Об утверждении квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2014 года № 152-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2014 года № 9334. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 192
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.10.2014 № 192.
В соответствии с пунктом 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «Б» Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению персоналом в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
_________________ А. Байменов
7 апреля 2014 года
Утверждены
приказом Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
от 7 апреля 2014 года № 152-Ө
Квалификационные требования
к административным государственным
должностям корпуса «Б»
Комитета по миграции Министерства труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Заместитель председателя Комитета по миграции
Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан,
категория С-1, 14-1
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование или по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или технические науки и технологии или гуманитарные науки.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт

"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 7 сәуірдегі № 152-Ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 17 сәуірде № 9334 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 28 қазандағы № 192 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 28.10.2014 № 192 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасын 1999 жылғы 23 шілдедегі «Мемлекеттік қызмет туралы» Заңының 13-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Персоналды басқару басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы А.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің төрағасы
_____________ А. Байменов
«___»___________ 2014 жыл
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 07 сәуірдегі
№ 152-ө бұйрығымен бекітілген
«Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі Көші-қон комитетінің біліктілік талаптары
Көші-қон комитеті төрағасының орынбасары, С-1 санаты, 14-1
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе техникалық ғылымдар мен технологиялар немесе гуманитарлық ғылымдар мамандықтары бойынша жоғары білім немесе жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы,  «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы» 1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі

Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Обеспечение деятельности Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) по решению поставленных задач, внесение в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство) предложений по формированию квот иммиграции оралманов, переселению внутренних мигрантов, привлечению иностранной рабочей силы, осуществление контроля за распределением квоты иммиграции оралманов между регионами и ее выполнением, обеспечение разработки системы мер по регулированию миграционных процессов в пределах компетенции Комитета, обеспечение организации и контроля исполнения документов, находящихся на контроле Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан, поручений вышестоящих органов и председателя Комитета, организация информационно-аналитического, организационно-правового, материально-технического и финансового обеспечения деятельности Комитета.
Заместитель председателя
Комитета по миграции,
категория С-1, 14-2
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или технические науки и технологии или гуманитарные науки.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Алға қойған міндеттерді шешу бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігі Көші-қон комитетінің (әрі қарай - Комитет) қызметін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне (әрі қарай-Министрлік) оралмандардың көшіп келу, ішкі көшіп-қонушылардың қоныс аудару квоталарын қалыптастыру, шетелдік жұмыс күшін тарту жөнінде ұсыныстарды енгізу, оралмандардың көшіп келу, ішкі көшіп-қонушылардың қоныс аудару квоталарын өңірлер арасында бөлуді және орындалуына бақылауды жүзеге асырады, Комитет құзыреті шегінде көші-қон үдерістерін реттеу бойынша шаралар жүйесін әзірлеуді қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінде, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Парламентінде бақылауда тұрған құжаттардың, жоғары тұрған органдар мен Комитет төрағасы тапсырмаларының орындалуын және бақылауды қамтамасыз ету, Комитет қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Көші-қон комитеті төрағасының орынбасары, С-1 санаты, 14-2
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе техникалық ғылымдар мен технологиялар немесе гуманитарлық ғылымдар мамандықтары бойынша жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы,  «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы»1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі

Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Обеспечение деятельности Комитета по решению поставленных задач, внесение в Министерство предложений по формированию квот иммиграции оралманов, переселению внутренних мигрантов, привлечению иностранной рабочей силы, осуществление контроля за распределением квот привлечения иностранной рабочей силы и переселения внутренних мигрантов между регионами и их выполнением, обеспечение разработки системы мер по регулированию миграционных процессов в пределах компетенции Комитета, обеспечение организации и контроля исполнения документов, находящихся на контроле Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан, поручений вышестоящих органов и председателя Комитета, организация информационно-аналитического, организационно-правового, материально-технического и финансового обеспечения деятельности Комитета.
Управление регулирования этнической
миграции - 14-01
Руководитель управления регулирования
этнической миграции, категория С-3, 14-01-01
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование или по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или гуманитарные науки или услуги или технические науки и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Алға қойған міндеттерді шешу бойынша Комитеттің қызметін қамтамасыз ету, оралмандардың көшіп келу, ішкі көшіп-қонушылардың қоныс аудару квоталарын қалыптастыру, шетелдік жұмыс күшін тарту жөнінде министрлікке ұсыныстарды енгізу, оралмандардың көшіп келу, ішкі көшіп-қонушылардың қоныс аудару квоталарын өңірлер арасында бөлуді және орындалуына бақылауды жүзеге асыру, Комитет құзыреті шегінде көші-қон үдерістерін реттеу бойынша шаралар жүйесін әзірлеуді қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінде, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Парламентінде бақылауда тұрған құжаттардың, жоғары тұрған органдар мен Комитет төрағасы тапсырмаларының орындалуын және бақылауды қамтамасыз ету, Комитет қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Этникалық көші-қонын реттеу басқармасы - 14-01
Этникалық көші-қонын реттеу басқармасының басшысы,
С-3 санаты, 14-01-01
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе гуманитарлық ғылымдар немесе қызметтер немесе техникалық ғылымдар мен технология мамандықтары бойынша жоғары білім немесе жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы,  «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы» 1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі

Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Руководство деятельностью управления, обеспечение внесения в Министерство предложений по формированию квоты иммиграции оралманов, распределение квоты между регионами, осуществление контроля за выполнением квоты, разработка системы мер по регулированию этнической миграции, обеспечение организации контроля за выполнением поручений вышестоящих органов и руководства Комитета, участие в разработке и реализации Стратегических и Операционных планов Министерства в пределах компетенции управления, ведение приема граждан по вопросам, входящим в компетенцию управления.
Главный эксперт управления
регулирования этнической миграции
(2 единицы), категория С-4, 14-01-02, 14-01-03
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование или по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или гуманитарные науки или услуги или технические науки и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт
Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Подготовка и внесение в Министерство предложений по формированию квоты иммиграции оралманов и распределение квоты между регионами, осуществление контроля за выполнением квоты, подготовка писем, материалов, заключений во исполнение поручений Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, руководства Министерства, участие в разработке и реализации Стратегических и Операционных планов Министерства в пределах компетенции управления, рассмотрение писем, предложений и жалоб юридических и физических лиц по вопросам компетенции управления, оказание методологической и практической помощи местным исполнительным органам, осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Эксперт управления регулирования
этнической миграции (4 единицы),
категория С-5, 14-01-04, 14-01-05,
14-01-06, 14-01-07
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или гуманитарные науки или услуги или технические науки и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт
Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Выполнение задач, определяемых руководством Комитета, подготовка писем, материалов, заключений во исполнение поручений Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, руководства Министерства, подготовка материалов по реализации Стратегических и Операционных планов Министерства в пределах компетенции управления, рассмотрение писем, предложений и жалоб юридических и физических лиц по вопросам компетенции управления, подготовка ответов на вопросы, поступающие на веб-сайт Министерства по компетенции управления.
Управление регулирования трудовой

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Басқарма қызметін басқару, оралмандардың көшіп келу квотасын қалыптастыру бойынша Министрлікке ұсыныстар енгізуді қамтамасыз ету, квотаны өңірлер арасында бөлу, аталған квотаның орындалуын бақылауды жүзеге асыру, этникалық көші-қонын реттеу бойынша шаралар жүйесін әзірлеу, жоғары тұрған органдардың және Комитет басшыларының тапсырмаларының орындалуына бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету, басқарма құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық және операциялық жоспарларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу, басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша азаматтарды қабылдауды жүргізу.
Этникалық көші-қонын реттеу басқармасының бас сарапшысы
(2 бірлік), С-4 санаты, 14-01-02, 14-01-03
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе гуманитарлық ғылымдар немесе қызметтер немесе техникалық ғылымдар мен технология мамандықтары бойынша жоғары білім немесе жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы,  «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы»1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Оралмандардың көшіп келу квотасын қалыптастыру бойынша Министрлікке ұсыныстарды әзірлеу және енгізу және квотаны өңірлер арасында бөлу, аталған квотаның орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Министрлік басшыларының тапсырмаларын орындау мақсатында хаттар, материалдар, қорытындылар дайындау, басқарма құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық және операциялық жоспарларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу, басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғалардың хаттарын, ұсыныстары мен арыздарын қарау, жергілікті атқарушы органдарға әдіснамалық және практикалық көмек көрсету, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Этникалық көші-қонын реттеу басқармасының сарапшысы (4 бірлік),
С-5 санаты, 14-01-04, 14-01-05, 14-01-06, 14-01-07
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе гуманитарлық ғылымдар немесе қызметтер немесе техникалық ғылымдар мен технология мамандықтары бойынша жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы, «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы» 1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Комитет басшылығы айқындайтын міндеттерді орындау, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Министрлік басшылығының тапсырмаларын орындау үшін хаттар, материалдар, қорытындылар дайындау, басқарманың құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық және операциялық жоспарларын іске асыру бойынша материалдар дайындау, басқарманың құзыретіне қатысты мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғалардың хаттарын, ұсыныстары мен арыздарын қарау, басқарма құзыреті бойынша Министрліктің веб-сайтына келіп түскен сұрақтарға жауап дайындау.

