Об утверждении профессионального стандарта "Производство аккумуляторов и батарей"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 469. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2014 года № 9185. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Производство аккумуляторов и батарей".
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН":
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
28 января 2014 года
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 469
Профессиональный стандарт
"Производство аккумуляторов и батарей"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Производство аккумуляторов и батарей" (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности производство аккумуляторов и батарей требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.

"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 469 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 наурызда № 9185 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған "Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.Ә. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықты орындауды бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
___________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 28 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушының
2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 469
бұйрығымен бекітілген
"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі" кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) "Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі" кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.

2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;

2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;

12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) "71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций";
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
выпуск электротехнических приборов, устройств и максимальное удовлетворение потребностей внутреннего рынка, расширение экспорта за счет увеличения производства конечной продукции с высокой добавленной стоимостью;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1 "Контролер в аккумуляторном и элементном
производстве"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 7241 "Контролер в аккумуляторном и элементном производстве";
3) возможные наименования должности (профессии): контролер в аккумуляторном и элементном производстве;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – систематический контроль за ходом сборки и качества аккумуляторов и батарей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 "Приготовитель активных масс"

12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 03-2007) "71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және бұл салада техникалық кеңестер ұсыну";
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
электр аспаптары мен құрылғыларын шығару және ішкі нарық қажеттіліктерін барынша қанағаттандыру, жоғары қосылған құнымен соңғы өнім өндірісін арттыру есебінен экспортты кеңейту;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф "Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы"
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 7241 "Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – аккумуляторлар мен батареяларды құрастыру барысын және сапасын жүйелі бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф "Белсенді массаларды даярлаушы"

7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 7241 "Приготовитель активных масс";
3) возможные наименования должности (профессии): приготовитель активных масс;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – подготовка активных масс согласно утвержденной рецептуры;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 "Приготовитель растворов и электролитов"
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8229 "Приготовитель растворов и электролитов";
3) возможные наименования должности (профессии): приготовитель растворов и электролитов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – приготовление растворов и электролитов согласно утвержденной рецептуры;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 "Прессовщик электродов и элементов"
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 2-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 7241 "Прессовщик электродов и элементов";
3) возможные наименования должности (профессии): Прессовщик электродов и элементов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – формование и прессование электродов и элементов из активных масс;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.

7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 7241 "Белсенді массаларды даярлаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: белсенді массаларды даярлаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – бекітілген рецептураға сәйкес белсенді массаларды даярлау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Белсенді массаларды даярлаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф "Ерітінділер мен электролиттер даярлаушы"
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8229 "Ерітінділер мен электролиттер даярлаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: ерітінділер мен электролиттер даярлаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – бекітілген рецептураға сәйкес ерітінділер мен электролиттерді даярлау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Ерітінділер мен электролиттер даярлаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф "Электродтар мен элементтер баспақтаушы"
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 2-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 7241 "Электродтар мен элементтер баспақтаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: электродтар мен элементтер баспақтаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – белсенді массалардан жасалған электродтар мен элементтерді қалыптау және баспақтау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Электродтар мен элементтер баспақтаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 4-кестесінде келтірілген.

Параграф 5 "Сушильщик элементного производства"
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1,3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 7241 "Сушильщик элементного производства";
3) возможные наименования должности (профессии): сушильщик элементного производства;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сушки формованных из активных масс электродов и элементов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 "Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в
производстве свинцовых аккумуляторов"
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01-2005): 7241 "Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов";
3) возможные наименования должности (профессии): автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества процесса сушки аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 "Сборщик гальванических элементов и батарей"
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 7241 "Сборщик гальванических элементов и батарей";

5-параграф "Элементті өндірісті кептіруші"
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1,3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 7241 "Элементті өндірісті кептіруші";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: элементті өндірісті кептіруші;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – белсенді массалардан жасалып қалыптанған электродтар мен элементтерді кептірудің жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Элементті өндірісті кептірушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф "Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор
пластиналарын кептіруші-автоклавшы"
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 7241 "Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор пластиналарын кептіруші-автоклавшы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор пластиналарын кептіруші-автоклавшы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор пластиналарын кептіру процесінің жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор пластиналарын кептіруші-автоклавшының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф "Гальваникалық элементтер мен батареялар
құрастырушы"
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 7241 "Гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушы";

3) возможные наименования должности (профессии): сборщик гальванических элементов и батарей;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки гальванических элементов и батарей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 "Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей"
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: НРК – 4-5, ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 - 2005): 8290 "Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей";
3) возможные наименования должности (профессии): сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение высокого качества сборки свинцовых аккумуляторов и батарей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 "Возможные места работы, требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 9 "Техник"
14. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 5-6;
2) базовая группа по Государственному классификатору профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ГК РК 05-2008): 3111 "Химическая технология и производство"
3) возможные наименования должности (профессии): мастер, технолог участка или цеха;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – организация работ по изготовлению элементов, сборки, приготовления растворов и активных масс для производства аккумуляторов и батарей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 9 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 7-кестесінде келтірілген.
8-параграф "Қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды
құрастырушы"
13. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР МЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 8290 "Қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 8-кестесінде келтірілген.
9-параграф "Техник"
14. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 5-6;
2) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі кәсіптер мен мамандықтардың мемлекеттік жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 05 – 2008) бойынша базалық тобы: 3111 "Химия технологиясы және өндірісі"
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: учаске немесе цех шебері, технологы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – аккумуляторлар мен батареялар өндірісі үшін элементтерді дайындау, ерітінділер мен белсенді массаларды құрастыру, даярлау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техниктің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 9-кестесінде келтірілген.

Параграф 10 "Механик"
15. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 5-6;
2) базовая группа по Государственному классификатору профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ГК РК 05-2008): 3115 "Электромеханическое оборудование в промышленности";
3) возможные наименования должности (профессии): мастер, механик участка или цеха;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – организация работ по монтажу, ремонта и эксплуатации станков, оборудования и контрольно-измерительных приборов производства аккумуляторов и батарей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 10 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 11 "Инженер-технолог (технолог)"
16. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 7-8;
2) базовая группа по Государственному классификатору специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ГК РК 08-2009): 3132 "Химическая технология неорганических веществ";
3) возможные наименования должности (профессии): инженер-технолог, технолог, главный технолог;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – управление и организация технологических процессов производства аккумуляторов и батарей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 11 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 12 "Инженер"
17. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3, по ОРК – 7-8;
2) базовая группа по Государственному классификатору специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ГК РК 08-2009): 2145 "Машиностроение";
3) возможные наименования должности (профессии): инженер, главный инженер, инженер-механик, механик, главный механик;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – управление и организация работ по выпуску аккуммуляторов и батарей и эксплуатации, ремонта и проектирования станков, оборудования и контрольно-измерительных приборов;

10-параграф "Механик"
15. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 5-6;
2) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі кәсіптер мен мамандықтардың мемлекеттік жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 05 – 2008) бойынша базалық тобы: 3115 "Өндірістегі электр механикалық жабдық";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: учаске немесе цех шебері, механигі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – аккумуляторлар мен батареялар өндірісінің білдектерін, жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарын монтаждау, жөндеу және пайдалану бойынша жұмысты ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Механиктің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 10-кестесінде келтірілген.
11-параграф "Инженер-технолог (технолог)"
16. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 7-8;
2) Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 08-2009) бойынша базалық тобы: 3132 "Бейорганикалық заттардың химия технологиясы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер-технолог, технолог, бас технолог;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – аккумуляторлар мен батареялар өндірісінің технологиялық процестерін бақылау және ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер-технологтың (технологтың) еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 11-кестесінде келтірілген.
12-параграф "Инженер"
17. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша – 7-8;
2) Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші (бұдан әрі – ҚР МЖ 08-2009) бойынша базалық тобы: 2145 "Машина жасау";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер, бас инженер, инженер-механик, механик, бас механик;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – аккумуляторлар мен батареяларды шығару және білдектерді, жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану, жөндеу және жобалау бойынша жұмысты басқару және ұйымдастыру;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 12 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы" приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
18. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 1-12 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
19. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
20. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
21. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
22. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
23. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Общие профессии электротехнического
производства"
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии с учетом
тенденций рынка
труда
Наименование
профессии
согласно
ГК РК 03-2007

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженердің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 12-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
18. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-12-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
19. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
11. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
12. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
13. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі.
14. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі"
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

