Об утверждении статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни детей до 18 лет, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)" (код 3025105, индекс ИД, периодичность единовременная) и инструкции по ее заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 23 октября 2013 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2014 года № 9066. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 30
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 06.02.2015 № 30.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни детей до 18 лет, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3025105, индекс ИД, периодичность единовременная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни детей до 18 лет, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3025105, индекс ИД, периодичность единовременная), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического развития совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
3. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2014 года.
Председатель                               А. Смаилов
«СОГЛАСОВАНО»
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
________________ С. Каирбекова
9 декабря 2013 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова

"Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 3025105, индексі БМ, кезеңділігі біржолғы) мен оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 23 қазандағы № 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 қаңтарда № 9066 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 30 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 06.02.2015 № 30 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 3025105, индексі БМ, кезеңділігі біржолғы) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 3025105, индексі БМ, кезеңділігі біржолғы) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті Заң департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн он күнтiзбелiк күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           Ә. Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дұйсенова ____________________

25 ноября 2013 года
Приложение № 1
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 23 октября 2013 года № 246
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной
статистики
Статистическая форма
общегосударственного
статистического наблюдения
Представляется
территориальному
органу статистики
Статистическую
форму можно
получить на сайте
www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Код статистической формы 3025105
ИД
Качество жизни детей до 18 лет,
имеющих инвалидность, с учетом
гендерной специфики (вопросник)
Единовременная
Отчетный период
год
Срок представления – 12 июня
Опрашиваются родители, опекуны или другие взрослые лица, занимающиеся уходом и воспитанием ребенка, имеющего инвалидность
1. Наименование населенного пункта (города, района, сельского округа)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1 ................
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село) .............................................
4. Порядковый номер респондента ...................

2013 жылғы 25 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова __________________
2013 жылғы 09 желтоқсан
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2013 жылғы 23 қазан № 246 бұйрығына қосымша № 1
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды
3025105
БМ
Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)
Біржолғы
Есепті кезең
жыл
Тапсыру мерзімі – 12 маусым
Мүгедектігі бар баланың ата-аналары, қамқоршылары немесе күтімі мен тәрбиесімен айналысатын басқа да ересек тұлғалардан пікіртерім алынады.
1. Елді мекеннің атауы (қала, аудан, селолық округ) _______________________________
2. ӘАОЖ1 бойынша елді мекеннің коды ...........
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 – ауыл) .................
4. Респонденттің реттік нөмірі ...................................

2. Кто ухаживает за ребенком в момент наблюдения
1. Мать (опекун)
3. Родные
2. Отец (опекун)
4. Другое лицо (указать, кто) _________________
II. Жилищно-бытовые условия
3. Жилищные условия
1. Благоустроенная квартира с нормальными условиями проживания
4. Ветхое частное строение, необходимость ремонта либо строительства нового дома
2. Благоприятные жилищные условия в частном доме или части дома
5. Наличие детской площадки во дворе дома или рядом с домом
3. Стесненные квартирные условия
4. Наличие средств личной гигиены
1. Туалетная бумага
5. Подгузники
2. Мыло (гель для умывания)
6. Ничего из перечисленного
3. Чистые полотенца
7. Не удалось проверить наличие
4. Зубные щетки и паста
5. Условия для приготовления пищи ребенка
1. Место для хранения посуды и продуктов
4. Общая кухня в общежитии
2. Плита
5. Ничего из перечисленного
3. Холодильник
6. Не удалось проверить наличие
6. Состояние жилого помещения
1. Грязно
5. Холодно
2. Чисто
6. Душно
3. Сыро
7. Есть дополнительные обогреватели и (или) кондиционеры
4. Тепло
7. Наличие места для сна
1. Индивидуальная кровать, соответствующая возрасту (размер, тип)
4. Невозможно проверить наличие
2. Индивидуальная кровать, не соответствующая возрасту (размер, тип)
5. Нет кровати
3. Совместная кровать
6. Другое
8. Наличие развивающих игрушек, погремушек для ребенка с уровнем развития примерно 0-4 лет
1. Да
3. Невозможно проверить наличие
2. Нет
9. Наличие игрового уголка и (или) игрового оборудования для проведения игр с ребенком, уровень развития которого соответствует дошкольному возрасту (от 4 до 7 лет)
1. Да
3. Невозможно проверить наличие
2. Нет
10. Наличие учебного места для детей в возрасте 7-18 лет
1. Да
3. Невозможно проверить наличие
2. Нет
11. Наличие признаков того, что ребенок грыз детскую кроватку (манеж); царапает стены над кроватью (манежем)
1. Да
3. Невозможно проверить наличие
2. Нет
12. Наличие технического компенсаторного (вспомогательного) оборудования или специального средства передвижения (в случае расстройств передвижения)
1. Да
3. Невозможно проверить наличие
2. Нет
Последующие разделы заполняются при возможности наблюдать за
ребенком во время опроса
III. Особенности контакта ребенка с Вами
13. Как ребенок отреагировал на новые лица?
1. Испуг
5. Нет заметной реакции (без изменения поведения)
2. Стеснение
6. Излишняя навязчивость
3. Агрессия
7. Другое
4. Доброжелательность
14.Эмоциональное состояние ребенка во время дальнейшего присутствия
1. Разговорчив
4. Плакал
2. Молчалив
5. Издавал звуки
3. Смеялся
6. Другое
15. Ребенок использует вербальные или невербальные средства общения? (при возможности ребенка общаться)

2. Байқау кезінде балаға кім күтім жасайды?
1. Анасы (қамқоршысы)
3. Туыстары
2. Әкесі (қамқоршысы)
4. Басқа тұлға (кім екенін көрсетіңіз) _______
II. Тұрғын үй, тұрмыстық жағдайы
3. Тұрғын үй жағдайы
1. Тұрудың жайлы жағдайы бар абаттандырылған пәтер
4. Ескі жеке ғимарат, жөндеу немесе жаңа үй салу қажет
2. Жеке үйде немесе үйдің бөлігінде қолайлы тұру жағдайлары
5. Үйдің ауласында немесе үйдің жанында балалар алаңының бар болуы
3. Тар пәтер
4. Жеке бас гигиенасы құралдарының бар болуы
1. Дәретхана қағазы
5. Жергөк
2. Сабын (жуынуға арналған гель)
6. Аталғаннан ештеңе жоқ
3. Таза сүлгілер
7. Бар болуын тексере алмады
4. Тіс щеткалары және паста
5. Баланың тамағын дайындауға қажет жағдай
1. Ыдыс-аяқ пен азық-түлікті сақтайтын орын
4. Жатақханадағы ортақ асхана
2. Плита
5. Аталғаннан ештеңе жоқ
3. Тоңазытқыш
6. Бар болуын тексере алмады
6. Тұрғын үйдің жағдайы
1. Кір
5. Суық
2. Таза
6. Тымырсық
3. Дымқыл
7. Қосымша жылытқыштар және (немесе) ауа баптағыштар бар
4. Жылы
7. Ұйықтауға арналған орынның бар болуы
1. Жасына сәйкес жеке төсек (көлемі, типі)
4. Бар болуын тексеру мүмкін емес
2. Жасына сәйкес емес жеке төсек (көлемі, типі)
5. Төсек жоқ
3. Бірлескен төсек
6. Басқа
8. Шамамен 0-4 жастағы баланың даму деңгейіне арналған дамыту ойыншықтары, сылдырмақтардың бар болуы
1. Иә
3. Бар болуын тексеру мүмкін емес
2. Жоқ
9. Даму деңгейі мектепке дейінгі жасқа (4 жастан 7 жасқа дейін) сәйкес келетін баламен ойын өткізуге арналған ойын бұрышы және (немесе) ойын жабдықтардың бар болуы
1. Иә
3. Бар болуын тексеру мүмкін емес
2. Жоқ
10. 7-18 жастағы балаға оқу орнының бар болуы
1. Иә
3. Бар болуын тексеру мүмкін емес
2. Жоқ
11. Баланың келесілерді істегені белгілерінің бар болуы: баланың төсегін (манеж) тістелегені; төсектің (манеж) жанындағы қабырғаларды тырнағаны
1. Иә
3. Бар болуын тексеру мүмкін емес
2. Жоқ
12. Техникалық орнын толтырушы (көмекші) жабдықтардың немесе қозғалыстың арнайы құралдарының бар болуы (жүруі бұзылған жағдайда)
1. Иә
3. Бар болуын тексеру мүмкін емес
2. Жоқ
Келесі бөлімдер пікіртерім кезінде баланы байқау мүмкіндігі
болған жағдайда толтырылады
III. Баланың Сізбен байланысу ерекшеліктері
13. Бала жаңа тұлғаларды қалай қабылдады?
1. Қорқу
5. Реакция байқалмады (іс-әрекеті өзгермеді)
2. Қымсыну
6. Шектен тыс жабысқақтық
3. Агрессия
7. Басқа
4. Тілектестік
14. Әрі қарай болған кездегі баланың көңіл күйі
1. Сөйледі
4. Жылады
2. Үндемеді
5. Дыбыстар шығарды
3. Күлді
6. Басқа
15. Бала қарым-қатынастың ауызша немесе ауызша емес (вербальдық емес) түрлерін қолданады? (баланың сөйлесу мүмкіндігі бар болған жағдайда)

