Об утверждении Регламента Кокшетауского городского маслихата
Решение Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 20 марта 2014 года № С-24/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 28 апреля 2014 года № 4138. Утратило силу решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 9 августа 2016 года № С-3/8.
Сноска. Утратило силу решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.08.2016 № С-3/8 (вводится в действие со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704 "Об утверждении Типового регламента маслихата", Кокшетауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент Кокшетауского городского маслихата.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
24 внеочередной сессии
Кокшетауского городского
маслихата
С.Какенов
Секретарь
Кокшетауского городского
маслихата пятого созыва
Б.Бегалин
Утвержден
решением Кокшетауского
городского маслихата
от 20 марта 2014 года
№ С-24/4
Регламент Кокшетауского городского маслихата
1. Общие положения
Сноска. Название главы - в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.10.2014 № C-30/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Настоящий регламент Кокшетауского городского маслихата (далее – регламент) разработан в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок проведения сессий маслихата, заседаний его органов, внесения и рассмотрения на них вопросов, образования и избрания органов маслихата, заслушивания отчетов об их деятельности, отчетов о проделанной работе маслихата перед населением и деятельности его постоянных комиссий, рассмотрения запросов депутатов, полномочия, организацию деятельности депутатских объединений в маслихате, а также голосования, работы аппарата и другие процедурные и организационные вопросы.
2. Кокшетауский городской маслихат (местный представительный орган) – выборный орган, избираемый населением города Кокшетау, выражающий волю населения и в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяющий меры, необходимые для ее реализации, и контролирующий их осуществление. Маслихат не обладает правами юридического лица.

Көкшетау қалалық мәслихатының регламентін бекіту туралы
Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2014 жылғы 20 наурыздағы № С-24/4 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 28 сәуірде № 4138 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2016 жылғы 9 тамыздағы № С-3/8 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 09.08.2016 № С-3/8 (қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 9 бабына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 "Мәслихаттың үлгі регламентін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес, Көкшетау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Көкшетау қалалық мәслихатының регламенті бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Бесінші шақырылған
Көкшетау қалалық
мәслихатының кезектен
тыс сессияның төрағасы
С.Кәкенов
Бесінші шақырылған
Көкшетау қалалық
мәслихатының хатшысы
Б.Бегалин
Көкшетау қалалық мәслихатының
2014 жылғы 20 наурыздағы
№ С-24/4 шешімімен
бекітілген
Көкшетау қалалық мәслихатының регламенті
1. Жалпы ережелер
Ескерту. Тараудың атауы жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 09.10.2014 № С-30/3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Көкшетау қалалық мәслихатының осы регламенті (бұдан әрі – регламент) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 9 бабына сәйкес әзірленді және мәслихат сессияларын, оның органдарының отырыстарын өткізу, оларға мәселелер енгiзу және қарау, мәслихат органдарын құру және сайлау, олардың қызметi туралы есептердi, халық алдында мәслихаттың атқарған жұмысы және оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы есептерді тыңдау, депутаттардың сауалдарын қарау тәртiбiн, мәслихаттағы депутаттық бiрлестiктердiң өкiлеттiктерiн, қызметiн ұйымдастыруды, сондай-ақ дауыс беру, аппарат жұмысының тәртiбiн және басқа да рәсiмдiк және ұйымдастырушылық мәселелерін белгілейді.
2. Көкшетау қалалық мәслихаты (жергілікті өкілді орган) – Көкшетау қаласының халқы сайлайтын, халықтың еркін білдіретін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны іске асыру үшін қажетті шараларды айқындайтын және олардың жүзеге асырылуын бақылайтын сайланбалы орган. Мәслихат заңды тұлға құқығын иеленбейді.

3. Деятельность маслихата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Порядок проведения сессии маслихата
2.1. Сессии маслихата
4. Основной формой деятельности маслихата является сессия, на которой решаются вопросы, отнесенные к его ведению законами Республики Казахстан.
Сессия маслихата правомочна, если на ней присутствует не менее двух третей от общего числа депутатов маслихата. Сессия проводится в форме пленарных заседаний.
В работе сессии по решению маслихата может быть сделан перерыв на срок, установленный маслихатом, но не превышающий пятнадцати календарных дней. Продолжительность сессии определяется маслихатом.
Перед каждым заседанием маслихата проводится регистрация присутствующих депутатов, ее результаты оглашаются председателем сессии перед началом заседаний.
Сессии маслихата носят, как правило, открытый характер. Проведение закрытых сессий допускается по решению маслихата, принимаемому по предложению председателя сессии маслихата или одной трети от числа депутатов, присутствующих на сессии маслихата, если за это проголосовало большинство от общего числа присутствующих депутатов.
5. Первая сессия вновь избранного маслихата созывается председателем Кокшетауской городской территориальной избирательной комиссии не позднее чем в тридцатидневный срок со дня регистрации депутатов маслихата, при наличии не менее трех четвертей от числа депутатов, определенного для маслихата.
6. Первую сессию маслихата открывает председатель избирательной комиссии и до избрания председателя сессии маслихата ведет ее.
Председатель избирательной комиссии предлагает депутатам внести кандидатуру председателя сессии, по которой проводится открытое голосование. Избранным считается кандидат, набравший большинство голосов от общего числа депутатов.
7. Очередная сессия маслихата созывается не реже четырех раз в год и ведется председателем сессии маслихата.
8. Внеочередная сессия маслихата созывается и ведется председателем сессии маслихата по предложению не менее одной трети от числа депутатов, избранных в данный маслихат, а также акима.
Внеочередная сессия созывается не позднее чем в пятидневный срок со дня принятия решения о проведении внеочередной сессии. На внеочередной сессии рассматриваются исключительно вопросы, послужившие основанием для ее созыва.
9. О времени созыва и месте проведения сессии маслихата, а также вопросах, вносимых на рассмотрение сессии, секретарь маслихата сообщает депутатам, населению и акиму не позднее, чем за десять дней до сессии, а в случае созыва внеочередной сессии – не позднее, чем за три дня.
По вопросам, вносимым на рассмотрение сессии, секретарь маслихата не позднее, чем за пять дней до сессии, а в случае созыва внеочередной сессии не позднее, чем за три дня представляет депутатам и акиму необходимые материалы.

3. Мәслихаттың қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
2. Мәслихат сессияларын өткізу тәртібі
2.1. Мәслихат сессиялары
4. Мәслихат қызметінің негізгі нысаны сессия болып табылады, онда Қазақстан Республикасының заңдары бойынша оның құзыретіне жатқызылған мәселелер шешіледі.
Егер мәслихаттың сессиясына мәслихат депутаттарының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, ол заңды. Сессия жалпы отырыс нысанында өткізіледі.
Мәслихаттың шешімі бойынша сессия жұмысында мәслихат белгілеген мерзімге, бірақ күнтізбелік он бес күннен аспайтын үзіліс жариялануы мүмкін. Сессияның ұзақтығын мәслихат айқындайды.
Мәслихаттың әрбір отырысының алдында қатысып отырған депутаттарды тіркеу жүргізіледі, оның нәтижесін сессияның төрағасы отырыс басталардан бұрын жария етеді.
Мәслихаттың сессиясы, әдетте, ашық сипатта болады. Жабық сессияларды өткізуге мәслихат сессиясы төрағасының немесе мәслихат сессиясына қатысып отырған депутаттар санының үштен бір бөлігінің ұсынысы бойынша, егер бұдан қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшілігі дауыс берсе жол беріледі.
5. Жаңадан сайланған мәслихаттың бірінші сессиясын депутаттардың осы мәслихат үшін белгіленген санының кемінде төрттен үш бөлігі болған кезде, мәслихат депутаттары тіркелген күннен бастап отыз күндік мерзімнен кешіктірмей Көкшетау қалалық аумақтық сайлау комиссиясының төрағасы шақырады.
6. Мәслихаттың бірінші сессиясын сайлау комиссиясының төрағасы ашады және оны мәслихат сессиясының төрағасы сайланғанға дейін жүргізеді.
Сайлау комиссиясының төрағасы депутаттарға сессия төрағасының кандидатурасын енгізуді ұсынады, ол бойынша ашық дауыс беру жүргізіледі. Депутаттардың жалпы санының көпшілік дауысын жинаған кандидат сайланған болып есептеледі.
7. Мәслихаттың кезекті сессиясы жылына төрт реттен сирек шақырылмайды және оны мәслихат сессиясының төрағасы жүргізеді.
8. Мәслихаттың кезектен тыс сессиясын осы мәслихатқа сайланған депутаттар санының кемінде үштен бірінің, сондай-ақ әкімнің ұсынысы бойынша мәслихат сессиясының төрағасы шақырады және жүргізеді.
Кезектен тыс сессия оны өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес күндік мерзімнен кешіктірілмей шақырылады. Кезектен тыс сессияда оны шақыруға негіз болған мәселелер ғана қаралады.
9. Мәслихаттың хатшысы мәслихат сессиясын шақыру уақыты мен оның өткізілетін орны, сондай-ақ сессияның қарауына енгізілетін мәселелер туралы депутаттарға, халыққа және әкімге сессияға кемінде он күн қалғанда, ал кезектен тыс сессия шақырылған жағдайда, кемінде үш күн бұрын хабарлайды.
Мәслихат хатшысы сессияның қарауына енгізілетін мәселелер бойынша қажетті материалдарды депутаттарға және әкімге сессияға кемінде бес күн қалғанда, ал кезектен тыс сессия шақырылған жағдайда, кемінде үш күн бұрын табыс етеді.

10. Депутат городского маслихата обязан присутствовать на заседаниях сессии городского маслихата. О невозможности присутствовать на заседании сессии по уважительной причине депутат городского маслихата обязан проинформировать секретаря городского маслихата не менее чем за день до проведения сессии.
11. В период проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов маслихата, на время осуществления депутатских полномочий в порядке, установленном регламентом, депутат освобождается от выполнения служебных обязанностей с возмещением ему за счет средств местного бюджета средней заработной платы по месту основной работы, но в размере, не превышающем заработную плату руководителя аппарата акима города Кокшетау со стажем работы в указанной должности до одного года, и командировочных расходов на срок проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов маслихата с учетом времени в пути.
12. Повестка дня сессии формируется председателем сессии на основе перспективного плана работы маслихата, вопросов, вносимых секретарем маслихата, постоянными комиссиями и иными органами маслихата, депутатскими группами и депутатами, акимом соответствующей территории.
Предложения к повестке дня сессии могут представляться председателю сессии собраниями местного сообщества, общественными объединениями.
Повестка дня сессии при ее обсуждении может быть дополнена и изменена. Об утверждении повестки дня сессии маслихат принимает решение.
Голосование по повестке дня проводится раздельно по каждому вопросу. Вопрос считается внесенным в повестку дня, если за него проголосовало большинство депутатов маслихата.
13. Для качественной подготовки вопросов, вносимых на сессию, секретарь маслихата своевременно организует разработку плана мероприятий по подготовке сессии, который утверждается председателем сессии по согласованию с акимом города.
14. По вопросам, относящимся к ведению маслихата, на сессии городского маслихата приглашаются аким города, руководители государственных учреждений и иные должностные лица организаций, информация о работе которых рассматривается на сессии. Допускается присутствие на сессиях представителей средств массовой информации, государственных органов и общественных объединений по приглашению председателя сессии.
15. Для лиц, приглашенных на заседание маслихата, отводятся специальные места в зале заседаний. Не допускаются вмешательство приглашенных лиц в работу сессии маслихата, проявление одобрения или неодобрения решений сессии маслихата.
Приглашенное лицо, в случае грубого нарушения порядка, может быть удалено из зала заседаний по решению председателя сессии или требованию большинства присутствующих на сессии депутатов.

10. Қалалық мәслихаттың депутаты қалалық мәслихаттың сессия мәжілістеріне қатысуға міндетті. Қалалық мәслихаттың депутаты қандай да дәлелді себеппен сессия мәжілісіне қатысуға мүмкіндігі жоқ екендігі жайында сессияны өткізуге дейін кемінде бip күн бұрын қалалық мәслихаттың хатшысын хабардар етуге міндетті.
11. Регламентте белгіленген тәртіппен мәслихат сессияларын, мәслихаттың тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының отырыстарын өткізу кезеңінде депутат қызметтік міндеттерін орындаудан босатылады, оған жергілікті бюджеттік қаражаты есебінен негізгі жұмыс орны бойынша орташа жалақысы, бірақ көрсетілген қызметте бір жылға дейінгі жұмыс өтілі бар Көкшетау қаласы әкімі аппараты басшысының жалақысынан аспайтын мөлшерде және жол жүру уақыты ескеріліп, мәслихаттың сессиялары, тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының отырыстары өтетін мерзімдегі іссапар шығыстары өтеледі.
12. Сессияның күн тәртібін мәслихат жұмысының перспективалы жоспарының, мәслихат хатшысы, мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдары, депутаттар топтары мен депутаттар, тиісті аумақтық әкімі ұсынған мәселелердің негізінде сессияның төрағасы қалыптастырады.
Сессияның күн тәртібіне ұсыныстарды сессияның төрағасына жергілікті қоғамдастықтың жиналыстары, қоғамдық бірлестіктер ұсынуы мүмкін.
Сессияның күн тәртібін талқылау барысында ол толықтырылуы және өзгертілуі мүмкін. Сессияның күн тәртібін бекіту туралы мәслихат шешім қабылдайды.
Күн тәртібі бойынша дауыс беру әрбір мәселе бойынша жеке өткізіледі. Егер мәселеге мәслихат депутаттарының көпшілігі дауыс берсе, ол күн тәртібіне енгізілді деп есептеледі.
13. Сессияға енгізілетін мәселелерді сапалы дайындау үшін мәслихат хатшысы сессияны дайындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуді уақтылы ұйымдастырады, оны қала әкімімен келісім бойынша сессия төрағасы бекітеді.
14. Мәслихаттың қарауына жататын мәселелер бойынша қалалық мәслихаттың сессияларына қала әкімі, жұмысы туралы ақпарат сессияда қаралатын ұйымдардың басшылары мен өзге де лауазымды адамдары шақырылады. Сессияларға сессия төрағасының шақыруымен бұқаралық ақпарат құралдары, мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдар өкілдерінің қатысуына жол беріледі.
15. Мәслихаттың отырысына шақырылған адамдар үшін мәжіліс залында арнайы орындар бөлінеді. Шақырылған адамдардың мәслихат сессиясының жұмысына араласуына, мәслихат сессиясының шешімдерін қолдайтынын немесе қолдамайтынын білдіруіне жол берілмейді.
Шақырылған тұлға тәртіпті өрескел бұзған жағдайда, сессия төрағасының шешімі немесе сессияға қатысып отырған депутаттардың көпшілігінің талабы бойынша мәжіліс залынан шығарылуы мүмкін.

16. Неявка без уважительной причины руководителей и иных должностных лиц, приглашенных на сессию городского маслихата для представления информации, является основанием для постановки секретарем городского маслихата перед соответствующим органом вопроса о привлечении их к дисциплинарной ответственности в соответствии с действующим законодательством.
17. В целях обеспечения работы сессии работники аппарата городского маслихата присутствуют на заседаниях сессии в соответствии с порядком, определяемым секретарем городского маслихата.
18. Заседания сессии городского маслихата протоколируются сотрудником аппарата городского маслихата. Выступающие представляют копию своего выступления сотруднику аппарата городского маслихата, ведущему протокол заседания сессии.
Депутаты городского маслихата, а также выступавшие на сессии лица вправе ознакомиться с протоколом.
19. Заседания маслихата проводятся в рабочее время.
Председатель сессии может объявить перерывы по собственной инициативе или мотивированному предложению депутатов. В конце пленарного заседания отводится время для выступления депутатов с краткими заявлениями и сообщениями, прения по которым не открываются.
20. При рассмотрении вопросов на сессии городского маслихата используются следующие виды выступлений: доклад, содоклад, заключительное слово по обсуждаемому вопросу, информация, выступления в прениях, при обсуждении кандидатур, по мотивам голосования, по порядку ведения заседания, а также депутатские запросы, вопросы, ответы на вопросы, справки, заявления, обращения.
21. Выступающий на заседании городского маслихата не должен использовать в своей речи грубые и некорректные выражения. Председательствующий в этом случае вправе сделать предупреждение о недопустимости таких выражений.
После второго предупреждения выступающий лишается слова. Указанным лицам слово для повторного выступления по обсуждаемому вопросу не предоставляется.
22. Время для доклада, содоклада и заключительного слова согласуется председательствующим с докладчиками:
1) для докладов до 45 минут;
2) для содоклада до 20 минут;
3) для заключительного слова до 15 минут.
Выступающим в прениях предоставляется слово до 10 минут, для повторных выступлений в прениях – до 5 минут, для выступления по кандидатурам, порядку ведения заседаний, мотивам голосования, для заявлений, внесения депутатских запросов, вопросов, предложений, сообщений и справок, для ответов – до 3 минут.
В случае если выступающий превысил отведенное время, председатель сессии прерывает его выступление или с согласия большинства присутствующих на заседании депутатов продлевает время для выступления.

