Об утверждении Правил проведения негласных следственных действий
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 892, Министра финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 565, Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 декабря 2014 года № 62, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 146 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 416. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2014 года № 10027.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с частью 10 статьи 232 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения негласных следственных действий.
2. С настоящим приказом ознакомить руководящий и личный состав совместно принимающих государственных органов.
3. Управлению "А" Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
Начальник Службы государственной
охраны Республики Казахстан
________________ А. Куренбеков
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы Республики Казахстан
и противодействию коррупции
_______________ К. Кожамжаров
Председатель Комитета
национальной безопасности
________________ Н. Абыкаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
_______________ А. Даулбаев
19 декабря 2014 года
Утверждены
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 декабря 2014 года № 892
Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 декабря 2014 года № 565
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции
от 12 декабря 2014 года № 62
Начальника Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
от 15 декабря 2014 года № 146
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 416
Правила
проведения негласных следственных действий
Сноска. Правила в редакции совместного приказ Министра внутренних дел РК от 10.04.2018 № 276, Министра финансов РК от 19.04.2018 № 476, Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20.04.2018 № 109, Начальника Службы государственной охраны РК от 12.04.2018 № 11-11, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 10.04.2018 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 565, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 62, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 892, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 146 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 416 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 желтоқсанда № 10027 тіркелді.
2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексі 232-бабының 10-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Бұйрықпен бірлесіп қатысатын мемлекеттік органдардың басшылық және жеке құрамы таныстырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "А" басқармасы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жарялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Мемлекеттік күзет
_______________ Б. Сұлтанов
қызметінің бастығы
____________ А. Күреңбеков
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
Ұлттық қауіпсіздік
және жемқорлыққа қарсы
комитетінің төрағасы
іс-қимыл агенттігінің
______________ Н. Әбіқаев
төрағасы
______________ Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ Қ. Қасымов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
______________ А. Дауылбаев
2014 жылғы 19 желтоқсан
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 892
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 565
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2014 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 62
Мемлекеттік күзет қызметі
бастығының
2014 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 146
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті төрағасының
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 416 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2018 № 276, ҚР Қаржы министрінің 19.04.2018 № 476, ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 20.04.2018 № 109, ҚР спубликасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 12.04.2018 № 11-11, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 10.04.2018 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения негласных следственных действий (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 232 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее – УПК), и определяют порядок проведения негласных следственных действий (далее – НСД), за исключением негласного контроля почтовых и иных отправлений.
Негласный контроль почтовых и иных отправлений проводятся в соответствии с УПК РК.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченное подразделение правоохранительного или специального государственного органа (далее - уполномоченное подразделение) – подразделение, исполняющее поручение лица, производящего досудебное расследование, о проведении НСД (подразделение-исполнитель) и подразделение, осуществляющее НСД (подразделение НСД);
2) лицо, производящее досудебное расследование – следователь, дознаватель, должностное лицо органа дознания, управомоченное осуществлять досудебное расследование, в производстве которых находится расследуемое уголовное дело.
Глава 2. Порядок проведения негласных следственных действий
Параграф 1. Подготовка и направление поручения на проведение негласных следственных действий
3. В соответствии со статьей 232 УПК, негласные следственные действия, за исключением негласного контроля почтовых и иных отправлений, производятся по поручению органа досудебного расследования (далее – поручение), составленному согласно приложению 1 уполномоченным подразделением правоохранительного или специального государственного органа с использованием форм и методов оперативно-розыскной деятельности.
Прерывание сроков досудебного расследования не препятствует проведению по делу необходимых розыскных мероприятий в соответствии с Законом Республики Казахстан "Законом" (далее – Закон "Об ОРД") и негласных следственных действий и приобщению их результатов к материалам уголовного дела.
Поручение является конфиденциальным и не подлежит разглашению.
Поручение составляется в двух экземплярах в соответствии с приложением 1 к Правилам.
Первый экземпляр, в запечатанном конверте, с указанием адресата и пометкой "Лично", направляется через подразделение, осуществляющее функции по документационному обеспечению (далее – подразделение ДО), в подразделение-исполнитель.
Не допускается наносить на конверт информацию о принадлежности документа к конкретному уголовному делу.
Второй экземпляр поручения на время проведения НСД не приобщается к материалам уголовного дела и не включается в его опись. После окончания НСД хранится у лица, производящего досудебное расследование, в соответствующем номенклатурном деле, а после рассекречивания результатов НСД приобщается к материалам уголовного дела. Лицо, производящее досудебное расследование, а также лица, осуществляющие ведомственный контроль за досудебным расследованием, обеспечивают конфиденциальность факта вынесения поручения о проведении НСД.
Снятие копий с поручения до завершения НСД не допускается.
При регистрации конверта в подразделении ДО указывается, что документы являются материалами уголовного дела, без указания его номера и другой информации, позволяющей идентифицировать уголовное дело.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 232-бабына сәйкес әзірленді және пошта және өзге де жөнелтілімдерді жасырын бақылауды қоспағанда, жасырын тергеу әрекеттерін (бұдан әрі – ЖТӘ) жүргізу тәртібін анықтайды.
Пошта және өзге де жөнелтілімдерді жасырын бақылау ҚР ҚПК-ге сәйкес жүргізіледі.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органның уәкілетті бөлімшесі – (бұдан әрі – уәкілетті бөлімше) - сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамның ЖТӘ жүргізу туралы тапсырмасын орындайтын бөлімше (орындаушы бөлімше) және ЖТӘ жүзеге асыратын бөлімше (ЖТӘ бөлімшесі);
2) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адам – сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыру құқығы берілген, өндірісінде тергеудегі қылмыстық іс бар тергеуші, анықтаушы, анықтау органының лауазымды адамы.
2-тарау. Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу тәртібі
1-параграф. Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізуге тапсырмалар дайындау және жолдау
3. ҚПК-нің 232-бабына сәйкес пошта және өзге де жөнелтілімдерді қоспағанда жасырын тергеу әрекеттері жедел-іздестіру қызметінің нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органның уәкілетті бөлімше 1-қосымшаға сәйкес құрастырылған сотқа дейінгі тергеу органының тапсырмасы (бұдан әрі - тапсырма) бойынша жүргізеді.
Сотқа дейінгі тергеу мерзімдерін үзу "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - "ЖІҚ туралы" Заң) сәйкес іс бойынша қажетті іздестіру іс-шаралары мен жасырын тергеу әрекеттерін жүргізуге және олардың нәтижелерін қылмыстық іс материалдарына тігуге кедергі келтірмейді.
Тапсырма құпия болып табылады және жариялауға жатпайды.
Тапсырма екі данада Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес құрастырылады.
Бірінші данасы желімделген конвертте мекенжайын көрсете және "Жеке" белгісін қоя отырып, орындаушы бөлімшеге құжаттамалық қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімше (бұдан әрі - ҚҚЕ бөлімшесі) арқылы жіберіледі.
Конвертке құжаттың нақты бір қылмыстық іске тиесілігі туралы ақпаратты жазуға жол берілмейді.
Тапсырманың екінші данасы ЖТӘ жүргізу кезінде қылмыстық іс материалдарына тігілмейді және оның тізілімдемесіне енгізілмейді. Аяқталған соң ЖТӘ сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамда тиісті номенклатуралық істе сақталады. Ал ЖТӘ нәтижелерін құпиясыздандырғаннан кейін қылмыстық іс материалдарына тігіледі. Сотқа дейінгі тергеуді жүргізетін адам, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеуге ведомстволық бақылауды жүзеге асыратын адамдар ЖТӘ жүргізу туралы тапсырма шығару фактісінің құпиялылығын қамтамасыз етеді.
ЖТӘ аяқталғанға дейін тапсырманың көшірмесін жасауға жол берілмейді.
ҚҚЕ бөлімшесінде конвертті тіркеу кезінде қылмыстық істі сәйкестендіруге мүмкіндік беретін оның нөмірін және басқа да ақпаратты көрсетпей, құжаттар қылмыстық істің материалдары болып табылатыны көрсетіледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лицо, вынесшее поручение, несет ответственность за его законность и обоснованность в соответствии с законом Республики Казахстан.
Параграф 2. Получение и исполнение поручения по негласным следственным действиям
5. Руководитель подразделения-исполнителя, получив поручение о производстве НСД, немедленно принимает меры по его выполнению и поручает проведение НСД сотруднику уполномоченного подразделения, который оформляет дело негласных следственных действий (далее - ДНСД).
Сотрудник уполномоченного подразделения, получивший поручение о производстве НСД, выносит в двух экземплярах соответствующие постановления:
1) о проведении негласного аудио- и (или) видеоконтроля лица или места согласно приложению 2;
2) о проведении негласного контроля, перехвата и снятия информации, передающейся по сетям электрической (телекоммуникационной) связи согласно приложению 3;
3) о негласном получении информации о соединениях между абонентами и (или) абонентскими устройствами согласно приложению 4;
4) о негласном снятии информации с компьютеров, серверов и других устройств, предназначенных для сбора, обработки, накопления и хранения информации согласно приложению 5;
5) о негласном проникновении и (или) обследовании места согласно приложению 6;
6) о негласном наблюдении за лицом или местом согласно приложению 7;
7) о проведении негласного контрольного закупа согласно приложению 8;
8) исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
При необходимости исключения разглашения сведений об объекте (либо месте), в отношении которого проводится НСД, к постановлению об изменении анкетных данных (условного наименования), согласованному с прокурором, сотрудником уполномоченного подразделения прилагается постановление о проведении НСД.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Тапсырма берген адам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның заңдылығы мен негізділігі үшін жауапты болады.
2-параграф. Жасырын тергеу әрекеттері бойынша тапсырма алу және орындау
5. Орындаушы бөлімшенің басшысы ЖТӘ жүргізу туралы тапсырманы алысымен оны орындау бойынша дереу шаралар қабылдайды және ЖТӘ жүргізуді уәкілетті бөлімшенің қызметкеріне тапсырады, ол жасырын тергеу әрекеттері ісін (бұдан әрі – ЖТӘІ) ресімдейді.
ЖТӘ жүргізу туралы тапсырманы алған уәкілетті бөлімшенің қызметкері осы Қағидаларға:
1) 2-қосымшаға сәйкес адамды немесе орынды жасырын аудио- және (немесе) бейне бақылау жүргізу туралы;
2) 3-қосымшаға сәйкес электр (телекоммуникация) байланыс желілері арқылы берілетін ақпаратты жасырын бақылауды, ұстап қалуды және түсіріп алуды жүргізу туралы;
3) 4-қосымшаға сәйкес абоненттер және (немесе) абоненттік құрылғылар арасындағы қосылулар туралы ақпаратты жасырын алу туралы;
4) 5-қосымшаға сәйкес компьютерлерден, серверлерден және ақпаратты жинауға, өңдеуге, жинақтауға және сақтауға арналған басқа да құрылғылардан ақпаратты жасырын түсіріп алу туралы;
5) 6-қосымшаға сәйкес орынға жасырын кіру және (немесе) оны қарап-зерттеу туралы;
6) 7-қосымшаға сәйкес адамды немесе орынды жасырын қадағалау туралы;
7) 8-қосымшаға сәйкес жасырын бақыланатын сатып алуды жүргізу туралы;
8) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өзіне қатысты ЖТӘ жүргізіліп жатқан объекті (немесе орын) туралы мәліметтерді жариялауды болдырмау қажеттілігі туындаған кезде прокурормен келісілген сауалнамалық деректерді өзгерту (шартты атауы) туралы қаулыға уәкілетті бөлімшетің қызметкері ЖТӘ жүргізу туралы қаулыны қоса береді.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае отсутствия в поручении сведений, необходимых для составления постановления в порядке статьи 233 УПК, подразделение-исполнитель в срок не более 24-х часов с момента получения поручения уведомляет об этом лицо, производящее досудебное расследование. При этом постановление не выносится.
7. Вынесенные постановления о проведении НСД, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) статьи 231 УПК, лицом уполномоченного подразделения, которому поручено проведение НСД, санкционируются следственным судьей.
Сотрудником уполномоченного подразделения постановление запечатывается в конверт, на котором указывается адресат и проставляется пометка "Лично".
Наносить на конверт информацию о принадлежности документов к конкретному уголовному делу не допускается.
В случае внесения в постановления информации, которая в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" и ведомственными (отраслевыми) перечнями сведений, подлежащих засекречиванию, относится к сведениям, составляющим государственные секреты, постановлениям присваивается соответствующий гриф секретности.
Порядок обращения с постановлениями, имеющими гриф секретности, определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.
Санкционирование НСД в отношении судьи производится следственным судьей города Нур-Султан по постановлению органа досудебного расследования, согласованному с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
Санкционирование НСД в отношении Генерального Прокурора Республики Казахстан производится следственным судьей города Нур-Султан по постановлению органа досудебного расследования, согласованному с первым заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан.
В случае дачи санкции, один экземпляр санкционированного постановления направляется в подразделение-исполнитель, второй экземпляр постановления остается у следственного судьи. Подразделение-исполнитель, поступивший экземпляр санкционированного постановления направляет в подразделение НСД для исполнения.
В случае срочности два экземпляра постановления для санкционирования могут предоставляться следственному судье нарочно.
В этом случае второй экземпляр санкционированного постановления не позднее следующего рабочего дня со дня получения санкции возвращается подразделением - исполнителем, следственному судье, в установленном порядке через подразделение ДО.
В случае необоснованности вынесенного постановления о санкционировании следственный судья отказывает в его санкционировании мотивированным постановлением.
Постановление о продлении срока проведения НСД выносится лицом, производящим досудебное расследование, за трое суток до истечения срока продления НСД и предоставляется следственному судье для получения санкции.
В случае отказа дачи санкции оба экземпляра несанкционированного постановления уполномоченным подразделением приобщаются к ДНСД, которое незамедлительно прекращается.
В ходе досудебного расследования прокурор вправе принести ходатайство на постановление, санкцию следственного судьи:

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Тапсырмада ҚПК-нің 233-бабындағы тәртіпте қаулы шығару үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, орындаушы бөлімше бұл туралы тапсырманы алған сәтінен бастап 24 сағаттан аспайтын мерзімде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамға хабарлайды. Бұл ретте қаулы шығарылмайды.
7. ЖТӘ жүргізу тапсырылған уәкілетті бөлімшенің адамы ҚПК-нің 231-бабының 1), 2), 3), 4) 6) тармақшаларында көзделген ЖТӘ жүргізу туралы шығарған қаулыларды тергеу судьялары санкциялайды.
Уәкілетті бөлімшенің қызметкері қаулыны конвертке салып, оны жапсырады, онда мекенжай көрсетіледі және "Жеке өзіне" деген белгі қояды.
Конвертке құжаттардың нақты бір қылмыстық іске тиесілігі туралы ақпаратты жазуға жол берілмейді.
Қаулыға "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және құпияландыруға жататын ведомстволық (салалық) мәліметтер тізбесіне сәйкес ақпарат енгізілген жағдайда мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге жатады, қаулыларға тиісті құпиялылық белгісі беріледі.
Құпиялылық белгісі бар қаулылармен жұмыс істеу тәртібі мемлекеттік құпиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Судьяларға қатысты ЖТӘ-ні санкциялауды Қазақстан Республикасының Бас Прокурорымен келісілген сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының қаулысы бойынша Нұр-Сұлтан қаласының тергеу судьясы жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына қатысты ЖТӘ-ні санкциялауды Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасарымен келісілген сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының қаулысы бойынша Нұр-Сұлтан қаласының тергеу судьясы жүргізеді
Санкция берілген жағдайда санкцияланған қаулының бір данасы орындаушы бөлімшеге жолданады, қаулының екінші данасы тергеу судьясында қалады. Орындаушы бөлімше санкцияланған қаулының келіп түскен данасын орындау үшін ЖТӘ бөлімшесіне жолдайды.
Шұғыл жағдайда қаулының екі данасы санкция алу үшін тергеу судьясына қолма қол ұсынылуы мүмкін.
Бұл жағдайда санкция алынған күннен бастап санкцияланған қаулының екініші данасын орындаушы бөлімше келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тергеу судьясына ҚҚЕ бөлімшесі арқылы белгіленген тәртіппен кері қайтарады.
Санкциялау туралы шығарылған қаулы негізсіз болған жағдайда тергеу судьясы дәлелденген қаулымен оны санкциялаудан бас тартады.
ЖТӘ жүргізу мерзімін ұзарту туралы қаулыны сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адам ЖТӘ-ні ұзарту мерзімі аяқталардан үш тәулік бұрын шығарады және санкция алу үшін тергеу судьясына ұсынады.
Санкция беруден бас тартылған жағдайда санкцияланбаған қаулының екі данасын уәкілетті бөлімше ЖТӘІ-ге тігеді, ол дереу тоқтатылады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында прокурор тергеу судьясының қаулысына, санкциясына қолдау білдіруге құқылы:

1) о санкционировании либо отказе в санкционировании НСД;
2) о продлении либо отказе в продлении сроков НСД;
3) о продлении либо отказе в продлении сроков уведомления лица о проведенных в отношении него НСД;
4) о согласии на неуведомление органом досудебного расследования лица о проведенных в отношении него НСД либо отказе в даче органу досудебного расследования такого согласия;
5) об отказе в удовлетворении ходатайства прокурора о прекращении НСД;
6) о прекращении НСД, проведенных в порядке, установленном статьей 235 настоящего Кодекса, и недопустимости использования полученных результатов в качестве доказательств.
Сноска. Пункт 7 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При наличии сомнений в достоверности информации, представленной в ходе санкционирования негласного следственного действия, следственный судья санкционирует постановление и в течении двадцати четырех часов инициирует проверку его законности прокурором.
Прокурор при получении уведомления следственного судьи о проведении проверки законности НСД обеспечивает конфиденциальность следственного действия и принимает меры к исполнению уведомления следственного судьи о проверке законности постановления о проведении НСД.
Согласно части 2 статьи 234 УПК в течение пяти суток прокурор проводит соответствующую проверку и о ее результатах в письменном виде уведомляет следственного судью.
Результаты проверки прокурора в письменном виде запечатываются в конверт, на котором указываются данные адресата - следственного судьи, подразделения-исполнителя, инициировавшего проведение НСД, и проставляется пометка "Лично".
В соответствии с пунктом 9-1) части 1 статьи 193 УПК прокурор, осуществляя надзор за законностью досудебного расследования, а также уголовное преследование прекращает своим постановлением незаконные НСД, предусмотренные пунктами 7) и 9) статьи 231 УПК.
Сноска. Пункт 8 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) ЖТӘ-ні санкциялау немесе санкциялаудан бас тарту туралы;
2) ЖТӘ мерзімдерін ұзарту немесе ұзартудан бас тарту туралы;
3) өзіне қатысты жүргізілген ЖТӘ туралы адамға хабарлау мерзімдерін ұзарту немесе ұзартудан бас тарту туралы;
4) сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының өзіне қатысты жүргізілген ЖТӘ туралы адамға хабарламауға келісім беру немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру органына осындай келісім беруден бас тарту туралы;
5) ЖТӘ-ні тоқтату туралы прокурордың қолдаухатын қанағаттандырудан бас тарту туралы;
6) осы Кодекстің 235-бабында белгіленген тәріпте жүргізілген ЖТӘ-ні тоқтату және алынған нәтижелерді дәлелдер ретінде пайдалануға жол бермеу туралы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Жасырын тергеу әрекетін санкциялау барысында берілген ақпараттың шынайылығына күмән болған жағдайда тергеу судьясы қаулыны санкциялайды және жиырма төрт сағат ішінде прокурордың оның заңдылығын тексеруіне бастама көтереді.
Прокурор тергеу судьясының ЖТӘ заңдылығына тексеру жүргізу туралы хабарламасын алғаннан кейін тергеу әрекетінің құпиялығын қамтамасыз етеді және тергеу судьясының ЖТӘ жүргізу туралы қаулының заңдылығын тексеру туралы хабарламасын орындауға шаралар қабылдайды.
ҚПК 234-бабының 2-бөлігіне сәйкес прокурор бес тәулік ішінде тиісті тексеру жүргізеді және оның нәтижелері туралы жазбаша түрде тергеу судьясына хабарлайды
Прокурордың жазбаша түрдегі тексеру нәтижелері конвертке салынып желімделеді, онда адресаттың - тергеу судьясының, ЖТӘ жүргізуге бастама көтерген орындаушы бөлімшенің деректері көрсетіледі және "Жеке өзіне" деген белгі қойылады.
ҚПК-нің 193-бабы 1-бөлігінің 9-1) тармағына сәйкес прокурор сотқа дейінгі тергеп-тексерудің заңдылығына қадағалауды, сондай-ақ қылмыстық қудалауды жүзеге асыра отырып, ҚПК-нің 231-бабының 7) және 9) тармақтарында көзделген заңсыз ЖТӘ-ні өз қаулысымен тоқтатады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

9. При невозможности исполнения постановления о проведении НСД, лицу, производящему досудебное расследование, незамедлительно направляется письменное уведомление за подписью руководителя подразделения-исполнителя с изложением причин.
10. При невозможности исполнения НСД в указанный в постановлении срок, лицу, производящему досудебное расследование, направляется письменное уведомление за подписью руководителя подразделения-исполнителя с уведомлением о переносе НСД на более поздний срок.
11. В соответствии с частью 1 статьи 235 УПК, в случаях, не терпящих отлагательства, допускается производство НСД, требующих санкционирования, с письменным уведомлением следственного судьи в течение двадцати четырех часов и последующим получением санкции.
По окончании мероприятий подразделение НСД незамедлительно (не позднее двадцати четырех часов) осуществляет выдачу полученных материалов лицу, вынесшему постановление, вместе с постановлением.
Лица, вынесшие постановления, получив результаты НСД, предоставляют необходимые материалы следственному судье для получения санкции.
В случае необходимости продления неотложного НСД выносится отдельное постановление, требующее санкционирования следственного судьи.
В соответствии с частью 2 статьи 235 УПК, следственный судья, изучив представленные материалы, в случае согласия с неотложностью проведенного НСД, санкционирует постановление с вынесением постановления о его законности. В случае несогласия выносит постановление о его прекращении и недопустимости использования результатов в качестве доказательств.
Постановление о прекращении НСД и недопустимости использования полученных результатов в качестве доказательств является основанием для их хранения подразделением-исполнителем до разрешения вопросов предусмотренных статьей 240 УПК.
12. Учет постановлений о проведении негласных следственных действий ведется в Журнале учета дел негласных следственных действий по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
13. В соответствии с частью 8 статьи 47 и частью 1 статьи 201 УПК, конфиденциальные сведения предаются гласности только с разрешения прокурора в том объеме, в каком им будет признано возможным, если это не противоречит интересам расследования и не связано с нарушением прав и законных интересов других лиц.
14. Решение о досрочном прекращении НСД принимается лицом, производящим досудебное расследование. О решении досрочного прекращения НСД извещается подразделение-исполнитель, которое, в свою очередь, письменно уведомляет подразделение НСД о прекращении проведения НСД.