1. Вербальные
3. И вербальные, и невербальные
2. Невербальные
16. Во время наблюдения что делает ребенок?
1.Спит
6. Слушает
2. Кушает
7. Прячется за мать
3. Играет, обучается или чем-то занимается
8. Находится на руках у взрослого
4. Сидит
9. Стремится к общению с интервьюером
5. Лежит (но не спит)
10. Другое
17. Есть ли признаки того, что ребенок качается из стороны в сторону (вперед-назад) или качает головой из стороны в сторону (вперед-назад)?
Да
Нет
IV. Внешний вид ребенка
18. Ребенок выглядит…
1. Опрятно
2. Неопрятно
19. Одежда и обувь…
1. Отсутствует или не соответствует погоде (времени года)
4. Чистая
2. Не подходит по размеру
5. Грязная
3. Не соответствует полу
6. Ничего странного не замечено
V. Особенности моторного развития (передвижения) ребенка
20. Передвижение
1. Самостоятельно
4. Не передвигается вообще.
2. Требуется помощь
5. Не применимо (ребенок в возрасте до 1 года)
3. На инвалидном кресле или с помощью другого средства
VI. Особенности эмоционально-психологической обстановки в семье
21. Характер общения ребенка с родителями в момент оценки
1. Дружелюбное
4. Напряженно-конфликтное
2. Ровное, без эмоциональной близости
5. Смешанное
3. Отчужденное
22. Характер общения родителей с ребенком в момент оценки
1. Дружелюбное
4. Напряженно-конфликтное
2. Ровное, без эмоциональной близости
5. Смешанное
3. Отчужденное
23. Семейный анамнез, вредные привычки родителей и других членов семьи (по внешнему виду, запаху)
1. Употребление алкоголя
3. Употребление наркотиков
2. Употребление табака
4. Признаков употребления алкоголя, табака, наркотиков не замечено.
VII. Отдельные вопросы по определению признаков жестокого обращения с детьми
24. Наличие телесных повреждений у ребенка
1. Синяки
6. Темные круги под глазами
2. Ссадины
7. Ребенок сам говорит, что упал с лестницы, ударился о дверь
3. Укусы
8. Невозможно проверить наличие из-за одежды
4. Переломы
9. Нет телесных повреждений
5. Следы ожогов
25. Жесткий контроль над ребенком родителем (опекуном)
1. Ребенок опасается, что сделал что-то не так
3. Нет, не наблюдается
2. Всегда соглашался с тем, что говорит родитель
4. Другое
Далее – спросить у ребенка после получения разрешения родителей
26. Согласны ли родители (опекуны) на опрос ребенка?
Да
Нет
VIII. Вопросы ребенку с 10-ти до 17 лет
27. Есть у тебя друзья?
Да
Нет
28. С кем ты играешь?
1. Один
3. С друзьями (имена детей)
2. С мамой (папой или другое лицо из семейного окружения)
4. С друзьями (имена взрослых знакомых)
5. Другое
29. Чего ты боишься?
1. Ничего
3. Темноты, одиночества, собак (подчеркнуть или дописать свой вариант) ___________________________

1. Вербальдық (ауызша)
3. Ауызша да, ауызша емес те
2. Вербальдық емес (ауызша емес)
16. Байқау кезінде бала не істеп жатыр?
1.Ұйықтап жатыр
6. Тыңдап отыр
2. Тамақтанып жатыр
7. Анасының артында тығылып жатыр
3. Ойнап отыр, оқып немесе басқамен айналысып жатыр
8. Ересек адамның қолында
4. Отыр
9. Интервьюермен сөйлесуге ұмтылып жатыр
5. Жатыр (бірақ ұйықтап жатқан жоқ)
10. Басқа
17. Баланың жан-жаққа теңселу (алға-артқа) немесе басын жан-жаққа (алға-артқа) бұру белгілері бар ма?
1
Иә
2
Жоқ
IV. Баланың сыртқы түрі
18. Баланың сыртқы түрі
1. Ұқыпты
2. Ұқыпсыз
19. Киімі мен аяқ киімі
1. Жоқ немесе ауа райына (жыл мезгіліне) сәйкес келмейді
4. Таза
2. Мөлшері сәйкес келмейді
5. Кір
3. Жынысына сәйкес келмейді
6. Таңданарлық ештеңе байқалмады
V. Баланың моторикалық дамуының (қозғалысының) ерекшеліктері
20. Қозғалысы
1. Өз бетінше
4. Мүлдем қозғалмайды
2. Көмек қажет
5. Қолдану мүмкін емес (бала 1 жасқа дейінгі жаста)
3. Мүгедектер арбасында немесе басқа құрал көмегімен
VI. Отбасындағы эмоциялық-психологиялық жағдайдың ерекшеліктері
21. Бағалау кезінде баланың ата-анасымен қарым-қатынасының сипаты
1. Жылы шырайлы
4. Шиеленісті-қақтығыс
2. Бірқалыпты, эмоциялық тұрғыдан жақындықсыз
5. Аралас
3. Бөтенсіну
22. Бағалау кезінде ата-анасының баласымен қарым-қатынасының сипаты
1. Жылы шырайлы
4. Шиеленісті-қақтығыс
2. Бірқалыпты, эмоционалдық жақындықсыз
5. Аралас
3. Бөтенсіну
23. Отбасылық анамнез, ата-анасының және отбасының басқа мүшелерінің зиянды әдеттері (сыртқы түрінен, иісінен)
1. Ішімдік ішу
3. Есірткі қолдану
2. Темекі тарту
4. Ішімдік, темекі, есірткі тұтынудың белгілері байқалмады
VII. Балаларға қатыгездікпен қарау белгілерін анықтау
бойынша жеке сұрақтар
24. Балада дене жарақаттарының бар болуы
1. Көгерген жерлер
6. Көзінің асты қарайған
2. Жаралар
7. Баланың өзі сатыдан құлағанын, есікке соғып алғанын айтты
3. Тістеулер
8. Бар болуын киімнің сыртынан тексеру мүмкін емес
4. Сынулар
9. Дене жарақаттары жоқ
5. Күйіктердің іздері
25. Ата-анасының (қамқоршысының) баланы қатаң бақылауы
1. Бір нәрсені дұрыс істемедім деп бала жалтақтайды
3. Жоқ, байқалмайды
2. Әрдайым ата-анасы айтқанымен келіседі
4. Басқа
Бұдан әрі – ата-анасының рұқсатын алғаннан кейін баладан сұрау
26. Баладан пікіртерім алуға ата-анасы (қамқоршысы) келісе ме?
1
Иә
2
Жоқ
VII. 10 мен 17 жастағы балаға сұрақтар
27. Сенің достарың бар ма?
1
Иә
2
Жоқ
28. Сен кімдермен ойнайсың?
1. Жалғыз
3. Достарымен (балалардың есімдері)
2. Анасымен (әкесімен немесе отбасылық ортадан басқа тұлға)
4. Достарымен (ересек таныстарының есімдері)
5. Басқа
29. Сен неден қорқасың?
1. Ештеңеден
3. Қараңғыдан, жалғыздықтан, иттерден (астын сызу немесе өзінің нұсқасын жазу керек)______________________________________

2. Всего, многое
30. Празднуешь ты день рождения?
Да
Нет
31. С кем ты провел прошлый день рождения?
1. В кругу семьи
4. Один
2. С друзьями
5. Другое
3. С родственниками
32. Какое у тебя самое большое желание?
33. Чем ты увлекаешься? Что тебя интересует? Твое хобби?
1. Рисование
7. Играю
2. Спорт
8. Компьютерные игры, Интернет
3. Танцы
9. Гуляю
4. Пение
10. Смотрю телевизор
5. Моделирование
11. Другое
6. Бисероплетение, вышивка
IX. Дополнительные вопросы ребенку с 16-ти до 17 лет
34. На кого ты надеешься?
1. На себя
4. На друзей
2. На родителей (опекунов)
5. Иное (уточнить)
3. На других родственников
6. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
35. Как часто радуешься и по каким поводам?
1. Часто
3. Никогда по поводу:____________________
2. Редко
4. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
36. В какой помощи ты нуждаешься больше всего?
1. В учебе
4. Материально
2. На улицу выходить
5. Другое
3. Прием пищи и другие виды самообслуживания
6. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
37. В какой сфере ты хотел (-а) бы работать и развиваться?
1. Наука
10. Общественное питание, кулинария
2. Искусство
11. Швея
3. Техника
12. Строительство
4. Сельское хозяйство
13. Транспорт
5. Медицина
14.Управление и политика
6. Педагогика
15. Финансы
7. Промышленность
16. IT-технологии
8. Речной или морской флот
17. Другое ___________________________
9. Торговля
18. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
38. Куда ты планируешь поступать после школы?
1. Лицей
4. Никуда
2. Колледж
5. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
3. ВУЗ
39. Что ты делаешь сегодня, чтобы продолжить образование?
1. Выполняю все домашние задания в школе
5. Иное (уточнить) ________________
2. Читаю дополнительные учебники
6. Ничего
3. Хожу на дополнительные занятия по _____
7. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
4. Занимаюсь дополнительно с педагогом
40. Какие документы тебе понадобятся, чтобы устроиться на работу?
1. Заявление на работу
5. Ребенок называет все документы
2. Удостоверение личности
6. Иное (уточнить) ______________________
3. Школьный аттестат
7. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
4. Свидетельство об инвалидности
41. На что ты будешь тратить деньги, когда будешь жить самостоятельно?
1. На обучение, курсы
6. На одежду
2. На лечение
7. На еду
3. На жилье
8. Не буду тратить (буду копить, открою вклад в банке)
4. На автомобиль
9. Иное (уточнить) ________________________
5. На путешествия
10. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
42. Как ты считаешь, что означает быть хорошими родителями?
1. Любить ребенка
5. Думать о будущем ребенка
2. Заботиться о ребенке, помогать ему во всем
6. Покупать ребенку все, что он хочет

