Об утверждении Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат военнослужащим
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2014 года № 9527.
В соответствии с пунктом 6 Правил назначения и осуществления пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1500 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по назначению и осуществлению пенсионных выплат военнослужащим.
2. Начальнику Центра пенсионного обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательном порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Мухтарова Т.С.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
C. Ахметов
Утверждена
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 мая 2014 года № 218
Инструкция по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Инструкция в редакции приказа Министра обороны РК от 26.07.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Әскери қызметшілерге зейнетақы төлемдерін тағайындау және оларды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 маусымда № 9527 тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1500 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшілерге зейнетақы төлемдерін тағайындау және оларды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Зейнетақымен қамсыздандыру орталығының бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор Т.С. Мұхтаровқа жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 20 мамырдағы
№ 218 бұйрығымен
бекітілген
Әскери қызметшілерге еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және оларды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.07. 2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим (далее - Инструкция) детализирует:
1) назначение и осуществление пенсионных выплат за выслугу лет (далее - пенсионная выплата) военнослужащим;
2) перерасчет, прекращение, приостановление и возобновление пенсионных выплат.
2. Организация работы по пенсионному обеспечению военнослужащих осуществляется:
1) Центром пенсионного обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Центр);
2) кадровыми подразделениями, подразделениями комплектования, подразделениями по работе с персоналом воинских частей и государственных учреждений;
3) местными органами военного управления.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен приказом Министра обороны РК от 17.01.2019 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен приказом Министра обороны РК от 17.01.2019 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра обороны РК от 17.01.2019 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра обороны РК от 17.01.2019 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом Министра обороны РК от 17.01.2019 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Назначение и осуществление пенсионных выплат за выслугу лет
8. Для назначения пенсионных выплат в кадровые подразделения, подразделения комплектования, подразделения по работе с персоналом воинских частей и государственных учреждений по месту жительства уволенные военнослужащие представляют заявление о назначении пенсионных выплат по форме, согласно приложению 1 к Правилам назначения и осуществления пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1500, (далее - Правила) с приложением документов, предусмотренных пунктом 7 Правил.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшілерге еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және оларды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық):
1) әскери қызметшілерге еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін (бұдан әрі – зейнетақы төлемі) тағайындауды және оларды жүзеге асыруды;
2) зейнетақы төлемдерін қайта есептеуді, тоқтатуды, уақытша тоқтатуды және қайта төлеуді айқындайды.
2. Әскери қызметшілерді зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Зейнетақымен қамсыздандыру орталығы (бұдан әрі – Орталық);
2) әскери бөлімдер мен мемлекеттік мекемелердің кадр бөлімшелері, жасақтау бөлімшелері, персоналмен жұмыс жөніндегі бөлімшелері;
3) жергілікті әскери басқару органдары жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
3. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2019 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2019 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2019 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2019 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2019 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру
8. Зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін қызметтен шығарылған әскери қызметшілер тұрғылықты жері бойынша әскери бөлімдер мен мемлекеттік мекемелердің кадр бөлімшелеріне, жасақтау бөлімшелеріне, персоналмен жұмыс жөніндегі бөлімшелеріне Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1500 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қағидалардың 7-тармағында көзделген құжаттарды қоса берумен зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтініш береді.

Лица, имеющие выслугу 10 и более лет по состоянию на 1 января 1998 года, дополнительно предоставляют сведения о наличии или отсутствии пенсионных накоплений.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Должностные лица воинских частей и государственных учреждений, на которых возложена работа по ведению учетных документов (далее - должностное лицо), комплектуют пенсионные дела уволенных с воинской службы военнослужащих с приложением документов, указанных в пункте 6 настоящей Инструкции для дальнейшего направления в Центр, а также дополняют следующими документами:
1) оригинал расчета выслуги лет на пенсию по форме, согласно приложениям 1 – 4 к Инструкции по организации исчисления выслуги лет военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра обороны Республики Казахстан от 17января 2019 года № 27 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18216), составленный Центром;
2) выписка из приказа об увольнении с воинской службы;
3) выписка из приказа командира воинской части (руководителя государственного учреждения) об исключении из списков личного состава в связи с увольнением;
4) оригинал заключения военно-врачебной комиссии, по форме согласно приказу Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) (в случае увольнения военнослужащего по состоянию здоровья);
5) денежный аттестат, выданный в финансовом подразделении воинской части, где военнослужащий состоял на денежном довольствии (с указанием категории оплаты).
