О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 февраля 2014 года № 32-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2014 года № 9201
В соответствии с пунктом 5 распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 января 2014 года № 7-р «О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам трудовой миграции» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнение, которые вносятся в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Аманбаев С.Е.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официального опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Абсаттарова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 10 февраля 2014 года № 32-ө
Изменения и дополнение, которые вносятся
в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
1. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М «Об утверждении Правил первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8599, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 24 августа 2013 года № 259):
в Правилах первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«Настоящие Правила первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» (далее – Закон) и определяют порядок первичного расселения и срок пребывания этнических казахов и членов их семей в центрах временного размещения.

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 10 ақпандағы № 32-Ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 наурызда № 9201 тіркелді
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» 2014 жылғы 31 қаңтардағы № 7-р Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімінің 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің енгізілетін кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру бекітілсін.
2. Қазақстан Респубикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті (С.Е. Аманбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Қ.Б. Әбсаттаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 10 ақпандағы
№ 32-ө бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің енгізілетін кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен
толықтыру
1. «Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 328-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8599 тіркелген, 2013 жылғы 24 тамыздағы № 197 «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Этникалық қазақтарды және олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарына алғашқы қоныстандыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін иеленгенге дейін олардың талаптары бойынша уақытша орналастыру орталықтарында бастапқы орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерiн уақытша орналастыру орталықтарында бастапқы қоныстандыру тәртiбiн және болу мерзімдерін айқындайды.

Действие настоящих Правил распространяется на этнических казахов и членов их семей, прибывших в регионы, в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона.»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Для первичного расселения в Центре этнический казах подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган в области миграции населения с приложением подтверждающего документа органов внутренних дел о подаче заявления на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан на себя и на членов семьи.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Этнический казах и члены его семьи проживают в Центре до получения статуса оралмана, но не более 3 месяцев.».
2. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М «Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8624, опубликованный в газете «Казахстанская Правда» от 27 августа 2013 года № 260):
Правила присвоения статуса оралмана, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.
3. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 330-Ө-М «Об утверждении Правил деятельности центров адаптации и интеграции оралманов, Правил деятельности центров временного размещения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8601, опубликованный в газете «Казахстанская Правда» от 27 августа 2013 года № 260):
в Правилах деятельности центров адаптации и интеграции оралманов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) оралман – этнический казах, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и расселяемый (расселяемые) в регионы, в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» (далее – Закон), и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном Законом;»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. В Центре для проживания на временной основе бесплатно размещаются оралманы, а также члены их семей.»;
в Правилах деятельности центров временного размещения, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

Осы Қағидалардың күші оралмандарды орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 5-тармақшасына сәйкес айқындаған өңірлерге келген этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелеріне қолданылады.»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Орталыққа алғашқы қоныстандыру үшін этникалық қазақ өзіне және отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға өтініш бергені туралы ішкі істер органдарының растайтын құжатымен қоса, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органға өтініш береді.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері Орталықта 3 айдан аспайтын уақытта, оралман мәртебесін алғанға дейін тұрады.».
2. «Оралмандар мәртебесін беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 тіркелген, 2013 жылғы 27 тамыздағы № 198 «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралман мәртебесін беру қағидалары осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидаларын және Уақытша орналастыру орталықтарының қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 330-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8601 тіркелген, 2013 жылғы 27 тамыздағы № 198 «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидаларында:
2-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) оралман – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 5-тармақшасына сәйкес айқындайтын өңірлерге қоныстандырылатын және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Орталықта уақытша негізде тұру үшін оралмандар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері тегін орналастырылады.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уақытша орналастыру орталықтары қызметінің қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«5. В Центре бесплатно размещаются этнические казахи, а также члены их семей для проживания на временной основе (до получения статуса оралмана, но не более 3 месяцев.)».
4. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М «Об утверждении Правил и сроков проживания оралманов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции оралманов, а также Правил оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8600, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 27 августа 2013 года № 260):
в приложении 1:
в Правилах и сроках проживания оралманов и членов их семей в центре адаптации и интеграции оралманов, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Направление выдается только в случае предоставления им талона органов внутренних дел о подаче заявления на получение вида на жительства в Республики Казахстан на себя и на совершеннолетних членов семьи, указанных в заявлении.»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. Проживание заявителей в Центре осуществляется в течении шести месяцев со дня заселения.»;
в приложении 2:
в Правилах оказания орламанам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» (далее – Закон) и определяют порядок оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг в центрах адаптации и интеграции оралдманов (далее – Центр).»
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) оралман – этнический казах, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и расселяемый (расселяемые) в регионы, в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона, и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном Законом.».
Приложение
к Перечню некоторых
приказов Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнение
от 10 февраля 2014 года № 32-ө
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М
Правила
присвоения статуса оралмана 1. Общие положения

«5. Орталықта уақытша тұру негізінде этникалық қазақтар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері (оралман мәртебесін алғанға дейін, бірақ 3 айдан аспауға тиіс) тегін орналастырылады.».
4. «Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 331-Ө-М бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 86000 тіркелген, 2013 жылғы 27 тамыздағы № 198 «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған):
1-қосымшада:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында тұру мерзімдері мен қағидаларында:
3-тармақтың екінші бөлімін мынадай редакцияда жазылсын:
«Жолдама тек өзіне және өтініште көрсетілген кәмелеттік жастағы отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының ықтияр хатын алуға тапсырылған өтініші туралы ішкі істер органының талоның тапсырған жағдайда ғана беріледі.».
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Өтініш берушілердің Орталықта тұруы орналасқан күннен бастап алты ай ішінде жүзеге асырылады.»;
2-қосымшада:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында (бұдан әрі – Орталық) оралмандарға және олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.»
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) оралман – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және Заңның 8-бабы 5) тармақшасына сәйкес өңірлерге қоныстандырылатын және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің өзгерістер
мен толықтыру енгізілетін кейбір
бұйрықтарының
2014 жылғы 10 ақпандағы
№ 32-ө тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 329-Ө-М бұйрығымен бекітілген
Оралман мәртебесін беру қағидалары 1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила присвоения статуса оралмана (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения» (далее – Закон) и определяют порядок присвоения статуса оралмана.
2. Действие настоящих Правил распространяется на этнических казахов, постоянно проживавших на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, а также на их детей казахской национальности, родившихся и постоянно проживавших после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывшие в Республику Казахстан с целью постоянного проживания на исторической родине и расселившихся в регионах, в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона.
2. Подача, регистрация заявления и присвоение статуса
оралмана этническим казахам, претендующему на получение статуса
оралмана и членам его семьи, самостоятельно въехавшим на
территорию Республики Казахстан
3. Заявление на присвоение статуса оралмана (далее – заявление) подается этническим казахом, претендующим на получение статуса оралмана (далее – ходатайствующее лицо) или одним из совершеннолетних членов его семьи лично в местный исполнительный орган по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность ходатайствующего и членов его семьи, переселившихся с ним (вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей);
3) копии документов, устанавливающих соответствие ходатайствующего лица требованиям пункта 2 настоящих Правил.
5. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, ходатайствующих о присвоении статуса оралмана, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с выдачей ходатайствующему лицу письменного уведомления о его регистрации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Регистрация заявления осуществляется после внесения данных о ходатайствующем лице и членах его семьи в автоматизированную информационную систему «База данных «Оралман» (далее – АИС БД «Оралман»).
До оформления регистрации заявления, местный исполнительный орган проверяет данные ходатайствующего лица и членов его семьи через АИС БД «Оралман» на предмет его (их) регистрации в местном исполнительном органе другого региона.
В случае выявления регистрации ходатайствующего лица и членов его семьи в местном исполнительном органе другого региона, данный местный исполнительный орган, представляет по запросу местного исполнительного органа имеющиеся документы ходатайствующего лица и членов его семьи и вносит соответствующие поправки в запись в АИС БД «Оралман».
