О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 января 2014 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2014 года № 9110
В соответствии с подпунктом 2) статьи 32 Закона Республики Казахстан «О нотариате», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 «Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7447, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 26 мая 2012 года, № 154-156 (26973-26975) внести следующие изменения:
в Правилах совершения нотариальных действий нотариусами, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. В соответствии со статьей 42 Закона нотариус при совершении нотариального действия устанавливает личность обратившегося за совершением нотариального действия.
Нотариальные действия совершаются по следующим документам, удостоверяющим личность:
1) паспорт гражданина Республики Казахстан;
2) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
3) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
4) удостоверение лица без гражданства;
5) свидетельство о рождении;
6) заграничный паспорт.
Личность несовершеннолетнего, не достигшего 16-летнего возраста, подтверждается одним из законных представителей ребенка на основании свидетельства о рождении несовершеннолетнего и документа, удостоверяющего личность одного из законных представителей ребенка.
Личность несовершеннолетнего, достигшего 16-летнего возраста, устанавливается по документу, удостоверяющему личность, а также подтверждается одним из законных представителей ребенка на основании свидетельства о рождении несовершеннолетнего и документа, удостоверяющего личность одного из законных представителей ребенка.»;
пункт 102 изложить в следующей редакции:
«102. В тексте доверенности указываются место и дата удостоверения, фамилия, имя и отчество (при наличии), дата и место рождения, место жительства (для юридических лиц - наименование и место нахождение юридического лица) доверителя и фамилия, имя, отчество и место жительства поверенного.
В электронный реестр ЕНИС вносится ИИН и данные документа, удостоверяющего личность доверителя, а также БИН юридического лица.»;
пункт 168 изложить в следующей редакции:
«168. Не свидетельствуется верность копии и выписок нормативных правовых актов, а также газетных изданий, книг, статей, монографий, частных писем и других документов, не имеющих юридического значения.
Не допускается свидетельствование копий документов, представленных юридическими лицами, заверенных оттиском факсимиле.»;
пункт 170 изложить в следующей редакции:

"Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 24 қаңтардағы № 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 30 қаңтарда № 9110 тіркелді
«Нотариат туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7447 тіркелген, 2012 жылғы 26 мамырдағы - 156 (26973-26975) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Заңның 42-бабына сәйкес нотариус нотариаттық іс-әрекет жасаған кезде нотариаттық іс-әрекет жасауды өтінген адамның жеке басын анықтайды.
Нотариаттық іс-әрекет келесі жеке басты куәландыратын құжаттарымен жасалады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
3) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат;
4) азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
5) туу туралы куәлік;
6) шетелдік паспорты.
16 жасқа толмаған, кәмелетке толмаған адамның жеке басын баланың заңды өкілдерінің бірі кәмелетке толмаған адамның туу туралы куәлігінің және баланың заңды өкілдерінің бірінің жеке басын куәландыратын құжатының негізінде растайды.
16 жасқа толмаған, кәмелетке толған адамның жеке басын баланың заңды өкілдерінің бірі жеке басын куәландыратын құжатпен анықтайды, сондай-ақ, кәмелетке толмаған адамның туу туралы куәлігінің және баланың заңды өкілдерінің бірінің жеке басын куәландыратын құжатының негізінде растайды.»;
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«102. Сенімхат мәтінінде оның жасалған жері мен куәландырылған күні, сенім білдірушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) мен туған жері, тұратын жері (заңды тұлғалар үшін - заңды тұлға органының атауы мен орналасқан жері) және сенім білдірілген адамның тегі, аты, әкесінің аты мен тұратын жері көрсетіледі.
БНАЖ электрондық тізіліміне сенім білдіруші адамның ЖСН мен оның жеке басын куәландыратын деректері, сондай-ақ заңды тұлғаның БСН енгізіледі.»;
168-тармақ мынадай редакцияда жазылады:
«168. Нормативтік құқықтық актілердің, сондай-ақ газет баспаларының, кітаптардың, мақалалардың, монографиялардың, заңдық мәні жоқ жеке хаттар мен басқа да құжаттарының көшірмелерінің және үзінділерінің дұрыстығы куәландырылмайды.
