О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 24 "Об утверждении Правил осуществления учета и оценки пенсионных активов"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 110. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2014 года № 9708. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 июня 2023 года № 58.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 58 (вводится в действие с 01.07.2023).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 24 "Об утверждении Правил осуществления учета и оценки пенсионных активов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9274, опубликованное 7 апреля 2014 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет", 10 апреля 2014 года в газете "Юридическая газета" № 51 (2619) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) балансовая стоимость акций - стоимость акций, определяемая на основании финансовой отчетности эмитента данных акций в соответствии с правилами фондовой биржи, согласованными с уполномоченным органом;
2) оценщик - организация, осуществляющая на основании лицензий деятельность по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) и (или) оценке интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов;
3) номинальная стоимость долгового финансового инструмента - денежное выражение стоимости долгового финансового инструмента, определенное при его выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение, а также сумма, подлежащая выплате держателю долгового финансового инструмента при его погашении. Номинальная стоимость долгового финансового инструмента определяется на основании проспекта выпуска данного долгового финансового инструмента;
4) накопительный пенсионный фонд - юридическое лицо, осуществлявшее деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, действие лицензии которого прекращается в соответствии с пунктом 4 статьи 73 Закона;

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 26 ақпандағы № 24 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 110 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 тамызда № 9708 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 58 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 58 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 26 ақпандағы № 24 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9274 тіркелген, 2014 жылғы 7 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2014 жылғы 10 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 51 (2445) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) акциялардың баланстық құны - уәкілетті органымен келісілген қор биржасының ережесіне сәйкес осы акциялардың эмитентінің қаржылық есептіліктің негізінде айқындалатын акциялардың құны;
2) бағалаушы - лицензиялар негізінде мүлiктi (зияткерлік меншік объектiлерiн, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау және (немесе) зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым;
3) борыштық қаржы құралының номиналды құны - шығарылымы кезде айқындалған, пайызда көрсетілген сыйақы, сондай-ақ өтеген кезде борыштық қаржы құралының ұстаушысына төлеуге жататын сомасы есептелетін борыштық қаржы құралы құнының ақша көрінісі, борыштық қаржы құралының номиналды құны осы борыштық қаржы құралы шығарылымының проспектісі негізінде айқындалады;
4) жинақтаушы зейнетақы қоры - зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөнiндегi қызметтi жүзеге асырған, лицензиясының қолданысы Заңның 73-бабының 4-тармағына сәйкес тоқтатылатын заңды тұлға;

5) комитет по оценке финансовых инструментов - коллегиальный орган управляющего пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, состав и порядок функционирования которого регламентируется внутренними документами управляющего пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
6) текущая стоимость финансового инструмента - стоимость финансового инструмента, отраженная в бухгалтерском учете, включающая в себя основной долг, начисленное вознаграждение, неамортизированную премию (дисконт), положительную (отрицательную) корректировку стоимости, резервы (провизии);
7) справедливая стоимость финансового инструмента - стоимость, определяемая в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 30, 31-2, 31-3, 32, 32-1, 34, 35, 39, 40, 41, 42 и 43-1 Правил;
8) структурные ноты - финансовые инструменты, выпущенные эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, условия выпуска которых предусматривают зависимость выплат сумм основного долга и (или) вознаграждения по данным финансовым инструментам от достижения показателей, заданных в условиях их выпуска;
9) неликвидные долговые ценные бумаги - долговые ценные бумаги, стоимость (доходность) которых не может быть рассчитана исходя из критериев определения стоимости долговых ценных бумаг, установленных методикой оценки ценных бумаг, утвержденной советом директоров фондовой биржи и согласованной с уполномоченным органом;
10) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.";
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. Оценка ликвидных простых и привилегированных акций организаций-резидентов Республики Казахстан осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по цене закрытия, предыдущего торгового дня в торговой системе организатора торгов.
Оценка ликвидных депозитарных расписок организаций-резидентов Республики Казахстан осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
31. Депозитарная расписка организации резидента Республики Казахстан признается ликвидной при соответствии одному из следующих условий:
1) за предшествующий календарный месяц торги с депозитарной распиской осуществлялись не менее чем в течении тринадцати торговых дней;
2) среднее значение ежедневного объема торгов с депозитарной распиской за предшествующий календарный месяц составляет не менее девяноста процентов от среднего значения ежедневного объема торгов с депозитарной распиской за предшествующие два календарных года.
Простая или привилегированная акция организации резидента Республики Казахстан признается ликвидной, если на дату переоценки пенсионных активов, данная ценная бумага входила в список ценных бумаг первого класса ликвидности, определенный в соответствии с Методикой определения показателей ликвидности ценных бумаг фондовой биржи.";

