Об утверждении Правил внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 сентября 2014 года № 319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2014 года № 9842.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.3
В соответствии с частью 2 статьи 83 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Департаменту военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его опубликование;
2) в срок до 1 декабря 2014 года внесение соответствующих изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 июня 2014 года № 182 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка содержания военнослужащих органов национальной безопасности на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9574, опубликованный в газете "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" от 6 августа 2014 года № 151).
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года.
Председатель
Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
от 25 сентября 2014 года № 319
Правила
внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на
гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте (далее – Правила) органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОВП) разработаны в соответствии с частью 2 статьи 83 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (далее – УИК) и определяют внутренний распорядок и порядок содержания осужденных на гауптвахте ОВП.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 25 қыркүйектегі № 319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 қазанда № 9842 тіркелді.
2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 83-бабының 2-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Әскери полиция департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын;
2) 2014 жылдың 1 желтоқсанына дейінгі мерзімде "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 10 маусымдағы № 182 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9574 тіркелген, "Казахстанская правда" және "Егемен Қазақстан" газетінде 2014 жылғы 6 тамызда № 151 жарияланған) тиісті өзгертулер енгізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Н. Әбіқаев
№ 1 дана
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2014 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 319 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының (бұдан әрі – ӘПО) гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі (бұдан әрі – ҚАК) 83-бабының 2-бөлігіне сәйкес әзірленген және ӘПО гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібін анықтайды.

2. На гауптвахте ОВП содержатся военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, осужденные судом за совершение уголовных проступков к наказанию в виде ареста на срок, определяемый приговором суда.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 07.06.2016 № 51 (вводится в действие с 01.01.2017).
3. Внутренний распорядок на гауптвахте устанавливается в целях обеспечения режима содержания осужденных военнослужащих.
4. Обеспечение режима на гауптвахте, а также поддержание внутреннего распорядка возлагается на администрацию и сотрудников гауптвахты.
5. Внутренний распорядок на гауптвахте определяется и утверждается начальником ОВП по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В распорядке предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, труда, воспитательных мероприятий, отхода ко сну. Распорядок вывешивается в каждой камере на государственном и русском языках.
6. Порядок содержания осужденных военнослужащих включает обеспечение их прав, исполнение ими своих обязанностей, их изоляцию, прием и размещение, личный обыск, дактилоскопирование, фотографирование, досмотр, изъятие запрещенных предметов, вещей, изделий, веществ и продуктов питания, материально-бытовое обеспечение, приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости, получение и отправление посылок, передач и бандеролей, получение денежных переводов, получение и отправление писем, заявлений и предложений, телефонные переговоры, выезд за пределы гауптвахты, отправление религиозных обрядов, привлечение к работам, подписка на газеты и журналы, медико-санитарное обеспечение, прогулки, свидания, участие в следственных действиях и судебных заседаниях, поощрения и взыскания, личный прием, выдачу тел, освобождение, а также выполнение задач, предусмотренных УИК.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание осужденных военнослужащих к аресту осуществляется в соответствии с принципами законности, презумпции невиновности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, нормами международного права и не должно сопровождаться действиями, причиняющими физические или нравственные страдания осужденным.

2. Әскери полиция органдарының гауптвахтасында сот үкімімен белгіленген мерзімге қамауға алу түрінде жазалауға қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін сотпен сотталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері ұсталады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 07.06.2016 № 51 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Гауптвахтадағы ішкі тәртіптеме сотталған әскери қызметшілерді ұстаудың режимін қамтамасыз ету мақсатында белгіленеді.
4. Гауптвахтадағы режимді қамтамасыз ету, сондай-ақ ішкі тәртіптеме сақталуы гауптвахтаның әкімшілігі мен қызметшілеріне жүктеледі.
5. Гауптвахтадағы ішкі тәртіптемені осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘПО бастығы анықтайды және бекітеді. Тәртіптемеде сегіз сағаттық үзіліссіз ұйқы, ұйқыдан тұру, әжетханаға бару, ас қабылдау, еңбек ету, тәртіптік іс-шаралар, ұйқыға жату әрекеттеріне уақыт қарастырылады. Тәртіптеме әрбір камерада мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
6. Сотталған әскери қызметшілерді ұстау тәртібі олардың құқықтарын қамтамасыз етуді, олардың өз міндеттерін атқаруын, оларды оқшаулауды, қабылдауды және орналастыруды, жеке тінтуді, саусақтардың таңбасын алуды, суретке түсіруді, тексеріп қарауды, тыйым салынған заттарды, бұйымдарды, азық-түлік өнімдерін алуды, материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етуді, азық-түлік өнімдері мен алғашқы қажеттілік заттарына ие болуды, сәлем-сауқаттарды, сәлемдемелер мен бандерольдерді қабылдауды және жөнелтуді, ақшалай аударымдарды қабылдауды, хаттар, өтініштер мен ұсыныстар қабылдауды және жөнелтуді, телефондық тілдесулерді, гауптвахтадан тыс жерге шығуды, діни жораларды жасауды, жұмыстарға қатыстыруды, газет-журналдарға жазылуды, медициналық-санитарлық қамтамасыз етуді, қыдыруларды, кездесулерді, тергеу әрекеттері мен сот отырыстарына қатысуды, ынталандыру мен жазалауды, жеке қабылдауды, қайтыс болған сотталғандардың денелерін беруді, сотталғандарды босатуды, сондай-ақ ҚАК қарастырған міндеттерді орындауды қамтиды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қамауға алынған әскери қызметшілерді ұстау заңдылық, кінәсіздік презумпциясы, заң алдындағы азаматтардың теңдігі, адамгершілік, жеке адам абыройы мен ар-намысын құрметтеу, халықаралық құқықтық нормалары принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады және сотталғандарға тән азабы мен имандылығына қиянат келтіру әрекеттері болмау керек.

Глава 2. Прием и размещение осужденных военнослужащих на гауптвахту органов военной полиции
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Прием осужденных военнослужащих на гауптвахту производится круглосуточно начальником гауптвахты (лицом, его замещающим) либо начальником смены гауптвахты, который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность.
9. Лицо, доставившее осужденного военнослужащего на гауптвахту ОВП, предоставляет начальнику гауптвахты (лицу, его замещающему) либо начальнику смены следующие документы:
1) копию приговора суда, заверенную гербовой печатью воинской части;
2) копию приказа командира воинской части о снятии со всех видов довольствия осужденного военнослужащего на период отбывания наказания;
3) медицинскую книжку;
4) продовольственный аттестат;
5) опись личных вещей (в двух экземплярах), подписанная должностным лицом штаба части и осужденным.
10. При приеме осужденных военнослужащих на гауптвахту проверяется наличие документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил и правильность их оформления, а также производится личный досмотр, изымаются документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, запрещенные к хранению и использованию.
Сведения об осужденном военнослужащем, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях, сумме денег и продуктах питания вносятся в Книгу учета осужденных военнослужащих к аресту (далее – Книга учета) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в присутствии осужденного военнослужащего.
11. О приеме осужденного военнослужащего на гауптвахту, а также принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях, сумме денег и продуктах питания составляется расписка в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается лицу, доставившему осужденного военнослужащего на гауптвахту, второй – осужденному военнослужащему, а третий экземпляр приобщается к личному делу осужденного военнослужащего.
12. Принятые для хранения у осужденного военнослужащего, принадлежащие ему деньги и ценности сдаются на хранение начальнику гауптвахты. Документы, удостоверяющие личность также хранятся у начальника гауптвахты.

2-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді әскери полиция органдарының гауптвахтасына қабылдау мен орналастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Сотталған әскери қызметшілерді гауптвахтаға қабылдауды гауптвахта бастығы (оның орнын алмастыратын адам) немесе гауптвахта ауысымының бастығы тәулік бойы жүргізеді, ол гаупвахтаға жеткізілген адамдарды қабылдау үшін негіздеме болып табылатын құжаттардың барын тексереді, көрсетілген адамнан жауап алып, оның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен оның жауаптарын салыстырады.
9. Сотталған әскери қызметшіні ӘПО гауптвахтасына сотталғанды жеткізген адам гауптвахта бастығына (оның орнын алмастыратын адамға) немесе ауысым бастығына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) әскери бөлімнің елтаңбалы мөрімен расталған сот үкімінің көшірмесін;
2) сотталған әскери қызметшіні жазасын өтеу кезеңінде барлық үлес түрінен алу туралы әскери бөлім командирі бұйрығының көшірмесін;
3) медициналық кітапшасын;
4) азық-түлік аттестатын;
5) бөлім штабының лауазымды тұлғасы және сотталған әскери қызметшінің қолдары қойылған жеке заттардың тізілімі (екі данада).
10. Сотталған әскери қызметшілерді гауптвахтаға қабылдаған кезде осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың бар болуы, оларды дұрыс толтыру және оларға тиесілі хаттардың бар болуы тексеріледі, сондай-ақ жеке қарау жүргізіледі, сақтау мен пайдалануға тыйым салынған құжаттар, заттар, бұйымдар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктер алынады.
Сотталған әскери қызметші, сондай-ақ алынған және сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, бұйымдар, құндылықтар, ақша сомалары және азық-түліктер туралы мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қамауға сотталған әскери қызметшілерді есепке алу кітабына (бұдан әрі – есепке алу кітабы) сотталған әскери қызметшінің қатысуымен енгізіледі.
11. Сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға қабылдау, сондай-ақ сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, бұйымдар, құндылықтар, ақша сомалары және азық-түліктер туралы үш нұсқада қолхат жасақталады. Қолхаттың бірінші нұсқасы сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға алып келген тұлғаға, екіншісі – сотталған әскери қызметшіге, ал үшіншісі сотталған әскери қызметшінің жеке ісіне тіркеледі.
12. Сотталған әскери қызметшіден сақтауға қабылданған оның ақшасы және құндылықтары сақтау үшін гауптвахта бастығына тапсырылады. Жеке басын анықтайтын құжаттарда гауптвахта бастығының сақтауында болады.

13. Личные вещи, предметы, изделия, вещества и продукты питания сдаются на хранение в комнату хранения вещей арестованных.
14. При приеме осужденного военнослужащего на гауптвахту, медицинским работником (фельдшером) проводится его осмотр на предмет выявления телесных повреждений, о чем в Книге учета производится соответствующая запись. О выявленных телесных повреждениях с проставлением подписи сообщается должностному лицу, доставившему осужденного военнослужащего.
15. В случае обнаружения телесных повреждений оказывается соответствующая медицинская помощь. С привлечением медицинского работника в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в медицинской книжке осужденного военнослужащего, подлежащего водворению на гауптвахту. О каждом факте обнаружения телесных повреждений у осужденных военнослужащих в суточный срок в письменном виде начальник гауптвахты сообщает прокурору.
16. При приеме осужденного военнослужащего на гауптвахту, медицинским работником (фельдшером) обращается особое внимание на наличие наружных проявлений кожных, венерических, инфекционных и других заболеваний, пораженность педикулезом. Осмотр вновь прибывших осужденных военнослужащих проводится до их размещения по камерам.
17. В случае отсутствия медицинского работника, начальник гауптвахты (начальник смены) опрашивает осужденного военнослужащего, подлежащего водворению на гауптвахту, о состоянии его здоровья на предмет выявления необходимости оказания неотложной медицинской помощи.
При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у осужденных военнослужащих, подлежащих водворению на гауптвахту, начальник гауптвахты (начальник смены) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
При наличии угрозы для жизни больного, в случае длительного отсутствия или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, начальник гауптвахты (начальник смены) принимает меры к срочной доставке больного, в сопровождении конвойного, в ближайшую организацию здравоохранения.
Больной, нуждающийся в стационарном лечении, незамедлительно направляется в организацию здравоохранения.
18. Принятым на гауптвахту осужденным военнослужащим в письменном виде предоставляется информация и разъясняются под роспись их права и обязанности, правоограничения, внутренний распорядок и порядок содержания на гауптвахте, предусмотренные настоящими Правилами.
В каждой камере вывешивается информация об основных правах и обязанностях осужденных военнослужащих на государственном и русском языках.

