Об утверждении Типовых нормативов численности руководителей, специалистов, служащих и промышленно-производственного персонала, организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды
Приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 11 июня 2014 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2014 года № 9632. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 704
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 704 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан, а также Правилами утверждения, замены и пересмотра типовых норм и нормативов по труду государственными органами соответствующих сфер деятельности, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июля 2007 года № 166-п, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Типовые нормативы численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды;
2) Типовые нормативы численности промышленно-производственного персонала организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства нефти и газа Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в средствах массовой информации;
3) направление копии приказа на бумажном и электронном носителе на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» в срок, не превышающий десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
4) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства нефти и газа Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра нефти и газа Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    У. Карабалин
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова
20 июня 2014 года
Утверждены
приказом Министра нефти и газа
Республики Казахстан
от 11 июня 2014 года № 107
Типовые нормативы численности
руководителей, специалистов и служащих организаций,
осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды

Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдарының басшылары, мамандары, қызметшілері мен өнеркәсіптік-өндірістік персоналы санының типтік нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2014 жылғы 11 маусымдағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 шілдеде № 9632 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 704 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 704 (2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 2-тармағына 2-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 19 шілдедегі № 166-б бұйрығымен бекітілген Тиісті қызмет салаларының мемлекеттік органдарының еңбек жөніндегі үлгі нормалар мен нормативтерді бекіту, ауыстыру және қайта қарау ережесіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдарының басшылары, мамандары мен қызметшілері санының типтік нормативтері;
2) мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдарының өнеркәсіп - өндірістік персоналы санының типтік нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жолдауын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн аспайтын мерзімнен кешіктірмей "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға бұйрықтың көшірмесін қағаз және электрондық тасымалдағышта жолдауын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік етуші Қазақстан Республикасы Мұнай және газ вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Министр
Ұ. Қарабалин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
______________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 20 маусым
Қазақстан Республикасы
Мұнай және газ
министрінің
2014 жылғы 11 маусымдағы
№ 107 бұйрығымен
бекітілді
Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшылары, мамандары мен қызметшілері
санының типтік нормативтері

Раздел 1. Общая часть
1. Настоящие типовые нормативы численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды (далее – нормативы) служат для определения и обоснования необходимой численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды.
2. В основу разработки нормативов положены:
1) матрицы функций;
2) технико-экономические показатели организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды по трубопроводам;
3) анализ действующей структуры управления, фактическая расстановка работников.
3. При разработке нормативов использованы:
1) Типовые нормативы численности руководителей, специалистов и служащих организаций (предприятий, компаний), осуществляющих транспортировку нефти и воды, утвержденные приказом Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 9 февраля 2009 года № 15;
2) анализ значений затрат времени, установленных картами самофотографий рабочего дня руководителей, специалистов и служащих на выполняемый объем работ;
3) действующие положения о структурных подразделениях и должностные инструкции работников.
4. Нормативы рассчитаны на все выполняемые функции управления с использованием экономико-математических методов согласно приложению 1 к настоящим нормативам.
5. Нормативы, рассчитанные по каждой функции управления, включают руководителей, специалистов и служащих, занятых выполнением той или иной функции на уровне управления организацией, и определены в зависимости от следующих факторов:
1) списочная численность персонала организации, человек;
2) годовой объем транспортировки нефти, миллионов тонн и подачи воды, миллионов кубических метров;
3) протяженность нефте- и водопроводов, километров;
4) стоимость основных фондов, миллионов месячных расчетных показателей;
5) объем капитального строительства и капитального ремонта, миллионов месячных расчетных показателей;
6) списочная численность персонала центрального аппарата организации, человек;
7) суммарный годовой объем экспорта и импорта со страной-партнером, миллион тонн;
8) количество приемо-сдаточных пунктов на территории страны-партнера, единиц.
6. Нормативы представлены формулами (линейной и линейно-логарифмической зависимости) и таблицами для различных фиксированных значений принятых факторов. Для определения нормативной численности по конкретным значениям показателей (факторов) необходимо интерполировать между соседними имеющимися в таблице значениями факторов, либо провести расчет по уравнению зависимости согласно приложению 2 к настоящим нормативам.

1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдар басшылары, мамандары мен қызметшілері санының типтік нормативтері (бұдан әрі – нормативтер) мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдар басшылары, мамандары мен қызметшілері санының типтік нормативтері қызметшілердің қажетті санын анықтау және негіздеуге арналған.
2. Нормативтер әзірлеудің негізіне:
қызмет матрицалары;
2) құбырлар бойынша мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдардың техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
3) басқарудың қолданыстағы құрылымына талдау, қызметкерлерді нақты орналастыру алынғандар.
3. Нормативтерді әзірлеу кезінде:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009 жылғы 9 ақпандағы № 15 бұйрығымен бекітілген Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдардың (кәсіпорындардың, компаниялардың) басшылары, мамандары мен қызметкерлері санының типтік нормативтері;
2) орындалатын жұмыс көлеміне басшылардың, мамандар мен қызметшілердің жұмыс күнінің өзіндік келбетін жасау карталарымен белгіленген уақыт жұмсау мәнін талдау;
3) құрылымдық бөлімшелер туралы қолданыстағы ережелер мен лауазымдық нұсқаулықтар пайдаланылды.
4. Нормативтер осы нормативтерге 1-қосымшаға сәйкес экономикалық-математикалық әдістер пайдаланылып, басқарудың барлық орындалатын міндеттеріне есептелді.
5. Басқарудың әрбір міндетіне есептелген нормативтер ұйымдарды басқарудың әлдебір деңгейінде міндеттерді орындаумен айланысатын басшыларды, мамандар мен қызметшілерді қамтиды және мынадай факторларға қарай анықталған:
1) ұйым қызметкерлерінің тізімдік саны, адам;
2) мұнай тасымалдаудың миллион тонна және су жіберудің миллион текше метр жылдық көлемі;
3) мұнай және су құбырларының ұзындығы, километр;
4) негізгі қорлар құны, миллион айлық есептік көрсеткіштер;
5) күрделі құрылыс және күрделі жөндеу көлемі, миллион айлық есептік көрсеткіштер;
6) ұйымның орталық аппараты қызметкерлерінің тізімдік саны, адам;
7) әріптес елмен экспорттың және импорттың жиынтық жылдық көлемі, миллион тонна;
8) әріптес ел аумағында қабылдау - тапсыру пунктерінің саны, бірлік.
6. Нормативтер қабылданған факторлардың түрлі белгіленген мәндеріне арналған формулалары (желілік және желілік-логарифмдікке қарай) және кестелермен берілген. Көрсеткіштердің (факторлардың) нақты мәндері бойынша нормативтік санды анықтау үшін осы нормативтерге 2-қосымшаға сәйкес кестеде бар көршілес факторлар мәндерімен түсіндіру не тәуелділік теңдеулері бойынша есептеу жүргізу керек.

7. При дробном значении норматива численности по каждой функции величины с 0,5 и более округлятся до целого значения, менее 0,5 – отбрасываются.
8. Нормативная численность руководителей, специалистов и служащих в целом по организации определяется суммированием значений нормативной численности по каждой функции.
9. В пределах нормативов численности первый руководитель организации вправе укомплектовывать департаменты, управления или отделы (службы), объединяющие несколько функций, или нормативную численность руководителей, специалистов и служащих, определенную по одной функции, распределить на несколько подразделений.
10. Для организаций с иностранным участием к нормативам численности руководителей, специалистов и служащих применяется коэффициент – 1,2, учитывающий численность иностранных специалистов.
11. В содержании нормируемых функций управления указаны выполняемые основные работы. Вспомогательные работы, не перечисленные в содержании работ, но являющиеся составной частью данных функций управления, нормами времени учтены и отдельно не нормируются.
12. Приведенные в нормативах наименования профессий рабочих и должностей служащих соответствуют Единым тарифно-квалификационным справочникам работ и профессий рабочих и Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 201-ө-м.
13. В зависимости от формы корпоративного управления и формы собственности, наименования должностей согласно таблице 1 Приложения 1 к настоящим нормативам могут формулироваться согласно утвержденной структуре управления организации в соответствии с действующей в республике номенклатурой должностей служащих.
14. Нормативами учтено подготовительно-заключительное время, время на обслуживание рабочего места, время на отдых и личные надобности.
15. Нормативы предусматривают списочную численность, определенную с учетом коэффициента запланированных невыходов: на трудовые и дополнительные отпуска, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, в связи с беременностью, родами и по болезни, на выполнение государственных и общественных обязанностей.
16. Нормативы применяются с поправками в соответствии с пояснениями к ним. Поправки применяются только к тем нормативам, для которых они установлены.
17. Пределы числовых показателей, используемых при применении нормативов, в которых указано «до», следует понимать включительно.
18. Нормативная численность персонала рассчитывается только по объектам, находящимся в эксплуатации, или временно приостановленным в ожидании возобновления работ.

7. Әр қызмет бойынша сан нормативтерінің бөлшек мәндері жағдайда 0,5 және одан артығы тұтас мәнге дейін дөңгелектеледі, 0,5-тен кем болса алынып тасталады.
8. Ұйым бойынша тұтас алғанда басшылардың, мамандардың, қызметшілердің және жұмысшылардың норматив саны әр қызмет бойынша норматив сан мәндерін жинақтаумен анықталады.
9. Сандық нормативтер шегінде ұйымның бірінші басшысы бірнеше міндеттерді біріктіретін департаменттер, басқармалар немесе бөлімдер (қызметтер) жасақтауға немесе бір міндет бойынша белгіленген басшылар, мамандар мен қызметшілердің нормативтік санын бірнеше бөлімшеге бөлуге құқылы.
10. Шетелдік қатысуы бар ұйымдар үшін басшылар, мамандар мен қызметшілердің сан нормативтеріне шетелдік мамандар санын ескеретін 1,2 коэффициенті қолданылады.
11. Басқарудың нормаланатын міндеттерінің мазмұнында негізгі орындалатын жұмыстар көрсетілген. Жұмыстар мазмұнында көрсетілмеген, бірақ осы басқару қызметтерінің негізгі бөлігі болып табылатын қосалқы жұмыстар уақыт нормасымен ескерілген және жеке нормаланбайды.
12. Жинақта берілген жұмысшылар кәсіптері мен қызметкерлер лауазымдарының атаулары Жұмысшылар жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар мен басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес келеді.
13. Корпоративтік басқару нысаны мен жеке меншік нысанына байланысты осы нормативтердің 1-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес лауазымдар атауы республикада қолданылатын қызметкерлер лауазымының номенклатурасына сәйкес бекітілген ұйымды басқару құрылымына сай тұжырымдалуы мүмкін.
14. Осы нормативтермен даярлық-қорыту уақыты, жұмыс орнына қызмет көрсетілетін уақыт, демалыс пен жеке қажеттілікке арналған уақыт ескерілген.
15. Нормативтер Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген еңбек және қосымша демалыстарына, жүктілікке, босануға және сырқатына мемлекеттік және қоғамдық міндеттерді орындауға жоспарланған шықпау коэффициенті есепке алып белгіленген тізімдік санды қарастырады.
16. Нормативтер түзетулерімен және оларға тиісті ескертпелерімен қолданылады. Түзетулер олар белгіленген нормативтерге ғана қолданылады.
17. Нормативтерді қолдану кезінде пайдаланылатын сан көрсеткіштерінің "дейін" деп көрсетілген шегін қоса түсіну қажет.
18. Персоналдың нормативтік саны іс жүзінде пайдаланып отырған немесе уақытша тоқтатылған, жұмысын жалғастыруды күтіліп отырған нысандарға ғана есептелген.

19. Нормативы численности уборщиков служебных, производственных помещений и уборщиков территорий рассчитываются в соответствии с действующими типовыми нормативами численности.
20. В нормативах должность «менеджер (главный)» согласно принятой классификации руководителей, специалистов и других служащих отнесена к категории специалистов.
Раздел 2. Организация труда
21. Функции работников регламентируются Положением о структурном подразделении, должностными инструкциями работников, актами работодателя и коллективным договором.
22. В своей работе руководители, специалисты и служащие структурных подразделений руководствуются нормативными правовыми актами Республики Казахстан, правилами и нормами технической эксплуатации, техники безопасности, производственной санитарии и другими документами.
23. Функции работников структурных подразделений осуществляются с использованием автоматизированной системы SAP R/3, электронного документооборота «Lotus Notes», а также электронной почтовой связи «Microsoft Outlook» на базе персональных компьютеров, связанных между собой локальными информационно-вычислительными сетями.
24. Организационно-техническими условиями, принятыми в настоящих нормативах, предусматриваются:
1) рациональная организация рабочих мест;
2) своевременное получение работающими необходимой информации, проведение необходимых консультаций и инструктажей;
3) соблюдение рационального режима труда и отдыха;
4) обеспечение установленных санитарных норм.
25. Рабочие места работников оборудуются компьютерным столом (с приставкой), обеспечивающим удобное размещение на нем оргтехники и предметов труда, а в ящиках стола – хранение соответствующих документов и канцелярских принадлежностей.
Раздел 3. Нормативная часть
1. Руководство
26. Примерный состав работ.
Руководство всеми видами деятельности организации.
Организация работы и эффективного взаимодействия производственных единиц и других структурных подразделений организации.
Обеспечение выполнения организацией установленных количественных и качественных показателей, обязательств перед государственным бюджетом, потребителями и банками.
2. Административное обеспечение
Параграф 1. Охрана труда, обеспечение противоаварийной работы,
пожарная безопасность, охрана окружающей среды и
производственный контроль
27. Примерный состав работ.
Организация работы по созданию и обеспечению безопасных условий труда работников организации, предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний, снижению экологической нагрузки от производственной деятельности, недопущению пожаров на производственных объектах организации и контроль за соблюдением требований промышленной безопасности.
Осуществление контроля за соблюдением в подразделениях организации действующего законодательства, инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, противопожарной защите и охране окружающей среды.
Контроль своевременности испытаний, проверок и правильной эксплуатации оборудования, соблюдение графиков замеров воздушной среды, производственного шума, вибрации и другое, выполнение предписаний органов государственного надзора за соблюдением норм и стандартов техники безопасности.
Проведение инструктажей работников и проверка знаний по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии, противопожарной защите и охране окружающей среды.

19. Қызметтік, өндірістік үй-жайларды тазалаушылар және аула тазалаушылар сан нормативтері де қолданыстағы үлгі нормативтер негізінде есептеледі.
20. Нормативтерде басшылардың, мамандар мен басқа да қызметшілердің қабылданған жіктеуіне сәйкес "менеджер (бас)" лауазымы мамандар санатына жатады.
2-бөлім. Еңбекті ұйымдастыру
21. Қызметкерлер міндеттері Құрылымдық бөлімше туралы ережемен, лауазымдық нұсқаулықтармен, жұмыс берушінің актілерімен және ұжымдық шартпен реттеледі.
22. Өз жұмысында құрылымдық бөлімше басшылары, мамандары мен қызметшілері Қазақстан Республикасының нормативтік нормативтiк құқықтық актiлерін, техникалық пайдалану, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария қағидалар мен нормаларын және басқа да құжаттарды басшылыққа алады.
23. Құрылымдық бөлімше қызметкерлерінің міндеттері SAP R/3 автоматтандырылған жүйесін, "Lotus Notes" электрондық құжат айналымын, сондай-ақ өзара жергілікті ақпараттық – есептеу желілерімен байланысқан жеке компьютерлер негізінде "Microsoft Outlook" электрондық почта байланысын пайдаланып жүзеге асырылады.
24. Осы нормативтерде қабылданған жинақта қарастырылған ұйымдастыру - техникалық шартында:
1) жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру;
2) жұмыс істеушілердің қажетті ақпаратты уақтылы алуы, қажетті кеңестер мен нұсқау жүргізу;
3) еңбек пен демалыстың ұтымды тәртібінің сақталуы;
4) белгіленген санитарлық нормалардың қамтамасыз етілуі көзделген.
25. Қызметкерлердің жұмыс орындары онда ұйымдастыру техникасы мен еңбек заттарының қолайлы орналасуын, ал үстел жәшіктерінде – тиісті құжаттар мен кеңселік керек-жарақтарды сақтауды қамтамасыз ететін компьютерлік үстелмен қосымша қойылған жабдықталады.
3-бөлім. Нормативтік бөлім
1. Басшылық
26. Жұмыстың болжамды құрамы.
Ұйым қызметінің барлық түрлеріне басшылық ету. Жұмысты және өндірістік бірліктер мен ұйымның өзге құрылымдық бөлімшелерінің тиімді өзара әрекетін ұйымдастыру.
Ұйымның белгіленген сандық және сапалық көрсеткіштерді, мемлекеттік бюджет, тұтынушылар мен банктер алдында міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету.
2. Әкімшілік қамтамасыз ету
1-параграф. Еңбекті қорғау, апатқа қарсы жұмысты, өрт қауіпсіздігін,
қоршаған ортаны қорғау мен өндірістік
бақылауды қамтамасыз ету
27. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым қызметкерлерінің қауіпсіз еңбек жағдайын жасау және қамтамасыз ету, өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік науқастанудың алдын алу, өндірістік қызметтен экологиялық жүктемені азайту, ұйымның өндірістік нысандарында өрт болдырмау үшін жұмыстарды ұйымдастыру және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
Ұйым бөлімшелерінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен сақтану және қоршаған ортаны қорғау бойынша қолданыстағы заңнаманың, нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Жабдықтарды сынау, тексеру уақтылы және дұрыс пайдаланылуын, ауаны, өндірістік шуды, дірілді және тағы да басқа өлшеу кестелерінің сақталуын, қауіпсіздік техникасы нормалары мен стандарттарының сақталуын мемлекеттік қадағалау органдары нұсқамаларының орындалуын бақылау.
Қызметкерлерге еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен қорғану және қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқау беру және білімдерін тексеру.

28. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 2. Организация работы по управлению
человеческими ресурсами
29. Примерный состав работ.
Разработка планов по труду и заработной плате, совершенствование организации труда, управления производством, систем оплаты и стимулирования труда работников организации, контроль за правильностью применения в филиалах и учреждениях организации систем тарифных ставок, окладов, надбавок, доплат и коэффициентов к заработной плате, а также правильностью тарификации работ и установления разрядов работникам.
Расчет и контроль соблюдения нормативной численности работников, разработка штатного расписания организации.
Оформление приема и увольнения работников в порядке, установленным трудовым законодательством Республики Казахстан.
Учет списочного состава работников организации.
Хранение и заполнение трудовых книжек.
Ведение документации по кадровым вопросам.
Мониторинг движения кадров, выявление причин текучести кадров и разработка мероприятий по их устранению.
Ведение табельного учета рабочего времени.
Осуществление контроля за состоянием учета кадров в филиалах и представительствах организации.
Ведение статистической отчетности по учету кадров.
Организация аттестации и других видов оценки уровня профессиональной подготовки работников организации.
Организация подготовки и повышения квалификации кадров. Организация работы по социальным вопросам.
30. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 3. Защита собственности и информации
31. Примерный состав работ.
Разработка и реализация программ обеспечения комплексной безопасности организации.
Анализ состояния безопасности производственных объектов организации.
Обеспечение защиты имущественных/неимущественных благ и прав организации от противоправных посягательств.
Обследование систем технической безопасности объектов.
Участие в разработке планов ликвидации чрезвычайных ситуаций, проведение служебных расследований.
Разработка и согласование нормативной документации и организационно-методических материалов по вопросам безопасности организации, согласно международному стандарту по информационной безопасности ISO/IEC 27001:2005.
Участие в выявлении предпосылок и факторов возможного нанесения экономического ущерба.
Анализ материалов, подготавливаемых организацией к открытой публикации (статьи, доклады, реклама и др.) на предмет содержания в них информации, составляющей служебнуюкоммерческую, а также иную охраняемую законом тайну организации.

28. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
2-параграф. Адам ресурстарын басқару жұмысын ұйымдастыру
29. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Еңбек және еңбекақы бойынша жоспарлар әзірлеу, еңбекті ұйымдастыруды, өндірісті басқаруды, ұйым қызметкерлерінің еңбекақысын төлеу және ынталандыру жүйелерін жетілдіру; ұйым филиалдары мен өкілдіктерінде тарифтік мөлшерлемелер, еңбекақы, үстеме, қосымша төлеу жүйелері мен жалақыға коэффициенттердің дұрыс қолданылуын, сондай-ақ жұмыстарды дұрыс тарифтеу және жұмыскерлерге разрядтар белгілеуді бақылау.
Қызметкерлердің нормативтік санын есептеу және оның сақталуын бақылау, ұйымның штат кестесін әзірлеу.
Қызметкерлерді қабылдау және жұмыстан шығаруды Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген тәртіпте рәсімдеу.
Ұйым қызметкерлерінің тізімдік құрамын есепке алу.
Еңбек кітапшаларын сақтау және толтыру.
Кадрлар мәселелері бойынша құжаттама жүргізу.
Кадрлар қозғалысын бақылау, кадрлардың тұрақтамаушылық себептерін анықтау және оларды жою бойынша іс-шаралар әзірлеу.
Жұмыс уақытын табельдік есепке алуды жүргізу.
Ұйым филиалдары мен өкілдіктерінде кадрлардың есепке алыну жағдайын бақылауды жүзеге асыру.
Кадрларды есепке алу бойынша статистикалық есеп жүргізу.
Ұйым қызметкерлерінің кәсіби даярлық деңгейлерін аттестаттау және бағалаудың өзге түрлерін ұйымдастыру.
Кадрлар даярлау және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
Әлеуметтік мәселелер бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
30. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
3-параграф. Меншік және ақпаратты қорғау
31. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның кешенді қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
Ұйымның өндірістік нысандарының жай-күйін талдау.
Ұйымның мүліктік/мүліктік емес игіліктері мен құқығын құқыққа қайшы қол сұғушылықтан қорғау.
Нысандардың техникалық қауіпсіздігі жүйелерін зерттеу.
Төтенше жағдайларды жою жоспарларын жасауға, қызметтік тексерулер жүргізуге қатысу.
ISO/IEC 27001:2005 ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі халықаралық стандартына сай қауіпсіздік мәселелері бойынша нормативтік құжаттамалар мен ұйымдық-әдістемелік материалдарды әзірлеу және келісу.
Экономикалық зиян келуі мүмкін алғышарттар мен жағдаяттарды анықтауға қатысу.
Ұйым ашық жариялауға дайындайтын материалдарды (мақалалар, баяндамалар, жарнама және тағы да басқа) оларды қызметтік, коммерциялық, заңмен қорғалатын ұйымның өзге де құпияларын құрайтын ақпараттың болуы мәнісіне талдау жасайды.

32. Примерный перечень должностей: руководитель службы, менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 4. Правовое обеспечение
33. Примерный состав работ.
Правовое обеспечение деятельности организации.
Правовая экспертиза исходящих документов организации правового характера.
Правовая экспертиза проектов приказов, распоряжений, договоров, внутренних документов организации.
Участие в разработке документов, регулирующих внутреннюю деятельность организации.
Подготовка исковых заявлений от имени организации, а также подготовка отзывов на исковые заявления, предъявленные организации.
Представление и защита в установленном порядке имущественных и иных законных прав и интересов организации, в том числе в судах, правоохранительных и иных государственных органах.
Правовое сопровождение процесса закупок организацией товаров, работ и услуг.
Участие в разработке проектов нормативных правовых актов.
Разъяснение законодательства Республики Казахстан, юридическая консультация работников организации по вопросам деятельности организации и ее структурных подразделений.
34. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), юрисконсульт (главный, ведущий).
Параграф 5. Аудиторская работа
35. Примерный состав работ.
Оценка адекватности и эффективности системы внутреннего контроля в организации, оценка полноты применения и эффективности методологии оценки рисков и процедур управления рисками в организации, оценка соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, международных соглашений, внутренних документов организации, а также выполнения указаний уполномоченных государственных органов, решений органов организации и оценка систем, созданных в целях соблюдения этих требований.
Оценка адекватности мер, применяемых структурными подразделениями организации для обеспечения достижения поставленных перед ними целей, в рамках стратегических целей организации, оценка внедрения и соблюдения принятых принципов корпоративного управления, соответствующих этических стандартов и ценностей в организации, оценка эффективности получения соответствующими органами и структурными подразделениями организации информации по вопросам, связанным с рисками и внутренним контролем, мониторинг за исполнением организацией рекомендаций внешнего аудитора.
36. Примерный перечень должностей служащих: руководитель службы, менеджер (главный), аудитор (ведущий).
Параграф 6. Контроль и ревизия
37. Примерный состав работ.
Осуществление контроля за финансово-хозяйственной деятельностью структурных подразделений организации, выполнением ими бизнес-планов, соблюдением финансовой дисциплины, сохранностью активов, достоверностью отчетных данных, состоянием бухгалтерского учета. Укрепление финансовой дисциплины, выявление причин и условий, способствующих образованию потерь, недостач и совершению хищений.
Выявление и мобилизация имеющихся резервов деятельности организации, повышение эффективности и качества работы, направленных на усиление режима экономии в использовании финансовых и материальных активов организации.

32. Лауазымдардың болжамды тізбесі: қызмет жетекшісі, менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
4-параграф. Құқықтық қамтамасыз ету
33. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым қызметін құқықтық қамтамасыз ету.
Құқықтық сипаттағы ұйымның шығыс құжаттарына құқықтық сараптама жүргізу.
Ұйымның бұйрықтар жобаларына, өкімдеріне, шарттарына, ішкі құжаттарына құқықтық сараптама жүргізу.
Ұйымның ішкі қызметін реттейтін құжаттарды әзірлеуге қатысу.
Ұйымның атынан қуыным арыздарын дайындау, сондай-ақ ұйымға жіберілген қуыным арыздарға жауап даярлау.
Ұйымның мүліктік және өзге де заңдық құқықтарын және мүдделерін белгіленген тәртіпте, оның ішінде соттарда, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда таныстыру және қорғау.
Ұйымның тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу үдерісін құқықтық сүйемелдеу.
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу.
Қазақстан Республикасының заңнамасын түсіндіру, ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелері қызметінің мәселелері бойынша ұйым қызметшілеріне заңдық кеңес беру.
34. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), заң кеңесшісі (бас, жетекші).
5-параграф. Аудиторлық жұмыс
35. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымда ішкі бақылау жүйесінің сәйкестігі мен тиімділігін бағалау, компанияда тәуекелдерді бағалау әдістемесін және тәуекелдерді басқару рәсімдерін қолдану мен олардың тиімділігінің толықтығын бағалау, Қазақстан Республикасы заңнамасы, халықаралық келісімдері, ұйымның ішкі құжаттары талаптарының сақталуын бағалау, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдардың нұсқауларын, компания органдарының шешімдерін орындау және осы талаптардың сақталуы мақсатында құрылған жүйелерді бағалау.
Ұйымның стратегиялық мақсаттары аясында ұйымның құрылымдық бөлімшелері алдына қойылған мақсаттарға жетуді қамтамасыз ету үшін олар қолданатын шаралардың сәйкестігін бағалау, ұйымда қабылданған қағидаттарының, тиісті этикалық стандарттар мен құндылықтардың енгізілуі мен сақталуын бағалау, ұйымның тиісті органдары мен құрылымдық бөлімшелерінің тәуекелдермен және ішкі бақылаумен байланысты мәселелер бойынша ақпарат алуының тиімділігін бағалау және ұйымның ішкі аудит ұсынымдарын орындауын бақылау.
36. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: қызмет жетекшісі, менеджер (бас), аудитор (жетекші).
6-параграф. Бақылау және ревизия
37. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің қаржы-шаруашылық қызметін, олардың бизнес жоспарларды орындауын, қаржы тәртібін сақтауын, активтердің сақталуын, есеп деректерінің ақиқаттығын, бухгалтерлік есеп жүргізудің жай-күйін бақылауды жүзеге асыру. Қаржы тәртібін нығайту, ысырапшылық, жетіспеушілік туындауына және талан-тараж жасалуына жағдай тұғызатын себептер мен жағдайларды анықтау. Ұйым қызметінің бар резервтерін анықтау және жұмылдыру, компанияның қаржылық және материалдық активтерін пайдалануда үнемдеу тәртібін күшейтуге бағытталған жұмыстың тиімділігі мен сапасын көтеру.

38. Примерный перечень должностей служащих: руководитель службы, менеджер (главный).
Параграф 7. Организация работы по связи с общественностью
(для организаций с объемом транспортировки нефти и подачи
воды свыше 20 миллион тонн)
39. Примерный состав работ.
Информационное обеспечение деятельности организации, формирование, поддержание и защита положительного корпоративного имиджа организации в средствах массовой информации.
Предотвращение распространения через средства массовой информации непроверенной, несоответствующей действительности и негативной информации об организации.
Разработка и реализация стратегии организации по связям с общественностью, направленной на формирование, поддержание и защиту корпоративного имиджа организации.
Сбор и анализ информации о политической, экономической и социальной ситуации в Республике Казахстан и за рубежом, а также материалов средств массовой информации о деятельности организации, и о ситуации в нефтегазовом комплексе, которые могут повлиять на деятельность организации.
Сбор информации в соответствующих структурных подразделениях организации и подготовка к публикации в средствах массовой информации материалов о деятельности организации.
Организация и проведение рекламно-информационных акций, направленных на поддержание и укрепление имиджа организации.
40. Примерный перечень должностей служащих: руководитель службы, менеджер (главный).
Параграф 8. Общее делопроизводство
41. Примерный состав работ.
Своевременная обработка поступающей и отправляемой корреспонденции, доставка ее по назначению, осуществление контроля за сроками исполнения документов и их правильным оформлением.
Прием документов, их регистрация, учет и передача в соответствующие структурные подразделения.
Печатание и размножение служебных документов.
42. Примерный перечень должностей: заведующий канцелярией (начальник), делопроизводитель, архивариус, менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 9. Развитие государственного языка
43. Примерный состав работ.
Организация развития государственного языка в работе и делопроизводстве организации.
Создание необходимых организационных, материально-технических условий для свободного и бесплатного овладения государственным языком всеми сотрудниками организации.
Организация и проведение курсов по изучению государственного языка.
Обучение работников организации государственному языку.
Обеспечение необходимой литературой, учебниками, наглядными пособиями.
Совершенствование содержания, форм, методов и средств обучения.
Контроль над соблюдением законодательства о языках в структурных подразделениях и филиалах организации.
Организация и выполнение полных письменных переводов нормативных и правовых актов и других документов с государственного языка на русский и с русского языка на государственный язык.
Редактирование полного письменного перевода с русского языка на государственный язык и с государственного языка на русский язык.

38. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: қызмет жетекшісі, менеджер (бас).
7-параграф. Жүртшылық әлеуметпен байланыс жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
(мұнай тасымалдау және су жіберу көлемі 20 миллион тоннадан астам ұйымдар үшін)
39. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым қызметін ақпараттық қамтамасыз ету, бұқаралық ақпарат құралдарында ұйымның жағымды корпоративтік келбетін қалыптастыру, қолдау және қорғау.
Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы тексерілмеген, ұйым қызметіне сәйкеспейтін және ол туралы теріс ақпараттың таралуын болдырмау.
Ұйымның корпоративтік келбетін қалыптастыруды қолдауға және қорғауға бағытталған жүртшылық әлеуметпен байланыс жөніндегі ұйым стратегиясын әзірлеп іске асыру.
Қазақстан Республикасында және шетелде саяси, экономикалық және әлеуметтік жағдай туралы ақпаратты, сондай-ақ ұйым қызметі туралы, ұйым қызметіне әсер етуі мүмкін мұнай-газ кешенінде жағдай туралы бұқаралық ақпарат құралдары материалдарын жинақтап талдау.
Ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелері туралы ақпаратты жинақтау және бұқаралық ақпарат құралдарында ұйым қызметі туралы материалдарды жариялауға даярлау.
Ұйым келбетін қолдауға және нығайтуға бағытталған жарнамалық-ақпараттық акциялар ұйымдастырып жүргізу.
40. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: қызмет жетекшісі, менеджер (бас).
8-параграф. Жалпы іс жүргізу
41. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Келіп түсетін және жөнелтілетін хат-хабарды уақтылы өңдеу, көрсетілген орнына жіберу, құжаттардың орындалу мерзімі мен олардың дұрыс рәсімделуіне бақылау жүргізу. Құжаттарды қабылдау, оларды тіркеу, есепке алу және тиісті құрылымдық бөлімшелерге жіберу.
Қызметтік құжаттарды басып шығару және көбейту.
42. Лауазымдарының болжамды тізбесі: кеңсе меңгерушісі (бастығы), іс жүргізуші, мұрағатшы, менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
9-параграф. Мемлекеттік тілді дамыту
43. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым жұмысы мен іс жүргізуде мемлекеттік тілді дамытуды ұйымдастыру.
Ұйымның барлық қызметкерінің мемлекеттік тілді еркін әрі тегін меңгеруі үшін қажетті ұйымдық, материалдық-техникалық жағдайларды жасау.
Мемлекеттік тілді оқыту курстарын ұйымдастыру және жүргізу. Ұйым қызметкеріне мемлекеттік тілді оқыту.
Қажетті әдебиеттермен, оқулықтармен, көрнекі құралдармен қамтамасыз ету.
Оқыту мазмұнын, нысандарын, әдістерін және құралдарын жетілдіру.
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінде тіл туралы заңнаманың сақталуын бақылау.
Нормативтік және құқықтық актілердің және басқа да құжаттардың мемлекеттік тілден орыс тіліне және орыс тілінен мемлекеттік тілге толық жазбаша аударылуын ұйымдастыру және орындау.
Мемлекеттік тілден орыс тіліне және орыс тілінен мемлекеттік тілге толық жазбаша аударманы редакциялау.

44. Примерный перечень должностей: руководитель службы, менеджер (главный), главный специалист (переводчик), ведущий специалист (переводчик), специалист (переводчик).
Параграф 10. Хозяйственное и транспортное обслуживание
45. Примерный состав работ.
Создание надлежащих условий для функционирования структурных подразделений организации, путем обеспечения средствами оргтехники, основными и вспомогательными товарно-материальными запасами, а также эксплуатации административных зданий организации.
Обеспечение сохранности хозяйственного инвентаря, его восстановление и пополнение. Контроль за соблюдением чистоты в помещениях, их состоянием и принятием мер к своевременному ремонту помещений.
Обеспечение работников канцелярскими принадлежностями и предметами хозяйственного обихода.
Организация работ по социальному обеспечению работников организации.
Транспортное обслуживание работников организации.
Организация работы по своевременному обеспечению горюче-смазочными материалами, по своевременному проведению технического обслуживания и ремонта автотранспорта.
Рациональное использование и эффективная эксплуатация автотранспорта.
46. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
3. Производственно-техническое обеспечение
Параграф 1. Транспортировка нефти и подача воды
47. Примерный состав работ.
Координация оперативного взаимодействия организации с нефтегазодобывающими организациями и другими потребителями услуг.
Определение лимитов транспортировки нефти и подачи воды для потребителей.
Координация приема и подачи нефти, подачи воды потребителями услуг;
Подготовка и выпуск маршрутных поручений на прием и подачу нефти по системе магистральных нефтепроводов.
Решение оперативных вопросов по транспортировке нефти и подаче воды.
Проведение инвентаризации нефти по системе магистральных нефтепроводов.
Мониторинг движения казахстанской нефти и денежных потоков по оплате транспортировки казахстанской нефти по системам магистральных нефтепроводов стран Содружества независимых государств и Балтии.
Мониторинг и координация перевалки нефти в морских портах.
Согласование условий транспортировки нефти с потребителями услуг.
Составление и анализ прогноза среднесрочных и долгосрочных объемов, направлений транспортировки казахстанских нефтедобывающих организации.
Проведение анализа состояния и тенденции развития направлений транспортировки нефти.
Сбор и анализ информации по ценам на нефть на мировых рынках, составление статистических отчетов по динамике изменения цен на нефть, информации по техническому состоянию, пропускной способности и степени загруженности нефтепроводов.
Обобщение результатов маркетинговых исследований рынков сбыта углеводородного сырья и продуктов его переработки, внесение предложений о целесообразности реализации той или иной схемы транспортировки нефти.
Проведение переговоров с казахстанскими нефтяными организациями по реализации новых маршрутов с целью развития инфраструктуры организации и заключение соответствующих договоров с производителями нефти.
Анализ планов расширения и развития нефтетранспортных систем на территории Республики Казахстан, стран Содружества независимых государств и дальнего зарубежья.

