Об утверждении Правил охраны и содержания памятников истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2015 года № 10163. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 90
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 15.04.2020 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок приказа внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра культуры и спорта РК от 28.06.2016 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-2) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила охраны и содержания памятников истории и культуры.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра культуры и спорта РК от 28.06.2016 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно- правовой системе "Әділет";
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Г. Ахмедьярова.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры
и спорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 157
Правила
охраны и содержания памятников истории и культуры
Сноска. В заголовок Правил внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра культуры и спорта РК от 28.06.2016 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және күтіп-ұстау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 қаңтарда № 10163 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 90 бұйрығымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.04.2020 № 90 бұйрығымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.06.2016 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 19-бабының
14-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және күтіп-ұстау қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.06.2016 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күннің ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" құқықтық-ақпараттық жүйесінде ресми жариялануға жолдауын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі Ғ. Ахмедьяровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күннен кейін бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсанда
№ 157 бұйрығымен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және күтіп-ұстау қағидасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.06.2016 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила охраны и содержания памятников истории и культуры определяют порядок охраны и содержания памятников истории и культуры (далее - памятники).
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра культуры и спорта РК от 28.06.2016 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Собственники и пользователи памятников в целях обеспечения их сохранности:
1) осуществляют защиту от повреждения и (или) уничтожения, акта вандализма, фальсификации, мистификации, искажения, внесения необоснованных изменений, изъятия из исторического контекста;
2) уведомляют местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) о предполагаемых или свершившихся изменениях прав собственности;
3) проводят научно-реставрационные работы.
Согласовывают проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.
Направляют в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в установленном Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" порядке уведомление о начале проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения;
4) обеспечивают доступ к памятникам в научных, культурных и иных целях в порядке и пределах, устанавливаемых специальными договорами с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения);
5) содержат памятники в соответствии с нормами, обеспечивающими их сохранность.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 28.06.2016 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В соответствии с подпунктом 7 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы выдают собственникам и пользователям памятников охранное обязательство.
4. На каждый памятник устанавливается охранная доска, содержащая основные данные о памятнике и указание на то, что памятник охраняется государством.

1. Осы Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және күтіп-ұстау қағидасы тарих және мәдениет ескерткіштерін (бұдан әрі - ескерткіштер) қорғау мен күтіп-ұстау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.06.2016 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ескерткіштердің меншік иелері мен пайдаланушылар олардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында мыналарды жүзеге асырады:
1) зақымданудан және (немесе) жоюдан, тағылық актілерінен, жалған дәріптеуден, өңін айналдырудан, бұрмалаудан, орынсыз өзгерістер енгізуден, тарихи түпмәтіннен үзіп тастаудан қорғау;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарын меншік құқықтарының болуы мүмкін немесе болған өзгерістері туралы хабардар ету;
3) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізеді.
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізуді тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану бойынша уәкілетті органмен келіседі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына "Рұқсаттар және хабарламалар туралы"
2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізудің басталғаны туралы хабарлама жібереді.
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен жасалған арнайы шарттарда белгіленетін тәртіппен және шекте ескерткішке ғылыми, мәдени және өзге де мақсаттарда қол жеткізуді;
5) олардың сақталуы қамтамасыз етілетін нормаларға сәйкес күтіп-ұсталуын қамтамасыз ету.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.06.2016 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 18-бабы 7-тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, жергілікті атқарушы органдары ескерткіштердің меншік иелері мен пайдаланушыларға қорғау міндеттемесі беріледі.
4. Әрбір ескерткішке ескерткіш туралы негізгі деректер және ескерткіштің мемлекеттің қорғауында екендігіне нұсқама қамтылған қорғау тақтасы орнатылады.