13. Жеке дүние-мүлкі, заттар, бұйымдар, басқада заттар және азық-түліктер сақтау үшін қамауға алынған тұлғалардың заттарын сақтау камерасына тапсырылады.
14. Сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға қабылдаған кезде медициналық қызметші (фельдшер) оны дене жарақатын анықтау мақсатында тексереді. Ол туралы есепке алу кітабына қажетті жазба жазылады. Анықталған дене жарақаттары туралы лауазымды адамның қол қоюы арқылы сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға алып келген адамға хабарланады.
15. Дене жарақаттары анықталған жағдайда қажетті медициналық көмек көрсетіледі. Медицина қызметкерін тәулік мерзіміне тарта отырып, нәтижелері гауптвахтаға жабылатын сотталған әскери қызметшінің медициналық кітапшасына тіркелетін медициналық куәландыру жүргізіледі. Тәулік мерзіміне сотталған әскери қызметшілердің дене жарақаттарын анықтаудың әрбір фактісіне байланысты гауптвахтаның бастығы жазбаша түрде прокурорға хабарлайды.
16. Сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға қабылдау кезінде медицина қызметкері (фельдшер) тері, жыныстық аурулардың, инфекциялық және басқа да аурулардың сыртық көріністерінің бар болуына, педикулезбен зақымдалуға аса көп назар аударады. Жаңадан келген сотталған әскери қызметшілерді қарау оларды камераларға орналастыруға дейін жүргізіледі.
17. Медицина қызметкері болмаған жағдайда гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) гауптвахтаға жабылатын сотталған әскери қызметшіні шұғыл медициналық көмек көрсету қажеттілігін анықтау үшін оның денсаулық жағдайы туралы тергеу жүргізеді.
Гауптвахтаға жабылатын сотталған әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына байланысты шағымдары болған кезде гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) шұғыл медициналық көмек бригадасын шақыртады.
Науқастың өміріне қауіп төніп тұрғанда, шұғыл медициналық көмек бригадасы ұзақ уақыт болмағанда немесе келу мүмкін емес кезде, гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) ауруды айдауылмен жақын маңда орналасқан денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді қамтамасыз етеді.
Науқас станционарлық емдеуді қажет етсе, ол денсаулық сақтау ұйымына жіберіледі.
18. Гауптвахтаға қабылданған соң сотталған әскери қызметшілерге жазбаша түрде осы Қағидаларда көрсетілген олардың құқықтары мен міндеттері, құқықтық шектеулері түсіндіріледі, сондай-ақ ішкі тәртіптеме және гауптвахтада ұсталу тәртібі көрсетілген ақпарат ұсынылады.
Әрбір камерада сотталған әскери қызметшілердің құқықтары мен міндеттері туралы мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпарат ілінеді.

19. Осужденные военнослужащие, водворенные на гауптвахту, содержатся в условиях строгой изоляции, размещаются по камерам раздельно и отдельно от других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте по иным основаниям, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях сержантского и рядового составов;
2) военнослужащие срочной воинской службы отдельно от категории военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) женщины-военнослужащие отдельно от мужчин;
4) осужденные, больные различными инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно и отдельно от здоровых осужденных.
Водворение в камеры принятых на гауптвахту осужденных производится начальником гауптвахты или начальником смены в соответствии с планом покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
20. Осужденные военнослужащие, водворенные на гауптвахту, содержатся в закрытых на замки общих камерах, указанных в описании общих камер согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
21. Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, также размещаются и в одиночных камерах.
22. Размещение осужденных военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника гауптвахты, утвержденному начальником ОВП, в следующих случаях:
1) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья осужденного военнослужащего;
2) при наличии письменного заявления осужденного военнослужащего, содержащегося на гауптвахте, об одиночном содержании при возникновении угрозы его жизни либо здоровью со стороны других осужденных;
3) оскорбления чести и достоинства других осужденных военнослужащих, личного состава и дежурной смены гауптвахты;
4) неповиновения законным требованиям дежурной смены гауптвахты или других должностных лиц ОВП;
5) хранения, изготовления и использования предметов, веществ, запрещенных к хранению и использованию;
6) участия в азартных играх.
Начальник гауптвахты не позднее следующего рабочего дня уведомляет прокурора в письменной форме о применении мер безопасности, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования и досмотра вещей осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Гауптвахтаға жабылған сотталған әскери қызметшілер қатаң изоляция жағдайларында ұсталады, олар камераларға басқа негізбен отырғызылған сотталған әскери қызметшілерден бөлек орналастырылып, мынадай талаптарды сақтайды:
1) офицерлер сержанттар және сарбаздар құрамдарының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерден бөлек;
2) мерзімді қызметтің әскери қызметшілері 1) тармақшада көрсетілген әскери қызметшілер санатынан бөлек;
3) әйел-әскери қызметшілер еркектерден бөлек;
4) әр түрлі инфекциялық аурулармен ауыратын сотталғандар дені сау сотталғандардан бөлек ұсталады.
Гауптвахтаға қабылданған сотталғандарды камераларға жабуды гауптвахта бастығы немесе ауысым бастығы осы Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысан бойынша камералық орналастыру жоспарына сәйкес орналастырады.
20. Гауптвахтаға жабылған сотталған әскери қызметшілер осы Қағидалардың 4-қосымшасы бойынша жалпы камераларды сипаттауда көрсетілген құлыптарға жабылған жалпы камераларда ұсталады.
21. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер, сондай-ақ жеке камераларға да орналастырылады.
22. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілерді жеке камераларға орналастыруға ӘПО бастығы бекіткен гауптвахта бастығының дәлелді қаулысы бойынша мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) сотталған әскери қызметшінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін;
2) гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшінің басқа сотталғандар тарапынан өмірі мен денсаулығына төнетін қауіпке байланысты бөлек ұсталу туралы жазбаша өтініші болған кезде;
3) басқа сотталған әскери қызметшілердің, гауптвахтаның кезекші жеке құрамы мен ауысымының абыройына және ар-намысына тіл тигізу;
4) гауптвахтаның кезекші ауысымы және ӘПО басқа лауазымды тұлғаларының заңды талаптарына бағынбау;
5) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттар мен бұйымдарды сақтау, жасау және пайдалану;
6) құмар ойындарға қатысу.
Гауптвахта бастығы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген қауіпсіздік шараларының қолданылуы туралы прокурорды жазбаша нысанда хабардар етеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді жеке тінту, саусақтарының таңбасын алу, суретке түсіру және жеке заттарын тексеріп қарау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Осужденные военнослужащие, водворенные на гауптвахту, подвергаются личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи – досмотру.
24. Личный обыск осужденных военнослужащих и досмотр их вещей производятся начальником гауптвахты (лицом, его замещающим) либо начальником смены гауптвахты с целью обнаружения и изъятия у них предметов, вещей, изделий, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию, либо не принадлежащих данному военнослужащему.
25. К запрещенным к хранению и использованию относятся документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья или могут использоваться в качестве орудия преступления, либо для воспрепятствования целям отбывания наказания в виде ареста.
Осужденным военнослужащим, водворенным на гауптвахту, разрешается получать посылки (передачи), хранить и иметь при себе продукты питания, предметы первой необходимости, обуви, одежды и другие промышленные товары по перечню согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
26. Личный обыск осужденных военнослужащих подразделяется на полный обыск и неполный обыск. Обыск проводится лицом одного пола с обыскиваемым. Личный полный обыск проводится:
1) при водворении осужденного военнослужащего на гауптвахту и при его убытии;
2) при водворении в одиночную камеру и освобождения из нее;
3) перед проведением свидания и по его окончании;
4) при задержании осужденного военнослужащего, допустившего нарушение внутреннего распорядка и порядка содержания, совершившего побег либо попытку к бегству или другое преступление.
27. Полный обыск производится в следующем порядке:
1) осужденному военнослужащему предлагается сдать предметы, запрещенные к использованию, а затем снять последовательно головной убор, обувь и одежду, вплоть до нательного белья;
2) осматриваются межпальцевые промежутки рук, ног, ушные раковины и полость рта, а также медицинские повязки и протезы конечностей. Осмотр протезов и повязок проводится с участием медицинского работника (фельдшера);
3) осматриваются одежда, головной убор, обувь и вещи, принадлежащие осужденному. Прощупываются заплаты, швы, воротник и подкладка одежды. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки. В случае необходимости, отдельные места одежды прокалываются шилом, также проверяются заплаты, каблуки, подошвы и другие места возможного укрытия денег, наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и других, запрещенных к использованию и хранению предметов.

23. Гауптвахтаға жабылған сотталған әскери қызметшілерге жеке тінту, саусақ таңбаларын алу және суретке түсіру, сондай-ақ олардың жеке заттарын тексеріп қарау жүргізіледі.
24. Сотталған әскери қызметшілерді жеке тінту мен олардың жеке заттарын тексеріп қарау оларда сақтау мен пайдалануға тыйым салынған заттар, бұйымдар, ас тағамдарын немесе аталған әскери қызметшіге тиеселі емес заттарды анықтау мақсатында гауптвахта бастығы (оның орнын алмастыратын адам) немесе ауысым бастығы жүргізеді.
25. Сақтау мен пайдалануға тыйым салынған заттарға өмір мен денсаулыққа қауіп төндіретін немесе қылмыс қаруы ретінде пайдаланылатын, қамау түрінде жазасын өтеуге кедергі келтіре алатын құжаттар, заттар, бұйымдар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктер жатады.
Гауптвахтаға жабылған сотталған әскери қызметшілерге осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес тізбе бойынша сәлем-саухат қабылдауға, ас тағамдарын, өзімен бірге алғашқы қажеттілік заттарын, аяқ киімдерді, киімдер мен басқа да өндірістік тауарларды сақтауға рұқсат беріледі.
26. Сотталған әскери қызметшілерді жеке тінту толық тінту және толық емес тінту болып екіге бөлінеді. Тінтуді тінтілетін адамның жынысына сәйкес адам жүргізеді. Жеке толық тінту:
1) сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға жабу және оны шығару кезінде;
2) жеке камераға жабу және одан шығару кезінде;
3) кездесу жүргізудің алдында және кездесуден кейін;
4) ішкі тәртіптеме мен ұстаудың тәртібін бұзған, қашу әрекетін жасаған немесе қашып кеткен, басқа да қылмыс жасаған сотталған әскери қызметшіні ұстаған кезде жүргізіледі.
27. Толық тінту мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) сотталған әскери қызметшіге пайдалануға тыйым салынған заттарды тапсыру ұсынылады, одан кейін бас киімін шешу, аяқ киімі мен киімін, ішкі киімге дейін шешу талап етіледі;
2) аяқ пен қол саусақтарының арасы, құлақтары мен ауыз қуысы, медициналық орамалар мен протездері қарастырылады. Орамалар мен протездерді қарастыру медициналық қызметшінің (фельдшердің) қатысуымен іске асырылады;
3) сотталғанға тиеселі заттар, киімдер, бас киім қаралады. Киімдердің жағалары, тігістері тексеріледі. Киімге тігілген заттар табылған жағдайда матасы жыртылады. Аяқ киімдердің супинаторлары, металлдық кездеме бедерлері алынады. Қажет болған жағдайда киімнің жеке бөліктері бізбен тесіледі, сонымен қатар жамаулар, өкше-тақалар, табандар және басқа да ақша, есірткі, психотроптық заттар тығуға оңай жерлер тексеріледі.