Регистрация заявления осуществляется исключительно в случае соблюдения ходатайствующим лицом и членами его семьи требований, указанных в пунктах 2, 3, 4 настоящих Правил.
В иных случаях в регистрации заявления отказывается и ходатайствующему лицу выдается соответствующее уведомление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

1. Осы Оралман мәртебесін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы 11-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және оралман мәртебесін беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныстанған Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақтарға, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балаларына қолданылады.
2. Өтініш беру, оны тіркеу және Қазақстан Республикасының
аумағына өз бетінше келген оралман мәртебесін алуға үміткер
этникалық қазаққа және оның отбасы мүшелеріне оралман
мәртебесін беру
3. Оралман мәртебесін беруге өтінішті (бұдан әрі – өтініш) оралман мәртебесін алуға үміткер этникалық қазақ (бұдан әрі – өтініш білдіруші) немесе оның отбасының кәмелетке толған бір мүшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға жеке тапсырады.
4. Өтінішке мынадай құжаттар:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) өтініш білдірушінің және онымен бірге қоныс аударған отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаттары, кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәліктері);
3) өтініш білдіруші адамның осы Қағидалардың 2-тармағының талаптарына сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
5. Өтініштерді тіркеу оралман мәртебесін беру туралы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күні өтініш білдіруші адамдарды тіркеу журналында жүзеге асырылады және өтініш білдіруші адамға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның тіркелгені туралы жазбаша хабарлама беріледі. Өтінішті тіркеу өтініш білдіруші адам мен оның отбасы мүшелері туралы деректер «Оралман» дерекқоры» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – «Оралман» ДҚ ААЖ) енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
Өтінішті тіркеу ресімделгенге дейін жергілікті атқарушы орган «Оралман» ДҚ ААЖ арқылы өтініш білдіруші адамның және оның отбасы мүшелерінің деректерін оның басқа өңірдің жергілікті атқарушы органда тіркелу мәніне тексереді.
Өтініш білдіруші адамның және оның отбасы мүшелерінің басқа өңірдің жергілікті атқарушы органында тіркелгені анықталған жағдайда, берілген жергілікті атқарушы орган жергілікті атқарушы органның сұрау салуы бойынша өтініш білдірушінің және оның отбасы мүшелерінің қолда бар құжаттарын тапсырады және «Оралман» ДҚ ААЖ жазбасына тиісті түзетулер енгізеді.
Өтініш білдіруші адам және оның отбасы мүшелері осы Қағидалардың 34-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда ғана өтінішті тіркеу жүзеге асырылады.
Өзгеше жағдайларда өтінішті тіркеуден бас тартылады және өтініш білдірушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті хабарлама беріледі.

6. Решение о присвоении статуса оралмана принимается местным исполнительным органом и оформляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в срок не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации заявления.
3. Подача, регистрация заявления и присвоение статуса
оралмана ходатайствующему лицу и членам его семьи, обратившимся
в загранучреждения Республики Казахстан до въезда на территорию
Республики Казахстан
7. Заявление подается в загранучреждения Республики Казахстан.
8. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность ходатайствующего лица и членов его семьи, переселяющихся с ним (паспорта иностранного гражданина, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей);
3) копии документов, подтверждающих принадлежность заявителя и членов его семьи, также ходатайствующих о присвоении статуса оралмана, к категории этнических казахов, постоянно проживавших на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, их детей казахской национальности, родившихся и постоянно проживавших после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами.
9. Загранучреждения Республики Казахстан принимают и направляют заявления и документы от этнических казахов о присвоении статуса оралмана в уполномоченный орган по вопросам миграции населения, в соответствии со статьей 20 Закона.
10. Загранучрежденем Республики Казахстан ходатайствующему лицу выдается письменное уведомление о регистрации его заявления в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
4. Подача, регистрация заявления и присвоение статуса
оралмана ходатайствующему лицу и членам его семьи, обратившимся
в местный исполнительный орган после въезда на территорию
Республики Казахстан и по результатам вынесенного ранее решения
о присвоении статуса оралмана
11. Заявление подается в заинтересованный орган по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. К заявлению прилагается копия ранее вынесенного решения о присвоении статуса оралмана.