9. ЖТӘ жүргізу туралы қаулыны орындау мүмкін болмаған кезде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамға уәкілетті бөлімше басшысының қолымен себептерін көрсете отырып, дереу жазбаша хабарлама жіберіледі.
10. Қаулыда көрсетілген мерзімде ЖТӘ орындау мүмкін болмаған кезде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамға орындаушы бөлімше басшысының қолымен ЖТӘ-ні анағұрлым кейінірек мерзімге ауыстыру туралы хабарлай отырып, жазбаша хабарлама жіберіледі.
11. ҚПК-нің 235-бабының 1-бөлігіне сәйкес кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда, тергеу судьясын жиырма төрт сағат ішінде жазбаша хабардар ете және кейіннен санкция ала отырып, санкциялауды талап ететін ЖТӘ жүргізуге жол беріледі.
Іс-шаралар аяқталған соң ЖТӘ бөлімшесі қаулыны шығарған адамға алынған материалдарды қаулымен бірге беруді дереу (жиырма төрт сағаттан кешіктірмей) жүзеге асырады.
Қаулыны шығарған адамдар ЖТӘ нәтижелерін алып, санкция алу үшін тергеу судьясына қажетті материалдарды ұсынады.
Кейінге қалдыруға болмайтын ЖТӘ-ні ұзарту қажет болған жағдайда тергеу судьясының санкциясын талап ететін жеке қаулы шығарылады.
ҚПК 235-бабының 2-бөлігіне сәйкес, тергеу судьясы ұсынылған материалдарды зерделей отырып, жүргізілген ЖТӘ кейінге қалдыруға болмайтынымен келіскен жағдайда, оның заңдылығы туралы қаулы шығара отырып, қаулыны санкциялайды. Келіспеген жағдайда оны тоқтату және нәтижелерді дәлелдемелер ретінде пайдалануға болмайтыны туралы қаулы шығарады.
ЖТӘ тоқтату және алынған нәтижелерді дәлелдемелер ретінде пайдалануға болмайтыны туралы қаулы ҚПК-нің 240-бабында көзделген мәселелер шешілгенге дейін оларды орындаушы бөлімшенің сақтауына негіз болып табылады.
12. Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу туралы қаулыларды есепке алу осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қаулылар мен тапсырмаларды есепке алу журналында жүргізіледі.
13. ҚПК-нің 47-бабының 8-бөлігіне және 201-бабының 1-бөлігіне сәйкес құпия мәліметтерді жария ету тек прокурордың рұқсатымен, егер бұл тергеу мүддесіне қайшы келмейтін және басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзумен байланысты болмаса, мүмкін деп танылған көлемде берілуі мүмкін.
14. ЖТӘ мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімді сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адам қабылдайды. ЖТӘ мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімнің қабылданғаны туралы орындаушы бөлімшеге хабарланады, ол өз кезегінде ЖТӘ бөлімшесін ЖТӘ жүргізудің тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.

Параграф 3. Представление результатов негласных следственных действий, их исследование и оценка
15. Незамедлительно, но не позднее пяти суток после завершения НСД, все материалы, полученные в ходе их проведения, в опечатанном виде с присвоением грифа секретности, согласно ведомственному перечню сведений, подлежащих засекречиванию, подразделением НСД направляются сотруднику уполномоченного органа. После рассекречивания в соответствии с действующим законодательством о государственных секретах все имеющие значение для дела результаты НСД передаются лицу, производящему досудебное расследование.
К материалам также приобщается постановление о проведении НСД.
При получении сведений в ходе проведения НСД о причастности лица к расследуемому преступлению, а также совершения преступления другими лицами, подразделение НСД незамедлительно сообщает об этом лицу вынесшему постановление, который сообщает данные сведения лицу, производящему досудебное расследование в письменной форме.
В случае, когда уголовное дело, по которому проводится НСД, передается в производство иному лицу, об этом уведомляется подразделение НСД, для обеспечения возможности передачи результатов НСД.
В случае, когда функции или полномочия лица, вынесшего постановление о проведении НСД, переданы другому должностному лицу этого подразделения, об этом уведомляется подразделение НСД.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным совместным приказом Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. О результатах НСД, подразделение исполнитель, письменно уведомляет уполномоченного прокурора не позднее двух суток со дня его окончания.
17. Письменное уведомление содержит:
1) дату, место и время его составления;
2) номер уголовного дела, по которому проводилось НСД;
3) какое НСД и в какой срок проводилось;
4) подразделение, исполнившее поручение о проведении НСД;
5) получены ли фактические данные, имеющие отношение к расследуемому делу, их краткая характеристика и переданы ли ему результаты НСД.
Уведомление составляется в двух экземплярах, один из которых в запечатанном конверте, с указанием адресата и пометкой "Лично", а также с соответствующим грифом секретности, направляется через подразделение ДО уполномоченному прокурору.

3-параграф. Жасырын тергеу әрекеттерінің нәтижелерін ұсыну, оларды зерттеу және бағалау
15. Дереу, бірақ ЖТӘ аяқталғаннан кейін бес тәуліктен кешіктірмей оларды жүргізу барысында алынған барлық материалдарға құпиялауға жататын ведомстволық мәліметтер тізбесіне сәйкес құпиялылық белгісін қоя отырып, мөрленген түрде ЖТӘ бөлімшесі уәкілетті органның қызметкеріне жібереді. Іс үшін маңызды болатын қолда бар барлық ЖТӘ нәтижелері мемлекеттік құпиялар туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес құпиясыздандырылғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамға беріледі.
Материалдарға ЖТӘ жүргізу туралы қаулы қоса тігіледі.
ЖТӘ жүргізу барысында адамның тергеліп жатқан қылмысқа қатыстылығы, сондай-ақ қылмысты басқа адамдардың жасағаны туралы мәліметтер алынған кезде ол туралы қаулы шығарған адамға дереу хабарлайды, ол осы мәліметтерді сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізетін адамға жазбаша түрде хабарлайды.
ЖТӘ бойынша жүргізілетін қылмыстық іс өзге адамның өндірісіне берілген жағдайда, ол туралы ЖТӘ нәтижелерін беру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін ЖТӘ бөлімшесіне хабарланады.
Қаулыны орындаушы бөлімшенің лауазымды адамы шығарған жағдайда оның функциялары немесе өкілеттері басқа адамға берілген кезде ЖТӘ бөлімшесіне хабарланады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. ЖТӘ нәтижелері туралы орындаушы бөлімше уәкілетті прокурорға ол аяқталғаннан күннен бастап екі тәуліктен кешіктірмей хабарлайды.
17. Жазбаша хабарламада:
1) оның жасалған күні, орны мен уақыты;
2) ЖТӘ бойынша жүргізілген қылмыстық істің нөмірі;
3) қандай ЖТӘ және қандай мерзімдерде жүргізілгені;
4) ЖТӘ жүргізу туралы тапсырманы орындаған бөлімше;
5) тергеп-тексерілетін іске қатысы бар нақты деректердің алынған-алынбағаны, олардың қысқаша сипаттамасы және оған ЖТӘ нәтижелерінің берілген-берілмегені қамтылуы тиіс.
Хабарлама екі данада жасалады, оның біреуі желімделген конвертте, адресатты көрсете және "Жеке өзіне" деген белгі қоя отырып, Қазақстан Республикасындағы іс жүргізу талаптарына сәйкес ҚҚЕ бөлімшесі арқылы уәкілетті прокурорға жіберіледі.

18. Исследование и оценка результатов НСД лицом, производящим досудебное расследование, осуществляется безотлагательно по завершении НСД с соблюдением требований, предусмотренных статьями 238, 239 УПК.
19. В случае предусмотренных статьей 237 УПК и необходимости получения промежуточных результатов НСД, лицо вынесшее постановление, оформляет запрос в подразделение НСД с указанием сроков и даты, необходимых для выдачи материалов.
Выдача материалов осуществляется с соблюдением мер конфиденциальности.
В каждом случае истребования, результаты НСД исследуются лицом, производящим досудебное расследование, в порядке, предусмотренном статьями 238, 239 УПК.
20. Начальник следственного подразделения или органа дознания, производившего досудебное расследование, в срок не позднее шести месяцев с момента вынесения итогового решения по уголовному делу обеспечивает направление лицу, в отношении которого проводилось НСД, уведомления с указанием вида проведенного НСД и времени его проведения, без ознакомления с результатами НСД.
В случаях, когда лицо уведомлено с фактом проведения НСД в ходе досудебного производства при ознакомлении с материалами уголовного дела в порядке, предусмотренном статьями 295 и 296 УПК, либо уведомлено в порядке, предусмотренном частью второй статьи 239 УПК, данное лицо считается уведомленным о проведенных НСД и повторного уведомления не требуется.
При необходимости продления срока уведомления до одного года начальник следственного отдела или органа дознания, производившего досудебное расследование, за трое суток до окончания срока уведомления вносит следственному судье мотивированное ходатайство.
В случаях, предусмотренных частью 1-1 статьи 240 УПК, начальник следственного подразделения или органа дознания, производившего досудебное расследование, ходатайствует перед следственным судьей о неуведомлении лица о проведенном в отношении него негласном следственном действии:
1) по уголовному делу о террористическом или экстремистском преступлении;
2) по уголовному делу о преступлении, совершенном преступной группой;
3) если уведомление создает угрозу разглашения государственных секретов;
4) если уведомление создает угрозу безопасности лиц, осуществляющих деятельность на конфиденциальной основе и в конспиративной форме, и иных лиц.
Начальник следственного подразделения или органа дознания, производившего досудебное расследование, при принятии решения об уведомлении (неуведомлении) лица, в отношении которого проводилось НСД, предварительно информирует о решении уполномоченное подразделение.
Уполномоченное подразделение в течение пяти рабочих дней информирует начальника следственного подразделения или органа дознания, производившего досудебное расследование, о целесообразности принятия того или иного решения с предоставлением конкретного обоснования.
В случаях невозможности уведомления иностранцев и лиц без гражданства, выехавших за пределы Республики Казахстан, а также лиц, местожительство которых не известно, к ДНСД приобщаются материалы, подтверждающие факт выезда лица за пределы Республики Казахстан или предпринятых мер по установлению местонахождения подлежащего уведомлению лица.
Заявление о признании проведения негласных следственных действий незаконными и возмещении причиненного ущерба рассматривается следственным судьей по месту нахождения органа, производившего досудебное расследование, в порядке статьи 106 УПК с соблюдением конфиденциальности.
В ходе рассмотрения заявления ознакомление лица, в отношении которого проведены НСД, с материалами, приобщенными к ДНСД, не допускается.