28. Неполный обыск осужденного военнослужащего проводится дежурной сменой гауптвахты, при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметов.
29. При неполном обыске, осужденному предлагается сдать запрещенные предметы. Одежда тщательно прощупывается. При этом проверяется, не хранятся ли в рукавах, воротнике, подкладке и брюках орудия нападения или иные запрещенные предметы. После этого проверяется содержимое в карманах, осматривается головной убор и обувь. При подозрительном поведении обыскиваемого или при наличии сведений об имеющихся запрещенных предметах, у обыскиваемого проводится полный обыск.
30. При проведении обыска осужденному военнослужащему, совершившему нарушение внутреннего распорядка и порядка содержания либо преступление, предлагается поднять руки вверх и расставить ноги на ширину плеч. Обыскивающий становится сзади обыскиваемого и последовательно, сверху вниз, производит обыск. При необходимости, обыскиваемый, по указанию обыскивающего, упирается руками в стену.
31. Досмотр вещей осужденных военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится в их присутствии при поступлении на гауптвахту, перед отправкой за ее пределы, при переводе в другую камеру, а также при направлении в организацию здравоохранения.
Досмотр вещей, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится в присутствии лица, в собственности которого находятся эти вещи.
32. Производство личного обыска осужденных военнослужащих и досмотра их вещей, оформляется протоколом по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Протокол подписывается осужденным военнослужащим и должностным лицом гауптвахты, производившим личный обыск осужденного военнослужащего и досмотр его вещей. Копия протокола личного обыска и досмотра вещей вручается осужденному военнослужащему.
33. Отказ осужденного военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, подписать протокол и все его претензии при личном обыске и досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол приобщается к личному делу.
34. Осужденные военнослужащие при водворении на гауптвахту, в случае отсутствия в их личном деле опознавательных фотографий, фотографируются администрацией гауптвахты. На каждого из них изготавливается по шесть фотокарточек (три в анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
35. Перед водворением на гауптвахту осужденные военнослужащие дактилоскопируются.
Глава 4. Изъятие у осужденных военнослужащих документов, вещей, предметов, изделий, веществ, ценностей, денег и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию

28. Сотталған әскери қызметшіні тыйым салынған заттарды тығуға негіз болған жағдайларда толық емес тінтуді гауптвахтаның кезекшілік ауысымы жүргізеді.
29. Толық емес тінту кезінде сотталғанға тыйым салынған заттарды алып шығу ұсынылады. Киімдер тиянақты тексеріледі. Сонымен қатар жеңдерде, жағалар мен қалташаларда, шалбарлардың жамауларында тыйым салынған немесе шабуыл жасау заттарының болмауы тексеріледі. Одан кейін қалталардың іші, бас киімдер, аяқ киім тексеріледі. Тінтілетін адам өзін күдікті ұстаған жағдайда немесе сотталғанның тыйым салынған заттарының болуы туралы ақпараттар болған жағдайда толық тінту жүргізіледі.
30. Тінту барысында ішкі тәртіптеме талаптарын және тұру тәртібін бұзған, қылмыс жасаған сотталған әскери қызметшіге қолдарын жоғары көтеріп, аяқтарын иық еніне қою ұсынылады. Тінтуші тінтілетіннің артына тұрып, жоғарыдан төменге қарай тексереді. Қажет болған жағдайда, тінтілетін адам тінтушінің нұсқаулығымен қолдарын қабырғаға сүйеп тұрады.
31. Гауптвахтаға қабылданған сотталған әскери қызметшілердің заттарын қарау гауптвахтаға қабылдану кезінде немесе шығарылу кезінде, басқа камераға ауысу мен денсаулық сақтау ұйымына жөнелтілу кезінде өздерінің қатысуымен іске асырылады.
Заттарды қарастыру, яғни олардың конструкциялық бүтінділігін бұзбай тексеру, зат иесінің қатысуымен жүргізіледі.
32. Сотталған әскери қызметшілерді жеке тінту және оның заттарын қарау осы Қағидалардың 6-қосымшасындағы нысан бойынша хаттамамен рәсімделеді. Хаттамаға сотталған әскери қызметші мен оған жеке тінту және заттарын қарауды жүргізгенқан гауптвахтаның лауазымды тұлғасы қол қояды. Жеке тінту мен заттарды қарау хаттамасының көшірмесі сотталған әскери қызметшіге беріледі.
33. Гауптвахтаға қабылданған сотталған әскери қызметші хаттамаға қол қоюдан бас тартуы мен жеке тінту, заттарын тексеру тәртібіне жасалған шағымдары хаттамаға енгізіледі. Хаттама жеке іске тіркеледі.
34. Гауптвахтаға қабылданған кезде сотталған әскери қызметшілердің жеке істерінде олардың суреттері болмаса, оларды гауптвахта әкімшілігі суретке түсіреді. Олардың әрбіреуіне алты алтыдан (үшеуі алдынан, үшеуі қырынан), көлемдері 4,5х6, 6х9 см болатын фото карточкалар дайындалады.
35. Гауптвахтаға қабылданбай тұрып сотталған әскери қызметшілердің саусақтарынан таңба түсіріледі.
4-тарау. Сотталған әскери қызметшілерден сақтау мен пайдалануға тыйым салынған құжаттар, бұйымдарды, заттар, құндылықтар, ақшалар мен азық-түліктерді алу

Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Запрещенные документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, обнаруженные у осужденного военнослужащего, изымаются, о чем составляется протокол личного обыска осужденного военнослужащего и досмотра его вещей по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
37. По каждому факту изъятия или обнаружения документов, вещей, предметов, изделий, веществ, ценностей, денег и продуктов питания у осужденного военнослужащего в период отбывания ареста проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
38. По заявлению осужденного военнослужащего, водворенного на гауптвахту, документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, находящиеся на хранении на гауптвахте, передаются супруге (супругу) или близким родственникам осужденного военнослужащего.
39. В случае смерти осужденного военнослужащего, принадлежащие ему документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его супруге (супругу) или близким родственникам.
Глава 5. Материально-бытовое обеспечение осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями на время сна: матрацем, подушкой, одеялом, тремя простынями, двумя наволочками, двумя полотенцами. Лицам женского пола также выдается гигиеническое полотенце;
3) столовой посудой и столовыми приборами на время приема пищи: миской, кружкой, ложкой;
4) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью;
5) туалетными принадлежностями и предметами личной гигиены.
Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, принимают пищу в камерах.
Все камеры освещаются в ночное время дежурным освещением.
Камеры для содержания осужденных оборудуются в соответствии с санитарными требованиями.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Сотталған әскери қызметшіден табылған тыйым салынған құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да заттар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктер алынып, ол туралы осы Қағидалардың 6-қосымшасындағы нысан бойынша сотталған әскери қызметшіні жеке тінту және оның заттарын қарау хаттамасы жасалады.
37. Сотталған әскери қызметшіден, оның қамауда болу мерзімінде құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да заттар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктерді алудың әрбір фактісі бойынша заттардың иесін және пайда болуын анықтау үшін қызметтік тексеріс жүргізіледі.
38. Гауптвахтаға жабылған сотталған әскери қызметшінің арызы бойынша гауптвахтада сақтаудағы құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да заттар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктер оның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына беріледі.
39. Сотталған әскери қызметші қайтыс болған жағдайда, сақтаудағы оған тиесілі құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да заттар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктер оның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына беріледі.
5-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер:
1) жататын орынмен;
2) ұйқы кезінде төсек-орын жабдықтарымен: матрацпен, жастықпен, көрпемен, үш ақжаймамен, екі жастық тысымен, екі сүлгімен. Сондай-ақ әйел жынысты адамдарға гигиеналық сүлгі беріледі;
3) тамақтану кезінде асханалық ыдыспен және асханалық жабдықтармен: табақпен, сапты аяқпен, қасықпен;
4) жалпыәскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімді басылымдармен;
5) жуыну керек-жарақтарымен және жеке гигиеналық заттармен қамтамасыз етіледі.
Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер камераларда тамақтанады.
Түнгі уақытта барлық камералар кезекші жарықпен жарықтандырылады.
Сотталғандарды ұстауға арналған камералар санитариялық талаптарға сәйкес жабдықталады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

41. Осужденным военнослужащим не реже двух раз в неделю предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут. Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, а также проводится медицинский осмотр осужденных военнослужащих.
42. Для написания предложений, заявлений, жалоб осужденным военнослужащим, по их просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
43. Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, обеспечиваются питанием, согласно нормам снабжения продовольствием, кормами, техникой, оборудованием и столово-кухонной посудой Пограничной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан на мирное время, утвержденным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 38/ДСП (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11435).
Зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Осужденные, не имеющие продовольственных аттестатов, зачисляются на довольствие по выписке из приказа командира воинской части, на балансе которой находится гауптвахта.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 07.06.2016 № 51 (вводится в действие с 01.01.2017).
Глава 6. Приобретение осужденными военнослужащими продуктов питания и предметов первой необходимости
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Осужденным военнослужащим допускается ежемесячное расходование на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средств, имеющихся на их лицевых счетах, в размере одного месячного расчетного показателя.
45. Осужденным военнослужащим допускается приобретение продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые они могут получать в посылках (передачах), иметь при себе и хранить в соответствии с перечнем согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Глава 7. Получение и отправление осужденными военнослужащими посылок, передач и бандеролей, а также получение денежных переводов
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

41. Сотталған әскери қызметшілерге аптасына екі реттен кем емес ұзақтығы 15 минуттан аспайтын уақытқа суға түсуге рұқсат етіледі. Моншаға түсу аптасына бір рет, гауптвахта бастығы бекіткен күнде және уақытта рұқсат етіледі. Моншаға түсу күндері ішкі киімді және төсек-орын тысы ауыстырылады, сондай-ақ сотталған әскери қызметшілер медициналық тексерістен өткізіледі.
42. Ұсыныстар, шағымдар, арыздар жазу үшін сотталған әскери қызметшілерге олардың өтініші бойынша жазуға қажетті заттар беріледі (қағаз, қалам).
43. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 38/ҚБП бұйрығымен бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтау нормаларына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 11435 болып тіркелген) сәйкес азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.
Оларды тамақтандыруға тіркеу азық-түлік аттестаттары бойынша жүргізіледі.
Азық-түлік аттестаттары жоқ сотталғандар гауптвахта балансында тұрған әскери бөлім командирінің бұйрығынан үзінді бойынша жабдықталымға алынады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 07.06.2016 № 51 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің азық-түлік пен алғашқы қажеттілік заттарын сатып алуы
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Сотталған әскери қызметшілер ай сайын азық-түлік пен алғашқы қажеттілік заттарын алу үшін өздерінің жеке шоттарындағы қаражаттарынан бір айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі ақшаларын жұмсауға рұқсат етіледі.
45. Сотталған әскери қызметшілерге осы Қағидалардың 5-қосымшасындағы тізбеге сәйкес сәлем-сауқат арқылы азық-түліктерді, алғашқы қажеттілік заттарын, аяқ киім, киім және басқа да өндірістік тауарларды алуға және өзінде сақтауға рұқсат етіледі.
7-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің сәлем-сауқаттарды, жөнелтулер мен бандерольдерді алуы және жөнелтуі, сондай-ақ ақшалай аудармаларды алуы
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

46. Осужденным военнослужащим допускается один раз в месяц получать посылки, передачи и бандероли, содержащие предметы первой необходимости и одежду по сезону. Посылки, передачи и бандероли осматриваются в присутствии начальника гауптвахты.
Перечень разрешенных к передаче предметов вывешивается на стенде гауптвахты на государственном и русском языках.
47. Больные осужденные военнослужащие, получают посылки и передачи с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в количестве и ассортименте, определенном медицинским заключением.
48. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в двух экземплярах. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются сотруднику гауптвахты.
49. Приняв передачу, сотрудник гауптвахты возвращает посетителю документ, удостоверяющий личность, и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщает к личному делу осужденного военнослужащего после проставления его подписи в получении передачи. В личном деле делается отметка о получении передачи. В случае отказа проставлять подпись в заявлении, в нем делается об этом соответствующая отметка.
50. Обнаруженные в посылке, передаче, бандероли, письме предметы или вещи, которые запрещаются иметь осужденному военнослужащему, возвращаются лицу, доставившему передачу с указанием причин возврата. В случае получения передачи почтой, запрещенные предметы, вещи или деньги, не предусмотренные Перечнем согласно приложению 5 к настоящим Правилам, вносятся в опись личных вещей осужденного военнослужащего и хранятся вместе с другими его личными вещами до отбытия срока наказания.
51. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти осужденного военнослужащего;
3) непредъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
4) несоответствия веса передачи норме, предусмотренной Правилами предоставления услуг почтовой связи, утвержденными приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14370);
5) неправильного оформления заявления на прием передач;
6) наличия письменного отказа осужденного военнослужащего в приеме передач в свой адрес;
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

46. Сотталған әскери қызметшілерге айына бір рет сәлем-сауқаттар қабылдауға, алғашқы қажеттілік заттары және мезгіл бойынша киімдері бар жөнелтулер мен бандерольдер қабылдауға рұқсат етіледі.
Жөнелтілуге рұқсат етілген заттардың тізбесі гауптвахтаның стендінде мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
47. Науқас сотталған әскери қызметшілер медициналық қорытындымен белгіленген дәрілік заттары мен медициналық белгіленген заттары бар сәлем-сауқаттарды және жөнелтулерді алады.
48. Жөнелтілуді алып келген адам осы Қағидаларының 7-қосымшасындағы нысанға сәйкес арызды екі нұсқада толтырып, қол қояды. Арыздың екі нұсқасы, жөнелтілу, жөнелтілуді жеткізіп салушының жеке куәлігін растайтын құжат гауптвахта қызметкеріне беріледі.
49. Жөнелтуді қабылдап, гауптвахта қызметкері келушіге оның жеке басын анықтайтын құжатын, мәлімдеменің алғашқы нұсқасын қабылдау туралы қолымен қайтарып, екінші нұсқасын сотталған әскери қызметшінің жеке ісіне қосып қояды. Жеке іске жөнелтілуді қабылдау туралы белгі қойылады. Арызға қол қоюдан бас тартқан кезде, ол туралы тиісті белгі қойылады.
50. Сәлем-сауқатта, жөнелтуден, бандерольде, хатта анықталған тыйым салынған заттар, оны жеткізіп салған адамға, қайтару себебі көрсетіле отырып, қайтарылады. Пошта арқылы осы Қағидалардың 5 қосымшасындағы Тізбесінде көрсетілмеген тыйым салынған заттар, бұйымдар, ақшалар мен бағалы заттар алынған жағдайда, ол заттар сотталған әскери қызметшінің сақтауда жатқан жеке заттарына қосылады.
51. Жөнелтілулер мынадай жағдайларда қабылданбайды және келушіге қайтарылады:
1) адресат иесі гауптвахтадан босатылғанда;
2) сотталған әскери қызметші қайтыс болғанда;
3) жөнелтілуді жеткізген адам өзінің жеке басын куәландыратын құжатты ұсынбағанда;
4) жөнелтілулердің салмағы Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында қарастырылған нормаға сәйкес болмауы;
5) жөнелтілулерді қабылдау арызы дұрыс ресімделмегенде;
6) сотталған әскери қызметшінің өзіне арналған жөнелтілуді қабылдаудан жазбаша бас тартуы болғанда
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