16. Хабарлармен таныстыру үшін, eшбip себепсіз басшылардың және шақырылған лауазымды адамдардың қалалық мәслихаттың сессиясына келмей қалуы қалалық мәслихат хатшысының әрекеттегі заңдылықтарға сәйкес оларды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы тиісті органдардың алдына мәселе қоюға негіз болып табылады.
17. Сессия жұмысын қамтамасыз ету мақсатында қалалық мәслихат аппаратының қызметкерлері қалалық мәслихат хатшысы айқындаған тәртіпке сай сессиялардың отырыстарына қатысады.
18. Қалалық мәслихаттың отырысын қалалық мәслихат аппаратының қызметкері хаттамалайды. Сөз сөйлеуші өзінің сөз сөйлеуінің көшірмесін қалалық мәслихат аппаратының сессия отырысының хаттамасын жүргізіп отырған қызметкеріне ұсынады.
Қалалық мәслихаттың депутаттарының, сонда-ақ сессияда сөз сөйлеген тұлғалардың хаттамамен танысуға құқығы бар.
19. Мәслихаттың отырыстары жұмыс уақытында өткізіледі.
Сессия төрағасы өз бастамасы бойынша немесе депутаттардың дәлелді ұсыныстары бойынша үзілістер жариялай алады. Жалпы отырыстың соңында депутаттарға қысқа мәлімдемелер және хабарламалар жасау үшін уақыт беріледі, олар бойынша жарыссөз ашылмайды.
20. Қалалық мәслихаттың сессиясында мәселелерді қараған кезде сөз сөйлеудің келесі түpлepi пайдаланылады: баяндама, қосымша баяндама, талқыланған мәселе бойынша қорытынды сөз, хабарлама, жарыссөз.
21. Сессия отырысында өз сөз сөйлеуінде әдепсіз және дөрекі сөздерді қолданбаулары қажет. Осындай жағдайда төрағалық етуші осындай сөздерді болдырмау жөнінде ескерту жасауға құқылы.
Eкi рет ескерту жасалғаннан кейін сөз сөйлеушіге сөз берілмейді. Аталған сөз сөйлеушілерге талқыланып жатқан мәселе бойынша екінші қайтара сөз ұсынылмайды.
22. Баяндама, қосымша баяндама және қорытынды сөз үшін уақыт мөлшерін баяндамашымен төрағалық етуші келіседі:
1) баяндамалар үшін 45 минутқа дейін;
2) қосымша баяндамаға 20 минутқа дейін;
3) қорытынды сөз үшін 15 минутқа дейін.
Жарыссөзде қатысатын сөз сөйлеушілерге 10 минутқа дейін уақыт берілсе, екінші қайтара өткізілген жарыссөзге 5 минутқа дейін, үміткерлер жөнінде, мәжіліс жүргізу тәртібіне, дауыс беру себептеріне, өтініштер үшін, депутаттық сауалдарды енгізуге, сұрақтарға, ұсыныстарға, анықтама мен хабарларға, жауап беру үшін - 3 минутқа дейін уақыт беріледі.
Егер сөз сөйлеуші бөлінген уақыттан асып кетсе, сессия төрағасы оның сөзін тоқтатады немесе отырысқа қатысып отырған депутаттардың көпшілігінің келісімімен сөз сөйлеу уақытын ұзартады.

23. Заявления о предоставлении слова подаются в письменном виде в секретариат на имя председателя сессии, секретариат регистрирует их в порядке поступления и передает председателю сессии. Председатель сессии может предоставить слово для выступления и при устном обращении депутата.
Выступления производятся с трибуны.
По мере необходимости в конце заседания отводится 20 минут для выступлений депутатов с краткими заявлениями и сообщениями до двух минут. Прения по ним не открываются.
24. В ходе прений председательствующий обеспечивает выявление разнообразия мнений по обсуждаемому вопросу.
25. Депутат маслихата может выступить по одному и тому же вопросу не более двух раз. Не считаются выступлениями в прениях депутатские запросы, выступления для дачи пояснений и ответов на вопросы. Передача права на выступление другому депутату не допускается.
Прения прекращаются открытым голосованием большинством присутствующих на сессии депутатов. При постановке вопроса о прекращении прений председатель сессии информирует о числе записавшихся и выступивших депутатов, выясняет, кто настаивает на предоставлении слова.
26. Слово по порядку ведения заседания предоставляется депутату вне очереди после окончания предыдущего выступления. Председатель сессии может предоставить вне очереди слово для справки, депутатского запроса, ответа на вопрос и дачи разъяснений по обсуждаемому вопросу.
Вопросы докладчикам подаются в письменном или устном виде. Письменные вопросы подаются председателю сессии и оглашаются на заседании маслихата.
27. В зале на сессии не допускается пользование сотовыми телефонами, радиотелефонами и другими средствами связи.
2.2. Порядок голосования на сессии городского маслихата.
28. На сессиях городского маслихата проводится как открытое, так и тайное голосование. Тайное голосование может быть проведено по любому вопросу, если того требует большинство избранных депутатов, или когда такое голосование предусмотрено законодательством.
29. При проведении открытого голосования подсчет голосов поручается счетной комиссии. Перед началом открытого голосования председательствующий указывает количество предложений, ставящихся на голосование, уточняет их формулировки, напоминает, каким большинством голосов (от общего числа депутатов) может быть принято решение.
Голосование может быть произведено без подсчета голосов – по явному большинству - если ни один депутат городского маслихата не потребует иного.
При голосовании по одному вопросу каждый депутат имеет один голос и подает его "за" предложение,"против" него или "воздержался" от голосования.
После окончания подсчета голосов председательствующий объявляет результаты голосования, принято предложение или отклонено.

23. Сөз беру туралы өтініш сессия төрағасының атына жазбаша түрде хатшылыққа беріледі, хатшылық оны түскен ретімен тіркеп, сессия төрағасына береді. Сессия төрағасы депутат ауызша жүгінгенде де сөз сөйлеу үшін сөз бере алады.
Сөз мінбеде сөйленеді.
Қажетіне қарай, отырыстың соңында депутаттарға eкi минуттен тұратын қысқаша өтініштер мен хабарландыру айтуға 20 минут беріледі. Олар бойынша жарыссөз жүргізілмейді.
24. Төрағалық етуші жарыссөз кезінде талқыға салынған мәселе бойынша әр түрлі пікірлepдің айқындалып айтылуын қамтамасыз етеді.
25. Мәслихат депутаты бір мәселе бойынша екі реттен артық сөйлей алмайды. Жарыссөздердегі депутаттық сауалдар, түсіндірме және сұрақтарға жауап беру үшін сөйлеу сөз сөйлеу деп есептелмейді. Сөз сөйлеу құқығын басқа депутатқа беруге жол берілмейді.
Жарыссөз сессияға қатысып отырған қалалық мәслихат депутаттардың көпшілік ашық дауыс беру жолымен тоқтатылады. Жарыссөздің тоқтатылуы туралы мәселе қойылар кезде төрағалық етуші жазылған және сөз сөйлеген депутаттардың саны туралы ақпаратты депутаттарға хабарлайды және сөздің ұсынылуын талап етіп отырған кім екенін анықтайды.
26. Сөз отырысты өткізу тәртібі бойынша депутатқа кезектен тыс, сөз сөйлеп тұрған адамның сөзі аяқталған соң беріледі. Сессия төрағасы анықтама, депутаттық сауал, сұраққа жауап және талқыланып отырған мәселе бойынша түсіндірме беру үшін кезектен тыс сөз бере алады.
Баяндамашыларға сұрақтар жазбаша немесе ауызша түрде беріледі. Жазбаша сұрақтар сессия төрағасына беріледі және мәслихат отырысында жария етіледі.
27. Сессия уақытында залда ұялы телефондар, радиотелефондар және басқа да байланыс құралдарын пайдалануға тыйым салынады.
2.2. Қалалық мәслихат сессиясында дауыс беру тәртібі
28. Қалалық мәслихаттың сессиясы ашық, сондай-ақ жасырын дауыс беру түрінде өткізіледі. Жасырын дауыс беру кез келген сұрақтар бойынша өткізілуі мүмкін, егерде депутаттардың көпшілігі өтінсе, немесе осындай дауыс беру заңмен көзделсе.
29. Ашық дауыс беру кезінде дауыстарды есептеу есеп комиссиясына тапсырылады. Ашық дауыс берудің алдында төрағалық етуші дауысқа салынған ұсыныстардың санын көрсетеді, олардың мазмұнын анықтайды, шешімдi қабылдау тәртібін (депутаттардың жалпы санының) көпшілік дауыспен қандай шешім қабылдануы мүмкін екенін еске салады.
Егер қалалық мәслихаттың бір депутаты басқалай талап етпесе, дауыс беру дауыс берушілерді есептемей, басым жағдайды ескеру жолымен өткізілуі мүмкін.
Дауыс беру кезінде әpбip депутат бip дауысқа ие болады және оны ұсынысқа "келісу" немесе оған "қарсы" немесе дауыс беруден "қалыс қалу" eтiп бepeдi.
Дауыс беру есептелгеннен кейін төрағалық етуші санын көрсетіп хабарлап, ұсыныстың қабылданғанын немесе қабылданбағанын хабарлайды.

30. Тайное голосование проводится путем подачи бюллетеней.
Бюллетени изготавливаются счетной комиссии по установленной ею форме и в определенном количестве. Время и место голосования, порядок его проведения, выбор мер обеспечивающих конфиденциальность голосования устанавливается счетной комиссией и объявляется председателем комиссии.
31. Секретарь городского маслихата и председатель ревизионной комиссии избираются тайным или открытым голосованием, председатели постоянных комиссий избираются открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов городского маслихата. Кандидатам на должность секретаря городского маслихата, председателя ревизионной комиссии и председателей постоянных комиссий городского маслихата предоставляется право выступить на сессии с программой предстоящей деятельности.
Председатель очередной сессии маслихата избирается открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов городского маслихата на предыдущей сессии маслихата.
Каждый депутат имеет право задавать вопросы кандидатам на должность секретаря городского маслихата, председателя ревизионной комиссии и председателей постоянных комиссий городского маслихата, высказывать свое мнение, агитировать за или против.
Обсуждение кандидатур прекращается по решению депутатов, принятому большинством голосов от числа присутствующих депутатов.
Секретарь городского маслихата, председатель ревизионной комиссии и председатели постоянных комиссий считаются избранными, если за них проголосовало больше депутатов по отношению к другим кандидатурам, внесенным в бюллетень, либо получивших "за" больше, чем "против", если в бюллетень было внесено по одной кандидатуре.
32. Каждому депутату городского маслихата выдается один бюллетень. Бюллетень для тайного голосования выдается депутатам по предъявлению ими удостоверения депутата городского маслихата.
Заполнение бюллетеней производится депутатами путем зачеркивания в бюллетене фамилии кандидата, против которого он голосует, а в бюллетене по проекту решения - слов "за" либо "против" возле вариантов предлагаемых решений.
Если в бюллетень внесено две или более кандидатуры и при голосовании ни одна фамилия не была вычеркнута, то каждому кандидату при подсчете засчитывается один голос. Недействительными считаются бюллетени не установленной формы. Фамилии, дописанные в бюллетени, при подсчете голосов не учитываются.
33. О результатах тайного голосования счетная комиссия составляет протоколы, которые подписываются всеми членами счетной комиссии.
По докладу счетной комиссии городской маслихат принимает открытым голосованием решение об утверждении результатов тайного голосования.
При выявлении ошибок в процедуре и технике проведенного голосования по решению городского маслихата может проводиться повторное голосование.

30. Жасырын дауыс беру бюллетенді беру бойынша өткізіледі.
Бюллетен есеп комиссиясымен онымен бекітілген нысанда және белгіленген мөлшерде жасалады. Дауыс беру уақыты мен орны, оны жүргізу тәртібі, дауыс берудің жасырындылығын қамтамасыз ететін шараларды таңдау есеп комиссиямен бекітіледі және комиссия төрағасымен жарияланады.
31. Қалалық мәслихаттың хатшысы және тексеру комиссиясының төрағасы жасырын немесе ашық дауысқа салынып сайланады, тұрақты комиссиялардың төрағалары ашық дауыс берумен қалалық мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен сайланады. Қалалық мәслихаттың хатшысы тексеру комиссиясының төрағасы және тұрақты комиссиялардың төрағалары лауазымына үміткерлерге қызметтерінің алдағы бағдарламаларымен сессияда сөз сөйлеуге құқық беріледі.
Кезекті сессияның төрағасы мәслихаттың алдыңғы сессиясында қалалық мәслихат депутаттарының жалпы санының басым көпшілік дауысымен ашық дауысқа салу арқылы сайланады.
Әрбір депутаттың қалалық мәслихаттың хатшысы, тексеру комиссиясының төрағасы және қалалық мәслихат тұрақты комиссияларының төрағалары лауазымына үміткерлерге сұрақ қоюға, өзінің ойын білдіруге, жақтауға немесе қарсы насихаттауға құқығы бар.
Үміткерлерді талқылау қатысқан депутаттардың көпшілік дауысымен қабылданған депутаттардың шешімімен тоқтатылады.
Қалалық мәслихаттың хатшысы, төрағылық комиссияның төрағасы және тұрақты комиссиялардың төрағалары егер депутаттар бюллетенге енгізілген басқа үміткерлерге қарағанда көп дауыс берсе, не егер бюллетенге бір үміткерден енгізілсе "келісу" "қарсы" - дан көп болса сайланды деп саналады.
32. Әpбip қалалық мәслихаттың депутатына 6ip бюллетен беріледі. Жасырын дауыс салу бюллетені қалалық мәслихаттың депутаты куәлігін көрсеткен жағдайда ғана беріледі.
Бюллетендердi толтыру жасырын дауыс беру бюллетендегі ол қарсы дауыс беретін үміткердің тегін сызу арқылы, ал бюллетендерді жобалау шeшiмi бойынша "келісемін" және "қарсымын" сөздері шешім нұсқаларының жанында белгілеумен жүргізіледі.
Егерде бюллетенде eкi немесе одан да көп үміткер сайлауда өшірілмece әр үміткерге санау кезінде бip дауыс саналады. Бюллетен белгілі формасы болмаса жарамсыз деп саналады. Бюллетенде жазылған аты-жөнін санау кезінде есепке алынбайды.
33. Жасырын дауыс берудің нәтижелері туралы есеп комиссиясы хаттама жазады, оған есеп комиссиясының барлық мүшесі қол қояды.
Есеп комиссиясының баяндамасы бойынша қалалық мәслихат ашық дауыс беру арқылы жасырын дауыс берудің нәтижелерін бекіту туралы шешімін қабылдайды.
Өткізілген дауыс беру барысында және техникасында қателіктер анықталған жағдайда қалалық мәслихаттың шешімімен қайта дауыс бepу жүргізілуі мүмкін.