18. ЖТӘ нәтижелелерін зерттеуді және бағалауды сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адам ЖТӘ аяқталысымен ҚПК-нің 238, 239-баптарында көзделген талаптарды сақтай отырып, дереу жүзеге асырады.
19. ҚПК 237-бабының көзделген және ЖТӘ-нің аралық нәтижелерін алу қажет болған жағдайларда қаулыны шығарған адам материалдарды беру үшін қажетті мерзімдер мен датаны көрсете отырып, ЖТӘ бөлімшесіне сұрау салуды ресімдейді.
Материалдарды беру құпиялық шараларын сақтай отырып, жүзеге асырылады. Әрбір сұратылған жағдайда ЖТӘ нәтижелелерін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адам ҚПК-нің 238, 239-баптарында көзделген тәртіпте зерттейді.
20. Тергеу бөлімшесінің немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізген анықтау органының бастығы қылмыстық іс бойынша қорытынды шешім шығарған сәттен бастап алты айдан кешіктірмей ЖТӘ нәтижелерімен таныстырмай өзіне қатысты ЖТӘ жүргізілген адамға жүргізілген ЖТӘ-нің түрін және оны жүргізу уақытын көрсете отырып, хабарлама жолдауды қамтамасыз етеді.
Егер адам ҚПК-нің 295 және 296-баптарында көзделген тәртіпте қылмыстық іс материалдарымен танысқан кезде немесе ҚПК-нің 239-бабының екінші бөлігінде көзделген тәртіпте хабарланған кезде сотқа дейінгі өндіріс барысында ЖТӘ жүргізу фактісімен танысқан жағдайда бұл адам жүргізілген ЖТӘ туралы хабарланған деп есептеледі және қайта хабарлау қажет емес.
Хабарлау мерзімін бір жылға дейін ұзарту қажеттілігі болған кезде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін тергеу бөлімшесінің немесе анықтау органының бастығы хабарлау мерзімінің аяқталуына дейін үш тәулік бұрын тергеу судьясына дәлелді қолдаухат енгізеді.
ҚПК-нің 240-бабының 1-1-бөлігінде көзделген жағдайларда сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін тергеу бөлімшесінің немесе анықтау органының бастығы тергеу судьясының алдында өзіне қатысты жүргізілген жасырын тергеу әрекеті туралы адамға хабарламау туралы өтініш білдіреді:
1) террористік немесе экстремистік қылмыстар туралы қылмыстық іс бойынша;
2) қылмыстық топ жасаған қылмыс туралы қылмыстық іс бойынша;
3) егер хабарлау мемлекеттік құпиялардың ашылуына қауіп тудырса;
4) егер хабарлау құпия негізде және астыртын нысанда қызметті жүзеге асыратын адамдардың және өзге де адамдардың қауіпсіздігіне қауіп төндірсе хабарламауды келісуі мүмкін.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін тергеу бөлімшесінің немесе анықтау органының бастығы өзіне қатысты ЖТӘ жүргізілген адамға хабарлау (хабарламау) туралы шешім қабылдау кезінде шешім туралы уәкілетті бөлімшеге алдын ала хабарлайды.
Уәкілетті бөлімше бес жұмыс күні ішінде нақты негіздеме ұсына отырып, қандай да бір шешім қабылдаудың мақсатқа сәйкестігі туралы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін тергеу бөлімшесінің немесе анықтау органының бастығына хабарлайды.
Шетелдіктерге және Қазақстан Республикасынан тыс шыққан азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ тұрғылықты жері белгісіз адамдарға хабарлау мүмкін болмаған жағдайларда ЖТӘІ-ге адамның Қазақстан Республикасынан тыс шығу немесе хабарлауға жататын адамның жүрген жерін анықтау бойынша қабылданған шаралар фактісін растайтын материалдар тігіледі.
Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізуді заңсыз деп тану және келтірілген залалдың орнын толтыру туралы арызды құпиялылықты сақтай отырып, ҚПК-нің 106-бабы тәртібінде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізген органның орналасқан жері бойынша тергеу судьясы қарайды.
Арызды қарау барысында өзіне қатысты ЖТӘ жүргізілген адамның ЖТӘІ-ге тігілген материалдармен танысуына жол берілмейді.

Сноска. Пункт 20 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Документальные материалы, отражающие организацию проведения и все неприобщенные результаты НСД по каждому конкретному уголовному делу, систематизируются в ДНСД.
ДНСД находится в подразделении-исполнителе и не является делом оперативного учета.
Срок ведения ДНСД и порядок его уничтожения, регламентируются в соответствии с требованиями статьи 240 УПК РК.
Подразделение-исполнитель в течение пяти дней после получения письма от лица, осуществляющего досудебное расследование о завершении негласных следственных действий по уголовному делу прекращает ДНСД на основании рапорта, которое хранится у исполнителя в условиях, исключающих возможность ознакомления с ними посторонних лиц, до окончательного разрешения вопросов, предусмотренных частями 1-1 и 6 статьи 240, после чего уничтожаются с составлением соответствующего акта в произвольной форме. При возобновлении уголовного дела и необходимости проведения дальнейших НСД, подразделение исполнитель по рапорту принимает в производство ДНСД.
22. При осуществлении НСД не допускается совершение действий (бездействия), провоцирующих или подстрекающих лицо на совершение противоправных деяний.
23. При фиксации в ходе проведения НСД совершения противоправного деяния на контролируемой территории (участка местности, помещения) и (или) по контролируемому абонентскому устройству лицом, в отношении которого НСД не санкционировано, подразделение НСД незамедлительно уведомляет лицо, вынесшее постановление о проведении НСД, которое в течение двадцати четырех часов изучает полученные результаты.
Лицо, вынесшее постановление после ознакомления с уведомлением принимает меры по проверке информации в соответствии, действующим законодательством.
24. Надзор за соблюдением законности при проведении НСД осуществляют Генеральный Прокурор Республики Казахстан и подчиненные ему прокуроры.
25. После санкционирования судом постановления о проведении НСД, подразделение-исполнитель в течение 48 часов обязано письменно уведомить по поднадзорности подразделение Генеральной прокуратуры, осуществляющее надзор за законностью оперативно-розыскной деятельности или прокурора области.
Подразделение Генеральной прокуратуры уведомляется Центральными аппаратами специальных и правоохранительных органов, прокурор области – областными, городскими и районными подразделениями этих государственных органов.
Уведомление о проведении негласного контроля, перехвата и снятия информации, передающейся по сетям электрической (телекоммуникационной) связи, содержит:

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
21. ЖТӘ жүргізудің ұйымдастырылуын көрсететін құжаттамалық материалдар және оған тігілмеген барлық нәтижелері әрбір нақты қылмыстық іс бойынша ЖТӘІ-де жүйеленеді.
ЖТӘІ орындаушы бөлімшеде болады және жедел есепке алу ісі болып табылмайды.
ЖТӘІ-ні жүргізу мерзімі және оны жою тәртібі Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 240-бабының талаптарына сәйкес регламенттеледі.
Орындаушы бөлімше сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамнан қылмыстық іс бойынша жасырын тергеу әрекеттерінің аяқталғаны туралы хат алғаннан кейін бес күннің ішінде баянат негізінде ЖТӘІ-ні тоқтатады, ол 240-баптың 1-1 және 6-бөліктерінде көзделген мәселелерді түбегейлі шешкенге дейін онымен бөтен адамдардың танысу мүмкіндігін болдырмайтын жағдайларда орындаушыда сақталады, одан кейін еркін түрде акт жасай отырып, жойылады. Қылмыстық істі қалпына келтіру және ЖТӘ-ні одан әрі жүргізу қажет болған кезде орындаушы бөлімше баянат бойынша ЖТӘІ-ні өндірісіне қабылдайды.
22. ЖТӘ-ні жүзеге асыру кезінде адамды құқыққа қарсы әрекеттер жасауға итермелейтін немесе арандататын әрекеттер (әрекетсіздік) жасауға жол берілмейді.
23. ЖТӘ жүргізу барысында бақыланатын аумақта (жергілікті учаскеде, үй-жайда) және (немесе) бақыланатын абоненттік қондырғы бойынша ЖТӘ санкцияланбаған адамның құқыққа қарсы әрекет жасағаны тіркелген кезде ЖТӘ бөлімшесі ЖТӘ жүргізу туралы қаулы шығарған адамға дереу хабарлайды, ол алынған нәтижелерді жиырма төрт сағат ішінде зерделейді.
Қаулы шығарған адам хабарламамен танысқаннан кейін қолданыстағы заңнамаға сәйкес ақпаратты тексеру бойынша шаралар қабылдайды.
24. ЖТӘ жүргізу кезінде заңдылықтың сақталуын қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры және оған бағынысты прокурорлар жүзеге асырады.
25. Сот ЖТӘ жүргізу туралы қаулыны санкциялағаннан кейін орындаушы бөлімше 48 сағат ішінде Бас прокуратураның жедел-іздестіру қызметінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшесін немесе облыс прокурорын қадағалау тиесілігі бойынша жазбаша хабардар етуге міндетті.
Бас прокуратураның бөлімшесіне арнайы және құқық қорғау органдарының орталық аппараттары, облыс прокурорына осы мемлекеттік органдардың облыстық, қалалық және аудандық бөлімшелері хабарлайды.
Электр (телекоммуникация) байланыс желілері арқылы берілетін ақпаратты жасырын бақылауды, ұстап қалуды және түсіріп алуды жүргізу туралы хабарлама:

1) номер Единого реестра досудебных расследований;
2) IMEI код;
3) дату санкционирования постановления;
4) установочные данные лица, в отношении которого проводится НСД;
5) номер телефона проверяемого лица;
6) период проведения НСД.
По другим видам НСД, в уведомлении указываются номер ЕРДР и вид проводимого НСД.
Уведомление о проведении НСД направляется с соблюдением требований конфиденциальности или законодательства о государственных секретах.
Приложение 1
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
Форма
Лично
Начальнику
__________________________________________
(наименование уполномоченного подразделения)
__________________________________________
(фамилия, инициалы)
ПОРУЧЕНИЕ
о проведении негласных следственных действий
"___" ____ 20__г.                                                 гор.___________
В моем производстве
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное
расследование)
находится уголовное дело, зарегистрированное в Едином реестре досудебного
расследования, за № ____________________________ от "___" ____ 20__г.
Досудебным расследованием
установлено _____________________________________________________________________
(краткое описание фабулы уголовного дела,
________________________________________________________________________________
правовая квалификация, сведения о лице, месте или предмете, в отношении которого
планируется проведение
________________________________________________________________________________
НСД, конкретные причины, послужившие основанием для дачи поручения, включая
доказательства
________________________________________________________________________________
невозможности получения требуемых фактов иным способом)
Учитывая изложенное, руководствуясь ст.ст. 188, 232 УПК Республики
Казахстан, -
ПОРУЧАЮ:
1. ________________________________________________________________ провести
(уполномоченное подразделение, на которое возлагается исполнение поручения)
________________________________________________________________________________
(какие НСД необходимо провести)
в отношении ____________________________________________________________________,
(лицо, место или предмет)
в период с "___" ____ 20__г. по "___" ____ 20__г.
2. Все имеющие значение для дела результаты НСД предоставлять мне
___________________________________________".
(указать срок или периодичность)
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2020 № 371, Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.05.2020 № 465, Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 06.05.2020 № 139, Председателя Комитета национальной безопасности РК от 11.05.2020 № 35/қе и Начальника Службы государственной охраны РК от 14.05.2020 № 11-15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
Форма
Лично
Гриф секретности
(при необходимости)
Негласный аудио- и (или) видеоконтроль лица или места,
сроком на __ суток с "___" ____ 20__ г. по "___" ____ 20__ г.
САНКЦИОНИРУЮ
Судья
_____________________
"___" ____ 20__ года
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о проведении негласного аудио- и (или) видеоконтроля
лица или места
"___" ____ 20__г.                                                 гор.___________
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, уполномоченного подразделения
правоохранительного или специального
________________________________________________________________________________
государственного органа)
рассмотрев поручение ____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное
расследование)
от "___" ____ 20__г. по уголовному делу № _________________________, -
УСТАНОВИЛ:
________________________________________________________________________________
(Краткое описание фабулы уголовного дела, обоснование необходимости проведения НСД)
________________________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь ст.ст. 233 и 242 УПК
Республики Казахстан, -
ПОСТАНОВИЛ:

1) Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізбесінің нөмірін;
2) IMEI кодын;
3) қаулыны санкциялау күнін;
4) оған қатысты ЖТӘ жүргізілетін адамның анықтамалық деректерін;
5) тексеретін адамның телефон нөмірін;
6) ЖТӘ жүргізу кезеңін қамтиды.
ЖТӘ-нің басқа түрлері бойынша хабарламада СДТБТ нөмірі мен жүргізілетін ЖТӘ түрі көрсетіледі.
ЖТӘ жүргізу туралы хабарлама құпиялық немесе мемлекеттік құпиялар туралы заңнаманың талаптарын сақтай отырып, жіберіледі.
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жеке
____________________________
бастығы
(уәкілетті бөліністің атауы)
____________________________
(тегі, аты-жөні)
Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу туралы
ТАПСЫРМА
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2020 № 371, ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.05.2020 № 465, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 06.05.2020 № 139, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 11.05.2020 № 35/қе және ҚР Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 14.05.2020 № 11-15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20__ жылғы "___" ____ ___________ қаласы
Менің іс жүргізуімде ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
белгілері бойынша 20__жылғы "____" _________ №___ болып Сотқа дейінгі
тергеп-тексерудің бірыңғай тізіліміне енгізілген қылмыстық іс бар.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру______________________________________________
(қылмыстық іс фабуласының қысқаша баяндамасы, құқықтық саралау, ЖТӘ жүргізу
__________________________________________________________________________
жоспарланып отырған адамға, орынға немесе затқа қатысты мәліметтер, талап
етілетін фактілерді өзге
__________________________________________________________________________
амалдармен ала алмау дәлелдерін қоса алғанда тапсырма беру үшін негіз болып
табылатын нақты (себептер)
_________________________________________________________________ анықтады.
Баяндалғанды ескере отырып, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 188, 232- баптарын
басшылыққа ала отырып,
1. ________________________________________________________________________
(тапсырманы орындау жүктелетін уәкілетті бөлімше)
__________________________________________________________________ қатысты
(адам, орын немесе зат)
20___жылғы "__"________ бастап 20___жылғы "__"________ кезең аралығында
_________________________________________________________________ жүргізуді
(қандай жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қажет екені көрсетіледі)
тапсырамын.
2. Іс үшін маңызды болатын қолда бар барлық ЖТӘ нәтижелері
_________________________________________ маған ұсынылсын.
(мерзімі немесе кезеңі көрсетілсін)
______________ __________ _________________________________________________
(лауазымы)             (қолы)       (сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырушы
адамның Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жеке
Құпиялылық белгісі
(қажеттілігі болған жағдайда)
Адамды немесе орынды жасырын
аудио- және (немесе) бейнебақылау
20__ ж. "___" ____ бастап
20__ ж. "___" ____ дейін __ тәулік мерзімге
САНКЦИЯЛАЙМЫН
Судья
______________________
20__ жылғы "___" ____
Адамды немесе орынды жасырын аудио- және (немесе) бейнебақылау жүргізу туралы ҚАУЛЫ
20__ жылғы "___" ____ ___________ қаласы
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органның уәкілетті бөлінісі өкілінің
__________________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ____ №___________________қылмыстық іс бойынша –
_________________________________________________________тапсырмасын қарап,
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
АНЫҚТАДЫ:
__________________________________________________________________________
(қылмыстық іс фабуласының қысқаша сипаттамасы, ЖТӘ жүргізу қажеттілігінің
негіздемесі)
__________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 233 және 242-баптарын
басшылыққа ала отырып, -
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

