Об утверждении типовых норм времени на лабораторно-диагностические исследования в области ветеринарии
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 ноября 2013 года № 16-07/582. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2013 года № 9011. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 193
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.04.2016 № 193.
В соответствии с пунктом 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и в целях установления единых требований к нормам времени на лабораторно-диагностические исследования в области ветеринарии, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовые нормы времени на лабораторно-диагностические исследования в области ветеринарии.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова
26 ноября 2013 года
Утверждено
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 ноября 2013 года № 16-07/582
Типовые нормы времени
на лабораторно-диагностические исследования
в области ветеринарии
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые нормы времени на лабораторно-диагностические исследования в области ветеринарии (далее – Типовые нормы времени) разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и устанавливают нормы затрат времени на лабораторно-диагностические исследования в области ветеринарии.
2. Типовые нормы времени установлены для проведения следующих видов исследований:
1) референтные лабораторно-диагностические исследования инфекционных заболеваний животных;
2) референтные исследования пищевой продукции;
3) токсикологические, биохимические, радиологические испытания;
4) эпизоотический мониторинг;
5) ведение Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов;
6) регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
7) проведение патоморфологической экспертизы.
3. Время на обслуживание рабочего места, отдых и личные потребности исполнителя устанавливается в размере 7% от оперативного времени.
Расчет норм времени (V) по видам работ проводится по формуле:

Ветеринария саласы бойынша зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің үлгілік уақыт нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 16-07/582 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 23 желтоқсанда № 9011 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 193 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 28.04.2016 № 193 бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 117-бабының 2-тармағына сәйкес Ветеринария саласы бойынша зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің үлгілік уақыт нормаларына біріңғай талап қою мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің үлгілік уақыт нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті, осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етілсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
Министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы 26 қараша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2013 жылғы 20 қарашадағы
№ 16-07/582 бұйрығымен бекітілген
Ветеринария саласы бойынша
зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің
үлгілік уақыт нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Ветеринария саласы бойынша зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің үлгілік уақыт нормалары (бұдан әрі – Үлгілік уақыт нормалары) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес дайындалған және зертханалық - диагностикалық зерттеулерге кететін уақытты анықтау үшін, уақыт шығынының нормасын бекітеді.
2. Ветеринария саласы бойынша келесі зерттеулер түрлерін жүргізу үшін уақыт нормасы анықталған:
1) жануарлардың жұқпалы ауруларына референттік зертханалық - диагностикалық зерттеулері;
2) тағам өнімдеріне референттік зерттеулері;
3) токсикологиялық, биохимиялық, радиологиялық тексерістері;
4) эпизоотиялық мониторингі;
5) депондалған микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекциясын жүргізу;
6) ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын тіркеу сынағынан өткізу;
7) патоморфологиялық сараптамалар жүргізу.
3. Орындаушының жұмыс орнына күтім көрсетуге, демалуға және жеке қажеттілігіне оперативтік уақыттан 7% мөлшерінде уақыт бекітіледі.
Жұмыстың түрлері бойынша уақыт нормасының есебі (V) мына формула бойынша жүргізіледі:

V = Топ.(1+К/100);
где Топ. – оперативное время;
К – время на подготовительно-заключительные работы, организационно-техническое обслуживание рабочего места, отдых и личные надобности, % от оперативного времени.
4. Распределение работ между исполнителями проводится в соответствии с квалификацией, специализацией работника в определенных объектах ветеринарии.
5. Нормы времени определяются по каждому виду исследований.
Каждое исследование проводится отдельно с применением химических реактивов, лабораторной посуды и оборудования.

V =Үоп.(1+К/100);
мұнда Үоп. – оперативтік уақыт;
К – дайындау-тұжырымдау жұмыстарына уақыт, жұмыс орынын ұйымдастыру-техникалық күтім көрсету, дем алу және жеке қажеттілік, оперативтік уақыт пайызы (%).
4. Белгіленген ветеринария объектілерінде, мамандандырылған жұмыскерлердің біліктілік дәрежесіне сәйкес, орындаушылар арасында жүктелген жұмыстарды бөліседі.
5. Уақыт нормасы әрбір зерттеулердің түрі бойынша анықталады.
Әрбір зерттеулер химиялық реактивтер, зерханалық ыдыстар және құрал-жабдықтардың бөлек қолданылуы арқылы жеке өткізіледі.

6. Содержание проводимых исследований и нормы времени на них устанавливаются согласно приложению к настоящим Типовым нормам времени.
Приложение
к Типовым нормам времени
на лабораторно-диагностические
исследования в области ветеринарии
Нормы времени на лабораторно-диагностические
исследования в области ветеринарии
1. Бактериологические исследования
п/п
Наименование лабораторно-диагностических исследований
Норма времени (минут)
Бактериологическая диагностика бруцеллеза
1.
Прием и регистрация материала

6. Өткізілетін зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің және уақыт нормаларының мазмұны, қосымшаға сәйкес осы Үлгілік уақыт нормаларымен бекітіледі.
Ветеринария саласы бойынша
зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің
үлгілік уақыт нормаларының
қосымшасы
Ветеринария саласы бойынша зертханалық – диагностикалық
зерттеулерінің үлгілік уақыт нормалары 1. Бактериологиялық зерттеулер
Р/с
Зертханалық - диагностикалық зерттеулерінің аталуы
Уақыт нормасы (минут)
1. Бруцеллезді бактериологиялық балау
1.
Материалды қабылдау және тіркеу

* затраты времени на указанные работы учтены в коэффициенте k=1,07
** Работники, выполняющие исследования:
1. Заведующий лабораторией
2. Заместитель заведующего лабораторией
3. Главный, ведущий специалист (ветеринарный врач)
4. Главный, ведущий специалист (биотехнолог)
5. Главный, ведущий специалист (биохимик)

* k=1,07 коэффициентінде берілген жұмысқа уақыт шығыны саналған
* Зерттеуді орындайтын маман қызметкерлер:
1. Зертхана меңгерушісі
2. Зертхана меңгерушісінің орынбасары
3. Бас, жетекші маман (ветеринар дәрігері)
4. Бас, жетекші маман (биотехнолог)
5. Бас, жетекші маман (биохимик)