ГК РК 01-2005
ГК РК 05-2008
ГК РК 08-2009
Квалифи-
кационный
уровень
ОРК
Разряд
по ЕТКС
1.
Проверка качества сборки и основных характеристик аккумуляторов и батарей
Контролер в аккумуляторном и элементном производстве
Контролер в аккумуляторном и элементном производстве
(7241)
2-4
2-5
2.
Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс
Приготовитель активных масс
Приготовитель активных масс
(7241)
2-4
2-5
3.
Приготовление, фильтровка, корректировка и отстаивание растворов по специальным рецептам
Приготовитель растворов и электролитов
Приготовитель растворов и электролитов
(8229)
2-4
2-5
4.
Выполнение холодного и горячего прессования электродов, каскадных термоэлементов
Прессовщик электродов и элементов
Прессовщик электродов и элементов
(7241)
2-3
2-4
5.
Управление температурным режимом процесса сушки агломератов, элементов, батарей
Сушильщик элементного производства
Сушильщик элементного производства
(7241)
1,3
1,3
6.
Выполнение пропарки, сушки, пропитка аккумуляторных пластин
Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин
Автоклавщик-
сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов
(7241)
2-3
2-3
7.
Выполнение сборки гальванических элементов и батарей. Выполнение пайки и приварки элементов аккумулятора и батарей
Сборщик гальванических элементов и батарей
Сборщик гальванических элементов и батарей
(7241)
1-2
1-2
8.
Выполнение соединений элементов и устройств, регулировка и сборка свинцовых аккумуляторов и батарей
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
(8290)
1-4
1-5
9.
Приготовление растворов и активных масс для аккуммуляторов и батарей.
Техник
Техник или бакалавр машиностроения
(3111)
5-6
-
10
Сборка и монтаж аккумуляторов и батарей
Механик
Механик или бакалавр машиностроения
(3115)
5-6
-
11
Разработка технологии приготвления и составления рецептур растворов и активных масс
Технолог
Инженер-технолог (технолог) или бакалавр, магистр или доктор PhD машиностроения
(3132)
7-8
-
12
Разработка технологии сборки и монтажа аккумуляторов и батарей
Инженер
Инженер или бакалавр, магистр или доктор PhD машиностроения
(2145)
7-8
-
Примечание: Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 19, приложение к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 ноября 2012 года № 445-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 декабря 2012 года под № 8184), раздел 12: "Производство химических и других источников тока".
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
"Производство аккумуляторов и батарей"
Таблица 1

ҚР МЖ 01-2005,
ҚР МЖ 05-2008,
ҚР МЖ 08-2009
сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1.
Аккумуляторлар мен батареяларды құрастыру сапасы мен негізгі сипаттамаларын тексеру
Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы
Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы (7241)
2-4
2-5
2.
Паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау
Белсенді массаларды даярлаушы
Белсенді массаларды даярлаушы (7241)
2-4
2-5
3.
Ерітінділерді арнайы рецептілер бойынша даярлау, сүзу, түзету және тұндыру
Ерітінділер мен электролиттер даярлаушы
Ерітінділер мен электролиттер даярлаушы (8229)
2-4
2-5
4.
Электродтарды, каскадты термоэлементтерді суықтай және ыстықтай баспақтау
Электролиттер мен элементтер баспақтаушы
Электролиттер мен элементтер баспақтаушы (7241)
2-3
2-4
5.
Агломераттарды, элементтерді, батареяларды кептіру процесінің температуралық режимін басқару
Элементті өндірісті кептіруші
Элементті өндірісті кептіруші (7241)
1,3
1,3
6.
Аккумуляторлық пластиналарды буландыруды, кептіруді, сіңіруді орындау
Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор пластиналарын кептіруші- автоклавшы
Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор пластиналарын кептіруші- автоклавшы (7241)
2-3
2-3
7.
Гальваникалық элементтер мен батареяларды құрастыруды орындау. Аккумулятор мен батареялардың элементтерін пісіру мен ерітіп жабыстыруды орындау
Гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушы
Гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушы (7241)
1-2
1-2
8.
Элементтер мен құрылғыларды қосуды орындау және қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды реттеу және құрастыру
Қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырушы
Қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырушы (8290)
1-4
1-5
9.
Аккумуляторлар мен батареялар үшін ерітінділер мен белсенді массаларды даярлау
Техник
Техник немесе машина жасау бакалавры (3111)
5-6
-
10
Аккумуляторлар мен батареяларды құрастыру және монтаждау
Механик
Механик немесе машина жасау бакалавры (3115)
5-6
-
11
Ерітінділер мен белсенді массалар рецептураларын дайындау және құрастыру технологиясын әзірлеу
Технолог
Инженер-технолог (технолог) немесе машина жасау бакалавры, магистры немесе PhD докторы (3132)
7-8
-
12
Аккумуляторлар мен батареяларды құрастыру және монтаждау технологиясын әзірлеу
Инженер
Инженер немесе машина жасау бакалавры, магистры немесе PhD докторы
(2145)
7-8
-
Ескертпе: БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (19-шығарылым, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 28 қарашадағы № 425-ө-м "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" бұйрығына қосымша (19-шығарылым) (2012 жылғы 14 желтоқсанда № 8184 Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген), 12-бөлім: "Химиялық және өзге де тоқ көздерін өндіру".
"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі"
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте

1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
контролера в аккумуляторном и элементном производстве
Возможные места работы по профессии (предприятия)
Машиностроительный завод, машиностроительное предприятие, машиностроительная компания, цех
Вредные и опасные условия труда
Поднятие тяжести, пар химикатов
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Без требований к опыту работы
3
Наличие общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Не менее 2 лет на 2 уровне ОРК
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка)
Не менее 3 лет на 3 уровне ОРК
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы приготовителя активных масс
Возможные места работы по профессии (предприятия)
Машиностроительный завод, машиностроительное предприятие, машиностроительная компания, цех
Вредные и опасные условия труда
Пыль из руд и пород, поднятие тяжести, пар химикатов
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Без требований к опыту работы
3
Наличие общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Не менее 2 лет на 2 уровне ОРК
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка)
Не менее 3 лет на 3 уровне ОРК
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы приготовителя растворов
и электролитов
Возможные места работы по профессии (предприятия)
Машиностроительный завод, машиностроительное предприятие, машиностроительная компания, цех
Вредные и опасные условия труда
Пар химикатов
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Без требований к опыту работы
3
Наличие общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Не менее 2 лет на 2 уровне ОРК
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка)

1. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Аккумулятор
және элементті өндірісті бақылаушының еңбек жағдайына,
білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Машина жасау зауыты, машина жасау кәсіпорны, машина жасау компаниясы, цехы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Ауырлық көтеру, химикаттардың буы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Жалпы, орта білімі, бірақ негізгі ортадан төмен емес білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуы
СБШ 2-деңгейінде кемінде 1 жыл
4
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық)
СБШ 3-деңгейінде кемінде 3 жыл
2-кесте
2. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Белсенді массаларды
даярлаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Машина жасау зауыты, машина жасау кәсіпорны, машина жасау компаниясы, цехы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Кендер мен жыныстардан шаң, ауыр көтеру, химикаттардың буы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Жалпы, орта білімі, бірақ негізгі ортадан төмен емес білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуы
СБШ 2-деңгейінде кемінде 2 жыл
4
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық)
СБШ 3-деңгейінде кемінде 3 жыл
3-кесте
3. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Ерітінділер мен
электролиттер даярлаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Машина жасау зауыты, машина жасау кәсіпорны, машина жасау компаниясы, цехы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Химикаттардың буы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Жалпы, орта білімі, бірақ негізгі ортадан төмен емес білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
3
Жалпы орта білім немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуы
СБШ 2-деңгейінде кемінде 2 жыл
4
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық)

Не менее 1 года на 6 уровне ОРК
Высшее образование
Без требований к опыту работы
8
Высшее образование
Не менее 2 лет на 7 уровне ОРК
Послевузовское образование
Без требований к опыту работы
Таблица 14
12. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы инженера
Возможные места работы по профессии (предприятия)
Машиностроительный завод, машиностроительное предприятие, машиностроительная компания, цех
Вредные и опасные условия труда
Пыль, пар химикатов
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования
и обучения
Требуемый
опыт работы
7
Высшее образование, практический опыт.
Не менее 2 лет на 6 уровне ОРК
Послевузовское образование
Без требований к опыту работы
8
Высшее образование, практический опыт
Не менее 3 лет на 7 уровне ОРК
Послевузовское образование
Без требований к опыту работы
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
"Производство аккумуляторов и батарей"
Перечень единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Контролер в аккумуляторном и элементном производстве"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Контроль качества поступающих на сборку деталей и узлов. Контроль правильности хранения готовых изделий и полуфабрикатов. Выявление брака и принятие мер устранению, оформление документации на забракованную продукцию
Ф 2
Контроль качества и приемка полуфабрикатов и готовых изделий. Классификация брака по видам, установление причин его возникновения и своевременное принятие мер к его устранению. Оформление документации на забракованную продукцию
Ф 3
Проверка полуфабрикатов и готовых изделий с помощью контрольно-измерительных приборов. Контроль специальных химических и физических источников тока на соответствие техническим условиям и инструкциям. Замеры емкости, сопротивления изоляции электродвижущей силы с применением специальных стендов и оборудования
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Приготовитель активных масс"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс под руководством приготовителя активных масс более высокой квалификации. Управление механизмами и обслуживание оборудования. Расфасовка готовой массы, ведение журнала регистрации
Ф 2
Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс, приготовление активных масс для металлокерамической и фольговой технологии. Управление пусковой и контрольной аппаратурой агрегатов для приготовления активных масс. Маркировка и паспортизация активных масс
Ф 3
Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс с частой сменой номеров активных и электропроводных масс. Управление различными агрегатами и механизмами, подналадка агрегатов в процессе работы. Наблюдение за показаниями приборов
Таблица 3