1. Провести негласный аудио- и (или) видеоконтроль в отношении
___________________________________, ________ года рождения (или места по адресу:
(Ф.И.О.)
__________________________________________) с применением специальных
технических средств в период с "___" ____ 20__г. по "___" ____ 20__г.
2.Исполнение данного постановления поручить
________________________________________________________________________________
(подразделение НСД)
3. Результаты негласного следственного действия предоставить
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное расследование)
_________________________       _______       ______________________________________
(должность)                   (подпись)             (Ф.И.О. (при его наличии) лица,
вынесшего постановление)
Приложение 3
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
Форма
Лично
Гриф секретности
(при необходимости)
Негласный контроль, перехват и снятие
информации, передающейся по сетям
электрической (телекоммуникационной) связи,
________________________________________
(№ абонента либо IMEI код терминала абонента
(оператор связи)
сроком на ___ суток
с "___" ___20__ г. по "___" ___ 20__ г.
САНКЦИОНИРУЮ
Судья
_____________________
"___" ____ 20__ года
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о проведении негласного контроля, перехвата и снятия информации,
передающейся по сетям электрической (телекоммуникационной) связи
"___" _______20__г.                                     гор. ___________
________________________________________________________________________________
(Должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица уполномоченного подразделения
правоохранительного или специального
________________________________________________________________________________
государственного органа)
рассмотрев поручение ___________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное
расследование)
от "___" ____ 20__г. по уголовному делу № ____________________________________, -
УСТАНОВИЛ:
________________________________________________________________________________
(краткое описание фабулы уголовного дела, обоснование необходимости проведения НСД)
_______________________________________________________________________________,
На основании изложенного, руководствуясь ст.ст. 233 и 243 УПК
Республики Казахстан,-
ПОСТАНОВИЛ:
1. Провести негласный контроль, перехват и снятие информации,
передающейся с _________________________________________________________________
(№ абонента, либо IMEI код терминала абонента (оператор связи)
с "___" ____ 20__г. по "___" ____ 20__г.
2. Исполнение данного постановления поручить ________________________________
(подразделение НСД)

1. 20___жылғы "__"_______ бастап 20___жылғы "__"______ кезең аралығында арнайы
техникалық құралдарды пайдалана отырып, ___________________
жылы туған _______________________________ қатысты ________________________
(Т.А.Ә.)
жасырын, аудио- және (немесе) бейнебақылау жүргізілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау_____________________жүктелсін
(ЖТӘ бөлінісі)
3. Жасырын тергеу әрекеттерінің нәтижелері
__________________________________________________________________________
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырушы адамның (бар жолған жағдайда)
Т.А.Ә.)
______________ __________ ________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырушы
адамның (бар жолған жағдайда) Т.А.Ә.)
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жеке
Құпиялылық белгісі
(қажеттілігі болған жағдайда)
Электр (телекоммуникация) байланыс
желілері арқылы берілетін ақпаратты
жасырын бақылау, ұстап қалу және түсіріп алу
___________________________________
(абонент № не абонент терминалының IMEI коды (байланыс операторы)
20__ ж. "___" ____ бастап
20__ ж. "___" ____ дейін __ тәулік мерзімге
САНКЦИЯЛАЙМЫН
Судья
______________________
20__ жылғы "___" ____
Электр (телекоммуникация) байланыс желілері арқылы берілетін ақпаратты жасырын бақылауды, ұстап
қалуды және түсіріп алуды жүргізу туралы ҚАУЛЫ
20__ жылғы "___" ____ ___________ қаласы
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органның уәкілетті бөлінісі өкілінің
__________________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ____ №___________________қылмыстық іс бойынша –
_________________________________________________________тапсырмасын қарап,
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
АНЫҚТАДЫ:
__________________________________________________________________________
(қылмыстық іс фабуласының қысқаша сипаттамасы, ЖТӘ жүргізу қажеттілігінің
негіздемесі)
__________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 233 және 242-баптарын
басшылыққа ала отырып, -
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 20___жылғы "__"________ бастап 20___жылғы "__"________ кезең аралығында
арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып, ___________________
жылы туған ________________________________________
қатысты ___________________
(Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________________
(абонент № не абонент терминалының IMEI коды (байланыс операторы)
берілетін ақпаратты жасырын бақылау, аудио- және (немесе) бейнебақылау жүргізілсін.
2. Осы қаулыны орындау ________________________________________ тапсырылсын.
(ЖТӘ бөлінісі)

3. Материальный носитель с результатами негласного следственного действия
предоставить в упакованном, опечатанном виде ___________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное расследование)
_________________________       _______       ______________________________________
(должность)                  (подпись)             (Ф.И.О. (при его наличии) лица,
вынесшего постановление)
Приложение 4
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
Форма
Лично
Гриф секретности
(при необходимости)
Негласное получение информации о соединениях
между абонентами и (или) абонентскими устройствами,
_______________________________________________
(№ абонента либо IMEI код терминала абонента
(оператор связи)
САНКЦИОНИРУЮ
Судья
_____________________
"___" ____ 20__ года
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о негласном получении информации о соединениях между абонентами и (или)
абонентскими устройствами
"___" _______20__г.                                           гор.___________
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица уполномоченного подразделения
правоохранительного или специального государственного органа)
рассмотрев поручение ___________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное
расследование)
от "___" ____ 20__г. по уголовному делу № _________________________, -
УСТАНОВИЛ:
________________________________________________________________________________
(краткое описание фабулы уголовного дела, обоснование необходимости проведения НСД)
________________________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь ст.ст. 233 и 244 УПК
Республики Казахстан,-
ПОСТАНОВИЛ:
1. Произвести получение информации о соединениях абонента с
________________________________________________________________________________
(№ абонента, либо IMEI код терминала абонента (оператор связи)
в период с "___" ____ 20__г. по "___" ____ 20__г.
2. Исполнение данного постановления поручить
________________________________________________________________________________
(подразделение НСД)
3. Полученную информацию предоставить в упакованном, опечатанном
виде ___________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное расследование)
___________________________       _______       ______________________________________
(должность)                   (подпись)       (Ф.И.О. лица, вынесшего постановление)
Приложение 5
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
Форма
Лично
Гриф секретности
(при необходимости)
САНКЦИОНИРУЮ
Судья
_____________________
"___" ____ 20__ года
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о негласном снятии информации с компьютеров, серверов
и других устройств, предназначенных для сбора, обработки,
накопления и хранения информации
"___" _______20__г.                                           гор.___________
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица уполномоченного подразделения
правоохранительного или специального государственного органа)
рассмотрев поручение ___________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное
расследование)
от "___" ____ 20__г. по уголовному делу № _________________________, -
УСТАНОВИЛ:
________________________________________________________________________________
(краткое описание фабулы уголовного дела, обоснование необходимости проведения НСД)
________________________________________________________________________________