и мониторинга миграционных процессов – 14-03
Руководитель управления
координации и мониторинга миграционных
процессов, категория С-3, 14-03-01
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или гуманитарные науки или услуги или технические науки и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт
Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Руководство деятельностью управления, обеспечение внесения в Министерство предложений по формированию квоты по переселению внутренних мигрантов и распределение квот между регионами, осуществление контроля за выполнением квоты, разработка системы мер по регулированию внутренней миграции, обеспечение выполнения задач, определяемых руководством Комитета, координация деятельности по взаимодействию с центральными и местными исполнительными органами, международными и республиканскими организациями, обеспечение проведения мониторинга и анализов статистических, оперативных сведений по реализации законодательных, нормативных правовых актов и программных документов по вопросам миграции, представление результатов мониторинга миграционных процессов в уполномоченный орган по формированию государственной политики в области миграции населения, подготовка материалов и информаций по реализации поручений и документов из Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и других органов, поручений Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, руководства Комитета, обеспечение своевременной и качественной подготовки информаций, разъяснительных материалов, пресс-релизов, систематизации и анализа оперативной информации местных исполнительных органов, рассмотрения в установленном порядке писем, жалоб и личных обращений граждан, а также вопросов на веб-сайте Министерства по компетенции управления.
Главный эксперт управления координации
и мониторинга миграционных процессов
(2 единицы), категория С-4,
14-03-02, 14-03-03
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или гуманитарные науки или услуги или технические науки и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт
Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Координация деятельности по взаимодействию с центральными и местными исполнительными органами, международными и республиканскими организациями, проведение мониторинга состояния и причин миграции, по результатам мониторинга миграционных процессов направление аналитических и прогнозных предложений в уполномоченный орган по формированию государственной политики в области миграции населения, подготовка писем, материалов, заключений во исполнение поручений Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, руководства Министерства, подготовка (ежеквартальных, полугодовых и годовых) информаций по реализации Стратегических и Операционных планов Министерства.
Эксперт управления координации
и мониторинга миграционных процессов
(5 единиц), категория С-5, 14-03-04,
14-03-05, 14-03-06, 14-03-07, 14-03-08
Критерии
Требования
Образование
Высшее образование по специальностям: право или социальные науки, экономика и бизнес или гуманитарные науки или услуги или технические науки и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, конституционных законов Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан», от 16 октября 1995 года «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», от 18 декабря 1995 года, «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 02 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Стратегии «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства, нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области миграции, труда и социальной защиты населения
Практический опыт
Согласно Типовым квалификационным требованиям к категориям административных государственных должностей корпуса «Б», утвержденным приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года № 02-01-02/5, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5084.
Умение работать на компьютере с пакетом программ Microsoft Office, электронными системами документооборота, Outlook Express, Internet Explorer.
Функциональные обязанности
Проведение сбора, приема и мониторинга данных и статистической отчетности по этнической, трудовой и внутренней миграции, по результатам мониторинга миграционных процессов подготовка и направление аналитических и прогнозных предложений в уполномоченный орган по формированию государственной политики в области миграции населения, подготовка писем, материалов, заключений во исполнение поручений Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, руководства Министерства, подготовка (ежеквартальных, полугодовых и годовых) информаций по реализации Стратегических и Операционных планов Министерства в части вопросов миграции.

