Об утверждении профессиональных стандартов социально-трудовой сферы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 690. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2014 года № 9151. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 971
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.12.2015 № 971 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт «Оказание социальной помощи на дому» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт «Организация услуг по выплате пенсий и пособий» согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт «Организация услуг Центров (служб) занятости» согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт «Должности медико-социальных учреждений (организаций)» согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт «Организация услуг по социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства» согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт «Услуги по разработке протезно-ортопедических изделий» согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства (Оспанов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Абсаттарова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 690
Профессиональный стандарт
«Оказание социальной помощи на дому»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Оказание социальной помощи на дому» (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, для обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;

Әлеуметтік-еңбек саласындағы кәсіби стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 690 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 ақпанда № 9151 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.12.2015 № 971 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Үйде әлеуметтік көмек көрсету» кәсіби стандарты осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) «Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі қызметтерді ұйымдастыру» кәсіби стандарты осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) «Жұмыспен орталықтарының(қызметтерінің) қызметтерін ұйымдастыру» кәсіби стандарты осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) «Медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) лауазымдары»  кәсіби стандарты осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу жөніндегі қызметтерді ұйымдастыру» кәсіби стандарты осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) «Протездік-ортопедиялық бұйымдарды әзірлеу және қызметтер» кәсіби стандарты осы бұйрыққа 6-қосымшасыға сәйкес бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Оспанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтын орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Қ.Б. Әбсаттаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығына
1-қосымша
«Үйде әлеуметтік көмек көрсету» кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Үйде әлеуметтік көмек көрсету» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды және ол мыналарға:
1) еңбек нарығының қазіргі кездегі сұранысына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңарту үшін кәсіптік қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеуге;

2) решения широкого круга задач в области управления персоналом (разработки систем мотивации и стимулирования персонала, должностных инструкций, отбора, подбора и аттестации персонала, планирования карьеры);
3) формирования образовательных программ всех уровней профессионального образования, обучения персонала на предприятиях, а также разработки учебно-методических материалов к этим программам;
4) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
3. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессов и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
4) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
5) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда;
6) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
7) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
8) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
9) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
10) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда.

2) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге (персоналды уәждендіру және ынталандыру жүйелерін, лауазымдық нұсқаулықтарды; персоналды іріктеу, таңдау және аттестаттау, мансапты жоспарлау жүйелерін әзірлеуге);
3) персоналды кәсіпорындарда оқытудың, кәсіби білім берудің барлық деңгейінде білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, сондай-ақ осы бағдарламаларға оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
4) кәсіптік даярлыққа бағалау жүргізуге және мамандардың біліктілігіне сәйкестігін растауға арналған.
2. КС негізінде ұйымдардың біліктілік мінездемелері, лауазымдық нұсқаулықтары, үлгілік оқу бағдарламалары, үлгілік оқу жоспарлары, корпоративтік стандарттары әзірленеді.
3. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің белгілі бір еңбек қызметі түрінің шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек функциясы – бизнес-процесс айқындайтын және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің болуын көздейтін еңбек іс-қимылдарының кіріктірілген және салыстырмалы түрде автономды жиынтығын білдіретін еңбек қызметі түрінің құрамдас бөлігі;
4) кәсіби қызмет саласы – ортақ интеграциялық негізі бар (міндетті, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) және еңбек функцияларының және оларды орындау үшін құзыреттіліктің ұқсас жиынтығын көздейтін еңбек қызметі саласы түрлерінің жиынтығы;
5) КС – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
6) КС бірлігі – еңбек қызметінің аталған түрі үшін тұтас, аяқталған, салыстырмалы түрде автономды және елеулі болып табылатын нақты еңбек функциясының жан-жақты сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;
7) кәсіп – бұл арнайы дайындық, жұмыс тәжірибесі нәтижесінде туындаған арнайы теориялық білім және практикалық дағдылар кешенін меңгеруді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
8) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
9) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
10) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау.

2. Паспорт ПС
4. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «88.99 Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания для престарелых и инвалидов»;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): предоставление социальных услуг без обеспечения проживания;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
5. Требования ПС относятся к следующим профессиям в данной области:
социальный работник по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями;
социальный работник по уходу за престарелыми и инвалидами; консультант по социальной работе;
заведующий отделом социальной помощи на дому;
начальник структурного подразделения организации социальной защиты.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Социальный работник по уходу за детьми-инвалидами и
инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 5133 – «Работники, оказывающие индивидуальные услуги на дому»;
3) возможные наименования должности (профессии): специалист (ведущий, главный, старший) в организациях социальной защиты населения; специалист по социальной работе;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
предоставление социальных услуг без обеспечения проживания;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы социального работника по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Социальный работник по уходу за престарелыми и
инвалидами»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 5133 – «Работники, оказывающие индивидуальные услуги на дому»;

2. КС паспорты
4. КС төлқұжаты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МС) «88.99 Қарттар мен мүгедектер үшін тұратын жерін қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтерді ұсыну»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: тұратын жерін қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтерді ұсыну;
3) еңбек қызметінің түрлері, кәсіптері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада көрсетілген;
5. КС талаптары осы саладағы мынадай кәсіптерге қатысты:
психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер;
қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер;
әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант;
үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгеруші;
әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің бастығы.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсібінің) карточкасы
1-параграф «Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды
және 18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі
әлеуметтік қызметкер»
6. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 5133 – «Үйде жеке қызметтерді көрсететін қызметкерлер»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында (жетекші, бас, аға) маман; әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
тұратын жерін қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтерді ұсынуды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
2-параграф «Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 5133 – «Үйде жеке қызметтерді көрсететін қызметкерлер»;

3) возможные наименования должности (профессии): специалист (ведущий, главный, старший) в организациях социальной защиты населения; специалист по социальной работе;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
предоставление социальных услуг без обеспечения проживания;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы социального работника по уходу за престарелыми и инвалидами» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Консультант по социальной работе»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3460 – «Социальные работники»;
3) возможные наименования должности (профессии): специалист по социальной работе;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
предоставление консультативных услуг по вопросам социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке, правах ребенка, социальной защиты и реабилитации инвалидов; предоставления государственных социальных пособий, специальных государственных пособий, пособий по потере кормильца, адресной социальной помощи и других видов выплат; оформления опеки, попечительства, определения в специальные коррекционные организации, учреждения социальной защиты населения;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы консультанта по социальной работе» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Заведующий отделом социальной помощи на дому»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6, по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1228 – «Руководители специализированных подразделений (служб) в организациях сферы социально-бытового обслуживания населени»;
3) возможные наименования должности (профессии): заведующий отделом социальной помощи на дому;

3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында (жетекші, бас, аға) маман; әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
тұратын жерін қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтерді ұсынуды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
3-параграф «Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант»
8. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 5, ҰБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3460 – «Әлеуметтік қызметкерлер»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзету, баланың құқықтары, мүгедектерді әлеуметтік қорғау және оңалту; мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар, асыраушысынан айрылуы бойынша жәрдемақылар, атаулы әлеуметтік көмек және төлемдердің басқа да түрлері бойынша консультативтік қызмет көрсетуді көздейді, қорғаншылықты қамқоршылықты ресімдеу, арнайы түзету ұйымдарына, халықты әлеуметтік қорғау мекемелеріне орналастыруды жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттың еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4-параграф «Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгеруші»
9. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 6, ҰБШ бойынша – 6;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1228 – «Халыққа әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету саласының ұйымдарындағы мамандырылған бөлімшелердің (қызметтердің) басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгеруші;

4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
общее руководство работой отдела социальной помощи на дому и обеспечение проведение работы по выявлению и учету проживающих на территории действия отделения граждан, оказавшихся в трудной жизненной ситуации и семей, нуждающихся в социальном обслуживании;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы заведующего отделом социальной помощи на дому» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Начальник структурного подразделения организации
социальной защиты»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 7, по ОРК – 7;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1143 – «Руководители гуманитарных и других специальных организаций»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник структурного подразделения организации социальной защиты;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
общее руководство работой структурного подразделения и осуществление подготовки планов работы, определяет конкретные направления деятельности работников подразделения;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника структурного подразделения организации социальной защиты» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
11. Перечень единиц ПС приведен в приложение 3 к настоящему ПС и содержит шрифт и наименование единиц ПС.
5. Описание единиц ПС
12. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
13. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
14. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренных в приложении 3 настоящего ПС.

4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің жұмысын жалпы басқаруды жүзеге асыруды көздейді және бөлімшенің жұмыс істейтін аумағында тұратын өмірлік қиын жағдайда қалған және әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж азаматтарды анықтау және есепке алу жұмысын жүргізуді қамтамасыз етедіу жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлім меңгерушісінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
5-параграф «Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің бастығы»
10. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 7,ҰБШ бойынша – 7;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1143 – «Гуманитарлық және басқа да арнайы ұйымдардың басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгеруші;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
құрылымдық бөлімшенің жұмысын жалпы басқаруды жүзеге асыруды және жұмыс жоспарларын даярлауды жүзеге асыруды көздейді, бөлімше қызметкерлері қызметінің нақты бағыттарын жүзеге асыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімше бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
11. КС бірліктерінің тізімі осы КС 2-қосымшасында көрсетілген және КС бірліктерінің шрифті мен атауынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
12. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында көрсетілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
13. Кәсіби даярлықты бағалау және мамандардың біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы КС негізінде сертификаттар береді.
14. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері осы КС 3-қосымшада көзделген сертификатты алу үшін игеру қажет болатын КС бірліктерінің тізбесіне сәйкес айқындалады.

7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
15. Разработчиком ПС является Республиканское государственное коммунальное предприятие «Республиканский научно-исследовательский институт по охране труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан».
16. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
«Оказание социальной помощи на дому»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
15. КС әзірлеушісі «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институты» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны болып табылады.
16. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында көрсетілген.
«Үйде әлеуметтік көмек көрсету»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің түрлері (кәсібі)
Р/с №
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісін ескергендегі кәсіптердің атауы

ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания
Социальный работник по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
Рабочий бюро бытовых услуг
4-5
-
2
Социальный работник по уходу за престарелыми и инвалидами
4-5
-
3
Консультант по социальной работе
Консультант по социальной работе
5
-
4
Заведующий отделом социальной помощи на дому
Начальник хозяйства
6
-
5
Начальник структурного подразделения организации социальной защиты
7
-
Примечание: ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
Приложение 2
к профессиональному стандарту
«Оказание социальной помощи на дому»
1. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы социального работника по
уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с
психоневрологическими заболеваниями
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Социальный работник по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) или основное среднее образование и сертификат по социальной подготовке.
Не требуется
4
(II категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское).
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
4
(I категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское).
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года.
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское).
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 2 лет.
Социальный работник по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Не требуется
5
(II категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Опыта работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
5
(I категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Опыт работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 1 года.
5
(высшей категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Опыт работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 2 лет.

01-2005 ҚР МС сәйкес кәсіптердің атауы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разряд
1
Тұратын жерін қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтерді ұсыну
Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Тұрмыстық қызметтер бюросының жұмысшысы
4-5
-
2
Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер
4-5
-
3
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
5
-
4
Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгерушісі
Шаруашылық бастығы
6
-
5
Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің бастығы
7
-
Ескертпе: БТБА - Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
«Үйде әлеуметтік көмек көрсету»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1. Ықтимал жұмыс орындары. Психоневрологиялық аурулары бар
мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді күту
жөніндегі әлеуметтік қызметкердің еңбек жағдайларына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі біліктілігі орташа дәрежелі әлеуметтік қызметкер
4
(санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім немесе негізгі орта білім және әлеуметтік даярлық жөніндегі сертификат
Талап етілмейді
4
(II cанаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
4
(I санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 1 жыл
4
(жоғарғы санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл
Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі біліктілігі жоғары дәрежелі әлеуметтік қызметкер
5
(санаты жоқ)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5
(II санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
5
(I санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 1 жыл
5
(жоғарғы санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық, педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл

2. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы социального
работника по уходу за престарелыми и инвалидами
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Социальный работник по уходу за престарелыми и инвалидами среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) или основное среднее образование и сертификат по социальной подготовке.
Не требуется
4
(II категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское).
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
4
(I категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское).
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года.
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское).
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 2 лет.
Социальный работник по уходу за престарелыми и инвалидами высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Не требуется
5
(II категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Опыта работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
5
(I категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Опыт работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 1 года.
5
(высшей категории)
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, медицинское, экономическое, психологическое, педагогическое).
Опыт работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 2 лет.
3. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы консультанта по
социальной работе
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Консультант по социальной работе высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее (или послевузовское) (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Не требуется
5
(II категории)
Высшее (или послевузовское) (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года
5
(I категории)
Высшее (или послевузовское) (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
5
(высшей категории)
Высшее (или послевузовское) (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет

2. Ықтимал жұмыс орындары. Қарттар мен мүгедектерді күту
жөніндегі әлеуметтік қызметкердің еңбек жағдайларына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі біліктілігі орташа дәрежелі әлеуметтік қызметкер
4
(санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім немесе негізгі орта білім және әлеуметтік даярлық жөніндегі сертификат
Талап етілмейді
4
(II санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
4
(I санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 1 жыл
4
(жоғарғы санатты)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл
Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі біліктілігі жоғары дәрежелі әлеуметтік қызметкер
5
(санаты жоқ)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5
(II санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
5
(I санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 1 жыл
5
(жоғарғы санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл
3. Ықтимал жұмыс орындары. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі
консультанттың еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі біліктілігі жоғары дәрежелі консультант
5
(санаты жоқ)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5
(II санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде
1 жыл
5
(I санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде
2 жыл
5 (жоғарғы санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде
3 жыл

4. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы заведующего
отделом социальной помощи на дому
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее (или послевузовское) (социальное, медицинское, педагогическое, экономическое, юридическое) образование.
Опыт работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 3 лет.
5. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы начальника структурного
подразделения организации социальной защиты
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
Высшее (или послевузовское) (социальное, экономическое, юридическое, медицинское, педагогическое) образование.
Опыт работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 3 лет.
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Оказание социальной помощи на дому»
Перечень единиц ПС
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Социальный работник
по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с
психоневрологическими заболеваниями»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Социальная реабилитация детей-инвалидов и инвалидов старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
Ф 2
Организация досуга ребенка и лиц старше 18 лет
Ф 3
Содействие в оформлении документов
Ф 4
Содействие в выделении нуждающимся семьям социальной помощи
2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Социальный
работник по уходу за престарелыми и инвалидами»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация ухода за престарелыми и инвалидами
Ф 2
Содействие получению медицинской и других видов социальной помощи
Ф 3
Содействие в оформлении документов
Ф 4
Содействие привлечению внебюджетных средств для оказания социальной помощи
3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Консультант по
социальной работе»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Оказание консультационных и специальных социальных услуг
Ф 2
Проведение работ по совершенствованию оказываемых консультационных и социальных услуг.

4. Ықтимал жұмыс орындары. Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек
бөлім меңгерушісінің еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6
Жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық, экономикалық, заң) білім
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында немесе экономикалық қызмет түріндегі ұйымның тиісті бейіні лауазымдарында жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
5. Ықтимал жұмыс орындары. Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық
бөлімше бастығының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық, экономикалық, заң) білім
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында немесе экономикалық қызмет түріндегі ұйымның тиісті бейіні лауазымдарында жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
«Үйде әлеуметтік көмек көрсету»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізбесі
1. «Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және
18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік
қызметкер» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедек балаларды әлеуметтік оңалту
Ф 2
Баланың және 18 жастан асқан адамның бос уақытын ұйымдастыру
Ф 3
Құжаттарды ресімдеуге жәрдемдесу
Ф 4
Мұқтаж отбасыларға әлеуметтік көмек бөлуге жәрдемдесу
Ескерте: Ф-функция
2. «Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік
қызметкер» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Қарттар мен мүгедектерге күтім жасауды ұйымдастыру
Ф 2
Медициналық және әлеуметтік көмектің басқа түрлерін алуға жәрдемдесу
Ф 3
Құжаттарды ресімдеуге жәрдемдесу
Ф 4
Әлеуметтік көмек көрсету үшін бюджеттен тыс қаражаттарды тартуға жәрдемдесу
3. «Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант» еңбек
қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Консультациялық және арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету
Ф 2
Көрсетілетін консультациялық және әлеуметтік қызметтерді жетілдіру жөнінде жұмыстар жүргізу

4. Вид трудовой деятельности (профессии) «Заведующий отделом
социальной помощи на дому»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Учет граждан нуждающихся в социальной помощи
Ф 2
Организация работ по обследованию материально-бытовых условий социально уязвимых слоев населения
Ф 3
Руководство работой подразделения и контроль за качеством оказываемых социальных услуг
Ф 4
Содействие в определении нуждающихся лиц в организации реабилитации.
Ф 5
Содействие привлечению внебюджетных средств для оказания социальной помощи
5. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник
структурного подразделения организации социальной защиты»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация социальной поддержки нуждающимся лицам
Ф 2
Разработка необходимой документации по оказанию социальных услуг
Ф 3
Контроль ведения базы данных оказываемых услуг
Ф 4
Организация и повышение эффективности деятельности подразделения
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Оказание социальной помощи на дому»
Описание единиц ПС (функциональная карта)
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Социальный работник
по уходу за детьми-инвалидами и инвалидами старше 18 лет с
психоневрологическими заболеваниями»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Выявление детей-инвалидов и инвалидов старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями.
Предоставление помощи лицам, нуждающимся в посторонней помощи: обучение детей и лиц старше 18 лет навыкам самообслуживания, поведения, самоконтроля и общения.
Реализация реабилитационных мероприятий.
Применение современных технологий для формирования и предоставления услуг соответствующего требованиям.
Методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, методы анализа статистических данных о количестве детей-инвалидов и инвалидов старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями. Формы и методы обучения навыкам самообслуживания, поведения, самоконтроля и общения. Практические навыки общего ухода за больным, методы и приемы, способствующим развитию ребенка, двигательные и социальные навыки. Санитарно-гигиенические требования по уходу за детьми и лицом старше 18 лет в домашних условиях.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем; способность находить решения поставленных задач и готовность нести за них ответственность.
Ф 2
Приобщение детей и подростков к культурным, духовно-нравственным ценностям, к здоровому образу жизни.
Нормативные документы по организации социальных услуг гражданам. Формы и методы социокультурной реабилитации.
Ф 3
Оформление опеки, попечительства, определение в дома-интернаты, территориальные центры и др.
Правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, нормативно-правовые акты, регулирующие порядок оформления опеки, попечительства, определения в дома-интернаты.
Ф 4
Оформление пособий, адресной социальной помощи, другой гуманитарной помощи за счет средств благотворительных фондов, спонсоров, иных источников.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.

4. «Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгеруші»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Әлеуметтік көмекке мұқтаж азаматтарды есепке алу
Ф 2
Халықтың әлеуметтік осал топтарының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Ф 3
Көрсетілген әлеуметтік қызметтің сапасын бақылау және бөлімшелердің жұмыстарына басшылық ету
Ф 4
Оңалтуды ұйымдастыруға мұқтаж адамдарды айқындауға жәрдемдесу
5. «Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің бастығы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Мұқтаж адамдарды әлеуметтік қолдауды ұйымдастыру
Ф 2
Әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі қажетті құжаттамаларды әзірлеу
Ф 3
Көрсетілетін қызметтердің дерекқорға енгізілуін бақылау
Ф 4
Бөлімше қызметін ұйымдастыру және оның тиімділігін арттыру
«Үйде әлеуметтік көмек көрсету»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық картасы) 1. «Психоневрологиялық аурулары бар мүгедек балаларды және
18 жастан асқан мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік
қызметкер» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Психоневрологиялық ауруға шалдыққан мүгедек балаларды және 18 жастан асқан мүгедектерді анықтау.
Бөгде адамның көмегіне мұқтаж адамдарға көмек көрсету: балаларды және 18 жастан асқан адамдарды өз-өзіне қызмет көрсету, өзін-өзі ұстау, өзін-өзі бақылау және қарым-қатынас дағдыларына үйрету.
Оңалту шараларын жүзеге асыру.
Тиісті талаптарға сай қызмет қалыптастыруда және ұсынуда заманауи технологияларды қолдану.
Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдісі, мүгедек-балалар және психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектер саны туралы статистикалық мәліметтерді талдау әдістері.
Өз-өзіне қызмет көрсету, өзін-өзі ұстау, өзін-өзі бақылау және қарым-қатынас дағдыларына үйрету әдістері және жолдары.
Баланың әлеуметтік және қозғалу дағдысын дамытуға септігін тигізетін әдістер және тәсілдер, науқасты жалпы күтудiң практикалық дағдылары.
Үй жағдайындағы 18 жастан асқан адамдарды және балаларды күту жөнінде санитарлық-гигиеналық талаптар.
Басшы белгілеген мақсаттар және тәсілдерге сүйене отырып, өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, қойылған міндеттердің шешімін таба білу және олар үшін жауапкершілік алуға дайындық.
Ф 2
Балалар мен жасөспірімдерді мәдени, рухани-адамгершілік құндылықтарына баулу, салауатты өмір сүруге бейімдеу.
Азаматтарға әлеуметтік қызметті ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттар.
Әлеуметтік-мәдени оңалту әдістері және нысандары.
Ф 3
Қорғаншылықты, қамқоршылықты ресімдеу, интернат-үйлерге, аумақтық орталықтарға және т.б. орналастыру.
Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі және қамқоршылықты, қорғаншылықты ресімдеу, интернат-үйлерге орналастыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Жәрдемақы, атаулы әлеуметтік көмек, қайырымдылық қорлары, демеушілер, өзге де қаржыландыру көздерінің қаражаты есебінен, басқа да гуманитарлық көмекті ресімдеу.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақы түрлері мен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек беру тәртібі, сондай-ақ басқа да нормативтік құқықтық актілері.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ереже талаптары.

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Социальный
работник по уходу за престарелыми и инвалидами»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Выявление одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан, нуждающихся в посторонней помощи.
Содействие в обеспечении престарелых и инвалидов продуктами питания, горячими обедами, промышленными и хозяйственными товарами первой необходимости, медикаментами по рецептам врача.
Применение современных технологий для формирования и предоставления услуг соответствующего требованиям;
Оказание доврачебной медицинской помощи в случае необходимости.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан.
Условия и уровень жизнедеятельности различных социальных категорий и групп населения.
Способы поддержания жизненно важных функций организма до момента оказания квалифицированной медицинской помощи.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем; способность находить решения для поставленных задач и готовность нести за них ответственность; за результаты своей работы.
Ф 2
Обеспечение престарелых и инвалидов необходимой медицинской, протезно-ортопедической и других видов социальной помощи.
Осуществление взаимодействия с организацией здравоохранения и другими организациями по оказанию социальной помощи.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты определяющий порядок предоставления социальной помощи.
Ф 3
Оформление опеки, попечительства, определение в дома-интернаты или территориальные центры и другие виды помощи.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты регулирующие порядок оформления опеки, попечительства, определения в дома-интернаты
Ф 4
Привлечение спонсорской помощи от предприятий торговли, общественного питания, коммунального хозяйства и других заинтересованных лиц.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты.
Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.

2. «Қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі әлеуметтік
қызметкер» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Бөгде адамның көмегіне мұқтаж жалғызілікті қарттар мен жұмысқа жарамсыз азаматтарды анықтау.
Мүгедек және қарттарды дәрігердің рецепті бойынша күнделікті дәрі-дәрмекпен, қажетті шаруашылық тауарлар және өнеркәсіптік, түскі ыстық тамақ, азық-түлікпен қамтамасыз ету.
Талаптарға сай тиісті қызметтерді қалыптастыру және көрсету үшін заманауи технологияны қолдану.
Қажетті жағдайда алғашқы дәрiгер келгенге дейiн көмек көрсету.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі Халық топтары және әр түрлі әлеуметтік санаттарының тіршілік тынысының деңгейі және жағдайлары.
Білікті медициналық көмек көрсеткенге дейін өмірлік маңызды ағза функцияларын қолдау тәсілдері.
Басшы белгілеген мақсаттар мен тәсілдерге сүйене отырып өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, қойылған міндеттердің шешімін таба білу және олар үшін жауапкершілік алуға дайындық.
Ф 2
Қарттар мен мүгедектерді қажетті медициналық протездік-ортопедиялық және әлеуметтік көмектің басқа да түрлерімен қамтамасыз ету.
Денсаулық сақтау ұйымдарымен және әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі, сондай-ақ өзге де әлеуметтік көмекті ұйымдастыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер.
Ф 3
Қамқоршылықты, қорғаншылықты ресімдеу, интернат-үйлерге және аумақтық орталықтарға орналастыру және басқа көмек түрлері.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақы түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі және қорғаншылықты, қамқоршылықты, интернат үйлеріне айқындау тәртібін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Сауда, қоғамдық тағамтану, коммуналдық шаруашылық кәсіпорындарын және басқа да мүдделі адамдарды демеушілік көмекке тарту.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақы түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі, сондай-ақ өзге де әлеуметтік көмекті ұйымдастыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ереже талаптары.

3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Консультант по
социальной работе»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Разъяснение прав и обязанностей граждан в области предоставления социальной помощи.
Привлечение к реализации специальных социальных услуг необходимых специалистов из других учреждений социальной защиты.
Разработка индивидуального плана работы по оказанию специальных социальных услуг в условиях ухода на дому.
Оказание разносторонней помощи отдельным лицам и семьям, находящимся в трудной жизненной ситуации: определение конкретных видов и форм социально- педагогических, социально-психологических, социально- медицинских, социально-правовых и иных социальных услуг отдельным лицам и семьям, находящимся в трудной жизненной ситуации, нуждающимся в социальной поддержке.
Конвенции о правах инвалидов и ребенка, методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, виды государственных пособиях семьям, имеющим детей, а также другие нормативные правовые акты по организации социальной помощи населению.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем; Способность находить решения для поставленных задач и готовность нести за них ответственность; Ответственность за результаты своей работы.
Ф 2
Применение передового отечественного и международного опыта в сфере социальной защиты.
Внедрение в практику новых форм и методов оказания социальной помощи в зависимости от характера нуждаемости отдельных лиц и их семей в социальной поддержке и местных социально-экономических условий, национальных традиций.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты.
Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.
4. Вид трудовой деятельности (профессии) «Заведующий отделом
социальной помощи на дому»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Формирование базы данных лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации и семей, нуждающихся в социальном обслуживании и помощи
Виды государственных пособиях семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты регулирующие оказания социальной помощи
Способность находить организационно-управленческие решения поставленных задач, готовностью нести за них ответственность.
Способность организовывать свою деятельность и деятельность других.
Эффективное решение конфликтов.
Ф 2
Обследование материально-бытовых условий одиноких престарелых и инвалидов, нетрудоспособных граждан, семей, воспитывающих детей- инвалидов, с целью установления потребности, определения видов и форм социальной помощи
Условия и уровень жизнедеятельности различных социальных категорий и групп населения
Ф 3
Руководство и организация работы сотрудников. Определение соответствия качества и объема социальных услуг предъявляемым требованиям, исходя из потребностей обслуживаемых граждан.
Внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы, направленных на дальнейшее повышение эффективности оказания специальных социальных услуг населению.
Принятие мер по улучшению эффективности деятельности подразделения.
Осуществление мероприятий по повышению профессионального уровня работников подразделения
Порядок предоставления государственной адресной социальной помощи и методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, а также иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы предоставления различных видов социальных услуг
Ф 4
Определение потребности лиц, относящихся к социально-уязвимым слоям населения, в реабилитации в медицинских учреждениях или в специальных коррекционных учреждениях.
Направление нуждающихся лиц в организации реабилитации, функционирующих в условиях стационара, полустационара, временного пребывания.
Виды государственных пособиях семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты регулирующие оказания социальной помощи
Ф 5
Привлечение спонсорской помощи от предприятий торговли, общественного питания, коммунального хозяйства и других заинтересованных лиц.
Виды государственных пособиях семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативно-правовые акты регулирующие оказания социальной помощи.
Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности

3. «Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Азматтардың әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы құқықтары мен міндеттерін түсіндіру.
Басқа да әлеуметтік қорғау мекемелерінен қажетті мамандарды, арнаулы әлеуметтік қызметтерді жүзеге асыруға тарту.
Үйден күтім жасау жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі жұмыстың жеке жоспарын әзірлеу.
Өмірлік қиын жағдайдағы адамдарға, отбасыларға жан-жақты көмек көрсету: әлеуметтік қолдауды қажет ететін өмірлік қиын жағдайдағы отырған адамдарға, отбасыларға әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-медициналық, әлеуметтік-құқықтық және басқа да нақты әлеуметтік қызмет түрлерін және үлгілерін айқындау.
Мүгедектер мен балалар құқықтары туралы конвенция, кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдістері, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды ұсыну тәртібі, сондай-ақ өзге де халыққа әлеуметтік көмек ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
Басшы белгілеген мақсаттар және тәсілдерге сүйене отырып өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, қойылған міндеттердің шешімін таба білу және олар үшін жауапкершілік алуға дайындық. Өз жұмысының нәтижелеріне жауапкершілік
Ф 2
Әлеуметтік қорғау саласында халықаралық және отандық озық тәжірибелерді қолдану.
Ұлттық дәстүр, жергілікті әлеуметтік-экономикалық жағдай және әлеуметтік қолдауда жекелеген адамдардың және олардың отбасыларының мұқтаждығына қарай әлеуметтік көмек көрсетудің жаңа әдістері мен нысандарын тәжірибеге енгізу.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі сондай-ақ өзге де әлеуметтік көмекті ұйымдастыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ереже талаптары.
4. «Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімінің меңгерушісі»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Өмірлік қиын жағдайдағы адамдардың және әлеуметтік көмекке және күтімге мұқтаж отбасылардың дерекқорын қалыптастыру.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі, сондай-ақ өзге де әлеуметтік көмекті ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Қойылған міндеттерге ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімін таба білу және оларға жауапты болу дайындығы.
Өзінің және басқалардың қызметін ұйымдастыру қабілеті.
Жанжалдарды тиiмдi шешу.
Ф 2
Әлеуметтік көмектің түрлерін және үлгілерін анықтау және сұранысын белгілеу мақсатында жалғыз басты қарттардың және мүгедектердің, еңбекке жарамсыз азаматтардың, мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасылардың, материалдық-тұрмыстық жағдайларын зерттеу.
Халықтың әртүрлі әлеуметтік санаттары мен топтарының тіршілік тынысының деңгейі және жағдайлары.
Ф 3
Қызметкерлердің жұмыстарын басқару және ұйымдастыру.
Қызмет көрсетілетін азаматтардың қажеттілігі негізінде әлеуметтік қызмет сапасы мен көлемінің көрсетілетін талаптарға сәйкестігін айқындау.
Халыққа арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету тиімділігін одан әрі арттыруға бағытталған қолдағы бар ұйымдастырушылық нысандары және жұмыс істеу әдістерін енгізу.
Бөлімше қызметінің тиімділігін жақсарту жөнінде шаралар қолдану.
Бөлімше қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыру жөнінде іс-шараларды жүзеге асыру.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі және кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдістері, сондай-ақ өзге әртүрлі әлеуметтік қызмет көрсету мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын адамдардың медициналық мекемелерде немесе арнайы түзету мекемелерінде оңалту қажеттілігін айқындау.
Мұқтаж адамдарды стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында жұмыс істейтін оңалту ұйымдарына жіберу.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі, сондай-ақ өзге де әлеуметтік көмекті ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Ф 5
Сауда, қоғамдық тағамтану, коммуналдық шаруашылық кәсіпорындарын және басқа да мүдделі адамдарды демеушілік көмекке тарту.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі, сондай-ақ өзге де әлеуметтік көмекті ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ереже талаптары.

5. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник
структурного подразделения организации социальной защиты»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Рассмотрение заявлений лиц, нуждающихся в социальной поддержке.
Определение потребности лиц в медицинских, педагогических, психологических, социально-бытовых и других услугах с учетом индивидуальных характеристик.
Определение конкретных форм и видов помощи, Периодичности ее предоставления.
Взаимодействие с организациями по оказанию услуг.
Конвенции ООН о правах инвалидов и ребенка, виды государственной адресной социальной помощи и методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, порядок предоставления специальных социальных услугах, а также иные нормативные правовые акты, регулирующие деятельность организации социальной защиты.
Способность организовать и спланировать собственную деятельность и деятельность других, эффективное использование рабочего времени, способность выстраивания последовательности выполнения отдельных задач в зависимости от их срочности и важности, инициативность, оперативность в решении проблем, умение быстро выбрать главное и сконцентрироваться на нем.
Ф 2
Разработка документации с применением передового отечественного и зарубежного опыта в сфере социальной поддержки
Виды государственной адресной социальной помощи и методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, порядок предоставления специальных социальных услугах, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан. Формы и методы оказания специальных социальных услуг
Ф 3
Контроль формирования банка данных о нуждающихся в социальной поддержке граждан.
Контроль дифференцированного учета лиц, нуждающихся в социальной поддержке в зависимости от видов и форм требуемой помощи.
Представление статистических сведений в уполномоченные органы.
Виды государственной адресной социальной помощи и методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, порядок предоставления специальных социальных услугах, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан. Формы и методы оказания специальных социальных услуг
Ф 4
Постановка задач в работе подразделения, координация и контроль их осуществления,
периодическое отслеживание темпов выполнения работы, при необходимости ее корректировка, чтобы уложиться в срок;
Поиск новых форм и методов работы, помощь подчиненным, их обучение,
Осуществление мероприятий по повышению профессионального уровня работников подразделения.
Применение новейших технологий в работе подразделения: освоение и внедрение в практику новых современных средств и методов оказания социальных услуг
Виды государственной адресной социальной помощи и методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями, порядок предоставления специальных социальных услугах, правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан. Формы и методы оказания специальных социальных услуг. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.
Приложение 5
к профессиональному стандарту
«Оказание социальной помощи на дому»
Лист согласования
п/п
Название организации
Дата согласования
1
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
2
Федерация профсоюзов Республики Казахстан
3
Республиканское государственное коммунальное предприятие
«Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан»
Настоящий ПС зарегистрирован __________________________________
_______________________________________________________________
Внесен в Реестр ПС рег. № _________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата __________________________
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 690
Профессиональный стандарт
«Организация услуг по выплате пенсий и пособий»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Организация услуг по выплате пенсий, пособий и социальных выплат» (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:

5. «Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің бастығы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Әлеуметтік қолдауға мұқтаж адамдардың өтініштерін қарау.
Жеке сипаттамаларын ескере отырып адамдардың медициналық, педагогикалық, психологиялық, әлеуметтік-тұрмыстық және басқа да қызметтерге қажеттілігін айқындау.
Көмектің нақты түрлері мен нысандарын айқындау, оларды көрсету кезеңдері.
Қызмет көрсету жөніндегі ұйымдармен өзара байланыс.
Мүгедектер мен балалар құқықтары туралы конвенция, кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдістері, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды ұсыну тәртібі, сондай-ақ өзге де халыққа әлеуметтік көмек ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
Өзінің және басқалардың қызметін ұйымдастыру, жоспарлау қабілеті, жұмыс уақытын тиімді пайдалану, маңыздылығы мен жеделдігіне байланысты жеке міндеттерді ретімен орындау қабілеттілігі, мәселелерді шешуде бастамашылық, жеделдік, ең бастысын іріктей және соған жұмыла білу
Ф 2
Әлеуметтік қолдау саласында шетелдік және отандық озық тәжірибені қолдана отырып құжаттамаларды әзірлеу.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету түрлері және кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдістері, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі ережесі.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету әдістері және нысандары.
Ф 3
Әлеуметтік қолдауға мұқтаж азаматтар туралы дерекқор қалыптастыруды бақылау.
Қажетті көмектің түрі мен нысанына байланысты әлеуметтік қолдауға мұқтаж адамдарға сараланған есеп жүргізуді бақылау.
Уәкілетті органдарға статистикалық мәліметтерді ұсыну.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету түрлері және кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдістері, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету бойынша ережесі.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету әдістері және нысандары.
Ф 4
Бөлімше жұмысында міндеттер қою, олардың жүзеге асырылуын үйлестіру және бақылау, атқарылып жатқан жұмыстың қарқынын, мерзімін қадағалау, уақытынан асырмау үшін қажетіне қарай түзету.
Жұмыстың жаңа нысандары мен әдістерін іздеу, қол астындағыларға көмектесу, оларды оқыту.
Бөлімше қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыру жөнінде шараларды іске асыру.
Бөлімше қызметінде жаңа технологияларды қолдану: әлеуметтік қызмет көрсету әдістері және тәжірибеге заманауи жаңа құралдарды енгізу және меңгеру.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету түрлері және кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу әдістері, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тәртібі, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету бойынша ережесі.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету әдістері және нысандары. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ереже талаптары.
«Үйде әлеуметтік көмек көрсету»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Р/с
Ұйымның атауы
Келісілген күні
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
2
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы
Осы КС ____________________________________________________________
_________________________________________________________ тіркелді
КС тізіліміне енгізілді, тіркеу №_________________,
Хат (хаттама) № _______________ Күні _____________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығына
2-қосымша
«Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі қызметтерді
ұйымдастыру» кәсіби стандарты 1. Жалпы ережелер
1. «Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі қызметтерді ұйымдастыру» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды және ол мыналарға:

10) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда.
2. Паспорт ПС
4. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее-ГК РК 03-2007) «84.30 Деятельность в области обязательного социального страхования»;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): организация и обеспечение пенсионных и социальных выплат, в том числе из государственного фонда социального страхования;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС;
5. Требования ПС относятся к следующим профессиям в данной области:
специалист организации по выплате пенсий и пособий;
директор (начальник) структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий;
директор организации по выплате пенсий и пособий.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Специалист организации по выплате пенсий и пособий»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3443 – «Государственные служащие по социальному и пенсионному обеспечению»;
3) возможные наименования должности (профессии): специалист (ведущий, главный, старший) государственного центра по выплате пенсий, инспектор (средний персонал) в организациях по пенсионному обеспечению;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
организация и обеспечение пенсионных выплат и государственных пособий, социальных выплат, в том числе из государственного фонда социального страхования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы специалиста организации по выплате пенсий и пособий» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Начальник отдела организации по выплате пенсий и
пособий»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6, по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1228 – «Руководители специализированных подразделений (служб) в организациях сферы социально-бытового обслуживания населения»;

10) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау.
2. КС паспорты
4. КС төлқұжаты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МС) «84.30 Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы қызмет»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, оның ішінде мемлекетік әлеуметтік сақтандыру қорынан ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
3) еңбек қызметінің түрлері, кәсіптері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада көрсетілген;
5. КС талаптары осы саладағы мынадай кәсіптерге қатысты:
зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның маманы;
зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның (департаменттің, басқарманың, бөлімшенің, бөлімнің) құрылымдық бөлімшесінің директоры (бастығы);
зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның директоры.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсібінің) карточкасы
1-параграф «Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі
ұйымның маманы»
6. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3443 – «Әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі мемлекеттік қызметшілер»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтың (жетекші, бас, аға) маманы, зейнетақымен қамсыздандыру ұйымдарындағы инспектор (орта персонал);
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
зейнетақы, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан ұйымдастыруды және қамтамасыз етуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым маманның еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
2-параграф «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі
ұйым бөлімінің бастығы»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 6, ҰБШ бойынша – 6;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1228 – «Халыққа әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету саласының ұйымдарындағы мамандырылған бөлімшелердің (қызметтер) басшылары»;

3) возможные наименования должности (профессии): начальник отдела организации по выплате пенсий и пособий;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
руководство деятельностью структурного подразделения и осуществление работ по организации выплаты пенсий, пособий, социальных выплат;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника отдела по выплате пенсий и пособий» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Директор организации по выплате пенсий и пособий»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 7, по ОРК – 7;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1143 – «Руководители гуманитарных и других специальных организаций»;
3) возможные наименования должности (профессии): директор (начальник) структурного подразделения (отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий.
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
руководство в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации по выплате пенсий и пособий;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы директора организаций по выплате пенсий и пособий» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
9. Перечень единиц ПС приведен в приложение 3 к настоящему ПС и содержит шрифт и наименование единиц ПС.
5. Описание единиц ПС
10. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
11. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
12. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.

3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым бөлімінің бастығы;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
құрылымдық бөлімшенің қызметін басқаруды көздейді және зейнетақы, жәрдемақы, әлеуметтік төлемдерді төлеуді ұйымдастыру жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым бөлім бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
3-параграф «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі
ұйымның директоры»
8. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 7, ҰБШ бойынша – 7;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1143 – «Гуманитарлық және басқа арнайы ұйымдардың басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, бөлімшенің, бөлімнің) директоры (басшысы);
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
заңнамаға сәйкес зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық етуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым директорының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
9. КС бірліктерінің тізімі осы КС 2-қосымшасында көрсетілген және КС бірліктерінің шрифті мен атауынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
10. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында көрсетілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
11. Кәсіптік даярлықты бағалау және мамандардың біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы КС негізінде сертификаттар береді.
12. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері осы КС 3-қосымшада көзделген сертификатты алу үшін игеру қажет болатын КС бірліктерінің тізбесіне сәйкес айқындалады.

1. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы специалиста организации
по выплате пенсий и пособий
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Государственные учреждения, государственные предприятия
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Специалист организации по выплате пенсий и пособий среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование.
Не требуется
4
(второй категории)
Техническое и профессиональное (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование.
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории в системе занятости не менее 1 года или по соответствующей специальности не менее 3 лет.
4
(первой категории)
Техническое и профессиональное (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование.
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории в системе занятости не менее 2 лет или по соответствующей специальности не менее 4 лет.
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование.
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории в системе социального обеспечения и занятости не менее 3 лет или по соответствующей специальности не менее 5 лет.
Специалист организации по выплате пенсий и пособий высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее или послевузовское (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование
Не требуется
5
(второй категории)
Высшее или послевузовское (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста без категории в системе социального обеспечения или занятости не менее 1 года или по соответствующей специальности не менее 3 лет.
5
(первой категории)
Высшее или послевузовское (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста второй категории в системе социального обеспечения или занятости не менее 2 лет или по соответствующей специальности не менее 4 лет.
5
(высшей категории)
Высшее или послевузовское (социальное, экономическое, финансовое, гуманитарное, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста первой категории в системе социального обеспечения или занятости, не менее 3 лет или по соответствующей специальности не менее 5 лет.

1. Ықтимал жұмыс орындары. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу
жөніндегі ұйым маманының еңбек жағдайларына, біліміне және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның біліктілігі орташа дәрежелі маманы
4
(санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
4
(екінші санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі орташа дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл
4
(бірінші санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі орташа дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл
4
(жоғарғы санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі орташа дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл
Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның біліктілігі жоғары дәрежелі маманы
5
(санаты жоқ)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5
(екінші санаттағы)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
әлеуметтік қамсыздандыру немесе жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 3 жыл
5
(бірінші санаттағы)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
әлеуметтік қамсыздандыру немесе жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 4 жыл
5
(жоғарғы санаттағы)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (әлеуметтік, экономикалық, қаржы, гуманитарлық, педагогикалық) білім
әлеуметтік қамсыздандыру немесе жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл

2. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы начальника отдела по
организации выплаты пенсии и пособий
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Государственные учреждения, государственные предприятия
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности
Опыт работы в системе социального обеспечения не менее 3 лет.
3. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы директора организации по
выплате пенсии и пособий
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Государственные учреждения, государственные предприятия
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
7
Высшее (или послевузовское) (социальное, финансовое, экономическое, юридическое) образование
Опыт работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по выплате пенсий,
пособий и социальных выплат»
Перечень единиц ПС
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист по выплате
пенсий и пособий»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Осуществлять прием и проверку комплектности документов для передачи их уполномоченному органу по назначению социальных выплат, а также пастановка на выплату
Ф 2
Консультация граждан по социальным вопросам
Ф 3
Принятие меры по недопущению переплат сумм социальных выплат
Ф 4
Обеспечение достоверного учета назначенных социальных выплат
2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник отдела по
организации выплаты пенсии и пособий»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение назначения пенсий, пособий и социальных выплат, в том числе из государственного фонда социального страхования и их выплату
Ф 2
Руководство работой отдела
Ф 3
Консультация граждан
Ф 4
Взаимодействие с организациями, обмен информацией
3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор организации
по выплате пенсии и пособий»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство деятельностью предприятия
Ф 2
Обеспечение формирования отчетности
Ф 3
Назначение социальных выплат
Ф 4
Контроль уровня квалификации сотрудников организации
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по выплате пенсий,
пособий и социальных выплат»
Описание единиц ПС (функциональная карта)

2. Ықтимал жұмыс орындары. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу
жөніндегі ұйым бөлім бастығының еңбек жағдайларына, біліміне
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім
Әлеуметтік салаларында жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
3. Ықтимал жұмыс орындары. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу
жөніндегі ұйым директорының еңбек жағдайларына, біліміне және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) (әлеуметтік, қаржы, экономикалық, заң) білім
Басшы лауазымдарында жұмыс тәжірбиесі кемінде 5 жыл
«Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі
қызметтерді ұйымдастыру» кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізбесі
1. «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымының маманы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау жөніндегі уәкiлеттi органға беру үшiн құжаттарды қабылдау және толықтылығын тексеруді, сондай-ақ төлемді орнатуды жүзеге асыру
Ф 2
Азаматтарға әлеуметтік мәселер бойынша консультатция беру
Ф 3
Әлеуметтік төлемдер сомаларының артық төленуіне жол бермеу шараларын қабылдау
Ф 4
Тағайындалған әлеуметтік төлемдер есептілігінің дұрыстығын қамтамасыз ету
Ескерте: Ф-функция
2. «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым бөлімінің
бастығы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Әлеуметтік төлемдерді, жәрдемақыларды және зейнетақыларды, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін тағайындауды қамтамасыз ету
Ф 2
Бөлім жұмысын басқару
Ф 3
Азаматтарға консультация беру
Ф 4
Ұйымдармен өзара іс-қимылы, ақпарат алмасу
3. «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның директоры»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Кәсіпорынның қызметіне басшылық
Ф 2
Есеп беруді қалыптастыруды қамтамасыз ету
Ф 3
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау
Ф 4
Ұйым қызметкерлерінің біліктілік деңгейін бақылау
«Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі
қызметтерді ұйымдастыру» кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық картасы)

1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист по выплате
пенсий и пособий»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Рассмотрение заявлений и документов.
Определение вида пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из государственного фонда социального страхования предоставляемых отдельным гражданам и социальным группам.
Определение размера пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из государственного фонда социального страхования.
Формирование макета дел получателей социальных выплат
Виды и размеры пенсии, других социальных выплат и пособий.
Порядок формирования и оформления макетов дел получателей пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем; способность находить решения поставленных задач и готовность нести за них ответственность
Ф 2
Разъяснение прав и обязанностей граждан относительно действующего пенсионного законодательства, социального страхования и иных нормативно-правовых актов по социальному обеспечению граждан
Виды государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, порядок назначения специальных государственных пособии и государственных специальных пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, виды государственных пособии семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении
Ф 3
Обеспечение взаимодействия с организациями, выплачивающими пенсии и пособий, в том числе из государственного фонда социального страхования по сверке лицевых и карточных счетов
Виды государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, порядок назначения специальных государственных пособии и государственных специальных пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, виды государственных пособии семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении
Ф 4
Персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из государственного фонда социального страхования
Виды государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, порядок назначения специальных государственных пособии и государственных специальных пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, виды государственных пособии семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении.
Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности

1. «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым маманы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Өтініштер мен құжаттарды қарау.
Жеке азаматтар мен әлеуметтік топтарға мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақы түрлерін айқындау.
Зейнетақының, әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылардың, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін мөлшерін айқындау.
Әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру.
Зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылардың түрлері мен мөлшері.
Зейнетақы, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыны, әлеуметтік төлемдерді алушылардың іс қағаздар макетін қалыптастыру және ресімдеу тәртібі.
Басшы белгілеген мақсаттар және тәсілдерге сүйене отырып, өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, қойылған міндеттердің шешімін таба білу және олар үшін жауапкершілік алуға дайындық.
Ф 2
Қолданыстағы зейнетақы заңнамасына және әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі өзге де азаматтарды әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге қатысты азаматтардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіру.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Ф 3
Карточкалық және дербес шоттарды салыстыру бойынша зейнетақы және жәрдемақы, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төлейтін ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Зейнетақының, жәрдемақының, әлеуметтік төлемдердің, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін дербестендірілген есебі.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник отдела по
организации выплаты пенсии и пособий»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Определение вида и размера социальных выплат, в том числе из государственного фонда социального страхования предоставляемых отдельным гражданам и социальным группам.
Выступление в средствах массовой информации и в трудовых коллективах с разъяснением пенсионного законодательства
Виды и размеры пенсии, других социальных выплат и пособий.
Порядок формирования и оформления макетов дел получателей пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат. Методику создания базы данных получателей
Способность находить организационно-управленческие решения поставленных задач, готовностью нести за них ответственность.
Способность организовывать свою деятельность и деятельность других.
Эффективное решение конфликтов
Ф 2
Планирование и рациональная организация работы отдела.
Составление плана работы подразделения и контроль его выполнение.
Обеспечение контроля за своевременным рассмотрением работниками отдела заявлений граждан о назначений пенсии, других социальных выплат и пособий, в том числе из государственного фонда социального страхования, а также правильности определения вида и размера предусмотренных выплат
Виды государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, порядок назначения специальных государственных пособии и государственных специальных пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, виды государственных пособии семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении
Ф 3
Разъяснение прав и обязанностей граждан относительно действующего пенсионного законодательства и иных нормативно-правовых актов по социальному обеспечению
Виды государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, порядок назначения специальных государственных пособии и государственных специальных пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, виды государственных пособии семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении
Ф 4
Эффективное взаимодействие с единого накопительного пенсионного фонда, фондом социального страхования, банками второго уровня, территориальными подразделениями предприятия, с юридическими и физическими лицами
Виды государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, порядок назначения специальных государственных пособии и государственных специальных пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, виды государственных пособии семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности

2. «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйым бөлімінің
бастығы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Жеке азаматтар мен әлеуметтік топтарға берілетін, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақы түрлерін айқындау.
Зейнетақы заңнамаларын түсіндірумен бұқаралық ақпарат құралдарында және еңбек ұжымдарында сөз сөйлеу.
Зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылардың түрлері мен мөлшері.
Зейнетақы, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыны, әлеуметтік төлемдерді алушылардың іс қағаздар макетін қалыптастыру және ресімдеу тәртібі. Алушылардың дерекқорын қалыптастыру әдістемесі.
Қойылған міндеттерге ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімін таба білу және оларға жауапты болу дайындығы.
Өзінің және басқалардың қызметін ұйымдастыру қабілеті
Жанжалдарды тиiмдi шешу.
Ф 2
Бөлім жұмыстарын оңтайлы жоспарлау және ұйымдастыру.
Бөлімшенің жұмыс жоспарын құру және оның орындалуын бақылау.
Көзделген төлемдердің мөлшерін және түрін дұрыс анықтау, жәрдемақы және басқа да әлеуметтік төлем, зейнетақыларды тағайындау жөнінде азаматтардың өтініштерін бөлімше қызметкерлерінің уақытында қарастыруын бақылауды қамтамасыз ету.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Ф 3
Қолданыстағы зейнетақы заңнамасына және әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілерге қатысты азаматтардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіру.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларымен, әлеуметтік сақтандыру қорымен, екінші деңгейлі банктермен, кәсіпорындардың аумақтық бөлімшелерімен заңды және жеке тұлғалармен тиімді өзара іс-әрекеті.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.

3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор организации
по выплате пенсии и пособий»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Организация финансово-экономической деятельности организации и эффективное использование имущества организации.
Организация производственно-хозяйственной деятельности
Определение политики, стратегии деятельности организации.
Руководство и контроль выполнения производственно-хозяйственных функций другими должностными лицами.
Использование новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда.
Контроль и улучшение качества предоставляемых услуг
Порядок назначения государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, виды специального государственного пособия и государственного специального пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, порядок назначения государственных пособиях семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении
Способность организовать и спланировать собственную деятельность и деятельность других, эффективное использование рабочего времени, способность выстраивания последовательности выполнения отдельных задач в зависимости от их срочности и важности, инициативность, оперативность в решении проблем, умение быстро выбрать главное и сконцентрироваться на нем
Ф 2
Формирование отчета на основе имеющейся информации
Порядок назначения государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, виды специального государственного пособия и государственного специального пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, порядок назначения государственных пособиях семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении
Ф 3
Определение вида пенсий, других социальных выплат и пособий, в том числе из государственного фонда социального страхования.
Определение размера пенсий, других социальных выплат и пособий, в том числе из государственного фонда социального страхования
Виды и размеры пенсии, других социальных выплат и пособий и иные нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организации в сфере социального и пенсионного обеспечения населения
Ф 4
Проведение в установленном порядке аттестацию работников на знания
Порядок назначения государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, виды специального государственного пособия и государственного специального пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, порядок назначения государственных пособиях семьям имеющим детей, правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из государственного центра по выплате пенсии, правила исчисления и перечисления социальных отчислений, правила исчисления (определения), перерасчета и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также иные нормативно-правовые акты о пенсионном и социальном обеспечении. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности
Приложение 5
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по выплате пенсий,
пособий и социальных выплат»
Лист согласования
п/п
Название организации
Дата согласования
1
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
2
Федерация профсоюзов Республики Казахстан
3
Республиканское государственное коммунальное предприятие
«Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан»
Настоящий ПС зарегистрирован в ________________________________
_______________________________________________________________
Внесен в Реестр ПС, регистрационный № _____
Письмо (протокол) № ___________ Дата ______________
Приложение 3
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 690
Профессиональный стандарт
«Организация услуг Центров (служб) занятости»

3. «Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның директоры»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Ұйымның қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастыру және мүлігін тиімді қолдану.
Өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастыру.
Ұйым қызметінің саясаты мен стратегиясын айқындау.
Басқа лауазымды адамдардың өндірістік-шаруашылық қызметтерді орындауына басшылық ету және бақылау.
Жаңа техника және технологияны еңбекті басқару және ұйымдастырудың прогрессивтік нысандарын пайдалану.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және жақсарту.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер. Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк
Өзінің және басқалардың қызметін ұйымдастыру, жоспарлау қабілеті, жұмыс уақытын тиімді қолдану, маңыздылығы мен жеделдігіне байланысты жеке міндеттерді ретімен орындау қабілеттілігі, мәселелерді шешуде бастамашылық, жеделдік, ең бастысын іріктей және соған жұмылдыра білу.
Ф 2
Қолда бар ақпараттың негізінде есепті қалыптастыру
жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер. Зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар түрлері және халықты әлеуметтік зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы ұйымдардың қызметін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Ф 3
Зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін түрін айқындау.
Зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін мөлшерін айқындау.
Ф 4
Белгіленген тәртіпте жұмысшылардың біліміне аттестаттау жүргізу.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар түрлері, жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар тағайындау тәртібі, балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар түрлері, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау және төлеу ережесі, әлеуметтік аударымдарды есептеу және аудару ережесi, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу және арттыру қағидалары, сондай-ақ зейнетақымен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.
«Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі
қызметтерді ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Р/с
Ұйымның атауы
Келісілген күні
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
2
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы
3
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
Осы КС ________________________________________________________
______________________________________________________ тіркелді.
КС тізіліміне енгізілді, тіркеу №___________________,
Хат (хаттама) № ___________ Күні ___________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығына
3-қосымша
«Жұмыспен қамту орталықтарының (қызметтерінің) қызметтерін
ұйымдастыру» кәсіби стандарты

8) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
9) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
10) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда.
2. Паспорт ПС
4. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее-ГК РК 03-2007) «78.10 Деятельность агентств по трудоустройству»;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): трудоустройство;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС;
5. Требования ПС относятся к следующим профессиям в данной области:
специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) Центра (службы) занятости;
начальник структурного подразделения (отдела, сектора) Центра (службы) занятости;
директор Центра (службы) занятости.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Специалист структурного подразделения (отдела,
сектора, группы) Центра (службы) занятости»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3423 – «Специалисты кадровых служб и организаций трудоустройства»;
3) возможные наименования должности (профессии): специалист (ведущий, старший) по трудоустройству;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
предоставление подбора вакантных должностей, трудоустройство и профориентация;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы специалиста структурного подразделения (отдела, сектора, группы) Центра (службы) занятости)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Начальник структурного подразделения (отдела,
сектора) Центра (службы) занятости»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6, по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1228 – «Руководители специализированных подразделений (служб) в организациях сферы социально-бытового обслуживания населения»;

8) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
9) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
10) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау.
2. КС паспорты
4. КС төлқұжаты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МС) «78.10 Жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызметі»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: жұмысқа орналастыру;
3) еңбек қызметінің түрлері, кәсіптері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада көрсетілген;
5. КС талаптары осы саладағы мынадай кәсіптерге қатысты:
жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы;
жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығы;
жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) бастығы.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсібінің) карточкасы
1-параграф «Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық
бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы»
6. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3423 – «Кадрлық қызметтер және жұмысқа орналастыру ұйымдарының мамандары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): жұмысқа орналастыру (жетекші, аға) жөніндегі маман;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
бос қызмет орындарына іріктеу жұмысқа орналастыру және кәсіби бағдар беруді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
2-параграф «Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық
бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығы»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 6, ҰБШ бойынша – 6;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1228 – «Халыққа әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету саласының ұйымдарындағы мамандырылған бөлімшелердің (қызметтер) басшылары»;

3) возможные наименования должности (профессии): начальник структурного подразделения (отдела, сектора) Центра (службы) занятости;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
руководство деятельностью структурного подразделения и контролирует разработку перспективных и текущих планов подразделения, подготовку предложений в мероприятия по реализации программы занятости с учетом различных групп и категорий населения и содействует их реализации;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника структурного подразделения (отдела, сектора) Центра (службы) занятости)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Директор Центра (службы) занятости»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 7, по ОРК – 7;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 1143 – «Руководители гуманитарных и других специальных организаций»;
3) возможные наименования должности (профессии): директор Центра (службы) занятости;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
осуществление организационного и методического руководство центром;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы директора Центра (службы) занятости)» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
9. Перечень единиц ПС приведен в приложение 3 к настоящему ПС и содержит шрифт и наименование единиц ПС.
5. Описание единиц ПС
10. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
11. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
12. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.

3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығы;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
құрылымдық бөлімшелер қызметіне басшылық етеді және бөлімшенің перспективалық, ағымдағы жоспарларын әзірлеуді, халықтың әр түрлі топтарын және санаттарын есепке ала отырып, жұмыспен қамту бағдарламаларын жүзеге асыру бойынша іс-шараларға ұсыныстар даярлауды бақылайды және оларды іске асыруға жәрдемдесуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
3-параграф «Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) директоры»
8. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 7, ҰБШ бойынша – 7;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1143 – «Гуманитарлық және басқа арнайы ұйымдардың басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) директоры;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
орталықтың ұйымдық және әдістемелік басшылық етуін жүзеге асыруды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) директорының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
9. КС бірліктерінің тізімі осы КС 2-қосымшасында көрсетілген және КС бірліктерінің шрифті мен атауынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
10. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында көрсетілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
11. Кәсіптік даярлықты бағалау және мамандардың біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы КС негізінде сертификаттар береді.
12. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері осы КС 3-қосымшада көзделген сертификатты алу үшін игеру қажет болатын КС бірліктерінің тізбесіне сәйкес айқындалады.

1. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы специалиста структурного
подразделения (отдела, сектора, группы) Центра (службы)
занятости
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) Центра (службы) занятости среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Не требуется
4
(второй категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Опыт работы в системе занятости в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года
4
(первой категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Опыт работы в системе занятости в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Опыт работы в системе занятости в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) Центра (службы) занятости высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее (или послевузовское) образование
Не требуется
5
(второй категории)
Высшее (или послевузовское) образование
Опыт работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года
5
(первой категории)
Высшее (или послевузовское) образование
Опыт работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
5
(высшей категории)
Высшее (или послевузовское) образование
Опыт работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет
2. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы начальника структурного
подразделения (отдела, сектора) Центра (службы) занятости
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
Высшее (или послевузовское) образование
Опыт работы в сферах экономики не менее 5 лет.