52. Посылка, передача или бандероль вручается осужденному военнослужащему не позднее одних суток после их приема.
53. Лекарственные средства и изделия медицинского назначения, получаемые осужденными военнослужащими согласно медицинскому заключению, не включаются в число посылок, передач и бандеролей.
54. Осужденные военнослужащие получают денежные переводы не чаще двух раз в месяц, при этом их общая сумма не должна превышать двадцати месячных расчетных показателей в соответствии с частью 4 статьи 108 УИК.
Глава 8. Получение и отправление осужденными военнослужащими писем, а также жалоб, заявлений и предложений
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Осужденным военнослужащим допускается один раз в месяц получать и отправлять за свой счет письма в соответствии с пунктом 1 части 2 статьи 86 УИК.
Письма, поступившие на имя осужденного военнослужащего после его убытия из гауптвахты, не позднее трех рабочих дней отправляются по месту его отбывания наказания.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Контроль отправляемой и получаемой осужденными военнослужащими корреспонденции осуществляется в соответствии с Правилами проведения контроля отправляемой и получаемой осужденными корреспонденции, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2014 года № 86 дсп (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9754).
57. Переписка между содержащимися в учреждениях осужденными, не являющимися супругами либо родственниками, допускается с разрешения администрации гауптвахты в соответствии с частью 3 статьи 108 УИК.
58. Предложения, заявления и жалобы осужденных военнослужащих регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб осужденных военнослужащих по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Обращения, адресованные в суд, органы прокуратуры и иные государственные органы, осужденные военнослужащие могут подать в виде электронного документа.
Для подачи осужденными военнослужащими обращений на неправомерные действия должностных лиц гауптвахты на территории и в помещении гауптвахты в доступных местах устанавливаются специальные почтовые ящики.

52. Сәлем-сауқат, бандероль немесе жөнелтілу сотталған әскери қызметшіге оларды қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кем емес уақытта қолына беріледі.
53. Медициналық қорытындыға сәйкес сотталған әскери қызметшілер медициналық қажеттіліктер мен дәрілік заттарға ие болса, ол жөнелтілулер, бандерольдер мен сәлем-сауқаттар қатарына жатпайды.
54. ҚАК 108-бабының 4 бөлігіне сәйкес сотталған әскери қызметшілер айына екі реттен жиі емес ақшалай аударымдарын алуға ие бола алады, сондай-ақ ақша көлемі өзінде жалпы сома жиырма айлық көрсеткіштерден жоғары болмауы тиіс.
8-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің хаттарды, сондай-ақ шағымдарды, өтініштер мен ұсыныстарды алуы және жөнелтуі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. ҚАК 86-бабы 2-бөлігінің 1-тармағына сәйкес сотталған әскери қызметшілерге айына бір рет өз қаражатына хаттарды қабылдауға немесе жөнелтуге жол беріледі.
Сотталған әскери қызметшілер гауптвахтадан кеткеннен кейін оның атына келіп түскен хаттар үш жұмыс күнінен кешіктірілмей оның жазасын өтеу орны бойынша жөнелтіледі.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Сотталған әскери қызметшілермен жіберетін және қабылдайтын корреспонденциясына бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 21 тамыздағы № 86 қбп бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9754 тіркелген) бекітілген сотталғандардың жіберетін және қабылдайтын корреспонденциясына бақылау жүргізу Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
57. Жаза өтеу мекемелердегі ерлі-зайыптылар немесе туыстар болып табылмайтын сотталғандардың арасындағы хат алмасу ҚАК 108-бабының 3 бөлігіне сәйкес гауптвахта әкімшілігінің рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
58. Сотталған әскери қызметшілердің ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сотталған әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын тіркеу кітабында тіркеледі.
Сотталған әскери қызметшілер сотқа, прокуратура органдарына және өзге де мемлекеттік органдарға электрондық құжат түрінде жүгіне алады.
Гауптвахта аумағында және үй-жайында қолжетімді орындарға сотталған әскери қызметшілердің гауптвахта лауазымды адамдарының құқыққа сыйымсыз әрекеттеріне шағымдар беруіне арналған арнайы пошта жәшіктері орнатылады.

Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. На гауптвахте ведется Книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Глава 9. Телефонные переговоры осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Осужденному военнослужащему допускается телефонный разговор с супругом (супругой), близкими родственниками за счет личных средств, в случаях смерти или тяжелой болезни супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного, стихийного бедствия, причинившего значительный материальный ущерб его семье и иных исключительных обстоятельствах личного характера.
61. Продолжительность каждого телефонного разговора для осужденных военнослужащих при наступлении случаев, предусмотренных в пункте 60 настоящих Правил, составляет не более пятнадцати минут.
Телефонные переговоры оплачиваются из личных средств осужденных военнослужащих или их супруга (супруги), близких родственников.
62. Согласно части 1 статьи 109 УИК администрация гауптвахты для поддержания социальной связи осужденного военнослужащего использует имеющиеся средства телекоммуникаций.
Глава 10. Выезды осужденных военнослужащих за пределы гауптвахты
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Осужденным военнослужащим предоставляется краткосрочный выезд на срок не более семи суток, не считая времени, необходимого для проезда в оба конца (не свыше пяти суток), в связи со смертью или тяжелой болезнью супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного, стихийным бедствием, причинившим значительный материальный ущерб его семье.
64. Заявление осужденного военнослужащего о выезде рассматривается в суточный срок. Разрешения на выезд дается начальником ОВП, исполняющим наказание.
65. Выезд за пределы гауптвахты осуществляется за счет самого осужденного военнослужащего.
66. Время нахождения осужденного военнослужащего вне пределов гауптвахты засчитывается в срок отбывания наказания.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Гауптвахтада осы Қағидаларының 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша гауптвахтаны инспекциялаумен айналысатын адамдардың ұсыныстары мен ескертулерінің кітабы жүргізіледі.
9-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің телефонмен сөйлесулері
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Сотталған әскери қызметшіге жұбайымен (күйеуімен), туған туысымен өз қаражаты есебінен телефон арқылы жұбайы (күйеуі), жақын туысы ауыр сырқатқа шалдыққан кезде, отбасына материалдық зардабын тигізген табиғи апаттарда және басқа да жеке қатынастағы жағдайларға байланысты сөйлесуге болады.
61. Осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген жағдайлар орын алған кезде сотталған әскери қызметшілер үшін әрбір телефонмен әңгімелесудің ұзақтығы он бес минуттан кем емес болуы керек.
Телефондық байланыстар сотталған әскери қызметшінің немесе оның жұбайының (әйелінің), туыстарының жеке қаражаты есебінен іске асырылады.
62. ҚАК 109-бабының 1 бөлігіне сәйкес гауптвахта әкімшілігі сотталған әскери қызметшінің әлеуметтік байланысын қолдау үшін қолданыстағы телекоммуникациялардың құралдарын пайдаланады.
10-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің гауптвахта сыртына шығуы
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Сотталған әскери қызметшілерге жұбайы (күйеуі), жақын туысы қайтыс болған жағдайда немесе ауыр сырқатқа шалдыққанда, отбасына материалдық зардабын тигізген табиғи апаттарда, және басқа да жеке қатынастағы жағдайларға байланысты гауптвахта сыртына екі жақты жолға кететін күндерді санамағанда жеті күнге (бес тәуліктен көп емес уақытқа) шығып кету беріледі.
64. Сотталған әскери қызметшінің шығу туралы арызы бір тәулік мерзімде қарастырылуға тиіс. Шығуға рұқсатты жазаны өтеуші ӘПО бастығы береді.
65. Гауптвахта аймағынан кету сотталған әскери қызметшінің жеке есебінен жүзеге асырылады.
66. Сотталған әскери қызметшінің гауптвахта аймағынан тыс болған уақыты жаза өтеу мерзіміне есептеледі.

67. В случае смерти либо тяжелого заболевания близких родственников, а также возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, затрудняющих обратный выезд осужденного военнослужащего к месту отбывания наказания в установленный срок, мотивированным постановлением начальника органа внутренних дел по месту пребывания осужденного военнослужащего, срок возвращения в учреждение продлевается до пяти суток с немедленным уведомлением администрации гауптвахты в соответствии с требованиями части 8 статьи 113 УИК.
68. При невозвращении осужденного военнослужащего в срок, руководством ОВП принимаются меры по его розыску в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Отправление осужденными военнослужащими религиозных обрядов
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Осужденным военнослужащим, содержащимся на гауптвахте, гарантируется право на свободу совести и вероисповедания в соответствии с частью 1 статьи 13 УИК.
70. Отправление религиозных обрядов является добровольным, и осуществляются в соответствии с Инструкцией по созданию условий для отправления религиозных обрядов осужденными к лишению свободы, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 августа 2014 года № 503 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9722).
Глава 12. Привлечение осужденных военнослужащих к работам по благоустройству учреждения и улучшению условий проживания
Сноска. Заголовок главы 12 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Осужденные военнослужащие привлекаются к выполнению работ по хозяйственному обслуживанию гауптвахты продолжительностью не более двух часов в неделю.
72. Осужденные военнослужащие проводят уборку камер и других помещений гауптвахты в порядке очередности, а также благоустройства территории гауптвахты.
73. Осужденные военнослужащие не допускаются к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств надзора, контроля и охраны за учреждением и ее территорией.
Глава 13. Подписка на газеты и журналы осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 13 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

67. Сотталған әскери қызметшінің жаза өтеу орнына белгіленген уақытқа қайтып келуін қиындататын оның жақын туыстарының қайтыс болуы немесе ауыр сырқатқа ұшырауы, сондай-ақ табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар орын алғанда, сотталған әскери қызметшінің мекеніндегі ішкі істер органының бастығының дәлелденген қаулысымен, гауптвахтаның әкімшілігінің дереу хабарлануымен мекемеге кайту мерзімі ҚАҚ 113-бабы 8 бөлігінің талаптарына сәйкес бес тәулікке дейін ұзартылады.
68. Сотталған әскери қызметші белгіленген мерзімде қайтып оралмаған жағдайда, ӘПО басшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіппен оны іздестіру шараларын қолданады.
11-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің дiни рәсімдерді жасауы
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. ҚАК 13-бабының 1 бөлігіне сәйкес гауптвахтада ұсталған сотталған әскери қызметшілерге ар ождан мен дін тұту бостандық құқығына кепілдік беріледі.
70. Діни рәсімдерді жасау ерікті болып табылады, және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 тамыздағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9722 тіркелген) бекітілген бас бостандығынан айыруға сотталғандарға діни рәсімдерді атқаруға жағдайларды жасау бойынша Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
12-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді мекемені абаттандыру және өмір сүру жағдайларын жақсарту бойынша жұмыстарға тарту
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Сотталған әскери қызметшілер гауптвахтаның шаруашылық қызмет көрсету бойынша жұмыстарына аптасына екі сағаттан аспайтын уақытқа тартылады.
72. Сотталған әскери қызметшілер камераларды, гауптвахтаның басқа да орындарын кезек тәртібімен жинастырады, сондай-ақ гауптвахта аумағын абаттандыру жұмыстарымен айналысады.
73. Сотталған әскери қызметшілер мекеме мен оның аумағын күзету мен бақылауға арналған инженерлік-техникалық құралдарын жөндеу мен пайдалануға байланысты жұмыстарды атқаруға жіберілмейді.
13-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің газеттерге және журналдарға жазылуы
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

74. Осужденным военнослужащим, содержащимся на гауптвахте, предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан, за свой счет.
75. Для оформления подписки осужденный военнослужащий обращается с заявлением на имя начальника гауптвахты. Осужденному военнослужащему, изъявившему желание оформить подписку за свой счет, выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
76. Оформление подписки в отделении связи производит сотрудник гауптвахты за счет средств, находящихся на лицевом счете осужденного военнослужащего.
77. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения руководства ОВП.
78. Подписка может быть оформлена на имя осужденного военнослужащего его супругой (супругом) либо родственниками.
79. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
80. Бандероли с литературой, приобретаемой через торговую сеть, не включаются в количество посылок и бандеролей, получаемых осужденным военнослужащим.
81. Хранение письменных принадлежностей, литературы, а также газет и журналов осуществляется в соответствии требованиями настоящих Правил.
Глава 14. Медико-санитарное обеспечение осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 14 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику (фельдшер гауптвахты) во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания – к любому сотруднику гауптвахты. Сотрудник, к которому обратился осужденный военнослужащий, принимает меры для оказания ему медицинской помощи и вызову медицинского работника.
83. Осужденный военнослужащий, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника, при необходимости оказания срочной квалифицированной медицинской помощи, направляется под конвоем в лечебные учреждения организаций здравоохранения. О помещении осужденного военнослужащего в лечебные учреждения организаций здравоохранения начальник гауптвахты немедленно извещает прокурора и командование воинской части, выставляет конвой для обеспечения охраны осужденного военнослужащего.
84. В случае тяжелого заболевания либо смерти осужденного военнослужащего, начальник гауптвахты в письменной форме незамедлительно сообщает об этом его супруге (супругу) или близким родственникам, прокурору и командованию воинской части. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства следственных действий, передается лицам, его востребовавшим.