3. Жасырын тергеу әрекетінің нәтижелері бар материалдық тасымалдауыш оралған,
мөрленген түрде____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
ұсынылсын.
__________________ ____________ __________________________________________
(лауазамы) (қолы) (қаулыны енгізген адамның Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жеке
Құпиялылық белгісі
(қажеттілігі болған жағдайда)
________________________________
(абонент № не абонент терминалының
IMEI коды (байланыс операторы)
Абоненттер және (немесе) абоненттік
құрылғылар арасындағы қосылулар туралы
ақпаратты жасырын алу
САНКЦИЯЛАЙМЫН
Судья
______________________
20__ жылғы "___" ____
Абоненттер және (немесе) абоненттік құрылғылар арасындағы қосылулар туралы ақпаратты жасырын алу туралы ҚАУЛЫ
20__ жылғы "___" ____ ___________ қаласы
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органның уәкілетті бөлінісі өкілінің
__________________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ____ №___________________қылмыстық іс бойынша –
_________________________________________________________тапсырмасын қарап,
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
АНЫҚТАДЫ:
__________________________________________________________________________
(қылмыстық іс фабуласының қысқаша сипаттамасы, ЖТӘ жүргізу қажеттілігінің
негіздемесі)
__________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 233 және 244-баптарын
басшылыққа ала отырып, -
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 20___жылғы "__"________ бастап 20___жылғы "__"_______________ кезең
аралығында _______________________________________________________________
(абонент № не абонент терминалының IMEI коды (байланыс операторы)
2. Осы қаулыны орындау ________________________________________ тапсырылсын.
(ЖТӘ бөлінісі)
3. Алынған ақпарат оралған, мөрленген түрде __________________________________
__________________________________________________________________________
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
ұсынылсын.
________________ ____________ ___________________________________________
(лауазамы) (қолы) (қаулыны енгізген адамның (болған жағдайда)
ТАӘ,)
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жеке
Құпиялылық белгісі
(қажеттілігі болған жағдайда)
САНКЦИЯЛАЙМЫН
Судья
______________________
20__ жылғы "___" ____
Компьютерлерден, серверлерден және ақпаратты жинауға, өңдеуге, жинақтауға және сақтауға арналған басқа да құрылғылардан ақпаратты жасырын түсіріп алу туралы ҚАУЛЫ
20__ жылғы "___" ____ ___________ қаласы
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органның уәкілетті бөлінісі өкілінің
__________________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ____ №___________________қылмыстық іс бойынша –
_________________________________________________________тапсырмасын қарап,
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
АНЫҚТАДЫ:
__________________________________________________________________________
(қылмыстық іс фабуласының қысқаша сипаттамасы, ЖТӘ жүргізу қажеттілігінің
негіздемесі)
__________________________________________________________________________

На основании изложенного, руководствуясь ст.ст. 233 и 245 УПК
Республики Казахстан,-
ПОСТАНОВИЛ:
1. Произвести снятие информации с компьютера, расположенного по
адресу: _________________________________________________________________________.
2. Исполнение данного постановления поручить
________________________________________________________________________________
(подразделение НСД)
3. Материальный носитель с результатами негласного следственного
действия предоставить в упакованном, опечатанном виде.
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное расследование)
________________       ________       _________________________________________
(должность)       (подпись)       (Ф.И.О. (при его наличии) лица, вынесшего
постановление)
Приложение 6
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
Форма
Лично
Гриф секретности
(при необходимости)
Негласное проникновение и (или) обследование места,
сроком на __ суток с "___" ___20__ г. по "___" ___ 20__ г.
САНКЦИОНИРУЮ
Судья
_____________________
"___" ____ 20__ года
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о негласном проникновении и (или) обследовании места
"___" _______20__г.                                     гор. ___________
________________________________________________________________________________
(Должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица уполномоченного подразделения
правоохранительного или специального государственного органа)
рассмотрев поручение ___________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное
расследование)
от "___" ____ 20__г. по уголовному делу № _________________________, -
УСТАНОВИЛ:
________________________________________________________________________________
(краткое описание фабулы уголовного дела, обоснование необходимости проведения НСД)
_______________________________________________________________________________,
На основании изложенного, руководствуясь ст.ст. 233 и 247 УПК
Республики Казахстан,-
ПОСТАНОВИЛ:
1. Провести проникновение и обследование служебного кабинета № __
здания ГУ "_____________________________________", расположенного по
адресу: _______________________________________________________________________, с
целью оборудования специальными техническими средствами в рамках постановления о
проведении негласного аудио- и видеоконтроля
________________________, в период с "___" ____ 20__г. по "___" ____ 20__г.
(Ф.И.О.)
2. Исполнение данного постановления поручить
________________________________________________________________________________
(подразделение НСД)

Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 233 және 245-баптарын
басшылыққа ала отырып, -
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ____________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
компьютерден ақпаратты түсіріп алу жүргізілсін.
2. Осы қаулыны орындау ________________________________________ тапсырылсын.
(ЖТӘ бөлінісі)
3. Жасырын тергеу әрекетінің нәтижелері бар материалдық жеткізгіш оралған,
мөрленген түрде ___________________________________________________________
_____________________________________________________________ ұсынылсын.
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
_________________ ___________ __________________________________________
(лауазамы) (қолы) (қаулыны енгізген адамның Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жеке
Құпиялылық белгісі
(қажеттілігі болған жағдайда)
Орынға жасырын кіру және (немесе) оны қарап-зерттеу
20__ ж. "___" ____ бастап 20__ ж. "___" ____ дейін __ тәулік мерзімге
САНКЦИЯЛАЙМЫН
Судья
______________________
20__ жылғы "___" ____
Орынға жасырын кіру және (немесе) оны қарап-зерттеу туралы ҚАУЛЫ
20__ жылғы "___" ____ ___________ қаласы
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органның уәкілетті бөлінісі өкілінің
__________________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ____ №____________________________қылмыстық іс бойынша –
_________________________________________________________тапсырмасын қарап,
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
АНЫҚТАДЫ:
__________________________________________________________________________
(қылмыстық іс фабуласының қысқаша сипаттамасы, ЖТӘ жүргізу қажеттілігінің
негіздемесі)
__________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 233 және 247-баптарын
басшылыққа ала отырып, -
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 20___жылғы "__"________ бастап 20___жылғы "__"________ кезең аралығында
жасырын аудио- және бейнебақылау жүргізу туралы қаулының
____________________________________шеңберінде арнайы техникалық құралдармен
(Т.А.Ә.)
жабдықтау мақсатында ___________________________________ мекенжайы бойынша
орналасқан
"_______________________________________________________________" ММ
ғимаратындағы № ____ қызметтік кабинетке кіру және оны қарап-зерттеу жүргізілсін.
2. Осы қаулыны орындау ________________________________________ тапсырылсын.
(ЖТӘ бөлінісі)

На основании изложенного, руководствуясь ст.ст. 233 и 250 УПК
Республики Казахстан,-
ПОСТАНОВИЛ:
1. Провести "___" _______20__г. негласный контрольный закуп
__________________________ у гр. __________________________________
(наименование предмета)                         (Ф.И.О.)
2. Исполнение данного постановления поручить
________________________________________________________________________________
(уполномоченное подразделение)
3. Все полученные материалы в полном объеме предоставить в упакованном,
опечатанном виде
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, осуществляющего досудебное расследование)
________________             _______             _______________________________
(должность)                   (подпись)             (Ф.И.О. (при его наличии) лица,
вынесшего постановление)
Приложение 9
к Правилам проведения
негласных следственных
действий
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о проведении негласного внедрения и (или)
имитации преступной деятельности

Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚПК-нің 233 және 250-баптарын
басшылыққа ала отырып, -
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 20___жылғы "__"________ азамат __________________________________________
(Т.А.Ә.)
___________________________________ жасырын бақыланатын сатып алу жүргізілсін.
(заттың атауы)
2. Осы қаулыны орындау ________________________________________ тапсырылсын.
(ЖТӘ бөлінісі)
3. Алынған барлық материалдар оралған, мөрленген түрде
__________________________________________________________________ берілсін.
(сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның лауазымы, Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
__________________ ____________ ________________________________________
(лауазамы) (қолы) (қаулыны енгізген адамның Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
Жасырын тергеу әрекеттерін
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жеке
Құпиялылық белгісі
(қажеттілігі болған жағдайда)
Жасырын ендіруді және (немесе) қылмыстық әрекетті имитациялауды жүргізу туралы ҚАУЛЫ