2. Барлығынан, көбінен
30. Сен өзіңнің туған күніңді атап өтесің бе?
1
Иә
2
Жоқ
31. Өткен туған күніңді кімдермен өткіздің?
1. Отбасының ортасында
4. Жалғыз
2. Достарымен
5. Басқа
3. Туыстарымен
32. Сенің ең үлкен арманың қандай?
33. Сен немен шұғылданасың? Сені не қызықтырады? Сенің әуес ісің?
1. Сурет салу
7. Ойнаймын
2. Спорт
8. Компьютерлік ойындар, Интернет
3. Би
9. Серуендеймін
4. Өлең айту
10. Теледидар көремін
5. Пішіндеу
11. Басқа
6. Бисермен тоқу, кесте тігу
IХ. 16 мен 17 жастағы балаға қосымша сұрақтар
34. Сен кімге үміт артасың?
1. Өзіме
4. Достарыма
2. Ата-анама (қамқоршыларға)
5. Басқа (нақтылау)
3. Басқа туыстарға
6. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
35. Қаншалықты жиі қуанасың, және қандай себептермен?
1. Жиі
3. Ешқашан, келесі себеп бойынша:_____________________
2. Сирек
4. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
36. Ең басты қандай көмекке мұқтажсың?
1. Оқуда
4. Материалдық
2. Сыртқа шығуда
5. Басқа
3. Тамақтану және басқа өзіне-өзі қызмет көрсету түрлері
6. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
37. Сен қай салада жұмыс істеп және дамығың келеді?
1. Ғылым
10. Қоғамдық тамақтандыру, аспаздық
2. Өнер
11. Тігінші
3. Техника
12. Құрылыс
4. Ауыл шаруашылығы
13. Көлік
5. Медицина
14.Басқару және саясат
6. Педагогика
15. Қаржы
7. Өнеркәсіп
16. IT-технологиялар
8. Өзен немесе теңіз флоты
17. Басқа ____________________
9. Сауда
18. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
38. Сен мектептен кейін қайда оқуға түсуді жоспарлаудасың?
1. Лицей
4. Ешқайда
2. Колледж
5. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
3. ЖОО
39. Сен әрі қарай оқуды жалғастыру үшін бүгінде не істеп жатырсың?
1. Мектепте барлық үй тапсырмаларын орындаймын
5. Басқа (нақтылау) _______________________
2. Қосымша оқулықтар оқимын
6. Ештеңе
3. Қосымша сабақтарға барамын ________ бойынша
7. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
4. Мұғаліммен қосымша дайындаламын
40. Саған жұмысқа тұру үшін қандай құжаттар қажет болады?
1. Жұмысқа өтініш
5. Бала барлық құжаттарды атады
2. Жеке бас куәлігі
6. Басқа (нақтылау) ___________________________
3. Мектеп аттестаты
7. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
4. Мүгедектік туралы куәлік
41. Өз бетіңше тұрған кезде ақшаңды қайда жұмсайсың?
1. Оқуға, курстарға
6. Киімге
2. Емделуге
7. Тамаққа
3. Тұрғын үйге
8. Жаратпаймын (жинаймын, банктен салым ашамын)
4. Машинаға
9. Басқа (нақтылау) ________________
5. Саяхаттарға
10. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
42. Сен қалай ойлайсың, жақсы ата-ана болу деген не?
1. Баланы жақсы көру
5. Баланың болашағын ойлау
2. Баланың жағдайын жасау, барлық жағынан көмектесу
6. Балаға қалаған нәрселерін алып беру

3. Слушать ребенка
7. Иное (уточнить) ________________
4. Интересоваться жизнью ребенка
8. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
43. Какие законы защищают твои права?
1. Ребенок правильно называет законы
3. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
2. Ребенок называет права, но не знает название законов (права детей, инвалидов, бесплатное образование, бесплатное лечение, отдых и т.п.)
44. Легко ли тебе говорить с отцом (матерью), когда тебя что-то беспокоит?
1. Да
3. Не всегда
2. Нет
45. Какова твоя цель в жизни?
1. Стать космонавтом, прочее _____________
6. Создать семью (выйти замуж (жениться), родить детей)
2. Помогать другим детям (людям с инвалидностью)
7. Добиться успехов
3. Заработать много денег
8. Иное (уточнить) ________________
4. Выздороветь (стать здоровым)
9. У меня нет цели
5. Победить на олимпийских играх
10. Ребенок не знает (затрудняется ответить)
Приложение
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 23 октября 2013 года № 246
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Качество жизни детей в возрасте до 18 лет, имеющих
инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)»
(код 3025105, индекс ИД, периодичность единовременная)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни детей в возрасте до 18 лет, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3025105, индекс ИД, периодичность единовременная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни детей в возрасте до 18 лет, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3025105, индекс ИД, периодичность единовременная).
2. В данной статистической форме в целях заполнения применяются следующие определения:
1) социальный работник – специалист, который оказывает помощь в быту, а также моральную и правовую поддержку незащищенным слоям населения (дети с инвалидностью, пенсионеры, дети-сироты, беженцы и другие). Социальные работники могут быть наемными работниками в государственных учреждениях, таких как МСУ (медико-социальное учреждение) и реабилитационный центр, или НПО (неправительственные организации);
2) логопед – специалист, занимающийся профилактикой и коррекцией нарушений устной и письменной речи;
3) сурдопедагог – специальный педагог, который занимается обучением и воспитанием глухих и слабослышащих детей, проводящий реабилитацию детей с кохлеарными имплантантами;

3. Баланы тыңдау
7. Басқа (нақтылау) _______
4. Баланың өміріне қызығушылық білдіру
8. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
43. Сенің құқықтарыңды қандай заңдар қорғайды?
1. Бала заңдарды дұрыс атайды
3. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
2. Бала құқықтарды атады, бірақ заңдардың атауларын білмейді (балалар, мүгедектердің құқықтары, ақысыз білім беру, ақысыз емдеу, демалыс және с.с.)
44. Егер сені бір нәрсе мазалап тұрса, әкеңмен (анаңмен) сөйлесу оңай бола ма?
1. Иә
3. Әрдайым емес
2. Жоқ
45. Өмірдегі сенің мақсатың қандай?
1. Ғарышкер болу, басқа
_____________________________
6. Отбасы құру (тұрмысқа шығу (үйлену), бала туу)
2. Басқа балаларға (мүгедектігі бар адамдарға) көмектесу
7. Жетістіктерге жету
3. Көп ақша табу
8. Басқа (нақтылау)
_______________________________
4. Емделіп шығу, дені сау болу
9. Менде мақсат жоқ
5. Олимпиада ойындарында жеңіске жету
10. Бала білмейді (жауап беруге қиналады)
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2013 жылғы 23 қазандағы
№ 246 бұйрығына қосымша
2-қосымша
«Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа
дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)»
(коды 3025105, индексі БМ, кезеңділігі біржолғы)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)» (коды 3025105, индексі БМ, кезеңділігі біржолғы) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалардың өмір сапасы (сұрақнама)» (коды 3025105, индексі БМ, кезеңділігі біржолғы) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында келесі анықтамалар қолданылады:
1) әлеуметтік қызметкер — тұрмыста көмектесетін, сондай-ақ халықтың қорғалмаған топтарына (мүгедектігі бар балалар, зейнеткерлер, жетім балалар, босқындар және тағы басқа) моральдік және құқықтық қолдау көрсететін маман. Әлеуметтік қызметкер МӘМ (медициналық-әлеуметтік мекеме) және оңалту орталығы сияқты мемлекеттік мекемелердің немесе ҮЕҰ-ның (үкіметтік емес ұйымдар) жалдамалы қызметкерлері болуы мүмкін;
2) логопед – ауызша және жазбаша сөйлеу мәнерінің бұзылуын алдын алу және түзетумен айналысатын маман;
3) сурдопедагог – кохлеарлық имплантанттары бар балаларға оңалту жүргізетін, құлақтары нашар еститін және мүлдем естімейтін балаларды оқыту және тәрбиесімен айналысатын арнайы педагог;

4) тифлопедагог – специальный педагог, занимающийся воспитанием, обучением и развитием детей с нарушением зрения;
5) дефектолог – специалист в области специальной педагогики, который занимается воспитанием, обучением и развитием детей с психофизическими нарушениями;
6) трудотерапевт – врач по адаптации психически больного к социуму посредством его включения в активную трудовую деятельность, через восстановление до определенной степени функционирования суставов;
7) ортопед – врач, который занимается диагностикой, лечением и профилактикой заболеваний и деформаций опорно-двигательного аппарата;
8) диетолог – врач, специализирующийся на организации рационального питания. Диетолог занимается составлением меню;
9) иппотерапевт – специалист по лечебной верховой езде на лошади. Иппотерапия часто практикуется в лечении детей, больных церебральным параличом, аутизмом, задержками развития, болезнью Дауна, другими тяжелыми заболеваниями;
10) кинезотерапевт – реабилитолог, массажист, специалист по лечебной гимнастике в одном лице. Кинезотерапия – одна из форм лечебной физической культуры человека, когда, выполняя активные и пассивные движения, определенные упражнения лечебной гимнастики, достигается конкретный терапевтический результат;
11) эрготерапевт – врач по восстановлению двигательной активности верхних конечностей при помощи различных тренажеров и игровых заданий;
12) арт терапия – одно из направлений психотерапии. Для воздействия на психику человека специалисты данного направления используют самые разные творческие приемы и виды искусства, например, лепку, рисование, кинематографию, фотографию, музыку и даже лицедейство;
13) самостоятельное передвижение – способность эффективно передвигаться в своем окружении (ходить, бегать, преодолевать препятствия, пользоваться личным и общественным транспортом);
14) ориентация – возможность самостоятельно ориентироваться в пространстве и времени, иметь представление об окружающих предметах;
15) общение (слух) – возможность различать звуки и устную речь (слуховая ориентация) при отсутствии или наличии препятствий и степени компенсации нарушения слухового восприятие устной речи другими способами (письмо, невербальные формы);
16) общение (речь) – возможность общаться с помощью слов, звуков и других элементов языка;
17) общение (социальные навыки) – способность устанавливать контакты с окружающими, возможность вести себя в соответствии с морально-этическими и правовыми нормами общественной среды;
18) самообслуживание – способность эффективно выполнять социально-бытовые функции и удовлетворять потребности без помощи других лиц;