1. Ықтимал жұмыс орындары. Жұмыспен қамту орталығы (қызметі)
құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының)
маманының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) біліктілігі орташа дәрежелі маманы
4
(санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім
Талап етілмейді
4
(екінші санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім
Жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі орташа дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
4
(бірінші санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім
Жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі орташа дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл
4
(жоғарғы санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім
Жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі орташа дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 3 жыл
Жұмыспен қамту орталығы (қызметі) құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) біліктілігі жоғары дәрежелі маманы
5
(санаты жоқ)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Талап етілмейді
5
(екінші санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
5
(бірінші санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл
5
(жоғарғы санаттағы)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 3 жыл
2. Ықтимал жұмыс орындары. Жұмыспен қамту орталығы (қызметі)
құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығының
еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) білім
Экономика салаларында жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл

3. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы директора Центра
(службы) занятости
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
7
Высшее (или послевузовское) образование
Опыт работы на руководящих должностях в системе социальной защиты и занятости не менее 3 лет или на руководящих должностях в других сферах экономики не менее 5 лет.
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Организация услуг Центров
(служб) занятости»
Перечень единиц ПС
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист
структурного подразделения (отдела, сектора, группы) Центра
(службы) занятости»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Формирование банка данных специалистов.
Ф 2
Трудоустройство граждан
Ф 3
Направление на курсы по профессиональному обучению
Ф 4
Принятие активных мер содействия в занятости
2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник
структурного подразделения (отдела, сектора) Центра
(службы) занятости»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Общее руководство работой отдела
Ф 2
Формирование банка данных специалистов
Ф 3
Взаимодействие с работодателем по содействию в трудоустройстве граждан
Ф 4
Направление на курсы профессионального обучения
Ф 5
Совершенствование форм и методов трудоустройства
Ф 6
Проведение и участие в мероприятиях по вопросам занятости населения
3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор Центра
(службы) занятости»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Общее руководство организацией
Ф 2
Взаимодействие с организациями
Ф 3
Организация исследований в области занятости
Ф 4
Организация профессионального обучения
Ф 5
Организация и проведение мероприятий по реализации программ занятости
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Организация услуг Центров
(служб) занятости»
Описание единиц ПС (функциональная карта)
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист
структурного подразделения (отдела, сектора, группы)
Центра (службы) занятости»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Определение самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан.
Внесение в банк данных информации о самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан и лиц, обратившихся в центр занятости.
Статистические данные о количестве самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем; способность находить решения поставленных задач и готовность нести за них ответственность.
Ф 2
Формирование банка данных по вакансиям у работодателей.
Подбор для работодателей необходимых им специалистов из числа обратившихся граждан.
Проведение ярмарки вакансий.
Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих
Ф 3
Определение востребованных на рынке труда специалистов.
Вести учет направленных граждан на курсы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации. Оформление документации на трудоустройство, прохождение профессионального обучения, участие в общественных работах, социальных рабочих местах, молодежную практику.
Ситуацию на рынке труда о востребованных специалистов; Нормативно-правовые акты регламентирующий порядок создание дополнительных рабочих мест.
Ф 4
Организация бесплатных курсов профессиональной подготовки переподготовки и повышения квалификации, с выплатой стипендии.
Организация общественных, социальных рабочих мест и молодежной практики. Внесение предложений по улучшению работы занятости;
Решение социальных проблем безработицы, используя международный опыт.
Законодательство о занятости населения и иные нормативно-правовые акты регулирующие вопросы занятости. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.

3. Ықтимал жұмыс орындары. Жұмыспен қамту орталығы (қызметі)
директорының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) білім
жұмыс тәжірбиесі әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жүйесіндегі басшы лауазымдарында кемінде 3 жыл немесе өзге экономика салаларының басшы лауазымдарында кемінде 5 жыл
«Жұмыспен қамту орталықтарының (қызметтерінің)
қызметтерін ұйымдастыру» кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізбесі
1. «Жұмыспен қамту орталығының (қызметі) құрылымдық
бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы» еңбек
қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Мамандардың дерекқорын қалыптастыру
Ф 2
Азаматтарды жұмысқа орналастыру
Ф 3
Кәсіптік оқыту бойынша курстарға жіберу
Ф 4
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын қабылдау
Ескерте: Ф-функция
2. «Жұмыспен қамту орталығының (қызметі) құрылымдық
бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Бөлім жұмысына жалпы басшылық ету
Ф 2
Мамандардың дерекқорын қалыптастыру
Ф 3
Азаматтарды жұмысқа орналастыруда жәрдемдесу жөнінде жұмыс берушімен өзара әрекеттесу
Ф 4
Кәсіптік оқыту курстарына жіберу
Ф 5
Жұмысқа орналастыру түрлері мен әдістерін жетілдіру
Ф 6
Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша іс-шаралар өткізу және қатысу
3. «Жұмыспен қамту орталығының (қызметі) директоры» еңбек
қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Ұйымға жалпы басшылық ету
Ф 2
Ұйымдармен өзара әрекеттесу
Ф 3
Жұмыспен қамту саласындағы зерттеуді ұйымдастыру
Ф 4
Кәсіби білім беруді ұйымдастыру
Ф 5
Жұмыспен қамту бағдарламаларын жүзеге асыру жөнінде іс-шараларды өткізу және ұйымдастыру
«Жұмыспен қамту орталықтарының (қызметтерінің)
қызметтерін ұйымдастыру» кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық картасы)
1. «Жұмыспен қамту орталығының (қызметі) құрылымдық
бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз азаматтарды анықтау.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, табысы аз азаматтарды және жұмыспен қамту орталығына жүгінген адамдар туралы ақпараттарды дерекқорға енгізу.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз азаматтардың саны туралы статистикалық деректер.
Басшы белгілеген мақсаттар және тәсілдерге сүйене отырып, өзінің жеке қызметін ұйымдастыру, қойылған міндеттердің шешімін таба білу және олар үшін жауапкершілік алуға дайындық.
Ф 2
Жұмыс берушілердегі бос орындар бойынша дерекқор құру.
Жұмыс берушілерге жүгінген азаматтардың ішінен қажетті мамандарды іріктеу.
Бос жұмыс орындар жәрмеңкесін жүргізу.
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары.
Ф 3
Еңбек нарығында сұранысқа ие мамандарды айқындау.
Кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарына жіберілген азаматтардың есебін жүргізу.
Жұмысқа орналастыруға, кәсіптік білім беруден өтуге, қоғамдық жұмыстарға қатысуға, әлеуметтік жұмыс орындарына, жастар практикасына құжаттамаларын ресімдеу.
Сұранысқа ие мамандар жайлы еңбек нарығындағы жағдай.
Қосымша жұмыс орындарын құру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Шәкіртақы төлеумен кәсіби даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттырудың тегін курстарын ұйымдастыру.
Жастар практикасын, әлеуметтік және қоғамдық жұмыс орындарын ұйымдастыру
Жұмыспен қамту жұмысын жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу.
Халықаралық тәжірибені қолдана отырып әлеуметтік жұмыссыздық проблемасын шешу.
Халықты жұмысқа орналастыру жөнінде заңнама және жұмыспен қамту мәселелерін реттеудегі нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник
структурного подразделения (отдела, сектора) Центра (службы)
занятости»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные компетенции
Ф 1
Планирование и рациональная организация работы отдела.
Определение целей и задач, распределение заданий между специалистами отдела.
Контроль и обсуждение хода выполнения индивидуальных и групповых заданий.
Закон Республики Казахстан «О занятости населения», Закон Республики Казахстан «О государственной адресной социальной помощи» и иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы занятости, основные положения гражданского законодательства, профиль, специализацию и особенности.
Способность находить организационно-управленческие решения поставленных задач, готовностью нести за них ответственность.
Способность организовывать свою деятельность и деятельность других.
Эффективное решение конфликтов.
Ф 2
Определение самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан.
Внесение в банк данных информации о самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан и лиц, обратившихся в центр занятости.
Статистические данные о количестве самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан
Ф 3
Осуществление взаимодействия с работодателями по вопросам трудоустройства самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного и незанятого населения.
Подбор для работодателей необходимых им специалистов из числа обратившихся граждан.
Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих
Ф 4
Определение востребованных на рынке труда специалистов.
Организация курсов профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации.
Ситуация на рынке труда о востребованных специалистов
Ф 5
Выполнение мероприятий, направленных на совершенствование форм и методов взаимодействия с работодателями, самостоятельно занятым, безработным, малообеспеченным и незанятым населением по вопросам трудоустройства.
Применение и обобщение международного передового опыта по обеспечению занятости.
Осуществление анализа и прогнозирования регионального рынка труда.
Законодательство Республики Казахстан и зарубежных стран о занятости населения
Ф 6
Проведение информационно-разъяснительной работы: разъяснение прав и обязанностей населения и работодателей по вопросам трудоустройства и законодательства в сфере занятости.
Разработка мероприятий по реализации программ занятости, исходя из программ развития региона и организация их выполнения
Законодательство о занятости населения и иные нормативно-правовые акты регулирующие вопросы занятости. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.

2. «Жұмыспен қамту орталығының (қызметі) құрылымдық
бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Бөлім жұмысын жоспарлау және тиімді ұйымдастыру.
Бөлім мамандарының арасында тапсырманы бөліп беру, міндеттер мен мақсаттарды айқындау
Жеке және топтық тапсырмаларды орындау барысын бақылау және талқылау.
Жұмыспен қамту мәселелерін, азаматтық заңнаманың негізгі ережелерін, бейінін, мамандануды және ерекшеліктерді реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Қойылған міндеттерге ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімін таба білу және оларға жауапты болу дайындығы.
Өзінің және басқалардың қызметін ұйымдастыру қабілеті
Жанжалдарды тиiмдi шешу.
Ф 2
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз азаматтарды анықтау.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз азаматтарды және жұмыспен қамту орталығына жүгінген адамдар туралы ақпараттарды дерекқорға енгізу.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз азаматтардың саны туралы статистикалық деректер.
Ф 3
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз, жұмыспен қамтылмаған халықты жұмысқа орналастыру мәселесі бойынша жұмыс берушілермен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
Жұмыс берушілер үшін қажетті мамандарды жүгінген азаматтардың ішінен іріктеу.
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары.
Ф 4
Еңбек нарығында сұранысқа ие мамандарды анықтау.
Кәсіби даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру, курстарын ұйымдастыру.
Қажетті мамандар жайлы еңбек нарығындағы жағдай.
Ф 5
Жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, табысы аз және жұмыспен қамтылмаған халықтың жұмыс берушімен өзара әрекеттесу түрлері мен әдістерін жетілдіруге бағытталған іс-шараларды орындау.
Жұмыспен қамту жөніндегі халықаралық озық тәжірибені қолдану және жинақтау.
Өңірлік еңбек нарығын болжау және талдауды жүзеге асыру.
Халықты жұмыспен қамту туралы шет елдердің және Қазақстан Республикасының заңнамалары.
Ф 6
Ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу: жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша халықтың және жұмыс берушілердің құқықтары мен міндеттерін және жұмыспен қамту саласындағы заңнамаларды түсіндіру.
Өңірді дамыту бағдарламаларына сүйене отырып жұмыспен қамту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар әзірлеу және олардың орындалуын ұйымдастыру.
Халықты жұмыспен қамту туралы заңнама және жұмыспен қамту мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.

3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор Центра
(службы) занятости»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные компетенции
Ф 1
Организация работ и эффективного взаимодействия всех подразделений организации.
Руководство финансово-хозяйственной деятельностью и принятие мер по расширению и развитию хозяйственной деятельности организации.
Обеспечение рационального использования выделяемых бюджетных средств.
Контроль выполнения планов финансово-хозяйственной и производственной деятельности организации.
Виды государственной адресной социальной помощи
Способность организовать и спланировать собственную деятельность и деятельность других; эффективное использование рабочего времени; способность выстраивания последовательности выполнения отдельных задач в зависимости от их срочности и важности; инициативность, оперативность в решении проблем, умение быстро выбрать главное и сконцентрироваться на нем.
Ф 2
Ведение переговоров и налаживание стратегических взаимоотношений с государственными органами и другими организациями по вопросам занятости.
Местные исполнительные органы, общественные и другие организация деятельность которых связана с обеспечением занятости населения
Ф 3
Изучение существующего рынка труда по вопросам перспектив развития рынка труда, профессиональной ориентации и психологической поддержки населения.
Анализ и прогнозирование регионального рынка труда, исходя из развития региона.
Организация изучения и обобщения передового опыта по вопросам занятости.
Отечественные и зарубежные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы занятости.
Ф 4
Определение перечня профессий (специальностей) для профессионального обучения.
Определение потребности на рынке труда и наиболее целесообразной формы, места профессиональной подготовки, переподготовки или повышения квалификации самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан или незанятого населения.
Перспективы развития и структурных изменений организаций региона (района, города); основные тенденции и направления развития рынка труда.
Ф 5
Проведение информационно-разъяснительных работ: разъяснение прав и обязанностей населения и работодателей по вопросам законодательства о занятости.
Законодательство о занятости населения и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы занятости.
Ситуация на рынке труда по востребованным специалистам. Требования правил и норм по охране труда и техники безопасности.
Приложение 5
к профессиональному стандарту
«Организация услуг Центров
(служб) занятости»
Лист согласования
п/п
Название организации
Дата согласования
1
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
2
Федерация профсоюзов Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в ________________________________
_______________________________________________________________
Внесен в Реестр ПС, регистрационный № ______________
Письмо (протокол) № ___________ Дата _______________
Приложение 4
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 690
Профессиональный стандарт
«Должности медико-социальных учреждений»

3. «Жұмыспен қамту орталығының (қызметі) директоры»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Ұйымның барлық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыру және тиімді өзара әрекеттесуі.
Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін басқару және шаруашылық қызметін кеңейту және дамыту жөнінде шара қолдану.
Бөлінген бюджеттік қаржыларды тиімді қолдануды қамтамасыз ету.
Ұйымның қаржы-шаруашылық және өндірістік қызметінің жоспарларының орындалуын бақылау.
Халықты жұмыспен қамту туралы және әлеуметтік көмек көрсету туралы нормативтік құқықтық актілер.
Өзінің және басқалардың қызметін ұйымдастыру, жоспарлау қабілеті, жұмыс уақытын тиімді қолдану, маңыздылығы мен жеделдігіне байланысты жеке міндеттерді ретімен орындау қабілеттілігі, мәселелерді шешуде бастамашылық, жеделдік, ең бастысын іріктей және соған жұмылдыра білу.
Ф 2
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдармен келіссөздер жүргізу және стратегиялық өзара қарым-қатынас орнату.
Жергілікті атқарушы органдар, қызметі халықты жұмыспен қамтамасыз етумен байланысты қоғамдық және басқа да ұйымдар.
Ф 3
Еңбек нарығының болашағын дамыту мәселелері бойынша қазіргі еңбек нарығын зерттеу халықты психологиялық түрде қолдау және кәсіби бағдарлау.
Өңірдің дамуына сүйене отырып өңірлік еңбек нарығын талдау және болжау.
Жұмыспен қамту мәселелері бойынша озық тәжірибені зерттеу мен жинақтауды ұйымдастыру.
Жұмыспен қамту мәселелерін реттейтін отандық және шетелдік нормативтік құқықтық актілер.
Ф 4
Кәсіби білім беру үшін кәсіптер (мамандықтар) тізбесін анықтау.
Еңбек нарығындағы сұранысты және өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, табысы аз азматтарды және жұмыспен қамтылмаған халықты кәсіби даярлаудың, қайта даярлаудың немесе біліктілігін арттырудың анағұрлым тиімді түрлері мен орындарын айқындау.
Еңбек нарығын дамытудағы бағыттар және үрдістер; өңірдегі (аудан, қала) ұйымдардың даму болашағы мен құрылымдық өзгеруі.
Ф 5
Ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу, жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша халықтың және жұмыс берушілердің құқықтары мен міндеттерін және жұмыспен қамту саласындағы заңнамаларды түсіндіру.
Халықты жұмыспен қамту туралы заңнама және жұмыспен қамту мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Қажетті мамандар жайлы еңбек нарығындағы жағдай.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.
«Жұмыспен қамту орталықтарының (қызметтерінің)
қызметтерін ұйымдастыру» кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Р/с
Ұйымның атауы
Келісілген күні
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
2
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы
Осы КС ______________________________________________________
_____________________________________________________ тіркелді
КС тізіліміне енгізілді, тіркеу №___________________,
Хат (хаттама) № ___________ Күні ___________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығына
4-қосымша
«Медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) лауазымдары»
кәсіби стандарты

8) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
9) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
10) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда.
2. Паспорт ПС
4. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее-ГК РК 03-2007) «87.30 Деятельность по уходу за престарелыми и инвалидами с обеспечением проживания»;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): оказание социальной помощи получателям услуг путем предоставления социально-бытовой, социально-медицинской, социально-психологической, социально-педагогической, социально-трудовой, социально-культурной, социально-экономической и социально-правовой деятельности, направленной на проведение оздоровительных и социально-реабилитационных мероприятий, ориентированных на повышение уровня их личностного развития, социализации и интеграции;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС;
5. Требования ПС относятся к следующим профессиям в данной области:
эксперт;
социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
специалист по социальной работе;
методист медико-социальных учреждений (организаций);
инструктор по трудотерапии; инструктор по плаванию;
инструктор-методист по райттерапии (иппотерапии);
заведующий медицинским отделением медико- социального учреждения (организации);
заместитель директора по социальной работе медико-социального учреждения (организации);
заместитель директора по медицинской работе медико-социального учреждения (организации);
заместитель директора по административно-хозайственной работе медико-социального учреждения (организации);
директор медико-социального учреждения (организации).
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Эксперт»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3460 – «Социальные работники»;
3) возможные наименования должности (профессии): специалист (эксперт), ведущий специалист (эксперт), специалист (эксперт), главный специалист (эксперт);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
организация экспертного и методического сопровождения исследовательских работ по охране здоровья;

8) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
9) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
10) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау.
2. КС паспорты
4. КС төлқұжаты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МС) «87.30 Тұруын қамтамасыз ете отырып, қарттар мен мүгедектерді күту жөніндегі қызметі»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: жеке даму, әлеуметтену және етене араласу деңгейін арттыруға бағдарланған сауықтыру және әлеуметтік-оңалту іс-шараларын жүргізуге бағытталған әлеуметтiк-тұрмыстық, әлеуметтiк-медициналық, әлеуметтiк-психологиялық, әлеуметтiк-педагогикалық, әлеуметтiк-еңбек, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және әлеуметтiк-құқықтық қызметтерді ұсыну арқылы қызметті алушыларға әлеуметтік көмек көрсетуді көздейді;
3) еңбек қызметінің түрлері, кәсіптері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада көрсетілген;
5. КС талаптары осы саладағы келесі кәсіптерге қатысты:
сарапшы;
арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаждығын бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер;
әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) әдіскері;
еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушы; жүзу жөніндегі нұсқаушысы;
райттерапия (иппотерапия) жөніндегі нұсқаушы-әдіскер;
медициналық-әлеуметтік мекеме (ұйым) медициналық бөлімше меңгерушісі;
медициналық-әлеуметтік мекеменің (ұйым) директорының әлеуметтік жұмыс жөніндегі орынбасары;
медициналық-әлеуметтік мекеме (ұйым) медициналық жұмыс жөніндегі директорының орынбасары;
медициналық-әлеуметтік мекеме (ұйым) әкімшілік-шаруашылық жұмыс жөніндегі орынбасары;
медициналық-әлеуметтік мекеме (ұйым) директоры.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсібінің) карточкасы
1-параграф «Сарапшы»
6. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 5, ҰБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3460 – «Әлеуметтік қызметкерлер»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): маман (сарапшы), жетекші маман (сарапшы), маман (сарапшы), бас маман (сарапшы);
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
денсаулықты сақтау бойынша зерттеу жұмыстарына сарапшылық және әдістемелік сүйемелдеуді ұйымдастыруды көздейді;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы эксперта» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Специалист по социальной работе»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3460 – «Социальные работники»;
3) возможные наименования должности (профессии): специалист по социальной работе;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
обеспечение качества предоставляемых специальных социальных услуг, участие в проектировании, разработке планов и программ в сфере социальной защиты населения;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы специалиста по социальной работе» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Инструктор по трудотерапии»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2359 – «Специалисты по обучению, не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): инструктор по трудовой терапии;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
обеспечение условий, позволяющих вовлечение престарелых и инвалидов в трудотерапию под контролем лечащего врача в целях реабилитации их физического и психического состояния;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инструктора по трудотерапии» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Инструктор по плаванию»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:

5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Сарапшының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
2-параграф «Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3460 – «Әлеуметтік қызметкерлер»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
ұсынылатын арнайы әлеуметтік қызметтердің сапасын қамтамасыз етуді, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы жоспарлар мен бағдарламаларды жобалауға, әзірлеуге қатысуды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
3-параграф «Еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушы»
8. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2359 – «Басқа топқа кірмейтін оқыту жөніндегі мамандар»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушы;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
физикалық және психикалық күйін оңалту мақсатында емдеуші дәрігердің басшылығымен қарттар мен мүгедектерді еңбекпен емдеуге тартуға мүмкіндік беретін шарттарды қамтамасыз етуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4-параграф «Жүзу жөніндегі нұсқаушы»
9. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:

1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2359 – «Специалисты по обучению, не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): инструктор по плаванию;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
проведение индивидуальных занятий с престарелыми и инвалидами по плаванию (гидрокинезотерапии) в бассейне для достижения положительных сдвигов в физическом и психосоциальном статусе подопечных, применяя для них индивидуально подобранные упражнения, методические приемы и режимы лечебного плавания, техники плавания под контролем лечащего врача и использования лечебного метода гидрокинезотерапии;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инструктора по плаванию» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Инструктор-методист по райттерапии (иппотерапии)»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4-5, по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2359 – «Специалисты по обучению, не вошедшие в другие группы»;
3) возможные наименования должности (профессии): инструктор по лечебной физкультуре;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
проведение индивидуальных занятий с детьми-инвалидами по лечебной верховой езде (по райттерапии (иппотерапии) в помещениях (манеже) или на открытом воздухе (плацу) и достижению положительных сдвигов в физическом и психосоциальном статусе пациентов, применяя для каждого из них индивидуально подобранные упражнения, методические приемы и режимы лечебно-верховой езды;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инструктор-методиста по райттерапии (иппотерапии)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Методист медико-социальных учреждений»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:

1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2359 - «Басқа топқа кірмейтін оқыту жөніндегі мамандар»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): жүзу жөніндегі нұсқаушы;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
емдеуші дәрігердің бақылауымен қамқорлығындағы адамдарға арнайы таңдалған жаттығуларды, әдістемелік тәсілдер мен емдік жүзуді, жүзу техникасын және гидрокинезотерапия емдік әдісін қолдана отырып, олардың физикалық және психоәлеуметтік мәртебесін оң жетістіктерге жету үшін қарттармен және мүгедектермен бассейнде жүзу (гидрокинезотерапия) бойынша жеке жаттығулар өткізуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жүзу жөніндегі нұсқаушысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
5-параграф «Райттерапия (иппотерапия) жөніндегі
нұсқаушы-әдіскер»
10. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 4-5, ҰБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2359 – «Басқа топқа кірмейтін оқыту жөніндегі мамандар»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): емдік дене тәрбиесі жөніндегі нұсқаушысы;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
мүгедек-балалармен қауіпсіздік ережелерінде белгіленген шарттар толық сақталған үй-жайдың ішінде немесе далада емдік мақсатта атқа салт мініп жүру бойынша жеке жаттығулар жүргізуді көздейді.
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Райттерапия (иппотерапия) жөніндегі нұсқаушы-әдіскердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
6-параграф «Медициналық-әлеуметтік мекемелердің әдіскері»
11. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:

1) квалификационный уровень: по НРК –5, по ОРК –5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2351 – «Методист внешкольной организации»;
3) возможные наименования должности (профессии): методист медико-социальных учреждений;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
организация учебно-воспитательной деятельности детских медико-социальных учреждений (организаций); разработку расписаний групповых и индивидуальных занятий, единого тематического планирования календарных планов работ, планов открытых занятий, тематики семинаров по повышению профессионального уровня персонала предоставляющего социально-психологические, социально-педагогические, социально-трудовые и социально-культурные услуги; передачу практического и методического опыта, необходимых знаний, умений и навыков персоналу, предоставляющему услуги;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы методиста медико-социальных учреждений» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Социальный работник по оценке и определению
потребности в специальных социальных услугах»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3460 – «Социальные работники»;
3) возможные наименования должности (профессии): социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
проведение оценки потребности в специальных социальных услугах лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации в соответствии с критериями определения способности к самостоятельности при нарушении функций организма, социальной дезадаптации, исходя из индивидуальных способностей к обучению, трудовой деятельности, ориентации, общению и способности контролировать свое поведение, социальной депривации, исходя из индивидуальных способностей к самообслуживанию и самостоятельному решению данной проблемы семьей и оценки социальной среды, недостаточностью или отсутствием материальных, экономических, социальных и духовных условий существования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах» приложения 2 к настоящему ПС.

1) біліктілік деңгейі: СБШ – 5, ҰБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2351 - «Мектептен тыс ұйымның әдіскері»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): медициналық-әлеуметтік мекемелердің әдіскері;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
балалар медициналық-әлеуметтік мекемелерінің (ұйымдарының) оқу-тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруды, топтық және жеке жаттығулардың кестесін әзірлеуді, бірыңғай тақырыптық жоспарлау, күнтізбелік жұмыс жоспары, ашық сабақтардың жоспарлары, әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік-еңбек және әлеуметтік-мәдени қызметтерді көрсететін персоналдың кәсіби деңгейін жоғарылату бойынша семинарлардың тақырыптарын дайындауды, практикалық және әдістемелік тәжірибесін, қажетті білімдерді, шеберліктер мен дағдыларды қызмет көрсететін персоналға үйретуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Медициналық-әлеуметтік мекемелер әдіскерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
7-параграф «Арнайы әлеуметтік қызметтерге мұқтаждығын
бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер»
12. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 5; ҰБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3460 - «Әлеуметтік қызметкерлер»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
ағзаның функцияларының бұзылу, оқуға, еңбек қызметіне, бағытына, тілдесуіне жеке қабілеттіліктерінен және өз мiнез-құлығын бақылау қабілеттілігінен шығатын әлеуметтік бейімсіздену, әлеуметтiк ортаны бағалау және отбасылардың осы проблемасын өздігінен шешуге және өз-өзіне қызмет көрсетудің жеке қабілеттілігінен шығатын әлеуметтік депривация, тiрлiктiң материалдық, экономикалық, әлеуметтiк және рухани жағдайларының жеткіліксіздігі немесе жоқтығы кезінде дербестікке қабілеттілігін анықтау критерияларына сәйкес қиын өмiрлiк жағдайдағы тұлғалардың (отбасылардың) арнайы әлеуметтік қызметтерде қажеттілігін бағалауды жүргізуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Арнайы әлеуметтік қызметтерге мұқтаждығын бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.

Параграф 8 «Руководители медико-социального учреждения»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6-7, ОРК – 6-7;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 1210 – «Руководители организаций»;
3) возможные наименования должности (профессии): директор медико-социального учреждения (организации), заместитель директора по административно-хозяйственной работе медико-социального учреждения (организации), заместитель директора по медицинской работе медико-социального учреждения (организации), заместитель директора по социальной работе медико-социального учреждения (организации), заведующий медицинским отделением медико-социального учреждения (организации);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
осуществление субъектом организацию работы и эффективное взаимодействие всех подразделений организации по социально-бытовому, медицинскому, культурному обслуживанию, учебно-воспитательной работе с детьми-инвалидами, престарелыми и инвалидами и обеспечению неприкосновенности личности и безопасности детей, престарелых и инвалидов; организацию текущего и перспективного планирования деятельности организации по оказанию специальных социальных услуг престарелым и инвалидам, в том числе детям-инвалидам и контроль за работой персонала, оказывающего специальные социальные услуги подопечным с учетом их индивидуальных потребностей; разработку перспективных и текущих планов по техническому перевооружению и реконструкции зданий и сооружений организации и обеспечению сохранности хозяйственного инвентаря, его восстановление и пополнение, а также соблюдение чистоты в помещениях и на прилегающей территории; организацию работы отделения по оказанию своевременной и качественной медицинской помощи престарелым и инвалидам, в том числе детям-инвалидам и контроль за технической эксплуатацией медицинских приборов и оборудования, за качеством оказанных медицинских услуг;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы руководителей медико-социального учреждения» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
14. Перечень единиц ПС приведен в приложение 3 к настоящему ПС и содержит шрифт и наименование единиц ПС.

8-параграф «Медициналық-әлеуметтік мекеменің басшылары»
13. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 6-7, ҰБШ бойынша – 6-7;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1210 – «Ұйымның басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): медициналық-әлеуметтік мекеменің (ұйымның) директоры; медициналық-әлеуметтік мекеменің (ұйымның) әкімшілік-шаруашылық жұмыс жөніндегі директордың орынбасары; медициналық-әлеуметтік мекеменің (ұйымның) медициналық жұмыс жөніндегі директордың орынбасары; медициналық-әлеуметтік мекеменің (ұйымның) әлеуметтік жұмыс жөніндегі директордың орынбасары; медициналық-әлеуметтік мекеменің (ұйымның) медициналық бөлімшенің меңгерушісі;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
ұйымның барлық бөлімшелерінің мүгедек балалармен, қарттар және мүгедектермен әлеуметтік-тұрмыстық, медициналық, мәдени қызмет көрсету, оқу-тәрбие жұмысын және өзара тиімді іс-әрекетін ұйымдастыру және жеке адам мен балалардың, қарттар мен мүгедектердің дербес құқықтылығын қамтамасыз етуін қарастыру; ұйымның қарттар мен мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды жүзеге асыру және қамқорлықтарға олардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін персонал жұмысын бақылау; ұйымның ғимараттары мен құрылыстарын техникалық қайта жабдықтау және реконструкциялау жөніндегі перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу және шаруашылық керек-жарақтың сақталуын, оны қалпына келтіру және толықтыру, сондай-ақ үй-жайлар мен жанындағы аумақтарда тазалықты сақтауды қамтамасыз ету; қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға уақытылы және сапалы медициналық көмек көрсету бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру және медициналық аспаптар мен жабдықтарды техникалық пайдалануын, көрсетілген медициналық қызметтер сапасын бақылауды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Медициналық-әлеуметтік мекеме басшыларының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
14. КС бірліктерінің тізімі осы КС 2-қосымшасында көрсетілген және КС бірліктерінің шрифті мен атауынан тұрады.

1. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы эксперта
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(без категории)
Высшее (или послевузовское) образование по специальности
Не требуется
5
(второй категории)
Высшее (или послевузовское) образование по специальности
Опыт работы в должности эксперта без категории не менее 1 года
5
(первой категории)
Высшее (или послевузовское) образование по специальности
Опыт работы в должности эксперта второй категории не менее 2 лет
5
(высшей категории)
Высшее (или послевузовское) образование по специальности
Опыт работы в должности эксперта первой категории не менее 3 лет
2. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы специалиста по социальной
работе
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Специалист по социальной работе среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Не требуется
4
(второй категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года
4
(первой категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет
Специалист по социальной работе высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Не требуется
5
(второй категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года
5
(первой категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
5
(высшей категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории не менее 3 лет

1. Ықтимал жұмыс орындары. Сарапшының еңбек жағдайларына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5 (санаты жоқ)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Талап етілмейді
5(екінші санатты)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Санаты жоқ сарапшы лауазымында кемінде 1 жыл
5 (бірінші санатты)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Екінші санаттағы сарапшы лауазымында кемінде 2 жыл
5 (жоғарғы санатты)
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Бірінші санаттағы сарапшы лауазымында кемінде 3 жыл
2. Ықтимал жұмыс орындары. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманының
еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Әлеуметтік жөніндегі біліктілігі орташа дәрежелі маман
4 (санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
4 (екінші санатты)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
4 (бірінші санатты)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл
4 (жоғарғы санатты)
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Біліктілігі орташа дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 3 жыл
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі біліктілігі жоғары дәрежелі маман
5 (санаты жоқ)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5 (екінші санатты)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл
5 (бірінші санатты)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі екінші санаттағы маман лауазымында кемінде 1 жыл
5 (жоғарғы санатты)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, экономикалық, психологиялық педагогикалық) білім
Біліктілігі жоғары дәрежелі бірінші санаттағы маман лауазымында кемінде 2 жыл

3. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инструктора по трудотерапии
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
Инструктор по трудотерапии среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (педагогическое) образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 1 года
4
(второй категории)
Техническое и профессиональное (педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет
4
(первой категории)
Техническое и профессиональное (педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 3 лет
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 4 лет
Инструктор по трудотерапии высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Не требуется
5
(второй категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года
5
(первой категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
5
(высшей категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории не менее 3 лет
4. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инструктора по плаванию
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Инструктор по плаванию среднего уровня квалификации
4
(без категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 1 года
4
(второй категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет
4
(первой категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 3 лет
4
(высшей категории)
Техническое и профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 4 лет
Инструктор по плаванию высшего уровня квалификации
5
(без категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Не требуется
5
(второй категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года
5
(первой категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
5
(высшей категории)
Высшее профессиональное (социальное, медицинское, педагогическое) образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории не менее 3 лет

3. Ықтимал жұмыс орындары. Еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушының
еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Еңбекпен емдеу жөніндегі біліктілігі орташа деңгейдегі нұсқаушы
4 (санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (педагогикалық) білім
Кәсіби қызмет саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
4 (екінші санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (педагогикалық) білім
Санаты жоқ, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
4 (бірінші санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (педагогикалық) білім
Екінші санаттағы, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
4 (жоғарғы санаттағы)
Техникалық және кәсіптік (педагогикалық) білім
Бірінші санаттағы, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 4 жыл
Еңбекпен емдеу жөніндегі біліктілігі жоғары деңгейдегі нұсқаушы
5 (санаты жоқ)
Жоғары кәсіби (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5 (екінші санаттағы)
Жоғары кәсіби (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Санаты жоқ, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
5 (бірінші санаттағы)
Жоғары кәсіби (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Екінші санаттағы, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
5 (жоғарғы санаттағы)
Жоғары кәсіби (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Бірінші санаттағы, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
4. Ықтимал жұмыс орындары. Жүзу жөніндегі нұсқаушысының еңбек
жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
Жүзу жөніндегі біліктілігі орташа деңгейдегі нұсқаушы
4 (санаты жоқ)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Кәсіби қызмет саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
4 (екінші санатты)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Санаты жоқ, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
4 (бірінші санатты)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Екінші санаттағы, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
4 (жоғарғы санатты)
Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Бірінші санаттағы, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 4 жыл
Жүзу жөніндегі біліктілігі жоғары деңгейдегі нұсқаушы
5 (санаты жоқ)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Талап етілмейді
5 (екінші санатты)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Санаты жоқ, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
5 (бірінші санатты)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Екінші санаттағы, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
5 (жоғарғы санатты)
Жоғары (әлеуметтік, медициналық, педагогикалық) білім
Бірінші санаттағы, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл

5. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инструктор-методиста по
райттерапии (иппотерапии)
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование (медицинское, педагогическое) и дополнительная подготовка по лечебной физкультуре и иппотерапии
Не требуется
5
Техническое и профессиональное образование (медицинское, педагогическое) и дополнительная подготовка по лечебной физкультуре и иппотерапии
Опыт работы не менее
2 лет
Высшее (медицинское, педагогическое) образование и дополнительная подготовка по лечебной физкультуре и иппотерапии
Не требуется
6. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы методиста медико-социальных
учреждений
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
Методист медико-социальных учреждений среднего уровня квалификации
4
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) педагогическое образование
Опыт работы по специальности не менее 1 года.
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) педагогическое образование
Опыт работы в должности специалиста без категории не менее 2 лет
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) педагогическое образование
Опыт работы в должности специалиста второй категории не менее 3 лет
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) педагогическое образование
Опыт работы в должности специалиста первой категории не менее 4 лет
Методист медико-социальных учреждений высшего уровня квалификации
5
Высшее (или послевузовское) педагогическое образование
Не требуется
Высшее (или послевузовское) педагогическое образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года
Высшее (или послевузовское) педагогическое образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет
Высшее (или послевузовское) педагогическое образование
Опыт работы в должности специалиста высшего уровня квалификации высшей категории не менее 3 лет

5. Ықтимал жұмыс орындары. Райттерапия (иппотерапия) жөніндегі
әдіскер-нұсқаушысының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Қажетті жұмыс тәжірибесі
4
Техникалық және кәсіби білім (медицицналық, педагогикалық) және емдік дене шынықтыру мен иппотерапия бойынша қосымша даярлық
Талап етілмейді
5
Техникалық және кәсіби білім (медицицналық, педагогикалық) және емдік дене шынықтыру мен иппотерапия бойынша қосымша даярлық
Жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
Жоғары (медицицналық, педагогикалық) білім және емдік дене шынықтыру мен иппотерапия бойынша қосымша даярлық.
Талап етілмейді
6. Ықтимал жұмыс орындары. Медициналық-әлеуметтік мекемелер
әдіскерінің еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Қажетті жұмыс тәжірбиесі
Медициналық-әлеуметтік мекемелердің біліктілігі орташа деңгейдегі әдіскері
4
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) педагогикалық білім
Мамандық бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) педагогикалық білім
Санаты жоқ, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) педагогикалық білім
Екінші санаттағы, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) педагогикалық білім
Бірінші санаттағы, біліктігі орташа деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 4 жыл
Медициналық-әлеуметтік мекемелердің біліктілігі жоғары деңгейдегі әдіскері
5
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім
Талап етілмейді
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім
Санаты жоқ, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім
Екінші санаттағы, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім
Бірінші санаттағы, біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл

7. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы социального работника по
оценке и определению потребности в специальных социальных
услугах
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное образование (по социальной работе, по медицинскому, психологическому, педагогическому профилям)
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 2-х лет или опыт работы в должности специалиста по социальной работе не менее 1 года.
8. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы руководителей
медико-социального учреждения» (директор, заместитель
директора (по социальной работе; по медицинской работе; по
административно-хозяйственной работе); заведующий
медицинским отделением)
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
(Заведующий медицинским отделением)
Высшее профессиональное медицинское образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 3 лет
7
(Заместитель директора по административно-хозяйственной работе)
Высшее профессиональное образование или среднее техническое и профессиональное образование
Опыт работы в сфере хозяйственного обслуживания не менее 1 года.
7
(Заместитель директора по медицинской работе)
Высшее профессиональное медицинское образование
Опыт работы на руководящих должностях в соответствующем профиле не менее 5 лет
7
(Заместитель директора по социальной работе)
Высшее профессиональное образование (социальное, педагогическое, медицинское)
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 3 лет или на руководящих должностях в соответствующем профиле не менее 5 лет
7
(Директор медико-социального учреждения)
Высшее профессиональное образование (социальное, педагогическое, медицинское, юридическое, экономическое)
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 3 лет или на руководящих должностях в соответствующем профиле не менее 5 лет
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Должности медико-социальных учреждений»
Перечень единиц ПС
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Эксперт»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Разработка нормативных актов системы управления охраны труда
Ф 2
Организация экспертного и методического сопровождения исследовательских работ по охране здоровья
Ф 3
Обеспечение эффективности и актуальности проводимых исследований и разработок

7. Ықтимал жұмыс орындары. Арнайы әлеуметтiк қызметтерге
мұқтаждығын бағалау мен айқындау жөнiндегi әлеуметтiк
қызметкерінің еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Қажетті жұмыс тәжірбиесі
5
Жоғары кәсіби (әлеуметтік жұмыс бойынша, медициналық, психологиялық, педагогикалық бейіні бойынша) білім
Мамандық бойынша жұмыс тәжірбиесі кемінде 2 жыл немесе әлеуметтік жұмыстың маманы лауазымында жұмыс тәжірбиесі кемінде 1 жыл
8. Ықтимал жұмыс орындары. Медициналық-әлеуметтік мекемелердің
басшыларының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқытудың деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6 (Медициналық бөлімше менгерушісі)
Жоғары кәсіби медициналық білім
Кәсіби қызмет саласында жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
7 (Директордың әкімшілік-шаруашылық жұмыс жөніндегі орынбасар)
Жоғары кәсіби білім немесе орта техникалық және кәсіптік білім
Шаруашылық қызмет көрсету саласындағы жұмыс тәжірбиесі кемінде 1 жыл.
7 (Директордың медициналық жұмыс жөніндегі орынбасар)
Жоғары кәсіби медициналық білім
Тиісті бейінінде басшы лауазымдарында жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
7 (Директордың әлеуметтік жұмыс жөніндегі орынбасар)
Жоғары кәсіби (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім
Кәсіби қызмет саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл немесе тиісті бейінінде басшы лауазымдарында кемінде 5 жыл
7 (Медициналық-әлеуметтік мекеменің директоры)
Жоғары кәсіби (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, заң, экономикалық) білім
Кәсіби қызмет саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл немесе тиісті бейінінде басшы лауазымдарында кемінде 5 жыл
«Медициналық-әлеуметтік мекемелер
(ұйымдар) лауазымдары»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізбесі 1. «Сарапшы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу
Ф 2
Денсаулықты қорғау бойынша зерттеу жұмыстарын сарапшылық және әдістемелік қолдауды ұйымдастыру
Ф 3
Жүргізілетін зерттеулер мен әзірлемелердің тиімділігі мен өзектілігін қамтамасыз ету
Ескерте: Ф-функция

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист по
социальной работе»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация предоставления специальных социальных услуг
Ф 2
Обеспечение проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах
3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инструктор по
трудотерапии»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и проведение лечебно-трудовой деятельности
Ф 2
Организация наладки и ремонта оборудования, инструментов, технических средств, приспособлений и контроль за их бесперебойной работой.
Ф 3
Ведение документации и отчетности
4. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инструктор по
плаванию»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация, проведение обучения и инструктаж по плаванию
Ф 2
Ведение документации и отчетности
5. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инструктор-методист
по райттерапии (иппотерапии)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и проведение занятий по лечебной верховой езде
Ф 2
Контроль за состоянием подопечных на всех этапах проведения райттерапии
Ф 3
Совершенствование методов райттерапии
6. Вид трудовой деятельности (профессии) «Методист
медико-социальных учреждений»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и мониторинг учебно-воспитательной деятельности медико-социальных организаций, проведение социально-педагогического консультирования
Ф 2
Оказание организационно-методической, консультативной помощи сотрудникам организации
Ф 3
Ведение документации и отчетности
7. Вид трудовой деятельности (профессии) «Социальный
работник по оценке и определению потребности в специальных
социальных услугах»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация участия в проведении оценки и определении потребности в специальных социальных услугах
Ф 2
Обеспечение конфиденциальности при предоставлении специальных социальных услуг
Ф 3
Осуществление оценки и определения потребности в специальных социальных услугах
8. Вид трудовой деятельности (профессии) «Руководители
медико-социального учреждения» (директор, заместитель директора
(по социальной работе; по медицинской работе; по
административно-хозяйственной работе); заведующий
медицинским отделением»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью
Ф 2
Организация работ по оказанию социальных услуг престарелым и инвалидам, в том числе детям-инвалидам
Ф 3
Организация работ по социально-бытовому, медицинскому, культурному обслуживанию, учебно-воспитательной работе с детьми-инвалидами, престарелыми и инвалидами
Ф 4
Организация работ по вопросам снабжения и обслуживание медико-социального учреждения (организации)
Ф 5
Управление персоналом
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Должности медико-социальных учреждений»
Описание единиц ПС (функциональная карта)
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Эксперт»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Проведение информационно-аналитической работы с целью нахождения новых, наиболее целесообразных теоретических и практических решений задач.
Организация и порядок проведения исследовательских работ; методы обработки и анализа результатов проведения экспертизы; порядок оформления экспертных заключений; методы проведения научно-исследовательских работ и разработок нормативной документации
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания.
Ответственность за свое обучение и обучение других.
Ответственность за результаты своей работы.
Ф 2
Разработка и обоснования направления, цели, задачи исследования, методы его проведения
Ф 3
Проведение анализа эффективности внедрения разработок, составляет необходимую отчетную документацию.

2. «Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Арнайы әлеуметтік қызметтерді ұсынуды ұйымдастыру
Ф 2
Арнайы әлеуметтік қызмет көрсету саласында халықтың қажеттілігіне талдау жүргізуді асыруын қамтамасыз ету
3. «Еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Еңбекпен емдеу қызметін жүргізу және ұйымдастыру
Ф 2
Жабдықтарды, құрал-саймандарды, техникалық құрал, аспаптарды жөндеу мен ретке келтіруді ұйымдастыру, олардың үздіксіз жұмысын бақылау
Ф 3
Құжаттама мен есептілікті жүргізу
4. «Жүзу жөніндегі нұсқаушы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Жүзу бойынша үйрету және нұсқама беруді жүргізу, ұйымдастыру
Ф 2
Құжаттама мен есептілікті жүргізу
5. «Райттерапия (иппотерапия) жөніндегі әдіскер-нұсқаушы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Емдік мақсатта салт атпен жүру жаттығуларын жүргізу және ұйымдастыру
Ф 2
Райттерапия өткізудің барлық кезеңдерінде қамқорлықтағы адамдардың жағдайын бақылау
Ф 3
Райттерапия әдістерін жетілдіру
6. «Медициналық-әлеуметтік мекемелер әдіскері»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Медициналық-әлеуметтік ұйымдардың оқу-тәрбие қызметін ұйымдастыру және мониторинг жүргізу, әлеуметтік-педагогикалық консультация жүргізу
Ф 2
Ұйымның қызметкерлеріне ұйымдық-әдістемелік, консультативтік көмек көрсету
7. «Арнайы әлеуметтiк қызметтерге мұқтаждығын бағалау мен
айқындау жөнiндегi әлеуметтiк қызметкер» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсетудегi
қажеттiлiкке бағалау жүргiзу және оны айқындауға араласуды ұйымдастыру
Ф 2
Арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсету кезінде құпия ақпаратты жария етпеуді қамтмасыз ету
Ф 3
Арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсетудегi
қажеттiлiкке бағалау жүргiзу және оны айқындауды іске асыру
8. «Медициналық-әлеуметтік мекемелердің басшылары»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметке басшылық ету
Ф 2
Қарттар мен мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға әлеуметтік қызмет көрсету жұмысын ұйымдастыру
Ф 3
Мүгедек балалармен, қарттар және мүгедектермен әлеуметтік-тұрмыстық, медициналық, мәдени қызмет көрсету, оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру
Ф 4
Медициналық-әлеуметтік мекемені (ұйымды) жабдықтау және қызмет көрсету мәселелері жөніндегі жұмыстарын ұйымдастыру
Ф 5
Персоналды басқару
«Медициналық-әлеуметтік мекемелер
(ұйымдар) лауазымдары»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық картасы) 1. «Сарапшы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Міндеттердің жаңа, анағұрлым тиімді теориялық және практикалық шешімдерін табу мақсатында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу тәртібі; сараптама жүргізу нәтижелерін өңдеу әдістері және талдау; сараптамалық қорытындыны ресімдеу тәртібі; ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және нормативтік құжаттаманы әзірлеу әдістері.
Өз қызметін басқарады, оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Зерттеу бағыттарын, мақсатын, міндетін, оны өткізу әдістерін әзірлейді және негіздейді.
Ф 3
Әзірлемелерді енгізу тиімділігіне талдау жүргізеді, қажетті есептік құжаттаманы жасайды.

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист по
социальной работе»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Взаимодействие со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, а также других организаций, уполномоченных для работы с престарелыми и инвалидами, в том числе детьми-инвалидами
Координация работ по разработке индивидуального плана работы и журнала/электронной картотеки, а также контроль за их качественным заполнением.
Проведение ежемесячного мониторинга выявления больных, которым требуются услуги паллиативной помощи и сестринского ухода. Оказание содействия в поддержании гражданами контактов с родными и близкими, написании писем, составлении заявлений, ознакомлении с печатными изданиями.
Оказание содействия в рассмотрении письменных и устных обращений граждан, в пределах своей компетенции принятие по ним мер содействия в разрешении возникших трудностей и обеспечение социальной защиты.
Разработка предложений по совершенствованию специальных социальных услуг. Осуществление методического руководства и контроль за деятельностью работников, оказывающих специальные социальные услуги и качеством их предоставления. Привлечение внебюджетных средств для оказания социальной помощи подопечным. Постоянное повышение квалификации.
Конституция; конвенции о правах инвалидов и ребенка; законодательные и другие нормативные правовые акты по оказанию специальных социальных услуг, социальной защите лиц с ограниченными возможностями.
Теория и практика социальной работы; особенности психологии личности и отдельных категорий граждан; основы психологии, педагогики, геронтологии, этики.
Программно-методическая литература по социальной работе; системы социальных гарантий и преимуществ, установленные для инвалидов, ветеранов войны и труда; формы и методы воспитательной и социальной работы; специфика работы в различной социальной среде; особенности быта и семейного воспитания.
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания.
Ответственность за свое обучение и обучение других.
Ответственность за результаты своей работы.
Ф 2
Анализ качества и видов оказываемых услуг, прогноз перспектив их развития, динамики нуждающихся в социальном обслуживании.
Проведение анализа работ, обеспечение качественного ведения установленных документов, своевременной отчетности (ведомственную и статистическую).
Организация социальной работы, социально-психологические аспекты помощи лицам пенсионного возраста и инвалидам; отечественная и международная практика оказания социальных услуг. Требования техники безопасности и охраны труда.

2. «Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, сондай-ақ қарттар мен мүгедектермен, оның ішінде мүгедек балалармен жұмыс жүргізуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара іс-қимыл.
Жеке жұмыс жоспарын және журнал/электрондық картотека жасау жұмысын үйлестіреді, олардың сапалы толтырылуын және орындалуын бақылау.
Паллиативті көмек пен мейірбикелік күтім қызметтерін қажет ететін науқастарды анықтауға ай сайын мониторинг жүргізу.
Азаматтардың туысқандарымен қарым-қатынас жасап тұруына, хат жазуға, өтініш жасауға, баспа басылымдарымен танысуға ықпал ету.
Азаматтардың жазбаша және ауызша өтініштерін қарауға өз құзыреті шеңберінде туындаған қиындықтарды шешу және әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ету бойынша жәрдемдесу шараларын қабылдау.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін қызметкерлердің қызметіне, олардың сапасына әдістемелік басшылық және бақылауды жүзеге асыру.
Қамқорлығындағы адамдарға әлеуметтік көмек көрсету үшін бюджеттен тыс қаражатты тарту.
Біліктіліктерін үнемі артырып отыру.
Конституция, мүгедектер мен баланың құқықтары туралы конвенциялар және арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету, мүмкіндіктері шектеулі адамдарды әлеуметтік қорғау бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілер; әлеуметтік жұмыстың теориясы мен практикасы; жеке тұлғаның және азаматтардың жекелеген санатының психологиясы; психология, педагогика, геронтология, этика негіздері; әлеуметтік жұмыс жөніндегі бағдарламалық-әдістемелік әдебиет; мүгедектер, соғыс және еңбек ардагерлері үшін белгіленген әлеуметтік кепілдіктер мен басымдықтар жүйесі;
тәрбие және әлеуметтік жұмыстың нысандары мен әдістері; әртүрлі әлеуметтік ортадағы жұмыстың ерекшелігі; тұрмыс пен отбасылық тәрбиенің ерекшеліктері.
Өз қызметін басқарады, оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Көрсетілетін қызметтердің сапасы мен түрлерін талдау, оларды дамыту перспективаларын, әлеуметтік қызмет мұқтаж адамдардың серпінін болжау.
Жұмысты талдау, белгіленген құжаттарды сапалы жүргізуді, уақтылы есеп беруді (ведомстволық және статистикалық) қамтамасыз ету.
Әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру, зейнеткерлер мен мүгедектерге көрсетілетін көмектің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Әлеуметтік қызметтерді көрсету бойынша отандық және халықаралық тәжірибе. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инструктор
по трудотерапии»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Привлечение престарелых и инвалидов (подопечных) к посильному труду согласно программам.
Обеспечение условий, позволяющих вовлекать подопечных в трудотерапию под контролем лечащего врача в целях реабилитации их физического и психического состояния.
Организация трудового обучения и переобучения подопечных с целью освоения новой профессии в соответствии с физическими возможностями, медицинскими показаниями и иными обстоятельствами.
Законодательные и другие нормативные правовые акты по вопросам медицины, социальной защиты инвалидов; действующие стандарты.
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания.
Ответственность за свое обучение и обучение других.
Ответственность за результаты своей работы.
Ф 2
Организация работ по оснащению лечебно-трудовых мастерских оборудованием, материалами, инструментами, техническими средствами, наглядными пособиями, контроль за их сохранность и рациональное использование.
Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей.
Ф 3
Ведение установленной документации по планированию, учету и отчетности.
Основы законодательства о труде и требования техники безопасности и охраны труда;
4. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инструктор по
плаванию»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Проведение индивидуальных занятий с престарелыми и инвалидами по плаванию (гидрокинезотерапии) в бассейне.
Достижение положительных сдвигов в физическом и психосоциальном статусе подопечных.
Применение подопечным индивидуально подобранных упражнений, методических приемов и режимов лечебного плавания, техники плавания под контролем лечащего врача.
Использование лечебного метода гидрокинезотерапии.
Обеспечение надлежащего состояния аптечки и оказание при необходимости неотложной доврачебной помощи.
Законодательные и другие нормативные правовые акты по вопросам медицины, социальной защиты инвалидов;
основы возрастной физиологии и анатомии, лечебной методики гидрокинезотерапии; основные механизмы воздействия гидрокинезотерапии на организм человека; методы комплексной реабилитации (медикаментозных, психотерапевтических, педагогических и других) подопечных; основы теории лечебно-профилактического влияния физических упражнений; правила проведения безопасных занятий;
методы лечебного плавания;
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания.
Ответственность за свое обучение и обучение других.
Ответственность за результаты своей работы.
Ф 2
Разработка и ведение, установленной технической документации.
Составление отчетов.
Основы теории лечебно-профилактического влияния физических упражнений; основы законодательства о труде; основы делопроизводства. Требования техники безопасности и охраны труда

3. «Еңбекпен емдеу жөніндегі нұсқаушы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Бағдарламаларға сәйкес қарттар мен мүгедектерді (қамқорлығындағылар) шамасы жететін еңбекке тарту.
Қамқорлықтағылардың физикалық және психикалық жағдайын оңалту мақсатында емдеуші дәрігердің басшылығымен еңбекпен емдеуге тартуға мүмкіндік беретін шарттарды қамтамасыз ету.
Физикалық мүмкіндіктеріне, медициналық көрсеткіштеріне және өзге жағдайларға сәйкес жаңа кәсіпті игеру мақсатында қамқорлықтағыларды еңбекке баулу және қайта оқытуды ұйымдастыру.
Медицина, мүгедектерді әлеуметтік қорғау жөніндегі заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер; қолданыстағы стандарттар.
Өз қызметін басқарады, оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Еңбекпен емдеу шеберханаларын жабдықтармен, материалдармен, саймандармен, техникалық құралдармен, көрнекі құралдармен жабдықтау бойынша жұмысты ұйымдастыру, олардың сақталуын және тиімді пайдалауын бақылау.
Электр станциялары мен жүйеледі техникалық пайдалану ережесі.
Ф 3
Жоспарлау, есепке алу және есеп жүргізу жөніндегі белгіленген құжаттаманы жүргізу.
Еңбек туралы заңнаманың негіздері. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.
4. «Жүзу жөніндегі нұсқаушы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кісіби құзыреттері
Ф 1
Қарттармен және мүгедектермен бассейнде жүзу (гидрокинезотерапия) бойынша жеке жаттығулар өткізу.
Қамқорлығындағы адамдардың физикалық және психоәлеуметтік мәртебесінде оң жетістіктерге жету.
Емдеуші дәрігердің бақылауымен қамқорлығындағы адамдарға жеке таңдалған жаттығуларды, әдістемелік тәсілдер мен емдік жүзудің режимін, жүзу техникасын пайдалану. Гидрокинезотерапия емдік әдісін қолдану.
Дәрі-дәрмек қобдишасының тиісті жағдайда болуын және қажет болған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді қамтамасыз ету.
Медицина және мүгедектерді әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер; жас ерекшелік физиологиясы мен анатомия негіздері, емдік гидрокинозеторепия әдістемесі; адам ағзасына гидрокинозеторепияның әсер етуінің негізгі тетіктері; қамқорлығындағы адамдарды кешенді оңалту (дәрі-дәрмекпен, психотерапевтік, педагогикалық және т.б.) әдістері; дене жаттығуларының емдеу-профилактикалық әсері теориясының негіздері;
қауіпсіз жаттығуларды жүргізу ережесі;
емдік мақсатта жүзу әдістері
Өз қызметін басқарады, оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Белгіленген техникалық құжаттаманы әзірлеу және жүргізу.
Есептерді құрастыру.
Дене жаттығуларының емдеу - профилактикалық әсері теориясының негіздері;
Еңбек туралы заңнаманың негіздері;
Іс жүргізу негіздері.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

5. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инструктор-методист
по райттерапии (иппотерапии)»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Проведение занятий с детьми-инвалидами по лечебной верховой езде (по райттерапии (иппотерапии), в помещениях (манеже) или на открытом воздухе (плацу).
Обеспечение выполнения пациентом индивидуально подобранного упражнения, методического приема и режима лечебно-верховой езды.
Руководство во время занятий действиями коновода с помощью кратких и четких команд.
Законодательные и другие нормативные правовые акты по вопросам медицины, педагогики, социальной защиты инвалидов-детей; основы педагогики, психологии, возрастная физиология и анатомия; основы иппотерапевтической теории;
совокупность физических и психических свойств и взаимоотношений с окружающей средой. Особенности поведения животного; правила проведения безопасных занятий; методы верховой езды.
Санитарные правила и нормы.
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания.
Ответственность за свое обучение и обучение других.
Ответственность за результаты своей работы.
Ф 2
Отслеживание динамики психофизических параметров своих подопечных.
Осуществление работ с анкетами под контролем врача, который помогает оценивать полученные результаты.
Оценка состояния здоровья пациента, его готовность к нагрузке по лечебно-верховой езде.
Проведение наблюдения за поведением и состоянием пациента, его настроением во время занятий.
Основы теории лечебно-профилактического влияния физических упражнений; виды заболеваний и методы лечения с помощью иппотерапии; особенности влияния физических нагрузок на больного; основные механизмы воздействия иппотерапии на организм человека (больного).
Ф 3
Совершенствование знаний и умений в области верховой езды.
Активное участие в научно-практической работе по объективному отслеживанию результатов воздействия ЛВЕ в реабилитационной практике.
Изучение и анализ зарубежного и отечественного опыта реабилитации посредством иппотерапии.
Методы комплексной реабилитации (медикаментозных, психотерапевтических, педагогических и других) пациентов.
Зарубежный и отечественный опыт реабилитации посредством иппотерапии. Требования техники безопасности и охраны труда
6. Вид трудовой деятельности (профессии) «Методист
медико-социальных учреждений»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Разработка расписания групповых и индивидуальных занятий, единое тематическое планирование, разработка календарного плана работы, планов открытых занятий;
Проведение регулярного мониторинга учебно-коррекционных, абилитационных, реабилитационных мероприятий, динамики развития детей-инвалидов (формирование навыков самообслуживания, социально-бытовой и трудовой ориентации, сенсорных, двигательных, познавательных функций).
Оказание консультативных услуг родителям детей-инвалидов.
Создание из состава работающего персонала междисциплинарной медико-педагогической комиссии для комплексного обследования и определения уровня социального, интеллектуального, моторного развития детей-инвалидов и определения возможностей их коррекции, социализации, абилитации и реабилитации.
Обеспечение оснащения методического кабинета оборудованием, наглядными пособиями.
Осуществление деятельности в тесном контакте со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования (специального образования).
Законодательные и иные нормативные правовые акты по предоставлению специальных социальных услуг и помощи в условиях стационаров, полустационаров, ухода на дому.
Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Организация и управление собственной деятельностью в установленных рамках, которые могут изменяться.
Проявляет способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Проявляет устойчивый интерес к профессии социального работника.
Демонстрирует лояльность к корпоративной культуре организации.
Соблюдает этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
Ф 2
Разработка тематики семинаров по повышению профессионального уровня персонала, предоставляющего услуги.
Передача практического и методического опыта, необходимых знаний, умений и навыков персоналу, предоставляющему услуги.
Разработка индивидуальных планов работы, проведение педсоветов с заранее запланированной тематикой.
Требования к качеству, объему и видам специальных социальных услуг; передовой и международный опыт в части оказания социальных и образовательных услуг.
Требования техники безопасности и охраны труда