5) қаржы құралдарын бағалау комитеті - құрамы және жұмыс істеу тәртібі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарушының ішкі құжаттарымен реттелетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарушының алқалық органы;
6) қаржы құралының ағымдағы құны - бухгалтерлік есепте көрсетілген, негізгі борыш, есептелген сыйақы, амортизацияланбаған сыйлықақы (дисконт), құнын оң (теріс) түзету, резервтер (провизиялар) қамтылатын қаржы құралының құны;
7) қаржы құралының әділ құны - Қағидалардың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 30, 31-2, 31-3, 32, 32-1, 34, 35, 39, 40, 41, 42 және 43-1-тармақтарына сәйкес айқындалатын құн;
8) құрылымдық ноттар - шығарылым шарттары негізгі борыш сомасының төлемі және (немесе) оларды шығару шартында берілген көрсеткіштеріне жетуге дейін осы қаржы құралдар бойынша сыйақының байланысын көздейтін Қазақстан Республикасының резидент эмитенттері шығарған қаржы құралдары;
9) өтімді емес борыштық бағалы қағаздар - құны (кірістілігі) қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен және уәкілетті органмен келісілген бағалы қағаздарды бағалау әдістемесінде белгіленген борыштық бағалы қағаздардың құнын анықтау критерийлеріне қарай есептелмейтін борыштық бағалы қағаздар;
10) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Қазақстан Республикасының резиденттері-ұйымдардың өтімді жай және артықшылықты акцияларын бағалау сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде алдыңғы сауда күнінің жабылу бағасы бойынша апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резиденттері-ұйымдардың өтімді депозитарлық қолхаттарын бағалау Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабылу бағасы бойынша апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
31. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымның депозитарлық қолхаты мынадай талаптардың біреуіне сәйкес келген кезде өтімді деп танылады:
1) алдыңғы күнтізбелік айда депозитарлық қолхатпен сауда-саттық кемінде он үш сауда күннің ішінде жүзеге асырылса;
2) алдыңғы күнтізбелік айда депозитарлық қолхатпен сауда-саттықтың күнделікті көлемінің орташа мәні алдыңғы күнтізбелік екі жыл ішінде депозитарлық қолхатпен сауда-саттықтың күнделікті көлемінің орташа мәнінен кемінде тоқсан пайыз болса.
Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымның жай немесе артықшылықты акциясы зейнетақы активтерін қайта бағалау күні осындай бағалы қағаз Қор биржасының бағалы қағаздары өтімділігінің көрсеткіштерін анықтау әдістемесіне сәйкес анықталған өтімділіктің бірінші сыныбының бағалы қағаздар тізіміне енген болса, өтімді болып танылады.";

дополнить пунктами 31-1, 31-2 и 31-3 следующего содержания:
"31-1. Для целей определения ликвидности депозитарной расписки организации резидента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 31 Правил учитываются данные об объемах торгов из информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
31-2. Оценка простых и привилегированных акций (депозитарных расписок) организаций-резидентов Республики Казахстан, которые ранее были признаны ликвидными, но на дату переоценки перестали соответствовать условиям ликвидности, установленным пунктом 31 Правил, осуществляется по цене закрытия за последний период, когда данные ценные бумаги признавались ликвидными до наступления одной из следующих дат:
1) определения справедливой стоимости данных акций (депозитарных расписок) в соответствии с пунктом 43-1 Правил;
2) признания данных акций (депозитарных расписок) ликвидными в соответствии с пунктом 31 Правил.
31-3. Оценка простых и привилегированных акций (депозитарных расписок) организаций-нерезидентов Республики Казахстан осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Оценка государственных ценных бумаг Республики Казахстан, обращающихся (торгуемых) исключительно на территории Республики Казахстан, отнесенных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", купонное вознаграждение которых является фиксированным, а срок обращения на дату их переоценки составляет более одного года, осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по их справедливой стоимости.
Справедливая стоимость государственных ценных бумаг Республики Казахстан рассчитывается по следующей формуле:
P – "чистая" цена облигации, в процентах к номинальной стоимости;
i – годовая купонная процентная ставка для ценных бумаг, в процентах годовых;
Y – годовая доходность по ценным бумагам, в процентах годовых;
N – выкупная стоимость ценных бумаг в расчете на 100 денежных единиц номинальной стоимости;
n – количество купонных выплат в год;
k – порядковый номер купонного периода;
DSC – количество дней от даты расчета до даты следующего купона;
E – количество дней в периоде купона, на который приходится дата расчета;
N – количество оплачиваемых купонов между датой погашения и датой расчета;
A – количество дней от начала периода купона до даты погашения.
Для целей определения годовой доходности государственных ценных бумаг Республики Казахстан, используется метод интерполяции посредством уравнения логарифмического тренда, которое имеет следующий вид:
Y – доходность ценной бумаги, в процентах годовых;
a, b – коэффициенты уравнения;
ln – натуральный логарифм;
t – количество дней между датой оценки ценной бумаги и датой ее погашения (окончания срока ее обращения).
Коэффициенты уравнения (a, b) определяются по доходностям к погашению для покупателя государственных ценных бумаг Республики Казахстан, срок обращения которых на дату их переоценки составляет более пяти лет и имеет разницу не менее одного года, по сделкам которые были заключены в торговой системе организатора торгов на двух последних относительно даты переоценки аукционах по размещению и (или) доразмещению данных ценных бумаг, согласно следующим формулам:
y1, y2 – доходности к погашению, в процентах годовых;
t1, t2 – количество дней между датой оценки ценной бумаги и датой ее погашения (окончания срока ее обращения).";