В денежном аттестате указываются размеры окладов денежного содержания за целый месяц, и по какое число включительно военнослужащий обеспечен всеми видами денежного довольствия, а также запись о наличии или отсутствии произведенных пенсионных отчислений.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Должностное лицо ознакамливает уволенного военнослужащего с его сформированным пенсионным делом и в течение пяти рабочих дней после исключения военнослужащего из списков личного состава части направляет в Центр.

1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 10 және одан көп еңбек сіңірген жылдары бар адамдар зейнетақы жинағының болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді қосымша ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
9. Есепке алу құжаттарын жүргізу жөніндегі жұмыс жүктелген әскери бөлімдер мен мемлекеттік мекемелердің лауазымды адамдары (бұдан әрі – лауазымды адам) одан әрі Орталыққа жолдау үшін осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен әскери қызметтен шығарылған әскери қызметшілердің зейнетақы істерін жинақтайды, сондай-ақ мынадай құжаттармен толықтырады:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 17 қаңтардағы № 27 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18216 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдарын есептеуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа 1 – 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Орталық жасаған зейнетақыға еңбек сіңірген жылдарын есептеу түпнұсқасы;
2) әскери қызметтен шығару туралы бұйрықтан үзінді;
3) әскери бөлім командирінің (мемлекеттік мекеме басшысының) қызметтен шығарылуына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығару туралы бұйрығынан үзінді;
4) "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) сәйкес нысан бойынша әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысының түпнұсқасы (әскери қызметші денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған жағдайда);
5) әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімнің қаржы бөлімшесі берген ақшалай аттестат (төлем санатын көрсетумен).
Ақшалай аттестатта толық бір ай үшін ақшалай қамтылым айлықақысының мөлшері және әскери қызметші қай күнге дейін ақшалай ризықтың барлық түрлерімен қамтамасыз етілгені, сондай-ақ жүргізілген зейнетақы төлемдерінің болуы немесе болмауы туралы жазба көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
10. Лауазымды адам қызметтен шығарылған әскери қызметшіні оның жасалған зейнетақы ісімен таныстырады және әскери қызметшіні бөлім жеке құрамының тізімдерінен шығарғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде оны Орталыққа жолдайды.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Местные органы военного управления ведут учет уволенных военнослужащих в соответствии с таблицей учета пенсионеров Министерства обороны Республики Казахстан по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции и с карточкой учета по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
13. Центр в течение пяти рабочих дней после получения документов, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции, формирует пенсионное дело и производит назначение пенсионных выплат.
14. Пенсионные выплаты уволенным военнослужащим назначаются Центром в следующем порядке:
1) пенсионные дела регистрируются в реестре пенсионных дел по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, по которому присваивается номер пенсионного дела;
2) назначение пенсионных выплат производится по расчету на пенсионные выплаты, по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции;
3) данные произведенных назначений вводятся в автоматизированную подсистему "Пенсионные начисления" с формированием выписки формы 1-ВС в одном экземпляре для приобщения в личное дело согласно приложению 4 к Правилам;
4) оформляется пенсионное удостоверение, по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
В случае наличия права на ношение военной формы одежды в соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", указанном в приказе должностного лица об увольнении военнослужащего с воинской службы, в пенсионном удостоверении осуществляется соответствующая отметка;
5) по журналу учета и выдачи пенсионных удостоверений, по форме, согласно приложению 7 к настоящей Инструкции оформляется ведомость выдачи пенсионных удостоверений, по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Пенсионное удостоверение и ведомость на их выдачу с сопроводительным письмом направляются в местные органы военного управления.
16. Выписка формы 1-ВС направляется в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) через автоматизированную подсистему "Пенсионные начисления", а в случае направления выписки в бумажном формате, оформляется извещение формы 1-ВЛ согласно приложению 6 к Правилам.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
12. Жергілікті әскери басқару органдары осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтен шығарылған әскери қызметшілерді есепке алу кестесіне және осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу карточкасына сәйкес зейнеткерлерді есепке алуды жүргізеді.
13. Орталық осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде зейнетақы ісін құрайды және зейнетақы төлемдерін тағайындауды жүргізеді.