5. «Райттерапия (иппотерапия) жөніндегі әдіскер-нұсқаушы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Мүгедек балалармен үй-жайда (манежде) немесе далада (плацта) емдік мақсатта атқа салт мініп жүру (райттерапия (иппотерапия) бойынша жаттығулар жүргізу.
Емдеушілердің әрқайсысына жеке таңдалған жаттығуларды, әдіс-тәсілдер мен емдік мақсатта атқа салт мініп жүру режимдерінің орындалуын қамтамасыз ету.
Жаттығулар кезінде нақты және қысқа командалар беру арқылы ат жетектеушінің қызметін басқару.
Заңнамалар және медицина, педагогика, мүгедек балаларды әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілер; педагогика, психология, жас ерекшелік физиологиясы мен анатомия негіздері;
иппотерапевтикалық теория негіздері;
физикалық және психикалық қасиеттердің және қоршаған ортамен өзара қарым-қатынас жиынтығы;
жануардың мінез-құлық ерекшеліктері;
қауіпсіз жаттығу жүргізу ережелері;
атқа салт мініп жүру әдістері.
Санитарлық ережелер мен нормалар.
Өз қызметін басқарады, оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Өзінің қамқорлығындағы адамдардың психофизикалық параметрлерінің динамикасын бақылау.
Дәрігердің бақылауымен және оның көмегімен сауалнамалармен жұмыс жүргізу, ол алынған нәтижелерді бағалауға көмектесу.
Емделушінің денсаулық жағдайын, оның емдік мақсатта салт атпен жүру бойынша жүктемені көтеруге даярлығын бағалау.
Емделушінің мінез-құлқы мен жай-күйін, оның сабақ барысындағы көңіл-күйін бақылау.
Дене жаттығуларының емдік-профилактикалық әсері теориясының негіздері; ауру түрлері және иппотерапия арқылы емдеу әдістері;
науқасқа дене жүктемесінің әсер етуінің ерекшеліктері; адам (науқас) ағзасына иппотерапияның әсер етуінің негізгі тетіктері.
Ф 3
Салт атпен жүру саласындағы өзінің білімі мен шеберлігін жетілдіру.
Оңалту тәжірибесінде жаттығулар емдік мақсатта салт атпен жүру әсер ету нәтижесін объективті бақылау бойынша ғылыми-практикалық жұмыстарға белсенді қатысу.
Иппотерапия арқылы шетелдік және отандық оңалту тәжірибесін зерттеу және талдау.
Емделушілерді кешенді оңалту (дәрі-дәрмекпен, психотерапевтикалық, педагогикалық және т.б.) әдістері;
иппотерапия арқылы оңалтудың отандық және шетелдік тәжірибесі. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.
6. «Медициналық-әлеуметтік мекемелер әдіскері»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Топтық және жеке жаттығулардың кестесін, бірыңғай тақырыптық жоспарлауды, күнтізбелік жұмыс жоспарын, ашық сабақтардың жоспарларын әзірлеу.
Мүгедек балаларды оқу-түзету, абилитациялау, оңалту іс-шараларына, даму динамикасына тұрақты түрде мониторинг жүргізу (өзіне өзі қызмет көрсету, әлеуметтік-тұрмыстық және еңбек бағдарын, сенсорлық, қимыл, танымдық функциялар дағдысын қалыптастыру).
Мүгедек балалардың ата-аналарына консультативтік қызмет көрсету.
Кешенді тексеру және мүгедек балалардың әлеуметтік, зияткерлік және моторлық даму деңгейін айқындау және оларды түзету, әлеуметтендіру, абилитациялау және оңалу дәрежесін айқындау үшін жұмыс істейтін қызметкерлерден пәнаралық медициналық-педагогикалық комиссиясын құру.
Әдістемелік кабинетті жабдықтармен, көрнекі құралдармен жабдықтауды қамтамасыз ету.
Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру (арнайы білім беру) органдары мен ұйымдарының мамандарымен тығыз қарым-қатынаста өз қызметін жүзеге асыру.
Заңнамалар және стационар, жартылай стационар және үйде күту жағдайында арнайы әлеуметтік қызмет және көмек көрсету бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілер; өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмектің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Белгіленген шеңберде өзгеріп тұруы мүмкін жекеменшік қызметтерін басқару және ұйымдастыру.
Әлеуметтік міндеттерді іске асыру жөніндегі әдістер мен құралдарды өз бетімен таңдай білу қабілетін көрсетеді.
Әлеуметтік қызметкер мамандығына тұрақты қызығушылығын байқатады.
Ұйымның корпоративтік мәдениетіне адалдығын білдіреді.
Әлеуметтік-еңбек қарым-қатынасының барысында барлық субъектілерімен әдеп сақтайды
Ф 2
Қызметтерді көрсететін персоналдың кәсіби деңгейін жоғарылату бойынша семинарлардың тақырыптарын әзірлеу.
Практикалық және әдістемелік тәжірибесін, қажетті білімдерді, дағдылар мен шеберлігін қызмет көрсететін персоналға үйрету.
Жеке жұмыс жоспарларын әзірлеу, алдын ала жоспарланған тақырыпқа педагогикалық кеңес өткізу.
Арнайы әлеуметтік қызметтердің сапасына, көлемі мен түрлеріне қойылатын талаптар; әлеуметтік және білім беру қызметтерін көрсету бөлігінде озық және халықаралық тәжірибе. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

7. Вид трудовой деятельности (профессии) «Социальный работник
по оценке и определению потребности в специальных
социальных услугах»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Владение соответствующими теоретическими и практическими знаниями.
Обеспечение качества предоставляемых специальных социальных услуг.
Постоянное совершенствование профессионального мастерства.
Законодательные и иные нормативные правовые акты по вопросам предоставления специальных социальных услуг; основы специальной педагогики, психологии и социальной работы.
Организация и управление собственной деятельностью в установленных рамках, которые могут изменяться.
Проявляет способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Проявляет устойчивый интерес к профессии социального работника.
Демонстрирует лояльность к корпоративной культуре организации.
Соблюдает этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
Ф 2
Не разглашение конфиденциальной информации о лице (семье), находящемся в трудной жизненной ситуации.
Не допущение дискриминации в отношении лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
Законодательные и иные нормативные правовые акты по вопросам предоставления специальных социальных услуг; основы специальной педагогики, психологии и социальной работы.
Ф 3
Качественное проведение оценки и определения потребности в специальных социальных услуг лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации.
Законодательные и иные нормативные правовые акты по вопросам предоставления специальных социальных услуг; основы специальной педагогики, психологии и социальной работы. Требования техники безопасности и охраны труда;
8. Вид трудовой деятельности (профессии) «Руководители
медико-социального учреждения» (директор, заместитель директора
(по социальной работе; по медицинской работе; по
административно-хозяйственной работе); заведующий
медицинским отделением)»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Организация текущего и перспективного планирования деятельности учреждения (организации).
Распоряжение имуществом и средствами организации, в пределах норм, установленных законодательством.
Обеспечение рационального использования выделяемых бюджетных средств, а также средств, поступающих из других источников финансирования.
Применение на практике отечественного и зарубежного опыта социальной работы.
Осуществление связи с общественностью.
Заключение договоров, выдача доверенности в установленном законодательством порядке.
Внедрение новых форм и методов работ по социальному обслуживанию опекаемых, обеспечение оснащения организации современными техническими средствами реабилитации и ухода за опекаемыми.
Формирование государственного социального заказа.
Обеспечение приема, сохранности и распределение гуманитарной помощи среди опекаемых
Организация мероприятий по привлечению внебюджетных средств для улучшения обслуживания опекаемых.
Обеспечение представления необходимой отчетности, достоверности статистических сведений.
Законодательные и иные нормативные правовые акты, регулирующие деятельность организаций социального обеспечения и обслуживания;
налоговое и бюджетное законодательство.
Основы ценообразования;
порядок расчетов за оказанные услуги и выполненные работы;
организация финансово-хозяйственной деятельности;
налоговое и экологическое законодательство; порядок заключения договоров;
основы организации труда и управления, экономики, гражданского права.
Полная ответственность за последствия принимаемых решений. Демонстрирует умения свободно обсуждать идеи в профессиональной среде, аргументировать выводы, убеждать других в постоянном обновлении и развитии социальной деятельности.
Определение источников и поиск информации, необходимой для развития деятельности организации.
Работа в команде.
Ф 2
Координация работ с законными представителями (родителями, опекунами).
Защита и представление в установленном законодательством порядке имущественных и других интересов организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
Организация текущего и перспективного планирования деятельности организации по оказанию специальных социальных услуг подопечным
Обеспечение исполнения основных задач и функций, предусмотренных стандартами оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
Организация работ с общественностью.
Принятие мер по созданию подопечным условий для поддержания родственных связей.
Внедрение новых форм и методов работ по социальному обслуживанию подопечных.
Внесение предложения по приобретению современных технических средств реабилитации и ухода за подопечными.
Конвенции о правах инвалидов и ребенка; теория и методика социальной работы; основы социальной работы, психологии, педагогики, геронтологии.
Ф 3
Утверждение рабочих оздоровительных, учебных профилактических планов и программ.
Принятие мер по обеспечению протезно-ортопедическими, другими специальными средствами нуждающихся в них детей, престарелых и инвалидов.
Проведение анализа лечебной деятельности.
Планирование и обеспечение проведения мероприятий по санитарно-гигиеническому воспитанию подопечных.
Принятие мер по обеспечению лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
Обеспечение рациональной эксплуатационной медицинской техники.
Теория и методика социальной работы; достижение современной психолого-педагогической науки и практики; основы проведения медицинской, социальной и профессиональной реабилитации.
Ф 4
Принятие мер по своевременному заключению хозяйственных договоров, контроль за их выполнением.
Принятие мер по обеспечению организации канцелярскими принадлежностями и предметами хозяйственного обихода.
Разработка перспективного и текущего плана по техническому перевооружению и реконструкции зданий и сооружений организации.
Организация работ по обеспечению организации новым технологическим оборудованием.
Обеспечение сохранности хозяйственного инвентаря, его восстановление и пополнение, а также соблюдение чистоты в помещениях и на прилегающей территории.
Обеспечение контроля за работой персонала по обслуживанию и эксплуатации зданий и сооружений, инженерных коммуникаций, коммунальных услуг.
Правила организации хозяйственно-финансовой деятельности; методики закупок товаров и оборудования; стандарты и технические условия закупаемого оборудования и инвентаря, принципы его работы; правила и порядок хранения, складирования товарно-материальных ценностей;
порядок заключения договоров;
порядок расчетов за оказанные услуги и выполненные работы.
Ф 5
Подбор и расстановка руководящего состава и других кадров.
Определение структуры управления организацией, штатное расписание.
Осуществление подбора, приема и расстановки кадров.
Определение должностных обязанностей сотрудника.
Принятие мер по повышению квалификации кадров.
Развитие трудовой мотивации, инициативы и активности сотрудников.
Проведение работ по укреплению трудовой и производственной дисциплины, аттестации работников.
Создание безопасных и благоприятных условий для жизни и здоровья условий труда, поддержанию благоприятной морально-психологической атмосферы в коллективе.
Законодательные и иные нормативные правовые акты, регулирующие деятельность организаций социального обеспечения и обслуживания;
профиль и особенности организации; теория и практика управления персоналом.
Требования техники безопасности и охраны труда;
Приложение 5
к профессиональному стандарту
«Должности медико-социальных учреждений»
Лист согласования
п/п
Название организации
Дата согласования
1
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
2
Федерация профсоюзов Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в ________________________________
_______________________________________________________________
Внесен в Реестр ПС регистрационный № __________
Письмо (протокол) № ___________ Дата __________
Приложение 5
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 690
Профессиональный стандарт
«Организация услуг по социальной адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Организация услуг по социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства» (далее – ПС) определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:

7. «Арнайы әлеуметтiк қызметтерге мұқтаждығын бағалау мен
айқындау жөнiндегi әлеуметтiк қызметкер» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Тиiстi теориялық және практикалық бiлiмдi меңгеру.
Көрсетiлетiн арнаулы әлеуметтiк қызметтердiң сапасын қамтамасыз ету.
Кәсiби шеберлiгiн тұрақты жетiлдiрiп отыру.
Арнаулы әлеуметтік қызметті ұсыну мәселелері бойынша заңнамалар және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Арнайы педагогика, психология, әлеуметтік жұмыс негіздері.
Белгіленген шеңберде өзгеріп тұруы мүмкін жекеменшік қызметтерін басқару және ұйымдастыру.
Әлеуметтік міндеттерді іске асыру жөніндегі әдістер мен құралдарды өз бетімен таңдай білу қабілетін көрсетеді.
Әлеуметтік қызметкер мамандығына тұрақты қызығушылығын байқатады.
Ұйымның корпоративтік мәдениетіне адалдығын білдіреді.
Әлеуметтік-еңбек қарым-қатынасының барысында барлық субъектілерімен әдеп сақтайды
Ф 2
Өмiрлiк қиын жағдайда жүрген адам (отбасы) туралы құпия ақпаратты жария етпеу.
Өмiрлiк қиын жағдайда жүрген адамға (отбасына) қатысты кемсiтушiлiкке жол бермеу.
Арнаулы әлеуметтік қызметті ұсыну мәселелері бойынша заңнамалар және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Арнайы педагогика, психология, әлеуметтік жұмыс негіздері.
Ф 3
Өмiрлiк қиын жағдайда
жүрген адамға (отбасына) арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсетудегi
қажеттiлiкке сапалы бағалау жүргiзу және оны айқындау.
Арнаулы әлеуметтік қызметті ұсыну мәселелері бойынша заңнамалар және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Арнайы педагогика, психология, әлеуметтік жұмыс негіздері.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары
8. «Медициналық-әлеуметтік мекемелердің басшылары»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Мекеменің (ұйымның) қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастыру.
Заңнамада белгіленген нормалар шегінде ұйымның мүлігі мен құралдарына иелік ету.
Бөлінетін бюджет қаражаттарын, сондай-ақ қаржыландырудың басқа да көздерінен түсетін қаражаттарды оңтайлы пайдалануды қамтамасыз ету.
Іс жүзінде отандық және шетелдік әлеуметтік жұмыс тәжірибесін қолдану
Қоғаммен байланысты жүзеге асыру.
Заңнамада белгіленген тәртіппен шарттар жасау, сенімхат беру.
Қамқорлықтағыларға әлеуметтік қызмет көрсету жұмысының жаңа нысандары мен әдістерін енгізу, ұйымды заманауи техникалық оңалту және қамқорлықтағыларға күтім құралдарымен жарақтандыруды қамтамасыз ету.
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру.
Гуманитарлық көмекті қабылдауды, сақталуын және қамқорлықтағылар арасында бөлуді қамтамасыз ету.
Қамқорлықтағыларға қызмет көрсетуді жақсарту үшін бюджеттен тыс қаражатты тарту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
Қажетті есеп беруді, статистикалық мәліметтердің сенімділігін қамтамасыз ету.
Ұйымның әлеуметтік қамтамасыз ету және қызмет көрсету мәселелерін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, салық, экология және бюджеттік заңнамасы, баға белгілеу негіздері, көрсетілген қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есептердің тәртібі, қаржы-шаруашылық қызметін ұйымдастыру, шарттар жасау және орындау тәртібі, еңбекті ұйымдастыру және басқару, экономика және азаматтық құқық негіздері.
Қабылдаған шешімдерінің салдарына толық жауапкершілік.
Әлеуметтік қызметінің әрқашанда жаңа жетістіктерін басқаларға ұғындыра отырып, кәсіби ортада іскерлік ойларын еркін талқылап, дәлелдеп қорытындылау.
Ұйым қызметінің дамуы үшін қажетті деректерді айқындау және ақпараттар іздеу. Командада бірге жұмыс істеу.
Ф 2
Заңды өкілдермен (ата-аналармен, қамқорлықтағылармен) жұмысты үйлестіру.
Ұйымның сотта, арбитражда, мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда белгіленген заңнамалық тәртіппен мүліктік және басқа да мүдделерін білдіру және қорғау.
Қамқорлықтағыларға арнайы әлеуметтік қызмет көрсету бойынша ұйымның қызметін ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастыру.
Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарттарында көзделген негізгі міндеттер мен функциялардың орындалуын қамтамасыз ету.
Қоғаммен байланысты жүзеге асыру.
Туыстық қатынастарды қолдау үшін қамқорлықтағыларға жағдай жасау шараларын қабылдау.
Қамқорлықтағыларға әлеуметтік қызмет көрсету жұмысының жаңа нысандары мен әдістерін енгізу.
Заманауи техникалық оңалту және қамқорлықтағыларға күтім құралдарымен жарақтандыру бойынша ұсыныс енгізу.
Мүгедектер мен бала құқықтары туралы конвенция.
Әлеуметтік жұмыс теориясы мен әдістемесі, әлеуметтік жұмыстың, психологияның, педагогиканың, геронтологияның негіздері
Ф 3
Сауықтыру, оқу профилактикалық жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын бекіту.
Ондағы мұқтаж балаларды, қарттар мен мүгедектерді протездік-ортопедиялық, басқа да арнайы құралдармен қамтамасыз ету шараларын қабылдау.
Емдеу қызметін талдауды жүргізу
Қамқорлықтағыларды санитарлық-гигиеналық тәрбиелеу іс-шараларын жүргізуді жоспарлау және қамтамасыз ету.
Емдік құралдармен және медицинаға арналған бұйымдармен қамтамасыз ету шараларын қабылдау.
Рационалдық эксплуатациялық медициналық техникамен қамтамасыз ету.
Әлеуметтік жұмыстың теориясы мен әдістері, заманауи психологиялық-педагогикалық ғылым мен тәжірибе жетістіктері, медициналық, әлеуметтік және кәсіптік оңалту жүргізудің негіздері.
Ф 4
Шаруашылық шарттарын уақытылы жасау бойынша шаралар қабылдау, олардың орындалуын бақылау
Ұйымды кеңсе заттарымен және шаруашылық күнделікті қажет заттармен қамтамасыз ету шараларын қабылдау
Ұйымның ғимараттары мен құрылыстарын техникалық қайта жабдықтау және реконструкциялау жөніндегі перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу
Ұйымды жаңа технологиялық жабдықпен қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастыру
Шаруашылық керек-жарақтың сақталуын, оны қалпына келтіру және толықтыру, сондай-ақ үй-жайлар мен жанындағы аумақтарда тазалықты сақтауды қамтамасыз ету
Ғимараттар мен құрылыстарға, инженерлік коммуникацияларға, коммуналдық қызметтерге қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі персоналдың жұмысын бақылауды қамтамасыз ету
Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру ережесі, тауарлар мен жабдықтарды сатып алу әдістемесі, жарақтардың стандарттары мен техникалық шарттары, оның жұмыс істеу қағидаттары, тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау, қоймалау қағидасы мен тәртібі, шарттар жасау тәртібі, көрсетілген қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есептердің тәртібі
Ф 5
Басшылық құрамды және басқа кадрларды іріктеу және орналастыру.
Ұйымды басқару құрылымын, штаттық кестені айқындау. Кадрларды іріктеу, қабылдау және орналастыруды жүзеге асыру. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттемелерін айқындау. Кадрлардың біліктілігін арттыру шараларын қабылдау. Қызметкерлерді еңбекке ынталандыруды, бастамалары мен белсенділігін дамыту. Қызметкерлердің еңбек және өндіріс тәртібін күшейту, аттестациялау жұмысын жүргізу.
Өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасау, ұжымда қолайлы моралдық - психологиялық атмосфераны қалыптастыру.
Ұйымның әлеуметтік қамтамасыз және қызмет көрсету мәселелерін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, ұйым бейіні мен ерекшеліктері, персоналды басқару теориясы мен практикасы. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары
«Медициналық-әлеуметтік мекемелер
(ұйымдар) лауазымдары»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Р/с
Ұйымның атауы
Келісілген күні
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
2
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы
Осы КС _________________________________________________________
_______________________________________________________ тіркелді
КС тізіліміне енгізілді, тіркеу №___________________,
Хат (хаттама) № ___________ Күні _____________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығына
5-қосымша
«Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік
бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру» кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды және ол мыналарға:

10) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда.
2. Паспорт ПС
4. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее-ГК РК 03-2007) «87.90 Прочие виды деятельности по уходу, не включенные в другие категории»;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): предоставление ухода лицам, за исключением престарелых и инвалидов, которые не в состоянии полностью заботиться о себе или которые не желают жить самостоятельной жизнью;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС;
5. Требования ПС относятся к следующим профессиям в данной области:
директор центра адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства.
3.Карточка вида трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Директор центра адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 7, по ОРК – 7;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 1143 – «Руководители гуманитарных и других специальных организаций»;
3) возможные наименования должности (профессии): директор медико-социальной организации (центра социального обслуживания (пожилых и инвалидов), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально-реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
организация работы по учету лиц, нуждающихся в социальной адаптации, по оказанию консультативной помощи населению и лицам, не имеющим определенного места жительства по вопросам адаптации и контроль выполнение планов финансово-хозяйственной деятельности центра, заключению и выполнению хозяйственных договоров;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы директора центра адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства» приложения 2 к настоящему ПС.

10) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау.
2. КС паспорты
4. КС төлқұжаты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МС) «87.90 Басқа санаттарға кіргізілмеген, күту бойынша қызметтiң өзге түрлерi»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: өзін-өзі толықтай қарауға жағдайы жоқ немесе өздігінше өмір сүргісі келмейтін адамдарға, қарттар мен мүгедектерді қоспағанда, күтім көрсету;
3) еңбек қызметінің түрлері, кәсіптері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада көрсетілген;
5. КС талаптары осы саладағы мынадай кәсіптерге қатысты:
белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығының директоры.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсібінің) карточкасы
1-параграф «Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу орталығының директоры»
6. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ – 7, ҰБШ бойынша – 7;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1143 «Гуманитарлық және басқа да арнайы ұйымдардың басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): медициналық-әлеуметтік ұйымның (әлеуметтік қызмет көрсету орталығының (қарттар мен мүгедектерге), белгілі бір тұрғылықты жері жоқ тұлғаларға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығының, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығының, кәмелетке толмағандарды әлеуметтік-оңалту орталығының, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік пана үйлерінің және т.б.) директоры;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
әлеуметтік бейімдеуге мұқтаж адамдарды есепке алу, халыққа және белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға бейімдеу мәселелері жөнінде консультациялық көмек көрсету жұмысын ұйымдастыруды және орталықтың қаржылық-шаруашылық қызметі жоспарларының орындалуын және шаруашылық шарттардың жасалуын және орындалуын бақылауды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы директорының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.

4. Перечень единиц ПС
7. Перечень единиц ПС приведен в приложение 3 к настоящему ПС и содержит шрифт и наименование единиц ПС.
5. Описание единиц ПС
8. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемые на основе ПС
9. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
10. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
11. Разработчиком ПС является Республиканское государственное коммунальное предприятие «Республиканский научно-исследовательский институт по охране труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан».
12. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по социальной
адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Управление, регулирование, направление, реализация и координация деятельности в сфере социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительств
Директор центра адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства
Директор медико-социальной организации (центра социального обслуживания (пожилых и инвалидов), центра социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, центра социальной помощи семье и детям, социально-реабилитационного центра для несовершеннолетних, социального приюта для детей и подростков и др.)
7
-
Примечание: ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
Приложение 2
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по социальной
адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
1. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы директора центра адаптации
для лиц, не имеющих определенного места жительства
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
7
Высшее (или послевузовское) образование

4. КС бірліктерінің тізімі
7. КС бірліктерінің тізімі осы КС 2-қосымшасында көрсетілген және КС бірліктерінің шрифті мен атауынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
8. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында көрсетілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
9. Кәсіптік даярлықты бағалау және мамандардың біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы КС негізінде сертификаттар береді.
10. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері КС 3-қосымшада көзделген сертификатты алу үшін игеру қажет болатын КС бірліктерінің тізбесіне сәйкес айқындалады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
11. КС әзірлеушісі «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институты» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны болып табылады.
12. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында көрсетілген.
«Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің түрлері (кәсібі)
Р/с №
Қызмет түрінің атауы
Қызметшілер лауазымдарының атауы
01-2005 ҚР МС сәйкес кәсіптердің атауы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разряд
1.
Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу саласындағы қызметті басқару, реттеу, бағыттау, іске асыру және үйлестіру
Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығының директоры
Медициналық-әлеуметтік ұйымның (әлеуметтік қызмет көрсету орталығының (қарттар мен мүгедектерге), белгілі тұрғылықты жері жоқ тұлғаларға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығының, отбасы мен балаларға әлеуметтік көмек көрсету орталығының, кәмелетке толмағандарды әлеуметтік-оңалту орталығының, балалар мен жасөспірімдерге арналған әлеуметтік пана үйлердің және т.б.) директоры
7
-
Ескертпе: БТБА - Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
«Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1. Ықтимал жұмыс орындары. Белгілі бір тұрғылықты жері
жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығы
директорының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білім

Опыт работы в системе социальной защиты не менее 3 лет или на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет.
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по социальной
адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
Перечень единиц ПС
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор центра
адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и регулирование деятельности организации
Ф 2
Организация работ по оказанию помощи населению и лицам, не имеющим определенного места жительства по вопросам адаптации
Ф 3
Управление персоналом
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по социальной
адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
Описание единиц ПС (функциональная карта)
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор центра
адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Руководство всеми направлениями деятельности Центра социальной адаптации.
Общее руководство организацией работы по созданию и обеспечению безопасных и оптимальных условий труда в центре.
Рациональное использование выделяемых бюджетных средств, а также средств, поступающих из других источников финансирования.
Организация режима работы центра по согласованию с местным уполномоченным органом в области социальной защиты населения.
Защита и представление в установленном законодательством порядке имущественные и другие интересы центра.
Законодательные и иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы социальной защиты населения.
Специфика работы в различной социальной среде, профиль, специализация и особенности центра; порядок заключения и исполнения договоров; основы экономики, права, административного и гражданского законодательства; организация хозяйственно-финансовой деятельности; основы экономики, учета и финансового анализа
Способность решать проблемы, связанные с планированием и реализацией поставленных задач.
Определение источников и поиск информации, необходимой для развития деятельности организации.
Ответственность за результаты своей работы и работы других.
Ф 2
Выявление и формирование банка данных о лицах и семьях, проживающих в зоне обслуживания и нуждающихся в социальной поддержке.
Организация работ по оказанию консультативной помощи населению и лицам, не имеющим определенного места жительства по вопросам адаптации.
Принятие мер и оказание содействие в восстановлении документов, трудоустройстве и в поисках временного и постоянного местожительства обслуживаемого контингента.
Обеспечение приема, сохранности и распределение гуманитарной помощи среди лиц, обслуживаемых центром.
Основы социальной работы, психологии, социологии, профпатологии, профессиональной ориентации; отечественный и зарубежный опыт по социальной адаптации.
Ф 3
Принятие мер по обеспечению центра квалифицированными кадрами, повышению их квалификации, созданию безопасных и благоприятных условий труда.
Заключение и расторжение трудового договора с работниками.
Обеспечение трудового распорядка и дисциплины труда.
Развитие трудовой мотивации, инициативы и активности сотрудников.
Теория и практика управления персоналом организации; основы кадрового делопроизводство.
Методы мотивирования и стимулирования персонала.
Требования техники безопасности труда;
Приложение 5
к профессиональному стандарту
«Организация услуг по социальной
адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства»
Лист согласования
№ п/п
Название организации
Дата согласования
1
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
2
Федерация профсоюзов Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в ________________________________
_______________________________________________________________
Внесен в Реестр ПС, регистрационный № ____________
Письмо (протокол) № ___________ Дата _____________
Приложение 6
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 690
Профессиональный стандарт
«Услуги по разработке протезно-ортопедических изделий»

Жұмыс тәжірбиесі әлеуметтік қорғау саласында кемінде 3 жыл немесе экономикалық қызмет түрінің тиісті бейіні ұйымындағы басшы лауазымдарында кемінде 5 жыл
«Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізбесі
1. «Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу орталығы директоры» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Ұйымның қызметтерін ұйымдастыру және реттеу
Ф 2
Халыққа және белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға бейімдеу мәселелері бойынша көмек көрсету жұмыстарын ұйымдастыру
Ф 3
Персоналды басқару
Ескерте: Ф-функция
«Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық картасы)
1. «Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу орталығы директоры» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Әлеуметтік бейімдеу орталығы қызметінің барлық бағыттарын басқару.
Орталықта қауіпсіз және оңтайлы еңбек жағдайларын жасау және қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды жалпы басқару.
Бөлінетін бюджеттік қаражатты, сондай-ақ басқа қаржыландыру көздерінен түсетін қаражатты тиімді пайдалану.
Халықты әлеуметтік қорғау саласында жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша орталықтың жұмыс режимін ұйымдастыру.
Орталықтың мүліктік және басқа мүдделерін белгіленген заңнамалық тәртіпте қорғау және ұсыну.
Халықты әлеуметтік қорғау мәселелерін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Әр түрлі әлеуметтік ортадағы жұмыстардың ерекшелігі, орталықтың бейіні, мамандандырылуы және ерекшеліктері; шарттарды жасасу және орындау тәртібі; экономика, құқық, әкімшілік және азаматтық заңнама негіздері; шаруашылық-қаржылық қызметін ұйымдастыру; экономика, есепке алу және қаржылық талдау негіздері.
Қойылған міндеттерді жоспарлаумен және іске асырумен байланысты мәселелерді шешу қабілеті.
Ұйым қызметін дамыту үшін қажетті ақпарат көздерін айқындау және іздестіру.
Өзінің және басқалардың жұмысының нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Қызмет көрсету аймағында және әлеуметтік қолдауға мұқтаж адамдар мен отбасылар туралы деректер банкін айқындау және қалыптастыру.
Халыққа және белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға бейімдеу мәселелері бойынша көмек көрсету жұмыстарын ұйымдастыру.
Қызмет көрсетілетін контингентке құжаттарды қалпына келтіруде, жұмысқа орналастыруда және уақытша және тұрақты, тұрғылықты жер іздестіруде шаралар қабылдау және жәрдем көрсету.
Гуманитарлық көмектерді қабылдауды, сақтауды және орталық қызмет көрсететін адамдар арасында бөлуді қамтамасыз ету.
Әлеуметтік жұмыс, психология, социология, кәсіби патология, кәсіби бағдар негіздері; әлеуметтік бейімдеу бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе.
Ф 3
Орталықты білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың біліктілігін арттыру, қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау бойынша шаралар қабылдау.
Қызметкерлермен еңбек шарттарын жасасу және бұзу.
Еңбек кестесін және еңбек тәртібін қамтамасыз ету.
Қызметкерлердің еңбек уәжін, бастамашылығы мен белсенділігін дамыту.
Ұйым персоналын басқару теориясы және практикасы; кадрлық іс жүргізу негіздері.
Персоналды уәждеу және ынталандыру әдістері.
Еңбек қауiпсiздiгі техникасының талаптары.
«Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған
әлеуметтік бейімдеу қызметтерін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Р/с
Ұйымның атауы
Келісілген күні
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
2
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы
Осы КС ___________________________________________________________
_________________________________________________________ тіркелді
КС тізіліміне енгізілді, тіркеу № ___________________,
Хат (хаттама) № ___________ Күні ____________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығына
6-қосымша
«Протездік-ортопедиялық бұйымдарды әзірлеу жөніндегі
қызметтер» кәсіби стандарты

8) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
9) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
10) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда.
2. Паспорт ПС
4. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее-ГК РК 03-2007) «32.50 Производство медицинских и стоматологических инструментов и принадлежностей»;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): производство протезно-ортопедических изделий путем пердоставления опытно-экспериментальной, производственно-технологической, конструкторско-технологической и организационно-управленческой деятельности, направленной в обеспечении граждан в установленном порядке протезами верхних и нижних конечностей, грудных желез, приспособлениями к ним, ортопедической обувью и обувью на аппараты, тростями, костылями, лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими изделиями (бандажами, корсетами, туторами, реклинаторами, головодержателями, супинаторами, лечебными поясами, детскими профилактическими штанишками и др.), а также в предоставлении медицинских услуг по протезированию;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС;
5. Требования ПС относятся к следующим профессиям в данной области:
фрезеровщик;
техник-протезист;
механик-протезист;
заместитель начальника цеха;
начальник цеха;
специалист информационно-технического сектора;
заведующий информационно-технического сектора;
инженер-стандартизатор;
инженер-технолог;
инженер-конструктор;
заместитель директора;
директор.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Фрезеровщик»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7442 – «Профессии рабочих, занятых в производстве кожаной обуви и других изделий из кожи»;
3) возможные наименования должности (профессии): фрезеровщик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
фрезерование обуви требования, предъявляемые к качеству готовой обуви, регулирования и наладки обслуживаемой машины;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы фрезеровщика» приложения 2 к настоящему ПС.

8) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
9) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипатау;
10) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау.
2. КС паспорты
4. КС төлқұжаты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МС) «32.50 Медициналық және стоматологиялық құралдар мен керек-жарақтарды өндіру»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: азаматтарды белгіленген тәртіппен қол және аяқ, көкірек бездері протездерімен, оларға қажетті тетіктермен, ортопедиялық аяқ киіммен және аппараттарға арналған аяқ киіммен, таяқтармен, балдақтармен, емдеу-профилактикалық протездік-ортопедиялық бұйымдармен (бандаждармен, корсеттермен, туторлармен, реклинаторлармен, бас ұстағыштармен, супинаторлармен, емдік белдіктермен, балалардың профилактикалық шалбарларымен және басқаларымен), сондай-ақ протездеу бойынша медициналық қызметтер көрсетумен қамтамасыз етуге бағытталған тәжірибелік-эксперименттік, конструкторлық-технологиялық және ұйымдық-басқарушылық қызметтерді ұсыну арқылы протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру;
3) еңбек қызметінің түрлері, кәсіптері, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшада көрсетілген;
5. КС талаптары осы саладағы келесі кәсіптерге қатысты:
фрезерлеуші;
техник-протезші;
механик-протезші;
цех бастығының орынбасары;
цех бастығы;
ақпараттық-техникалық сектордың маманы;
ақпараттық-техникалық сектордың меңгерушісі;
инженер-стандарттаушы;
инженер-технолог;
инженер-конструктор;
директордың орынбасары;
директор.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсібінің) карточкасы
1-параграф «Фрезерлеуші»
6. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 7442 – «Былғары аяқ киімдер және басқа да былғары заттарының өндірісімен айналысатын жұмысшылардың кәсіптері»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): фрезерлеуші;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
аяқ киімдерді жонуды, дайын аяқ киімнің сапасына қойылатын талаптарды, қызмет көрсететін машинаны реттеуді және баптауды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Фрезерлеушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.

Параграф 2 «Техник-протезист»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 3225 – «Фельдшеры и техники - стоматологи»;
3) возможные наименования должности (профессии): техник-протезист;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
обучение больных и инвалидов пользованию протезно-ортопедическими изделиями;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техник-протезиста» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Механик-протезист»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК – 3-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7311 – «Рабочие, занятые изготовлением и ремонтом прецизионных инструментов и приборов»;
3) возможные наименования должности (профессии): механик-протезист;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий с применением специальных станков и приспособлений;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы механик-протезиста» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Начальник (заместитель начальника) цеха»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1222 – «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в промышленности»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник (заместитель начальника) цеха;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
руководство производственно-хозяйственной деятельностью цеха и обеспечению выполнение производственных заданий, ритмичный выпуск продукции высокого качества, эффективное использование основных и оборотных средств;

2-параграф «Техник-протезші»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 4-5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3225 – «Фельдшерлер мен техник-стоматологтар»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): техник-протезші;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
науқастар мен мүгедектерді протездік-ортопедиялық бұйымдарды пайдалануға үйретуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник-протезшінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
3-параграф «Механик-протезші»
8. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 3-4;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 7311 – «Прецизиондық құрал-жабдықтар мен аспаптар әзірлеумен айналысатын жұмысшылар»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): механик-протезші;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
арнайы станоктар мен аспаптарды пайдалана отырып, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындауды, қиыстырып келтіруді, өлшеуді, өңдеуді және жөндеуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Механик-протезшінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4-параграф «Цех бастығы (бастықтың орынбасары)»
9. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 6;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1222 – «Өнеркәсіптегі мамандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелерінің (қызметтерінің) басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): цех бастығы (бастықтың орынбасары);
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
цехтың өндірістік-шаруашылық қызметін басқаруды және өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етуді, жоғары сапалы өнімді бір қалыпты шығаруды, негізгі және айналым құралдарын тиімді пайдалануды көздейді;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника (земестителя цеха) цеха» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Специалист информационно-технического сектора»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК – 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3121 – «Техники и операторы по обслуживанию ЭВМ»;
3) возможные наименования должности (профессии): техник информационно-вычислительного центра, системный администратор;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
обеспечение эффективной эксплуатации средств вычислительной техники, приема и передачи информации вычислительного (информационно-вычислительного) центра и участие в разработке планов и графиков работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы специалиста информационно-технического сектора» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Заведующий информационно-технического сектора»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1236 – «Руководители IT-подразделений (служб)»;
3) возможные наименования должности (профессии): заведующий информационно-технического сектора;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
руководство разработкой и внедрением проектов совершенствования управления производством на основе использования совокупности экономико-математических методов, современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи и элементов теории экономической кибернетики и участию в составлении технических заданий по созданию автоматизированной системы управления производством и отдельных ее подсистем;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы заведующего информационно-технического сектора» приложения 2 к настоящему ПС.

5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Цех бастығының (бастықтың орынбасары) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
5-параграф «Ақпараттық-техникалық сектордың маманы»
10. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 3121 – «ЭЕМ қызмет көрсету жөніндегі техниктер мен операторлар»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): ақпараттық-есептеу орталығының технигі, жүйе әкімшісі;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
есептеу техникасы құралдарын тиімді пайдалануды, есептеу (ақпараттық-есептеу) орталығының ақпараттарын қабылдауды және беруді, техникалық қызмет көрсету және жабдықтарды жөндеу жұмыстарының жоспарлары мен кестелерін әзірлеуге қатысуды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Ақпараттық-техникалық сектордың маманының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
6-параграф «Ақпараттық-техникалық сектордың меңгерушісі»
11. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі СБШ бойынша – 6;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1236 – «Руководители IT-подразделений (служб)»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): ақпараттық-техникалық сектордың меңгерушісі;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
экономикалық-математикалық әдістер жиынтығын, есептеу техникасының құралдарын, коммуникациялар мен байланысты және экономикалық кибернетика теориясының элементтерін пайдалану негізінде өндірісті басқаруды, өндірісті және оның жекелеген кіші жүйелерін басқаруды жетілдіру жобаларын әзірлеуге және енгізуге басшылық етуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Ақпараттық-техникалық сектордың меңгерушісінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.

Параграф 7 «Инженер-стандартизатор»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2123 – «Специалисты по стандартизации, метрологии и сертификации»;
3) возможные наименования должности (профессии): инженер по стандартизации;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
разработка новых и пересмотр действующих стандартов, технических условий и других документов по стандартизации и сертификации, их внедрение в организации и проведению работы по повышению качества и конкурентоспособности продукции методами стандартизации, по подготовке проведения сертификации и государственной аттестации продукции;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженер-стандартизатора» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 «Инженер-технолог»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2145 – «Инженеры-механики и технологи машиностроения»;
3) возможные наименования должности (профессии): инженер-технолог;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
внедрение прогрессивных технологических процессов, оборудования и технологической оснастки для обеспечения производство конкурентоспособной продукции и сокращение материальных и трудовых затрат;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженер-технолога приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 9 «Инженер-конструктор»
14. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2149 – «Архитекторы, инженеры и специалисты родственных профессий, не вошедшие в другие группы»;

7-параграф «Инженер-стандарттаушы»
12. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2123 – «Стандарттау, метрология және сертификаттау мамандары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): стандарттау бойынша инженер;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
техникалық құжаттаманы қалыпқа келтіруді бақылауды жүзеге асыруды, жаңа стандарттарды әзірлеу және қолданыстағы стандарттарды қайта қарау, техникалық шарттар мен стандартизация және сертификация бойынша басқа құжаттарды әзірлеу, оларды ұйымдарға енгізу, стандарттау әдістерімен өнімнің сапасын және бәсекеге қабілеттілігін жоғарлату бойынша жұмыстар жүргізу мен өнімді сертификаттау және мемлекеттік аттестаттау жүргізу бойынша дайындау;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы таруда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер-стандарттаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
8-параграф «Инженер-технолог»
13. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2145 – «Инженер-механиктер мен машина жаса технологтары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): инженер-технолог;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
прогрессивтік технологиялық процестерді, жабдықтар мен технологиялық жабдықтарды енгізу үшін бәсекеге қабілетті өнімдерді өндіруді қамтамасыз ету мен материалдық және еңбек шығындарын қысқартуды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер-технологтың еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
9-параграф «Инженер-конструктор»
14. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 2149 – «Басқа топтарға енбеген архитекторлар, инженерлер мен тектес кәсіптер мамандары»;

3) возможные наименования должности (профессии): инженер-конструктор;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
разработка эскизных, технических и рабочих проектов особо сложных, сложных и средней сложности изделий с использованием средства автоматизации проектирования и участию в монтаже, наладке, испытаниях и сдаче в эксплуатацию опытных образцов изделий, узлов, систем и деталей новых и модернизированных конструкций выпускаемой организацией продукции;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженер-конструктора» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 10 «Директор (заместитель директора)»
15. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по ОРК –7;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1210 – «Руководители организаций»;
3) возможные наименования должности (профессии): директор, заместитель директора;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности:
обеспечение необходимого уровня подготовки производства и его постоянный рост, повышение эффективности производства и производительности труда, сокращение издержек (материальных, финансовых, трудовых), рациональное использование производственных ресурсов, высокое качество и конкурентоспособность производимой продукции, работ или услуг, соответствие выпускаемых изделий действующим государственным стандартам, техническим условиям и требованиям дизайна и технической эстетики, а также их надежность и долговечность и организации разработку и реализацию планов внедрения новой техники и технологии, проведения организационно-технических мероприятий, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в Главе «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы директора (заместителя директора)» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
16. Перечень единиц ПС приведен в приложение 3 к настоящему ПС и содержит шрифт и наименование единиц ПС.

3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): иженер-конструктор;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, күрделі, орташа және аса күрделі бұйымдардың эскизді, техникалық және жұмыс жобаларын әзірлуді және бұйымдардың, тараптардың, жүйелер мен бөлшектердің озық үлгілерін, ұйым шығаратын өнімнің жаңа және жетілдірілген конструкцияларын монтаждауға, баптауға, сынауға және іске қосуға қатысуды көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер-конструктордың еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
10-параграф «Директор (директордың орынбасары)»
15. Еңбек қызметі түрінің (кәсібінің) карточкасы мыналардан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: СБШ бойынша – 7;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кәсіптер сыныптауышы бойынша базалық топ (бұдан әрі – 01-2005 ҚР МС): 1210 – «Ұйымдардың басшылары»;
3) лауазымдардың ықтимал атаулары (кәсіп): директор, директордың орынбасары;
4) орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы:
өндірістің қажетті деңгей дайындығын және оның тұрақты өсуін, өндіріс тиімділігін арттыру және еңбек өнімділігін, шығындарын (материалдық, қаржы, еңбек) қысқарту, өндірістік ресурстарды тиімді пайдалану, шығарылған өнімнің, жұмыстың немесе қызметтің жоғары сапасы мен бәсекеге жарамдылығы, шығарылған өнімнің қолданыстағы мемлекеттік стандарттарға, техникалық шарттар мен әрленім талаптарына және техникалық эстетикаға сәйкестігі, сондай-ақ олардың сенімділігі мен төзімділігі және жаңа техника мен технологияны енгізу жоспарларын әзірлеу және жүзеге асыруды ұйымдастыру, ұйымдық-техникалық іс-шараларын, ғылыми-зерттеу мен тәжірибелік-құрастырымдық жұмыстарын жүргізуді көздейді;
5) ықтимал жұмыс орындары, қызметкердің кәсіби біліміне және оқуына талаптар, біліктілігін дәлелдейтін, сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшадағы тарауда «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Директордың еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
16. КС бірліктерінің тізімі осы КС 2-қосымшасында көрсетілген және КС бірліктерінің шрифті мен атауынан тұрады.

1. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы
фрезеровщика
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
производственные цеха, заводы
Вредные и опасные условия труда
Движущиеся машины и механизмы; стружка; подвижные части производственного оборудования; повышенный уровень шума на рабочем месте; повышенная запыленность воздуха рабочей зоны
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Основное среднее образование
Не предъявляется
3
Техническое и профессиональное образование
Опыт работы на уровне 2 не менее 6 месяцев
4
Техническое и профессиональное образование
Опыт работы на уровне 3 не менее 1 года
2. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы техник-протезиста
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное медицинское образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 1 года
5
Техническое и профессиональное медицинское образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 3 лет
Высшее медицинское образование
Без опыта работы
3. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы механик-протезиста
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
Подвижные части производственного оборудования; станки фрезерно-шлифовальные, брусовочные, сверлильные, термопечи и термофены; повышенная запыленность (работа с клеями, полиамидными смолами, полиуритановыми смесями, термопластами, гипсом); повышенный уровень шума
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Общее среднее образование, обучение на предприятий
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 1 года
4
Техническое и профессиональное образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 1 года
4. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы начальника (заместителя
начальника) цеха
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
Высшее профессиональное образование или среднее техническое и профессиональное образование

1. Ықтимал жұмыс орындары. Фрезерлеуші маманының еңбек
жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыстың орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
өндірістік цехтар, зауыттар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жылжымалы машиналар және механизмдер; өндірістік жабдықтың қозғалмалы бөлшектері; жұмыс орнындағы шудың деңгейінің жоғарлығы; жұмыс аймағындағы ауаның шаңдануының жоғарылығы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Орта білім
Талап қойылмайды
3
Техникалық және кәсіби білім
2 деңгейде жұмыс тәжірибесі кемінде 6 ай
4
Техникалық және кәсіби білім
3 деңгейде жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
2. Ықтимал жұмыс орындары. Техник-протезші маманының еңбек
жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Техникалық және кәсіби медициналық білім
Жұмыс тәжірбиесі кәсіби қызмет саласында кемінде 1 жыл
5
Техникалық және кәсіби медициналық білім
Жұмыс тәжірбиесі кәсіби қызмет саласында кемінде 3 жыл
Жоғары медициналық білім
Талап етілмейді
3. Ықтимал жұмыс орындары. Механик-протезші маманының еңбек
жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Өндірістік жабдықтың қозғалмалы бөлшектері; фрезерлік-шлифтегіш, қайырғыш, бұрғылайтын станоктар, термопештер және термофендер; шаңдану жоғарылығы (желімдермен, полиамидтік шайырлармен, полиуритандық қоспалармен, термопластармен, гипспен жұмыс); шу деңгейінің жоғарлығы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Жалпы орта білім, кәсіпорында оқу
Жұмыс тәжірибесі кәсіби қызмет саласында кемінде 1 жыл
4
Техникалық және кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі кәсіби қызмет саласында кемінде 1 жыл
4. Ықтимал жұмыс орындары. Цех бастығының (цех бастығы
орынбасарының) еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6
Жоғары кәсіби білім немесе орта техникалық және кәсіби білім

Опыт работы в профессиональной деятельности специалистом высшего уровня квалификации не менее 3 лет или специалистом среднего уровня квалификации не менее 5 лет
5. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы специалиста
информационно-технического сектора
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование по специальности
Не требуется
5
Техническое и профессиональное образование по специальности
Опыт работы не менее 2 лет
Высшее образование по специальности
Не требуется
6. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы заведующего
информационно-технического сектора
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 5 лет
7. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инженер-стандартизатора
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(без категории)
Высшее профессиональное образование
Не требуется
Среднее техническое и профессиональное образование
Опыт работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
5
(II категории)
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в должности инженера-стандартизатора без категории не менее 3 лет
5
(I категории)
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в должности инженера-стандартизатора II категории не менее 2 лет
8. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инженер-технолога
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(без категории)
Высшее профессиональное образование
Не требуется
Среднее техническое и профессиональное образование
Опыт работы в должности техника I категории не менее 3 лет
5
(II категории)
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет
5
(I категории)
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет

Жұмыс тәжірибесі кәсіби қызмет саласында жоғары біліктілік деңгей маманына кемінде 3 жыл немесе орта біліктілік деңгей маманына кемінде 5 жыл
5. Ықтимал жұмыс орындары. Ақпараттық-техникалық секторы
маманының еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Мамандық бойынша техникалық және кәсіби білім
Талап қойылмайды
5
Мамандық бойынша техникалық және кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл
Мамандық бойынша жоғары білім
Талап қойылмайды
6. Ықтимал жұмыс орындары. Ақпараттық-техникалық сектордың
меңгерушісінің еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі кәсіби қызмет саласында кемінде 5 жыл
7. Ықтимал жұмыс орындары. Инженер-стандарттаушы маманының
еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
(Санаты жоқ)
Жоғары кәсіби білім
Талап қойылмайды
Орта техникалық және кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі I санаттағы техник лауазымында кемінде 3 жыл
5
(II санатты)
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі санаты жоқ инженер-стандарттаушы лауазымында кемінде 3 жыл
5
(I санатты)
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі II санаттағы инженер-стандарттаушы лауазымында кемінде 2 жыл
8. Ықтимал жұмыс орындары. Инженер-технолог маманының еңбек
жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
(Санаты жоқ)
Жоғары кәсіби білім
Талап қойылмайды
Орта техникалық және кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі I санаттағы техник лауазымында кемінде 3 жыл
5
(II санатты)
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі санаты жоқ инженер-технолог лауазымында кемінде 3 жыл
5
(I санатты)
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі II санаттағы инженер-технолог лауазымында кемінде 2 жыл

9. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инженер-конструктора
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(без категории)
Высшее профессиональное образование
Не требуется
Техническое и профессиональное образование
Опыт работы в должности техника-конструктора I категории не менее 3 лет
5
(II категории)
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в должности инженера-конструктора без категории не менее 3 лет
5
(I категории)
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в должности инженера-конструктора II категории не менее 2 лет
10. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы директора (заместителя
директора)
Возможные места работы по профессии
(предприятия, организации)
Организации и предприятия всех форм собственности
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
7
Высшее профессиональное образование
Опыт работы в области профессиональной деятельности не менее 5 лет
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Разработка и производство
протезно-ортопедических изделий»
Перечень единиц ПС
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Фрезеровщик»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Фрезерование геленков, каблуков и удаление излишков на деталях обуви
Ф 2
Выполнение фрезерных работ под руководством фрезеровщика более высокой квалификации.
Ф 3
Фрезерование набоек, стелек, подошв, не прикрепленных к обуви
Ф 4
Фрезерование-подправка подошв обуви
Ф 5
Фрезерование резиновых подошв всех видов обуви
Ф 6
Фрезерование кожаных подошв всех видов обуви
Примечание: Ф - функция
2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Техник-протезист»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обслуживание больных и инвалидов, пришедших на прием в медицинский отдел и на дому
Ф 2
Проведение санитарно-просветительной работы по вопросам протезирования
3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Механик–протезист»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Изготовление, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий
Ф 2
Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при типичных односторонних ампутациях
Ф 3
Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при атипичных односторонних ампутациях и деформациях
Ф 4
Изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий в сложных и атипичных случаях
Ф 5
Изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при сочетанной и атипичной ампутации и деформации туловища и позвоночника

9. Ықтимал жұмыс орындары. Инженер-конструктор маманының еңбек
жағдайларына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
(Санаты жоқ)
Жоғары кәсіби білім
Талап қойылмайды
Техникалық және кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі I санаттағы техник-конструктор лауазымында кемінде 3 жыл
5
(II санатты)
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі санаты жоқ инженер-конструктор лауазымында кемінде 3 жыл
5
(I санатты)
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі II санаттағы инженер-конструктор лауазымында кемінде 2 жыл
10. Ықтимал жұмыс орындары. Директордың (директор
орынбасарының) еңбек жағдайларына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша жұмыстың ықтимал орындары
(кәсіпорындар, ұйымдар)
Барлық меншік нысанындағы ұйымдар мен кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СШБ біліктілік деңгей
Кәсіби білім беру мен оқытудың деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары кәсіби білім
Жұмыс тәжірибесі кәсіби қызмет саласында кемінде 5 жыл
«Протездік-ортопедиялық бұйымдарды
әзірлеу жөніндегі қызметтер»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізбесі
1. «Фрезерлеуші» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Өкшелікті, өкшені фрезерлеу мен аяқ киім артық жерлерін алып тастау
Ф 2
Біліктілік деңгейі жоғары фрезерлеушінің басшылығымен фрезерлеу жұмыстарын орындау
Ф 3
Аяқ киімге бекітілмеген нәлді, ұлтарақтарды, табанды фрезерлеу
Ф 4
Табанды өн бойымен жоңғылау-түзету
Ф 5
Аяқ киімдердің барлық түрлерінің резина табандарын жону
Ф 6
Аяқ киімдердің барлық түрлерінің былғары табандарын жону
Ескерте: Ф-функция
2. «Техник-протезші» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Қабылдауға келген, немесе үйде науқастар мен мүгедектерді қабылдау
Ф 2
Протездеу бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу
3. «Механик-протезші» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу, өңдеу және жөндеу
Ф 2
Кәдімгі біржақты ампутация кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу, өңдеу және жөндеу
Ф 3
Бір жақты ампутация және аяқтардың деформациялануы кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу және өңдеу (6 б.р.)
Ф 4
Күрделі және қалыпты жағдайларда, қос ампутация кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды, жасау, өлшеу, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
Ф 5
Көкірек пен омыртқа жотасының қабысуы, қалыпты ампутация және деформация кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, өлшеу, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу

4. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник
(заместителя начальника) цеха»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство производственно-хозяйственной деятельностью цеха
Ф 2
Управление персоналом
Ф 3
Обеспечение правильного и своевременного представления отчетности и учета
5. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист
информационно-технического сектора»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение работ по обеспечению эффективной эксплуатации средств вычислительной техники
Ф 2
Ведение документации
6. Вид трудовой деятельности (профессии) «Заведующий
информационно-технического сектора»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Осуществление руководства разработкой и внедрения проектов совершенствования управления производством
Ф 2
Организация проведения исследований системы управления, планирования и регулирования производства
Ф 3
Организация работ по совершенствованию документооборота в организации
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-стандартизатор»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Разработка новых и пересмотр действующих стандартов и других документов по стандартизации
Ф 2
Проведение работ по повышению качества продукции и услуг, их сертификации
Ф 3
Контроль и надзор за соблюдением требований стандартов
8. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инженер-технолог»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Разработка технологических процессов и режимов производства
Ф 2
Подготовка предложения по перспективам развития производства и эффективного использования материальных и трудовых ресурсов
Ф 3
Контроль за соблюдением технологической дисциплины
9. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инженер-конструктор»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Разработка конструкции и технологических процессов
Ф 2
Проведение патентных исследований и технических расчетов экономической эффективности
Ф 3
Подготовка научной документации и отчетов
10. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор
(заместителя директора)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Определение производственной политики и направления развития организаций
Ф 2
Организация разработки и проведения организационно-технических мероприятий, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Ф 3
Управление персоналом
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Разработка и производство
протезно-ортопедических изделий»
Описание единиц ПС (функциональная карта)
1. Вид трудовой деятельности (профессии) «Фрезеровщик»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Фрезерование геленков, кранца каблуков ножом, выемка углубления в каблуке (ляписа).
Удаление на обслуживаемой машине или вручную специальными фрезами излишков на деталях низа обуви без выхватов и повреждений, придание деталям требуемой формы.
Правила и способы фрезерования обуви, требования, предъявляемые к деталям и полуфабрикатам обуви, поступающим на фрезерование.
Берет ответственность за результаты выполнения простых заданий.
Реагирует на простые, но подробные письменные и устные сообщения.
Демонстрирует умения решать проблемы, используя предоставленную информацию.
Принимает ответственность за свою безопасность и может принимать ответственность за безопасность других.
Ф 2
Работа по фрезерованию деталей.
Управление фрезерными станками.
Работа со сложным контрольно-измерительным инструментом.
Освоение работ по фрезерованию деталей. Правила управления фрезерными станками. Правила работы со сложным контрольно-измерительным инструментом. Требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
Ф 3
Фрезерование на обслуживаемой машине набоек, стелек, подошв, не прикрепленных к обуви, геленочной и уреза пяточной части подошв рядовой обуви.
Способы фрезерования деталей обуви, виды и номера применяемых фрез, требования, предъявляемые к фрезерованию обуви, устройство и принцип действия обслуживаемой машины.
Требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
Ф 4
Фрезерование - подправка подошв по всему периметру, фрезерование на обслуживаемой машине уреза подошв легкой обуви и чувяк, регулирование работы обслуживаемой машины.
Правила фрезерования обуви, методы регулирования обслуживаемой машины.
Ф 5
Фрезерование на обслуживаемой машине уреза резиновых подошв, подошв из заменителей натуральной кожи всех видов обуви, кроме легкой обуви и чувяк, фрезерование уреза пяточной части резиновых подошв с набойкой, регулирование и наладка машины.
Правила фрезерования обуви, требования, предъявляемые к качеству готовой обуви, правила регулирования и наладки обслуживаемой машины.
Ф 6
Фрезерование на обслуживаемой машине уреза кожаных подошв всех видов обуви, уреза подошв с кожаной подошвой рантоклеевого метода крепления, уреза пяточной части кожаных подошв, кожаных подложек с каблуком, регулирование и наладка машины.
Правила фрезерования обуви, требования, предъявляемые к качеству готовой обуви, правила регулирования и наладки обслуживаемой машины. Требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.