74. Гауптвахтада ұсталушы сотталған әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшелері арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға өз қаражаты есебінен жазылу құқығы беріледі.
75. Жазылуды ресімдеу үшін сотталған әскери қызметшілер гауптвахта бастығының атына арыз арқылы өтініш білдіреді. Өз қаражаты есебінен жазылуды ресімдеуге өтініш білдірген сотталған әскери қызметшіге абонемент бланкісі және жеткізу карточкасы беріледі.
76. Байланыс бөлімінде жазылуды ресімдеуді гауптвахтаның қызметкері сотталған әскери қызметшінің есеп шотындағы қаражат арқылы іске асырады.
77. Жазылуды басқа мекен жайға жіберу жазылушының қаражаты есебінен оның жазбаша өтініші бойынша ӘПО басшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады.
78. Жазылуды сотталған әскери қызметшінің атына оның жұбайы (зайыбы) немесе туысқандары ресімдей алады.
79. Жазылу ресімделуі мүмкін басылымдардың саны шектелмейді.
80. Сауда желісі арқылы қабылданатын әдебиеттері бар бандерольдер сотталған әскери қызметшілер алуға жататын бандерольдер мен сәлем-сауқаттар санына кірмейді.
81. Жазба құралдары, әдебиеттер, сондай-ақ журналдар мен газеттер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес сақталады.
14-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді медициналық-санитарлық қамтамасыз ету
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер медициналық көмек алу үшін медициналық қызметкерге (фельдшерге) күн сайынғы камераларды аралау кезінде өтініш білдіреді, ал қатты сырқатқа шалдыққан жағдайда гауптвахтаның кез келген қызметкеріне өтініш білдіреді. Сотталған әскери қызметші көмек сұраған қызметкер оған медициналық көмек көрсету шараларын қабылдап, медициналық қызметкерді шақыртады.
83. Денсаулығына шағым білдірген сотталған әскери қызметші медициналық қызметкердің қорытындысы бойынша қажет болған жағдайда шұғыл білікті медициналық көмек алып, айдауылмен денсаулық сақтау ұйымының емдеу мекемесіне жөнелтілуі тиіс. Сотталған әскери қызметшіні денсаулық сақтау ұйымының мекемесіне орналастыру туралы ақпаратты гауптвахта бастығы прокурор мен әскери бөлім қолбасшылығына тез арада хабарлап, сотталған әскери қызметшіні күзету үшін айдауыл қояды.
84. Сотталған әскери қызметші ауыр сырқатқа ұшыраған немесе қайтыс болған жағдайда гауптвахта бастығы жазбаша түрде ол туралы сотталғанның жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына, прокурорға, әскери бөлім қолбасшылығына хабарлайды. Қайтыс болған адамның денесі патологоанатомиялық зерттеуден, сондай-ақ тергеу әрекеттері жүргізілгеннен кейін оны талап еткен адамдарға беріледі.

85. После выздоровления, осужденный военнослужащий, если не последует иное решение судьи, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.
86. Амбулаторная помощь оказывается осужденным военнослужащим в камерах. Выдача медикаментов осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
87. Все медикаменты, предназначенные для текущего расходования, и имущество для оказания неотложной медицинской помощи хранятся в специальных шкафах в помещениях под замком. Помещения опечатываются.
Перед выдачей лекарственных средств больному, каждый раз проверяется соответствие выдаваемого лекарственного средства назначению врача и срок его годности.
88. Медицинский работник (фельдшер гауптвахты) проводит ежедневный наружный осмотр осужденных военнослужащих, в том числе лиц, прибывших на гауптвахту после участия в следственных действиях или судебных заседаниях, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет наличия телесных повреждений составляется акт.
89. Для производства освидетельствования работниками медицинских организаций уполномоченного органа в области здравоохранения, лицо, получившее телесные повреждения, либо его законный представитель, защитник подают заявление на имя начальника гауптвахты. Заявление должно быть рассмотрено в течение суток.
90. Иные вопросы оказания медицинской помощи осужденным военнослужащим регулируются Уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 и законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 07.06.2016 № 51 (вводится в действие с 01.01.2017).
Глава 15. Проведение ежедневных прогулок
Сноска. Заголовок главы 15 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. При каждой гауптвахте имеется двор для проведения прогулок осужденных военнослужащих, огороженный плотным забором высотой не менее трех метров, а также оборудованный сверху металлической решеткой, соответствующий описанию прогулочных дворов согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
92. Осужденные военнослужащие пользуются ежедневной прогулкой в соответствии с требованиями пункта 6 части 2 статьи 86 УИК. Время проведения прогулки устанавливается администрацией гауптвахты с учетом внутреннего распорядка дня и погодных условий.

85. Сотталған әскери қызметші жазылғаннан кейін сот шешімі өзгермесе, ол айдауылдың еріп жүруімен қайта гауптвахтаға жіберіледі.
86. Сотталған әскери қызметшілерге көрсетілетін амбулаторлық көмек камераларда жүргізіледі. Дәрі-дәрмектер дәрігердің тағайындауымен, көрсетілген мөлшерлерде жеке қол қою арқылы беріледі.
87. Ағымдық шығындарға арналған барлық дәрілік заттар және шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған мүліктер құлыппен жабылатын орын-жайлардағы арнайы шкафтарда сақталуы тиіс. Орын-жай мөрленеді.
Дәрілік заттарды науқасқа берер алдында олардың дәрігердің нұсқаулығына сәйкестігі мен жарамдылық мерзімі тексеріледі.
88. Медициналық қызметкер (гауптвахтаның фельдшері) сотталған әскери қызметшілердің күн сайынғы сыртқы тексерісін, сонымен қатар гауптвахтаға тергеу амалдарына немесе сот отырыстарына қатысқаннан кейін келгендерді дене жарақаттары мен инфекциялық ауруларын анықтау мақсатында тексереді. Инфекциялық науқастарды анықтаған кезде олар шұғыл түрде оқшауланып, кешенді эпидемияға қарсы шаралар іске асырылады. Дене жарақаттарын анықтау мақсатында қарастыру нәтижелері бойынша акт жасалады.
89. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның медициналық ұйымдар қызметкерлерімен куәландыруды жүргізу үшін дене жарақаттарын алған адам немесе оның заңды өкілі, адвокаты гауптвахта бастығының атына арыз жазады. Арыз бір тәулік ішінде қарастырылуға тиіс.
90. Сотталған әскери қызметшілерге медициналық көмек көрсетудің өзге де мәселелері Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Ішкі қызмет жарғысымен және денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 07.06.2016 № 51 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-тарау. Күн сайын серуенге шығару
Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Әр гауптвахта жанында гауптвахтада сотталған әскери қызметшілерді серуенге шығаруға арналған, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес серуендеу ауласының сипаттамасына лайық белгіленген үш метрден биік емес тығыз дуалмен қоршалған, үстінен металл тормен жабдықталған аула болады.
92. Сотталған әскери қызметшілер ҚАК 86-бабы 2 бөлігінің 6 тармағының талаптарына сәйкес күн сайын серуенге шығарылады. Серуендеуді жүргізу уақытын гауптвахтаның әкімшілігі күннің ішкі тәртібі мен ауа райы жағдайларын ескере отырып бекітеді.

93. Прогулка проводится покамерно и прекращается досрочно по решению начальника гауптвахты (начальника смены), в случае нарушения осужденным военнослужащим требований, установленных настоящими Правилами.
94. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения осужденного военнослужащего.
Глава 16. Проведение свиданий осужденных военнослужащих
с адвокатом, родственниками и иными лицами
Сноска. Заголовок главы 16 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Осужденным военнослужащим предоставляются краткосрочные свидания продолжительностью два часа.
96. Лицам, не являющимся родственниками осужденного военнослужащего, свидания предоставляются с разрешения начальника ОВП, после подачи такими лицами заявления в произвольной форме.
97. Краткосрочные свидания с правом получения передачи предоставляются с супругом (супругой), родственниками или иными лицами под контролем сотрудников гауптвахты в оборудованных комнатах для проведения свиданий согласно приложению 11 к настоящим Правилам, через разделительную перегородку, исключающую тайную передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
98. Свидания предоставляются в порядке общей очереди, установленного начальником гауптвахты. Прибывшие на свидания лица, информируются о правилах поведения во время свидания и предупреждаются о его прекращении в случае нарушения требований, установленных настоящими Правилами.
99. Лицам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в состоянии опьянения, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания лицу, прибывшему на свидание, объявляются начальником гауптвахты (начальником смены).
100. Свидания с осужденным военнослужащим предоставляются адвокату для дачи квалифицированной юридической помощи осужденным по их письменному или устному заявлению без ограничения их количества, продолжительности и в условиях, обеспечивающих их конфиденциальность.
101. Лицам, получившим разрешение на свидание с осужденным военнослужащим, не допускается проносить на гауптвахту и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой без разрешения начальника ОВП или лица, его замещающего.
102. В случае попытки передачи запрещенных документов, вещей, предметов, изделий, веществ, ценностей, денег и продуктов питания которые воспрепятствуют целям отбывания наказания в виде ареста, свидания прерываются досрочно.

93. Серуен камералар бойынша жүргізіліп, сотталған әскери қызметшілер осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда гауптвахта бастығының (ауысым бастығының) шешімімен мерзімінен бұрын аяқталады.
94. Серуеннен босатылуды гауптвахтаның бастығы сотталған әскери қызметшінің өтінішінен кейін жүзеге асырады.
16-тарау. Сотталған әскери қызметшінің адвокатпен, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуі
Ескерту. 16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Сотталған әскери қызметшілерге ұзақтығы екі сағат қысқа мерзімді кездесулер беріледі.
96. Сотталған әскери қызметшінің туысқаны болып табылмайтын адамдарға кездесу осындай адамдар еркін нысанда өтініш бергеннен кейін ӘПО бастығының рұқсатымен беріледі.
97. Зайыбымен (жұбайымен), туысқандарымен немесе өзге де адамдармен сәлем-сауқат алу құқығымен қысқа мерзімді кездесуі гауптвахта қызметкерлерінің бақылауымен арнайы жабдықталған бөлмеде қандай да бір заттарды беруге жол бермейтін, бірақ осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес көзбе-көз сөйлесуге кедергі келтірмейтін бөліп тұратын аралық арқылы жүргізіледі.
98. Кездесу гауптвахта бастығы белгілеген жалпы кезегі тәртібінде беріледі. Кездесуге келген адамдар кездесу кезіндегі ережелер туралы ақпараттандырылады және егер осы Қағидаларда белгіленген талаптар бұзылған жағдайда кездесу тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
99. Кездесуге жеке басын куәландыратын құжатсыз не болмаса мас жағдайда келген адамдарға, сондай-ақ рұқсаттамада көрсетілмеген адамдарға кездесуге рұқсат берілмейді. Кездесуге рұқсат берілмеген себебін келген адамға гауптвахтаның бастығы (смена бастығы) жариялайды.
100. Сотталған әскери қызметшімен оның жазбаша немесе ауызша өтініші бойынша адвокаттың білікті заңды көмек көрсетуі мақсатында берілетін кездесу санына шектеу қойылмайды.
101. Сотталған әскери қызметшімен кездесуге рұқсат алған адамдарға гауптвахтаға ӘПО бастығының рұқсатынсыз байланыс, техникалық құралдарын, компьютерлер, кино, фото, аудио, бейне аппаратурасын әкелуге және пайдалануға тыйым салынады.
102. Қамау жазасын өтеу мақсатына кедергі болатын тыйым салынған құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да заттар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктерді беру жағдайлары анықталған кезде кездесулер уақытынан бұрын тоқтатылады.