44. Лауазымдардың болжамды тізбесі: қызмет жетекшісі, менеджер (бас), бас маман (аудармашы), жетекші маман (аудармашы), маман (аудармашы).
10-параграф. Шаруашылық және көлік қызметін көрсету
45. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның құрылымдық бөлімшелері қызмет етуі үшін ұйымдастыру техникасы құралдарымен, негізгі және қосалқы тауар-материалдық қорлармен қамтамасыз ету, сондай-ақ ұйымның әкімшілік ғимараттарын пайдалану арқылы тиісті жағдайлар жасау.
Шаруашылық мүліктің сақталуын, оның қалпына келтірілуі мен толығып тұруын қамтамасыз ету. Үй-жайларда тазалықтың сақталуын, оның жағдайы мен үй-жайларды уақтылы жөндеуге шаралар қабылдауды бақылау.
Қызметкерлерді кеңсе қажеттіліктерімен және шаруашылыққа қажет заттарымен қамтамасыз ету.
Ұйым қызметкерлерін әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Ұйым қызметкерлеріне көлік қызметін көрсету.
Жанар-жағармаймен уақтылы, автокөлікке уақтылы техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз ету жұмыстарын ұйымдастыру.
Автокөлікті ұтымды қолдану және тиімді пайдалану.
46. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
3. Өндірістік-техникалық қамтамасыз ету
1-параграф. Мұнай тасымалдау және су жіберу
47. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның мұнай-газ өндіру ұйымдары және өзге қызмет тұтынушылармен жедел өзара әрекетін үйлестіру.
Тұтынушылар үшін мұнай тасымалдау және су жіберу лимиттерін анықтау.
Қызмет тұтынатындарға мұнайды қабылдау мен жіберуді, су жіберуді үйлестіру.
Магистральдық мұнай құбырлары жүйесі бойынша мұнайды қабылдау мен жіберуге бағдарлық тапсырмаларды даярлау және шығару.
Мұнай тасымалдау және су жіберу бойынша жедел мәселелерді шешу.
Магистральдық мұнай құбырлары жүйелері бойынша мұнайға түгендеу жүргізу.
Тәуелсіз Мемлекеттердің Достастығы мен Балтық елдерінің магистралдық мұнай құбырлары жүйелері бойынша қазақстандық мұнайдың қозғалысын және қазақстандық мұнайдың тасымалдануын төлеу бойынша ақша ағындарының қозғалысын бақылау.
Теңіз портында мұнайды ауыстырып құюды бақылау және үйлестіру.
Қызмет тұтынушылармен мұнай тасымалдау шартын келісу.
Қазақстандық мұнай өндіруші ұйымдардың орта мерзімді және ұзақ мерзімді көлемдерін, тасымалдау бағыттарын құру және талдау.
Мұнай тасымалдау бағыттарын дамыту жай-күйі мен үрдісіне талдау жүргізу.
Әлемдік нарықтардағы мұнай бағалары бойынша ақпарат жинау және талдау, мұнай бағаларының өзгеру динамикасы бойынша статистикалық есептер, мұнай құбырларының өткізу қабілеті және жүктелу бойынша ақпарат жасау.
Көмірсутек шикізатын өткізу нарығына маркетингтік зерттеу нәтижелерін жинақтау, мұнай тасымалдаудың әлдебір схемасын іске асырудың жөнділігі туралы ұсыныс енгізу.
Қазақстандық мұнай ұйымдарымен ұйымның инфрақұрылымын дамыту мақсатында жаңа бағыттарды іске асыру жөнінде келіссөздер жүргізу және мұнай өндірушілермен тиісті шарттар жасасу.
Қазақстан Республикасы, Тәуелсіз Мемлекеттердің Достастығының елдері және алыс шетелдер аумағында мұнай тасымалдау жүйелерін кеңейту және дамыту жоспарларын талдау.

48. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 2. Оперативное управление транспортировкой
нефти и подачей воды (численность рассчитывается при наличии
оборудованного централизованного диспетчерского пункта)
49. Примерный состав работ.
Контроль за деятельностью центральных диспетчерских пунктов филиалов организации и обеспечение оптимальных режимов работы объектов нефтепроводов, водопроводов, приема, транспортировки нефти и подачи воды.
Контроль за работой нефтеперекачивающих и водонасосных станций, пунктов подогрева, приемо-сдаточных пунктов с соблюдением технологических режимов и за соблюдением заданной технологии по наливу нефти в железнодорожные цистерны и танкера.
Контроль за ведением оперативного учета наличия нефти, свободной емкости резервуаров, движения и качества нефти и воды.
Сбор и анализ поступающей от филиалов организации информации, необходимой для контроля и управления по приему, транспортировке нефти и подаче воды.
Контроль за ведением оперативного учета наличия и качества нефти и воды. Координация оперативного взаимодействия с нефтегазодобывающими организациями.
50. Примерный перечень должностей служащих: главный диспетчер, диспетчер.
Параграф 3. Эксплуатация объектов нефтепроводов и водопроводов
51. Примерный состав работ.
Контроль за выполнением мероприятий, планов, договоров и решений организации, направленных на обеспечение безаварийной и надежной эксплуатации магистральных трубопроводов, производственных объектов основного и вспомогательного назначения, за обеспечением эффективной защиты магистральных трубопроводов и сооружений резервуарных парков от коррозии, своевременного проведения диагностических работ на производственных объектах организации и технологическом оборудовании магистральных нефтепроводов и водоводов, составлением и выполнением планов организационно-технических мероприятий по подготовке производственных объектов к работе в паводковый и осенне-зимний периоды, соблюдением оптимальных теплогидравлических режимов работы магистральных нефтепроводов, контроль за расходом котельно-печного топлива. Организация и контроль работ по авиационному патрулированию магистральных трубопроводов.
52. Примерный перечень должностей: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), менеджер-технолог, менеджер по линейной части, менеджер по водоводу, менеджер по электрохимзащите, специалист (главный, ведущий).
Параграф 4. Эксплуатация и развитие автоматизированных
систем управления технологическими процессами, системы диспетчерского
контроля и управления трубопроводов, метрологическое обеспечение

48. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
2-параграф. Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жедел басқару
(саны бөлім бойынша жабдықталған орталықтандырылған диспетчерлік
пункт болған жағдайда есептеледі)
49. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым филиалдарының орталық диспетчерлік пунктерінің қызметіне бақылау және мұнай құбырлары нысандарының, су құбырларының, мұнайды қабылдау, тасымалдау және су жіберу жұмыстарының оңтайлы режимдерін қамтамасыз ету.
Технологиялық режимдерді сақтап мұнай айдайтын және су сорғысы стансаларының, жылыту пунктері, қабылдау – тапсыру пунктерінің жұмыс-тарын және мұнайды теміржол цистерналары мен танкерлеріне құюдың белгіленген технологиясының сақталуын бақылау.
Мұнай болуына, сұйық-қоймалардың бос сыйымдылықтарын және мұнай мен су сапасын жедел есепке алудың жүргізілуін бақылау.
Мұнайды қабылдау, тасымалдау және суды жіберу бойынша бақылау және басқаруға қажетті ұйым филиалдарынан түсетін ақпаратты жинақтау және талдау.
Мұнай мен судың болуын және сапасын жедел есепке алуын жүргізілуін бақылау. Мұнай-газ өндіру ұйымдармен жедел өзара әрекет етуді үйлестіру.
50. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: бас диспетчер, диспетчер.
3-параграф. Мұнай құбырлары мен су құбырларының
нысандарын пайдалану
51. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Магистральдық құбырлардың, негізгі және қосалқы мақсаттағы өндірістік нысандардың апаттық емес және сенімді пайдалануын қамтамасыз етуге бағытталған ұйым іс-шараларының, жоспарларының, шарттары мен шешімдерінің орындалуын; магистральдық құбырлар мен сұйыққоймалық парктер құрылымдарының тоттанудан тиімді қорғалуын қамтамасыз етілуін; ұйымның өндірістік нысандарында және магистральдық мұнай құбырлары мен су жолдарының технологиялық жабдықтарында диагностикалық жұмыстардың уақтылы жүргізілуін, өндірістік нысандарды су алу және күзгі – қысқы кезеңдерде жұмысқа дайындау бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарларының құрастырылуы мен орындалуы, магистральдық мұнай құбырлары жұмысының оңтайлы жылугидравликалық режимдерінің сақталуын, қазандық-пеш отындарының шығынын бақылау. Магистральдық құбырларын авиация күзету бойынша жұмыстарды ұйымдастырып бақылау.
52. Лауазымдардың болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), менеджер-технолог, желілік бөлім бойынша менеджер, су құбыры бойынша менеджер, электрхимқорғану бойынша менеджер, маман (бас, жетекші).
4-параграф. Технологиялық үдерістерді басқаруды автоматтандырылған
жүйесін, диспетчерлік бақылау және құбырларды басқару жүйесін пайдалану және
дамыту, метрологиялық қамтамасыз ету

53. Примерный состав работ.
Формирование и проведение единой технической политики организации в области реконструкции и развития комплексов технических и программных средств автоматизированных систем управления технологическими процессами. Участие в разработке планов внедрения новой техники и передовой технологии и обеспечение их выполнения. Разработка перспективных планов и технико-экономических обоснований новых проектов в части проекта «Внедрение системы диспетчерского контроля и управления трубопроводами» (SCADA) на объектах строящихся и реконструируемых магистральных трубопроводов организации. Контроль за соблюдением графиков планово-предупредительных ремонтов объектов организации. Организация работ по метрологическому обеспечению процессов транспортировки и хранения нефти.
54. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 5. Эксплуатация и развитие телекоммуникационных систем
(для организаций, осуществляющих закупку работ по обслуживанию
нефтепровода и его инфраструктуры, не распространяется)
55.Примерный состав работ.
Получение лицензий и разрешений по видам телекоммуникационных услуг. Анализ и устранение причин нарушения режимов эксплуатации, простоев, других потерь на производстве, связанных с неудовлетворительной работой или отказом, а также неправильным использованием и эксплуатацией средств связи и передачи данных. Контроль за соблюдением операторами связи графиков планово-регламентных работ средств связи и передачи данных. Оформление заявок на приобретение оборудования связи и передачи данных измерительной техники, запасных частей, кабельной продукции. Участие в разработке планов внедрения новой техники и передовой технологии, а также обеспечение их выполнения. Методическая помощь филиалам и структурным подразделениям по вопросам технической и технологической политики по отрасли связи. Составление и анализ отчетов о проделанной работе по технологической связи.
56. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
4. Капитальное строительство
Параграф 1. Проектно-изыскательские работы, разработка
проектно-сметной документации и технико-экономических
обоснований (инжиниринг)
57. Примерный состав работ.
Комплексная оценка возможных транспортных маршрутов, возможностей существующей системы нефтепроводов (водоводов) и подготовка предложений по ее развитию и расширению. Подготовка предварительных проектных решений на строительство новых, модернизацию и техническое перевооружение существующих объектов организации. Обеспечение разработки проектно-сметной документации на новое строительство, реконструкцию, модернизацию и техническое перевооружение существующих объектов организации с привлечением специализированных проектных организаций. Участие в процессе разработки ежегодных и перспективных планов по модернизации, техническому перевооружению и расширению существующих объектов организации.

53. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Технологиялық үдерістерді басқаруды автоматтандырылған жүйесін техникалық және бағдарламалық құралдары кешенін қайта құру және дамыту саласындағы бірыңғай техникалық саясатты құру және жүргізу. Жаңа техниканы және озық технологияны енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу, сондай-ақ олардың орындалуын қамтамасыз ету. Ұйымның салынып жатқан және қайта құрылған мұнай құбыры нысандарында "Құбырларды диспетчерлік бақылау және басқару жүйесін енгізу" (SCADA) жобасы бөлігінде перспективалық жоспарлар мен жаңа жобалардың техникалық-экономикалық негізіндерді әзірлеу. Ұйым нысандарында жоспарлы алдын ала жөндеу кестелерін сақтауды бақылау. Мұнай тасымалдау және сақтау үдерістерін метрологиялық қамтамасыз ету жұмыстарын ұйымдастыру.
54. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
5-параграф. Телекоммуникация жүйелерін пайдалану және дамыту
(мұнай құбыры мен оның инфрақұрылымына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды
сатып алатын ұйымдарға қатысы жоқ)
55. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Телекоммуникациялық қызмет түрлері бойынша лицензиялар мен рұқсаттар алу. Пайдалану режимдерінің бұзылу, өндірісте жеткіліксіз жұмыспен немесе істен шығумен байланысты, тоқтап тұру, өзге де шығындарды, сондай-ақ байланыс және деректерді жіберу құралдарын қате қолдану және пайдалану себептерін талдау және жою. Байланыс операторларының байланыс және деректерді жіберу құралдарының жоспарлы-регламенттік кестелерін сақтауға бақылау. Байланыс және деректерді жіберу жабдықтарын, өлшеу техникасын, қосалқы бөлшектерді, кабельдік өнімдерді сатып алуға өтінімдерді рәсімдеу. Жаңа техниканы және озық технологияны енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу, сондай-ақ олардың орындалуын қамтамасыз ету. Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелерге байланыс саласында техникалық және технологиялық саясат мәселелері бойынша әдістемелік көмек. Технологиялық байланыс бойынша жүргізілген жұмыс туралы есеп құрастыру және талдау.
56. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
4. Күрделі құрылыс
1-параграф. Жобалау-іздестіру жұмыстары, жобалық-сметалық ұжаттамаларды және
техникалық-экономикалық негіздемелерді (инжиниринг) әзірлеу
57. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ықтимал көліктік бағыттарды, қолданыстағы мұнай құбыры (су құбыры) жүйелерінің мүмкіндіктерін кешенді бағалау және оны дамыту мен кеңейту бойынша ұсыныстар әзірлеу. Ұйымның жаңа нысандарын салуға және барларын жаңғырту мен техникалық қайта жарақтандыруға алдын ала жобалық шешімдер дайындау. Мамандандырылған жобалық ұйымдарды тарта отырып, жаңа құрылысқа, ұйымның қолданыстағы нысандарын қайта құруға, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға жобалық-сметалық құжаттамаларды әзірлеуді қамтамасыз ету. Ұйымның қолданыстағы нысандарын қайта құру, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру және кеңейту бойынша жыл сайынғы әрі перспективалық жоспарларын әзірлеу барысына қатысу.

58. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 2. Капитальное строительство и капитальный ремонт
59. Примерный состав работ.
Организация работ по планированию и контролю разработки проектно-сметной документации, составление технических заданий на проектирование вновь строящихся объектов и сооружений, на реконструкцию и расширение действующих объектов, анализ состояния капитального ремонта и капитального строительства в филиалах, определение приоритета по капитальному ремонту и капитальному строительству. Контроль за соблюдением проектных решений, сроков строительства и требований нормативно-технических документов, в том числе качества строительно-монтажных работ, стоимости строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения производственных объектов.
60. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
5. Контракты и снабжение
Параграф 1. Материально-техническое обеспечение (для организаций,
осуществляющих закуп работ по обслуживанию нефтепровода и его
инфраструктуры на рынке услуг, не распространяется)
61. Примерный состав работ.
Разработка планов и балансов материально-технического обеспечения структурных подразделений организации. Маркетинговые исследования, формирование коммерческих предложений. Выявление и установление наиболее рациональных форм снабжения. Проведение коммерческих переговоров. Участие в подготовке и заключении хозяйственных договоров с поставщиками и производителями. Анализ конкурсных документов потенциальных поставщиков и подготовка заключений для конкурсной комиссии. Осуществление контроля за своевременным и качественным исполнением обязательств по договорам. Изучение оперативной информации и рекламных материалов по предложениям коммерческих организаций. Таможенное оформление товаров, поступающих в организацию.
62. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 2. Закупки, сопровождение контрактов и клиринговые операции
63. Примерный состав работ.
Организация всех необходимых работ по проведению закупок, в том числе тендеров, контроль за подготовкой, согласованием и заключением договоров. Составление отчетности по процессу закупок и ведение соответствующей переписки. Обеспечение проведения взаимозачетов по задолженностям организации. Проверка и анализ данных об исполнении договоров организации.
Мониторинг местного содержания, контроль и проверка расчетов местного содержания.
Проведение клиринговых и факторинговых операций по задолженностям организации.

58. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
2 -параграф. Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу
59. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Жобалық-сметалық құжаттамаларды әзірлеуді жоспарлау және бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, жаңа салынып жатқан нысандар мен құрылыстарды жобалауға, қолданыстағы нысандарды қайта құру және кеңейтуге техникалық тапсырмалар жасау, филиалдарда күрделі жөндеу және күрделі құрылыс жағдайын талдау, күрделі жөндеу және күрделі құрылыс бойынша басымдылықты анықтау. Жобалық шешімдер, құрылыс мерзімдерінің және нормативтік-техникалық құжаттар талаптарының сақталуын, оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасын, өндірістік нысандар құрылысын, қайта жарақтау, кеңейту, техникалық қайта жарақтау құнын бақылау.
60. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
5. Келісімшарттар мен жабдықтау
1-параграф. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету (қызметтер
нарығында мұнай құбыры мен оның инфрақұрылымына қызмет көрсету бойынша
жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдарға қатысы жоқ)
61. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жоспарлары мен теңгерімдерін әзірлеу. Маркетингтік зерттеулер, коммерциялық ұсыныстарды қалыптастыру. Жабдықтаудың барынша ұтымды түрлерін анықтап белгілеу. Коммерциялық келіссөздер жүргізу. Жіберушілермен және өндірушілермен шаруашылық шарттар даярлап бекітуге қатысу. Әлеуетті жіберушілердің конкурстық құжаттарын талдау және конкурстық комиссияға қорытындылар даярлау. Шарттар бойынша міндеттемелерді уақтылы және сапалы орындалуына бақылау жүргізу. Коммерциялық ұйымдардың ұсыныстары бойынша жедел ақпарат пен жарнамалық материалдарды зерттеу. Ұйымға келіп түсетін тауарларды кедендік рәсімдеу.
62. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
2-параграф. Келісімшарттар мен клирингтік операцияларды сатып алу, сүйемелдеу
63. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Сатып алуды, оның ішінде тендерлерді өткізу бойынша барлық қажетті жұмыстарды ұйымдастыру, шарттардың даярлануын, келісілуін және жасасуын бақылау. Сатып алу барысы бойынша есеп дайындау және тиісті хат-хабар алмасуды жүргізу. Ұйым қарыздары бойынша өзара есепке алуды қамтамасыз ету. Ұйым шарттарының орындалуы туралы мәліметтерді тексеру және талдау.
Жергілікті қамтуды мониторингтеу, жергілікті қамту есептерін бақылау және тексеру.
Ұйым қарыздары бойынша клирингтік және факторингтік операцияларды жүргізу.

64. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
6. Блок развития
Параграф 1. Управление рисками
65. Примерный состав работ.
Внедрение, управление и совершенствование системы управления рисками, идентификация, оценка и мониторинг рисков бизнес-процессов, разработка внутренних документов по системе управления рисками. Организация внедрения и совершенствования принципов корпоративного управления. Разработка планов/программ реализации мероприятий по внедрению и совершенствованию систем внутреннего контроля и корпоративной системы управления рисками, а также контроль за их исполнением. Осуществление контроля за состоянием рисков, соблюдением максимально допустимых лимитов по рискам и исполнением мероприятий по управлению рисками. Отслеживание внешних факторов, влияющих на риски организации.
66. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 2. Управление интегрированной системой менеджмента
67.Примерный состав работ.
Проведение единой политики в области повышения качества оказываемых организацией услуг, охраны труда и окружающей среды путем разработки, внедрения, поддержания в рабочем состоянии и постоянного улучшения интегрированной системы менеджмента в соответствии с требованиями международных стандартов ISO 9001:2000, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:1999. Разработка, согласование, пересмотр и переработка документов интегрированной системой менеджмента организации. Планирование и проведение внутренних аудитов интегрированной системой менеджмента: составление, согласование и утверждение программ, графиков аудитов интегрированной системой менеджмента. Анализ результатов внутренних и внешних аудитов интегрированной системой менеджмента. Организация работ по проведению сертификационных и надзорных аудитов интегрированной системой менеджмента.
68. Примерный перечень должностей служащих: руководитель службы, менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 3. Стратегическое планирование и корпоративное
развитие (для организаций с объемом транспортировки нефти и
подачи воды свыше 20 миллион тонн)
69. Примерный состав работ.
Разработка стратегии развития организации и осуществление контроля за ее реализацией. Повышение эффективности системы стратегического планирования и корпоративного развития организации. Подготовка предложений и анализ целесообразности участия организации в действующих и новых нефтетранспортных активах в Республике Казахстан и за ее пределами. Обеспечение процесса функционирования системы сбалансированных показателей в организации. Проведение маркетинговых исследований и изучение перспектив развития мировых рынков сбыта углеводородного сырья. Определение наиболее оптимальных вариантов использования нефтетранспортной инфраструктуры организации. Определение потенциальных контрагентов и партнеров на внутреннем рынке, а также установление деловых отношений с иностранными организациями для привлечения нефти в систему магистральных нефтепроводов организации. Разработка и согласование стратегий по отдельным бизнес-направлениям. Согласование предложений по прогнозам основных макроэкономических показателей, влияющих на развитие организации.

64. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасары), менеджер (бас), маман (бас, жетекші)
6. Даму блогы
1-параграф. Тәуекелдерді басқару
65. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Тәуекелдерді басқару жүйесін енгізу, басқару және жетілдіру; бизнес үдерістер тәуекелдерін біріздендіру, бағалау және мониторингтеу; тәуекелдерді басқару жүйесі бойынша ішкі құжаттарды әзірлеу. қағидатын енгізуді және жетілдіруді ұйымдастыру. Ішкі бақылау жүйелерін және тәуекелдерді жүйесін енгізу және жетілдіру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру жоспарларын/бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ олардың орындалуын бақылау. Тәуекелдердің жай-күйін, тәуекелдер бойынша мейлінше жол берілетін шектерді сақтауды және тәуекелдерді басқару жөніндегі
іс-шаралардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру. Ұйымның тәуекелдеріне әсер ететін сыртқы факторларды қадағалау.
66. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
2-параграф. Ықпалдастырылған менеджмент жүйесін басқару
67. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым көрсететін қызметтердің сапасын арттыру, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау саласында бірыңғай саясатты ISO 9001:2000, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:1999 халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес ықпалдастырылған менеджмент жүйесін әзірлеу, енгізу, жұмыс жағдайында ұстау және тұрақты жақсарту жолымен жүргізу. Ұйымның ықпалдастырылған менеджмент жүйесінің құжаттарын әзірлеу, келісу, қайта қарау және қайта өңдеу. Ықпалдастырылған менеджмент жүйесінің ішкі аудиттерді жоспарлау және өткізу: ықпалдастырылған менеджмент жүйесінің бағдарламасын, аудиттер кестесін құрастыру, келісу және бекіту. Ықпалдастырылған менеджмент жүйесінің ішкі және сыртқы аудит нәтижелерін талдау. Ықпалдастырылған менеджмент жүйесінің сертификаттық және қадағалау аудиттерін жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
68. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: қызмет басшысы, менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
3-параграф. Стратегиялық жоспарлау және корпоративтік даму
(мұнай тасымалдау және су жіберу көлемі 20 миллион тоннадан жоғары ұйымдар үшін)
69. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның даму стратегиясын әзірлеу және оның орындалуын бақылауды жүзеге асыру. Ұйымның стратегиялық жоспарлау және корпоративтік даму жүйесінің тиімділігін арттыру. Ұйымның Қазақстан Республикасындағы және одан тыс қолданыстағы және жаңа мұнай көлігі активтеріне қатысу ұсыныстарын дайындау және орындылығын талдау. Ұйымда теңдестірілген көрсеткіштер жүйесінің қызметі үдерісін қамтамасыз ету. Көмірсутек шикізатын өткізудің әлемдік нарығын дамыту келешегіне маркетингтік зерттеулер жүргізу және зерделеу. Ұйымның мұнай көлігі инфрақұрылымын пайдаланудың неғұрлым оңтайлы нұсқаларын айқындау. Ішкі нарықтағы ықтимал контрагенттер мен серіктестерді айқындау, сондай-ақ компанияның магистральдық мұнай құбыры жүйесіне мұнай тарту үшін шетелдік компаниялармен іскери қатынастар орнату. Жекелеген бизнес бағыттар бойынша стратегияларды әзірлеу және келісу. Ұйымның дамуына әсер ететін негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер болжамдары бойынша ұсыныстарды келісу.

70. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 4. Управление активами и инвестиционный анализ
71. Примерный состав работ.
Обеспечение эффективности и совершенствование системы управления активами организации. Обеспечение комплексного и системного подхода к осуществлению инвестиционной деятельности организации. Обеспечение процесса выпуска и размещения акций организации. Разработка и осуществление мероприятий по совершенствованию системы управления активами организации. Мониторинг исполнения планов и программ организации в части управления активами организации. Анализ финансово-экономической эффективности инвестиционных проектов организации и составление заключений по ним. Разработка и обновление консолидированной финансово-экономической модели организации и моделей инвестиционных проектов организации.
72. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 5. Работа по связям с инвесторами
73. Примерный состав работ.
Организация эффективных коммуникаций между руководством организации и инвестиционным сообществом с целью поддержания и укрепления репутации организации как инвестиционно-привлекательной организации. Подготовка и координация осуществления стратегии организации в области отношений с инвесторами. Обеспечение полного и своевременного информирования инвестиционного сообщества о деятельности организации, событиях и планах, которые подлежат раскрытию и могут существенно повлиять на стоимость акций, с использованием всех доступных каналов обмена информацией. Обеспечение обратной связи между инвестиционным сообществом и руководством организации. Оказание аналитической поддержки при разработке стратегии организации и заключении крупных сделок по приобретению и продаже активов или привлечению средств на рынках капитала путем информирования руководства о мнении инвестиционного сообщества. Организация сотрудничества с акционерным обществом «Казахстанская фондовая биржа» и предоставление ей информации в соответствии с утвержденными данным обществом листинговыми правилами.
74. Примерный перечень должностей служащих: руководитель службы, менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
7. Финансово-экономический блок
Параграф 1. Планирование и экономический анализ
75. Примерный состав работ.
Финансово-экономическое обоснование инвестиционных проектов. Координация процесса бизнес-планирования в дочерних организациях. Координация финансово-производственной деятельности дочерних организаций. Управление активами организации. Разработка и внедрение систем бюджетного управления, управленческого учета, раздельного учета по затратам, активам и доходам организации. Сопровождение раздельного учета. Координация процесса реализации стратегических инициатив в организации. Разработка и внедрение плана мероприятий по реализации Стратегии развития организации. Разработка Программы по снижению затрат организации. Финансовый мониторинг рынков заимствования и финансовых инструментов. Работа с международными финансовыми учреждениями. Поддержание кредитного рейтинга организации. Предоставление информации по существующим кредитным соглашениям. Анализ финансово-хозяйственной деятельности организации.

70. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
4-параграф. Активтерді басқару және инвестициялық талдау
71. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйым активтерін басқару жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету және жетілдіру. Ұйымның инвестициялық қызметін жүзеге асыруға кешенді және жүйелі көзқарасты қамтамасыз ету. Ұйым акцияларын шығару және орналастыру үдерісін қамтамасыз ету. Ұйым активтерін басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру. Ұйым активтерін басқару бөлігінде компания жоспарлары мен бағдарламаларының орындалуын мониторингтеу. Ұйымның инвестициялық жобаларының қаржы-экономикалық тиімділігін талдау және олар бойынша қорытындылар жасау. Ұйымның шоғырландырылған қаржы-экономикалық үлгісін және ұйымның инвестициялық жобалар үлгілерін әзірлеу және жаңарту.
72 Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
5-параграф. Инвесторлармен байланыс жөніндегі жұмыстар.
73. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Инвестициялық тартымды ұйым ретінде ұйымның беделін қолдау және нығайту мақсатында ұйым басшылығы мен инвестициялық қауымдастық арасында тиімді байланысты ұйымдастыру. Инвесторлармен қатынас саласында ұйымның стратегиясын жүзеге асыруды дайындау және үйлестіру. Инвестициялық қауымдастыққа ұйым қызметі, ашуға жататын және акция құнына елеулі әсер етуі мүмкін оқиғалар мен жоспарлар туралы ақпарат алмасудың барлық қолжетімді арналарын пайдалана отырып, толық және уақтылы хабарлауды қамтамасыз ету. Инвестициялық қауымдастық пен ұйым басшылығы арасындағы кері байланысты қамтамасыз ету. Ұйым стратегиясын әзірлеу және активтерді сатып алу және сату немесе капитал нарықтарында қаражатты тарту бойынша ірі мәмілелер жасасу кезінде басшылықты инвестициялық қауымдастық пікірі туралы хабардар ету арқылы аналитикалық қолдау көрсету. "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамымен ынтымақтастықты орнату және оған осы қоғам бекіткен листинг ережелеріне сәйкес ақпарат жіберу.
74. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: қызмет басшысы, менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
7. Қаржы-экономикалық блок
1-параграф. Жоспарлау және экономикалық талдау
75. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Инвестициялық жобаларды қаржы-экономикалық негіздеу. Еншілес ұйымдарда бизнес-жоспарлау үдерісін үйлестіру. Еншілес ұйымдарда бюджеттеу барысын үйлестіру. Еншілес ұйымдардың қаржы-өндірістік қызметін үйлестіру. Ұйым активтерін басқару. Ұйымның бюджеттік басқаруы, басқару есебі, шығындары, активтері мен кірістері бойынша жеке есепке алу жүйесін әзірлеп енгізу. Айырып есепке алуды сүйемелдеу. Ұйымда стратегиялық бастамаларды іске асыру үдерісін үйлестіру. Ұйымның даму стратегиясын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеп енгізу. Ұйым шығындарын төмендету бойынша бағдарлама әзірлеу. Қарыз алу және қаржы құралдары нарықтарын қаржылық мониторингтеу. Халықаралық қаржы мекемелерімен жұмыс істеу. Ұйымның несие рейтингін қолдау. Бар несие келісімдері бойынша ақпарат жіберу. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін талдау.

76. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 2. Бухгалтерский учет, отчетность и налогообложение
77. Примерный состав работ.
Осуществление контроля за своевременным проведением инвентаризации денег, товарно-материальных запасов, основных средств и нематериальных активов организации, осуществление контроля за наличием, движением и использованием материальных и финансовых ресурсов, организация расчетов по заработной плате с работниками структурных подразделений, обеспечение документального отражения на счетах бухгалтерского учета организации операций, связанных с движением денег, подготовка расчетов и деклараций по уплачиваемым налогам и своевременное представление их в налоговые органы, участие в разработке бюджета организации, составление и представление консолидированной отчетности в налоговые органы и другие уполномоченные органы.
78. Примерный перечень должностей служащих: главный бухгалтер (заместитель), специалист (главный, ведущий), бухгалтер (ведущий), менеджер (главный).
Параграф 3. Управление финансовыми потоками (Казначейство)
79. Примерный состав работ.
Составление годового кассового бюджета организации и мониторинг его исполнения. Контроль за исполнением расходной и доходной частей кассового бюджета организации. Прогноз и исполнение кассового бюджета. Прогноз денежных потоков. Управление денежными потоками. Анализ финансовой деятельности организации. Организация размещения свободных денег организации на депозитах. Организация привлечения краткосрочного текущего финансирования. Регистрация и обработка данных по дебиторам и кредиторам. Ведение реестра договоров (регистрация и хранение оригиналов договоров). Осуществление контроля за целевым использованием денег организации. Определение финансовых условий, заключаемых организацией, договоров. Подготовка финансовых документов для ведения претензионно-исковой работы. Оформление и ведение бездокументарных форм расчетов (гарантии, аккредитивы). Осуществление расчетно-кассовых операций. Осуществление валютного контроля в организации. Ведение учета по обслуживанию пластиковых карточек по заработной плате работников организации и филиалов. Ведение базы данных акционеров для начисления дивидендов в автоматизированной системе SAP R/3 и формирования платежных поручений при их перечислении.
80. Примерный перечень должностей служащих: директор казначейства (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 4. Тарифное регулирование

76. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші)
2-параграф. Бухгалтерлік есеп, есептілік және салық салу
77. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның ақшаға, тауар-материалдық қорлар, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге уақтылы түгендеу жүргізуіне бақылау жасау; материалдық және қаржы ресурстарының болуына, қозғалысы мен пайдалануына бақылау жасау, құрылымдық бөлімше қызметкерлеріне жалақы бойынша есеп айырысуды ұйымдастыру, ұйымның бухгалтерлік есеп шоттарында ақша қозғалысымен байланысты операциялардың құжатталып көрсетілуін қамтамасыз ету, төленетін салықтар бойынша есеп айырысулар мен декларациялар даярлау және оларды салық органдарына уақтылы ұсыну, ұйым бюджетін әзірлеуге қатысу, салық органдары мен басқа да өкілетті органдарына шоғырландырылған есептілікті жасау және өткізу.
78. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: бас бухгалтер (орынбасар), маман (бас, жетекші), бухгалтер (жетекші), менеджер (бас).
3-параграф. Қаржы ағындарын басқару (Қазынашылық)
79. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Ұйымның жылдық кассалық бюджетін құрастыру және оның орындалуын бақылау. Ұйымның кассалық бөлігінің шығыс және кіріс бөліктерінің орындалуын бақылау. Кассалық бюджетті болжау және орындау. Ақша ағынын болжау. Ақша ағынын басқару. Ұйымның қаржылық қызметін талдау. Депозиттерде ұйымның бос ақшасын орналастыруды ұйымдастыру. Қысқа мерзімді ағымдағы қаржыландыру тартуды ұйымдастыру. Дебиторлар мен кредиторлар бойынша деректерді тіркеу және өңдеу. Шарттар тізілімін жүргізу (шарт түпнұсқаларын тіркеу және сақтау). Ұйым ақшасының мақсатты пайдалануына бақылауды ұйымдастыру. Ұйыммен бекітілетін келісімшарт-тардың қаржы шарттарын анықтау. Шағымдану-іздену жұмысын жүргізу үшін қаржы құжаттарын дайындау. Құжатсыз есеп айырысу түрлерін рәсімдеп жүргізу (кепілдіктер, аккредитивтер). Есеп айырысу-кассалық операцияларды жүзеге асыру. Ұйымда валюталық бақылауды жүзеге асыру. Ұйым мен филиал қызметкерлерінің еңбекақылары бойынша пластик карталарына қызмет көрсету бойынша есеп жүргізу. SAP R/3 автоматтандырылған жүйесінде дивиденттерді есептеу үшін акционерлердің деректерін енгізу және оларды есептеген кезде төлем тапсырмасын қалыптастыру.
80. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: қазынашылық директор (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
4-параграф. Тарифтік реттеу

81. Примерный состав работ.
Подготовка материалов, определение уровня тарифов на услуги, оказываемые организацией. Формирование и защита заявок на установление тарифов и утверждение тарифных смет на регулируемые услуги в уполномоченном органе. Организация работы по планированию, контролю и учету предоставления услуг по эксплуатации и техническому обслуживанию нефтепроводов, принадлежащих другим юридическим лицам. Совершенствование методологии расчета стоимости услуг. Координация деятельности по формированию и утверждению в компетентном органе норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, нормативных технических потерь, сметы затрат, направленных на текущий и капитальный ремонты, необходимых для включения в тарифы. Определение обоснованности величины затрат по каждой статье тарифных смет. Разработка предложений по внесению изменений в законодательную базу и другие документы, регламентирующие деятельность организации как субъекта естественной монополии.
82. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
Параграф 5. Подготовка отчетности по международным стандартам
финансовой отчетности
83. Примерный состав работ.
Подготовка и составление консолидированной финансовой отчетности по международным стандартам финансовой отчетности и по формам Министерства финансов Республики Казахстан для публикации в средствах массовой информации, разработка Учетной политики организации, подготовка разъяснений по применению международных стандартов финансовой отчетности и других вопросов, касающихся ведения бухгалтерского учета в организации, разработка методических указаний (инструкций, правил) по организации и ведению бухгалтерского учета, разработка рабочего плана счетов бухгалтерского учета, взаимодействие с рейтинговыми агентствами по вопросам присвоения, поддержания и улучшения кредитного рейтинга организации, разработка структур и схем привлечения финансовых ресурсов на внутреннем и внешнем рынках капитала для реализации инвестиционных проектов и пополнения оборотного капитала организации.
84. Примерный перечень должностей служащих: директор департамента (заместитель), менеджер (главный), специалист (главный, ведущий).
8. Представительства
Представительства в зарубежных странах-партнерах
85. Примерный состав работ.
Подготовка и участие в согласовании годовых, квартальных и месячных графиков транспортировки нефти в страны-партнеры. Оперативный контроль над исполнением утвержденных месячных, квартальных и годовых графиков транспортировки нефти. Проведение месячных, квартальных и годовых сверок объемов транспортируемой нефти. Осуществление поиска и отбора образцов, оборудования, спецтехники и материалов для согласования по их приобретению для нужд организации. Участие в переговорах. Организация сбора, обмена и распространения различного рода информации. Составление и представление головной организации статистической и финансовой отчетности.

81. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Материалдарды дайындау, ұйым көрсететін қызметтерге тарифтер деңгейін анықтау. Тарифтер белгілеуге өтінімдер қалыптастыру және қорғау және реттелетін қызметтерге арналған тарифтік сметаларды уәкілетті органда бекіту. Өзге заңды тұлғаларға тиісті мұнай құбырларын пайдалану және техникалық күтім жасау бойынша қызметтер көрсетуді жоспарлау, бақылау және есепке алу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Қызмет құнын есептеу әдістемесін жетілдіру. Шикізат, материалдар, отын, энергия шығындарын, нормативтік техникалық шығындарды тарифтерге қосу үшін қажетті ағымдағы және күрделі жөндеулерге бағытталған шығындар сметаларын қалыптастыру және уәкілетті органда бекіту бойынша қызметті үйлестіру. Тарифтік сметалардың әр бабы бойынша шығындар шамасының негізділігін анықтау. Ұйым қызметін табиғи монополия субъектісі ретінде регламенттейтін заңнамалық база мен өзге құжаттарға өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
82. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
5-параграф. Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарты
бойынша есептілікті дайындау
83. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін қаржылық есептіліктің халықаралық стандарты бойынша және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің нысандары бойынша шоғырландырылған қаржы есебін даярлау және құрастыру, ұйымның Есептік саясатын әзірлеу, қаржылық есептіліктің халықаралық стандартты қолдану бойынша және ұйымда бухгалтерлік есепті жүргізуге қатысты өзге мәселелерге түсіндірмелер даярлау, бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемелік сілтемелер (нұсқаулық, ереже) даярлау, бухгалтерлік есеп шоттарының жұмыс жоспарын әзірлеу, ұйымның несиелік рейтингін алу, қолдау және жақсарту мәселелері бойынша рейтингтік агенттіктермен өзара әрекет ету, инвестициялық жобаларды іске асыру және ұйымның айналымдағы капиталын толықтыру үшін ішкі және сыртқы капитал нарығында қаржы ресурстарын тарту құрылымдары мен сызбаларын әзірлеу.
84. Қызметшілер лауазымдарының болжамды тізбесі: департамент директоры (орынбасар), менеджер (бас), маман (бас, жетекші).
8. Өкілдіктер
1-параграф. Шетелдік серіктес елдердегі өкілдіктер
85. Жұмыстардың болжамды құрамы.
Серіктес елдерге мұнай тасымалдаудың жылдық, тоқсандық және айлық кестелерін даярлау және келісуге қатысу. Бекітілген айлық, тоқсандық және жылдық мұнай тасымалдау кестелерінің орындалуын шұғыл бақылау. Тасымалданатын мұнай көлемдеріне айлық, тоқсандық және жылдық салыстырулар жүргізу. Ұйым қажеттігіне сатып алу жөнінде келісу үшін үлгілерді, жабдықтарды, арнайы техника мен материалдарды іздестіруді және іріктеуді іске асыру. Келіссөздерге қатысу. Әртүрлі ақпаратты жинақтау, алмасу және таратуды ұйымдастыру. Статистикалық және қаржы есептілігін құрастыру және бас ұйымға ұсыну.

86. Примерный перечень должностей: глава представительства (заместитель), менеджер (главный)*, специалист (главный), бухгалтер.
Приложение 1
к Типовым нормативам численности
руководителей, специалистов
и служащих организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
1. Руководство
Таблица 1
Наименование должностей
Норматив численности, единиц
Генеральный директор
1
Первый заместитель генерального директора
1
Заместитель генерального директора по производству *
1
Заместитель генерального директора по экономике и финансам *
1
Заместитель генерального директора по транспортировке *
1
Заместитель генерального директора по развитию *
1
Заместитель генерального директора по поддержке бизнеса *
1
Руководитель аппарата *
1
Исполнительный директор *
1
Финансовый директор *
1
*Должность руководителя вводится при стоимости основных фондов свыше 33,0 миллионов месячных расчетных показателей.
1. Аппарат при руководстве (для организаций с объемом транспортировки нефти и подачи воды свыше 10 миллионов тонн)
Таблица 2
Наименование должностей
Норматив численности, человек
Советник генерального директора
1
Советник генерального директора по безопасности
1
Советник генерального директора по связям с общественностью
1
Помощник генерального директора
1
Менеджер по гражданской обороне, чрезвычайным ситуациям и специальной части
1
2. Корпоративное управление (для акционерных обществ)
Таблица 3
Наименование должностей
Норматив численности, человек
Корпоративный секретарь
1
Главный менеджер
1
Менеджер
1
Референт - переводчик *
1
*Должность вводится при участии нерезидентов в совете директоров акционерного общества.
2. Административное обеспечение
Параграф 1. Охрана труда, обеспечение противоаварийной
работы, пожарная безопасность, охрана окружающей
среды и производственный контроль
Таблица 4
Списочная численность персонала организации, человек
До 750

86. Лауазымдардың болжамды тізбесі: өкілдік басшысы (орынбасар), менеджер (бас)*, маман (бас), бухгалтер
Мұнай тасымалдау мен су
жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшылары,
мамандары мен қызметшілері
санының типтік нормативтеріне
1-қосымша
1. Басшылық
1-параграф. Жалпы басшылық
1-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, бірлік
Бас директор
1
Бас директордың бірінші орынбасары
1
Бас директордың өндіріс жөніндегі орынбасары*
1
Бас директордың экономика және қаржы жөніндегі орынбасары*
1
Бас директордың тасымалдау жөніндегі орынбасары*
1
Бас директордың даму жөніндегі орынбасары*
1
Бас директордың бизнесті қолдау жөніндегі орынбасары*
1
Аппарат басшысы*
1
Атқарушы директор*
1
Қаржы директоры*
1
*Басшы лауазымы негізгі қорлар құны 33,00 миллион айлық есептік көрсеткіштерден жоғары жағдайда енгізіледі.
1. Басшылық жанындағы аппарат (мұнай тасымалдау және су жіберу көлемі
10 миллион тоннадан жоғары ұйымдар үшін)
2-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Бас директордың кеңесшісі
1
Бас директордың қауіпсіздік жөніндегі кеңесшісі
1
Бас директордың қоғаммен байланыс жөніндегі кеңесшісі
1
Бас директордың көмекшісі
1
АҚ, ТЖ және арнайы бөлім жөніндегі менеджер
1
2. Корпоративтік басқару (акционерлік қоғамдар үшін)
3-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, бірлік
Корпоративтік хатшы
1
Бас менеджер
1
Менеджер
1
Референт-аудармашы*
1
*Лауазым акционерлік қоғам директорлар кеңесіне бейрезиденттер қатысқан жағдайда енгізіледі.
2. Әкімшілік қамтамасыз ету
1-параграф. Еңбек қорғау, апатқа қарсы жұмысты, өрт қауіпсіздігін, қоршаған ортаны
қорғауды және өндірістік бақылауды қамтамасыз ету
4-кесте
Ұйым қызметкерлерінің тізімдік саны, адам
750-ге дейін

X1 – базовая списочная численность персонала организации, равная 500 человек;
Y1 – базовый объем транспортировки нефти и подачи воды, равный 5,0 миллионам тонн.
Параграф 5. Аудиторская работа
Таблица 8
Годовой объем транспортировки нефти и подачи воды, миллионов тонн
До 20
21 – 60
Свыше 61
Нормативы численности, единиц
1
2
3
Нормативы численности:
Н = 0,7(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,11 * Xn
где:
Xn – годовой объем транспортировки нефти и подачи воды, миллионов тонн;
X1 – базовый годовой объем транспортировки нефти и подачи воды, равный 10,00 миллионам тонн.
Параграф 6. Контроль и ревизия
Таблица 9
Годовой объем транспортировки нефти и подачи воды, миллионов тонн
До 20

X1 – 500 адамға тең ұйым қызметкерлерінің негізгі тізімдік саны;
Y1 – 5,0 миллион тоннаға тең мұнай тасымалдаудың және су жіберудің негізгі көлемі.
5-параграф. Аудиторлық жұмыс
8-кесте
Мұнай тасымалдаудың және су жіберудің жылдық көлемі, миллион тонна
20-ға дейін
21 – 60
61-ден жоғары
Сан нормативтері, бірлік
1
2
3
Сан нормативтері:
Н = 0,7(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,11 * Xn
мұнда:
Xn – мұнай тасымалдаудың және су жіберудің жылдық көлемі, миллион тонна;
X1 – 10,0 миллион тоннаға тең мұнай тасымалдаудың және су жіберудің негізгі жылдық көлемі.
6-параграф. Бақылау және ревизия
9-кесте
Мұнай тасымалдаудың және су жіберудің жылдық көлемі, миллион тонна
20-ға дейін

21 – 60
Свыше 61
Нормативы численности, единиц
1
2
3
Нормативы численности:
Н = 0,7(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,11 * Xn
где:
Xn – годовой объем транспортировки нефти и подачи воды, миллионов тонн;
X1 – базовый годовой объем транспортировки нефти и подачи воды, равный 10,00 миллионам тонн.
Параграф 7. Организация работы по связи с общественностью
(для организаций с объемом транспортировки нефти и
подачи воды свыше 20 миллионов тонн)
Нормативы численности:
Таблица 10
Наименование функции управления
Норматив численности, единиц
Организация работы по связи с общественностью
3
Параграф 8. Общее делопроизводство
Таблица 11
Списочная численность персонала центрального аппарата организации, человек
До 125
126-225
Свыше 226
Нормативы численности, единиц
2
3
4
Нормативы численности:
Н = 0,75(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,03 * Xn
где:
Xn – списочная численность персонала центрального аппарата организации, человек;
X1 – базовая списочная численность персонала центрального аппарата организации, равная 50 человек.
В нормативную численность, определенную по таблице, дополнительно включаются:
- секретарь исполнительного органа организации – 1 человек;
- секретарь – по 1 человеку, на приемную руководящих работников организации определенных согласно таблице 1.;
- переводчик английского языка – 1 человек;
При отсутствии подразделения по развитию государственного языка, численность переводчиков с государственного языка на русский и с русского языка на государственный определяется по таблице 13.

21 – 60
61-ден жоғары
Сан нормативтері, бірлік
1
2
3
Сан нормативтері:
Н = 0,7(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,11 * Xn
мұнда:
Xn – мұнай тасымалдаудың және су жіберудің жылдық көлемі, миллион тонна;
X1 – 10,0 миллион тоннаға тең мұнай тасымалдаудың және су жіберудің негізгі жылдық көлемі.
7-параграф. Қоғаммен байланыс жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
(мұнай тасымалдау және су жіберу көлемі 20 миллион тоннадан жоғары ұйымдар үшін)
Сан нормативтері:
10-кесте
Басқару жұмысының атауы
Сан нормативтері, бірлік
Қоғаммен байланыс жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
3
8-параграф. Жалпы іс жүргізу
11-кесте
Ұйымның орталық аппараты қызметкерлерінің тізімдік саны, адам
125-ке дейін
126 – 225
226-дан жоғары
Сан нормативтері, бірлік
2
3
4
Сан нормативтері:
Н = 0,75(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,03 * Xn
мұнда:
Xn – ұйымның орталық аппараты қызметкерлерінің тізімдік саны, адам;
X1 – 50 адамға тең ұйымның орталық аппараты қызметкерлерінің негізгі тізімдік саны.
Кесте бойынша анықталған нормативтік санға қосымша мыналар қосылады:
атқарушы орган хатшысы – 1 адам;
хатшы – ұйым басшысы қызметкерлерінің қабылдау бөлмелеріне 1-кестеге сай 1 адамнан;
ағылшын тілінің аудармашысы – 1 адам.
Мемлекеттік тілді дамыту құрылымы болмаса, орыс тілінен мемлекеттік тілге және мемлекеттік тілден орыс тіліне аудармашылар саны 13-кестеге сай анықталады.

Параграф 9. Развитие государственного языка
Таблица 12
Наименование функции управления
Норматив численности, человек
Развитие государственного языка
2
Нормативная численность специалистов по таблице 12 увеличивается в соответствии с таблицей 13.
Нормативы численности переводчиков с государственного языка на
русский и с русского языка на государственный, человек
на 1000 листов
(1 печатный лист 2000 печатных знаков)
Таблица 13
Группа сложности оригинала
I
II
III
Тексты по общим и специальным вопросам, лексический, стилистический состав и смысловое содержание которых не вызывает затруднений при переводе.
Тексты по специальным вопросам узкоотраслевого характера, а также тексты по многоотраслевой тематике, стилистический состав и смысловое содержание которых предусматривает использование имеющейся словарно-справочной литературы.
Тексты из новых областей знания, лексический, стилистический состав и смысловое содержание которых помимо использования имеющейся словарно-справочной литературы предусматривает подбор дополнительных материалов, раскрывающих толкование специфичных терминов и
Полный письменный перевод с государственного языка на русский и с русского языка на государственный

9-параграф. Мемлекеттік тілді дамыту
12-кесте
Басқару жұмысының атауы
Сан нормативтері, адам
Мемлекеттік тілді дамыту
2
12-кесте бойынша мамандардың нормативтік саны 13-кестеге сәйкес көбейеді.
Мемлекеттік тілден орыс тіліне және орыс тілінен мемлекеттік тілге
аудармашылар санының нормативтері, 1 000 бетке бір адам
(1 баспа бет 2 000 баспа таңба)
13-кесте
Түпнұсқаның күрделілік тобы
I
II
III
Лексикалық, стилистикалық құрамы және мағыналық мазмұны аудару кезінде қиындық тудырмайтын жалпы және арнайы мәселелер бойынша мәтіндер
Стилистикалық құрамы және мағыналық мазмұны сөздік-анықтамалық әдебиетті пайдалануды көздейтін тар салалық сипаттағы арнайы мәселелер бойынша мәтіндер, сондай-ақ көп салалық тақырыптағы мәтіндер
Лексикалық, стилистикалық құрамы және мағыналық мазмұны сөздік-анықтамалық әдебиетті пайдаланумен қатар, арнайы терминдердің түсінігін ашатын қосымша материалдарды іріктеуді және мамандардың кеңесін көздейтін білімнің жаңа салаларындағы мәтіндер
Мемлекеттік тілден орыс тіліне және орыс тілінен мемлекеттік тілге толық жазбаша аудару

Н = 0,75(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,0006 * Xn + 0,75(ln(Yn/Y1)/ln(2)) * 0,001 * Yn
где:
Xn – протяженность нефте- и водопроводов, километров;
Yn – списочная численность персонала организации, человек;
X1 – базовая протяженность нефте- и водопроводов, равная 500 километрам;
Y1 – базовая списочная численность персонала организации, равная 500 человек
Параграф 2. Управление интегрированной системой менеджмента
Нормативы численности:
Таблица 25
Списочная численность персонала центрального аппарата организации, человек
Норматив численности, человек
до 100
1
101 и более
3

Н = 0,75(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,0006 * Xn + 0,75(ln(Yn/Y1)/ln(2)) * 0,001 * Yn
мұнда:
Xn – мұнай және су құбырларының ұзындығы, километр;
Yn – ұйым қызметкерлерінің тізімдік саны, адам;
X1 – 500 километрге тең мұнай және су құбырларының негізгі ұзындығы.
Y1 – 500 адамға тең ұйым қызметкерлерінің базалық тізімдік саны.
2-параграф. Ықпалдастырылған менеджмент жүйесін басқару
Сан нормативтері:
25-кесте
Ұйымның орталық аппараты қызметкерлерінің тізімдік саны, адам
Сан нормативі, адам
100-ге дейін
1
101-ден және одан да көп
3

Xb – базовый суммарный годовой объем экспорта и импорта нефти со страной-партнером, равный 3,0 миллионам тонн.
В нормативную численность, определенную по таблице, дополнительно включаются: водитель – по 1 человеку на один технически исправный автомобиль, переводчик – 1 человек для представительств в странах, не являющихся членами Содружества независимых государств.
Приложение 2
к Типовым нормативам численности
руководителей, специалистов
и служащих организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
Пояснение к формулам линейно-логарифмической модели определения
нормативов численности руководителей, специалистов и служащих
Нормативы рассчитаны с применением линейно-логарифмической модели.
В основе этой модели лежит предположение, что при совершении повторяющихся действий продуктивность повышается неким постоянным и предсказуемым образом, каждый раз, когда объем работ удваивается.
Труд административно-управленческого персонала есть разновидность умственного труда связанного со сбором, систематизацией, обработкой информации и выработкой решений на основе собранной информации и накопленного опыта.
Эта модель, показывает, как с увеличением объема работ уменьшаются трудозатраты необходимые для выполнения единицы работ.
В нормативах модели представлены формулами, где норматив численности – Н.
Н = F(Xn) = A(ln(Xn/X1)/ln(2)) * B * Xn
где:
Xn – нормообразующий показатель.
1) Хn > 0;
2) X1 – минимальное значение, которое может принимать Хn. (Х1 – определенно для каждого нормообразующего показателя отдельно. Экономический смысл этого значения заключается в том, что оно является исходной точкой для определения нормативной численности.)
3) Хn > X1
Коэффициенты А и В рассчитаны для каждой функции управления отдельно с применением эконометрических методов.
Пример расчета нормативной численности специалистов по функции.
Организация работы по охране труда и окружающей среды, а также мобилизационной работы и работы по чрезвычайным ситуациям и гражданской обороне.
В нормативах приведена формула:
Н = 0,75(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,001 * Xn + 0,75(ln(Yn/Y1)/ln(2)) * 0,0017 * Yn
где:
Xn – протяженность нефте- и водопроводов, километров;
Yn – списочная численность персонала организации, человек;
X1 – базовая протяженность нефте- и водопроводов, равная 500 километрам;
Y1 – базовая списочная численность персонала организации, равная 500 человек
Определяем значения нормообразующих показателей Xn и Yn для конкретной трубопроводной организации:
1) протяженность нефте- и водопроводов, километров – 4852 километров;

Xb – 3,0 миллион тоннаға тең серіктес елмен мұнай экспорты мен импортының негізгі жиынтық жылдық көлемі.
Кесте бойынша анықталған нормативтік санға қосымша бір техникалық бүтін автомобильге 1 адамнан – жүргізуші, Тәуелсіз Мемлекеттердің Достастығының мүшесі болып табылмайтын өкілдіктер үшін 1 адам – аудармашы қосылады.
Мұнай тасымалдау мен су
жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшылары,
мамандары мен қызметшілері
санының типтік нормативтеріне
2-қосымша
Басшылар, мамандар және қызметшілер санының нормативтерін анықтаудың
желілік-логарифмдік үлгісінің формулаларына түсіндірмелер
Нормативтер желілік-логарифмдік үлгіні қолдану арқылы есептелген.
Осы үлгі негізіне қайталанатын іс-әрекетті жасаған кезде өнімділік жұмыс көлемі артатын әр кезде барынша тұрақты және болжамды үлгіде артады деген болжам жатыр.
Әкімшілік – басқару қызметкерлерінің еңбегі ақпаратты жинақтаумен, жүйелеумен, өңдеумен және жинақталған ақпарат пен жинақталған тәжірибе негізінде шешім шығарумен байланысты ой еңбегінің әр түрі болып табылады.
Бұл үлгі жұмыс көлемінің артуымен жұмыс бірлігін орындау үшін қажетті еңбек шығындары азаятындығын көрсетеді.
Нормативтерде үлгілер формулалармен көрсетілген, мұнда сан нормативі – Н.
Н = F(Xn) = A(ln(Xn/X1)/ln(2)) * B * Xn
мұнда:
Xn – норма түзетін көрсеткіш.
1) Хn > 0;
2) X1 – Хn. қабылдай алатын ең кіші мән (Х1 – әр норма түзетін көрсеткіш үшін жеке анықталған. Осы мағынаның экономикалық мәні ол нормативті санды анықтау үшін бастапқы нүкте болып табылатындығы).
3) Хn ? X1
А және В коэффициенттері басқарманың әр қызметі үшін эконометрикалық әдістерді қолдану арқылы жеке есептелген.
Қызметтер бойынша мамандардың сан нормативін есептеу мысалы.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша жұмыстарды, сондай-ақ ықшамдалған жұмыс және төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Нормативтерде мынадай формула берілген:
Н = 0,75(ln(Xn/X1)/ln(2)) * 0,001 * Xn + 0,75(ln(Yn/Y1)/ln(2)) * 0,0017 * Yn
мұнда:
Xn – мұнай және су құбырларының ұзындығы, километр;
Yn – ұйым қызметкерлерінің тізімдік саны, адам;
X1 – 500 километрге тең мұнай және су құбырының негізгі ұзындығы;
Y1 – 500 адамға тең ұйым қызметкерлерінің негізгі тізімдік саны.
Нақты құбыр компаниясы үшін Xn және Yn норма түзетін көрсеткіштер мәнін анықтаймыз:
1) мұнай және су құбырының ұзындығы, километр – 4852 километр;

2) списочная численность персонала организации, человек – 3160 человек
Вносим значения нормообразующих показателей в формулу:
Н = 0,75(ln(4852/500)/ln(2)) * 0,001 * 4852 + 0,75(ln(3160/500)/ln(2)) * 0,0017 * 3160
а) ln(4852/500)/ln(2) = 2,27/0,69 = 3,29
ln(3160/500)/ln(2) = 1,84/0,69 = 2,67
ln – натуральный логарифм. Для определения значения логарифма от 4852/500 необходимо воспользоваться приложением Excel Microsoft office. В ячейку листа Excel вводится следующие выражение: «=LN(4852/500)». Для логарифма от 2: «=LN(2)».
б) 0,75(ln(4852/500)/ln(2)) = 0,753,29 = 0,39
0,75(ln(3160/500)/ln(2)) = 0,752,67 = 0,46
В ячейку листа Excel вводится следующее выражение: «=0,75^3,29»; «=0,75^2,67».
в) Н = 0,39 * 0,001 * 4852 + 0,46 * 0,0017 * 3160 = 1,88 + 2,49 = 4,37 4 единиц
Нормативная численность специалистов по функции: Организация работы по охране труда и окружающей среды, а также мобилизационной работы и работы по чрезвычайным ситуациям и гражданской обороне составляет 4 единицы.
г) если организация является совместным предприятием, с участием иностранного капитала к рассчитанной норме применяется коэффициент 1,2, учитывающий численность иностранных специалистов.
4,37 * 1,2 = 5,24 5 единиц
При расчете нормативной численности при помощи формул также необходимо принимать во внимание условия, оговоренные в общей части в  пунктах 8 и 11 настоящих нормативов.
Утверждены
приказом Министра нефти и газа
Республики Казахстан
от 11 июня 2014 года № 107
Типовые нормативы
численности промышленно-производственного персонала
организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие типовые нормативы численности промышленно-производственного персонала организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды (далее – нормативы) предназначены для определения численности персонала, занятого управлением, эксплуатацией, обслуживанием, ремонтом оборудования и сооружений организаций, осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды.
2. Нормативы предусматривают необходимую численность персонала рабочих, руководителей, специалистов и служащих для выполнения в соответствии с правилами технической эксплуатации объектов трубопроводного транспорта, единой системой организации работ по безопасности и охране труда, защиты окружающей среды, производственной санитарии и производственными инструкциями всего комплекса эксплуатационных и ремонтных работ согласно приложению 1 к настоящим нормативам.
3. В основу разработки нормативов численности положены:
1) «Типовые нормативы численности промышленно-производственного персонала организаций (предприятий, компаний), осуществляющих транспортировку нефти и подачу воды», согласованные Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года и утвержденные Министерством нефти и газа Республики Казахстан (от 28 декабря 2010 г. № 396);

2) ұйым қызметкерлерінің тізімдік саны, адам – 3160 адам.
Норма түзетін көрсеткіштер мәндерін формулаға енгіземіз:
Н = 0,75(ln(4852/500)/ln(2)) * 0,001 * 4852 + 0,75(ln(3160/500)/ln(2)) * 0,0017 * 3160
а) ln(4852/500)/ln(2) = 2,27/0,69 = 3,29
ln(3160/500)/ln(2) = 1,84/0,69 = 2,67
ln – табиғи логарифм. 4852/500-ден логарифм мәнін анықтау үшін Excel Microsoft office қосымшасын пайдалану керек. Excel бетінің ұяшығына мына теңдеуді саламыз: "=LN(4852/500)". 2-ден логарифм үшін: "=LN(2)".
б) 0,75(ln(4852/500)/ln(2)) = 0,753,29 = 0,39
0,75(ln(3160/500)/ln(2)) = 0,752,67 = 0,46
Excel бетінің ұяшығына мына теңдеу енгізіледі: "=0,75^3,29"; "=0,75^2,67".
В) Н = 0,39 * 0,001 * 4852 + 0,46 * 0,0017 * 3160 = 1,88 + 2,49 = 4,37 ? 4 бірлік.
Қызметтер бойынша сан нормативі: Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша жұмысты, сондай-ақ ықшамдалған жұмысты және төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс бойынша жұмыстарды ұйымдастыру 4 бірлікті құрайды.
г) егер ұйым шетелдік капитал қатысқан бірлескен кәсіпорын болса, есептелген нормаға шетелдік мамандар санын ескеретін 1,2 коэффициенті қолданылады.
4,37 * 1,2 = 5,24 ? 5 бірлік.
Ескертпе. Сан нормативін формулалар көмегімен есептеген жағдайда, 8 және
11-тармақтарының жалпы бөлігінде ескертілген шарттарды назарға алу керек.
Қазақстан Республикасы
Мұнай және газ министрінің
201 жылғы 11 маусымдағы
№ 107 бұйрығымен
бекітілді
Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдарының
өнеркәсіптік-өндірістік персоналы санының
типтік нормативтері
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдарының өнеркәсіптік-өндірістік персоналы санының типтік нормативтері (бұдан әрі – нормативтер) мұнай тасымалдау мен су жіберуді жүзеге асыратын ұйым жабдықтары мен құрылыстарын басқарумен, пайдаланумен, қызмет көрсетумен, жөндеумен айналысатын қызметкерлер санын анықтауға арналған.
2. Нормативтер осы нормативтерге 1-қосымшаға сай құбыр көлігінің нысандарын техникалық пайдалану қағидаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың бірыңғай жүйесін, өндірістік санитария және пайдалану мен жөндеу жұмыстары барлық кешенінің өндірістік нұсқаулықтарына сәйкес пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау үшін жұмысшылардың, басшылардың, мамандардың және қызметшілердің қажетті санын қарастырады.
3. Сан нормативтерін әзірлеу негізіне:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігімен 2010 жылғы 7 желтоқсанда келісілген және Қазақстан Республикасының Мұнай және газ министрлігі бекіткен (2010 жылғы
28 желтоқсандағы № 396) "Мұнай тасымалдауды және су жіберуді жүзеге асыратын ұйымдар (кәсіпорындар, компаниялар) өнеркәсіптік-өндірістік қызметкерлері санының типтік нормативтері";

2) отчетные данные о численности персонала организации и объемы выполняемых работ по каждой функции;
3) количественные значения факторов, влияющих на численность;
4) технические характеристики объектов и оборудования;
5) данные результатов анализа организации труда, производства и использования рабочего времени при обслуживании объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций;
6) технические расчеты.
4. Нормативы установлены для наиболее распространенных условий выполнения работ с соблюдением соответствующих норм и правил.
5. Нормативы рассчитываются по нормативам в целом по организации. Первый руководитель организации распределяет эту численность по структурным подразделениям с учетом фактического их состава, закрепленных за ними функций, оборудования и устройств.
Если по настоящим нормативам на рабочем месте предусмотрено одно количество исполнителей, а по требованиям по безопасности и охране труда должна быть большая численность рабочих, устанавливается численность, предусмотренная требованиями по безопасности и охране труда.
В случае если оборудование или объект обслуживаются меньшим числом рабочих или обслуживается большее количество оборудования, чем предусмотрено настоящими нормативами и при этом заданные объемы работ выполняются без нарушения охраны труда и технологии процессов, то сохраняется фактическая численность рабочих.
6. Пределы числовых показателей, используемых при расчете нормативов численности, в которых указано «до», следует понимать включительно. Примерный перечень основных показателей для определения численности управлений и подразделений нефтепроводного транспорта приведен в приложении 2 к настоящим нормативам.
7. Округлению до целого числа подлежит только суммарная численность по организации отдельно рабочих и суммарная численность руководителей и специалистов.
8. Нормативы устанавливают среднегодовую списочную численность персонала с учетом:
1) затрат времени на подготовительно-заключительную работу, отдых, личные надобности и обслуживание рабочего места;
2) затрат времени на проезд до места производства работ, оперативную подготовку персонала;
3) среднегодового полезного фонда рабочего времени.
9. Нормативы списочной численности в основном приведены на 3-х сменный режим работы, кроме случаев, оговоренных в пояснениях к таблицам.
10. При непрерывных производствах для определения списочной численности используется коэффициент перехода от явочной численности к списочной. Для этой цели норматив явочной численности умножается на соответствующий объем работ, на число смен обслуживания, а затем на коэффициент, определяющий переход от явочной к списочной численности, и принимается коэффициент К = 1,6 для работы в условиях непрерывного производства и коэффициент 1,15 для односменного производства.

2) ұйым қызметкерлерінің саны туралы есептік деректер мен әр қызмет бойынша орындалатын жұмыс көлемдері;
3) санға әсер ететін факторлардың мөлшерлік мәні;
4) нысандар мен жабдықтардың техникалық сипаттамалары;
5) мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына қызмет көрсету кезінде еңбекті, өндірісті ұйымдастыруды, жұмыс уақытын пайдалануды талдау нәтижелерінің деректері;
6) техникалық есептер алынды.
4. Қызметкерлердің сан нормативтері тиісті нормалар мен қағидаларды сақтай отырып, жұмыстарды орындаудың барынша кең тараған шарттары үшін белгіленген.
5. Қызметкерлердің сан нормативтері тұтас алғанда ұйым нормативтері бойынша есептеледі. Ұйымның бірінші басшысы осы санды құрылымдық бөлімшелер бойынша олардың нақты құрамын, оларға бекітілген жабдықтарды, қызметтерді және құрылғыларды есепке алып таратады.
Егер осы нормативтер бойынша жұмыс орнында орындаушылардың бір саны қарастырылған, ал еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары бойынша жұмысшылардың көп саны қарастырылған болса, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарымен көзделген сан белгіленеді.
Егер жабдыққа немесе саны кем нысанға жұмысшылар қызмет көрсеткен немесе осы нормативтермен көзделген санына қарамастан одан астам жабдыққа қызмет көрсетілген жағдайда және бұл ретте тапсырылған жұмыс көлемі еңбекті қорғау мен үдерістер технологиясы бұзылмай орындалса, онда жұмысшылардың нақты саны сақталады.
6. "Дейін" деп көрсетілген сан нормативтерін есептеу кезінде пайдаланылатын сан көрсеткіштерінің шектері қоса алынады деп түсіну керек. Мұнай құбыры көлігі басқармаларының және бөлімшелерінің санын анықтау үшін негізгі көрсеткіштердің болжамды тізбесі осы нормативтерге
2-қосымшада келтірілген.
7. Тұтас санға дейін дөңгелектеуге ұйым бойынша жеке жұмысшылардың жиынтық саны және басшылар мен мамандар жиынтық саны ғана жатады.
8. Нормативтер мыналарды есепке алып қызметкерлердің орташа жылдық тізімдік санын белгілейді:
1) дайындық-қорытынды жұмысқа, демалысқа, жеке қажеттіліктерге және жұмыс орнына қызмет көрсетуге жұмсалатын уақыт шығыны;
2) жұмыс жүргізетін орынға дейін жол жүруге, қызметшінің жедел дайындығына кететін уақыт шығыны;
3) жұмыс уақытының орташа жылдық пайдалы қоры.
9. Тізімдік сан нормативтері кестелерге ескертпелерде сөз болған жағдайлардан басқа, негізінен жұмыстың 3 ауысымдық режиміне келтірілген.
10. Үздіксіз өндіріс жағдайында тізімдік санды анықтау үшін жұмысқа келетіндер санынан тізімдік санға өту коэффициенті пайдаланылады. Осы мақсат үшін жұмысқа келетіндер санының нормативі жұмыстың сәйкес көлеміне, қызмет көрсетудің ауысым санына, содан кейін жұмысқа келетіндер санынан тізімдік санға өтуді анықтайтын коэффициентке көбейтіледі және үздіксіз өндіріс жағдайындағы жұмыс үшін К = 1,6 коэффициенті мен бір ауысымдық өндіріс үшін 1,15 коэффициенті қабылданады.