4. «Цех бастығы (цех бастығы орынбасары)»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Цехтың өндірістік-шаруашылық қызметін басқару
Ф 2
Кадрлармен жұмысты ұйымдастыру, кадрларды іріктеу және орналастыруды қамтамасыз ету
Ф 3
Есептіліктікті жасау мен есеп жүргізуді дұрыс және уақтылы беруді қамтамасыз ету
5. «Ақпараттық-техникалық сектордың маманы» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Есептеу техника құралдарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету
Ф 2
Құжаттаманы жүргізу
6. «Ақпараттық-техникалық сектордың меңгеруші» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Өндірісті басқаруды жетілдіру жобаларын жасау және енгізуге басшылық етуді іске асыру
Ф 2
Басқару жүйелеріне зерттеу мақсатында өндірісті жобалау және реттеуді ұйымдастыру
Ф3
Ұйымдағы құжат айналымын жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
7. «Инженер-стандарттаушы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Стандарттардың басқа құжаттардың жаңаларын әзірлеу және барларын қайта қарау
Ф 2
Өнімнің сапасын және қызметтерін жоғарлату жұмыстарын жүргізу, оларды сертификаттау
Ф 3
Стандарттар талаптарының сақталуын бақылау және қадағалау
8. «Инженер-технолог» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Өндірістің технологиялық процестері мен режимдерін әзірлеу
Ф 2
Өндірістің келешектегі дамуына және материалдар мен еңбек қорларының тиімді пайдалануына ұсыныстар дайындау
Ф 3
Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау
9. «Инженер-конструктор» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Құрылымдар мен технологиялық процестерін әзірлеу
Ф 2
Патенттік зерттеулер мен техникалық есептерінің экономикалық тиімділігін жүргізу
Ф 3
Ғылыми құжаттамалар мен есептіліктерді дайындау
10. «Директор (директордың орынбасары) еңбек
қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарт бірліктері)
Ф 1
Өндірістік саясатты және ұйымның даму бағытын анықтау
Ф 2
Ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды, ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуді әзірлеу
Ф 3
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру және оқытуды ұйымдастыру
«Протездік-ортопедиялық бұйымдарды
әзірлеу жөніндегі қызметтер»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық картасы) 1. «Фрезерлеуші» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Өкшелікті, өкшенің жиектерін пышақпен фрезерлеу, өкшеге (ляписке) ойық жасау.
Аяқ киім табанының артық жерлерін бүлдіріп алмай машинамен немесе арнайы фрездермен қолмен алып тастау.
Бөлшектерге қажетті қалып беру.
Аяқ киімдерді фрезерлеу ережесі және тәсілдері, фрезерлеуге түсетін бөлшектер мен аяқ киімнің жартылай дайын өнімдеріне қойылатын талаптар.
Қарапайым тапсырмаларды орындау нәтижесіне жауапты болады.
Толық, қарапайым ауызша және жазбаша хабарламаларға жауап береді.
Ұсынылған ақпаратты пайдалана отырып, проблемаларды шешу қабілетін көрсетеді.
Басқалар үшін де жауапты болуы мүмкін және өзінің қауіпсіздігіне жауапкершілікті мойнына алады.
Ф 2
Бөлшектерді фрезерлеу жұмыстарын істеу.
Фрезерлеу станоктарын басқару.
Күрделі бақылау-өлшеуіш аспаптарымен жұмыс.
Бөлшектерді жоңғылау жұмыстарын үйрену.
Фрезерлеу станоктарын басқару қағидалары.
Күрделі бақылау-өлшеуіш аспаптарымен жұмыс істеу қағидалары.
Жұмыс алдындағы, жұмыс уақытындағы, апаттық жағдайлардағы, жұмыс соңындағы қауіпсіздік талаптары.
Ф 3
Қызмет көрсететін машинада аяқ киімге бекітілмеген нәлді, ұлтарақтарды, табанды, геленкелі және қатардағы аяқ киім табанының өкшелік бөлігін фрезерлеу.
Аяқ киімдердің бөлшектерін фрезерлеу тәсілдері, қолданылатын фрезерлердің нөмірлері мен түрлері, аяқ киімді фрезерлеуге қойылатын талаптар, қызмет көрсететін машинаның құрылысы мен әрекет қағидаты.
Жұмыс алдындағы, жұмыс уақытындағы, апаттық жағдайлардағы, жұмыс соңындағы қауіпсіздік талаптары.
Ф 4
Табанды өн бойымен фрезерлеу-түзету, жеңіл аяқ киім мен кебістердің табанын кесуді қызмет көрсететін машинамен фрезерлеу.
Қызмет көрсететін машина жұмысын реттеу.
Аяқ киімді фрезерлеу ережесі, қызмет көрсететін машинаны реттеу әдістері.
Ф 5
Аяқ киімдердің, жеңіл аяқ киімдер мен кебістерден басқа барлық түрлерінің резина табандары мен жасанды былғарыдан жасалған табандар кесіктерін қызмет көрсететін машинада фрезерлеу.
Нәлі бар резина табандардың өкше бөліктерінің кесіктерін фрезерлеу.
Машинаны реттеу және баптау.
Аяқ киімдерді фрезерлеу ережесі, дайын аяқ киімнің сапасына қойылатын талаптар, қызмет көрсететін машинаны реттеу және баптау ережесі.
Жұмыс алдындағы, жұмыс уақытындағы, апаттық жағдайлардағы, жұмыс соңындағы қауіпсіздік талаптары.
Ф 6
Аяқ киімдердің барлық түрлерінің былғары табандары кесіктерін, бекітудің сыздық жапсыру әдісімен жасалған тері төсемелі табан кесіктерін, өкшелі былғары төсемелер кесіктерін қызмет көрсететін машинада фрезерлеу.
Машинаны реттеу және баптау.
Аяқ киімді фрезерлеу ережесі, дайын аяқ киімнің сапасына қойылатын талаптар, қызмет көрсететін машинаны реттеу және баптау ережесі.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Техник-протезист»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Обучение больных и инвалидов пользованию протезно-ортопедическими изделиями с учетом клинических особенностей опорно-двигательного аппарата.
Обучение больных и инвалидов ходьбе на протезно-ортопедических аппаратах и протезах на различных этапах протезирования.
Заполнение бланка заказа протезно-ортопедического изделия и ортопедической обуви.
Выдача готовых изделий после санкционирования врача-ортопеда.
Наложение гипсовых повязок, изготовление гипсовых негативов.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и другие методические, материалы, касающиеся производства протезно-ортопедических изделий; гипсовая техника; основы анатомии человека, номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов; правила снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания под руководством.
Несет ответственность за свое обучение и обучение других. Координация действий других работников. Разработка и ведение, установленной технической документации.
Ответственность за решение поставленных задач.
Ф 2
Обслуживание больных, находящихся в домах-интернатах для инвалидов и престарелых, детских домах-интернатах, санаториях, больницах, школах-интернатах органов просвещения вместе с врачом- ортопедом в составе выездной бригады.
Участие вместе с врачом ортопедом в осуществлении внедрения новых видов протезно-ортопедических изделий.
Участие в проведении конференций инвалидов по вопросам протезирования, ухода за культей и протезно-ортопедическими изделиями.
Технология производства протезно-ортопедических изделий; общая теория протезостроения, ортезостроения и ортопедической обуви; медицинские аспекты назначения и применения протезно-ортопедических изделий.
Требования техники безопасности и охраны труда.
3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Механик–протезист»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт косметических и рабочих протезов предплечья, кисти из стандартных полуфабрикатов для типичных случаев протезирования.
Разметка стандартных деталей и узлов.
Разборка и последующая сборка протезно-ортопедических изделий после примерки.
Обработка поверхностей и зачистка фигурных контуров металлических изделий ручным способом с применением инструментов, приспособлений или универсальных металлообрабатывающих станков.
Основы анатомии человека, номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
Наименования и свойства материалов, используемых для их изготовления.
Устройство и конструктивные особенности протезно-ортопедических изделий, правила снятия мерок для их изготовления; приемы выполнения разборки, ремонта протезно-ортопедических изделий; способы изготовления протезно-ортопедических изделий; устройство, назначение;
правила применения рабочего, контрольно-измерительного инструмента, технологические требования к изделиям.
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания под руководством.
Несет ответственность за свое обучение и обучение других. Координация действий других работников. Разработка и ведение, установленной технической документации.
Ответственность за решение поставленных задач.
Ф 2
Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при типичных односторонних ампутациях из всех применяемых в протезировании материалов (кроме деревянных) с применением специальных станков и приспособлений; подгонка приемных гильз. Изготовление приемных гильз методом вакуумного формования.
Основы анатомии человека, номенклатуру протезно-ортопедических изделий и полуфабрикатов; устройство и конструктивные особенности всех видов протезно-ортопедических изделий с применением схемы сборки;
технологические требования к изготовлению изделий.
Ф 3
Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при атипичных односторонних ампутациях и деформациях нижних конечностей из всех применяемых материалов с применением стандартных полуфабрикатов на специальных станках, приспособлениях с использованием оснастки.
Правила снятия мерок, изготовления негатива и позитива для протезов голени и протезов верхних конечностей при изготовлении изделий методом вакуумного формования, корсетов из слоистых пластиков.
Методы изготовления приемных гильз вакуумным формованием.
Устройство и конструктивные особенности модульных протезов верхних и нижних конечностей.
Технологические требования к изготовлению изделий.
Ф 4
Изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий в сложных и атипичных случаях, включая оказание протезно-ортопедической помощи при парной ампутации, из всех применяемых материалов, деревянных протезов нижних конечностей с использованием нестандартных полуфабрикатов.
Участие в сборке экспериментальных и многозвенных узлов протезов под руководством специалиста более высокой квалификации.
Этапы оказания протезно-ортопедической помощи, методы и средства их выполнения, включая методы протезирования и особые приемы изготовления протезов при врожденных недоразвитиях верхних и нижних конечностей, изготовления протезов для детей с использованием стандартных и нестандартных полуфабрикатов и материалов; технологические требования к изготовлению изделий.
Ф 5
Изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при сочетанной и атипичной ампутации и деформации туловища и позвоночника.
Оказание протезно-ортопедической помощи в сложных и атипичных случаях.
Использование системного подхода при оказании протезно-ортопедической помощи с позиций создания биотехнических систем «человек-протез» или «человек-ортез».
Изготовление протезов верхних конечностей с внешними источниками энергии (биопротезы), протезов из экспериментальных и многозвенных узлов.
Выявление дефектов в конструкции узлов и полуфабрикатов, участие в разработке предложений по их устранению.
Этапы оказания протезно-ортопедической помощи, методы и средства их выполнения.
Требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.

2. «Техник-протезші» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Тірек-қимыл аппаратының клиникалық ерекшеліктерін ескере отырып науқастар мен мүгедектерге протездік-ортопедиялық бұйымдарды пайдалануды үйрету.
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіруге байланысты Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер мен методикалық құндылықтар;
гипстік техника.
Адам анатомиясының негіздерін, протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдер мен жартылай дайын өнімдердің, номенклатурасы.
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау үшін өлшемдерін алу ережелері.
Өз қызметін басқарады. Жетекшіліктің көмегімен оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Басқа да қызметкерлердің іс-әрекеттерін үйлестіру.
Белгіленген техникалық құжаттамаларды әзірлеу және жүргізу.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Протездік-ортопедиялық аппараттар мен протездеудің әртүрлі кезеңдеріндегі протездермен жүруді науқастар мен мүгедектерге үйрету.
Протездік-ортопедиялық бұйымдар мен ортопедиялық аяқ киімдерге тапсырыс беру бланкін толтыру.
Дәрігер-ортопедтің санкциясынан соң дайын бұйымдарды беру.
Гипстік таңғыштарды тарту, гипстік негативтерді дайындау.
Ф 2
Көшпелі бригада құрамында дәрігер-ортопедпен бірге мүгедектер мен кәрілерге арналған интернат-үйлеріндегі, балалар интернат-үйлеріндегі, шипажайлардағы, ауруханалардағы, ағарту органдарының мектеп-интернаттарындағы науқастарға қызмет көрсету.
Дәрігер-ортопедпен бірге протездік-ортопедиялық бұйымдардың жаңа түрлерін енгізуді жүзеге асыру.
Мүгедектердің протездеу, культя мен протездік-ортопедиялық бұйымдарды күтіп-баптау мәселелері бойынша конференцияларына қатысу.
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясы.
Протезді құру, ортезді құру және ортопедиялық аяқ киімдердің жалпы теориясы.
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды белгілеу мен қолданудағы медициналық көзқарас.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.
3. «Механик-протезші» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Протездеудің қалыпты жағдайлары үшін стандартты жартылай дайын өнімдерден білек пен білезіктердің косметикалық және жұмыс протездерін жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу, өңдеу және жөндеу.
Стандартты өлшектер мен түйіндері белгілеу.
Өлшегеннен кейін протездік-ортопедиялық бұйымдарды бөлшектеу және құрастыру.
Құралдарды, аспаптарды және әмбебап метал өңдейтін станоктарды пайдалана отырып, қолмен металл бұйымдарының пішінді сұлбаларын үстіртін өңдеу және тазалау.
Адам анатомиясының негіздерін, протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдер мен жартылай дайын өнімдердің, номенклатурасы.
Оларды жасау үшін пайдаланатын материалдардың атауы мен ерекшеліктері. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың құрылғысы мен конструктивтік ерекшеліктері, оларды жасау үшін өлшемдерін алу ережелері; бөлшектеу, протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу тәсілдері.
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау әдістері; құрылғысы, міндеті.
Бұйымдарға қойылатын технологиялық талаптар.
Өз қызметін басқарады. Жетекшіліктің көмегімен оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Басқа да қызметкерлердің іс-әрекеттерін үйлестіру.
Белгіленген техникалық құжаттамаларды әзірлеу және жүргізу.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Кәдімгі біржақты ампутация кезінде арнайы станоктар мен аспаптарды пайдалана отырып, протездеуде қолданылатын барлық материалдардан (ағаштан жасалғаннан басқасы) протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу, өңдеу және жөндеу.
Қабылдағыш гильзаларды қиыстырып келтіру. Вакуумдық қалыптау әдісімен қабылдағыш гильзалар жасау.
Адам анатомиясының негіздерін, протездік-ортопедиялық бұйымдар мен жартылай өнімдердің номенклатурасы.
Құрастыру сұлбасын қолдана отырып, барлық протездік-ортопедиялық бұйымдардың құрылғысы мен конструктивті ерекшеліктері.
Бұйымдарды жасауға қойылатын технологиялық талаптар.
Ф 3
Бір жақты ампутация және аяқтардың деформациялануы кезінде жабдықтарды пайдалана отырып, арнаулы станоктарда, аспаптарда стандартты жартылай өнімдерді қолданумен барлық қолданылатын материалдардан протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу және өңдеу
Өлшеу ережесі, вакуумдық қалыптау әдісімен бұйымдар, қабатты пластиктерден корсеттер жасау кезінде сирақ протездері мен қол протездері үшін негатив пен позитив дайындау.
Вакумдық қалыптаумен қабылдағыш гильзалар жасау әдісін, аяқ-қолдың модульдық протездерінің құрылғысы мен конструктивтік ерекшеліктері.
Бұйымдарды жасауға қойылатын технологиялық талаптарды.
Ф 4
Күрделі және қалыпты жағдайларда, қос ампутация кезінде протездік-ортопедиялық көмек көрсетуді қоса, барлық қолданылатын материалдардан протездік-ортопедиялық бұйымдарды, стандартты емес жартылай дайын өнімдерді пайдалана отырып, аяққа арналған ағаш протездерді жасау, өлшеу, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу.
Жоғары білікті маманның басшылығымен эксперименталды және көптізбекті түйіндерді құрастыруға қатысу.
Протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезеңдерін, оларды орындау әдістері мен құралдары, аяқ-қолдардың туа біткен жетілмеуі кезіндегі протездеу әдістері мен протездерді жасаудың ерекше тәсілдерін қоса, стандартты және стандартты емес жартылай дайын өнімдер мен материалдарды пайдалана отырып балаларға арналған протездер жасау
Бұйымдарды жасауға қойылатын технологиялық талаптар.
Ф 5
Көкірек пен омыртқа жотасының қабысуы, қалыпты ампутация және деформация кезінде проетздік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, өлшеу, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
Күрделі және қалыпты жағдайларда протездік-ортопедиялық көмек көрсету
«Протез-адам» немесе «Ортез-адам» биотехникалық жүйелерін жасау тұрғысынан протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезінде жүйелік жолды пайдалану
Сыртқы энергия көздерімен қол протездерін (биопротездер), эксперименталды және көптізбекті түйіндер жасау
Түйіндер мен жартылай дайын өнімдердің конструкциясындағы ақауларды анықтау, оларды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу
Протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезеңдерін, оларды орындау
Жұмыс алдындағы, жұмыс уақытындағы, апаттық жағдайлардағы, жұмыс соңындағы қауіпсіздік талаптары

4. Вид трудовой деятельности (профессии) «Начальник
(заместитель начальника) цеха»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Выполнение производственного задания.
Ритмичный выпуск продукции высокого качества.
Эффективное использование основных и оборотных средств.
Совершенствование организации производства, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов.
Повышение качества изделий.
Внедрение прогрессивных форм организации труда.
Улучшение нормирования труда, оплата труда и материального стимулирования.
Обобщение и распространение передовых приемов и методов труда.
Изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта.
Развитие рационализации и изобретательства.
Обеспечение технически правильной эксплуатации оборудования и других основных средств и выполнение графиков их ремонта.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
Методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности цеха; передовой отечественный и зарубежный опыт в области производства аналогичной продукции;
технические требования, предъявляемые к продукции цеха (участка), технология ее производства, оборудование цеха и правила его технической эксплуатации.
Способен принимать ответственность за планирование и разработку процессов деятельности, которые могут привести к существенным изменениям или развитию механизмов по реализации социальной поддержки граждан, программ занятости, организации выплат пенсий и пособий, социального обеспечения.
Ф 2
Аттестация и рационализация рабочих мест, использование резервов повышения производительности труда и снижения издержек производства.
Подбор кадров их расстановку и целесообразное использование.
Организация работ по повышению квалификации работников цеха.
Своевременное предоставление работающим льгот по условиям труда.
Основы экономики, организации труда, производства и управления; действующие положения по оплате труда и формы материального стимулирования.
Ф 3
Производственное планирование, учет.
Составление и своевременное представление отчетности о производственной деятельности цеха (участка).
Формы и методы производственно-хозяйственной деятельности цеха; порядок и методы технико-экономического и текущего производственного планирования. Требования техники безопасности и охраны труда
5. Вид трудовой деятельности (профессии) «Специалист
информационно-технического сектора»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Приема и передачи информации вычислительного (информационно-вычислительного) центра.
Участие в разработке планов и графиков работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
Проведение тестовых проверок и профилактических осмотров оборудования с целью своевременного обнаружения неисправностей и их ликвидации.
Регулировка и наладка элементов и блоков машин, отдельных устройств и узлов.
Проведение профилактического и текущего ремонта.
Участие в приемке оборудования из ремонта.
Приемка и освоение вновь вводимого оборудования, работ по модернизации и совершенствовании оборудования с учетом специфических требований производства.
Нормативные, методические и справочные материалы; технические средства сбора, передачи и обработки информации; технико-эксплуатационные характеристики и правила технической эксплуатации средств вычислительной техники; получение и передача информации, комплектующих устройств и другого оборудования; организация ремонтного обслуживания оборудования; порядок разработки планов и графиков работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
Управляет своей деятельностью, проявляет способность выбирать методы и средства обучения и воспитания под руководством.
Несет ответственность за свое обучение и обучение других.
Координация действий других работников. Разработка и ведение, установленной технической документации.
Ответственность за решение поставленных задач.
Ф 2
Ведение учета показателей использования оборудования, замеченных дефектов работы машин.
Нормативные, методические и справочные материалы; порядок оформления заявок на оборудование, запасные части, инструмент, материалы и покупные комплектующие изделия.
Основы экономики, организации труда и организации производства. Требования техники безопасности и охраны труда;

4. «Цех бастығы (цех бастығының орынбасары)» еңбек
қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету.
Жоғары сападағы өнім шығару ырғақтылығын қамтамасыз ету.
Негізгі және айналым құралдарын тиімді пайдалану.
Өндірісті, оның технологиясын ұйымдастыруды, өндірістік процестерді механикаландыруды және автоматтандыруды жетілдіру.
Бұйымдардың сапасын арттыру.
Еңбекті ұйымдастырудың прогрессивтік нысандарын ендіру.
Еңбек нормасын, еңбек ақы төлеуді және материалдық ынталандыруды жақсарту.
Алдыңғы қатардағы еңбек тәсілдері мен әдістерін қорыту және тарату.
Отандық және шетелдік алдыңғы қатардағы тәжірибесін зерделеу және ендіру.
Рационализациялау және өнертапқыштықты дамыту.
Жабдықтарды және басқа негізгі құрал-жабдықтарды техникалық дұрыс пайдалануды және оларды жөндеу кестелерінің орындалу.
Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері, цехтың өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
Ұқсас өнім өндіру саласындағы алдыңғы қатардағы отандық және шетелдік тәжірибе.
Цехтың (учаскенің) өніміне қойылатын техникалық талаптар, оны өндіру технологиясы, цех жабдығы мен оны техникалық пайдалану ережелері.
Маңызды өзгерістерге немесе азаматтарды әлеуметтік қолдау, жұмыспен қамту бағдарламасы, зейнетақы мен жәрдемақы, әлеуметтік қорғау ұйымының жүзеге асыру жөніндегі механизмдерін дамытуға алып келетін, қызмет процестерін жоспарлау мен әзірлеу бойынша жауапкершілік алу қабілеті.
Ф 2
Жұмыс орындарын аттестациядан өткізу және рационалдау, еңбек өнімділігін арттыру және өндіріс шығындарын азайту резервтерін пайдалану.
Жұмысшы және қызметші кадрларды іріктеу, оларды орналастыру және мақсатты пайдалану.
Цехтың жұмысшылары мен қызметшілерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Жұмыс істеушілерге еңбек жағдайлары бойынша жеңілдіктерді уақтылы беру.
Экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздері.
Еңбекке ақы төлеу жөніндегі қолданылып жүрген ережелер және материалдық ынталандыру нысандары.
Ф 3
Өндірістік жоспарлау, есеп жүргізу.
Цехтың (учаскенің) өндірістік қызметі туралы есептілікті жасау және уақтылы беру.
Цехтың өндірістік-шаруашылық қызметінің нысандары мен әдістері.
Техникалық-экономикалық және ағымдағы өндірістік жоспарлау тәртібі мен әдістері.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.
5. «Ақпараттық-техникалық сектордың маманы»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Есептеу (ақпараттық-есептеу) орталығының ақпараттарын қабылдау мен беру жұмыстарын атқару.
Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ремонттау жұмыстарының жоспарлары мен графиктерін жасауға қатысу.
Ақауларды уақытында айқындау және оларды жою мақсатында жабдықтарды тестік тексерулер мен кәсіптік тексерулерден өткізу.
Машиналардың элементтері мен бөліктерін, жеке жабдықтары мен тораптарын жөндеу және ретке келтіру.
Кәсіби және күнделікті ремонттарға қатысу.
Жабдықтарды жөндеуден алуға қатысу.
Қайта ендірілген жабдықтарды қабылдауға және игеруге, өндірістік ерекшелік талаптарын ескере отырып жабдықтарды жаңарту және жетілдіру.
Нормативтік, әдістемелік және анықтамалық материалдар.
Ақпараттарды жинау, тасымалдау және өңдеудің техникалық құралдары.
Есептеу техника құралдарының техникалық-пайдалану сипаттамасы және техникалық пайдалану ережелері.
Жинақта жабдықтары мен басқа да жабдықтарды алу және ақпаратты беру.
Жабдықтарға жөндеу жүргізуді ұйымдастыру.
Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарларды және жұмыстардың кестелерін әзірлеу тәртібі.
Өз қызметін басқарады, жетекшіліктің көмегімен оқу және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын таңдау қабілеттілігін көрсетеді.
Өзінің үйренуі мен басқалардың үйренуіне жауапкершілік.
Басқа да қызметкерлердің іс-әрекеттерін үйлестіру.
Белгіленген техникалық құжаттамаларды әзірлеу және жүргізу.
Өзінің жұмыс нәтижелеріне жауапкершілік.
Ф 2
Жабдықтарды пайдалану, машина жұмыстарының байқалған ақаулары көрсеткіштерінің есебін жүргізу.
Нормативтік, әдістемелік және анықтамалық материалдар.
Жабдықтарға, жабдық бөліктеріне, құралдарға, материалдарға және сатып алынған жинақ өнімдеріне өтінімдерді ресімдеу тәртібі.
Экономика, еңбекті және өндірісті ұйымдастыру негіздері.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

6. Вид трудовой деятельности (профессии) «Заведующий
информационно-технического сектора»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Осуществление руководства разработкой и внедрения проектов совершенствования управления производством на основе использования совокупности экономико-математических методов, современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи и элементов теории экономической кибернетики.
Осуществление руководства разработкой инструкций, методических и нормативных материалов, связанных с информационным обеспечением автоматизированной системы управления производством (кодирование сырья, материалов, готовых изделий, деталей, сборочных единиц, подготовка необходимых справочников, дешифраторов и тому подобнее), организация подсистемы нормативно-справочной информации, обеспечением правильности переноса исходных данных на машинные носители.
Анализ случаи отказа системы, разработка мероприятия по повышению качества и надежности автоматизированной системы управления производством, расширение сферы ее применения, модернизации применяемых технических средств, а также по совершенствованию организации и методов подготовки задач по алгоритмизации с целью сокращения сроков и стоимости проектирования автоматизированной системы управления производством.
Руководство работниками отдела.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан; методические и нормативно-технические материалы по организации автоматизированных систем управления производством, перспективы развития организации; технология производства продукции организации; организация планирования и оперативного управления производством; структура организации, производственные и функциональные связи между ее подразделениями, задачи и содержание автоматизированной системы управления производством; порядок разработки проектов автоматизированной системы управления производством и ее подсистем; технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи; порядок постановки задач, их алгоритмизации; основы проектирования автоматизированной обработки информации и программирования, формализованные языки программирования;
действующие системы счислений, шифров и кодов, стандарты унифицированной системы организационно-распорядительной документации.
Организация и управление собственной деятельностью в установленных рамках, которые могут изменяться.
Проявляет способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Руководство работой других.
Участие и руководство распределением ресурсов внутри подразделения. Осуществляет координацию между подразделениями.
Несет ответственность за результаты работы, собственное обучение и обучение других.
Проявляет устойчивый интерес к профессии социального работника.
Демонстрирует лояльность к корпоративной культуре организации.
Соблюдает этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
Ф 2
Организация проведения исследований системы управления.
Изучение проблема обслуживания автоматизированных систем управления организации и ее подразделений.
Участие в составлении технических заданий по созданию автоматизированной системы управления производством и отдельных ее подсистем.
Подготовка плана проектирования и внедрения автоматизированной системы управления производством и контроль за их выполнением, постановку задач, их алгоритмизацию, увязка организационного и технического обеспечения всех подсистем автоматизированной системы управления производством.
Создание и внедрение типовых блоков.
Адаптация имеющееся типовое программное обеспечение к специфическим потребностям организации или конкретного подразделения или участка работ.
Проведение работ по установке, отладке, опытной проверке и вводу в эксплуатацию комплекса технических средств автоматизированной системы управления производством. Обеспечение бесперебойного функционирования системы.
Принятие оперативных мер по устранению возникающих в процессе работы нарушений.
Оказание методической помощи подразделениям организации в подготовке исходных данных для автоматизированной системы управления производством, по автоматизации и механизации процессов управления производством.
Порядок и методы планирования и регулирования производства с целью определения возможности их формализации и целесообразности перевода соответствующих процессов на автоматизированный режим;
структура организации, производственные и функциональные связи между ее подразделениями, задачи и содержание автоматизированной системы управления производством; технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи;
порядок постановки задач, их алгоритмизации.
Основы проектирования автоматизированной обработки информации и программирования, формализованные языки программирования.
Ф 3
Определение входных и выходных документов, порядка их ввода и вывода, приема и переформирования, передачи по каналам связи, оптимизации документов, рационализации содержания и построения документов, удовлетворяющих требованиям автоматизированной системы управления производством и удобствам для работы соответствующих исполнителей.
Проектирование технологических схем обработки информации по всем задачам автоматизированной системы управления производством и технологических процессов обработки информации при помощи средств вычислительной техники.
Контроль за своевременности поступления первичных документов, предусмотренных системой, правильностью их оформления, передачи в соответствующие подразделения обработанной при помощи средств вычислительной техники информации.
Структура организации, производственные и функциональные связи между ее подразделениями, задачи и содержание автоматизированной системы управления производством; технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи; действующие системы счислений, шифров и кодов, стандарты унифицированной системы организационно-распорядительной документации; основы экономики, организации производства, труда и управления, трудовое законодательство. Требования техники безопасности и охраны труда;

6. «Ақпараттық-техникалық сектордың меңгерушісі»
еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Экономикалық кибернетика теориясының элементтерімен коммуникация, байланыс, қазіргі заманғы есептеуіш техника құралдары, экономикалық–математикалық әдістер жиынтығын қолдану негізінде өндірісті басқаруды жетілдіру жобаларын жасау және енгізуге басшылық етуді іске асыру.
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі ақпаратпен қамтамасыз етумен (шикізатты, материалдары, дайын өнімдерді, бөлшектерді, жиын бірліктерін кодтау, қажетті анықтамаларды, дешифраторларды тағы басқа дайындау), нормативтік анықтамалық ақпараттың кіші жүйесін ұйымдастырумен, бастапқы мәлімдемелердің машиналық жеткізгіштерге дұрыс көшірілуін қамтамасыз етумен байланысты нұсқаулықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды әзірлеуге басшылық жасау.
Жүйенің істен шығу жағдайларын талдайды, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі сапасы мен беріктігін арттыру, оның қолданылу саласын кеңейту, қолданылатын техникалық құралдарды жаңғырту, сондай-ақ өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі жобалау мерзімі мен құнын төмендету мақсатында алгоритмдеу міндеттерін дайындау әдістері мен ұйымдастырылуын жетілдіру іс-шараларын әзірлеу.
Бөлімнің қызметкерлерін басқару.
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық, құқықтық нормативтік актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар, ұйымның даму перспективалары, ұйымның өнім өндіру технологиясы, өндірісті жедел басқару мен жоспарлауды ұйымдастыру, ұйым құрылымы, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі жобалары мен шағын жүйелерін әзірлеу тәртібі, коммуникация, байланыс және есептеуіш техника құралдарының техникалық сипаттамасы, құрылымдық ерекшеліктері, есеп техника құралдарын тағайындау мен пайдалану ережелері; коммуникациялар мен байланыстар; міндеттерді қою және оларды алгоритмдеу тәртібі, ақпаратты автоматтандырылған өңдеу және бағдарламалау негіздері, бағдарламалаудың ресми тілдері, есептеу, шифрлер мен кодтардың қолданыстағы жүйелері, ұйымдық-өкімдік құжаттардың бірегейленген жүйесінің стандарттары.
Өзгеруі мүмкін белгіленген шеңберлерде өз қызметін ұйымдастыру және басқару.
Әлеуметтік тапсырмаларды жүзеге асыру бойынша әдістер мен құралдарды дербес таңдау қабілетін көрсетеді.
Басқалардың жұмысына басшылық ету.
Бөлімшелер ішінде ресурстарды бөлуге қатысу және басшылық ету.
Бөлімшелер арасында үйлестіруді жүзеге асырады.
Жұмыс нәтижелеріне, өзінің оқуына және басқаларды оқытуға жауапты.
Әлеуметтік қызметкер кәсібіне тұрақты қызығушылық көрсетеді.
Ұйымның корпоротивтік мәдениетіне ниеттілік көрсетеді.
Әлеуметтік-еңбек қатынастарының барлық субъектілерімен өзара қатынаста әдеп сақтайды.
Ф 2
Басқару жүйелерін зерттеуді жүргізуді ұйымдастыру.
Ұйымның және оның бөлімшелерінің автоматтандырылған басқару жүйелеріне қызмет көрсетулердің кедергілерін зерттеу мақсатында ұйымдастыру.
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі және оның жүйелерін жасауда техникалық тапсырмаларын құруға қатысу.
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі жобалау мен енгізу жоспарларын, олардың орындалуын бақылау, тапсырма қойылымын, олардың алгоритмизациясын, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі барлық жүйелерін ұйымдастырушылық пен техникалық қамтамасыз етілуінің үйлесімін іске асырады.
Үлгілік блогтарды жасау мен енгізуді дайындау.
Ұйымның немесе нақты бөлімшенің жұмыс учаскесінің спецификалық талаптарға қолда бар үлгілік бағдарламалық қамсыздандыруды бейімдеу.
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі техникалық құралдар кешенін пайдалануға енгізу, тәжірибелік тексеру, жөндеуді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Жүйенің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Жұмыс барысында туындаған бұзылушылықтарды жою шараларын жедел қабылдау.
Ұйымның бөлімшелеріне өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі арналған бастапқы деректерді дайындауға, өндірісті басқару процестерін автоматтандыру және механикаландыру бойынша әдістемелік көмек көрсету.
Автоматтандырылған режимге тиісті процестерді аудару орындылығы және оларды нысандандыру мүмкіндігін анықтау мақсатыменен өндірісті жоспарлау және реттеудің тәртібі мен әдістері.
Бөлімшелерінің арасындағы өндірістік және функционалдық байланыстар, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі мазмұны мен міндеттері.
Коммуникация, байланыс және есептеуіш техника құралдарының техникалық сипаттамасы, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты мен пайдалану ережелері.
Міндеттерді қою және оларды алгоритмдеу тәртібі.
Ақпаратты автоматтандырылған түрде өңдеу және бағдарламалау жобалаудың негіздері, бағдарламалаудың ресми тілдері.
Ф 3
Кіріс және шығыс құжаттарын анықтау, олардың кіру және шығу, алу және қайта өңдеу, байланыс каналдарынан өтуі, құжаттардың оңтайландырылуы, тиісті орындаушылардың жұмысы үшін ыңғайлы және өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі талаптарын қанағаттандыратын құжаттарды құру мен мазмұнын рационализациялау тәртібін анықтау.
Ақпараттық технологиялық құралдардың көмегімен ақпараттарды өңдеудің технологиялық процестерін және өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі барлық тапсырмалары бойынша ақпараттарды өңдеудің технологиялық схемасын жобалау жұмыстарын ұйымдастыру.
Жүйеде көзделген бастапқы құжаттарды уақтылы түсуіне, ақпараттың есептеу техникасы құралдарының көмегімен өңделген құжаттардың тиісті бөлімшелерге тапсырылуын бақылау.
Бөлімшелерінің арасындағы өндірістік және функционалдық байланыстар, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі мазмұны мен міндеттері.
Коммуникация, байланыс және есептеуіш техника құралдарының техникалық сипаттамасы, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты мен пайдалану ережелері.
Есептеу, шифрлер мен кодтардың қолданыстағы жүйелері, ұйымдық-өкімдік құжаттардың бірегейленген жүйесінің стандарттары.
Еңбек, басқару мен өндірістің ұйымдастырлуы және экономика негіздері.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормалар мен ережелер талаптары.