мынадай мазмұндағы 31-1, 31-2 және 31-3-тармақтармен толықтырылсын:
"31-1. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымның Қағидалардың 31-тармағына сәйкес депозитарлық қолхатының өтімділігін анықтау мақсатында Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелеріндегі сауда-саттық көлемдері туралы деректер ескеріледі.
31-2. Қазақстан Республикасының резиденттері-ұйымдардың бұрын өтімді болып танылған, бірақ қайта бағалау күні Қағидалардың 31-тармағында белгіленген өтімділік талаптарына сәйкес келмейтін болған өтімді жай және артықшылықты акцияларын (депозитарлық қолхаттарын) бағалау осындай бағалы қағаздар мынадай күндердің біреуі:
1) осындай акциялардың (депозитарлық қолхаттардың) әділ құны Қағидалардың 43-1-тармағына сәйкес анықталған күні;
2) осындай акциялар (депозитарлық қолхаттар) Қағидалардың 31-тармағына сәйкес өтімді болып танылған күні басталғанға дейін өтімді болып танылған болса, соңғы кезеңде жабылу бағасы бойынша жүзеге асырылады.
31-3. Қазақстан Республикасының резиденттері-емес ұйымдардың жай және артықшылықты акцияларын бағалау Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабылу бағасы бойынша аптаның бірінші жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша апта сайын жүзеге асырылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Қазақстан Республикасының аумағында ғана айналыста болатын (саудаланатын), купондық сыйақысы белгіленген болып табылатын "әділ құны бойынша бағаланатындар" санатына жатқызылған, ал айналыста болу мерзімі оларды қайта бағалау күнінде бір жылдан астам болған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын бағалау аптаның бірінші жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша апта сайын олардың әділ құны бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарының әділ құны мынадай формула бойынша есептеледі:
P – облигацияның "таза" бағасы, номиналды құнына пайызбен;
i – бағалы қағаздар үшін жылдық купондық пайыздық мөлшерлемесі, жылдық пайызбен;
Y – бағалы қағаздар бойынша жылдық кірістілік, жылдық пайызбен;
N – номиналды құнының 100 ақша бірлігі есебінде бағалы қағаздардың сатып алу құны;
n – бір жылға купондық төлемдер саны;
k – купондық кезеңнің реттік нөмірі;
DSC – есеп айырысу күннен бастап келесі купон күніне дейінгі күндер саны;
E – есеп айырысу күні келетін купон кезеңіндегі күндер саны;
N – өтеу күні мен есеп айырысу күні арасында төленетін купондар саны;
A – купон кезеңі басынан бастап өтеу күніне дейінгі күндер саны.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарының жылдық кірістілігін анықтау мақсатында логарифмдік тренд теңдеуі арқылы интерполяция әдісі пайдаланылады, ол мынадай түрінде болады:
Y – бағалы қағаздың кірістілігі, жылдық пайызбен;
a, b – теңдеу коэффициенттері;
ln – натуралды логарифм;
t – бағалы қағазды бағалау күні мен оны өтеу күні (оның айналыс мерзімінің аяқталуы) арасындағы күндер саны.
Қайта бағалау күнінде айналыста болу мерзімі бес жылдан астам болған және осындай бағалы қағаздарды орналастыру және (немесе) толық орналастыру бойынша, қайта бағалау күніне қатысты соңғы екі аукционда сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша кемінде бір жыл айырмасы бар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын сатып алушы үшін өтеуге қатысты кірістіліктер бойынша теңдеу коэффициенттері (a, b) мына формулаларға сәйкес анықталады:
y1, y2 – өтеуге қатысты кірістіліктер, жылдық пайызбен;
t1, t2 – бағалы қағазды бағалау күні мен оны өтеу (оның айналыста болу мерзімінің аяқталу) күні арасындағы күндер саны.";

дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Оценка государственных ценных бумаг Республики Казахстан, обращающихся (торгуемых) исключительно на территории Республики Казахстан, отнесенных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по справедливой стоимости, определяемой в соответствии с методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи, утвержденной советом директоров фондовой биржи и согласованной с уполномоченным органом, при соответствии одному из нижеперечисленных условий:
1) срок обращения данных ценных бумаг на дату их переоценки составляет менее одного года;
2) купонное вознаграждение по данным ценным бумагам является индексированным к какому-либо показателю.";
пункт 33 исключить;
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. Оценка долговых ценных бумаг, обращающихся (торгуемых) на территории Республики Казахстан и международных (иностранных) рынках, отнесенных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", осуществляется еженедельно на конец первого рабочего дня недели по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
В случае отсутствия информации о котировках в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters, для оценки указанных долговых ценных бумаг используется их текущая стоимость в инвестиционном портфеле единого накопительного пенсионного фонда до наступления одного из следующих событий:
определения справедливой стоимости данных ценных бумаг в соответствии с пунктом 43-1 Правил;
появления информации в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters, необходимой для их переоценки в соответствии с частью первой настоящего пункта.
35. Оценка долговых ценных бумаг, обращающихся (торгуемых) исключительно на международных (иностранных) рынках, отнесенных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", осуществляется еженедельно на конец первого рабочего дня недели по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
В случае отсутствия информации о котировках в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters, для оценки указанных долговых ценных бумаг используется их текущая стоимость в инвестиционном портфеле единого накопительного пенсионного фонда до наступления одного из следующих событий:
определения справедливой стоимости данных ценных бумаг в соответствии с пунктом 43-1 Правил;
появления информации в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters, необходимой для их переоценки в соответствии с частью первой настоящего пункта.";

мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Қазақстан Республикасының аумағында ғана айналыста болатын (саудаланатын), "әділ құны бойынша бағаланатындар" санатына жатқызылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын бағалау төменде аталған талаптардың біреуіне сәйкес келгенде:
1) осы бағалы қағаздардың қайта бағалау күніндегі айналыс мерзімі бір жылдан кем болғанда;
2) осы бағалы қағаздар бойынша купонды сыйақы қандай да бір көрсеткішке индекстелген болып табылғанда қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен және уәкілетті органмен келісілген қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесіне сәйкес апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.";
33-тармақ алып тасталсын;
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Қазақстан Республикасының аумағында да, халықаралық (шетелдік) нарықтарда да айналыста болатын (саудаланатын), "әділ құны бойынша бағаланатындар" санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздарды бағалау Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабу бағасы бойынша аптаның бірінші жұмыс күнінің соңында апта сайын жүзеге асырылады.
Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінде баға белгілеулер туралы ақпарат болмаған жағдайда, осы көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағалау үшін мынадай жағдайлардың бірі:
Қағидалардың 43-1-тармағына сәйкес осы бағалы қағаздардың әділ құнын анықтау;
осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оларды қайта бағалау үшін қажетті ақпараттың Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінде пайда болуы орын алғанға дейін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі оның ағымдағы құны пайдаланылады.
35. Халықаралық (шетелдік) нарықтарда ғана айналыста болатын (саудаланатын), "әділ құны бойынша бағаланатындар" санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздарды бағалау Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабу бағасы бойынша аптаның бірінші жұмыс күнінің соңында апта сайын жүзеге асырылады.
Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінде баға белгілеулер туралы ақпарат болмаған жағдайда, осы көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағалау үшін мынадай жағдайлардың бірі:
Қағидалардың 43-1-тармағына сәйкес осы бағалы қағаздардың әділ құнын анықтау;
осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оларды қайта бағалау үшін қажетті ақпараттың Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінде пайда болуы орын алғанға дейін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі оның ағымдағы құны пайдаланылады.";