34. Депутат городского маслихата обязан лично осуществлять свое право на голосование.
Депутат, который отсутствовал во время голосования, не вправе дать свой голос позже.
3. Порядок принятия актов маслихата
35. Маслихат по вопросам своей компетенции принимает решения большинством голосов от общего числа депутатов маслихата, если иное не установлено законом.
36. Проекты решений передаются председателю сессии или секретарю маслихата.
Принятые к рассмотрению проекты решений с приложением всех необходимых материалов направляются председателем сессии или секретарем маслихата в постоянные комиссии для рассмотрения и подготовки предложений. Одновременно одной из постоянных комиссий могут быть поручены подготовка заключения по проекту акта маслихата, содоклада на сессию, проведение сбора и анализа дополнительной информации.
Для работы над проектами решений и подготовки других вопросов постоянные комиссии могут создавать рабочие группы. При необходимости в состав рабочей группы могут привлекаться депутаты из других постоянных комиссий. В работе рабочей группы может принимать участие любой депутат.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, по представлению соответствующего исполнительного органа маслихат принимает совместное с ним решение.
37. В необходимых случаях маслихат поручает выполнение функций, перечисленных в пункте 36 настоящего регламента, а также разработку проекта решения по вопросу, выносимому на сессию, временной комиссии, к работе которой могут привлекаться представители государственных органов, учреждений, органов местного самоуправления, граждан.
Привлеченные лица представляют свои заключения в письменном виде, заверенные подписью, при наличии печатью.
38. Маслихат, постоянные комиссии, которым поручено предварительное рассмотрение вопроса или проекта решения, а также создаваемые им временные комиссии, могут направлять проекты решений на научную экспертизу, запрашивать по ним мнение государственных органов и должностных лиц, предварительно обсуждать подготавливаемые вопросы и проекты решений с населением, общественными организациями.
В случае необходимости, по решению маслихата, проект решения публикуется в средствах массовой информации. При этом устанавливаются сроки и порядок обобщения поступивших замечаний и предложений граждан.
39. Направляемые в маслихат материалы по проекту решения должны включать:
1) проект решения;
2) пояснительную записку с обоснованием необходимости принятия решения, развернутую характеристику целей, задач, основных положений и прогнозируемых последствий принимаемого решения;

34. Депутат дауыс беру кезінде өзінің құқығын жеке өзі жүзеге асыруға міндетті.
Дауыс беру кезінде болмаған депутаттың кейіннен дауыс беруге құқығы жоқ.
3. Мәслихаттың актілерін қабылдау тәртібі.
35. Егер заңда өзгеше белгіленбесе, мәслихат өз құзыретіндегі мәселелері бойынша мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік дауысымен шешімдер қабылдайды.
36. Шешімдердің жобалары сессия төрағасына немесе мәслихат хатшысына беріледі.
Сессияның төрағасы немесе мәслихаттың хатшысы қарауға қабылданған шешімдердің жобаларын барлық қажетті материалдармен бірге тұрақты комиссияларға қарау және ұсыныстар дайындау үшін жолдайды. Бір мезгілде тұрақты комиссиялардың біріне мәслихат актісінің жобасы бойынша қорытынды, сессияға қосымша баяндама дайындау, қосымша ақпарат жинау және талдау жүргізу жүктелуі мүмкін.
Шешімдердің жобаларымен жұмыс істеу және басқа да мәселелерді дайындау үшін тұрақты комиссиялар жұмыс топтарын құра алады. Қажет болған жағдайда жұмыс тобының құрамына басқа тұрақты комиссиялардың депутаттары тартылуы мүмкін. Жұмыс тобының жұмысына кез келген депутат қатыса алады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, тиісті атқарушы органның ұсынуы бойынша мәслихат онымен бірлескен шешім қабылдайды.
37. Қажет болған жағдайда мәслихат осы регламенттің 36 тармағында көрсетілген қызметтерді атқаруды, сонымен қатар, сессия қарауына шығарылатын мәселе бойынша шешім жобасын әзірлеуді уақытша комиссияға жүктей алады, оның жұмысына мемлекеттік органдардың, мекемелердің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, азаматтардың өкілдері тартылуы мүмкін.
Тартылған тұлғалар өз қорытындыларын жазбаша түрде, қол қойып, мөр болған жағдайда мөр басып ұсынады.
38. Мәселені немесе шешім жобасын алдын-ала қарау тапсырылған мәслихат, тұрақты комиссиялар, сондай-ақ олар құратын уақытша комиссиялар шешім жобаларын ғылыми сараптамаға жіберуі, олар бойынша мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың пікірін сұрата алады, даярлап жатқан сұрақтарды және шешімдердің жобаларын халықпен, қоғамдық ұйымдармен талқылай алады.
Қажет болған жағдайда мәслихаттың шешімі бойынша шешімнің жобасы бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады. Сонымен бірге тұрғындардан келіп түскен ұсыныстар мен ескертулерді жариялаудың тәртібі мен мерзімі белгіленеді.
39. Мәслихатқа жолданатын шешімдердің жобалары бойынша материалдар өздеріне енгізуі керек:
1) шешімнің жобасы;
2) шешімді қабылдаудың қажеттілігін дәлелдейтін түсініктеме хат, мақсаттарды, тапсырмаларды, негізгі жағдайды және қабылданатын шешімнің болжамды нәтижелерінің толық сипаттамасы;

3) финансово-экономический расчет, если это требует материальных затрат;
4) при направлении проектов решений исполнительным органом заключения государственно-правового отдела аппарата акима города на соответствие действующему законодательству;
5) к проектам решения маслихата, имеющих общеобязательное значение, касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан должны быть приложены заключения научной антикоррупционной экспертизы нормативных правовых актов;
6) согласование с заинтересованными органами, визы их руководителей;
7) в случае, если проект решения затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства, к нему обязательно прилагается экспертное заключение аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, в том числе при каждом последующем согласовании проектов решений.
Проекты решений, а также приложения полистно парафируются первым руководителем органа, разработавшего проект.
40. Аппарат городского маслихата в ходе изучения или по его результатам вправе возвратить государственному органу проект на доработку по следующим основаниям:
1) выявления несоответствия его нормативным правовым актам вышестоящего органа;
2) выявления не идентичности текстов проекта на государственном и русском языках;
3) выявления нарушений требований законодательства и настоящего регламента.
41. Решения маслихата принимаются открытым голосованием. Тайное голосование может быть проведено по любому вопросу повестки дня, если за него проголосовало большинство от общего числа депутатов.
42. При проведении открытого голосования, подсчет голосов поручается счетной комиссии.
Перед началом открытого голосования председатель указывает количество предложений, ставящихся на голосование, уточняет их формулировки, напоминает, каким количеством принимается решение.
43. Решения маслихата, имеющие общеобязательное значение, касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат государственной регистрации территориальными органами Министерства юстиции и опубликованию в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
44. Альтернативные проекты решений рассматриваются маслихатом и его органами одновременно с основным проектом. При наличии разногласий между постоянными комиссиями, принимающими участие в подготовке вопроса сессии, председателями комиссий и председателем сессии принимаются меры по их преодолению, оставшиеся разногласия доводятся до сведения маслихата.
45. При рассмотрении вопроса на сессии заслушиваются доклад, а при необходимости и содоклад постоянных комиссий, рабочих групп и временных комиссий.
В докладе комиссии указываются вошедшие в проект и отклоненные предложения, аргументируются причины принятия или отклонения поправок.
Постоянные комиссии, отдельные члены комиссии и рабочих групп, несогласные с положениями содоклада или заключениями по проекту решения, могут изложить свои мнения до начала общих прений по рассматриваемому вопросу.

3) егер бұл материалдық шығындарды қажет ететін болса, қаржылық-экономикалық есеп;
4) шешім жобаларын атқарушы органдарға жолдағанда қала әкімі аппаратының мемлекеттік-құқықтық бөлімінің әрекеттегі заңнамаға сәйкестікке қорытындысы;
5) жалпы міндетті маңызы бар, азаматтардың құқықтарына, бостандықтарына және міндеттеріне байланысты мәслихаттың шешім жобаларына нормативтік құқықтық актілерге ғылыми жемқорлыққа қарсы сараптама;
6) мүдделі органдармен келісу, олардың басшыларының бұрыштамалары;
7) егер шешім жобасы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, оған міндетті түрде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің және ҚР кәсіпкерлерінің Ұлттық палатасының сараптамалық қорытындысы қосымшалануы қажет, сондай-ақ әрбір келесі шешім жобаларын келісу кезінде.
Шешімнің жобалары, сондай-ақ қосымшалары органның бірінші басшысымен, жобаның құрастырушысымен әр бет парафирленеді.
40. Қалалық мәслихаттың аппараты зерттеу барысында немесе оның нәтижелері бойынша жобаны мемлекеттік органға мынандай негізде кейін қайтаруға құқықты:
1) жоғары органдардың нормативтік құқықтық актілеріне
сәйкессіздік анықталғанда;
2) жоба мәтінінің мемлекеттік және орыс тілдерінде
бірдейсіздік анықталғанда;
3) заңнама және осы регламенттің талаптарын бұрмалау
анықталғанда.
41. Мәслихаттың шешімдері ашық дауыс берумен қабылданады. Жасырын дауыс беру күн тәртібінің кез келген сұрағы бойынша жүргізілуі мүмкін, егер оған депутаттардың жалпы санының көпшілігі дауыс берсе.
42. Ашық дауыс беруді жүргізген кезде, дауыс санау есеп комиссиясына жүктеледі.
Ашық дауыс беру басында төраға дауысқа түскен ұсыныстардың санын көрсетеді, олардың анықтамасын айқындайды, шешімнің қандай санмен қабылданатынын еске салады.
43. Мәслихаттың жалпыға міндетті маңызы бар, азаматтардың құқығына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты шешімдері Әділет министрлігінің аумақтық органдарында мемлекеттік тіркелуге және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жариялануға тиіс.
44. Шешімдердің баламалы жобалары мәслихатпен және оның органдарымен негізгі жобамен бірге қаралады. Сессия мәселесін дайындауға қатысушы тұрақты комиссиялар арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, комиссиялардың төрағалары және сессия төрағасы оларды жою бойынша шаралар қабылдайды, қалған келіспеушіліктер мәслихаттың назарына жеткізіледі.
45. Сессияда мәселені қараған кезде баяндама, қажет болған жағдайда, тұрақты комиссиялардың, жұмыс топтары мен уақытша комиссиялардың қосымша баяндамалары тыңдалады.
Комиссияның баяндамасында жобаға енгізілген және қайтарылған ұсыныстар көрсетіледі, түзетулерді қабылдаудың немесе қайтарудың себептері дәлелденеді.
Қосымша баяндаманың ережелерімен немесе шешімнің жобасы бойынша қорытындылармен келіспейтін тұрақты комиссиялар, комиссиялардың және жұмыс топтарының жекелеген мүшелері өз пікірлерін қаралатын мәселе бойынша жалпы жарыссөз басталғанға дейін баяндай алады.

46. Обсуждение проекта решения проводится по пунктам. Поправки к проектам подаются в письменном виде с четкими формулировками предлагаемых изменений или дополнений, указанием их места в тексте проекта решения. Не удовлетворяющие этим требованиям поправки к рассмотрению не принимаются.
47. Сессия маслихата принимает решения по каждому вопросу повестки дня. При внесении по одному вопросу нескольких вариантов решений каждый из них вручается присутствующим на сессии депутатам.
Редакционная комиссия, являющаяся временной комиссией маслихата, высказывает и аргументирует свое мнение о принятии или отклонении предложенных вариантов решений.
На голосование ставятся все внесенные проекты решений. После принятия одного из проектов за основу депутаты приступают к процедуре принятия поправок к нему.
48. При наличии поправок к проекту решения маслихата голосование осуществляется в следующей последовательности:
1) предложенный (доработанный) проект решения маслихата принимается за основу, а при его отклонении дальнейшее голосование по поправкам прекращается;
2) на голосование поочередно ставятся поправки, не включенные в принятый за основу проект;
3) решение сессии ставится на голосование в целом с учетом принятых поправок. Повторное голосование по отклоненным проектам решений и поправкам к ним на текущей сессии не допускается.
49. Поправки вносятся на голосование раздельно, последовательность которого определяется председательствующим. Перед голосованием по взаимоисключающим поправкам последнее зачитывается председательствующим. Допускается выступление авторов поправок с разъяснениями их сути или с предложением о снятии их с обсуждения.
Изменения в решения маслихата вносятся в порядке, установленном для их принятия.
Протоколы сессий отпечатываются не позднее чем через месяц после сессии и хранятся в установленном законодательством порядке.
50. Проекты планов, программ социально-экономического развития города Кокшетау, отчетов об их исполнении, схем управления городом и другие выносимые на рассмотрение сессии маслихата вопросы, а также проекты решений по ним на казахском и русском языках с визами согласования по принадлежности с приложением всех необходимых материалов вносятся в маслихат за три недели до очередной сессии на рассмотрение постоянных комиссий маслихата.
51. Проект бюджета города рассматривается в постоянных комиссиях маслихата. Секретарь маслихата создает временную рабочую депутатскую группу по рассмотрению проекта бюджета, в состав которой могут быть включены работники аппарата маслихата, представители местных исполнительных органов.
Постоянные комиссии с учетом мнения временной рабочей группы вырабатывают предложения по проекту бюджета города с соответствующими обоснованиями и расчетами и направляют их в профильную постоянную комиссию, которая осуществляет свод предложений и подготовку заключения по проекту бюджета города.
Государственное учреждение "Отдел экономики и бюджетного планирования города Кокшетау" не позднее чем за две недели до начала сессии представляет председателю сессии, секретарю маслихата окончательный вариант проекта решения о бюджете с приложением всех необходимых материалов.
Бюджет города утверждается маслихатом не позднее двухнедельного срока после подписания решения областного маслихата об утверждении областного бюджета.

46. Шешімнің жобасын талқылау тармақтар бойынша жүргізіледі. Жобаларға түзетулер ұсынылып отырған өзгерістер немесе толықтырулар нақты тұжырымдалып, олардың шешім жобасының мәтініндегі орны көрсетіліп, жазбаша түрде беріледі. Осы талаптарды қанағаттандырмайтын түзетулер қарауға қабылданбайды.
47. Мәслихат сессиясы күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша шешім қабылдайды. Бір мәселе бойынша шешімдердің бірнеше нұсқасы енгізілген жағдайда, олардың әрқайсысы сессияға қатысып отырған депутаттарға беріледі.
Мәслихаттың уақытша комиссиясы болып табылатын редакциялық комиссия шешімдердің ұсынылған нұсқаларын қабылдау немесе кері қайтару туралы өзінің пікірін жеткізеді және дәлелдейді.
Шешімдердің енгізілген барлық жобалары дауысқа салынады. Жобалардың бірі негізге алынғаннан кейін депутаттар оған түзетулер қабылдау рәсіміне кіріседі.
48. Мәслихат шешімінің жобасына түзетулер болған жағдайда, дауыс беру мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) мәслихат шешімінің ұсынылған (пысықталған) жобасы негізге алынады, ол кері қайтарылған жағдайда, түзетулер бойынша одан әрі дауыс беру тоқтатылады;
2) негізге алынған жобаға кірмеген барлық түзетулер кезек бойынша дауысқа салынады;
3) сессия шешімі қабылданған түзетулерді ескере отырып, тұтастай дауысқа салынады. Шешімдердің қабылданбаған жобалары және оларға түзетулер бойынша ағымдағы сессияда қайта дауыс беруге жол берілмейді.
49. Түзетулер жеке-жеке дауысқа салынады, оларға дауыс берудің ретін төрағалық етуші айқындайды. Өзара қарама-қайшы келетін түзетулер бойынша дауыс беру алдында соңғысын төрағалық етуші оқиды. Түзету авторларының олардың мәні бойынша түсінік беріп немесе оларды талқылаудан алып тастау туралы ұсыныспен сөз сөйлеуіне жол беріледі.
Мәслихат шешімдеріне өзгерістер оларды қабылдау үшін белгіленген тәртіппен енгізіледі.
Сессиялардың хаттамалары сессиядан кейін бір айдан кешіктірілмей басылады және заңнамада белгіленген тәртіппен сақталады.
50. Жоспарлардың, Көкшетау қаласының әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларының, олардың орындалуы туралы есептердің, қаланы басқару схемаларының жобалары және мәслихат сессиясының қарауына шығарылатын басқа да мәселелер, сондай-ақ олар бойынша шешімдердің тиістілігіне қарай келісу бұрыштамалары қойылған, барлық қажетті материалдары қоса берілген қазақ және орыс тілдеріндегі жобалары мәслихатқа кезекті сессияға дейін үш апта бұрын мәслихаттың тұрақты комиссияларының қарауына енгізіледі.
51. Қала бюджетінің жобасы мәслихаттың тұрақты комиссияларында қаралады. Мәслихаттың хатшысы бюджеттің жобасын қарау жөніндегі депутаттық уақытша жұмыс тобын құрады, оның құрамына мәслихат аппаратының қызметкерлері, жергілікті атқарушы органдардың өкілдері енгізілуі мүмкін.
Тұрақты комиссиялар уақытша жұмыс тобының пікірін ескере отырып, тиісті негіздемелермен және есептермен қала бюджетінің жобасы бойынша ұсыныстар әзірлейді және оларды ұсыныстарды жинау мен қала бюджетінің жобасы бойынша қорытынды әзірлеуді жүзеге асыратын бейінді тұрақты комиссияға жібереді.
"Көкшетау қаласының экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі сессия басталуына кемінде екі апта қалғанда сессия төрағасына, мәслихаттың хатшысына барлық қажетті материалдармен бірге бюджет туралы шешім жобасының түпкілікті нұсқасын ұсынады.
Қала бюджетін облыстық бюджетті бекіту туралы облыстық мәслихаттың шешіміне қол қойылғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей мәслихат бекітеді.