11. Нормативы численности промышленно-производственного персонала для рабочих, занятых ремонтом технологического, энергетического оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и телемеханики, средств электрохимической защиты, линий электропередачи, подстанций и нефтеперекачивающих станций представлены в 26-33 пунктах настоящих нормативов.
12. При обслуживании линейной производственно-диспетчерской станции, нефтеперекачивающей станции, станции подогрева нефти, нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), аварийно-восстановительных пунктов вахтовым методом организации труда предусмотренная численность специалистов удваивается.
13. Нормативная численность персонала рассчитывается только по тем комплексам сооружений, которые фактически эксплуатируются организацией.
14. Численность работников ведомственной сторожевой и пожарной охраны, численность которой определяется расчетным путем, исходя из утвержденного акта по объектам филиалов с установлением мест дислокации постов и режима их работы. При этом на каждый пост, исходя из режима работы, принимается численность:
1) при 24-ти часовом четырех сменном графике работы – 4,8 человек;
2) при 16-ти часовом двух сменном графике работы – 3 человека;
3) при 12-ти часовом двух сменном графике работы – 2 человека;
4) при 8-ми часовом односменном графике работы – 1,5 человека;
Численность руководителей пожарно-сторожевой охраны устанавливается в зависимости от численности охраны до 70 человек – 5 человек, свыше 70 человек – 6 человек.
15. Численность по обслуживанию находящегося на балансе автомобильного транспорта и специальной техники, водительским составом и машинистами рассчитывается согласно данным бухгалтерского отчета исходя из количества технически исправных автомобилей и специальной техники по одному человеку на каждую единицу транспорта и специальную технику, по 2,45 человек на автотранспорт и специальную технику, обслуживающих нефтеперекачивающие станции и другие объекты, работающие по вахтовому методу организации труда и на специальную технику (экскаватор, автокран, передвижной насосный агрегат, цементировочный агрегат, передвижная депарафинизированная установка) для аварийно-восстановительных пунктов и по 5 человек на автомобиль (в том числе пожарный) являющийся дежурным и осуществляющим перевозку оперативного персонала филиалов. Персонал по выполнению всех ремонтных работ (слесарь по ремонту автомобилей, электрогазосварщик, аккумуляторщик, вулканизаторщик и другие) определяется из расчета 1 человека на 7 единиц автотранспорта и других механизмов и 1 человек на 4 единицы тракторов и тракторов с навесным оборудованием (трактора, бульдозеры, экскаваторы всех типов, трубоукладчики, автомобильные краны, автогидроподъемники и телескопические вышки, погрузчики вилочные и ковшовые, гусеничные тягачи и автомобильные тягачи 30 тонн и более, скреперы, грейдеры). Таблица коэффициентов для определения количества приведенных автомобилей приведена в приложении 5 к настоящим нормативам.

11. Технологиялық, энергетикалық жабдықты, бақылау-өлшеу құралдарын, автоматика және телемеханика құралдарын, электрохимиялық қорғану құралдарын, электрберу жүйелері, қосалқы стансалар мен мұнай айдау стансаларын жөндеумен айналысатын жұмысшылар үшін өнеркәсіптік-өндірістік персоналының сан нормативтері 26-33-тармақтарда берілген.
12. Желілік өндірістік-диспетчерлік стансаларға, мұнай айдау стансларына, мұнай қыздыру стансаларына, мұнай құю эстакадаларына (мұнай құю пункттеріне), апаттық-қалпына келтіру пункттеріне еңбекті ұйымдастырудың вахталық әдісімен қызмет көрсетуі кезінде көзделген мамандар саны екі еселенеді.
13. Қызметкерлердің нормативтік саны ұйым нақты пайдаланатын құрылыстар кешендері бойынша ғана есептеледі.
14. Постылардың орналасқан жері мен олардың жұмыс режимін белгілеп, филиалдар нысандары бойынша бекітілген актіні басшылыққа ала отырып есептеу жолымен саны айқындалатын ведомстволық күзет және өрттен қорғау қызметкерлерінің саны. Бұл жағдайда әр постыға жұмыс режимін басшылыққа ала отырып, мынадай сан қабылданады:
1) жұмыс кестесі 24 сағаттық төрт ауысымдық жағдайда – 4,8 адам;
2) жұмыс кестесі 16 сағаттық екі ауысымдық жағдайда – 3 адам;
3) жұмыс кестесі 12 сағаттық екі ауысымдық жағдайда – 2 адам;
4) жұмыс кестесі 8 сағаттық бір ауысымдық жағдайда – 1,5 адам.
Өрт-күзет қорғау басшыларының саны күзет санына қарай белгіленеді:
70 адамға дейін – 5 адам, 70 адамнан жоғары – 6 адам.
15. Баланыста тұрған автомобиль көлігіне және арнайы техникаға қызмет көрсету бойынша саны, жүргізуші құрамы мен машинистерді қоса алғанда, техникалық жарамды автомобильдердің және арнайы техникалардың санын басшылыққа ала отырып, көліктің әр бірлігіне және арнайы техникаға бір адамнан, мұнай айдау стансаларына және өзге нысандарға қызмет көрсететін автокөлікке және арнайы техникаға және апаттық қалпына келтіру пункттері үшін арнайы техникаға (экскаватор, автошығыран, жылжымалы сорап агрегаты, цементтеуші агрегат, жылжымалы парафиннен айыратын қондырғы) еңбекті ұйымдастырудың вахталық әдісімен жұмыс істейтін 2,45 адамнан және еңбекті ұйымдастырудың вахталық әдісі бойынша жұмыс істейтін және
2 адамнан және кезекші болып табылатын әрі филиалдардың жедел қызметкерлерін тасымалдауды жүзеге асыратын автомобильге (оның ішінде өрттік) 5 адамнан бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкес есептеледі. Барлық жөндеу жұмыстарын орындау жөніндегі қызметкерлер (автомобильдерді жөндейтін слесарі, электр-газбен дәнекерлеуші, аккумуляторшы, күйдіріп жабыстырушы және басқалары) автокөліктің және өзге механизмдердің 7 бірлігіне 1 адам және тракторлар мен аспалы жабдықты (тракторлар, бульдозерлер, барлық типтегі экскаваторлар, құбыр төсегіштер, автомобиль шығырандары, авто гидро көтергіштер және телескоптық мұнаралар, айырлы және ожаулы тиегіштер, шынжыр табанды тартқыштар мен 30 тонна және одан жоғары жүкті автомобильдік тартқыштар, скреперлер, грейдерлер) тракторлардың 4 бірлігіне 1 адам есебінен шығып анықталады. Көрсетілген автомобильдер санын анықтауға арналған коэффициенттер кестесі осы нормативтерге 5-қосымшада келтірілген.

16. Численность рабочих, занятых обслуживанием котельных и тепловых сетей, выполняющих эксплуатационные и ремонтные работы на линиях электропередачи и подстанциях (таблица 15, параграф 4 главы 2 приложения 1 к настоящим нормативам), рассчитываются приведенными нормативами, а также при необходимости детализации расчетов используются действующие в Республике Казахстан нормативы численности.
Численность уборщиков производственных помещений, а также по обслуживанию учебного комбината рассчитываются на основе действующих в Республике Казахстан нормативов численности и нормативных правовых актов в области образования.
17. Наименования профессий рабочих и должностей служащих в настоящих нормативах приведены в соответствии с Едиными тарифно-квалификационными справочниками работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 201-ө-м.
18. Методика расчета коэффициента перехода от явочной численности к списочной.
К нормативам численности в условиях непрерывного производства (работы производятся в выходные и праздничные дни), рассчитанным по годовым затратам труда применяется коэффициент:
К
=
Т
_________
Т-А
где: Т – время обслуживания оборудования (производства работ) в год, равное 365 дням;
А – количество дней невыходов на работу, приходящихся в среднем на одного рабочего:
А=О+Р+Б+Г+Мл+В
где:
О – число дней отпуска очередного и дополнительного (учебныеза вредные условия, стаж работы и другие), предусмотренных законом, кроме отпусков, предоставляемых без сохранения заработной платы. Определяется на основании приказа по предприятию;
Р – число дней отпуска в связи с беременностью и родами. Определяется на основе листов нетрудоспособности;
Б – число дней болезни. Определяется аналогично Р;
Г – число дней выполнения государственных и общественных обязанностей (посещение военного комиссариата, участие в соревнованиях, сельскохозяйственных работах и другие). Определяется по отчетным данным за истекший год;
Мл – число не проработанных дней кормящими матерями и подростками (за исключением учеников, численность которых настоящими нормативами не определяется) в связи с сокращением продолжительности рабочего дня;
В – число выходных дней (субботы и воскресенья).
Если на предприятии количество дней невыходов (значения для «А») определяется с учетом субботних дней, значение «А» корректируется коэффициентом 0,83. Итоговая сумма невыходов делится на всю среднесписочную численность рабочих по предприятию (цеху), а не на число рабочих, которые имели невыходы.
Пример: расчета коэффициента для нормативов численности в условиях непрерывного производства, рассчитанных по годовым затратам труда:
Т = 365;

16. Қазандық және жылу желілеріне қызмет көрсетумен айналысушы, электр тарату желілерінде және қосалқы стансаларда (осы нормативтердің
1-қосымшасының 2-бөлімінің 4-параграфы, 15-кестесі), пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындаушы жұмысшылар саны келтірілген нормативтермен есептеледі, сондай-ақ қажет болса есептерді нақтылауда Қазақстан Республикасында қолданыстағы сан нормативтері мен нормативтік құқықтық актілер пайдаланылады.
Өндірістік үй-жайларды тазалаушылар, сондай-ақ оқу комбинатына қызмет көрсетушілер саны да Қазақстан Республикасында қолданыстағы сан нормативтері мен нормативтік құқықтық актілер негізінде есептеледі.
17. Осы нормативтердегі жұмысшылар кәсібі мен қызметкерлер лауазымдарының атаулары Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы №201-ө-м бұйрығымен бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы және Басшылар, мамандар мен өзге қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес келтірілген.
18. Келушілер санынан тізімдік санға өту коэффициентін есептеу әдістемесі.
Еңбектің жылдық шығындары бойынша есептелген үздіксіз өндіріс жағдайында (жұмыстар демалыс және мерекелік күндері жүргізіледі) сан нормативтеріне коэффициент қолданылады:
мұнда: Т – жылына 365 күнге тең жабдыққа қызмет көрсету (жұмыс жүргізу) уақыты;
А – орташа түрде бір жұмыскерге келетін жұмысқа шықпаған күндер саны:
мұнда:
О – еңбекақысы сақталмай берілетін демалыстардан басқа заңмен қарастырылған кезекті және қосымша (оқу, зиянды шарттар үшін, жұмыс өтілі және басқа) демалыс күндерінің саны кәсіпорын бойынша бұйрық негізінде анықталады;
Р – жүктілік пен бала тууға байланысты демалыс күндерінің саны. Еңбекке жарамсыз парағы негізінде анықталады;
Б – сырқаттанған күндерінің саны. Р ұқсас анықталады;
Г – мемлекеттік және қоғамдық міндеттемелерді орындау күні (әскери комиссариатқа бару, жарыстарға, ауыл шаруашылық жұмыстарына қатысу және тағы басқа). Өткен жылдың есептік деректері бойынша анықталады;
Мл – жұмыс күнінің ұзақтығымен байланысты бала емізетін және жасөспірімдердің жұмыс істемеген күндерінің саны (саны осы нормативтермен анықталмайтын оқушылардан басқа);
В – Демалыс күндерінің саны (сенбі және жексенбі).
Егер кәсіпорында жұмысқа шықпайтын күндер саны ("А" үшін мәні) сенбі күндері ескеріліп анықталса, "А" мәні 0,83 коэффициентіне түзетіледі. Шықпаған күндердің жиынтық сомасы демалысқа шықпаған жұмысшылар санына емес, кәсіпорын (цех) бойынша жұмысшылардың барлық орташа тізімдік санына бөлінеді.
Мысалы: еңбектің жылдық шығындары бойынша есептелген үздіксіз өндіріс жағдайында сан нормативтері үшін коэффициенттерді есептеу:
Т = 365;

А = О + Р + Б + Г + Мл + В = 136,7;
О = 24;
Р = 0,2;
Б = 8,3;
Г = 0,1;
Мл = 0,1;
В = 104;
К
=
365
___________
365 - 136,7
= 1,6
К нормативам численности в условиях прерывного производства применяется коэффициент:
К
=
Т1
_________
Т11
где:
Т1 – время обслуживания оборудования (производства работ) в год, равное 251 дням (365 без 103 выходных и 11 праздничных);
А1 – количество дней невыходов на работу одного рабочего.
А1=О+Р+Б+Г+Мл
где значения те же, что и в формуле для непрерывного производства.
Пример: расчета коэффициента для условий прерывного производства:
Т1 = 251;
А1 = О + Р + Б + Г + Мл = 32,7
К
=
251
___________
251 - 32,7
= 1,15
Таким образом, если норматив явочной численности – 1 человек в смену, то при трехсменной работе и коэффициенте перехода 1,6 нормативная списочная численность составит 5 человек (1х3х1,6), при нормативе явочной численности 0,5 человека в смену нормативная списочная численность составит:
0,5 х 3 х 1,6 = 2,4; т.е. 2 человек.
Раздел 2. Организация труда
19. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций, ремонтом технологического, энергетического оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и телемеханики, средств электрохимзащиты, линий электропередачи и подстанций рассчитаны на организацию труда и производства, характерную для большинства предприятий и организаций по транспортировке нефти, газа и воды.
20. В обслуживание и ремонт объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций входят: нефтеперекачивающие станции, депрессаторные, антитурбулентные и ингибиторные установки, наливные насосные станции, рабочие резервуары, приемо-сдаточные пункты, наливные и сливные эстакады и причалы, железнодорожные пути, пункты подогрева парафинистой нефти, установки по переработке нефтешлама, котельные, участки по очистке балластных и промканализационных вод, магистральные трубопроводы и сооружения, стационарные дизельные электростанции, водонасосные станции, очистные сооружения водопровода и канализации, сооружения для хранения и запаса воды, газораспределительные пункты (станции) и другие.
21. Работы выполняются рабочими соответствующей квалификации согласно Единым тарифно-квалификационным справочникам работ и профессий рабочих.
Форма организации труда рабочих, занятых обслуживанием и ремонтом оборудования объектов – индивидуальная и бригадная (специализированные или комплексные бригады).
Численный и профессионально-квалификационный состав бригад (звеньев) устанавливается в зависимости от объема и состава выполняемых работ с целью обеспечения равномерной и полной загрузки всех членов бригады с учетом совмещения профессий.

А = О + Р + Б + Г + Мл + В = 136,7;
О = 24;
Р = 0,2;
Б = 8,3;
Г = 0,1;
Мл = 0,1;
В = 104;
Үздіксіз өндіріс жағдайында сан нормативтеріне коэффициент қолданылады:
мұнда:
Т1 – 251 күнге тең (103 демалыс және 11 мерекелік күнсіз 365) жылына жабдықтарға қызмет көрсету (жұмыс жасау) уақыты;
А1 – бір жұмысшының жұмысқа шықпаған күн саны.
мұнда үздіксіз өндіріс үшін арналған формуладағыдай мәндер бірдей.
Мысалы: үздіксіз өндіріс жағдайы үшін коэффициентті есептеу:
Т1 = 251;
А1 = О + Р + Б + Г + Мл = 32,7
Осы үлгімен, егер келушілер санының нормативі – ауысымда 1 адам болса, онда үш ауысымды жұмыс және 1,6 өтпе коэффициенті жағдайда нормативтік тізімдік сан 5 адамды құрайды (1х3х1,6), келушілер санының нормативі 0,5 адам жағдайында ауысымда нормативтік тізімдік сан мынаны құрайды:
0,5 х 3 х 1,6 = 2,4; яғни 2 адам.
2-бөлім. Еңбекті ұйымдастыру
19. Мұнай айдау және су айдау нысандарына қызмет көрсетумен, технологиялық, энергетикалық жабдықты, бақылау-өлшеу құралдарын, автоматика және телемеханика құралдарын, электрхимиялық қорғану құралдарын, электр беру жүйелерін және қосалқы стансаларды жөндеумен айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері мұнай, газ және суды тасымалдау бойынша кәсіпорындар мен ұйымдарға тән еңбек және өндірісті ұйымдастыруға есептелген.
20. Мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына қызмет көрсету және жөндеуге мыналар кіреді: мұнай айдау стансалары, сығымдауды жеңілдеткіштер, турбуленттікке қарсы және ингибиторлық қондырғылар, құятын сорап стансалары, жұмыс істеп тұрған сұйыққоймалар, қабылдау-тапсыру пункттері, құю және қотару эстакадалары мен айлақтары, темір жолдар, парафинді мұнайды қыздыру пункттері, мұнай қойыртпағын өңдеу қондырғылары, қазандықтар, балластты және өнеркәсіптік кәріз суларды тазарту учаскелері, магистральдық құбырлар мен құрылыстар, орнықты дизель электр стансалары, су сорап стансалары, су құбыры мен кәріздің тазарту құрылғылары, су сақтау және жинақтауға арналған құрылыстар, газ тарату пункттері (стансалары) және басқалары.
21. Жұмыстарды Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сай тиісті біліктілігі бар жұмыскерлер орындайды.
Нысан жабдықтарына күтім жасау және жөндеумен айналысатын жұмыскерлер еңбегін ұйымдастыру нысаны – жеке және бригадалық (мамандандырылған немесе кешенді бригадалар).
Бригадалардың (буындардың) сан және кәсіби-біліктілік құрамы, кәсіптердің қоса атқарылуы ескеріліп, бригаданың барлық мүшесін бірқалыпты және толық жүктеуді қамтамасыз ету мақсатында орындалатын жұмыс көлемі мен құрамына байланысты белгіленеді.
Пайдалану және жөндеу персоналы Техникалық пайдалану қағидасына және Құрылыс нормалары мен қағидалары, Қазақстан Республикасының

Эксплуатационный и ремонтный персонал выполняет в соответствии с правилами технической эксплуатации, строительными нормами и правилами, Правилами пожарной безопасности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1682, производственными, должностными и рабочими инструкциями по профессиям весь комплекс работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования и трубопроводов. Примерная трудоемкость мероприятий по техническому обслуживанию и ремонту линейной части магистральных нефтепроводов, пролегающих в обычных условиях, приведена в приложении 4 к настоящим нормативам.
22. Функции технического обслуживания и ремонта объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций распределяются между структурными подразделениями предприятия следующим образом:
1) техническое обслуживание и текущий ремонт производятся персоналом эксплуатационных участков;
2) капитальный ремонт – персоналом ремонтного подразделения или подрядными организациями с привлечением персонала эксплуатационных подразделений.
Все работы по техническому обслуживанию и ремонту, диагностированию оборудования выполняются с применением машин, механизмов, средств малой механизации, такелажной оснастки и средств защиты и безопасности персонала.
Выезд эксплуатационного и ремонтного персонала на магистральный трубопровод при необходимости осуществляется на специальной автомашине, оснащенной электромеханическим оборудованием для откачки воды и вентилирования камер, выполнения электросварочных работ, комплектом инструментов и приспособлений и имеющей отапливаемый и вентилируемый кузов для отдыха персонала во время перерывов в работе на трассе. Для связи с диспетчером автомашина оборудуется радиостанцией или мобильным телефоном.
При обходе (объезде) трубопроводов персонал должен иметь переносной ящик со слесарным инструментом, крючок для открывания люков камер, ключ для открывания внутренних люков камер, ограждения для установки их у открытых камер, газоанализатор.
23. Работы по обслуживанию объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций охваченные настоящими нормативами численности предусматривают следующие организационно-технические условия.
Рабочие при приеме смены осматривают работающее и резервное оборудование, проверяют состояние контрольно-измерительных приборов и автоматики, телемеханики, системы диспетчерского контроля и управления SCADA, средства пожаротушения и газозащиты, инструмента и наличие мелких запасных деталей и вспомогательных материалов, знакомятся с записями и распоряжениями по работе с момента своего последнего дежурства, с изменениями в схемах.
Рабочий, обслуживающий данный объект, в течение смены немедленно докладывает начальнику или другому старшему по должности обо всех переключениях в системе и неполадках в работе.
За час до окончания смены рабочие осматривают оборудование и подготавливают его и рабочие места к сдаче очередной смене. О приеме и сдаче смены старшие по объекту расписываются в журнале.
Участки должны быть оснащены оборудованием: стеллажами и шкафами для хранения и складирования приборов, инструментов, приспособления, материалов, имеют подвод электроэнергии, сжатого воздуха для применения механизированного и специального инструмента.
Рабочие места закрепляются за исполнителями и оснащаются необходимым комплектом инструментов, необходимой оргоснасткой, обеспечивающей благоприятные условия труда и соответствующей характеру выполняемой работы.
В производственных помещениях и на рабочих местах поддерживаются надлежащие санитарно-гигиенические и эстетические условия труда.
Участки оснащены средствами связи.
Производственный инструктаж, выдача нарядов или нормированных заданий на выполняемую работу, а также необходимой документации производится до начала работы начальником участка, мастером или бригадиром.
Функции руководителей, специалистов и служащих регламентируются Положением о структурном подразделении и должностными инструкциями.
Функции работников структурных подразделений осуществляются с использованием автоматизированной системы SAP R/3, электронной почтовой связи «Microsoft Outlook», Лотус, SCADA и другими программными продуктами на базе персональных компьютеров, связанных между собой локальными информационно-вычислительными сетями.

2011 жылғы 30 желтоқсандағы №1682 қаулысымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидасына сәйкес кәсіптер бойынша өндірістік, лауазымдық және жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес жабдықтар мен құбырларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының бүкіл кешенін орындайды. Әдеттегі жағдайларда тартылған магистральдық мұнай құбырлары желілік бөлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу іс-шараларының болжамды еңбек ауқымы осы нормативтерге 4-қосымшада көрсетілген.
22. Мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу қызметтері кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасында мынадай түрде бөлінеді:
1) техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуді пайдалану учаскелерінің қызметшілері жүргізеді;
2) күрделі жөндеуді жөндеу бөлімшесінің қызметкері немесе мердігер ұйымдар пайдалану бөлімшелерінің қызметкерлерін тарта отырып жүргізеді.
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, диагностикалау бойынша барлық жұмыс машиналарын, механизмдерін, шағын механизация құралдарын, арба жабдықтары мен қызметшілерді қорғау және қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдарын қолданып орындалады.
Магистральдық құбырға пайдалану және жөндеу қызметшілерінің шығуы қажет жағдайда суды айдау және камераларды желдету, электр дәнекерлеу жұмыстарын орындауға арналған электрмеханикалық жабдықпен, аспаптар мен керек-жарақтар жинағымен жабдықталған және трассада жұмыс кезінде үзілістер уақытында қызметкерлер демалуы үшін жылытылатын және желдетілетін шанағы бар арнайы машинада жүзеге асырылады. Диспетчермен байланыста болу үшін автомашина радиостансамен немесе ұялы телефонмен жабдықталады.
Құбырларды тексеріп шығуы (қарап шығуы) жағдайында қызметшілерде слесарлық саймандар, камера жүктесіктерін ашуға арналған ілгек, камералардың ішкі жүктесіктерін ашуға арналған кілт, оларды ашық камера жанында орнатуға арналған қоршаулар, газ талдағыштар салынған тасымалданатын жәшік болуы керек.
23. Осы сан нормативтерімен қамтылған мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына қызмет көрсету бойынша жұмыстар мынадай ұйымдастыру-техникалық шарттарды қарастырады.
Жұмыскерлер ауысымды қабылдау кезінде жұмыс істеп тұрған және резервтік жабдықты қарап шығады, бақылау-өлшеу құралдарының және автоматика, телемеханика, SCADA, өрт сөндіру және газдан қорғау құралдарын, аспаптардың жай-күйін және ұсақ қосалқы бөлшектердің және көмекші материалдардың болуын тексереді, өзінің соңғы кезекшілік еткен сәтінен бастап жұмыс бойынша жазбалармен және өкімдермен, схемалардағы өзгерістермен танысады.
Осы нысанға қызмет көрсететін жұмыскер ауысым ішінде тез арада басшыға немесе басқа да лауазымы бойынша үлкеніне жүйедегі барлық ауыстырулар мен жұмыстағы ақауларды бірден баяндайды.
Ауысым аяқталардан бір сағат бұрын жұмыскерлер жабдықтарды қарап шығады және оны мен жұмыс орындарын кезекті ауысымға тапсыруға дайындайды. Ауысымды қабылдау және тапсыру туралы нысан бойынша аға қызметкерлер журналға қол қояды.
Учаскелер мынадай жабдықтармен: құралдар, аспаптар, керек-жарақтар, материалдар сақтауға және жинауға арналған сөрелермен және шкафтармен жабдықталуы; электр энергиясы, механикаландырылған және арнайы аспапты қолдануға арналған сығымдалған ауа келіп тұратын тармағы болады.
Жұмыс орындары орындаушыларға бекітіледі және қажетті аспап жинағымен, қолайлы еңбек шарттарын қамтамасыз ететін және орындалатын жұмыс сипатына сәйкес қажетті ұйымдастыру жарақтарымен жабдықталады.
Өндірістік үй-жайлар мен жұмыс орындарында тиісті санитарлық-гигиеналық және эстетикалық еңбек шарттары сақталады.
Учаскелер байланыс құралдарымен жабдықталады.
Өндірістік нұсқаулық, орындалатын жұмысқа нарядтар мен нормаланған тапсырмаларды, сондай-ақ қажетті құжаттаманы жұмыс басталғанға дейін учаске бастығы, шебер немесе бригадир береді.
Басшылар, мамандар мен қызметшілер міндеті Құрылымдық бөлімше туралы ереже және лауазымдық нұсқаулықтармен регламенттеледі.
Құрылымдық бөлімше жұмыскерлерінің міндеті SAP R/3 автоматтандырылған жүйесін, "Microsoft Outlook" электрондық почта байланысын, Лотус, SCADA және өзара жергілікті ақпараттық-есептеу желілерімен байланысқан жеке компьютерлер негізінде өзге бағдарламалық өнімдерді қолданып жүзеге асырылады.

24. Организационно-техническими условиями, принятыми в настоящих нормативах, предусматриваются:
1) рациональная организация рабочих мест;
2) своевременное получение работниками необходимой информации, консультации, инструктажа;
3) соблюдение рационального режима рабочего времени и времени отдыха;
4) обеспечение установленных санитарных норм.
Рабочие места работников оборудуются компьютерным столом (с приставкой), обеспечивающим удобное размещение на нем оргтехники и предметов труда, а в ящиках стола – хранение соответствующих документов и канцелярских принадлежностей.
Раздел 3. Нормативная часть
1. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием
объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций
25. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций приведены в таблицах 1-34 приложения 1 к настоящим нормативам.
2. Нормативы численности рабочих, занятых ремонтом
технологического, энергетического оборудования,
контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и
телемеханики, средств электрохимической защиты
Параграф 1. Ремонт и обслуживание технологического оборудования
26. Техническое обслуживание, текущий ремонт, капитальный ремонт технического оборудования насосных станций, пунктов подогрева нефти, вспомогательных систем, запорной арматуры, вентиляционных, электронагревательных установок, компрессоров, котлов и котельно-вспомогательного оборудования, трубопроводов тепловодоснабжения, газоснабжения и канализации, систем измерения количества нефти, турбопоршневых установок, металлорежущих станков, кузнечно-прессового оборудования, грузоподъемного оборудования, резервуаров и газового оборудования с обслуживанием вспомогательного оборудования инструмента, механизмов и приспособлений, агрегатов и трансформаторов для производства электросварочных работ, пневмо- и электроинструмента, применяемых при ремонте.
27. Наименование профессий: слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, слесарь-инструментальщик, слесарь механосборочных работ, слесарь по ремонту и обслуживанию промышленной вентиляции и отопления, слесарь-ремонтник, слесарь аварийно-восстановительных работ (слесарь по обслуживанию теплосетей, водовода и канализации), электрогазосварщик, станочники всех наименований, зуборезчик, балансировщик деталей и узлов, кузнец, слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям, слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования, прессовщик-вулканизаторщик, стропальщик, подсобный рабочий и другие.

24. Жинақта қабылданған ұйымдастыру-техникалық шарттармен:
1) жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру,
2) жұмыскерлердің қажетті ақпаратты, кеңесті, нұсқаулықты уақтылы алуы;
3) жұмыс уақытының және демалыс уақытының ұтымды режимін сақтау;
4) белгіленген санитарлық нормалардың қамтамасыз етуіне қол жеткізу көзделеді.
Жұмыскерлердің жұмыс орындары онда ұйымдастыру техникасын және еңбек заттарын қолайлы орналасуын, ал үстел жәшіктерінде – тиісті құжаттар мен кеңсе жабдықтарының сақталуын қамтамасыз ететін компьютер үсучаскеен (жалғаспамен) жабдықталады.
3-бөлім. Нормативтік бөлік
1. Мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына қызмет көрсететін
жұмысшылардың сан нормативтері
25. Мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы нормативтерге
1-қосымшаның 1-34-кестелерінде көрсетілген.
2. Технологиялық, энергетикалық жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын,
автоматика және телемеханика құралдарын, электр-химиялық қорғану құралдарын
жөндейтін жұмысшылардың
сан нормативтері
1-параграф. Технологиялық жабдықтарды жөндеу және оған
қызмет көрсету
26. Сораптау стансаларына, мұнай қыздыру пункттеріне, қосалқы жүйелерге, ілмек арматураларға, желдеткіш, электр қыздыру қондырғыларына, сығымдағыштарға, қазандықтар мен қазандық-көмекші жабдықтарға, жылу-сумен қамтамасыз ету, газбен қамтамасыз ету және кәріз құбырларына, мұнай мөлшерін өлшеу жүйелеріне, құбыр піспекті қондырғыларға, металл кесетін станоктарға, темірсоғатын-баспақ жабдықтарына, жүк көтергіш жабдықтарға, сайманның қосымша жабдықтарына қызмет көрсете отырып, сұйыққоймалар мен газ жабдықтарына, электр пісіру жұмыстарын жүргізуге арналған тетіктер мен керек-жарақтарға, агрегаттар мен трансформаторларға, пневма- және электр сайманына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, күрделі жөндеу.
27. Кәсіп атауы: технологиялық қондырғыларды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі слесарі, жөндеуші слесарі, механикалық құрастырушы жұмыстарының слесарі, өнеркәсіптік желдету және жылытуды жөндеу және оған қызмет көрсету слесарі, жөндеуші слесарі, апаттық-қалпына келтіру жұмыстары слесарі (жылу желілеріне, суағызғыларға және кәрізге қызмет көрсету жөніндегі слесарі), электр-газбен дәнекерлеуші, барлық атаудағы станокта жұмыс істеушілер, тісті кескіш, бөлшектер мен буындарды теңдестіруші, темір ұстасы, такелаж және жүк қармауыш айлабұйымдар жөніндегі слесарі, газ жабдықтарын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі слесарі, сығымдаушы-ыспажамаушы, матаушы, қосалқы көмекші жұмысшы және басқалары.

Параграф 2. Ремонт и обслуживание электротехнического
и энергетического оборудования
28. Техническое обслуживание и ремонт электродвигателей, силовых трансформаторов, высоковольтных аппаратов и конденсаторных установок, высоковольтных линий и заземляющих устройств, электрических аппаратов напряжением до 1000 вольт, аккумуляторных батарей, электросварочного оборудования, устройств релейной защиты, электроавтоматики и цепей вторичной коммутации. С обслуживанием вспомогательного оборудования инструмента, механизмов и приспособлений, агрегатов и трансформаторов для производства электросварочных работ, пневмо- и электроинструмента, применяемых при ремонте.
29. Наименование профессии: электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Параграф 3. Ремонт и обслуживание средств автоматики,
телемеханики и контрольно-измерительных приборов
30. Техническое обслуживание и ремонт средств автоматики и контрольно-измерительных приборов, внешний осмотр аппаратуры и приборов, очистка их от грязи и пыли, включение прибора или аппаратуры в схему с целью проверки их работоспособности, выявление и устранение мелких неисправностей (подтяжка болтов, замена выводов, подкраска корпуса), вскрытие прибора и промывка деталей, устранение дефектов (обрыв сопротивлений, обмоток), балансировка подвижной системы и сборка прибора, проверки прибора на электрическую прочность, проверки хода подвижной части при включении прибора к источнику регулирования напряжения, проверка точности по шкале (градуировка) и регулирование прибора, отпайка и снятие подвижной системы, припайка растяжек, замена изношенных деталей и сборка прибора, проверка по всем пределам и схемам, участие в проверке защит технологического оборудования.
31. Наименование профессии: слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике.
Параграф 4. Техническое обслуживание и ремонт средств
электрохимической защиты
32. Техническое обслуживание средств электрохимзащиты, осмотр линий электроснабжения, средств станций катодной защиты и контрольно-измерительных колонок и анодных заземлителей, снятие показаний тока и напряжения станций катодной защиты и станций дренажной защиты, регулировка защитного потенциала в точке дренажа станций катодной защиты, зачистка контактов, проверка состояния аккумуляторов, устройств сигнализации (при телеконтроле работ станций катодной защиты), измерение разности потенциалов «труба-земля» в точке дренажа станций дренажной защиты, прямой и обратной проводимости вентиля, проверка состояния и чистка контактных соединений в дренажной цепи и в месте подсоединения к дросселю, регулировка механической системы контактора, проверка устройств сигнализации, проверка и регулировка системы грозозащиты станций катодной защиты, проверка ведения журнала по эксплуатации средств электрохимзащиты линейным обходчиком-ремонтником.

2-параграф. Электртехникалық және энергетикалық жабдықтарды жөндеу
және оған қызмет көрсету
28. Электр қозғағыштарға, күш беретін трансформаторларына, жоғары вольтті аппараттар мен конденсаторлы қондырғыларға, жоғары вольтті желілер мен жерге тұйықтаушы құрылғыларға, кернеуі 1000 вольтті электр аппараттарына, аккумулятор батарейлеріне, электр мен дәнекерлеу жабдықтарына, релелік қорғану құрылғыларына, электр автоматика мен қайталама коммутация тізбектеріне техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу. Электрмен дәнекерлеу, жөндеу кезінде қолданылатын пневматикалық және электр аспаптарының жұмыстарын жүргізуге құрал-сайманның, механизмдер мен айлабұйымдардың қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету.
29. Кәсіп атауы: электр жабдықтарын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер.
3-параграф. Автоматика, телемеханика құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарын
жөндеу және оған қызмет көрсету
30. Автоматика құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу, аппаратуралар мен аспаптарды сыртқы қарап шығу, оларды ластан және шаңнан тазарту; аспаптың немесе аппаратураның жұмыс қабілетін тексеру үшін оларды схемаға қосу, ұсақ ақауларды анықтау және жою (бұрандаларды қатайту, шығу жолдарын ауыстыру, корпусты бояу), құралды ашу және бөлшектерін шаю, ақауларды жою (кедергілерді, ораманы үзу), жылжымалы жүйені теңдестіру және құралды жинау; құралды электр төзімділікке тексеру, аспапты кернеуді реттеу көзіне қосу кезінде жылжымалы бөлігінің жүрісін тексеру; аспапты шкала бойынша дәлдікке тексеру (мөлшерлеу) және реттеу, жылжымалы жүйені босату және ағытып алу кермелерді дәнекерлеу, тозған бөлшектерді ауыстыру және құралды жинақтау; барлық шектер мен сызбалар бойынша тексеру; технологиялық жабдықты қорғауды тексеруге қатысу.
31. Кәсіп атауы: бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі слесарі.
4-параграф. Электрхимиялық қорғану құралдарына техникалық қызмет
көрсету және жөндеу
32. Электр химиялық қорғаныш құралдарына техникалық қызмет көрсету, электрмен жабдықтау желілерін, катодтық қорғаныш стансасы құралдары мен бақылау-өлшеу бағаналарын және анодтық жерге тұйықтаушыларды қарап шығу; катодтық қорғаныш стансасы және кәрізді қорғаныш стансасының ток пен кернеу көрсеткіштерін алу; катодтық қорғаныш стансасы кәріздік нүктесінде қорғану әлеуетін реттеу; байланыстарды тазарту; аккумуляторлар қалпын, дабыл беру құрылғыларды (катодтық қорғаныш стансасы жұмысын телебақылау кезінде) тексеру; катодтық қорғаныш стансасы сорғы нүктесінде "құбыр-жер" әлеуеті айырмашылығын, бұранданың тікелей және кері өткізгіштігін өлшеу; сораптау тізбегінің байланыс қосылыстарын және дроссельге қосылу орнында қалпын тексеру және тазарту; байланыстырғыштың механикалық жүйесін реттеу; дабыл құрылғыларын тексеру; катодтық қорғаныш стансасы жай қорғағыш жүйесін тексеру және реттеу; желілік қараушы-жөндеушінің электр химиялық қорғаныш құралдарын пайдалану журналын жүргізуді тексеруі.