пункты 36, 37 и 38 исключить;
дополнить пунктами 43-1 и 43-2 следующего содержания:
"43-1. Оценка следующих финансовых инструментов осуществляется по последней справедливой стоимости данных финансовых инструментов, определенной по результатам оценки, проведенной оценщиком:
1) акций (депозитарных расписок) организаций резидентов Республики Казахстан, не признаваемых ликвидными в соответствии с пунктом 31 Правил на дату оценки оценщиком;
2) долговых ценных бумаг, обращающихся (торгуемых) исключительно на территории Республики Казахстан, отнесенных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости";
3) долговых ценных бумаг, указанных в пунктах 34 и 35 Правил, по которым на дату оценки оценщиком отсутствует информация о котировках в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters;
4) структурных нот;
5) иных финансовых инструментов, не указанных в пунктах 30, 31-3, 32, 32-1, 34, 35, 39, 40, 41, 42 и 43 Правил.
Справедливая стоимость вышеуказанных финансовых инструментов корректируется не реже одного раза в год по результатам оценки, проведенной оценщиком в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
В случае отсутствия по вышеуказанным финансовым инструментам справедливой стоимости, определенной по результатам оценки, проведенной оценщиком, в расчет принимается последняя текущая стоимость данных финансовых инструментов в инвестиционном портфеле единого накопительного пенсионного фонда.
43-2. Вознаграждение по ценным бумагам не начисляется по истечению ста восьмидесяти календарных дней с даты наступления дефолта по данным ценным бумагам до даты исполнения эмитентом обязательств по ценным бумагам, по которым был допущен дефолт.";
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Тестам на обесценение подлежат пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда, в том числе отнесенные на счета дебиторской задолженности, а также размещенные в банковские вклады. Обесценение (уменьшение стоимости) производится в случаях объявления эмитентом дефолта и (или) банкротства и (или) ликвидации эмитента.
Обесценение (уменьшение стоимости финансовых инструментов) осуществляется согласно методике, разработанной единым накопительным пенсионным фондом, утвержденной комитетом по оценке финансовых инструментов (далее - Методика обесценения ЕНПФ).
45. Проведение тестов на обесценение (уменьшение стоимости) пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, за исключением финансовых инструментов, указанных в пунктах 31-3 и 35 Правил, и формирование резервов (провизий) против возможных потерь (отрицательная корректировка стоимости), связанных (связанная) с обесценением (уценкой) пенсионных активов осуществляется по мере возникновения событий, указанных в пункте 44 Правил.

36, 37 және 38-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 43-1 және 43-2-тармақтармен толықтырылсын:
"43-1. Мынадай қаржы құралдарын:
1) Қағидалардың 31-тармағына сәйкес өтімді деп танылмайтын Қазақстан Республикасының резиденттері-ұйымдардың акцияларын (депозитарлық қолхаттарды);
2) Қазақстан Республикасының аумағында ғана айналыста болатын (саудаланатын), "әділ құны бойынша бағаланатындар" санатына жатқызылған борыштық бағалы қағаздарын;
3) олар бойынша бағалаушы бағалаған күні Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінде баға белгілеу туралы ақпарат болмайтын Қағидалардың 34 және 35-тармағында көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды;
4) құрылымдық ноттарды;
5) Қағидалардың 30, 31-3, 32, 32-1 34, 35, 39, 40, 41, 42 және 43-тармақтарында көрсетілмеген өзге қаржы құралдарын бағалау бағалаушы жүргізген бағалаудың қорытындысы бойынша белгіленген осы қаржы құралдарының соңғы әділ құны бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда аталған қаржы құралдарының әділ құны "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалаушы жүргізген бағалаудың нәтижелері бойынша кем дегенде жылына бір рет түзетіледі.
Жоғарыда көрсетілген қаржы құралдары бойынша бағалаушы жүргізген бағалаудың қорытындысы бойынша белгіленгенге дейін әділ құны болмаған жағдайда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі осы қаржы құралдарының ағымдағы соңғы құны есепке алынады.";
43-2.Бағалы қағаздар бойынша сыйақы осы бағалы қағаздар бойынша дефолт орын алған күннен бастап эмитент олар бойынша дефолт жіберілген бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерді орындау күніне дейін күнтізбелік бір жүз сексен күн өткеннен соң есептелмейді.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Құнсыздануына тест жүргізуге бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, оның ішінде дебиторлық берешектер шоттарына жатқызылған, сондай-ақ банк салымдарына орналастырылған зейнетақы активтері жатады. Эмитенттің дефолтты және (немесе) банкроттығы және (немесе) эмитентті таратылғаны жарияланған жағдайда құнсыздану (құнын төмендету) жүзеге асырылады.
Құнсыздану (қаржы құралдарының құнын азайту) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры әзірлеген, қаржы құралдарын бағалау жөніндегі комитет бекіткен әдістемеге (бұдан әрі – БЖЗҚ әзірлеген құнсыздану әдістемесі) сәйкес жүзеге асырылады.
45. Қағидалардың 31-3 және 35-тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерінің құнсыздануына (құнын азайтуға) тест жүргізу және зейнетақы активтерінің құнсыздануына (құнының азайтылуына) байланысты ықтимал шығындарға қарсы резервтерді (провизияларды) қалыптастыру (құнын теріс түзету) Қағидалардың 44-тарауында көрсетілген оқиғаларға туындауы бойынша жүзеге асырылады.