14. Қызметтен шығарылған әскери қызметшілерге зейнетақы төлемдерін Орталық мынадай тәртіппен тағайындайды:
1) зейнетақы істері осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы істерінің тізілімінде тіркеледі, ол бойынша зейнетақы ісіне нөмір беріледі;
2) зейнетақы төлемдерін тағайындау осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемдерін есептеу бойынша жүргізіледі;
3) жүргізілген тағайындау деректері Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жеке іске тіркеу үшін бір данада 1-ҚК нысанынан үзіндіні жазып қалыптастырумен "Зейнетақы есебі" автоматтандырылған кіші жүйесіне енгізіледі;
4) осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы куәлігі ресімделеді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 1-тармағына сәйкес әскери қызметшіні әскери қызметтен шығару туралы лауазымды адамның бұйрығында көрсетілген әскери киім нысанын киіп жүру құқығы болған жағдайда зейнетақы куәлігінде тиісті белгі жасалады;
5) осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы куәліктерін есепке алу және беру журналы бойынша осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы куәліктерін беру ведомосы ресімделеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
15. Зейнетақы куәлігі және оларды беруге ведомость ілеспе хатпен жергіәскери басқару органдарына жолданады.
16. 1-ҚК нысанындағы үзінді "Зейнетақы есебі" автоматтандырылған кіші жүйесі арқылы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жолданады, ал үзінді қағаз түрінде жолданған жағдайда Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 1-ВЛ нысанының хабарламасы ресімделеді.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае поступления документов, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции, содержащих неполные, недостоверные или противоречивые сведения, а также в случае отказа в назначении пенсионных выплат в связи с отсутствием права у заявителя, Центр в течение трех рабочих дней с момента поступления в Центр возвращает документы, в кадровые подразделения, подразделения комплектования, подразделения по работе с персоналом воинских частей и государственных учреждений, местные органы военного управления с письменным разъяснением причины возврата с отметкой в реестре пенсионных дел.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. После завершения процедуры назначения пенсионных выплат, подшитое пенсионное дело с проставленным штампом "Пенсионные выплаты за выслугу лет назначены" передается в архив Центра по реестру пенсионных дел для дальнейшего учета и хранения.
Глава 3. Перерасчет, прекращение, приостановление и возобновление пенсионных выплат
19. В случае предоставления получателем для перерасчета размера пенсионных выплат, в адрес Центра копий документов, архивных справок, подтверждающих его трудовую деятельность или прохождение службы, в том числе на льготных условиях, которые ранее не были приобщены в пенсионное дело военнослужащего, перерасчет размера пенсионных выплат и доплата производится со дня обращения в течение десяти рабочих дней со дня поступления в Центр подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае получения информации о поступлении в медико-социальные учреждения (организации) или выбытии получателя пенсионной выплаты за выслугу лет и (или) государственной базовой пенсионной выплаты (назначенной до 1 января 2016 года) Центр принимает решение о приостановлении государственной базовой пенсионной выплаты и установлении размера пенсионных выплат за выслугу лет.
Пенсионные выплаты с уведомлением Государственной корпорации прекращаются с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем государственных органов:

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
17. Орталық осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген толық емес, нақты емес немесе қайшы келетін мәліметтерді қамтитын құжаттар келіп түскен жағдайда, сондай-ақ өтініш иесінде оған құқықтың болмауына байланысты зейнетақы төлемін тағайындаудан бас тартылған жағдайда Орталыққа келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтару себебін жазбаша түсіндірумен зейнетақы істері тізілімінде белгі жасай отырып, құжаттарды әскери бөлімдер мен мемлекеттік мекемелердің кадр бөлімшелеріне, жасақтау бөлімшелеріне, персоналмен жұмыс жөніндегі бөлімшелеріне, жергілікті әскери басқару органдарына қайтарады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
18. Зейнетақы тағайындау рәсімі аяқталғаннан кейін "Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалды" мөртаңбасы қойылған тігілген зейнеткерлік іс зейнеткерлік істерінің тізілімі бойынша Орталықтың архивіне одан әрі есепке алу және сақтау үшін беріледі.
