-ескертпелік жөндеудің негізгі қағидалары туралы білім
2 Ф
Түйін, жабдықтар, агрегаттар мен машиналар
Гидропневматикалық, гидравликалық домкрат, кран, механикалық гайковерт, арба-манипуляторлары, қатты ағаш түрінен жасалған 15-20 мм төсемдер, стендтер, арнайы механизмдер мен құрылғылар. Пневматикалық и электрлік құрал-сайман, бұрғылайтын станок
2-1 М Күрделі жабдықтар, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, реттеу, сынақтау, құрастыру, бөлшектеу, жөндеу және жөндеуден кейін өткізу. 6-7 квалитеттері бойынша түйіндер мен бөлшектерді слесарлы өңдеу.Тығыз және кернеулі отырғызу жағдайындағы жабдықтар мен түйіндерді жинау және жөндеу, ажырату
Күрделі жабдықтар, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, реттеу, сынақтау, құрастыру,бөлшектеу, жөндеу және жөндеуден кейін өткізуді орындау тәсілін дербес анықтау. Бөлшектерді және түйіндерді слесарлы өңдеу кезінде өзіндік бағалау және өзіндік ұйымдастыру дағдылары
Жөнделетін жабдықтардың құралдар технологиясы, агрегаттар мен машиналар, машиналарды реттеу, жөндеу процесі кезіндегі ақаулықтарды жою тәсілдері, жабдықтарды, агрегаттар мен машиналар жинау және сынақтау, құралдар, бақылау-өлшеуіш құралдарды қолдану және белгілеу, әмбебап құрылымдар мен арнайы құрылғылар, әр түрлі күрделі емес бөлшектерді өңдеу және белгілеу тәсілдері, рұқсаттама мен отырғызу жүйелері, бұдырлықтың параметрлері мен квалитеттері, қышқыл дарымайтын және басқа қоспалардың қасиеттері, жабдықтарды жоспарлы-ескертпелік жөндеудің негізгі қағидалары туралы білім
10-кесте

10. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь-ремонтник (слесарь-ремонтник (УЗОТ), слесарь-ремонтник
(сосудов высокого давления)» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 2
Узел, оборудования, агрегаты и машины
Гидропневматический, гидравлический домкрат, кран, механический гайковерт, тележкиманипуляторы, прокладки 15-20 мм из твердых пород дерева, стенды, специальные механизмы и приспособления. Пневматический и электрический инструмент, сверлильный станок
З 2-2 Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание и регулирование сложного крупногабаритного, уникального, экспериментального и опытного оборудования, агрегатов и машин. Выявление и устранение дефектов во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта. Проверка на точность и испытание под нагрузкой отремонтированного оборудования
Конкретизация заданий, оценка результата при выполнении ремонта, монтажа, демонтажа, испытания и регулирования сложного крупногабаритного, уникального, экспериментального и опытного оборудования, агрегатов и машин
Знание о подходах и принципах конструктивных особенностей кинематических и гидравлических схем ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин, методов ремонта, сборки, монтажа, проверки на точность и испытания отремонтированного оборудования, допустимых нагрузок на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий
Ф 3
Узел, оборудования, агрегаты и машины
Гидропневматический, гидравлический домкрат, кран, механический гайковерт, тележкиманипуляторы, прокладки 15-20 мм из твердых пород дерева, стенды, специальные механизмы и приспособления. Пневматический и электрический инструмент, сверлильный станок
З 3-1 Диагностика, профилактика и ремонт сложного оборудования в гибких производственных системах. Устранение отказов оборудования при эксплуатации с выполнением комплекса работ по ремонту и наладке механической, гидравлической и пневматической систем
Навыки самоопределения и самонормирования при диагностике, профилактике и ремонте сложного оборудования в гибких производственных системах. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах и принципах конструктивных особенностей гидравлических и кинематических схем ремонтируемого сложного оборудования, методов диагностики, ремонта, сборки и монтажа, проверки на точность и испытания отремонтированного оборудования, допустимых нагрузок на работающие детали, узлы, механизмы оборудования, профилактических мерах по предупреждению неисправностей, технологических процессов ремонта, испытания и сдачи в эксплуатацию сложного оборудования