103. При досрочном прекращении свидания, сотрудник гауптвахты, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику гауптвахты с указанием причины прекращения свидания.
104. В случае кратковременного прекращения свиданий с осужденными военнослужащими (в связи с карантином, введением режима особых условий), начальник гауптвахты извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в сфере уголовно-исполнительной деятельности, и на контрольно-пропускном пункте ОВП вывешивает соответствующее объявление.
Глава 17. Обеспечение участия осужденных военнослужащих в следственных действиях и судебных заседаниях
Сноска. Заголовок главы 17 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. В случае проведения досудебного расследования в отношении осужденного военнослужащего, содержащегося на гауптвахте, руководство ОВП обеспечивает лицу, проводящему досудебное производство, беспрепятственное посещение гауптвахты в рабочее время для проведения следственных действий с осужденными военнослужащими.
106. Осужденные военнослужащие вызываются на допрос только в дневное время, кроме случаев, не терпящих отлагательства, в соответствии с требованиями части 2 статьи 209 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее – УПК).
107. Осужденные военнослужащие перед отправкой для участия в следственных действиях за пределами гауптвахты или в судебных заседаниях получают горячее питание.
108. Не допускается вывод осужденных военнослужащих из камер на свидание, по вызовам лица, проводящего досудебное расследование, в период сдачи-приема дежурства дежурной сменой гауптвахты, во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время (с двадцати двух часов вечера до шести часов утра следующего дня), за исключением случаев, предусмотренных УПК.
109. По законному требованию лица, осуществляющего досудебное расследование, для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории гауптвахты, начальник гауптвахты:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет осужденного военнослужащего и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск на гауптвахту иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях.
110. Извещения о рассмотрении дела апелляционной инстанцией, о передаче дела из одного органа в другой объявляются осужденным военнослужащим под расписку и приобщаются к их личным делам.

103. Кездесуді мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда кездесудің жүргізілуіне жауапты гауптвахтаның қызметкері жазбаша түрде бұл туралы гауптвахта бастығына себебін көрсете отырып хабарлайды.
104. Сотталған әскери қызметкерлермен қысқа мерзімдік кездесуді тоқтатқан жағдайда (карантинмен, ерекше жағдайлар тәртібін енгізумен байланысты), гауптвахта бастығы ол туралы қылмыстық-атқарушылық қызмет саласында бақылау жүргізетін прокурорға хабарлап, ӘПО бақылау-өткізу пунктіне тиісті хабарландыру іледі.
17-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің тергеу әрекеттері мен сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
Ескерту. 17-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Гауптвахтадағы сотталған әскери қызметшіге қатысты сотқа дейінгі тергеу жұмыстарын жүргізу үшін ӘПО басшылығы сотқа дейінгі тергеуді жүргізетін адамға жұмыс уақытында кедергісіз сотталған әскери қызметшімен тергеу амалдарын өткізуді қамтамасыз етеді.
106. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс-жүргізу кодексінің (бұдан әрі – ҚІЖК) 209-бабы 2-бөлімінің талаптарына сәйкес кейінге қалдыруға болмайтын жағдайлардан басқа кезде сотталған әскери қызметшілер жауап алуға тек күндізгі уақытта шақырылады.
107. Сотталған әскери қызметшілерге гауптвахтадан тысқары жерлерге тергеу амалдарына қатысу үшін немесе сот отырыстарына кетер алдында ыстық тамақ беріледі.
108. Сотталған әскери қызметшілерді гауптвахтаның кезекші ауысымының тапсыру-қабылдау кезеңінде, күн тәртібі бойынша ас қабылдау кезінде (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас), сонымен қатар кешкі уақытта (кешкі сағат жиырма екіден келесі күннің таңғы сағат алтыға дейін) сотқа дейінгі тексеру жүргізетін адамның шақыртуымен камерадан шығаруға ҚІЖК көзделген жағдайларды қоспағанда тыйым салынады.
109. Сотқа дейінгі тергеу жұмыстарын жүргізетін адамның заңды талабымен гауптвахта аймағында тергеу амалдарын, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамалар жүргізу үшін гауптвахтаның бастығы:
1) жабдықталған орын-жай ұсынады;
2) сотталған әскери қызметшіні жеткізіп, оны күзетуді қамтамасыз етеді;
3) тергеу амалдарына қатыстырылған басқа да адамдардың гауптвахта аумағына өтуін қамтамасыз етеді.
110. Істі апелляциялық инстанцияда қарастыру туралы, істі бір органнан басқа органға беру туралы хабарламалар сотталған әскери қызметшіге жарияланып, оның жеке ісіне тігіледі.

Глава 18. Применение поощрений и взысканий к осужденным военнослужащим
Сноска. Заголовок главы 18 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. К осужденным военнослужащим, содержащимся на гауптвахте, за хорошее поведение в соответствии со статьей 128 УИК применяются следующие меры поощрения:
1) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
2) объявление благодарности;
3) предоставление дополнительного краткосрочного свидания;
4) разрешение дополнительного расходования денег в сумме до одного месячного расчетного показателя на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости в праздничные дни.
112. За нарушение внутреннего распорядка и порядка содержания на гауптвахте, а также невыполнение установленных обязанностей, к осужденным военнослужащим применяются следующие меры взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) водворение осужденных в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток.
113. При нарушении осужденным военнослужащим правил внутреннего распорядка и порядка содержания на гауптвахте, за исключением случаев предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6) пункта 22 настоящих Правил, начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, на осужденного военнослужащего налагается взыскание в виде замечания.
114. При повторном нарушении осужденным военнослужащим правил внутреннего распорядка и порядка содержания на гауптвахте, за исключением случаев предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6) пункта 22 настоящих Правил, начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, на осужденного военнослужащего налагается взыскание в виде выговора.
115. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается на осужденного военнослужащего начальником гауптвахты по постановлению либо лицом, его замещающим, в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6) пункта 22 настоящих Правил.
Срок содержания в одиночной камере военнослужащего на гауптвахте исчисляется со дня фактического водворения в указанные помещения.
Копия постановления о применении в отношении осужденного военнослужащего меры взыскания в виде водворения в одиночную камеру не позднее следующего рабочего дня направляется прокурору.
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.04.2020 № 29/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. О наложении взыскания осужденным военнослужащим объявляется под расписку, которая приобщается в личное дело.

18-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді көтермелеу мен жазалауды қолдану
Ескерту. 18-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Гауптвахтаға ұсталатын сотталған әскери қызметшілерге жақсы тәртіп сақтағаны үшін ҚАК 128-бабына сәйкес келесі көтермелеулер қолданылады:
1) бұрын салынған жазаның мерзімінен ерте алынуы;
2) алғыс жариялау;
3) қосымша қысқа мерзімдік кездесуге рұқсат беру;
4) мерекелік күндері бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде алғашқы қажеттілік заттары мен азық-түліктер алуға қосымша ақшалай шығындар жасауға рұқсат ету.
112. Ішкі тәртіпті және гауптвахтада ұстау тәртібін бұзғаны үшін, сондай-ақ белгіленген міндеттерді орындамағаны үшін сотталған әскери қызметшіге мынадай жазалау шаралары қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) сотталғандарды жалғыз адамдық камераға он бес тәулікке қамау.
113. Сотталған әскери қызметші гауптвахтадағы ішкі тәртіптеме және ұсталудың тәртібінің қағидаларын бұзған жағдайда, осы Қағидалардың 22-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, оған қатысты гауптвахта бастығы немесе оның орнына қалған тұлғамен ескерту түріндегі жаза қолданылады.
114. Сотталған әскери қызметші гауптвахтадағы ішкі тәртіптеме және ұсталудың тәртібінің қағидаларын қайталап бұзған жағдайда, осы Қағидалардың 22-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, оған қатысты гауптвахта бастығы немесе оның орнына қалған тұлғамен сөгіс түріндегі жаза қолданылады.
115. Сотталған әскери қызметшілерге жалғыз адамдық камераға ауыстыру түріндегі жаза осы Қағидалар 22-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда гауптвахта бастығының не болмаса оны алмастыратын адамның қаулысы бойынша қолданылады.
Әскери қызметшілерді жалғыз адамдық камерада ұстау мерзімі көрсетілген үй-жайларға нақты жабылған күннен бастап есептеледі.
Сотталған әскери қызметшілерге қатысты жалғыз адамдық камерада ұстауды жазалау шарасын қолдану туралы қаулының көшірмесі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.04.2020 № 29/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Сотталған әскери қызметшіге жаза қолдану туралы қолхат арқылы жарияланып, жеке ісіне қосылады.

117. Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, объявляются начальником гауптвахты и учитываются в Книге учета взысканий и поощрений осужденных военнослужащих по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
118. О водворении в одиночную камеру начальник дежурной смены рапортом докладывает начальнику гауптвахты, о чем в свою очередь, докладывается руководству ОВП.
Глава 19. Личный прием начальником гауптвахты осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 19 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Личный прием начальником гауптвахты осужденных военнослужащих осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, в течение рабочего времени.
120. Личный прием осужденных военнослужащих осуществляется по графику, утвержденному начальником гауптвахты, который доводится до их сведения.
121. Запись осужденных военнослужащих на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками гауптвахты. Заявления на имя начальника гауптвахты о приеме (заполняются в произвольной форме) подаются письменно или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в Журнале личного приема начальника гауптвахты (далее – журнал личного приема) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
122. Прием ведется в порядке очередности поданных заявлений. После окончания приема на заявлении осужденного военнослужащего и в журнале личного приема фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело осужденного военнослужащего.
123. Личный прием начальником гауптвахты супруги (супруга) или родственников осужденных военнослужащих или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты.
124. Результаты личного приема супруги (супруга) или родственников осужденных военнослужащих фиксируются в журнале личного приема.
Глава 20. Выдача тела умершего осужденного военнослужащего
Сноска. Заголовок главы 20 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. О смерти осужденного военнослужащего руководство ОВП незамедлительно сообщает прокурору, супруге (супругу) или близким родственникам, указанным в личном деле, командованию воинской части. Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего осужденного проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.

117. Ауызша жарияланғандардан басқа барлық көтермелеулер мен жазалар гауптвахта бастығымен жарияланып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сотталған әскери қызметшілерді көтермелеу және жазалау кітабында тіркеледі.
118. Жалғыз адамдық камераға орналастыру туралы кезекші ауысым бастығының баянатымен гауптвахта бастығына мәлімденеді, ал ол өз кезегінде ӘПО басшылығына баяндайды.
19-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді гауптвахта бастығының жеке қабылдауы
Ескерту. 19-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Сотталған әскери қызметшілерді гауптвахта бастығының жеке қабылдауы күн сайын, жұмыс уақытында мерекелік және демалыс күндерінен басқа күндері өткізіледі.
120. Сотталған әскери қызметшілердің жеке қабылдауы оларға хабарланған гауптвахта бастығымен бекіткен кестеге сәйкес өткізіледі.
121. Сотталған әскери қызметшілерді жеке қабылдауға жазуды гауптвахта қызметкерлері күн сайын камераларды аралаған кезде іске асырады. Олар жазбаша немесе ауызша түрде тіркеліп, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахта бастығының жеке қабылдауы туралы журналға (бұдан әрі – Жеке қабылдау журналы) тіркеледі.
122. Қабылдау берілген арыздардың кезегіне сәйкес өткізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін сотталған әскери қызметшінің арызында және жеке қабылдау журналында оның нәтижелері белгіленеді. Арыз сотталған әскери қызметшінің жеке ісіне тігіледі.
123. Гауптвахта бастығының сотталған әскери қызметшінің туыстарын, зайыбын (жұбайын) немесе басқа да адамдарды жеке қабылдауы қызметтік бөлмеде, гауптвахтаның ақпараттар стендіне ілінген кестеге сәйкес өткізіледі.
124. Гауптвахта бастығының сотталған әскери қызметшілердің туыстарын, зайыбын (жұбайын) немесе басқа да адамдарды жеке қабылдауының нәтижелері жеке қабылдау журналында белгіленеді.
20-тарау. Қайтыс болған сотталған әскери қызметшінің мәйітін беру
Ескерту. 20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Сотталған әскери қызметшілердің қайтыс болуы туралы ӘПО басшылығы тез арада прокурорға, зайыбына (жұбайына) немесе жеке істе көрсетілген жақын туыстарына, әскери бөлім қолбасшылығына хабарлайды. Егер сотталған әскери қызметшінің зайыбы (жұбайы) немесе жақын туыстары гауптвахта орналасқан жерден басқа қалада немесе басқа елді мекенде тұрақтаса, онда хабарды телеграф арқылы хабарлайды.