4) тифлопедагог – көру қабілеті бұзылған балалардың тәрбиесімен, оқыту және дамытуымен айналысатын арнайы педагог;
5) дефектомлог – психофизикалық бұзылуы бар балалардың тәрбиесімен, оқыту және дамытумен айналысатын, арнайы педагогика саласындағы маман;
6) еңбек терапевті — буындардың жұмыс істеуін белгілі бір дәрежесіне дейінгі қалпына келтіру, белсенді еңбекке қосу арқылы психикалық ауруды социумға бейімдеу жөніндегі дәрігер;
7) ортопед – тірек-қимыл аппаратының аурулары мен деформацияларының диагностикасы, емдеу және алдын алумен айналысатын дәрігер;
8) диетолог — нәрлі тамақтандыруды ұйымдастыруға мамандандырылған дәрігер. Диетолог ас мәзірін құрастырумен айналысады;
9) иппотерапевт – атқа мініп жүру арқылы емдеу жөніндегі маман. Иппотерапия церебральді паралич, аутизм, кеш даму үстіндегі, Даун ауруымен және басқа ауыр аурулармен ауыратын балаларды емдеуде жиі қолданылады;
10) кинезотерапевт – оңалту маманы, массажист, емдік гимнастика бойынша бір тұлғадағы маман. Кинезотерапия – адамды емдік дене шынықтырудың бір нысаны, онда белсенді және енжар қозғалыстарды, емдік гимнастиканың белгілі бір жаттығуларын жасау арқылы, нақты терапевтік нәтижеге қол жеткізіледі;
11) эрготерапевт – түрлі жаттығу құралдары мен ойын тапсырмаларының көмегімен қол-аяқтың қозғалыс белсенділігін қалпына келтіру жөніндегі дәрігер;
12) арт терапия – психотерапия бағыттарының бірі. Адамның психикасына әсер ету үшін осы бағыттың мамандары көркемөнердің түрлі шығармашылық әдістері мен түрлерін, мысалы, илеуді, сурет салуды, кинематографияны, фотографияны, әуенді және тіпті сайқымазақтануды қолданады;
13) өз бетінше қозғалуы – өз ортасында тиімді қозғалу қабілеті (жүру, жүгіру, кедергілерден өту, жеке және қоғамдық көліктерді пайдалануы);
14) бағыты – өз бетінше кеңістікте және уақытты бағдарлау мүмкіндігі, қоршаған заттар туралы түсінігінің болуы;
15) қарым-қатынас (есту) – кедергілердің жоқ немесе бар болуы кезінде дыбыстарды және ауызша сөзді айыру мүмкіндігі (есту бағыты) және ауызша сөзді есту түйсігінің бұзылуын басқа әдістермен ауыстыру дәрежесі (хат, вербальды емес нысандар);
16) қарым-қатынас (сөйлеу) – сөз, дыбыс және тілдің басқа элементтері көмегімен қарым-қатынас жасау мүмкіндігі;
17) қарым-қатынас (әлеуметтік дағдылар) – қоршаған ортамен байланыс орнату қабілеті, қоғамдық ортаның моральдық-этикалық және құқықтық нормасына сәйкес өзін-өзі ұстау мүмкіндігі;
18) өзіне-өзі қызмет көрсету – әлеуметтік-тұрмыстық функцияларды тиімді орындау қабілеті және басқа тұлғалардың көменгінсіз қажеттіліктерін қанағаттандыру;

19) индивидуальная программа реабилитации (далее - ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитации инвалида;
20) неправительственная организация – общественные объединения и благотворительные фонды по оказанию социальной помощи населению, общества детей-инвалидов, общества родителей, имеющих детей–инвалидов и тому подобное;
21) медико-социальное учреждение (организация) – дом-интернат, территориальный центр социального обслуживания или иная организация, предназначенные для постоянного или временного проживания в условиях стационара или дневного пребывания престарелых, инвалидов, в том числе инвалидов из числа психоневрологических больных, детей-инвалидов, нуждающихся в уходе и медицинском обслуживании;
22) психиатрическая больница – старое название центра психического здоровья, Центр психологического здоровья, Центр проблем психического здоровья;
23) освидетельствование – проведение медико-социальной экспертизы, целью которой является оценка ограничений жизнедеятельности, изменения состояния здоровья с расстройством функции организма, с определением клинико-функционального и трудового прогноза, реабилитации и мер социальной защиты.
3. Наблюдению подлежат дети в возрасте до 18 лет, имеющие инвалидность, включенные в выборку и участвующие в выборочном обследовании по качеству жизни лиц, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики.
Периодом наблюдения является период с 12 мая по 12 июня 2014 года. Статистическая форма заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее - интервьюер).
Вопросы, указанные в статистической форме, задаются родителям, опекунам или другим взрослым лицам, занимающихся уходом и воспитанием ребенка (родственники, социальный работник, няня, сиделка), имеющего инвалидность (далее – ребенок).
К статистической форме прилагается Лист наблюдения за ребенком, имеющем инвалидность, и условиями его развития, который заполняется интервьюером после предварительного получения согласия родителей, опекунов или других взрослых лиц, занимающихся уходом и воспитанием ребенка.
Лист наблюдения за ребенком заполняется на основании визуального наблюдения интервьюера за окружающей средой ребенка, а также по результатам полученных ответов на вопросы, заданные ребенку.
4. В пункте 1 титульного листа указывается наименование города, района (города) и сельского населенного пункта (округа).

19) оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – оңалту шараларының түрлерін және өткізу мерзімдерін, нақты көлемдерін, сонымен қатар әлеуметтік көмектің түрлерін анықтайтын құжат, тиісті мемлекеттік органдар, кәсіпорындар, мекемелер және меншік нысаны мен шаруашылықпен айналысу тәсілдеріне қарамастан ұйымдардың орындауы үшін міндетті болып табылады;
20) үкіметтік емес ұйымдар – халыққа әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі қоғамдық бірлестіктер мен қайырымдылық қорлары, мүгедек балалар қоғамы, мүгедек балалары бар ата-аналар қоғамы және тағы басқа;
21) медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) – интернат үйі, аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету орталығы немесе стационарлық немесе күндіз болу шарттарында қарттардың, мүгедектердің, соның ішінде жүйке жүйесі ауыратын мүгедектердің, медициналық қызмет көрсетуге және күтімге мұқтаж мүгедек балалар тұрақты немесе уақытша тұруға арналған өзге де ұйым;
22) психиатриялық аурухана – психикалық денсаулық орталығының ескі атауы, Психологиялық денсаулық орталығы, Психикалық денсаулық мәселелері орталығы;
23) куәландыру – медициналық-әлеуметтік сараптама өткізу, оның мақсаты тіршілік ету әрекеттерінің шектелуін, клиникалық-функционалдық және еңбек болжамын анықтаумен, ағза функцияларының бұзылуымен денсаулық жағдайының өзгеруін бағалау болып табылады.
3. Байқауға гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар тұлғалардың өмір сапасы бойынша іріктемелі зерттеудің іріктемесіне енгізілген және қатысатын 18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар жатады.
Байқау кезеңі 2014 жылғы 12 мамырдан бастап 12 маусым аралығындағы кезең болып табылады. Статистикалық нысанды пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлға (бұдан әрі – интервьюер) толтырады.
Статистикалық нысанда көрсетілген сұрақтар мүгедектігі бар балалардың (бұдан әрі - бала) ата-аналарына, қамқоршыларына немесе баланың күтімі мен тәрбиесімен айналысатын басқа ересек тұлғаларға (туыстар, әлеуметтік қызметкер, бала күтушілерге) қойылады.
Статистикалық нысанға Мүгедектігі бар баланы және оның даму жағдайларын байқау парағы қоса беріледі, оны баланың ата-аналарының, қамқоршыларының немесе баланың күтімі мен тәрбиесімен айналысатын басқа ересек тұлғалардың алдын ала келісімін алғаннан кейін интервьюер толтырады.
Мүгедектігі бар баланы және оның даму жағдайларын байқау парағы интервьюердің баланың қоршаған ортасын көзбен көрген байқаудың негізінде, сондай-ақ балаға қойған сұрақтарға алған жауаптардың нәтижесінде толтырылады.
4. Титулдық парақтың 1-тармағында қаланың, ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің (округтің) атауы көрсетіледі.

Пункты 2 – 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых респондентов, представленных интервьюерам супервайзерами (сотрудник органа статистики, обеспечивающий контроль работы интервьюера).
5. В разделе 1 определяется лицо, отвечающее на вопросы о ребенке, а также отмечаются краткие сведения о нем и о ребенке (пол, возраст).
6. В вопросе 2.2 раздела 2 отмечается основное заболевание или травма, ставшие причиной инвалидности ребенка. В предложенных вариантах ответов перечислены наиболее распространенные причины (заболевания, травмы и другие) инвалидности у детей:
1) осложнения течения беременности и родов (отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде, включают в себя родовые травмы, расстройства, связанные с продолжительностью беременности и ростом плода, расстройства системы пищеварения у плода и новорожденного и другие, недоношенность, резус-конфликт, внутриутробная гипоксия, клинически узкий таз, крупный плод, асфиксия новорожденного);
2) экстрагенитальные заболевания матери во время беременности (анемия, сердечно-сосудистые заболевания, заболевания почек и щитовидной железы, органов дыхания, обмена веществ, сахарный диабет);
3) инфекционные заболевания у родителей (токсоплазмоз, хламидиоз, сифилис, цитомегаловирусная инфекция, краснуха, туберкулез, ВИЧ-инфекция);
4) генетические заболевания у родителей (наследственный фактор) (гемофилия, болезни обмена веществ, Синдром Марфана, отосклероз, талассемия, ихтиоз и другие);
5) производственная деятельность родителей, в том числе неблагоприятные условия труда могут вызвать заболевания, вызванные воздействием химических факторов (отравления, интоксикации); последствия термических и химических ожогов; токсические поражения органов дыхания и пищеварения, нервной системы, глаз, костей и других органов; болезни кожи; болезни, связанные с воздействием ионизирующих и неионизирующих излучений, включая лучевую болезнь; заболевания, связанные с физическими перегрузками и напряжением отдельных органов и систем; профессиональные бронхиты, прогрессирующая близорукость, аллергические заболевания и другие;
6) вредные привычки родителей (употребление алкоголя, курение и наркозависимость);
7) неблагоприятная экологическая ситуация в регионе;
8) травмы, отравления и некоторые другие последствия воздействия внешних причин – травмы всех видов локализации, различные отравления, ожоги, обморожения и другие;
9) опухоли головного мозга, инфекционные заболевания головного мозга;
10) хронические заболевания ребенка (астма, сердечно-сосудистые заболевания, заболевания почек и щитовидной железы, органов дыхания, сахарный диабет);

