Об утверждении Правил выплаты доплаты за профессиональное мастерство некоторым работникам организаций культуры
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2013 года № 271. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2013 года № 9017. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 193
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 29.06.2016 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты доплаты за профессиональное мастерство некоторым работникам организаций культуры.
2. Комитету по культуре Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    М. Кул-Мухаммед
Утверждены
приказом Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 22 ноября 2013 года № 271
Правила выплаты доплаты за профессиональное мастерство
некоторым работникам организаций культуры
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты доплаты за профессиональное мастерство некоторым работникам организаций культуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий» и определяют порядок выплаты доплат за профессиональное мастерство артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и балета, концертных организаций.
2. Целью выплаты доплаты является повышение профессионального и творческого потенциала артистов театра и актеров кино, артистов театра оперы и балета, концертных организаций путем материального стимулирования.

Мәдениет ұйымдарының кейбір қызметкерлеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 22 қарашадағы № 271 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 29 желтоқсанда № 9017 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 193 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.06.2016 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Азаматтық қызметшiлерге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiне, қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мәдениет ұйымдарының кейбір қызметкерлеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуiн;
2) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     М. Құл-Мұхаммед
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2013 жылғы 22 қарашадағы
№ 271 бұйрығымен
бекітілген
Мәдениет ұйымдарының кейбір қызметкерлеріне кәсіби шеберлігі
үшін қосымша ақы төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мәдениет ұйымдарының кейбір қызметкерлеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) «Азаматтық қызметшiлерге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiне, қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес әзірленген және театр әртістерінің мен кино актерлерінің, опера және балет театры әртістерінің, концерттік ұйымдар әртістерінің кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу тәртібін айқындайды.
2. Қосымша ақы төлеудің мақсаты материалдық ынталандыру арқылы театр әртістері мен кино актерлерінің, опера және балет театры әртістерінің, концерттік ұйымдар әртістерінің кәсіби шеберлігі және шығармашылық әлеуетін көтеру.

3. Установление доплаты осуществляется за счет и в пределах фонда оплаты труда, утвержденного планом развития государственного предприятия на соответствующий финансовый год.
2. Порядок выплаты доплаты за профессиональное мастерство
артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и
балета, концертных организаций
4. Доплата за профессиональное мастерство артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и балета, концертных организаций устанавливается исходя из следующих критериев:
1) занятость в текущем репертуаре;
2) исполнительское мастерство;
3) лауреаты областных (региональных), республиканских, международных конкурсов и (или) фестивалей.
Под исполнительским мастерством следует понимать умение применять творческие знания, навыки и методы.
5. Установление размера доплаты артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и балета, концертных организаций производится приказом руководителя организации или лицом его замещающим на основании письменного представления о назначении доплаты от художественного руководителя, руководителя соответствующего структурного подразделения либо лица его замещающего.
6. В представлении указываются следующие сведения:
фамилия, имя работника и отчество (при наличии);
должность работника;
краткая информация о репертуарном листе;
основание и размер доплаты.
7. Выплата доплаты за профессиональное мастерство артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и балета, концертных организаций производится в соответствии с критериями, определенными в  пункте 4 настоящих Правил в следующих процентных соотношениях от должностного оклада:
1) за занятость в текущем репертуаре – до 25 % от должностного оклада;
2) за исполнительское мастерство – до 25 % от должностного оклада;
3) лауреатам областных (региональных), республиканских, международных конкурсов и (или) фестивалей – до 20 % от должностного оклада.
8. Общий размер доплаты за профессиональное мастерство артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и балета, концертных организаций устанавливается до 50 % от должностного оклада.
9. Выплата доплаты за профессиональное мастерство артистам театра и актерам кино, артистам театров оперы и балета, концертных организаций начисляется ежемесячно вместе с заработной платой.
10. Доплата за профессиональное мастерство действительна в течение календарного года и пересматривается по мере необходимости.

3. Қосымша ақы белгілеу мемлекеттік кәсіпорынның тиісті қаржы жылына бекітілген даму жоспарымен еңбекақы төлеу қоры есебінен және қор шегінде жүзеге асырылады.
2. Театр әртістеріне, кино актерлеріне, опера және балет
театры әртістеріне, концерттік ұйымдардың әртістеріне
кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу тәртібі
4. Театр әртістеріне, кино актерлеріне, опера және балет театры әртістеріне, концерттік ұйымдардың әртістеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы мынадай критерийлерден белгіленеді:
1) ағымдағы репертуардағы жұмыспен қамтылу икемділігі;
2) орындаушылық шеберлігі;
3) облыстық (өңірлік), республикалық, халықаралық конкурстар мен (немесе) фестивальдердің лауреаттары.
Орындаушылық шеберлікті ретінде шығармашылық білімді, дағдыны және әдістерді қолдана білуді түсіну қажет.
5. Театр әртістеріне, кино актерлеріне, опера және балет театры әртістеріне, концерттік ұйымдардың әртістеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы мөлшері кәсіби шеберлікті анықтайтын көркемдік жетекшінің, тиісті құрылымдық бөлімше жетекшісінің немесе оның орынбасарының қосымша ақыны белгілеу туралы жазбаша ұсынысы негізіндегі ұйым жетекшісінің бұйрығымен жүзеге асырылады.
6. Ұсыныста келесі мәліметтер көрсетіледі:
тегі, қызметкердің аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
жұмысшының лауазымы;
репертуарлық парақ туралы қысқаша ақпарат;
қосымша ақы төлеу негіздемесі және мөлшері.
7. Театр әртістеріне, кино актерлеріне, опера және балет театры әртістеріне, концерттік ұйымдардың әртістеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы осы Қағиданың 4-тармағында айқындалған критерийлерге сәйкес лауазымдық жалақыға пайыздық қатынаста мына мөлшерде жүзеге асырылады:
1) ағымдағы репертуардағы жұмыспен қамтылу икемділігі үшін – лауазымдық жалақыдан 25 %-ға дейін;
2) орындаушылық шеберлігі үшін – лауазымдық жалақыдан 25 %-ға дейін;
3) облыстық (өңірлік), республикалық, халықаралық конкурстар мен (немесе) фестивальдердің лауреаттары – лауазымдық жалақыдан 20 %-ға дейін.
8. Театр әртістеріне, кино актерлеріне, опера және балет театры әртістеріне, концерттік ұйымдардың әртістеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақының жалпы мөлшері лауазымдық жалақыдан 50 %-ға дейін белгіленеді.
9. Театр әртістеріне, кино актерлеріне, опера және балет театры әртістеріне, концерттік ұйымдардың әртістеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы еңбекақымен ай сайын бірге есептеледі.
10. Кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу күнтізбелік жыл бойына қолданылады және қажеттілігіне қарай қайта қаралады.