126. Тело умершего осужденного военнослужащего передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения организации здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом.
127. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению супруги (супруга) или близких родственников. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
128. Супруге (супругу) или близким родственникам умершего разъясняется порядок получения свидетельства о смерти.
129. Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они должны сообщить об этом и оплатить стоимость его хранения сверх установленного срока.
130. Невостребованное в указанный срок тело умершего осужденного военнослужащего передается для захоронения за счет государства.
Глава 21. Освобождение осужденных военнослужащих
Сноска. Заголовок главы 21 в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.10.2018 № 85/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Освобождение осужденных военнослужащих от отбывания наказания осуществляется в соответствии со статьей 161 УИК.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
Утверждаю
Начальник органа военной полиции
_______________________________________
(должность, подпись, фамилия и инициалы)
"___" _____ 20_ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК

126. Қайтыс болған сотталған әскери қызметшілердің денесі жақын маңда орналасқан денсаулық сақтау мекемесінің мәйітханасына сақталуға 7 күннен аспайтын уақытқа немесе уәкілетті органның қайтыс болу фактісін тексеру уақыты аяқталғанға дейін жолданады.
127. Денені беру қылмыстық істі өндіріске алған органның немесе адамның рұқсаты арқылы, зайыбының (жұбайының), жақын туыстарының жазбаша арызы бойынша өткізіледі. Денені алу үшін қабылдаушының жеке басын растайтын куәлігі болу керек.
128. Қайтыс болған адамның зайыбына (жұбайына) немесе жақын туыстарына қайтыс болу туралы куәлікті алудың тәртібі түсіндіріледі.
129. Егер қайтыс болған адамның зайыбы (жұбайы) немесе жақын туысқандары денені уақытында алып кетуге шамалары келмесе, олар ол туралы хабарлап, оны орнатылған мерзімнен көбірек уақыт сақтау үшін төлем жасау керек.
130. Көрсетілген мерзімде алып кетілмеген қайтыс болған сотталған әскери қызметшінің денесі мемлекет есебінен жерленеді.
21-тарау. Сотталған әскери қызметшілерді босату
Ескерту. 21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.10.2018 № 85/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Сотталған әскери қызметшіні жазаны өтеуден босату ҚАҚ 161-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
Әскери полиция органының бастығы
___________________________________
(лауазымы, қолы, тегі және аты-жөні)
20 ___ жылғы " ___ " __________
ІШКІ ТӘРТІПТЕМЕ

1. Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником смены.
2. План покамерного размещения должен находиться у начальника смены, в дежурной части и у руководства ОВП.
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Описание общих камер
Устройство камер, в которых содержатся осужденные военнослужащие, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.
Дверь в камеру металлическая. На высоте не ниже 95 см от уровня пола устраивается форточка для раздачи пищи. Для наблюдения за поведением осужденных военнослужащих, находящихся в камере, на входной двери оборудуется "глазок".
Двери и окна в камерах и местах общего пользования (комнате для умывания, туалете) оборудуются техническими средствами охраны. Окна в этих помещениях, кроме того, должны иметь металлические решетки, при необходимости обтянутые металлической сеткой с внутренней стороны.
Общая камера оборудуется откидными нарами, столом, деревянной лавкой из расчета 0,4 метра на человека, плевательницей, емкостью с питьевой водой и кружкой.
В камерах для содержания офицеров и женщин-военнослужащих оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, емкости с питьевой водой и кружки, вешалки и плевательницы.
Замки для всех камер должны быть одинаковыми и запираться одинаковыми ключами. Один ключ хранится у начальника смены, второй – у начальника гауптвахты и третий – у дежурного по ОВП. С внутренней стороны окон в камерах устанавливаются металлические решетки, ограничивающие доступ к оконному проему.
В коридорах гауптвахты должны быть закрывающиеся на замок шкафы для туалетных принадлежностей и принадлежностей для чистки обуви. Ключи от шкафов хранятся у начальника гауптвахты (дежурной смены). Утепленные куртки и головные уборы хранятся в комнате для хранения вещей арестованных гауптвахты.
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Перечень
продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви,
одежды и других промышленных товаров, которые осужденные
военнослужащие могут получать в посылках (передачах), иметь при
себе и хранить
Осужденные военнослужащие, водворенные на гауптвахту, могут получать в посылках, иметь при себе и хранить в комнате хранения вещей арестованных гауптвахты:

1. Камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе ауысым бастығы жүргізеді.
2. Камерадағы орналастыру жоспары ауысым бастығында, кезекші бөлімде және ӘПО басшылығында болуы қажет.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
4-қосымша
Жалпы камералардың сипаттамасы
Сотталған әскери қызметшілерді ұстайтын камералардың құрылымы сыртқы қоршаған ортадан және жапсарлас бөлмелерден сенімді оқшаулануды қамтамасыз етуі тиіс. Камералардың жоспарланған үлгісі есіктегі "көзек" арқылы олардың жақсы көрінуін қамтамасыз етуі қажет.
Камераға кіретін есік металл болуы қажет. Еденнен 95 см төмен емес биіктікте тамақ таратуға арналған желкөзі орнатылады. Камерадағы сотталған әскери қызметшілердің мінез-құлқын бақылау үшін кіретін есікке "көзек" орнатылады.
Камералардағы және жалпы пайдаланудағы орындардың (жуыну бөлмесіндегі, дәретханадағы) есіктері мен терезелері техникалық күзет құралдарымен жабдықталады. Осы орын-жайлардағы терезелерде, бұдан басқа, қажет болған жағдайда ішкі жағынан металл торқапшықтармен қапталған металл торлары болуы қажет.
Жалпы камера шайқалмалы орындықтармен, үстелмен, бір адамға 0,4 метр есебінен ағаш сәкімен, түкіргішпен, ауыз суы бар ыдыспен және сапты аяқпен жабдықталады. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітіледі. Барлық камералар радио хабар құралдарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
Офицерлер мен әйел-әскери қызметшілерді ұстауға арналған камераларда сәкі, үстел, орындық, жеке заттарға және туалет керек-жарақтарына арналған тумбочка, ауыз суы бар ыдыс және сапты аяқ, киім ілігіш және түкіргіш болуы қажет.
Барлық камералардың құлпы бірдей және бірккелкі кілттермен жабылуы тиіс. Бір кілт ауысым бастығында, екіншісі гауптвахта бастығында және үшіншісі ӘПО бойынша кезекшісінде сақталуы тиіс. Камералардың терезелерінің ішкі жағында терезе ойықтарынан кіруді шектейтін металл торлар орнатылуы тиіс.
Гауптвахта дәліздерінде туалет керек-жарақтары мен аяқ киім тазалайтын керек-жарақтарға арналған құлыпқа жабылатын шкафтар болуы тиіс. Шкафтардың кілттері гауптвахта бастығында (кезекші ауысымда) сақталады. Жылы күртешелер мен бас киім қамауға алынғандардың заттарын сақтау бөлмелерінде сақталады.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
5-қосымша
Сотталған әскери қызметшілердің өзінде сақтауға, сәлем-сауқаттармен алуға болатын
азық-түліктің, киімнің, аяқ киімнің, бірінші кезектегі қажет заттар мен басқа да
өндірістік тауарлардың
ТІЗБЕСІ
Гауптвахтаға жабылған сотталған әскери қызметшілер келесі заттарды сәлем-сауқаттар арқылы алады, өзімен бірге ұстай алады және қамауға алынғандардың заттарын сақтау бөлмесінде сақтай алады:

1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки, скоропортящихся либо с истекшим сроком хранения, а также дрожжи, алкогольные напитки и пиво. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденный военнослужащий может хранить при себе, не должен превышать тридцати пяти килограмм.
2) табачные изделия, спички;
3) одежду (в том числе установленного образца) в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) нательное белье;
5) носки;
6) перчатки или варежки;
7) платки носовые;
8) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни (по назначению медицинского работника ОВП), зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу), мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования (хранятся в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных, расположенном вне камер гауптвахты);
9) очки и футляры пластмассовые для очков;
10) чулки или колготки, косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
11) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
12) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
13) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
14) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу, либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 6
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
ПРОТОКОЛ ЛИЧНОГО ОБЫСКА
ОСУЖДЕННОГО ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО И ДОСМОТРА ЕГО ВЕЩЕЙ
"____" ________ 201 __ г. __________________
(место составления)
Обыск и досмотр начат: ___ ч. ___ мин.
Обыск и досмотр окончен: ___ ч. ___ мин.
____________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск и досмотр)
с соблюдением требований статьи 98 УИК РК в помещении
_________________________________ произвел личный обыск осужденного
военнослужащего
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. осужденного военнослужащего)
__________________________________________________________________ и
досмотр его вещей, о чем составил настоящий протокол.
Перед началом личного обыска и досмотра вещей
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск и досмотр)
осужденному военнослужащему _________________________________________
(фамилия и инициалы осужденного военнослужащего)
было предложено добровольно выдать запрещенные документы, вещи,
предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, не
предусмотренные правилами внутреннего распорядка гауптвахты, на что
он заявил:
____________________________________________________________________,
и добровольно выдал:

1) азық-түліктер, жылу өңдеуді талап ететін, сақтау мерзімі өтіп кеткен немесе тез бұзылатын, сондай-ақ ашытқы, алкоголдік ішімдіктер мен сырадан басқа. Сотталған әскери қызметшіге өзімен бірге сақтауға рұқсат етілген азық-түліктер, алғашқы қажеттілік заттар, аяқ киім, киім мен басқа да өндірістік тауарлардың жалпы салмағы отыз бес килограммнан аспауы қажет;
2) темекі өнімдері, сіріңке;
3) белдік белбеулерсіз, аспа баусыз бір жиынтық киім (оның ішінде белгіленген үлгідегі) маусым бойынша бас киім, аяқ киім (тақасыз, металл нәлсіз және баусыз);
4) ішкі киім;
5) шұлық;
6) қолғап немесе биялай;
7) қол орамал;
8) дәретхана керек-жарақтары: (иіс, кір сабын, дәретхана қағазы, сусабын (ӘПО медицина қызметкерінің тағайындауы бойынша), тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткасына арналған пластмасса қабы, кремдер, тарақ), жөке немесе жұмсақ ысқыш, электр немесе механикалық ұстара, бір реттік пайдаланылатын қауіпсіз ұстара (гауптвахтаның камераларынан тыс орналасқан қамауға алынғандардың мүлкін сақтауға арналған құлыппен бекітілетін арнайы шкафта сақталады);
9) көзілдіріктер және көзілдіріктерге арналған пластмасса қабы;
10) шұлықтар мен шұлық дамбалдар, үшкіл орамалдар, рейтуздар, белдік, дәке, мақта, бюстгальтерлер, шашқа арналған қыстырғыштар, гигиеналық керек-жарақтар (әйелдерге арналған);
11) шарикті автоқалам, оларға желі, қарындаштар;
12) хат жазуға арналған қағаз, пошталық конверттер, ашық хаттар, пошталық маркалар;
14) көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзімдік басылымдар;
15) аталғандардан басқа, қылмыстық іске қатысты немесе олардың құқықтарын іске асыру бойынша заңды мүдделеріне қатысты құжаттарын, жазбаларын, сондай-ақ пошта жөнелту бланкілері, ақша, құнды заттарды, құжаттарды және басқа да заттарды сәлем-сауқаттарда ала алады және қамалған гауптвахтаның заттарды сақтау бөлмесінде сақтай алады.
Осы Тізбеде қарастырылмаған заттар тыйым салынған заттар болып саналады.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сотталған әскери қызметшіні жеке тінту жүргізу және оның заттарын қарау хаттамасы
201 _ ж. "___" ________ ____________________
(толтыру орны)
Тінту мен қарау басталуы: _____ сағ. _____ мин.
Тінту мен қарау аяқталуы: _____ сағ. _____ мин.
____________________________________________________________________,
(жеке тінту және қарау жүргізген адамның лауазымы, атағы, тегі,
аты, әкесінің аты)
_________________________________________________ орын-жайында ҚР ҚАК
98-бабының талаптарын сақтай отырып, сотталған әскери қызметші
_____________________________________________________________________
(сотталған әскери қызметшінің тегі, аты, әкесінің аты)
жеке тінту және оның заттарына қарау жүргізгені туралы осы хаттаманы
толтырды.
____________________________________________________________________,
жеке тінту және қарау жүргізген адамның лауазымы, атағы, тегі,
аты, әкесінің аты)
Сотталған әскери қызметшіні _________________________________________
(сотталған әскери қызметшінің тегі, аты,
әкесінің аты)
жеке тінту және заттарына қарау жүргізу алдында, оған өз еркімен
гауптвахтаның ішкі тәртіптемесі қағидаларында көзделмеген, тыйым
салынған құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да заттар, құндылықтар,
ақшалар және азық-түліктерді тапсыру ұсынылып, ол мынадай жауап
берді:
_____________________________________________________________________
және өз еркімен берді:

1) _____________________________________________________;
2)______________________________________________________;
3)______________________________________________________.
После этого ___________________________________________________
(должностное лицо, производящее личный обыск и досмотр)
приступил к производству личного обыска осужденного военнослужащего
_____________________________________________________________________
_______________________________________________ и досмотру его вещей.
(фамилия и инициалы осужденного военнослужащего)
Осужденный военнослужащий одет: _______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При осужденном военнослужащем имеются следующие вещи:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В результате проведенного личного обыска осужденного
военнослужащего _____________________________________________________
(фамилия и инициалы осужденного военнослужащего)
и досмотра его вещей обнаружено: ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе личного обыска осужденного военнослужащего и досмотра
его вещей изъяты (документы, вещи, предметы, изделия, вещества,
ценности, деньги и продукты питания, не предусмотренные правилами
внутреннего распорядка гауптвахты):
1)_____________________________________________________;
2)_____________________________________________________;
3)_____________________________________________________.
Поступившие в ходе личного обыска осужденного военнослужащего и
досмотра его вещей замечания
_____________________________________________________________________
Протокол прочитан ____________________________________________.
(лично либо вслух лицом, производящим личный обыск и досмотр)
Замечания и дополнения, заявленные осужденным военнослужащим: _
____________________________________________________________________.
Осужденный военнослужащий: ____________________________________
___________________________________________ __________________
(должность, звание лица, фамилия и инициалы) (подпись)
Копию протокола личного обыска и досмотра вещей получил:
"____" __________ 201 __ г. _________________________________________
(фамилия и инициалы осужденного военнослужащего, подпись)
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
Заявление
От гр. ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Проживающего ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для осужденного военнослужащего: _____________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
Опись продуктов питания (предметов) передачи:
п/п
Наименование продуктов питания или вещей
Вес (килограммах, граммах)
Кол-во
Примечание
Подпись заявителя _____________________
"___" _____________ года.
Передачу принял _____________________________________________________
(подпись сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил ____________________________________________________
(подпись осужденного военнослужащего, получившего передачу)
"___" _____________ года.
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
Книга регистрации предложений, заявлений
и жалоб осужденных военнослужащих
Начата: "__" _____ 20 __ г.
Окончена: "__" _____ 20 __ г.
Оборотная сторона
п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения и подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
Дело, в которое подшиты документы
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
Книга
замечаний и предложений лиц,
инспектирующих гауптвахту
_____________________________________
(гауптвахта органа военной полиции)
Начата: "__" _____ 20 __ г.
Окончена: "__" _____ 20 __ г.
Оборотная сторона
№ п/п
Дата
Должность, фамилия имя, отчество (при наличии), звание инспектирующего
Содержание замечаний
Предложения
Сроки исполнения
Принятые меры
Примечания:

1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Содан кейін_________________________________________________________,
(жеке тінту және қарау жүргізген адамның лауазымы, атағы,
тегі, аты, әкесінің аты)
Сотталған әскери қызметші______________________________________
(сотталған әскери қызметшінің тегі, аты,
әкесінің аты)
жеке тінту және заттарына қарауды жүргізуге кірістім.
Сотталған әскери қызметші мынадай киім киген __________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сотталған әскери қызметшіде мынадай заттар бар:________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сотталған әскери қызметші______________________________________
(сотталған әскери қызметшінің тегі, аты,
әкесінің аты)
жеке тінту және заттарына қарауды жүргізу нәтижесінде мыналар
анықталды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сотталған әскери қызметшіге жеке тінту және оның заттарын қарап
тексеру нәтижесінде мыналар алынды (гауптвахтаның ішкі тәртіптемесі
қағидаларында көзделмеген құжаттар, заттар, бұйымдар, басқа да
заттар, құндылықтар, ақшалар және азық-түліктерді):
1) _________________________________________________________;
2) _________________________________________________________;
3) _________________________________________________________.
Сотталған әскери қызметшіге жеке тінту және оның заттарын қарап
тексеру барысында түскен ескертулер_________________________________
Хаттама_______________________________________________ оқылды.
(өзі немесе жеке тінту мен қарау жүргізген адам
дауыстап)
Сотталған әскери қызметшінің ескертулері, қосымшалары,
арыздары:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сотталған әскери қызметші _____________________________________
__________________________________________ _______________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Жеке тінту және заттарды қарап тексеру туралы хаттаманың
көшірмесін алды:
201 _ ж. "___" __________ _____________________________________
(сотталған әскери қызметшінің тегі,
аты, әкесінің аты, қолы)
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекенжайы)
азаматтан (-шадан)___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Сотталған әскери қызметші:___________________________________________
(тегі және аты, әкесінің аты (егер болса),
туған жылы)
___________________________ үшін сәлемдемені қабылдауыңызды сұраймын.
Сәлемдемедегі азық-түлік (заттардың) тізімдемесі:
Р/с №
Азық-түліктің немесе заттардың атауы
Салмағы килограмм грамм
Саны
Ескертпе
1
Өтініш иесінің қолы _________________________
20 _ жылғы "__" _________
Сәлемдемені қабылдады _______________________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердің қолы)
Сәлемдемені алдым ___________________________________________________
(сәлемдемені алған сотталған әскери қызметшінің қолы)
20 __ жылғы "____" __________
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сотталушы әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтініштерін
және шағымдарын тіркеу кітабы
Басталуы: 20__ ж. "__"_____
Аяқталуы: 20__ ж. "__"_____
Сыртқы беті
Р/с
Келіп түскен күні (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның әскери қызметке қатысы
Өтініштің қысқаша мазмұны
Орындау үшін кімге және қашан берілді және орындаушының қолы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжаттар тігілген іс
1
2
3
4
5
6
7
8
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Гауптвахтаны тексеретін адамдардың
ескертулер мен ұсыныстар кітабы
______________________________________
(әскери полиция органының гауптвахтасы)
Басталуы: 20__ ж. "__"_____
Аяқталуы: 20__ ж. "__"_____
Сыртқы беті
Р/с
Күні
Тексеруші адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атағы
Ескертудің мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзімі
Қабылданған шаралар
Ескертпе:

1. Книга нумеруется, прошнуровывается, заверяется соответствующей подписью и скрепляется печатью. Хранится у начальника гауптвахты (начальника смены) гауптвахты.
2. Книга предъявляется для просмотра и производства в ней соответствующих записей лицам, имеющим право инспектирования гауптвахты.
3. Инспектирующий вносит в книгу основные замечания и предложения по вопросам в пределах своей компетенции.
4. В сроки, установленные инспектирующим, начальник гауптвахты докладывает начальнику ОВП об устранении недостатков.
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Описание прогулочных дворов
Прогулочные дворы следует располагать на режимном дворе и должны примыкать к гауптвахте вплотную. На каждого арестованного, выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5-3 квадратных метра (далее – м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора – 12 м2.
Прогулочный двор огораживается плотным забором высотой не менее трех метров. По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров. Над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Над прогулочными дворами, вдоль стен, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
В середине прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к земле.
Из прогулочных дворов должен быть обеспечен сток воды.
На прогулочном дворе оборудуется место для несения службы контролера с расчетом, чтобы все арестованные, находящиеся на прогулочном дворе, были под его постоянным наблюдением.
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Оборудование комнат для проведения свиданий
В каждой гауптвахте оборудуется место для проведения свиданий, состоящее из кабин.
Каждая кабина устраивается шириной не менее 140 сантиметров и длиной не менее 1 метра из металлического каркаса, щитовых элементов, столика и откидных сидений.
Перегородка между кабинами выполняется из органического стекла с отверстиями для ведения разговора.
Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
Книга
учета взысканий и поощрений осужденных военнослужащих
Начата: "__" _____ 20 __ г.
Окончена: "__" _____ 20 __ г.
Оборотная сторона
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Учет поощренных лиц
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
За что объявлено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда применено поощрение
Примечание
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции КНБ
Форма
Журнал личного приема начальника гауптвахты
Начат: "__" _____ 20 __ г.
Окончен: "__" _____ 20 __ г.
Оборотная сторона
п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество
(при наличии)
прибывшего
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5
ДВП КНБ РК
отп. в 1 экз. на 32 листах, адресату.
снято 3 копии.
рег. № _________
"___ " сентября 2014 г.
Исп.: Касенов Р.Е., тел.: 52-19.

1. Кітап нөмірленеді, тігіледі, тиісті қолмен расталады және мөрмен бекітелі. Кітап гауптвахта бастығында (ауысым бастығында) сақталады.
2. Кітап гауптвахтаны тексеруге құқығы бар адамдарға қарауға және тісті жазбаларды енгізуге беріледі.
3. Тексеруші өз құзыреті шегінде барлық мәселелер бойынша негізгі ескертулер мен ұсыныстарды енгізеді.
4. Тексеруші белгілеген мерзімде, гауптвахта бастығы кемшіліктерді жойғандығы туралы ӘПО-ның бастығына баяндайды.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
10-қосымша
Серуендеу ауласының сипаттамасы
Серуендеу аулаларын режимді аулада орналастыру және гауптвахтаға нығыз жалғасуы қажет. Серуендеуге шығарылатын әрбір қамауға алынғандарға сейілдеу ауласының 2,5-3 шаршы метрден (бұдан әрі - м2) болуы қажет. Сереуендеу ауласының ең аз мөлшері - 12 м2.
Серуендеу ауласы биіктігі үш метрден кем емес қалың дуалмен қоршалады. Серуендеу ауласының төбесіне металл рама бекітіледі, оған 17х17 сантиметрден артық емес тор көздері бар металл торлар орнатылады. Торлардың үстіне 5х5 сантиметрден артық емес тор көздері бар "Рабица" типті металл тор бекітіледі.
Серуендеу ауласының үстіне дуалды жағалай атмосфералық жауын шашыннан тасалау үшін ені 1,2 метрге дейін жеңіл қалқа орнатылады.
Серуендеу ауласының ортасында жерге мықтап бекітілген орындық орнатылады.
Серуендеу ауласы су көзімен қамтамасыз етілуі қажет.
Серуендеу ауласындағы барлық сотталғандар ұдайы бақылауда болу үшін серуендеу ауласында бақылаушы қызмет атқаруға арналған орын жабдықталады.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
11-қосымша
Кездесуге арналған бөлменің жабдықталуы
Әр гауптвахта кабиналардан тұратын кездесуге арналған орындармен жабдықталады.
Әрбір кабина ені 140 сантиметр және ұзындығы 1 метрден кем емес металл каркастан орнатылады, қалқанды элементтерден, үстелмен және шалқаймалы орындықпен жабдықталады.
Кабиналар арасындағы қалқа әңгімелесуге арналған тесіктері бар органикалық әйнектерден жасалады.
Келушілерге арналған кабиналар ілмексіз жеңіл есіктермен жабдықталады.
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Сотталған әскери қызметшілерді
жазалауды және көтермелеуді
есепке алу кітабы
Басталуы: 20__ ж. "__"_____
Аяқталуы: 20__ ж. "__"_____
Сыртқы беті
Жазаланған адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
(егер болса)
Не үшін жазаланды
Жазаның түрі
Жазаны кім және қашан белгіледі
Ескертпе
Көтермеленген ададмдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты,
әкесінің аты
(егер болса)
Не үшін көтермелеу жарияланды
Көтермелеу түрі
Көтермелеуді кім және қашан белгіледі
Ескертпе
ҰҚК әскери полициясы органдарының
гауптвахтасында сотталғандарды
ұстаудың ішкі тәртіптемесі
мен тәртібінің қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Гауптвахта бастығының жеке қабылдау журналы
Басталуы: 20__ ж. "__"_____
Аяқталуы: 20__ ж. "__"_____
Сыртқы беті
Р/с
Күні (жылы, айы, күні)
Келушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер болса)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5