3-тарау. Зейнетақы төлемдерін қайта есептеу, тоқтату, уақытша тоқтату және қайта төлеу
19. Алушы зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептету үшін Орталықтың мекенжайына бұдан бұрын әскери қызметшінің зейнетақы ісіне тіркелмеген оның еңбек қызметін немесе қызмет өткеруін, оның ішінде жеңілдік шарттарында қызмет өткеруін растайтын құжаттардың көшірмелерін, архивтік анықтамаларды ұсынған жағдайда зейнетақы төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу және қосымша ақы төлеу Орталыққа растайтын құжаттар келіп түскен күннен бастап өтініш жасаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
20. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлем және (немесе) мемлекеттік базалық зейнетақы төлем (2016 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалға) алушының дәрігерлік-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) түсуі немесе шығуы туралы ақпарат алған жағдайда, Орталық мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тоқтата тұру (жаңғырту) және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемінің мөлшерін белгілеу туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік корпорация хабардар ете отырып, зейнетақы төлемдері мынадай мәліметтер, оның ішінде мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерден мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінен бастап тоқтатылады:

1) о смерти;
2) о выявлении факта выезда получателей на постоянное место местожительства за пределы Республики Казахстан;
3) об объявлении получателя безвестно отсутствующим;
4) о зачислении получателя на государственную службу с присвоением классного чина, воинского (специального) звания, установлением квалификационного класса со дня назначения на должность;
5) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности без гражданства, вид на жительство иностранца).
Также пенсионные выплаты прекращаются по заявлению о прекращении пенсионных выплат за выслугу лет по форме, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
21. Для приостановления пенсионных выплат в связи с выездом получателей за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, представляет в местные органы военного управления по месту выезда следующие документы:
1) заявление о приостановлении пенсионных выплат, по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции;
2) запрос уполномоченных органов других стран о высылке пенсионного дела;
3) копия адресного листка убытия (о снятии с регистрации в органах внутренних дел);
4) пенсионное удостоверение.
Местные органы военного управления, получив документы, указанные в настоящем пункте настоящей Инструкции в течение двух рабочих дней направляет их в Центр.
Центр осуществляет следующие мероприятия:
1) направляет в Государственную корпорацию уведомление (форма 1-Б/ВС) о прекращении пенсионной и социальной выплаты по месту жительства получателя пенсионных выплат за выслугу лет и запрос в уполномоченные органы других стран о предоставлении официального запроса на высылку пенсионного (личного) дела;
2) для принятия решения о возможности высылки за пределы Республики Казахстан с учетом требований законодательства по защите государственных секретов, направляет по принадлежности дела офицерского состава в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан, дела рядового и сержантского составов в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
22. Для возобновления пенсионных выплат при изменении обстоятельств, послуживших основанием для прекращения выплаты, на основании заявления получателя по форме, согласно приложению 1 к Правилам, Центром пенсионные выплаты возобновляются со дня прекращения либо с момента наступления права на возобновление.
Для возобновления пенсионных выплат при изменении обстоятельств, послуживших основанием для прекращения выплаты в местные органы военного управления по новому месту жительства представляются следующие документы:

1) қайтыс болуы туралы;
2) алушылардың тұрақты мекендеуге Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шығу фактісінің анықталуы;
3) алушыны хабарсыз кетті деп жариялау туралы;
4) сыныптық шен, әскери (арнайы) атақ беріп, алушыны лауазымға тағайындаған күннен бастап мемлекеттік қызметке қабылдау туралы;
5) жеке басын куәландыратын құжатының жарамдылық мерзімінің өтуі туралы (азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты).
Сондай-ақ зейнетақы төлемдері алушының осы Нұсқаулыққа 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылған еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тоқтату туралы өтінішімен тоқтатылады.
21. Алушылардың Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге тұрақты тұрғылықты жерге кетуіне байланысты зейнетақыларды уақытша тоқтату үшін кету орны бойынша жергілікті басқару органдарына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақыларды уақытша тоқтату туралы өтініш;
2) басқа елдердің уәкілетті органдарының зейнеткерлік ісін жіберу туралы сұрау салуы;
3) мекенжайлық кету парағының (ішкі істер органдарында тіркеуден алу туралы) көшірмесі;
4) зейнеткерінің зейнетақы куәлігі.
Жергілікті басқару органдары осы Нұсқаулықтың осы тармағымен көзделген құжаттарды алғаннан кейін олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды Орталыққа жолдайды.
Орталық мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) Мемлекеттік корпорацияға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушының тұрғылықты жері бойынша зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді тоқтату туралы хабарламаны (1-Б/ҚК нысаны) және басқа елдердің уәкілетті органдарына зейнеткерлік (жеке) істі жіберуге ресми сұрау салуды ұсыну туралы сұрау салуды жолдайды;
2) мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының тысқары жіберу мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін тиесілігі бойынша офицерлер құрамының істерін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне, қатардағы жауынгерлер және сержанттар құрамының істерін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне жолдайды.