33. Наименование профессии: электромонтер по ремонту и обслуживанию средств электрохимзащиты и высоковольтных линий.
3. Нормативы численности руководителей, специалистов и
служащих аппаратов управлений филиалов
Параграф 1. Общее руководство
34. Рекомендуемые должности: директор, главный инженер, заместитель директора: по товарно-транспортным операциям, по капитальному ремонту и капитальному строительству, по экономике и финансам, заместитель директора по общим вопросам, исполнительный директор по информационным технологиям и другие.
Параграф 2. Оперативное управление производством
35.Товарно-транспортный отдел.
Рекомендуемые должности: начальник отдела, заместитель начальника отдела, ведущий инженер (инженер) по качеству, ведущий инженер (инженер) по балансу и учету нефти.
36. Отдел по учету и подачи воды.
Рекомендуемые должности: начальник отдела, ведущий инженер (инженер) по качеству, ведущий инженер (инженер) по учету воды.
Параграф 3. Эксплуатация магистральных нефтепроводов и водоводов
37. Рекомендуемые должности: начальник отдела, заместитель начальника отдела, ведущий инженер, инженер: по линейной части, по резервуарному парку, по печам подогрева, по сварке, по зданиям и сооружениям.
Параграф 4. Охрана окружающей среды
38. Рекомендуемые должности: главный специалист – эколог, ведущий инженер (инженер) по экологии.
Параграф 5. Механоремонтное обслуживание, эксплуатация технологического транспорта и специальной техники
39. Рекомендуемые должности: главный механик, заместитель начальника отдела, ведущий инженер по ремонту и диагностике, инженер – механик (инженер) и другие.
Параграф 6. Энергоремонтное обслуживание
40. Рекомендуемые должности: главный специалист – энергетик, заместитель начальника отдела, ведущий инженер (инженер) – энергетик, диспетчер по энергоснабжению и другие.
Параграф 7. Технологическая связь
41. Рекомендуемые должности: начальник службы, ведущий инженер по связи, инженер по связи и другие.
Параграф 8. Автоматизация производственных процессов
42. Рекомендуемые должности: Начальник отдела, заместитель начальника отдела, ведущий инженер (инженер) по автоматизированным системам управления производством и другие.
Параграф 9. Метрологическое обслуживание
43. Рекомендуемые должности: главный специалист – метролог, ведущий инженер (инженер) по метрологии.
Параграф 10. Новая техника, рационализация, стандартизация
44. Рекомендуемые должности: начальник отдела, ведущий инженер (инженер) по научно-технической информации, патентной и изобретательской работе, внедрению новой техники, специалист по стандартизации, специалист по технической политике, нормированию материально-технических ресурсов и другие.

33. Кәсіп атауы: Электр химиялық қорғаныш құралдары және жоғары вольтті желі құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету электр монтері.
3. Филиалдарды басқару аппараттарының басшыларының, мамандары мен
қызметшілерінің сан нормативтері
1-параграф. Жалпы басшылық
34. Ұсынылатын лауазымдар: директор, бас инженер, директордың орынбасары: тауар-көлік операциялары жөніндегі, күрделі жөндеу және күрделі құрылыс жөніндегі, экономика және қаржы жөніндегі, директордың жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары, ақпараттық технологиялар жөніндегі атқарушы директор және басқалары.
2-параграф. Өндірісті жедел басқару
35. Тауар-көлік бөлімі.
Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, сапа жөніндегі жетекші инженер (инженер), мұнай теңгерімі және есепке алу жөніндегі жетекші инженер (инженер).
36. Суды есепке алу және жіберу бөлімі.
Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, сапа жөніндегі жетекші инженер (инженер), суды есепке алу жөніндегі жетекші инженер (инженер).
3-параграф. Магистральдық мұнай құбырлары мен су құбырын пайдалану
37. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, жетекші инженер: желілік бөлік жөніндегі, сұйыққойма паркі жөніндегі, қыздыру пештері жөніндегі, дәнекерлеу жөніндегі, ғимараттар мен құрылыстар жөніндегі инженер.
4-параграф. Қоршаған ортаны қорғау
38. Ұсынылатын лауазымдар: бас маман – эколог, экология жөніндегі жетекші инженер (инженер).
5-параграф. Механика жөндеу қызметі, технологиялық көлікті және арнайы
техниканы пайдалану
39. Ұсынылатын лауазымдар: бас механик, бөлім бастығының орынбасары, жөндеу және диагностика жөніндегі жетекші инженер, инженер-механик (инженер) және басқалары.
6-параграф. Энергетикалық жөндеу қызметі
40. Ұсынылатын лауазымдар: бас маман – энергетик, бөлім бастығының орынбасары, жетекші инженер (инженер) – энергетик, энергиямен жабдықтау жөніндегі диспетчер және басқалары.
7-параграф. Технологиялық байланыс
41. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, байланыс жөніндегі жетекші инженер, байланыс инженері және басқалары.
8-параграф. Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
42. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, өндірісті басқару автоматтандырылған жүйелері жөніндегі жетекші инженер (инженер) және басқалары.
9-параграф. Метрологиялық қызмет көрсету
43. Ұсынылатын лауазымдар: бас маман – метролог, метрология жөніндегі жетекші инженер (инженер).
10-параграф. Жаңа техника, рационализациялау, стандарттау
44. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, ғылыми-техникалық ақпарат, патенттік және өнертапқыштық жұмысы, жаңа техниканы енгізу, стандарттау жөніндегі жетекші инженер (инженер), техникалық саясат, материалдық-техникалық ресурстарды нормалау жөніндегі маман және басқалары.

Параграф 11. Управление рисками и интегрированная система менеджмента
45. Рекомендуемые должности: главный специалист (инженер) по интегрированной системе менеджмента, специалист по рискам и интегрированной системе менеджмента и другие.
Параграф 12. Технологическое обслуживание производства
46. Рекомендуемые должности: главный специалист – технолог, заместитель главного специалиста – технолога, ведущий инженер (инженер) технолог и другие.
Параграф 13. Капитальное строительство и капитальный ремонт
47. Рекомендуемые должности: заместитель главного инженера по капитальному строительству и капитальному ремонту, начальник отдела, заместитель начальника отдела, ведущий инженер (инженер) по техническому надзору, по качеству и приемке строительно-монтажных работ и другие.
Параграф 14. Гигиена и промышленная санитария
48. Рекомендуемые должности: начальник отдела, ведущий специалист (специалист), специалист по гигиене и промышленной санитарии.
Параграф 15. Материально-техническое обеспечение и комплектация оборудованием
49. Рекомендуемые должности: начальник отдела, заместитель начальника отдела, ведущий инженер, инженер по комплектации оборудования и материалов, старший товаровед, товаровед, экономист по материально-техническому снабжению, таможенный декларант и другие.
Параграф 16. Планирование, экономический анализ и
тарифное регулирование
50. Рекомендуемые должности: начальник отдела, заместитель начальника отдела, ведущий экономист (экономист) по планированию, ведущий экономист (экономист) по анализу, начальник сектора тарифного регулирования, ведущий экономист (экономист) по тарифному регулированию, ведущий экономист (экономист) по раздельному учету.
Параграф 17. Организация труда, заработной платы
и нормирования труда
51. Рекомендуемые должности: начальник отдела, ведущий инженер (инженер) по организации и нормированию труда, экономист по труду.
Параграф 18. Бухгалтерский учет
52. Рекомендуемые должности: главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера, ведущий бухгалтер (бухгалтер), кассир и другие.
Параграф 19. Финансовая деятельность
53. Рекомендуемые должности: начальник отдела, ведущий экономист (экономист) по финансовой работе и другие.
Параграф 20. Отдел контрактов
54. Рекомендуемые должности: начальник отдела, ведущий специалист (специалист по организации и проведению государственных закупок) и другие.
Параграф 21. Комплектование, подготовка кадров и социальное развитие
55. Рекомендуемые должности: начальник отдела, инженер по подготовке кадров, специалист по кадрам, специалист по социальному развитию и другие.

11-параграф. Тәуекелдерді басқару және интеграцияланған
менеджмент жүйесі
45. Ұсынылатын лауазымдар: интеграцияланған менеджмент жүйесі жөніндегі бас маман (инженер), тәуекелдер және интеграцияланған менеджмент жүйесі жөніндегі маман және басқалары.
12-параграф. Өндіріске технологиялық қызмет көрсету
46. Ұсынылатын лауазымдар: бас маман – технолог, бас маман – технологтың орынбасары, жетекші инженер (инженер) технолог және басқалары.
13-параграф. Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу
47. Ұсынылатын лауазымдар: бас инженердің күрделі құрылыс және күрделі жөндеу жөніндегі орынбасары, бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, техникалық қадағалау жөніндегі, құрылыс-құрастыру жұмыстарының сапасы және қабылдау жөніндегі жетекші инженер (инженер) және басқалары.
14-параграф. Гигиена және өндірістік санитария
48. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, гигиена және өндірістік санитария жөніндегі жетекші маман (маман).
15-параграф. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтармен
комплектациялау
49. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, жабдықтар мен материалдарды комплектациялау жөніндегі жетекші инженер, инженер, аға тауармаманы, тауармаманы, материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист, кедендік декларант және басқалары.
16-параграф. Жоспарлау, экономикалық талдау және тарифтік реттеу
50. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, жоспарлау жөніндегі жетекші экономист (экономист), талдау жөніндегі жетекші экономист (экономист), тарифтік реттеу секторының бастығы, тарифтік реттеу жөніндегі жетекші экономист (экономист), жеке есептеу жөніндегі жетекші экономист (экономист).
17-параграф. Еңбек, жалақы және еңбекті нормалауды ұйымдастыру
51. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі жетекші инженер (инженер), еңбек жөніндегі экономист.
18-параграф. Бухгалтерлік есеп
52. Ұсынылатын лауазымдар: бас бухгалтер, бас бухгалтердің орынбасары, жетекші бухгалтер (бухгалтер), кассир және басқалары.
19-параграф. Қаржы қызметі
53. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, қаржы жұмысы жөніндегі жетекші экономист (экономист) және басқалары.
20-параграф. Келісімшарттар бөлімі
54. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, жетекші маман (мемлекеттік сатып алуларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі маман) және басқалары.
21-параграф. Кадрларды жасақтау, даярлау және әлеуметтік дамыту
55. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, кадрлар даярлау жөніндегі инженер, кадрлар жөніндегі маман, әлеуметтік дамыту жөніндегі маман және басқалары.

Параграф 22. Правовая деятельность
56. Рекомендуемые должности: начальник отдела (руководитель службы), ведущий юрисконсульт, юрисконсульт и другие.
Параграф 23. Гражданская оборона, чрезвычайные
ситуации и специальные работы
57. Рекомендуемые должности: ведущий специалист (специалист) по гражданской обороне, чрезвычайным ситуациям, инспектор и другие.
Параграф 24. Защита собственности
58. Рекомендуемые должности: главный, ведущий специалист (специалист) по защите собственности.
Параграф 25. Развитие государственного языка
59. Рекомендуемые должности: главный (ведущий) специалист (переводчик).
Параграф 26. Делопроизводство
60. Рекомендуемые должности: начальник канцелярии, специалист технической библиотеки, архивариус, старший специалист (специалист) по контролю за исполнением поручений, делопроизводитель и другие.
Параграф 27. Хозяйственное обслуживание
61. Рекомендуемые должности: начальник административно-хозяйственного отдела, специалист и другие.
Параграф 28. Пресс-служба
62. Рекомендуемые должности: специалист по связи с общественностью и другие.
4. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих нефтепроводных, водопроводных управлений
Параграф 1. Аппарат управления
63. Общее руководство.
Рекомендуемые должности: начальник управления, главный инженер, заместитель начальник управления и другие.
64. Эксплуатация магистральных нефтепроводов и водопроводов.
Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по эксплуатации нефте - и водопроводов (резервуарных парков, пунктов подогрева нефти), технолог, инженер по подводно-техническим работам, аварийным работам, инженер по эксплуатации зданий и сооружений и другие.
65. Охрана окружающей среды.
Рекомендуемые должности: ведущий инженер (инженер) по экологии.
66. Механоремонтное обслуживание, эксплуатация технологического транспорта и специальной техники.
Рекомендуемые должности: главный механик, инженер по ремонту, инженер по эксплуатации автотранспорта, инженер по ремонту автотранспорта и другие.
67. Энергоремонтное обслуживание.
Рекомендуемые должности: главный энергетик, инженер-энергетик, техник по учету энергоснабжения и другие.
68. Автоматизация производственных процессов.
Рекомендуемые должности: начальник службы, ведущий инженер (инженер) по автоматизированным системам управления производством и другие.
69. Метрологическое обслуживание.
Рекомендуемые должности: начальник службы метрологии, инженер по метрологии и другие.
70. Новая техника, рационализация и стандартизация.
Рекомендуемые должности: инженер по научно-технической информации, патентной и изобретательской работе, внедрению новой техники, инженер по стандартизации, специалист по рискам и интегрированной системе менеджмента и другие.

22-параграф. Құқықтық қызмет
56. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы (қызмет жетекшісі), жетекші заң кеңесшісі, заң кеңесшісі және басқалары.
23-параграф. Азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар және арнайы жұмыстар
57. Ұсынылатын лауазымдар: азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар жөніндегі жетекші маман (маман), инспектор және басқалары.
24-параграф. Меншікті қорғау
58. Ұсынылатын лауазымдар: меншікті қорғау жөніндегі бас, жетекші маман (маман).
25-параграф. Мемлекеттік тілді дамыту
59. Ұсынылатын лауазымдар: бас (жетекші) маман (аудармашы).
26-параграф. Іс жүргізу
60. Ұсынылатын лауазымдар: кеңсе бастығы, техникалық кітапхана маманы, мұрағатшы, тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі аға маман (маман), іс жүргізуші және басқалары.
27-параграф. Шаруашылық қызмет көрсету
61. Ұсынылатын лауазымдар: әкімшілік-шаруашылық бөлімінің бастығы, маман және басқалары.
28-параграф. Баспасөз қызметі
62. Ұсынылатын лауазымдар: жұртшылық әлеуметпен байланыс жөніндегі маман және басқалары.
4. Мұнай құбыры, су құбыры басқармаларының басшылары, мамандары мен
қызметшілерінің сан нормативтері
1-параграф. Басқару аппараты
63. Жалпы басшылық.
Ұсынылатын лауазымдар: басқарма бастығы, бас инженер, басқарма бастығының орынбасары және басқалары.
64. Магистральдық мұнай құбырлары мен су құбырларын пайдалану.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, мұнай және су құбырларын пайдалану жөніндегі инженер (сұйыққойма паркі, мұнай жылыту учаскесі), технолог, суасты-техникалық жұмыстар, апаттық жұмыстар, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі инженер және басқалары.
65. Қоршаған ортаны қорғау.
Ұсынылатын лауазымдар: экология жөніндегі жетекші инженер (инженер).
66. Механикалық жөндеу қызметін көрсету, технологиялық көлік пен арнайы техниканы пайдалану.
Ұсынылатын лауазымдар: бас механик, жөндеу жөніндегі инженер, автокөлікті пайдалану жөніндегі инженер, автокөлікті жөндеу жөніндегі инженер және басқалары.
67. Энергетикалық жөндеу қызметін көрсету.
Ұсынылатын лауазымдар: бас энергетик, инженер-энергетик, энергиямен жабдықтауды есепке алу жөніндегі техник және басқалары.
68. Өндірістік үдерістерді автоматтандыру.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері жөніндегі инженер және басқалары.
69. Метрологиялық қызмет көрсету.
Ұсынылатын лауазымдар: метрология қызметінің бастығы, метрология жөніндегі инженер және басқалары.
70. Жаңа техника, рационализациялау, стандарттау.
Ұсынылатын лауазымдар: ғылыми-техникалық ақпарат, патенттік және өнертапқыштық жұмысы, жаңа техниканы енгізу жөніндегі инженер, стандарттау жөніндегі инженер, тәуекелдер және интеграцияланған менеджмент жүйесі жөніндегі маман және басқалары.

71. Охрана труда и пожарная безопасность.
Рекомендуемые должности: главный технический руководитель-начальник отдела, инженер, инженер по пожарной безопасности.
72. Производственный контроль.
Рекомендуемые должности: ведущий инженер (инженер) по производственному контролю (надзору).
73. Гигиена и промышленная санитария.
Рекомендуемые должности: специалист по гигиене и промышленной санитарии.
74. Капитальное строительство и капитальный ремонт.
Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по техническому надзору и другие.
75. Материально-техническое обеспечение и комплектация оборудованием.
Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по комплектации, экономист по материально-техническому снабжению, старший товаровед (товаровед), заведующий центральным складом (складом), экспедитор и другие.
76. Планирование и экономический анализ.
Рекомендуемые должности: начальник службы, экономист по планированию и другие.
77. Организация труда, заработной платы и нормирование труда.
Рекомендуемые должности: начальник службы, ведущий экономист (экономист) по труду, ведущий инженер (инженер) по нормированию труда и другие.
78. Бухгалтерский учет и финансовая деятельность.
Рекомендуемые должности: главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера, специалист (бухгалтер) по налогам, бухгалтер, старший кассир, кассир и другие.
79. Комплектование, подготовка кадров и социальное развитие.
Рекомендуемые должности: начальник службы, заместитель начальника, специалист, старший инспектор (инспектор) по кадрам и другие.
80. Делопроизводство и хозяйственное обслуживание.
Рекомендуемые должности: руководитель службы, заведующий: хозяйством, канцелярией, старший инспектор (инспектор) по контролю за исполнением поручений, делопроизводитель, инспектор, переводчик и другие.
81. Оперативное управление производством.
Товарно-транспортная служба.
Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по качеству, старший диспетчер, диспетчер и другие.
Служба по учету и подачи воды.
Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по учету, инженер по качеству и другие.
82. Правовая деятельность.
Рекомендуемые должности: ведущий юрисконсульт, юрисконсульт.
83. Гражданская оборона, чрезвычайные ситуации и специальные работы.
Рекомендуемые должности: инженер по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, инспектор по специальным работам и другие.
84. Развитие государственного языка.
Рекомендуемые должности: специалист (переводчик).
Параграф 2. Линейные производственно-диспетчерские и
самостоятельные нефтеперекачивающие и нефтеналивные станции

71. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі.
Ұсынылатын лауазымдар: бас техникалық жетекші – бөлім бастығы, өрт қауіпсіздігі жөніндегі инженер.
72. Өндірістік бақылау.
Ұсынылатын лауазымдар: өндірістік бақылау (қадағалау) жөніндегі жетекші инженер (инженер).
73. Гигиена және өндірістік санитария.
Ұсынылатын лауазымдар: Гигиена және өндірістік санитария бойынша маман.
74. Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, техникалық қадағалау жөніндегі инженер және басқалары.
75. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтармен комплектациялау.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, комплектациялау бойынша инженер, материалдық-техникалық жабдықтау бойынша экономист, аға тауармаманы (тауармаманы), орталық қойма (қойма) меңгерушісі, экспедитор және басқалары.
76. Жоспарлау және экономикалық талдау.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, жоспарлау жөніндегі экономист және басқалары.
77. Еңбекті, жалақы және еңбекті нормалауды ұйымдастыру.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, еңбек бойынша жетекші экономист (экономист), еңбекті нормалау бойынша жетекші инженер (инженер) және басқалары.
78. Бухгалтерлік есеп және қаржы қызметі.
Ұсынылатын лауазымдар: бас бухгалтер, бас бухгалтердің орынбасары, салық жөніндегі маман (бухгалтер), аға кассир, кассир және басқалары.
79. Жасақтау, кадрларды даярлау және әлеуметтік дамыту.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, бастықтың орынбасары, кадрлар жөніндегі маман, аға инспектор (инспектор) және басқалары.
80. Іс жүргізу және шаруашылық қызмет көрсету.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет жетекшісі, шаруашылық, кеңсе меңгерушісі, тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі аға инспектор (инспектор), іс жүргізуші, инспектор, аудармашы және басқалары.
81. Өндірісті жедел басқару.
Тауар-көлік қызметі.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, сапа жөніндегі инженер, аға диспетчер, диспетчер және басқалары.
Суды есепке алу және жіберу жөніндегі қызмет.
Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, есепке алу жөніндегі инженер, сапа жөніндегі инженер және басқалары.
82. Құқықтық қызмет.
Ұсынылатын лауазымдар: жетекші заң кеңесшісі, заң кеңесшісі.
83. Азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар және арнайы жұмыстар.
Ұсынылатын лауазымдар: азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, арнайы жұмыстар бойынша инспектор және басқалары.
84. Мемлекеттік тілді дамыту.
Ұсынылатын лауазымдар: маман (аудармашы).
2-параграф. Желілік өндірістік-диспетчерлік және дербес мұнай айдайтын
және мұнай құятын стансалар

85. Руководство и специалисты.
86. Комплектование кадров, делопроизводство.
Рекомендуемые должности: инспектор по кадрам, делопроизводитель-переводчик.
87. Бухгалтерский учет.
Рекомендуемые должности: бухгалтер, кассир.
88. Хозяйственное обслуживание.
Рекомендуемые должности: заведующий хозяйством.
89. Ремонт железнодорожных путей и коммуникаций.
Рекомендуемые должности: мастер выправительных и путевых работ.
Параграф 3. Ремонтно-восстановительное и трассовое обслуживание
90. Аварийно-восстановительный пункт, линейно-эксплуатационная служба, центральная аварийно-ремонтная служба.
Рекомендуемые должности: начальник аварийно-восстановительного пункта, механик по автотракторной технике, мастер по аварийно-восстановительным работам.
91. Линейно-эксплуатационная служба средств телемеханики.
Рекомендуемые должности: руководитель (начальник) сектора, ведущий инженер, инженер телемеханики и другие.
Параграф 4. Товарно-сырьевая служба
(приемо-сдаточные участки, резервуарные парки, эстакады)
92. Рекомендуемые должности: начальник, инженер, мастер.
Параграф 5. Производство химических анализов
93. Рекомендуемые должности: начальник лаборатории, инженер-химик.
Параграф 6. Участок поверки средств измерений и метрологического обеспечения
94. Рекомендуемые должности: начальник участка, инженер, мастер, техник.
5. Нормативы численности руководителей, специалистов и служащих
самостоятельных линейных производственно-диспетчерских станций
(по перекачке нефти) (для структурных подразделений филиалов,
преобразованных из нефтепроводных управлений в линейные
производственно-диспетчерские станции)
Параграф 1. Общее руководство
95. Рекомендуемые должности: начальник линейной производственно-диспетчерской станции, старший инженер.
Параграф 2. Аппарат при руководстве
96. Рекомендуемые должности: инженер по связи.
Параграф 3. Эксплуатация магистральных нефтепроводов и водопроводов
97. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по эксплуатации нефте- и водопроводов (резервуарных парков, пунктов подогрева нефти), инженер по диагностике, технолог, инженер по подводно-техническим работам, аварийным работам, инженер по эксплуатации зданий и сооружений и другие.
Параграф 4. Энергоремонтное обслуживание
98. Рекомендуемые должности: начальник службы – старший энергетик, инженер-энергетик, инженер по учету энергоснабжения и другие.
Параграф 5. Механоремонтное обслуживание, эксплуатация
технологического транспорта и специальной техники
99. Рекомендуемые должности: начальник службы – старший механик, инженер по ремонту, инженер-механик и другие.

85. Басшылық және мамандар.
86. Кадрларды жасақтау, іс жүргізу.
Ұсынылатын лауазымдар: кадрлар бойынша инспектор, іс жүргізуші-аудармашы.
87. Бухгалтерлік есеп.
Ұсынылатын лауазымдар: бухгалтер, кассир.
88. Шаруашылық қызмет көрсету.
Ұсынылатын лауазымдар: шаруашылық меңгерушісі.
89. Темір жолдар мен коммуникацияларды жөндеу.
Ұсынылатын лауазымдар: тегістеу және жол жұмыстары шебері.
3-параграф. Жөндеу-қалпына келтіру және трассалық қызмет көрсету
90. Апаттық-қалпына келтіру пункті, желілік-пайдалану қызметі, орталық апаттық-жөндеу қызметі.
Ұсынылатын лауазымдар: апаттық-қалпына келтіру пункті бастығы, автотрактор техникасы жөніндегі механик, апаттық-қалпына келтіру жұмыстары бойынша шебер.
91. Телемеханика құралдарына желілік-пайдаланушылық қызметі.
Ұсынылатын лауазымдар: сектор жетекшісі (бастығы), жетекші инженер, телемеханика инженері және басқалары.
4-параграф. Тауар-шикізат қызметі
(қабылдау-тапсыру учаскелері, сұйыққойма парктері, эстакадалар)
92. Ұсынылатын лауазымдар: бастық, инженер, шебер.
5-параграф. Химиялық талдаулар жүргізу
93. Ұсынылатын лауазымдар: зертхана бастығы, инженер-химик.
6-параграф. Өлшеу құралдарын және метрологиялық қамтамасыз етуді
тексеру учаскесі
94. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, инженер, шебер, техник.
5. Дербес желілік өндірістік-диспетчерлік стансаларының
(мұнай айдау бойынша) басшылары, мамандары мен қызметкерлерінің сан
ормативтері (филиалдардың мұнай құбыры басқармаларынан
желілік өндірістік-диспетчерлік стансаларға қайта құрылған құрылымдық
бөлімшелері үшін)
1-параграф. Жалпы басшылық
95. Ұсынылатын лауазымдар: Желілік өндірістік-диспетчерлік станса бастығы, аға инженер.
2-параграф. Басшылық жанындағы аппарат
96. Ұсынылатын лауазымдар: Байланыс жөніндегі инженер.
3-параграф. Магистральдық мұнай құбырларын және су құбырларын пайдалану
97. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, мұнай және су құбырларын (сұйыққойма парктерін, мұнай қыздыру пункттерін) пайдалану жөніндегі инженер, диагностика жөніндегі инженер, технолог, суасты-техникалық жұмыстар, апаттық жұмыстар жөніндегі инженер, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі инженер және басқалары.
4-параграф. Энергетикалық жөндеу қызметін көрсету
98. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет басшысы – аға энергетик, инженер-энергетик, энергиямен жабдықтауды есепке алу жөніндегі инженер және басқалары.
5-параграф. Механикалық жөндеу қызметін көрсету, технологиялық көлік пен арнайы
техниканы пайдалану
99. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы – аға механик, жөндеу жөніндегі инженер, инженер-механик және басқалары.

Параграф 6. Оперативное управление производством
(Товарно-транспортная служба)
100. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по учету нефти, инженер по качеству и другие.
Параграф 7. Автоматизация производственных процессов
101. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по автоматизированным системам управления производством и другие.
Параграф 8. Метрологическое обслуживание
102. Рекомендуемые должности: начальник службы – старший метролог, инженер по метрологии и другие.
Параграф 9. Охрана труда и пожарная безопасность
103. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по безопасности и охране труда, инженер по пожарной безопасности.
Параграф 10. Охрана окружающей среды
104. Рекомендуемые должности: инженер по экологии.
Параграф 11. Производственный контроль
105. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по производственному контролю.
Параграф 12. Гражданская оборона, чрезвычайные ситуации и специальные работы
106. Рекомендуемые должности: инженер по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, инспектор по специальной работе и другие.
Параграф 13. Капитальное строительство и капитальный ремонт
107. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер, инженер по техническому надзору и другие.
Параграф 14. Рационализация, новая техника и стандартизация
108. Рекомендуемые должности: инженер по научно-технической информации, патентной и изобретательской работе, внедрению новой техники, специалист по стандартизации и другие.
Параграф 15. Материально-техническое обеспечение и комплектация оборудованием
109. Рекомендуемые должности: начальник службы, инженер по комплектации, инженер по материально-техническому снабжению, старший товаровед (товаровед), заведующий центральным складом (складом), экспедитор и другие.
Параграф 16. Бухгалтерский учет и финансовая деятельность
110. Рекомендуемые должности: старший бухгалтер, специалист (бухгалтер) по налогам, бухгалтер и другие.
Параграф 17. Правовая деятельность
111. Рекомендуемые должности: начальник службы, юрисконсульт.
Параграф 18. Планирование, организация труда, заработной платы
и нормирование труда
112. Рекомендуемые должности: начальник службы, экономист по планированию, экономист по труду и другие.
Параграф 19. Комплектование, подготовка кадров и социальное развитие
113. Рекомендуемые должности: начальник службы, специалист по подготовке кадров, специалист и другие.
Параграф 20. Гигиена и промышленная санитария
114. Рекомендуемые должности: специалист по гигиене и промышленной санитарии.
Параграф 21. Делопроизводство и хозяйственное обслуживание

6-параграф. Өндірісті жедел басқару (Тауар-көлік қызметі)
100. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, мұнайды есепке алу жөніндегі инженер, сапа жөніндегі инженер және басқалары.
7-параграф. Өндірістік үдерістерді автоматтандыру
101. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері жөніндегі инженер және басқалары.
8-параграф. Метрологиялық қызмет көрсету
102. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы-аға метролог, метрология бойынша инженер және басқалары.
9-параграф. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі
103. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша инженер, өрт қауіпсіздігі бойынша инженер.
10-параграф. Қоршаған ортаны қорғау
104. Ұсынылатын лауазымдар: экология жөніндегі инженер.
11-параграф. Өндірістік бақылау
105. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, өндірістік бақылау жөніндегі инженер.
12-параграф. Азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар
және арнайы жұмыстар
106. Ұсынылатын лауазымдар: азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, арнайы жұмыстар бойынша инспектор және басқалары.
13-параграф. Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу
107. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, инженер, техникалық қадағалау жөніндегі инженер және басқалары.
14-параграф. Рационализациялау, жаңа техника және стандарттау
108. Ұсынылатын лауазымдар: ғылыми-техникалық ақпарат, патенттік және өнертапқыштық жұмысы, жаңа техниканы енгізу бойынша инженер, стандарттау бойынша маман және басқалары.
15-параграф. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету және жабдықпен
комплектациялау
109. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, комплектациялау жөніндегі инженер, материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі инженер, аға тауармаманы (тауармаманы), орталық қойма (қойма) меңгерушісі, экспедитор және басқалары.
16-параграф. Бухгалтерлік есеп және қаржы қызметі
110. Ұсынылатын лауазымдар: аға бухгалтер, салық жөніндегі маман (бухгалтер), бухгалтер және басқалары.
17-параграф. Құқықтық қызмет
111. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, заң кеңесшісі.
18-параграф. Еңбекті және жалақыны жоспарлау, ұйымдастыру
және еңбекті нормалау
112. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, жоспарлау жөніндегі экономист, еңбек жөніндегі экономист және басқалары.
19-параграф. Кадрларды жасақтау, даярлау және әлеуметтік даму
113. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, кадрларды даярлау жөніндегі маман, маман және басқалары.
20-параграф. Гигиена және өндірістік санитария
114. Ұсынылатын лауазымдар: гигиена және өндірістік санитария жөніндегі маман.
21-параграф. Іс жүргізу және шаруашылық қызмет көрсету

115. Рекомендуемые должности: заведующий канцелярией, заведующий хозяйством, заведующий канцелярией, специалист по контролю за исполнением поручений, делопроизводитель, специалист, переводчик и другие.
Параграф 22. Развитие государственного языка
116. Рекомендуемые должности: специалист (переводчик).
6. Нормативы численности руководителей, специалистов и
служащих баз производственного обслуживания
Параграф 1. Руководство и специалисты
117. Рекомендуемые должности: начальник (директор), главный инженер, заместитель начальника (директора) и другие.
Параграф 2. Механоремонтное обслуживание
эксплуатационного оборудования
118. Рекомендуемые должности: начальник участка (цеха), мастерской, инженер (мастер) по ремонту, инженер по наладке и испытаниям, старший механик, механик, инженер по нормированию труда, инженер теплогазоводоснабжения и другие.
Параграф 3. Энергоремонтное обслуживание эксплуатационного
оборудования, средств электрохимической защиты и вдоль трассовых
линий электропередачи
119. Рекомендуемые должности: начальник участка (цеха), мастерской, инженер – энергетик, инженер по наладке и испытаниям, старший мастер (мастер) по ремонту и другие.
Параграф 4. Обслуживание и ремонт средств автоматики и телемеханики
120. Рекомендуемые должности: начальник участка (лаборатории, службы), заместитель начальника, ведущий инженер, инженер (мастер) по ремонту и наладке средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов, руководитель группы системных администраторов, системный администратор, инженер технического обслуживания и другие.
Параграф 5. Метрологическое обслуживание.
Участок поверки средств измерений
121. Рекомендуемые должности: начальник участка (цеха), инженер и другие.
Параграф 6. Охрана труда
122. Рекомендуемые должности: инженер по охране труда.
Параграф 7. Планирование, организация труда и заработной платы
123. Рекомендуемые должности: экономист по планированию и труду, экономист по планированию, инженер по организации и нормированию труда и другие.
Параграф 8. Бухгалтерский учет
124. Рекомендуемые должности: бухгалтер.
Параграф 9. Комплектование кадров, делопроизводство
и хозяйственное обслуживание
125. Рекомендуемые должности: инспектор по кадрам, секретарь, инспектор, заведующий хозяйством и другие.
Параграф 10. Материально-техническое снабжение
126. Рекомендуемые должности: начальник, экономист по материально-техническому снабжению, товаровед, экспедитор и другие.
Параграф 11. Участок надежности
127. Рекомендуемые должности: начальник участка, инженер рентгеногаммаграфирования и другие.