10. СБШ 4-деңгейіндегі «Жөндеуші-слесарь/жөндеуші-слесарь
(УЗОТ)/жөндеуші-слесарь (жоғарғы қысымды тамырлар)» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
2 Ф
Түйін, жабдықтар, агрегаттар мен машиналар
Гидропневматикалық, гидравликалық домкрат, кран, механикалық гайковерт, арба-манипуляторлары, қатты ағаш түрінен жасалған 15-20 мм төсемдер, стендтер, арнайы механизмдер мен құрылғылар. Пневматикалық и электрлік құрал-сайман, бұрғылайтын станок
2-2 М Күрделі үлкен өлшемді, бірегей, эксперименттік және тәжірибелік жабдықтарды, агрегаттарды және машиналарды жөндеу, құрастыру, бөлшектеу, сынақтау және реттеу. Жөндеу процесін тексеру кезінде және жабдықтарды пайдалану уақытындағы ақаулықтарды анықтау және жою. Жөнделген жабдықтарды жүктеме көмегімен сынақтау және дәлдікке тексеру
Тапсырмаларды нақтылау, күрделі үлкен өлшемді, бірегей, эксперименттік және тәжірибелік жабдықтарды, агрегаттарды және машиналарды жөндеу, құрастыру, бөлшектеу, сынақтау және реттеуді орындау нәтижесіне баға беру
Жақындаулар мен жөнделетін жабдықтың гидравликалық пен кинематикалық сызбаларының құрылымды ерекшеліктер принциптері, агрегаттар мен машиналар, жөндеу, жинау, құрастыру әдістері, жөнделген жабдықты сынау және дәлдікке тексеру, механизмдер мен жабдықтар, түйіндер, жұмыс істеп жатқан бөлшектерге мүмкін жүктемелер, сынықтарды ескерту бойынша профилактикалық шаралар, коррозиялық тозу және апаттар туралы білі
3 Ф
Түйін, жабдықтар, агрегаттар мен машиналар
Гидропневматикалық, гидравликалық домкрат, кран, механикалық гайковерт, арба-манипуляторлары, қатты ағаш түрінен жасалған 15-20 мм төсемдер, стендтер,арнайы механизмдер мен құрылғылар. Пневматикалық и электрлік құрал-сайман, бұрғылайтын станок
3-1 М Икемді өндірістік жүйелердегі күрделі жабдықтарды жөндеу және профилактика, диагностика жасау.
Пневматикалық және гидравликалық, механикалық жүйелерді жөнделу және жөндеу бойынша жұмыс жиынтығын орындау кезіндегі жабдықтардың тоқтап қалуын жою
Икемді өндірістік жүйелердегі күрделі жабдықтарды жөндеу және профилактика, диагностика жасау кезінде өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін уәждемелеу
Жақындаулар мен жөнделетін күрделі жабдықтың гидравликалық пен кинематикалық сызбаларының құрылымды ерекшеліктер принциптері, жөндеу, жинау және құрастырудың диагностика әдістері, жөнделген жабдықты сынау және дәлдікке тексеру жөнделген жабдықты сынау және дәлдікке тексеру,механизмдер мен жабдықтар, түйіндер, жұмыс істеп жатқан бөлшектерге мүмкін жүктемелер, сынықтарды ескерту бойынша профилактикалық шаралар. Күрделі жабдықтарды пайдалануға шығару және сынау, жөндеудің технологиялық процесстері туралы білім

З 3-2 Диагностика, профилактика и ремонт уникального и экспериментального оборудования в гибких производственных системах и участие в работе по обеспечению вывода его на заданные параметры работы
Навыки самоопределения и самонормирования при участии в работе по обеспечению вывода уникального и экспериментального оборудования в гибких производственных системах на заданные параметры работы
Знание о подходах и принципах конструкций, кинематических и гидравлических схем ремонтируемого экспериментального и уникального оборудования, контрольно-измерительные приборы и стенды для диагностирования, ремонта и обслуживания оборудования. Знание технологического процесса ремонта уникального и экспериментального оборудования
Таблица 11
11. Вид трудовой деятельности (профессии) «Техник-метролог»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Средства измерений
Контрольно-измерительные приборы
З 1-1 Составление комплексного плана по метрологическому обеспечению производства, графика аттестации испытательного оборудования
Навыки самоопределения и самонормирования при составлении плана по метрологическому обеспечению производства, графика аттестации испытательного оборудования
Знания о подходах, принципах порядка проведения аттестации и сертификации продукции