13. Заинтересованным органом, ходатайствующему лицу выдается соответствующее письменное уведомление о регистрации заявления в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
5. Документ, подтверждающий статус оралмана
14. Ходатайствующим лицам и членам их семей, самостоятельно въехавшим на территорию Республики Казахстан и признанным оралманами, выдается удостоверение оралмана по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, зарегистрированное в журнале учета выдачи удостоверения оралмана по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

6. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды және ресімдейді.
3. Өтініш беру, оны тіркеу және Қазақстан Республикасының
аумағына келгенге дейін Қазақстан Республикасының шетелдік
мекемелеріне жүгінген өтініш білдіруші адамға және оның отбасы
мүшелеріне оралман мәртебесін беру
7. Өтініш Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне беріледі.
8. Өтінішке мынадай құжаттар:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) өтініш білдірушінің және онымен бірге қоныс аударған отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (шетел азаматының паспорты, кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәліктері);
3) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің, сондай-ақ оралман мәртебесін беру туралы өтініш білдірушілердің Қазақстан Республикасы егемендiк алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақтар санатына және оның Қазақстан Республикасы егемендiк алғаннан кейiн одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балаларының қазақ ұлтына жататындығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
9. Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері этникалық қазақтардан көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органға оралман мәртебесін беру туралы өтініштері Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес айқындалады.
10. Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері өтініш білдіруші адамға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның өтінішінің кіріс хат-хабары ретінде тіркелгендігі туралы жазбаша хабарлама береді.
4. Өтініш беру, оны тіркеу және Қазақстан Республикасының
аумағына келгеннен кейін жергілікті атқарушы органға жүгінген
өтініш білдіруші адамға және оның отбасы мүшелеріне оралман
мәртебесін беру туралы бұрын шығарылған шешімнің нәтижелері
бойынша оралман мәртебесін беру
11. Өтініш мүдделі органға осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
12. Өтінішке оралман мәртебесін беру туралы бұрын шығарылған шешімнің көшірмесі қоса беріледі.
13. Жергілікті атқарушы орган өтініш білдіруші адамға өтініштің кіріс хат-хабары түрінде тіркелгендігі туралы тиісті жазбаша хабарлама осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
5. Оралман мәртебесін растайтын құжат
14. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген және оралман болып танылған өтініш білдіруші адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Оралман куәлігінің берілуін есепке алу журналында тіркелген осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман куәлігі беріледі.

15. Ходатайствующим лицам и членам их семей, подавшим заявление в загранучреждения Республики Казахстан и признанным оралманами, присваивается статус оралмана, а также выдается удостоверение оралмана с учетом ранее принятого решения, в течение трех рабочих дней со дня обращения.
16. Удостоверение оралмана выдается на каждого совершеннолетнего члена семьи оралмана. Несовершеннолетние члены семьи оралмана вписываются в удостоверение ходатайствующего лица или его (ее) супруги(а), соответствующей(его) требованиям пункта 2 настоящих Правил.
17. Удостоверение оралмана является документом строгой отчетности и служит основанием для подтверждения его статуса.
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 1
_____________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от ____________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
_______________________________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о присвоении статуса оралмана
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус оралмана в связи
с прибытием / планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях
постоянного проживания на исторической родине в _____________________
области (городе республиканского значения, столице)*.
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:
1) супруг (супруга)___________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) ____________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей __________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в
браке ______________________________________________________________.
К заявлению прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В случае обнаружения регистрации меня и/или членов моей семьи
местным исполнительным органом в автоматизированной информационной
системе «База данных «Оралман» в другом местном исполнительном органе
области, городов Астана, Алматы, прошу перевести мои имеющиеся
документы, в ___________________________________ (наименование
местного исполнительного органа, в который вносится данное
заявление), а также обеспечить обновление соответствующей записи в
информационной системе «База данных «Оралман» по месту подачи данного
заявления.