115. Ұсынылатын лауазымдар: кеңсе меңгерушісі, шаруашылық меңгерушісі, тапсырмалардың орындалуын бақылау жөніндегі маман, іс жүргізуші, маман, аудармашы және басқалары.
22-параграф. Мемлекеттік тілді дамыту
116. Ұсынылатын лауазымдар: маман (аудармашы).
6. Өндірістік қызмет көрсету базалары басшыларының, мамандары мен
қызметкерлерінің сан нормативтері
1-параграф. Басшылар мен мамандар
117. Ұсынылатын лауазымдар: бастық (директор), бас инженер, бастықтың (директордың) орынбасары және басқалары.
2-параграф. пайдаланушылық жабдықтарға механикалық жөндеу
қызметін көрсету
118. Ұсынылатын лауазымдар: учаске (цех), шеберхана бастығы, жөндеу жөніндегі инженер (шебер), баптау және сынау жөніндегі инженер, аға механик, механик, еңбекті нормалау жөніндегі инженер, жылумен, газбен, сумен жабдықтау жөніндегі инженер және басқалары.
3-параграф. Пайдаланушылық жабдықтарға, электр химиялық қорғану құралдарына
және трасса желісі бойындағы электр беруге энергетикалық жөндеу қызметін көрсету
119. Ұсынылатын лауазымдар: учаске (цех), шеберхана бастығы, инженер-энергетик, баптау және сынау жөніндегі инженер, жөндеу жөніндегі аға шебер және басқалары.
4-параграф. Автоматика, телемеханика құралдарына қызмет көрсету
және оларды жөндеу
120. Ұсынылатын лауазымдар: учаске (зертхана, қызмет) бастығы, бастықтың орынбасары, жетекші инженер, автоматика, телемеханика және бақылау-өлшеу аспаптары құралдарын жөндеу және баптау жөніндегі инженер (шебер), жүйелік әкімшілер тобының басшысы, жүйелік әкімші, техникалық қызмет көрсету инженері және басқалары.
5-параграф. Метрологиялық қызмет көрсету. Өлшеу құралдарын тексеру учаскесі
121. Ұсынылатын лауазымдар: учаске (цех) бастығы, инженер және басқалары.
6-параграф. Еңбекті қорғау
122. Ұсынылатын лауазымдар: еңбекті қорғау жөніндегі инженер.
7-параграф. Еңбекті және жалақыны жоспарлау, ұйымдастыру
123. Ұсынылатын лауазымдар: жоспарлау және еңбек бойынша экономист, жоспарлау жөніндегі экономист, еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі инженер және басқалары.
8-параграф. Бухгалтерлік есеп
124. Ұсынылатын лауазымдар: бухгалтер.
9-параграф. Кадрларды жасақтау, іс жүргізу және шаруашылық
қызмет көрсету
125. Ұсынылатын лауазымдар: кадрлар жөніндегі инспектор, хатшы, инспектор, шаруашылық меңгерушісі және басқалары.
10-параграф. Материалдық-техникалық жабдықтау
126. Ұсынылатын лауазымдар: бастық, материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист, тауармаманы, экспедитор және басқалары.
11-параграф. Сенімділік учаскесі
127. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, рентгеногаммографирлеу жөніндегі инженер және басқалары.

Параграф 12. Участок вибродиагностики
128. Рекомендуемые должности: начальник участка, ведущий инженер, инженер вибродиагностики и другие.
Параграф 13. Участок тепловодоснабжения
129. Рекомендуемые должности: начальник участка, ведущий инженер теплотехник, инженер теплотехник и другие.
Параграф 14. Участок релейной защиты и автоматики
130. Рекомендуемые должности: начальник участка, ведущий инженер, инженер и другие.
7. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих цехов технологического транспорта и
специальной техники
Параграф 1. Общее руководство
131. Рекомендуемые должности: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер.
Параграф 2. Линейное руководство колоннами
132. Рекомендуемые должности: начальник колонны.
Параграф 3. Охрана труда и безопасность движения
133. Рекомендуемые должности: инженер по охране труда, безопасности движения.
Параграф 4. Эксплуатационное обслуживание и оперативное
управление производством
134. Рекомендуемые должности: начальник эксплуатации, механик, техник по учету, инженер по эксплуатации, старший диспетчер (диспетчер) и другие.
Параграф 5. Ремонтное обслуживание
135. Рекомендуемые должности: начальник мастерской, инженер (мастер) по ремонту и другие.
Параграф 6. Планирование, организация труда и заработной платы
136. Рекомендуемые должности: экономист по планированию и труду, экономист по планированию, инженер по организации и нормированию труда, экономист по труду и другие.
Параграф 7. Материально-техническое обеспечение
137. Рекомендуемые должности: экономист по материально-техническому снабжению, товаровед, экспедитор и другие.
Параграф 8. Бухгалтерский учет
138. Рекомендуемые должности: бухгалтер.
Параграф 9. Кадры и делопроизводство
139. Рекомендуемые должности: инспектор по кадрам, секретарь, инспектор.
8. Участки хозяйственного и производственного обслуживания
Параграф 1. Строительные, строительно-монтажные,
ремонтно-строительные участки
140. Рекомендуемые должности: начальник участка, старший производитель работ, производитель работ, мастер, техник по труду и другие.
Параграф 2. Участки по ремонту и обслуживанию средств
электрохимзащиты и высоковольтных линий
141. Рекомендуемые должности: начальник участка, ведущий инженер (инженер), старший мастер, мастер, механик и другие.
Параграф 3. Участки (базы) по подводно-техническим работам
142. Рекомендуемые должности: начальник участка, инженер по подводно-техническим работам, геодезист, механик, мастер и другие.

12-параграф. Тербелмелі диагностика учаскесі
128. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, жетекші инженер, тербелмелі диагностика жөніндегі инженер және басқалары.
13-параграф. Жылу, сумен жабдықтау учаскесі
129. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, жетекші инженер жылутехнигі, инженер жылутехнигі және басқалары.
14-параграф. Релелік қорғану және автоматика учаскесі
130. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, жетекші инженер, инженер және басқалары.
7. Технологиялық көлік пен арнайы техника цехтарының
басшылары, мамандары мен қызметкерлерінің сан нормативтері
1-параграф. Жалпы басшылық
131. Ұсынылатын лауазымдар: бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер.
2-параграф. Колонналарды желілік басқару
132. Ұсынылатын лауазымдар: колонна бастығы.
3-параграф. Еңбекті қорғау және қозғалыс қауіпсіздігі
133. Ұсынылатын лауазымдар: еңбекті қорғау жөніндегі, қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі инженер.
4-параграф. Пайдаланушылық қызмет көрсету және өндірісті жедел басқару
134. Ұсынылатын лауазымдар: пайдалану бастығы, механик, есепке алу жөніндегі техник, пайдалану жөніндегі инженер, аға диспетчер (диспетчер) және басқалары.
5-параграф. Жөндеу қызметін көрсету
135. Ұсынылатын лауазымдар: шеберхана бастығы, жөндеу жөніндегі инженер (шебер) және басқалары.
6-параграф. Еңбекті және жалақыны жоспарлау, ұйымдастыру
136. Ұсынылатын лауазымдар: жоспарлау және еңбек бойынша экономист, жоспарлау жөніндегі экономист, еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі инженер, еңбек жөніндегі экономист және басқалары.
7-параграф. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету
137. Ұсынылатын лауазымдар: материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегі экономист, тауармаманы, экспедитор және басқалары.
8-параграф. Бухгалтерлік есеп
138. Ұсынылатын лауазымдар: бухгалтер.
9-параграф. Кадрлар және іс жүргізу
139. Ұсынылатын лауазымдар: кадрлар жөніндегі инспектор, хатшы, инспектор.
8. Шаруашылық және өндірістік қызмет көрсету учаскелері
1-параграф. Құрылыс, құрылыс-монтаждау, жөндеу-құрылыс учаскелері
140. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, аға жұмыс жүргізуші, жұмыс жүргізуші, шебер, еңбек жөніндегі техник және басқалары.
2-параграф. Электр химиялық қорғаныш құралдары және жоғары вольтті желі
құралдарын жөндеу және оған қызмет көрсету учаскелері
141. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, жетекші инженер (инженер), аға шебер, шебер, механик және басқалары.
3-параграф. Суасты-техникалық жұмыстар бойынша учаскелер (базалар)
142. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, суасты-техникалық жұмыстар жөніндегі инженер, геодезист, механик, шебер және басқалары.

Параграф 4. Участки подсобного производства.
143. Рекомендуемые должности: заведующий производством, мастер и другие.
9. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих баз производственно-технического обеспечения и
комплектации оборудованием
Параграф 1. Общее руководство
144. Рекомендуемые должности: начальник базы, заместитель начальника, главный инженер.
Параграф 2. Аппарат при руководстве
145. Рекомендуемые должности: ведущий инженер (инженер) по охране труда, специалист по кадрам, делопроизводству, государственному языку, специалист по стандартизации, юрисконсульт, энергетик, специалист по гигиене и промышленной санитарии другие.
Параграф 3. Экономическая работа
146. Рекомендуемые должности: Ведущий экономист (экономист), экономист по труду.
Параграф 4. Бухгалтерия
147. Рекомендуемые должности: главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера, бухгалтер, специалист по налоговому учету, кассир и другие.
Параграф 5. Производственные подразделения
148. Участки переработки и транспортировки грузов, погрузоразгрузочных работ.
Рекомендуемые должности: начальник участка, инженер, старший мастер (мастер) диспетчер, техник и другие
149. Материально-техническое снабжение.
Рекомендуемые должности: начальник, заместитель начальника, начальник участка по комплектации оборудования, инженер по комплектации, экспедитор, экономист материально-технического снабжения, товаровед и другие.
150. Хозяйственное обслуживание.
Рекомендуемые должности: заведующий хозяйством.
151. Гигиена и промышленная санитария.
10. Нормативы численности
руководителей, специалистов и служащих, занятых
проектно-сметными работами
Проектно-сметные работы
152. Рекомендуемые должности: начальник отдела, главный инженер проекта, ведущий инженер, (инженер), техник и другие.
11. Нормативы численности работников центральных
диспетчерских пунктов и производственно-диспетчерских служб
Центральные диспетчерские пункты и
производственно-диспетчерские службы
153. Рекомендуемые должности: начальник, старший диспетчер, диспетчер.
12. Нормативы численности руководителей, специалистов, служащих
и рабочих службы сопровождения автоматизированных
систем управления
Параграф 1. Служба сопровождения автоматизированных систем управления
154. Рекомендуемые должности: начальник службы (участка), заместитель начальника, ведущий инженер (инженер), системные администраторы, ведущий инженер (инженер) SCADA и другие.
Параграф 2. Оперативный контроль за работой системы SCADA
в центральном диспетчерском пункте
155. Рекомендуемые должности: ведущий инженер, инженер.

4-параграф. Қосалқы өндіріс учаскелері
143. Ұсынылатын лауазымдар: өндіріс меңгерушісі, шебер және басқалары.
9. Өндірістік-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтармен жинақтау базаларының
басшылары, мамандары мен қызметкерлерінің сан нормативтері
1-параграф. Жалпы басшылық
144. Ұсынылатын лауазымдар: база бастығы, бастықтың орынбасары, бас инженер.
2-параграф. Басшылық жанындағы аппарат
145. Ұсынылатын лауазымдар: еңбекті қорғау жөніндегі жетекші инженер (инженер), кадрлар, іс жүргізу, мемлекеттік тіл жөніндегі маман, стандарттау жөніндегі маман, заң кеңесшісі, энергетик, гигиена мен өнеркәсіптік санитария жөніндегі маман және басқалары.
3-параграф. Экономикалық жұмыс
146. Ұсынылатын лауазымдар: жетекші экономист (экономист), еңбек жөніндегі экономист.
4-параграф. Бухгалтерия
147. Ұсынылатын лауазымдар: бас бухгалтер, бас бухгалтердің орынбасары, бухгалтер, салық есебі жөніндегі маман, кассир және басқалары.
5-параграф. Өндіріс бөлімшелері
148. Жүктерді өңдеу және тасымалдау, тиеу-түсіру жұмыстары учаскелері.
Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, инженер, аға шебер (шебер) диспетчер, техник және басқалары.
149. Материалдық-техникалық жабдықтау.
Ұсынылатын лауазымдар: бастық, бастықтың орынбасары, жабдықтарды жинақтау жөніндегі учаске бастығы, жинақтау жөніндегі инженер, экспедитор, МТЖ экономисі, тауармаманы және басқалары.
150. Шаруашылық қызмет көрсету.
Ұсынылатын лауазымдар: шаруашылық меңгерушісі.
151. Гигиена және өндірістік санитария.
10. Жобалық-сметалық жұмыстармен айналысатын басшылардың, мамандар мен
қызметкерлердің сан нормативтері
1-параграф. Жобалық-сметалық жұмыстар
152. Ұсынылатын лауазымдар: бөлім бастығы, жобаның бас инженері, жетекші инженер (инженер), техник және басқалары.
11. Орталық диспетчерлік пункттер мен өндірістік диспетчерлік қызметтері
қызметкерлерінің сан нормативтері
Орталық диспетчерлік пунктер мен өндірістік-диспетчерлік қызметтер
153. Ұсынылатын лауазымдар: бастық, аға диспетчер, диспетчер.
12. Басқарудың автоматтандырылған жүйесіне сүйемелдеу қызметінің басшылары,
мамандары мен қызметкерлерінің сан нормативтері
1-параграф. Басқарудың автоматтандырылған жүйесін сүйемелдеу қызметі
154. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет (учаске) бастығы, бастықтың орынбасары, жетекші инженер (инженер), жүйелік әкімшілер, SCADA жөніндегі жетекші инженер (инженер) және басқалары.
2-параграф. Орталық диспетчерлік пунктте SCADA жүйесінің жұмысын жедел бақылау
155. Ұсынылатын лауазымдар: жетекші инженер, инженер.

Параграф 3. Сектор технического обслуживания
156. Рекомендуемые должности: руководитель (начальник) сектора, ведущий инженер, инженер электронщик и другие.
Параграф 4. Сектор по обслуживанию центрального
диспетчерского пункта
157. Рекомендуемые должности: начальник сектора, системные администраторы системы диспетчерского контроля и управления.
Параграф 5. Метрологическое обслуживание.
Участок поверки средств измерений
158. Рекомендуемые должности: начальник участка (цеха), инженер и другие.
Параграф 6. Региональные подразделения
159. Рекомендуемые должности: руководитель и другие.
Параграф 7. Нормативы численности рабочих, занятых ремонтом контрольно-измерительных приборов, системы SCADA, средств автоматики и телемеханики
160. Наименование профессии: слесарь (наладчик) по контрольно-измерительным приборам и автоматике.
13. Нормативы численности персонала, занятого обслуживанием
и ремонтом информационно-вычислительной техники
Параграф 1. Руководство
161. Рекомендуемые должности: начальник управления вычислительного центра, главный инженер, заместитель начальник управления и другие.
Параграф 2. Автоматизация, финансово-экономических и
административных задач
162. Рекомендуемые должности: начальник сектора, ведущий инженер-программист (инженер-программист), техник-программист и другие.
Параграф 3. Автоматизация производственных задач
163. Рекомендуемые должности: начальник сектора, ведущий инженер-программист (инженер-программист), техник-программист и другие.
Параграф 4. Сопровождение и обслуживание офисных систем
164. Рекомендуемые должности: начальник сектора, ведущий инженер-программист (инженер-программист), техник-программист и другие.
Параграф 5. Администрирование серверов
165. Рекомендуемые должности: начальник сектора, ведущий инженер-программист (инженер-программист), техник-программист и другие.
Параграф 6. Техническое обеспечение и поддержка пользователей
166. Рекомендуемые должности: начальник сектора, ведущий инженер-программист (инженер-программист), техник-программист и другие.
Параграф 7. Хозяйственное обслуживание, делопроизводство
167. Рекомендуемые должности: заведующий хозяйством (архивом, библиотекой), делопроизводитель, переводчик государственного языка и другие.
Параграф 8. Участок по обслуживанию информационных систем
нефтепроводного управления
168. Рекомендуемые должности: начальник участка, ведущий инженер-программист (инженер-программист), инженер-электронщик, электромеханик и другие.
14. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих службы производственного контроля
Служба производственного контроля

3-параграф. Техникалық қызмет көрсету секторы
156. Ұсынылатын лауазымдар: сектор басшысы (бастығы), жетекші инженер, электроншы инженер және басқалары.
4-параграф. Орталық диспетчерлік пунктке қызмет көрсету секторы
157. Ұсынылатын лауазымдар: сектор бастығы, диспетчерлік бақылау және басқару жүйесінің жүйелік әкімшілер.
5-параграф. Метрологиялық қызмет көрсету. Өлшеу құралдарын тексеру учаскесі
158. Ұсынылатын лауазымдар: учаске (цех) бастығы, инженер және басқалары.
6-параграф. Өңірлік бөлімшелер
159. Ұсынылатын лауазымдар: жетекші және басқалары.
7-параграф. Бақылау-өлшеу аспаптарын, SCADA жүйесін, автоматика және
телемеханика құралдарын жөндеумен айналысатын қызметкерлердің сан
нормативтері
160. Кәсіп атауы: Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі слесарі (баптаушы).
13. Ақпараттық-есептеу техникасына қызмет көрсетумен және жөндеумен
айналысатын қызметкерлердің сан нормативтері
1-параграф. Басшылық
161. Ұсынылатын лауазымдар: есептеу орталығының басқарма бастығы, бас инженер, басқарма бастығының орынбасары және басқалары.
2-параграф. Қаржы-экономикалық және әкімшілік міндеттерді
автоматтандыру
162. Ұсынылатын лауазымдар: сектор бастығы, жетекші инженер-бағдарламашы (инженер-бағдарламашы), техник-бағдарламашы және басқалары.
3-параграф. Өндірістік міндеттерді автоматтандыру
163. Ұсынылатын лауазымдар: сектор бастығы, жетекші инженер-бағдарламашы (инженер-бағдарламашы), техник-бағдарламашы және басқалары.
4-параграф. Кеңсе жүйелерін сүйемелдеу және қызмет көрсету
164. Ұсынылатын лауазымдар: сектор бастығы, жетекші инженер-бағдарламашы (инженер-бағдарламашы), техник-бағдарламашы және басқалары.
5-параграф. Серверлерге әкімшілік ету
165. Ұсынылатын лауазымдар: сектор бастығы, жетекші инженер-бағдарламашы (инженер-бағдарламашы), техник-бағдарламашы және басқалары.
6-параграф. Пайданушыларды техникалық қамтамасыз ету және қолдау
166. Ұсынылатын лауазымдар: сектор бастығы, жетекші инженер-бағдарламашы (инженер-бағдарламашы), техник-бағдарламашы және басқалары.
7-параграф. Шаруашылық қызмет көрсету, іс жүргізу
167. Ұсынылатын лауазымдар: шаруашылық (мұрағат, кітапхана) меңгерушісі, іс жүргізуші, мемлекеттік тіл аудармашысы және басқалары.
8-параграф. Мұнай құбыры басқармасы ақпараттық жүйелеріне қызмет
көрсету учаскесі
168. Ұсынылатын лауазымдар: учаске бастығы, жетекші инженер-бағдарламашы (инженер-бағдарламашы), электроншы-инженер, электрмеханик және басқалары.
14.Өндірістік бақылау қызметі басшылары, мамандары мен қызметкерлерінің сан
нормативтері
Өндірістік бақылау қызметі

169. Рекомендуемые должности: начальник службы, ведущий инженер (инженер) по производственному контролю и другие.
15. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих службы технологических режимов
Служба технологических режимов
170. Рекомендуемые должности: начальник службы, ведущий инженер (инженер) технологических режимов и другие.
16. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих управления охраны труда и пожарной безопасности
Охрана труда и пожарная безопасность
171. Рекомендуемые должности: главный технический руководитель – начальник управления, ведущий инженер (инженер) по охране труда и техники безопасности, ведущий инженер (инженер) пожарной безопасности.
17. Нормативы численности
руководителей и служащих общежитий
172. Наименование должности: заведующий общежитием, дежурный по общежитию (комендант).
18. Нормативы численности руководителей, специалистов
и других служащих Учебно-курсовых комбинатов
173. Нормативы численности руководителей, специалистов и других служащих Учебно-курсовых комбинатов приведены в таблице 174 приложения 1 к настоящим нормативам.
19. Нормативы численности поваров, кухонных рабочих,
руководителей и специалистов служб питания
174. Наименование профессии: повар, кухонный рабочий.
Приложение 1
к Типовым нормативам численности
промышленно-производственного
персонала организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
1. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием
объектов нефтеперекачивающих и водоперекачивающих станций
Параграф 1. Нормативы численности рабочих по обслуживанию
магистральных нефтеперекачивающих станций
Таблица 1
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Нефтеперекачивающая станция
Оператор нефтеперекачивающей станции
5
Нефтеперекачивающая станция на одной площадке
Слесарь по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
5
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
5
Параграф 2. Нормативы численности рабочих по оперативному
обслуживанию депрессаторных установок, антитурбулентных
установок, установок по вводу ингибиторов и экологических установок
Таблица 2
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы
численности, (человек)
Депрессаторная установка
Оператор технологических установок (депрессаторной установки)
5
Антитурбулентная установка
Оператор технологических установок (антитурбулентной установки)
5
Ингибиторная установка
Оператор технологических установок (по вводу ингибитора коррозии)
5
Параграф 3. Нормативы численности рабочих по обслуживанию
насосных станций.
Таблица 3
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Насосная и нефтеперекачивающая станция
Машинист технологических насосов
5

169. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, өндірістік бақылау жөніндегі жетекші инженер (инженер), және басқалары.
15. Технологиялық режимдер қызметінің басшылары, мамандары
және қызметшілерінің сан нормативтері
Технологиялық режимдер қызметі
170. Ұсынылатын лауазымдар: қызмет бастығы, технологиялық режимдер жетекші инженері (инженері) және басқалары.
16. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі басқармасының басшылары, мамандары және
қызметшілерінің сан нормативтері
Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі
171. Ұсынылатын лауазымдар: басқарманың бас техникалық жетекшісі-бастығы, еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі жетекші инженер (инженер), өрт қауіпсіздігі жөніндегі жетекші инженер (инженер).
17. Жатақханалардың басшылары және қызметшілерінің сан нормативтері
172. Ұсынылатын лауазымдар: жатақхана меңгерушісі, жатақхана кезекшісі (комендант).
18. Оқу-курстық комбинаттарының басшылары, мамандары және басқа да
қызметшілерінің сан нормативтері
173. Оқу-курстық комбинаттар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері санының нормативтері осы нормативтерге 1-қосымшаның
174-кестесінде берілген.
19. Тамақтандыру қызметінің аспаздары, ас үй жұмысшылары, басшылары мен
мамандарының сан нормативтері
174. Кәсіп атауы: аспаз, ас үй жұмысшысы.
Мұнай тасымалдау мен
су жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдары өнеркәсіптік-
өндірістік
персоналы санының типтік
нормативтеріне
1-қосымша
1.Мұнай айдау және су айдау стансалары нысандарына
қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
1-параграф. Магистральдық мұай айдау стансасына қызмет көрсету бойынша
жұмысшылардың сан нормативтері
1-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Мұнай айдау стансасы
Мұнай айдау стансасының операторы
5
Бір алаңда мұнай айдау стансасы
Технологиялық жабдықты жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі слесарі
5
Электр жабдықтарын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
5
2-параграф. Сығымдағыш қондырғыларға, турбулентке қарсы қондырғыларға,
ингибиторлар енгізетін қондырғыларға және экологиялық қондырғыларға жедел
қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
2-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Депрессаторлық қондырғы
Технологиялық қондырғылар (депрессаторлық қондырғы) операторы
5
Турбулентке қарсы қондырғы
Технологиялық қондырғылар (турбулентке қарсы қондырғы) операторы
5
Ингибиторлық қондырғы
Технологиялық қондырғылар (жемірілу ингибиторын енгізу жөніндегі) операторы
5
3-параграф. Сорап стансаларына қызмет көрсету бойынша жұмысшылардың сан
нормативтері
3-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Сорап және мұнай айдау стансасы
Технологиялық сораптар машинисі
5

Параграф 4. Нормативы численности рабочих по обслуживанию
резервуарных парков
Таблица 4
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Рабочие резервуары, (штук)
Оператор товарный
до 10
5
11-15
9
16-21
14
21 и более
19
При нахождении пульта управления резервуарным парком в одном помещении с пультом управления нефтеперекачивающей станции рабочее место оператора товарного (5 человек) не предусматривается, его функцию выполняет оператор нефтеперекачивающей станции.
Параграф 5. Нормативы численности рабочих по оперативному
обслуживанию приемо-сдаточных пунктов
Таблица 5
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Приемо-сдаточные пункты
Оператор товарный
5

4-параграф. Сұйыққойма парктеріне қызмет көрсету бойынша жұмысшылардың сан
нормативтері
4-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Жұмыс сұйыққоймалары, (дана)
Тауар операторы
10 дейін
5
11 – 15
9
16 – 21
14
21 және жоғары
19
Сұйыққойма паркін басқару құрылғысы мұнай айдау стансасы басқару құрылғысымен бір үй-жайда орналасқан жағдайда тауар операторының жұмыс орны (5 адам) қарастырылмайды, оның қызметін мұнай айдау стансасының операторы орындайды.
5-параграф. Қабылдау-тапсыру пункттеріне шұғыл қызмет көрсету бойынша
жұмысшылардың сан нормативтері
5-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Қабылдау-тапсыру пункттер
Тауар операторы
5

При наличии в организации обособленных (отдельно стоящих) приемо-сдаточных пунктов, расположенных вне территории нефтеперекачивающей станции, линейной производственно-диспетчерской станции, для их обслуживания предусматривается нормативная численность операторов товарных в количестве 5 человек и лаборантов химического анализа в количестве 5 человек.
Параграф 6. Нормативы численности рабочих по проведению химического
анализа нефти и воздушной среды
Таблица 6
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Количество проводимых анализов в смену:
Лаборант химического анализа
до 11
5

Ұйымда дербес шығарылған (дербес тұрған), мұнай айдау стансасы, желілік өндірістік-диспетчерлік стансалар аумағынан тыс орналасқан қабылдау-тапсыру пункттері болған кезде оларға қызмет көрсету үшін саны 5 адам тауар операторларының нормативтік саны және саны 5 адам химиялық талдау зертханашысы көзделеді.
6-параграф. Мұнай мен әуе кеңістігіне химиялық талдау жүргізу бойынша
жұмыскерлердің сан нормативтері
6-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Ауысым бойына өткізілетін талдаулар саны:
Химиялық талдау зертханашысы
11-ге дейін
5

4001-7000
42
7001-10000
60
10001 и более
74
При сливе застывшей нефти и мазута с разогревом горячей нефтью и паром нормативы численности применяется с коэффициентом К = 1,2 на объем по сезону, продолжительностью 180 дней.
В свободное от налива время сливщики-разливщики подготавливают технологические коммуникации для налива, производят уборку рабочих мест на фронтах налива.
Параграф 9. Нормативы численности рабочих по обслуживанию
железнодорожных наливных и сливных эстакад и причалов
Таблица 9
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Железнодорожная эстакада, нефтеналивная эстакада, нефтеналивной пункт, пункт слива нефти (морской причал)
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
5
Слесарь по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
5
При наличии в организации отдельно стоящей железнодорожной эстакады, расположенной вне территории нефтеперекачивающей станции, предусматривается нормативная численность дежурного персонала - слесарей по контрольно-измерительным приборам в количестве 5 человек.
Параграф 10. Нормативы численности рабочих, занятых осмотром
железнодорожных цистерн
Таблица 10
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Объем приема и отгрузки нефти по железной дороге, (тысяч тонн в год):
Осмотрщик нефтеналивных
емкостей
до 500
2

4 001 – 7 000
42
7 001 – 10 000
60
10 001 және жоғары
74
Қатып қалған мұнай мен мазутты ыстық мұнаймен және бумен жылытып қотарған жағдайда сан нормативтері маусым бойынша көлемге К = 1,2 коэффициентімен, 180 күн ұзақтығымен қолданылады.
Құюдан бос уақытта құюшы-қотарушылар технологиялық коммуникацияларды құюға дайындайды, құю орындарында жұмыс орындарын тазартады.
9-параграф. Темір жол құю және қотару эстакадалары мен айлақтарына қызмет
көрсету жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
9-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Темір жол эстакадасы, мұнай құю эстакадасы, мұнай қотару-құю эстакадасы, мұнай құю пункті мұнай қотару пункті (теңіз айлағы)
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
5
Технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі слесарі
5
Ұйымда дербес тұрған, мұнай айдау стансасы аумағынан тыс орналасқан теміржол эстакадасы болған кезде саны 5 адам бақылау-өлшеу аспаптары слесарлары – кезекші қызметкерлердің сан нормативі көзделеді.
10-параграф. Темір жол цистерналарын байқап шығумен айналысатын
жұмыскерлердің сан нормативтері
10-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Темір жол бойынша мұнайды қабылдау және тиеу көлемі (жылына мың тонна):
Мұнай құйылған сыйымдылықтарды қарап шығушы
500-ге ейін
2

Параграф 13. Нормативы численности рабочих по обслуживанию
пунктов подогрева парафинистой нефти
Таблица 13
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы  численности, (человек)
Пункт подогрева нефти при количестве печей (на газовом топливе) до 2
Оператор технологических установок
5
3 и более
9
На отдельно стоящий от нефтеперекачивающей станции пункт подогрева нефти, дополнительно предусматривается нормативная численность операторов технологических установок в количестве 5 человек.
Для ремонтного обслуживания пунктов подогрева парафинистой нефти устанавливается следующая дополнительная численность персонала (объект):
слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования – 1 человек;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, слесарь по ремонту технологических установок – 2 человек.
Параграф 14. Нормативы численности рабочих по обслуживанию
установок по переработке нефтешлама
Таблица 14
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Установка по переработке нефтешлама
Оператор технологических установок (круглосуточно)
9
Обслуживание установок по переработке нефтешлама согласно действующему руководству по эксплуатации, осуществляется 2 операторами технологических установок, изучившими руководство по эксплуатации и имеющими документ, разрешающий работу на нем. Для круглосуточного обслуживания комплекса устанавливается нормативная численность операторов технологических установок в количестве 9 человек.
Для ремонтного обслуживания комплекса дополнительно предусматривается следующая численность персонала:
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования – 2 человек;
слесарь по ремонту технологических установок – 2 человек
Параграф 15. Нормативы численности рабочих по
обслуживанию котельных
Таблица 15
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Котельная
Оператор котельной
5
Данная таблица рассчитана при количестве котлов 2 штук и суммарной производительности котлов до 4 гигакалорий в час.
При выводе пульта управления котельной на рабочее место оператора нефтеперекачивающей станции численность операторов котельной, при количестве котлов до 2-х, не предусматривается.
При работе котельной на газовом топливе предусматривается численность слесарей по эксплуатации и ремонту газового оборудования – 5 человек
При использования пара в работе теплообменников, фурм, обогрев резервуарных парков и т.д. предусматривается численность аппаратчиков химической водоочистки – 5 человек.
Параграф 16. Нормативы численности рабочих по очистке
балластных и промышленных канализационных вод
Таблица 16
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Площадка (установка)
Аппаратчик химической водоочистки
5
Оператор очистных сооружений (балластная вода)
5
Оператор очистных сооружений (канализационная вода)
5
Оператор хлораторной установки
5
Коагулянщик
5
Машинист насосных установок станции биологической очистки
1*
Машинист технологических насосов участка очистки балластных вод
5
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
1
Слесарь по ремонту и обслуживанию оборудования
1
*1 человек в дневную смену на площадку (установку), имеющую станцию биологической очистки.
На нефтеперекачивающую станцию, производящую очистку балластных вод и биологическую очистку – 1 лаборант химического анализа в дневную смену на каждый участок.
На морских причалах – 1 лаборант химического анализа за контролем водной акватории причалов в дневную смену.

13-параграф. Парафинді мұнайды қыздыру пункттеріне (мұнай құю пункттеріне)
қызмет көрсету бойынша жұмыскерлердің сан нормативтері
13-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Пеш саны 2-ге дейінгі мұнай қыздыру пункттері (газды отында)
Технологиялық қондырғылар операторы
5
3 және жоғары
9
Мұнай айдаушы стансадан дербес тұрған мұнай қыздыру пунктіне саны 5 адам технологиялық қондырғылар операторының сан нормативі қосымша көзделеді.
мұнай құю пункті жөндеу қызмет көрсету үшін қызметкерлердің (нысан) мынадай қосымша саны белгіленеді:
Газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарі – 1 адам;
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша – 2 адам.
14-параграф. Мұнай қойыртпағын қайта өңдеу бойынша қондырғыларға қызмет
көрсету жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
14-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Мұнай қойыртпағын қайта өңдеу қондырғысы
Технологиялық қондырғы операторы (тәулік бойына)
9
Мұнай қойыртпағын қайта өңдеу бойынша қондырғыларға пайдалану жөніндегі қолданыстағы жетекшілікке сәйкес қызмет көрсетуді пайдалану жөніндегі жетекшілікті оқыған және онда жұмыс істеуге рұқсат беретін құжаты бар 2 технологиялық қондырғы операторы жүзеге асырады. Кешенге тәулік бойы қызмет көрсету үшін 9 адам санында технологиялық қондырғы операторының сан нормативі белгіленеді.
Кешенге жөндеу қызметтерін көрсету үшін қосымша қызметкерлер саны көзделеді:
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер – 2 адам;
Технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі слесарі –
2 адам.
15-параграф. Қазандықтарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыскерлердің сан
нормативтері
15-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Қазандық
Қазандық операторы
5
Осы кесте 2 дана қазындық санына және қазандықтардың жиынтық өнімділігі
4 гигакалорий дейін есептелген;
Қазандықтың басқару пультін мұнай айдаушы станса операторының жұмыс орнына шығарған жағдайда қазандықтар саны 2 болған кезде қазандық операторларының саны қарастырылмайды.
Қазандық газ отынында жұмыс істеген жағдайда газ жабдығын пайдалану және жөндеу бойынша 5 адам слесарі саны көзделеді.
Жылу алмастырғыштар жұмысында буды, фурм, сұйыққойма парк жылыту және тағы басқаларын пайдаланған жағдайда химиялық су тазартқыш аппаратшысы саны 5 адам қарастырылады.
16-параграф. Балластты және өндірістік кәріз суларын тазарту жөніндегі
жұмыскерлердің сан нормативтері
16-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Алаң (қондырғы)
Суды химиялық тазарту аппаратшысы
5
Тазарту құрылыстары операторы (балласттық су)
5
Тазарту құрылыстары операторы (кәріз суы)
5
Хлорлағыш қондырғы операторы
5
Коагулянтшы
5
Биологиялық тазарту стансасы сорап қондырғылары машинисі
1*
Балластық суларды тазарту учаскесі технологиялық сорап машинисі
5
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
1
Жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі слесарі
1
*Биологиялық тазарту стансасына ие алаңға күндізгі ауысымға 1 адам.
Балластық суларды тазарту және биологиялық тазартуды жүргізетін мұнай айдау стансасына – әр учаскеге күндізгі ауысымға 1 химиялық талдау зертханашысы.
Теңіз айлақтарында – күндізгі ауысымға айлақтың су айдынына бақылау жасайтын
1 химиялық талдау зертханашысы.