З 1-2 Составление локальных поверочных схем по видам измерении, установление периодичности поверок средств измерении и разработка календарных графиков их проведения
Конкретизация полученных заданий, оценка результата при составлении локальных поверочных схем по видам измерений. Навыки самоопределения поверок средств измерений и разработка календарных графиков
Знания о подходах, принципах технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения и принципа работы используемых в организации средств измерений
Ф 2
Оборудования
Измерительный прибор
З 2-1 Проведение аттестации испытательного оборудования
Навыки самоопределения и самонормирования при проведении аттестаций испытательного оборудования
Знание о подходах, принципах порядка проведения аттестации и сертификации продукции
З 2-2 Определение потребностей подразделений организаций в средствах измерений, составление сводных заявок на их приобретение
Навыки самоопределения потребностей подразделений организаций в средствах измерений, навыки самонормирования при составлении сводных заявок
Знание о подходах, принципах методов выполнения измерений, отраслевых стандартов
З 2-3 Осуществление обязательного контроля состояния и правильности монтажа, установки и применения средств измерении, технической приемки вновь поступающих измерительных средств
Навыки самонормирования при производстве монтажа, установки и применении средств измерении. Конкретизация заданий, оценка результата технической приемки вновь поступающих измерительных средств
Знание о подходах, принципах технических характеристик, конструктивных особенностей, назначение и принцип работы используемых в организации средств измерений
Ф 3
Нормативно-техническая документация, Отчетная и внутренняя документация

3-2 М Икемді өндірістік жүйелердегі күрделі жабдықтарды жөндеу және профилактика, диагностика жасау және жұмыстың берілген параметрлеріне шығаруды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарға қатысу
Икемді өндірістік жүйелердегі күрделі жабдықтарды жөндеу және профилактика, диагностика жасау және жұмыстың берілген параметрлеріне шығаруды қамтамасыз ету кезінде өзіндік нормалау және өзіндік анықтау дағдылары
Жақындаулар мен жөнделетін икемді өндірістік күрделі жабдықтарды гидравликалық пен кинематикалық сызбаларының құрылымды ерекшеліктер принциптері, жабдықтарды жөндеу мен қызмет көрсету үшін арналған диагностикалар стендтері мен бақылау-өлшеуіш аспаптар туралы білім.икемді және эксперименттік жабдықтарды жөндеудің технологиялық процесстері туралы білім
11-кесте
11. «Техник-метрологы» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
Өлшеу құралы
Бақылау-өлшеу приборлары
1-1 М Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша комплексті жоспарлар, сынау жабдықтарын аттестациялау кестесін құру
Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша комплексті жоспарлар, сынау жабдықтарын аттестациялау кестесін құруда өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы
Өнімге аттестация және сертификаттау өткізу тәртібінің ыңғайы, принципі туралы білім
1-2 М Өлшеу түрлері бойынша жергілікті сынау сызбасын құру, өлшеу құралдарын мерзімдік тексеруді орнату және оларды өткізуге күнтізбелік кестесін әзірлеу
Өлшеу түрлері бойынша жергілікті сынау сызбасын құруда алынған міндетті нақтылау, нәтижені бағалау. Өлшеу құралдарын мерзімдік тексеруді орнату және оларды өткізуге күнтізбелік кестесін әзірлеуде өзі анықтау дағдысы
Өлшеу құралын ұйымда қолданылатын жұмыстардың техникалық, сипаттамалық, құрылымдық айырық шылықтары, атауы және принципі әдісі туралы білім
2 Ф
Жабдық
Өлшеу приборлары
2-1 М Сыналатын жабдыққа аттестация өткізу
Сыналатын жабдыққа аттестация өткізуде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы
Өнімге аттестация және сертификаттау өткізу тәртібінің ыңғайы, принципі туралы білім
2-2 М Өлшеу құралына бөлімше ұйымдарына қажеттіліктерді анықтау, оларды сатып алуға жинақтық арыздар құру
Өлшеу құралына бөлімше ұйымдарына қажеттіліктерді өзі анықтау дағдысы, сатып алуға жинақтық арыздар құруда өзі нормалау дағдысы