52. При внесении на очередную сессию маслихата внеплановых вопросов, касающихся уточнения местного бюджета на соответствующий год, представление материалов осуществляется в сроки, предусмотренные бюджетным законодательством.
53. При уточнении бюджета города Кокшетау на внеочередной сессии маслихата в течение двух дней со дня принятия решения о ее созыве проводится работа по рассмотрению проекта бюджета в постоянной (временной) комиссии городского маслихата.
4. Порядок заслушивания отчетов
54. Маслихат осуществляет контроль за исполнением местного бюджета, программ развития города путем заслушивания отчетов акима города.
55. Маслихат заслушивает на сессии отчет акима города в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 января 2006 года № 19 "О проведении отчетов акимов перед маслихатами".
Отчет акима (лица, исполняющего его обязанности) о выполнении возложенных на него функций и задач и проект решения по нему вносятся на рассмотрение постоянных комиссий маслихата за три недели до соответствующей сессии.
Двукратное неутверждение маслихатом представленных акимом отчетов об исполнении планов, экономических и социальных программ развития города, местного бюджета является основанием для рассмотрения маслихатом вопроса о выражении недоверия акиму в соответствии со статьей 24 Закона.
56. Маслихат заслушивает отчеты председателя сессии и секретаря маслихата, председателей постоянных комиссий и иных органов маслихата.
Секретарь маслихата не реже одного раза в год на очередных сессиях маслихата отчитывается о проделанной работе по организации деятельности маслихата, ходе рассмотрения запросов депутатов и депутатских обращений, обращениях избирателей и принятых по ним мерам, взаимодействии маслихата с иными органами местного самоуправления, деятельности аппарата маслихата.
Председатели сессии маслихата, постоянных комиссий и иных органов маслихата не реже одного раза в год на очередных сессиях маслихата отчитываются о выполнении возложенных функций и полномочий.
57. Маслихат не реже одного раза в год отчитывается перед населением о проделанной работе маслихата, деятельности его постоянных комиссий.
Отчет маслихата представляется населению города Кокшетау на сходах местного сообщества группой депутатов, возглавляемой секретарем маслихата, председателями постоянных комиссий.
5. Порядок рассмотрения запросов депутатов
58. Депутат маслихата по вопросам, отнесенным к компетенции маслихата, обращается с официальным письменным запросом к акиму, председателю и члену городской территориальной избирательной комиссии, прокурору и должностным лицам центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов.

52. Мәслихаттың кезекті сессиясына тиісті жылға арналған жергілікті бюджетті нақтылауға қатысты жоспардан тыс мәселелер енгізілген жағдайда, материалдарды ұсыну бюджеттік заңнамада көзделген мерзімдерде жүзеге асырылады.
53. Көкшетау қаласының бюджетін нақтылаған кезде, мәслихаттың кезектен тыс сессиясында оны шақыру туралы шешім қабылданған күннен бастап екі күн ішінде тұрақты (уақытша) комиссияларда бюджет жобасын қарау бойынша жұмыстар жүргізіледі.
4. Есептерді тыңдау тәртібі
54. Мәслихат қала әкімінің есептерін тыңдау жолымен жергілікті бюджеттің, қаланы дамыту бағдарламаларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
55. Мәслихат Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы № 19 "Әкімдердің мәслихаттар алдында есеп беруін өткізу туралы" Жарлығына сәйкес сессияда қала әкімінің есебін тыңдайды.
Әкімнің (оның міндетін атқарушы адамның) өзіне жүктелген функциялар мен міндеттерді орындауы туралы есебі және ол бойынша шешімнің жобасы тиісті сессиядан үш апта бұрын мәслихаттың тұрақты комиссияларының қарауына енгізіледі.
Әкім ұсынған қаланы дамыту жоспарларының, экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының орындалуы, жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептерді мәслихаттың екі рет бекітпеуі Заңның 24 бабына сәйкес мәслихаттың әкiмге сенiмсiздiк бiлдiру туралы мәселесін қарауы үшін негіз болып табылады.
56. Мәслихат сессия төрағасының және мәслихат хатшысының, тұрақты комиссиялар төрағаларының және мәслихаттың өзге органдарының есебін тыңдайды.
Мәслихат хатшысы жылына кемінде бір рет мәслихаттың кезекті сессияларында мәслихаттың қызметін ұйымдастыру бойынша атқарылған жұмыс, депутаттардың сауалдары мен депутаттық өтініштердің қаралу барысы, сайлаушылардың өтініштері және олар бойынша қабылданған шаралар, мәслихаттың жергілікті өзін-өзі басқарудың өзге де органдарымен өзара іс-қимыл жасауы, мәслихат аппаратының қызметі туралы есеп береді.
Мәслихат сессиясының, мәслихаттың тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының төрағалары жылына кемінде бір рет мәслихаттың кезекті сессияларында жүктелген функциялар мен өкілеттіктердің орындалуы туралы есеп береді.
57. Мәслихат жылына кемінде бір рет халық алдында мәслихаттың атқарған жұмысы, оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы есеп береді.
Көкшетау қаласының тұрғындарына мәслихаттың есебі жергілікті қоғамдастықтың жиындарында мәслихаттың хатшысы, тұрақты комиссиялардың төрағалары басқаратын депутаттар тобымен ұсынылады.
5. Депутаттардың сауалдарын қарау тәртібі
58. Мәслихат депутаты мәслихат құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ресми жазбаша сауалмен әкімге, қалалық аумақтық сайлау комиссиясының төрағасы мен мүшесіне, прокурорға және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік органдардың, атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларына жүгінеді.

59. Запросы, вносимые до начала сессии, подаются председателю сессии, секретарю маслихата и рассматриваются на ее заседании при решении вопроса о включении их в повестку дня сессии. Копия запроса направляется секретарем маслихата органу или должностному лицу, которым он адресован. Запросы, вносимые в ходе проведения сессии, подаются председательствующему на заседании.
60. Запрос, не связанный с другими вопросами, которые предстоит рассмотреть на сессии, включается в повестку дня самостоятельным вопросом либо рассматривается в конце работы сессии в специально отведенное для этого время. Маслихат определяет повестку дня сессии таким образом, чтобы в ней был предусмотрен резерв времени для обращения с запросами и вопросами. Запросы, связанные с другими вопросами, которые предстоит решить на сессии, не включаются в повестку дня и оглашаются председательствующим на сессии до начала прений по соответствующему вопросу.
61. Маслихат может перенести рассмотрение запроса на другую сессию. До утверждения повестки дня сессии запросы могут быть отозваны внесшими их депутатами. После утверждения повестки дня сессии снятие запроса с рассмотрения осуществляется по решению маслихата. Запросы, поданные письменно, прилагаются к протоколу сессии.
62. Ответ на депутатский запрос должен быть дан в письменной форме в срок не позднее одного месяца.
Депутат вправе выразить свое мнение по ответу на запрос. Запросы, адресованные прокурору, не могут быть связаны с осуществлением уголовного преследования.
6. Должностные лица, постоянные комиссии и иные органы маслихата, депутатские объединения маслихата
6.1. Председатель сессии маслихата
63. Председатель очередной сессии маслихата избирается на предыдущей сессии маслихата из числа его депутатов открытым голосованием.
После выдвижения кандидатур депутатами маслихата проводится открытое голосование. Кандидат считается избранным, если за него проголосовало большинство от общего числа депутатов.
Депутат маслихата не может быть избран председателем сессии маслихата более двух раз в течение календарного года.
При отсутствии председателя сессии его полномочия осуществляются секретарем маслихата.
64. Председатель сессии маслихата:
1) принимает решение о созыве сессии маслихата;
2) осуществляет руководство подготовкой сессии маслихата, формирует повестку дня сессии;
3) ведет заседания сессии маслихата, обеспечивает соблюдение регламента маслихата;
4) подписывает решения маслихата, протоколы, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата.
Председатель сессии маслихата осуществляет свои функции на неосвобожденной основе.

59. Сессия басталғанға дейін енгізілетін сауалдар сессияның төрағасына, мәслихат хатшысына беріледі және оларды сессияның күн тәртібіне енгізу туралы мәселе шешілген жағдайда оның отырысында қаралады. Сауал бағытталған органға немесе лауазымды адамға мәслихаттың хатшысы оның көшірмесін жолдайды. Сессияны өткізу барысында енгізілетін сауалдар төрағалық етушіге отырыста беріледі.
60. Сессияда қаралуға тиіс басқа мәселелерге байланысы жоқ сауал күн тәртібіне жеке мәселе ретінде енгізіледі не сессия жұмысының соңында бұл үшін арнайы бөлінген уақытта қаралады. Мәслихат сессияның күн тәртібін сауалдармен және сұрақтармен жұмыс істеуге уақыт резерві көзделетіндей етіп айқындайды. Сессияда шешілуге тиіс басқа мәселелермен байланысты сауалдар күн тәртібіне енгізілмейді және төрағалық етуші оларды сессияда тиісті мәселе бойынша жарыссөздер басталғанға дейін жария етеді.
61. Мәслихат сауалды қарауды басқа сессияға ауыстыра алады. Сауалдарды енгізген депутаттар сессияның күн тәртібі бекітілгенге дейін оларды кері қайтарып ала алады. Күн тәртібі бекітілгеннен кейін сауалды қараудан алып тастау мәслихаттың шешімі бойынша жүзеге асырылады. Жазбаша түрде берілген сауалдар сессияның хаттамасына тіркеледі.
62. Депутаттық сауалға жауап бір айдан кеш емес мерзімде жазбаша нысанда берілуі тиіс.
Депутат сауалға берілген жауап бойынша өз пікірін білдіруге құқылы. Прокурорға жолданған сауалдар қылмыстық қудалауды жүзеге асырумен байланысты болмауы тиіс.
6. Мәслихаттың лауазымды адамдары, тұрақты комиссиялары және өзге де органдары, мәслихаттың депутаттық бірлестіктері
6.1. Мәслихат сессиясының төрағасы
63. Мәслихаттың кезектi сессиясының төрағасы мәслихаттың алдыңғы сессиясында оның депутаттарының арасынан ашық дауыс берумен сайланады.
Кандидатураларды енгізгеннен кейін мәслихат депутаттары ашық дауыс беруді жүргізеді. Егер кандидатқа депутаттардың жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, ол сайланды деп есептеледі.
Мәслихат депутаты күнтiзбелiк бір жыл iшiнде мәслихат сессиясының төрағасы болып екi реттен артық сайлана алмайды.
Сессияның төрағасы болмаған жағдайда оның өкiлеттiгiн мәслихат хатшысы жүзеге асырады.
64. Мәслихат сессиясының төрағасы:
1) мәслихат сессиясын шақыру туралы шешiм қабылдайды;
2) мәслихат сессиясын дайындауға басшылық жасауды жүзеге асырады, сессияның күн тәртiбiн қалыптастырады;
3) мәслихат сессиясының отырыстарын жүргiзедi, мәслихат регламентiнiң сақталуын қамтамасыз етедi;
4) мәслихаттың сессиясында қабылданған немесе бекiтiлген мәслихат шешiмдерiне, хаттамаларға, өзге де құжаттарға қол қояды.
Мәслихат сессиясының төрағасы өз функцияларын басқа жұмыстан босатылмаған негiзде жүзеге асырады.

65. Председатель сессии маслихата пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на сессии маслихата голоса депутатов разделяются поровну.
6.2. Секретарь маслихата
66. На первой сессии маслихат избирает из числа депутатов секретаря маслихата, который является должностным лицом, работающим на постоянной основе и подотчетным маслихату. Секретарь маслихата избирается на срок полномочий маслихата.
Секретарь маслихата осуществляет полномочия в соответствии с Законом и настоящим регламентом.
67. Кандидатуры на должность секретаря маслихата выдвигаются депутатами маслихата на сессии маслихата. Количество выдвинутых кандидатур не ограничивается. Кандидаты выступают с примерными программами своей предстоящей деятельности. Кандидат считается избранным на должность секретаря маслихата, если в результате открытого или тайного голосования он получил большинство голосов от общего числа депутатов маслихата.
Если на должность секретаря маслихата было выдвинуто более двух кандидатур и ни одна из них не набрала требуемого для избрания числа голосов, проводится повторное голосование по двум кандидатурам, получившим наибольшее число голосов.
Если при повторном голосовании ни один из этих кандидатов не набрал более половины голосов от общего числа депутатов, проводятся повторные выборы.
68. Секретарь маслихата не вправе состоять в постоянных комиссиях маслихата. При досрочном прекращении полномочий секретаря маслихата выборы нового секретаря проводятся в порядке, установленном Законом и настоящим регламентом.
69. Секретарь маслихата:
1) организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, обеспечивает составление протокола и вместе с председателем сессии подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата;
2) содействует депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, обеспечивает их необходимой информацией, рассматривает вопросы, связанные с освобождением депутатов от выполнения служебных обязанностей для участия в сессиях маслихата, в работе его постоянных комиссий и иных органов, и в избирательных округах;
3) контролирует рассмотрение запросов депутатов и депутатских обращений;
4) руководит деятельностью аппарата маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
5) регулярно представляет в маслихат информацию об обращениях избирателей и о принятых по ним мерах;
6) организует взаимодействие маслихата с иными органами местного самоуправления;
7) организует проверку подлинности собранных подписей депутатов маслихата, инициирующих вопрос о выражении недоверия акиму в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан;