СБШ 6-деңгейінде кемінде 1 жыл
Жоғары білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
8
Жоғары білім
СБШ 7-деңгейінде кемінде 2 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
12-кесте
12. Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженердің еңбек
жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Машина жасау зауыты, машина жасау кәсіпорны, машина жасау компаниясы, цехы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Шаң, химикаттардың буы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
7
Жоғары білім, практикалық тәжірибе
СБШ 6-деңгейінде кемінде 2 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
8
Жоғары білім, практикалық тәжірибе
СБШ 7-деңгейінде кемінде 3 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Еңбек өтіліне талап қойылмайды
"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі"
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. "Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын анықтау. Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды сақтау дұрыстығын бақылау. Ақауды анықтау және жоюға шаралар қабылдау, ақауға шығарылған өнімге құжаттаманы ресімдеу
2 Ф
Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау және қабылдау. Ақауды түрлері бойынша жіктеу, оның туындау себептерін айқындау және оны жоюға уақытында шаралар қабылдау. Ақауға шығарылған өнімге құжаттаманы ресімдеу
3 Ф
Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды бақылау - өлшеу аспаптарының көмегімен тексеру. Арнайы химиялық және физикалық тоқ көздерін техникалық шарттар мен нұсқаулықтарға сәйкес келуін бақылау. Арнайы стенділер мен жабдықты пайдаланып ыдысты, электр қозғаушы күштің оқшаулануының кедергісін өлшеу
2-кесте
2. "Белсенді массаларды даярлаушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Неғұрлым жоғары біліктілікті белсенді массаларды даярлаушының басшылық етуімен паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау. Механизмдерді басқару және құрал- жабдыққа қызмет көрсету. Дайын массаны өлшеп сығымдау, технологиялық процестің орындалуын тіркеу журналын жүргізу
2 Ф
Паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау, металл қыш және фольгалық технология үшін белсенді массаларды даярлау. Белсенді массаларды дайындау үшін агрегаттардың қосу және бақылау аппаратурасын бақылау. Белсенді массаларды таңбалау және паспорттау
3 Ф
Белсенді және электрөткізгіш массалардың нөмірлерін жиі ауыстырумен паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау. Әр түрлі агрегаттар мен механизмдерді басқару, жұмыс процесінде агрегаттарды жөндеу. Аспаптардың көрсеткіштерін қадағалау
3-кесте

3. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Приготовитель растворов и электролитов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Приготовление по рецептам до двух компонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных паст. Чистка и промывка оборудования, применяемого в процессе работы. Ведение журнала регистрации выполнения технологического процесса
Ф 2
Приготовление растворов по специально заданным режимам, корректировка и регенерация электролитов, дозирование в заданной пропорции химикатов и продуктов загустителя для паст. Приготовление по рецептам свыше четырех компонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных паст общего и специального назначения
Ф 3
Фильтрация, корректировка и отстаивание растворов. Осаждение серебра, отдаление и сушка осадка. Приготовление в соответствии с технологическим процессом многокомпонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных плат общего и специального назначения. Контроль за работой насосно-холодильных агрегатов и автоматических установок, наладка оборудования
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Прессовщик электродов и элементов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Холодное и горячее прессование электродов из окиси ртути и полуэлементов под руководством прессовщика более высокой квалификации
Ф 2
Холодное и горячее прессование электродов из окиси ртути, термоэлементов с подслоем и прокладкой. Сборка пресс форм и проверка заданных габаритов термоэлементов
Ф 3
Холодное прессование каскадных термоэлементов с коммутационными слоями, переходными подслоями, прокладками. Соблюдение режима прессования. Подрезка прокладки и зачистка спрессованных термоэлементов
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сушильщик элементного производства"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Подготовка и сушка агломератов, элементов, батарей, картонажных деталей и изделий к сушке. Загрузка изделий и выгрузка их из сушильных печей и сушильных камер. Наблюдение за процессом сушки
Ф 2
Соблюдение температурного режима и определение процесса окончания процесса сушки. Сортировка и укладка в штабель деталей и изделий по маркам и сортам
Ф 3
Подготовка и нагрев сушильных агрегатов к процессу сушки. Регулировка подач, определение влажности и окончания процесса сушки
Таблица 6

3. "Ерітінділер мен электролиттер даярлаушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Рецептілер бойынша концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құраушы электролиттердің, электролиттік пасталардың екі құраушы қоспаларына дейін дайындау. Жұмыс процесінде қолданылатын құрал- жабдықты тазарту және жуып- шаю. Технологиялық процестің орындалуын тіркеу журналын жүргізу
2 Ф
Арнайы берілген режимдер бойынша ерітінділер дайындау, электролиттерді жөндеу және регенерациялау, пасталар үшін химикаттар мен қоюландырғыш өнімдерін берілген пропорцияда мөлшерлеу және оларды ыдыстарға жүктеу. Рецептілер бойынша концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құраушы электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың төрттен жоғары құраушы қоспаларын дайындау
3 Ф
Ерітінділерді сүзу, жөндеу және тұндыру. Күмісті тұндыру, тұнбаны бөлу және кептіру. Технологиялық процеске сәйкес концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құраушы электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың көп құраушылы қоспаларын дайындау. Сораптық- суытқыш агрегаттардың және үздіксіз сүзетін автоматты қондырғылардың жұмысын бақылау, құрал-жабдықты жөндеу
4-кесте
4. "Электродтар мен элементтер баспақтаушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Неғұрлым жоғары біліктілікті баспақтаушының басшылық етуімен сынап тотығынан электродтарды мен жартылай элементтерді суықтай және ыстықтай баспақтау
2 Ф
Сынап тотығынан электродтарды, термоэлементтерді кіші қабатпен және төсеумен суықтай және ыстықтай баспақтау. Баспақпішіндерді құрастыру және термоэлементтердің берілген габариттерін тексеру
3 Ф
Коммутациялық қабаттарымен, өтпелі кіші қабаттарымен, төсеумен каскадты термоэлементтерді суықтай баспақтау. Баспақтау режимін сақтау. Төсемді кесу және баспақталған термоэлементтерді тазарту
5-кесте
5. "Элементті өндірісті кептіруші"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Агломераттарды, элементтерді, батареяларды, картонажды бұйымдар мен бөлшектерді кептіру процесіне дайындау және кептіру. Бұйымдарды тиеу және оларды кептіру пештерінен түсіру. Кептіру процесін бақылау
2 Ф
Температура режимін сақтау және кептіру процесінің аяқталуын анықтау. Бөлшектер мен бұйымдарды маркалары мен сұрыптары бойынша іріктеу және қатарлап жинау
3 Ф
Кептіру агрегаттарын кептіру процесіне дайындау және жылыту. Беруді реттеу, ылғалдылығы мен кептіру процесінің аяқталуын анықтау
6-кесте