Салалық стандарттарды, өлшемдерді орындау ыңғайы, принципі туралы білім
2-3 М Өлшеу құралдарының жағдайын және монтаждалуын дұрыстығын міндетті бақылау, орнату және қолдану, қайта түскен өлшеу құралдарын техникалық қабылдау
Өлшеу құралдарының жағдайын және монтаждалуын шығаруда өзі нормалау дағдысы. Қайта түскен өлшеу құралдарын техникалық қабылдауда міндетті нақтылау, нәтижені бағалау
Өлшеу құралын ұйымда қолданылатын жұмыстардың техникалық, сипаттамалық, құрылымдық айырық шылықтары, атауы және принципі әдісі туралы білім
3 Ф
Нормативті-техникалық құжаттама, есеп беру және ішкі құжаттама

З 3-1 Ведение нормативно-технической документации и проведение метрологической экспертизы нормативных документов
Навыки самоопределения и самонормирования при ведении нормативно-технической документации. Конкретизация, оценка результат проведения метрологической экспертизы нормативных документов
Знание о подходах, принципах использования материалов при метрологическом обеспечении производства и о порядке разработки стандартов и других нормативных документов по метрологической аттестации продукции
З 3-2 Составление отчетов о выполнении планов метро-логического обеспечения производства, по неустойчивой работе АЛСН и скоростемеров, ответы на телеграммы по неисправностям скоростемеров
Конкретизация, оценка результата при составлении отчетов о выполнении планов метрологического обеспечения производства
Знание о подходах, принципах нормативных документов по эксплуатации, ремонту, поверке и хранению средств измерений
З 3-3 Разработка отчетов по итогам деятельности поверочной лабораторий, корректирующих и предупреждающих действий
Навыки самоопределения и самонормирования при разработке отчетов по итогам деятельности поверочной лабораторий
Знание о подходах, принципах охраны труда и пожарной безопасности, основ технологии, организации производства, труда и управления
Примечание: З – задача;
АЛСН – автоматическая локомотивная сигнализация;
СИ – система измерений;
НТД – нормативно-техническая документация.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Подготовка грузовых вагонов к погрузке»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ________________________________

3-1 М Нормативті-техникалық құжаттамаларды жүргізу және нормативті құжаттарға метрологиялық сараптама өткізу
Нормативті-техникалық құжаттамаларды жүргізуде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы. Нормативті құжаттарға метрологиялық сараптама жүргізгенде нақтылау, нәтижені бағалау
Өнімді метрологиялық аттестациялау бойынша стандартарды және басқа нормативті құжаттарды әзірлеу тәртібі туралы және өндірісті метрологиялық қамтамасыз етуде материалдарды пайдалану ыңғайы, принципі туралы білім
3-2 М АЛДҮ және жылдамдық өлшеуіш орнықсын жұмысы бойынша, өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету жоспарларын орындау туралы есептерді құру, жылдамдық өлшеуіштер ақаулығы бойынша телеграммаларға жауап беру
Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету жоспарларын орындау туралы есептер құруда нәтижені нақтылау, бағалау
Өлшеу құралдарын пайдалану, жөндеу, тексеру және сақтау бойынша нормативтік құжаттардың ыңғайы, принципі туралы білім
3-3 М Сынау лабораториясының жалпы түзетуші және ескертуші әрекеттерінің әрекеті бойынша есептер әзірлеу
Сынау лабораториясының жалпы түзетуші және ескертуші әрекеттерінің әрекеті бойынша есептер әзірлеуде өзі анықтау және өзі нормалау дағдысы
Технология негізінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі, өндірісте ұйымдастыру, еңбек және басқару ыңғайы, принципі туралы білім
Ескертпе:М – мақсат; НТҚ – нормативті-техникалық құжат; ӨҚ – өлшеу құралы; АЛДҮ – автоматтандырылған локомотивтер дабылының үзіліссіз әрекеті; ДБҚ – дөңгелек жұптарын бөлшектеу құрастыру.
«Жүк вагондарын жүк тиеуге дайындау»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС _______________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № ________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________                 Күні __________________.