2-5-тармақтар супервайзерлер (статистика департаментінің интервьюердің жұмысына бақылауды қамтамасыз ететін қызметкері) интервьюерлерге ұсынған, зерттелетін респонденттердің тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
5. 1-бөлімде бала туралы сұрақтарға жауап беретін тұлға анықталады, сондай-ақ ол туралы және бала туралы қысқаша мәліметтер (жынысы, жасы) белгіленеді.
6. 2-бөлімнің 2.2-сұрағында баланың мүгедектігіне алып келген негізгі ауру немесе жарақат белгіленеді. Жауаптардың ұсынылған нұсқаларында балалардың мүгедектігінің ең кең тараған салдары (аурулар, жарақаттар және тағы басқа) көрсетілген:
1) жүктілік пен босану кезіндегі асқыну (перинатальдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар, ол босану жарақаттары, жүктіліктің ұзақтығы мен ұрықтың өсуімен байланысты бұзылулар, ұрық пен нәрестенің ас қорыту жүйесінің бұзылулары және тағы басқа, мезгілінен ерте босану, резус-дау, құрсақтық гипоксиясы, клиникалық тар жамбас, ірі ұрық, нәрестенің асфиксиясын қамтиды);
2) анасының жүктілік кезіндегі экстрагенитальдық аурулары (қан аздық аурулары, жүрек қан тамырлары аурулары, бүйрек пен қалқанша без аурулары, тыныс алу мүшелерінің аурулары, қант диабеті, зат алмасудың бұзылуы);
3) ата – анасының жұқпалы аурулары (токсоплазмоз, хламидиоз, сифилис, цитомегаловирустық инфекция, қызамық, туберкулез, АИТВ-инфекциясы);
4) ата – анасының генетикалық аурулары (тұқым қуалау факторы) (гемофилия, зат алмасу аурулары, Марфан синдромы, отосклероз, талассемия, ихтиоз және тағы басқа);
5) ата-анасының өндірістік қызметінің, соның ішінде еңбектің қолайсыз жағдайларының химиялық факторлары әсерінен пайда болған ауруларды тудыру мүмкін (уланулар, интоксикациялар); термиялық және химиялық күйіктердің зардаптары; тыныс алу және ас қорыту мүшелерінің, жүйке жүйесі, көздерінің, сүйектерінің және тағы басқа органдардың; тері аурулары; иондаушы және иондаушы емес сәулеленудің әсерімен байланысты аурулар; жеке органдарды және жүйелердің шамадан тыс физикалық жүктеу және қысылуымен байланысты аурулар; кәсіптік бронхиттер, үдемелі алыстан көрмеу, аллергиялық аурулар және тағы басқа);
6) ата – анасының зиянды әдеттері (ішімдік ішу, темекі шегу, есірткі);
7) өңірдегі жағымсыз экологиялық ахуал;
8) жарақат, улану және және сыртқы себептер әсерінің бірқатар басқа салдарлары – кез-келген орындағы жарақаттар, әртүрлі уланулар, күйіктер, үсіктер және тағы басқа;
9) бас миының ісіктері, бас миының жұқпалы аурулары;
10) баланың созылмалы аурулары (демікпе, жүрек-қан тамырлары аурулары, бүйрек пен қалқанша без аурулары, тыныс алу мүшелерінің аурулары, қант диабеті);

11) врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения включают в себя следующие заболевания: врожденные пороки сердца, расщелина губы и неба (заячья губа и волчья пасть), синдром Дауна, аномалии развития позвоночника и другие.
7. В вопросе 2.5 по каждой строке отмечается, какие специалисты оказывают помощь ребенку и если нет, то почему. В каждой строке указывается один вариант ответа.
8. В вопросах с примечанием «зачитайте варианты ответов» зачитываются все варианты ответа и по каждому пункту отмечаются соответствующие графы.
9. В вопросе 2.6 под ИПР понимается комплекс медицинских, социальных и профессиональных мероприятий, направленных на устранение или возможно полную компенсацию ограничений жизнедеятельности лиц, имеющих инвалидность (медицинское лечение, обеспечение всмомогательными техническими средствами, санаторно-курортное лечение, предоставление индивидуального помощника и так далее).
ИПР разрабатывается в течение месяца со дня освидетельствования инвалида территориальным подразделением центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения с привлечением (в случае необходимости) работников организаций здравоохранения, системы социальной защиты населения и других организаций, предприятий и учреждений, осуществляющих реабилитационные мероприятия.
ИПР состоит из:
1) карты ИПР;
2) выписки из карты ИПР;
3) медицинской, социальной и профессиональной части реабилитации. Выписка из ИПР выдается инвалиду (или его законному представителю).
10. В вопросе 2.10 под скринингом психофизического развития подразумевается массовое стандартизированное обследование детского населения в возрасте до трех лет с целью выявления группы детей с риском отставания в психофизическом развитии и направления их в психолого-медико-педагогические консультации для оказания им коррекционно-развивающей помощи. Скрининг проводится медицинскими работниками родовспомогательных учреждений, детских поликлиник и учреждений первичной медико-санитарной помощи.
11. В вопросе 3.1 раздела 3 отмечается тип учреждения, которое посещает и ранее посещал ребенок.
Согласно Номенклатуре видов организаций образования, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 (зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2013 года за № 8390) к специализированным организациям образования относятся:
1) специализированная школа;
2) специализированный лицей (специализированная школа-лицей);
3) специализированная гимназия (специализированная школа-гимназия);

11) туа біткен ауытқу (даму кемістігі), деформация және хромосомды бұзылулар келесі ауруларды қамтиды: жүректің туа біткен ақауы, ерін мен таңдайдың (қоян еріні мен қасқыр ауызы) жырылуы, Даун синдромы, омыртқа дамуының ауытқуы және тағы басқа.
7. 2.5-сұрақта әрбір жолда балаға қандай мамандар көмек көрсететінін және егер жоқ болған жағдайда неге екені белгіленеді. Әр жолда жауаптың бір нұсқасы көрсетіледі.
8. «Жауаптың нұсқаларын оқып беріңіз» деген ескертпелері бар сұрақтарда жауаптардың барлық нұсқасын оқып шығу және әр тармағы бойынша тиісті бағанды белгілеу қажет.
9. 2.6-сұрақта оңалтудың жеке бағдарламасы (ОЖБ) мүгедектігі бар тұлғалардың тіршілік әрекеттерінің шектелуін толықтай өтеу мүмкіндігі немесе жоюға (медициналық емдеу, қосымша техникалық құралдармен қамтамасыз ету, курортты-санаторийлік емдеу, жеке көмекшіні ұсыну және тағы басқа) бағытталған медициналық, әлеуметтік және кәсіптік іс-шаралар кешені дегенді білдіреді.
ОЖБ халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлімшесі оңалту іс-шараларын жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының (қажет болған жағдайда), халықты әлеуметтік қорғау және басқа ұйымдар жүйесінің қызметкерлерін тартумен куәландырғаннан кейін бір ай ішінде әзірленеді.
ОЖБ:
1) ОЖБ картасынан;
2) ОЖБ картасынан үзінді көшірмеден;
3) ОЖБ-ның медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөлігінен тұрады.
ОЖБ картасынан үзінді көшірме мүгедекке (немесе оның заңды өкіліне) беріледі.
10. 2.10-сұрақта психофизикалық дамудың скринингі ретінде психофизикалық дамуда артта қалу қаупі бар балалар тобын анықтау мақсатында 3 жасқа дейінгі балаларды жаппай стандартты тексеру және түзету-дамыту көмегін көрсету үшін оларды психологиялық-медициналы-педагогикалық кеңеске жіберу болып табылады. Скрининг тууға көмектесу мекемелерінің, балалар емханалары және медициналық-санитарлық алғашқы көмек көрсету мекемелерінің медициналық қызметкерлерімен жүргізіледі.
11. 3-бөлімінің 3.1-сұрағында бала баратын және бұрын барған мекемелер түрлері белгіленеді.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылы 26 наурызда № 8390 тіркелген) білім ұйымдарының түрлері номенклатурасына сәйкес мамандандырылған білім ұйымдарына:
1) мамандандырылған мектеп;
2) мамандандырылған лицей (мамандандырылған мектеп-лицей);
3) мамандандырылған гимназия (мамандандырылған мектеп-гимназия);