Настоящим, даю согласие на сбор и обработку моих персональных
данных, необходимых для оказания услуги по присвоению статуса
оралмана.
«__» _________ 201__ года
_________________________
(подпись заявителя)
Документы принял:
____________________________________
(Ф.И.О., должность лица принявшего документы)
«__» _________ 201__ года _____________________________
(подпись лица принявшего документы)
______________________________
* в рамках регионов, определенных Правительством Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 2
Журнал регистрации лиц,
ходатайствующих о присвоении статуса оралмана
_______________________________
(местный исполнительный орган)
Дата регистрации заявления
Ф.И.О. ходатайствующего
Члены семьи ходатайствующего
Дата рождения
Адрес проживания ходатайствующего
Дата выдачи уведомления о регистрации
Приложение 3
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 3
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха
____________________________________ (Ф.И.О.) о присвоении ему и
членам его семьи, самостоятельно прибывшим с ним на территорию
Республики Казахстан для постоянного проживания в ___________
(область, г.г. Астана, Алматы) статуса оралмана зарегистрировано
____________________________________________ (наименование местного
исполнительного органа) в Журнал регистрации лиц, ходатайствующих о
присвоении статуса оралмана _______ (дата регистрации) за №
______________ и будет рассмотрено в установленными законом порядке и
сроки.
Документы принял ______________________________________________
(Ф.И.О. и должность ответственного сотрудника местного
исполнительного органа, принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 4
Уведомление
об отказе в приеме заявления на
________________________________________________
(наименование государственной услуги)
от «___» _________ 20___ года
Ходатайствующему _____________________________________________
(Ф.И.О.) отказано в приеме заявления на присвоение статуса оралмана
по причине _____________________________________ (указать причину).
____________________________________________ (Ф.И.О. и
должность ответственного сотрудника местного исполнительного органа).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 5
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 5
РЕШЕНИЕ
местного исполнительного органа
«___» _________ 20___ года № ________
___________________ (наименование местного исполнительного
органа), рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан «О
миграции населения» ходатайство о признании оралманом
_______________________________,
(Ф.И.О. заявителей)
Принял решение*:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель           _________          ____________________
(подпись)                       (Ф.И.О.)
__________________
(наименование местного
исполнительного органа)
________________________________
* Местным исполнительным органом могут приниматься следующие решения:

15. Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне өтініш берген және оралман болып танылған өтініш білдіруші адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне оралман мәртебесі беріледі, сондай-ақ бұрын қабылданған шешімді ескере отырып, жүгінген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оралман куәлігі беріледі.
16. Оралман куәлігі кәмелет жасына толған әрбір отбасы мүшесіне беріледі. Оралманның кәмелет жасына толмаған отбасы мүшелері өтініш білдіруші адамның немесе жұбайының (зайыбының) куәлігіне осы Қағидалардың 2-тармағының талаптарына сәйкес жазылады.
17. Оралман куәлігі қатаң есептегі құжат болып табылады және оның мәртебесін растауға негіз болады.
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан 1
_____________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен ______________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
_____________________________________
(мекенжайы бойынша тұратын)
Оралман мәртебесін беру туралы
өтініш
__________________________ облысында (республикалық маңызы бар
қалаға, елордаға) тарихи отанымда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан
Республикасына келуіме байланысты маған және менің отбасы мүшелеріме
оралман мәртебесін беруіңізді сұраймын. Өтініште Қазақстан
Республикасының азаматтары болып табылмайтын барлық отбасы мүшелері:
1) жұбайы (зайыбы)__________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының) ата-аналары
___________________;
3) балалары (оның ішінде асырап алған балалары) және олардың
отбасы мүшелері __________________________________________________;
4) некеде тұрмайтын, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек
аға-інілері мен апа сіңілілері (қарындастары) көрсетіледі __________;
Өтінішке мынадай құжаттарды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________ қоса беремін.