22. Төлемді тоқтатуға негіз болған мән-жайлар өзгерген кезде зейнетақы төлемдерін қайта төлеу үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы алушының өтініші негізінде Орталық тоқтатылған күннен бастап не қайта төлеу құқығы басталған сәттен бастап зейнетақы төлемін қайта бастайды.
Төлемді тоқтатуға негіз болған мән-жайлар өзгерген кезде зейнетақы төлемдерін қайта төлеу үшін жаңа тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына мынадай құжаттар ұсынылады:

1) заявление о возобновлении пенсионных выплат, по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) копии документов удостоверяющих личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вида на жительство иностранца);
3) сведения о номере банковского счета.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Для возобновления пенсионных выплат в связи с переездом получателей, прибывшим на постоянное место жительства в Республику Казахстан из других стран, с которыми Республика Казахстан заключила международные соглашения, представляются в местные органы военного управления по новому месту жительства следующие документы:
1) заявление о возобновлении пенсионных выплат, по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) копии документов удостоверяющих личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вида на жительство иностранца);
3) сведения о номере банковского счета;
4) фотографии размером 3х4 см (2 шт.);
5) справка с уполномоченного органа по выплате пенсий с указанием даты прекращения пенсионных выплат за выслугу лет.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Для возобновления пенсионных выплат лицами, зарегистрировавшими право на пенсионные выплаты за выслугу лет до 1 января 1998 года, представляются в местные органы военного управления по месту жительства следующие документы:
1) заявление о возобновлении пенсионных выплат, по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) копии документов удостоверяющих личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вида на жительство иностранца);
3) заявление о регистрации права на пенсию за выслугу лет;
4) справка о регистрации права и назначении пенсии по выслуге лет, расчет на пенсию за выслугу лет, расчет выслуги лет на пенсию;
5) справка о денежном содержании на момент регистрации права на пенсию за выслугу лет;
6) сведения о номере банковского счета;
7) фотографии размером 3х4 см (2 шт.).
Возобновление пенсионных выплат за выслугу лет лицам данной категории осуществляется со дня подачи заявления на возобновление пенсии согласно приложению1 к Правилам.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемдерін қайта бастау туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
3) банктік шоттың нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
23. Қазақстан Республикасы халықаралық келісімдер жасаған басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген алушылардың қоныс аударуына байланысты зейнетақы төлемдерін қайта төлеу үшін жаңа тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемдерін қайта бастау туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
3) банктік шоттың нөмірі туралы мәліметтер;
4) көлемі 3х4 см фотосурет (2 дана);
5) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тоқтатылған күнін көрсетумен зейнетақы төлеу жөніндегі уәкілетті органнан анықтама.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
23-1. 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдеріне құқығын тіркеген адамдар зейнетақы төлемдерін қайта бастау үшін тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемдерін қайта бастау туралы өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
3) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға құқықты тіркеу туралы өтінішті;
4) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға құқықты тіркеу және оны тағайындау туралы анықтаманы, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға есепті, зейнетақыға еңбек сіңірген жылдарының есебін;
5) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға құқығы тіркелген сәтте ақшалай қамтылым туралы анықтаманы;
6) банктік шоттың нөмірі туралы мәліметтерді;
7) көлемі 3х4 см фотосуретті (2 дана).
Осы санаттағы адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін төлеуді қайта бастау Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зейнетақыны қайта төлеуге өтініш берілген күннен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.

24. Пенсионные дела получателей пенсионных выплат, прибывших на постоянное место жительства в Республику Казахстан из других стран, с которыми Республика Казахстан заключила международные соглашения, направляются военными комиссариатами других стран в местные органы военного управления по регистрации постоянного места жительства.