4) специализированная школа-интернат;
5) специализированная школа-лицей-интернат;
6) специализированная школа-гимназия-интернат;
7) специализированная музыкальная школа-интернат;
8) специализированная спортивная школа-интернат (специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва);
9) специализированная военная школа-интернат;
10) казахско-турецкий лицей;
11) специализированная школа-комплекс.
Научно-практические центры подразделяются на республиканские, региональные, межрегиональные.
Специальные организации образования: психолого-медико-педагогическая консультация; реабилитационный центр; логопедический пункт; кабинет психолого-педагогической коррекции; коррекционная (компенсирующая) организация дошкольного воспитания и обучения; детский сад (ясли, ясли-сад) для детей с ограниченными возможностями в развитии; учебно-воспитательный центр для детей с ограниченными возможностями в развитии; комплекс «детский сад-школа» для детей с ограниченными возможностями в развитии; коррекционные школы для обучающихся, воспитанников с отклонениями в развитии.
12. В вопросе 3.5 коррекционно-педагогическая поддержка внутри организации образования осуществляется специальным педагогом (педагогом-дефектологом), психологом, социальным педагогом. Сопровождение процесса обучения детей вне организации образования осуществляются специалистами специальных коррекционных организаций образования, ПМПК (психолого-медико-педагогическая консультация), кабинетов психолого-педагогической коррекции, логопедических пунктов, а также специалистами медицинских учреждений.
13. В вопросе 4.1 раздела 4 указывается общее количество членов домашнего хозяйства, которое вписывается в первую пустую ячейку. Не учитываются временно выбывшие (на срок более двух месяцев) и временно прибывшие члены домохозяйства. Число членов домохозяйства, соответствующих статусу, указанному в перечне вопроса, указывается в соответствующей ячейке. В строке 8 учитываются члены домохозяйства, не отнесенные ни к одной из предложенных категорий. Число членов домохозяйства, указанное в первой ячейке, соответствует сумме ответов в нижних ячейках.
14. В вопросе 4.2 указываются лица, имеющие нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты.
15. В вопросе 4.4 отмечается наличие образования у родителей (опекунов) ребенка.
По строке 1 отмечаются родители (опекуны) ребенка, не имеющие начального образования, но имеющие навыки чтения и письма.
По строке 2 отмечаются родители (опекуны) ребенка, окончившие начальную школу (обучаются в настоящее время в 5-9 классах; окончившие в 1972 году и ранее 4 класса или 3 класса трехлетней начальной школы).
По строке 3 отмечаются родители (опекуны) ребенка, окончившие 9 классов общеобразовательной школы (обучаются в настоящее время в 10-11 (12) классах, училище или колледже; окончившие в 1992 году и ранее неполную среднюю школу (семи (8 или 9) летнюю школу).
По сроке 4 отмечаются родители (опекуны) ребенка, окончившие 11 (12) классов общеобразовательной школы (обучаются в настоящее время в училище или колледже (после окончания 9 класса), в ВУЗе).
По строке 5 отмечаются родители (опекуны) ребенка, окончившие профессиональный лицей (профессиональную техническую школу), училище или колледж (техникум).
По строке 6 отмечаются родители (опекуны) ребенка, окончившие высшее учебное заведение (институт, академия, университет и так далее).
По строке 7 отмечаются родители (опекуны) ребенка, обучавшиеся в высшем учебном заведении в течение более половины срока учебы (2 курса и более).
По строке 8 отмечаются родители (опекуны) ребенка, имеющие академическую или ученую степень (магистр, кандидат наук, доктор наук, доктор PhD).
По строке 9 отмечаются родители (опекуны) ребенка, не имеющие навыков чтения и письма.

4) мамандандырылған мектеп-интернаты;
5) мамандандырылған мектеп-лицей-интернат;
6) мамандандырылған мектеп-гимназия-интернат;
7) мамандандырылған музыка мектеп-интернат;
8) мамандандырылған спорт мектеп-интернаты (олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледж);
9) мамандандырылған әскери мектеп-интернаты;
10) қазақ-түрік лицейі;
11) мамандандырылған мектеп-кешені жатады.
Ғылыми-тәжірибелік орталықтар республикалық, өңірлік, өңіраралық болуы мүмкін.
Арнайы білім беру ұйымдары: психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес; оңалту орталығы; логопедтік пункт; психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті; мектепке дейінгі тәрбиелейтін және оқытатын түзету (орнын толтыратын) ұйымы; дамуда мүмкіндігі шектеулі балалар үшін бала бақша (бөбекжай); дамуда мүмкіндігі шектеулі балалар үшін оқыту-тәрбиелеу орталығы; дамуда мүмкіндігі шектеулі балалар үшін «бала бақша-мектеп» кешені; дамуда ауытқулары бар оқушылар, тәрбиеленушілер үшін түзету мектептері.
12. 3.5-сұрақта білім ұйымдарының ішінде түзету-педагогикалық қолдауды арнайы педагог (педагог-дефектолог), психолог, әлеуметтік педагог жүзеге асырады. Ұйымдардан тыс балаларды оқыту үдерісін сүйемелдеуді арнайы түзету білім ұйымдарының, ПМПК (психологиялы-медициналы-педагогикалық кеңестің), психологиялы-педагогикалық түзету бөлмелерінің, логопедтік пункттердің мамандары, сонымен қатар медициналық мекемелер мамандары жүзеге асырады.
13. 4-бөлімнің 1.4-сұрағында үй шаруашылығы мүшелерінің бірінші бос ұяшыққа жазылатын жалпы саны көрсетіледі. Үй шаруашылығы мүшелерінің уақытша шыққандары (2 айдан көп мерзімге) және уақытша келгендері есепке алынбайды. Сұрақтар тізбесінде көрсетілген тиісті мәртебесіне қарай үй шаруашылығы мүшелерінің саны тиісті ұяшықта көрсетіледі. «Олармен туыстық байланысы жоқ, басқа үй шаруашылықтары мүшелері» деген 8-жолда ұсынылған санаттардың ешқайсысына жатпайтын үй шаруашылығы мүшелері көрсетіледі. Бiрiншi ұяшықта көрcетiлген үй шаруашылығы мүшелерiнiң саны төменгi ұяшықтардағы жауаптардың жиынтығына сәйкес келеді.
14. 4.2-сұрақта тіршілік әрекеті мен оның әлеуметтік қорғану қажеттілігіне шек қоюға әкелетін ауру-сырқауларға, жарақаттарға, олардың зардаптары мен ақаулықтарына негізделген ағзаның атқару қызметінің тұрақты бұзылуына байланысты денсаулығы бұзылған тұлғалар көрсетіледі.
15. 4.4-сұрақта баланың ата-анасының (қамқоршысының) аяқталған білім деңгейі белгіленеді.
Білім беру келесі деңгейлерге бөлінеді:
1) бастауыш білім - бастауыш мектептің аяқталған деңгейі болып табылады (1972 жылы және одан бұрын үшжылдық мектептің 3 немесе 4 сыныптары; қазіргі уақытта 5-9 сыныптарда оқиды);
2) негізгі орта - жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбын бітіру (1992 жылы және одан бұрын толық емес орта мектепті (жеті (8 немесе 9) жазғы мектепті); қазіргі уақытта 10-11 (12) сыныптарда немесе училище, колледжде оқиды);
3) жалпы орта - жалпы білім беретін мектептің 11 (12) сыныбын бітіру (қазіргі уақытта училище, колледжде (9 сыныптан кейін) немесе ЖОО-да оқиды);
4) техникалық және кәсіптік - кәсіптік лицейді (кәсіптік техникалық мектепті), училищені, колледжді (техникумды) бітіру;
5) жоғары - жоғары оқу орнын бітіру (институт, академия, университет және тағы басқа);
6) аяқталмаған жоғары - ЖОО-да оқудың жартысынан аса мерзімі (2 курс және одан жоғары) ішіндегі оқу есептеледі;
7) жоғарыдан кейінгі - академиялық немесе ғылыми дәрежесінің бар болуы (магистр, ғылым кандидаты, ғылым докторы, PhD докторы).
1-жолда бастауыш білімі жоқ, бірақ оқу мен жазудың дағдылары бар респонденттер белгіленеді.

16. В вопросе 4.5 в варианте ответа «Да, прочая зависимость» отмечаются все другие зависимости, которые назовет респондент (компьютерная, азартные игры, зависимость от еды и другие).
17. В вопросе 4.8 респондент описывает обычный день ребенка. Если ребенок не занимается данным видом активности ежедневно, указывается затраченное на него время в день занятия.
18. В вопросе 5.4 раздела 5 интервьюер проставляет соответствующий код по всем строкам таблицы. Если обследуется домохозяйство, проживающее в общежитии, где на несколько хозяев имеется общий санузел, душевая и кухня, то считается, что в данном домохозяйстве есть в наличии эти виды благоустройства. Если в домохозяйстве определенные виды благоустройства временно не функционируют по каким-либо причинам (долг по оплате и так далее), их наличие обязательно отражается.
Центральное отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции либо котельных. Если отопление осуществляется с помощью установки, предусмотренной внутри здания или жилища, и предназначенной для целей отопления, независимо от источника энергии, то оно относится к отоплению от индивидуальной установки. К ним относятся автономные отопительные системы, функционирующие в отдельных домах или жилых комплексах и печное отопление на угле и дровах. Обогреватели и кондиционеры (сплит-система) сюда не включаются.
19. В вопросе 5.5 указывается общий денежный доход домохозяйства в среднем за месяц (сумма денежных доходов всех членов домохозяйства). Если не представляется возможным определить среднемесячный денежный доход, полученный в течение последнего года, то указывается денежный доход за последний месяц, если этот месяц является обычным по размеру получения дохода. В общую сумму дохода включаются все виды доходов (в том числе социальная помощь, алименты, помощь родственников, доход от личного подсобного хозяйства, исчислив его как можно полнее, и прочее).
20. В вопросе 5.6 отмечаются имеющиеся источники средств существования домохозяйства.
В строку 1 включается доход, полученный в результате трудовых отношений с работодателем (включая оплату за выполнение работ у физического лица без заключения трудового договора).
Доход от самостоятельной занятости включает доход, полученный от собственного предприятия (бизнеса), индивидуальной предпринимательской деятельности (с патентом или без).
В строку 4 включаются все виды государственных пособий: по инвалидности, по случаю потери кормильца с учетом семей военнослужащих и по возрасту (при отсутствии трудового стажа для получения пенсии). Также сюда относятся все виды специальных государственных пособий: инвалидам и участникам Великой Отечественной Войны (далее - ВОВ), лицам, приравненным к инвалидам или участникам ВОВ, вдовам ВОВ, женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ, «героям Советского Союза», семьям погибших военнослужащих, труженикам тыла, участникам ликвидации катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, инвалидам 1, 2 и 3 группам, детям-инвалидам до 18 лет, многодетным матерям, награжденным «Алтын алқа», «Күміс алқа», многодетным семьям, имеющим 4-х и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, реабилитированным гражданам, а также пособия в связи с рождением ребенка и по уходу за детьми до 1-го года. Отнесение вышеуказанных видов социальных выплат к категории «иное» недопустимо.
К категории «другие виды социальной помощи» относятся адресная социальная помощьжилищная помощь и прочие, в том числе материальная помощь от работодателя, а также помощь в натуральной форме в виде благотворительных обедов, одежды, обуви, продуктов питания и тому подобного.