6. Вид трудовой деятельности (профессии) "Автоклавщик-сушильщик
аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Пропарка и сушка аккумуляторных пластин. Управление системой подогрева и циркуляцией воздуха в процессе сушки аккумуляторных пластин
Ф 2
Загрузка и разгрузка аккумуляторных пластин из автоклавов в камеры паровой сушки или в тоннельные сушильные конвейеры. Пропарка и сушка аккумуляторных пластин больших размеров. Наблюдения показания контрольно-измерительных приборов сушильных установок
Ф 3
Пропитка сухозаряженных пластин после сушки. Управление системой подогрева воздуха и регулировка температурными режимами процесса сушки
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик гальванических элементов и батарей"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Сборка гальванических элементов и батарей стаканчиковой и галетной конструкций. Сортировка и укладка готовых изделий в тару
Ф 2
Оборка гальванических элементов, секций и батарей стаканчиковой и галетной конструкции. Пайка или приварка контактов, токоотводов, соединительной проволочки к цинковым полюсам, колпачкам, штепсельным гнездам. Комплектование блоков, секций, батарей и элементов
Ф 3
Зарядка элементов различными электролитными пастами. Внутренняя пайка или сварка батарей согласно схеме соединения
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Подготовка к сборке аккумуляторов и батарей. Выполнение простых сборочных операций по сборке полублоков, блоков
Ф 2
Сборка батарей различных типов. Регулировка технологических режимов работы обслуживаемого оборудования. Выявление причин отклонения в режимах работы сборочных установок и их устранение
Ф 3
Регулировка, доводка и установка режимов работы автоматических устройств
Таблица 9
Вид трудовой деятельности (профессии) "Техник"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство рабочими с принятием ответственности за результат их действий на конкретном участке технологического процесса
Ф 2
Контроль технологического процесса и наблюдение за режимами технологических процессов
Ф 3
Выявление и устранение неисправностей в работе производства
Таблица 10
Вид трудовой деятельности (профессии) "Механик"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Ведение технической документации
Ф 2
Руководство подчиненным ему персоналом на закрепленном участке работ
Ф 3
Обеспечение надежной работы, осуществление технического обслуживания и контроля оборудования, находящегося в его ведении
Ф 4
Участие в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов
Таблица 11
Вид трудовой деятельности (профессии)
"Инженер-технолог (технолог)"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Внедрение систем комплексного регламентированного обслуживания, эксплуатации, обеспечивающих эффективную работу предприятия; прогрессивной технологии обслуживания
Ф 2
Разработка комплекса мероприятий, направленных на совершенствование организации производственных процессов и повышения качества выпускаемой продукции
Ф 3
Участие в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта, модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей
Ф 4
Участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию оборудования
Таблица 12
Вид трудовой деятельности (профессии) "Инженер"
Шифр
Наименование трудовой функции (единиц профессионального стандарта)
Ф 1
Внедрение систем комплексного регламентированного обслуживания, эксплуатации, обеспечивающих эффективную работу предприятия; прогрессивной технологии обслуживания и эксплуатации оборудования, механизации трудоемких процессов
Ф 2
Разработка комплекса мероприятий, направленных на совершенствование организации обслуживания и эксплуатации оборудования, улучшение качества организации деятельности, повышение эффективности использования основных фондов и оборудования организации
Ф 3
Участие в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта, модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей
Ф 4
Участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию оборудования.
Примечание: Ф – функция.
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
"Производство аккумуляторов и батарей"
Описание единиц ПС
Таблица 1

6. "Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор
пластиналарын кептіруші-автоклавшы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Аккумуляторлық пластиналарды булау және кептіру. Аккумуляторлық пластиналарды кептіру процесінде ауаны жылыту және айналдыру жүйесін басқару
2 Ф
Аккумуляторлық пластиналарды автоклавтардан, булық кептіру камералары мен тоннельді конвейерлік кептіргіштерге тиеу және түсіру. Үлкен мөлшерлі аккумуляторлық пластиналарын булау және кептіру. Кептіру қондырғыларының бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау
3 Ф
Құрғақ зарядталған пластиналарды кептіруден кейін сіңдіру. Ауаны жылыту жүйесін басқару және кептіру процесінің температуралық режимдерін реттеу
7-кесте
7. "Гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Стақаншалы және галетті құрылымды гальваникалық элементтер мен батареяларды құрастыру. Дайын бұйымдарды іріктеу және ыдысқа салу
2 Ф
Стақаншалы және галетті құрылымды гальваникалық элементтерды, секциялар мен батареяларды құрастыру. Түйісулерді, тоқ бұруларды, қосатын сымды мырыш полюстарға, қалпақшаларға, штепсельді ұяларға қолмен пісіру немесе дәнекерлеу. Блоктарды, секцияларды, батареялар мен элементтерді жиынтықтау
3 Ф
Элементтерді лектролиттік пасталармен зарядтау. Қосылу схемасына сәйкес батареяларды ішкі пісіру немесе дәнекерлеу
8-кесте
8. "Қорғасын аккумуляторлар мен батареяларды құрастырушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Аккумуляторлар мен батареяларды құрастыруға дайындау. Жартыблоктарды, блоктарды құрастыру бойынша қарапайым құрастыру операцияларын орындау
2 Ф
Әр түрлі типті батареяларды құрастыру. Қызмет көрсететін құрал- жабдықтың технологиялық жұмыс режимдерін реттеу. Құрастыру қондырғыларының жұмыс режимдерінде ауытқу себептерін анықтау және оларды жою. Автоматты құрылғыларды реттеу, жетілдіру және жұмыс режимдерін белгілеу
3 Ф
Автоматты қондырғылардың жұмыс режимдерін реттеу, жөндеу және орнату
9-кесте
9. "Техник" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Нақты технологиялық процесс учаскесінде әрекеттерінің нәтижесі үшін жауапкершілікті қабылдаумен жұмысшыларды басқару
2 Ф
Технологиялық процесті бақылау және технологиялық процестердің режимдерін қадағалау
3 Ф
Өндірістегі ақауларды анықтау және жою
10-кесте
10. "Механик" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Техникалық құжаттаманы жүргізу
2 Ф
Бекітілген жұмыс учаскесінде қол астындағы персоналды ба
3 Ф
Сенімді жұмысты қамтамасыз ету, оның жүргізуіндегі құрал-жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен бақылауды жүзеге асыру
4 Ф
Жаңа технологиялық процестерді әзірлеу мен қолданыстағыларын жетілдіруге қатысу
11-кесте
11. "Инженер-технолог (технолог)" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кәсіпорынның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін, кешенді регламенттелген қызмет көрсету, пайдалану жүйелерін; қызмет көрсетудің ілгерішіл технологиясын ендіру
2 Ф
Өндірістік процестерді ұйымдастыруды жетілдіруге және шығарылатын өнімнің сапасын арттыруға бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
3 Ф
Өндірісті техникалық дамытуды, күрделі жөндеуді жоспарлау, негізгі қорларды жаңғырту бойынша жұмысқа, өндірістік қуаттардың балансын құруға қатысу
4 Ф
Жабдықты пайдалану, ұстау бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеумен және ендірумен байланысты жұмысқа қатысу
12-кесте
12. "Инженер" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кәсіпорынның тиімді жұмысын қамтамасыз ететін, кешенді регламенттелген қызмет көрсету, пайдалану жүйелерін; жабдыққа қызмет көрсету және пайдаланудың ілгерішіл технологиясын, еңбек сыйымды процестерді механикаландыруды ендіру
2 Ф
Жабдыққа қызмет көрсету және пайдалануды ұйымдастыруды жетілдіруге, қызметті ұйымдастыру сапасын арттыруға, ұйымның негізгі қорлары мен жабдығын пайдалану тиімділігін көтеруге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
3 Ф
Өндірісті техникалық дамытуды, күрделі жөндеуді жоспарлау, негізгі қорларды жаңғырту бойынша жұмысқа, өндірістік қуаттардың балансын құруға қатысу
4 Ф
Жабдықты пайдалану, ұстау бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеумен және ендірумен байланысты жұмысқа қатысу
Ескертпе: Ф – функция.
"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі"
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Контролер в аккумуляторном и элементном производстве"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Аккумуляторы и батарейки, активные массы, растворы и электролиты, электроды и другие элементы
Контрольно-измерительные приборы
З 1-1 Контроль качества поступающих на сборку деталей и узлов. Прием полуфабрикатов и готовых изделий по внешнему виду
Навыки контроля процесса производства аккумуляторов и батарей
Знание принципа работ контрольно-измерительных инструментов. Знание методов и способов сборки готовых изделий, и полуфабрикатов
З 1-2 Контроль и проверка правильности хранения готовых изделий и полуфабрикатов. Выявление брака и принятие мер по его устранению. Оформление документации на забракованную продукцию
Умение работать на стандартных контрольно-измерительных установках и приборах
Знание в области правил применения видов контроля. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 2
Аккумуляторы и батарейки, активные массы, растворы и электролиты, электроды и другие элементы
Контрольно-измерительные приборы, документация, стандарты, компьютер
З 2-1 Контроль качества на основе проверки на соответствие техническим условиям и государственным стандартам
Умение решать стандартные практические задачи по выявлению и устранению браков
Выполнение работ по профилактике брака, ведение учета и отчетности по принятой и забракованной продукции; основные законы электротехники
З 2-2 Окончательная приемка готовых изделий
Умение решать практические задачи контроля качественных характеристик специальных химических и физических источников тока
Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Аккумуляторы и батарейки, активные массы, растворы и электролиты, электроды и другие элементы
Контрольно-измерительные приборы. Специальные стенды
З 3-1 Проверка полуфабрикатов и готовых изделий по габаритам, герметичности, сопротивлению и изоляции. Контроль качества сложных и особо сложных полуфабрикатов. Окончательная приемка готовых изделий
Умение сборки принципиальных электрических схем для снятия вольтамперных характеристик
Знание теоретических основ электротехники и электроники. Методику испытаний и исследований. Конструкцию и принципы действия всех сложных электроизмерительных приборов.
З 3-2 Контроль специальных химических и физических источников тока на соответствие техническим условиям инструкциям
Умение анализировать результатов замеров и пересчет полученных данных по комплексным формулам
Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Таблица 2