Жергілікті атқарушы орган менің және/немесе отбасым мүшелерінің
«Оралман» дерекқоры» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне басқа
облыс, Астана, Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарында
тіркелуі байқалған жағдайда, менің қолда бар құжаттарымды
________________________(аталған өтініш енгізілетін жергілікті
атқарушы органның атауы) жіберуді, сондай-ақ, «Оралман» ДҚ ААЖ тиісті
жазбаны осы өтінішті беретін орны бойынша енгізуді сұраймын.
Осы арқылы оралман мәртебесін беру бойынша қызмет көрсетуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін.
20__жылғы «__» ______________ ________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған:
_____________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы)
20 _ жылғы «__» _________ ___________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
*Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлер шеңберін
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан 2
Оралман мәртебесін беру туралы өтініш білдіруші адамдарды
тіркеу журналы
______________________________
(жергілікті атқарушы орган)
Р/С №
Өтінішті тіркеген күн
Өтініш білдірушінің Т.А.Ә.
Өтініш білдірушінің отбасы мүшелері
Туған күні
Өтініш білдірушінің мекенжайы
Тіркеу туралы хабарлама берілген күн
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан 3
Өтінішті тіркеу туралы
ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың __________________________
(облыс, Астана, Алматы қалаларына) тұрақты тұру үшін Қазақстан
Республикасының аумағына өз бетінше келген оған және оның отбасы
мүшелеріне оралман мәртебесін беру туралы өтініші Оралман мәртебесін
беру туралы өтініш білдіруші адамдарды тіркеу журналына _______
(тіркеген күні) №_____________ тіркелгенін __________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы) және заңмен белгіленген тәртіпте
және мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған: ________________________________________
(жергілікті атқарушы органның құжаттарды қабылдаған жауапты
қызметкерінің Т.А.Ә. және лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан 4
________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы )
арналған өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы
хабарлама
20 ___жылғы «___»_________
Өтініш білдіруші _____________________________________________
(Т.А.Ә) _____________________________________ (себебін көрсету)
себебі бойынша оралман мәртебесін беруге арналған өтінішті
қабылдаудан бас тартылды.
____________________________________________ (жергілікті атқарушы
органның жауапты қызметкерінің Т.А.Ә. және лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан 5
Жергілікті атқарушы органның 20 __ жылғы «__» ________№_____ ШЕШІМІ
_____________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы)
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22
шілдедегі Заңына сәйкес оралман деп тану туралы
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
_________________________________________________ өтініш хатын қарап,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________ туралы шешім қабылдады.
Басшысы
___________________________________  ___________  _______
(жергілікті атқарушы органның атауы)     (қолы)   (Т.А.Ә.)
* Жергілікті атқарушы орган мынадай:

1) при самостоятельном въезде ходатайствующего лица и членов его семьи на
территорию Республики Казахстан и обращении лично в местный исполнительный орган –
присвоение ему (им) статуса оралмана;
2) при обращении ходатайствующего лица и членов его семьи в загранучреждения
Республики Казахстан – положительное решение о присвоении ему (им) статуса оралмана в
случае въезда на территорию установленного региона Республики Казахстан (при этом, в
заключении поясняются условия повторного обращения для получения удостоверения
оралмана), либо мотивированный отказ.
Приложение 6
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 6
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления в качестве входящей корреспонденции
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха ________
________________________ (Ф.И.О.) о присвоении ему и членам его
семьи, планирующим въехать на территорию Республики Казахстан для
постоянного проживания в ___________ (область, г.г. Астана, Алматы)
статуса оралмана зарегистрировано ___________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан) в качестве
входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата) и
будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял ______________________________________________
(Ф.И.О. и должность ответственного сотрудника загранучреждения
Республики Казахстан, принявшего документы).
Приложение 7
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 7
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления в качестве входящей корреспонденции
Настоящим уведомляем, что заявление ___________________________
(Ф.И.О. повторно обратившегося услугополучателя) о присвоении ему и
членам его семьи, статуса оралмана по факту въезда на территорию
Республики Казахстан для постоянного проживания в
_______________________ (область, г.г. Астана, Алматы),
зарегистрировано ______________________________ (наименование
местного исполнительного органа) в качестве входящей корреспонденции
за № ______________ от ________ (дата) и будет рассмотрено в
установленными законом порядке и сроки.