16. 4.5-сұрақтың «Иә, өзге де тәуелділік» жауап нұсқасында респондент атаған барлық басқа тәуелділіктері белгіленеді (компьютерлік, құмарлық ойындар, тамаққа тәуелділік және тағы басқа)
17. 4.8-сұрақта респондент баланың әдеттегі күнін сипаттайды. Егер бала аталған белсенділік түрімен күнделікті айналыспайтын болса, онда сол айналысатын күні қанша уақыт бөлетінін көрсетіңіз.
18. 5-бөлімнің 5.4-сұрағында кестенің барлық жолдары бойынша интервьюер тиісті кодты қояды. Егер бірнеше қожайынға ортақ санторап, себізгі және асүйі бар жатақханада тұрып жатқан үй шаруашылығы зерттелсе, онда осы үй шаруашылығында осы абаттандырудың түрлері бар деп саналады. Егер үй шаруашылығында қандай да бір себеппен (төлем бойынша қарыздар және тағы басқалары) абаттандырудың белгілі бір түрлері уақытша жұмыс істемесе, олардың бары міндетті түрде көрсетіледі.
Орталықтан жылыту жылу электростанциясы немесе қазандықтардың көмегімен жүзеге асады. Егер жылыту ғимарат немесе тұрғын үйдің ішінде қарастырылған құрылғының көмегімен немесе энергия көздеріне қарамастан жылыту мақсатына арналған болса, онда ол жеке орнатылған жылытуға жатады. Оларға бөлек үйлерде немесе тұрғын үй кешендерінде орналастырылған автономды жылыту жүйелері, көмір және отынмен жылытатын пештер жатады. Жылытқыштар мен ауа баптағыштар (сплит-жүйе) мұнда қосылмайды.
19. 5.5-сұрақта үй шаруашылығының бір айда орташа есеппен алатын жалпы ақшалай табысы (үй шаруашылығының барлық мүшелерінің ақшалай табыстарының жиынтығы) көрсетіледі. Егер соңғы жыл ішінде алынған орташа айлық ақшалай табысты анықтау мүмкін болмаса, осы айда алынған ақшалай табыс мөлшері бойынша әдеттегідей болса, онда соңғы айдағы ақшалай табысты көрсетуге болады. Табыстың жалпы сомасына табыстың барлық түрін қосу керек (соның ішінде әлеуметтік көмек, алименттер, туыстарының көмегі, жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс, мүмкіндігінше толық есептей отырып және өзгелері).
20. 5.6-сұрақта үй шаруашылығының қолда бар күнкөріс қаражатының көздері көрсетіледі.
1-жолда жұмыс берушімен еңбек қарым-қатынасы нәтижесінде алынған табыстар көрсетіледі (еңбек шартын жасамай жеке тұлғада орындаған жұмысына еңбекақыны қосқанда).
Өз бетінше жұмыспен айналысудан түскен табыс өзінің жеке кәсіпорнынан (бизнесінен), жеке кәсіпкерлік қызметтен (патентпен немесе патентсіз) түскен табыстарды қамтиды.
4-жолда мемлекеттік жәрдемақылардың барлық түрлері: мүгедектігі бойынша, әскери қызметшілердің отбасыларын есепке ала отырып, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты (зейнетақы алу үшін еңбек өтілі болмағанда) берілетін жәрдемақылар қамтылады. Сондай-ақ, мұнда арнайы мемлекеттік жәрдемақылардың барлық түрлері: Ұлы Отан Соғысы (бұдан әрі - ҰОС) мүгедектері мен қатысушыларына, ҰОС мүгедектері мен қатысушыларына теңестірілген адамдарға, ҰОС қаза болған жауынгерлердің жесірлеріне, ҰОС қайтыс болған мүгедектерінің әйелдеріне (ерлеріне), «Кеңес Одағының батырларына», қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына, тылда еңбек еткендерге, Чернобыль атом электростанциясы апатының зардаптарын жоюға қатысушыларға, 1, 2 және 3 - топтағы мүгедектерге, 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға, «Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен марапатталған көп балалы аналарға, төрт және одан көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға, ақталған азаматтарға, сол сияқты баланың туылуына байланысты және 1 жасқа дейінгі балалар күтіміне берілетін жәрдемақылар жатады. Әлеуметтік төлемдердің жоғарыда аталған түрлерін «өзге» санатына жатқызуға жол берілмейді.
«Әлеуметтік көмектің басқа да түрлері» санатына атаулы әлеуметтік көмек, тұрғын үй көмегін және өзгелерді, соның ішінде жұмыс беруші тарапынан материалдық көмек және қайырымдылық түскі астар, киім-кешектер, аяқкиімдер, тамақ өнімдері және тағы басқа түрдегі заттай көмек жатқызылады.

В строке 8 указывается собственное потребление домохозяйством продуктов питания, полученных в результате ведения личного подсобного хозяйства (дачи, огорода). В случае если производимая домохозяйством продукция животноводства и растениеводства в результате ведения личного подсобного хозяйства реализуется другим домохозяйствам и (или) через торговую сеть (магазины, рынки, палатки, автолавки и прочее), полученный доход относится к категории «доход от реализации (продажи) продукции, произведенной в личном подсобном хозяйстве» и указывается в строке 9.
Доход, полученный от продажи скота, относится к категории «доход от реализации (продажи) продукции, произведенной в личном подсобном хозяйстве». Прибыль, полученная от реализации товаров в магазине (в том случае, если магазин принадлежит домохозяйству, либо член (члены) домохозяйства является (являются) реализатором товаров в арендуемом помещении) – есть доход от самостоятельной занятости.
В строке 10 указываются поступления от долевого участия в уставных капиталах других предприятий, то есть, прибыль от совместной деятельности, за исключением процентов и иных доходов по ценным бумагам, дивидендов по акциям, которые отражаются в строке 13.
Категория «помощь родственников, знакомых» включает в себя помощь, полученную от родных и знакомых, как в материальном, так и в натуральном выражении.
Все прочие доходы относятся к категории «другое».
21. В вопросе 6.3 раздела 6 отмечаются организации, в которые обращались родители (опекуны) ребенка.
22. В вопросе 6.6 под специальными социальными услугами понимается комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации, условия для преодоления возникших социальных проблем и направленных на создание им равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества. Включают гарантированный объем специальных социальных услуг (единый перечень специальных социальных услуг, предоставляемых за счет бюджетных средств) и платные специальные социальные услуги.
Перечень гарантированного объема специальных социальных услуг включает:
1) социально-бытовые;
2) социально-медицинские;
3) социально-психологические;
4) социально-педагогические;
5) социально-трудовые;
6) социально-культурные;
7) социально-экономические;
8) социально-правовые услуги.
23. В вопросе 6.9 отмечается вариант ответа «Не применимо», если возраст ребенка не достиг 10 лет, у детей с сохранным интеллектом и у детей с выраженными нарушениями опорно-двигательного аппарата, с выраженными затруднениями в передвижении и обслуживании.

Үй шаруашылығының жеке қосалқы шаруашылық (саяжайдан, бақшадан) жүргізуден алған тамақ өнімдерін өзі тұтынуы 8-жолда көрсетіледі. Егер үй шаруашылығының жеке қосалқы шаруашылықты жүргізу нәтижесіндегі мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығында өндірген өнімі басқа үй шаруашылықтарына сатылатын және/немесе сауда желілері (дүкендер, базарлар, шатырлар, автодүкендер және өзгелері) арқылы өткізілетін болса, алынған табыс «жеке қосалқы шаруашылықта өндірілген өнімді өткізуден (сатудан) түскен табыс» санатына жатады және 9-жолда көрсетіледі.
Малды сатудан түскен табыс «жеке қосалқы шаруашылықта өндірілген өнімді өткізуден (сатудан) түскен табыс» санатына жатқызылады. Тауарларды дүкенде өткізуден алынған пайда (егер дүкен үй шаруашылығының меншігі немесе үй шаруашылығының мүшесі (мүшелері) жалға алынатын ғимараттағы тауарларды сатуды жүзеге асыратын болып табылатын (табылатындар) болса) - өз бетінше қамтылған жұмыстан түскен табыс болып табылады.
10-жолда басқа кәсіпорындардың жарғылық капиталындағы үлестік қатысудан түскен түсімдер көрсетіледі, яғни 13-жолда көрсетілетін бағалы қағаздардан, акциялар бойынша дивиденттерден түскен табыстарды қоспағандағы бірлескен қызметтен түскен табыс.
«Туыстарының, таныстарының көмегі» санатына туыстары мен таныстардан материалдық әрі заттай түрдегі көмек жатады.
Барлық өзге де табыстар «Басқа» санатына жатқызылады.
21. 6-бөлімінің 6.3-сұрағында баланың ата-анасы (қамқоршысы) жүгінген ұйымдар белгіленеді.
22. 6.6-сұрақта арнайы әлеуметтік қызметтер ретінде, қиын өмірлік жағдайды бастан өткеріп жатқан тұлғаға (отбасына) туындаған әлеуметтік мәселелерді еңсеру үшін және оларға басқа азаматтармен тең қоғам өміріне қатысу мүмкіндігін жасауға бағытталған жағдайларды қамтамасыз ететін қызметтер кешені түсіндіріледі. Арнайы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемінен (бюджет қаржаты есебінен ұсынылатын арнайы әлеуметтік қызметтердің бірыңғай тізімі) және ақылы арнайы әлеуметтік қызметтерден тұрады.
Арнайы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемінің тізбесі:
1) әлеуметтік-тұрмыстық;
2) әлеуметтік-медициналық;
3) әлеуметтік-психологиялық;
4) әлеуметтік-педагогикалық;
5) әлеуметтік-еңбектік;
6) әлеуметтік-мәдени;
7) әлеуметтік-экономикалық;
8) әлеуметтік-құқықтық қызмет.
23. 6.9-сұрақта егер баланың жасы 10-ға толмаса, ой-өрісі сақталған балаларда, қозғалу және қызмет көрсетуде айқын қиындықтары бар және тірек-қимыл аппараты айқын бұзылған балаларда «Қолданылмайды» жауап нұсқасы белгіленеді.