65. Егер мәслихат сессиясында дауыс беру кезiнде депутаттардың дауысы тең бөлiнген жағдайда, мәслихат сессиясының төрағасы шешушi дауыс құқығын пайдаланады.
6.2. Мәслихат хатшысы
66. Бірінші сессияда мәслихат депутаттарының арасынан мәслихаттың хатшысын сайлайды, ол тұрақты негізде жұмыс істейтін және мәслихатқа есеп беретін лауазымды тұлға болып табылады. Мәслихат хатшысы мәслихат өкілеттігінің мерзіміне сайланады.
Мәслихат хатшысы өкілеттіктерін Заңға және осы регламентке сәйкес жүзеге асырады.
67. Мәслихат хатшысының лауазымына кандидатураларды мәслихаттың депутаттары мәслихаттың сессиясында ұсынады. Ұсынылатын кандидатуралардың санына шек қойылмайды. Кандидаттар өздерінің алдағы қызметінің үлгі бағдарламаларымен таныстырады. Егер ашық немесе жасырын дауыс беру нәтижесінде мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік дауысын алса, кандидат мәслихаттың хатшысы лауазымына сайланды деп есептеледі.
Егер мәслихат хатшысының лауазымына екіден көп кандидат ұсынылған болса және олардың бірде-бірі сайлану үшін талап етілетін дауыс санын ала алмаса, неғұрлым көп дауыс алған екі кандидатура бойынша қайтадан дауыс беру жүргізіледі.
Егер қайтадан дауыс беру кезінде осы кандидаттардың бірде-бірі депутаттардың жалпы санының жартысынан астам дауысын ала алмаса, қайтадан сайлау өткізіледі.
68. Мәслихат хатшысының мәслихаттың тұрақты комиссияларының құрамына кіруге құқығы жоқ. Мәслихат хатшысының өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда, жаңа хатшыны сайлау Заңда және осы регламентте белгіленген тәртіппен өткізіледі.
69. Мәслихат хатшысы:
1) мәслихат сессияларын және оған қаралуға енгізілетін мәселелерді дайындауды, хаттама құруды ұйымдастырады және сессия төрағасымен бірге шешімдерге, мәслихат сессиясында қабылданған немесе бекітілген басқа да құжаттарға қол қояды;
2) мәслихат депутаттарына өздерінің құзыреттерін асыруда көмек көрсетеді, оларды қажетті мәлімет береді, депутаттарды мәслихат сессияларына, тұрақты комиссиялар және өзге де органдардың, сайлау округтеріндегі жұмысына қатысу үшін қызметтік міндеттерін орындаудан босатумен байланысты мәселелерді қарастырады;
3) депутаттық сауалдардың және депутаттық өтініштердің қаралуын бақылайды;
4) мәслихат аппаратының әрекетін басқарады, оның қызметкерлерін жұмысқа алып, жұмыстан босатады;
5) мәслихатқа сайлаушылардың өтініштері және олар бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметін тұрақты түрде ұсынады;
6) мәслихаттың жергілікті өзін-өзі басқарудың өзге де органдарымен өзара әрекеттесуін ұйымдастырады;
7) Қазақстан Республикасы Заңының 24 бабына сәйкес әкімге сенімсіздік көрсету туралы мәселесін бастамалаған мәслихат депутаттарының жиналған қолдарының түпнұсқалылығына тексеру ұйымдастырады;

8) по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
9) координирует деятельность постоянных комиссий и иных органов маслихата, и депутатских групп;
10) представляет маслихат в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
11) обеспечивает опубликование решений маслихата, определяет меры по контролю за их исполнением;
12) согласовывает кандидатуры депутатов для включения в составы консультативно-совещательных органов;
13) выполняет по решению маслихата иные функции.
6.3. Постоянные комиссии маслихата
70. Организация деятельности, функции и полномочия постоянных комиссий определяются Законом Республики Казахстан.
71. На срок своих полномочий маслихат образует на первой сессии из числа депутатов постоянные комиссии для предварительного рассмотрения и подготовки вопросов, относящихся к ведению маслихата, содействия проведению в жизнь его решений, законов, осуществления в пределах своей компетенции контрольных функций. Председатели и члены постоянных комиссий избираются маслихатом открытым голосованием из числа депутатов.
Перечень, количество и состав каждой постоянной комиссии ставятся на голосование отдельно. Их численный и персональный состав определяется маслихатом по предложению председателя сессии, секретаря маслихата.
Количество постоянных комиссий не должно превышать семи.
Кандидатуры председателей постоянных комиссий маслихатов выдвигаются на заседании постоянных комиссий. Число кандидатур не ограничивается. Обсуждение на заседании маслихата кандидатур председателей проводится отдельно по каждой комиссии.
Постоянные комиссии могут образовывать рабочие группы.
Планы работ постоянных комиссий утверждаются на заседании постоянных комиссий и являются составляющей частью плана работы городского маслихата на соответствующий год.
Все вопросы в постоянных комиссиях решаются простым большинством голосов присутствующих депутатов. О заседании постоянной комиссии члены комиссии и приглашенные уведомляются не менее чем за двое суток.
На заседании постоянной комиссии маслихата могут принимать участие с правом совещательного голоса депутаты, не входящие в ее состав.
Список приглашенных для участия в заседании постоянной комиссии определяется председателем постоянной комиссии.
Депутат маслихата обязан присутствовать на заседании постоянной комиссии, членом которой он является.
О невозможности присутствовать на заседании постоянной комиссии по уважительной причине, депутат маслихата заблаговременно информирует председателя постоянной комиссии.
Заседание постоянной комиссии проводит председатель постоянной комиссии.
Заседания постоянных комиссий протоколируются. Протоколы заседаний ведет работник аппарата городского маслихата закрепленный за соответствующей комиссией.
Постановление постоянной комиссии и протокол заседания подписывает ее председатель.
Постоянные комиссии вправе проводить совместные заседания, в этом случае протокол заседания и принятые постановления подписывают председатели участвующих в совместном заседании постоянных комиссий.
Постоянные комиссии вправе на период нахождения председателя постоянной комиссии в отпуске, его болезни или другой причины длительного отсутствия, избирать исполняющего обязанности председателя из числа членов постоянной комиссии.
Исполняющий обязанности избирается большинством голосов членов постоянной комиссии на очередном заседании комиссии.

8) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша өкімдер шығарады;
9) мәслихаттың тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының, депутаттық топтардың әрекетін үйлестіреді;
10) мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен және қоғамдық бірлестіктермен қатынастарда мәслихат өкілі болады;
11) мәслихат шешімдерінің басылуын қамтамасыз етеді, олардың атқарылуын бақылау бойынша шараларын қабылдайды;
12) консультативті-кеңесші органдардың құрамдарына қосу үшін депутаттар кандидатураларын келіседі;
13) мәслихат шешімі бойынша басқа да міндеттерді атқарады.
6.3. Мәслихаттың тұрақты комиссиялары
70. Тұрақты комиссиялардың қызметін ұйымдастыру, функциялары мен өкілеттіктері Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалады.
71. Мәслихат өз өкілеттігінің мерзіміне бірінші сессияда депутаттар қатарынан мәслихаттың қарауына жататын мәселелерді алдын ала қарау және дайындау, оның шешімдерін жүзеге асыруға ықпал ету, өз құзыреті шегінде бақылау функцияларын жүзеге асыру үшін тұрақты комиссиялар құрады. Тұрақты комиссиялардың төрағалары мен мүшелерін депутаттар арасынан ашық дауыс беру арқылы мәслихат сайлайды.
Әрбір тұрақты комиссияның тізбесі, саны және құрамы жеке-жеке дауысқа салынады. Олардың сандық және дербес құрамы сессия төрағасының, мәслихат хатшысының ұсынысы бойынша айқындалады.
Тұрақты комиссиялардың саны жетіден аспауға тиіс.
Мәслихаттардың тұрақты комиссиялары төрағаларының кандидатуралары тұрақты комиссиялардың отырыстарына шығарылады. Кандидатуралардың санына шек қойылмайды. Мәслихат отырысында төрағалардың кандидатураларын талқылау әр комиссия бойынша жеке-жеке өткізіледі.
Тұрақты комиссиялар жұмыс топтарын құра алады.
Тұрақты комиссиялардың жұмыс жоспарлары тұрақты комиссия отырыстарында бекітіледі және сәйкес жылға арналған қалалық мәслихаттың жұмыс жоспарының негізгі бөлігі болып табылады.
Тұрақты комиссияларда сұрақтар қатысушы депутаттардың көпшілік дауысымен қарапайым шешіледі. Тұрақты комиссияның отырысы туралы комиссияның мүшелеріне және шақырылғандарға кем дегенде екі күн қалғанда хабарланады.
Тұрақты комиссияның отырысына оның құрамына кірмейтін қалалық мәслихаттың депутаттары кеңесші дауыс құқығымен қатыса алады.
Тұрақты комиссияның, отырысына қатысу үшiн шақырылған тізімін тұрақты комиссияның төрағасы анықтайды.
Қалалық мәслихаттың депутаты өзі мүше болған тұрақты комиссияның отырысына қатысуға міндетті.
Тұрақты комиссияның мәжілісіне дәлелді себеппен қатыса алмайтындығы туралы қалалық мәслихаттың депутаты уақытылы тұрақты комиссияның төрағасына хабарлайды.
Тұрақты комиссияның мәжілісін тұрақты комиссияның төрағасы өткізеді.
Тұрақты комиссиялардың мәжілістеріне хаттама жасалады. Хаттамаларды тұрақты комиссияға бекітілген қалалық мәслихаттың аппарат қызметкері жүргізеді.
Тұрақты комиссияның қаулысына және мәжіліс хаттамасына оның төрағасы қол қояды.
Тұрақты комиссиялар бірлесе отырып мәжіліс өткізуге, бұл ретте мәжіліс хаттамасына және қабылданған шешімдерге бірлескен мәжіліске қатысушы тұрақты комиссиялардың төрағалары қол қояды.
Тұрақты комиссия төрағасының еңбек демалысында болуына байланысты немесе ауырып қалғаны белгілі болғанда және басқадай себеппен ұзақ мерзімге кеткен уақытта, комиссия мүшелерінің ішінен сайлау төрағасының міндетін атқарушы тағайындауға құқылы.
Комиссияның кезекті отырысында тұрақты комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен міндетін атқарушысы сайланады.

72. Постановления постоянных комиссий являются обязательными для рассмотрения соответствующими органами и должностными лицами в установленные комиссией сроки.
73. Постоянные комиссии вправе запрашивать из городского акимата, территориальных подразделений центральных исполнительных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории города, необходимую информацию по вопросам их компетенции, которую должностные лица вышеназванных органов и государственных учреждений обязаны предоставить в сроки, указанные постоянной комиссии городского маслихата.
Должностные лица за предоставление постоянным комиссиям недостоверной информации, либо за умышленное сокрытие информации, несут ответственность в соответствии с законодательством.
74. Руководителей местных исполнительных органов, организаций и учреждений, расположенных на территории города обязаны на заседаниях постоянных комиссии, представлять информацию и разъяснения по вопросам, относящимся к компетенции постоянных комиссий.
75. Заседания постоянных комиссий, как правило, открытые, за исключением случаев, когда рассматриваемые вопросы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" отнесены к государственной или служебной тайне.
Заседания постоянных комиссий созываются по мере необходимости и считаются правомочными, если на них присутствует более половины от общего числа депутатов, входящих в их состав.
Постановление постоянной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии.
Председатель постоянной комиссии пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на заседании комиссии голоса депутатов разделятся поровну.
Постановление постоянной комиссии и протокол заседания подписывает ее председатель, а в случае проведения совместного заседания нескольких постоянных комиссий подписывают председатели соответствующих комиссий.
6.4. Временные комиссии
76. В целях подготовки к рассмотрению на сессиях отдельных вопросов, отнесенных к ведению маслихата, маслихат либо секретарь маслихата вправе образовывать временные комиссии. Состав, задачи, сроки полномочий и права временных комиссий определяются маслихатом либо секретарем маслихата при их образовании. Задачи и порядок деятельности временных комиссий определяется маслихатом при их создании.
Временная комиссия прекращает свою деятельность после выполнения возложенных на нее задач или досрочно по решению маслихата.

72. Тұрақты комиссиялардың қаулылары тиісті тұлғалармен белгіленген мерзімдерде қарау үшiн міндетті болып табылады.
73. Тұрақты комиссиялар жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын қалалық әкімшіліктен, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерінен, атқарушы органдардан, қала аумағында орналасқан кәсіпорындардан, ұйымдар мен мекемелерден олардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпараттарды сұратуға құқылы, жоғарыда аталған органдардың және мемлекеттік мекемелердің лауазымды тұлғалары қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиясының сұратқан мәліметтерін мерзімінде ұсынуға міндетті.
Лауазымды тұлғалар тұрақты комиссияларға жалған ақпарат ұсынғаны немесе қасақана ақпаратты жасырып қалғаны үшін, заңға сәйкес жауап береді.
74. Жергілікті атқарушы органдардың, қала аумағында орналасқан ұйымдардың және мекемелердің басшылары тұрақты комиссиялардың отырыстарында тұрақты комиссиялардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпараттар мен түсініктемелер ұсынуға міндетті.
75. Қаралатын мәселелер Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 15 наурыздағы "Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңына сәйкес мемлекеттік немесе қызметтік құпияға жатқызылған жағдайларды қоспағанда, тұрақты комиссиялардың отырыстары, әдетте, ашық болады.
Тұрақты комиссиялардың отырыстары қажеттiлiгiне қарай шақырылады және егер отырысқа олардың құрамына кiретiн депутаттардың жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды болып есептеледi.
Тұрақты комиссияның қаулысы комиссия мүшелерiнің жалпы санының көпшiлiк дауысымен қабылданады.
Егер комиссияның отырысында дауыс беру кезiнде депутаттардың дауысы тең бөлiнген жағдайда, тұрақты комиссияның төрағасы шешушi дауыс құқығын пайдаланады.
Тұрақты комиссияның қаулысы мен отырыстың хаттамасына оның төрағасы қол қояды, ал бiрнеше тұрақты комиссияның бiрлескен отырысы өткiзiлген жағдайда, тиiстi комиссиялардың төрағалары қол қояды.
6.4. Уақытша комиссиялар
76. Мәслихаттың қарауына жатқызылған жекелеген мәселелерді сессияларда қарауға дайындау мақсатында мәслихат не мәслихаттың хатшысы уақытша комиссиялар құруға құқылы. Уақытша комиссиялардың құрамын, міндеттерін, өкілеттік мерзімдері мен құқықтарын оны құрған кезде мәслихат не мәслихаттың хатшысы айқындайды. Уақытша комиссияның тәртібі мен қызметін қалалық мәслихат оны құрғаннан бастап қарастырады.
Уақытша комиссия берілген жұмысты бітіргеннен кейін қалалық мәслихаттың шешімі бойынша қызметін тоқтатады.

77. Временные комиссии городского маслихата по вопросам своей компетенции принимают заключения, которые направляются в соответствующие постоянные комиссии для использования при подготовке докладов, содокладов, проектов решений.
78. Оплата за участие в работе временной комиссии не осуществляется.
6.5. Публичные слушания
79. Постоянные комиссии по собственной инициативе или решению маслихата могут проводить публичные слушания.
Публичные слушания проводятся с целью обсуждения наиболее важных и общественно значимых вопросов, отнесенных к ведению постоянных комиссий, в форме расширенных заседаний этих комиссий с участием депутатов, представителей исполнительных органов, органов местного самоуправления, организаций, средств массовой информации, граждан.
Для проведения публичных слушаний создается рабочая группа из числа депутатов. Для подготовки слушаний могут привлекаться специалисты иных государственных органов и организаций.
Постоянная комиссия через средства массовой информации доводит до сведения населения тему предстоящих публичных слушаний.
На публичные слушания постоянная комиссия приглашает представителей заинтересованных государственных органов, общественности, средств массовой информации. На публичных слушаниях могут участвовать депутаты маслихата из других постоянных комиссий.
Состав лиц, приглашенных на публичные слушания, определяется председателями постоянных комиссий по согласованию с секретарем маслихата, которыми организуются эти слушания.
Постоянные комиссии городского маслихата могут проводить совместные публичные слушания.
Публичные слушания открыты для средств массовой информации и общественности. Отчеты об их проведении публикуются в средствах массовой информации.
80. Публичные слушания ведет председатель соответствующей постоянной комиссии.
Публичные слушания начинаются кратким вступительным словом председательствующего, который информирует о существе обсуждаемого вопроса, его значимости, порядке проведения заседания, составе приглашенных лиц.
Для доклада по обсуждаемому вопросу предоставляется слово до 30 минут, после чего выступают участвующие в публичных слушаниях депутаты и приглашенные.
Приглашенные лица выступают на публичных слушаниях с разрешения председательствующего. Время выступления - не более 10 минут.
После доклада и выступлений на публичных слушаниях следуют вопросы депутатов к докладчику, специально приглашенным на слушания должностным лицам, специалистам, экспертам и ответы на них. Вопросы задаются как в устной, так и письменной форме.
Приглашенные лица не вправе вмешиваться в ход публичных слушаний, прерывать их выражениями недовольства или одобрения.
Председательствующий вправе удалить из зала заседания нарушителей порядка из числа приглашенных.