К заявлению прилагается копия ранее принятого решения
_________________________ (наименование местного исполнительного
органа) о присвоении обратившемуся и членам его семьи статуса
оралмана.
Документы принял ______________________________________________
(Ф.И.О. и должность ответственного сотрудника местного
исполнительного органа, принявшего документы).
Приложение 8
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 8
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы
органның атауы
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ
КУӘЛІК № _________
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Аты-жөні ________________________
(Фамилия, имя, отчество)
_________________________________
_________________________________
Туған күні айы жылы
_________________________________
(Дата рождения месяц год)
Туған жері (елі) ________________
(Место рождения)
Азаматтығы ______________________
(Гражданство)
Жынысы __________________________
(Пол)
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи оралмана
_____________________________________________________________________
Аты-жөні        Туған жылы, айы, күні        Туыстық жағдайы
Ф.И.О.            Дата рождения         Родственное отношение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның жетекшісінің қолы (міндетін атқарушы
адам) _______________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
Оралман мәртебесі берілген күні 20__ жылдың «__» ___________
Дата присвоения статуса оралмана «__» ___________ 20__ года
Оралман куәлігін қолдану мерзімі 20__ жылдың «__» ______ дейін
Срок действия удостоверения оралмана до «__» ___________ 20__ года
Оралманның куәлігі оралман мәртебесі тоқтатылғанға дейін жарамды.
Удостоверение оралмана действительно до прекращения статуса оралмана.
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының
8-бабының 5-тармақшасына сәйкес өңірлер шегінде және шетелдік
Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты көрсеткен кезде күші
бар.
Действительно в пределах регионов, в соответствии с подпунктом 5)
статьи 8 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» и при
предъявлении вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
__________________________________________ облысы (қаласы) бойынша
Жергілікті атқарушы органның басшысының қолы (міндетін атқарушы адам)
______ М.О.
Руководитель местного исполнительного органа (лицо исполняющий
обязанность) _________________________ области (города) ___ М.П.
бланк нөмірі ___________
номер бланка
Куәлік 20 __ жылғы ___ айының «__» күніне дейін ұзартылды
Удостоверение продлено до «__» ________20__ года
Жергілікті атқарушы органның жетекшісінің қолы (міндетін атқарушы
адам) _________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
Куәлік 20__ жылғы ___ айының «__» күніне дейін ұзартылды
Удостоверение продлено до «__» __________20__ года
Жергілікті атқарушы органның жетекшісінің қолы (міндетін атқарушы
адам) _________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
Приложение 9
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма 9
Журнал учета выдачи удостоверения оралмана
______________________________________________
(местный исполнительный орган)
Номер
удостоверения оралмана
Дата
выдачи
Основания
выдачи
Ф.И.О.
владельца удостоверения оралмана
Члены семьи, вписанные в удостоверение оралмана
Дата рождения
Адрес проживания заявителя

1) өтініш білдіруші адам мен оның отбасы мүшелері Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келіп, жергілікті атқарушы органға жеке жүгінген кезде - оған (оларға) оралман мәртебесін беру;
2) өтініш білдіруші адам мен оның отбасы мүшелері Қазақстан Республикасынің шетелдік мекемелеріне жүгінген кезде - Қазақстан Республикасының белгіленген өңірінің аумағына келген жағдайда оған (оларға) оралман мәртебесін беру туралы оң шешім (бұл ретте, қорытындыда оралман куәлігін алу үшін қайтадан өтініш білдіру шарты түсіндіріледі), не дәлелді бас тарту туралы шешімдер қабылдай алады.