1. "Аккумулятор және элементті өндірісті бақылаушы" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Аккумуляторлар мен батареялар, белсенді массалар, ерітінділер мен электролиттер, электродтар және басқа элементтер
Бақылау-өлшеу аспаптары
1-1 М Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын анықтау. Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды сыртқы түрі бойынша қабылдау
Аккумуляторлар мен батареялардың өндіріс процесін бақылау дағдылары
Бақылау- өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидасын білу. Дайын бұйымдарды, және жартылай фабрикаттарды құрастыру әдістері мен тәсілдерін білу
1-2 М Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды сақтау дұрыстығын бақылау және тексеру. Ақауды анықтау және оны жою бойынша шаралар қабылдау. Ақауға шығарылған өнімге құжаттаманы ресімдеу
Стандартты бақылау- өлшеу қондырғылары мен аспаптарымен жұмыс істей білу
Бақылау түрлерін қолдану ережесі саласын білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Ф 2
Аккумуляторлар мен батареялар, белсенді массалар, ерітінділер мен электролиттер, электродтар және басқа элементтер
Бақылау- өлшеу аспаптары, құжаттама, стандарттар, компьютер
2-1 М Техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін тексеру негізінде сапасын бақылау
Ақаудың алдын алу мен жою бойынша стандартты практикалық тапсырмаларды шеше білу
Ақаудың алдын алу бойынша жұмыстарды орындау, қабылданған қабылданған және ақауға шығарылған өнім бойынша есеп пен есептілікті жүргізу; электротехниканың негізгі заңдары
2-2 М Дайын бұйымдарды соңғы қабылдау
Арнайы химиялық және физикалық тоқ көздерінің сапалық сипаттамаларын бақылауды практикалық тапсырмаларын шеше білу
Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Ф 3
Аккумуляторлар мен батареялар, белсенді массалар, ерітінділер мен электролиттер, электродтар және басқа элементтер
Бақылау-өлшеу аспаптары, арнайы стендтер
3-1 М Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды габариттері, герметикалығы, кедергілесуі мен оқшаулануы бойынша тексеру. Күрделі және аса күрделі жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау. Дайын бұйымдарды соңғы қабылдау
Вольтамперлік сипаттамаларды шешу үшін негізгі электрлік схемаларды құрастыру білу
Электротехника мен электрониканың теориялық негіздерін білу. Сынаулар мен зерттеулер әдістемесі. Бралық күрделі электр өлшеу аспаптарының құрылымы мен әрекет ету қағидаларын білу.
3-2 М Арнайы химиялық және физикалық тоқ көздерін техникалық шарттар мен нұсқаулықтарға сәйкес келуін бақылау
Өлшеу нәтижелеріне талдау жасай білу және алынған деректерді кешенді формулалар бойынша қайта есептеу
Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
2-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Приготовитель активных масс"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Металлические порошки, пастообразные и порошкообразные активные массы, журнал регистрации
Вибрационная сита, сушильный агрегат, дозировочный агрегат, смесители, мешалки, мельницы, вальцы, варочные котлы
З 1-1 Участие в процессе приготовления пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс
Умение управления оборудованиями и агрегатами, а также технологии приготовления активных масс
Знание принципа действия и правил эксплуатации агрегатов по приготовлению активных масс. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 1-2 Управление механизмами и оборудованиями по расфасовке готовой массы. Ведение журнала регистрации
Умение работать технической документацией
Знание способов дозировки, и загрузки компонентов. Знание правил введение журнала регистрации
Ф 2
Металлические порошки, пастообразные и порошкообразные активные массы, журнал регистрации
Вибрационная сита, сушильный агрегат, дозировочный агрегат, смесители, мешалки, мельницы, вальцы, варочные котлы
З 2-1 Участие в процессе приготовления активных и электропроводных масс. Управление пусковой и контрольной аппаратурой агрегатов
Умение решать практических задач по приготовлению активных масс
Знание процесса производства пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс
З 2-2 Выполнение маркировки и паспортизации активных масс
Умение решать практических задач по приготовлению активных масс
Выполнение маркировки и паспортизации активных масс. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Металлические порошки, пастообразные и порошкообразные активные массы, журнал регистрации
Вибрационная сита, сушильный агрегат, дозировочный агрегат, смесители, мешалки, мельницы, вальцы, варочные котлы
З 3-1 Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс с частой сменой номеров активных и электропроводных масс. Управление различными агрегатами и механизмами, подналадка агрегатов в процессе работы
Умения при управлении различными агрегатами и механизмами
Знание теоретических основ электротехники и электроники. Знание рецептуры, технологии приготовления активных масс. Знания при наблюдении за показаниями приборов
З 3-2 Наблюдение за показаниями приборов, подсчет количества компонентов, их дозирование и загрузка
Умение сборки принципиальных электрических схем для снятия вольтамперных характеристик.
Умение анализировать результатов замеров и пересчет полученных данных по комплексным формулам
Таблица 3

2. "Белсенді массаларды даярлаушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Металл ұнтақтар, паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді массалар, тіркеу журналы
Дірілдік елеуіш, кептіру агрегаты, мөлшерлеу агрегаты, араластырғыштар, бұлғауыштар, диірмендер, біліктер, пісіру қазандары
1-1 М Паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау процесіне қатысу
Құрал – жабдық пен агрегаттарды, сондай-ақ белсенді массаларды дайындау технологиясын басқара білу
Белсенді массаларды дайындау бойынша агрегаттардың әрекет ету қағидасы мен пайдалану ережесін білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
1-2 М Дайын массаны өлшеп сығымдау бойынша механизмдер мен құрал- жабдықты басқару. Тіркеу журналын жүргізу
Техникалық құжаттамамен жұмыс істей білу
Құраушыларды мөлшерлеу, және жүктеу тәсілдерін білу. Тіркеу журналын жүргізу ережесін білу
Ф 2
Металл ұнтақтар, паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді массалар, тіркеу журналы
Дірілдік елеуіш, кептіру агрегаты, мөлшерлеу агрегаты, араластырғыштар, бұлғауыштар, диірмендер, біліктер, пісіру қазандары
2-1 М Белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау процесіне қатысу. Агрегаттарды қосу және бақылау аппаратурасын басқару
Белсенді массаларды даярлау бойынша практикалық тапсырмаларды шеше білу
Паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массалардың өндірісі процесін білу
2-2 М Белсенді массаларды таңбалау және паспорттау
Белсенді массаларды даярлау бойынша практикалық тапсырмаларды шеше білу
Белсенді массаларлы таңбалау мен паспорттауды орындау. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Ф 3
Металл ұнтақтар, паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді массалар, тіркеу журналы
Дірілдік елеуіш, кептіру агрегаты, мөлшерлеу агрегаты, араластырғыштар, бұлғауыштар, диірмендер, біліктер, пісіру қазандары
3-1 М Белсенді және электрөткізгіш массалардың нөмірлерін жиі ауыстырумен паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электрөткізгіш массаларды даярлау. Әр түрлі агрегаттар мен механизмдерді басқару, жұмыс процесінде агрегаттарды жөндеу
Әр түрлі агрегаттар мен механизмдерді басқару кезіндегі ептіліктер
Электротехника мен электрониканың теориялық негіздерін білу. Белсенді массаларды дайындау рецептурасын, технологиясын білу. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылау кезіндегі білім
3-2 М Аспаптардың көрсеткіштерін қадағалау, олардың құраушыларын есептеу, оларды мөлшерлеу және тиеу
Вольтамперлік сипаттамаларды шешу үшін негізгі электрлік схемаларды құрастыру білу. Өлшеу нәтижелеріне талдау жасай білу және алынған деректерді кешенді формулалар бойынша қайта есептеу
3-кесте

3. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Приготовитель растворов и электролитов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Кислоты, растворы, электролиты, электролитные пасты
Оборудование, применяемое в процессе работ, контрольно-измерительные приборы
З 1-1 Приготовление по рецептам до двух компонентных смесей концентрированных кислот общего и специального назначения
Умение и навыки работать кислотами, щелочами и других веществами
Знания о свойствах кислот, щелочей и других веществ, и правила работы с ними. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 1-2 Приготовление по рецептам свыше двух до четырех компонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов и электролитных паст общего и специального назначения
Умение и навыки хранения и транспортировки кислот, щелочей и других веществ
Знание технического назначения и свойства солей, кислот и щелочей, правил их хранения, транспортировки и способы определения их качества
Ф 2
Кислоты, растворы, электролиты, электролитные пасты
Оборудование, применяемое в процессе работы, контрольно-измерительные приборы
З 2-1 Приготовление растворов по специально заданным режимам, корректировка и регенерация электролитов, дозирование в заданной пропорции химикатов и продуктов загустителя для паст
Навыки приготовления растворов и электролитов
Знание о свойствах различных материалов и химикатов, гальванических процессов
З 2-2 Приготовление по рецептам свыше четырех компонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных паст общего и специального назначения
Умение решать практические задачи по технологии приготовления активных масс. Умение решать практические задачи контроля качественных характеристик специальных химических и физических источников тока
Знание рецептов приготовления свыше четырех компонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Ф 3
Кислоты, растворы, электролиты, электролитные пасты, журнал регистрации выполнения технологического процесса, оборудования, применяемая в процессе работы
Оборудование периодического действия, применяемое в процессе работы, контрольно-измерительные приборы, насосно-холодильный агрегат и автоматические установки непрерывной фильтрации
З 3-1 Фильтрация, корректировка и отстаивание растворов. Осаждение серебра, отдаление и сушка осадка
Умение сборки принципиальных электрических схем для снятия вольтамперных характеристик
Знание назначения и свойства различных материалов и химикатов, гальванические процессов, методики проведения анализов и расчетов

3. "Ерітінділер мен электролиттер даярлаушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Қышқылдар, ерітінділер, электролиттер, электролиттік пасталар
Жұмыстар процесінде қолданылатын құрал- жабдық, бақылау - өлшеу аспаптары
1-1 М Рецептілер бойынша жалпы және арнайы мақсаттағы концентрацияланған қышқылдардың екі құраушы қоспаларына дейін дайындау
Қышқылдармен, сілтілермен және басқа заттармен жұмыс істеу білу және дағдылары
Қышқылдардың, сілтілер мен басқа заттардың қасиеттерін, олармен жұмыс істеу ережесін білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
1-2 М Рецептілер бойынша концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құраушы электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың екіден жоғары құраушы қоспаларын дайындау
Қышқылдарды, сілтілер мен басқа заттарды сақтай және тасымалдай білу және дағдылары
Тұздардың, қышқылдар мен сілтілердің техникалық тағайындалуы мен қасиеттерін, сақтау, тасымалдау ережесін және олардың сапасын анықтау тәсілдерін білу
Ф 2
Қышқылдар, ерітінділер, электролиттер, электролиттік пасталар
Жұмыстар процесінде қолданылатын құрал- жабдық, бақылау - өлшеу аспаптары
2-1 М Арнайы берілген режимдер бойынша ерітінділер дайындау, электролиттерді жөндеу және регенерациялау, пасталар үшін химикаттар мен қоюландырғыш өнімдерін берілген пропорцияда мөлшерлеу
Ерітінділер мен электролиттерді даярлау дағдылары
Әр түрлі материалдар мен химикаттардың, гальваникалық процестердің қасиеттері туралы білу
2-2 М Рецептілер бойынша концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құраушы электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың төрттен жоғары құраушы қоспаларын дайындау
Белсенді массаларды даярлау технологиясы бойынша практикалық тапсырмаларды шеше білу. Арнайы химиялық және физикалық тоқ көздерінің сапалық сипаттамаларын бақылауды практикалық тапсырмаларын шеше білу
Әр түрлі материалдар мен химикаттардың тағайындалуы мен қасиеттерін, гальваникалық процестерді білу
Ф 3
Қышқылдар, ерітінділер, электролиттер, электролиттік пасталар, технологиялық процесті орындауды тіркеу журналы, жұмыс процесінде қолданылатын құрал- жабдықтар
Жұмыстар процесінде қолданылатын кезеңдік әрекет ететін құрал- жабдық, бақылау - өлшеу аспаптары, сораптық- суыту агрегаты мен үздіксіз сүзілетін автоматты қондырғылар
3-1 М Ерітінділерді сүзу, жөндеу және тұндыру. Күмісті тұндыру, тұнбаны бөлу және кептіру
Вольтамперлік сипаттамаларды шешу үшін негізгі электрлік схемаларды құрастыру білу
Әр түрлі материалдар мен химикаттардың тағайындалуы мен қасиеттерін, гальваникалық процестерді білу

З 3-2 Приготовление в соответствии с технологическим процессом многокомпонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных плат общего и специального назначения
Умение анализировать результатов замеров и пересчет полученных данных по комплексным формулам
Знание технического назначения и свойства солей, кислот и щелочей, правил хранения, транспортировки и способы определения их качества
З 3-3 Контроль за работой насосно-холодильных агрегатов и автоматических установок, наладка оборудования
Умение работать контрольно-измерительными приборами и устройствами
Знание принципа работы насосно-холодильных агрегатов и автоматических установок и их наладки. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Прессовщик электродов и элементов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Окись ртути, полуэлементы, электорды, пресс порошок
Гидравлический пресс, навес
З 1-1 Холодное и горячее прессование электродов из окиси ртути
Умение и навыки технологии холодного и горячего прессования
Знание технологии холодного и горячего прессования электродов из окиси ртути.
З 1-2 Холодное и горячее прессование полуэлементов
Знание технологии холодного и горячего прессования полуэлементов
Ф 2
Окись ртути, термоэлементы
Гидравлический пресс, навесы, пуансоны
З 2-1 Холодное и горячее прессование электродов из окиси ртути, термоэлементов с подслоем и прокладкой
Умение и навыки технологии холодного и горячего прессования
Знание технологии холодного и горячего прессования термоэлементов с подслоем и прокладкой. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 2-2 Сборка пресс форм и проверка заданных габаритов термоэлементов
Умение и навыки технологии сборки пресс форм
Знание технологии сборки пресс формы и методики проверки заданных габаритов термоэлементов
Ф 3
Каскадные термоэлементы, каскадные термоэлементы
Гидравлический пресс, пресс формы инструменты для резки термоэлементов
З 3-1 Холодное прессование каскадных термоэлементов с коммутационными слоями, переходными подслоями, прокладками
Умение и навыки технологии холодного и горячего прессования
Знание технологии холодного и горячего прессования каскадных термоэлементов
З 3-2 Соблюдение режима прессования. Подрезка прокладки и зачистка спрессованных термоэлементов
Знание режима прессования. Технологии подрезки прокладки
Таблица 5

3-2 М Технологиялық процеске сәйкес концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құраушы электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың көп құраушылы қоспаларын дайындау
Өлшеу нәтижелеріне талдау жасай білу және алынған деректерді кешенді формулалар бойынша қайта есептеу
Тұздардың, қышқылдар мен сілтілердің техникалық тағайындалуын, сақтау, тасымалдау ережелерін және олардың сапасын анықтау тәсілдерін білу
3-3 М Сораптық-суытқыш агрегаттардың және үздіксіз сүзетін автоматты қондырғылардың жұмысын бақылау, құрал-жабдықты жөндеу
Бақылау - өлшеу аспаптарымен және құрылғылармен жұмыс істей білу
Сораптық-суытқыш агрегаттардың және автоматты қондырғылардың жұмыс істеу және оларды жөндеу қағидасын білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
4-кесте
4. "Электродтар мен элементтер баспақтаушы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Сынап тотығы, электродтардың жартылай элементтері, баспақ ұнтақ
Гидравликалық баспақ, жаппалар
1-1 М Сынап тотығынан электродтарды суықтай және ыстықтай баспақтау
Суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу және дағдылары
Сынап тотығынан электродтарды суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу
1-2 М Жартылай элементерді суықтай және ыстықтай баспақтау
Жарты элементтерді суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу
Ф 2
Сынап тотығы, термоэлементтер
Гидравликалық баспақ, жаппалар, пуансондар
2-1 М Сынап тотығынан электродтарды, термоэлементтерді кіші қабатпен және төсеумен суықтай және ыстықтай баспақтау
Суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу және дағдылары
Кіші қабатпен және төсеумен каскадты термоэлементтерді суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
2-2 М Баспақ пішіндерді құрастыру және термоэлементтердің берілген габариттерін тексеру
Суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу және дағдылары
Баспақ пішінді құрастыру технологиясы мен термоэлементтердің берілген габариттерін тексеру әдістемесін білу
Ф 3
Каскадты термоэлементтер
Гидравликалық баспақ, баспақ пішіндер, термоэлементтерді кесуге арналған құралдар
3-1 М Коммутациялық қабаттарымен, өтпелі кіші қабаттарымен, төсеумен каскадты термоэлементтерді суықтай баспақтау
Суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу және дағдылары
Каскадты термоэлементтерді суықтай және ыстықтай баспақтау технологиясын білу
3-2 М Баспақтау режимін сақтау. Төсемді кесу және баспақталған термоэлементтерді тазарту
Баспақтау режимін білу. Төсемді кесу технологиясын білу
5-кесте

5. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сушильщик элементного производства"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Агломераты, элементы, батарей, картонажные изделия и детали
Сушильная камера, сушильная печь, сушильный агрегат, сушильный барабан, вентилятор
З 1-1 Подготовка и сушка агломератов, элементов, батарей, картонажных деталей и изделий к сушке
Умение и навыки работы на сушильных установках
Знание принципов работы сушильных установок. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 1-2 Загрузка изделий и выгрузка их из сушильных печей и сушильных камер. Наблюдение за процессом сушки
Умение управления работой сушильных установок
Знание правил загрузки и выгрузки изделий из сушильных печей и сушильных камер
Ф 2
Агломераты, элементы, батарей, картонажные изделия и детали
Сушильная камера, сушильная печь, сушильный агрегат, сушильный барабан, вентилятор
З 2-1 Соблюдение температурного режима и определение процесса окончания процесса сушки
Умение управления режимами сушки
Знание температурного режима и процесса окончания сушки
З 2-2 Сортировка и укладка в штабель деталей и изделий по маркам и сортам
Умение и навыки сортировки маркировки изделий
Ф 3
Агломераты, элементы, батарей, картонажные изделия и детали
Сушильная камера, сушильная печь, сушильный агрегат, сушильный барабан, вентилятор
З 3-1 Подготовка и нагрев сушильных агрегатов к процессу сушки
Умение решать практические задачи по технологии сушки
Знание конструкции устройства сушильных агрегатов. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 3-2 Регулировка подач, определение влажности и окончания процесса сушки
Умение работать контрольно-измерительными приборами и устройствами, умение анализировать результатов замеров и пересчет полученных данных
Знание правил применения контрольно-измерительных и регулирующих приборов, знание режимов сушки
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин
в производстве свинцовых аккумуляторов"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Аккумуляторные пластины, сухозаряженные пластины
Автоклавы, камеры паровой сушилки, тоннельные конвейерные сушки, контрольно-измерительные приборы
З 1-1 Пропарка и сушка аккумуляторных пластин
Умение управлять сушильными оборудованиями и агрегатами
Знание режима пропарки и сушки аккумуляторных пластин
З 1-2 Управление системой подогрева и циркуляцией воздуха в процессе сушки аккумуляторных пластин
Знание принципа управления системы подогрева и циркуляцией воздуха сушильного оборудования
Ф 2
Аккумуляторные пластины, сухозаряженные пластины
Автоклавы, камеры паровой сушилки, тоннельные конвейерные сушки, контрольно-измерительные приборы
З 2-1 Загрузка и разгрузка аккумуляторных пластин из автоклавов в камеры паровой сушки или в тоннельные сушильные конвейеры. Пропарка и сушка аккумуляторных пластин больших размеров
Умение управлять оборудованиями и агрегатами, а также технологией сушки аккумуляторных и сухозаряженных пластин
Знание принципа и требовании загрузки и разгрузки аккумуляторных пластин. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности

5. "Элементті өндірісті кептіруші" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Агломераттар, элементтер, батареялар, картонажды бұйымдар мен бөлшектер
Кептіру камерасы, кептіргіш пеш, кептіргіш агрегат, кептіргіш барабан, желдеткіш
1-1 М Агломераттарды, элементтерді, батареяларды, картонажды бұйымдар мен бөлшектерді кептіру процесіне дайындау және кептіру
Кептіру қондырғыларымен жұмыс істей білу және дағдылары
Кептіру қондырғыларының жұмыс істеу қағидаларын білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
1-2 М Бұйымдарды тиеу және оларды кептіру пештерінен түсіру. Кептіру процесін бақылау
Кептіру қондырғыларының жұмысын басқара білу
Кептіру пештері мен кептіргіш камераларға бұйымдарды жүктеу және шығару ережелерін білу
Ф 2
Агломераттар, элементтер, батареялар, картонажды бұйымдар мен бөлшектер
Кептіру камерасы, кептіргіш пеш, кептіргіш агрегат, кептіргіш барабан, желдеткіш
2-1 М Температура режимін сақтау және кептіру процесінің аяқталуын анықтау
Кептіру режимдерін басқара білу
Температура режимі мен кептірудің аяқталу процесін білу
2-2 М Бөлшектер мен бұйымдарды маркалары мен сұрыптары бойынша іріктеу және қатарлап жинау
Бұйымдардың таңбалануын сұрыптай білу және дағдылары
Ф 3
Агломераттар, элементтер, батареялар, картонажды бұйымдар мен бөлшектер
Кептіру камерасы, кептіргіш пеш, кептіргіш агрегат, кептіргіш барабан, желдеткіш
3-1 М Кептіру агрегаттарын кептіру процесіне дайындау және жылыту
Кептіру технологиясы бойынша практикалық тапсырмаларды шеше білу
Кептіру агрегаттары құрылғыларының құрылымын білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
3-2 М Беруді реттеу, ылғалдылығы мен кептіру процесінің аяқталуын анықтау
Бақылау - өлшеу аспаптарымен және құрылғылармен жұмыс істей білу, өлшеу нәтижелеріне талдау жасай және алынған деректерді қайта есептей білу
Бақылау-өлшеу және реттеуші аспаптарды қолдану ережесін білу, кептіру режимдерін білу
6-кесте
6. "Қорғасын аккумуляторлары өндірісінде аккумулятор
пластиналарын кептіруші-автоклавшы" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Аккумулятор пластиналар, құрғақ зарядталған пластиналар
Автоклавтар, булық кептіру камералары, тоннельді конвейерлік кептіргіштер, бақылау-өлшеу аспаптары
1-1 М Аккумуляторлық пластиналарды булау және кептіру
Кептіру құрал- жабдықтары мен агрегаттарын басқара білу
Аккумуляторлық пластиналарды булау және кептіру режимін білу
1-2 М Аккумуляторлық пластиналарды кептіру процесінде ауаны жылыту және айналдыру жүйесін басқару
Кептіру жабдығының ауаны жылыту және айналдыру жүйесін басқару қағидасын білу
Ф 2
Аккумулятор пластиналар, құрғақ зарядталған пластиналар
Автоклавтар, булық кептіру камералары, тоннельді конвейерлік кептіргіштер, бақылау-өлшеу аспаптары
2-1 М Аккумуляторлық пластиналарды автоклавтардан, булық кептіру камералары мен тоннельді конвейерлік кептіргіштерге тиеу және түсіру. Үлкен мөлшерлі аккумуляторлық пластиналарын булау және кептіру
Құрал- жабдық пен агрегаттарды, сондай-ақ аккумулятор және құрғақ зарядталған пластиналарды кептіру технологиясын басқара білу
Аккумуляторлық пластиналарды тиеу және түсіру қағидасы мен талабын білу.
Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу

З 2-2 Наблюдения показания контрольно-измерительных приборов сушильных установок
Умение управлять сушильными оборудованиями и агрегатами
Знание методики наблюдения и снятия показания контрольно-измерительных приборов сушильных установок
Ф 3
Аккумуляторные пластины, сухозаряженные пластины
Автоклавы, камеры паровой сушилки, тоннельные конвейерные сушки, контрольно-измерительные приборы
З 3-1 Пропитка сухозаряженных пластин после сушки
Умение управлять оборудованиями и агрегатами, а также технологией сушки аккумуляторных и сухозаряженных пластин
Знание технологии пропитки сухозаряженных пластин после сушки
З 3-2 Управление системой подогрева воздуха и регулировка температурными режимами процесса сушки
Знание принципа управления системы подогрева воздуха и регулировки температурных режимами процесса сушки
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Сборщик гальванических элементов и батарей"
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Гальванические элементы, секции и элементы батарей
Токарный станок, специальные приспособления, паяльник, токоотводы, контакты
З 1-1 Сборка гальванических элементов и батарей стаканчиковой и галетной конструкций
Умение и навыки работы сборки гальванических элементов
Знание технологии сборка гальванических элементов и батарей
З 1-2 Сортировка и укладка готовых изделий в тару
Умение комплектации деталей и элементов
Знание сорта и технологии укладки гальванических элементов
Ф 2
Гальванические элементы, секции и элементы батарей
Токарный станок, специальные приспособления, паяльник, токоотводы, контакты
З 2-1 Оборка гальванических элементов, секций и батарей стаканчиковой и галетной конструкции
Умение способов укладки в тару готовых изделии
Знание технологии оборки гальванических элементов, секций и батарей. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
З 2-2 Пайка или приварка контактов, токоотводов, соединительной проволочки к цинковым полюсам, колпачкам, штепсельным гнездам
Умение решать практические задачи по технологии изготовления гальванических пластин и элементов батарей
Знание технологии пайки или приварки
З 2-3 Комплектование блоков, секций, батарей и элементов
Ф 3
Гальванические элементы, секции и элементы батарей
Токарный станок, специальные приспособления, паяльник, токоотводы, контакты
З 3-1 Зарядка элементов различными электролитными пастами
Навыки использования технологии сборки батарей
Знание технологии зарядки электролитных паст

2-2 М Кептіру қондырғыларының бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау
Кептіру құрал- жабдықтары мен агрегаттарын басқара білу
Кептіру қондырғыларында бақылау- өлшеу аспаптарын қадағалау және көрсеткіштерін алу әдістемесін білу
Ф 3
Аккумулятор пластиналар, құрғақ зарядталған пластиналар
Автоклавтар, булық кептіру камералары, тоннельді конвейерлік кептіргіштер, бақылау-өлшеу аспаптары
3-1 М Құрғақ зарядталған пластиналарды кептіруден кейін сіңдіру
Құрал- жабдық пен агрегаттарды, сондай-ақ аккумулятор және құрғақ зарядталған пластиналарды кептіру технологиясын басқара білу
Құрғақ зарядталған пластиналарды кептіруден кейін сіңдіру технологиясын білу
3-2 М Ауаны жылыту жүйесін басқару және кептіру процесінің температуралық режимдерін реттеу
Ауаны жылыту жүйесін басқару және кептіру процесінің температуралық режимдерін реттеу қағидасын білу
7-кесте
7. "Гальваникалық элементтер мен батареялар құрастырушы"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Гальваникалық элементтер, батареялардың секциялары мен элементтері
Токарь станогы, арнайы жабдықтар, дәнекерлегіш, тоқ бұрғыштар, контактілер
1-1 М Стақаншалы және галетті құрылымды гальваникалық элементтер мен батареяларды құрастыру
Гальваникалық элементтерді құрастыра білу мен жұмыс дағдылары
Гальваникалық элементтер мен батареяларды құрастыру технологиясын білу
1-2 М Дайын бұйымдарды іріктеу және ыдысқа салу
Бөлшектер мен элементтерді құрастыру білу
Гальваникалық элементтердің сорты мен салу технологиясын білу
Ф 2
Гальваникалық элементтер, батареялардың секциялары мен элементтері
Токарь станогы, арнайы жабдықтар, дәнекерлегіш, тоқ бұрғыштар, контактілер
2-1 М Стақаншалы және галетті құрылымды гальваникалық элементтерді, секциялар мен батареяларды құрастыру
Дайын бұйымдарды ыдысқа салу тәсілдерін білу
Гальваникалық элементтерді, секциялар мен батареяларды құрастыру технологиясын білу. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
2-2 М Түйісулерді, тоқ бұруларды, қосатын сымды мырыш полюстарға, қалпақшаларға, штепсельді ұяларға қолмен пісіру немесе дәнекерлеу
Гальваникалық пластиналар мен батареялардың элементтерін дайындау технологиясы бойынша практикалық тапсырмаларды шеше білу
Пісіру немесе дәнекерлеу технологиясын білу
2-3 М Блоктарды, секцияларды, батареялар мен элементтерді жиынтықтау
Ф 3
Гальваникалық элементтер, батареялардың секциялары мен элементтері
Токарь станогы, арнайы жабдықтар, дәнекерлегіш, тоқ бұрғыштар, контактілер
3-1 М Элементтерді лектролиттік пасталармен зарядтау
Батареяларды құрастыру технологиясын пайдалану дағдылары
Электролиттік пасталарды зарядтау технологиясын білу

З 2-2 Улучшение качества организации деятельности, повышение эффективности использования основных фондов и оборудования организации
Ф 3
Перспективные, текущие планы эксплуатации оборудования и других производственных объектов, программы развития, стратегии развития предприятия (производственный раздел), отчетная документация, акты списания, приемки, передачи
Справочная литература, нормативно-регламентирующая литература, журнал регистрации, контрольно-измерительная аппаратура и приборы, аналитические расчеты, компьютер, программное обеспечение, спецодежда
3-1 Участие в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта, модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей
Самые продвинутые и специализированные навыки и умения, включая синтез и оценку, требуемые для решения критических проблем в исследовании и/или новшестве и позволяющие пересматривать и обновлять существующее знание или профессиональную практику;
Способность участвовать в устной или письменной форме в профессиональных дискуссиях, а также публиковать исходные результаты исследований в международных академических изданиях. Может способствовать на научном и профессиональном уровне техническому, общественному и культурному прогрессу общества
Ф 4
Перспективные, текущие планы эксплуатации оборудования и других производственных объектов, программы развития, стратегии развития предприятия (производственный раздел), отчетная документация, акты списания, приемки, передачи
Справочная литература, нормативно-регламентирующая литература, журнал регистрации, контрольно-измерительная аппаратура и приборы, аналитические расчеты, компьютер, программное обеспечение, спецодежда
З 4-1 Участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени.
Умения генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности осуществлять широкомасштабные изменения в профессиональной и социальной сфере, руководить сложными производственными и научными процессам
Примечание: Ф – функция;
З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
"Производство аккумуляторов и батарей"
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ____________________ Дата _______________________

2-2 М Қызметті ұйымдастыру сапасын жақсарту, ұйымның негізгі қорлары мен жабдығын пайдалану тиімділігін көтеру
Ф 3
Жабдық пен басқа да өндірістік объектілерді пайдаланудың перспективті, ағымдағы жоспарлары, даму бағдарламалары, кәсіпорынды дамыту стратегиялары (өндірістік бөлім), есептік құжаттама, шығындау, қабылдау, тапсыру актілері
Анықтамалық әдебиет, нормативтік- регламенттеуші әдебиет, тіркеу журналы, бақылау- өлшеу аппаратурасы мен аспаптар, аналитикалық есептеулер, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім
3-1 М Өндірісті техникалық дамытуды, күрделі жөндеуді жоспарлау, негізгі қорларды жаңғырту бойынша жұмысқа, өндірістік қуаттардың балансын құруға қатысу
Зерттеуде және/немесе жаңалықта сыни мәселелерді шешу үшін қажетті және бар білімді немесе кәсіби практиканы қайта қарау мен жаңартуға мүмкіндік беретін синтез бен бағалауды қоса алғанда, ең ілгерішіл және мамандандырылған шеберліктер мен дағдылар;
Ауызша немесе жазбаша түрде кәсіби пікірсайыстарға қатысу, сондай-ақ халықаралық академиялық басылымдарда зерттеулердің шығыс нәтижелерін жариялау қабілеті. Ғылыми және кәсіби деңгейде қоғамның техникалық, қоғамдық және мәдени прогресіне жағдай жасауы мүмкін
Ф 4
Жабдық пен басқа да өндірістік объектілерді пайдаланудың перспективті, ағымдағы жоспарлары, даму бағдарламалары, кәсіпорынды дамыту стратегиялары (өндірістік бөлім), есептік құжаттама, шығындау, қабылдау, тапсыру актілері
Анықтамалық әдебиет, нормативтік- регламенттеуші әдебиет, тіркеу журналы, бақылау- өлшеу аппаратурасы мен аспаптар, аналитикалық есептеулер, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім
4-1 М Өндіріс резервтерін анықтау бойынша, еңбектің қолайлы жағдайларын жасау, өндірісін мәдениетін көтеру, жұмыс уақытын ұтымды пайдалану бойынша жұмыстарды жүзеге асыруға қатысу.
Идеяларды генерациялау, инновациялық қызмет нәтижелерін болжау, кәсіби және әлеуметтік салада кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және ғылыми процестерді басқару шеберліктері
Ескертпе: Ф – функция;
М – міндет.
"Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі"
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № _________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні _____________________