77. Қалалық мәслихаттың уақытша комиссиялары өздерінің өкілетіндегі мәселелер бойынша қорытындылар қабылдайды, олар баяндамалар, қосымша баяндамалар, шешімдердің жобаларын әзірлеу кезінде пайдалану үшін тиicтi тұрақты комиссияларға жолданады.
78. Уақытша комиссия жұмысына қатысқаны үшін ақы
төленбейді.
6.5. Көпшілік тыңдаулар
79. Тұрақты комиссиялар өз бастамасы немесе мәслихат шешімi бойынша көпшілік тыңдаулар өткізеді.
Көпшілік тыңдаулар депутаттардың, атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, ұйымдар, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, азаматтардың қатысуымен осы комиссиялардың кеңейтілген отырыстары нысанында тұрақты комиссиялардың қарауына жатқызылған өте маңызды және қоғамдық маңызы бар мәселелерді талқылау мақсатында өткізіледі.
Көпшілік тыңдаулар өткізу үшін депутаттар қатарынан жұмыс тобы құрылады. Тыңдауларды дайындау үшін өзге мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандары жұмылдырылуы мүмкін.
Тұрақты комиссия алда болатын көпшілік тыңдаулардың тақырыбын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халықтың назарына жеткізеді.
Көпшілік тыңдауларға тұрақты комиссия мүдделі мемлекеттік органдардың, жұртшылықтың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін шақырады. Көпшілік тыңдауларда мәслихаттың басқа тұрақты комиссияларының депутаттары қатыса алады.
Көпшілік тыңдауларға шақырылған тұлғалардың құрамын осы тыңдауларды ұйымдастыратын тұрақты комиссия төрағасы мәслихат хатшысымен келісе отырып анықтайды.
Қалалық мәслихаттың, тұрақты комиссиялары бірлескен тыңдауларды да өткізе алады.
Kөпшілік тыңдаулар бұқаралық ақпарат құралдары және жұртшылық үшін ашық. Олардың өткізілген eceптеpi бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
80. Көпшілік тыңдауларды тиісті тұрақты комиссияның төрағасы жүргізеді.
Көпшілік тыңдаулар төрағалық етушінің қысқаша кipicпe сөзімен басталады. Ол талқылайтын мәселенің мәнін, оның маңызы, мәжілісті өткізудің тәpтiбi, шақырылған тұлғалардың құрамы туралы хабарлайды.
Талқылайтын мәселе бойынша баяндама үшін 30 минутқа дейін сөз беріледі, содан соң ашықтан ашық тыңдауларға қатысушы депутаттар мен шақырылғандар сөйлейді.
Шақырылған тұлғалар тыңдауларда тек төрағалық етушінің рұқсатымен сөйлейді. Сөйлеудің уақыты 10 минуттан аспайды.
Көпшілік тыңдауларда баяндамадан және сөз сөйленгеннен кейін депутаттар баяндамашыға, тыңдауға арнайы шақырылған лауазымды тұлғаларға, мамандарға, сарапшыларға сауалдар бepiп, тиicтi жауаптар алады. Сауалдар ауызша, жазбаша түрде қойылады.
Шақырылған тұлғалардың тыңдаулардың барысында араласуға, реніш немесе мақұлдау арқылы оларды үзуге құқы жоқ.
Төрағалық етушінің шақырылғандар арасынан тәртіп бұзғандарды залдан аластауға құқығы бар.

81. По итогам публичных слушаний принимаются рекомендации, путем одобрения большинством участвующих в слушаниях депутатов.
Рекомендации, принятые на публичных слушаниях, доводятся до сведения всех депутатов городского маслихата.
82. Публичные слушания оформляются протоколом, который подписывается председательствующим.
6.6. Секретариат, редакционная и счетная комиссия маслихата
83. Маслихат открытым голосованием из числа депутатов избирает в нечетном количестве составы счетной и редакционной комиссий. В состав счетной и редакционной комиссии могут включаться работники аппарата маслихата и других государственных организаций.
84. Предложения по персональному составу этих рабочих органов сессии готовятся постоянной комиссией по вопросам депутатских полномочий и этике, здоровья населения, образования, культуры, законности и правопорядка и раздаются в виде проектов депутатам в процессе подготовки работы сессии.
Секретариат:
1) ведет запись желающих выступить, регистрирует депутатские запросы, вопросы, справки, сообщения, заявления, предложения и другие материалы депутатов в качестве документов; организует работу с обращениями граждан, поступающими в адрес сессии городского маслихата;
2) представляет председательствующему сведения о записавшихся для выступления в прениях и о других депутатских инициативах, дает разъяснение депутатам по вопросам работы сессии.
Для участия в работе секретариата привлекаются работники аппарата городского маслихата.
85. Состав редакционной комиссии формируется с учетом специфики рассматриваемого вопроса, специальности, квалификации и опыта работы членов комиссии.
Редакционная комиссия может избираться и на очередную сессию.
86. При проведении открытого голосования счетная комиссия организует процесс голосования и подведения его итогов.
Счетная комиссия избирает из своего состава председателя и секретаря комиссии, ее решения принимаются большинством голосов при открытом голосовании.
Перед началом открытого голосования председатель сессии указывает количество предложений, ставящихся на голосование, зачитывает их формулировки.
Время и место тайного голосования, порядок его проведения устанавливаются счетной комиссией на основе регламента маслихата и объявляются председателем счетной комиссии. Выдача бюллетеней производится непосредственно перед голосованием, они изготавливаются под контролем счетной комиссии по установленной ею форме в количестве, равном числу присутствующих на заседании депутатов, и подписываются председателем счетной комиссии. Бюллетени неустановленной формы при подсчете не учитываются.

81. Көпшілік тыңдаулардың қорытындысы бойынша
тыңдауға қатысушы депутаттардың көпшілігінің мақұлдауымен ұсынулар қабылданады.
Көпшілік тыңдауларда қабылданған ұсынулар қалалық мәслихаттың барлық депутаттарына жеткізіледі.
82. Көпшілік тыңдаулар хаттамамен рәсімделеді, оған төрағалық етушi қол қояды.
6.6. Хатшылық, мәслихаттың редакциялық және есеп комиссиялары
83. Мәслихат ашық дауыс беру арқылы депутаттар қатарынан құрамы тақ санды құрайтын есеп және редакциялық комиссияларын сайлайды. Есеп және редакциялық комиссияларының құрамына мәслихат аппаратының және басқа мемлекеттік ұйымдардың қызметкерлері енгізілуі мүмкін.
84. Сессияның осы жұмысшы органдарының жекелеген құрамы жөніндегі ұсыныстар депутаттық өкілеттік пен этика, денсаулық, білім, мәдениет, құқық және тәртіп сақтау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиямен әзірленеді және сессия жұмысының басталар алдындағы тipкey кезінде жоба түрінде депутаттарға таратылады.
Хатшылық:
1) сөз сөйлегендердің сөзін жазып отырады, депутаттардан түсетін мәселелерді, анықтамаларды, арыздарды, ұсыныстар мен басқа да материалдарды құжат ретінде тіркейді; қалалық мәслихаттың сессиясының атына келіп түскен азаматтардың өтініштерімен жүргізілетін жұмыстарды ұйымдастырады;
2) төрағалық етушіге жарыссөзде сөз сөйлегісі келетіндердің алдын ала жазылған тiзiмi туралы және басқа да депутаттық бастамалар туралы мағлұматты ұсынады, сессия жұмысының мәселелері бойынша депутаттарға түсінік береді.
Хатшылықтың жұмысына қатысу үшін қалалық мәслихат аппаратының қызметкерлері тартылады.
85. Редакциялық комиссияның құрамы қаралатын мәселенің ерекшелігі, комиссия мүшелерінің мамандықтары, біліктіліктері мен жұмыс тәжірибелері ескеріле отырып қалыптастырылады.
Редакциялық комиссия кезекті сессияға да сайлануы мүмкін.
86. Ашық дауыс беру өткізілгенде есеп комиссиясы дауыс беру және оның қорытындысын шығару процесін ұйымдастырады.
Есеп комиссиясы өз құрамынан төраға мен комиссия хатшысын сайлайды, оның шешімдері ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
Ашық дауыс беру басталмас бұрын сессия төрағасы дауысқа түскен ұсыныстардың санын көрсетеді, олардың мазмұнын оқиды.
Жасырын дауыс берудің уақыты мен орнын, оны өткізудің тәртібін есеп комиссиясы мәслихат регламентінің негізінде белгілейді және есеп комиссиясының төрағасы хабарлайды. Бюллетендер беру тікелей дауыс беру алдында жүргізіледі, олар есеп комиссиясы белгілеген нысанда оның бақылауымен, отырысқа қатысып отырған депутаттардың санына тең мөлшерде жасалады және есеп комиссиясының төрағасы қол қояды. Белгіленген нысанға сәйкес келмейтін бюллетендер санақта есепке алынбайды.

6.7. Депутатские объединения в маслихате
87. Депутаты маслихата могут создавать депутатские объединения в виде фракций политических партий и иных общественных объединений, депутатских групп. Секретарь маслихата не может входить в депутатские объединения. Депутат имеет право состоять только в одной депутатской фракции.
88. Регистрация депутатских фракций и групп осуществляется на сессии маслихата, производится явочным порядком и носит исключительно информационный характер.
89. Члены депутатских объединений могут:
1) вносить замечания и предложения по повестке дня маслихата, порядку рассмотрения и существу обсуждаемых вопросов;
2) высказывать мнения по кандидатурам должностных лиц, которые избираются или назначаются маслихатом;
3) предлагать поправки к проектам решений маслихата;
4) запрашивать материалы и документы, необходимые для деятельности депутатского объединения.
90. Фракция политической партии в своей деятельности взаимодействует с руководящими органами политической партии, а также участвует в работе общественной приемной политической партии. Фракция должна объединять не менее пяти депутатов маслихата. В составе депутатской группы должно быть не менее пяти депутатов маслихата.
Председатель сессии маслихата, на период исполнения обязанностей председателя сессии приостанавливает свое членство в депутатской группе. Включение депутата в депутатскую группу производится на основании его личного заявления. Для регистрации фракции или депутатской группы в секретариат сессии вновь избранного городского маслихата направляется письменное уведомление о создании фракции или депутатской группы, ее целях, составе, а также о лицах, уполномоченных выступать от их имени и представлять ее интересы на заседании сессии городского маслихата. Городской маслихат большинством голосов от общего числа депутатов принимает решение о регистрации фракции или депутатской группы. Секретарь городского маслихата информирует городской маслихат о создании фракции или депутатской группы.
91. Фракция или депутатская группа при включении новых членов или выхода депутатов из их состава оповещает об этом городской маслихат.
В случае выхода депутатов из фракции или депутатской группы численный состав которой стал насчитывать меньше членов, чем положено при ее регистрации, она прекращает свою деятельность.
Данная информация доводится секретарем маслихата до сведения депутатов на сессии, где принимается решение об отмене регистрации этой фракции или депутатской группы.
Объединения депутатов маслихата, не зарегистрированные в соответствии с настоящим регламентом, не пользуются правами фракции или депутатской группы.
Депутат городского маслихата может быть членом только одной фракции или депутатской группы.

6.7. Мәслихаттағы депутаттық бірлестіктер
87. Мәслихат депутаттары саяси партиялардың фракциялары және өзге де қоғамдық бірлестіктер, депутаттық топтар түрінде депутаттық бірлестіктер құра алады. Мәслихат хатшысы депутаттық бірлестіктерге кірмейді. Депутаттың тек бiр ғана депутаттық фракцияда болуға құқығы бар.
88. Депутаттық фракциялар мен топтарды тіркеу мәслихат сессиясында жүзеге асырылады, келіп тіркелу тәртібімен жүргізіледі және тек ақпараттық сипатта болады.
89. Депутаттық бірлестіктердің мүшелері:
1) мәслихаттың күн тәртібі, талқыланатын мәселелерді қарау тәртібі және олардың мәні бойынша ескертулер мен ұсыныстар енгізуі;
2) мәслихат сайлайтын немесе тағайындайтын лауазымды адамдардың кандидатуралары бойынша пікірлерін айтуы;
3) мәслихат шешімдерінің жобаларына түзетулер ұсынуы;
4) депутаттық бірлестіктің қызметі үшін қажетті материалдар мен құжаттарды сұратуы мүмкін.
90. Саяси партияның фракциясы өз қызметінде саяси партияның басшы органдарымен өзара іс-қимыл жасайды, сондай-ақ саяси партияның қоғамдық қабылдау бөлмесінің жұмысына қатысады. Фракция мәслихаттың кемiнде бес депутатын бiрiктiруге тиiс. Депутаттық топтың құрамында мәслихаттың кемiнде бес депутаты болуға тиiс.
Мәслихат сессиясының төрағасы сессия төрағасының міндеттерін атқару кезеңінде уақытша депутаттық топтағы мүшелігін тоқтатады. Депутаттық топқа депутаттың енгізілуі, оның жеке өтініші негізінде жүзеге асырылады. Депутаттық фракцияларды немесе топтарды тіркеу үшін қалалық мәслихаттың жаңадан сайланған сессия хатшылығына депутаттық фракциялар немесе топтарды құру туралы, оның мақсаттары, құрамы, сондай-ақ олардың атынан сөйлейтін және қалалық мәслихаттың сессиясында оның мүддесін ұсынып, қорғайтын жазбаша хабарлама жіберіледі. Қалалық мәслихат депутаттардың жалпы санының көпшілік дауысымен депутаттық фракциялар мен топтарды тіркеу туралы шешімді қабылдайды. Қалалық мәслихаттың хатшысы қалалық мәслихатқа депутаттық фракциялар мен топтарды құру туралы ақпарат береді.
91. Депутаттық фракциялар мен топтар жаңа мүшелерді енгізер алдында немесе депутаттарды олардың құрамынан шығарар кезінде, ол жөнінде қалалық мәслихатқа хабарлайды.
Депутаттық фракциялардан немесе топтардан депутаттар шыққан жағдайда олардың сан құрамы тіркеу кезіндегі мөлшерінен азайып кетсе, онда ол өзінің қызметін тоқтатады.
Осы ақпарат мәслихат хатшысымен сессияда депутаттардың назарына жеткізіледі, онда депутаттық фракциялар немесе топтардың тіркелмейтіндігі жөнінде шешім қабылданады.
Осы регламентке сәйкес тіркелмеген мәслихат депутаттарының бірлестігі, депутаттық фракциялар немесе топтардың құқықтарын пайдаланыла алмайды.
Қалалық мәслихаттың депутаты бip ғана депутаттық фракцияның немесе топтың мүшесі бола алады.

92. Внутренняя деятельность фракции или депутатской группы организуется ими самостоятельно.
93. Фракция или депутатская группа вправе через секретаря городского маслихата и председателя сессии маслихата распространять подготовленные ими материалы среди депутатов.
Члены фракции или депутатской группы, по ее поручению, при прекращении прений имеют право настаивать на выступлении своего представителя. В этом случае председательствующий обязан предоставить ему слово.
7. Депутатская этика
94. Депутаты маслихата:
1) должны с уважением относиться друг к другу, работникам аппарата и ко всем другим лицам, участвующим в работе сессий маслихата, комиссий маслихата и его рабочих органов;
2) не должны употреблять в своих выступлениях необоснованные обвинения, грубые, оскорбительные выражения, наносящие ущерб чести и достоинству депутатов маслихата и других лиц;
3) не должны призывать к незаконным и насильственным действиям;
4) не должны препятствовать нормальной работе маслихата, постоянных комиссий и иных органов маслихата;
5) не должны прерывать выступающих.
95. Выступая в средствах массовой информации при проведении публичных мероприятий, комментируя деятельность государственных органов, должностных лиц и граждан, депутат должен использовать только достоверные, проверенные факты.
96. Депутат не должен использовать в личных целях преимущество своего депутатского статуса во взаимоотношениях с государственными органами и организациями, средствами массовой информации.
97. Депутат маслихата не может разглашать сведения, которые стали ему известны при осуществлении депутатских полномочий, если эти сведения касаются вопросов, рассмотренных на закрытых заседаниях сессий, постоянных комиссий маслихата и иных органов маслихата.
98. Депутат маслихата, не имеющий специальных полномочий на представительство маслихата, может вступать в отношения с государственными органами и организациями только от своего имени.
99. Каждая среда недели назначается "Днем Депутата", когда проводятся заседания постоянных и временных комиссий. По согласованию с членами комиссий председатели комиссий могут созвать их заседания в другое время.
100. На депутата маслихата за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение своих обязанностей, а также нарушение правил депутатской этики, установленных регламентом маслихата, могут налагаться меры взыскания в соответствии со статьей 21 Закона.
8. Организация работы аппарата маслихата
101. Для информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности маслихата и его органов, оказания помощи депутатам в осуществлении их полномочий образуется аппарат маслихата.
Аппарат маслихата является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
Положение об аппарате маслихата утверждается маслихатом.