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан 6
Кіріс хат-хабары ретіндегі өтінішті тіркеу туралы
ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың _________________________________
(облыс, Астана, Алматы қалаларына) тұрақты тұру үшін Қазақстан
Республикасының аумағына келуді жоспарлаған оған және оның отбасы
мүшелеріне оралман мәртебесін беру туралы өтініші _______ (тіркеген
күні) № ______________ кіріс хат-хабары ретінде_____________________
(Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесінің атауы) тіркелгенін
және заңмен белгіленген тәртіпте және мерзімде қаралатынын
хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған:
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесінің құжаттарды қабылдаған
жауапты қызметкерінің Т.А.Ә. және лауазымы).
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан 7
Кіріс хат-хабары ретіндегі өтінішті тіркеу туралы
ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың _________________________________
(облыс, Астана, Алматы қалаларына) тұрақты тұру үшін Қазақстан
Республикасының аумағына келуді жоспарлаған оған және оның отбасы
мүшелеріне оралман мәртебесін беру туралы өтініші _______ (тіркеген
күні) № ______________ кіріс хат-хабары ретінде______________________
(Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесінің атауы) тіркелгенін
және заңмен белгіленген тәртіпте және мерзімде қаралатынын
хабарлаймыз.
Өтінішке бұрын қабылданған _____________________ (жергілікті
атқарушы органның атауы) өтініш білдіруші және оның отбасы мүшелеріне
оралман мәртебесін беру туралы шешімнің көшірмесі беріледі.
Құжаттарды қабылдаған:
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесінің құжаттарды қабылдаған
жауапты қызметкерінің Т.А.Ә. және лауазымы).
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан 8
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы
органның атауы ОРАЛМАН КУӘЛІГІ КУӘЛІК № _________
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Аты-жөні _________________________
(Фамилия, имя, отчество)
_________________________________
_________________________________
Туған күні айы жылы
_________________________________
(Дата рождения месяц год)
Туған жері (елі) ________________
(Место рождения)
Азаматтығы ______________________
(Гражданство)
Жынысы __________________________
(Пол)
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи оралмана
Аты-жөні
Ф.И.О.
Туған жылы, айы, күні
Дата рождения
Туыстық жағдайы
Родственное отношение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның жетекшісінің қолы (міндетін атқарушы адам) _______________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность)
Оралман мәртебесі берілген күні 20__ жылдың «__» ___________
Дата присвоения статуса оралмана «__» ___________ 20__ года
Оралман куәлігін қолдану мерзімі 20__ жылдың «__» ______ дейін
Срок действия удостоверения оралмана до «__» ___________ 20__ года
Оралманның куәлігі оралман мәртебесі тоқтатылғанға дейін жарамды.
Удостоверение оралмана действительно до прекращения статуса оралмана.
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 5-тармақшасына сәйкес өңірлер шегінде және шетелдік Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты көрсеткен кезде күші бар.
Действительно в пределах регионов, в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» и при предъявлении вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
__________________________________________ облысы (қаласы) бойынша
Жергілікті атқарушы органның басшысының қолы (міндетін атқарушы адам) ______ М.О.
Руководитель местного исполнительного органа (лицо исполняющий обязанность) _________________________ области (города) ___ М.П.
бланк нөмірі ___________
номер бланка
Куәлік 20 __ жылғы ___ айының «__» күніне дейін ұзартылды
Удостоверение продлено до «__» 20__ года
Жергілікті атқарушы органның жетекшісінің қолы (міндетін атқарушы
адам) _________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность)
Куәлік 20__ жылғы ___ айының «__» күніне дейін ұзартылды
Удостоверение продлено до «__» 20__ года
Жергілікті атқарушы органның жетекшісінің қолы (міндетін атқарушы адам) _________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность)
Оралман мәртебесін
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан 9
Оралман куәлігінің берілуін есепке алу журналы
________________________________________________
(Жергілікті атқарушы орган)
р/с №
Оралман куәлігінің нөмірі
Берген күн
Беруге негіздеме
Оралман Куәлігі иесінің Т.А.Ә.
Оралман Куәлігінде жазылған отбасы мүшелері
Туған күні
Өтініш берушінің мекенжайы