25. Местные органы военного управления, получив документы, указанные в пунктах 23и 23-1 настоящей Инструкции и пенсионное дело в течение двух рабочих дней со дня их поступления, направляет их в Центр.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Центр, получив документы на возобновление или приостановление пенсионных выплат, оформляет и направляет в Государственную корпорацию следующие документы:
1) выписка по форме 1-ВС согласно приложению 3 к Правилам;
2) выписка по форме 1-ИУ согласно приложению 2 к Правилам;
3) выписка по форме 1-ВС/1-повышение согласно приложению 5 к Правилам;
4) уведомление по форме 1-Б/ВС согласно приложению 9 к Правилам;
5) уведомление по форме 1-Б/ВС/2 согласно приложению 10 к Правилам.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случае смерти или прекращения по другим причинам пенсионных выплат получателей в автоматизированной подсистеме "Пенсионные начисления" вводятся соответствующие изменения. В пенсионном деле проставляются отметки "Смерть", "Окончание учебы", "Переход в Государственную корпорацию", "До выяснения" и оно передается для учета и хранения в архив Центра.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для повторного получения или замены пенсионного удостоверения и вкладыша в связи с их утерей или непригодности, получатели предоставляют в местные органы военного управления по месту жительства следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) документ, пришедший в негодность, в случае его наличия;
3) справка о подаче объявления в средства массовой информации об утере и признании недействительным документа;
4) фотографии размером 3х4 см (2 шт.).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма

24. Қазақстан Республикасы халықаралық келісімдер жасасқан басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген зейнетақы төлемдерін алушылардың зейнеткерлік істерін басқа елдердің әскери комиссариаттары тұрақты тұрғылықты жерін тіркеу бойынша жергілікті әскери басқару органдарына жолдайды.
25. Жергілікті әскери басқару органдары осы Нұсқаулықтың 23 және 23-1-тармақтарында көрсетілген құжаттарды және зейнетақы ісін алғаннан кейін олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды Орталыққа жолдайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
26. Орталық зейнетақы төлемдерін қайта төлеуге немесе тоқтата тұруға құжаттарды алғаннан кейін мынадай құжаттарды ресімдейді және Мемлекеттік корпорацияға жолдайды:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-ҚК нысаны бойынша үзіндіні;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-ИУ нысаны бойынша үзіндіні;
3) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 1-ҚК/1-арттыру нысаны бойынша үзіндіні;
4) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес 1-Б/ҚК нысаны бойынша хабарламаны;
5) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес 1-Б/ҚК/2 нысаны бойынша хабарламаны.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
27. Алушылар қайтыс болған немесе басқа да себептер бойынша зейнетақы төлемдері тоқтатылған жағдайда "Зейнетақы есебі" автоматтандырылған кіші жүйесіне тиісті өзгерістер енгізіледі. Зейнетақы ісінде "Қайтыс болды", "Оқу аяқталды", "Мемлекеттік корпорацияға ауысты", "Анықтағанға дейін" деген белгілер қойылады және ол есепке алу және сақтау үшін Орталықтың архивіне беріледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
28. Зейнетақы куәлігін және қосымша парақты жоғалтуға немесе жарамсыз болуына байланысты оны қайта алу немесе ауыстыру үшін алушылар тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінішті (еркін нысанда);
2) жарамсыз болған құжатты, ол бар болған жағдайда;
3) бұқаралық ақпарат құралдарына құжатты жоғалту және оны жарамсыз деп тану туралы хабарландыру беру туралы анықтаманы;
4) көлемі 3х4 см фотосуретті (2 дана).
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ                  ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Зейнетақыға еңбек сіңірген жылдарын ЕСЕПТЕУ

Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра обороны РК от 17.01.2019 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Таблица
учета пенсионеров Министерства обороны Республики Казахстан
№ п/п Воинское звание Фамилия, имя, отчество (при его наличии) № пенсионного дела Размер пенсии (полный/ неполный) Дата назначения пенсии
1 раздел. Пенсии назначенные в полном объеме
2 раздел. Пенсии назначенные в неполном объеме
3 раздел. Военнослужащие впервые призванные после 1 января 1998 г. и уволенные с правом на пенсию
4 раздел. Военнослужащие уволенные без права на пенсию
Приложение 3
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Карточка учета пенсионера
Вид пенсии 01 За выслугу лет
Ф.И.О. (при его наличии)
02
Воинское звание
3
Должность
4
Дата и место рождения
5
год
месяц
день
Пенсионное дело
6
Военкомат
7
Данные для исчисления пенсии
8
Дата увольнения
Причина увольнения
Денежное довольствие
Всего
год
месяц
день
оклад по должности
повышенный должностной оклад
оклад по званию
надбавка за выслугу лет %
добавочные виды денежного довольствия
стоимость продовольственного пайка
ст.
п.
%
тенге
Основной размер пенсии, выслуга лет
9
Пенсия назначена
ВЫСЛУГА ЛЕТ
Количество лет работы в их до призыва
Основной размер пенсии
год
месяц
день
общая
календарная
трудовой стаж
%
тенге
Повышение и надбавки к пенсии, районный коэффицент. Условия их выплаты
10
Виды повышений и надбавок
Сумма
Условия их выплаты
Размер пенсии
11
Место постоянной регистрации пенсионера
12
Подписи
13
РУКОВОДИТЕЛЬ: СПЕЦИАЛИСТ: ДАТА:
Приложение 4
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Хранить до 20 ___ г.