басқармасы – 14-03
Көші-қон үдерістерін үйлестіру және мониторингі басқармасының
басшысы, С-3 санаты, 14-03-01
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе гуманитарлық ғылымдар немесе қызметтер немесе техникалық ғылымдар мен технология мамандықтары бойынша жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы,  «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы» 1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Басқарманың қызметіне басшылық ету, Комитеттің басшылығымен айқындалған міндеттерді орындауды қамтамасыз ету, орталық және жергілікті атқарушы органдармен, халықаралық және республикалық ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі қызметті үйлестіру, көші-қон мәселелері жөніндегі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерді және бағдарламалық құжаттарды іске асыру бойынша статистикалық, жедел мәліметтердің мониторингісін және талдауды қамтамасыз ету, көші-қон үдерістеріне мониторинг жүргізу нәтижелерін халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің және өзге де органдардың тапсырмалары мен құжаттарын, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Комитет басшылығының тапсырмаларын іске асыру бойынша материалдар мен ақпараттар дайындау, ақпараттарды, түсіндіру материалдарын, баспасөз хабарламаларын уақтылы және сапалы дайындауды және жергілікті атқарушы органдардың жедел ақпараттарын жүйелеу мен талдауды қамтамасыз ету, басқарманың құзіреті шеңберінде азаматтардың хаттарын, арыздарын және жеке өтініштерін, сондай-ақ Министрліктің веб-сайтындағы сұрақтарды белгіленген тәртіпте қарау.
Көші-қон үдерістерін үйлестіру және мониторингі басқармасының
бас сарапшысы (2 бірлік), С-4 санаты, 14-03-02, 14-03-03
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе гуманитарлық ғылымдар немесе қызметтер немесе техникалық ғылымдар мен технология мамандықтары бойынша жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы, «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы» 1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Орталық және жергілікті атқарушы органдармен, халықаралық және республикалық ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі қызметті үйлестіру, көші-қон жағдайы мен себебіне мониторинг жүргізу, халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органға көші-қон үдерістеріне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша талдамалық және болжамды ұсыныстар жіберу, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Министрлік басшылығының тапсырмаларын орындау үшін хаттар, материалдар, қорытындылар дайындау, министрліктің стратегиялық және операциялық жоспарларын іске асыру жөнінде ақпараттар (тоқсан сайын, жартыжылдық және жылдық) дайындау.
Көші-қон үдерістерін үйлестіру және мониторингі басқармасының
сарапшысы (5 бірлік), С-5 санаты, 14-03-04, 14-03-05,
14-03-06, 14-03-07, 14-03-08
Критерийлер
Талаптар
Білімі
Құқық немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе гуманитарлық ғылымдар немесе қызметтер немесе техникалық ғылымдар мен технология мамандықтары бойынша жоғары білім.
Кәсіби біліктілігі
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы,  «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы» 1995 жылғы 16 қазандағы, «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарын, «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 02 шілдедегі, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 12 наурыздағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарын, «Қазақстан – 2050»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, көші-қон саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Практикалық тәжірибесі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасы бірінші орынбасарының 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 02-01-02/5 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5084 тіркелген «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес.
Компьютерде Microsoft Office бағдарламалар пакетімен, электронды құжат айналымы жүйесімен, Outlook Express, Internet Explorer жұмыс істей білу.
Функционалдық міндеттері
Этникалық, еңбек және сыртқы көші-қоны бойынша көші-қон үдерістеріне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша деректер мен статистикалық есептілікті жинау мен қабылдау және мониторингі, халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органға талдамалық және болжамды ұсыныстар жіберу, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Министрлік басшылығының тапсырмаларын орындау үшін хаттар, материалдар, қорытындылар дайындау, көші-қон мәселелері бөлігінде министрліктің стратегиялық және операциялық жоспарларын іске асыру жөнінде ақпараттар (тоқсан сайын, жартыжылдық және жылдық) дайындау.