24. В вопросе 6.10 отмечается, использует ли семья налоговые льготы, предусмотренные для детей, имеющих инвалидность и их родителей (опекунов).
Подпунктом 13) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса Республики Казахстан предусмотрено освобождение от индивидуального подоходного налога доходов в пределах 55-кратного минимального размера заработной платы в год для инвалидов I, II и III групп, а также ребенка-инвалида, одного из родителей лица, имеющего категорию «ребенок-инвалид» до достижения им восемнадцатилетнего возраста и одного из родителей лица, признанного инвалидом по причине «инвалид с детства», - в течение жизни такого ребенка.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 365 Налогового кодекса Республики Казахстан инвалиды всех групп по имеющимся у них в собственности мотоколяскам и автомобилям по одному автотранспортному средству освобождаются от налога на транспортные средства.
Согласно подпункту 4) пункта 3 статьи 373 Налогового кодекса Республики Казахстан инвалиды всех групп, а также один из родителей инвалида с детства не являются плательщиками земельного налога по: земельным участкам, занятым жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем; придомовым земельным участкам; земельным участкам, предоставленным для ведения личного домашнего (подсобного) хозяйства, садоводства и дачного строительства, включая земли, занятые под постройки; земельным участкам, занятым под гаражи.
Освобождаются от налога на имущество инвалиды I и II групп — в пределах 1 500-кратного размера месячного расчетного показателя (МРП) от общей стоимости всех объектов налогообложения, находящихся на праве собственности (подпункт 3) пункта 2 статьи 403 Налогового кодекса Республики Казахстан).
Подпункт 1) статьи 457 Налогового кодекса Республики Казахстан предусматривает, что не являются плательщиками сбора за регистрацию индивидуальных предпринимателей инвалиды I, II и III групп.
Инвалиды всех групп, а также один из родителей инвалида с детства освобождаются от уплаты сбора при государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним (подпункт 2) статьи 457 Налогового кодекса Республики Казахстан).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 541 Налогового кодекса Республики Казахстан инвалиды всех групп, а также один из родителей инвалида с детства по всем делам и документам освобождаются от уплаты государственной пошлины в судах.
Согласно подпункту 4) статьи 452 Налогового кодекса Республики Казахстан инвалиды всех групп, а также один из родителей инвалида с детства освобождаются от уплаты государственной пошлины по всем нотариальным действиям.
Инвалиды всех групп, а также один из родителей инвалида с детства освобождаются от уплаты государственной пошлины за регистрацию места жительства, при выдаче паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан, а также видов на жительство иностранного гражданина и удостоверений лица без гражданства.
Инвалиды всех групп, а также один из родителей инвалида с детства освобождаются от уплаты государственной пошлины при выдаче государственного регистрационного номерного знака на автомобиль, прицеп к автомобилю, на мототранспорт.

24. 6.10-сұрақта мүгедектігі бар балалар үшін қарастырылған салық жеңілдіктерін отбасы және олардың ата-аналары (қамқоршылары) қолдана ма жауабы белгіленеді.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 13-тармақшасында I, II, III топтардағы мүгедектердiң, сондай-ақ мүгедек баланың, жеке табыс салығынан, «мүгедек бала» деген санаты бар адам он сегiз жасқа толғанға дейiн - мұндай адамның ата-анасының бірiнiң және «бала кезiнен мүгедек» деген себеппен мүгедек деп танылған адамның өмiр бойына – оның ата-анасының бірiнен жеке тұлғаның салық салынатын табыстарынан ең төменгi жалақының 55 еселенген мөлшерi шегiнде бір жылдағы табыстарынан босатылған.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 5-тармақшасына сәйкес бір автокөлік құралы бойынша – меншігінде мотоколяскалары мен автомобильдері бар барлық топтағы мүгедектері көлік құралы салығынан босатылады.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 373-бабы 3-тармағы 4-тармақшасына сәйкес барлық топтағы мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің ата-анасының біpeуі жер салығының салымшысы болмайды, келесілер бойынша: тұрғын-үй қоры, соның ішінде, оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан жер учаскелері; үй маңындағы жер учаскелері; өзіндік (қосалқы) үй шаруашылығын жүргізу, бағбандық үшін берілген және құрылыс алып жатқан жерлерді қоса алғанда, саяжай құрылысына арналған жер учаскелері;
Мүлік салығынан меншік құқығы барлық салық салу объектілерінің жалпы құнынан айлық есептік көрсеткіштің 1500 еселенген мөлшері шегінде І және ІІ топтағы мүгедектер (Қазақстан Республикасы Салық кодексі 2-бап (3-тармақшасы бойынша) босатылған.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 457-бап 1-тармақшасында дара кәсіпкелерді тіркеу бойынша алымдарды төлеуден І, ІІ және ІІІ топтағы мүгедектер босатылғаны туралы қарастырылған.
Барлық топтағы мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің ата-аналарының бірі жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және олармен келісім бойынша алымдарды төлеуден босатылады (Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 457-бабы (2-тармақшасы).
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 541-бабы (12-тармақшасына сәйкес) мүгедектердің барлық топтары, сондай-ақ бала жастан мүгедектердің ата-аналарының бірі - барлық істер мен құжаттар бойынша соттарда мемлекеттік баж төлеуден босатылады;
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 452-бабы (4-тармақшасына сәйкес) мүгедектердің барлық топтары, сондай-ақ бала жастан мүгедектердің ата-аналарының біреуі барлық нотариалдық іс-әрекеттері бойынша мемлекеттік баж төлеуден босатылады.
Тұлғалардың азаматтығы жоғын куәландыратын және шетел азаматтарына тұруға ықтиярхаттар, сонымен қатар Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліктері мен төлқұжаттарын берген кезде мүгедектердің барлық топтары, сондай-ақ бала жастан мүгедектің ата-аналарының біреуі тұрғылықты орнына тіркелу үшін мемлекеттік бажды төлеуден босатылады.
Мотокөлікке, автокөлікке тіркеме және автокөлікке мемлекеттік тіркеу нөмір белгісін беру барысында мемлкеттік баж төлеуден мүгедектердің барлық топтары, сондай-ақ бала жастан мүгедектердің ата-аналарының біреуі босатылады.

25. В вопросе 7.1 раздела 7 отмечаются все возможные варианты ответов, без ограничений: доступны ли перечисленные формы досуга ребенку самостоятельно или с помощью взрослого или другого лица.
26. Вопрос 8.2 раздела 8 нацелен на выявление степени удовлетворенности респондента основными видами государственных услуг без ограничения периодом их получения, то есть, оценивается ситуация в целом по конкретной услуге, которую респондент когда-либо получал. Ответы фиксируются по горизонтали. Отрицательный ответ на данный вопрос в случае невозможности респондентом произвести оценку государственных услуг фиксируется в графе «Затрудняюсь ответить», которой соответствует номер «4». В случае если респондент не является пользователем государственных услуг, перечисленных в вопросе 8.2, отмечается вариант ответа «Не обращался» (под кодом 5).
27. Лист наблюдения за ребенком, имеющим инвалидность, и условиями его развития заполняется после получения согласия респондента.
Разделы 1-7 заполняются интервьюером самостоятельно, на основе визуального наблюдения за ребенком и окружающей его средой.
Разделы 8 и 9 заполняются при непосредственном опросе ребенка (в возрасте 10 лет и старше), для проведения которого также необходимо получить согласие респондента (родителей, опекунов или других взрослых лиц), которое фиксируется в ответе на вопрос 26.
28. В вопросах 3-6, 19, 23-24, 28, 31, 33-34 и 39-42 возможно несколько вариантов ответа.
29. В завершение опроса интервьюер еще раз просматривает статистическую форму, не пропущены ли какие-либо разделы или вопросы в ходе проведения опроса и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество.
За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает статистическую форму и при обнаружении несоответствия, вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.

25. 7-бөлімнің 7.1-сұрағында барлық мүмкін болған жауап нұсқалары шектеусіз белгіленеді: ол балаларға өздігінен қолжетімді ме немесе үлкендердің, әлде басқа тұлғаның көмегімен бе.
26. 8-бөлімнің 8.2-сұрағында оларды алу кезеңін шектеусіз мемлекеттік қызметтердің негізгі түрлеріне респонденттің қанағаттанушылық дәрежесін анықтауға бағытталған, яғни респондент алған нақты қызмет бойынша ахуал бағаланады. Жауаптар көлденеңінен белгіленеді. Респондентпен мемлекеттік қызметті бағалау жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда берілген сұраққа теріс жауап «жауап беруге қиналамын» бағанында «4» нөмірге сәйкес белгіленеді. Егер респондент 8.2-сұрақта көрсетілген мемлекеттік қызметтің пайдаланушысы болмаса, онда «жүгінген жоқпын» (5-кодымен) жауап нұсқасын белгілеу керек.
27. «Мүгедектігі бар баланы және оның даму жағдайларын байқау парағы» респонденттің келісімін алғаннан кейін толтырылады. 8 және 9-бөлімдердің сұрақтары 10 жастан жоғары балаларға тек ғана 26-сұрақтың жауабында тіркелген респонденттің (ата-аналары, қамқоршылары немесе басқа ересек тұлғалар) келісімін алғаннан кейін қойылады (10 жастағы балалар үшін 27-ші сұрақтан бастап, және 34-ден бастап 16 жастағы балаларға).
28. 3-6, 19, 23-24, 28, 31, 33-34 және 39-42-сұрақтарда жауаптың бірнеше нұсқасы болуы мүмкін.
29. Пікіртерімді бітірген соң, интервьюер пікіртерім барысында қандай болса да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескені үшін міндетті түрде алғыс білдіреді.
Интервьюер үй шаруашылығынан тысқары жерде статистикалық нысанды қайта қарап шығып, егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда үй шаруашылығына қайта барып (өзі барып немесе телефонмен), жетпейтін ақпаратты анықтайды.