Пункт № ________
Инв. № _________
Центр пенсионного обеспечения
Министерства обороны Республики Казахстан
Реестр пенсионных дел
(с № _________ по № _________, _____ том)
Начато "____" ___________ 20 ____ г.
Окончено "____" ___________ 20 ____ г.
На _____ листах
№ п/п Дата регистрации дела Вид почты Фамилия, имя, отчество
Номер пенсионного дела Отметка об отказе в назначении пенсии или о сдаче дела в архив Примечание
Приложение 5
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Пенсионное дело № АС - ___
Расчет
на пенсионные выплаты

Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2019 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің зейнеткерлерін есепке алу кестесі
Р/с
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Зейнеткерлік істің №
Зейнетақы мөлшері (толық/ толық емес)
Зейнетақы тағайындалған күн
1-бөлім. Толық көлемде тағайындалған зейнетақылар
2-бөлім. Толық көлемде тағайындалмаған зейнетақылар
3-бөлім. 1998 ж. 1.01. кейін алғаш рет шақырылған және зейнетақыға шығу құқығымен шығарылған әскери қызметшілер
4-бөлім. Зейнетақыға шығу құқығынсыз шығарылған әскери қызметшілер
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
Зейнеткердің есеп карточкасы
Зейнетақы түрі
1
Еңбек сіңірген жылдары үшін
Т.А.Ә. (бар болса)
2
Әскери атағы
3
Лауазымы
4
Туған күні және жері
5
жылы
айы
күні
Зейнетақы ісі
6
Әскери комиссариат
7
Зейнетақыны есептеу үшін деректер
8
Қызметтен шығарылған күні
Қызметтен шығарылу себебі
Ақшалай ризық
Барлығы
жылы
айы
күні
лауазымы бойынша айлықақы
арттырылған лауазымдық айлықақы
әскери атағы бойынша айлықақы
еңбек сіңірген жылдары үшін үстеме ақы %
ақшалай ризықтың арттырылған түрлері
Азық-түлік үлесінің құны
бап
тармақ
%
теңге
Зейнетақының негізгі мөлшері, еңбек сіңірген жылдары
9
Зейнетақы тағайындалды
ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ЖЫЛДАРЫ
Әскерге шақыруғадейінгі жұмыс істеген жылдарының саны
Зейнетақының негізгі мөлшері
жылы
айы
күні
жалпы
күнтізбелік
еңбек өтілі
%
теңге
Зейнетақының артуы және оған үстемақы аудандық коэффицент. Оларды төлеу шарттары
10
Арттырулар мен үстемеақылар түрлері
Сомасы
Оларды төлеу шарттары
Зейнетақы мөлшері
11
Зейнеткердің тұрақты тіркеуде тұрған жері
12
Қолы
13
БАСШЫ: МАМАН: КҮНІ:
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 4-қосымша
Нысан
20 __ ж. дейін сақталсын                                          _______________
№ ______ тармақ
Мүк. № ________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Зейнетақымен қамсыздандыру орталығы
Зейнетақы істерінің тізілімі
(№ _________ бастап № _________ дейін, _____ том)
20 __ ж. "___" ___ басталды
20 __ ж. "___" ___ аяқталды
_____ парақта
Р/с
Істің тіркелген күні
Пошта түрі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Зейнетақы ісінің нөмірі
Зейнетақыны тағайындаудан бас тарту туралы немесе істі мұрағатқа тапсыру туралы белгі
Ескертпе
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 5-қосымша
Нысан
№ АС - ___________ зейнеткерлік ісі
Зейнетақы төлемдеріне арналған есеп

1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) ____________________________________________
2. Категория должности и оклад _______________ , ______________ тенге
3. Воинское звание и оклад ______________________ , _____________ тенге
4. Выслуга лет _______ (в календарном исчислении ____ лет, трудовой стаж _____ лет)
5. Размер пенсии _______ % _______________ тенге
6. Пенсия назначена с " _____ " ______ 20 г.
7. Основание для назначения пенсии: статьи 64, 65 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
8. Определение размера пенсии: новое назначение ____________________________________
________________________________________________________________________________
9. Расчет доплаты за прошлый период: ______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Итого: ______________ тенге.