7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-стандартизатор»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Разработка новых и пересмотр действующих стандартов, технических условий и других документов по стандартизации и сертификации, их внедрение в организации.
Определение для включения в проект плана работ по стандартизации, нормализации и унификации задания по внедрению новых прогрессивных Стандартов на продукцию и по планируемому уровню стандартизации и унификации в разрабатываемых в организациях проектах.
Подготовка предложения об изменениях стандартов и других документов по стандартизации, об изменениях, вносимых в техническую документацию и технологические процессы сертифицированной продукции, утверждаемых в организации.
Подготовка предложения в соответствующую базовую (головную) организацию по стандартизации, о необходимости пересмотра или отмене устаревших централизованно разработанных стандартов, по совершенствованию форм, методов и систем стандартизации.
Подготовка для представления в орган научно-технической информации информационные материалы о стандартах и других документах по стандартизации и сертификации, разработанных в организации и отчеты о выполнении работ по стандартизации.
Составление технического задания на подготовку проектов стандартов.
Осуществление расчета экономической эффективности проведения работ по стандартизации.
Участие в пропаганде стандартизации и обмене опытом разработки и применения стандартов.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и методические материалы по стандартизации и сертификации;
государственная система стандартизации и сертификации продукции и услуг; система конструкторской подготовки производства;
система технологической подготовки производства; методы составления технических заданий на разработку стандартов и других документов по стандартизации; порядок разработки стандартов и других документов по стандартизации; порядок проведения сертификации продукции в Республике Казахстан; методика расчета экономической эффективности внедрения стандартов и проведения мероприятий по сертификации продукции и услуг, других документов по стандартизации.
Организация и управление собственной деятельностью в установленных рамках, которые могут изменяться.
Проявляет способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Руководство работой других.
Участие и руководство распределением ресурсов внутри подразделения. Осуществляет координацию между подразделениями.
Несет ответственность за результаты работы, собственное обучение и обучение других.
Проявляет устойчивый интерес к профессии социального работника.
Демонстрирует лояльность к корпоративной культуре организации. Соблюдает этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
Ф 2
Проведение работ по повышению качества и конкурентоспособности продукции методами стандартизации.
Подготовка проведения сертификации и государственной аттестации продукции.
Изучение технического уровня продукции, особенности производства и результаты эксплуатации стандартизованных и унифицированных изделий и их отдельных элементов.
Участие в экспертизе проектов изделий по оценке уровня их стандартизации и унификации.
Изучение и систематизация передового отечественного и зарубежного опыта в области стандартизации и сертификации.
Организация выставок, семинаров, конференций по вопросам стандартизации и сертификации.
Стандарты вида экономической деятельности;
расчет уровня стандартизации и унификации технической документации; конструктивные данные выпускаемой продукции и технологию ее производства; передовой отечественный и зарубежный опыт в области стандартизации и сертификации.
Ф 3
Осуществление обязательного нормализационного контроля технической документации.
Осуществление систематической проверки применяемых в организации стандартов и других документов по стандартизации и сертификации.
Контроль выполнения работ по стандартизации подразделениями организации.
Порядок проведения нормализационного контроля; основы экономики, организации производства, труда и управления, трудовое законодательство. Требования техники безопасности и охраны труда.

7. «Инженер-стандарттаушы» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Стандарттардың, стандарттау мен сертификаттау бойынша техникалық шарттар мен басқа құжаттардың жаңаларын әзірлеу және барларын қайта қарау, оларды ұйымдарға енгізуін іске асыру.
Стандарттау, нормалау және бірыңғайландыру бойынша жұмыстар жоспарының жобасына қосу үшін өнімге жаңа прогрессивті стандарттарды енгізу бойынша және ұйымдарда әзірленетін жобалардағы стандарттау мен бірыңғайландырудың жобаланатын деңгейі бойынша тапсырмаларды анықтау.
Стандарттардың және стандарттау бойынша басқа құжаттардың өзгерістері туралы, ұйымда бекітілетін техникалық құжаттама мен сертификатталған өнімнің технологиялық процестеріне енгізілетін өзгерістер туралы ұсыныстарды дайындау.
Стандарттау бойынша тиісті базалық (бас) ұйымға жіберілетін орталықтандырып әзірленген стандарттарды қайта қарастыру немесе ескіргендердің күшін жою туралы, стандарттау формаларын, әдістерін және жүйелерін жетілдіру бойынша ұсыныстарды дайындау.
Ұйымда әзірленген стандарттар туралы ақпараттық материалдарды және стандарттау мен сертификаттау бойынша басқа құжаттарды, стандарттау бойынша жұмыстарды орындағаны туралы және есептерді ғылыми-техникалық ақпараттар органына ұсыну үшін дайындау.
Стандарттар жобасын дайындауға техникалық тапсырмаларды құрау.
Стандарттау бойынша жұмыстарды жүргізудің экономикалық тиімділігін есептеу.
Стандарттарды насихаттауға және стандарттарды әзірлеу мен пайдалану тәжірибесімен алмасуға қатысу.
Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері және стандарттау, сертификаттау бойынша әдістемелік материалдар.
Өнім мен қызметтерді стандарттау және сертификаттау мемлекеттік жүйесі.
Өндірістің құрылымдық дайындау жүйесі, өндірістің технологиялық дайындау жүйесі.
Өнімнің конструкторлық дайындау жүйесі.
Өнімнің технологиялық дайындау жүйесі.
Стандарттар мен стандарттау бойынша құжаттарды дайындауға техникалық тапсырмаларды құру әдістері.
Стандарттар мен басқа да құжаттарды стандарттау бойынша дайындау тәртібі.
Қазақстан Республикасында өнім сертификаттауын жүргізу тәртібі.
Стандарттары енгізу бойынша экономикалық тиімділігін есептеу әдістемесі және өнім, қызметтерді, басқа да құжаттарды сертификаттау бойынша шараларды жүргізу.
Өзгеруі мүмкін белгіленген шеңберлерде өз қызметін ұйымдастыру және басқару.
Әлеуметтік тапсырмаларды жүзеге асыру бойынша әдістер мен құралдарды дербес таңдау қабілетін көрсетеді.
Басқалардың жұмысына басшылық ету.
Бөлімшелер ішінде ресурстарды бөлуде қатысу және басшылық ету. Бөлімшелер арасында үйлестіруді жүзеге асыру.
Жұмыс нәтижелеріне, өзінің оқуына және басқаларды оқытуға жауапты.
Әлеуметтік қызметкер кәсібіне тұрақты қызығушылық көрсетеді.
Ұйымның корпоротивтік мәдениетіне ниеттілік көрсетеді.
Әлеуметтік-еңбек қатынастарының барлық субъектілерімен өзара қатынаста әдеп сақтайды.
Ф 2
Стандарттау әдістерімен өнімнің сапасын және бәсекеге қабілеттілігін жоғарылату жұмыстарын жүргізу.
Өнімді сертификаттауды және мемлекеттік аттестациялау өткізуді дайындау.
Өнімнің техникалық деңгейін, өндіріс ерекшеліктерін және стандартталған, бірыңғайландырылған бұйымдарды және олардың жеке элементтерін пайдалану нәтижелерін зерттеу.
Стандарттау мен бірыңғайландыру деңгейін бағалау бойынша бұйымдар жобаларының сараптауына қатысу.
Стандарттау мен сертификаттау саласында озық отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және жүйелеу.
Көрмелерді, семинарларды, стандарттау мен сертификаттау мәселелері бойынша конференцияларды ұйымдастыру.
Экономикалық қызмет түрінде стандарттар;
техникалық құжаттаманы бірыңғайландыру мен стандарттау деңгейін есептеу;
шығарылатын өнімнің құрылымдық мәліметтерін және оны өндіру технологиясы;
стандарттау мен сертификаттау саласындағы озық отандық пен шетелдік тәжірибе.
Ф 3
Техникалық құжаттаманың міндетті бірыңғайлау бақылауын жүргізу.
Ұйымда қолданылатын стандарттардың және стандарттау мен сертификаттау бойынша басқа құжаттардың жүйелі тексерілуін іске асыру.
Ұйым бөлімшелерімен стандарттау бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау.
Нормалаушылық бақылауды жүргізу.
Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері, еңбек заңнамасы.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

8. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инженер-технолог»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Разработка, применение средств автоматизации проектирования, внедрение прогрессивных технологических процессов, видов оборудования и технологической оснастки, средства автоматизации и механизации, оптимальные режимы производства на выпускаемую организацией продукцию и все виды различных по сложности работ, обеспечивая производство конкурентоспособной продукции и сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление.
Участие в разработке управляющих программ (для оборудования с числовым программным управлением).
Разработка технологических нормативов, инструкций, схем сборки, маршрутных карт, карт технического уровня и качества продукции и другой технологической документации.
Внесение изменений в техническую документацию в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
Согласование разработанной документации с подразделениями организации.
Разработка технического задания на проектирование специальной оснастки, инструмента и приспособлений.
Разработка программ совершенствования организации труда.
Разработка методов технического контроля и испытания продукции.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по технологической подготовке производства.
Конструкция изделий или состав продукта, на которые проектируется технологический процесс; технология производства продукции организации; перспективы технического развития организации; системы и методы проектирования технологических процессов и режимов производства; основное технологическое оборудование и принципы его работы; типовые технологические процессы и режимы производства; технические требования, предъявляемые к сырью, материалам, готовой продукции; стандарты и технические условия, нормативы расхода сырья, материалов, топлива, энергии, виды брака и способы его предупреждения; основы систем автоматизированного проектирования;
Организация и управление собственной деятельностью в установленных рамках, которые могут изменяться.
Проявляет способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Руководство работой других.
Участие и руководство распределением ресурсов внутри подразделения. Осуществляет координацию между подразделениями.
Несет ответственность за результаты работы, собственное обучение и обучение других.
Проявляет устойчивый интерес к профессии социального работника.
Демонстрирует лояльность к корпоративной культуре организации. Соблюдает этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
Ф 2
Составление планов размещения оборудования, технического оснащения.
Организация рабочих мест.
Расчет производственной мощности и загрузки оборудования.
Проведение патентных исследований.
Определение показателей технического уровня проектируемых объектов техники и технологии.
Участие в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов и внедрение их в производство.
Изучение передового отечественного и зарубежного опыта в области технологии производства.
Анализ причины брака и выпуска продукции низкого качества и пониженных сортов.
Рассмотрение рационализаторского предложения по совершенствованию технологии производства и выдача заключения о целесообразности их использования.
Порядок и методы проведения патентных исследований, основы изобретательства;
методы анализа технического уровня объектов техники и технологии, современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи; опыт передовых отечественных и зарубежных организаций в области прогрессивной технологии производства аналогичной продукции; основы экономики, организации производства, трудовое законодательство.
Ф 3
Контроль за соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования.
Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов, руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации.
Требования техники безопасности и охраны труда.

8. «Инженер-технолог» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Жобалауды автоматтандыру құралдарын қолдана отырып, прогрессивтік технологиялық процестерді әзірлейді және прогрессивтік технологиялық процесстерін, жабдықтың және технологиялық жабдықтауды, автоматтандыру және механикаландыру құралдарын, кәсіпорын шығаратын өнімге өндірістің оңтайлы режимдерін және өндірісті бәсекелес өніммен және оны дайындауға арналған материалдық және еңбек шығындарын қысқартуды қамтамасыз ете отырып, жұмыстың күрделілігі бойынша барлық түрлерін ендіру.
Басқару бағдарламаларын (санды программалы басқару жабдығы үшін) әзірлеуге қатысу
Технологиялық нормативтерді, нұсқаулықтарды, жинау схемаларын, бағыт карталарын, техникалық деңгейдегі және сападағы өнімнің картасын және технологиялық құжаттаманы әзірлеу.
Өндірістің технологиялық процестері мен режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамаға өзгеріс енгізу.
Әзірленген құжаттаманы кәсіпорынның бөлімшелерімен келісу.
Арнайы оснастиканы, құралдарды және икемдеулерді жобалауға арналған техникалық тапсырманы әзірлеу.
Еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру бағдармаларын әзірлеу.
Өнімді техникалық бақылау және сынау әдістерін әзірлеу.
Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі әдістемелік нормативтік-техникалық материалдар.
Технологиялық процесс жобаланатын бұйымдардың конструкциясы және өнімнің құрамы.
Кәсіпорын өнімінің өндірістік технологиясы.
Кәсіпорынның техникалық даму перспективалары.
Өндірістің технологиялық процестерін және режимдерін жобалау жүйелері және әдістері.
Негізгі технологиялық жабдық және оның жұмыс істеу қағидаттары.
Жобаланып отырған озық отандық және шетелдік технологияның техникалық сипаттамалары және экономикалық көрсеткіштері.
Өндірістің үлгі технологиялық процестері және режимдері, шикізатқа, материалдарға, дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар.
Автоматтандырылған жобалау жүйелерінің негіздері.
Өзгеруі мүмкін белгіленген шеңберлерде өз қызметін ұйымдастыру және басқару.
Әлеуметтік тапсырмаларды жүзеге асыру бойынша әдістер мен құралдарды дербес таңдау қабілетін көрсетеді.
Басқалардың жұмысына басшылық ету.
Бөлімшелер ішінде ресурстарды бөлуде қатысу және басшылық ету бөлімшелер арасында үйлестіруді жүзеге асыру.
Жұмыс нәтижелеріне, өзінің оқуына және басқаларды оқытуға жауапты.
Әлеуметтік қызметкер кәсібіне тұрақты қызығушылық көрсетеді.
Ұйымның корпоротивтік мәдениетіне ниеттілік көрсетеді.
Әлеуметтік-еңбек қатынастарының барлық субъектілерімен өзара қатынаста әдеп сақтайды.
Ф 2
Жабдықты орналастыру, техникалық жарақтандыру жоспарын жасау.
Жұмыс орындарын ұйымдастыру.
Жабдықтың өндірістік қуатын және іске қосылуын есептеу.
Патенттік зерттеулерді жүргізу.
Жобаланған объектілер техникасы мен технологияларының техникалық деңгейінің көрсеткіштерін айқындау.
Жаңа технологияларды игеру және оларды өндіріске енгізу жөніндегі тәжірибелік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
Өндіріс технологиясы саласында алдыңғы қатарлы отандық және шетелдік тәжірибені зерделеу.
Ақаудың және төменгі сападағы және нашар сұрыптағы өнім шығарудың себептерін талдау.
Өндіріс технологиясын жетілдіру жөніндегі рационализаторлық ұсынысты қарау және оларды пайдаланудың тиімділігі туралы қорытынды беру.
Патенттік зерттеулер жүргізу тәртібі және әдістері, ойлап табу негіздері;
техника және технология объектілерінің техникалық деңгейін талдау әдістері, есептеу техникасының, коммуникациялардың және байланыстың қазіргі заманғы құралдары;
алдыңғы қатардағы отандық және шетелдік кәсіпорындардың прогрессивтік өндіріс технологиясының осы өнім саласындағы тәжірибесі;
экономиканың негіздері, өндірісті ұйымдастыру, еңбек заңнамасы.
Ф 3
Цехтарда технологиялық тәртіптің және технологиялық жабдықты дұрыс пайдаланудың сақталуын бақылау.
Технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптары, техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша басқару материалдары;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

9. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инженер-конструктор»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Разработка эскизных, технических и рабочих проектов особо сложных, сложных и средней сложности изделий, используя средства автоматизации проектирования.
Передовой опыт разработки конкурентоспособных изделий, обеспечение при этом соответствие разрабатываемых конструкций техническим заданиям, стандартам, нормам охраны труда, требованиям наиболее экономичной технологии производства, а также использование в них стандартизованных и унифицированных деталей и сборочных единиц.
Проведение технических расчетов по проектам.
Анализ эффективности проектируемых конструкций.
Расчет рисков при разработке новых изделий.
Согласование разрабатываемых проектов с другими подразделениями организации, представителями заказчиков и органов надзора.
Экономическое обоснование разрабатываемых конструкций.
Разработка проектов стандартов и сертификатов.
Законодательные и иные нормативные правовые акты РК, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся конструкторской подготовки производства;
системы и методы проектирования, принципы работы, условия монтажа и технической эксплуатации проектируемых конструкций, технологию их производства; перспективы технического развития организации, оборудование организации, применяемую оснастку и инструмент; технические характеристики и экономические показатели лучших отечественных и зарубежных образцов изделий, аналогичных проектируемым;
стандарты, методики и инструкции по разработке и оформлению чертежей и другой конструкторской документации;
технические требования, предъявляемые к разрабатываемым конструкциям, порядок их сертификации; методы проведения технических расчетов при конструировании, применяемые в конструкциях материалы и их свойства.
Организация и управление собственной деятельностью в установленных рамках, которые могут изменяться.
Проявляет способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Руководство работой других.
Участие и руководство распределением ресурсов внутри подразделения. Осуществляет координацию между подразделениями.
Несет ответственность за результаты работы, собственное обучение и обучение других.
Проявляет устойчивый интерес к профессии социального работника.
Демонстрирует лояльность к корпоративной культуре организации.
Соблюдает этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
Ф 2
Проведение патентных исследований.
Определение показателей технического уровня проектируемых изделий.
Проверка рабочих проектов и контроль чертежей по специальности или профилю работы.
Снятие эскизов сложных деталей с натуры и выполнение сложной деталировки.
Участие в монтаже, наладке, испытаниях и сдаче в эксплуатацию опытных образцов изделий, узлов, систем и деталей новых и модернизированных конструкций выпускаемой организацией продукции.
Участие в составлении заявок на изобретения и промышленные образцы.
Участие в работах по совершенствованию, модернизации, унификации конструируемых изделий, их элементов.
Порядок и методы проведения патентных исследований, основы изобретательства;
методы анализа технического уровня объектов техники и технологии; основные требования организации труда при проектировании и конструировании; основы технической эстетики и художественного конструирования; основы систем автоматизированного проектирования.
Ф 3
Составление кинематических схем, общие компоновки и теоретические увязки отдельных элементов конструкций на основании принципиальных схем и эскизных проектов.
Изучение и анализ поступающей от других организаций конструкторской документации.
Выдача отзывов и заключения на проекты стандартов, рационализаторские предложения и изобретения, касающиеся отдельных элементов и сборочных единиц.
Составление инструкции по эксплуатации конструкций, пояснительные записки к ним, карты технического уровня, паспорта (в том числе патентные и лицензионные), программы испытаний, технические условия, извещения об изменениях в ранее разработанных чертежах и другую техническую документацию.
Средства автоматизации проектирования, современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Передовой отечественный и зарубежный опыт конструирования аналогичной продукции.
Основы экономики, организации труда и управления, трудовое законодательство.
Требования техники безопасности и охраны труда.

9. «Инженер-конструктор» еңбек қызметінің түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Жобалауды автоматтау құралдарын, бәсекеге қабілетті бұйымдарды әзірлеудің озық тәжірибесін қолдана отырып, күрделі, орташа және аса күрделі бұйымдардың эскизді, техникалық және жұмыс жобаларын әзірлеу.
Әзірленетін құралымдардың техникалық тапсырмаларға, стандарттар, еңбекті қорғаудың нормалары, өндірістің анағұрлым үнемді технологиясының талаптарына сай келуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бұларда стандартталған және бірыңғайланған бөлшектер мен жинақтау бірліктерінің қолданылуын қамтамасыз ету.
Жобалар бойынша техникалық есептемелерді жүргізу.
Жобаланаған конструкциялар тиімділігін талдау.
Жаңа бұйымдарды әзірлеу кезіндегі қауіп-қатерлерді есептеу.
Әзірленетін жобаларды ұйымның басқа бөлімшелерімен, тапсырыс берушілер және қадағалау органдарының өкілдерімен келістіру.
Әзірленетін құрылымдарды экономикалық негіздеу
Стандарттар мен сертификаттардың жобаларын әзірлеу.
Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері, өндірістің құрылымдық дайындығына қатысты әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдары.
Жобалау әдістері мен жүйелері, жобаланатын құрылымдарды техникалық пайдалану және монтаждау шарттары.
Жұмыс қағидасы, өндірісінің технологиясы, ұйымның техникалық даму келешегі.
Сызбалар және басқа құрылымды құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша стандартта.
Әзірленетін құрылымдарға қойылатын техникалық талаптар, оларды сертификаттау тәртібі.
Құрастыру кезіндегі қолданылатын материалдар және олардың сапасы, құрастыру кезіндегі техникалық есептер жүргізу әдістері.
Өзгеруі мүмкін белгіленген шеңберлерде өз қызметін ұйымдастыру және басқару.
Әлеуметтік тапсырмаларды жүзеге асыру бойынша әдістер мен құралдарды дербес таңдау қабілетін көрсетеді.
Басқалардың жұмысына басшылық ету.
Бөлімшелер ішінде ресурстарды бөлуде қатысу және басшылық ету бөлімшелер арасында үйлестіруді жүзеге асыру.
Жұмыс нәтижелеріне, өзінің оқуына және басқаларды оқытуға жауапты.
Әлеуметтік қызметкер кәсібіне тұрақты қызығушылық көрсетеді.
Ұйымның корпоротивтік мәдениетіне ниеттілік көрсетеді.
Әлеуметтік-еңбек қатынастарының барлық субъектілерімен өзара қатынаста әдеп сақтайды.
Ф 2
Патенттік зерттеулер жүргізу.
Жобаланатын бұйымдардың техникалық деңгейінің көрсеткіштерін белгілеу.
Жұмыс жобаларын тексеру және жұмыс бейіні мен мамандығы бойынша сызбалардың бақылауын жүзеге асыру.
Күрделі бөлшектердің эскиздерін заттың өзінен алып тастау және күрделі бөлшектеуді орындау.
Монтаждау, жөндеу, сынауға және бұйымдардың тәжірибелі үлгілерін, тораптарды, ұйымның шығаратын жетілдірілген және жаңа өнімдерінің бөлшектері мен жүйелерін пайдалануға тапсыруға қатысу.
Өнеркәсіптік үлгілер мен өнертапқыштыққа тапсырыстар құруға қатысу.
Бұйымдарды және олардың бөлшектерін құрылымдауды жетілдіру, біріздендіру бойынша жұмыстарға қатысу.
Патенттік зерттеулерді жүргізу әдістері мен тәртібі, өнертапқыштық негіздері.
Техника және технология объектілерінің техникалық деңгейін талдаудың әдістері.
Жобалау және құрылымдау кезіндегі еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптары.
Техникалық эстетика және көркем құрылымдау негіздері.
Автоматтандырылған жобалау жүйелерінің негіздері.
Ф 3
Принципиалды кестелер және эскизді жобалар негізінде жеке элементтердің теоретикалық байланыстарын, жалпы тұтастырылуын, кинематикалық тәсімдерін құру.
Басқа ұйымдардан келіп түсетін құралымды құжаттаманы талдау және зерделеу.
Жеке элементтер мен жиынтық бірліктерге қатысты өнер табыстары мен оңтайлы ұсыныстарға, стандарттар жобаларына қорытынды және пікір, сын беру.
Конструкцияларды пайдалану жөнінде нұсқаулықтарды, оларға түсініктеме хаттарды, техникалық деңгейдегі карталарды, паспорттарды (соның ішінде патенттік және лицензиялық), сынақ бағдарламаларын, техникалық жағдайларын, бұрын әзірленген сызулардың және басқа да техникалық құжаттаманың өзгерістері туралы хабарламаларды жасау.
Жобалауды автоматтандыру құралдары, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыстың заманауи құралдары.
Ұқсас өнімді құрылымдаудың отандық және шетел озық тәжірибесі.
Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері, еңбек заңнамасы.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптары.

10. Вид трудовой деятельности (профессии) «Директор
(заместитель директора)»
Шифр
Умения и навыки
Знания
Личностные и профессиональные компетенции
Ф 1
Организация в условиях рыночной экономики, пути реконструкции и технического перевооружения действующего производства, уровень специализации и диверсификации производства на перспективу.
Обеспечение необходимого уровня подготовки производства и его постоянный рост.
Повышение эффективности производства и производительности труда сокращение издержек (материальных, финансовых, трудовых).
Рациональное использование производственных ресурсов.
Руководство по предотвращению вредного воздействия производства на окружающую среду бережное использование природных ресурсов.
Создание безопасных условий труда и повышению технической культуры производства.
Обеспечение эффективности проектных решений, своевременную и качественную подготовку производства, техническую эксплуатацию.
Ремонт и модернизация оборудования, достижение высокого качества продукции в процессе ее разработки и производства
Организация работы по улучшению ассортимента и качества.
Создание принципиально новых конкурентоспособных видов продукции.
Проектирование и внедрение в производство средств комплексной механизации и автоматизации технологических процессов.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан,
Решения органов государственной власти и управления, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности, методические материалы, касающиеся деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации.
Проявляет способность определять стратегию социальной деятельности, принимать решения и нести ответственность за результаты процессов деятельности организации.
Ответственность за развитие организации.
Ответственность за планирование, разработку и результат процессов деятельности, которые могут привести к существенным изменениям или развитию.
В состоянии инициировать задания и осуществлять руководство их выполнения.
Отвечает за работу подразделений и определение их ролей.
Осуществляет руководство планированием и распределением ресурсов в организации.
Демонстрирует готовность самостоятельно получать новые знания, необходимые для профессиональной деятельности
Демонстрирует умения свободно обсуждать идеи в профессиональной среде, аргументировать выводы, убеждать других в постоянном обновлении и развитии социальной деятельности.
Проявляет способность решать проблемы, связанные с планированием и реализацией услуг и инновационной деятельности в социально-трудовой сфере.
Определение источников и поиск информации, необходимой для развития деятельности организации.
Ф 2
Разработка мероприятий по реконструкции и модернизации организации.
Организация разработки и реализаций планов внедрения новой техники и технологии.
Разработка нормативов трудоемкости изделий и норм расхода материалов на их изготовление.
Проведение организационно-технических мероприятий, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, решения органов государственной власти и управления, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности, методические материалы, касающиеся деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации.
Ф 3
Организация обучения и повышение квалификации работников.
Руководство деятельностью технических служб организации, контроль результатов их работы, состояние трудовой и производственной дисциплины в подчиненных подразделениях.
Методические материалы, касающиеся деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации. Требования техники безопасности и охраны труда.
Приложение 5
к профессиональному стандарту
«Разработка и производство
протезно-ортопедических изделий»
Лист согласования
№ п\п
Название организации
Дата согласования
1
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
2
Федерация профсоюзов Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в ________________________________
_______________________________________________________________
Внесен в Реестр ПС, регистрационный № _____________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ______________

10. «Директор (директордың орынбасары)» еңбек қызметінің
түрі (кәсібі)
Шифры
Біліктері мен дағдылары
Білімі
Жеке және кәсіби құзыреттері
Ф 1
Нарықтық экономикалық жағдайда қызметтегі өндірістің қайта құрылу мен техникалық қайта жарақтандыру жолдарын, келешекте өндірісті жан-жақты дамыту және мамандандыру деңгейін ұйымдастыру.
Өндірістің қажетті деңгей дайындығын және оның тұрақты өсуін қамтамасыз ету.
Өндіріс тиімділігін арттыру және еңбек өнімділігін, шығындарын (материалдық, қаржы, еңбек) қысқарту.
Өндірістік ресурстарды тиімді пайдалану.
Өндірістің қоршаған ортаға зиянын келтіруді алдын алу, табиғи ресурстарды ұқыпты пайдалануды басқару.
Қауіпсіз еңбек жағдайын және өндірістің техникалық мәдениетін көтеру бойынша іс-шараларды құру.
Жобалық шешімдердің тиімділігін қамту, өндірісті уақытылы және сапалы дайындау, техникалық пайдалану.
Жабдықты жетілдіру мен жөндеу, өнімдерді әзірлеу мен өндіру процессінде оның жоғарғы сапасына жету.
Орындалатын жұмыстардың түр-түрін және сапасын жақсартуды ұйымдастыру.
Бәсекеге қабілетті жаңа өнімдер түрін жасау.
Кешендік механизация құралдарын және технологиялық процестерді автоматтандыруды енгізу және жобалау.
Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері.
Экономика және экономикалық қызметтің тиісті түрін дамытудың басымдылық бағытын белгілейтін мемлекеттік билік және басқару органдардың шешімдері;
ұйымның қызметіне қатысты әдістемелік материалдар, құрылымының ерекшелігі және мамандану бейіні.
Әлеуметтік қызметтің стратегиясын анықтау қабілетін көрсетеді, ұйым қызметінің нәтижелеріне жауапкершілік және шешім қабылдау.
Ұйымның дамуына жауапкершілік.
Маңызды өзгерістер мен дамуға алып келетін, қызмет процестерін жобалауды әзірлеуге және нәтижелеріне жауапкершілік.
Тапсырмаларды бастамашылық ете білу және олардың орындалуына басшылықты жүзеге асыру.
Бөлімшелердің жұмысына және олардың рөлдерін анықтауға жауап беру.
Ұйымдарда ресурстарда жоспарлауға және бөлуге басшылықты жүзеге асыру.
Кәсіби қызметі үшін қажетті жаңа білімдерді дербес алуға дайындығын көрсету.
Кәсіби ортада ойды еркін талқылау, тұжырымдарды дәйектеу, әлеуметтік қызметті тұрақты жаңаруына және дамытуына басқаларды сендіру шеберлігін көрсету.
Әлеуметтік еңбек саласында инновациялық қызметті және қызметтерді жоспарлау және жүзеге асыруға байланысты проблемаларды шешу қабілеттілігін көрсету.
Ұйым қызметін дамыту үшін қажетті ақпараттарды іздеу және дерекнамаларды анықтау.
«Протездік-ортопедиялық бұйымдарды
әзірлеу жөніндегі қызметтер»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Р/с
Ұйымның атауы
Келісілген күні
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
2
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы
Осы КС ___________________________________________________________
________________________________________________________ тіркелді
КС тізіліміне енгізілді, тіркеу №___________________,
Хат (хаттама) № ___________ Күні____________________