На станции физико-химической очистки промышленных и бытовых сточных вод производительностью до 50 кубических метров в сутки – 1 лаборант химического анализа. При производительности свыше 50 до 100 кубических метров в сутки нормативная численность персонала удваивается.
Параграф 17. Нормативы численности по охране и трассовому
обслуживанию магистральных трубопроводов и сооружений
Таблица 17
Обслуживаемый объект
Наименование
профессии
Способ передвижения
пешком
на лошади, велосипеде
Автомото-техника
Норма обслуживания трассы на
1 человека в смену, (километр)
Рельеф местности трассы трубопровода
Обходчик
линейный
Равнинная
18
25
60
Пересеченная
15
20
40
Труднопроходимые болота, резкопересеченная и горная местность (с высотой над уровнем моря 500 и более метров)
12
При расчете нормативной численности обходчиков линейных учитывается периодичность обслуживания магистральных трубопроводов и сооружений, которая устанавливается нефтепроводными управлениями исходя из местных условий.
Нормативы численности на водный переход через крупные судоходные реки – 2 человек при одном существующем переходе. При нескольких переходах, расположенных в одном коридоре применяются коэффициент: К=0,07 за каждую последующую нитку перехода. (Н = 1 + К * n)
При обслуживании трассы магистральных трубопроводов вертолетом или самолетом численность обходчиков линейных устанавливается нефтепроводными управлениями исходя из местных условий.
Параграф 18. Нормативы численности рабочих по
авиапатрулированию магистральных трубопроводов
Таблица 18
Вид авиатранспорта
Наименование профессии
Величина налета в год, часов
Нормативы численности, (человек)
Самолет
Бортоператор магистральных трубопроводов
до 1000
1
свыше 1000
2
Вертолет
до 800
1
свыше 800
2
Параграф 19. Нормативы численности рабочих по обследованию,
обслуживанию и ремонту подводных переходов
Таблица 19
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, (человек)
Катер
Моторист судового двигателя
5
Машинист двигателя внутреннего сгорания (обслуживание воздушных компрессоров, дизельных электростанций, сварочных агрегатов, имеющихся на судне)
5
Матрос
5
Водолаз
5
Подводный переход
Слесарь бонных заграждений и сборов нефти
9
Норматив численности на водный переход через крупные судоходные реки – 2 человека при одном существующем переходе. При нескольких переходах, расположенных в одном коридоре, применяются коэффициент: К = 0,07 за каждую последующую нитку перехода (Н = 1 + К х n).
Параграф 20. Нормативы численности аварийно-восстановительных пунктов
Таблица 20
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы
численности, (человек)
Трубопровод диаметром, миллиметр:
Электрогазосварщик, газорезчик, линейный трубопроводчик, машинист насосов, монтажник наружных трубопроводов. Дефектоскопист рентгеногаммаграфирования, взрывник, лаборант по обработке рентгеновских снимков.
до 530
7

Тәулігіне өнімділігі 50 текше метрге дейінгі өндірістік және тұрмыстық сарқынды суларды физика – химиялық тазарту стансасына – 1 химиялық талдау зертханашысы. Тәулігіне 50-ден 100 текше метрге дейінгі өнімділік жағдайында қызметкерлердің нормативтік саны екі есеге артады.
17-параграф. Магистральдық құбырлар мен құрылыстарды күзету және трассалық
қызмет көрсету бойынша сан нормативтері
17-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Жылжу тәсілі
Жаяу
Атпен, вело-сипедпен
Автомото-техника
Трассаға қызмет көрсету нормасы ауысымда 1 адам, (километр)
Құбыр трассасының жергілікті бедері
Желілік жүріп өтуші
Жазық
18
25
60
Қиылысты
15
20
40
Өтуі қиын батпақ, күрт қиылысқан және таулы жер (теңіз деңгейінен
500 және жоғары метр биіктікте)
12
Желілік жүріп өтушілердің сан нормативін есептеген кезде жергілікті шарттардан шығып мұнай құбыры басқармаларымен белгіленетін магистральдық құбыржолдары мен құрылымдарына қызмет көрсету кезеңділігі есептеледі.
Ірі кеме жүретін өзендер арқылы су өтпесі арқылы сан нормативтері – қазіргі бір өтпе жағдайында 2 адам. Бір дәлізде орналасқан бірнеше өтпелер жағдайында коэффициент қолданылады К = 0,07; әр өтпенің келесі желісі үшін – (Н = 1 + К * n)
Магистральдық құбыр трассасын тікұшақпен немесе ұшақпен қарап өткен жағдайда мұнай құбыры басқармалары жергілікті жағдайларды қоса алғанда желілік жүріп өтушілер санын белгілейді.
18-параграф. Магистральдық құбырларды әуеден бақылау бойынша жұмысшылардың
сан нормативтері
18-кесте
Авиакөлік түрі
Кәсіп атауы
Жылына ұшу шамасы, сағат
Сан нормативтері (адам)
Ұшақ
Магистральдық құбырлардың борт операторы
1 000-ға дейін
1
1 000-нан жоғары
2
Тікұшақ
800-ге дейін
1
800-ден жоғары
2
19-параграф. Суасты өтпелерін зерттеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу бойынша
жұмыскерлердің сан нормативтері
19-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Катер
Кеме қозғалтқышының моторисі
5
Іштен жану қозғалтқышының машинисі (кемеде бар ауа сығымдағыштарына, дизельдік электр стансаларына, дәнекерлеу агрегаттарына қызмет көрсету)
5
Матрос
5
Сүңгуір
5
Суасты өтпесі
Бондық қоршаулар мен мұнай жинау слесарі
9
Ірі кеме жүретін өзендер арқылы су өтпесіне сан нормативтері – қазіргі бір өтпе жағдайында 2 адам. Бір дәлізде орналасқан бірнеше өтпелер жағдайында коэффициент қолданылады К = 0,07; әр өтпенің келесі желісі үшін – (Н = 1 + К х n)
20-параграф. Апаттық-қалпына келтіру пункттерінің сан нормативтері
20-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Диаметрі құбыр, миллиметр:
Электр-газ дәнекерлеуші, газбен кескіш, желілік құбыр төсегіш, сораптар машинисі, сыртқы құбыр құрастырушысы. Рентгенгаммаграфиялау ақаутапқышы, жарғыш, рентген түсірулерін өңдеу жөніндегі зертханашы
530-ға дейін
7

530-820
11
1020 и более
15
Численность работников устанавливается на 225 километров трассы трубопровода в обычных условиях и условиях пустынь. На болотистых и горных трассах и участках трассы прилегающих к рисовым полям протяженность закрепляемого участка составляет
90 километров. Болотистой считается трасса, если суммарная протяженность болот составляет более 2-х процентов, либо имеется болото протяженностью более 2 километров.
К горным участкам трассы относятся участки, проложенные по местности с продольными и поперечными уклонами более 10 градусов, с наличием большого количества поворотов в горизонтальной и вертикальной плоскостях и подверженные воздействию обвалов, осыпей, оползней.
Коэффициенты, применяемые к трассе трубопроводов:

530 – 820
11
1020 және жоғары
15
Жұмыскерлер саны қалыпты жағдайда және шөлейтті жағдайда құбыр трассасының 225 километріне белгіленеді. Батпақты және таулы трассаларда және күріш егістіктеріне жапсарлас орналасқан трасса учаскедерінде бекітілетін учаске ұзындығы – 90 километрді құрайды. Егер батпақтың жиынтық ұзындығы 2 пайыздан артық болса, не 2 километрден артық ұзындықты батпақ болса, батпақты деп есептеледі.
Трассаның таулы учаскелеріне орны бойынша бойлық және көлденең көлбеулікпен және көлденең және тіке жазықтықтарда бірнеше көптеген бұрылыстар санымен жоғары
10 градусқа орналасса және құлау, сырғу, шөгу әсеріне түсетін учаскелер жатады.
Құбыр трассасына қолданылатын коэффициенттер:

– при 1-й нитке – К = 1;
– при 2-х нитках – К = 1,07;
– на каждую последующую нитку добавляется 0,07.
Примерная численность персонала аварийно-восстановительных пунктов приведена в приложении 3 к настоящим нормативам.
Параграф 21. Нормативы численности рабочих, занятых
управлением мостовых и козловых кранов
Таблица 21
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы
численности,
(человек)
Кран
Машинист крана
5
Параграф 22. Нормативы численности рабочих, занятых
обслуживанием подстанций
Таблица 22
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы
численности,
(человек)
Подстанция
Электромонтер по обслуживанию подстанции
5
Параграф 23. Нормативы численности рабочих, занятых
обслуживанием стационарных дизельных электростанций
Таблица 23
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы
численности, (человек)
Отдельно стоящая дизельная электростанция
Машинист двигателя внутреннего сгорания
5
2 и более дизельных электростанций на отдельной площадке
–"–
9
При обслуживании передвижных дизельных электростанций, компрессоров, сварочных агрегатов, насосов применяемых при капитальном строительстве и капитальном ремонте трубопроводов и их сооружений, норматив численности принимается равной –
1 человек на физическую единицу оборудования при односменной работе. При вахтовом методе работы нормативная численность удваивается.
Для ремонтного обслуживания дизельной электростанции дополнительно предусматривается следующая нормативная численность персонала:

– 1-желі жағдайында – К = 1;
– 2 желі жағдайында – К = 1,07;
– әр келесі желіге 0,07 қосылады.
Апаттық-қалпына келтіру пункттері қызметкерлерінің болжалды саны осы нормативтерге 3-қосымшада келтірілген.
21-параграф. Көпірлі және аспалы шығырандар басқарумен айналысатын
жұмыскерлердің сан нормативтері
21-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Шығыран
Шығыран машинисі
5
22-параграф. Қосалқы стансаға қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
22-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері,
(адам)
Қосалқы станса
Қосалқы стансаларға қызмет көрсететін электрмонтер
5
23-параграф. Орнықты дизельдік электрстансаларға қызмет көрсетумен айналысатын
жұмыскерлердің сан нормативтері
23-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Дербес тұрған дизельдік электр стансасы
Іштен жану қозғалтқышының машинисі
5
Дербес алаңда 2 және одан көп дизельдік электр стансалары
–?–
9
Құбырлар мен олардың құрылыстарын күрделі салу және күрделі жөндеу жүргізу кезінде қолданылатын жылжымалы дизельдік электр стансаларын, сығымдағыштар, дәнекерлеу агрегаттары, сораптарға қызмет көрсету кезінде бір ауысымдық жұмыс жағдайында жабдықтың физикалық бірлігіне бір адам деп қабылданады. Жұмыстың вахталық әдісі жағдайында нормативтік сан екі еселенеді.
Дизельдік электр стансасына жөндеу қызмет көрсету үшін қызметкерлердің мынадай сан нормативі қосымша көзделеді.

200
8
400
11
700
16
Сооружения для хранения и запаса воды
Водораздатчик
4
При обслуживании очистных сооружений канализации численность операторов пульта управления, лаборантов химико-бактериологического анализа и пробоотборщиков рассчитывается согласно данной таблицы.
Параграф 25. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием и содержанием зданий и сооружений
Наименование профессий: штукатур, маляр, столяр, плотник, стекольщик, каменщик, рабочий по комплексному обслуживанию зданий и сооружений, электросварщик, огнеупорщик.
Расчет нормативов численности производится по формуле:

200
8
400
11
700
16
Су қорын сақтауға арналған құрылыс
Су таратқыш
4
Кәріздің тазарту құрылыстарына қызмет көрсету кезінде басқару пульті операторларының, химиялық-бактериологиялық талдау зертханашыларының және сынама іріктегіштердің саны осы кестеге сәйкес есептеледі.
25-параграф. Ғимараттар мен құрылыстарға қызмет көрсетумен және оларды ұстаумен
айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
Кәсіп атауы: сылақшы, сырлаушы, ағаш ұстасы, ағаш жонушы, шыны салушы, тас қалаушы, ғимараттар мен құрылыстарға кешенді қызмет көрсетуші жұмысшы, электрмен дәнекерлеуші, отқа төзімді қалаушы.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

Н = (0,15 * П)*1,15*5
Где П – площадь зданий и сооружений, тысяч квадратных метров;
К = 1,15 – коэффициент перехода от явочной численности к списочной
5 – коэффициент численности по каждой категории работников (штукатур-маляр, столяр-плотник, стекольщик-каменщик-кровельщик, электрик, слесарь-сантехник)
Режим работы: 1 смена. Расчет персонала по текущему ремонту зданий и сооружений производится исходя из нормативной трудоемкости работ согласно локальным сметам.
Параграф 26. Нормативы численности рабочих, занятых
хозяйственным обслуживанием вахтово–жилищных комплексов,
общежитий, гостиниц
Таблица 25
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы
численности, (человек)
Вахтовый жилой комплекс, общежитие, гостиница при количестве мест до 50
Горничная
5
50 и более
9

Н = (0,15 * П) * 1,15 * 5
мұнда П – ғимарат пен құрылыс алаңы, мың шаршы метр;
К = 1,15 – жұмысқа келу санынан тізім санына өту коэффициенті
5 – жұмыскерлердің әр санаты бойынша сандар коэффициенті (сылақшы-сырлаушы, ағаш жонушы-балташы, шыны салушы-тас қалаушы-төбе жабушы, электрик, слесарі-сантехник)
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
Ғимараттар мен құрылыстарды ағымдағы жөндеу бойынша қызметшілер есебі жергілікті сметаға сай жұмыстардың нормативтік еңбек сыйымдылығын басшылыққа ала отырып жүргізіледі.
26-параграф. Вахталық-тұрғын үй кешендеріне, жатақханаларға, қонақ үйлерге
қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
25-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Вахталық-тұрғын үй кешендері, жатақхана, қонақ үй мына орын санымен
50-ге дейін
Үй тазалаушы
5
50 және жоғары
9

Параграф 28. Нормативы численности рабочих, занятых на
подсобно-вспомогательных работах
Таблица 27
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности,
(человек)
Нефтеперекачивающая станция, водонасосная станция, станция подогрева нефти, нефтеналивная эстакада (нефтеналивной пункт), база производственно-технического обслуживания и комплектации оборудованием
Подсобный рабочий
1
Режим работы: 1 смена.
Параграф 29. Нормативы численности рабочих, занятых учетом,
хранением и выдачей товарно-материальных ценностей
Таблица 28
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности, (человек)
Нефтеперекачивающая станция, нефтеналивной пункт, водонасосная станция, цех технологического транспорта и специальной техники, база производственно-технического обслуживания и комплектации оборудованием, база производственного обслуживания
Кладовщик
1
На базах производственно-технического обеспечения и комплектации оборудованием на каждый центральный склад.
Режим работы: 1 смена.
Параграф 30. Нормативы численности рабочих, занятых
заправкой горюче-смазочными материалами автомобилей и
специальной техники
Таблица 29
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности, (человек)
Пункт заправки
Оператор заправочных станций
1
При круглосуточной работе заправочных станций устанавливается норматив численности – 5 человек.
Режим работы: 1 смена.
Параграф 31. Нормативы численности рабочих, занятых
обслуживанием узлов и деталей санитарно-технических систем
Таблица 30
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности, (человек)
Нефтеперекачивающая станция, нефтеналивной пункт (нефтеналивная эстакада), водонасосная станция, станция подогрева нефти, база производственно-технического обслуживания и комплектации оборудованием
Слесарь-сантехник
1
Режим работы: 1 смена.
Параграф 32. Нормативы численности рабочих, занятых
обслуживанием копировально-множительных машин
Таблица 31
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности, (человек)
Копировально-множительные машины (до 3-х штук)
Оператор копировально-множительных машин
1
Режим работы: 1 смена.
Параграф 33. Нормативы численности рабочих,
занятых стиркой и ремонтом специальной одежды
Таблица 32
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности, (человек)
Вахтовый жилой комплекс
Машинист по стирке и ремонту специальной одежды (оператор стиральных машин)
1
Общежитие до 50 мест
1
50 и более
2
Режим работы: 1 смена.
Параграф 34. Нормативы численности рабочих, занятых ремонтом
и обслуживанием технологической связи
Таблица 33
Обслуживаемый объект
Наименование
профессий
Нормативы численности, (человек)
Филиал, управление, станция
Электромонтер связи
2
То же, выездная бригада
3
Режим работы: 1 смена.

28-параграф. Қосалқы-көмекші жұмыстармен айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
27-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Мұнай айдау стансасы, су сорап стансасы, мұнай қыздыру стансасы, мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті), өндірістік-техникалық қызмет көрсету және жабдықтармен жинақтау базасы
Қосалқы жұмысшы
1
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
29-параграф. Тауар-материалдық құндылықтарды есепке алумен, сақтау және берумен
айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
28-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Мұнай айдау стансасы, мұнай құю пункті, су сорап стансасы, технологиялық көлік және арнайы техника цехы, өндірістік-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтарды жиынтықтау база, өндірістік қызмет көрсету базасы
Қоймашы
1
Өндірістік-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтарды жиынтықтау базаларында әр орталық қоймаға.
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
30-параграф. Автомобильдер мен арнайы техникаға жанар-жағармай құюмен
айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
29-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Құю пункті
Құю пунктінің операторы
1
Жағар май құю стансаларының тәулік бойы жұмыс істеуі жағдайында 5 адам сан нормативі белгіленеді.
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
31-параграф. Санитарлық-техникалық жүйелер тораптары мен бөлшектеріне қызмет
көрсетумен айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
30-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Мұнай айдау стансасы, мұнай қыздыру стансасы (МЭ), су сорап стансасы, мұнай қыздыру стансасы, өндірістік-техникалық қызмет көрсету және жабдықтармен жинақтау базасы
Слесарі-сантехник
1
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
32-параграф. Көшіру-көбейту машиналарына қызмет көрсетумен айналысатын
жұмыскерлердің сан нормативтері
31-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Көшіру-көбейту машиналары (3 данаға дейін)
Көшір-көбейту машинасының операторы
1
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
33-параграф. Арнайы киімді жуумен және жөндеумен айналысатын жұмыскерлердің
сан нормативтері
32-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Вахталық-тұрғын үй кешендері
Арнайы киімді жуу және жөндеу жөніндегі машинист (кір жуу машинасының операторы)
1
50 орынға дейінгі жатақхана
1
50 және жоғары
2
Жұмыс режимі: 1 ауысым.
34-параграф. Технологиялық байланысты жөндеумен және қызмет көрсетумен
айналысатын жұмыскерлердің сан нормативтері
33-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Филиал, басқарма, станса
Байланыс электрмонтері
2
Сондай шығу бригадасы
3
Жұмыс режимі: 1 ауысым.

Параграф 35. Нормативы численности рабочих, занятых сливом и
наливом нефтепродуктов для собственных нужд подразделений филиала
Таблица 34
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, (человек)
Филиал
Сливщик-разливщик
1
2. Нормативы численности рабочих, занятых ремонтом
технологического, энергетического оборудования,
контрольно-измерительных приборов, средств автоматики
и телемеханики, средств электрохимической защиты
Параграф 1. Ремонт и обслуживание технологического оборудования
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н = 0,5 * Пр + 1,0 * Пп + 0,5 * К + 0,02 * Е;
где:
Пр – суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), тысяч кубических метров в час.;
Пп – количество печей подогрева нефти, штук;
К – количество котельных, штук;
Е – емкость резервуарного парка, тысяч кубических метров
К полученной нормативной численности база производственного обслуживания, обслуживающих филиал по ремонту, реставрации оборудования и запасных частей применяется К = 1,45.
Параграф 2. Ремонт и обслуживание электротехнического
и энергетического оборудования
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н = 0,4 * Пр + 0,5 * Пп + 0,1 * К + 0,02 * Е;
где:
Пр – суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивная эстакада (нефтеналивных пунктов), тысяч кубических метров в час.;
Пп – количество печей подогрева нефти, штук;
К – количество котельных, штук;
Е – емкость резервуарного парка, тысяч кубических метров
Параграф 3. Ремонт и обслуживание средств автоматики,
телемеханики и контрольно-измерительных приборов
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н = 0,92 * НСА + 0,2 * ЛКП + 0,4 * Пп + 0,1 * К + 0,02 * Р;
где:
НСА – количество автоматизированных магистральных и подпорных нефте - и водонасосных станций, штук;
ЛКП – количество телемеханизированных линейных контрольных пунктов, штук;
Пп – количество автоматизированных печей подогрева нефти, штук;
К – количество автоматизированных котельных, штук;
Р – количество автоматизированных резервуаров, штук
К полученной нормативной численности служб автоматизированных систем управления, обслуживающих объектов нефтепроводных управлений и филиала по настройке оборудования средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов применяется К = 1,5.

35-параграф. Филиал бөлімшелерінің өз қажеттіліктері үшін мұнай өнімдерін
қотарумен және құюмен айналысатын жұмысшылардың сан нормативтері
34-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Кәсіп атауы
Сан нормативтері (адам)
Филиал
Қотарушы-құюшы
1
2. Технологиялық, энергетикалық жабдықтарды,
бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматика және телемеханика құралдарын,
электрхимиялық қорғаныш құралдарын жөндеумен айналысатын жұмысшылардың
сан нормативтері
1-параграф. Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,5 * Пр + 1,0 * Пп + 0,5 * К + 0,02 * Е;
мұнда:
Прсорап стансаларының және мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті) магистральдық агрегаттарының жиынтық белгіленген өнімділігі, сағатына мың текше метр;
Ппмұнай қыздыру пештерінің саны, дана;
Кқазандықтар саны, дана;
Е сұйыққойма паркінің сыйымдылығы, мың текше метр.
Жабдықтар мен босалқы бөлшектерді жөндеу, қалпына келтіру бойынша филиалға қызмет көрсететін өндірістік қызмет көрсету базасы алынған сан нормативіне К = 1,45 қолданылады.
2-параграф. Электр-техникалық және энергетикалық жабдықты жөндеу және
қызмет көрсету
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,4 * Пр + 0,5 * Пп + 0,1 * К + 0,02 * Е;
мұнда:
Прсорап стансаларының және мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті) магистральдық агрегаттардың жиынтық белгіленген өнімділігі сағатына мың текше метр;
Ппмұнай қыздыру пештерінің саны, дана;
К – қазандықтар саны, дана;
Е сұйыққойма паркінің сыйымдылығы, мың текше метр.
3-параграф. Автоматика, телемеханика құралдары мен бақылау-өлшеу
аспаптарын жөндеу және қызмет көрсету
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,92 * НСА + 0,2 * ЖБП + 0,4 * Пп + 0,1 * К+0,02* Р;
мұнда:
НСАавтоматтандырылған магистральдық және қосалқы мұнай және су сорап стансаларының саны;
ЖБП – телемеханикаландырылған желілік бақылау пункттерінің саны, дана;
Ппавтоматтандырылған мұнай қыздыру пешінің саны, дана;
Кавтоматтандырылған қазандықтар саны, дана;
Р автоматтандырылған сұйыққоймалар саны, дана.
Мұнай құбыры басқармалары және филиал нысандарына автоматика, телемеханика және бақылау-өлшеу аспаптары құралдары жабдықтарын баптау бойынша қызмет көрсететін алынған басқарудың автоматтандырылған жүйелері нормативтік санына К = 1,5 қолданылады.

Параграф 4. Техническое обслуживание и ремонт средств
электрохимической защиты
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н = 0,052 * Скз + 0,003 * Кик + 0,009 * Аз + 0,009 * Л + 0,0015 * В;
где:
Скз – количество станций катодной защиты, штук;
Кик – количество контрольно-измерительных колонок, штук;
Аз – количество анодных заземлителей, штук;
Л – протяженность линий электропередачи, километр;
В – протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;

4-параграф. Электрхимиялық қорғаныш құралдарына техникалық қызмет көрсету
және жөндеу
Сан нормативін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,052 * Скз + 0,003 * Кик + 0,009 * Аз + 0,009 * Л+0,0015* В;
мұнда:
Скзкатодтық қорғаныш стансаларының саны, дана;
Кик – бақылау-өлшеу бағандарының саны, дана;
Аз – анодтық жерге тұйықтаушылар саны, дана.
Л – электр беру желісінің ұзындығы, километр;
В – бір тінді орындалудағы құбырдың ұзындығы, километр.

При наличии 20 и более подстанций 35, 110 киловольт, на балансе филиала, дополнительно предусматривается 1 человек
Дополнительно предусматривается для филиала численность специалистов по электрохимической защите – 1 человек при числе станций катодной и дренажной защиты до 300; 2 человек – от 301 до 650; 3 человек – от 651 до 1000; 4 человек – от 1001 и более.
Параграф 7. Технологическая связь
Таблица 42
Протяженность трассы трубопроводов, километр
До 1000

Филиал теңгерімінде 20 және одан көп 35, 110 киловольт қосалқы стансалар болған кезде қосымша 1 адам көзделеді.
Катодты және сорғы қорғаныш стансаларының саны 300-ге дейін болса филиал үшін электр-химиялық қорғаныш жөніндегі мамандар саны қосымша 1 адам, 301 – 650 – 2 адам, 651 – 1000 – 3 адам, 1 001 және одан артық болғанда – 4 адам көзделеді.
7-параграф. Технологиялық байланыс
42-кесте
Құбыр трассасының ұзындығы, километр
1 000-ға дейін

20. Оперативное управление производством.
1) Товарно-транспортная служба.
Таблица 84
Число магистральных нефте - водонасосных станций, штук
Численность по функции, человек
До 5
6-12
3
4
При организации диспетчерской службы дополнительно предусматривается на каждый диспетчерский пост: 2 человек – при односменной работе, 6 человек – при круглосуточной работе.
При функционировании подсистемы автоматизированных систем коммерческого учета электроэнергии (наличие энергодиспетчерской службы) дополнительно предусматривается 1 человек (энергодиспетчер).
При наличии в нефтепроводном управлении подразделений, как по транспортировке нефти, так и по подаче воды численность работников по функции в таблице 84 удваивается.
2) Служба по учету и подачи воды.
Таблица 85
Число магистральных водо-насосных станций, штук
Численность по функции, человек
До 5

20. Өндірісті жедел басқару
1) Тауар-көлік қызметі
84-кесте
Магистральдық мұнай-су сорап стансалары, дана
Қызметтер бойынша саны, адам
5-ке дейін
6-12
3
4
Диспетчерлік қызмет ұйымдастырылған кезде әр диспетчерлік орынға 2 адам – бір ауысымдық жұмыста, 6 адам – тәулік бойғы жұмыста қосымша қарастырылады.
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу автоматтандырылған жүйесінің қосалқы жүйесі жұмыс істеген жағдайда (энергия диспетчерлік қызметтің болуы) қосымша 1 адам (энергия диспетчері) қарастырылады.
Мұнай құбыры басқармасында мұнай тасымалдау да, су жіберу де бөлімшелері болған кезде қызметкерлердің лауазымы бойынша саны 84-кестеде екі еселенеді.
2) Суды есепке алу және жіберу жөніндегі қызмет
85-кесте
Магистральдық су сорап стансаларының саны, дана
Қызметтер бойынша саны, адам
5-ке дейін

6-12
2
3
21. Правовая деятельность.
Таблица 86
Фактическая численность работающих, человек
Численность по функции, человек
До 500
1
Свыше 500
2
При наличии работ по отводу земли дополнительно предусматривается 1 человек
22. Гражданская оборона, чрезвычайные ситуации и специальные работы.
Таблица 87
Фактическая численность работающих, человек
Численность по функции, человек
Более 300
1
23. Развитие государственного языка.
Таблица 88
Фактическая численность работающих филиала, человек
Численность по функции, человек
до 300
1

6 – 12
2
3
21. Құқықтық қызмет
86-кесте
Жұмыскерлердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
500-ге дейін
1
500-ден астам
2
Жер бөлу жұмыстары болған кезде қосымша 1 адам қарастырылады.
22. Азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар және арнайы жұмыс
87-кесте
Жұмыскерлердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
300-ден астам
1
23. Мемлекеттік тілді дамыту
88-кесте
Жұмыскерлердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
300-ге дейін
1

450
2
600
3
750 и более
4
Параграф 2. Линейные производственно-диспетчерские и
самостоятельные нефтеперекачивающие и нефтеналивные станции
1. Руководство и специалисты.
Таблица 89
Наименование должностей
Кол-во человек
Условия
Начальник станции
1
Заместитель начальника
1
Начальник энергоучастка (энергетик)
1
При наличии 2-х и более нефте - и водонасосных станций, удаленных друг от друга более 1 километра, численность увеличивается на 1 человека
Начальник механического участка (механик)
1
При наличии 2-х и более нефте - и водонасосных станций, удаленных друг от друга более 1 километра, численность увеличивается на 1 человека
Начальник участка автоматизированных систем управления (инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике)
1
При наличии 2-х и более нефте - и водонасосных станций, удаленных друг от друга более 1 километра, численность увеличивается на 1 человека
Инженер электрохимзащиты и высоковольтных линий
1
При наличии 2-х и более нефте - и водонасосных станций, удаленных друг от друга более 1 километра, численность увеличивается на 1 человека
Инженер по метрологии (метролог)
1
Для самостоятельных линейных производственно-диспетчерских станций при количестве эксплуатируемых средств измерений более 500 единиц.
Начальник смены (вахты)
5
При наличии на нефтеперекачивающей станции пунктов подогрева нефти дополнительно предусматривается 1 человек на пункт.
При наличии причалов предусматривается – 5 человек.
Для самостоятельных станций подогрева нефти предусматривается – 3 человека.
При численности персонала 50 и более человек вводится должность инженера по охране труда.
При наличии подстанции предусматривается 1 человек.

450
2
600
3
750 және одан көп
4
2-параграф. Желілік өндірістік-диспетчерлік және жеке мұнай айдайтын және мұнай
құятын стансалар
1. Басшылық және мамандар
89-кесте
Лауазымдар атауы
Саны, адам
Ескертпе
Станса бастығы
1
Бастықтың орынбасары
1
Энергия учаскесі бастығы
(энергетик)
1
Бір бірінен 1 километрден артық алшақталған 2 және одан көп мұнай және су сорап стансалары болған кезде саны 1 адамға көбейеді.
Механикалық учаске бастығы (механик)
1
Бір бірінен 1 километрден артық алшақталған 2 және одан көп мұнай және су сорап стансалары болған кезде саны 1 адамға көбейеді.
Басқарудың автоматтандырылған жүйелері учаскесінің бастығы (бақылау-өлшеу аспаптары инженері)
1
Бір бірінен 1 километрден артық алшақталған 2 және одан көп мұнай және су сорап стансалары болған кезде саны 1 адамға көбейеді.
Электр химиялық қорғаныш құралдары және Өндірістік-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтарды жиынтықтау база жөніндегі инженер
1
Бір бірінен 1 километрден артық алшақталған 2 және одан көп мұнай және су сорап стансалары болған кезде саны 1 адамға көбейеді.
Метрология жөніндегі инженер (метролог)
1
Жеке желілік өндірістік-диспетчерлік стансалар үшін пайдаланылатын өлшеу құралдарының саны 500 бірліктен артық болған кезде
Ауысым (вахта) бастығы
5
Мұнай айдау стансасы мұнай қыздыру пункті болған кезде пунктке қосымша 1 адам қарастырылады.
Айлақтар болған кезде 5 адам қарастырылады.
Мұнайды жеке жылыту стансалары үшін 3 адам қарастырылады.
Қызметкерлердің саны 50 және одан көп жағдайда еңбекті қорғау бойынша инженер лауазымы енгізіледі.
Қосалқы станса болған кезде 1 адам қарастырылады.

2. Комплектование кадров, делопроизводство.
Таблица 90
Фактическая численность работающих, человек линейной производственно-диспетчерской станции в целом или самостоятельной нефтеперекачивающей станции
Численность по функции, человек
До 200
1
201 и более
2
При централизации функций в нефтепроводном управлении численность по функции не предусматривается.
3. Бухгалтерский учет.
Таблица 91
Фактическая численность работающих, человек, линейной производственно-диспетчерской станции в целом или самостоятельной нефтеперекачивающей станции
Численность по функции, человек
До 150
1
151-300
2
301 и более
3
При централизации бухгалтерского учета в нефтепроводном управлении численность по функции не предусматривается.

2. Кадрларды жинақтау, іс жүргізу
90-кесте
Желілік өндірістік-диспетчерлік стансаларда тұтас немесе жеке мұнай айдау стансасында жұмыс істейтін нақты адам саны
Қызметтер бойынша саны, адам
200-ге дейін
1
201 және жоғары
2
Мұнай құбыры басқармасында қызметтерді орталықтандырған жағдайда қызметтер бойынша саны қарастырылмайды.
3. Бухгалтерлік есеп
91-кесте
Желілік өндірістік-диспетчерлік стансаларда тұтас немесе жеке мұнай айдау стансасында жұмыс істейтін нақты адам саны
Қызметтер бойынша саны, адам
150-ге дейін
1
151-300
2
301 және жоғары
3
Мұнай құбыры басқармасында бухгалтерлік есепті орталықтандырған жағдайда қызметтер бойынша саны қарастырылмайды.

4. Хозяйственное обслуживание.
Таблица 92
Обслуживаемый объект
Численность по функции
Станция, нефтеналивная эстакада (нефтеналивной пункт)
1
5. Ремонт железнодорожных путей и коммуникаций.
Таблица 93
Обслуживаемый объект
Численность по функции
Ж/д наливная эстакада при протяженности путей до 5 километров
Более 5 километров
1
2
Параграф 3. Ремонтно-восстановительное и трассовое обслуживание
1. Аварийно-восстановительный пункт, линейно-эксплуатационная служба, центральная аварийно-ремонтная служба.
Таблица 94
Обслуживаемый объект
Численность по функции, человек
Трасса трубопровода
В обычных условиях на 225 километров
На болотистых и горных участках на 90 километров
3
3
Численность работников устанавливается на 225 километров трассы трубопровода в обычных условиях и условиях пустынь. На болотистых и горных трассах и участках трассы прилегающих к рисовым полям протяженность закрепляемого участка составляет

4. Шаруашылық қызмет көрсету
92-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны
Станса, мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті)
1
5. Темір жолдар мен коммуникацияларды жөндеу
93-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны
Жолдардың мынадай ұзындықтары жағдайында т/ж құю эстакадасы
5 километрге дейін
5 километрден артық
1
2
3-параграф. Жөндеу-қалпына келтіру және трассалық қызмет көрсету
1. Апаттық-қалпына келтіру пункті, желілік-пайдалану қызметі, орталық апаттық-жөндеу қызметі
94-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны, адам
Құбыр трассасы
Қалыпты жағдайда 225 километрге.
Батпақты және таулы учаскедерде 90 километрге
3
3
Қызметкерлер саны қалыпты жағдай мен шөлейтті жағдайда құбыржолы трассасының 225 километріне белгіленеді. Батпақты және таулы трассаларда және күріш егістіктеріне жапсарлас трассалар учаскелерінде бекітілетін учаске ұзындығы

90 километров. Болотистой считается трасса, если суммарная протяженность болот составляет более 2-х процентов, либо имеется болото протяженностью более 2 километров.
При численности персонала 50 и более человек вводится должность инженера по охране труда.
2. Линейно-эксплуатационная служба средств телемеханики.
Таблица 95
Наименование средств автоматики
Численность по функции, человек
Контролируемые пункты функциональной и линейной телемеханики:
До 10
1

90 километрді құрайды. Егер батпақтың жиынтық ұзындығы 2 пайыздан артықты құраса, не 2 километрден артық ұзындыққа ие батпақ болса, трасса батпақты болып саналады.
Қызметкерлер саны 50 және одан көп адам болса, еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымы енгізіледі.
2. Телемеханика құралдарына желілік-пайдаланушылық қызмет
95-кесте
Автоматика құралдарының атауы
Қызметтер бойынша саны, адам
Қызметтік және желілік телемеханиканың бақыланатын пункттері:
10-ға дейін

Дополнительно предусматривается 1 человек – инженер по эксплуатации (ремонту) автотранспорта при числе автотранспортных средств более 30 единиц
Параграф 6. Оперативное управление производством
(Товарно-транспортная служба)
Таблица 104
Количество нефтеперекачивающих станций, приемо-сдаточных пунктов, единиц
Численность по функции, человек, при грузообороте миллиардов тонно-километров
до 3
свыше 3
до 5
3
4
При организации диспетчерской службы дополнительно предусматривается на каждый диспетчерский пост 6 человек – при круглосуточной работе.

Автокөлік құралдарының саны 30 бірліктен артық болғанда автокөлікті пайдалану (жөндеу) жөніндегі инженер 1 адам қарастырылады.
6-параграф. Өндірісті жедел басқару (Тауар-көлік қызметі)
104-кесте
Мұнай айдау стансасы, қабылдау-тапсыру пункттер саны, бірлік
Қызметтер бойынша саны, адам, жүк айналымы миллиард тонна-километр болған кезде
3-ке дейін
3-тен артық
5-ке дейін
3
4
Диспетчерлік қызметті ұйымдастыру кезінде тәулік бойы жұмыс жағдайында әр диспетчерлік постқа 6 адам қарастырылады.