Проведение тестов на обесценение (уменьшение стоимости) финансовых инструментов, справедливая стоимость которых определяется в соответствии с пунктом 43-1 Правил, и формирование резервов (провизий) против возможных потерь (отрицательная корректировка стоимости), связанных (связанная) с обесценением (уценкой) пенсионных активов осуществляется в случае наступления событий, указанных в пункте 44 Правил, после даты определения последней справедливой стоимости данных финансовых инструментов по результатам оценки, проведенной оценщиком.";
пункты 46, 47, 48, 49 и 50 исключить;
пункты 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"51. Формирование резервов (провизии) против возможных потерь от обесценения финансовых инструментов или осуществление уменьшения стоимости финансовых инструментов производится в минимальном размере, определяемом в соответствии с Методикой обесценения ЕНПФ.
Решение по размеру формирования провизий на покрытие возможных потерь от обесценения (уменьшения стоимости), а также изменению размера ранее сформированных провизий на покрытие возможных потерь от обесценения (уменьшения стоимости) пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда принимается комитетом по оценке финансовых инструментов.
52. Резерв (корректировка стоимости), рассчитанный в соответствии с Методикой обесценения ЕНПФ, отражается в бухгалтерском учете по пенсионным активам единого накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном Инструкцией.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. После завершения передачи в единый накопительный пенсионный фонд пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, переоценка финансовых инструментов, входящих в состав пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда осуществляется на основании решения Правления Национального Банка Республики Казахстан с учетом заключения оценщика.
Дата, по состоянию на которую производится переоценка, определяется решением Правления Национального Банка Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с даты его государственной регистрации.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов

Әділ құны Қағидалардың 43-1-тармағына сәйкес белгіленетін қаржы құралдарының құнсыздануына (құнын азайтуға) тест жүргізу және зейнетақы активтерінің құнсыздануына (құнының азайтылуына) байланысты ықтимал шығындарға қарсы резервтерді (провизияларды) қалыптастыру (құнын теріс түзету) Қағидалардың 44-тарауында көрсетілген оқиғаларға туындауы бойынша, бағалаушы жүргізген бағалаудың нәтижесі бойынша осы қаржы құралдарының соңғы әділ құнын белгілеу күнінен кейін жүзеге асырылады.";
46, 47, 48, 49 және 50-тармақтар алып тасталсын;
51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қаржы құралдарының құнсыздануынан ықтимал шығындарға қарсы резервтерді (провизияларды) қалыптастыру немесе қаржы құралдарының құнын азайтуды жүзеге асыру БЖЗҚ әзірлеген құнсыздану әдістемесіне сәйкес айқындалатын ең төменгі мөлшерде жүргізіледі.
Қаржы құралдарын бағалау комитеті бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің құнсыздануынан (құнының азаюынан) ықтимал шығындарды жабуға арналған провизияларды қалыптастыру мөлшері бойынша, сондай-ақ құнсызданудан (құнының азаюынан) ықтимал шығындарды жабу үшін бұрын қалыптастырылған провизиялардың мөлшерін өзгерту бойынша шешімді қабылдайды.
52. БЖЗҚ әзірлеген құнсыздану әдістемесіне сәйкес есептелген резерв (құнды түзету) Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері бойынша бухгалтерлік есепте көрсетіледі.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін беру аяқталғаннан кейін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдарын қайта бағалау бағалаушының қорытындысын ескере отырып Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Сол күнгі жағдай бойынша қайта бағалау жүргізілетін күн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының шешімімен белгіленеді.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және мемлекеттік тіркелген күнінен бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ.Келімбетов