92. Депутаттық фракциялар немесе топтардың iшкi қызметін олар дербес ұйымдастырады.
93. Депутаттық фракциялар немесе топтар қалалық мәслихаттың хатшысы және мәслихат сессиясының төрағасы арқылы олармен дайындалған материалдарды депутаттар арасында таратуға құқылы.
Депутаттық фракциялар немесе топтардың мүшелері жарыссөз тоқтатылар алдында, олардың тапсырмасымен, өз өкілінің сөз сөйлеуін талап етуге құқылы. Бұл жағдайда төрағалық етуші оған сөз бepyге міндетті.
7. Депутаттық этика
94. Мәслихат депутаттары:
1) бір-біріне, аппарат қызметкерлеріне және мәслихат сессияларының, мәслихат комиссиялары мен оның жұмыс органдарының жұмысына қатысатын барлық басқа да тұлғаларға құрметпен қарауға тиіс;
2) өздері сөз сөйлегенде дәлелсіз айыптауларды, мәслихат депутаттарының және басқа тұлғалардың ар-намысы мен абыройына нұқсан келтіретін дөрекі, жәбірлейтін сөздерді қолданбауға тиіс;
3) заңсыз және зорлық-зомбылық әрекеттерге шақырмауға тиіс;
4) мәслихаттың, мәслихаттың тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуге тиіс;
5) сөз сөйлеушілердің сөзін бөлмеуге тиіс.
95. Көпшілік іс-шараларды өткізген кезде бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлегенде, мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың қызметіне пікір білдіргенде депутат дәлелденген, тексерілген фактілерді ғана пайдалануы тиіс.
96. Депутат мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара қатынастарда өзінің депутаттық мәртебесінің артықшылығын жеке мүддесі үшін пайдаланбауға тиіс.
97. Мәслихат депутаты өзіне депутаттық өкілеттігін жүзеге асыру барысында белгілі болған мәліметтерді, егер бұл мәліметтер сессиялардың, мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен оның өзге де органдарының жабық отырыстарында қаралған мәселелерге қатысты болса, жария ете алмайды.
98. Мәслихат атынан өкілдік етуге арнайы өкілеттігі жоқ мәслихат депутаты мемлекеттік органдармен және ұйымдармен тек қана өз атынан байланысқа түсе алады.
99. Аптаның әрбір сәрсенбісінде "Депутат күні" өткізіледі, онда тұрақты және уақытша комиссиялардың отырыстары өткізіледі. Комиссия мүшелерінің келісуімен комиссия төрағалары отырысты басқа уақытта шақыруы мүмкін.
100. Мәслихат депутатына өз міндеттерін орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны, сондай-ақ мәслихат регламентінде белгіленген депутаттық этика қағидаларын бұзғаны үшін Заңның 21 бабына сәйкес жазалау шаралары қолданылуы мүмкін.
8. Мәслихат аппаратының жұмысын ұйымдастыру
101. Мәслихат пен оның органдарының қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, депутаттарға өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға көмек көрсету үшін мәслихат аппараты құрылады.
Мәслихат аппараты жергiлiктi бюджет есебiнен қамтылатын мемлекеттiк мекеме болып табылады.
Мәслихат аппараты туралы ережені мәслихат бекітеді.

102. Маслихат утверждает структуру аппарата маслихата, определяет расходы на его содержание и материально-техническое обеспечение в пределах установленного законодательством Республики Казахстан лимита численности и выделенных средств по представлению секретаря городского маслихата.
103. Деятельность государственных служащих аппарата маслихата осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
С истечением срока полномочий маслихата, в случаях досрочного прекращения полномочий маслихата и выборов нового состава его депутатов, деятельность государственных служащих аппарата маслихата не прекращается.
104. Аппарат маслихата:
1) обеспечивает депутатов проектами решений и соответствующими документами по вопросам повестки дня проводимых заседаний и другой необходимой информацией;
2) участвует на пленарных заседаниях, заседаниях постоянных комиссий и оказывает помощь депутатам в вопросах качественной подготовки проектов заключений и решений маслихата;
3) обеспечивает подготовительную и организационно-техническую работу проведения сессий маслихата в соответствии с его регламентом;
4) ведет учет и рассматривает письма, жалобы и заявления граждан, адресованных в маслихат, осуществляет контроль за их исполнением, в случае необходимости готовит по ним ответы;
5) содействует депутатам маслихата в осуществлении их полномочий, оказывает консультативную и методическую помощь, контролирует своевременность рассмотрения и реализации запросов, предложений и замечаний депутатов;
6) ведет учет и обобщение предложений и замечаний, высказываемых депутатами при осуществлении ими своих полномочий;
7) ведет учет предложений государственных и негосударственных организаций, организует встречи депутатов с представителями этих организаций и другими заинтересованными лицами;
8) организует заседания постоянных комиссий, предварительное обсуждение в постоянных комиссиях вопросов, вносимых на сессии маслихата, обеспечивает необходимыми материалами;
9) осуществляет подготовку нормативных правовых актов маслихата, обеспечивает их направление в органы юстиции для государственной регистрации;
10) обеспечивает официальное опубликование нормативных правовых актов маслихата, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции, в печатных изданиях, получивших право официального опубликования в порядке, установленном действующим законодательством;
11) обеспечивает рассылку решений и других документов маслихата;
12) ведет протоколы, стенограммы сессий и других заседаний маслихата.

102. Мәслихат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген штат саны мен бөлінген қаражат лимитi шегiнде мәслихат аппаратының құрылымын бекiтедi, оны қамтуға және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге арналған шығыстарды айқындайды.
103. Мәслихат аппаратының мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызметi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мәслихаттың өкiлеттiк мерзiмi аяқталғанда, мәслихат өкiлеттiгi мерзiмiнен бұрын тоқтатылған және оның депутаттарының жаңа құрамы сайланған жағдайларда, мәслихат аппаратының мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызметi тоқтатылмайды.
104. Мәслихат аппараты:
1) өткізілетін отырыстардың күн тәртібіндегі сұрақтарға сәйкес депутаттарды іс-қағаздармен, шешімдердің жобаларымен және басқа керекті ақпараттармен қамтамасыз етеді;
2) толық отырыстарға, тұрақты комиссиялардың отырыстарына қатысады және депутаттарға мәслихаттың шешімдері мен қорытындыларының жобаларын сапалы дайындауға көмек көрсетеді;
3) регламентке сәйкес мәслихат сессияларын өткізуде дайындау және ұйымдастыру-техникалық жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) мәслихатқа жіберілген хаттарды, азаматтардың шағымдары мен өтініштеріне есеп жүргізеді және қарастырады, олардың орындалуын бақылайды, керек болған жағдайда, оларға жауап дайындайды;
5) мәслихат депутаттарының өкілеттігінің жүзеге асырылуына жәрдемдеседі, кеңестік және әдістемелік көмек көрсетеді, депутаттардың ескертулерінің, ұсыныстарының, сұрауларының уақытымен қарастырылуын және жүзеге асырылуын бақылайды;
6) депутаттармен өз өкілеттігін жүзеге асыру барысындағы айтылған ұсыныстарына, ескертулеріне есептеу және жалпылау жүргізеді;
7) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың ұсыныстарына есеп жүргізеді, депутаттардың осы ұйымдардың өкілдерімен және басқа да қызығушылық білдірген тұлғалармен кездесулерін ұйымдастырады;
8) тұрақты комиссиялардың отырысын, мәслихат сессияларына енгізілген мәселелерді тұрақты комиссияларда талдауды ұйымдастырады, керекті материалдармен қамтамасыз етеді;
9) мәслихаттың нормативтік құқықтық актілерін дайындайды, оларды мемлекеттік тіркеуден өту үшін әділет органдарына жіберілуін қамтамасыз етеді;
10) әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен, мәслихаттың нормативтік құқықтық актілерінің, заңдармен бекітілген тәртіпке сай ресми түрде жариялау құқығын алған басылымдарда, ресми жариялануын қамтамасыз етеді;
11) мәслихаттың шешімдерімен басқа да іс-қағаздарының таралуын қамтамасыз етеді;
12) мәслихат сессияларымен басқа да отырыстарының хаттамаларын, стенограммаларын жүргізеді.

9. О даче маслихатом согласия на назначение акима города
105. После поступления в маслихат представления акима области для получения согласия на назначение на должность акима города созывается сессия городского маслихата.
106. На сессии маслихата кандидатуру на должность представляет соответственно аким области или уполномоченное им должностное лицо.
107. На сессии маслихата могут быть заданы вопросы кандидату и лицу, представляющему кандидата, а также высказаны мнения депутатов "за" и "против" предложенной кандидатуры. Прения по предложенной кандидатуре могут не открываться, если на этом не настаивают депутаты.
108. Решение маслихата о даче согласия на назначение на должность принимается большинством голосов от общего числа депутатов путем открытого голосования, если маслихат не определил иной порядок голосования и оформляется документально.
109. В случае отклонения представленной кандидатуры решение маслихата должно содержать развернутую мотивировку отклонения.
110. В случае повторного внесения в маслихат представления акима области на то же лицо или на новую кандидатуру, рассмотрение маслихатом осуществляется в том же порядке.
10. Выборы акимов сельских округов, поселков
111. Выборы акимов сельских округов, поселков, назначаются Кокшетауской городской избирательной комиссией Республики Казахстан не позднее чем за сорок пять дней до окончания срока полномочий акима. В случае досрочного прекращения полномочий акима выборы проводятся в течение двух месяцев со дня досрочного прекращения полномочий.
112. Голосование и определение итогов выборов акимов осуществляются в соответствии с избирательными процедурами, установленными Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан".
113. Выборы акима проводятся на заседании выборщиков - депутатов маслихата Кокшетауского городского маслихата.
114. Списки выборщиков составляются городскими избирательными комиссиями по представлению секретаря соответствующего маслихата и вывешиваются в пункте для голосования.
115. Заседание выборщиков правомочно, если на нем присутствует не менее двух третей депутатов Кокшетауского городского маслихата.
116. Председательствующим на заседании выборщиков является секретарь Кокшетауского городского маслихата.
Документом, удостоверяющим факт проведения заседания выборщиков, является протокол заседания, представляемый секретарем маслихата в городскую избирательную комиссию.
117. На заседании выборщиков присутствуют председатель и члены городской избирательной комиссии.

9. Мәслихаттың қала әкімін тағайындауға келісім беру туралы
105. Қала әкімі лауазымына тағайындауға келісім алу үшін мәслихатқа облыс әкімінен ұсыныс түскеннен кейін қалалық мәслихаттың сессиясы шақырылады.
106. Мәслихат сессиясында лауазымға үміткерді тиісінше облыс әкімі немесе ол өкілеттілік берген лауазымды тұлға ұсынады.
107. Мәслихат сессиясында үміткерге және үміткерді ұсынушы тұлғаға сұрақ қойылуы мүмкін, сондай-ақ депутаттар ұсынылған үміткер үшін "келісемін" және "қарсымын" деген пікір айтады. Егер депутаттар талап етпесе, ұсынылған кандидат жөнінде жарыссөз болмауы мүмкін.
108. Лауазымға тағайындау жөнінде мәслихаттың келісімін алу жөніндегі шешім егерде мәслихат дауыс берудің басқадай тәртібін анықтамаса ашық дауыс беруімен депутаттардың жалпы санының басым көпшілігінің дауысымен қабылданады және құжатпен рәсімделеді.
109. Ұсынылған кандидат қабылданбаған жағдайда мәслихат қабылдамау себептерін кеңейтілген түрде көрсетуі қажет.
110. Облыс әкімі сол тұлға немесе жаңа үміткер жөнінде қайтадан ұсыныс енгізген жағдайда, мәслихатта қарау осы тәртіппен жүзеге асырылады.
10. Ауылдық округтердің, кенттердің әкімдерін сайлау
111. Ауылдық округтердің, кенттердің әкімдерінің сайлауын Қазақстан Республикасының Көкшетау қалалық сайлау комиссиясы әкімнің өкілеттік мерзімінің аяқталуына кемінде қырық бес күн қалғанда тағайындайды. Әкімнің өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда, өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған күннен бастап екі ай ішінде сайлау өткізіледі.
112. Әкімдердің сайлауында дауыс беру және сайлау қорытындыларын анықтау Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңында белгіленген сайлау рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
113. Әкімді сайлау Көкшетау қалалық мәслихатының таңдаушы-депутаттары отырысында өткізіледі.
114. Таңдаушылардың тізімдерін қалалық сайлау комиссиялары тиісті мәслихат хатшысының ұсынуы бойынша жасайды және дауыс беру пунктінде іледі.
115. Егер таңдаушылардың отырысына Көкшетау қалалық мәслихаты депутаттарының кемінде үштен екісі қатысса, ол заңды болады.
116. Таңдаушылардың отырысында Көкшетау қалалық мәсихатының хатшысы төрағалық етушi болып табылады.
Таңдаушылар отырысының өткізілу фактісін куәландыратын құжат мәслихат хатшысының қалалық сайлау комиссиясына ұсынатын отырыс хаттамасы болып табылады.
117. Таңдаушылардың отырысына қалалық сайлау комиссиясының төрағасы мен мүшелері қатысады.