Заңды тұлғалар ұсынған, факсимиле бедерлемесімен куәландырылған құжаттардың көшірмелерінің дұрыстығын куәландыруға рұқсат етілмейді.»;
170-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«170. Не свидетельствуется верность копии документа и выписки из него, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова, а также иные не оговоренные исправления, либо если документ написан карандашом, имеет неясный текст, изложен на нескольких листах, которые не пронумерованы, не прошнурованы и не скреплены надлежащим образом, либо имеет нечитаемый оттиск печати.»;
пункт 172 изложить в следующей редакции:
«172. Копия документа и выписка из него, изложенная на нескольких листах, изготавливается с соблюдением требований пункта 21 настоящих Правил.»;
пункт 173 изложить в следующей редакции:
«173. Свидетельствование верности копии документа и выписки из него, выданные официальными учреждениями иностранного государства, производится только при наличии на документе отметки о легализации или апостиля. Легализация или апостилирование документа не требуется в случаях, если имеется соответствующее соглашение между Республикой Казахстан и иностранным государством.»;
пункт 174 изложить в следующей редакции:
«174. Верность выписки может быть засвидетельствована только тогда, когда в документе, из которого делается выписка, содержатся сведения о нескольких отдельных, не связанных между собой вопросов.
Выписка осуществляется путем механического воспроизведения текста документа на пишущей машинке, компьютере, переписывания от руки, ксерокопирования и сканирования.
Выписки из следующих документов осуществляется путем ксерокопирования либо сканирования:
1) паспорт гражданина Республики Казахстан;
2) дипломатический паспорт Республики Казахстан;
3) служебный паспорт Республики Казахстан;
4) заграничный паспорт;
5) военный билет;
6) трудовая книжка.
Выписка таких документов воспроизводит полный текст части документа по определенному вопросу и сведения, позволяющие определить принадлежность выписки представленному документу.
По желанию гражданина свидетельствуется верность копии всех страниц вышеперечисленных документов.»;
пункт 175 изложить в следующей редакции:
«175. Верность копии документа и выписки из него, выданные гражданином, свидетельствуются при условии, если подлинность подписи гражданина на документе засвидетельствована нотариусом и иными должностными лицами, уполномоченными совершать нотариальные действия.».
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев

«170. Тазартылған, қосымша жазу жазылған, сызып тасталған сөздері, сондай-ақ ескертілмеген өзге де түзетулері бар құжаттың және одан алынған үзінділердің дұрыстығын, не егер құжат қарындашпен жазылса, мәтіні түсініксіз болса, тиісті түрде нөмірленбеген, бауланбаған және бекітілмеген бірнеше бетке жазылса, немесе мөрдің бедерлемесі анық болмаса куәландырылмайды.»;
172-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Бірнеше бетке жазылған құжат көшірмесі және одан алынған үзінді осы Ереженің 21-тармағының ережелері сақталып жасалуға тиіс»;
173-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«173. Шетел мемлекетінің ресми мекемелері берген құжаттың көшірмесінің және одан алынған үзінділердің дұрыстығын куәландыруды құжатта заңдастыру немесе апостиль қойылғаны туралы белгі болғанда ғана жүргізеді. Егер Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеті арасында тиісті келісім болған жағдайларда құжатты заңдастыру немесе апостиль қою талап етілмейді.»;
174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«174. Көшірменің дұрыстығы көшірме жасалатын құжатта өзара байланысты емес жеке бөлек мәселелер туралы мәліметтер болған жағдайда куәландырылады.
Үзінді құжаттың мәтінінен механикалық түрде жазба машинасымен, компьютермен, қолдан қайта жазу арқылы, ксерокөшірмеленіп және сканерленіп жүзеге асырылады.
Келесі құжаттардың үзінділері ксерокөшірме және сканерлеу арқылы жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
2) Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты;
3) Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты;
4) шет ел паспорты;
5) әскери билеті;
6) еңбек кітапшасы.
Осындай құжаттардың үзінділері ұсынылған құжаттың үзіндісіне тиісті екенін анықтауға мүмкіндік беретін мәселе мен мәліметтерді айқындау бойынша құжаттың бір бөлігінің толық мәтінін қайталауы тиіс.
Азаматтың қалауы бойынша жоғарыда аталған құжаттардың барлық беттерінің көшірмелерінің дұрыстығын куәландыруға болады.»;
175-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«175. Азамат берген құжаттың көшірмесінің және одан алынған үзінділердің дұрыстығы азаматтың қолының дұрыстығын нотариус немесе нотариаттық іс-әрекет жасауға уәкілеттік берілген лауазымды тұлға куәландырған жағдайда, куәландырылады.».
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету
комитетінің төрағасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Б. Имашев