Параграф 2. Механоремонтное обслуживание эксплуатационного
оборудования
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н = 0,05 * П + 0,0015 * В + 0,2 * А
где:
П – количество насосных станций, котельных, пунктов подогрева парафинистой нефти, штук;
В – протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр.;
А – количество резервуаров, штук
Параграф 3. Энергоремонтное обслуживание эксплуатационного
оборудования, средств электрохимической защиты и вдоль трассовых
линий электропередачи
Расчет указанной функции производится по формуле:

2-параграф. Пайдаланушылық жабдықтарға механикалық жөндеу
қызметін көрсету
Аталған қызметті есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,05 * П + 0,0015 * В + 0,2 * А
мұнда:
П – сорап стансалары, қазандықтар, мұнай құю пункті саны, дана;
В – бір тінді есептелген құбыр ұзындығы, километр;
А – сұйыққоймалар саны, дана
3-параграф. пайдаланушылық жабдықтарына, электр химиялық қорғаныш құралдарына және трасса желісі бойындағы электр беруге энергетикалық жөндеу қызметін көрсету
Аталған қызметті есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

Н = 0,006 * У + 0,0015 * В + 0,025 * К
где:
У – установленная мощность электрооборудования, тысяч киловатт;
В – протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;
К – суммарное количество обслуживаемого оборудования.
Параграф 4. Обслуживание и ремонт средств автоматики и
телемеханики
Таблица 122
Наименование средств автоматики
Численность по функции, человек
Автоматизированные нефте-, водонасосные станции, котельные, пункты подогрева нефти, нефтеналивные эстакады (нефтеналивные пункты)
До 7
1

Н = 0,006 * У + 0,0015 * В + 0,025 * К
мұнда: У – электр жабдығының орнатылған қуаты, мың киловатт.;
В – бір тінді есептелген құбыр ұзындығы, километр;
К – қызмет көрсетілетін жабдықтың жиынтық саны.
4-параграф. Автоматика, телемеханика құралдарына қызмет көрсету және оларды жөндеу
122-кесте
Автоматика құралдарының атауы
Қызметтер бойынша саны, адам
Автоматтандырылған мұнай, су сорап стансалары, қазандықтар, мұнай қыздыру пункттері, мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті)
7-ге дейін

8 – 15
2
16–25
3
26 и более
4
Контролируемые пункты функциональной и линейной телемеханики:
До 10
1
10-20
2
20–50
3
51 и более
4
Узлы учета нефти, воды, газа и тепла
До 7
1
8 и более
2
Для расчетной нормативной численности участков контрольно-измерительных приборов и автоматики при нефтепроводных управлениях или самостоятельного подразделения при филиале, где есть система SCADA применять коэффициент 1,2. Указанный коэффициент увеличивается на 0,05 при наличии внедренных систем и фактическом обслуживании систем противоаварийной защиты, гидроакустической системы обнаружения утечек, видеонаблюдении, охраны нефтепроводов, модуля расчета удельного потребления электроэнергии.

8 – 15
16 – 25
26 және одан көп
Қызметтік және желілік телемеханиканың бақыланатын пункттері:
10-ға дейін
10-20
20–50
51 және одан көп
Мұнай, су, газ және жылуды есепке алу тораптары
7-ге дейін
8 және одан көп
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
SCADA жүйесі бар мұнай құбыры басқармалары немесе филиалдың жеке бөлімшесі жанындағы бақылау-өлшеу аспаптары учаскелерінің сан нормативін есептеу үшін 1,2 коэффициенті қолданылады. Енгізілген жүйелер болған және апатқа қарсы қорғаныш жүйелеріне, жылыстауларды гидроакустикалық бақылау, бейне қадағалау, мұнай құбырларын қорғау жүйелеріне, электр қуатының меншікті есебі модуліне іс жүзінде қызмет көрсетілген жағдайда аталған коэффициент 0,05-ке артады.

Параграф 5. Метрологическое обслуживание.
Участок поверки средств измерений
Таблица 123
Количество средств измерений поверяемых участком, единиц
Численность по функции, человек
До 10 000
Свыше 10 000
5
6
Параграф 6. Охрана труда
Таблица 124
Фактическая численность работающих, человек
Численность по функции, человек
До 150
151 и более
1
2
Параграф 7. Планирование, организация труда и заработной платы
Таблица 125
Фактическая численность работающих, человек
Численность по функции, человек
До 200
201 и более
1
2
При централизации функции численность по таблице 125 не устанавливается.
Параграф 8. Бухгалтерский учет
Таблица 126
Фактическая численность работающих базы производственного обслуживания, человек
Численность по функции, человек
До 200
201 и более
1
2
При централизации функции численность по таблице 126 не устанавливается.

5-параграф. Метрологиялық қызмет көрсету. Өлшеу құралдарын тексеру учаскесі
123-кесте
Учаскеде түгенделетін өлшеу құралдарының саны, бірлік
Қызметтер бойынша саны, адам
10 000-ге дейін
5
10000-нан жоғары
6
6-параграф. Еңбек қорғау
124-кесте
Жұмыс істейтіндердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
150-ге дейін
151 және жоғары
1
2
7-параграф. Еңбек және жалақыны жоспарлау, ұйымдастыру
125-кесте
Жұмыс істейтіндердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
200-ге дейін
201 және жоғары
1
2
Қызметті орталықтандыру жағдайында 125-кесте бойынша сан белгіленбейді.
8-параграф. Бухгалтерлік есеп
126-кесте
Өндірістік қызмет көрсету базасында жұмыс істейтіндердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
200 адамға дейін
201 және жоғары
1
2
Қызметті орталықтандыру жағдайында 126-кесте бойынша сан белгіленбейді.

Параграф 9. Комплектование кадров, делопроизводство и
хозяйственное обслуживание
Таблица 127
Фактическая численность работающих, чел
Численность по функции, человек
До 150
1
от 151 и более
2
Дополнительно предусматривается переводчик – делопроизводитель на государственном языке – 1 человек. При централизации функции численность по таблице 127 не устанавливается.
Параграф 10. Материально-техническое снабжение
Таблица 128
Число нефте - и водонасосных станций, котельных, пунктов подогрева нефти, нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов) штук
Численность по функции, человек
До 6

9-параграф. Кадрларды жинақтау, іс жүргізу және шаруашылық қызмет көрсету
127-кесте
Жұмыс істейтіндердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
150 адамға дейін
151 және жоғары
1
2
Қосымша мемлекеттік тілде аудармашы – іс жүргізуші қарастырылады – 1 адам. Қызметті орталықтандырған кезде 127-кесте бойынша сан белгіленбейді
10-параграф. Материалдық-техникалық жабдықтау
128-кесте
Мұнай, су сорап стансалары, қазандықтар, мұнай қыздыру пункттері, мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті), дана
Қызметтер бойынша саны, адам
6-ға дейін

6-10
11 и более
техническое обслуживание, текущий ремонт
1
2
3
Параграф 13. Участок тепловодоснабжения
Таблица 131
Число автоматизированных нефте- и
водонасосных станций, котельных, пунктов подогрева нефти, нефтеналивных эстакад
Численность по функции, человек
До 5
2
Свыше 5
3
Параграф 14. Участок релейной защиты и автоматики
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н = 0,008 * Вт + 0,0007 * Ттм + 0,003 * РЗА
где Вт – протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;
Т тм – протяженность телемеханизированных трасс, километр
РЗА – суммарное количество обслуживаемых устройств релейной защиты и автоматики.
При обслуживании подразделением базы производственного обслуживания других подразделений к параграфам 2-5 настоящей главы применяется К = 1,5.
7. Нормативы численности руководителей, специалистов
и служащих цехов технологического транспорта и специальной
техники
Параграф 1. Общее руководство
Таблица 132
Обслуживаемый объект
Численность по функции, человек
Цех
при количестве приведенных единиц до 100
101 до 300
301 и более
1
2
3
Параграф 2. Линейное руководство колоннами
Таблица 133
Обслуживаемый объект
Численность по функции, человек
При количестве физических единиц подвижного состава
До 100
Более 100
1
2
Параграф 3. Охрана труда и безопасность движения
Рекомендуемые должности: инженер: по охране труда, безопасности движения.
Таблица 134
Обслуживаемый объект
Численность по функции, человек
Цех
при численности рабочих

6 – 10
11 және одан көп
Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу
1
2
3
13-параграф. Жылумен, сумен жабдықтау учаскесі
131-кесте
Автоматтандырылған мұнай және су сорап стансалары; қазандықтар; мұнай қыздыру пункттері; мұнай құю эстакадасы саны
Қызметтер бойынша саны, адам
5-ке дейін
5 және жоғары
2
3
14-параграф. Релелік қорғаныш және автоматика учаскесі
Аталған қызметті есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,008 * Вт + 0,0007 * Ттм + 0,003 * РЗА
мұнда, Вт – бір тінді есептелген құбырлардың ұзындығы, километр;
Т тм – телемеханикаландырылған трассалардың ұзындығы, километр
РЗА – релелік қорғанышқа және автоматикаға қызмет көрсетуші құрылғылардың жиынтық саны.
Өндірістік қызмет көрсету базасы бөлімшесі басқа бөлімшелерге қызмет көрсету кезінде осы бөлімнің 2-5 параграфтарына К=1,5 қолданылады.
7. Технологиялық көлік пен арнайы техника цехтарының басшылары, мамандары мен
қызметкерлерінің сан нормативтері
1-параграф. Жалпы басшылық
132-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны, адам
Цех
келтірілген бірлік саны 100-ге дейін
101 – 300
301 және астам
1
2
3
2-параграф. Колонналарды желілік басқару
133-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны, адам
Жылжымалы құрамның физикалық бірлік саны 100-ге дейін
100-ден астам
1
2
3-параграф. Еңбек қорғау және қозғалыс қауіпсіздігі
134-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны, адам
Цех
жұмысшылар саны

Параграф 9. Кадры и делопроизводство
Таблица 140
Обслуживаемый объект
Численность по функции, человек
Цех
При численности работающих до 300 человек
301 и более
1
2
Дополнительно предусматривается переводчик-делопроизводитель на государственном языке – 1 человек. При централизации функции численность по таблице 140 не устанавливается.
8. Участки хозяйственного и производственного обслуживания
Параграф 1. Строительные, строительно-монтажные,
ремонтно-строительные участки
Таблица 141
Численность рабочих участка, человек
Объем работ участка, выполняемый собственными силами, миллионов тенге

9-параграф. Кадрлар және іс жүргізу
140-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны, адам
Цех
жұмыс істейтіндер саны
300 адамға дейін
301 және астам
1
2
Қосымша мемлекеттік тілде аудармашы – іс жүргізуші қарастырылады – 1 адам. Қызметті орталықтандырған кезде 140-кесте бойынша сан белгіленбейді.
8. Шаруашылық және өндірістік қызмет көрсету учаскелері
1-параграф. Құрылыс, құрылыс-құрастыру, жөндеу-құрылыс учаскелері
141-кесте
Учаске жұмыскерлерінің саны, адам
Өз күшімен орындалатын учаске жұмысының көлемі, миллион теңге

При выполнении постоянных работ или услуг для других баз (т.е. база является перевалочной) к данной таблице применяется коэффициент 1,8. На каждый центральный склад дополнительно вводится заведующий центральным складом.
3. Хозяйственное обслуживание.
Таблица 151
Обслуживаемый объект
Численность по функции
База
1
4. Гигиена и промышленная санитария.
Таблица 152
Рекомендуемая должность
Численность, человек
Специалист по гигиене и промышленной санитарии
1
10. Нормативы численности
руководителей, специалистов и служащих, занятых
проектно-сметными работами
Параграф 1. Проектно-сметные работы
Таблица 153
Годовой объем проектно-сметных работ по капитальному ремонту, капитальному строительству и текущему ремонту, миллионов тенге
Численность по функции, человек
До 115
21
Свыше 116
22
В дальнейшем при увеличении объемов работ предусматривается дополнительная численность из расчета 1 человек на каждые 50 миллионов тенге.
11. Нормативы численности работников центральных
диспетчерских пунктов и производственно-диспетчерских служб

Тұрақты жұмыстар немесе басқа базалар үшін жұмыстар немесе қызметтер орындаған кезде (яғни база ауыстырып тиейтін болғанда) осы кестеге 1,8 коэффициенті қолданылады. Әр орталық қоймаға орталық қойма меңгерушісі қосымша қарастырылады.
3. Шаруашылық қызмет көрсету
151-кесте
Қызмет көрсетілетін нысан
Қызметтер бойынша саны
База
1
4. Гигиена және өндірістік санитария
152-кесте
Ұсынылатын лауазым
Саны, адам
Гигиена және өндірістік санитария бойынша маман
1
Жобалық-сметалық жұмыстармен айналысатын басшылардың,
мамандардың және қызметкерлердің сан нормативтері
1-параграф. Жобалық-сметалық жұмыстар
153-кесте
Күрделі жөндеу бойынша жобалық-сметалық жұмыстардың, күрделі құрылыс пен ағымдағы жөндеудің жылдық көлемі, миллион теңге
Қызметтер бойынша саны, адам
115-ке дейін
21
116-дан астам
22
Бұдан әрі жұмыстың көлемі ұлғайған кезде әр 50 миллион теңгеге 1 адам есебінен қосымша сан қарастырылады.
Орталық диспетчерлік пункттер және өндірістік диспетчерлік қызметтер
қызметкерлерінің сан нормативтері

Параграф 1. Центральные диспетчерские пункты и
производственно-диспетчерские службы.
Таблица 154
Режим работы
Круглосуточный
Численность по функции, человек
6
На каждое дополнительное рабочее место (диспетчерский пост) в центральном диспетчерском пункте предусматривается 5 человек при круглосуточной работе.
12. Нормативы численности руководителей, специалистов,
служащих и рабочих службы сопровождения автоматизированных
систем управления
Параграф 1. Служба сопровождения автоматизированных систем управления
Таблица 155
Наименование средств автоматики
Численность по функции, человек
Автоматизированные нефте- и водонасосные станции, котельные, пункты подогрева нефти, нефтеналивные эстакады (нефтеналивные пункты)
до 7

1-параграф. Орталық диспетчерлік пункттер мен өндірістік-диспетчерлік қызметтер
154-кесте
Жұмыс режимі
Тәулік бойы
Қызметтер бойынша саны, адам
6
Тәулік бойы жұмыс жасаған кезде орталық диспетчерлік пунктте әр қосымша жұмыс орнына (диспетчерлік орынға) 5 адам қарастырылады.
12. Басқарудың автоматтандырылған жүйесі қызметінің басшылары, мамандары мен
қызметкерлерінің сан нормативтері
1-параграф. Басқарудың автоматтандырылған жүйесін сүйемелдеу қызметі
155-кесте
Автоматика құралының атауы
Қызметтер бойынша саны, адам
Автоматтандырылған мұнай және су сорап стансалары, қазандықтар, мұнай қыздыру пункттері, мұнай құю эстакадасы (мұнай құю пункті)
7-ге дейін

Параграф 7. Нормативы численности рабочих, занятых ремонтом
контрольно-измерительных приборов, системы SCADA, средств автоматики
и телемеханики
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н = 0,92 * НСА + 0,2 * ЛКП + 0,4 * Пп + 0,1 * К + 0,02 * Р;
где:
НСА – количество автоматизированных магистральных и подпорных нефте и водонасосных станций, штук;
ЛКП – количество телемеханизированных линейных контрольных пунктов, штук;
Пп – количество автоматизированных печей подогрева нефти, штук;
К – количество автоматизированных котельных, штук;
Р – количество автоматизированных резервуаров, штук.

7-параграф. Бақылау-өлшеу аспаптарын, SCADA жүйесін, автоматика және телемеханика құралдарын жөндеумен айналысатын қызметкерлердің сан нормативтері
Сан нормативін есептеу мына формуламен жүргізіледі:
Н = 0,92 * НСА + 0,2 * ЖБП + 0,4 * Пп + 0,1 * К + 0,02 * Р;
мұнда:
НСА – автоматтандырылған магистральдық қосалқы мұнай және су сораптары стансалары, дана;
ЖБП – телемеханикаландырылған желілік бақылау пункттерінің саны, дана;
Пп – автоматтандырылған мұнай қыздыру пештері саны, дана;
К – автоматтандырылған қазандықтар саны, дана;
Р – автоматтандырылған сұйыққоймалар саны, дана.

К полученной нормативной численности службы сопровождения автоматизированных систем управления, обслуживающих филиал по настройке оборудования средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов применяется К = 1,5.
13. Нормативы численности персонала занятого
обслуживанием и ремонтом информационно-вычислительной техники
Параграф 1. Руководство
Таблица 161
Численность персонала ВЦ
До 60
61 и более
Численность по функции, человек
2
3

Филиалға автоматика, телемеханика және бақылау-өлшеу аспаптары құралдары жабдықтарын баптау қызметін көрсететін басқарудың автоматтандырылған жүйесін сүйемелдеу қызметінің алынған сан нормативіне К = 1,5 қолданылады.
13. Ақпараттық-есептеу техникасына қызмет көрсетумен және жөндеумен
айналысатын қызметкерлердің сан нормативтері
1-параграф. Басшылық
161-кесте
Қызметкерлер саны ЕО
60-қа дейін
61 және жоғары
Қызметтер бойынша саны, адам
2
3

201 - 300
Свыше 300
Численность по функции, человек
2
3
4
7
10
14. Нормативы численности
руководителей, специалистов и служащих службы
производственного контроля
Параграф 1. Служба производственного контроля
Таблица 169
Фактическая численность, работающих в филиале чел
Численность по функции, человек
До 2 500
2
2 501 и более
4
В соответствии с Методическими рекомендациями по организации и осуществлению производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности на опасном производственном объекте (согласованы приказом Комитета по государственному контролю за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года № 12):
«7. Производственный контроль в эксплуатирующей организации осуществляют назначенный решением руководителя организации работник или служба производственного контроля.
8. Функции лица, ответственного за осуществление производственного контроля, рекомендуется возлагать:
на одного из заместителей руководителя эксплуатирующей организации – если численность занятых на опасных производственных объектах работников составляет менее 150 человек;
на назначенного работника – если численность занятых на опасных производственных объектах работников составляет от 150 до 500 человек;
на руководителя службы производственного контроля – если численность занятых на опасных производственных объектах работников составляет более 500 человек».
15. Нормативы численности
руководителей, специалистов и служащих службы
технологических режимов

201 – 300
300-ден артық
Қызметтер бойынша саны, адам
2
3
4
7
10
14. Өндірістік бақылау қызметі басшылары, мамандары мен қызметкерлерінің
сан нормативтері
1-параграф. Өндірістік бақылау қызметі
169-кесте
Филиалда жұмыс істейтіндердің нақты саны, адам
Қызметтер бойынша саны, адам
2 500-ге дейін
2
2 501 және одан көп
4
Ұйым бойынша әдістемелік ұсыныстарға сәйкес және қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін өндірістік бақылауды жүзеге асыру (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Төтенше жағдайларды және өнеркәсіптік қауіпсіздікті мемлекеттік бақылау комитетінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі №12 бұйрығымен келісілген):
"7. Пайдаланушы ұйымдарда өндірістік бақылауды ұйым басшысының шешімімен тағайындалған қызметкер немесе өндірістік бақылау қызметі жүзеге асырады.
1. Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға жауапты адамның қызметін мыналарға жүктеу ұсынылады:
егер қауіпті өндірістік объектілерде жұмыс істейтін қызметкерлер саны 150 адамнан кем болса, пайдаланушы ұйым басшысы орынбасарларының біріне;
егер қауіпті өндірістік объектілерде жұмыс істейтін қызметкерлер саны 150 – 500 адамды құраса – тағайындалған қызметкерге;
егер қауіпті өндірістік объектілерде жұмыс істейтін қызметкерлер саны 500 адамнан артық болса, өндірістік бақылау қызметінің басшысына".
15. Технологиялық режимдер қызметінің басшылары, мамандары және
қызметшілерінің сан нормативтері

19. Нормативы численности
поваров, кухонных рабочих, руководителей и специалистов
служб питания
Таблица 175
При обслуживании
Численность по функции, человек
До 20 чел
Повар
1
Кухонный рабочий
1
До 40 человек
Повар
2
Кухонный рабочий
1
До 70 человек
Повар
3
Кухонный рабочий
2
Свыше 70 человек
Повар
4
Кухонный рабочий
2
При обслуживании объектов вахтовым методом организации труда, численность обслуживающего персонала удваивается.
При количестве более 11 поваров в штате предусматривается 1 единица повара на подмену.
Рекомендуемые должности: заведующий службой питания, технолог, бухгалтер, калькулятор, экспедитор
Таблица 176
При обслуживании
Численность по функции, человек
До 2-х пунктов питания (столовых)
1
3-х пунктов питания (столовых)
2
4-х пунктов питания (столовых)
3
5-ти и более пунктов питания (столовых)
4
Приложение 2
к Типовым нормативам численности
промышленно-производственного
персонала организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
Примерный перечень основных показателей для определения численности
управлений и подразделений нефтепроводного транспорта
Наименование критерия
Условные
обозначения
Показатели
Роспись
Грузооборот (миллиардов тонно-километров) нефть
Г
-”- вода
Перекачка, тысяч тонн нефть
-”-, тысяч кубических метров вода
Слив-налив, тысяч тонн
Число магистральных нефтеперекачивающих станций,
П
-”- водонасосная станция
«
Головная нефтеперекачивающая станция
«
Протяженность трассы, километр нефть
Т
-”- вода
Протяженность трубопроводов в однониточном исполнении (километр) нефть
Вт
-”- вода
«
Суммарное количество основных
Б
-”- подпорных насосов
«
Число автоматизированных нефтеперекачивающих станций, водонасосных станций
Па
Протяженность телемеханизированных трасс, километр
Т тм
Число контрольных пунктов телемеханики
Скп
Балансовая стоимость основных фондов
(тысяч тенге)
С
Балансовая стоимость земли на право пользования (тысяч тенге)
С
Фактическая численность по штатному расписанию
Р
Установленная мощность электрооборудования (тысяч кВт)
У
Протяженность высоковольтных линий, километр
Л
Протяженность кабельных линий электропередачи, километр
Число станций катодной защиты,
Скз
Количество УКЗВ
«
Емкость резервуарного парка (тысяч кубических метров)
Е
-”- вода
«
Число резервуаров, штук нефть
А
-”- вода
«
Число котельных
Пк
в том числе автоматизированных
«
Количество средств автотранспорта и специальной техники в приведенных единицах
Н
Объем капитального строительства (капитальных вложений), тысяч месячных расчетных показателей
Кс
Объем капитального ремонта, тысяч месячных расчетных показателей
Кр
Протяженность трубопроводов по диаметру в однониточном исполнении
1220 миллиметров (километров) нефть
-”- вода
1020 миллиметров (километров) нефть
-”- вода
720 миллиметров (километров) нефть
-”- вода
до 530 миллиметров (километров) нефть
-”- вода
Число прочих нефтеперекачивающих станций, водонасосных станций
Число пунктов подогрева нефти,
в том числе автоматизированных
- количество печей подогрева нефти
- количество подстанций
Количество узлов учета нефти и воды, штук
Количество телемеханизированных линейных контрольных пунктов, штук
Количество автоматизированных магистральных и подпорных нефте- и водонасосных станций, штук
Количество серверов по филиалу, единиц
Количество часов учебной программы, час
Количество часов практических занятий, час
Приложение 3
к Типовым нормативам численности
промышленно-производственного
персонала организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
Примерная численность персонала аварийно-восстановительных пунктов
№ пп
Основная профессия
диаметр до 530 миллиметров
диаметр 730-820 миллиметров

19. Тамақтандыру қызметінің аспаздары, ас үй жұмысшылары, басшылары мен
мамандары сан нормативтері
175-кесте
Қызмет көрсету кезінде
Қызмет бойынша саны, адам
20 адамға дейін
Аспаз
1
Ас үй жұмысшысы
1
40 адамға дейін
Аспаз
2
Ас үй жұмысшысы
1
70 адамға дейін
Аспаз
3
Ас үй жұмысшысы
2
70 адамнан жоғары
Аспаз
4
Ас үй жұмысшысы
2
Объектілерге еңбекті ұйымдастырудың вахталық әдісімен қызмет көрсетілген кезде, қызмет көрсетуші қызметкерлер саны екі есе көбейеді.
Штатта 11 аспаздан астам болған кезде ауыстыруға 1 аспаз бірлігі қарастырылады.
Ұсынылатын лауазымдар: тамақтандыру қызметінің меңгерушісі, технолог, бухгалтер, есепші, жіберуші.
176-кесте
Қызмет көрсету кезінде
Қызметтер бойынша саны, адам
2-ге дейін тамақтандыру пункті (асханалар)
1
3 тамақтандыру пункті (асханалар)
2
4 тамақтандыру пункті (асханалар)
3
5 және одан да көп тамақтандыру пункті (асханалар)
4
Мұнай тасымалдау мен
су жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдары өнеркәсіптік-
өндірістік
персоналы санының
типтік нормативтеріне
2-қосымша
Мұнай құбыры көлігі басқармаларының және бөлімшелерінің санын анықтау үшін
негізгі көрсеткіштердің болжамды тізбесі
Өлшем атауы
Шартты белгілер
Көрсеткіштер
Қол қою
Жүк айналымы (миллиард тонна-километр) мұнай
Г
-”- су
Айдау, мың тонна мұнай
-”-, мың м3 су
Қотару-құю, мың тонна
магистральдық мұнай айдау стансалары саны,
П
-”- су сорап стансасы
"
БМАС
"
Трассалар ұзақтығы, километр мұнай
Т
-”- су
Бір тінді құбырлар ұзындығы (километр) мұнай
Вт
-”- су
"
Негізгілердің жиынтық мөлшері
Б
-”- қосалқы сораптар
"
Автоматтандырылған мұнай айдау стансасы, су сорап стансасы саны
Па
Телемеханикаландырылған трассалар ұзындығы, километр
Т тм
Телемеханика бақылау пункттерінің саны
Скп
Негізгі қорлардың теңгерімдік құны (мың теңге)
С
Пайдалану құқығындағы жерлердің теңгерімдік құны (мың теңге)
С
Штат кестесі бойынша нақты саны
Р
Электр жабдығының орнатылған қуаты (мың кВт)
У
Жоғары кернеулі желілердің ұзындығы, километр
Л
Кабельді ЭТЖ ұзындығы, километр
Катодты қорғанышты стансалар саны
Скз
УКЗВ саны
"
Сұйыққойма паркінің сыйымдылығы (мың текше метр )
Е
-”- су
"
Сұйыққоймалар саны, дана мұнай
А
-”- су
"
Қазандықтар саны,
Пк
оның ішінде автоматтандырылғаны
"
Автокөлік пен арнайы техника құралдарының саны келтірілген бірлікте
Н
Күрделі құрылыс (күрделі қаржы жұмсалымы) көлемі, мың айлық есептік көрсеткіш
Кс
Күрделі жөндеу көлемі, мың айлық есептік көрсеткіш
Кр
Бір тінді құбырлар ұзақтығы диаметрі бойынша
1220 мм (километр) мұнай
-”- су
1020 мм (километр) мұнай
-”- су
720 мм (километр) мұнай
-”- су
530 мм (километр) дейін мұнай
-”- су
Өзге мұнай айдау стансасы, ССС саны
Қыздыру пункттерінің саны,
оның ішінде автоматтандырылғаны
- қыздыру пештерінің саны
- қосалқы стансалар саны
Мұнай мен су есебін жүргізу тораптарының саны, дана
Телемеханикаландырылған желілік бақылау пункттерінің саны, дана
Автоматтандырылған магистральдық және қосалқы мұнай және су сорап стансаларының саны, дана
Филиал бойынша серверлер саны, бірлік
Оқу бағдарламалары сағатының саны, сағат
Тәжірибелік сабақтар сағатының саны, сағат
Мұнай тасымалдау мен
су жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдары өнеркәсіптік-
өндірістік
персоналы санының
типтік нормативтеріне
3-қосымша
Апаттық-қалпына келтіру пункті қызметкерлерінің болжамды саны
РС №
Негізгі кәсіп
диаметрі 530 миллиметрге дейін
диаметрі
730-820
миллиметр

Указанный состав и численность персонала приведены для аварийно-восстановительных пунктов, укомплектованных согласно пунктам 90-91 и таблице 20 приложения 1 к настоящим нормативам. При неполном оснащении аварийно-восстановительных пунктов техническими средствами численность рабочих, обслуживающих специальную технику, устанавливается по ее фактическому наличию.
В графе 5 приведена дополнительная численность персонала для укомплектования аварийно-восстановительных пунктов.
Приложение 4
к Типовым нормативам численности
промышленно-производственного
персонала организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
Примерная трудоемкость мероприятий по техническому обслуживанию
и ремонту линейной части магистральных нефтепроводов,
пролегающих в обычных условиях
пп
Мероприятия
Единиц измерения
диаметр
530 миллиметров
диаметр
720 миллиметров
диаметр
820 миллиметров
диаметр
1020 миллиметров
диаметр
1220 миллиметров
1
Техническое обслуживание
чел/час
на 1 километр

Көрсетілген құрам мен қызметкерлер саны 90-91 тармақтарға және осы нормативтерге 1-қосымшаның 20-кестесіне сай жасақталған апаттық-қалпына келтіру пункттері үшін келтірілген. Апаттық-қалпына келтіру пункттерін техникалық құралдармен толық жарақталмаған кезде арнайы техникаға қызмет көрсетуші жұмысшылар саны оның нақты барына қарай белгіленеді.
5-тармақта қызметкерлердің қосымша саны апаттық-қалпына келтіру пункттерін жасақтау үшін келтірілген.
Мұнай тасымалдау мен
су жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдары өнеркәсіптік-
өндірістік
персоналы санының
типтік нормативтеріне
4-қосымша
Кәдімгі жағдайларда тартылған магистральдық мұнай құбырлары желілік
бөлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
іс-шараларының болжамды еңбек ауқымы
Рс
Іс-шара
Өлшем бірлігі
диаметрі
530 милли-метр
диаметрі
720 милли-метр
диаметрі
820 милли-метр
диаметрі
1020 милли-метр
диаметрі
1220 милли-метр
1
Техникалық қызмет көрсету
1 километрге
адам/сағат

0,73
0,88
1,05
1,27
1,52
2
Текущий ремонт
«
8,1
9,72
11,66
13,99
16,79
3
Капитальный ремонт
«
888,0
1110,0
1221,0
1597,0
1750,0
Приложение 5
к Типовым нормативам численности
промышленно-производственного
персонала организаций,
осуществляющих транспортировку
нефти и подачу воды
Таблица коэффициентов для определения
количества приведенных автомобилей
№ пп
Наименование автотранспортных средств
Коэффициент приведения
1
2
3
1
Автомобили легковые, грузовые бортовые бензиновые, дорожные машины (катки и другие)
1,0
2
Автомобили специализированные и специальные на базе грузовых (бензиновых) грузоподъемностью до 20 тонн, прицепные электростанции, компрессора и сварочные агрегаты с бензиновым двигателем
1,2
3
Автомобили грузовые дизельные бортовые и специализированные грузоподъемностью до 20 тонн, а также специальные, отнесенные к 3 группе по оплате труда водителей, экскаваторы емкостью ковша до 1 кубического метра, тракторы, специализированные тракторы, тракторные погрузчики, автогрейдеры, автобусы малые – габаритной длиной до 7,5 метров, прицепные электростанции, компрессора и сварочные агрегаты с дизельным двигателем
1,5
4
Автомобили грузовые специализированные грузоподъемностью свыше 20 до 40 тонн, тракторы - подъемники (трубоукладчики), экскаваторы, емкостью ковша свыше 1 кубического метра, а также автобусы средние, не большие – габаритной длиной свыше 7,5 до 11 метров
2,0
5
Автомобили грузовые специализированные грузоподъемностью свыше 40 до 60 тонн, автобусы особо большие – габаритной длиной свыше 11,0 метров
3,0
6
Автомобили грузовые специализированные грузоподъемностью свыше 60 тонн
5,0
7
Прицепы, полуприцепы, мотоциклы, мотороллеры, мопеды.
0,5
8
200 тысяч тенге доходов в год от экспедиционных, складских, погрузо-разгрузочных и других работ (без учета сумм, выплачиваемых водителям за экспедирование)
1,0
9
250 тысяч тенге доходов (товарной продукции) в год от работ по техническому обслуживанию и ремонту автомобилей и дорожных строительных машин, принадлежащим другим организациям
1,0

0,73
0,88
1,05
1,27
1,52
2
Ағымдық жөндеу
"
8,1
9,72
11,66
13,99
16,79
3
Күрделі жөндеу
"
888,0
1110,0
1221,0
1597,0
1750,0
Мұнай тасымалдау мен
су жіберуді жүзеге асыратын
ұйымдары өнеркәсіптік-
өндірістік
персоналы санының
типтік нормативтеріне
5-қосымша
Көрсетілген автомобильдер санын анықтауға арналған
коэффициенттер кестесі
Рс№
Автокөлік құралдарының атауы
Келтіру коэффициенті
1
2
3
1
Жеңіл, борттық бензинді автомобильдер, жол машиналары (катоктар және тағы басқалар)
1,0
2
Мамандандырылған және арнайы жүк (бензинді) негізді жүк көтеруі 20 тоннаға дейін, тіркемелі электр стансалы, сығымдағышты және бензин қозғалтқышты дәнекерлеу агрегаты бар автомобильдер
1,2
3
Дизельді, қауы бар және мамандандырылған, жүк көтеруі 20 тоннаға дейін жүк, сондай-ақ арнайы, жүргізушілер еңбек ақысы 3-топқа жатқызылған автомобильдері, шөмішінің сыйымдылығы 1 текше метрге дейін экскаваторлар, тракторлар, мамандандырылған тракторлар, тракторлы тиегіштер, автогрейдерлер, шағын автобустар – ауқым ұзындығы 7,5 метрге дейін, тіркемелі электр стансалар, сығымдағыштар және дизель қозғалтқышты дәнекерлеу агрегаттары
1,5
4
Мамандандырылған жүк көтеруі 20-дан 40 тоннаға дейін жүк автомобильдері, тракторлар – көтергіштер (құбыр төсегіштер), шөмішінің сыйымдылығы 1 текше метрге дейін экскаваторлар, сондай-ақ орташа автобустар, шағын – ауқым ұзындығы 7,5 метрден 11 метрге дейін
2,0
5
Мамандандырылған жүк көтеруі 40-тан 60 тоннаға дейін жүк автомобильдері, аса үлкен автобустар – ауқым ұзындығы 11 метрден астам
3,0
6
Мамандандырылған жүк көтеруі 60 тоннадан астам жүк автомобильдері
5,0
7
Тіркемелер, жартылай тіркемелер, мотоциклдер, мотороллерлер, мопедтер
0,5
8
Экспедиция, қоймашы, тиеу-түсіруші және басқа жұмыстардан жылына 200 мың теңге кіріс алатын (жүргізушілерге экспедиция үшін төленетін соманы қоспағанда) жұмыстар
1,0
9
Басқа ұйымдарға тиесілі автомобильдерге және жол салу машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарынан жылына 250 мың теңге кіріс (тауар өнімдерін) алатын жұмыстар
1,0