118. В помещении, где проводится заседание выборщиков, городской избирательной комиссией организуется пункт для голосования по выборам акимов.
119. Городская избирательная комиссия по результатам голосования составляет протокол о результатах выборов.
120. Заседание закрывается после оглашения председателем городской избирательной комиссии результатов голосования по выборам акимов.
121. Если выборы были признаны недействительными либо при баллотировании двух кандидатов они не были избраны, городская избирательная комиссия принимает решение о проведении повторных выборов.
122. Повторные выборы проводятся не позднее чем в двухмесячный срок после первоначальных выборов. Избирательные мероприятия, осуществление которых предусмотрено при повторных выборах, проводятся в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 122 - в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.10.2014 № C-30/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. Учеба депутатов городского маслихата
123. Для повышения активности депутатов, углубления их знаний в вопросах государственного строительства, права, экономики и оперативного ознакомления с вновь изданными законодательными актами городской маслихат организует учебу депутатов.
124. Учеба проводится в виде лекции, семинаров, совещаний, проводимых специалистами по календарному плану учебы, разрабатываемому аппаратом городского маслихата с участием председателей постоянных комиссий.
План учебы утверждается секретарем городского маслихата.
12. Формирование и избрание городской, окружных, участковых избирательных комиссий по выборам депутатов Кокшетауского городского маслихата
125. Формирование и избрание нового состава избирательных комиссий начинается не позднее чем за два месяца и заканчивается не позднее чем за три дня до окончания срока полномочий избирательных комиссий.
126. Секретарь городского маслихата не позднее чем за три дня до опубликования объявления в средствах массовой информации об образовании избирательных комиссий своим распоряжением создает рабочую группу из депутатов и работников аппарата по формированию состава избирательных комиссий.
127. Рабочая комиссия городского маслихата занимается сбором и обработкой предложений, поступивших от политических партий и иных общественных объединений, их структурных подразделений, вышестоящих комиссий, о кандидатурах в состав формируемой избирательной комиссии.
В состав городской, окружной и участковых избирательных комиссий может входить не более одного представителя соответствующей политической партии.
Политические партии, а также их структурные подразделения вправе представлять в состав избирательной комиссии кандидатуры, не являющиеся членами данной политической партии.
В перечень документов, представляемых в рабочую комиссию политическими партиями, иными общественными объединениями, вышестоящей комиссией, входят:

118. Таңдаушылардың отырысы өткізілетін үй-жайда қалалық сайлау комиссиясы әкімдерді сайлау бойынша дауыс беру пунктін ұйымдастырады.
119. Қалалық сайлау комиссиясы дауыс беру нәтижелері бойынша сайлау нәтижелері туралы хаттама жасайды.
120. Отырыс қалалық сайлау комиссиясының төрағасы әкімдерді сайлау бойынша дауыс беру нәтижелерін жария еткеннен кейін жабылады.
121. Егер сайлау жарамсыз деп танылса не екі кандидат дауысқа түскен кезде олар сайланбаса, қалалық сайлау комиссиясы қайта сайлау өткізу туралы шешім қабылдайды.
122. Қайта сайлау бастапқы сайлаудан кейін екі ай мерзімнен кешіктірілмей өткізіледі. Қайта сайлауды өткізу кезінде жүзеге асырылуы көзделген сайлау іс-шаралары Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңына сәйкес өткізіледі.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 09.10.2014 № С-30/3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Қалалық мәслихаттың депутаттарын оқыту
123. Депутаттардың белсенділігін арттыру, олардың мемлекеттік құрылыс, құқық, экономика мәселелері бойынша білімдерін тереңдету және жаңадан шыққан заң актілерімен шұғыл таныстыру үшін қалалық мәслихат депутаттарға арнап оқу ұйымдастырады.
124. Тұрақты комиссиялардың төрағаларының қатысуымен бірлесе отырып, қалалық мәслихат аппаратымен жасалған күнтізбелік оқу жоспары бойынша мамандармен жүргізілетін дәрістер, семинарлар, кеңестер түрінде оқу өткізіледі.
Оқу жоспары қалалық мәслихаттың хатшысымен бекітіледі.
12. Көкшетау қалалық мәслихатының депутаттарын сайлау бойынша учаскелік, округтік және қалалық сайлау комиссияларының сайлануы мен қалыптастырылуы
125. Сайлау комиссияларының жаңа құрамдарының сайлануы мен қалыптастырылуы сайлау комиссияларының өкілеттік мерзімінің аяқталуына дейін екі ай бұрын басталып үш күнге дейін аяқталады.
126. Қалалық мәслихаттың хатшысы бұқаралық ақпарат құралдарында сайлау комиссияларының қалыптастыру туралы хабарлама жарық көргенге дейін үш күн бұрын өз өкімімен депутаттар мен аппарат қызметкерлерінен сайлау комиссияларының құрамын қалыптастыру бойынша жұмыс тобын құрады.
127. Қалалық мәслихаттың жұмыс тобы саяси партиялардан, басқа да қоғамдық бірлестіктерден, олардың құрылымдық бөлімшелерінен, жоғары тұрған комиссиялардан, қалыптастырылатын сайлау комиссиясының құрамына үміткерлер туралы ұсыныстарды жинақтаумен айналысады.
Қалалық, округтік, учаскелік комиссиялардың құрамына тиicтi саяси партияның бip ғана өкілі кіре алады.
Саяси партиялар, сондай-ақ олардың құрылымдық бөлімшелердің сайлау комиссиясының құрамына аталған саяси партиясының мүшесі болып табылмайтын үміткерді ұсыну құқығы бар.
Саяси партиялардың, басқа да қоғамдық бірлестіктердің, жоғары тұрған комиссияның жұмыс тобына ұсынатын құжаттар тiзiмiне кіреді:

1) выписка из протокола заседания органа политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений;
2) выписка из решения вышестоящей избирательной комиссии о представлении кандидата в состав соответствующей избирательной комиссии;
3) копия документа о регистрации политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений в органах юстиции;
4) заявление кандидата в соответствующий маслихат о согласии на участие в работе избирательной комиссии;
5) биографические данные о кандидате.
Сноска. Пункт 127 - в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.10.2014 № C-30/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
128. При подготовке состава избирательных комиссий рабочая комиссия руководствуется в первую очередь предложениями, поступившими от политических партий, затем, при предложении менее 7 членов, учитываются кандидатуры иных общественных объединений и вышестоящей избирательной комиссии.
129. По завершению срока поступления предложений в состав новых избирательных комиссий Рабочая комиссия готовит проекты решений сессии и бюллетени по избранию членов избирательных комиссий.
130. Проекты решений и бюллетени готовятся отдельно:
1) по городской избирательной комиссии;
2) по окружным избирательным комиссиям;
3) по выборам депутатов Кокшетауского городского маслихата;
4) по участковым избирательным комиссиям.
Сноска. Пункт 130 - в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 09.10.2014 № C-30/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
131. Все кандидатуры, предложенные в состав избирательных комиссий политическими партиями, иными общественными объединениями и вышестоящими избирательными комиссиями, вносятся в проекты решений и в бюллетени в порядке очередности их поступления и регистрации в специальном журнале рабочей комиссии.
132. Бюллетени о составе избирательных комиссий получают все присутствующие на сессии депутаты городского маслихата и заполняют их лично. Избранная на сессии счетная комиссия подводит итоги голосования. Итоги голосования оглашаются председателем счетной комиссии на сессии городского маслихата. Количественный состав и председатель счетной комиссии определяются сессией городского маслихата. Избранными считаются члены комиссий, за которых проголосовало большинство присутствующих на сессии депутатов.
133. При поступлении от политических партий предложений равных количеству членов соответствующей избирательной комиссии (семи), рабочая комиссия вносит на сессию городского маслихата предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. При поступлении от политических партий предложений, превышающих количество членов соответствующей избирательной комиссии (более семи), рабочая комиссия предлагает сессии городского маслихата провести рейтинговое голосование по избранию данной избирательной комиссии.
При поступлении от политических партий предложений менее чем количество членов соответствующей избирательной комиссии (менее семи). Рабочая комиссия вносит в бюллетень на вакантные места кандидатуры, поступившие от иных общественных объединений, а в случае отсутствия таковых кандидатур, представленные вышестоящими избирательными комиссиями (в порядке, соответствующем очередности поступления). При поступлении предложений на вакантные места равным их количеству, рабочая комиссия вносит на сессию предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. При поступлении предложений на вакантные места превышающих их количество, рабочая комиссия предлагает на сессии маслихата избрать в состав комиссии представителей политических партий, а на вакантные места провести рейтинговое голосование.
В случае, если в ходе голосования по составу избирательной комиссии, в которую число предложенных кандидатур соответствует составу семи, депутаты городского маслихата выскажутся против конкретной кандидатуры она заменяется другой, представляющей ту же политическую партию либо общественное объединение. Данную процедуру предлагается проводить не более одного раза.

1) саяси партияның немесе басқа да қоғамдық бірлестіктің, олардың құрылымдық бөлімшелерінің отырыс хаттамасының көшipмeci;
2) тиicтi сайлау комиссиясының құрамына үміткер ұсыну туралы жоғары тұрған сайлау комиссиясы шeшiмiнiң көшipмeci;
3) әділет органдарында саяси партияның немесе өзге де қоғамдық бірлестіктің, олардың құрылымдық бөлімшесінің тіркелуі туралы құжаттың көшірмесі;
4) сайлау комиссиясының жұмысына өз қалауымен қатысатыны туралы үміткердің тиісті мәслихатқа өтiнiшi;
5) үміткер туралы өмірбаяндық мәліметтер.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 09.10.2014 № С-30/3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
128. Сайлау комиссиясының құрамын дайындауда жұмыс тобы бipiншi кезекте саяси партиялардан түскен ұсыныстарды қарастырады, олардың саны 7-ден аз болса, басқа да қоғамдық бірлестіктерден және жоғары тұрған органдардан түскен үміткерлерді қарастырады.
129. Жаңа сайлау комиссияларының құрамына ұсыныстар түсу мерзімі аяқталған соң жұмыс тобы сайлау комиссияларының мүшелерін сайлау бойынша шешім жобалары мен бюллетендерді дайындайды.
130. Шешім жобалары мен бюллетендер жеке дайындалады:
1) қалалық сайлау комиссиясы бойынша;
2) Көкшетау қалалық мәслихатының депутаттарын сайлау бойынша;
3) округтік сайлау комиссиялары бойынша;
4) учаскелік сайлау комиссиялары бойынша.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 09.10.2014 № С-30/3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
131. Саяси партиялар, қоғамдық бірлестіктер және жоғары тұрған сайлау комиссиялар ұсынған барлық кандидатуралар шешім жобалары мен бюллетендерге жұмыс тобының арнайы журналында тіркелу тәртібі бойынша кезекпен толтырылады.
132. Сессияға қатысып отырған барлық қалалық мәслихаттың депутаттары сайлау комиссиясының құрамы жөніндегі бюллетендерді алады және өз қолдарымен толтырады. Сессияда сайланған есеп комиссиясы сайлау қорытындысын шығарады. Сайлау қорытындысы қалалық мәслихат сессиясында есеп комиссиясы төрағасымен жарияланады. Есеп комиссиясының төрағасы және оның сандық құрамы қалалық мәслихат сессиясында анықталады. Сессияда қатысып отырған депутаттардың көпшілігі дауыс берген комиссия мүшeлері сайланған деп есептеледі.
133. Егер де саяси партиялардан түскен ұсыныстардың саны тиicтi сайлау комиссия мүшелерінің санына (жеті) тең келсе жұмыс тобы қалалық мәслихат сессиясына бұл сайлау комиссиясының құрамына дауыс беруге ұсыныс жасайды. Ал саяси партиялардан түскен ұсыныстар сайлау комиссия мүшелері санынан көп (жетіден) болса, жұмыс тобы қалалық мәслихат сессиясына рейтингтік дауыс беру өткізуге ұсыныс жасайды.
Егер де саяси партиялардан түскен ұсыныстар тиicтi сайлау комиссиясы мүшелерінің санынан (жетіден) аз болса, жұмыс тобы бюллетеннің бос орындарына басқа да қоғамдық бірлестіктерден түскен үміткерлерді енгізеді, ал ондай үміткерлер болмаса, жоғары тұрған органдар ұсынған (ұсыныс түскен тәртіптің кезегі бойынша) үміткерлерді енгізеді. Сайлау комиссиясының бос орындарына ұсынылған үміткерлер саны бос орындардың санына тең болса, онда жұмыс тобы сессия отырысына осы сайлау комиссиясының құрамына дауыс беруге ұсыныс жасайды. Егер де бос орындарға ұсынылған үміткерлердің саны бос орындар санынан көп болса, жұмыс тобы мәслихат сессиясында комиссия құрамына саяси партиялардың өкілдерін сайлауға, ол бос орындарға рейтінгтік дауыс беруді өткізуге ұсыныс жасайды.
Егер де сайлау комиссиясының құрамы бойынша сайлаудың барысында ұсынылған үміткерлер саны жетіге тең болып, депутаттар белгілі бір үміткерлерге қарсы шықса, ол сол саяси партияның немесе қоғамдық бірлестік өкілі болып табылатын басқа үміткерге ауыстырылады. Бұл процедураны бір рет қана өткізуге болады.

134. В бюллетень включаются фамилия, имя, отчество претендентов с указанием от какой политической партии (иного общественного объединения, вышестоящей избирательной комиссии) внесена данная кандидатура. Справа от фамилии кандидатур изображаются квадраты, в которых депутаты делают отметку (крестик, галочку). Депутаты делают отметку в семи квадратах.
135. Председатель счетной комиссии объявляет о члене избирательной комиссии, который будет вести организационное заседание избирательной комиссии по избранию председателя, заместителя и секретаря избирательной комиссии.
Данная кандидатура определяется счетной комиссией по наибольшему количеству полученных им голосов депутатов городского маслихата. В случае равенства голосов депутатов данная кандидатура определяется по месту расположения в бюллетени.
136. Секретарь городского маслихата в соответствии со статьей 10 Конституционного Закона Республики Казахстан "О выборах в Республики Казахстан" обеспечивает публикацию в средствах массовой информации состав соответствующих избирательных комиссий.
137. В случаях, предусмотренных конституционным Законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", городской маслихат принимает решение об освобождении члена соответствующей избирательной комиссии и решение об избрании вместо выбывшего. На замещение освободившейся должности принимаются предложения от политических партий и иных общественных объединений, вышестоящей комиссии представители которых отсутствуют в данной избирательной комиссии.
138. При избрании на сессии избирательных комиссий, городской маслихат, исходя из Конституционного Закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", не должен допустить их формирование из работников одной организации. Членами избирательной комиссии не могут быть кандидаты в Президенты, депутаты Парламента, маслихатов, доверенные лица и члены органов местного самоуправления, супруг (супруга) и близкие родственники кандидатов, а также лица, находящиеся у кандидата в непосредственном подчинении.
13. Заключительные положения
139. Регламент, изменения и дополнения к нему принимаются большинством голосов от общего числа депутатов и оформляются решениям городского маслихата.
Рассмотрение и утверждение внесений изменений в регламент осуществляется в соответствии с порядком, установленным для принятия решений городского маслихата.
140. Разъяснение положений регламента и контроль за его соблюдением осуществляет постоянная комиссия городского маслихата по вопросам депутатских полномочий и этике, здоровья населения, образования, культуры, законности и правопорядка.
Председатель данной комиссии, для разъяснения положений регламента, по предложению председателя сессии, секретаря городского маслихата и депутатов имеет право получить слово на сессии в любое время.

134. Бюллетенде үміткердің тегі, аты, әкесінің аты қай саяси партияның ұсынысымен (басқа да қоғамдық бірлестіктердің, жоғары тұрған органның) осы үміткер енгізілгені көрсетіледі. Депутаттар өзі дауыс беретін үміткердің аты-жөнінің оң жағындағы бос шаршыға (крест, тырнақша) белгі қояды. Депутаттар жеті шаршыға белгі қояды.
135. Есеп комиссиясының төрағасы сайлау комиссиясының төрағасы, төрағасының орынбасары мен хатшысын сайлау бойынша ұйымдастыру отырысын жүргізетін сайлау комиссиясының мүшeci туралы жариялайды.
Аталған үміткерді қалалық мәслихат депутаттарының ең көп дауысын жинауы бойынша есеп комиссиясы анықтайды. Берілген дауыстар саны тең болса, бұл үміткерлер бюллетеніндегі орны арқылы анықталады.
136. Қалалық мәслихаттың хатшысы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңының 10 бабына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарында тиicтi сайлау комиссиясы құрамының жарық көpyiн қамтамасыз етеді.
137. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңында қарастырылған жағдайларды қалалық мәслихат тиicтi сайлау комиссиясының мүшесін босату және босатылған орынға басқа мүшені сайлау туралы шешім қабылдайды. Босатылған орынға бұл сайлау комиссиясында өкілдері жоқ саяси партиялар мен қоғамдық бірлестіктердің ұсыныстары қабылданады.
138. Сессияда сайлау комиссиялары сайлағанда қалалық мәслихат Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық Заңына сәйкес оны бip мекеменің жұмысшыларынан сайлануын жібермеуге тиісті. Президенттікке кандидаттар, Парламент, мәслихат депутаттары, жергілікті басқару органдардың сенімді тұлғалары мен мүшелері, кандидаттардың жұбайы мен жақын туыстары және оған бағынатын тұлғалар сайлау комиссиясының мүшелері бола алмайды.
13. Қорытынды ережелер
139. Регламент, оған өзгертулер мен толықтырулар депутаттардың жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады және қалалық мәслихаттың шешімімен рәсімделеді.
Регламентке өзгерістер енгізуді қарау және бекіту қалалық мәслихаттың шешімдерді қабылдау үшін бекітілген тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
140. Регламент ережелерін түсіндіруді және оны сақталуын бақылауды депутаттық өкілеттік пен этика, денсаулық, білім, мәдениет, құқық және тәртіп сақтау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясы жүзеге асырады.
Аталған комиссияның төрағасы өзінің қалауы немесе сессия төрағасының, қалалық мәслихат хатшысының және депутаттардың ұсынысы бойынша регламенттің ережелерін түсіндіру үшін кез-келген уақытта сессияда сөз алуға құқы бар.