Базовая пенсионная выплата:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Итого: ______________ тенге.
Начальник Центра пенсионного обеспечения МО РК ________________
М.П.Начальникслужбы ________________
Специалист службы ______________
"___"___________ 20 ___ г
Выписаны пенсионное удостоверение № ___________ и вкладыш.
Приложение 6
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.12.2021 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Хранить до 20 ___ г.
Пункт № ________
Инв. № _________
Центр пенсионного обеспечения
Министерства обороны Республики Казахстан
Журнал
учета и выдачи пенсионных удостоверений с вкладышем
Начато "____" ___________ 20 ____ г.
Окончено "____" ___________ 20 ____ г.
На _____ листах
№ п/п № удостоверения Ф.И.О. (при его наличии) № дела Адресат № ведомости Отметка о получении
Приложение 8
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Ведомость
выдачи удостоверения пенсионера
Министерства обороны Республики Казахстан
№ п/п № удостоверения Вкладыш вид пенсии Кому выдано № пенсионного дела Дата выдачи Роспись пенсионера
Приложение 9
к Инструкции по назначению
и осуществлению пенсионных
выплат военнослужащим
Форма
Кому: _____________________________________
от_________________________________________
(Ф. И. О. заявителя)
проживающего______________________________
___________________________________________
тел: _______________________________________
Заявление
о прекращении (приостановлении) пенсионных выплат за выслугу лет
Прошу Вас прекратить пенсионную выплату за выслугу лет
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указывается характер события)
К заявлению прилагаю следующие документы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"______" ______ _____ г.                         Заявитель __________________________
(число) (месяц) (год)                              подпись (Ф.И.О. (при его наличии)

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_________________________________________________
2. Лауазым санаты және жалақысы ____________________ , ________________________ теңге
3. Әскери атағы және жалақысы ________________________ , ______________________ теңге
4. Еңбек сіңірген жылдары _______ (күнтізбелік есептеуде ____ жыл, еңбек өтілі _____ жыл)
5. Зейнетақы мөлшері _________________________ % _____________________________ теңге
6. Зейнетақы 20 ___ ж. " _____ " ______ бастап тағайындалды
7. Зейнетақы тағайындау үшін негіздеме: "Қазақстан Республикасында зейнетақымен
қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64, 65-баптары.
8. Зейнетақы мөлшерін айқындау: жаңа тағайындау ____________________________________
________________________________________________________________________________
9. Өткен кезең үшін толық төлеу есебі: _______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жиыны: ______________ теңге.
Базалық зейнетақы төлемі:
________________________________________________________________________________
Жиыны ______________ теңге.
ҚР ҚМ Зейнетақымен қамсыздандыру
орталығының бастығы _______________
М.О.                                          Қызмет бастығы ________________
Қызмет маманы ________________
20 ___ ж. "___"___________
№ ___________ зейнетақы куәлігі мен қосымша парақ жазып берілді.
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды жүзеге
асыру жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 09.12.2021 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
Нысан
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 7-қосымша
Нысан
20 __ ж. дейін сақталсын ______________
№ ______ тармақ
Мүк. № ________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Зейнетақымен қамсыздандыру орталығы
Қосымша парағымен зейнеткер куәліктерін есепке алу және беру журналы
20 __ ж. "___" ___ басталды
20 __ ж. "___" ___ аяқталды
_____ парақта
Р/с
Куәлік №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Іс №
Адресат
Ведомость №
Алғаны туралы белгі
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі зейнеткерінің куәлігін беру ведомосы
Р/с
Куәлік №
Қосымша парақ зейнетақы түрі
Кімге берілді
Зейнеткерлік істің №
Берілген күні
Зейнеткердің қолы
Әскери қызметшілерге
зейнетақы төлемдерін
тағайындау және оларды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулыққа 9-қосымша
Нысан
Кімге: ___________________________________________
___________________________________________
(өтініш иесінің Т.А.Ә.)
___________________________________________
___________________________________________
тұратын ____________________________________
тел: _______________________________________
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тоқтату (уақытша тоқтатуға)
Өтініш
Сізден__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(оқиғаның мән-жайы көрсетіледі)
байланысты зейнетақыны және/немесе өтемақыны қайта жандандыруды (уақытша тоқтатуды)
сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
20___ ж. "______" ______                        Өтініш иесі __________ __________________
(жылы)      (күні)      (айы)                                    қолы      (Т.А.Ә.(бар болса)