Об утверждении Правил определения региона деятельности
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 июня 2014 года № 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2014 года № 9658.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с пунктом 4 статьи 88 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения региона деятельности.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 96 "Об утверждении Правил определения региона деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6874, опубликованный 3 августа 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 242 (26663);
2) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 676 "О внесении изменения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 96 "Об утверждении Правил определения региона деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8806, опубликованный 20 ноября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 319 (27593)).
3. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Қызмет өңірін айқындау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылы 27 маусымдағы № 392 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 1 тамызда № 9658 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 88-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қызмет өңірін айқындау қағидасы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы № 96 "Қызмет өңірін айқындау қағидасын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 6874 болып тіркелген, 2011 жылғы 3 тамыздағы № 242 (26663) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 676 "Қызмет өңірін айқындау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы № 96 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 8806 болып тіркелген, 2011 жылғы 3 тамыздағы № 242 (26663) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Пшембаева М.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 20 октября 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 27 июня 2014 года № 392
Правила определения региона деятельности
Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.02.2015 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определения региона деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 88 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении".
2. Правила определяют порядок определения региона деятельности операторов технического осмотра для обеспечения проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (далее – ТС) на всей территории Республики Казахстан.
3. Регион деятельности определяется для мобильной линии технического осмотра оператора технического осмотра посредством составления перечня наименований населенных пунктов и регионов, где отсутствуют стационарные линии технического осмотра.
Перечень наименований населенных пунктов и регионов, где отсутствуют стационарные линии технического осмотра (далее - Перечень) составляется Комитетом транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Комитет) и размещается на интернет-ресурсе: www.miid.gov.kz.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Оператор технического осмотра (далее – Оператор) обеспечивает проведение обязательного технического осмотра стационарными и/или мобильными линиями технического осмотра в пределах административно-территориальных границ области по месту своей регистрации.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 298 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В регионах обязательный технический осмотр ТС с использованием мобильных линий технического осмотра обеспечивается Оператором в городах районного значения, административных центрах районов и сельских округов, где отсутствуют стационарные линии технического осмотра.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі М.Қ. Пішембаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2014 жылғы 20 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2014 жылғы 27 маусымдағы
№ 392 бұйрығымен
бекітілді
Қызмет өңірін айқындау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 257.02.2015 № 248 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қызмет өңірін айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 88-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидаларда Қазақстан Республикасының барлық аумағында механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін (бұдан әрі - КҚ) міндетті техникалық қарап тексеруден өткізуді қамтамасыз ету үшін техникалық қарап тексеру операторларының өңірлік қызметін айқындау тәртібін белгілейді.
3. Техникалық қарап тексерудің ұтқыр желілері үшін қызмет өңірін техникалық қарап тексерудің стационарлық желілері жоқ елді мекендер мен өңірлер атауларының тізбелерін жасау арқылы техникалық қарап тексеру операторы айқындайды.
Техникалық қарап тексерудің стационарлық желілері жоқ елді мекендер мен өңірлер атауларының тізбесін (бұдан әрі - Тізбе) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті (бұдан әрі – Комитет) жасайды және www.miid.gov.kz. интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Техникалық қарап-тексеру операторы (бұдан әрі - Оператор) техникалық қарап-тексерудің стационарлық және/немесе ұтқыр желілерімен өзінің тіркелген орны бойынша облыстың әкімшілік-аумақтық шекарасы шегінде міндетті техникалық қарап-тексеруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өңірлерде техникалық қарап тексерудің ұтқыр желілердің пайдалануымен КҚ-ны міндетті техникалық қарап тексеру Оператормен стационарлық желілері жоқ аудандық маңызы бар қалаларда, әкімшілік орталық аудандарда және ауылдық округтерде қамтамасыз етіледі.

6. Для обеспечения проведения обязательного технического осмотра ТС оператором технического осмотра, имеющим мобильную линию технического осмотра, составляется график проведения обязательного технического осмотра ТС в пределах региона деятельности по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – График).
7. Мобильная линия технического осмотра обеспечивает проведение обязательного технического осмотра в течение года в соответствии с Графиком.
8. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Оператор информирует население о Графике через периодические печатные издания, распространяемые на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
В течение пяти календарных дней Оператор направляет копию Графика в территориальные органы Комитета.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 298 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае проведения обязательного технического осмотра ТС юридических лиц в рамках гражданских правоотношений Оператором допускается применение мобильных линий технического осмотра для выезда на территорию юридического лица, не нарушая График, за исключением проведения обязательного технического осмотра ТС в столице, городах республиканского и областного значения.
Приложение
к Правилам определения
региона деятельности
Форма
График
проведения обязательного технического осмотра
механических транспортных средств и прицепов к ним
п/п
Наименование населенных
пунктов
Период (дата)
проведения
обязательного
технического осмотра
Место проведения
обязательного
технического
осмотра
Режим работы
1
2
3
4
5
наименование района

6. КҚ-ны міндетті техникалық қарап тексеруді өткізуді қамтамасыз ету үшін техникалық қарап тексерудің ұтқыр желілері бар техникалық қарап тексеру операторы қызмет өңірі шегінде КҚ-ның міндетті техникалық қарап тексеруді өткізу кестесін (бұдан әрі - Кесте) осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды.
7. Техникалық қарап тексерудің ұтқыр желісі міндетті техникалық қарап тексеруді жыл бойы бекітілген Кестеге сәйкес өтуін қамтамасыз етеді.
8. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Оператор тұрғындарды Кесте туралы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында хабарлайды.
Оператор Кестенің көшірмесін күнтізбелік бес күн ішінде Комитеттің аумақтық органдарына жібереді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Азаматтық-құқықтық қатынастар шеңберінде заңды тұлғалар КҚ-ны міндетті техникалық қарап тексеруді өткізген жағдайда, Операторға Кестені бұзбастан, астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда КҚ-ны міндетті техникалық қарап тексеруді қоспағанда, заңды тұлғаның аумағына кіру үшін техникалық қарап тексерудің ұтқыр желілерін қолдануға рұқсат етіледі.
Қызмет өңірін айқындау
қағидаларына қосымша
Нысаны
Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексеруден өткізу кестесі
р/с
Елді мекендердің атауы
Міндетті техникалық қарап тексеруді өткізу кезеңі (күні)
Міндетті техникалық қарап тексеру өткізу орны
Жұмыс режимі
1
2
3
4
5
ауданның атауы